PL209852B1 - Środek antyzbrylający do nawozów mineralnych - Google Patents

Środek antyzbrylający do nawozów mineralnych

Info

Publication number
PL209852B1
PL209852B1 PL385238A PL38523808A PL209852B1 PL 209852 B1 PL209852 B1 PL 209852B1 PL 385238 A PL385238 A PL 385238A PL 38523808 A PL38523808 A PL 38523808A PL 209852 B1 PL209852 B1 PL 209852B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
caking agent
weight
fertilizer
mineral fertilizers
caking
Prior art date
Application number
PL385238A
Other languages
English (en)
Other versions
PL385238A1 (pl
Inventor
Franciszek Steinmec
Halina Syrek
Jerzy Monachowicz
Marzanna Załuska
Original Assignee
Inst Nafty I Gazu
Naftan Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Nafty I Gazu, Naftan Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Inst Nafty I Gazu
Priority to PL385238A priority Critical patent/PL209852B1/pl
Publication of PL385238A1 publication Critical patent/PL385238A1/pl
Publication of PL209852B1 publication Critical patent/PL209852B1/pl

Links

Landscapes

  • Fertilizers (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest środek antyzbrylający do nawozów mineralnych, w szczególności fosforowych, azotowych i wieloskładnikowych, wykazujących wysoką higroskopijność.
Zjawisku zbrylania podlegają rozpuszczalne w wodzie, higroskopijne ciała stałe o krystalicznej budowie, takie jak np. nieorganiczne sole metali lub nieorganiczne sole amonowe, które zostały wytworzone w postaci proszku lub granulek. W wyniku zbrylania, substancje te tracą sypkość poprzez sformowanie w ich masie twardych bryłek, brył i calizn, utrudniających, a niekiedy uniemożliwiających ich zastosowanie. Zjawisko zbrylania jest szczególnie uciążliwe w przypadku magazynowania i transportu nawozów. Mechanizm zbrylania większości nawozów mineralnych polega na wchłanianiu wilgoci oraz formowaniu, na bazie tworzących się nasyconych roztworów soli, tak zwanych mostków krystalicznych pomiędzy granulkami lub pomiędzy cząstkami produktów niegranulowanych.
Efektywnym sposobem przeciwdziałania temu zjawisku jest pokrywanie powierzchni nawozów środkiem antyzbrylajacym, który jednocześnie poprawia ich odporność na ścieranie.
Jednym z rodzajów środków antyzbrylających, stosowanych w postaci ciekłej, są mieszaniny olejów lub substancji woskowych i woskopodobnych z organicznymi środkami powierzchniowo-czynnymi typu anionowego, kationowego lub niejonowego. Środki powierzchniowo - czynne modyfikują mechanizm występowania sił powierzchniowych w kontakcie pomiędzy fazą ciekłą oleju lub wosku a fazą stałą nawozu, poprzez obniż anie napięcia powierzchniowego na granicy faz. Faza ciekła, składająca się z oleju lub wosku i środka powierzchniowo-czynnego, dokładnie penetruje i pokrywa cząstki nawozu, ograniczając ich bezpośredni kontakt oraz powodując wzrost bariery hydrofobowej na ich powierzchni. Fakt ten wpływa również na spowalnianie procesu rekrystalizacji i zarodkowania nowych kryształów nawozu oraz utrudnia ich wzrost i tworzenie mostków krystalicznych.
Początkowo, jako środki przeciw zbrylaniu nawozów mineralnych stosowano doskonale sproszkowane ciała stałe typu kaolinit, talk, kreda (węglan wapnia), silikażel i inne.
W rozwią zaniu przedstawionym w opisie GB 571.080A w charakterze antyzbrylacza zastosowano bezwodny siarczan wapnia (kalcynowany gips). W opisie patentowym US 3.880.641 jako antyzbrylacz ujawniono doskonale sproszkowany kaolin, w którym co najmniej 40% cząstek posiada rozmiary poniżej 2 mikrometrów. Omawiane środki antyzbryłające stosowano w ilości od 3 do 5% masowych w stosunku do masy nawozów.
Nieco późniejsze rozwiązania: GB 2.253.621 i US 4.846.871 dotyczyły zastosowania jako antyzbrylacza mieszaniny lignitów metali alkalicznych lub lignitów amonowych, uzyskiwanych z węgla drzewnego.
Pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku zaczęły pojawiać się rozwiązania polegające na zastosowaniu jako środka antyzbrylajacego substancji powierzchniowo-czynnych rozpuszczonych w olejach mineralnych lub produktach woskowych, takich jak gacze parafinowe, mikrowoski, woski montanowe, wosk Camauba, stearyna, glicerydy oraz woski parafinowe utleniane i modyfikowane, o temperaturach topnienia od 40°C do 120°C. W niektórych rozwiązaniach jako rozpuszczalnik stosowano również glikol polietylenowy.
W rozwiązaniu US 3.186.828 zastosowano po raz pierwszy kationowe surfaktanty typu alifatycznych amin pierwszorzędowych RNH2, to jest amin tłuszczowych, rozpuszczonych w oleju mineralnym, a w dalszych rozwiązaniach, na przykład w opisach patentowych US 3.305.491, GB 1.383.718, GB 1.562.390, pojawiły się kompozycje różnych amin alifatycznych jedno, dwu- i trzeciorzędowych oraz amin i kwasów tłuszczowych, rozpuszczonych w olejach lub produktach woskowych.
W kolejnych opisach patentowych, na przyk ł ad US 4.356.020, US 5.698.005, US 6.878.180, w charakterze substancji o działaniu antyzbrylajacym wskazano alifatyczne poliaminy, aminy aryloalifatyczne jak np. R(C6H5)NH2, eteroaminy jak np. ROR'NH2 lub niearomatyczne, cykliczne aminy jak np. alkilowane imidazoliny i morfoliny, względnie pochodne tych połączeń, w tym rozpuszczalne w oleju lub wodzie sole, addukty tlenku etylenu lub propylenu względnie czwartorzędowe sole amoniowe.
W przytoczonych rozwią zaniach, zawartość substancji powierzchniowo-czynnych w rozpuszczalnikach, to jest produktach woskowych, olejach lub wodzie wynosiła od 10% masowych do 60% masowych.
Jak wynika z opisów patentowych, środki antyzbryłające zawierające kationowe substancje powierzchniowo-czynne, efektywnie zmniejszały skłonności do zbrylania nawozów wieloskładnikowych o wysokiej zawartoś ci azotu, w tym azotanów amonu, azotanów amonowo-wapniowych, mocznika, fosforanów mono i di-amonowych, a także innych nawozów wykazujących wysoką higroskopijność.
PL 209 852 B1
Stosowana ilość środka anty zbrylającego w stosunku do nawozu wynosiła najczęściej od 0,01% masowych do 1% masowego i zależała od wielkości granulek nawozu oraz rodzaju nawozu, czyli od jego higroskopijności i kruchości oraz struktury powierzchniowej jego cząstek.
W rozwią zaniu przedstawionym w opisie US 3.880.641 zastrzeżono sposób cią g ł ego dozowania ciekłego środka antyzbrylającego do nawozu metodą zraszania, to jest podawania go pod ciśnieniem poprzez dysze do masy sypkiego nawozu, przesuwającej się w sposób ciągły w suszarce bębnowej.
Stwierdzono nieoczekiwanie, że zastosowanie dietanoloamidu kwasów tłuszczowych jako dodatkowego surfakanta kationowego obok amin tłuszczowych, zwiększa efektywność działania środka antyzbrylającego.
Przedmiotem wynalazku jest środek antyzbrylający do nawozów mineralnych, w szczególności fosforowych, azotowych i wieloskładnikowych, wykazujących wysoką higroskopijność, stanowiący mieszaninę gaczu parafinowego i/lub odcieku z odolejania gaczów oraz kompozycji środków powierzchniowo-czynnych, zawierającej aminę alifatyczną o długości łańcucha węglowodorowego od C14 do C22 i dietanoloamid kwasów tłuszczowych o łańcuchu węglowodorowym od C8 do C22, w stosunku masowym aminy do dietanoloamidu wynoszą cym od 15 : 1 do 7 : 1.
Według wynalazku, środek antyzbrylający do nawozów mineralnych zawiera 75 + 98% masowych, korzystnie 85 + 95% masowych, gaczu parafinowego o temperaturze krzepnięcia od 48°C do 60°C i zawartości oleju do 30% masowych, uzyskiwanego w procesach rozpuszczalnikowego odparafinowania destylatów próżniowych ropy naftowej i/lub odcieku z procesu odolejania gaczów parafinowych o temperaturze krzepnięcia od 25°C do 40°C i zawartości oleju do 40% masowych, 2 + 25% masowych, korzystnie 5 + 15% masowych kompozycji środków powierzchniowo - czynnych, zawierającej aminę tłuszczową o długości łańcucha węglowodorowego od C14 do C22 oraz dietanoloamid kwasu tłuszczowego o długości łańcucha węglowodorowego od C8 do C22, w stosunku masowym aminy do dietanoloamidu wynoszącym od 15 : 1 do 7 : 1.
W charakterze amin tłuszczowych stosowane są aminy nienasycone, nasycone i częściowo uwodornione. Jako dietanoloamidy kwasów tłuszczowych stosowane są produkty kondensacji dietanoloaminy z kwasami tłuszczowymi nasyconymi, nienasyconymi i ich mieszaninami.
Nośnikami węglowodorowymi środków powierzchniowo-czynnych są gacze parafinowe oraz odcieki z procesu odolejania gaczów, surowe lub rafinowane metodą rafinacji adsorpcyjnej lub metodą hydrorafinacji.
Środek antyzbrylający według wynalazku charakteryzuje się wysoką efektywnością antyzbrylającą, przy poziomie dozowania do nawozu w ilości od 0,2 do 0,7% masowych.
Poza tym, obecność dietanoloamidu kwasów tłuszczowych w kompozycji z aminami tłuszczowymi ułatwia rozpylenie środka antyzbrylajacego i równomierne rozprowadzenie go na powierzchni granulek nawozu. Umożliwia to uzyskanie maksymalnego efektu antyzbrylajacego przy minimalizacji zużycia środka antyzbrylajacego.
Przedmiot wynalazku został szczegółowo przedstawiony w przytoczonych poniżej przykładach.
P r z y k ł a d I
W mieszalniku o pojemności 1,5 dcm3 stopiono, w temperaturze 70°C, 900 g gaczu parafinowego hydrorafinowanego o temperaturze krzepnięcia 53°C i zawartości oleju 15% masowych, a następnie dodano do niego 90 g aminy stearylowej oraz 10 g dietanoloamidu kwasu oleinowego. Całość dokładnie wymieszano.
Wytworzony środek antyzbrylający w ilości 0,6% masowych rozprowadzono metodą zraszania w 1 kg nawozu - fosforanu diamonowego, granulowanego. Obserwacja próbki nawozu w świetle ultrafioletowym pozwoliła na potwierdzenie równomiernego rozprowadzenia środka antyzbrylającego w całej masie nawozu.
Efektywność zastosowanego środka antyzbrylającego badano stosując następujący test:
Badaną próbkę nawozu umieszczano w naczyniu metalowym w kształcie rury, z umiejscowionym w środku ruchomym tłokiem. Na powierzchnię ubitej warstwy nawozu stosowano nacisk siły 1 kG, przez okres 1 godziny. Następnie naczynie umieszczono w komorze wilgotnościowej, w warunkach wilgotności względnej powietrza - 80%, na okres 24 godzin. Po tym czasie wykonywano próbę polegającą na wyciągnięciu tłoka z warstwy zbrylonego nawozu, dokonując jednocześnie za pomocą dynamometru pomiaru wartości użytej do tego celu siły.
Taki sam test przeprowadzano dla próbki nawozu - fosforanu diamonowego, granulowanego, nie zawierającego dodatku środka antyzbrylającego. Zmierzona wartość siły dla próbki nawozu ze
PL 209 852 B1 środkiem antyzbrylającym była 2,2 razy mniejsza, niż dla próbki nawozu bez dodatku środka antyzbrylającego.
P r z y k ł a d II
W mieszalniku o pojemnoś ci 1,5 dcm3 stopiono, w temperaturze 80°C, 500 g gaczu parafinowego, wykazującego temperaturę krzepnięcia 58°C i zawartość oleju 27% masowych oraz 350 g odcieku z odolejania gaczów o temperaturze krzepnięcia 35°C i zawartości oleju 31% masowych, a następnie do tej mieszaniny dodano 120 g aminy talowej częściowo uwodornionej oraz 30 g dietanoloamidu kwasów tłuszczowych C8 ± C14. Całość dokładnie wymieszano.
Wytworzony środek antyzbrylający w ilości 0,5% masowych rozprowadzono równomiernie, metodą zraszania, w 1 kg nawozu wieloskładnikowego o dużej zawartości azotu, granulowanego. Obserwacja próbki nawozu w świetle ultrafioletowym pozwoliła na potwierdzenie równomiernego rozprowadzenia środka antyzbrylającego w całej masie nawozu.
Efektywność zastosowanego środka antyzbrylającego badano stosując test opisany w przykładzie I.
Taki sam test przeprowadzano dla próbki granulowanego nawozu wieloskładnikowego o dużej zawartości azotu, nie zawierającego dodatku środka antyzbrylającego. Zmierzona wartość siły użytej do wyciągnięcia tłoka z próbki zbrylonego nawozu ze środkiem antyzbrylającym była 2,9 razy mniejsza, niż dla próbki nawozu bez dodatku środka antyzbrylającego.
P r z y k ł a d III
W mieszalniku o pojemności 1,5 dcm3 stopiono, w temperaturze 80°C, 915 g odcieku z odolejania gaczów, rafinowanego metodą adsorpcyjną wykazującego temperaturę krzepnięcia 35°C i zawartość oleju 31% masowych, a następnie do tej mieszaniny dodano 79 g aminy rzepakowej oraz 6 g dietanoloamidu uwodornionych kwasów tłuszczowych oleju rzepakowego. Całość dokładnie wymieszano.
Wytworzony środek antyzbrylający w ilości 0,3% masowych rozprowadzono równomiernie, metodą zraszania, w 1 kg nawozu - granulowanym azotanie amonowo-wapniowym. Równomierne rozprowadzenie środka antyzbrylającego stwierdzono stosując obserwację próbki nawozu w świetle ultrafioletowym.
Efektywność zastosowanego środka antyzbrylającego badano stosując test opisany w przykładzie 1.
Taki sam pomiar przeprowadzano dla próbki nawozu - granulowanego azotanu amonowowapniowego, niezawierającego dodatku środka antyzbrylającego.
Zmierzona wartość siły użytej do wyciągnięcia tłoka z próbki zbrylonego nawozu ze środkiem antyzbrylającym była 1,9 razy mniejsza, niż dla próbki nawozu bez dodatku środka antyzbrylającego.

Claims (3)

1. Środek antyzbrylający do nawozów mineralnych, na bazie amin tłuszczowych i nośnika węglowodorowego, znamienny tym, że zawiera 75 * 98% masowych, korzystnie 85 * 95% masowych, gaczu parafinowego o temperaturze krzepnięcia od 48°C do 60°C i zawartości oleju do 30% masowych, uzyskiwanego w procesach rozpuszczalnikowego odparafinowania destylatów próżniowych ropy naftowej i/lub odcieku z odolejania gaczów parafinowych o temperaturze krzepnięcia od 25°C do 40°C i zawartości oleju do 40% masowych, 2 * 25% masowych, korzystnie 5 * 15% masowych kompozycji środków powierzchniowo - czynnych, zawierającej aminę tłuszczową o długości łańcucha węglowodorowego od C14 do C22 oraz dietanoloamid kwasu tłuszczowego o długości łańcucha węglowodorowego od C8 do C22, przy czym stosunek masowy aminy do dietanoloamidu wynosi od 15 : 1 do 7 : 1.
2. Środek antyzbrylający do nawozów mineralnych według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera aminy tłuszczowe nienasycone i/lub częściowo uwodornione i/lub nasycone.
3. Środek antyzbrylający do nawozów mineralnych według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera dietanoloamidy kwasów tłuszczowych nienasyconych i/lub częściowo uwodornionych i/lub nasyconych.
PL385238A 2008-05-20 2008-05-20 Środek antyzbrylający do nawozów mineralnych PL209852B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385238A PL209852B1 (pl) 2008-05-20 2008-05-20 Środek antyzbrylający do nawozów mineralnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385238A PL209852B1 (pl) 2008-05-20 2008-05-20 Środek antyzbrylający do nawozów mineralnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL385238A1 PL385238A1 (pl) 2009-11-23
PL209852B1 true PL209852B1 (pl) 2011-10-31

Family

ID=42987312

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL385238A PL209852B1 (pl) 2008-05-20 2008-05-20 Środek antyzbrylający do nawozów mineralnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL209852B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL385238A1 (pl) 2009-11-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2010216282B2 (en) Amino alcohol solutions of N-(n-butyl)thiophosphoric triamide (NBPT) and urea fertilizers using such solutions as urease inhibitors
FR3045037A1 (fr) Compositions d'engrais contenant un inhibiteur d'urease resistant aux acides
PT2173468E (pt) Composições anti-aglomerante para fertilizantes
SE425480B (sv) Ammoniumnitrathaltiga konstgodningsgranuler och sett att tillverka dessa
JPH0818895B2 (ja) イオウベ−ス被膜剤で被包した肥料製品及びその製法
DE3203849C2 (pl)
US20090178452A1 (en) Dust control of solid granular materials
RU2763521C2 (ru) Частица удобрения
ES2794618T3 (es) Composiciones antiapelmazamiento para fertilizantes sólidos, que comprenden compuestos de éster de amonio cuaternario
US6558445B2 (en) Dry fertilizer compositions and method for making the same
RU2606785C2 (ru) Композиции твёрдых удобрений, предотвращающие слёживание, включающие соединения четвертичного аммония со сложноэфирной группировкой
PL209852B1 (pl) Środek antyzbrylający do nawozów mineralnych
US5698005A (en) Composition which is simultaneously anticlumping and water-repellant for salts, simple and complex fertilizers and process for the use thereof
EP3568383B1 (en) Calcium nitrate and potassium nitrate fertiliser particles
JP2004529063A (ja) 窒素肥料の固結及び吸湿防止用添加剤
EP4200267A1 (en) Conditioning agent for a particulate fertilizer
CN114040902B (zh) 液体组合物用于包覆颗粒的用途
EP0048226A1 (en) Anti-caking agent, a process for its production and its use
PL243627B1 (pl) Środek antyzbrylający do nawozów mineralnych zwłaszcza nawozów saletrzano-amonowych
PL207846B1 (pl) Preparat do kondycjonowania nawozów mineralnych, zwłaszcza nawozów fosforowych i azotowych
PL237526B1 (pl) Sposób wytwarzania środka antyzbrylającego do nawozów mineralnych
PL208167B1 (pl) Środek antyzbrylający
PL208168B1 (pl) Środek antyzbrylający
PL227287B1 (pl) Preparat do kondycjonowania nawozów mineralnych, zwłaszcza nawozów wysokoazotowych i wieloskładnikowych
RU2304021C2 (ru) Композиция для предотвращения слеживаемости минерального удобрения