PL209030B1 - Urządzenie do wytwarzania ciągłej taśmy siatki metalowej z pojedyńczego giętkiego drutu metalowego, sposób wytwarzania tej taśmy oraz taśma - Google Patents

Urządzenie do wytwarzania ciągłej taśmy siatki metalowej z pojedyńczego giętkiego drutu metalowego, sposób wytwarzania tej taśmy oraz taśma

Info

Publication number
PL209030B1
PL209030B1 PL379990A PL37999003A PL209030B1 PL 209030 B1 PL209030 B1 PL 209030B1 PL 379990 A PL379990 A PL 379990A PL 37999003 A PL37999003 A PL 37999003A PL 209030 B1 PL209030 B1 PL 209030B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drum
wire
forming
patterns
section
Prior art date
Application number
PL379990A
Other languages
English (en)
Other versions
PL379990A1 (pl
Inventor
Ghattas Youssef Koussaifi
Original Assignee
Issa Issam
Ghattas Youssef Koussaifi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Issa Issam, Ghattas Youssef Koussaifi filed Critical Issa Issam
Publication of PL379990A1 publication Critical patent/PL379990A1/pl
Publication of PL209030B1 publication Critical patent/PL209030B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21FWORKING OR PROCESSING OF METAL WIRE
    • B21F1/00Bending wire other than coiling; Straightening wire
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21FWORKING OR PROCESSING OF METAL WIRE
    • B21F27/00Making wire network, i.e. wire nets
    • B21F27/005Wire network per se
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21FWORKING OR PROCESSING OF METAL WIRE
    • B21F27/00Making wire network, i.e. wire nets
    • B21F27/08Making wire network, i.e. wire nets with additional connecting elements or material at crossings
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21FWORKING OR PROCESSING OF METAL WIRE
    • B21F43/00Making bands, e.g. bracelets, or wire

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Wire Processing (AREA)
  • Superconductors And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Butt Welding And Welding Of Specific Article (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy urządzenie do wytwarzania ciągłej taśmy siatki metalowej z pojedynczego giętkiego drutu metalowego, zasilającego w sposób ciągły to urządzenie, sposobu ciągłego wytwarzania taśmy siatki z pojedynczego drutu metalowego oraz taśmy siatki wytworzonej przez powtórzenie pojedynczego wzoru przesuniętego wobec osi formowania tej taśmy.
Siatki stworzone w ten sposób zapewniają dużą różnorodność możliwych zastosowań, zwłaszcza z uwagi na ich aspekt dekoracyjny i można je stosować w ogrodach lub miejscach publicznych, domach i budynkach publicznych lub prywatnych i ogólnie we wszystkich rodzajach konstrukcji, w których przebywają ludzie.
Obecnie, siatki wytwarza się na ogół przy pomocy urządzeń stosujących wiele drutów wzdłużnych, odwijanych i prostowanych równolegle z wielu oddzielnych szpul. Liczba tych szpul jest zmienna i zwykle zawiera się pomiędzy osiem i czterdzieści osiem, zgodnie z rozmiarami kraty lub siatki, a szczególnie zgodnie z jej szerokością okreś loną przez liczbę drutów. Po ułoż eniu tych wzdłużnych drutów równoległych, druty wtórne zgrzewa się prostopadle w punktach ich skrzyżowania, przy pomocy narzędzi do zgrzewania punktowego. Powstała siatka ma oczka prostokątne lub kwadratowe, których wymiary wynikają z przestrzeni pomiędzy drutami wzdłużnymi i wtórnymi drutami poprzecznymi. Takie oczka mają więc zawsze rogi o kątach prostych.
Ta technika konstrukcji posiada szereg wad:
- sposób konstrukcji wymaga stosowania wielu drutów i szpul, co narzuca konieczność odpowiedniego wyposażenia i przestrzeni niezbędnej przed urządzeniem wytwórczym.
Ponadto, stosowanie dużej liczby równoległych drutów i szpul komplikuje sposób i spowalnia produkcję, zwłaszcza z uwagi na konieczne wyprostowanie każdego drutu i kontrolę operacji odwijania,
- nie moż na takie wytwarzać duż ej róż norodnoś ci wzorów dekoracyjnych w postaci oczek tej siatki, gdyż uzyskuje się tylko oczka kwadratowe lub prostokątne o kątach prostych.
Wspomniane powyżej problemy techniczne zostały przezwyciężone poprzez opracowanie rozwiązania stanowiące przedmiot niniejszego zgłoszenia.
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wytwarzania ciągłej taśmy siatki metalowej z pojedynczego giętkiego drutu metalowego, zasilającego w sposób ciągły to urządzenie, przy czym wspomniana siatka składa się z powtórzeń na płaszczyźnie tego samego wzoru z drutu metalowego, gdzie każdy wzór nakłada się na poprzedni z przesunięciem o stały odstęp w kierunku osi wytwarzania taśmy siatki, przy czym urządzenie zawiera:
- sekcję przechowywania drutu metalowego;
- sekcję cią g ł ego zasilania urzą dzenia drutem metalowym;
- sekcję formowania, w której drut jest kształ towany w kolejne identyczne wzory;
- sekcję przenoszenia do przemieszczania każ dego wzoru z drutu metalowego po kolei w kierunku płaszczyzny formowania taśmy siatki;
- sekcję, w której każdy wzór jest utrzymywany na płaszczyźnie i przesuwany o stały odstęp, przed nadejściem następnego wzoru;
- sekcję , w której wzory są przymocowywane do siebie nawzajem. Urzą dzenie wedł ug wynalazku charakteryzuje się tym, że sekcja formowania posiada bęben formujący utrzymywany w niezmienionym położeniu podczas procesu formowania, gdzie wokół bębna nawijany jest drut metalowy, umieszczone na obrzeżu bębna elementy ruchome do ograniczania drutu tak, aby dostosował się on do kształtu bębna, przy czym przemieszczenie tych elementów jest zsynchronizowane z ruchem nawijanego drutu.
W jednym z korzystnych wariantów realizacji urządzenia według wynalazku posiada przyrząd do cięcia taśmy siatki, umieszczony za elementami do mocowania wzorów do siebie nawzajem, zgodnie z kierunkiem biegu procesu. W innym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku sekcja przechowywania giętkiego drutu metalowego składa się ze szpuli drutu obracającej się swobodnie w stojaku tej szpuli.
W jeszcze innym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku sekcja zasilania urządzenia drutem metalowym zawiera kolejno:
- elementy do prostowania drutu, przeznaczone do umieszczenia go w linii prostej;
- co najmniej jeden krążek do prowadzenia drutu do urządzenia obrotowego do nawijania wokół bębna.
PL 209 030 B1
W szczególnie korzystnym wariancie realizacji urzą dzenia według wynalazku sekcja formowania jest obrotowa względem osi formowania.
W innym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku sekcję przenoszenia do przemieszczania każdego wzoru składa się z bębna odwijania, współosiowego z bębnem formującym, wyposażonego w gwinty spiralne i poruszającego się ruchem obrotowym zsynchronizowanym z prędkością nawijania drutu, co umożliwia rozdzielanie zwojów tworzących wzory siatki. W szczególnie korzystnym przypadku przyrządy umożliwiające układanie każdego zwoju na płaszczyźnie formowania siatki umieszczone są na obudowie bębna odwijania, na poziomie jego krańca oddalonego od bębna formującego, a ruch tych przyrządów jest zsynchronizowany z ruchem wspomnianego bębna odwijania.
W jeszcze innym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku sekcja utrzymująca każdy wzór na płaszczyźnie formowania siatki i przesuwająca go o stały odstęp przed nadejściem następnego wzoru na wspomnianą płaszczyznę, składa się z wielu taśm bez końca umieszczonych równolegle, napędzanych z taką samą prędkością, zsynchronizowaną z prędkością formowania wzorów z drutu metalowego, a taśmy te w regularnych odstępach posiadają zęby umożliwiające pociąganie każdego wzoru ułożonego na płaszczyźnie ukształtowanej przez te taśmy.
W nastę pnym korzystnym wariancie realizacji urzą dzenia według wynalazku elementy do zamocowania wzorów z drutu metalowego do siebie nawzajem zawierają co najmniej jedną zgrzewarkę umieszczoną poprzecznie do osi ruchu siatki. W szczególnie korzystnym przypadku co najmniej jedna zgrzewarka dokonuje zgrzewania w kierunku pionowym i jest poprzedzona przyrządem umożliwiającym utrzymanie wzorów o tym samym przekroju poprzecznym we wzajemnym kontakcie. W innym szczególnie korzystnym przypadku co najmniej jedna zgrzewarka dokonuje zgrzewania w kierunku poziomym.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku przyrząd do nawijania posiada wałek obrotowy drążony, przez który przechodzi drut po prowadzeniu przez co najmniej jeden krążek kierujący ten drut w stronę tego wałka, na którego wylocie znajduje się krążek, ponownie kierujący drut promieniowo w stronę zewnętrznego krążka nawijania, którego oś tworzy kąt ostry z osią obrotu przyrządu do nawijania, którego przemieszczanie się po okręgu następuje z promieniem większym niż promień bębna nawijania. W szczególnie korzystnym przypadku wspomniany przyrząd do nawijania jest poruszany silnikiem elektrycznym. W innym szczególnie korzystnym przypadku bęben formujący jest umieszczony współosiowo z przyrządem do nawijania, na przedłużeniu wałka drążonego.
W dalszym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku promieniowe, sprężynowe popychacze utrzymują drut nawinięty wokół bębna formującego. W następnym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku jeśli bęben ma co najmniej jedną powierzchnię wciętą i/lub wklęsłą, na obwodzie bębna znajduje się odpowiednia liczba przyrządów do dociskania drutu do tej lub tych powierzchni, zaś ruch tego lub tych przyrządów jest zsynchronizowany z prędkością przekazaną przez silnik nawijania. W korzystniejszym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku przyrząd do dociskania drutu do powierzchni wklęsłej, przez co drut przyjmuje kształt wciętego łuku, składa się z części obrotowej o osi obrotu równoległej do osi bębna, wyposażonej w skrzydło prostopadłe do tej osi, którego obrzeże zewnętrzne wyposażone jest w elementy do prowadzenia drutu metalowego i ma kontur sekcji dopasowujący się do kształtu powierzchni wklęsłej. W jeszcze korzystniejszym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku wspomniane skrzydło posiada dwie sekcje, pierwszą sekcję o eliptycznym obrzeżu zewnętrznym, wyposażonym w co najmniej jeden wałek prowadzący drut metalowy, oraz drugą sekcję o konturze stanowiącym kontynuację pierwszej sekcji, tworzącą łuk okręgu i posiadającą boczne obrzeże równoległe do osi obrotu, wyposażone w rowek prowadzący, zaś element do umieszczania drutu jest obracany tak, że sekcja eliptyczna jako pierwsza wchodzi do wnętrza wklęsłego kształtu bębna. W szczególnie korzystnym przypadku wałki prowadzące sekcji eliptycznej są umieszczone w dużej liczbie na jej brzegu, zaś wałek o większej średnicy jest zamocowany na krańcu tej sekcji i jako pierwszy wchodzi do wnętrza wklęsłego kształtu.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku przyrząd do dociskania drutu do wcięcia w ściance bębna posiada popychacz, którego wymienna głowica ma kształt, który może wchodzić w to wcięcie, przy czym głowica może przemieszczać się ruchem postępowym, a przemieszczanie to jest zaprogramowane tak, ż e jest zsynchronizowane z prędkością nawijania. W szczególnie korzystnym przypadku popychacz jest kontrolowany przez silnik działający poruszającym zębatkę przez przekładnię zębatą, zamocowaną na wale, na końcu którego zamocowana jest
PL 209 030 B1 głowica. W innym szczególnie korzystnym przypadku popychacz jest poruszany przez tłok lub przez silnik liniowy.
W nastę pnym korzystnym wariancie realizacji urzą dzenia wedł ug wynalazku co najmniej jeden przyrząd do mocowania osiowego zwojów tworzących wzory siatki jest umieszczony wzdłuż i na przedłużeniu bębna odwijania, przy czym prowadzenie to jest zapewnione przez co najmniej jedną prowadnicę wewnętrzną umieszczoną naprzeciw prowadnicy zewnętrznej, gdzie każda para prowadnic ogranicza przejście dostosowując się do kształtu każdego zwoju i jest umieszczona zależnie od gwintów bębna odwijania, w co najmniej jednym miejscu, w którym wzór ma występ na zewnątrz. W kolejnym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku przyrządy umożliwiające układanie odwiniętych zwojów na płaszczyźnie formowania siatki składają się z wałków ślimakowych rozmieszczonych w regularnych odstępach na obwodzie na w przedłużeniu osiowym bębna odwijania, przy czym wałki te są napędzane silnikami elektrycznymi zsynchronizowanymi w taki sposób, że są uruchamiane indywidualnie lub w grupach, a dokładniej - po kolei, oraz umożliwia wyciąganie jednego zwoju tworzącego wzór siatki po drugim. W innym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku płaszczyzna formowania siatki uzyskanej przez kolejne przesunięcia wzorów posiada łańcuch środkowy i dwa łańcuchy boczne wyposażone w zęby do pociągania tych wzorów, przy czym te łańcuchy są poruszane przez silniki zsynchronizowane nawzajem ze sobą i z silnikami przyrządów ślimakowych. W szczególnie korzystnym przypadku łańcuchy posiadają pasek prowadzący oraz zamocowaną trwale, sztywną osłonę, zamocowaną ponad nimi. W innym szczególnie korzystnym przypadku płyty poślizgowe umieszczone są pod siatką, na krańcach łańcuchów, które są odsunięte od układu wytwarzania wzorów tej siatki.
W jeszcze innym korzystnym wariancie realizacji urządzenie według wynalazku posiada dwie zgrzewarki poprzeczne działające w kierunku pionowym, przy czym każda z nich jest poprzedzona przez mostek utrzymujący wzory tworzące siatkę, a każdy mostek jest zaopatrzony w dwie głowice umieszczone po obu stronach siatki, działające każda w kierunku przeciwległej głowicy. W szczególnie korzystnym przypadku głowice mostków utrzymujących są wymienne i posiadają rzeźby odpowiednio męskie i żeńskie, zależne od wzorów tworzących siatkę i umożliwiają wchodzenie do wnętrza dla umieszczenia wspomnianych wzorów w kontakt ze sobą nawzajem w stanie gotowości do zgrzewania. W innym szczególnie korzystnym przypadku zgrzewarki dokonują zgrzewania punktowego co najmniej w niektórych skrzyżowaniach wzorów, w kierunku poprzecznym, dwukrotnie, co odpowiada dwóm poprzecznym konfiguracjom skrzyżowań wzorów tworzących siatkę.
W dalszym korzystnym wariancie realizacji urządzenie według wynalazku posiada zgrzewarkę działającą w kierunku poziomym przy pomocy co najmniej jednej pary zdejmowalnych głowic, które mogą być wprowadzane w dwa kolejne oczka siatki w kierunku przesuwania się siatki.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji urzą dzenia wedł ug wynalazku ł a ń cuchy boczne sięgają aż do pierwszej zgrzewarki, zaś łańcuch środkowy sięga aż do drugiej zgrzewarki.
W nastę pnym korzystnym wariancie realizacji urządzenia według wynalazku bęben formujący ma korpus główny, do którego może być zamocowana co najmniej jedna dodatkowa objętość przeznaczona do modyfikacji części jego formującej ścianki zewnętrznej. W szczególnie korzystnym przypadku dodatkowa objętość jest ukształtowana tak, że jest wkładana w co najmniej część wklęsłej powierzchni ścianki bębna dla wyznaczenia nowej części płaskiej lub wypukłej ścianki. W innym szczególnie korzystnym przypadku dodatkowa objętość jest ukształtowana tak, że jest wkładana w co najmniej część wklęsłej powierzchni ścianki bębna dla wyznaczenia nowej części ścianki posiadającej wcięcie.
W innym korzystnym wariancie realizacji urządzenie według wynalazku posiada co najmniej jedną szpulę drutu umieszczoną obok płaszczyzny formowania siatki, a drut jest kierowany w stronę jednej z powierzchni taśmy siatki i podczas przesuwania jest ponownie kierowany do położenia równoległego do kierunku przesuwania, a następnie zamocowany do taśmy siatki. W szczególnie korzystnym przypadku urządzenie według wynalazku posiada dwie lub cztery szpule, zaś druty są skierowane odpowiednio w stronę jednej lub dwóch powierzchni taśmy siatki.
W jeszcze innym korzystnym wariancie realizacji urządzenie według wynalazku posiada sekcję osiowego ciągłego formowania co najmniej jednej poprzecznej części taśmy (100) siatki. W szczególnie korzystnym przypadku formowanie realizowane jest na dwóch poprzecznych częściach wzdłuż brzegów taśmy siatki.
W nastę pnym korzystnym wariancie realizacji urządzenie wedł ug wynalazku ma centralną jednostkę elektroniczną do sterowania urządzeniem, którego parametry można regulować przy pomocy
PL 209 030 B1 urządzeń zewnętrznych dostępnych dla użytkownika, zaś jednostka centralna przetwarza sygnały wysyłane przez czujniki sygnalizujące chwilowy stan określonych ruchomych części urządzenia. W szczególnie korzystnym przypadku urzą dzenia zewnę trzne dostę pne dla uż ytkownika zawierają monitor i klawiaturę. W innym szczególnie korzystnym przypadku jednostka centralna i urządzenia zewnętrzne tworzą część mikrokomputera zawierającego program sterowania urządzeniem. W kolejnym szczególnie korzystnym przypadku czujniki umieszczono na różnych silnikach urządzenia do podawania informacji o ich położeniu i prędkości w każdej chwili.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób ciągłego wytwarzania taśmy siatki z pojedynczego drutu metalowego, obejmujący następujące etapy:
- nawijanie drutu metalowego wokół bę bna formują cego tak, aby każ dy zwój stanowił identyczny wzór;
- oddzielanie zwojów w kierunku osi bę bna formują cego;
- układanie zwojów na płaszczyźnie formowania siatki zorientowanej prostopadle do wspomnianej osi bębna formującego;
- ciągłe przemieszczanie tej płaszczyzny, zsynchronizowane z prędkościami nawijania, oddzielania i układania zwojów do utworzenia przesunięcia pomiędzy zwojami oraz zapewnienia następstwa wspomnianych powtarzalnych wzorów siatki; oraz
- zgrzewanie co najmniej niektórych punktów skrzyż owania tych wzorów tworzących siatkę; charakteryzujący się tym, że ponadto obejmuje następujące etapy:
- utrzymania bę bna formują cego w niezmienionym położeniu podczas etapu formowania, obejmującego nawijanie drutu wokół bębna;
- ograniczanie położenia drutu tak, że dopasowuje się do kształtu bębna za pomocą ruchomych elementów ograniczających umieszczonych na obrzeżu bębna, oraz
- synchronizację przemieszczenia się tych elementów ograniczających z ruchem nawijanego drutu wokół bębna.
W jednym z korzystnych wariantów realizacji sposobu według wynalazku przed etapem nawijania drut jest w sposób ciągły odwijany do uformowania ze szpuli magazynowej. W innym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku po etapie zgrzewania następuje etap cięcia taśmy siatki na pożądaną długość. W jeszcze innym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku jeśli zewnętrzna ścianka bębna ma co najmniej jedną część wklęsłą i/lub co najmniej jedno wcięcie, proces formowania przez nawijanie wokół bębna jest realizowany za pomocą odpowiedniej liczby przyrządów do dociskania drutu do tej części ścianki zewnętrznej. W następnym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku realizacja różnych etapów jest zautomatyzowana przy pomocy centralnej jednostki elektronicznej lub mikroprocesora wyposażonego w urządzenia zewnętrzne umożliwiające regulację procesu przez użytkownika i reagujące na czujniki rejestrujące przebieg różnych etapów podczas realizacji sposobu. W szczególnie korzystnym przypadku realizacji sposobu według wynalazku czujniki współpracują z silnikami elektrycznymi, umożliwiając określenie ich prędkości i położenia w każdej chwili.
W nastę pnym korzystnym wariancie realizacji sposobu wedł ug wynalazku co najmniej jeden drut metalowy jest w sposób ciągły przytwierdzany osiowo do jednej ze stron siatki.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku dwa lub cztery druty są zamocowane tak, że przebiegają wzdłuż brzegów po jednej lub po obu stronach taśmy siatki.
W dalszym korzystnym wariancie realizacji sposobu wedł ug wynalazku co najmniej jedna część poprzeczna taśmy siatki jest formowana osiowo w sposób ciągły, po zgrzewaniu wzorów ze sobą nawzajem.
Przedmiotem wynalazku jest również taśma siatki wytworzona przez powtórzenie pojedynczego wzoru przesuniętego wobec osi formowania tej taśmy, przy czym kolejne wzory są zgrzane ze sobą nawzajem na poziomie co najmniej niektórych ich skrzyżowań, charakteryzująca się tym, że na co najmniej jednej ze swych powierzchni posiada co najmniej jeden drut zamocowany do niej osiowo w sposób ciągły. W korzystnym wariancie wykonania taś my siatki według wynalazku co najmniej na części poprzecznej posiada osiowe, ciągłe wytłoczenie.
Obecny wynalazek pozwala uzyskiwać bardzo dużą różnorodność wzorów oczek siatki. Wzory te nie ograniczają się wcale do figur geometrycznych o kątach prostych lecz przeciwnie, mogą obejmować łuki i zaokrąglenia. Wynik ten uzyskuje się ponadto bez konieczności równoległego stosowanie znacznej liczny drutów lecz przy użyciu pojedynczego drutu. W ten sposób zmniejsza się wyposażenie
PL 209 030 B1 techniczne niezbędne dla wytwarzania i znacznie upraszcza urządzenie wytwórcze zwiększając jednocześnie prędkość, wydajność i różnorodność wytwarzania.
Zmniejszenie ilości drutów prowadzi do wynikającego stąd zmniejszenia ilości szpul i przestrzeni niezbędnej przed urządzeniem wytwórczym. Urządzenie według wynalazku ma znacznie uproszczoną konstrukcję w porównaniu do dotychczasowych urządzeń i pozwala uzyskiwać nieskończoną różnorodność wzorów wytwarzanej siatki.
Jak wspomniano powyżej, w urządzeniu według wynalazku, sekcja magazynowania giętkiego drutu metalowego składa się po prostu z jednej szpuli drutu obracającej się swobodnie na stojaku. Ta pojedyncza szpula zajmuje jedynie niewielką przestrzeń w porównaniu do przestrzeni zajmowanej przez wiele szpul stosowanych dotychczas.
Sekcja formowania obejmuje bęben formujący, utrzymywany nieruchomo podczas operacji formowania. Wokół tego bębna owija się drut metalowy. To właśnie zwoje powstające po owijaniu tworzą zasadnicze wzory siatki. Mimo, że bęben ten pozostaje nieruchomy podczas operacji formowania, może on obracać się wokół osi formowania, aby zwiększyć liczbę powstających wzorów.
Proste odwinięcie z bębna formującego jest czasem niewystarczające, aby drut przybrał postać ścianki lub powierzchni zewnętrznej bębna. Dlatego na obwodzie bębna przewidziano dodatkowe środki, aby drut przybrał postać tego bębna; ruch tych przyrządów jest zsynchronizowany z ruchem odwijania drutu.
Synchronizacja ma na celu zapewnienie, że działanie tych środków następuje w chwili odpowiedniej wobec powstawania każdego zwoju.
Po ich powstaniu, zwoje te nie pozostają zwinięte wokół bębna formującego lecz zostają podjęte przez sekcję przenoszenia, która składa się z bębna odwijającego, współosiowego z bębnem formującym i wyposażonego w gwinty spiralne, poruszanego ruchem obrotowym zsynchronizowanym z prędkością odwijania drutu, co umożliwia rozdzielanie zwojów tworzących wzory siatki.
Przyrządy umożliwiające układanie każdego zwoju na płaszczyźnie formowania siatki są następnie umieszczone na obudowie bębna odwijającego, na jego końcu odległym od bębna formującego, a ruch tych przyrządów jest również zsynchronizowany z ruchem bębna odwijającego.
W skrócie, po utworzeniu zwojów tworzących podstawowe wzory siatki oddziela się te zwoje od siebie, a następnie układa na tej samej powierzchni, na której następuje tworzenie siatki.
Sekcja pozwalająca utrzymać każdy wzór na płaszczyźnie formowania siatki i przesuwać go o stał y skok przed nadejś ciem nastę pnego wzoru skł ada się z wielu taś m bez koń ca uł o ż onych równolegle i poruszających się z taką samą prędkością, zsynchronizowaną z prędkością tworzenia wzorów z drutu metalowego, a taśmy te posiadają w regularnych odstępach zęby umoż liwiające przesuwanie każdego wzoru umieszczonego na płaszczyźnie ich formowania.
Prędkość tych taśm wpływa zwłaszcza na odstęp różnych wzorów, a przez to - na wymiar oczek, to jest na postać i powierzchnię każdego oczka.
Podstawowe wzory tworzące siatkę są więc ułożone wzajemnie wobec siebie zanim zostaną zamocowane w takiej pozycji. Jak wskazano powyżej środki do wzajemnego zamocowania wzorów z drutu metalowego skł adają się z co najmniej jednej zgrzewarki umieszczonej poprzecznie do osi przewijania siatki; przed zgrzewarką może znajdować się przyrząd umożliwiający utrzymywanie styku wzorów umieszczonych w tej samej sekcji poprzecznej. Należy zauważyć, że zgrzewanie można wykonać, w co najmniej jednym punkcie, bądź w kierunku pionowym bądź też w kierunku poziomym. Następuje wtedy ukończenie taśmy siatki.
Jak wspomniano powyżej, przyrząd do nawijania obejmuje szczególnie wałek obrotowy drążony, przez który przechodzi drut po skierowaniu przez co najmniej jeden krążek kierujący ten drut w stronę opisywanego wałka, którego wylot wyposażony jest w krążek skierowujący drut promieniowo w stronę krążka zewnę trznego nawijania, którego oś tworzy ką t ostro z osią obrotu przyrz ą du do nawijania. Okrężne przemieszczenie się tego krążka ma promień większy od promienia bębna nawijania.
Korzystnie, ten przyrząd do nawijania napędzany jest silnikiem elektrycznym.
Prędkość tego silnika elektrycznego jak również usytuowanie zewnętrznego krążka nawijania tworzą właśnie podstawę synchronizacji zespołu urządzeń.
Bęben formujący jest umieszczony współosiowo z przyrządem do nawijania, w przedłużeniu wałka drążonego.
Korzystnie, sprężynowe popychacze promieniowe utrzymują drut nawinięty wokół bębna. Ich zadaniem jest zapobieganie rozluźnieniu zwojów wokół nieruchomego bębna formującego, przed ich wejściem do następnego etapu.
PL 209 030 B1
Jak już wspomniano, jeśli bęben nie obejmuje żadnej powierzchni wciętej, to zwykłe odwinięcie może wystarczyć do stworzenia ostatecznej postaci zwojów. W przeciwnym przypadku, jeśli bęben obejmuje co najmniej jedną powierzchnię wciętą, to jest wklęsłą, przewiduje się odpowiednią liczbę przyrządów dla przyciśnięcia drutu do tej lub tych powierzchni; przyrządy te umieszcza się na obwodzie opisywanego bębna, a ruch tego lub tych przyrządów jest więc zsynchronizowany z prędkością przekazaną przez silnik nawijania.
Według jednej z możliwości, przyrząd służący do przyciskania drutu do powierzchni wklęsłej, nadając mu postać łuku wciętego, składa się z elementu obrotowego o osi obrotu równoległej do osi bębna i wyposażonego w skrzydełko prostopadłe do tej osi, którego zewnętrzna krawędź posiada środki prowadzące drut metalowy i stanowi trasę, której fragment przyjmuje kształt wklęsłej powierzchni.
Korzystnie, opisywane skrzydełko obejmuje dwie sekcje, pierwszą sekcję o eliptycznej krawędzi zewnętrznej, wyposażoną w co najmniej jedną rolkę prowadzącą drut metalowy i drugą sekcję znajdującą się na przedłużeniu pierwszej, tworzącą łuk okręgu i obejmującą obrzeże równoległe do osi obrotu, wyposażone w rowek prowadzący; ruch obrotowy przyrządu przyciskającego drut ma na celu spowodowanie, aby sekcja eliptyczna wniknęła jako pierwsza we wklęsłość bębna.
Także korzystnie, rolki prowadzące opisywanej sekcji eliptycznej tworzą zespół rozmieszczony wzdłuż jej brzegu, a dodatkowa rolka o większej średnicy mieści się na krańcu opisywanej sekcji; rolka ta wnika jako pierwsza we wklęsłość.
Te przyrządy umieszczające są tak dostosowane, aby co najmniej część zewnętrznej ścianki bębna formującego obejmowała wklęsłą powierzchnię. W przypadku prostego wcięcia, na przykład w rodzaju rowka rozszerzającego się w kierunku na zewnątrz, przyrząd powodujący przyciśnięcie drutu w tym wcięciu ścianki bębna składa się z popychacza, którego wymienna głowica ma kształt wypełniający opisywane wcięcie, a głowica ta jest ruchoma zgodnie z przesunięciem zsynchronizowanym z prędkością nawijania.
W tym przypadku, zgodnie z możliwym ukształtowaniem, popychaczem kieruje silnik dzia łający, poprzez przekładnię zębatą, na zębatkę stanowiącą wyposażenie wałka, na którego krańcu zamocowana jest głowica. Alternatywnie, popychacz może też być napędzany przez tłok lub silnik liniowy.
Na tym etapie wytwarzania siatki, każdy zwój ma kształt dokładnie taki jak bęben formujący i moż na ten zwój przesunąć w kierunku płaszczyzny formującej siatkę, gdzie powstaje podstawowy wzór. Zwoje rozdziela się więc przy pomocy bębna odwijającego i co najmniej jeden nieruchomy przyrząd osiowego prowadzenia zwojów jest umieszczony wzdłuż i na przedłużeniu opisywanego bębna odwijającego. To prowadzenie zapewnia w istocie co najmniej jedna prowadnica wewnętrzna umieszczona z przodu prowadnicy zewnętrznej. Każda para prowadnic ogranicza przejście zgodne z kształtem każdego zwoju i jest umieszczona zgodnie z gwintami bębna odwijającego, co najmniej w miejscu, w którym wzór ma występ na zewnątrz.
Na tym etapie, każdy podstawowy wzór siatki (odwinięty zwój) jest traktowany indywidualnie i gotowy do uż ycia, do wytwarzania siatki. Przyrządy umożliwiające ułoż enie odwiniętych zwojów na płaszczyźnie formowania siatki składają się więc z wałków ślimakowych umieszczonych w równych odstępach na obudowie i na przedłużeniu osi bębna odwijającego, wałki te są napędzane przez silniki elektryczne zsynchronizowane w taki sposób, że ich uruchomianie następuje kolejno i umożliwia łagodne wyciąganie zwoju tworzącego kolejne wzory siatki.
Zwoje, po odwinięciu przy pomocy gwintów spiralnych pojawiają się, po wyjściu z bębna odwijającego i z przyrządów prowadzących, na płaszczyźnie, której kierunek nie jest ściśle prostopadły do osi tych przyrządów. Jest więc korzystne, aby ślimaki, które zajmują się każdym zwojem, były napędzane kolejno, indywidualnie lub grupowo, zgodnie z położeniem części zwoju, którą się zajmują.
Każdy zwój lub podstawowy wzór siatki zostaje następnie umieszczony na płaszczyźnie formowania, gdzie następuje kolejne przesunięcie każdego wzoru; płaszczyzna ta składa się z łańcucha środkowego i dwóch łańcuchów bocznych zaopatrzonych w zęby ciągnące te wzory; łańcuchy są napędzane silnikami zsynchronizowanymi wzajemnie i z silnikami przyrządów ślimakowych.
Korzystnie, nad opisywanymi łańcuchami znajduje się taśma prowadzące i stałe, sztywne osłony, których celem jest zachowanie względnego położenia zwojów.
Ponadto, pod siatką umieszczono płyty poślizgowe, na krańcach łańcuchów, odsunięte od układu wytwarzania wzorów.
Na tym etapie wytwarzania powstaje siatka lecz podstawowe wzory tworzące ją nie są wzajemnie zamocowane.
PL 209 030 B1
To zamocowanie następuje przy pomocy dwóch zgrzewarek poprzecznych działających w kierunku: pionowym, każda poprzedzona jest przez mostek utrzymujący wzory tworzące siatkę; każdy mostek ma dwie głowice umieszczone po obu stronach siatki i działające we wzajemnie zbieżnych kierunkach.
Korzystnie, głowice mostków utrzymujących są wymienne i nadają rzeźbę, odpowiednio męską i ż e ń ską , odpowiadają ce wzorom tworzą cym siatkę i pozwalają ce na wzajemne wnikanie, którego celem jest przyciśnięcie do siebie tych wzorów przed ich zgrzewaniem.
Na etapie zgrzewania zwoje są więc dokładnie zetknięte wzajemnie.
Zgrzewarki dokonują zgrzewania punktowego co najmniej w niektórych skrzyżowaniach wzorów zgodnie z kierunkiem poprzecznym, korzystnie dwukrotnie, co odpowiada dwóm ukształtowaniom poprzecznym punktów skrzyżowania wzorów tworzących siatkę.
Istotnie, powtórzenie podstawowych wzorów, po prostu przesuniętych wzajemnie, prowadzi często do dwóch poprzecznych konfiguracji wytyczenia punktów skrzyżowania, co z kolei powoduje konieczność zastosowania dwóch oddzielnych zgrzewarek pionowych.
Można też użyć zgrzewarkę pracującą w kierunku poziomym, przy pomocy co najmniej pary głowic chowanych, wprowadzanych w dwa kolejne oczka siatki, w kierunku jej ruchu.
Należy zauważyć, że łańcuchy boczne sięgają do pierwszej zgrzewarki, podczas gdy łańcuch środkowy sięga do drugiej zgrzewarki.
Głównym składnikiem tego urządzenia, określającym całość ukształtowania siatki, pozostaje bęben formujący. Obejmuje on główny korpus, do którego można przymocować co najmniej jedną dodatkową objętość przeznaczoną do modyfikowania części zewnętrznej ścianki formującej.
Ta możliwość prowadzi do znacznego poszerzenia różnorodności podstawowych wzorów siatki, które można wytwarzać.
A wię c, w szczególnoś ci, dodatkową obję tość moż na ukształ tować w taki sposób, aby mieś cił a się w co najmniej jednej części wklęsłej powierzchni ścianki bębna, określając nową część zewnętrznej ścianki, na przykład płaską lub wypukłą.
Jest też możliwe, aby ta dodatkowa objętość została ukształtowana w taki sposób, aby mieściła się w co najmniej jednej części wklęsłej powierzchni ścianki bębna, określając nową część ścianki zawierającą wcięcie.
Zgodnie z możliwym ukształtowaniem, urządzenie według wynalazku może obejmować co najmniej jedną dodatkową szpulę drutu umieszczoną obok płaszczyzny formowania siatki, a drut będzie wówczas kierowany do jednej strony taśmy siatki w trakcie ruchu zorientowanego równolegle do tego opisywanego ruchu, a następnie drut zostanie zamocowany do taśmy siatki.
Korzystnie, stosuje się dwie lub cztery szpule, a druty kieruje się więc odpowiednio do jednej lub do obu stron taśmy siatki.
Urządzenie według wynalazku może też obejmować sekcję ciągłego tłoczenia osiowego co najmniej poprzecznej części taśmy siatki. Zgodnie z jedną możliwością, tłoczenia można dokonać na dwóch poprzecznych częściach wzdłuż obrzeży taśmy siatki.
Urządzenie może oczywiście być zautomatyzowane przy pomocy centralnej jednostki elektronicznego sterowania urządzeniem, którego parametry można regulować przy pomocy zespołów zewnętrznych dostępnych dla użytkownika; opisywana jednostka centralna odbiera sygnały wysyłane przez czujniki sygnalizujące chwilowy stan pewnych ruchomych części urządzenia.
Korzystnie, zespoły zewnętrzne dostępne dla użytkownika składają się z ekranu i klawiatury.
Także korzystnie, opisywana jednostka centralna i zespoły zewnętrzne tworzą część mikrokomputera obejmującego program sterowania urządzeniem.
W końcu, części urządzenia, na których umieszczono czujniki stanowią człony kierownicze różnych elementów obrotowych, a mianowicie silniki elektryczne. Te czujniki rejestrują położenie i prędkość każdego silnika, a jednostka centralna, pracująca według programu sterowania maszyną, zapewnia względną synchronizację zespołu tych silników, aby osiągnąć opisywane działanie urządzenia.
Jak już uprzednio wspomniano, wynalazek nie dotyczy jedynie urządzenia do wytwarzania ciągłej taśmy siatki lecz także taśmy siatki wytwarzanej przy pomocy tego urządzenia, powstającej przez powtórzenie pojedynczego wzoru przesuniętego według osi jego tworzenia, a wzory te są zgrzewane wzajemnie w miejscach co najmniej ich niektórych skrzyżowań.
Ponadto, jak wspomniano powyżej wynalazek dotyczy sposobu ciągłego wytwarzania taśmy siatki przy pomocy pojedynczego drutu metalowego.
PL 209 030 B1
Użytkownik urządzenia może według własnej woli wybrać długość wytwarzanej siatki, bądź dla zrealizowania wstępnie założonych odcinków, bądź też dla uzyskania odpowiednich rulonów do celów przemysłowych.
Jak wspomniano powyżej, sposób różni się zależnie od kształtu bębna formującego zawierającego lub też nie zawierającego części wydrążonych. W konsekwencji, formowanie przez nawijanie wokół bębna następuje wówczas, gdy ścianka zewnętrzna bębna obejmuje co najmniej jedną część wklęsłą i/lub co najmniej jedno wcięcie, przy pomocy odpowiedniej liczby przyrządów, które przyciskają drut do tej części ścianki zewnętrznej.
Wynalazek będzie teraz opisany bardziej szczegółowo, zwłaszcza w odniesieniu do figur przedstawionych w załączniku, a mianowicie:
- figura 1 jest widokiem perspektywicznym cał o ś ci urzą dzenia wedł ug wynalazku;
- figura 2 jest widokiem z boku tego urządzenia;.
- figura 3 jest rzutem pionowym wzdłuż głównej osi urządzenia, w kierunku strzałek 3-3 na figurze 2;
- figura 4 jest widokiem z góry na urządzenie według wynalazku, w kierunku strzałek 4-4 na figurze 2;
- figura 5 jest przekrojem podłużnym tego urządzenia, w kierunku strzałek 5-5 na figurze 2;
- figury od 6A do 6D przedstawiają widoki górnej części urzą dzenia, znajdują cej się ponad czę ścią przedstawioną na figurze 5, a mianowicie w kierunku strzałek 6-6;
- figura 7 jest przekrojem poprzecznym urzą dzenia w kierunku strzał ek 7-7 na figurze 3;
- figury od 8A do 8C przedstawiają różne widoki (z przodu, z boku i z góry) przyrządu przyciskającego drut do wklęsłych powierzchni zewnętrznej ścianki bębna formującego;
- figury od 9A do 9C przedstawiają róż ne widoki (z przodu, z boku i z góry) przyrzą dów do układania zwojów na środkowym łańcuchu;
- figury od 10A do 10C przedstawiaj ą róż ne widoki (z przodu, z boku i z góry) przyrzą dów do układania zwojów na łańcuchach bocznych;
- figury od 11A do 11H ukazują trzy sekcje zgrzewania w urzą dzeniu wedł ug wynalazku, jak również sekcję cięcia każdorazowo w widoku z góry i w widoku z boku;
- figury od 12A do 12C przedstawiają widok z przodu, z boku i z góry pł yt poś lizgowych zwią zanych ze środkowym łańcuchem;
- figury 13A i 13B przedstawiają widok z boku i z góry płyty poślizgowej zwią zanej z każdym łańcuchem bocznym;
- figury od 14A do 14D ukazują popychacz przeznaczony do dociskania drutu metalowego do wcięcia w bębnie formującym;
- figury od 15A do 15H przedstawiają przekroje dwóch moż liwych konfiguracji bę bna formują cego łącznie z dodatkowymi objętościami modyfikującymi konfigurację pierwotnego bębna;
- figury od 17A do 17H przedstawiaj ą jeszcze inne rodzaje bę bna,
- figura 18 przedstawia schemat synoptyczny zautomatyzowanej regulacji wytwarzania,
- figury od 19-A1 do 19-N3 przedstawiają , każ da dla siatki o szczególnym wzorze, kszta ł t bębna, liczbę i układ przyrządów dociskania drutu do bębna, ukształtowanie powstałej siatki i ewentualnie jej przekrój poprzeczny.
Wstępnie, należy zauważyć, że każda z figur nie zawiera całości odniesień cyfrowych przedstawionych elementów, aby niepotrzebnie nie przeciążać tych figur. W zamian, z uwagi na złożoność urządzenia, każda z figur ma na celu szczegółowe wyjaśnienie poszczególnej części urządzenia, które obejmuje właśnie całość odniesień wymagających wyjaśnienia.
W odniesieniu do figury 1, drut metalowy (20) zasilaj ą cy urzą dzenie do wytwarzania taś my siatki jest magazynowany poprzez nawinięcie na szpuli (21), obracającej się swobodnie na stojaku (22). Po wyjściu ze szpuli (21), drut (20) przechodzi najpierw przez przyrząd prostujący (23), który ma na celu likwidowanie części ewentualnie skręconych lub zagiętych, następnie przez dwa krążki prowadnicowe (25, 26), które kierują drut aż do wejścia do właściwego urządzenia. Górna część urządzenia jest nakryta pokrywą (27), połączoną, podobnie jak szereg innych części urządzenia, z konstrukcją bazową (24) tworzącą korpus urządzenia.
Taśmę siatki (100) wytwarza się przy pomocy kolejności pojedynczego wzoru tworzącego zasadniczą konstrukcję tej siatki (100), powtarzaną z przesunięciem o stały skok. Taśmę siatki wytwarza się więc w sposób ciągły przez kolejne dodawanie tego samego wzoru na płaszczyźnie ukształtowanej przez trzy łańcuchy (72) bez końca, na których układa się każdy wzór tworzący podstawę siatki (100). Prędkość unoszenia tych łańcuchów (72), uzyskana przy pomocy silników unoszenia (69)
PL 209 030 B1 zsynchronizowanych z prędkością wytwarzania każdego wzoru pozwala określić skok oddzielający dwa kolejne wzory. Ułożenie każdego podstawowego wzoru siatki dokonuje się przy pomocy ślimaków (60) rozłożonych wokół pionowej konstrukcji tworzącej urządzenie wytwarzające każdy wzór według sposobu, który będzie dalej objaśniony bardziej szczegółowo.
Poniżej tego urządzenia, dla wzajemnego zamocowania wzorów i stworzenia sztywnej siatki (100), umieszczono dwie zgrzewarki (89, 92) prostopadle do taśmy siatki. Przyrząd do cięcia (97) znajduje się za drugą zgrzewarką (92) i pozwala na cięcie taśmy siatki na odcinki o ustalonych wcześniej długościach. Stół (99) wyposażony w prostopadłe rolki (98) umożliwia operowanie odcinkami siatki na zakończenie wytwarzania. Dwie zgrzewarki (89, 92), jak również przyrząd do cięcia (97) obejmują na swych wejściach, odpowiednio, przyrząd utrzymujący taśmę, obejmujący dwie głowice umieszczone z obu stron tej taśmy siatki. Głowice górne (82, 85), widoczne na figurze 1, współpracują z głowicami dolnymi i z głowicami zgrzewającymi, co będzie dalej opisane bardziej szczegó łowo.
Szpule (102) drutu metalowego umieszczone bocznie umożliwiają dodanie, na co najmniej jednej stronie siatki (100), w trakcie jej powstawania, drutów (101), które zostają zamocowane do tej siatki (100) w kierunku osiowym.
Te druty (101), które rozwijają się wzdłużnie, na przykład w sąsiedztwie bocznych obrzeży siatki (100), mogą, w danym przypadku, wzmocnić konstrukcję siatki. Można je umieścić, przy założeniu gdy są zamocowane po obu stronach siatki (100), naprzeciw siebie lub z przesunięciem. Zmiany kierunku drutu (101) pomiędzy fazą zasilania, gdy jest on wyraźnie prostopadły do osi odwijania siatki (100), a fazą zgrzewania drutu z siatką, dokonuje się znanym sposobem, na przykład przy pomocy krążków (niezaznaczonych).
Figura 2 przedstawia całościowo elementy figury 1 lecz z nieco bardziej dokładnym przedstawieniem głównego korpusu urządzenia, ukształtowania widocznego jako pionowe i skierowanego ku osi pokrywy (27). Konstrukcja z kształtowników (24) podtrzymuje prawie całość elementów tego urządzenia. Łańcuchy bez końca (72) obracają się wokół mniejszych kół przekładni zębatych (71) umieszczonych na ich rozluźnionych krańcach, z których jedno jest bezpośrednio napędzane silnikiem (69). Figura ta ukazuje umiejscowienie, względem pionowego ukształtowania urządzenia, przyrządów (50) umożliwiających dociskanie drutu w częściach wklęsłych bębna formującego, a będzie to następnie wyjaśnione bardziej szczegółowo. Te przyrządy, które widać już na figurze 1, są napędzane przez silniki (55) wyposażone w czujniki położenia i prędkości (56) i są mianowicie wyposażone w część (51) wykonującą to dociskanie.
Te przyrządy dociskające widać także szczególnie wyraźnie na figurze 3, silniki (55) są oddzielone reduktorem (54) od skrzydła czynnego (50).
Przyrząd do nawijania, którego działanie widać zwłaszcza na figurze 7, jest napędzany silnikiem (299), widocznym także na figurze 2.
Odnosząc się wciąż do figury 3, widok ten ukazuje bęben odwijający (34) i jego położenie względem ślimaka (60) umożliwiające ułożenie każdego zwoju na łańcuchach bez końca (72). Na tym przedstawieniu widać reduktory (68) należące do wyposażenia silników napędzających (69) opisywane łańcuchy (72).
Te reduktory (68) widać także na figurze 4, która przedstawia również to, że silniki napędzające (69) trzy łańcuchy bez końca (72) są wyposażone w czujniki położenia i prędkości (70). Figura ta przedstawia także fakt, że łańcuch środkowy (72) jest dłuższy niż łańcuchy boczne (72), które zatrzymują się poniżej pierwszej zgrzewarki (89), podczas gdy łańcuch środkowy zatrzymuje się poniżej drugiej zgrzewarki (92).
Ten widok z góry ukazuje konfigurację, w której umieszczono cztery przyrządy do dociskania drutu, co pozwala uzyskać siatkę taką jak przedstawiona, a więc której każdy wzór posiada cztery łuki wklęsłe.
Jak okaże się dalej, część lub skrzydło czynne (50) tych przyrządów dociskających obejmuje dwie części, których pola zewnętrzne stanowią dwa łuki o różnej geometrii, tworzące wzajemne przedłużenie, z których jeden obejmuje rolki prowadzące (52, 53) (patrz figury od 8A do 8C).
Należy zauważyć, że na wszystkich figurach dotąd opisanych, pewne części konstrukcji (24) są opuszczone dla lepszego odczytania figury.
Figura 5 pozwala lepiej zrozumieć sens płaszczyzny, na której tworzy się siatkę, płaszczyznę stworzoną przez trzy łańcuchy bez końca (72), wyposażone w zęby (73) pozwalające na przesuwanie wzorów, gdy zostają ułożone przez przyrządy ślimakowe (60). Te przyrządy występują na przykład w liczbie siedmiu i są umieszczone na wewnętrznym obwodzie urządzenia wykonującego zwoje tworzące
PL 209 030 B1 podstawowe wzory siatki; uruchamia się te przyrządy, korzystnie, kolejno jeden po drugim umożliwiając ułożenie na płasko każdego zwoju, który praktycznie ma pewne odchylenie wobec płaszczyzny formowania siatki (100).
Figury 6A i 6B pokazują, że bęben odwijający (34) jest wyposażony w gwinty (36) pozwalające traktować pojedynczo każdy zwój (35). Z każdej strony tych gwintów (36) znajduje się przyrząd zewnętrznego prowadzenia (44), który uniemożliwia zwojom rozluźnianie na zewnątrz. Figury 6C i 6D uściślają położenie i działanie każdej prowadnicy zewnętrznej (44), we współpracy z prowadnicą wewnętrzną (43); prowadnice zewnętrzne mają kształt zależny w istocie od ukształtowania zwojów po nawinięciu ich na bęben formujący. W przypadku, gdy chce się uzyskać podstawowy wzór siatki taki jak przedstawia figura 5, należy dodać prowadnice wewnętrzne (43) tworzące narośl z każdej strony cylindrycznego bębna (34) odwijającego, na poziomie każdego gwintu (36) rozdzielającego pojedyncze zwoje (35). Prowadnice zewnętrzne (44), lokujące prowadnice wewnętrzne (43), stanowią więc odpowiednią oczywistość. Prowadnice wewnętrzne (43) są mianowicie przymocowane do płytki (37) umieszczonej pod bębnem odwijającym (34) (patrz figura 7).
Prowadnice wewnętrzne (43) i zewnętrzne (44) nie są umieszczone na tym samym poziomie, aby odzwierciedlić nachylenie gwintów (36). Tak jak przedstawia figura 6A, silnik przyrządu nawijania (przyrząd przedstawiony szczegółowo na figurze 7) jest połączony z tym przyrządem poprzez reduktor (298) i posiada czujnik prędkości i położenia (300). Ten przyrząd odwijający obejmuje mianowicie krążek zewnętrzny (31) umożliwiający nawijanie drutu na bęben formujący (33), a krążek ten (31) łączy się sztywno z płytą obrotową (30), co przedstawiono bardziej szczegółowo na przekroju figury 7.
Położenie kątowe zespołu formowania i odwijania można modyfikować (patrz figura 6D) w taki sposób, aby jeszcze zwiększyć moż liwoś ci uzyskiwania wzorów stosowanych do siatek według wynalazku.
Figura 7 ukazuje wyraźnie, że drut (20), po przejściu przez krążek (26), wnika w wałek drążony (28) wprawiony w ruch przez silnik (299) przy pomocy wałka ślimakowego (270), wprawiając w ruch przekładnię zębatą (271) zaklinowaną na tym wałku (28) przy pomocy klina (274). Wałek obrotowy (28) obraca się swobodnie w pokrywie (27) przy pomocy łożyska kulkowego (273) utrzymywanego w obudowie pierś cienia, który jest przymocowany do tej pokrywy (27). Taka sama konstrukcja, obejmująca łożysko kulkowe (276), związaną z nim obudowę (275) i pierścień mocujący (277) umożliwia utrzymywanie wałka w dolnej przegrodzie pokrywy (27).
Po wyjściu z wałka drążonego (28), krążek (29) o takiej samej osi obrotu jak krążek (26) umożliwia ponowne skierowanie drutu w kierunku promieniowym wobec osi obrotu wałka (28). Drut ten (20) kieruje się następnie w stronę nachylonego krążka (31) umieszczonego na obwodzie płyty obrotowej (30) i pozwalającego na nawijanie drutu wokół nieruchomego bębna (33). Bęben ten (33) jest bębnem tworzącym, nadającym każdemu zwojowi postać podstawowego wzoru siatki.
Bęben ten jest podtrzymywany przez płytę (32) posiadającą połączenie mechaniczne z wałkiem drążonym (28), który nie przekazuje jednakże swego ruchu obrotowego tej płytce (32), z uwagi na istnienie łożyska kulkowego (284).
Tym niemniej konieczna jest możliwość zmiany położenia lub kąta poziomego bębna formującego (33), który jest nieruchomy względem wałka drążonego (28), płyty obrotowej (30) i krążka prowadnicowego (31). Bęben ten (33) jest przecież nieruchomy, zaś wałek do którego jest przymocowany ma być obrotowy dzięki obecności dwóch pośrednich przekładni zębatych. Jedna z tych pośrednich przekładni zębatych (278) jest połączona z korpusem urządzenia do nawijania (27), podczas gdy druga pośrednia przekładnia zębata (283) jest połączona z płytą obrotową (32). Są one połączone poprzez dwa koła obiegowe (179, 281). Te przekładnie są przymocowane do tulei (282) obrotowej wokół wałka (280), który wspiera się na płycie obrotowej (30) połączonej z obrotowym wałkiem drążonym (28), zapewniając nieruchomość bębna (33).
Podobnie, płyta dolna (37), do której przymocowane są właśnie prowadnice wewnętrzne (43) o kształcie dokładnie takim jak części wystające każdego zwoju ukształtowanego przez bęben (33), jest nieruchoma mimo, iż nie jest przymocowana do korpusu. Jest ona również połączona mechanicznie z krańcem wałka drążonego (28), tak aby nie przemieszczać się lub skręcać ku niemu. Przyczyną tego jest użycie takiej samej konstrukcji z dwiema pośrednimi przekładniami zębatymi, jedna z przekł adni (286) jest przymocowana do bę bna formują cego (33), podczas gdy druga (291) jest połączona z opisywaną dolną płytą krańcową (37). Te dwie pośrednie przekładnie zębate są połączone poprzez koła obiegowe (287, 290) umieszczone po obu stronach tulei (298) i obracające się wokół osi (288). Ta tuleja (289) jest podtrzymywana przez bęben odwijający (34), który z kolei jest połączony
PL 209 030 B1 z wał kiem drążonym (28), dzię ki czemu pł yta (37) pozostaje nieruchoma, połączona swobodnie z wałkiem drążonym (28).
Pośrednia przekładnia zębata (291) jest połączona z wałkiem głównym poprzez dwa łożyska kulkowe (292, 294), a ten wałek jest osłonięty pokrywą (295). Płyta (37) właściwie jest połączona poprzez wspornik (293) z pośrednią przekładnią zębatą (291). Należy zauważyć, że bęben odwijający (34) obejmuje główną płytę usztywniającą (296).
Na tej figurze 7 pojawiają się także gwinty spiralne (36) świadczące o różnym poziomie traktowania drutu pomiędzy prowadnicami wewnętrznymi (43) i zewnętrznymi (44), umieszczonymi po obu stronach centralnej osi wałka (28).
Na poziomie bębna formującego (33), przyrządy popychające (42), wyposażone w sprężyny zapewniające styk ze zwojami podczas nawijania, umożliwiają uniknięcie osłabienia naprężenia podczas nawijania.
Figury od 8A do 8C opisują dokładnie przyrządy dociskające drut do wklęsłych części ścianki bębna (33) formującego. Uprzednio opisano część mechaniczną umożliwiającą napęd skrzydła (50) wyposażonego w dwie części (50A, 50B) o kształcie prostopadłym do osi obrotu i których brzegi mają różną geometrię. Brzeg (52) jest przede wszystkim częścią elipsy, podczas gdy brzeg (51) jest łukiem okręgu. Pierwszy z nich umożliwia rozpoczęcie wyginania drutu przy pomocy krążków prowadnicowych (52, 53), tak aby mógł wypełnić wklęsła powierzchnię bębna (33). Część brzegu w postaci łuku okręgu (51) obejmuje grubszy kołnierz boczny wyposażony w rowek umożliwiający także prowadzenie drutu (20).
W odniesieniu do figury 8A, ruch obrotowy przyrzą du dokonuje się w sensie trygonometrycznym, a więc drut jest najpierw prowadzony przez krążek o największej średnicy (53), potem przez krążki o mniejszej średnicy (52), które zaczynają odpychać go do wnętrza wgłębienia zewnętrznej ścianki bębna (33), a brzeg (51) kończy dociskanie wypełniając całkowicie kształt do wklęsłości.
Figury od 9A do 9C ukazują dokładne działanie ślimaków umożliwiających ułożenie każdego zwoju w łańcuchu (72) wyposażonym w zęby (73). Każdy z wałków ślimakowych (60), wyposażonych w gwinty spiralne (61) jest napę dzany silnikiem (64), na końcu którego znajduje się reduktor (63). Każdy silnik obejmuje też czujnik prędkości i położenia (65). Gwint spiralny (61) zaczyna się w górnej części, na poziomie dolnego krańca bębna odwijania (33) (patrz figura 3), a kończy się na poziomie dna wklęsłości łańcucha (72) oddzielającej dwa zęby (73). W przykładzie figur od 9A do 9C, dotyczącym działania przyrządów ślimakowych (60), umieszczonych po obu stronach środkowego łańcucha (72), dwa silniki obracają się, na przykład równocześnie lecz w przeciwnych kierunkach. Umożliwiają więc, aby zwój opuszczał się stopniowo wchodząc pomiędzy dwa zęby sąsiadujące (73) środkowego łańcucha (72). Przyrząd osłonowy (45) znajdujący się nad zębami, utrzymuje jednak otwarte przejście z rozszerzonymi prowadnicami (47), umożliwiającymi wejście zwoju (35) pomiędzy dwa zęby (73) i pomiędzy dwa przyrządy ślimakowe (60).
Taka sama konfiguracja, lecz dla łańcuchów bocznych, występuje na figurach od 10A do 10C. Z uwagi na nachylenie zwoju (35), dwa przyrządy ślimakowe występujące na figurze 10A działają z przesunię ciem w czasie, w stosunku do tych, które przedstawiono na figurach 10A i na figurze 9. Dla łańcuchów bocznych (72), taśma osłonowa górna (46), o przekroju w kształcie litery L, umożliwia utrzymywanie każdego zwoju pomiędzy zębami; taśma ta (46) ma też otwór pomiędzy dwoma silnikami, aby wprowadzić każdy zwój (35) przy rozszerzonych prowadnicach (47).
Figury 11A i 11B ukazują konfigurację pierwszej zgrzewarki punktowej (89), obejmującej głowicę zgrzewającą górną (90) i dolną (91), a całość poprzedzają szczęki utrzymujące górne (82) i dolne (83) połączone z głowicą utrzymującą, odpowiednio górną (81) i dolną (84). Ruch tych głowic utrzymujących i głowic zgrzewających jest równoczesny, głowice odpowiednio górne (90, 81) i dolne (91, 84) są wzajemnie połączone.
Dla uzyskania możliwie jak najdokładniejszego utrzymania, szczęka utrzymująca górna (82) obejmuje wypukłości wydrążone, do których dopasowują się wypukłości wewnętrzne występujące na szczęce dolnej (83); te wypukłości mają kształt, co najmniej częściowo, oczek między punktami skrzyżowań do zgrzewania.
Przedstawia to obszar zakreskowany na figurze 11B. Dlatego szczęki (82, 83) są wymienne i zależ ne od konfiguracji podstawowych wzorów siatki (100).
Taką samą operację powtarza się na poziomie drugiej zgrzewarki przedstawionej na figurach 11C i 11D, co odpowiada drugiej konfiguracji poprzecznej punktów skrzyżowania siatki (100). Możliwe
PL 209 030 B1 jest także dokonanie zgrzewania poziomego, tak jak wskazano na figurach 11G i 11H, przy pomocy głowic (93, 94).
Na poziomie stanowiska cięcia (97) działanie jest podobne. Dwie głowice tnące, odpowiednio górna (95) i dolna (96), przemieszczają się, po wzajemnym zetknięciu, w tym samym czasie co głowice utrzymujące, górna (86) i dolna (87), połączone z przyrządem utrzymującym (85) złączonym ze stanowiskiem cięcia (97).
Uprzednio wspomniano fakt, że łańcuchy (72) mają ograniczony zasięg, aż do pierwszej zgrzewarki (89) jeśli chodzi o łańcuchy boczne i aż do drugiej zgrzewarki (92), jeśli chodzi o łańcuch środkowy. Płyty poślizgowe (49), przedstawione na figurach od 12A do 12C, przewidziano po obu stronach krańca środkowego łańcucha (72), aby ułatwić przesunięcie siatki po zejściu z tego łańcucha środkowego (72). Na poziomie silnika napędowego (69), jest on połączony z kołem zębatym (71) poprzez reduktor (68) i wałek łączący (67). Takie płyty poślizgowe (49) występują także w powiązaniu z łańcuchami bocznymi (72), jak przedstawiają figury 13A i 13B.
Figury od 14A do 14D ukazują ukształtowanie popychacza umożliwiającego dociśnięcie drutu do wcięć w bębnie formującym (33). Te popychacze obejmują głowicę (58), której kraniec jest ukształtowany zgodnie z omawianymi wcięciami, a więc głowica ta (58) jest wymienna. Na konfiguracjach figur 14A i 14B głowice te (58) są zamocowane poprzez oprawkę narzędziową (59) na wałku (57) wyposażonym w zębatkę, przemieszczaną prostoliniowo poprzez przekładnię zębatą reduktora (66) umieszczoną na wylocie silnika napędowego (67). Silnik ten obejmuje też czujnik przemieszczania (38), pozwalający na zaprogramowaną synchronizację ruchu popychacza (58) w taki sam sposób, jak dla przyrządów dociskających drut do powierzchni wklęsłych, takich jak uprzednio objaśnione. Figury 14C i 14D przedstawiają warianty, w których napęd głowicy (58) dokonuje się odpowiednio przy pomocy tłoka (67) i silnika liniowego (67).
Figury od 15A do 15D przedstawiają konfigurację bębna (33A) w gwiazdę o czterech ramionach z czterema powierzchniami wklęsłymi. Można wypełnić te powierzchnie dodatkowymi objętościami (od 41A do 41C), aby wytworzyć podstawowe wzory siatki różniące się mimo pochodzenia od tego samego podstawowego bębna (33A). Podobnie rzecz się ma z konstrukcją przedstawioną na figurach od 15E do 15H, o kształcie trójkątnym (33B) z trzema powierzchniami wklęsłymi. Należy zaznaczyć, że w tym przypadku również można zastosować dodatkowe objętości wypełniające (od 41A do 41C), zgodnie z różnymi kombinacjami.
Figury od 16A do 16D przedstawiają inną możliwą konfigurację podstawowego bębna (33C) z dodatkowymi obję toś ciami (od 41D do 41F) przystosowanymi szczególnie do tej nowej konfiguracji. Podstawowy bęben (33D) przedstawiony na figurach od 16E do 16H, ukazujący pięć wklęsłych części podzielonych na dwie grupy różnych łuków, można połączyć z dodatkowymi objętościami (od 41A do 41C) ukazanymi na figurze 15.
Wariant (33E) figur 17A i 17B, posiadający sześć części wklęsłych oraz dwa różne łuki, można dopasować także do dodatkowych objętości ukazanych na figurze 15. Odwrotnie, konfiguracja podstawowych bębnów (33F) obejmuje dodatkowe objętości (od 14E do 41G) dotychczas nie wymienione. Szczególna konfiguracja (33G), przedstawiona na figurze 17G, praktycznie kolista, obejmuje po prostu dwie dodatkowe objętości (41G) w postaci półksiężyców.
W odniesieniu do figury 18, schemat synoptyczny pozwala zrozumieć zautomatyzowane sterowanie urządzeniem przy pomocy mikrokomputera (76) kontrolowanego przez użytkownika, dysponującego złączem sterowania (77), programem działania, który wysyła i odbiera sygnały przy pomocy sieci łączności (74) kontrolującej:
- silnik nawijania (299) i otrzymują cej sygnał y poprzez czujnik (300);
- silniki napędzające przyrządy dociskające drut do części wklęsłych i otrzymującej informacje od czujników (56) połączonych z tymi silnikami;
- silniki (64) kontrolujące ślimaki układające zwoje w łańcuchach (72) i otrzymujące informacje od czujników połączonych z tymi silnikami; i
- silniki napędzające łańcuchy (72) i otrzymującej sygnały od czujników (70) połączonych z tymi silnikami.
Elektroniczna karta kontroli przemieszczeń i synchronizacji układu (75) pozwala sterować całością i obejmuje mianowicie sekcję przetwornika (78) sygnałów i układ kontroli (79) sygnałów wysyłanych przez różne czujniki umieszczone na silnikach.
W odniesieniu do figur od 19-A1 do 19-N1, objaśniają one liczne konfiguracje podstawowych bębnów, do których dodano, w określonym przypadku, dodatkowe objętości. We wszystkich przypadkach,
PL 209 030 B1 jeśli konfiguracja zawierająca dodatkowe objętości wymaga użycia przyrządów dociskających drut, bądź w częściach wklęsłych, bądź też we wcięciach, to przyrządy te ukazano łącznie z ich przesunięciem w działaniu wynikającym z prędkości nawijania drutu. Równolegle, dla każdej figury, przedstawiono otrzymaną siatkę (100).
Nie wnikając w szczegóły każdej figury, należy zauważyć, że jeśli rozpatruje się przykład figury 19-A1, to bęben podstawowy (33A) jest powiązany z dwiema dodatkowymi objętościami (41B) tworzącymi po obu stronach powierzchnię wypukłą, która nie wymaga żadnego dodatkowego przyrządu dociskającego. Odwrotnie, dwie pozostałe powierzchnie wklęsłe wymagają działania przyrządów dociskających (50). Przyrządy te (50) uruchamia się kolejno, z przesunięciem fazowym zależnym od prędkości obrotu silnika napędzającego przyrząd odwijający i sterowanym przez wymienioną uprzednio elektronikę.
Podobnie rzecz ma się z figurą 19-A2, w której nie przewidziano żadnej dodatkowej objętości (41B) i która wymaga więc czterech przyrządów dociskających działających w kwadraturze fazowej.
Na figurze 19-B2, dwie dodatkowe objętości (41C) obejmują wcięcie środkowe wymagające zastosowania popychacza (57). Synchronizację dwóch przyrządów (50) dociskania drutu do powierzchni wklęsłej i dwóch popychaczy (57) prowadzi się w taki sam sposób, w kwadraturze fazowej, biorąc pod uwagę odrębności techniczne silników (56, 57), napędzających z jednej strony przyrządy obrotowe, a z drugiej strony przyrządy, w których ruch obrotowy przekształca się w przemieszczanie liniowe.
Ta ostatnia kwestia nie dotyczy sytuacji przedstawionej na figurze 19-B3, w której cztery popychacze (57) są napędzane w kwadraturze fazowej.
W pewnych przypadkach, jak na figurze 19-C2, można zastosować cztery przyrządy (50) wobec powierzchni wklęsłych i przyrządy popychające (57), których głowice (58) są dostosowane do dodatkowej objętości (41G). Figury 19-C5 i 19-C6 przedstawiają alternatywy wytwarzania siatki (100) ukazane na figurze 19-C1, odpowiednio z dwoma i czterema popychaczami, których głowice spełniają taką samą funkcję jak przyrządy dociskające. Na koniec, figura 19-C7 przedstawia wariant wytwarzania niewymagający ani popychaczy ani przyrządów dociskających.
Należy zauważyć, że gdy ma się do czynienia z powierzchnią wklęsłą, to można również stosować przyrząd popychający (57) lecz z głowicą (58), taką, jak objaśniona na przykładzie na figurze 19-D4, wypełniającą tę powierzchnię wklęsłą i dokonuje dociskania przez popychanie promieniowe.
Wszystkie te figury ukazują bardzo dużą liczbę wariantów, które można zrealizować przy pomocy urządzenia według wynalazku i różnych przyrządów, które można dołączyć do tego urządzenia.
Figury od 19-N1 do 19-N3 przedstawiają w szczególności trzy dodatkowe możliwości wytwarzania i/lub obróbki siatek (100):
- na 19-N1, bęben formujący (33) obraca się wokół swej osi o kąt X°;
- na 19-N2, jak widać na przekroju, po prawej stronie rysunku siatki (100), siatka ta został a wytłoczona wzdłużnie w sąsiedztwie swych obrzeży; i
- na 19-N3, dodano uzupeł niają ce druty metalowe osiowo (patrz przekrój) wzdł uż obrzeż y, z obu stron siatki.
Oczywiście, wynalazek według opisu jak również przedstawione przykłady zastosowania stanowią jedynie przykłady możliwych realizacji wynalazku, który nie ogranicza się do tego powyższego opisu. Przeciwnie, wynalazek ten obejmuje wszystkie warianty postaci, przyrządów i konfiguracji, które są osiągalne dla specjalisty w tej dziedzinie.

Claims (54)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do wytwarzania ciągłej taśmy (100) siatki metalowej z pojedynczego giętkiego drutu metalowego (20), zasilającego w sposób ciągły to urządzenie, przy czym wspomniana siatka składa się z powtórzeń na płaszczyźnie tego samego wzoru (35) z drutu metalowego (20), gdzie każdy wzór nakłada się na poprzedni z przesunięciem o stały odstęp w kierunku osi wytwarzania taśmy siatki (100), przy czym urządzenie zawiera:
    - sekcję (21, 22) przechowywania drutu metalowego (20);
    - sekcję (25, 26, 29, 31) cią g ł ego zasilania urzą dzenia drutem metalowym (20);
    - sekcję formowania (33, 41), w której drut (20) jest kształtowany w kolejne identyczne wzory (35);
    - sekcję przenoszenia (34, 60) do przemieszczania każ dego wzoru (35) z drutu metalowego (20) po kolei w kierunku płaszczyzny formowania taśmy siatki (100);
    PL 209 030 B1
    - sekcję (72, 73), w której każdy wzór (35) jest utrzymywany na płaszczyź nie i przesuwany o stał y odstę p, przed nadejś ciem nastę pnego wzoru;
    - sekcję (89, 92), w której wzory (35) s ą przymocowywane do siebie nawzajem;
    znamienne tym, że sekcja formowania posiada bęben formujący (33) utrzymywany w niezmienionym położeniu podczas procesu formowania, gdzie wokół bębna (33) nawijany jest drut metalowy (20), umieszczone na obrzeżu bębna (33) elementy ruchome (50, 57) do ograniczania drutu (20) tak, aby dostosował się on do kształtu bębna (33), przy czym przemieszczenie tych elementów (50, 57) jest zsynchronizowane z ruchem nawijanego drutu (20).
  2. 2. Urządzenie według zastrzeż enia 1, znamienne tym, że posiada przyrząd (97) do cięcia taśmy (100) siatki, umieszczony za elementami (89, 92) do mocowania wzorów (35) do siebie nawzajem, zgodnie z kierunkiem biegu procesu.
  3. 3. Urządzenie według zastrzeżenia 1 albo 2, znamienne tym, że sekcja przechowywania giętkiego drutu metalowego (20) składa się ze szpuli (21) drutu obracającej się swobodnie w stojaku (22) tej szpuli (21).
  4. 4. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 1 do 3, znamienne tym, że sekcja zasilania urządzenia drutem metalowym (20) zawiera kolejno:
    - elementy (23) do prostowania drutu (20), przeznaczone do umieszczenia go w linii prostej;
    - co najmniej jeden krążek (25, 26) do prowadzenia drutu (20) do
    - urządzenia obrotowego (28, 30, 31) do nawijania wokół bębna (33).
  5. 5. Urządzenie według zastrzeżenia 4, znamienne tym, ż e sekcja formowania (33) jest obrotowa względem osi formowania.
  6. 6. Urzą dzenie wedł ug jednego z zastrzeż e ń od 1 do 5, znamienne tym, ż e sekcję przenoszenia do przemieszczania każdego wzoru (35) składa się z bębna odwijania (34), współosiowego z bębnem formującym (33), wyposażonego w gwinty spiralne (36) i poruszającego się ruchem obrotowym zsynchronizowanym z prędkością nawijania drutu (20), co umożliwia rozdzielanie zwojów (35) tworzących wzory siatki.
  7. 7. Urzą dzenie wedł ug zastrzeż enia 6, znamienne tym, ż e przyrzą dy (60) umoż liwiają ce ukł adanie każdego zwoju (35) na płaszczyźnie formowania siatki umieszczone są na obudowie bębna odwijania (34), na poziomie jego krańca oddalonego od bębna formującego (33), a ruch tych przyrządów (60) jest zsynchronizowany z ruchem wspomnianego bębna odwijania (34).
  8. 8. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 1 do 7, znamienne tym, że sekcja utrzymująca każdy wzór (35) na płaszczyźnie formowania siatki i przesuwająca go o stały odstęp przed nadejściem następnego wzoru (35) na wspomnianą płaszczyznę, składa się z wielu taśm (72) bez końca umieszczonych równolegle, napędzanych z taką samą prędkością, zsynchronizowaną z prędkością formowania wzorów (35) z drutu metalowego (20), a taśmy (72) te w regularnych odstępach posiadają zęby (73) umożliwiające pociąganie każdego wzoru (35) ułożonego na płaszczyźnie ukształtowanej przez te taśmy.
  9. 9. Urzą dzenie wedł ug jednego z zastrzeż e ń od 1 do 8, znamienne tym, ż e elementy do zamocowania wzorów (35) z drutu metalowego (20) do siebie nawzajem zawierają co najmniej jedną zgrzewarkę (89, 92) umieszczoną poprzecznie do osi ruchu siatki.
  10. 10. Urządzenie według zastrzeżenia 9, znamienne tym, że co najmniej jedna zgrzewarka (89, 92) dokonuje zgrzewania w kierunku pionowym i jest poprzedzona przyrządem (82, 83) umożliwiającym utrzymanie wzorów (35) o tym samym przekroju poprzecznym we wzajemnym kontakcie.
  11. 11. Urządzenie według zastrzeżenia 9, znamienne tym, że co najmniej jedna zgrzewarka (93, 94) dokonuje zgrzewania w kierunku poziomym.
  12. 12. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 4 do 11, znamienne tym, że przyrząd do nawijania posiada wałek obrotowy (28) drążony, przez który przechodzi drut (20) po prowadzeniu przez co najmniej jeden krążek (26) kierujący ten drut (20) w stronę tego wałka (28), na którego wylocie znajduje się krążek (29), ponownie kierujący drut (20) promieniowo w stronę zewnętrznego krążka nawijania (31), którego oś tworzy kąt ostry z osią obrotu przyrządu do nawijania, którego przemieszczanie się po okręgu następuje z promieniem większym niż promień bębna nawijania (33).
  13. 13. Urządzenie według zastrzeżenia 12, znamienne tym, że wspomniany przyrząd do nawijania jest poruszany silnikiem elektrycznym (299).
  14. 14. Urządzenie według zastrzeżenia 12 albo 13, znamienne tym, że bęben formujący (33) jest umieszczony współosiowo z przyrządem do nawijania, na przedłużeniu wałka drążonego (28).
    PL 209 030 B1
  15. 15. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 1 do 14, znamienne tym, że promieniowe, sprężynowe popychacze (42) utrzymują drut (20) nawinięty wokół bębna formującego (33).
  16. 16. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 1 do 15, znamienne tym, że jeśli bęben (33) ma co najmniej jedną powierzchnię wciętą i/lub wklęsłą, na obwodzie bębna (33) znajduje się odpowiednia liczba przyrządów (50, 57) do dociskania drutu do tej lub tych powierzchni, zaś ruch tego lub tych przyrządów (50, 57) jest zsynchronizowany z prędkością przekazaną przez silnik nawijania (299).
  17. 17. Urządzenie według zastrzeżenia 16, znamienne tym, że przyrząd (50) do dociskania drutu (20) do powierzchni wklęsłej, przez co drut przyjmuje kształt wciętego łuku, składa się z części obrotowej (50) o osi obrotu równoległej do osi bębna (33), wyposażonej w skrzydło prostopadłe (50A, 50B) do tej osi, którego obrzeże zewnętrzne wyposażone jest w elementy (53, 52, 51) do prowadzenia drutu metalowego (20) i ma kontur sekcji dopasowujący się do kształtu powierzchni wklęsłej.
  18. 18. Urządzenie według zastrzeżenia 17, znamienne tym, że wspomniane skrzydło posiada dwie sekcje (50A, 50B), pierwszą sekcję (50A) o eliptycznym obrzeżu (52) zewnętrznym, wyposażonym w co najmniej jeden wałek (53) prowadzący drut metalowy (20), oraz drugą sekcję (50B) o konturze stanowiącym kontynuację pierwszej sekcji, tworzącą łuk okręgu i posiadającą boczne obrzeże równoległe do osi obrotu, wyposażone w rowek prowadzący, zaś element (50) do umieszczania drutu (20) jest obracany tak, że sekcja eliptyczna jako pierwsza wchodzi do wnętrza wklęsłego kształtu bębna (33).
  19. 19. Urządzenie według zastrzeżenia 18, znamienne tym, że wałki prowadzące (52, 53) sekcji eliptycznej (50B) są umieszczone w dużej liczbie na jej brzegu, zaś wałek (53) o większej średnicy jest zamocowany na krańcu tej sekcji (50B) i jako pierwszy wchodzi do wnętrza wklęsłego kształtu.
  20. 20. Urządzenie według zastrzeżenia 16, znamienne tym, że przyrząd (57) do dociskania drutu do wcięcia w ściance bębna posiada popychacz (57), którego wymienna głowica (58) ma kształt, który może wchodzić w to wcięcie, przy czym głowica (58) może przemieszczać się ruchem postępowym, a przemieszczanie to jest zaprogramowane tak, ż e jest zsynchronizowane z prędkością nawijania.
  21. 21. Urządzenie według zastrzeżenia 20, znamienne tym, że popychacz (57) jest kontrolowany przez silnik (67) działający poruszającym zębatkę przez przekładnię zębatą, zamocowaną na wale (57), na końcu którego zamocowana jest głowica (58).
  22. 22. Urządzenie według zastrzeżenia 20, znamienne tym, że popychacz (57) jest poruszany przez tłok (67) lub przez silnik liniowy (67).
  23. 23. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 6 do 22, znamienne tym, że co najmniej jeden przyrząd do mocowania osiowego zwojów (33) tworzących wzory siatki jest umieszczony wzdłuż i na przedłużeniu bębna odwijania (34), przy czym prowadzenie to jest zapewnione przez co najmniej jedną prowadnicę wewnętrzną (43) umieszczoną naprzeciw prowadnicy zewnętrznej (44), gdzie każda para prowadnic ogranicza przejście dostosowując się do kształtu każdego zwoju (35) i jest umieszczona zależnie od gwintów bębna odwijania (34), w co najmniej jednym miejscu, w którym wzór (35) ma występ na zewnątrz.
  24. 24. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 7 do 23, znamienne tym, że przyrządy (60) umożliwiające układanie odwiniętych zwojów (35) na płaszczyźnie formowania siatki składają się z wał ków ś limakowych (60) rozmieszczonych w regularnych odstę pach na obwodzie na w przedł u ż eniu osiowym bębna odwijania (34), przy czym wałki (60) te są napędzane silnikami elektrycznymi (64) zsynchronizowanymi w taki sposób, że są uruchamiane indywidualnie lub w grupach, a dokładniej - po kolei, oraz umożliwia wyciąganie jednego zwoju (35) tworzącego wzór siatki po drugim.
  25. 25. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 8 do 24, znamienne tym, że płaszczyzna formowania siatki uzyskanej przez kolejne przesunięcia wzorów (35) posiada łańcuch środkowy (72) i dwa łańcuchy boczne wyposażone w zęby (73) do pociągania tych wzorów (35), przy czym te łańcuchy (72) są poruszane przez silniki (69) zsynchronizowane nawzajem ze sobą i z silnikami (64) przyrządów ślimakowych (60).
  26. 26. Urządzenie według zastrzeżenia 25, znamienne tym, że łańcuchy (72) posiadają pasek prowadzący (46) oraz zamocowaną trwale, sztywną osłonę, zamocowaną ponad nimi.
  27. 27. Urządzenie według zastrzeżenia 25 albo 26, znamienne tym, że płyty poślizgowe (49) umieszczone są pod siatką, na krańcach łańcuchów (72), które są odsunięte od układu wytwarzania wzorów tej siatki.
  28. 28. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 9 do 27, znamienne tym, że posiada dwie zgrzewarki (82, 92) poprzeczne działające w kierunku pionowym, przy czym każda z nich jest poprzedzona przez mostek utrzymujący wzory (35) tworzące siatkę, a każdy mostek jest zaopatrzony w dwie
    PL 209 030 B1 głowice (90, 91; 82, 83) umieszczone po obu stronach siatki, działające każda w kierunku przeciwległej głowicy.
  29. 29. Urządzenie według zastrzeżenia 28, znamienne tym, że głowice (82, 83) mostków utrzymujących są wymienne i posiadają rzeźby odpowiednio męskie i żeńskie, zależne od wzorów (35) tworzących siatkę i umożliwiają wchodzenie do wnętrza dla umieszczenia wspomnianych wzorów (35) w kontakt ze sobą nawzajem w stanie gotowoś ci do zgrzewania.
  30. 30. Urządzenie według zastrzeżenia 28 albo 29, znamienne tym, że zgrzewarki (89, 92) dokonują zgrzewania punktowego co najmniej w niektórych skrzyżowaniach wzorów (35), w kierunku poprzecznym, dwukrotnie, co odpowiada dwóm poprzecznym konfiguracjom skrzyżowań wzorów (35) tworzących siatkę.
  31. 31. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 9 do 27, znamienne tym, że posiada zgrzewarkę działającą w kierunku poziomym przy pomocy co najmniej jednej pary zdejmowalnych głowic (93, 94), które mogą być wprowadzane w dwa kolejne oczka (35) siatki w kierunku przesuwania się siatki.
  32. 32. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 25 do 31, znamienne tym, że łańcuchy boczne (72) sięgają aż do pierwszej zgrzewarki (89), zaś łańcuch środkowy (72) sięga aż do drugiej zgrzewarki (92).
  33. 33. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 1 do 32, znamienne tym, że bęben formujący (33) ma korpus główny (33), do którego może być zamocowana co najmniej jedna dodatkowa objętość (41) przeznaczona do modyfikacji części jego formującej ścianki zewnętrznej.
  34. 34. Urządzenie według zastrzeżenia 33, znamienne tym, że dodatkowa objętość (41) jest ukształtowana tak, że jest wkładana w co najmniej część wklęsłej powierzchni ścianki bębna (33) dla wyznaczenia nowej części płaskiej lub wypukłej ścianki.
  35. 35. Urządzenie według zastrzeżenia 33, znamienne tym, że dodatkowa objętość (41) jest ukształtowana tak, że jest wkładana w co najmniej część wklęsłej powierzchni ścianki bębna (33) dla wyznaczenia nowej części ścianki posiadającej wcięcie.
  36. 36. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 8 do 35, znamienne tym, że posiada co najmniej jedną szpulę (102) drutu umieszczoną obok płaszczyzny formowania siatki, a drut (101) jest kierowany w stronę jednej z powierzchni taśmy (100) siatki i podczas przesuwania jest ponownie kierowany do położenia równoległego do kierunku przesuwania, a następnie zamocowany do taśmy (100) siatki.
  37. 37. Urządzenie według zastrzeżenia 36, znamienne tym, że posiada dwie lub cztery szpule (102), zaś druty (101) są skierowane odpowiednio w stronę jednej lub dwóch powierzchni taśmy (100) siatki.
  38. 38. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 1 do 37, znamienne tym, że posiada sekcję osiowego ciągłego formowania co najmniej jednej poprzecznej części taśmy (100) siatki.
  39. 39. Urządzenie według zastrzeżenia 38, znamienne tym, że formowanie realizowane jest na dwóch poprzecznych częściach wzdłuż brzegów taśmy (100) siatki.
  40. 40. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 1 do 39, znamienne tym, że ma centralną jednostkę elektroniczną (76) do sterowania urządzeniem, którego parametry można regulować przy pomocy urządzeń zewnętrznych (77) dostępnych dla użytkownika, zaś jednostka centralna (76) przetwarza sygnały wysyłane przez czujniki (70, 300, 56, 65) sygnalizujące chwilowy stan określonych ruchomych części urządzenia.
  41. 41. Urządzenie według zastrzeżenia 40, znamienne tym, że te urządzenia zewnętrzne (77) dostępne dla użytkownika zawierają monitor i klawiaturę.
  42. 42. Urządzenie według zastrzeżenia 40 albo 41, znamienne tym, że ta jednostka centralna i urzą dzenia zewnę trzne tworzą część mikrokomputera (76) zawierają cego program sterowania urzą dzeniem.
  43. 43. Urządzenie według jednego z zastrzeżeń od 40 do 42, znamienne tym, że czujniki (300, 56, 65, 70) umieszczono na różnych silnikach (299, 55, 64, 69) urządzenia do podawania informacji o ich położeniu i prędkości w każdej chwili.
  44. 44. Sposób ciągłego wytwarzania taśmy (100) siatki z pojedynczego drutu metalowego (20), obejmujący następujące etapy:
    - nawijanie drutu metalowego (20) wokół bębna formującego (33) tak, aby każ dy zwój (35) stanowił identyczny wzór;
    - oddzielanie zwojów (35) w kierunku osi bębna formującego (33);
    PL 209 030 B1
    - układanie zwojów (35) na pł aszczyź nie formowania siatki (100) zorientowanej prostopadle do wspomnianej osi bębna formującego (33);
    - ciągłe przemieszczanie tej płaszczyzny, zsynchronizowane z prędkościami nawijania, oddzielania i układania zwojów (35) do utworzenia przesunięcia pomiędzy zwojami (35) oraz zapewnienia następstwa wspomnianych powtarzalnych wzorów siatki; oraz
    - zgrzewanie co najmniej niektórych punktów skrzyżowania tych wzorów (35) tworz ących siatkę (100);
    znamienny tym, że ponadto obejmuje następujące etapy:
    - utrzymania bę bna formują cego (33) w niezmienionym położeniu podczas etapu formowania, obejmującego nawijanie drutu (20) wokół bębna (33);
    - ograniczanie poł o ż enia drutu (20) tak, ż e dopasowuje się do kształ tu bę bna (33) za pomocą ruchomych elementów ograniczających (50, 57) umieszczonych na obrzeżu bębna, oraz
    - synchronizację przemieszczenia się tych elementów ograniczają cych (50, 57) z ruchem nawijanego drutu (20) wokół bębna (33).
  45. 45. Sposób według zastrzeżenia 44, znamienny tym, że przed etapem nawijania drut (20) jest w sposób cią g ł y odwijany do uformowania ze szpuli magazynowej (21).
  46. 46. Sposób według zastrzeżenia 44 albo 45, znamienny tym, że po etapie zgrzewania następuje etap cięcia taśmy siatki (100) na pożądaną długość.
  47. 47. Sposób według jednego z zastrzeżeń od 44 do 46, znamienny tym, że jeśli zewnętrzna ścianka bębna (33) ma co najmniej jedną część wklęsłą i/lub co najmniej jedno wcięcie, proces formowania przez nawijanie wokół bębna (33) jest realizowany za pomocą odpowiedniej liczby przyrządów (50, 57) do dociskania drutu (20) do tej części ścianki zewnętrznej.
  48. 48. Sposób według jednego z zastrzeżeń od 44 do 47, znamienny tym, że realizacja różnych etapów jest zautomatyzowana przy pomocy centralnej jednostki elektronicznej lub mikroprocesora (76) wyposażonego w urządzenia zewnętrzne (77) umożliwiające regulację procesu przez użytkownika i reagujące na czujniki (300, 56, 65, 70) rejestrujące przebieg różnych etapów podczas realizacji sposobu.
  49. 49. Sposób według zastrzeżenia 48, znamienny tym, że czujniki (300, 56, 65, 70) współpracują z silnikami elektrycznymi (299, 55, 64, 69), umożliwiając określenie ich prędkości i położenia w każdej chwili.
  50. 50. Sposób według jednego z zastrzeżeń od 44 do 49, znamienny tym, że co najmniej jeden drut metalowy (101) jest w sposób ciągły przytwierdzany osiowo do jednej ze stron siatki.
  51. 51. Sposób według zastrzeżenia 50, znamienny tym, że dwa lub cztery druty (101) są zamocowane tak, że przebiegają wzdłuż brzegów po jednej lub po obu stronach taśmy siatki (100).
  52. 52. Sposób według jednego z zastrzeżeń od 44 do 51, znamienny tym, że co najmniej jedna część poprzeczna taśmy siatki (100) jest formowana osiowo w sposób ciągły, po zgrzewaniu wzorów (35) ze sobą nawzajem.
  53. 53. Taśma siatki wytworzona przez powtórzenie pojedynczego wzoru przesuniętego wobec osi formowania tej taśmy, przy czym kolejne wzory są zgrzane ze sobą nawzajem na poziomie co najmniej niektórych ich skrzyżowań, znamienna tym, że na co najmniej jednej ze swych powierzchni posiada co najmniej jeden drut zamocowany do niej osiowo w sposób ciągły.
  54. 54. Taśma siatki według zastrzeżenia 53, znamienna tym, że co najmniej na części poprzecznej posiada osiowe, ciągłe wytłoczenie.
PL379990A 2003-12-10 2003-12-10 Urządzenie do wytwarzania ciągłej taśmy siatki metalowej z pojedyńczego giętkiego drutu metalowego, sposób wytwarzania tej taśmy oraz taśma PL209030B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/FR2003/003667 WO2005065863A1 (fr) 2003-12-10 2003-12-10 Machine de fabrication en continu de treillis metallique soude

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL379990A1 PL379990A1 (pl) 2006-11-27
PL209030B1 true PL209030B1 (pl) 2011-07-29

Family

ID=34746278

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL379990A PL209030B1 (pl) 2003-12-10 2003-12-10 Urządzenie do wytwarzania ciągłej taśmy siatki metalowej z pojedyńczego giętkiego drutu metalowego, sposób wytwarzania tej taśmy oraz taśma

Country Status (18)

Country Link
US (1) US7594523B2 (pl)
EP (1) EP1694451B1 (pl)
JP (1) JP4772505B2 (pl)
CN (1) CN100594081C (pl)
AT (1) ATE445471T1 (pl)
AU (1) AU2003299331B2 (pl)
BR (1) BR0318628B1 (pl)
DE (1) DE60329723D1 (pl)
EA (1) EA008817B1 (pl)
EG (1) EG24697A (pl)
ES (1) ES2333955T3 (pl)
HK (1) HK1098412A1 (pl)
IL (1) IL176035A (pl)
MX (1) MXPA06006558A (pl)
PL (1) PL209030B1 (pl)
PT (1) PT1694451E (pl)
TN (1) TNSN06164A1 (pl)
WO (1) WO2005065863A1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9662704B2 (en) 2011-10-05 2017-05-30 Marius S. Winograd Method for forming a spiral support structure with continuous wire coil
CN105290277B (zh) * 2014-06-24 2017-06-06 深圳市鹏煜威科技有限公司 一种置物架成型设备
CN106238629A (zh) * 2016-08-31 2016-12-21 南通宏鑫金属制品有限公司 一种全自动金属丝网拉平系统
IT201700007565A1 (it) * 2017-01-24 2018-07-24 M E P Macch Elettroniche Piegatrici Spa Apparato e metodo per realizzare una rete metallica
DE102017101759B3 (de) * 2017-01-30 2018-06-21 Geobrugg Ag Biegevorrichtung
CN106944579B (zh) * 2017-05-24 2024-05-24 天津市银丰机械系统工程有限公司 全自动柔性焊网生产线
CN111673389B (zh) * 2020-06-18 2022-04-12 成都辟思航空科技有限公司 一种整体式格构柱加工设备及方法

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2684087A (en) * 1951-03-31 1954-07-20 Raymond F Stockton Machine for making wire fabric
DE1029788B (de) * 1954-03-22 1958-05-14 Dorstener Drahtwerke H W Brune Verfahren und Einrichtung zur Herstellung von geschweissten Drahtnetzen
US3651834A (en) * 1969-10-27 1972-03-28 Sam Larkin Wire mesh making
US4066202A (en) * 1976-02-10 1978-01-03 N. V. Bekaert S. A. Method for making tubular welded wire screens
JPS536265A (en) * 1976-07-06 1978-01-20 Mitsubishi Electric Corp Device for shaping spirals
AT365486B (de) * 1979-08-03 1982-01-25 Evg Entwicklung Verwert Ges Maschine zum selbsttaetigen herstellen von geschweissten gittertraegern
US4478260A (en) * 1981-08-17 1984-10-23 Braun Nursery Limited Wire basket, apparatus and method
LU84785A1 (fr) * 1983-05-03 1985-03-21 Pierre Decoux Procede et dispositif d'alimentation en fils de trame de machines a souder des treillis metalliques
US4911209A (en) * 1989-03-15 1990-03-27 Expo Wire Company Method and apparatus for forming wire mesh cages
DE19814091A1 (de) * 1998-03-30 1999-10-07 Mbk Maschinenbau Gmbh Vorrichtung zur Herstellung von Bewehrungskörben für Rechteckrohre aus Beton
FR2822736B1 (fr) * 2001-03-29 2003-05-23 Renault Procede de fabrication d'un element en fil metallique
JP2003221163A (ja) * 2002-01-31 2003-08-05 Nippon Koshuha Steel Co Ltd ボビン繰り出し線材の張力制御方法及びその装置
ITUD20020135A1 (it) * 2002-06-18 2003-12-18 Beta Systems Srl Macchina per la formazione di rete metallica e relativo procedimento

Also Published As

Publication number Publication date
ES2333955T3 (es) 2010-03-03
BR0318628A (pt) 2006-10-31
EP1694451B1 (fr) 2009-10-14
DE60329723D1 (de) 2009-11-26
TNSN06164A1 (en) 2007-11-15
EA008817B1 (ru) 2007-08-31
JP2007526828A (ja) 2007-09-20
EA200601062A1 (ru) 2006-12-29
ATE445471T1 (de) 2009-10-15
IL176035A (en) 2010-06-30
EP1694451A1 (fr) 2006-08-30
BR0318628B1 (pt) 2012-06-12
CN100594081C (zh) 2010-03-17
AU2003299331A1 (en) 2005-08-12
US20070057016A1 (en) 2007-03-15
CN1894056A (zh) 2007-01-10
MXPA06006558A (es) 2007-01-26
US7594523B2 (en) 2009-09-29
JP4772505B2 (ja) 2011-09-14
EG24697A (en) 2010-05-25
PT1694451E (pt) 2010-01-06
HK1098412A1 (en) 2007-07-20
IL176035A0 (en) 2006-10-05
PL379990A1 (pl) 2006-11-27
WO2005065863A1 (fr) 2005-07-21
AU2003299331B2 (en) 2010-11-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102209191B1 (ko) 전기 기계의 회전자 또는 고정자를 제조하기 위한 방법 및 장치
CN1930645B (zh) 用于形成有槽的卷绕芯的方法和系统
EP0925633B1 (en) Method and apparatus for winding and forming field windings for dynamo-electric machines
WO2005002027A2 (de) Verfahren und vorrichtung zum einführen von wellenwicklungen in rotor- und statorblechpakete elektrischer maschinen
PL209030B1 (pl) Urządzenie do wytwarzania ciągłej taśmy siatki metalowej z pojedyńczego giętkiego drutu metalowego, sposób wytwarzania tej taśmy oraz taśma
JPH01290499A (ja) 半自動バインダ
CA1141735A (en) Shuttleless toroidal core winder
US3903933A (en) Apparatus and method for forming dynamoelectric machine field windings by pushing
EP1824624B1 (en) Wire twisting apparatus
SU1804363A3 (ru) Способ изготовления двухслойных, изогнутых в форме дуги сварных решетчатых каркасов и установка для его осуществления
US4155134A (en) Method and means for forming, inserting and closing zigzag wire binders
DE3721466C1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen einer Walze aus gewendeltem,geklammertem Stachelband
US8122750B2 (en) Cable hanger production system and production method
DE2406612C3 (de) Vorrichtung zum Herstellen der Statorwicklung von elektrischen Maschinen
KR100922773B1 (ko) 땜납된 금속 철망의 연속 제조 장치
US20190214893A1 (en) Wire outlet nozzle arrangement
EP0098666A1 (en) Method of and device for manufacturing wire strands
US796663A (en) Wire-fabric machine.
RU1787632C (ru) Способ мерной резки провода и устройство дл его осуществлени
MXPA99002284A (en) Method and apparatus for winding and forming field windings for dynamo-electric machines
JPH10101035A (ja) 切断方法、切断装置、及び、包装装置
MXPA05014176A (en) Method and device for forming wave windings for rotor and stator cores of electric machines
JP2004306592A (ja) 金型ロールへの心線巻き付け方法及びその装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131210