PL212234B1 - Hydrauliczne urządzenie sterujące do ciężarowej naczepy - Google Patents

Hydrauliczne urządzenie sterujące do ciężarowej naczepy

Info

Publication number
PL212234B1
PL212234B1 PL384336A PL38433608A PL212234B1 PL 212234 B1 PL212234 B1 PL 212234B1 PL 384336 A PL384336 A PL 384336A PL 38433608 A PL38433608 A PL 38433608A PL 212234 B1 PL212234 B1 PL 212234B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hydraulic
trailer
steering
wheels
semi
Prior art date
Application number
PL384336A
Other languages
English (en)
Other versions
PL384336A1 (pl
Inventor
Piotr Mieczkowski
Original Assignee
Mieczkowski Piotr Autoryzowana Stacja Obsługi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mieczkowski Piotr Autoryzowana Stacja Obsługi filed Critical Mieczkowski Piotr Autoryzowana Stacja Obsługi
Priority to PL384336A priority Critical patent/PL212234B1/pl
Priority to DE200820007305 priority patent/DE202008007305U1/de
Publication of PL384336A1 publication Critical patent/PL384336A1/pl
Publication of PL212234B1 publication Critical patent/PL212234B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D13/00Steering specially adapted for trailers
    • B62D13/02Steering specially adapted for trailers for centrally-pivoted axles
    • B62D13/025Steering specially adapted for trailers for centrally-pivoted axles the pivoted movement being initiated by the coupling means between tractor and trailer
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62DMOTOR VEHICLES; TRAILERS
    • B62D13/00Steering specially adapted for trailers
    • B62D13/04Steering specially adapted for trailers for individually-pivoted wheels

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Steering-Linkage Mechanisms And Four-Wheel Steering (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest hydrauliczne urządzenie sterujące kierownice kół, zwłaszcza w ciężarowej naczepie, która przystosowana jest do sprzęgania z ciężarowym ciągnikiem siodłowym za pomocą znanego połączenia siodłowego, w którym ciężarowa naczepa wyposażona jest w obrotnicę, wyposażoną w tarczową kierownicę z hydraulicznym urządzeniem sterującym połączonym z układem hydraulicznym z kierownicami skrętu kół, co powoduje przy skręcie pojazdu ciągnącego następuje również odpowiednie skręcanie tylnych kół ciężarowej naczepy.
W znanym rozwią zaniu hydrauliczne urzą dzenie sterują ce kierownic kół w ciężarowej naczepie, przedstawiony w niemieckim opisie patentowym DE 2263506, charakteryzuje się tym, że na tarczowej kierownicy obrotnicy zamocowane jest przegubowe urządzenie sterujące, wyposażone w dźwignię o zmiennej dł ugoś ci zamocowaną na tarczowej kierownicy połączoną obrotowo z dź wignią , zawierają ca na końcu swoich ramion zamocowane obrotowo, współbieżnie względem siebie, po jednym siłowniku hydraulicznym, które w układzie sterowania tylnych kół połączone są przewodami hydraulicznymi z siłownikami hydraulicznymi, połączonymi z kierownicami skrętu tylnych kół, które poprzez układ dźwigni z tylnymi kołami powodują, w zależności od skrętu tarczowej kierownicy obrotnicy, skręt kół tylnych o kąt, który zależny jest od długości nastawienia dźwigni o zmiennej długości.
Przedstawione rozwiązanie hydraulicznego urządzenia do sterowania kierownic, zwłaszcza do tworzenia skrętu tylnych kół ciężarowych naczep, jest kosztowne i ciężkie ze względu na dużą ilość skomplikowanych mechanizmów, a poza tym zawodne w działaniu, gdyż w trakcie eksploatacji osiadłe zanieczyszczenia w mechanizmie obrotowych czopach kierownic i połączeniach obrotowych czopowych dźwigni sterujących, powodują ich szybkie zużycie i powstałe w ten sposób luzy prowadzą do uszkodzeń, a następnie do kosztownych napraw. Poza tym opisane znane rozwiązanie urządzenia sterowania z kierownicami skrętu kół tylnych naczepy i związane z nimi mechanizmy wypełniają w części spodniej naczepy sporo przestrzeni, co jest bardzo niekorzystne ze wzglę du na konieczność instalowania w tej części wiele urządzeń związanych z automatyką układów elektronicznych, które z postę pem technicznym w rozwoju motoryzacji znajdują coraz szersze zastosowanie również w budowie naczep ciężarowych.
Zadaniem wynalazku jest wyeliminowanie tych wad przez odmienne urządzenie sterowania, eliminujące skomplikowany system dźwigniowy oraz zwiększający przestrzeń w części spodniej naczepy, jednocześnie eliminujący w układzie sterowania skrętu kół skomplikowany układ mechanizmów oraz obrotowe czopy nieodporne na zanieczyszczenia powstające w trakcie eksploatacji.
Postawione zadanie w zakresie hydraulicznego urządzenia do sterowania, kierownic kół, zwłaszcza ciężarowej naczepy zostało tak zrealizowane w przedmiocie wynalazku, że sterujące siłowniki hydrauliczne osadzone na tarczowej obrotnicy połączone są przewodami hydraulicznymi z co najmniej dwoma siłownikami hydraulicznymi uruchamiającymi kierownice kół, zamocowanymi do konstrukcji wsporczej spodu naczepy, wzdłuż której w jej wgłębieniu uformowanym w osi symetrii do kół, zamocowany jest obrotowo podłużny kształtowy element sterujący, zawierający przy każdej parze kół, połączoną z nim na stałe dźwignią uruchamiającą skierowaną w dół, która w części dolnej połączona jest obrotowo z dźwigniami skrętu tylnych kół, oraz zawierający co najmniej jedną połączoną z nim na stałe dźwignią sterującą, skierowaną w dół, która połączona jest w części dolnej obrotowo z tłokami siłowników hydraulicznych uruchamiających kierownice kół.
W korzystnej odmianie wykonania wynalazku dź wignia sterują ca zamocowana jest na stał e z podłużnym kształtowym elementem sterującym w jego części przedniej, a w części dolnej połączona jest obrotowo z dwoma tłokami siłowników hydraulicznych uruchamiających o działaniu współbieżnym.
W drugiej odmianie wykonania wynalazku dź wignia sterująca zamocowana jest na stał e z podłużnym kształtowym elementem sterującym w jego części tylnej, a w części dolnej połączona jest obrotowo z dwoma tłokami siłowników hydraulicznych uruchamiających o działaniu współbieżnym.
W trzeciej odmianie wykonania wynalazku jedna dź wignia sterują ca zamocowana jest na stał e z podł u ż nym kształ towym elementem sterują cym w jego części przedniej, a druga dźwignia uruchamiająca w jego części tylnej, przy czym obie dźwignie w części dolnej połączone są obrotowo z tłokami siłowników hydraulicznych uruchamiających o działaniu współbieżnym.
W korzystnej odmianie wykonania podł u ż ny kształ towy element sterują cy ma postać rury.
W innej odmianie wykonania dla ciężarowej naczepy o zwię kszonej iloś ci osi kół , podł u ż ny kształtowy element sterujący ma postać złożoną z dwóch odcinków rury połączonych obrotowo
PL 212 234 B1 z obejmami w miejscu łączenia z konstrukcją wsporczą spodu naczepy oraz połączonych na stałe między sobą kształtową obejmą.
Poza tym istnymi cechami tych trzech odmian jest to, że podłużny kształtowy element sterujący połączony jest obrotowo z konstrukcją wsporczą spodu ciężarowej naczepy przez zastosowanie typowej oprawy łożysk, a dźwignie mechanizmu skrętu tylnych kół ciężarowej naczepy, łączące się obrotowo z kierownicami, połączone są za pomocą znanych typowych końcówek drążków kierowniczych.
Hydrauliczne urządzenie do sterowania, zwłaszcza do ciężarowej naczepy według istotnych cech wynalazku przynosi znaczne korzyści zarówno techniczne jak i użytkowe, które głównie polegają na tym, że urządzenie to w stosunku do urządzenia znanego ze stanu techniki jest mniej skomplikowane, a poza tym stwarza dodatkowe wolne przestrzenie w części spodniej ciężarowej naczepy, co umożliwia instalowanie dodatkowych urządzeń z zakresu automatyki i sterowania, które zwiększają bezpieczeństwo jazdy i niezawodność pojazdu mechanicznego. Mniejsza ilość elementów w urządzeniu do sterowania przyczynia się też do obniżenia kosztów wytwarzania hydraulicznego urządzenia do sterowania, jak również kosztów eksploatacji np. przez wyeliminowanie niektórych punktów smarowania. Poza tym przedstawiony hydrauliczny układ sterowania znajduje zastosowanie dla różnych zawieszeń ciężarowej naczepy, co ułatwiają wolne dodatkowe przestrzenie w jej części spodniej.
Zastosowanie w urządzeniu typowych opraw łożysk i typowych końcówek drążków kierownic, zwiększa bezpieczeństwo i żywotność całego układu, który staje się odporny na zanieczyszczenia.
Przedmiot wynalazku w czterech przykładach wykonania przedstawiony jest na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje schematycznie pierwszą odmianę hydraulicznego urządzenia sterującego do ciężarowej naczepy w którym dźwignia sterująca zamocowana jest na stałe z podłużnym kształtowym elementem sterującym w jej części przedniej, fig. 2 - schematycznie drugą odmianę hydraulicznego urządzenia sterującego w którym dźwignia sterująca zamocowana jest na stałe z podłużnym kształtowym elementem sterującym w jej części tylnej, fig. 3 - schematycznie trzecią odmianę hydraulicznego układu sterującego w którym jedna dźwignia sterująca zamocowana jest na stałe z podłużnym kształtowym elementem sterującym w jej części przedniej, a druga dźwignia uruchamiająca w jej części tylnej, fig. 4 - widok A-A z przekrojem przez podłużny element sterujący z fig. 1, fig. 4.1 - widok A1-A1 z przekrojem przez podł u ż ny element sterujący z fig. 3, fig. 4.2 - widok A2-A2 z przekrojem przez podłużny element sterujący z fig. 3, fig. 5 - przekrój B-B z fig. 1, fig. 6 - przekrój C-C z fig. 1, fig. 7 - przekrój D-D z fig. 1, obrazujący typową oprawę łożysk w zastosowaniu do obrotowego zamocowania podłużnego kształtowego elementu sterującego, fig. 8 - przekrój E-E, obrazujący typową końcówkę drążka kierownicy w zastosowaniu w mechanizmie kierownicy z fig. 1, fig. 9 - schemat połączenia siodłowego ciągnika z ciężarową naczepą, fig. 10 - schematycznie czwartą odmianę hydraulicznego urządzenia sterującego do ciężarowej naczepy w którym dźwignia sterująca zamocowana jest na stałe z podłużnym kształtowym elementem sterującym w jej części przedniej, a podłużny kształtowy element sterujący ma postać złożoną z dwóch odcinków rur, fig. 11 - widok F-F z fig. 10, obrazujący obejmę mocującą kształtowy element sterujący i fig. 12 - szczegół A z fig. 10 obrazujący kształtową obejmę łączącą dwa odcinki rur.
Fig. 1, pokazuje schematycznie pierwszą odmianę hydraulicznego urządzenia sterującego do ciężarowej naczepy 1. W tym rozwiązaniu sterujące siłowniki hydrauliczne 2 osadzone na tarczowej obrotnicy 3, połączone są przewodami hydraulicznymi 4 z dwoma siłownikami hydraulicznymi uruchamiającymi 5 zamocowanymi do konstrukcji wsporczej spodu 6 (pokazanego na rysunku na fig. 1 do fig. 6) naczepy 1, w jej części przedniej, wzdłuż której w jej wgłębieniu 7 uformowanym w osi symetrii 8 do kół 9, zamocowany jest obrotowo podłużny kształtowy element sterujący 10, mający postać rury. W tej pierwszej odmianie wykonania wynalazku kształtowy element sterujący 10, zawiera przy każdej parze kół 9, połączoną z nim na stałe dźwignią uruchamiającą 11 (pokazana na fig. 5) skierowaną w dół, która w części dolnej 12 połączona jest obrotowo z dźwigniami 13 skrętu kół 9, oraz zawiera jedną połączoną z nim na stałe dźwignią sterującą 14 (pokazana na fig. 4) skierowaną w dół, która połączona jest w części dolnej 15 obrotowo z tłokami 16 siłowników hydraulicznych uruchamiających 5 o działaniu współbieżnym. W rozwiązaniu tym przy skręcie tarczowej obrotnicy 3, siłowniki hydrauliczne sterujące 2 poprzez przewody hydrauliczne 4 połączone z siłownikami uruchamiającymi 5 powodują za pomocą dź wigni sterują cej 14 obrót kształ towego elementu sterują cego 10, który powoduje obrót czterech dźwigni uruchamiających 11 i napęd dźwigni 13 skrętu kół 9. Fig. 4 do 6 pokazują szczegóły zamocowania kształtowego elementu sterującego 10 w wgłębieniu 7 i jego połączenia z dźwignią uruchamiającą 11 i dźwignią sterują cą 14. Natomiast fig. 7 pokazuje zastosowanie typowej oprawy łożysk 17 do połączenia obrotowego kształtowego elementu 10 z konstrukcją wsporczą spodu
PL 212 234 B1 naczepy 1, a fig. 8 pokazuje typową końcówkę drążka kierownicy 18 w zastosowaniu do połączeń obrotowych 19 w mechanizmie skrętu kół 9 ciężarowej naczepy.
Fig. 2 przedstawia schematycznie przykład drugiej odmiany hydraulicznego urządzenia sterującego, w którym dźwignia sterująca 14 zamocowana jest na stałe z podłużnym kształtowym elementem sterującym 10 części tylnej ciężarowej naczepy 1 i połączona jest podobnie jak w pierwszej odmianie obrotowo z tłokami 16 siłowników hydraulicznych uruchamiających 5 o działaniu współbieżnym. Działanie hydraulicznego urządzenia sterującego w tej odmianie jest identyczne jak opisano w pierwszej odmianie.
Fig. 3 przedstawia schematycznie przykład trzeciej odmiany hydraulicznego urządzenia sterującego, w którym jedna dźwignia sterująca 141 zamocowana jest na stałe z podłużnym kształtowym elementem sterującym 10 w części przedniej ciężarowej naczepy 1, a druga dźwignia sterująca 142 w jej części tylnej, przy czym każ da dź wignia 141 i 142 połączona jest obrotowo z jednym tł okiem 16 siłownika hydraulicznego uruchamiającego 5, co pokazano na fig. 4.1 i fig. 4.2. Działanie hydraulicznego układu sterowania w tej odmianie jest identyczne jak opisano w pierwszej odmianie.
Fig. 10 przedstawia schematycznie przykład czwartej odmiany hydraulicznego urządzenia sterującego, w którym dźwignia sterująca 14 zamocowana jest na stałe z podłużnym kształtowym elementem sterującym 10 w części przedniej ciężarowej naczepy 1, a podłużny kształtowy element sterujący 10 ma postać złożoną z dwóch odcinków rur 101 i 102 połączonych obrotowo, przez zastosowanie typowej oprawy łożysk 17 do ich połączenia obrotowego z konstrukcją wsporczą spodu 6 naczepy 1. Te odcinki rur 101 i 102 połączone są na stałe między sobą za pomocą kształtowej obejmy 20. Fig. 11 pokazuje kształtową obejmę mocującą 20 w widoku F-F, a fig. 12 pokazuje połączenie odcinków rur 101 i 102 kształtową obejmą 20. Działanie hydraulicznego układu sterowania w tej odmianie jest identyczne jak opisano w pierwszej odmianie.

Claims (7)

1. Hydrauliczne urządzenie sterujące do ciężarowej naczepy, która przystosowana jest do sprzęgania z ciężarowym ciągnikiem siodłowym za pomocą znanego połączenia siodłowego, w którym ciężarowa naczepa wyposażona jest w obrotnicę, wyposażoną w tarczową kierownicę ze sterującymi siłownikami hydraulicznymi połączonymi z układem hydraulicznym z kierownicami skrętu kół, co powoduje przy skręcie pojazdu ciągnącego również odpowiednie skręcanie tylnych kół ciężarowej naczepy, znamienny tym, że sterujące siłowniki hydrauliczne (2) osadzone na tarczowej obrotnicy (3) połączone są przewodami hydraulicznymi (4) z co najmniej dwoma siłownikami hydraulicznymi uruchamiającymi (5) dźwignie skrętu (13) kół (9), zamocowanymi do konstrukcji wsporczej spodu (6) naczepy (1), wzdłuż której w jej wgłębieniu (7) uformowanym w osi symetrii (8) kół (9), zamocowany jest obrotowo podłużny kształtowy element sterujący (10), zawierający przy każdej parze kół (9), połączoną z nim na stałe dźwignią uruchamiającą (11) skierowaną w dół, która w części dolnej (12) połączona jest obrotowo z dźwigniami skrętu (13) tylnych kół (9), oraz zawierający co najmniej jedną połączoną z nim na stałe dźwignią sterującą (14) skierowaną w dół, która połączona jest w części dolnej (15) obrotowo z tłokami (16) siłowników hydraulicznych uruchamiających (5).
2. Hydrauliczne urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dźwignia sterująca (14) zamocowana jest na stałe z podłużnym kształtowym elementem sterującym (10) w jego części przedniej, a w cz ęści dolnej (15) połączona jest obrotowo z dwoma tł okami (16) sił owników hydraulicznych uruchamiających (5) o działaniu współbieżnym.
3. Hydrauliczne urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dźwignia sterująca (14) zamocowana jest na stałe z podłużnym kształtowym elementem sterującym (10) w jego części tylnej, a w cz ęści dolnej (15) połączona jest obrotowo z dwoma tł okami (16) sił owników hydraulicznych uruchamiających (5) o działaniu współbieżnym.
4. Hydrauliczne urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jedna dźwignia sterująca (141) zamocowana jest na stałe z podłużnym kształtowym elementem sterującym (10) w jego części przedniej, a druga dźwignia sterująca (142) w jego części tylnej, przy czym każda dźwignia sterująca (141, 142) w części dolnej połączona jest obrotowo z jednym tłokiem (16) siłownika hydraulicznego uruchamiającego (5), a oba działają współbieżnie.
5. Hydrauliczne urządzenie według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienne tym, że podłużny kształtowy element sterujący (10) ma postać rury.
PL 212 234 B1
6. Hydrauliczne urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że podłużny kształtowy element sterujący (10) ma postać złożoną z dwóch odcinków rur (101, 102) połączonych obrotowo przez zastosowanie typowej oprawy łożysk (17) do ich połączenia obrotowego z konstrukcją wsporczą spodu (6) ciężarowej naczepy (1) oraz połączonych ze sobą na stałe kształtową obejmą (20).
7. Hydrauliczne urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w układzie sterowania mechanizmu skrętu tylnych kół (9) dźwignie (13) mechanizmu skrętu tylnych kół (9) ciężarowej naczepy (1), łączące się obrotowo z kierownicami, połączone są za pomocą znanych typowych końcówek drążków kierowniczych (18).
PL384336A 2008-01-28 2008-01-28 Hydrauliczne urządzenie sterujące do ciężarowej naczepy PL212234B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384336A PL212234B1 (pl) 2008-01-28 2008-01-28 Hydrauliczne urządzenie sterujące do ciężarowej naczepy
DE200820007305 DE202008007305U1 (de) 2008-01-28 2008-05-30 Hydraulische Steuervorrichtung für einen Sattellastanhängewagen

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384336A PL212234B1 (pl) 2008-01-28 2008-01-28 Hydrauliczne urządzenie sterujące do ciężarowej naczepy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL384336A1 PL384336A1 (pl) 2009-08-03
PL212234B1 true PL212234B1 (pl) 2012-08-31

Family

ID=39869197

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL384336A PL212234B1 (pl) 2008-01-28 2008-01-28 Hydrauliczne urządzenie sterujące do ciężarowej naczepy

Country Status (2)

Country Link
DE (1) DE202008007305U1 (pl)
PL (1) PL212234B1 (pl)

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL7200134A (pl) 1972-01-05 1973-07-09

Also Published As

Publication number Publication date
PL384336A1 (pl) 2009-08-03
DE202008007305U1 (de) 2008-10-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101691126B (zh) 用于降低鞍式牵引车空气阻力的装置
US6659491B2 (en) Trailer system
JP2009262693A (ja) 車両用冷却部品支持装置
CN1820994A (zh) 转动凸轮校准系统
US20070204715A1 (en) Linear tracking of steering assemblies
CN114524016A (zh) 轴向可调节的转向柱组件
US4475615A (en) Power steering system
CN109552273B (zh) 具有折叠部件的弯曲支腿
US7077234B2 (en) Rack and pinion steering assembly
PL212234B1 (pl) Hydrauliczne urządzenie sterujące do ciężarowej naczepy
US11292517B2 (en) Tilting car frame
KR100793694B1 (ko) 자동차용 너클의 강도 시험장치
US6719311B2 (en) Vehicle steering assembly
US7441475B2 (en) Rack-and-pinion steering system, in particular for light commercial vehicles
EP2643175A1 (en) Attachment device for trailer tow bar
KR101121898B1 (ko) 자동차용 토션 빔 액슬
JP2008143252A (ja) 懸架装置
US7963560B2 (en) Pivoting device for a centrifugal traction assembly of a vehicle
US7121377B2 (en) Dual shaft rack and pinion steering assembly
CN102729755A (zh) 车辆的车轮悬架
CN104015784A (zh) 车辆前轴
US7618048B2 (en) Joint arrangement in a vehicle having a knuckle steering system
AU2018419625B2 (en) Steerable vehicle suspension with pneumatic retractors
US11643140B2 (en) Steerable vehicle suspension with pneumatic retractors
US20210387501A1 (en) Adjustable anti-roll bar arrangement