PL211728B1 - Sposób wytwarzania mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli - Google Patents

Sposób wytwarzania mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli

Info

Publication number
PL211728B1
PL211728B1 PL384809A PL38480908A PL211728B1 PL 211728 B1 PL211728 B1 PL 211728B1 PL 384809 A PL384809 A PL 384809A PL 38480908 A PL38480908 A PL 38480908A PL 211728 B1 PL211728 B1 PL 211728B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
reaction
chlorination
mixture
hydrogen chloride
allyl chloride
Prior art date
Application number
PL384809A
Other languages
English (en)
Inventor
Władysław Madej
Marek Koziel
Tadeusz Koziel
Marian Spadło
Lech Iwański
Andrzej Brzezicki
Renata Fiszer
Original Assignee
Inst Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia filed Critical Inst Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia
Priority to PL384809A priority Critical patent/PL211728B1/pl
Publication of PL211728B1 publication Critical patent/PL211728B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Epoxy Compounds (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli propylenu, chloru i gliceryny, surowca do wytwarzania epichlorohydryny.
Obecnie przemysłowy sposób wytwarzania mieszaniny dichloropropanoli oparty jest głównie na reakcji wysokotemperaturowego chlorowania propylenu do chlorku allilu, który to z kolei poddaje się reakcji chlorohydroksylowania kwasem podchlorawym wytworzonym z wody i chloru do mieszaniny izomerów 1,3- i 2,3-dichloropropanoli. Otrzymaną w ten sposób mieszaninę izomerów wykorzystuje się do produkcji epichlorohydryny, odchlorowodorowując ją w środowisku alkalicznym. Gliceryna wytwarzana z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych oprócz przeznaczenia w przemyśle kosmetycznym, coraz częściej wykorzystywana jest do produkcji epichlorohydryny. Powszechnie znaną metodą wytwarzania mieszaniny izomerów dichloropropanoli o wysokim stężeniu jest chlorowodorowanie gliceryny w temperaturze 105 do 120°C w obecności stężonego kwasu octowego pełniącego rolę katalizatora dodawanego do masy w ilości od 2 do 3% wagowych (Ł.A. Oszin; Promyszliennyje chlororganiczeskije produkty, Moskwa, Izdatielstwo Chimija 1978 r.). Wszystkie nowsze metody wytwarzania mieszaniny izomerów dichloropropanoli z gliceryny opierają się o wcześniej przytoczony sposób, a różnice dotyczą stosowanych katalizatorów, inżynieryjnych rozwiązań aparatów i prowadzenia reakcji pod ciśnieniem.
W patencie WO 2006/100311 zastrzegana jest baza surowcowa w produkcji gliceryny i szerzej innych alkoholi wielowodorotlenowych, w patencie WO 2005/021476 zastrzegana jest czystość stosowanej gliceryny, a w patencie WO 2005/054167 rozszerzenie gamy katalizatorów na organiczne kwasy monodikarboksylowe i ich bezwodniki. Różnice w stosunku do sposobu w przedstawionego w cytowanej publikacji Ł.A. Oszina dotyczą rozwiązań inżynieryjnych i warunków prowadzenia reakcji, takich jak stosowanie kaskady reaktorów, stosowanie reaktora kolumnowego, stosowanie odpowiedniego zakresu stężeń katalizatorów w reagującej masie, sposobu jego odzysku na przykład poprzez krystalizację. W patencie WO 2006/106154 zastrzega się skład masy po reakcji chlorowodorowania gliceryny, w której zawartość sumy izomerów dichloropropanoli jest wyższa od 10% molowych i niższa od 98% molowych.
Nowością w sposobie chlorowodorowania gliceryny zastrzeganą w patencie WO 2006/20234 jest prowadzenie reakcji pod ciśnieniem od 2,5 do 44 bar w temperaturze 50 do 140°C, w czasie od 2 do 5 godzin. W wynalazku stosuje się katalizatory z grupy kwasów karboksylowych, bezwodników kwasów karboksylowych, chlorków kwasowych, estrów, laktonów, laktanów. Z grupy kwasów karboksylowych zastrzeżono kwasy zawierające od 1 do 60 atomów węgla w cząsteczce. Z grupy bezwodników kwasów karboksylowych zastrzegany jest bezwodnik kwasu octowego, propionowego, masłowego i tym podobne. Z grupy chlorków kwasowych zastrzegany jest kwas 6-chlorolieksanowy, kwas 5-chloropentanowy, kwas 4-chloromasłowy i tym podobne. Z grupy estrów zastrzega się ester gliceryny, ester glikolu etylenowego i ester glikolu polipropylenowego pochodzący z kwasów karboksylowych. Z grupy laktonów i laktanów zastrzegany jest ε-kaprolakton, γ-butylolakton, δ-walerolakton. Podczas prowadzenia reakcji z jej środowiska nie odprowadza się powstającej wody, a mieszaninę po reakcji poddaje się operacjom destylacji dla rozdzielenia nieprzereagowanego chlorowodoru rozpuszczonego w wodzie (kwasu solnego), stężonego produktu reakcji, którym jest mieszanina izomerów
1,3- i 2,3-dichloropropanotu i pozostałości składającej się głównie z poligliceryn i ich estrów. W przykładach eksponowany jest kwas octowy dodawany do gliceryny w ilości 4%, a jako surowiec stosowana jest gliceryna czysta lub surowa, co wymaga po zakończeniu reakcji usuwania przez filtrowanie osadu powstałego z soli sodowych wprowadzanych do środowiska reakcji z surową gliceryną. Patent WO 2006/100317 zastrzega stosowanie do wykonania aparatury i orurowania do prowadzenia reakcji chlorowodorowania alkoholi wielohydroksylowych, metalicznych i niemetalicznych materiałów odpornych na czynniki chlorujące. Wśród materiałów metalicznych zastrzeżono tantal, cyrkon, tytan, platynę i ich stopy, stopy molibdenu, niklu i miedzi, a także stopy złota i srebra, a wśród materiałów niemetalicznych elastomery, termoplasty, laminaty szklane, ceramiczne, metaloceramiczne, materiały ogniotrwałe, samoutwardzacze, grafit impregnowany, węgiel, szkło, emalię, porcelanę i kamionkę. Materiały te są odporne dla temperatur w zakresie 0 do 200°C.
W sposobie według polskiego zgłoszenia patentowego P-383486 mieszaninę 1,3- i 2,3-dichloropropanoli wytwarza się w kaskadzie czterech reaktorów zbiornikowych z krzyżowym zasilaniem każdego reaktora gazowym chlorowodorem i szeregowym przepływem reagującej ciekłej masy przez reaktory w ten sposób, że glicerynę, katalizator i część nieprzereagowanych alfa- i betamonochloroPL 211 728 B1 hydryn z kuba kolumny, w której wydziela się stężone dichloropropanole, zawierającą część użytego do reakcji katalizatora w formie mono- i diestru 1,3-dichloropropanolu z kwasem adypinowym o udziale mieszczącym się w zakresie 80-95% molowych jego wsadu do reakcji i gazowy chlorowodór wprowadza się do pierwszego reaktora chlorowodorowania, masę poreakcyjną z reaktora pierwszego kieruje się do reaktora drugiego, a z niego kolejno do reaktora trzeciego i czwartego, do których krzyżowo doprowadza się gazowy chlorowodór, proces prowadzi się w temperaturze 115-125°C, a czas przebywania mieszaniny w reaktorach pierwszym, drugim, trzecim i czwartym z zakresu 1,5-2,5 godziny dobiera się tak, aby przereagowanie gliceryny po reaktorze drugim wynosiło nie mniej niż 98%, a sumaryczna zawartość dichlopropanoli 2,3 i 1,3 po reaktorze czwartym była nie mniejsza niż 33%, wodę z reakcji łącznie z częścią powstałej mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli w fazie parowej odbiera się z każdego reaktora kaskady, a wydzielanie stężonego produktu z wywaru reaktora czwartego prowadzi się w kolumnie rektyfikacyjnej posiadającej co najmniej 28 półek teoretycznych, przy czym wywar wprowadza się na półkę mieszczącą się między 10 a 18 półką teoretyczną liczoną od dołu, a nieprzereagowane alfa- i beta-monochlorohydryny zawraca się do pierwszego reaktora procesu chlorowodorowania gliceryny.
Z kolei w sposobie według polskiego zgłoszenia patentowego P-383987 otrzymanie mieszaniny
1,3- i 2,3-dichloropropanoli powstających w wyniku reakcji chlorowodorowania gliceryny gazowym chlorowodorem pod ciśnieniem 700-900 kPa, w obecności kwasów dikarboksylowych, na przykład kwasu adypinowego lub kwasów monokarboksylowych na przykład kwasu octowego w roli katalizatorów, których stężenie w reagującej masie zmienia się w zakresie od 0.0005 do 0.0020 mol/l polega na tym, że reakcje chlorowodorowania gazowym chlorowodorem rozpoczyna się w reaktorze przepływowym modelowo zbliżonym do reaktora rurowego, w sposób adiabatyczny przy przeciwprądowym przepływie częściowo przereagowanej gliceryny i świeżego chlorowodoru, inicjując je w temperaturze mieszczącej się w zakresie 115-125°C, przy stosunku molowym chlorowodoru do gliceryny z zakresu od 2.1 do 2.4, w czasie od 45 minut do 90 minut, a kończy w kolumnie absorpcyjnej nieprzereagowanym gazowym chlorowodorem z reaktora przepływowego, pracującej adiabatycznie przy przeciwprądowym przepływie świeżej gliceryny, inicjując je w temperaturze mieszczącej się w zakresie 115-125°C, w czasie nie dł u ż szym od 15 minut. Nieprzereagowany chlorowodór z reaktora przepł ywowego łączy się z chlorowodorem z destylatu z kolumny odwadniającej masę po reakcji z reaktora przepływowego. Odwadnianie masy po reakcji prowadzi się w kolumnie rektyfikacyjnej pracującej pod ciśnieniem zbliżonym do ciśnienia atmosferycznego, utrzymując ciśnienie szczytu kolumny w zakresie od 101.3 do 130 kPa, w ten sposób, aby destylat kolumny zawierał oprócz chlorowodoru i wody mieszaninę 1,3i 2,3-dichloropropanoli o sumarycznym stężeniu co najmniej 40% wagowych dichloropropanoli, a nie zawierał składników o temperaturze wrzenia wyższej od temperatury wrzenia mieszaniny dichloropropanoli. Masę po reakcji po operacji odwodnienia poddaje się dalszej rektyfikacji w celu wydzielenia w znany sposób reszty wytworzonej mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli.
Celem wynalazku było opracowanie skutecznego i ekonomicznego sposobu wytwarzania mieszaniny izomerów dichloropropanoli, surowca do produkcji epichlorohydryny.
Nieoczekiwanie okazało się, że znaczącą poprawę wskaźników ekonomicznych procesu wytwarzania epichlorohydryny z mieszaniny izomerów dichloropropanoli uzyskuje się prowadząc:
• wysokotemperaturowe chlorowanie propylenu do chlorku allilu, który następnie poddaje się reakcji chlorohydroksylowania kwasem podchlorawym wytworzonym z wody i chloru do mieszaniny izomerów 1,3- i 2,3-dichloropropanoli • chlorowodorowanie gliceryny gazowym chlorowodorem wydzielonym rektyfikacyjnie z mieszaniny po wysokotemperaturowym chlorowaniu propylenu do chlorku allilu, • odchlorowodorowanie do epichlorohydryny mieszaniny izomerów dichloropropanoli wytworzonych w reakcji chlorowodorowania gliceryny.
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że • w temperaturze 480-510°C prowadzi się wysokotemperaturowe chlorowanie propylenu do chlorku allilu, nastę pnie z mieszaniny po chlorowaniu propylenu rektyfikacyjnie wydziela się jako czyste skł adniki chlorek allilu i chlorowodór powstają ce w reakcji, po czym chlorek allilu poddaje się reakcji chlorohydroksylowania kwasem podchlorawym w temperaturze 35-45°C do uzyskania mieszaniny izomerów dichloropropanoli, • w temperaturze 115-150°C prowadzi chlorowodorowanie gliceryny gazowym chlorowodorem, • strumień mieszaniny izomerów dichloropropanoli wytworzonej w reakcji chloro hydroksylowania chlorku allilu oraz strumień mieszaniny izomerów dichloropropanoli wytworzonej w reakcji
PL 211 728 B1 chlorowodorowania gliceryny poddaje si ę odchlorowodorowaniu do epichlorohydryny w jednym ukł adzie reaktorowym przy czym wysokotemperaturowe chlorowanie propylenu do chlorku allilu prowadzi się w czasie wystarczającym do osiągnięcia selektywności reakcji względem powstającego chlorku allilu nie mniejszej niż 84.9% i powstającego chlorowodoru nie mniejszej niż 98.4%, reakcję chlorohydroksylowania wydzielonego chlorku allilu o czystości minimum 99.3% wagowych kwasem podchlorawym prowadzi się w czasie wystarczającym do osiągnięcia selektywności reakcji względem powstającej mieszaniny dichloropropanoli nie mniejszej niż 96.2%, natomiast reakcję chlorowodorowania gliceryny chlorowodorem wydzielonym z syntezy chlorku allilu o czystości minimum 99.5% wagowych prowadzi się w czasie wystarczają cym do osią gnięcia selektywnoś ci reakcji otrzymywania mieszaniny dichloropropanoli w odniesieniu do użytego chlorowodoru nie mniejszej niż 78%. Korzystnie jest, jeżeli proporcje izomerów dichloropropanoli w połączonych strumieniach z reakcji chlorohydroksylowania chlorku allilu i z reakcji chlorowodorowania gliceryny w odniesieniu do sumy wytworzonych izomerów utrzymuje się w zakresie: izomer 1,3-dichloropropanolu-2 do izomeru 2,3-dichloropropanolu-1 od 1.05 do 1.09.
Korzystnie jest, jeżeli połączone strumienie dichloropropanoli z reakcji chlorohydroksylowania chlorku allilu i z reakcji chlorowodorowania gliceryny poddaje się odchlorowodorowywaniu do epichlorohydryny w układzie reaktorowym instalacji wytwarzania epichlorohydryny w procesie chlorohydroksylowania chlorku allilu.
Korzystnie jest, jeżeli chlorowodorowanie gliceryny prowadzi się gazowym chlorowodorem wydzielonym rektyfikacyjnie z mieszaniny po wysokotemperaturowym chlorowaniu propylenu do chlorku allilu.
Korzystnie jest, jeżeli chlorowodorowanie gliceryny prowadzi się gazowym chlorowodorem z termicznego chlorowania propylenu z dodatkiem gazowego chlorowodoru pochodzą cego z produkcji toluenodiizocjanianu.
Korzystnie jest, jeżeli część strumienia chlorku allilu o czystości minimum 99,3% wagowych wyprowadza się jako produkt handlowy.
Zaletą przedstawionego sposobu wytwarzania mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli jest możliwość wykorzystania bezpośredniego wydzielonego rektyfikacyjnie z mieszaniny po chlorowaniu propylenu gazowego chlorowodoru do syntezy epichlorohydryny, zamiast jego utylizacji na przykład przez absorpcję w wodzie do kwasu solnego. Uzyskuje się w ten sposób znaczące zmniejszenie zużycia propylenu i chloru na tonę epichlorohydryny. W procesie chlorowodorowania gliceryny gazowym chlorowodorem uzyskuje się znacząco większe ilości izomeru1,3-dichloropropanolu-2. Prowadząc proces otrzymywania epichlorohydryny z mieszaniny izomerów dichloropropanoli uzyskanych z dwu źródeł, to znaczy z termicznego wysokotemperaturowe chlorowania propylenu do chlorku allilu, który następnie poddaje się reakcji chlorohydroksylowania kwasem podchlorawym i z chlorowodorowania gliceryny gazowym chlorowodorem poprawia się stosunek izomerów: 1,3-dichloropropanolu-2 do 2,3-dichloropropanolu-1, na korzyść bardziej reaktywnego izomeru 1,3-dichloropropanolu-2, a co za tym idzie zwiększa się szybkość reakcji odchlorowodorowania dichloropropanoli do epichlorohydryny. To z kolei zwiększa wydajność procesu z jednostki objętości reaktora syntezy epichlorohydryny. W celu zminimalizowania ilości ubocznie powstającego 1,2,3-trichloropropanu proces chlorohydroksylowania chlorku allilu kwasem podchlorawym prowadzi się tak, aby stężenie izomerów 1,3-dichloropropanolu-2 i 2,3-dichloropropanolu-1 w mieszaninie reakcyjnej wynosił o okoł o 3,5%. Strumień dichloropropanoli otrzymywanych z gliceryny może zawierać nawet 70% 1,3-dichloropropanolu-2 i 2,3-dichloropropanolu-1. Dzięki łączeniu tych strumieni w procesie wytwarzania epichlorohydryny możliwe jest takie sterowanie proporcją tych strumieni, aby unikać tworzenia nadmiernych ilości 1,2,3-trichloropropanu w procesie chlorohydroksylowania chlorku allilu kwasem podchlorawym i aby zapewnić wystarczają ce stężenie dichloropropanoli w procesie wytwarzania epichlorohydryny. W konsekwencji uzyskuje się wysoką wydajność i selektywność procesu, zmniejszenie zrzutu ścieków na jednostkę wyprodukowanej epichlorohydryny oraz zwiększenie produkcji epichlorohydryny na istniejących instalacjach.
Pr z y k ł a d y
Schemat ideowy sposobu wytwarzania mieszaniny izomerów dichloropropanoli według wynalazku przestawia rysunek.
PL 211 728 B1
P r z y k ł a d 1 porównawczy
Przykład ilustruje syntezę epichlorohydryny z propylenu i chlorku poprzez pośredni produkt syntezy - chlorek allilu.
Do układu reaktorowego instalacji chlorku allilu wprowadza się 15 kmol/h gazowego chloru i gazowy propylen w molowym nadmiarze względem chloru, wynoszącym 6. Reakcję termicznego chlorowania propylenu do chlorku allilu przeprowadza się w temperaturze 495°C w czasie 1 sekundy. Z mieszaniny po reakcji wydziela się rektyfikacyjnie gazowy chlorowodór o czystości 99.5% wagowych, następnie propylen, który zawraca się do układu reaktorowego oraz chlorek allilu o czystości 99.3%wagowych. Selektywność reakcji względem powstającego chlorku allilu odniesiona do przereagowanego propylenu wynosi 85%, a powstającego chlorowodoru 98.5%. Wydzielony chlorek allilu poddaje się reakcji chlorohydroksylowania gazowym chlorem i wodą które tworzą kwas podchlorawy. Proces prowadzi się w temperaturze 40°C, w czasie 40 minut. W wyniku tej reakcji powstaje wodny roztwór izomerów dichloropropanoli 2,3- i 1,3- o stosunku izomerów 2,3-dichloropropanolu-1 do
1,3-dichloropropanolu-2 zbliżonym do 2. Selektywność reakcji chlorohydroksylowania chlorku allilu do mieszaniny izomerów dichloropropanoli wynosi 96.3%. Wodny roztwór dichloropropanoli o stężeniu 3.6% wagowych poddaje się reakcji odchlorowodorowania do epichlorohydryny w instalacji syntezy epichlorohydryny w temperaturze 87°C w czasie nie dłuższym niż 15 minut.
Z 15,2 kmoli/h przereagowanego propylenu otrzymuje się 11.6 kmoli/h epichlorohydryny o czystości 99.9% wagowych.
Pr z y k ł a d 2
Przykład ilustruje sposób wytwarzania dichloropropanoli do syntezy epichlorohydryny według wynalazku.
Do układu reaktorowego instalacji chlorku allilu wprowadza się 15 kmol/h gazowego chloru i gazowy propylen w molowym nadmiarze względem chloru, wynoszącym 6. Reakcję termicznego chlorowania propylenu do chlorku allilu przeprowadza się w temperaturze 495°C w czasie 0,75 sekundy. Z mieszaniny po reakcji wydziela się rektyfikacyjnie gazowy chlorowodór o czystości 99.5% wagowych, następnie propylen zawracany do układu reaktorowego i chlorek allilu o czystości 99.3% wagowych. Selektywność reakcji względem powstającego chlorku allilu odniesiona do przereagowanego propylenu wynosi 85%, a powstającego chlorowodoru 98.5%. Wydzielony chlorek allilu poddaje się reakcji chlorohydroksylowania gazowym chlorem i wodą, które tworzą kwas podchlorawy. Temperatura reakcji 40°C, czas reakcji 40 minut. Selektywność reakcji chlorohydroksylowania chlorku allilu do mieszaniny izomerów dichloropropanoli wynosi 96.3%. Wydzielony chlorowodór poddaje się katalitycznej reakcji z gliceryną o czystości 99.5% wagowych w instalacji chlorowodorowania gliceryny, w temperaturze 125-150°C, w czasie 90 minut. Katalizatorem reakcji jest kwas adypinowy dozowany w ilości 15,3 kg /h. Natężenie przepływu gliceryny wynosi 6.8 kmol/h. Selektywność reakcji względem powstającej mieszaniny dichloropropanoli odniesiona do użytego chlorowodoru wynosi 79%. Wodny roztwór izomerów dichloropropanoli z instalacji chlorohydroksylowania chlorku allilu łączy się ze strumieniami izomerów dichloropropanoli z instalacji chlorowodorowania gliceryny i mieszaninę izomerów o proporcji izomeru 1,3-dichloropropanolu-2 do 2,3-dichloropropanolu-1 równej 1.07 kieruje się do instalacji syntezy epichlorohydryny, w której następuje ich odchlorowodorowanie do epichlorohydryny w temperaturze 87°C w czasie 10 minut.
Z 15,2 kmoli/h przereagowanego propylenu otrzymuje się 17.1 kmoli/h epichlorohydryny o czystości 99.9% wagowych.

Claims (7)

1. Sposób wytwarzania mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli, znamienny tym, że • w temperaturze 480-510°C prowadzi się wysokotemperaturowe chlorowanie propylenu do chlorku allilu, nastę pnie z mieszaniny po chlorowaniu propylenu rektyfikacyjnie wydziela się jako czyste składniki chlorek allilu i chlorowodór powstające w reakcji, po czym chlorek allilu poddaje się reakcji chlorohydroksylowania kwasem podchlorawym w temperaturze 35-45°C do uzyskania mieszaniny izomerów dichloropropanoli, • w temperaturze 115-150°C prowadzi chlorowodorowanie gliceryny gazowym chlorowodorem, • strumień mieszaniny izomerów dichloropropanoli wytworzonej w reakcji chlorohydroksylowania chlorku allilu oraz strumień mieszaniny izomerów dichloropropanoli wytworzonej w reakcji
PL 211 728 B1 chlorowodorowania gliceryny poddaje się odchlorowodorowaniu do epichlorohydryny w jednym ukł adzie reaktorowym przy czym wysokotemperaturowe chlorowanie propylenu do chlorku allilu prowadzi się w czasie wystarczającym do osiągnięcia selektywności reakcji względem powstającego chlorku allilu nie mniejszej niż 84.9% i powstającego chlorowodoru nie mniejszej niż 98.4%, reakcję chlorohydroksylowania wydzielonego chlorku allilu o czystości minimum 99.3% wagowych kwasem podchlorawym prowadzi się w czasie wystarczającym do osiągnięcia selektywności reakcji względem powstającej mieszaniny dichloropropanoli nie mniejszej niż 96.2%, natomiast reakcję chlorowodorowania gliceryny chlorowodorem wydzielonym z syntezy chlorku allilu o czystości minimum 99.5% wagowych prowadzi się w czasie wystarczają cym do osią gnięcia selektywnoś ci reakcji otrzymywania mieszaniny dichloropropanoli w odniesieniu do użytego chlorowodoru nie mniejszej niż 78%.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proporcje izomerów dichloropropanoli w połączonych strumieniach z reakcji chlorohydroksylowania chlorku allilu i z reakcji chlorowodorowania gliceryny w odniesieniu do sumy wytworzonych izomerów utrzymuje się w zakresie: izomer
1,3-dichloropropanolu-2 do izomeru 2,3-dichloropropanolu-1 od 1.05 do 1.09.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że połączone strumienie dichloropropanoli z reakcji chlorohydroksylowania chlorku allilu i z reakcji chlorowodorowania gliceryny poddaje się odchlorowodorowywaniu do epichlorohydryny w układzie reaktorowym instalacji wytwarzania epichlorohydryny w procesie chlorohydroksylowania chlorku allilu.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że chlorowodorowanie gliceryny prowadzi się gazowym chlorowodorem wydzielonym rektyfikacyjnie z mieszaniny po wysokotemperaturowym chlorowaniu propylenu do chlorku allilu.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że chlorowodorowanie gliceryny prowadzi się gazowym chlorowodorem z termicznego chlorowania propylenu z dodatkiem gazowego chlorowodoru pochodzącego z innego źródła, w ilości nie przekraczającej 5.5-krotności chlorowodoru pochodzącego z termicznego chlorowania propylenu.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że część strumienia chlorku allilu o czystości minimum 99.3 % wagowych wyprowadza się jako produkt handlowy.
7. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że chlorowodorowanie gliceryny prowadzi się gazowym chlorowodorem z termicznego chlorowania propylenu z dodatkiem gazowego chlorowodoru pochodzącego z produkcji toluenodiizocjanianu
PL384809A 2008-03-28 2008-03-28 Sposób wytwarzania mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli PL211728B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384809A PL211728B1 (pl) 2008-03-28 2008-03-28 Sposób wytwarzania mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL384809A PL211728B1 (pl) 2008-03-28 2008-03-28 Sposób wytwarzania mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL211728B1 true PL211728B1 (pl) 2012-06-29

Family

ID=46383971

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL384809A PL211728B1 (pl) 2008-03-28 2008-03-28 Sposób wytwarzania mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL211728B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107848917B (zh) 1-氯-2,3,3-三氟丙烯的制造方法
CN103415496B (zh) 2-氯-3,3,3-三氟丙烯的低温生产
JPH0456833B2 (pl)
JP2007511583A5 (pl)
JP2012025769A (ja) グリセロールからジクロロプロパノールを製造するための方法であって、該グリセロールが最終的にバイオディーゼルの製造における動物性脂肪の転化から生じる方法
CA2950490C (en) Method for producing hexafluoroisopropanol and fluoromethyl hexafluoroisopropyl ether
EP2421811A2 (en) Process for preparation of 2,3,3,3-tetrafluoropropene
JP6183370B2 (ja) 1,2−ジクロロ−3,3,3−トリフルオロプロペンの製造方法
CN103827067A (zh) 制备1-氯-3,3,3-三氟丙烯的组合方法
KR20110047260A (ko) 글리세롤로부터 에피클로로히드린을 제조하는 방법
CN100432033C (zh) 制备氯代甲烷和多氯代甲烷的方法
CN102267863A (zh) 一种以二氯乙烷为原料生产三氯乙烯和四氯乙烯的方法
KR101410019B1 (ko) 다가알코올과 염화수소의 반응에 의한 클로로히드린화합물의 제조방법
CN112645793A (zh) 一种生产反式-1-氯-3,3,3-三氟丙烯的工艺系统及方法
CN112794286A (zh) 氯化溴的连续流法合成系统和合成工艺
CN101648846B (zh) 液相-气相法合成1,1,1,2-四氟乙烷的生产工艺
CN102911008B (zh) 一种三氯乙烯的制备方法
JP3572619B2 (ja) ジフルオロメタンの製造方法
CN101035750B (zh) 羟基化合物的制造方法
PL211728B1 (pl) Sposób wytwarzania mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli
PL215730B1 (pl) Sposób wytwarzania dichloropropanoli z gliceryny
PL211727B1 (pl) Sposób wytwarzania mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli
CN106316781A (zh) 一种二氯甲烷制备三氯乙烯的方法
PL211897B1 (pl) Sposób wytwarzania mieszaniny 1,3- i 2,3-dichloropropanoli
JPH03184933A (ja) ヘミアセタール化合物の製造方法