PL210504B1 - Małociągliwa dziana siatka katalityczna z metali szlachetnych - Google Patents

Małociągliwa dziana siatka katalityczna z metali szlachetnych

Info

Publication number
PL210504B1
PL210504B1 PL376567A PL37656705A PL210504B1 PL 210504 B1 PL210504 B1 PL 210504B1 PL 376567 A PL376567 A PL 376567A PL 37656705 A PL37656705 A PL 37656705A PL 210504 B1 PL210504 B1 PL 210504B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wire
constituent
weaves
netting
weave
Prior art date
Application number
PL376567A
Other languages
English (en)
Other versions
PL376567A1 (pl
Inventor
Ireneusz Marciniak
Wojciech Motel
Zbigniew Mikołajczyk
Paweł Bielski
Kazimierz Kopias
Andrzej Golczyk
Marian Kowalski
Janusz Czyżewski
Original Assignee
Mennica Metale Szlachetne Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mennica Metale Szlachetne Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Mennica Metale Szlachetne Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL376567A priority Critical patent/PL210504B1/pl
Publication of PL376567A1 publication Critical patent/PL376567A1/pl
Publication of PL210504B1 publication Critical patent/PL210504B1/pl

Links

Landscapes

  • Knitting Of Fabric (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest małociągliwa dziana osnowowa siatka katalityczna z metali szlachetnych.
Znane są siatki katalityczne z metali szlachetnych stosowane w reakcjach gazów, takich jak utlenianie amoniaku tlenem atmosferycznym przy produkcji kwasu azotowego lub reakcja amoniaku z metanem w celu otrzymania kwasu cyjanowodorowego. Siatki takie są wytwarzane z cienkich drutów z metalu szlachetnego techniką tkacką lub techniką dziewiarską.
Z opisu patentowego PL 166988 znany jest sposób wytwarzania przepuszczających gaz siatek z metali szlachetnych dla katalitycznych procesów, zwłaszcza dla katalitycznego utleniania amoniaku, przez dzianie drutów ze stopów platyny albo palladu na dziewiarkach szydełkujących. W sposobie według patentu stosuje się płaskie dziewiarki szydełkujące, których podział leży między 3,63 mm i 1,81 mm, a dł ugość oczek wynosi 2-6 mm.
Z opisu patentowego PL 178774 znane są siatki dziane dwu lub wielowarstwowo, przy czym oczka poszczególnych warstw są połączone ze sobą przez nitki runowe. Na oczko przypada do dziesięciu nitek runowych i nitki runowe przebiegają pod kątem od 0 do 50° do kierunku przepływu gazów reakcyjnych. Siatki według patentu wytwarza się na płaskich dziewiarkach szydełkujących z co najmniej dwoma łożyskami igłowymi. Nitki runa wytwarza się przez połączenie oczek przedniego i tylnego łożyska igłowego. Nitki runa można również wielokrotnie wstawiać w rzędzie oczek, aby uzyskać duży udział takich nitek na jednostkę powierzchni. Zwiększa to dodatkowo wytrzymałość na zgniatanie i stabilność siatek. Przy jednakowym ciężarze powierzchniowym siatki te wykazują lepszą jednorodność w porównaniu do tkanych łub dzianych pojedynczych siatek, umieszczonych w wielu warstwach. Trójwymiarowe siatki katalityczne dziane w dwóch lub większej liczbie warstw są znane także z polskiego opisu patentowego nr PL 206850. Siatki według tego zgłoszenia zawierają pewną liczbę warstw oczkowych, nitki dystansujące (nitki słupków) łączące te warstwy oczkowe oraz nitki wątku umieszczone pomiędzy warstwami oczkowymi. Przez wprowadzenie nitek wątku do trójwymiarowej struktury przestrzennej dzianiny, w miejscach, w których wzajemnie krzyżują się nitki słupków zostaje wprowadzona dodatkowa gęsta płaszczyzna z drutu z metalu szlachetnego, która powoduje, że szybkość reakcji w siatce katalitycznej zwiększa się.
Siatki dziane do procesów katalitycznych są wytwarzane na szydełkarkach - splotem rządkowym lub na osnowarkach - splotami kolumienkowymi. Na siatki katalityczne stosuje się głównie sploty kolumienkowe podstawowe (wytworzone z jednej osnowy), takie jak trykot, sukno, aksamit, przy czym najszersze zastosowanie znalazł splot sukna. Siatka wytworzona splotem trykotu ulega zbyt łatwo pruciu, natomiast wytwarzana splotem aksamitu charakteryzuje się zbyt dużą masą powierzchniową i zbyt luźnym wypełnieniem. Siatki wytworzone splotem sukna charakteryzują się jednak stosunkowo małą stabilnością geometryczną. W procesie manualnego odwijania siatki dzianej z nawoju i zakładania jej na stelaż reaktora chemicznego często występuje deformacja siatki polegająca na rozciągnięciu fragmentu siatki, co powoduje zmniejszenie gęstości powierzchniowej oczek. Zdarza się również zakłócenie prostopadłego układu rządków i kolumienek, tzw. „przekoszenie” siatki. W takim przypadku siatka w swej strukturze oczek ulega zakłóceniu. W efekcie miejscowych zmian struktury siatek obniżają się ich właściwości użytkowe.
Celem wynalazku było opracowanie siatki dzianej o zmniejszonej podatności na odkształcenia podczas instalacji w reaktorach przemysłowych.
Siatka katalityczna dziana według wynalazku jest siatką osnowową i charakteryzuje się tym, że składa się z co najmniej dwóch układów nitek splotów składowych. Każdy ze splotów składowych jest wytwarzany przez oddzielny grzebień igielnicowy. Pierwszy splot składowy jest podstawowym splotem kolumienkowym, natomiast drugi lub kolejne sploty posiadają oczka o wydłużonych pionowych łącznikach biegnących przez co najmniej dwa rzędy oczek i są wytwarzane przy pełnych i/lub niepełnych nawleczeniach grzebieni igielnicowych. Sploty składowe mogą być zbudowane z oczek łańcuszka, trykotu, sukna lub aksamitu z pętlami oczek otwartych i zamkniętych.
Siatki katalityczne dziane według wynalazku korzystnie są wykonane z drutu platynowego lub z drutu wykonanego ze stopu platyny z rodem i/lub z palladem. Korzystnie stosuje się drut o średnicy od 0,05 mm do 0,15 mm. Korzystnie stosuje się drut wykonany ze stopu zawierający platynę w ilości od 81 do 95%, rod w ilości od 0 do 12%, pallad w ilości od 0 do 15%. Ewentualnie drut może zawierać dodatkowo ruten, korzystnie w ilości od 0 do 0,5%. Korzystnie drugi lub kolejne sploty są wykonane z drutu o średnicy mniejszej, niż drut splotu podstawowego.
PL 210 504 B1
Zastosowanie w siatce według wynalazku dwóch układów splotów pozwala na dostosowanie struktury siatki do jej wymaganych właściwości. Wybrane sploty składowe dzianin w przypadku zmniejszenia masy powierzchniowej siatek będą tworzone przy niepełnych nawleczeniach nitkami metalowymi wybranych grzebieni igielnicowych. Dla zwiększenia stabilności geometrycznej siatek wzdłuż linii poziomej rządków stosowane będą łączniki splotu aksamitu, natomiast dla ograniczenia rozciągliwości pionowej można wykorzystać wydłużone łączniki splotu łańcuszka. Biorąc pod uwagę fakt, że siatkę odwija się i układa w reaktorze wymuszając ewentualne rozciągnięcie częściej wzdłuż kolumienek, w doborze struktury siatki, jak i jej splotów składowych trzeba zwrócić szczególną uwagę na ograniczenie rozciągliwości wzdłuż kolumienek (w układzie wzdłużnym dzianiny).
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1, fig. 2, fig. 3 przedstawiają powiększone wycinki dzianej siatki katalitycznej według wynalazku.
W splocie siatki przedstawionej na fig. 1 rysunku pierwszym splotem sk ładowym jest splot trykotu o oczkach zamkniętych przy pełnym nawleczeniu pierwszego grzebienia igielnicowego wytwarzającego ten splot. Drugim splotem składowym jest splot łańcuszka, którego oczka posiadają wydłużone łączniki biegnące przez 3 rządki. Drugi grzebień igielnicowy posiada pełne nawleczenie nitkami.
W splocie siatki przedstawionej na fig. 2 rysunku pierwszym splotem składowym jest splot aksamitu o oczkach zamkniętych przy pełnym nawleczeniu pierwszego grzebienia igielnicowego wytwarzającego ten splot. Drugim splotem jest łańcuszek o wydłużonych łącznikach biegnących przez 7 rządków wytwarzany przez drugi grzebień igielnicowy z niepełnym nawleczeniem o raporcie 1/2,
W splocie siatki przedstawionej na fig. 3 rysunku pierwszym splotem skł adowym jest sukno o oczkach zamknię tych przy peł nym nawleczeniu pierwszego grzebienia igielnicowego wytwarzają cego ten splot. Drugim splotem składowym jest łańcuszek, którego łączniki biegną przez 15 rządków, wytwarzany przez drugi grzebień igielnicowy z niepełnym nawleczeniem o raporcie 1/3.
Rzeczywisty przebieg nitek metalowych w strukturze siatki katalitycznej według splotu przedstawionego na fig. 3 rysunku obrazują fotografie przedstawione na fig. 4 rysunku. Splot składowy sukna został wytworzony z nitek stopu platyny z rodem o grubości 0,076 mm, natomiast drugi splot składowy łańcuszka z nitek o grubości 0,060 mm.
W przedstawionych przykładach bazowymi splotami są sploty trykotu, sukna i aksamitu. Wydłużone łączniki drugiego splotu łańcuszka biegnące przez 3, 7 lub 15 rządków stabilizują wzdłużną geometrię siatki katalitycznej.

Claims (12)

1. Siatka katalityczna dziana osnowowa z metali szlachetnych, w której wykorzystano co najmniej jeden podstawowy splot kolumienkowy, znamienna tym, że składa się z co najmniej dwóch układów nitek splotów składowych, przy czym pierwszy splot składowy jest podstawowym splotem kolumienkowym, natomiast drugi lub kolejne sploty posiadają oczka o wydłużonych pionowych łącznikach biegnących przez co najmniej dwa rzędy oczek i są wytwarzane przy pełnych i/lub niepełnych nawleczeniach grzebieni igielnicowych, a każdy ze splotów składowych jest wytwarzany przez oddzielny grzebień igielnicowy.
2. Siatka według zastrz. 1, znamienna tym, że sploty składowe stanowią sploty łańcuszka, trykotu, sukna lub aksamitu.
3. Siatka według zastrz. 1, znamienna tym, że sploty składowe mają pętle oczek otwarte.
4. Siatka według zastrz. 1, znamienna tym, że sploty składowe mają pętle oczek zamknięte.
5. Siatka według zastrz. 1, znamienna tym, że sploty składowe mają pętle oczek otwarte i zamknię te.
6. Siatka według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wykonana z drutu platynowego.
7. Siatka według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wykonana z drutu ze stopu platyny z rodem i/lub z palladem.
8. Siatka według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wykonana z drutu o średnicy od 0,05 mm do 0,15 mm.
9. Siatka według zastrz. 1, znamienna tym, że drugi lub kolejne sploty są wykonane z drutu o ś rednicy mniejszej, niż drut splotu podstawowego.
PL 210 504 B1
10. Siatka według zastrz. 7, znamienna tym, że jest wykonana z drutu zawierającego platynę w iloś ci od 81 do 95%, rod w ilo ści od 0 do 12%, pallad w ilości od 0 d 15%.
11. Siatka według zastrz. 6 lub 7, znamienna tym, że drut dodatkowo zawiera ruten.
12. Siatka według zastrz. 11, znamienna tym, że zawiera ruten w ilości od 0 do 0,5%.
PL376567A 2005-08-09 2005-08-09 Małociągliwa dziana siatka katalityczna z metali szlachetnych PL210504B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL376567A PL210504B1 (pl) 2005-08-09 2005-08-09 Małociągliwa dziana siatka katalityczna z metali szlachetnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL376567A PL210504B1 (pl) 2005-08-09 2005-08-09 Małociągliwa dziana siatka katalityczna z metali szlachetnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL376567A1 PL376567A1 (pl) 2007-02-19
PL210504B1 true PL210504B1 (pl) 2012-01-31

Family

ID=43013695

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL376567A PL210504B1 (pl) 2005-08-09 2005-08-09 Małociągliwa dziana siatka katalityczna z metali szlachetnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL210504B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL376567A1 (pl) 2007-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6089051A (en) Warp-knit fabric of noble metal-containing wires, and method for the production thereof
US5699680A (en) Wires incorporating a helical component, assemblies thereof, and use of said assemblies as catalyzer and/or to recover precious metals
CZ20032150A3 (cs) Trojrozměrné katalyzátorové pletivo pletené ve dvou nebo více vrstvách
CN1035042C (zh) 催化工艺用的贵金属透气网的制造方法
JPH02216247A (ja) 金属布帛
DE60201502T3 (de) Dreidimensionale, in zwei oder mehreren schichten gestrickte katalysatornetze
EA011065B1 (ru) Тканевая структура
CN102753264B (zh) 催化剂结构
JPH06503744A (ja) 触媒とゲッターシステムの改良と触媒とゲッターシステムに関する改良
CN113286655A (zh) 用于在中压系统中催化燃烧氨以形成氮氧化物的催化剂系统和方法
PL210504B1 (pl) Małociągliwa dziana siatka katalityczna z metali szlachetnych
JP2008169537A (ja) 非伝線弾性質布地製造方法
JP3774744B2 (ja) 触媒気相反応を実施するための三次元的に編製された貴金属ネット
US5268157A (en) Process for the production of catalytic gas permeable nets and process for oxidizing ammonia
PL212524B1 (pl) Siatka katalityczna z metali szlachetnych
CN1054779C (zh) 由含贵金属的丝制成的经编针织物及其生产方法
US6073467A (en) Catalyst gauzes for gaseous reactions
CN113302150B (zh) 用于在中压系统中催化燃烧氨以形成氮氧化物的催化剂系统和方法
RU2233920C1 (ru) Отражательная вязаная сетчатая поверхность антенны и способ её выработки
US20230398531A1 (en) Precious metal mesh for catalyzing gas-phase reactions
RU2776371C1 (ru) Катализаторная сетка
RU2808516C2 (ru) Каталитическая система, а также способ каталитического сжигания аммиака до оксидов азота в установке среднего давления
MX2007005565A (en) Fabric structure comprising silver-germanium-copper alloy

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120809