PL212524B1 - Siatka katalityczna z metali szlachetnych - Google Patents

Siatka katalityczna z metali szlachetnych

Info

Publication number
PL212524B1
PL212524B1 PL381780A PL38178007A PL212524B1 PL 212524 B1 PL212524 B1 PL 212524B1 PL 381780 A PL381780 A PL 381780A PL 38178007 A PL38178007 A PL 38178007A PL 212524 B1 PL212524 B1 PL 212524B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wire
mesh
amount
netting
meshes
Prior art date
Application number
PL381780A
Other languages
English (en)
Other versions
PL381780A1 (pl
Inventor
Ireneusz Marciniak
Tomasz Sonczuk
Paweł Kowalczyk
Leszek Mencel
Janusz Franiak
Zbigniew Wiktorski
Elżbieta Potyra
Original Assignee
Mennica Metale Szlachetne Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mennica Metale Szlachetne Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Mennica Metale Szlachetne Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL381780A priority Critical patent/PL212524B1/pl
Publication of PL381780A1 publication Critical patent/PL381780A1/pl
Publication of PL212524B1 publication Critical patent/PL212524B1/pl

Links

Landscapes

  • Catalysts (AREA)
  • Knitting Of Fabric (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest małociągliwa dziana osnowowa siatka katalityczna z metali szlachetnych.
Znane są siatki katalityczne z metali szlachetnych stosowane w reakcjach gazów, takich jak utlenianie amoniaku tlenem atmosferycznym przy produkcji kwasu azotowego lub reakcja amoniaku z metanem w celu otrzymania kwasu cyjanowodorowego. Siatki takie są wytwarzane z cienkich drutów z metalu szlachetnego, techniką tkacką lub techniką dziewiarską.
Z opisu patentowego PL 166 988 znany jest sposób wytwarzania przepuszczają cych gaz siatek z metali szlachetnych dla katalitycznych procesów, zwł aszcza dla katalitycznego utleniania amoniaku, przez dzianie drutów ze stopów platyny albo palladu na dziewiarkach szydełkujących. W sposobie według patentu stosuje się płaskie dziewiarki szydełkujące, których podział leży między 3,63 mm i 1,81 mm, a dł ugość oczek wynosi 2-6 mm.
Z opisu patentowego PL 178 774 znane są siatki dziane dwu lub wielowarstwowo, przy czym oczka poszczególnych warstw są połączone ze sobą przez nitki runowe. Na oczko przypada do dziesięciu nitek runowych i nitki runowe przebiegają pod kątem od 0 do 50° do kierunku przepływu gazów reakcyjnych. Siatki według patentu wytwarza się na płaskich dziewiarkach szydełkujących z co najmniej dwoma ło żyskami igłowymi. Nitki runa wytwarza się przez połączenie oczek przedniego i tylniego łożyska igłowego. Nitki runa można również wielokrotnie wstawić w rzędzie oczek, aby uzyskać duży udział takich nitek na jednostkę powierzchni. Zwiększa to dodatkowo wytrzymałość na zgniatanie i stabilność siatek. Przy jednakowym ciężarze powierzchniowym siatki te wykazują lepszą jednorodność w porównaniu do tkanych lub dzianych pojedynczych siatek, umieszczonych w wielu warstwach.
Trójwymiarowe siatki katalityczne dziane w dwóch lub większej liczbie warstw są znane także z polskiego opisu zgł oszeniowego nr P- 364139. Siatki wedł ug tego zgł oszenia zawierają pewną liczbę warstw oczkowych, nitki dystansujące (nitki słupków) łączące te warstwy oczkowe oraz nitki wątku umieszczone pomiędzy warstwami oczkowymi. Przez wprowadzenie nitek wątku do trójwymiarowej struktury przestrzennej dzianiny w miejscach, w których wzajemnie krzyżują się nitki słupków zostaje wprowadzona dodatkowa gęsta płaszczyzna z drutu z metalu szlachetnego, która powoduje, że szybkość reakcji w siatce katalitycznej zwiększa się.
Siatki dziane do procesów katalitycznych są wytwarzane na szydełkarkach - splotem rządkowym lub na osnowarkach-splotami kolumienkowymi. Na siatki katalityczne stosuje się głównie sploty kolumienkowe podstawowe (wytworzone z jednej osnowy), takie jak trykot, sukno, aksamit, przy czym najszersze zastosowanie znalazł splot sukna. Siatka wytworzona splotem trykotu ulega zbyt łatwo pruciu, natomiast wytwarzana splotem aksamitu charakteryzuje się zbyt dużą masą powierzchniową i zbyt luźnym wypełnieniem. Siatki wytworzone splotem sukna charakteryzują się jednak stosunkowo małą stabilnością geometryczną. W procesie manualnego odwijania siatki dzianej z nawoju i zakładania jej na stelaż reaktora chemicznego często występuje deformacja siatki polegająca na rozciąganiu fragmentu siatki, co powoduje zmniejszenie gęstości powierzchniowej oczek. Zdarza się również zakłócenie prostopadłego układu rządków i kolumienek tzw., „przekoszenie siatki”. Siatki wytworzone z jednej osnowy są również podatne na uszkodzenia mechaniczne polegające na powstawaniu dziur w miejscach zerwania się drutów tworzących siatkę. W efekcie miejscowych zmian struktury siatek obniżają się ich własności użytkowe. Wyeliminowanie powyższych problemów przez stosowanie bardziej skomplikowanych splotów wiąże się z podwyższeniem technologicznych wymagań w procesach wytwarzania siatek, a także z koniecznością zużycia większej ilości kosztownego surowca.
Celem wynalazku było opracowanie siatki dzianej wytwarzanej splotem podstawowym, o zmniejszonej podatności na odkształcenia i uszkodzenia podczas instalacji w reaktorach przemysłowych.
Siatka katalityczna dziana według wynalazku jest siatką osnowową, wytwarzaną splotem jednoigielnicowym kolumienkowym. Siatka według wynalazku charakteryzuje się tym, że jest siatką o oczkach zamkniętych i wydłużonych samozaciskających się łącznikach, przy czym na każdym łączniku znajdują się symetrycznie rozmieszczone oczka zawiązane w liczbie od 1 do 5.
Korzystnie łączniki są ułożone ukośnie lub prawie pionowo.
Korzystnie siatka według wynalazku jest wykonana z drutu platynowego lub z drutu wykonanego ze stopu platyny z rodem i/lub z palladem.
Korzystnie stosuje się drut o średnicy od 0,05 mm do 0,1 mm.
PL 212 524 B1
Korzystnie stosuje się drut zawierający platynę w ilości od 81% do 100%, rod w ilości od 0% do 12%, pallad w ilości od 0% do 15%. Drut może zawierać dodatkowo ruten, korzystnie w ilości od 0% do 0,5%. Drut może dodatkowo zawierać ren, korzystnie w ilości 0,01 do 70%.
W klasycznych splotach trykotu, sukna lub aksamitu na łącznikach pomię dzy oczkami zamknię tymi nie ma żadnych dodatkowych oczek. Tymczasem w siatce według wynalazku łączniki zostały wydłużone w stosunku do łączników w splotach klasycznych i zaopatrzone w oczka zawiązane. Dzięki nowemu rodzajowi splotu siatka katalityczna według wynalazku posiada strukturę o zmniejszonej ciągliwości splotów w strukturze kolumienek, jak również rządków. Charakterystyczną cechą tego splotu jest to, że po zerwaniu drutu nie tworzy się dziura, gdyż sąsiednie kolumienki oczek zaciskają się nie powodując błędu. W przypadku, gdy łączniki między kolumienkami oczek są ułożone ukośnie siatka według wynalazku jest małociągliwa po ścisłości rządkowej i kolumienkowej. Splot ten jest jednorodny, bez mikrozaciągnięć, wklęsłości i wypukłości. W przypadku, gdy łączniki między kolumienkami są ułożone prawie pionowo dzianina jest bardzo stabilna i małociągliwa szczególnie po ścisłości rządkowej. Splot ten tworzy jodełkę o zaciskających się wzajemnie oczkach trwałych brzegach. W procesie wytwarzania siatek urządzenie odbierające nie jest czynnie w wykorzystywane, siatka jest odbierana pod wpływem własnego ciężaru-biernie.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 i fig. 2 przedstawiają powiększone wycinki dzianej siatki katalitycznej według wynalazku. Rzeczywiste przebiegi nitek metalowych w strukturze siatki katalitycznej według splotów obrazują fotografie przedstawione na rysunkach fig. 3 i fig. 4.
Siatka przedstawiona na fig. 1 i fig. 3 rysunku jest siatką osnowową wykonaną splotem jednoigielnicowym kolumienkowym o oczkach zamkniętych 1. Łączniki 2 między kolumienkami oczek są ułożone ukośnie, a na każdym łączniku znajduje się jedno oczko zawiązane 3. Siatka została wykonana z drutu ze stopu platyny i rodu, zawierającego 93% platyny i 7% rodu. Drut miał średnicę 0,076 mm. Oznaczenia 0-5 w dolnym rzędzie na fig. 1 rysunku oznaczają kolejne kolumienki oczek.
Siatka przedstawiona na fig. 2 i fig. 4 rysunku jest siatką osnowową wykonaną splotem jednoigielnicowym kolumienkowym o oczkach zamkniętych 1. Łączniki 2 między kolumienkami oczek są ułożone prawie pionowo, a na każdym łączniku znajdują się 3 oczka zawiązane. Siatka została wykonana z drutu ze stopu platyny, palladu i rodu, zawierającego 81% platyny, 15,5% palladu i 3,5% rodu. Drut miał średnicę 0,076 mm. Oznaczenia 0-5 w dolnym rzędzie na fig. 2 rysunku oznaczają kolejne kolumienki oczek.
Siatki przedstawione na rysunku charakteryzują się małą ciągliwością i dużą stabilnością geometryczną. Siatki katalityczne przedstawione na rysunku posiadają następujące parametry:
- ścisłość rządkowa SRZ - 120 rząd/cm
- ścisłość kolumienkowa SK - 114 rząd/cm
- ścisłość powierzchniowa SRK - 13800 oczek/cm2

Claims (9)

1. Siatka katalityczna z metali szlachetnych, dziana, osnowowa, wytwarzana splotem jednoigielnicowym kolumienkowym, znamienna tym, że jest siatką o oczkach zamkniętych (1) i wydłużonych samozaciskających się łącznikach (2), przy czym na każdym łączniku znajdują się symetrycznie rozmieszczone oczka zawiązane (3) w liczbie od 1 do 5.
2. Siatka według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wykonana z drutu platynowego.
3. Siatka według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wykonana z drutu ze stopu platyny z rodem i/lub palladem.
4. Siatka według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wykonana z drutu o średnicy od 0,05 mm do 0,1 mm.
5. Siatka według zastrz. 4, znamienna tym, że jest wykonana z drutu zawierającego platynę w iloś ci od 81 do 100%, rod w iloś ci od 0 do 12%, pallad w iloś ci od 0 do 15%.
6. Siatka według zastrz. 3 lub 4, znamienna tym, że drut dodatkowo zawiera ruten.
7. Siatka według zastrz. 7, znamienna tym, że zawiera ruten w ilości od 0 do 0,5%.
8. Siatka według zastrz. 3 lub 4, lub 7, znamienna tym, że drut dodatkowo zawiera ren.
9. Siatka według zastrz. 9, znamienna tym, że zawiera ren w ilości 0,01 do 70%.
PL381780A 2007-02-19 2007-02-19 Siatka katalityczna z metali szlachetnych PL212524B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381780A PL212524B1 (pl) 2007-02-19 2007-02-19 Siatka katalityczna z metali szlachetnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381780A PL212524B1 (pl) 2007-02-19 2007-02-19 Siatka katalityczna z metali szlachetnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL381780A1 PL381780A1 (pl) 2008-09-01
PL212524B1 true PL212524B1 (pl) 2012-10-31

Family

ID=43035988

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL381780A PL212524B1 (pl) 2007-02-19 2007-02-19 Siatka katalityczna z metali szlachetnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL212524B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL381780A1 (pl) 2008-09-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6089051A (en) Warp-knit fabric of noble metal-containing wires, and method for the production thereof
US5699680A (en) Wires incorporating a helical component, assemblies thereof, and use of said assemblies as catalyzer and/or to recover precious metals
FI92806B (fi) Metallilangoista neulottu metallikudos, katalysaattoripakka ja katalysaattori ammoniakin hapetusta varten ja ammoniakin katalyyttinen hapetusprosessi käyttäen platinalejeerinkiä olevaa katalysaattorikudosta
CN1035042C (zh) 催化工艺用的贵金属透气网的制造方法
CZ20032150A3 (cs) Trojrozměrné katalyzátorové pletivo pletené ve dvou nebo více vrstvách
DE60201502T3 (de) Dreidimensionale, in zwei oder mehreren schichten gestrickte katalysatornetze
JP2019035183A (ja) マルチバー経編機による編み方法
IE912688A1 (en) Improvements in or relating to catalysts and getter systems
TW201002891A (en) Warp knitted fabric, manufacturing method, and knitting structure thereof
PL212524B1 (pl) Siatka katalityczna z metali szlachetnych
CN108589015B (zh) 一种基于经轴供纱的三维骨架结构的经编提花织物制作工艺
PL178774B1 (pl) Trójwymiarowo dziane siatki z metali szlachetnych do przeprowadzania katalitycznych reakcji gazowych
US5268157A (en) Process for the production of catalytic gas permeable nets and process for oxidizing ammonia
PL210504B1 (pl) Małociągliwa dziana siatka katalityczna z metali szlachetnych
CN1054779C (zh) 由含贵金属的丝制成的经编针织物及其生产方法
US6073467A (en) Catalyst gauzes for gaseous reactions
CN113302150B (zh) 用于在中压系统中催化燃烧氨以形成氮氧化物的催化剂系统和方法
US20200024776A1 (en) Obtaining warp knit fabrics from cotton yarn with warp knitting machines and warp knit fabric obtained
RU2233920C1 (ru) Отражательная вязаная сетчатая поверхность антенны и способ её выработки
RU113200U1 (ru) Решетка для композиционных материалов
JP7036787B2 (ja) Rsj経編み機に基づくフリーカット経編み生地の製造方法
TW201932660A (zh) 織物
RU112864U1 (ru) Основовязаная решетка для армирования
JP2004091987A (ja) パイル付き立体経編地の製造方法及び立体経編地
TW201934831A (zh) 織物

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140219