PL211675B1 - Szybkozłącze pompowo-hydrantowe oraz przepompownia zawierająca szybkozłącze pompowo-hydrantowe - Google Patents

Szybkozłącze pompowo-hydrantowe oraz przepompownia zawierająca szybkozłącze pompowo-hydrantowe

Info

Publication number
PL211675B1
PL211675B1 PL383072A PL38307207A PL211675B1 PL 211675 B1 PL211675 B1 PL 211675B1 PL 383072 A PL383072 A PL 383072A PL 38307207 A PL38307207 A PL 38307207A PL 211675 B1 PL211675 B1 PL 211675B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
clamping
tube
guide
quick coupler
sealing
Prior art date
Application number
PL383072A
Other languages
English (en)
Other versions
PL383072A1 (pl
Inventor
Mirosław Szuster
Original Assignee
Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska Ekowodrol Społka Z Ograniczoną
Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska Ekowodrol Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Mirosław Szuster
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska Ekowodrol Społka Z Ograniczoną, Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska Ekowodrol Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością, Mirosław Szuster filed Critical Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska Ekowodrol Społka Z Ograniczoną
Priority to PL383072A priority Critical patent/PL211675B1/pl
Priority to PCT/PL2008/000058 priority patent/WO2009020408A1/en
Priority to EP08793968A priority patent/EP2185772A1/en
Priority to US12/671,986 priority patent/US20110227332A1/en
Publication of PL383072A1 publication Critical patent/PL383072A1/pl
Publication of PL211675B1 publication Critical patent/PL211675B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16LPIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16L37/00Couplings of the quick-acting type
    • F16L37/24Couplings of the quick-acting type in which the connection is made by inserting one member axially into the other and rotating it to a limited extent, e.g. with bayonet action
    • F16L37/244Couplings of the quick-acting type in which the connection is made by inserting one member axially into the other and rotating it to a limited extent, e.g. with bayonet action the coupling being co-axial with the pipe
    • F16L37/248Bayonet-type couplings
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03FSEWERS; CESSPOOLS
    • E03F5/00Sewerage structures
    • E03F5/22Adaptations of pumping plants for lifting sewage

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Quick-Acting Or Multi-Walled Pipe Joints (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest szybkozłącze pompowo-hydrantowe oraz przepompownia zawierająca szybkozłącze pompowo-hydrantowe, zwłaszcza do przepompowni ścieków i wód zanieczyszczonych.
Przedmiot wynalazku może być stosowany do innych instalacji pompowych, w tym, w sieciach wodociągowych, w hydrotransporcie i pneumotransporcie, a jego rozwiązania można również wykorzystywać przy modernizacji już istniejących zbiornikowych przepompowni ścieków.
Znane są i powszechnie stosowane klasyczne zbiornikowe przepompownie ścieków z zastosowaniem zatapialnych pomp ściekowych mocowanych automatycznie na stopach sprzęgających zanurzonych w przepompowywanych przez te pompy ściekach. W wersjach udoskonalonych zbiorniki przepompowni ścieków posiadają najczęściej odpowiednio wyprofilowane stożkowo lub kuliście dna, co poprawia warunki higieniczne panujące w tych przepompowniach. Ponadto, mogą być one wyposażane w urządzenia sterujące pracą pomp w celu usuwania zanieczyszczeń pływających, które pozwalają na obniżanie poziomu ścieków do poziomu wlotu pompy zatapialnej oraz w automatyczne zawory płuczące wspomagające pracę pomp w usuwaniu osadów dennych. Jednak warunki obsługi i eksploatacji w tak udoskonalonych przepompowniach znaczą co nie poprawił y się , a koszt ich wytworzenia znacznie wzrósł.
Dla przepompowni ścieków o małych wydajnościach często stosowane jest nadwodne złącze hakowe, w którym pompa wraz z odcinkiem rurociągu tłocznego zakończonego zaczepem jest powieszona na nadwodnym złączu hakowym. Znane są różne wykonania tego złącza, np. z zgłoszeniowego opisu patentowego WO 2004/067864 A1.
Niedoskonałością tego typu rozwiązań złącza hakowego jest to, że złącza takie często ulegają rozszczelnieniu, co powoduje zalanie przepompowni przez pracę innych przepompowni połączonych wspólną siecią ciśnieniową. Ponadto, złącza te wykonywane są najczęściej z żeliwa, które w agresywnym środowisku przepompowni ścieków silnie koroduje, tak, że często korozja ta powoduje zapiekanie się całego złącza, utrudniając zarówno ich rozłączenie jak i ponowne złączenie. Niepewna szczelność klasycznego złącza hakowego polega przede wszystkim na uszczelnieniu bocznym tego złącza i tylko pod wpływem ciężaru pompy. Złącze takie wymaga konserwacji, a w konsekwencji wymaga wejścia konserwatora do wnętrza zbiornika przepompowni w warunkach mało higienicznych.
Często przepompownie wyposażone są w złącza płuczące, które stanowią odrębną nitkę rurociągu i są usytuowane na zaworze zwrotnym lub za zaworem zwrotnym. Powoduje to, że podczas płukania rurociągu tłocznego można doprowadzić do rozszczelnienia złącza hakowego i/lub do uszkodzenia zaworu zwrotnego.
Znane są również przepompownie umieszczone w zbiorniku suchym, gdzie istotnym problemem jest połączenie pompy z rurociągiem ssącym. Typowe połączenia kołnierzowe są bardzo trudne do obsługi przy demontażu i ponownym montażu pompy, a brak jest prostego w działaniu szybkozłącza.
Coraz powszechniej stosowane są, umieszczane w kolumnie osłonowej, zespoły napowietrzająco-odpowietrzające, których zadaniem jest odpowietrzanie i/lub napowietrzanie w sieci wodnokanalizacyjnych. W znanej z opisu wzoru użytkowego DE 20 2007 001 179 kolumnie osłonowej zamocowany jest zawór odpowietrzający na rurze uruchamiającej, przy czym tłok zaworu odpowietrzającego z dwoma uszczelkami umieszczonymi w jego rowkach jest mocowany w walcowym kołnierzu uszczelniającym. Takie szybkozłącze wymaga jednak bardzo precyzyjnego prowadzenia współosiowego tłoka zaworu odpowietrzającego w stosunku do kołnierza, celem uszczelnienia tego połączenia.
Rura uruchamiająca wraz zaworem odpowietrzającym blokowana jest na kolumnie osłonowej za pomocą prowadnicy wrzeciona mocowanej na bocznej ściance rury osłonowej, co nie ułatwia szybkiej obsługi zaworu odpowietrzającego oraz zamiany tego zaworu na zestaw płucząco-odbiorczy mocowanego również w tej prowadnicy. Ze względu na konstrukcję uszczelnienia omówionego wyżej złącza, nie można go zastosować do ciśnieniowej kanalizacji ściekowej.
Wyższe wymagania w zakresie przepisów ochrony środowiska, niezawodności pracy systemów pompowych, niskich kosztów ich zakupu oraz eksploatacji, zmieniają podejście operatorów gospodarki wodno-ściekowej do tych zagadnień i są źródłem poszukiwań optymalnych rozwiązań dla przepompowni ścieków, zwłaszcza zawierających fekalia.
W zwią zku z tym oczekiwania operatorów gospodarki wodno-ś ciekowej wspomagane coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami odnośnie zapewnienia i ochrony środowiska w strefie zamieszkania i przebywania ludzi w pobliż u obiektów kanalizacyjnych oraz zapewnienia możliwie higienicznych waPL 211 675 B1 runków ich obsługi, zmierzają w kierunku pozbywania się nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzkiego odorów, w tym hermetyzacji systemów kanalizacyjnych, a także większej ich sprawności i niezawodności.
Zatem powyższe czynniki, a zwłaszcza minimalizacja czasu pracy obsługi w środowisku ściekowym jak i w warunkach terenowych powinny być szczególnie brane pod uwagę przy konkretnych rozwiązaniach nowoczesnych przepompowni ścieków.
Zaistniała więc potrzeba skonstruowania takiego szybkozłącza pompowo-hydrantowego oraz przepompowni ścieków zawierającej uniwersalne złącze pompowo-hydrantowe, które spełniałoby te oczekiwania.
Powyższe wymagania może spełnić szybkozłącze pompowo-hydrantowe oraz przepompownia ścieków zawierająca szybkozłącze pompowo-hydrantowe, w którym najkorzystniej co najmniej jeden element złączny jest wykonany ze stali szlachetnej lub z tworzywa sztucznego.
Istota wynalazku polega na tym, że szybkozłącze pompowo-hydrantowe z przewodem odpływowo-dopływowym zakończonym kołnierzem uszczelniającym oraz rurą zaciskową, na której końcu zamocowany jest tłok uszczelniający, posiada kołnierz uszczelniający, który jest wykonany w postaci rozszerzonego na końcu symetrycznego kielicha, a rura zaciskowa posiada element prowadzący, który ustala zasadniczo współosiowe prowadzenie rury zaciskowej z tłokiem uszczelniającym, na jej drodze łączenia się i rozłączania się z wewnętrzną powierzchnią symetrycznego kielicha kołnierza uszczelniającego.
W pierwszym wariancie wykonania wynalazku do zewnę trznej powierzchni rury zaciskowej przymocowane są prostopadle co najmniej dwa bolce zaciskowe, a do rozszerzonego końca symetrycznego kielicha zamocowana jest rura prowadząca, na której końcu wykonane są wycięcia prowadzące do prowadzenia bolców zaciskowych wraz z rurą zaciskową, na jej drodze łączenia się i rozłączania się z wewnętrzną powierzchnią symetrycznego kielicha kołnierza uszczelniającego.
Korzystnie wycięcia prowadzące, wykonane na końcu rury zaciskowej, są symetryczne względem siebie w odbiciu lustrzanym i posiadają krawędzie wzdłużne zakończone krawędziami ukośnymi pod kątem β w stosunku do osi symetrii rury zaciskowej, zawierającym się w granicach od 45° do 88°.
Krawędzie ukośne wycięć prowadzących położone są korzystnie pod kątem P w stosunku do rury zaciskowej, zawierającym się korzystnie w granicach od 75° do 83°, a krawędzie ukośne zakończone są otworem o średnicy większej od szerokości wycięć prowadzących, przy czym krawędź ukośna rury prowadzącej, leżąca bliżej rozszerzonego końca symetrycznego kielicha, jest styczna do otworu.
W drugim wariancie wykonania wynalazku do rury prowadzącej przymocowany jest wspornik dźwigni z otworem dźwigni, na którym jest zamocowana obrotowo dźwignia posiadająca dwa symetrycznie usytuowane ramiona zaciskowe oraz ramię mocujące z otworem mocującym.
Korzystnie rura zaciskowa posiada wspornik zaciskowy z otworem zaciskowym, który służy do blokowania ramienia mocującego dźwigni.
Korzystnie dźwignia blokowana jest przez połączenie otworu mocującego ramienia mocującego dźwigni z otworem zaciskowym wspornika zaciskowego za pomocą zawleczki.
Korzystnie element prowadzący zamocowany jest na rurze zaciskowej po przeciwnej stronie tłoka uszczelniającego i posiada uszczelkę prowadzącą o średnicy równej lub nieco mniejszej od średnicy wewnętrznej rury prowadzącej.
W trzecim wariancie wykonania wynalazku do zewnę trznej powierzchni rury zaciskowej przymocowane są prostopadle co najmniej dwa bolce zaciskowe, a bezpośrednio lub pośrednio do kołnierza uszczelniającego zamocowana jest rura osłonowa, o średnicy wewnętrznej większej od symetrycznego kielicha kołnierza uszczelniającego, na której końcu wykonane są wycięcia prowadzące do prowadzenia bolców zaciskowych wraz z rurą zaciskową, na jej drodze łączenia się i rozłączania się z symetrycznym kielichem kołnierza uszczelniającego poprzez tłok uszczelniający.
Korzystnie element prowadzący zamocowany jest na rurze zaciskowej po przeciwnej stronie tłoka uszczelniającego w postaci koncentrycznie umieszczonego kółka przymocowanego do bolców zaciskowych średnicy równej lub nieco mniejszej od średnicy wewnętrznej rury osłonowej.
W czwartym wariancie wykonania wynalazku do rozszerzonego koń ca symetrycznego kielicha kołnierza uszczelniającego przymocowany jest prostopadle kołnierz prowadzący, w którym wykonane są wycięcia prowadzące, a do rury zaciskowej, po przeciwnej stronie tłoka uszczelniającego, przymocowany jest prostopadle kołnierz zaciskowy posiadający co najmniej dwa elementy prowadzące w postaci bolców prowadzących, które wraz z rurą zaciskową, na jej drodze łączenia się i rozłączania się
PL 211 675 B1 z symetrycznym kielichem koł nierza uszczelniają cego, przechodzą zasadniczo suwliwie przez wycię cia prowadzące.
Korzystnie tłok uszczelniający posiada kołnierz końcowy oraz kołnierz pośredni, pomiędzy którymi wciśnięta jest uszczelka pierścieniowa typu o-ring o średnicy zewnętrznej większej niż średnica zewnętrzna kołnierzy, a mniejszej niż największa średnica wewnętrzna symetrycznego kielicha kołnierza uszczelniającego.
Korzystnie, w pierwszym, drugim i trzecim wariancie wykonania wynalazku, do rury zaciskowej, po przeciwnej stronie tłoka uszczelniającego przymocowany jest pręt zaciskowy.
Korzystnie w pierwszym, drugim i trzecim wariancie wykonania wynalazku przewód odpływowodopływowy połączony jest z kolanem stopowym, na którego końcu znajduje się zawór odcinający.
Korzystnie w pierwszym i drugim wariancie wykonania wynalazku przewód odpływowodopływowy połączony jest z kolanem stopowym, na którego końcu zamocowany jest zawór zwrotny kolanowy zintegrowany z zasuwą nożową.
Przepompownia według wynalazku posiada szybkozłącze pompowo-hydrantowe przymocowane bezpośrednio do bocznej ścianki zbiornika.
W pierwszym wariancie wykonania, szybkozłącze pompowo-hydrantowe przymocowane jest bezpośrednio do wewnętrznej bocznej ścianki zbiornika.
Korzystnie przewód odpływowo-dopływowy szybkozłącza pompowo-hydrantowego przechodzi szczelnym przejściem przez zbiornik na zewnątrz i jest zamocowany sztywno na ściance zbiornika za pomocą płyty oporowej dociskanej nakrętką oraz za pomocą opaski zaciskowej zaciskanej na rurze prowadzącej mocowanej sztywno do bocznej ścianki zbiornika.
W drugim wariancie wykonania, szybkozłącze pompowo-hydrantowe przymocowane jest bezpośrednio do zewnętrznej karbowanej ścianki zbiornika.
Korzystnie, w drugim wariancie wykonania, rura prowadząca zamocowana jest do zewnętrznej karbowanej ścianki zbiornika za pomocą co najmniej dwóch opasek mocowanych w pierścieniowych rowkach karbowanej ścianki zbiornika.
Szybkozłącze według wynalazku pozwala uprościć budowę tego typu połączenia nadwodnego w przydomowych przepompowniach ścieków oraz zestawów płucząco-odbiorczych rurociągów wodno-kanalizacyjnych i tym samym zespołów napowietrzająco-odpowietrzających umieszczonych w kolumnach osłonowych. Również umożliwia ono szybszy montaż i demontaż pomp w instalacjach z suchym zbiornikiem przepompowni ścieków. Ponadto, podłączenie przyłącza płuczącego w miejsce mocowania przewodu hakowego pompy pozwala wyeliminować dodatkowy zawór odcinający i nie naraża na uszkodzenie zaworu zwrotnego zbyt wysokim ciśnieniem płukania. Wymusza to rozłączenie szybkozłącza i wypłukanie jego wnętrza, co jest bardzo pożądanym zabiegiem eksploatacyjnym. Konstrukcja szybkozłącza według wynalazku pozwala zastosować go nie tylko do ciśnieniowej instalacji wody pitnej, ale również do ciśnieniowej instalacji ściekowej, co czyni go bardziej uniwersalnym.
Przedmiot wynalazku jest dokładniej pokazany w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia szybkozłącze w widoku z boku, w pierwszym przykładzie wykonania w dwóch wersjach montażowych, fig. 2 przedstawia szybkozłącze w przekroju wzdłużnym, w pierwszym przykładzie wykonania, a fig. 3 przedstawia szczegół A z fig. 2, natomiast fig. 4 przedstawia szczegół B z fig. 2, na fig. 5 przedstawiono szybkozłącze w widoku z boku w stanie jak na fig. 3, w drugim przykładzie wykonania, fig. 6 przedstawia szybkozłącze w widoku z boku w stanie jak na fig. 4, w drugim przykładzie wykonania, a fig. 7 przedstawia, w powiększeniu, rzut z góry przekroju B-B szybkozłącza z fig. 1, ponadto, fig. 8 przedstawia rzut z góry, w powiększeniu, przekroju C-C szybkozłącza z fig. 6, fig. 9 przedstawia szybkozłącze w półprzekroju w widoku z boku, w trzecim przykładzie wykonania, umieszczone w kolumnie osłonowej jako zestaw płucząco-odbiorczy, fig 10 przedstawia szybkozłącze w przekroju wzdł u ż nym, w czwartym przykł adzie wykonania, fig. 11 przedstawia szybkozłącze z pierwszego przykładu wykonania w rzucie bocznym zamocowane na podstawie i zakończone zaworem odcinającym, a fig. 12 przedstawia szybkozłącze z drugiego przykładu wykonania w rzucie bocznym zamocowane na podstawie i zakończone zaworem zwrotnym combi, fig. 13 przedstawia schematycznie przepompownię ścieków z zastosowaniem szybkozłącza ścieków z pierwszego przykładu wykonania, w widoku z boku, fig. 14 przedstawia schematycznie przepompownię ścieków z zastosowaniem szybkozłącza ścieków z drugiego przykładu wykonania, w widoku z boku, fig. 15 przedstawia schematycznie rzut przepompowni w widoku z góry z fig. 13, a fig. 16 przedstawia schematycznie rzut przepompowni w widoku z góry z fig. 14.
PL 211 675 B1
Szybkozłącze według wynalazku pokazane na fig. 1-4, w pierwszym przykładzie wykonania, posiada przewód odpływowo-dopływowy 2 zakończony kołnierzem uszczelniającym 3 oraz tłok uszczelniający 4 zamocowany na końcu rury zaciskowej 5, przy czym tłok uszczelniający 4 posiada, na swej powierzchni bocznej, co najmniej jedno elastyczne uszczelnienie, które uszczelnia połączenie z koł nierzem uszczelniają cym, na jego wewnę trznej powierzchni. Koł nierz uszczelniający 3 jest wykonany w postaci rozszerzonego na końcu symetrycznego kielicha 6, a rura zaciskowa 5 posiada element prowadzący 7, który ustala zasadniczo współosiowe prowadzenie rury zaciskowej 5 z tłokiem uszczelniającym 4, na jej drodze łączenia się i rozłączania się z wewnętrzną powierzchnią symetrycznego kielicha 6 kołnierza uszczelniającego 3. Do zewnętrznej powierzchni rury zaciskowej 5 przymocowane są prostopadle co najmniej dwa bolce zaciskowe 8, a do rozszerzonego końca symetrycznego kielicha 6 zamocowana jest rura prowadząca 9, na której końcu wykonane są wycięcia prowadzące 10 do prowadzenia bolców zaciskowych 8 wraz z rurą zaciskową 5, na jej drodze łączenia się i rozłączania się z wewnętrzną powierzchnią symetrycznego kielicha 6 kołnierza uszczelniającego 3. Wycięcia prowadzące 10, wykonane na końcu rury prowadzącej 9, są symetryczne względem siebie w odbiciu lustrzanym i posiadają krawędzie wzdłużne 11 zakończone krawędziami ukośnymi 12 pod kątem β w stosunku do osi symetrii rury prowadzą cej 9, zawierają cym się w granicach od 45° do 88°. Krawę dzie ukośne 12 położone są pod kątem β w stosunku do osi rury zaciskowej 5, zawierającym się korzystnie w granicach od 75° do 83°, a krawędzie ukośne 12 zakończone są otworem 13 o średnicy większej od szerokości wycięć prowadzących 10, przy czym krawędź ukośna 12 rury prowadzącej 9, leżąca bliżej rozszerzonego końca symetrycznego kielicha 6, jest styczna do otworu 13.
Działanie tego szybkozłącza polega na tym, że rurę zaciskową wprowadza się do rury prowadzącej 9, tak, aby bolce zaciskowe 8 znalazły się w wycięciach prowadzących 10, a element prowadzący 7 znalazł się wewnątrz rury prowadzącej 9. Następnie rurę prowadzącą 9 dociskamy w kierunku symetrycznego kielicha 6 kołnierza uszczelniającego 3 i przekręcamy w bok tak, aby bolce zaciskowe 8 znalazły się w otworze 13. Demontaż szybkozłącza prowadzimy postępując odwrotnie.
W szybkozłączu według wynalazku, jak pokazano na fig. 5-8, w drugim przykładzie wykonania, do rury prowadzącej 9 przymocowany jest wspornik dźwigni 14 z otworem dźwigni 15, na którym jest zamocowana obrotowo dźwignia 16 posiadająca dwa symetrycznie usytuowane ramiona zaciskowe 17 oraz ramię mocujące 18 z otworem mocującym 19, natomiast rura zaciskowa 5 posiada wspornik zaciskowy 20 z otworem zaciskowym 21, który służy do blokowania ramienia mocującego 18 dźwigni
16. Dźwignia 16 blokowana jest przez połączenie otworu mocującego 19 ramienia mocującego 18 dźwigni 16 z otworem zaciskowym 21 wspornika zaciskowego 20 za pomocą zawleczki 22.
Działanie tego szybkozłącza polega na tym, że rurę zaciskową 5 wprowadza się do rury prowadzącej 9, tak, aby bolce zaciskowe 8 znalazły się w wycięciach prowadzących 10, a element prowadzący 7 znalazł się wewnątrz rury prowadzącej 9. Następnie rurę prowadzącą 9 dociskamy w kierunku symetrycznego kielicha 6 kołnierza uszczelniającego 3 za pomocą dźwigni 16, której ramię zaciskowe 17 popycha bolce zaciskowe 8. Dźwignię 16 blokuje się za pomocą zawleczki 22 przez połączenie nią otworu mocującego 19 ramienia mocującego 18 dźwigni 16 z otworem zaciskowym 21 wspornika zaciskowego 20. Demontaż szybkozłącza prowadzimy postępując odwrotnie.
Element prowadzący 7 szybkozłącza według wynalazku, w pierwszym i drugim przykładzie wykonania, zamocowany jest na rurze zaciskowej 5 po przeciwnej stronie tłoka uszczelniającego i posiada uszczelkę prowadzącą 23 o średnicy równej lub nieco mniejszej od średnicy wewnętrznej rury prowadzącej 9.
Takie umieszczenie uszczelki prowadzącej 23 powoduje zwiększenie stabilności szybkozłącza i utrzymania jego szczelnoś ci przy niesymetrycznym obciążeniu rury zaciskowej 5. Rura zaciskowa 5 może być połączona z pompą albo stanowić rurę płuczącą, jak pokazano na fig. 5.
W szybkozłączu wedł ug wynalazku, jak pokazano na fig 9, w trzecim przykł adzie wykonania, do zewnętrznej powierzchni rury zaciskowej 5 przymocowane są prostopadle co najmniej dwa bolce zaciskowe 8, a bezpośrednio lub pośrednio do kołnierza uszczelniającego 3 zamocowana jest rura osłonowa 24, o średnicy wewnętrznej większej od symetrycznego kielicha 6 kołnierza uszczelniającego 3, na której końcu wykonane są wycięcia prowadzące 10 do prowadzenia bolców zaciskowych 8 wraz z rurą zaciskową 5, na jej drodze łączenia się i rozłączania się z symetrycznym kielichem 6 koł nierza uszczelniającego 3 poprzez tłok uszczelniający 4. Element prowadzący 7 zamocowany jest na rurze zaciskowej 5 po przeciwnej stronie tłoka uszczelniającego 4 w postaci koncentrycznie umieszczonego kółka 25 przymocowanego do bolców zaciskowych 8 średnicy równej lub nieco mniejszej od średnicy wewnętrznej rury osłonowej 9.
PL 211 675 B1
Tego rodzaju szybkozłącze można stosować w kolumnach osłonowych zespołów napowietrzająco-odpowietrzających przesyłające wodę pitną, wodę przemysłową i ścieki, które to zespoły można szybko wymieniać na zestawy płucząco-odbiorcze. Działanie jest podobne do szybkozłącza z pierwszego przykładu wykonania, z tym, że bolce zaciskowe 8 zaciska się na rurze osłonowej 24.
W szybkozłączu według wynalazku, jak pokazano na fig. 10, w czwartym przykładzie wykonania, do rozszerzonego końca symetrycznego kielicha 6 kołnierza uszczelniającego 3 przymocowany jest prostopadle kołnierz prowadzący 26, w którym wykonane są wycięcia prowadzące 10, a do rury zaciskowej 5, po przeciwnej stronie tłoka uszczelniającego 4, przymocowany jest prostopadle kołnierz zaciskowy 27 posiadający co najmniej dwa elementy prowadzące 7 w postaci bolców prowadzących 28, które wraz z rurą zaciskową 5, na jej drodze łączenia się i rozłączania się z symetrycznym kielichem 6 kołnierza uszczelniającego 3, przechodzą zasadniczo suwliwie przez wycięcia prowadzące 10.
Tego typu rozwiązanie można stosować w instalacjach pompowych z suchą komorą, gdzie znacznie skraca czas montażu i demontażu pompy od strony ssawnej.
Tłok uszczelniający 4 szybkozłącza według wynalazku, w pierwszym, drugim i trzecim przykładzie wykonania, posiada kołnierz końcowy 29 oraz kołnierz pośredni 30, pomiędzy którymi wciśnięta jest uszczelka pierścieniowa 31 typu o-ring o średnicy zewnętrznej większej niż średnica zewnętrzna kołnierzy, a mniejszej niż największa średnica wewnętrzna symetrycznego kielicha 6 kołnierza uszczelniającego 3.
Niewielkie pochylenie ścianki symetrycznego kielicha 6 kołnierza uszczelniającego 3 w stosunku do jego osi symetrii w granicach od 5° do 20°, a najkorzystniej 7° do 15° powoduje silne zaciśnięcie się uszczelki pierścieniowej 31 przy niewielkiej sile zacisku, co jest zaletą w stosunku do uszczelnienia czołowego, a w stosunku do uszczelnienia bocznego walcowego zapewnia większą szczelność i trwałość. Takie pochylenie ścianki symetrycznego kielicha 6 zapewnia względnie dużą tolerancję w wykonaniu szybkozłącza według wynalazku, co z kolei obniża koszty jego wykonania. Uszczelka pierścieniowa 31 może być wykonana, np. z witonu lub innego materiału elastyczno sprężystego o dużej pamięci postaciowej, a jej twardość możemy dobrać w zależności od rodzaju szybkozłącza, rodzaju medium i ciśnienia medium w przewodzie odpływowo-dopływowym 2.
W szybkozłączu wedł ug wynalazku, w pierwszym, drugim i trzecim przykł adzie wykonania, do rury zaciskowej 5, po przeciwnej stronie tłoka uszczelniającego 4 przymocowany jest pręt zaciskowy 32, co pokazano przykładowo na fig. 11. Ułatwia to montaż i demontaż rury zaciskowej 5 w wycięciach prowadzących 10, gdy szybkozłącze pompowo-hydrantowe 1 jest głęboko posadowione.
W szybkozłączu według wynalazku, jak pokazano na fig. 11, w pierwszym, drugim i trzecim przykładzie wykonania, przewód odpływowo-dopływowy 2 połączony jest z kolanem stopowym 33, na którego końcu znajduje się zawór odcinający 34. Takie rozwiązanie można zastosować w przydomowych przepompowniach ścieków ze zbiornikiem włazowym, gdy szybkozłącze pompowo-hydrantowe 1 jest g łęboko posadowione.
W szybkozłączu według wynalazku, w pierwszym i drugim przykładzie wykonania, przewód odpływowo-dopływowy 2 połączony jest z kolanem stopowym 33, na którego końcu zamocowany jest zawór zwrotny kolanowy zintegrowany z zasuwą nożową 35. To rozwiązanie jest zalecane do zastosowania szybkozłącza pompowo-hydrantowego 1 w przydomowych przepompowniach ścieków ze zbiornikiem włazowym dla średnic przewodów odpływowo-dopływowych 2 równych lub większych od DN 50.
Przepompownia, pokazana na fig. 13-16 posiada zbiornik ze szczelnym dnem z doprowadzonym do niego dopływem i zawiera szybkozłącze pompowo-hydrantowe 1 wykonane zgodnie z pierwszym i drugim przykładem wykonania, które przymocowane jest bezpośrednio do bocznej ściany zbiornika 36.
W pierwszym wariancie wykonania przepompowni wedł ug wynalazku, jak pokazano na fig. 13 i fig. 15, szybkozłącze pompowo-hydrantowe 1 przymocowane jest bezpośrednio do wewnętrznej ścianki zbiornika 36. Przewód odpływowo-dopływowy 2 złącza pompowo-hydrantowego 1 przechodzi szczelnym przejściem przez zbiornik 36 na zewnątrz i jest zamocowany sztywno na ściance zbiornika 36 za pomocą płyty oporowej 37 dociskanej nakrętką 38 oraz za pomocą opaski zaciskowej 39 zaciskanej na rurze prowadzącej 9 mocowanej sztywno do bocznej ścianki zbiornika 36.
Tego rodzaju rozwiązanie jest zalecane w przypadku przydomowych przepompowni ścieków ze zbiornikiem niewłazowym. Upraszcza to budowę przepompowni ścieków i obniża koszty jej wykonania.
W drugim wariancie wykonania przepompowni wedł ug wynalazku, jak pokazano na fig. 14 i fig. 16, szybkozłącze pompowo-hydrantowe 1 przymocowane jest bezpoś rednio do zewnę trznej karbowanej ścianki zbiornika 36. Rura prowadząca 9 złącza pompowo-hydrantowego zamocowana jest
PL 211 675 B1 do zewnętrznej karbowanej ścianki zbiornika 36 za pomocą co najmniej dwóch opasek 40 mocowanych w pierścieniowych rowkach karbowanej ścianki zbiornika 36.
To rozwiązanie jest z kolei polecane przy najmniejszych średnicach zbiorników niewłazowych przepompowni ścieków. W klimacie umiarkowanym i chłodnym zbiornik 36 przepompowni według wynalazku wymaga wykonania osłony termicznej z boku oraz z góry, z dolną warstwą drenażową, którą przykładowo uwidoczniono na fig. 14.
Powyższe przykłady wykonania nie wyczerpują wszystkich możliwości wykonania i zastosowania urządzenia według wynalazku.

Claims (20)

1. Szybkozłącze pompowo-hydrantowe posiadające przewód odpływowo-dopływowy zakończony kołnierzem uszczelniającym oraz rurę zaciskową, na której końcu zamocowany jest tłok uszczelniający, przy czym tłok uszczelniający posiada na swej powierzchni bocznej, co najmniej jedno elastyczne uszczelnienie, które uszczelnia połączenie z kołnierzem uszczelniającym, na jego wewnętrznej powierzchni, znamienne tym, że kołnierz uszczelniający (3) jest wykonany w postaci rozszerzonego na końcu symetrycznego kielicha (6), a rura zaciskowa (5) posiada element prowadzący (7), który ustala zasadniczo współosiowe prowadzenie rury zaciskowej (5) z tłokiem uszczelniającym (4), na jej drodze łączenia się i rozłączania się z wewnętrzna powierzchnią symetrycznego kielicha (6) kołnierza uszczelniającego (3).
2. Szybkozłącze według zastrz. 1, znamienne tym, że do zewnętrznej powierzchni rury zaciskowej (5) przymocowane są prostopadle co najmniej dwa bolce zaciskowe (8), a do rozszerzonego końca symetrycznego kielicha (6) zamocowana jest rura prowadząca (9), na której końcu wykonane są wycięcia prowadzące (10) do prowadzenia bolców zaciskowych (8) wraz z rurą zaciskową (5), na jej drodze łączenia się i rozłączania się z wewnętrzną powierzchnią symetrycznego kielicha (6) kołnierza uszczelniającego (3).
3. Szybkozłącze według zastrz. 2, znamienne tym, że wycięcia prowadzące (10), wykonane na końcu rury zaciskowej (5), są symetryczne względem siebie w odbiciu lustrzanym i posiadają krawędzie wzdłużne (11) zakończone krawędziami ukośnymi (12) pod kątem β w stosunku do osi symetrii rury zaciskowej (5), zawierającym się w granicach od 45° do 88°.
4. Szybkozłącze według zastrz. 3, znamienne tym, że krawędzie ukośne (12) położone są pod kątem β w stosunku do rury zaciskowej (5), zawierającym się korzystnie w granicach od 75° do 83°, a krawędzie ukośne (12) zakończone są otworem (13) o średnicy większej od szerokości wycięć prowadzących (10), przy czym krawędź ukośna (12) rury prowadzącej (9), leżąca bliżej rozszerzonego końca symetrycznego kielicha (6), jest styczna do otworu (13).
5. Szybkozłącze według zastrz. 2, znamienne tym, że do rury prowadzącej (9) przymocowany jest wspornik dźwigni (14) z otworem dźwigni (15), na którym jest zamocowana obrotowo dźwignia (16) posiadająca dwa symetrycznie usytuowane ramiona zaciskowe (17) oraz ramię mocujące (18) z otworem mocują cym (19).
6. Szybkozłącze według zastrz. 5, znamienne tym, że rura zaciskowa (5) posiada wspornik zaciskowy (20) z otworem zaciskowym (21), który służy do blokowania ramienia mocującego (18) dźwigni (16).
7. Szybkozłącze według zastrz. 6, znamienne tym, że dźwignia (16) blokowana jest przez połączenie otworu mocującego (19) ramienia mocującego (18) dźwigni (16) z otworem zaciskowym (21) wspornika zaciskowego (20) za pomocą zawleczki (22).
8. Szybkozłącze według zastrz. 1-7, znamienne tym, że element prowadzący (7) zamocowany jest na rurze zaciskowej (5) po przeciwnej stronie tłoka uszczelniającego i posiada uszczelkę prowadzącą (23) o średnicy równej lub nieco mniejszej od średnicy wewnętrznej rury prowadzącej (9).
9. Szybkozłącze według zastrz. 1, znamienne tym, że do zewnętrznej powierzchni rury zaciskowej (5) przymocowane są prostopadłe co najmniej dwa bolce zaciskowe (8), a bezpośrednio lub pośrednio do kołnierza uszczelniającego (3) zamocowana jest rura osłonowa (24), o średnicy wewnętrznej większej od symetrycznego kielicha (6) kołnierza uszczelniającego (3), na której końcu wykonane są wycięcia prowadzące (10) do prowadzenia bolców zaciskowych (8) wraz z rurą zaciskową (5), na jej drodze łączenia się i rozłączania się z symetrycznym kielichem (6) kołnierza uszczelniającego (3) poprzez tłok uszczelniający (4).
PL 211 675 B1
10. Szybkozłącze według zastrz. 9, znamienne tym, że element prowadzący (7) zamocowany jest na rurze zaciskowej (5) po przeciwnej stronie tłoka uszczelniającego (4) w postaci koncentrycznie umieszczonego kółka (25) przymocowanego do bolców zaciskowych (8) średnicy równej lub nieco mniejszej od średnicy wewnętrznej rury osłonowej (24).
11. Szybkozłącze według zastrz. 1, znamienne tym, że do rozszerzonego końca symetrycznego kielicha (6) kołnierza uszczelniającego (3) przymocowany jest prostopadle kołnierz prowadzący (26), w którym wykonane są wycięcia prowadzące (10), a do rury zaciskowej (5), po przeciwnej stronie tłoka uszczelniającego (4), przymocowany jest prostopadle kołnierz zaciskowy (27), posiadający co najmniej dwa elementy prowadzące (7) w postaci bolców prowadzących (28), które wraz z rurą zaciskową (5), na jej drodze łączenia się i rozłączania się z symetrycznym kielichem (6) kołnierza uszczelniającego (3), przechodzą zasadniczo suwliwie przez wycięcia prowadzące (10).
12. Szybkozłącze według zastrz. 1-11, znamienne tym, że tłok uszczelniający (4) posiada kołnierz końcowy (29) oraz kołnierz pośredni (30), pomiędzy którymi wciśnięta jest uszczelka pierścieniowa (31) typu o-ring o średnicy zewnętrznej większej niż średnica zewnętrzna kołnierzy, a mniejszej niż największa średnica wewnętrzna symetrycznego kielicha (6) kołnierza uszczelniającego (3).
13. Szybkozłącze według zastrz. 1-10, znamienne tym, że do rury zaciskowej (5), po przeciwnej stronie tłoka uszczelniającego (4) przymocowany jest pręt zaciskowy (32).
14. Szybkozłącze według zastrz. 1-10, znamienne tym, że przewód odpływowo-dopływowy (2) połączony jest z kolanem stopowym (33), na którego końcu znajduje się zawór odcinający (34).
15. Szybkozłącze według zastrz. 1-8, znamienne tym, że przewód odpływowo-dopływowy (2) połączony jest z kolanem stopowym (33) na którego końcu zamocowany jest zawór zwrotny kolanowy zintegrowany z zasuwą nożową (35).
16. Przepompownia posiadająca zbiornik ze szczelnym dnem z doprowadzonym do niego dopływem, zawierająca szybkozłącze pompowo-hydrantowe posiadające rurę zaciskową, na której końcu zamocowany jest tłok uszczelniający oraz przewód odpływowo-dopływowy zakończony kołnierzem uszczelniającym w postaci rozszerzonego na końcu symetrycznego kielicha, do którego zamocowana jest rura prowadząca, na której końcu wykonane są wycięcia prowadzące do prowadzenia bolców zaciskowych wraz z rurą zaciskową na jej drodze łączenia się i rozłączania się z wewnętrzną powierzchnią symetrycznego kielicha kołnierza uszczelniającego, przy czym tłok uszczelniający posiada, na swej powierzchni bocznej, co najmniej jedno elastyczne uszczelnienie, które uszczelnia połączenie z kołnierzem uszczelniającym, na jego wewnę trznej powierzchni, znamienna tym, że szybkozłącze pompowo-hydrantowe (1) przymocowane jest bezpośrednio do bocznej ściany zbiornika (36).
17. Przepompownia według zastrz. 16, znamienna tym, że szybkozłącze pompowo-hydrantowe (1) przymocowane jest bezpośrednio do wewnętrznej ścianki zbiornika (36).
18. Przepompownia według zastrz. 17, znamienna tym, że przewód odpływowo-dopływowy (2) przechodzi szczelnym przejściem przez zbiornik (36) na zewnątrz i jest zamocowany sztywno na ściance zbiornika (36) za pomocą płyty oporowej (37) dociskanej nakrętką (38) oraz za pomocą opaski zaciskowej (39) zaciskanej na rurze prowadzącej (9) mocowanej sztywno do bocznej ścianki zbiornika (36).
19. Przepompownia według zastrz. 16, znamienna tym, że szybkozłącze pompowo-hydrantowe (1) przymocowane jest bezpośrednio do zewnętrznej karbowanej ścianki zbiornika (36).
20. Przepompownia według zastrz. 19, znamienna tym, że rura prowadząca (9) zamocowana jest do zewnętrznej karbowanej ścianki zbiornika (36) za pomocą co najmniej dwóch opasek (40) mocowanych w pierścieniowych rowkach karbowanej ścianki zbiornika (36).
PL383072A 2007-08-03 2007-08-03 Szybkozłącze pompowo-hydrantowe oraz przepompownia zawierająca szybkozłącze pompowo-hydrantowe PL211675B1 (pl)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383072A PL211675B1 (pl) 2007-08-03 2007-08-03 Szybkozłącze pompowo-hydrantowe oraz przepompownia zawierająca szybkozłącze pompowo-hydrantowe
PCT/PL2008/000058 WO2009020408A1 (en) 2007-08-03 2008-08-04 A pump-hydrant quick-connector as well as a pumping station containing a pump- hydrant quick-connector
EP08793968A EP2185772A1 (en) 2007-08-03 2008-08-04 A pump-hydrant quick-connector as well as a pumping station containing a pump- hydrant quick-connector
US12/671,986 US20110227332A1 (en) 2007-08-03 2008-08-04 Pump-hydrant quick-connector as well as a pumping station containing a pump-hydrant quick-connector

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383072A PL211675B1 (pl) 2007-08-03 2007-08-03 Szybkozłącze pompowo-hydrantowe oraz przepompownia zawierająca szybkozłącze pompowo-hydrantowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL383072A1 PL383072A1 (pl) 2009-02-16
PL211675B1 true PL211675B1 (pl) 2012-06-29

Family

ID=40104722

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL383072A PL211675B1 (pl) 2007-08-03 2007-08-03 Szybkozłącze pompowo-hydrantowe oraz przepompownia zawierająca szybkozłącze pompowo-hydrantowe

Country Status (4)

Country Link
US (1) US20110227332A1 (pl)
EP (1) EP2185772A1 (pl)
PL (1) PL211675B1 (pl)
WO (1) WO2009020408A1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITVI20090074A1 (it) * 2009-04-02 2010-10-03 Revelin Evaristo & Figli Snc Intonacatrice con coclea perfezionata e coclea perfezionata per intonacatrici
ITPD20120297A1 (it) * 2012-10-12 2014-04-13 Dab Pumps Spa Raccordo di collegamento di mandata, particolarmente per pompe sommerse
CN103936210B (zh) * 2014-05-09 2015-03-18 温州市张衡科技服务有限公司 一种平键卡箍接头钼合金海水处理器
CN105498914B (zh) * 2015-10-30 2018-09-11 艾迪机器(杭州)有限公司 一种污水在线切割破碎装置

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB191420886A (en) * 1914-10-12 1915-04-29 Albert Relitz Improvements in and relating to Hose Couplings.
US2591531A (en) * 1948-07-26 1952-04-01 Edward W Fishback Pipe coupling
GB2042116B (en) * 1979-02-14 1983-05-11 Interpace Corp Polyurethane foam body with alkaline substance suspended therein for protecting pipe joints of small-diameter pipes
US4909545A (en) * 1982-12-15 1990-03-20 Larry Hohol Coupling
SE464486B (sv) * 1989-02-01 1991-04-29 Ernstroem Bygg Ab Anordning vid slangkoppling
US5439180A (en) * 1993-05-11 1995-08-08 Environment/One Corporation Readily installed universal sewage grinder pump
US20020170990A1 (en) * 2001-05-16 2002-11-21 Anderson Scott W. Connector assembly for a waste line in a food waste disposer
HU2598U (en) * 2003-01-31 2003-09-29 Intermediker Kft Quick-joint

Also Published As

Publication number Publication date
WO2009020408A1 (en) 2009-02-12
US20110227332A1 (en) 2011-09-22
EP2185772A1 (en) 2010-05-19
PL383072A1 (pl) 2009-02-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4839216B2 (ja) 排出部内の弁を備えた分離弁
US8033486B2 (en) Waste line connector assembly
US20050278841A1 (en) Flexible flange apparatus for connecting conduits and methods for connecting same
US20100071772A1 (en) Method for isolating an appliance in a plumbing system
CA2520335A1 (en) Flexible bathtub waste pipe assembly for bathtubs and the like
PL211675B1 (pl) Szybkozłącze pompowo-hydrantowe oraz przepompownia zawierająca szybkozłącze pompowo-hydrantowe
US9352365B2 (en) Reusable tool assembly for purging fluid from a fluid flow pipe system or a portion thereof
US11596911B2 (en) Chemical injection system for connection to a chemical tank and a process line
CA3006615C (en) A pipe connector and a pipe connector unit
CA2053906C (en) Narrow accessway liquid sewage pump remotely operable multi-part quick connect/disconnect slide coupling
CA2546941A1 (en) Improved liquid flow control system
US11920830B1 (en) Tool and method for cleaning and draining a water heater
DK2224069T3 (en) Flow Leading haptic.
JP2004524460A (ja) 管継手
WO2004067864A1 (en) Rapid coupling
US20230026550A1 (en) Pool hose and pool pump apparatuses and methods
CN215981329U (zh) 一种排水管道防漏连接装置
JP3725494B2 (ja) ボール逆止弁及び揚送装置
US20110253067A1 (en) Pipe fitting
PL214341B1 (pl) Kolumna oslonowa odgalezienia rurociagu cisnieniowego
JP2001342988A (ja) 井戸ポンプ
KR19990014577U (ko) 펌프 콘넥터용 플렉시블 조인트
GB2448182A (en) Boiler system fitting
CZ29499U1 (cs) Spouštěcí zařízení
PL61364Y1 (en) Tank-type pumping station in particular that sewage