PL211832B1 - Maszyna urabiająca dla górnictwa podziemnego - Google Patents

Maszyna urabiająca dla górnictwa podziemnego

Info

Publication number
PL211832B1
PL211832B1 PL379427A PL37942706A PL211832B1 PL 211832 B1 PL211832 B1 PL 211832B1 PL 379427 A PL379427 A PL 379427A PL 37942706 A PL37942706 A PL 37942706A PL 211832 B1 PL211832 B1 PL 211832B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bevel gear
stage
machine according
shaft
clutch
Prior art date
Application number
PL379427A
Other languages
English (en)
Other versions
PL379427A1 (pl
Inventor
Siamak Onsori
Original Assignee
Dbt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Gmbh filed Critical Dbt Gmbh
Publication of PL379427A1 publication Critical patent/PL379427A1/pl
Publication of PL211832B1 publication Critical patent/PL211832B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C25/00Cutting machines, i.e. for making slits approximately parallel or perpendicular to the seam
    • E21C25/06Machines slitting solely by one or more cutting rods or cutting drums which rotate, move through the seam, and may or may not reciprocate
    • E21C25/08Mountings for the rods or drums
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C27/00Machines which completely free the mineral from the seam
    • E21C27/02Machines which completely free the mineral from the seam solely by slitting
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C31/00Driving means incorporated in machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam
    • E21C31/10Driving means incorporated in machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam for slewing parts of the machines

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Gear Transmission (AREA)
  • Drilling And Exploitation, And Mining Machines And Methods (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest maszyna urabiająca dla górnictwa podziemnego, znajdująca zastosowanie zwłaszcza w ścianowych systemach eksploatacji węgla kamiennego.
Znana jest, na przykład z niemieckiego opisu patentowego DE 31 35 625 A1 maszyna urabiająca przemieszczająca się wzdłuż frontu calizny węglowej, której korpus wyposażony jest w przynajmniej jeden organ urabiający, osadzony na wychylnym ramieniu, napędzany przez napęd umieszczony w korpusie, za pośrednictwem układu przekładni zlokalizowanych w wychylnym ramieniu. Układ przekładni składa się z wielostopniowej przekładni zębatej czołowej, poddawanej bardzo wysokim, częściowo dynamicznym obciążeniom, co skutkuje wygięciami wałów zębatych i nadmiernym obciążaniem powierzchni bocznej zębów. W końcowym efekcie następuje znaczna strata mocy w układzie przekładni wychylnego ramienia, dochodząca nawet do 20%. Z powodu nierównomiernego obciążania elementy powierzchni podlegają bardzo wysokiemu zużyciu. Szczególnie uciążliwe bywa częste przenoszenie szkodliwych szczytowych obciążeń z organu urabiającego na cały mechanizm przekładniowy w wychylnym ramieniu, a stąd na silnik napędowy, przez co elementy przekładni i sam napęd ulegają uszkodzeniom nawet po krótkim czasie pracy maszyny. Niezbędną zatem jest częsta wymiana zużytych, bądź uszkodzonych części, co jest ze względu na mnogość podlegających wymianie elementów, jak łożyska, koła zębate, uszczelki, bądź ich masę, jak w przypadku silnika napędowego, operacją bardzo uciążliwą i czasochłonną. Bywa również, że zachodzi konieczność wymiany kompletnego wychylnego ramienia z zamontowanym w nim układem przekładni, lub również organu urabiającego, przez co maszyna urabiająca musi być wyłączona z procesu produkcyjnego na dłuższy okres czasu, obniżając zasadniczo efektywność produkcji. Dodatkowo dla utrzymania w ruchu maszyny urabiającej niezbędnym jest magazynowanie w podziemiach znacznej ilości części zamiennych, co w praktyce jest trudne w realizacji i zasadniczo drogie.
Celem wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji maszyny urabiającej, która cechować się będzie prostotą i oszczędnym zużywaniem systemu napędowego, przez co wyeliminowane będą lub znacznie ograniczone, wady dotychczasowych konstrukcji.
Istota wynalazku polega na tym, że układ przekładni posiada przechodzący wzdłuż wychylnego ramienia przegubowy wał wyrównujący, który od strony korpusu maszyny poprzez pierwszy stopień przekładni kątowej jest lub może być sprzężony z napędem, a od strony organu urabiającego poprzez drugi stopień przekładni kątowej jest lub może być sprzężony z jednostką organu urabiającego. Pod pojęciem przegubowego wału wyrównującego w tym przypadku należy rozumieć wał, który jest w stanie wykonać przesunięcie osiowe i/lub ką towe pomię dzy pierwszym stopniem przekładni kątowej od strony wejścia, a drugim stopniem przekładni kątowej na wyjściu.
Korzystnym jest, gdy przegubowy wał wyrównujący wyposażony jest w przynajmniej jedno sprzęgło wyrównawcze.
W konkretnym wykonaniu sprzęg ło wyrównawcze moż e mieć w istocie postać przegubu kulowego albo przegubu Cardana.
Szczególnie korzystnym jest, gdy przegubowy wał wyrównujący jest wałem Cardana z dwoma przegubami Cardana i jest w stanie skompensować zarówno istniejący i powstający kąt między wejściem a wyjściem napędu, jak również przesunięcie osiowe.
Pożądanym jest zwłaszcza takie wykonanie, w którym organ urabiający połączony jest z drugim stopniem przekładni kątowej poprzez włączone pośrednio sprzęgło przeciążeniowe.
Celowym jest również takie wykonanie, w którym przegubowy wał wyrównujący umieszczony w wychylnym ramieniu, w strefie stopni przekładni ką towej i/lub w pobliżu sprzęgła wyrównawczego ułoży skowany jest za pomocą prowadzących łożysk.
Najlepiej jest także, gdy pierwszy stopień przekładni kątowej i/lub drugi stopień przekładni kątowej może, bądź mogą zasadniczo składać się z kół zębatych stożkowych, co jest praktykowane w wielu maszynach do przenoszenia wysokich momentów obrotowych.
Korzystna jest również taka konfiguracja układu, w której pierwszy stopień przekładni kątowej znajduje się na bloku łożyskowym umieszczonym przesuwnie w wychylnym ramieniu, dzięki czemu pozycja wału wlotowego pierwszego stopnia przekładni kątowej może być ustalona poprzez przestawienie bloku łożyskowego. Możliwym jest przy tym sprzęganie silników napędowych różnych typów, rozmiarów i/lub mocy z wlotem przekładniowym pierwszego stopnia przekładni kątowej, dzięki czemu wychylne ramię ze swoim układem przekładni pozostaje standardowym podzespołem dla różnych typów maszyn urabiających.
PL 211 832 B1
Blok łożyskowy jest przy tym zasadniczo przesuwny poprzecznie do kierunku wzdłużnego wychylnego ramienia i możliwym jest jego ryglowanie w różnych pozycjach.
Korzystnym jest, gdy przegubowy wał wyrównawczy ma lub może mieć zmienną długość, co nie tylko ułatwia właściwy montaż elementów przekładni w wychylnym ramieniu, ale również w prosty sposób kompensuje zmiany wymiarów, mogące wystąpić w przekładni, przykładowo w wyniku cieplnego rozszerzenia materiału.
W szczególnie korzystnym wykonaniu przegubowy wał wyrównawczy podzielony jest zasadniczo na dwa odcinki. Pierwszy odcinek, zlokalizowany od strony organu urabiającego, jest w wychylnym ramieniu umieszczony przesuwnie pomiędzy dwoma łożyskami i poprzez sprzęgło wyrównawcze połączony jest przegubowo z drugim odcinkiem, zlokalizowanym od strony korpusu maszyny urabiającej. Ten drugi odcinek, na swym drugim końcu, poprzez kolejne sprzęgło wyrównawcze połączony jest przegubowo ze zlokalizowanym na bloku łożyskowym pierwszym stopniem przekładni kątowej. Przynajmniej jeden z tych odcinków posiada zmienną długość.
Najlepiej jest przy tym, gdy obydwa odcinki wałowe mają wydrążenia na połączenia wielowpustowe, umożliwiające zmianę ich długości.
Zasadniczą zaletą rozwiązania według wynalazku jest to, że oprócz jednego stopnia przekładni kątowej przyporządkowanego stronie organu urabiającego, oraz drugiego stopnia przekładni kątowej przyporządkowanego stronie przeciwnej wychylnego ramienia, układ sprzęgieł składa się zasadniczo z jeszcze tylko jednego elementu przenoszącego moment obrotowy, jakim jest przegubowy wał wyrównawczy, co zasadniczo upraszcza konstrukcję układu przekładni. Ponieważ przegubowy wał wyrównawczy jest w stanie skompensować przesunięcie osiowe i/lub kątowe pomiędzy wejściem a wyjściem układu przekładni, w znacznym stopniu pozostaje on poza zasięgiem wpływu obciążeń szczytowych, które mogą się przenieść na niego z organu urabiającego. Takie szczytowe obciążenia dają się po stronie napędu rozpoznać jako szczytowe wartości momentu obrotowego, jednak nie powodują zakrzywień wałów, czy osi, które mogłyby powodować nierównomierne obciążenie powierzchni bocznych kół zębatych. Dzięki dodatkowemu zastosowaniu sprzęgła przeciążeniowego, wysokie obciążenia działające na organ urabiający są bezpiecznie odprowadzane przez sprzęgło przeciążeniowe do układu przekładni w wychylnym ramieniu. Przy takich szczytowych wartościach obciążeń sprzęgło to uaktywnia się i oddziela, na krótki okres czasu, organ urabiający od napędu. Obciążenia układu przekładni w wychylnym ramieniu pozostają przy tym stale poniżej uprzednio zdefiniowanej wartości uaktywniającej sprzęgło przeciążeniowe. Wyżej przedstawione zalety techniczne przekładają się wprost na zasadnicze uproszczenie konstrukcji mechanizmu przenoszenia momentu obrotowego na organ urabiający, a także na zabezpieczenie go przed uszkodzeniami, co było celem tego wynalazku. W wyniku uzyskuje się również znaczne korzyś ci ekonomiczne, wynikają ce z ograniczenia iloś ci i częstotliwości remontów maszyny urabiającej, zmniejszenie zapasów magazynowych części zamiennych, oraz bardziej intensywne wykorzystanie produkcyjne maszyn urabiających.
Wynalazek został bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia część kombajnu górniczego w uproszczonym widoku bocznym, fig. 2 - tą część kombajnu górniczego w uproszczonym widoku z góry, fig. 3 - ramię wychylne kombajnu górniczego w uproszczonym przekroju płaszczyzną pionową wzdłuż jego długości, fig. 4 - schemat ramienia wychylnego w przekroju płaszczyzna pionową z wałem wyrównawczym wykazującym przesunięcie kątowe i przesunięcie osiowe, oraz fig. 5 - ramię wychylne w uproszczonym przekroju płaszczyzną przechodzącą przez jego oś wzdłużną i prostopadłą do płaszczyzny pionowej.
Kombajn górniczy 1 (fig. 1) służy do urabiania calizny węglowej w pokładzie węgla w trakcie przemieszczania się wzdłuż frontu 2 tej calizny po przenośniku zgrzebłowym 3. W tym celu korpus 4 kombajnu górniczego 1 wyposażony jest na swym końcu w organ urabiający 5 zamocowany obrotowo na wychylnym ramieniu 6. Na drugim, nie narysowanym końcu korpusu 4 zamocowane jest drugie wychylne ramię 6, również wyposażone w obrotowy organ urabiający 5, co jest powszechnie znane z literatury oraz praktyki, stą d też nie wymaga dodatkowego objaś niania. Organ urabiają cy 5 napę dzany jest silnikiem napędowym 7 zlokalizowanym w korpusie 4, co zostało zasygnalizowane linią przerywaną na rysunku części kombajnu górniczego 1 w widoku z góry (fig. 2). Przeniesienie siły napędowej, względnie obrotów z silnika napędowego 7 na organ urabiający 5 realizowane jest przez układ przekładni 8 zlokalizowany w wychylnym ramieniu 6 (fig. 3, fig. 4, fig. 5). Widocznym jest, że w wychylnym ramieniu 6 znajduje się wał wyrównawczy 9, który na jednym końcu wychylnego ramienia 6, położonym przy korpusie 4, sprzężony jest z silnikiem napędowym 7 poprzez pierwszy stopień przekładni kątowej 10, natomiast na drugim końcu wychylnego ramienia 6, od strony organu urabiają4
PL 211 832 B1 cego 5, poprzez drugi stopień przekładni kątowej 11, ruch obrotowy wału wyrównawczego 9 przekazywany jest na organ urabiający 5, wystający z wychylnego ramienia 6 w kierunku frontu 2 urabiania calizny węglowej. Widocznym jest, że przegubowy wał wyrównawczy 9 jest wyposażony w dwa sprzęgła w postaci przegubów Cardana 12, 13, dzięki czemu może kompensować przesunięcie kątowe α, względnie przesunięcie osiowe m występujące pomiędzy końcem odnapędowym 14 zlokalizowanym od strony korpusu 4 a wylotem odgłowicowym 15 zlokalizowanym po stronie organu urabiającego 5. Takie przesunięcia kątowe α, względnie przesunięcia osiowe m mogą powstawać w sposób niezamierzony w rezultacie wysokich obciążeń układów przekładni 8 podczas efektywnej pracy kombajnu górniczego 1, a także w wyniku tolerancji wykonawczych i montażowych, bądź również w sytuacji użycia różnych urządzeń napędowych o różnych gabarytach zabudowy, wymagających przesunięcia stopnia przekładni kątowej 10, zlokalizowanej w wychylnym ramieniu 6 od strony korpusu 4 kombajnu górniczego. Przykładowo, pozycja pierwszego stopnia przekładni kątowej 10 (fig. 3) jest ustawiona w zasadzie współosiowo do osi środkowej O wychylnego ramienia 6, co pozwala na współpracę z typowym silnikiem napędowym 7. Inaczej jest w przypadku (fig. 4), w którym w układzie przegubowego wału wyrównującego 9 zastosowany jest silnik napędowy 7 innego typu, którego wał wejściowy 16 położony jest nieco głębiej, wskutek czego wał wejściowy 16 pierwszego stopnia przekładni kątowej 10 wystaje odpowiednio głębiej z wychylnego ramienia 6 do wnętrza korpusu 4 kombajnu górniczego 1.
Dla umożliwienia regulacji pierwszego stopnia przekładni kątowej 10, jest ona zlokalizowana w bloku ł oż yskowym 17, osadzonym przesuwnie w wychylnym ramieniu 6 (fig. 5) i który moż e być blokowany we wnętrzu wychylnego ramienia 6 w różnych pozycjach za pomocą nie narysowanych elementów mocujących, takich jak śruby mocujące, czy noski ryglujące. Przegubowy wał wyrównawczy 9 jest tak zbudowany, że może mieć zmienną długość dla skompensowania różnic długości, które mogą zaistnieć w wyniku zmian temperatury, albo zmiany długości przekładni kątowej 10. W tym celu przegubowy wał wyrównawczy 9 podzielony jest na dwa odcinki 18, 19, a każdy z nich może kompensować zmiany długości. Pierwszy odcinek 18 zlokalizowany jest w wychylnym ramieniu 6 od strony organu urabiającego 5 i jest przesuwny pomiędzy łożyskami 20, 21, przy czym pierwszy, wyposażony w wiele wypustów 22 odcinek wał owy 23 z osadzonym na nim koł em stoż kowym 24 drugiego stopnia przekładni kątowej 11 wchodzi w głąb wydrążonego odcinka wałowego 25 pierwszego odcinka 18 wału wyrównawczego 9 tak, że obydwa te odcinki wałowe 23, 25 ustawione są względem siebie osiowo. Pierwszy odcinek 18 przegubowego wału wyrównawczego 9 połączony jest poprzez przegub Cardana 12 z drugim odcinkiem 19 tego wału wyrównawczego 9 zbudowanym podobnie, a więc także z dwóch odcinków wałowych 26, 27 połączonych ze sobą złączem wielowpustowym 22 z zachowaniem odporności na skręcanie, ale przesuwnie względem siebie. Na końcu odcinka wałowego 26 odcinka 19 wału wyrównawczego 9 od strony korpusu 4 znajduje się koło zębate talerzowe przekładni kątowej 10 przyłączone poprzez drugi przegub Cardana 13.
Jednostka organu urabiającego 5 połączona jest przez sprzęgło przeciążeniowe 28 (fig. 3, fig. 5) do drugiego stopnia przekładni kątowej 11, które oddziela organ urabiający 5 od układu przekładni 8 wewnątrz wychylnego ramienia 6 i chroni ten układ przekładni 8 w sytuacji oddziaływania na organ urabiający 5 zbyt wysokich obciążeń. W takich przypadkach następuje reakcja sprzęgła przeciążeniowego 28, dzięki czemu te nadmierne obciążenia nie przenoszą się na układ przekładni 8 i dalej na silnik napędowy 7, co przeciwdziała szybszemu zużywaniu się tych elementów.

Claims (12)

1. Maszyna urabiająca dla górnictwa podziemnego przemieszczająca się wzdłuż frontu wydobywczego, której korpus wyposażony jest w przynajmniej jeden organ urabiający umieszczony na wychylnym ramieniu i napędzany za pośrednictwem układu przekładni zlokalizowanego w wychylnym ramieniu przez napęd zlokalizowany w korpusie, znamienna tym, że układ przekładni (8) wyposażony jest w przechodzący przez wychylne ramię (6) przegubowy wał (9), który od strony korpusu (4) poprzez pierwszy stopień przekładni kątowej (10) jest lub może być sprzężony z napędem (7), a od strony organu urabiającego (5) poprzez drugi stopień przekładni kątowej (11) jest lub może być sprzężony z jednostką organu urabiaj ą cego (5).
2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że przegubowy wał (9) wyposażony jest w przynajmniej jedno sprzęgło wyrównawcze (12, 13).
PL 211 832 B1
3. Maszyna według zastrz. 2, znamienna tym, ż e sprzęg ło wyrównawcze (12, 13) ma w zasadzie postać przegubu kulowego albo przegubu Cardana.
4. Maszyna według zastrz. 2 albo 3, znamienna tym, że przegubowy wał (9) ma postać wału Cardana z dwoma przegubami Cardana (12, 13).
5. Maszyna według zastrz. 1 do 4, znamienna tym, że organ urabiający (5) połączony jest z drugim stopniem przekładni kątowej (11) poprzez włączone pośrednio sprzęgło, zwłaszcza sprzęgło przeciążeniowe (28).
6. Maszyna według jednego z zastrz. 1 do 5, znamienna tym, że przegubowy wał (9) w wychylnym ramieniu (6) w strefie stopni przekładni kątowej (10, 11) i/lub w pobliżu sprzęgła wyrównawczego (12, 13) ułożyskowany jest w prowadzących łożyskach (20, 21, 17).
7. Maszyna wed ług jednego z zastrz. 1 do 6, znamienna tym, że pierwszy stopień przekładni kątowej (10) i/lub drugi stopień przekładni kątowej (11) wykonany jest lub są jako stopień przekładni stożkowej.
8. Maszyna według jednego z zastrz. 1 do 7, znamienna tym, że pierwszy stopień przekładni kątowej (10) znajduje się na bloku łożyskowym (17) umieszczonym przesuwnie w wychylnym ramieniu (6).
9. Maszyna według zastrz. 8, znamienna tym, że blok łożyskowy (17) jest zasadniczo przesuwny poprzecznie do kierunku wzdłużnego wychylnego ramienia (6) i może być zaryglowany w różnych pozycjach.
10. Maszyna według jednego z zastrz. 1 do 9, znamienna tym, że przegubowy wał (9) ma lub może mieć zmienną długość.
11. Maszyna według zastrz. 10, znamienna tym, że przegubowy wał (9) jest zasadniczo podzielony na dwa odcinki (18, 19), przy czym pierwszy odcinek (18) od strony organu urabiającego (5) jest w wychylnym ramieniu (6) umieszczony przesuwnie pomiędzy łożyskami (20, 21) i poprzez sprzęgło wyrównawcze (12) połączony jest przegubowo z drugim odcinkiem (19) zlokalizowanym od strony korpusu (4), który to odcinek (19) na swym drugim końcu, poprzez drugie sprzęgło wyrównawcze (13) połączony jest przegubowo ze zlokalizowanym na bloku łożyskowym (17) pierwszym stopniem przekładni kątowej (10), przy czym długość przynajmniej jednego z tych odcinków (18, 19) może być zmienna.
12. Maszyna według zastrz. 11, znamienna tym, że odcinki wałowe (25, 27) mają wydrążenia na połączenie wielowpustowe (22).
PL379427A 2005-04-15 2006-04-10 Maszyna urabiająca dla górnictwa podziemnego PL211832B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE102005018120A DE102005018120B3 (de) 2005-04-15 2005-04-15 Gewinnungsmaschine für den untertägigen Bergbau

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL379427A1 PL379427A1 (pl) 2006-10-16
PL211832B1 true PL211832B1 (pl) 2012-06-29

Family

ID=36202124

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL379427A PL211832B1 (pl) 2005-04-15 2006-04-10 Maszyna urabiająca dla górnictwa podziemnego

Country Status (9)

Country Link
US (1) US7350875B2 (pl)
CN (1) CN1847614B (pl)
AU (1) AU2006201606B2 (pl)
CZ (1) CZ302832B6 (pl)
DE (1) DE102005018120B3 (pl)
GB (1) GB2425321B (pl)
PL (1) PL211832B1 (pl)
RU (1) RU2387832C2 (pl)
UA (1) UA87666C2 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102678109A (zh) * 2012-04-26 2012-09-19 三一重型装备有限公司 用于连采机的截割部保护装置和连采机
CN103670400B (zh) * 2013-12-17 2016-01-13 中国神华能源股份有限公司 一种掘进机
DE102015014081A1 (de) * 2015-11-03 2017-05-04 Eickhoff Bergbautechnik Gmbh Walzenschrämlader
CN111155993A (zh) * 2020-04-01 2020-05-15 嵊州潘辰机械科技有限公司 一种自动开采煤炭的设备

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1536986A (en) * 1921-05-12 1925-05-05 William H Thiemer Packing for spline connections of universal joints and the like
US1657291A (en) * 1927-01-20 1928-01-24 Pneumatic Appliances Corp Universal joint
DE1172629B (de) * 1960-05-07 1964-06-25 Eisen Giesserei M B H Schraemkopf, insbesondere fuer Walzen-schraemmaschinen
DE2357559C3 (de) * 1973-11-17 1978-05-24 Gebr. Eickhoff, Maschinenfabrik U. Eisengiesserei Mbh, 4630 Bochum Walzenschrämmaschine mit stirnseitig angeordneter Brechwalze
DE2541838C3 (de) * 1975-09-19 1980-10-30 Gebr. Eickhoff, Maschinenfabrik U. Eisengiesserei Mbh, 4630 Bochum Walzenschrämmaschine bzw. Vortriebsmaschine für den Untertagebergbau
DE2927919C2 (de) * 1979-07-11 1983-03-24 Gebr. Eickhoff, Maschinenfabrik U. Eisengiesserei Mbh, 4630 Bochum Tragarm für Walzenschrämmaschinen
US4328906A (en) * 1980-11-24 1982-05-11 The Continental Group, Inc. Container and closure therefor
GB2084220B (en) 1980-09-26 1984-01-25 Coal Industry Patents Ltd Mining machines
SU962626A1 (ru) * 1981-03-27 1982-09-30 Тульский Ордена Трудового Красного Знамени Политехнический Институт Исполнительный орган проходческого комбайна
CN1048908A (zh) * 1989-07-20 1991-01-30 萨彻德煤源开发企业扎布热-别尔斯佐维斯煤矿 长壁悬臂式联合采煤机
CN2367767Y (zh) * 1998-03-04 2000-03-08 邢台矿业(集团)有限责任公司 一种电牵引采煤机

Also Published As

Publication number Publication date
RU2387832C2 (ru) 2010-04-27
RU2006112539A (ru) 2007-11-10
GB2425321A (en) 2006-10-25
AU2006201606B2 (en) 2010-08-19
PL379427A1 (pl) 2006-10-16
US20060232122A1 (en) 2006-10-19
DE102005018120B3 (de) 2006-05-04
AU2006201606A1 (en) 2006-11-02
CZ302832B6 (cs) 2011-11-30
CZ2006189A3 (cs) 2006-11-15
CN1847614B (zh) 2012-05-02
GB2425321B (en) 2010-11-17
US7350875B2 (en) 2008-04-01
CN1847614A (zh) 2006-10-18
GB0607647D0 (en) 2006-05-31
UA87666C2 (ru) 2009-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2671246C (en) Extendable cutter drum for a boring machine
US6626500B1 (en) Rotary drum cutting head
US3968995A (en) Continuous mining machine with a chain drive for the cutting head
PL211832B1 (pl) Maszyna urabiająca dla górnictwa podziemnego
CA3033879C (en) Mining machine with articulating boom and independent material handling system
US8876219B2 (en) Self-propelled surface milling cutter
US3966257A (en) Driving arrangement for rotary mining heads of mining machines
AU733301B2 (en) Method and apparatus for extending the cutter drum of a boring machine
US7175237B2 (en) Hewing or cutting roll
CN108350668A (zh) 用于工程机械的驱动装置、以及工程机械
CN212105864U (zh) 采煤机行走组件和采煤机
US4457735A (en) Gear type coupling with overload protection
AU2012253219B2 (en) Drive system
CN111425200A (zh) 采煤机行走组件和采煤机
DE2541838A1 (de) Walzenschraemmaschine bzw. vortriebsmaschine fuer den untertagebergbau
SU1023045A1 (ru) Навесное оборудование дл разработки мерзлых грунтов
KR20040057891A (ko) 압연기용 롤 장치
EP3362644B1 (en) Extendable apparatus, drill head, and method
GB2088445A (en) Winch for Underground Mineral- winning Machines
US4451090A (en) Advancing apparatus for coal-mining machine in underground mine
CN114787451A (zh) 具有分离式内轮/集成轴承的沟槽切割机驱动器
PL186596B1 (pl) Ramię górniczego kombajnu ścianowego
PL67338Y1 (pl) Kruszarka ścianowa stacjonarna
PL193096B1 (pl) Ramię górniczego kombajnu ścianowego
CZ6700U1 (cs) Důlní stroj

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140410