PL213264B1 - Trawersa do załadunku lub wyładunku ciężkich, wielkogabarytowych ładunków do kontenerów - Google Patents

Trawersa do załadunku lub wyładunku ciężkich, wielkogabarytowych ładunków do kontenerów

Info

Publication number
PL213264B1
PL213264B1 PL392387A PL39238710A PL213264B1 PL 213264 B1 PL213264 B1 PL 213264B1 PL 392387 A PL392387 A PL 392387A PL 39238710 A PL39238710 A PL 39238710A PL 213264 B1 PL213264 B1 PL 213264B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
traverse
arms
containers
loading
Prior art date
Application number
PL392387A
Other languages
English (en)
Other versions
PL392387A1 (pl
Inventor
Kazimierz Giczkowski
Original Assignee
Bct Baltycki Terminal Kontenerowy Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bct Baltycki Terminal Kontenerowy Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Bct Baltycki Terminal Kontenerowy Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL392387A priority Critical patent/PL213264B1/pl
Publication of PL392387A1 publication Critical patent/PL392387A1/pl
Publication of PL213264B1 publication Critical patent/PL213264B1/pl

Links

Landscapes

  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)

Description

Opis wynalazku
Dziedzina techniki. Przedmiotem wynalazku jest trawersa do załadunku lub wyładunku ciężkich, wielkogabarytowych ładunków do kontenerów przeznaczona do obsługi kontenerów różnego typu, zwłaszcza 20', 40' i 45'.
Opis stanu techniki. Znane jest urządzenie umożliwiające załadowywanie ciężkich i długich ładunków do kontenerów morskich oraz ich rozładowywanie. Urządzenie to składa się z ramy spodniej, do której zamocowane są od dołu wsporniki w kształcie stopy, których wysokość można regulować. Na ramie spodniej umieszczona jest rama przesuwna, na której kładzie się paletę a na nią ładowane towary. Rama przesuwna spoczywa na rolkach i może być podnoszona za pomocą siłowników pneumatycznych. Ramę przesuwną wprowadza się do kontenera wraz z załadowaną paletą za pomocą napędu łańcuchowego. Po wprowadzeniu do kontenera, ramę przesuwną opuszcza się i wyciąga na zewnątrz a paleta z towarem pozostaje w środku. Rozładunek kontenera odbywa się w odwrotnej kolejności. Znane jest także z opisu patentowego PL 207737 B1 autonomiczne urządzenie przeładunkowe kontenera, które charakteryzuje się tym, że w każdym z czterech narożnych słupków nośnych o profilu otwartym kontenera zamocowany jest wahliwie sił ownik za poś rednictwem dwóch wahaczy górnego i dolnego, przy czym wahacze górny i dolny osadzone są z jednej strony na sworzniach w czopach umieszczonych w słupkach nośnych kontenera, a z drugiej strony przymocowane są do czopów w korpusie siłownika. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w ramię blokady siłownika, blokowane w położeniu roboczym wspornikiem. Z opisu patentu europejskiego nr EP 0285758 B1 znana jest stacja do załadunku i rozładunku samochodów ciężarowych i kontenerów składająca się z przejezdnej jednostki, przenoś nika rolkowego lub transportera ł a ń cuchowego i przenoś nika transportowego. Przenośnik transportowy i przenośnik rolkowy lub transporter łańcuch są umieszczone na jednostce przejezdnej, przy czym są przemieszczane poprzecznie i pionowo oraz mają regulowane pochylnie. Jednostka przejezdna może być zainstalowana na stacjonarnej lub ruchomej ramie i za pomocą rolek może być ustawiana poprzecznie do kierunku transportu. Urządzenie przejezdne nadto posiada mechanizm podnoszący przenośnik rolkowy i podstawę regulacji pochylenia przenośnika transportowego. Znany jest również z opisu patentu niemieckiego nr DE 4412680 A1 system kontenerowy do rozładunku materiałów odpadowych na składowisko. System ten składa się z pojemnika odpadów i obudowy, która na tylnej ściance posiada rynnę odpadów z własnym napędem, przy czym w rynnie odpadów znajduje się przenoś nik taś mowy. Przednie koł a podwozia wyposaż one są w cylindry regulacji wysokości. Kontener posiada element mocowania z przodu i rolkę z tyłu. Na podłodze wewnątrz pojemnika jest usytuowany przenośnik taśmowy do usuwania odpadów. Nadto podwozie może mieć hydrauliczne, teleskopowe urządzenia do opróżniania kontenera.
Istota wynalazku. Trawersa do załadunku lub wyładunku ciężkich, wielkogabarytowych ładunków do kontenerów, stanowiąca przestrzenną konstrukcję stalową o kształcie zbliżonym do litery „C”, przystosowaną do mocowania na dźwignicy kontenerowej, charakteryzuje się tym, że ma część górną wyposażoną w elementy mocujące do chwytni kontenerowej oraz dwa wydłużone ramiona stanowiące część dolną, której zewnętrzna szerokość jest mniejsza od szerokości otworu drzwi kontenerów morskich, przy czym część górna i część dolna zespolone są jednym końcem ze ścianą tylną trawersy. Część górna ma postać dźwigara skrzynkowego utwierdzonego jednym końcem do ściany tylnej oraz wyposażona jest w umieszczone w narożach elementy mocujące do chwytni kontenerowej w postaci gniazd lub uchwytów współdziałających z odpowiednimi elementami chwytni. Ramiona dolne mają kształt wydłużonych, trapezowych dźwigarów wspornikowych wyposażonych w zaczepy dolne i zaczepy górne oraz w cztery podpory. Ściana tylna ma postać dźwigara skrzynkowego, wzmocnionego za pomocą poprzecznej belki łącząco-wzmacniającej łączącej ramiona. Takie usytuowanie i kształt ramion dolnych pozwala na wprowadzanie do kontenera ładunków o wysokości zbliżonej do wysokości otworu drzwiowego.
Korzystne skutki wynalazku. Korzystnym skutkiem wynalazku jest nieskomplikowana konstrukcja i obsługa trawersy oraz możliwość precyzyjnego manewrowania ładunkiem podwieszonym do trawersy zamocowanej do dźwignic kontenerowych używanych powszechnie do obsługi kontenerów.
Objaśnienie figur. Przedmiot wynalazku jest opisany w przykładzie wykonania i zobrazowany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok przestrzenny trawersy, fig. 2 - widok przestrzenny trawersy po naniesieniu oznaczeń, fig. 3 - widok boczny a fig. 4 przedstawia widok czołowy od strony końca górnej półki i dolnych ramion.
PL 213 264 B1
Przykład wykonania. Przedstawiona na rysunku trawersa stanowi przestrzenną konstrukcję stalową, przystosowaną do mocowania na dźwignicy kontenerowej. Trawersa według wynalazku ma postać wydłużonego ceownika, którego górna część (1) wyposażona jest w elementy mocujące (2, 2a), do chwytni kontenerowego dźwigu jezdnego w postaci rozmieszczonych w narożach czterech gniazd (2) i uchwytów (2a) mocujących. Dolna część trawersy ma postać dwóch równoległych ramion (3, 4) zespolonych jednym końcem ze ścianą tylną (11) i połączonych belką poprzeczną (10). Część górna (1) ma postać stalowego dźwigara wspornikowego utwierdzonego jednym końcem do ściany tylnej (11). W przykładowym wykonaniu jest to zamknięta, skrzynkowa konstrukcja spawana. Ramiona (3, 4) mają kształt wydłużonych, trapezowych dźwigarów wspornikowych wyposażonych w zaczepy (5, 6, 9) dolne i zaczepy (7, 8) górne oraz w cztery podpory (12). Ściana tylna (11) łącząca część górną (1) i ramiona (3, 4) części dolnej ma postać stalowego dźwigara skrzynkowego wzmocnionego za pomocą poprzecznej belki łącząco-wzmacniającej (10). Zaczepy (5, 6, 7, 8) oznaczone są kolorami, co usprawnia mocowanie zawiesi. Do podwieszania długich ładunków służą zaczepy pomocnicze (9).
Obsługa załadunkowa kontenerów. Po zamocowaniu trawersy do chwytni kontenerowej dźwignicy jezdnej i podwieszeniu ładunku za pomocą zawiesi na właściwej, założonej z góry wysokości do ramion (3, 4) następuje swobodne wprowadzenie ramion (3, 4) wraz z ładunkiem do kontenera. Jednocześnie nad dachem kontenera utrzymywana jest górna część (1) zamocowana do chwytni dźwignicy. Dodatkowo na bocznych ścianach górnej i dolnej znajdują się oznaczenia (kolorowe pasy) informujące o położeniu ładunku w połowie długości wewnętrznej kontenera. Nadto informacje o płożeniu ładunku w kontenerze przekazywane są obsłudze dźwigu za pomocą radiotelefonu. Wyładunek z kontenera odbywa się w kolejnoś ci odwrotnej do opisanej.
Obsługa kontenerów 20'. Do obsługi kontenerów 20' można stosować dźwignicę kontenerową wysięgnikową jak również dźwignicę podsiębierną. Na bocznej ścianie górnej części (1) zaznaczone jest strzałką położenie środka ciężkości trawersy nieobciążonej. Przed uniesieniem trawersy wóz wysięgnikowy powinien ustawić położenie środka chwytni kontenerowej oznaczonego strzałką, na górnej części (1) tak, aby unieść wyważoną trawersę i obrócić ją o 90° do prowadzenia dalszych operacji. Podwieszenie ładunku na zaczepach oznaczonych kolorem niebieskim umożliwia stabilną pracę dźwignicy i załadunek kontenerów 20' oraz pozwala na ustawienie ładunku około 0,5 m głębiej niż środek wewnętrznej długości kontenera, gdy trawersa zbliży się do jego ściany tylnej (11). Paski w kolorze niebieskim z napisem 20' na bocznej ścianie części górnej i dolnej ułatwiają orientację o poł o żeniu ś rodka ł adunku w kontenerze 20' wzglę dem drzwi kontenera. Dodatkowo w przypadku dźwignicy podsiębiernej dopuszcza się podwieszenie ładunku na zaczepach oznakowanych kolorem czerwonym. Na bocznych ścianach trawersy, górnej i dolnej oznakowane paski w kolorze czerwonym dają orientacyjną informację o położeniu środka ładunku w połowie długości wewnętrznej kontenera 20' względem drzwi.
Obsługa kontenerów 40'. Do obsługi kontenerów 40' najkorzystniej stosuje się wóz podsiębierny. Pozwala on na precyzyjne manewrowanie trawersą w długim kontenerze. Oznakowane w kolorze czerwonym zaczepy umożliwiają załadunek ładunków do kontenera 40' o 0,5 m dalej niż środek długości wewnętrznej kontenera. Oznakowane paski w kolorze czerwonym z napisem 40' na bocznej ścianie górnej i dolnej ułatwiają orientację o położeniu środka ładunku w kontenerze 40' względem drzwi kontenera. Precyzyjne informacje o położeniu ładunku w kontenerze przekazuje brygadzista za pomocą radiotelefonu do operatora urządzenia załadowczego.

Claims (4)

1. Trawersa do załadunku lub wyładunku ciężkich, wielkogabarytowych ładunków do kontenerów, stanowiąca przestrzenną konstrukcję stalową o kształcie zbliżonym do litery „C”, przystosowaną do mocowania na dźwignicy kontenerowej, znamienna tym, że ma część górną (1) wyposażoną w elementy mocują ce do chwytni kontenerowej oraz dwa wydł u ż one ramiona (3 i 4) stanowią ce część dolną, której zewnętrzna szerokość jest mniejsza od szerokości otworu drzwi kontenerów morskich, przy czym część górna (1) i część dolna (3, 4) zespolone są jednym końcem ze ścianą tylną (11) trawersy.
2. Trawersa, według zastrz. 1, znamienna tym, że część górna (1) ma postać dźwigara skrzynkowego utwierdzonego jednym końcem do ściany tylnej (11) oraz wyposażona jest w umieszczone w naroż ach elementy mocują ce chwytni kontenerowej w postaci gniazd (2) lub uchwytów (2a).
PL 213 264 B1
3. Trawersa, według zastrz. 1, znamienna tym, że ramiona (3, 4) mają kształt wydłużonych, trapezowych dźwigarów wspornikowych wyposażonych w zaczepy (5, 6, 9) dolne i zaczepy (7, 8) górne oraz w cztery podpory (12).
4. Trawersa, według zastrz. 1, znamienna tym, że ściana tylna (11) ma postać dźwigara skrzynkowego wzmocnionego za pomocą poprzecznej belki łącząco-wzmacniającej (10), łączącej ramiona (3, 4).
PL392387A 2010-09-14 2010-09-14 Trawersa do załadunku lub wyładunku ciężkich, wielkogabarytowych ładunków do kontenerów PL213264B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392387A PL213264B1 (pl) 2010-09-14 2010-09-14 Trawersa do załadunku lub wyładunku ciężkich, wielkogabarytowych ładunków do kontenerów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL392387A PL213264B1 (pl) 2010-09-14 2010-09-14 Trawersa do załadunku lub wyładunku ciężkich, wielkogabarytowych ładunków do kontenerów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL392387A1 PL392387A1 (pl) 2012-03-26
PL213264B1 true PL213264B1 (pl) 2013-02-28

Family

ID=45891409

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL392387A PL213264B1 (pl) 2010-09-14 2010-09-14 Trawersa do załadunku lub wyładunku ciężkich, wielkogabarytowych ładunków do kontenerów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL213264B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL392387A1 (pl) 2012-03-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3065595B1 (en) A container roll out warehousing system, method of storing cargo
EP2128053B1 (en) Container tilting apparatus
PL176481B1 (pl) Kontener transportowy dużej pojemności
US8272623B2 (en) Container lifting device
JP2008221963A (ja) ウイング形トラックの積荷の積卸し装置
EP3348502B1 (en) Device for loading and unloading goods
KR101345143B1 (ko) 건축용 안전 데크 및 그 운용 방법
US3456820A (en) Movable loading and unloading device
RU109726U1 (ru) Погрузочно-разгрузочный комплекс
US10807510B2 (en) Device for loading and unloading goods
PL213264B1 (pl) Trawersa do załadunku lub wyładunku ciężkich, wielkogabarytowych ładunków do kontenerów
JP2991156B2 (ja) クレーンを用いた荷役装置
FI127072B (fi) Haalauspalkki, sen nostojärjestely ja kuljetin
RU2763203C1 (ru) Погрузочно-разгрузочное устройство для крупнотоннажных контейнеров
RU60054U1 (ru) Погрузочно-разгрузочная тележка
RU180881U1 (ru) Модульная погрузочно-разгрузочная тележка
JPH07196172A (ja) 容器の運搬を安全に実施するための装置
RU76606U1 (ru) Погрузоразгрузочное устройство транспортного средства
KR20190071853A (ko) 화물 트럭용 덤프장치
CN214935543U (zh) 一种船用垃圾吊运装置
US20230192425A1 (en) Apparatus and method for unloading and loading a transport unit
RU1791308C (ru) Вагонопогрузочна машина
RU2518279C2 (ru) Передвижная грузовая платформа
RU85414U1 (ru) Транспортная система
RU35303U1 (ru) Тележка для погрузки и перемещения грузов