PL67338Y1 - Kruszarka ścianowa stacjonarna - Google Patents

Kruszarka ścianowa stacjonarna

Info

Publication number
PL67338Y1
PL67338Y1 PL120891U PL12089112U PL67338Y1 PL 67338 Y1 PL67338 Y1 PL 67338Y1 PL 120891 U PL120891 U PL 120891U PL 12089112 U PL12089112 U PL 12089112U PL 67338 Y1 PL67338 Y1 PL 67338Y1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
output shaft
bevel gear
gear
shaft
crushing
Prior art date
Application number
PL120891U
Other languages
English (en)
Other versions
PL120891U1 (pl
Inventor
Jarosław Mocarski
Kazimierz Dzik
Andrzej Kret
Original Assignee
ZAKŁAD MASZ GÓRNICZYCH GLINIK SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI&Aogo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ZAKŁAD MASZ GÓRNICZYCH GLINIK SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI&Aogo filed Critical ZAKŁAD MASZ GÓRNICZYCH GLINIK SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCI&Aogo
Priority to PL120891U priority Critical patent/PL67338Y1/pl
Publication of PL120891U1 publication Critical patent/PL120891U1/pl
Publication of PL67338Y1 publication Critical patent/PL67338Y1/pl

Links

Landscapes

  • Crushing And Grinding (AREA)
  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)

Description

2 PL 67 338 Υ1
Opis wzoru
Przedmiotem wzoru użytkowego jest kruszarka ścianowa stacjonarna, znajdująca zastosowanie zwłaszcza w ścianowych systemach podziemnej eksploatacji węgla kamiennego. W trakcie urabiania calizny węglowej z ociosu odpadają często bryły węgla o dużych gabarytach, spadają na trasę przenośnika odstawczego i transportowane są w kierunku przenośników chodnikowych, transportujących urobek w kierunku szybu. Bryły o dużych rozmiarach nie mieszczą się w przestrzeni przesypów przenośników odstawczych, co dezorganizuje odstawę, powodując przerwy na rozdrabnianie tych wielkich brył. W celu zapobiegania temu zjawisku w ścianach wydobywczych stosuje się kruszarki urobku. Mogą one być kruszarkami przejezdnymi, będącymi integralnymi podzespołami maszyny urabiającej, co jest znane na przykład z polskiego wynalazku nr PL 173531. Bardziej jednak rozpowszechniły się kruszarki stacjonarne, zabudowane w rejonie wysypu przenośnika ścianowego, w szczególności na odcinku rynny dołącznej przenośnika ścianowego.
Przykładem takiego rozwiązania jest kruszarka do rozdrabniania kruszywa, znana przykładowo z polskiego opisu patentowego PL 209268 BI. Kruszarka ta zbudowana jest z połączonych ze sobą przekładni i kruszącego bębna, zamocowanego zazwyczaj nad trasą przenośnika ścianowego. Napęd przekazywany jest z silnika za pośrednictwem przekładni pasowo-planetarnej, a kruszący bęben może być przestawiany w płaszczyźnie pionowej za pomocą siłownika podnoszenia.
Znana jest ponadto, na przykład z polskiego zgłoszenia patentowego P.385644 kruszarka ścianowa, zamocowana za pomocą wspornika do bocznych ścian przenośnika ścianowego w obszarze jego napędu wysypowego, zawierająca kruszący bęben, usytuowany nad trasą przenośnika, osadzony na tulei niosącej wał napędowy, napędzany silnikiem poprzez przekładnię oraz sprzęgło zębate i sterowany przynajmniej jednym siłownikiem hydraulicznym. W rozwiązaniu tym wał kruszącego bębna posiada poślizgowe sprzęgło, przenoszące obroty na płaszcz kruszącego bębna, zlokalizowane przeciwległe do kadłuba kruszarki. Stąd też w przypadku uszkodzenia sprzęgła poślizgowego lub konieczności jego regulacji niezbędnym jest dojście do niego od strony ociosu urabianego przodka, co stanowi bardzo poważne zagrożenie bezpieczeństwa dla pracowników realizujących te czynności. Dla minimalizacji zagrożenia, niezbędnym staje się wykonanie specjalnie zabudowanej wnęki od strony urabianego ociosu, co w sposób bardzo istotny dezorganizuje pracę w ścianie. Mimo dodatkowych zabezpieczeń prace związane z usuwaniem awarii sprzęgła poślizgowego są i tak bardzo uciążliwe, choćby ze względu na ograniczoną przestrzeń wykonanego wygrodzenia.
Celem wzoru użytkowego jest opracowanie takiej konstrukcji kruszarki ścianowej stacjonarnej, która wyeliminuje potrzebę wykonywania dodatkowej zabudowanej wnęki w ociosie dla realizacji prac remontowo-konserwacyjnych elementów przenoszenia napędu na organ kruszący kruszarki, umożliwiającej wykonywanie tych czynności od strony zabezpieczonej obudową zmechanizowaną, gdzie istnieje stosunkowo dożo przestrzeni do wykonywania tych czynności.
Istota kruszarki według wzoru użytkowego polega na tym, że wał organu kruszącego połączony jest rozłącznie ze współosiowym z nim wałkiem wyjściowym przekładni kątowej, natomiast koło zębate ostatniego stopnia przekładni kątowej osadzone jest obrotowo łożyskami na wałku wyjściowym i sprzężone jest ruchowo z tym wałkiem wyjściowym za pośrednictwem sprzęgła przeciążeniowego, usytuowanego w korpusie przekładni kątowej po przeciwnej stronie wałka wejściowego przekładni kątowej niż organ kruszący.
Najlepiej jest, gdy wał organu kruszącego połączony jest z odpowiadającym mu końcem wałka wyjściowego przekładni kątowej za pomocą rozłącznego sprzęgła zębatego. W korzystnym wykonaniu zarówno wał organu kruszącego, jak i wałek wyjściowy przekładni kątowej zaopatrzone są na zwróconych ku sobie końcach w odcinki tulejowe z wewnętrznym uzębieniem, w których przesuwnie osadzony jest wieniec zębaty z uzębieniem zewnętrznym zamocowany na końcu drążka przesuwnego osadzonego w przelotowym osiowym otworze wałka wyjściowego przekładni kątowej, wyposażonym w element ustalający pozycję równoczesnego zasprzęglenia wieńca zębatego zarówno z wałem organu kruszącego, jak i z wałkiem wyjściowym przekładni kątowej. W prostym i łatwym w obsłudze wykonaniu swobodny koniec drążka przesuwnego ma odsądzenie, o które opiera się podkładka dociskana czołowo do tego odsądzenia za pomocą zewnętrznie nagwintowanej śruby dystansowej, wkręcanej w gniazdo korpusu przekładni kątowej, co ustala położenie drążka przesuwnego, a przez to również wieńca zębatego względem odcinków tulejowych wałka wyjściowego i wału organu kruszącego. 3 PL 67 338 Υ1
Dla zapewnienia optymalnych warunków pracy sprzęgła przeciążeniowego istotnym jest jego umieszczenie w komorze wewnętrznej przekładni kątowej wypełnionej środkiem smarnym, oraz wyposażenie korpusu przekładni w obieg płynu chłodzącego.
Zasadniczą zaletą kruszarki według wzoru użytkowego jest zapewnienie możliwości dokonywania bieżącej regulacji sprzęgła przeciążeniowego w przestrzeni zabezpieczonej obudową zmechanizowaną bez potrzeby wykonywania dodatkowych zabezpieczeń na ociosie ściany. Ponadto, konstrukcja ta stwarza możliwość dwustopniowego zabezpieczenia stanu odłączenia napędu od organu kruszącego, a więc przez wykorzystanie wysprzęglenia wieńca zębatego oraz wysprzęglenie sprzęgła przeciążeniowego, co czyni absolutnie bezpiecznym obsługę organu kruszącego na czas wymiany ostrzy kruszących. Takie dwukrotne rozsprzęglenie sprzyja także demontażowi kruszarki na poszczególne elementy składowe, co w warunkach wyrobiska górniczego o ograniczonych parametrach przestrzennych jest bardzo ważne. Nie bez znaczenia jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracy przy obsłudze oraz konserwacji kruszarki w bieżącej jej eksploatacji.
Wzór użytkowy został przedstawiony na rysunku, gdzie fig. 1 przedstawia kruszarkę w widoku bocznym od strony obudowy ścianowej, fig. 2 - kruszarkę w widoku z góry z częściowym otwarciem na mechanizm przenoszenia napędu na organ kruszący, fig. 3 - fragment mechanizmu przenoszenia napędu w częściowym przekroju osiowym przez wałek wyjściowy przekładni kątowej, a fig. 4 - fragment mechanizmu z fig. 3 w powiększeniu.
Kruszarka ścianowa 1 (fig. 1) posadowiona jest na stałej podstawie 2 zamocowanej do konstrukcji 3 przenośnika ścianowego 4 i składa się z silnika 5, sprzęgła elastycznego 6, przekładni kątowej 7 i organu kruszącego 8 z ostrzami 9, zlokalizowanego nad trasą rynny dołącznej przenośnika ścianowego 4. Kruszarka ścianowa 1 osadzona jest na podstawie 2 wahliwie za pośrednictwem przegubu 11 siłownika podnoszenia 12, a organ kruszący 8 (fig. 2, fig. 3) osadzony jest na wale 14 połączonym za pomocą rozłącznego sprzęgła zębatego 15 ze współosiowym z nim wałkiem wyjściowym 16 przekładni kątowej 7. Na wałku wyjściowym 16 osadzone jest za pomocą łożysk 17 ostatnie koło zębate 18 przekładni kątowej 7, które sprzężone jest z tym wałkiem wyjściowym 16 za pomocą sprzęgła przeciążeniowego 19, zlokalizowanego w komorze wewnętrznej 20 przekładni kątowej 7. Wałek wyjściowy 16 przekładni kątowej 7 ma przelotowe wydrążenie 21, w którym przesuwnie wzdłuż osi O osadzony jest drążek przesuwny 22. Na końcu drążka przesuwnego 22, skierowanym w stronę organu kruszącego 8, za pomocą śruby 23 zamocowany jest współosiowy wieniec zębaty 24 z uzębieniem zewnętrznym, a na drugim końcu drążek przesuwny ma odsądzenie 25, którego pozycja ustalana jest podkładką 26 i śrubą dystansową 27 o gwincie zewnętrznym, wkręcaną w gniazdo 28 wałka wyjściowego 16, wykonane po stronie przeciwnej niż zlokalizowany jest organ kruszący 8. Jednocześnie zarówno wał 14 bębna kruszącego 8, jak i wałek wyjściowy 16 w zwróconych ku sobie końcówkach posiadają współosiowe odcinki tulejowe 29, 30 z uzębieniem wewnętrznym, przy czym długość l_i od odcinka tulejowego 30 wałka wyjściowego 16 jest większa od długości l_2 wieńca zębatego 24, a długość l_3 odcinka tulejowego 29 wału 14 organu kruszącego 8 jest mniejsza od długości l_2 wieńca zębatego 24. Płaszcz przekładni kątowej 7 wyposażony jest w kanały 31 rozprowadzające płyn chłodzący, doprowadzany przez króciec 32 i odprowadzany przez króciec 33.
Dla rozłączenia organu kruszącego 8 od wałka wyjściowego 16 przekładni kątowej 7 wykręca się śrubę dystansową 27 i przeciąga się drążek przesuwny 22 tak, że wchodzi on do wolnej przestrzeni odcinka tulejowego 30 wałka wyjściowego 16, co rozłącza ten wałek wyjściowy 16 od wału 14 organu kruszącego 8. Wówczas można demontować organ kruszący 8, względnie również przekładnię kątową 7 od sprzęgła elastycznego 6 i silnika 5. Regulacja sprzęgła przeciążeniowego 19 jest w pełni możliwa od strony wałka wyjściowego 16 zakończonego gniazdem 28 bez konieczności demontowania innych elementów kruszarki ścianowej 1. Przy zapewnieniu chłodzenia przekładni kątowej 7 czynności związane z regulacją sprzęgła przeciążeniowego 19 nie wymagają wyczekiwania przez okres niezbędny dla wychłodzenia środka smarnego użytego w tej przekładni kątowej 7, natomiast takie usytuowanie sprzęgła przeciążeniowego 19 zasadniczo ogranicza jego bieżące zużycie, przyczyniając się do zwiększenia pewności ruchowej kruszarki ścianowej 1.

Claims (5)

  1. 4 PL 67 338 Υ1 Zastrzeżenia ochronne 1. Kruszarka ścianowa stacjonarna, składająca się z podstawy zabudowanej na odcinku rynny dołącznej w rejonie napędu przenośnika odstawczego, do której wychylnie w pionie za pomocą siłownika podnoszenia zamocowany jest zespół napędowy składający się z silnika, sprzęgła i przekładni kątowej, oraz z usytuowanym nad trasą przenośnika odstawczego obrotowym organem kruszącym napędzanym z przekładni kątowej, znamienna tym, że wał (14) organu kruszącego (8) połączony jest rozłącznie ze współosiowym z nim wałkiem wyjściowym (16) przekładni kątowej (7), natomiast koło zębate (18) ostatniego stopnia przekładni kątowej (7) osadzone jest obrotowo łożyskami (17) na wałku wyjściowym (16) i sprzężone jest ruchowo z tym wałkiem wyjściowym (16) za pośrednictwem sprzęgła przeciążeniowego (19) usytuowanego w przekładni kątowej (7) po przeciwnej stronie wałka wyjściowego (16) przekładni kątowej (7) względem organu kruszącego (8).
  2. 2. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że wał (14) organu kruszącego (8) połączony jest z odpowiadającym mu końcem wałka wyjściowego (16) przekładni kątowej (7) za pomocą rozłącznego sprzęgła zębatego (15).
  3. 3. Kruszarka według zastrz. 2, znamienna tym, że wał (14) organu kruszącego (8) i wałek wyjściowy (16) przekładni kątowej (6) zaopatrzone są na współpracujących końcach w odcinki tulejowe (29, 30) z wewnętrznym uzębieniem, w których przesuwnie osadzony jest wieniec zębaty (24) z uzębieniem zewnętrznym zamocowany na końcu drążka przesuwnego (22) osadzonego w przelotowym, osiowym otworze (21) wałka wyjściowego (16) i posiadającego element (27) ustalający pozycję równoczesnego zasprzęglenia wieńca zębatego (24) z wałem (14) organu kruszącego (8) i wałkiem wyjściowym (16) przekładni kątowej (7).
  4. 4. Kruszarka według zastrz. 3, znamienna tym, że swobodny koniec drążka przesuwnego (22) ma odsądzenie (25), o które opiera się podkładka (26) dociskana czołowo do tego odsądzenia (25) za pomocą zewnętrznie nagwintowanej śruby dystansowej (27), wkręcanej w gniazdo (28) wałka wyjściowego (16) przekładni kątowej (7).
  5. 5. Kruszarka według zastrz. 1, znamienna tym, że sprzęgło przeciążeniowe (19) zlokalizowane jest w komorze wewnętrznej (20) przekładni kątowej (7) wypełnionej środkiem smarnym, a korpus przekładni kątowej wyposażony jest w obieg płynu chłodzącego (31, 32, 33).
PL120891U 2012-03-27 2012-03-27 Kruszarka ścianowa stacjonarna PL67338Y1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL120891U PL67338Y1 (pl) 2012-03-27 2012-03-27 Kruszarka ścianowa stacjonarna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL120891U PL67338Y1 (pl) 2012-03-27 2012-03-27 Kruszarka ścianowa stacjonarna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL120891U1 PL120891U1 (pl) 2013-09-30
PL67338Y1 true PL67338Y1 (pl) 2014-08-29

Family

ID=49231172

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL120891U PL67338Y1 (pl) 2012-03-27 2012-03-27 Kruszarka ścianowa stacjonarna

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL67338Y1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL120891U1 (pl) 2013-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2973754C (en) Hydraulic apparatus for excavators and construction equipments in general
CA3068499C (en) Advance and retreat automatic control method based on hydraulic sensing conversion and advance and retreat automatic control system based on hydraulic sensing conversion
KR100809900B1 (ko) 콘 크러셔의 간극 조절장치
AU2007291529A1 (en) Method and apparatus for the milling cutting of materials
CN102433829B (zh) 破碎转子及自行式破碎采矿机
ZA201009237B (en) A cutter head containing its motors and gearcase
CA2783375C (en) Self-propelled surface milling cutter
EP3233285B1 (en) Multi-drive crusher
KR101159669B1 (ko) 연속식 하역장치의 적재물파쇄장치
PL67338Y1 (pl) Kruszarka ścianowa stacjonarna
CN102392465B (zh) 多体非连续截割煤岩设备
CN114151099A (zh) 一种适用于复杂地质环境的盾构机排浆机构
GB2112107A (en) Crusher roller
CN113898352B (zh) 四臂智能锚运破一体化机器人
AU2013382379B2 (en) Lump crusher for a scraper chain conveyor
PL63962Y1 (pl) Urządzenie do napinania łańcucha, zwłaszcza łańcucha górniczego przenośnika zgrzebłowego
KR100567948B1 (ko) 톱밥 제조기 겸용 목재 파쇄기
US2910283A (en) Continuous mining apparatus having core forming means and multiple core dislodging devices
US20140265527A1 (en) Low-profile mechanical connection for a drive arrangement
CN202975690U (zh) 一种圆锥破碎机自动报警装置
EA041042B1 (ru) Привод исполнительного органа горного комбайна
PL235148B1 (pl) Zespół do zdalnego sterowania hydraulicznym zgniataczem kęsów
PL200086B1 (pl) Zespół napędowy ze ślizgiem, zwłaszcza kombajnu górniczego
PL226376B1 (pl) Hydrauliczne urządzenie do napinania łańcucha przenośnika zgrzebłowego
PL186596B1 (pl) Ramię górniczego kombajnu ścianowego