PL213019B1 - Implant krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego - Google Patents

Implant krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego

Info

Publication number
PL213019B1
PL213019B1 PL382241A PL38224107A PL213019B1 PL 213019 B1 PL213019 B1 PL 213019B1 PL 382241 A PL382241 A PL 382241A PL 38224107 A PL38224107 A PL 38224107A PL 213019 B1 PL213019 B1 PL 213019B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
disc
notches
implant
concave
opposite
Prior art date
Application number
PL382241A
Other languages
English (en)
Other versions
PL382241A1 (pl
Inventor
Pawel Borkowski
Krzysztof Kędzior
Grzegorz Krzesiński
Konstanty Skalski
Józef Skoworodko
Tomasz Zagrajek
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL382241A priority Critical patent/PL213019B1/pl
Publication of PL382241A1 publication Critical patent/PL382241A1/pl
Publication of PL213019B1 publication Critical patent/PL213019B1/pl

Links

Description

Przedmiotem wynalazku jest implant krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego człowieka.
Znane są implanty krążka międzykręgowego kręgosłupa działające na zasadzie przegubu, złożone z ruchomego segmentu środkowego w kształcie krążka z obustronnymi wypukłościami i dwóch płytek mocujących z gniazdami dopasowanymi do wypukłości w krążku. Do przytwierdzenia płytek mocujących w kręgach służą występy w kształcie czopów lub kolców, usytuowane na ich zewnętrznych powierzchniach. Implanty te zawierają elementy ograniczające zakres ruchu obrotowego i przemieszczeń segmentu środkowego.
W międzynarodowej publikacji patentowej WO 2006 120 505 A1 przedstawiony jest implant krążka międzykręgowego kręgosłupa, w którym jedna z płytek mocujących ma od wewnątrz wy stępy, a ruchomy dysk ma dwa przeciwległe ramiona umieszczone między występami, co powoduje ograniczenie zakresu ruchu dysku. W rozwiązaniu tym płytki zewnętrzne mają na zewnętrznej powierzchni czop z profilem zębatym.
W międzynarodowej publikacji patentowej WO 2006 004 848 A1 przedstawiony jest implant krążka międzykręgowego kręgosłupa, w którym zakres ruchu ruchomego dysku jest ograniczony poprzez zróżnicowanie profilu wypukłości dysku i kształtu gniazda w płytkach mocujących odpowiadającemu temu profilowi w różnych kierunkach. W rozwiązaniu tym płytki zewnętrzne mają na zewnętrznej powierzchni kolce.
Zakres ograniczenia ruchu segmentu środkowego implantu powinien uwzględniać zakres naturalnych przemieszczeń krążka międzykręgowego kręgosłupa przy skłonach, skrętach i ruchach bocznych. Podczas tych ruchów krążek wykonuje ruchy złożone. Poza obrotem krążka następuje jego przemieszczanie w granicach luzu zapewnionego przez konstrukcję implantu. Konstrukcja implantu powinna uwzględniać duże siły dynamiczne działające na elementy implantu przy skrajnych wartościach ruchu.
Implant krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego, wyposażony w ruchomy segment środkowy w postaci dwustronnie profilowanego krążka zaopatrzonego po każdej stronie we współosiowe wypukłości, który to krążek jest umieszczony pomiędzy dwiema jednakowymi płytkami mocującymi ze sferycznymi zagłębieniami, w których umiejscowione są wypukłości, według wynalazku charakteryzuje się tym, że krążek ma na obwodzie cztery wklęsłe powierzchnie oporowe utworzone przez wręby przednie i wręby tylne usytuowane na przemian pomiędzy czterema wypukłymi krawędziami: czołową, tylną i dwiema bocznymi, lewą i prawą, zaś każda płytka mocująca ma dwa przeciwległe wklęsłe wycięcia oraz ukształtowane przy obwodzie dwa przeciwległe wewnętrzne występy, przedni i tylny, które to wewnętrzne występy każdej płytki są zazębione z luzem z jedną parą wrębów złożoną z wrębu przedniego i przeciwległego wrębu tylnego.
Korzystnym jest, jeżeli wklęsłe powierzchnie oporowe utworzone przez wręby przednie i wręby tylne są na przemian jednostronnie pochylone pod tym samym kątem do przeciwległych profilowanych powierzchni krążka, zaś wewnętrzne występy mają wzmocniony przy podstawie profil utworzony przez skośną wewnętrzną ściankę oporową, przy czym kąt pochylenia wewnętrznej ścianki oporowej wewnętrznego występu jest korzystnie równy kątowi pochylenia wklęsłej powierzchni oporowej zazębionego z nim wrębu.
W korzystnym wykonaniu implantu, wewnętrzne występy mają wysokość większą od grubości przyobwodowej części krążka, zaś ich wierzchołki usytuowane są w obszarze wklęsłego wycięcia w przeciwległej płytce mocującej. Ponadto, wręby przednie są większe od wrębów tylnych, krawędź czołowa ma grubość większą od krawędzi tylnej, zaś przedni wewnętrzny występ jest wyższy od tylnego wewnętrznego występu o różnicę grubości krążka przy krawędzi czołowej i krawędzi tylnej.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia ograniczoną ruchomość segmentu środkowego implantu w kręgosłupie w zakresie fizjologicznym dla wszystkich ruchów translacyjnych i obrotowych z wyjątkiem rozciągania. Ograniczenie ruchomości odbywa się za pomocą zniesienia luzów pomiędzy występami wewnętrznymi płytek mocujących a odpowiednimi wrębami w krążku, a także luzów pomiędzy dolną i górną płytką mocującą. Przy pochyleniach bocznych ruchy krążka są naprzemiennie blokowane przez prawy lub występ wewnętrzny i odpowiednie powierzchnie oporowe krążka. Zastosowanie ukośnych powierzchni oporowych pozwala na lepszą ich współpracę w całym zakresie wzajemnych przemieszczeń poszczególnych segmentów implantu. Zróżnicowanie grubości krążka po stronie przedniej i tylnej ma na celu optymalizację wytrzymałości krążka przy ograniczonych wymiarach
PL 213 019 B1 implantu i uwzględnia anatomiczne różnice w budowie kręgu i siły działające na krążek przy skłonach i przy ruchu przeprostu do tyłu. Zaletą konstrukcji implantu jest także jego trwałość i wytrzymałość.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia implant w pozycji neutralnej w widoku z przodu, fig. 2 przedstawia segment środkowy w widoku od strony powierzchni profilowanej, fig. 3 przedstawia segment z fig. 2 w widoku z boku, fig. 4 przedstawia płytkę mocującą w widoku od strony powierzchni wewnętrznej, fig. 5 przedstawia płytkę mocującą z fig. 4 w widoku z boku, a fig. 6 przedstawia płytkę mocującą w widoku od strony powierzchni zewnętrznej.
Jak przedstawiono na fig. 1, implant krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego posiada ruchomy segment środkowy w postaci dwustronnie profilowanego krążka 1 zaopatrzonego po każdej stronie we współosiowe wypukłości 2. Na rysunku widoczna jest także krawędź czołowa krążka 1. Krążek 1 jest umieszczony pomiędzy dwiema jednakowymi płytkami mocującymi 3 na zasadzie przegubu. Płytki mocujące 3 mają na powierzchni zewnętrznej elementy łączące płytkę z kręgiem w postaci czopa 13 i kolców 14. W pozycji neutralnej obie płytki mocujące 3 są rozmieszczone równolegle względem krążka 1. Krawędzie kontaktowe elementów implantu, pozostające w zasięgu innych elementów implantu, są lekko zaokrąglone.
Jak przedstawiono na fig. 2, krążek 1 ma na obwodzie cztery wklęsłe powierzchnie oporowe utworzone przez wręby przednie 5, 5' i mniejsze od nich wręby tylne 6, 6'. Powierzchnie oporowe są usytuowane na przemian pomiędzy czterema wypukłymi krawędziami: czołową 7, tylną 8 i dwiema bocznymi 9, 9', lewą i prawą. Powierzchnie oporowe są na przemian jednostronnie pochylone pod tym samym kątem do przeciw ległych profilowanych powierzchni krążka 1.
Jak przedstawiono na fig. 3. krążek 1 ma współosiowe wypukłości 2 na każdej profilowanej powierzchni. Widoczna na rysunku powierzchnia oporowa wrębu przedniego 5 ma ostrą krawędź styczną do lewej powierzchni profilowanej, a powierzchnia oporowa wrębu tylnego 6 ma ostrą krawędź styczną do prawej powierzchni promowanej krążka 1. Krawędź czołowa 7 krążka 1 ma grubość nieco większą od krawędzi tylnej 8.
Konstrukcję płytki mocującej 3, takiej samej po każdej stronie krążka 1, uwidoczniono na fig. 4, 5 i 6. Płytka mocująca 3 ma sferyczne zagłębienia 4, przeznaczone do umiejscowienia wypukłości 2 krążka 1. Na obwodzie płytki są wykonane dwa przeciwległe wklęsłe wycięcia 10, zaś przy obwodzie ukształtowane są dwa przeciwległe wewnętrzne występy 11, 11', przedni i tylny. Wewnętrzne występy 11, 11' mają wzmocniony przy podstawie profil utworzony przez skośną wewnętrzną ściankę oporową 12. Przedni występ 11 jest wyższy od tylnego występu 11', a każdy z nich ma wysokość większą od grubości przyobwodowej części krążka 1.
Po zespoleniu implantu, wewnętrzne występy 11, 11' widoczne na fig. 4 są zazębione z luzem z jedną parą wrębów widoczną na fig. 2 złożoną z wrębu przedniego 5, 5' i przeciwległego mniejszego wrębu tylnego 6, 6'. Kąt pochylenia wewnętrznej ścianki oporowej 12 wewnętrznego występu 11, 11' jest równy kątowi pochylenia wklęsłej powierzchni oporowej zazębionego z nim wrębu. Wierzchołek każdego wewnętrznego występu 11, 11' wystający powyżej grubości krążka 1, jest usytuowany w obszarze wklęsłego wycięcia 10 w przeciwległej płytce mocującej 3. Ponieważ krawędź czołowa 7 krążka 1 ma grubość większą od krawędzi tylnej 8, to przedni wewnętrzny występ 11' jest wyższy od tylnego 11' o różnicę grubości krążka przy krawędzi czołowej 7 i tylnej 8.
Zróżnicowana wielkość wrębów przednich 5, 5 i wrębów tylnych 6, 6' umożliwia zróżnicowanie zakresu ruchów skłonu i przeprostu.
Różna grubość krążka 1 od strony przedniej i tylnej wynika z anatomii lędźwiowego odcinka kręgosłupa.
Implant jest wykonany w całości ze stopu metalicznego, co wpływa na dużą trwałość i zmniejsza objętość produktów zużycia.

Claims (4)

1. Implant krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego, wyposażony w ruchomy segment środkowy w postaci dwustronnie profilowanego krążka zaopatrzonego po każdej stronie we współosiowe wypukłości, który to krążek jest umieszczony pomiędzy dwiema jednakowymi płytkami mocującymi ze sferycznymi zagłębieniami, w których umiejscowione są wypukłości, znamienny tym, że krążek (1) ma na obwodzie cztery wklęsłe powierzchnie oporowe utworzone przez wręby przednie (5, 5)
PL 213 019 B1 i wręby tylne (6, 6D usytuowane na przemian pomiędzy czterema wypukłymi krawędziami: czołową (7), tylną (8) i dwiema bocznymi (9, 93, lewą i prawą, zaś każda płytka mocująca (3) ma dwa przeciwległe wklęsłe wycięcia (10) oraz ukształtowane przy obwodzie dwa przeciwległe wewnętrzne występy (11, 11). przedni i tylny, które to wewnętrzne występy (11, 11') każdej płytki są zazębione z luzem z jedną parą wrębów złożoną z wrębu przedniego (5, 53 i przeciwległego wrębu tylnego (6, 63.
2. Implant według zastrz. 1, znamienny tym, że wklęsłe powierzchnie oporowe utworzone przez wręby przednie (5, 53 i wręby tylne (6, 63 są na przemian jednostronnie pochylone pod tym samym kątem do przeciwległych profilowanych powierzchni krążka (1), zaś wewnętrzne występy (11, 11') mają wzmocniony przy podstawie profil utworzony przez skośną wewnętrzną ściankę oporową (12), przy czym kąt pochylenia wewnętrznej ścianki oporowej (12) wewnętrznego występu (11, 11) jest korzystnie równy kątowi pochylenia wklęsłej powierzchni oporowej zazębionego z nim wrębu.
3. Implant według zastrz. 1, znamienny tym, że wewnętrzne występy (11, 11') mają wysokość większą od grubości przyobwodowej części krążka (1), zaś ich wierzchołki usytuowane są w obszarze wklęsłego wycięcia (10) w przeciwległej płytce mocującej (3).
4. Implant według zastrz. 1, znamienny tym, że wręby przednie (5, 53 są większe od wrębów tylnych (6, 63, krawędź czołowa (7) ma grubość większą od krawędzi tylnej (8), zaś przedni wewnętrzny występ (11) jest wyższy od tylnego wewnętrznego występu (11') o różnicę grubości krążka przy krawędzi czołowej (7) i tylnej (8).
PL382241A 2007-04-20 2007-04-20 Implant krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego PL213019B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL382241A PL213019B1 (pl) 2007-04-20 2007-04-20 Implant krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL382241A PL213019B1 (pl) 2007-04-20 2007-04-20 Implant krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL382241A1 PL382241A1 (pl) 2008-10-27
PL213019B1 true PL213019B1 (pl) 2012-12-31

Family

ID=43036398

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL382241A PL213019B1 (pl) 2007-04-20 2007-04-20 Implant krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL213019B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL382241A1 (pl) 2008-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4685771B2 (ja) 制御された隙間を有する頸椎用ディスクプロテーゼ
CN1964681B (zh) 椎间盘假体
EP2764852B1 (en) Orthopaedic medical device
JP4950181B2 (ja) 椎間板プロテーゼ
ES2214899T3 (es) Protesis vertebral articulada de disco.
JP2011519637A (ja) ポリアリールエーテルケトン人工椎間板
JP5542800B2 (ja) 人工椎間板インプラント
JP2010521244A (ja) 3点接触の椎骨間インプラント要素
CA2829808C (en) Prosthetic spinal disk
WO2009118691A1 (en) Intervertebral disk prosthesis notably for cervical vertebrae
US8814945B2 (en) Implantable wrist joint assembly with spherical inter-support
EP2099389A2 (en) Implantable spinal disk
PL213019B1 (pl) Implant krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego
US20050080487A1 (en) Intervertebral implant
PL206108B1 (pl) Implant międzykręgowy
PL221209B1 (pl) Podatny implant krążka międzykręgowego kręgosłupa
PL206107B1 (pl) Implant międzykręgowy z uchylnie połączonymi elementami stawów
MXPA01004203A (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130420