PL210343B1 - Zabudowa dodatkowego agregatu prądotwórczego na pojeździe gąsienicowym - Google Patents

Zabudowa dodatkowego agregatu prądotwórczego na pojeździe gąsienicowym

Info

Publication number
PL210343B1
PL210343B1 PL382432A PL38243207A PL210343B1 PL 210343 B1 PL210343 B1 PL 210343B1 PL 382432 A PL382432 A PL 382432A PL 38243207 A PL38243207 A PL 38243207A PL 210343 B1 PL210343 B1 PL 210343B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
brackets
additional
arms
attached
power generator
Prior art date
Application number
PL382432A
Other languages
English (en)
Other versions
PL382432A1 (pl
Inventor
Józef Fret
Artur Obrzut
Original Assignee
Przedsiębiorstwo Innowacyjno Wdrożeniowe Armpol Społka Z Ograniczoną Odpowie
Przedsiębiorstwo Innowacyjno Wdrożeniowe Armpol Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przedsiębiorstwo Innowacyjno Wdrożeniowe Armpol Społka Z Ograniczoną Odpowie, Przedsiębiorstwo Innowacyjno Wdrożeniowe Armpol Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Przedsiębiorstwo Innowacyjno Wdrożeniowe Armpol Społka Z Ograniczoną Odpowie
Priority to PL382432A priority Critical patent/PL210343B1/pl
Priority to PCT/PL2008/000029 priority patent/WO2008127133A1/en
Publication of PL382432A1 publication Critical patent/PL382432A1/pl
Publication of PL210343B1 publication Critical patent/PL210343B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41HARMOUR; ARMOURED TURRETS; ARMOURED OR ARMED VEHICLES; MEANS OF ATTACK OR DEFENCE, e.g. CAMOUFLAGE, IN GENERAL
    • F41H7/00Armoured or armed vehicles
    • F41H7/02Land vehicles with enclosing armour, e.g. tanks
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60KARRANGEMENT OR MOUNTING OF PROPULSION UNITS OR OF TRANSMISSIONS IN VEHICLES; ARRANGEMENT OR MOUNTING OF PLURAL DIVERSE PRIME-MOVERS IN VEHICLES; AUXILIARY DRIVES FOR VEHICLES; INSTRUMENTATION OR DASHBOARDS FOR VEHICLES; ARRANGEMENTS IN CONNECTION WITH COOLING, AIR INTAKE, GAS EXHAUST OR FUEL SUPPLY OF PROPULSION UNITS IN VEHICLES
    • B60K25/00Auxiliary drives
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60KARRANGEMENT OR MOUNTING OF PROPULSION UNITS OR OF TRANSMISSIONS IN VEHICLES; ARRANGEMENT OR MOUNTING OF PLURAL DIVERSE PRIME-MOVERS IN VEHICLES; AUXILIARY DRIVES FOR VEHICLES; INSTRUMENTATION OR DASHBOARDS FOR VEHICLES; ARRANGEMENTS IN CONNECTION WITH COOLING, AIR INTAKE, GAS EXHAUST OR FUEL SUPPLY OF PROPULSION UNITS IN VEHICLES
    • B60K5/00Arrangement or mounting of internal-combustion or jet-propulsion units
    • B60K5/08Arrangement or mounting of internal-combustion or jet-propulsion units comprising more than one engine
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60YINDEXING SCHEME RELATING TO ASPECTS CROSS-CUTTING VEHICLE TECHNOLOGY
    • B60Y2200/00Type of vehicle
    • B60Y2200/20Off-Road Vehicles
    • B60Y2200/25Track vehicles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Arrangement Or Mounting Of Propulsion Units For Vehicles (AREA)
  • Connection Of Motors, Electrical Generators, Mechanical Devices, And The Like (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest zabudowa dodatkowego agregatu prądotwórczego na pojeździe gąsienicowym, który to agregat stanowi pomocnicze źródło zasilania w energię elektryczną urządzeń pokładowych pojazdu przy niepracującym silniku głównym. Opisany sposób zabudowy agregatu prądotwórczego rozwiązuje problem niedoboru energii elektrycznej i przyczynia się do ekonomicznej eksploatacji silnika głównego pojazdu.
Znane są ze stanu techniki zabudowy agregatów prądotwórczych na pojazdach gąsienicowych jako pomocnicze źródła zasilania, które mają na celu zabezpieczenie właściwych warunków zasilania elektrycznego podstawowych układów i urządzeń pojazdów przy niepracującym silniku głównym.
Aktualnie w nowych rozwiązaniach pojazdów gąsienicowych stosuje się stałą zabudowę pokładowych agregatów prądotwórczych wewnątrz przedziału silnikowo-transmisyjnego kadłuba. W rosyjskim pojeździe gąsienicowym o symbolu T-80 stosowany jest dodatkowy agregat prądotwórczy zewnętrznie montowany na prawym błotniku, napędzany turbiną. Zastosowana zewnętrzna zabudowa agregatu wynika w tym przypadku głównie z braku dyspozycyjnego miejsca wewnątrz kadłuba pojazdu. Znany jest także ze zgłoszenia polskiego A1 302091 układ napędowy prądnicy pokładowej pojazdu gąsienicowego, zabudowany wewnątrz kadłuba pojazdu, który stanowi dodatkowe źródło energii elektrycznej w pojeździe przy niepracującym silniku głównym.
Zastosowanie zewnętrznych dodatkowych agregatów prądotwórczych w występujących pojazdach gąsienicowych ograniczone jest jednak głównie brakiem wolnego miejsca oraz niemożliwością zabudowy bez występowania kolizji ze specjalistycznym wyposażeniem pojazdów.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu zabudowy dodatkowego agregatu prądotwórczego na pojeździe gąsienicowym - bez istotnej ingerencji w istniejące podstawowe układy, który zapewni zwiększenie dyspozycyjnej mocy pokładowych źródeł energii elektrycznej przy niepracującym silniku głównym pojazdu.
Istotą rozwiązania według wynalazku jest to, dodatkowy agregat prądotwórczy mocowany jest w tylnej części kadłuba pojazdu gąsienicowego na dodatkowej specjalnej podstawie pomiędzy pojemnikami na paliwo, przy czym agregat posiada możliwość zmiany położenia z górnego - transportowego w poł o ż enie dolne -uż ytkowania. Ponadto dodatkowa specjalna podstawa agregatu zbudowana jest ze wsporników górnych oraz z wysięgników ze wspornikami dolnymi, przy czym wsporniki górne oraz wysięgniki osadzone są sposób trwały na belce poprzecznej mocowanej bezpośrednio do wsporników kadłuba.
Korzystnym jest, gdy dodatkowy agregat prądotwórczy posiada blokadę mechaniczną w położeniu górnym - transportowym i w położeniu dolnym - użytkowania.
Korzystnym także jest, gdy dodatkowa specjalna podstawa agregatu mocowana jest do wsporników kadłuba, wykorzystywanych jako elementy do mocowania uchwytów pod pojemniki na paliwo. Ponadto agregat prądotwórczy przytwierdzony jest do wieszaka, który mocowany jest do wsporników górnych za pomocą wahaczy górnych osadzonych od strony wieszaka w uchwytach górnych raz mocowany jest do wsporników dolnych wysięgników za pomocą wahaczy dolnych osadzonych od strony wieszaka w uchwytach dolnych, a blokada mechaniczna położenia agregatu realizowana jest odpowiednio za pomocą rygla blokady górnej i rygla blokady dolnej.
Korzystnym jest, gdy ciężar agregatu kompensowany jest mocą elementu sprężystego skrętnego, mocowanego obrotowo we wspornikach górnych oraz stanowiącego jednocześnie oś obrotu sztywno związaną z wahaczami górnymi i osadzonego trwale na końcu za pomocą uchwytu do belki poprzecznej.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia sposób zabudowy agregatu prądotwórczego na pojeździe gąsienicowym w widoku z boku w pozycjach: transportowej i użytkowania, fig. 2 przedstawia sposób zabudowy agregatu w pozycji transportowej w widoku z tyłu, fig. 3 pokazuje sposób zabudowy agregatu w pozycji użytkowania w widoku z boku, fig. 4 przedstawia widok zabudowy agregatu z tył u w pozycji uż ytkowania, fig. 5 pokazuje zabudowę agregatu w pozycji transportowej w widoku z góry, fig. 6 przedstawia zabudowę agregatu w pozycji użytkowania w widoku z góry, fig. 7 pokazuje zabudowę agregatu w rzucie aksonometrycznym w pozycji transportowej, a fig. 8 przedstawia zabudowę agregatu w rzucie aksonometrycznym w pozycji użytkowania.
Zabudowa dodatkowego agregatu prądotwórczego na pojeździe gąsienicowym została przedstawiona na fig. od 1 do 8. Dodatkowy agregat prądotwórczy 4 mocowany jest na pojeździe gąsienicowym
PL 210 343 B1 w tylnej części jego kadłuba 1, pomiędzy pojemnikami 25 na paliwo na dodatkowej podstawie 3. Dodatkowa podstawa 3 mocowana jest do występujących na kadłubie 1 wsporników 2 wykorzystywanych jako wsporniki do mocowania uchwytów 26 z opaskami pod beczki 25 na paliwo. Dodatkowa podstawa 3 zbudowana jest ze wsporników górnych 10 oraz z wysięgników 7 ze wspornikami dolnymi 11, przy czym wsporniki górne 10 oraz wysięgniki 7 osadzone są sposób trwały na belce poprzecznej 6 mocowanej bezpośrednio do wsporników 2 kadłuba 1 pojazdu gąsienicowego. Dodatkowy agregat prądotwórczy 4 przytwierdzony jest do wieszaka 5, który połączony jest z dodatkową podstawą 3 za pomocą wahaczy górnych 12 i wahaczy dolnych 13, osadzonych od strony wieszaka 5 odpowiednio na sworzniach 20 w uchwytach górnych 8 i dolnych 9. Od strony dodatkowej podstawy 3 wahacze górne 12 oraz wahacze dolne 13 mocowane są odpowiednio do wspornika górnego 10 za pomocą wałka sprężystego skrętnego 18 oraz do dolnego wspornika 11 wysięgnika 7 za pomocą sworznia 17. Blokada położenia dodatkowego agregatu prądotwórczego 4 w położeniu górnym - transportowym lub w położeniu dolnym - użytkowania realizowana jest odpowiednio za pomocą rygli blokady górnej 15 - osadzonych w uchwytach 14 wieszaka 5 lub rygli blokady dolnej 16 - osadzonych w wahaczach górnych 12. Rygle blokad 15 i 16 wykonane są w postaci sworznia odciąganego ręcznie, ze sprężyną powrotną. Ciężar dodatkowego agregatu prądotwórczego 4 kompensowany jest za pomocą wałka sprężystego skrętnego 18, mocowanego obrotowo we wspornikach górnych (10) i stanowiącego jednocześnie oś obrotu sztywno związaną z wahaczami górnymi (12), osadzonego w jednym końcu na sztywno za pomocą uchwytu (19) do belki poprzecznej (6). Wałek sprężysty skrętny 18 umożliwia swobodne opuszczanie i podnoszenie agregatu 4 przez załogę pojazdu gąsienicowego, bez konieczności korzystania z dodatkowych urządzeń wspomagających. Beczki 25 na paliwo z króćcami 28 do jego przetłaczania do zbiorników, mocowane są do uchwytów 26 przykręconych śrubami mocującymi 27 do belki poprzecznej 6. Dodatkowy agregat prądotwórczy 4 może pracować w pozycji górnej transportowej oraz dolnej - użytkowania. Przed uruchomieniem agregatu 4 należy otworzyć pokrywę uszczelniającą 22 wlotu 21 powietrza chłodzącego oraz pokrywę uszczelniającą 23 wylotu powietrza. Dostęp do ręcznej obsługi i kontroli parametrów pracy dodatkowego agregatu prądotwórczego 4 jest możliwy po otwarciu klapy rewizyjnej 24.
Zastosowane rozwiązanie według wynalazku zapewnia zwiększenie dyspozycyjnej mocy pokładowych źródeł energii elektrycznej przy niepracującym silniku głównym, bez zmiany głównych parametrów taktyczno-technicznych pojazdu gąsienicowego.

Claims (7)

1. Zabudowa dodatkowego agregatu prądotwórczego na pojeździe gąsienicowym, zamocowanego do kadłuba pojazdu za pomocą dodatkowych wsporników, uchwytów, wysięgników i rygli blokujących, znamienna tym, że dodatkowy agregat prądotwórczy (4) mocowany jest w tylnej części kadłuba (!) pojazdu gąsienicowego na dodatkowej specjalnej podstawie (3) pomiędzy pojemnikami (25) na paliwo, przy czym agregat (4) posiada możliwość zmiany położenia z górnego - transportowego w położenie dolne - użytkowania.
2. Zabudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że dodatkowa specjalna podstawa (3) agregatu (4) zbudowana jest ze wsporników górnych (10) oraz z wysięgników (7) ze wspornikami dolnymi (11), przy czym wsporniki górne (10) oraz wysięgniki (7) osadzone są sposób trwały na belce poprzecznej (6) mocowanej bezpośrednio do wsporników (2) kadłuba (11).
3. Zabudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że dodatkowy agregat prądotwórczy (4) posiada blokadę mechaniczną w położeniu górnym - transportowym i w położeniu dolnym - użytkowania.
4. Zabudowa według zastrz. 1 i 2, znamienna tym, że dodatkowa specjalna podstawa (3) agregatu (4) mocowana jest do wsporników (2) kadłuba (1), wykorzystywanych jako elementy do mocowania uchwytów (26) pod pojemniki (25) na paliwo.
5. Zabudowa według zastrz. 1 i 2, znamienna tym, że agregat prądotwórczy (4) przytwierdzony jest do wieszaka (5), który mocowany jest do wsporników górnych (10) za pomocą wahaczy górnych (12) osadzonych od strony wieszaka (5) w uchwytach górnych (8) oraz mocowany jest do wsporników dolnych (11) wysięgników (7) za pomocą wahaczy dolnych (13) osadzonych od strony wieszaka (5) w uchwytach dolnych (9).
6. Zabudowa według zastrz. 3, znamienna tym, że blokada mechaniczna położenia agregatu (4) realizowana jest odpowiednio za pomocą rygla blokady górnej (15) i rygla blokady dolnej (16).
PL 210 343 B1
7. Zabudowa według zastrz. 1 i 2, znamienna tym, że ciężar agregatu (4) jest kompensowany za pomocą elementu sprężystego skrętnego (18), mocowanego obrotowo we wspornikach górnych (10) i stanowiącego jednocześnie oś obrotu sztywno związaną z wahaczami górnymi (12) oraz osadzonego trwale w jednym końcu za pomocą uchwytu (19) do belki poprzecznej (6).
PL382432A 2007-04-17 2007-04-17 Zabudowa dodatkowego agregatu prądotwórczego na pojeździe gąsienicowym PL210343B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL382432A PL210343B1 (pl) 2007-04-17 2007-04-17 Zabudowa dodatkowego agregatu prądotwórczego na pojeździe gąsienicowym
PCT/PL2008/000029 WO2008127133A1 (en) 2007-04-17 2008-04-16 The method of mounting of the auxiliary power unit on a caterpillar vehicle

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL382432A PL210343B1 (pl) 2007-04-17 2007-04-17 Zabudowa dodatkowego agregatu prądotwórczego na pojeździe gąsienicowym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL382432A1 PL382432A1 (pl) 2008-10-27
PL210343B1 true PL210343B1 (pl) 2012-01-31

Family

ID=39672906

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL382432A PL210343B1 (pl) 2007-04-17 2007-04-17 Zabudowa dodatkowego agregatu prądotwórczego na pojeździe gąsienicowym

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL210343B1 (pl)
WO (1) WO2008127133A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102012105568B3 (de) 2012-06-26 2013-02-07 Krauss-Maffei Wegmann Gmbh & Co. Kg Gehäuse für einen Hilfsstromerzeuger, Hilfsstromerzeuger und Fahrzeug

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2321579A (en) * 1942-06-27 1943-06-15 Joseph M Colby Combination heater and generating unit for armored vehicles
PL302091A1 (en) * 1994-01-28 1995-08-07 Przed Innowacyjno Wdrozeniowe Transmission system for driving on-board generators of tracklaying vehicles
DE59700575D1 (de) * 1996-08-20 1999-11-25 Wegmann & Co Gmbh Gefechtsfahrzeug mit dieselelektrischem Antrieb und Heckluke
DE59700576D1 (de) * 1996-08-20 1999-11-25 Wegmann & Co Gmbh Gefechtsfahrzeug mit dieselelektrischem Antrieb und Heckluke
DE10006077A1 (de) * 2000-02-11 2001-08-30 Rheinmetall Landsysteme Gmbh Energieerzeuger für Rad- und Kettenfahrzeuge zum Einsatz in arktischen Klimazonen

Also Published As

Publication number Publication date
PL382432A1 (pl) 2008-10-27
WO2008127133A1 (en) 2008-10-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11724749B2 (en) Fabric fender
US11186010B2 (en) Support structure for concrete mixer vehicle
US20120012672A1 (en) Drywall spraying assembly
KR20130113517A (ko) 전동식 작업 차량 및 그 베이스 프레임
PL210343B1 (pl) Zabudowa dodatkowego agregatu prądotwórczego na pojeździe gąsienicowym
EP2461917B1 (en) Washing unit for turboprops of aircrafts
CN108973832B (zh) 快速展开撤收设备车
EP2311694A1 (en) Vehicle body structure for mounting washer tank to vehicle body
KR101352636B1 (ko) 전원분배장치
CN212672535U (zh) 船用油料箱快关装置
JP3980911B2 (ja) 旋回型作業機械
CN111661229B (zh) 电动越野摩托车
JP7391493B2 (ja) ショベル
KR100621910B1 (ko) 배터리 트레이 구조
WO2019075269A1 (en) SYSTEMS AND METHODS FOR GAS-FEED APU FOR VEHICLES
KR20120048066A (ko) 굴삭기의 전자유압식 캐빈 틸팅시스템
RU2811209C1 (ru) Контейнер для фиксации грузов контейнерного типа для легких беспилотных летательных аппаратов
KR20070023018A (ko) 캡 오버형 트럭의 캡 틸트장치
CN208801978U (zh) 一种纯电动汽车真空泵安装结构
CN215572440U (zh) 一种车载发射车架
JP2019193355A (ja) 車両用電子モジュール、車両用電子モジュールの取付構造および車両用電子モジュールの取付方法
CN215944934U (zh) 一种改制底盘和机场地面保障设备
CN217496483U (zh) 一种水面光伏发电站运维检修装置
CN212709297U (zh) 防护装置和泵送车辆
CN108755530B (zh) 一种无人驾驶扫地车