PL212028B1 - Warstwowy wyrób chłonny i sposób wykonania warstwowego wyrobu chłonnego - Google Patents

Warstwowy wyrób chłonny i sposób wykonania warstwowego wyrobu chłonnego

Info

Publication number
PL212028B1
PL212028B1 PL377339A PL37733905A PL212028B1 PL 212028 B1 PL212028 B1 PL 212028B1 PL 377339 A PL377339 A PL 377339A PL 37733905 A PL37733905 A PL 37733905A PL 212028 B1 PL212028 B1 PL 212028B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fibers
absorbent
layered product
hydrodynamically
product according
Prior art date
Application number
PL377339A
Other languages
English (en)
Other versions
PL377339A1 (pl
Inventor
Jan Rosiński
Andrzej Sobolewski
Original Assignee
Toruńskie Zakłady Materiałow Opatrunkowych Społka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Toruńskie Zakłady Materiałow Opatrunkowych Społka Akcyjna filed Critical Toruńskie Zakłady Materiałow Opatrunkowych Społka Akcyjna
Priority to PL377339A priority Critical patent/PL212028B1/pl
Publication of PL377339A1 publication Critical patent/PL377339A1/pl
Publication of PL212028B1 publication Critical patent/PL212028B1/pl

Links

Description

Przedmiotem wynalazku jest warstwowy wyrób chłonny, składający się, co najmniej z dwóch zewnętrznych warstw chłonnych, zawierających włókna celulozowe i cięte włókna syntetyczne oraz z warstwy środkowej rozdzielającej. Warstwy łączone i wzmacniane są poprzez igłowanie hydrodynamiczne i/lub obróbkę termiczną.
Znany jest sposób wytwarzania wyrobu warstwowego (WO 01/53588) składającego się z dwóch włóknin przykrywających z włókien chemicznych i ze środkową warstwą chłonną z pulpy celulozowej łączonych w procesie igłowania wodnego a następnie suszonych. Włókniny zewnętrzne zabezpieczają przed wydostawaniem się pulpy celulozowej, jednak gotowy wyrób nie charakteryzuje się oczekiwaną miękkością i chwytem.
Znany jest sposób spulchniania (zmiękczania) zewnętrznych warstw włóknin wyrobu (WO 2005/040478), jako rozwój metody z opisu WO 01/53588, z użyciem takiego hydrodynamicznego sposobu, aby można uzyskać objętościową włókninę zewnętrzną, bardziej miękką i o lepszym chwycie. Znane jest rozwiązanie WO 98/02608 dwuwarstwowego kompozytu wytwarzanego z absorpcyjnych włókien celulozowych z jednej strony i poliolefinowych włókien ciętych z drugiej strony, łączonych hydrodynamicznie dające w efekcie powierzchnie zewnętrze o różnych cechach. Znane jest rozwiązanie US 6 110 848 na wykonanie materiału chłonnego, składającego się z dwóch warstw zewnętrznych, zawierających długie włókna syntetyczne, pomiędzy którymi znajduje się warstwa krótkich włókien celulozowych, a całość materiału łączona hydrodynamicznie.
W znanych rozwiązaniach wytwarzania warstwowego wyrobu chłonnego stosowanie włókniny na warstwy zewnętrzne wyrobu chłonnego wymaga dodatkowych procesów zmiękczania powierzchni gotowego wyrobu chłonnego lub/i stosowanych włóknin w celu uzyskania odpowiedniej miękkości wyrobu chłonnego. Przy tego typu konstrukcjach warstwowych wyrobów chłonnych, w których włóknina stanowi warstwę zewnętrzną występują ograniczenia w rodzaju stosowanych włókien jak również w potrzebie stosowania obróbki dodatkowej w celu nie blokowania przepływu cieczy do wnętrza wyrobu (hydrofilowość powierzchni), co podwyższa koszty wytwarzania tak wytwarzanych wyrobów chłonnych.
Istotą rozwiązania według wynalazku jest objętościowy, miękki i chłonny wyrób warstwowy, którego warstwy zewnętrzne składają się z celulozowych włókien chłonnych formowanych pneumatycznie, a warstwa środkowa jest włókniną pełniącą funkcję wzmacniającą w gotowym wyrobie podczas jego użytkowania.
Zastosowana włóknina jest wykonana z polipropylenu (PP), lub z poliestru (PET) lub z polikwasu mlekowego (PLA), względnie z wiskozy lub z włókien dwuskładnikowych PP/PE, PET/ΡΕ, PET/PA (PE - polietylen, PA - poliamid) i jest wytwarzana w technologii klasycznej zgrzeblarkowej.
Korzystnie jest, aby wytwarzanie włókniny stanowiło początkowy etap procesu wytwarzania warstwowego wyrobu chłonnego.
Korzystnie jest, aby włóknina była wytwarzana bezpośrednio w procesie spod filery typu Spunbonded lub z rozdmuchu gorącym powietrzem typu Meltblown. Elementem spajającym krótkie włókna celulozowe w warstwach zewnętrznych są dwuskładnikowe cięte syntetyczne włókna termozgrzewalne „bicomponent”, korzystnie rdzeń/otoczka z surowców: PP/PE lub PET/ΡΕ i/lub cięte syntetyczne włókna rozszczepialne hydrodynamicznie na bazie PP, PET, PA i inne. Łączenie wszystkich warstw w integralną całość następuje w procesie igłowania hydrodynamicznego, a następnie obróbki termicznej.
Istotą rozwiązania, według wynalazku jest również sposób wytwarzania warstwowego wyrobu chłonnego, polegający na tym, że na taśmę transportującą urządzenia produkcyjnego nakłada się 2 pneumatycznie warstwę o masie od 5 do 150 g/m2 mieszaniny włókien celulozowych i ciętych włókien termozgrzewalnych, przy czym ilość ciętych włókien termozgrzewalnych stanowi od 5 do 75% mieszaniny włókien. Na tak uformowany pokład nakłada się włókninę rozdzielającą i bezpośrednio na jej 2 powierzchnię nakłada się pneumatycznie warstwę o masie od 5 do 150 g/m2 mieszaniny włókien celulozowych i ciętych włókien termozgrzewalnych, przy czym ilość ciętych włókien termozgrzewalnych stanowi od 5 do 75% mieszaniny włókien, a następnie łączy się wszystkie warstwy hydrodynamiczne poprzez oddziaływanie strumieni wody z obu stron pokładu, po czym całość obrabia się termicznie korzystnie w suszarce bębnowej i następnie poddaje się procesowi kalandrowania gorącymi walcami; tak utworzony warstwowy wyrób chłonny nawija się na urządzeniu nawijająco-tnącym.
Rozdzielającą włókninę wytwarza się w osobnym procesie termozgrzewalnym z ciętych włókien polipropylenowych lub/i wiskozowych z domieszką włókien dwu lub wieloskładnikowych, odwija się
PL 212 028 B1 z odwijaka, umieszczonego na urządzeniu do wytwarzania warstwowego wyrobu chłonnego. Rozdzielającą włókninę, może stanowić pokład ciągłych włókien jedno lub dwuskładnikowych, formowany metodą spod filery (Spun-bond) a także metodą rozdmuchiwania (Melt-blown) bezpośrednio na urządzeniu do wytwarzania warstwowego wyrobu chłonnego. Włóknina rozdzielająca zawierająca dwu lub wieloskładnikowe włókna o cechach rozszczepialności (splitable fiber) po poddaniu obróbce hydrodynamicznej uzyskuje większą miękkość i zwiększa swoje powinowactwo do warstw zewnętrznych wyrobu. Zawartość we włókninie rozdzielającej jak i w warstwach zewnętrznych dwuskładnikowych włókien termozgrzewalnych korzystnie o niskiej temperaturze mięknięcia wspomaga dodatkowo proces łączenia wszystkich warstw i obniża zużycie energii.
Przykłady wykonania wynalazku
P r z y k ł a d 1
Do wyprodukowania warstwowego wyrobu chłonnego użyto jako warstwy rozdzielającej włókni2 ny termozgrzewalnej z ciętych włókien polipropylenowych o masie powierzchniowej 17g/m2 wyprodu2 kowanej w oddzielnym procesie, a warstwy zewnętrzne o masie powierzchniowej 30 g/m2 każda składają się w 65% z włókien celulozowych i 35% z termozgrzewalnych ciętych włókien dwuskładnikowych polipropylenowo-polietylenowych PP/PE.
W pierwszej operacji uformowany zostaje pneumatycznie pokład, będący mieszaniną włókien celulozowych i dwuskładnikowych, będący pierwszą warstwą zewnętrzną następnie na tym pokładzie układana jest odwijana z odwijaka włóknina rozdzielająca, a następnie na tej włókninie uformowany jest pokład, będący mieszaniną włókien celulozowych i dwuskładnikowych, stanowiący drugą zewnętrzną warstwę; tak uformowany pokład wprowadzany jest w zakres oddziaływania strumieni wodnych z obu stron pokładu urządzenia hydrodynamicznego a następnie wprowadzany jest do urządzenia suszącego, następnie po procesie kalandrowania gorącymi walcami ustabilizowany gotowy wyrób nawijany jest na urządzeniu nawijającym.
P r z y k ł a d 2
Do wyprodukowania warstwowego wyrobu chłonnego użyto, jako warstwy rozdzielającej włók2 niny termozgrzewalnej z ciętych włókien polipropylenowych o masie powierzchniowej 12 g/m2 wypro2 dukowanej w oddzielnym procesie, a warstwy zewnętrzne o masie powierzchniowej 20 g/m2 każda, składają się w 70% z włókien celulozowych i 30% z termozgrzewalnych ciętych włókien.
Dalszy przebieg procesu dokładnie jak w Przykładzie nr 1.

Claims (10)

1. Warstwowy wyrób chłonny składający się, co najmniej z trzech warstw łączonych hydrodynamicznie i termicznie znamienny tym, że pomiędzy zewnętrznymi warstwami warstwowego wyrobu chłonnego składającego się z włókien celulozowych i/lub ciętych włókien syntetycznych znajduje się przynajmniej jedna warstwa włókniny rozdzielającej.
2. Warstwowy wyrób chłonny według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że warstwy zewnętrze zawierają włókna termozgrzewalne.
3. Warstwowy wyrób chłonny według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że warstwy zewnętrze zawierają włókna cięte dwu i wieloskładnikowe rozszczepialne hydrodynamicznie.
4. Warstwowy wyrób chłonny według zastrzeżeń 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że włóknina rozdzielająca składa się z ciętych włókien syntetycznych, lub bezpośrednio przed ułożeniem formowanych włókien ciągłych, jest tworzona w dowolny sposób.
5. Warstwowy wyrób chłonny według zastrzeżenia 1 albo 4, znamienny tym, że jako włókna ciągłe stosowane są włókna uzyskane metodą „spod filiery (spun-bond) i rozdmuchiwania (melt-blow).
6. Warstwowy wyrób chłonny według zastrzeżenia 1 albo 5, znamienny tym, że włóknina rozdzielająca jest obrabiana hydrodynamicznie.
7. Warstwowy wyrób chłonny według zastrzeżenia 1 albo 5, znamienny tym, że włóknina rozdzielająca zawiera włókna dwu i wieloskładnikowe rozszczepialne hydrodynamicznie.
8. Warstwowy wyrób chłonny według zastrzeżenia 1 albo 5, znamienny tym, że włóknina rozdzielająca zawiera włókna dwu i wieloskładnikowe termoplastyczne.
9. Sposób wytwarzania warstwowego wyrobu chłonnego składającego się co najmniej z trzech warstw łączonych hydrodynamicznie i termicznie, znamienny tym, że na pneumatycznie uformowaną 2 warstwę o masie od 5 do 150 g/m2 włókien celulozowych wymieszanych uprzednio z dodatkiem od 5
PL 212 028 B1 do 75% ciętych włókien termozgrzewalnych nakłada się włókninę rozdzielającą i bezpośrednio na jej 2 powierzchnię nakłada się pneumatycznie warstwę o masie od 5 do 150 g/m2 włókien celulozowych wymieszanych uprzednio z dodatkiem od 5 do 75% ciętych włókien termozgrzewalnych.
10. Sposób wytwarzania warstwowego wyrobu chłonnego, według zastrzeżenia 9, znamienny tym, że wyrób chłonny poddaje się igłowaniu hydrodynamicznemu i/lub obróbce termicznej.
Departament Wydawnictw UP RP
PL377339A 2005-09-29 2005-09-29 Warstwowy wyrób chłonny i sposób wykonania warstwowego wyrobu chłonnego PL212028B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL377339A PL212028B1 (pl) 2005-09-29 2005-09-29 Warstwowy wyrób chłonny i sposób wykonania warstwowego wyrobu chłonnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL377339A PL212028B1 (pl) 2005-09-29 2005-09-29 Warstwowy wyrób chłonny i sposób wykonania warstwowego wyrobu chłonnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL377339A1 PL377339A1 (pl) 2007-04-02
PL212028B1 true PL212028B1 (pl) 2012-07-31

Family

ID=43014733

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377339A PL212028B1 (pl) 2005-09-29 2005-09-29 Warstwowy wyrób chłonny i sposób wykonania warstwowego wyrobu chłonnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL212028B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL377339A1 (pl) 2007-04-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2018268805B2 (en) Hydroentangled airlaid process and industrial wipe products
US5368668A (en) Stitchbonded absorbent articles and method of making same
CA2580047C (en) Hydroengorged spunmelt nonwovens
EP2456585B1 (en) High cellulose content, laminiferous nonwoven fabric
CN108221177A (zh) 一种三层复合非织造材料及其生产设备、生产方法和应用
KR100755958B1 (ko) 대나무 섬유용 펄프를 이용한 부직포 제조공정
US20110057346A1 (en) Art of using regenerated fibers in multi process non-wovens
KR20010074783A (ko) 복합 부직포 물질의 제조방법 및 이로부터 얻어진 물질
CN1898080A (zh) 超声层合的多层织物
MX2007012929A (es) Material no tejido mixto integrado hidro-enredado.
US10767296B2 (en) Multi-denier hydraulically treated nonwoven fabrics and method of making the same
US20170130378A1 (en) Use of continuous filament nonwoven fabrics to prevent the escape of down in textile products filled with down
JP2006192429A5 (pl)
JP3760599B2 (ja) 積層不織布及びそれを用いた吸収性物品
RU2691293C1 (ru) Огнезащитная подкладка для мягкой мебели
CN208486034U (zh) 一种三层复合非织造布及其生产设备
RU2692812C1 (ru) Чистящий текстиль
JP3550810B2 (ja) 複合化不織布及びその製造法
CA2393375A1 (en) Non-wovens with high liquid absorbency and regular structure, method for their manufacture and use
US20070299418A1 (en) Fastening means in the form of a belt for an absorbent article
JPH11291377A (ja) 複合化不織布
JP2002285466A (ja) 不織材料の製造方法
PL212028B1 (pl) Warstwowy wyrób chłonny i sposób wykonania warstwowego wyrobu chłonnego
KR101100018B1 (ko) 섬유 세제 시트용 장섬유 복합 부직포 및 그 제조방법
US8182927B2 (en) Recycled cellulosic industrial and commercial absorbent matting