PL211946B1 - Dozownik doglebowy - Google Patents

Dozownik doglebowy

Info

Publication number
PL211946B1
PL211946B1 PL370237A PL37023704A PL211946B1 PL 211946 B1 PL211946 B1 PL 211946B1 PL 370237 A PL370237 A PL 370237A PL 37023704 A PL37023704 A PL 37023704A PL 211946 B1 PL211946 B1 PL 211946B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shaft
coulters
attached
coulter
distributor
Prior art date
Application number
PL370237A
Other languages
English (en)
Other versions
PL370237A1 (pl
Inventor
Henryk Jankowski
Jerzy Klupsz
Original Assignee
Meprozet Kościan Społka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Meprozet Kościan Społka Akcyjna filed Critical Meprozet Kościan Społka Akcyjna
Priority to PL370237A priority Critical patent/PL211946B1/pl
Publication of PL370237A1 publication Critical patent/PL370237A1/pl
Publication of PL211946B1 publication Critical patent/PL211946B1/pl

Links

Landscapes

  • Fertilizing (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest dozownik doglebowy przeznaczony do wgłębnego wprowadzania do gleby nawozów, zwłaszcza gnojowicy zgromadzonej w zbiorniku wozu asenizacyjnego.
Przedstawiony w polskim opisie patentowym nr 121 154 wóz asenizacyjny do doglebowego wprowadzania gnojowicy wyposażony jest w zbiornik cieczy, do którego przymocowany jest dyszlowy wspornik służący do rozłącznego mocowania obudowy zespołu adaptera dyszlowego stanowiącego jednocześnie ramę do mocowania poprzecznej belki z redlicami. W tym przypadku urządzenie do doglebowego wprowadzania gnojowicy stanowi zespół adaptera dyszlowego, który nadaje się do zakładania na dyszel wozu asenizacyjnego.
Zespół ten składa się z obudowy, do której zamocowana jest poprzeczna belka zaopatrzona w przesuwne, ruchome ramiona połączone z cylindrami hydraulicznymi. Do poprzecznej belki i ruchomych ramion przymocowane są redlice.
Zespół zawieszenia redlicy jest zamocowany do poprzecznej belki lub ruchomego ramiona za pomocą jarzma oraz składa się z pionowej tulei połączonej w górnej części z ramieniem i umieszczonej obrotowo na czopie połączonym z obejmą mechanizmu sprężynowego do ustalania roboczego położenia redlicy. Do pionowej tulei przymocowane są zawiasowo prowadnice, górna i dolna, do których zakończeń zamocowana jest redlica. Prowadnice połączone są ze sobą poprzez cylinder hydrauliczny. Do redlicy od przodu przymocowany jest krój talerzowy, a od góry króciec zasilania.
Gnojowica doprowadzana ze zbiornika przewodem elastycznym poprzez króciec zasilania wpływa do redlicy.
Znane z polskiego opisu patentowego nr 172 960 urządzenie do wgłębnego nawożenia gleby nawozami płynnymi lub półpłynnymi zbudowane jest z ramy nośnej wraz z kołami jezdnymi, na której zamocowane są zespoły redlic z osadzonymi osiowo dyszami wypływowymi.
Każdy zespół redlicy zawiera redlicę i nóż tnący zamocowane na układzie nośnym zbudowanym z elementów połączonych przegubowo i tworzących równoległobok. W przedniej części równoległoboku znajdują się dźwignie z poprzecznymi elementami oddziaływującymi na elastyczny przewód wychodzący z dyszy wypływowej, a po przeciwnej stronie umieszczony jest sprężynowy naciąg i połączenie tulejowe z ramą nośną.
Na pionowych ramionach konstrukcji wsporczej osadzone są wychylne zaczepowe uchwyty zewnętrznych segmentów ramy nośnej rozchylane siłownikiem hydraulicznym. Zewnętrzne segmenty ramy nośnej połączone są przegubowo z częścią środkową ramy nośnej i ustawiane do połączenia zatrzaskowego z wychylnymi zaczepowymi uchwytami poprzez działanie siłownika hydraulicznego.
Dysze wypływowe połączone są elastycznymi przewodami zasilającymi z obrotowym rozdzielaczem znajdującym się na konstrukcji wsporczej zamontowanej na ramie nośnej.
Doprowadzanie nawozu do gleby odbywa się ze zbiornika poprzez rozdzielacz i elastyczne przewody zasilające do dysz wypływowych położonych w pobliżu części dolnej redlic.
Dozownik doglebowy według wynalazku zamocowany rozłącznie do wozu asenizacyjnego mający poprzecznie położony element do którego przymocowane są ruchome w płaszczyźnie poziomej i pionowej redlice z przymocowanymi króćcami doprowadzającymi nawóz oraz wyposażony w rozdzielacz, którego króćce wylotowe połączone są poprzez węże z króćcami doprowadzającymi nawóz zamocowanymi do redlic, charakteryzuje się tym, że element do którego przymocowane są redlice stanowi wał umieszczony obrotowo w gniazdach wsporników mający mimośrodowe ramiona połączone z cylindrami hydraulicznymi, a redlice połączone są z wałem poprzez poprzecznie położone sworznie, zaś rozdzielacz umieszczony jest na trójniku i stanowi wielokanałowy kolektor.
Wał utworzony jest z części środkowej i dwóch części zewnętrznych złączonych na swych końcach z częścią środkową poprzez sworznie, które stanowią jednocześnie połączenie skrajnie położonych redlic z częściami zewnętrznymi.
Sworznie łączące redlice z wałem osadzone są w uchach wystających z nasady redlic, przy czym wystające ucha w każdej redlicy tworzą wnękę otaczającą częściowo wał.
Redlica zawiera monolityczne ramię mające oporniki przymocowane po obu stronach bocznych nasady oraz trójkątne ostrze w pionowej części ramienia usytuowane od strony wału.
W rozdzielaczu umieszczony jest wirnik z osłonami rozmieszczonymi na obwodzie, przy czym wirnik połączony jest z dźwignią położoną poza obudową rozdzielacza.
Pomiędzy wałem a powierzchnią boczną każdej redlicy umieszczona jest jednostronnie położona sprężyna.
PL 211 946 B1
Bezpośrednie połączenie tłoczyska cylindra hydraulicznego z wałem, do którego przymocowane są redlice eliminuje elementy pośrednie w przenoszeniu ruchu takie jak ramiona, dźwignie i łączniki i tym samym stwarza prosty i skuteczny układ podnoszenia redlic poprzez obrót wału. Ponadto cylindry hydrauliczne zapewniają w czasie pracy utrzymanie redlic w glebie na odpowiedniej głębokości.
Połączenie redlic z wałem poprzez poprzecznie położone sworznie umożliwia częściowy obrót redlic w płaszczyźnie poziomej i tym samym w miarę płynne ustawienie ich w czasie pracy, co z kolei zwiększa elastyczność pracy dozownika.
Zwarta i sztywna budowa redlicy zapewnia dozowanie gnojowicy do głębokości 20 cm, co powoduje zasypywanie nawożonej gleby i tym samym zdecydowane zmniejszenie wypływu nieprzyjemnych zapachów do otoczenia, poprawiając warunki ekologiczne. Zamocowanie pomiędzy redlicami a wałem jednostronnie położonych sprężyn powoduje odchylenie redlic do wewnątrz i utrzymanie ich w takim położeniu w czasie transportu, zwiększając bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Budowa rozdzielacza przejawiająca się w utworzeniu wielokanałowego kolektora z wirnikiem otwierającym i zamykającym prześwity odpowiednich kanałów zapewnia prostą regulację dostarczanego do gleby nawozu ręcznie przez obsługującego wóz asenizacyjny.
Rozłączne zamocowanie dozownika do wozu asenizacyjnego poprzez belkę mocującą pozwala na zdemontowanie dozownika z wozu, który może być wykorzystywany do innych prac polowych.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje dozownik w widoku z tyłu na tle wozu asenizacyjnego, fig. 2 - dozownik w widoku z góry, fig. 3 - dozownik w przekroju A-A zaznaczonym na fig. 1, fig. 4 - dozownik w widoku z boku, fig. 5 fragment połączenia redlicy z wałem w przekroju A-A zaznaczonym na fig. 1, a fig. 6 - rozdzielacz w powiększeniu.
Dozownik doglebowy według wynalazku zbudowany jest z belki mocującej 1 służącej do połączenia dozownika z wozem asenizacyjnym 2, do której od dołu przymocowane są wsporniki 3 oraz wału 4 umieszczonego obrotowo w gniazdach wsporników 3 i położonego poprzecznie względem osi podłużnej wozu asenizacyjnego 2.
Wał 4 zawiera mimośrodowe ramiona 5 połączone z cylindrami hydraulicznymi 6 sterowanymi z kabiny ciągnika.
Do wału 4 przymocowane są redlice 7, które połączone są poprzez poprzecznie położone do wału 4 sworznie 8 osadzone w uchach 9 wystających z nasady 10 redlic 7. Wystające ucha 9 (worzą w każdej redlicy 7 wnękę 11, w której znajduje się wał 4. Wał 4 utworzony jest z części środkowej 12 i dwóch części zewnętrznych 13 złączonych na swych końcach z częścią środkową 12 poprzez sworznie 8 stanowiące jednocześnie połączenie skrajnie położonych redlic 7 z częściami zewnętrznymi 13 wału 4.
Każda redlica 7 zawiera monolityczne ramię 14 mające oporniki 15 przymocowane po obu stronach bocznych nasady 10 oraz trójkątne ostrze 16 usytuowane w pionowej części ramienia 14 od strony wału 4. Do pionowego boku ramienia 14 naprzeciw ostrza 16 przymocowana jest dysza wypływowa 17 zakończona od góry króćcem 18 wprowadzającym nawóz. Pomiędzy wałem 4 a powierzchnią boczną każdej redlicy 7 zamocowana jest jednostronnie położona sprężyna 19.
Dozownik doglebowy wyposażony jest w rozdzielacz 20 umieszczony na trójniku 20 wyprowadzonym ze zbiornika wozu asenizacyjnego 2. Rozdzielacz 20 stanowi wielokanałowy kolektor poprzez który nawóz ze zbiornika wozu asenizacyjnego 2 doprowadzany jest wężami 22 do dysz wypływowych 17 umieszczonych przy redlicach 7. W komorze rozdzielacza 20 umieszczony jest wirnik 23 z osłonami 24 rozmieszczonymi na obwodzie połączony z dźwignią 25 położoną poza obudową rozdzielacza 20.
Podnoszenie redlic 7 na czas transportu następuje w wyniku obrotu wału 4 spowodowanego działaniem cylindrów hydraulicznych 6, co zostało pokazane na fig. 4.

Claims (6)

1. Dozownik doglebowy zamocowany do wozu asenizacyjnego mający poprzecznie położony element do którego przymocowane są ruchome w płaszczyźnie poziomej i pionowej redlice z króćcami doprowadzającymi nawóz oraz wyposażony w rozdzielacz, którego króćce wylotowe połączone są poprzez węże z króćcami doprowadzającymi nawóz zamocowanymi do redlic, znamienny tym, że element do którego przymocowane są redlice (7) stanowi wał (4) umieszczony obrotowo w gniazdach wsporników (3) mający mimośrodowe ramiona (5) połączone z cylindrami hydraulicznymi (6), a redlice (7) połą4
PL 211 946 B1 czone są z wałem (4) poprzez poprzecznie położone sworznie (8), zaś rozdzielacz (20) umieszczony jest na trójniku (21) i stanowi wielokanałowy kolektor.
2. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że wał (4) utworzony jest z części środkowej (12) i dwóch części zewnętrznych (13) złączonych na swych końcach z częścią środkową (12) poprzez sworznie (8), które stanowią jednocześnie połączenie skrajnie położonych redlic (7) z częściami zewnętrznymi (13).
3. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że sworznie (8) łączące redlice (7) z wałem (4) osadzone są w uchach (9) wystających z nasady (10) w kierunku walu (4), przy czym wystające ucha (9) w każdej redlicy (7) tworzą wnękę (11) otaczającą częściowo wał (4).
4. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że każda redlica (7) zawiera monolityczne ramię (14) mające oporniki (15) przymocowane po obu stronach bocznych nasady (10) oraz trójkątne ostrze (16) znajdujące się w pionowej części ramienia (14) od strony wału (4).
5. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że w rozdzielaczu (20) umieszczony jest wirnik (23) z osłonami (24) rozmieszczonymi na obwodzie, przy czym wirnik (23) połączony jest z dźwignią (25) położoną poza obudową rozdzielacza (20).
6. Dozownik według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy wałem (4) a powierzchnią boczną każdej redlicy (7) zamocowana jest jednostronnie położona sprężyna (19).
PL370237A 2004-09-22 2004-09-22 Dozownik doglebowy PL211946B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL370237A PL211946B1 (pl) 2004-09-22 2004-09-22 Dozownik doglebowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL370237A PL211946B1 (pl) 2004-09-22 2004-09-22 Dozownik doglebowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL370237A1 PL370237A1 (pl) 2006-04-03
PL211946B1 true PL211946B1 (pl) 2012-07-31

Family

ID=38317536

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL370237A PL211946B1 (pl) 2004-09-22 2004-09-22 Dozownik doglebowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL211946B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL370237A1 (pl) 2006-04-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4296695A (en) Seeding device with air distribution system
AU657140B2 (en) Improvements in or relating to injection apparatus for injecting slurries/liquids into the ground
JP5237855B2 (ja) 農用供給装置
PL182216B1 (pl) S ie w n ik rzedow y d o w y sie w an ia m aterialu sie w n e g o w p rz y g o to w a n a i nie p rzygo to w an a gleb e PL
US5181476A (en) Equipment system for agricultural ground soil preparation
US4493272A (en) Agricultural planter with sled frame, vacuum dispensing and ground drive
PL211946B1 (pl) Dozownik doglebowy
JP4627223B2 (ja) 液体散布装置
JP6514659B2 (ja) 田植機
US7640873B2 (en) Crisscross seed distribution system and method
DK2727449T3 (en) Distributor
EP0687406B1 (en) A sowing machine
RU2742833C2 (ru) Высевающая секция для посевной машины
US3331341A (en) Fertilizer distributor
JPH1014326A (ja) 施肥兼用型直播機
JP3259171B2 (ja) 田植機
PL184724B1 (pl) Urządzenie rolnicze do bronowania i siania
JP5653479B2 (ja) 粉粒体の散布機
HU217467B (hu) Váltvaforgató eke
US641718A (en) Grain-drill.
JPH08238005A (ja) 水田作業車における作業機着脱装置
RU2340148C1 (ru) Высевающая система 3 конструкции буркова л.н.
JPH0317612Y2 (pl)
JP2832217B2 (ja) 複合農作業機
JP2020141612A (ja) 水田作業機