PL208869B1 - Sposób wytwarzania produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego - Google Patents

Sposób wytwarzania produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego

Info

Publication number
PL208869B1
PL208869B1 PL375595A PL37559503A PL208869B1 PL 208869 B1 PL208869 B1 PL 208869B1 PL 375595 A PL375595 A PL 375595A PL 37559503 A PL37559503 A PL 37559503A PL 208869 B1 PL208869 B1 PL 208869B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
carboxylic acid
zone
product
slurry
oxidation
Prior art date
Application number
PL375595A
Other languages
English (en)
Other versions
PL375595A1 (pl
Inventor
Charles Edwan Sumner Jr.
David Taylor Bowers
Philip Edward Gibson
Robert Lin
Ernest William Arnold Iii
Eric Jackson Fugate
George M. Stevenson
Wayne Mcclanahan
Harry Lee Carrell
Original Assignee
Eastman Chem Co
Eastman Chemical Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from US10/645,734 external-priority patent/US7161027B2/en
Priority claimed from US10/645,737 external-priority patent/US7074954B2/en
Priority claimed from US10/667,744 external-priority patent/US7132566B2/en
Application filed by Eastman Chem Co, Eastman Chemical Company filed Critical Eastman Chem Co
Publication of PL375595A1 publication Critical patent/PL375595A1/pl
Publication of PL208869B1 publication Critical patent/PL208869B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/47Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by solid-liquid treatment; by chemisorption
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/43Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by change of the physical state, e.g. crystallisation
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C51/00Preparation of carboxylic acids or their salts, halides or anhydrides
    • C07C51/42Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • C07C51/487Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives by treatment giving rise to chemical modification

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Crystallography & Structural Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego z zawiesiny surowego kwasu karboksylowego. Ściś lej biorąc, wynalazek dotyczy sposobu oczyszczania zawiesiny surowego kwasu karboksylowego przez zastosowanie strefy wypierania cieczy z ciała stałego między strefą pierwotnego utleniania i strefą etapu utleniania.
Kwas tereftalowy wytwarza się przemysłowo przez utlenianie p-ksylenu w obecności katalizatora, takiego jak np. Co, Mn, Br oraz rozpuszczalnika. Kwas tereftalowy, stosowany do wytwarzania włókien, folii i żywic poliestrowych, musi być poddawany dalszej obróbce w celu usunięcia zanieczyszczeń, występujących w wyniku utleniania p-ksylenu. W typowym procesie przemysłowym wytwarza się surowy kwas tereftalowy, następnie rozpuszcza stały surowy kwas tereftalowy w wodzie w wysokich temperaturach i pod wysokimi ciśnieniami, uwodornia uzyskany roztwór, chłodzi i wykrystalizowuje z tego roztworu produkt kwasu tereftalowego oraz wydziela z cieczy stały produkt kwasu tereftalowego, jak to ujawniono w opisie patentowym USA nr 3 584 039, włączonym tutaj przez powołanie się nań.
Opracowano liczne sposoby wytwarzania stałego, oczyszczonego kwasu tereftalowego i są one dostępne przemysłowo. Stały, oczyszczony kwas tereftalowy wytwarza się zazwyczaj w procesie wieloetapowym, w którym wytwarza się surowy kwas tereftalowy. Surowy kwas tereftalowy nie ma dostatecznej jakości do bezpośredniego użycia w charakterze materiału wyjściowego dla przemysłowego poli(tereftalanu etylenu) (PET). Natomiast surowy kwas tereftalowy zwykle oczyszcza się do stałego, oczyszczonego kwasu tereftalowego.
Surowy kwas tereftalowy wytwarza się przez utlenianie p-ksylenu w ciekłej fazie. Surowy kwas tereftalowy rozpuszcza się w wodzie i uwodornia w celu przekształcenia 4-karboksybenzaldehydu w kwas p-tolilowy, który jest pochodn ą lepiej rozpuszczalną w wodzie oraz w celu przekształ cenia charakterystycznie żółtych związków w bezbarwne pochodne. Znaczna zawartość 4-karboksybenzaldehydu i kwasu p-tolilowego w końcowym produkcie oczyszczonego kwasu tereftalowego jest szczególnie szkodliwa dla procesów polimeryzacji, ponieważ związki te mogą działać jako środki zakończające wzrost łańcucha podczas reakcji kondensacji między kwasem tereftalowym i glikolem etylenowym w produkcji PET. Zazwyczaj, oczyszczony kwas tereftalowy zawiera wagowo mniej niż 250 części na milion (ppm) 4-karboksybenzaldehydu i mniej niż 150 ppm kwasu p-tolilowego.
Surowy kwas tereftalowy najczęściej zawiera wagowo od około 800 do około 7000 części na milion (ppm) 4-karboksybenzaldehydu i od około 200 do około 1500 ppm kwasu p-tolilowego jako główne zanieczyszczenia. Surowy kwas tereftalowy zawiera również mniejsze ilości, w zakresie od około 20 ppm do około 200 ppm, związków aromatycznych o strukturach pochodzących od benzoilu, fluorenonu i/lub antrachinonu, które są związkami charakterystycznie żółtymi, jako zanieczyszczenia pochodzące z ubocznych reakcji sprzęgania, zachodzących podczas utleniania p-ksylenu.
Sposób oczyszczania najczęściej polega na dodawaniu wody do surowego kwasu tereftalowego w celu utworzenia zawiesiny surowego kwasu tereftalowego, którą ogrzewa się w celu rozpuszczenia surowego kwasu tereftalowego. Następnie, roztwór surowego kwasu tereftalowego przepuszcza się przez strefę reaktora, w której roztwór ten kontaktuje się z wodorem w obecności heterogenicznego katalizatora w temperaturach od około 200°C do około 375°C. Ten etap redukcji przekształca różne związki powodujące zabarwienie, występujące w surowym kwasie tereftalowym, w bezbarwne pochodne. Główne zanieczyszczenie, czyli 4-karboksybenzaldehyd, przekształca się w kwas p-tolilowy.
Najczęściej surowy kwas tereftalowy zawiera wagowo nadmierne ilości zarówno 4-karboksybenzaldehydu, jak i kwasu p-tolilowego. Dlatego też, w celu osiągnięcia zawartości 4-karboksybenzaldehydu mniejszej niż 250 ppm wagowych i zawartości kwasu p-tolilowego mniejszej niż 150 ppm wagowych w oczyszczonym kwasie tereftalowym niezbędne są mechanizmy oczyszczania surowego kwasu tereftalowego i usuwania tych zanieczyszczeń.
W licznych sposobach barwne zanieczyszczenia uwodornia się do bezbarwnych pochodnych i opuszczają one proces ze stałym produktem kwasu tereftalowego oraz strumieniami ścieków. Natomiast, jedna z realizacji wynalazku dotyczy atrakcyjnego sposobu wytwarzania zawiesiny oczyszczonego kwasu karboksylowego przez zastosowanie strefy wypierania cieczy z ciała stałego, zawierającej separator cieczy od ciała stałego, po utlenianiu produktu w postaci zawiesiny surowego kwasu karboksylowego, a przed końcową filtracją i suszeniem, bez stosowania etapu uwodorniania.
PL 208 869 B1
Sposób wytwarzania produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że (a) w strefie pierwotnego utleniania, w temperaturze od 120°C do 200°C prowadzi się utlenianie aromatycznego surowca i wytwarza się zawiesinę surowego kwasu karboksylowego, zawierającą kwas tereftalowy, (b) zawiesinę surowego kwasu karboksylowego zawierającą kwas tereftalowy, katalizator, kwas octowy oraz inne zanieczyszczenia pobiera się w temperaturze od około 140°C do około 170°C ze strefy pierwotnego utleniania, w której następuje utlenianie p-ksylenu i następnie w strefie wypierania cieczy z ciała stałego wytwarza się strumień roztworu macierzystego i produktu w postaci zawiesiny, po czym w strumieniu roztworu macierzystego usuwa się część katalizatora zawartego w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego (c) w następnej strefie utleniania, w temperaturze wyższej niż w strefie pierwotnego utleniania, to jest w temperaturze od 190°C do 280°C prowadzi się dalej utlenianie otrzymanego produktu w postaci zawiesiny, (d) w strefie krystalizacji otrzymany z etapu utleniania produkt poddaje się krystalizacji i wytwarza się produkt wykrystalizowany, (e) w strefie chłodzenia wykrystalizowany produkt chłodzi się i wytwarza się ochłodzoną zawiesinę oczyszczonego kwasu karboksylowego, (f) w strefie filtracji i suszenia filtruje się i ewentualnie suszy się ochłodzoną zawiesinę oczyszczonego kwasu karboksylowego i usuwa się częściowo rozpuszczalnik z ochłodzonej zawiesiny kwasu karboksylowego i jako produkt wytwarza się oczyszczony kwas karboksylowy.
W strefie reaktora prowadzi się ponadto odbarwianie zawiesiny oczyszczonego kwasu karboksylowego lub kwasu karboksylowego, który został zestryfikowany. Odbarwianie to prowadzi się przez reakcję roztworu surowego kwasu karboksylowego z wodorem w obecności katalizatora uwodorniania i wytwarza się odbarwiony roztwór kwasu karboksylowego.
W sposobie wedł ug wynalazku wypieranie cieczy z ciał a stał ego prowadzi się korzystnie w strefie wypierania zawierającej separator cieczy od ciała stałego, który pracuje w temperaturze od 50°C do 200°C, przy czym produkt w postaci oczyszczonej zawiesiny wykazuje korzystnie wartość b* niższą od 4,5.
Korzystnie, w sposobie według wynalazku stosuje się katalizator zawierający związki kobaltu, manganu i bromu, przy czym mieszanina kobaltu i manganu występuje w stężeniach od 1050 ppm do 2700 ppm wagowych w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego, a brom może występować w stężeniach od 1000 do 2500 ppm wagowych w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego.
W sposobie według wynalazku korzystnie wytwarza się zawiesinę surowego kwasu karboksylowego, zawierającą kwas tereftalowy.
Krótki opis rysunku
Na rysunku przedstawiono schematycznie sposób utleniającego oczyszczania kwasu karboksylowego, w którym stosuje się strefę wypierania cieczy z ciała stałego 40 między strefą pierwotnego utleniania 20 i strefą etapu utleniania 80.
Szczegółowy opis wynalazku
Wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego z zawiesiny surowego kwasu karboksylowego 30. Sposób ten obejmuje etapy wypierania roztworu macierzystego z zawiesiny surowego kwasu karboksylowego w strefie wypierania cieczy z ciała stałego 40 w celu wytworzenia produktu w postaci zawiesiny 70.
Surowy kwas tereftalowy wytwarza się konwencjonalnie przez utlenianie powietrzem p-ksylenu w ciekłej fazie w obecności odpowiedniego katalizatora utleniania. Odpowiednie katalizatory obejmują przynajmniej jeden katalizator wybrany spośród (ale nie ograniczają się do nich) związków kobaltu, bromu i manganu, które są rozpuszczalne w wybranym rozpuszczalniku. Odpowiednie rozpuszczalniki obejmują (ale nie ograniczają się do nich) alifatyczne kwasy monokarboksylowe, korzystnie zawierające od 2 do 6 atomów węgla, albo kwas benzoesowy i ich mieszaniny oraz mieszaniny tych związków z wodą. Korzystnym rozpuszczalnikiem jest kwas octowy zmieszany z wodą w stosunku od około 5:1 do około 25:1, zwłaszcza od około 8:1 do około 20:1. W niniejszym opisie kwas octowy będzie określany jako rozpuszczalnik. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że można również stosować inne odpowiednie rozpuszczalniki, takie jak tutaj ujawnione uprzednio. Opisy patentowe ujawniające wytwarzanie kwasu tereftalowego, takie jak nr 4 158 738 oraz nr 3 996 271, włącza się tutaj przez powołanie się na nie.
PL 208 869 B1
Realizację wynalazku, dotyczącą sposobu wytwarzania produktu w postaci zawiesiny 70, przedstawiono na rysunku. Sposób ten polega na usuwaniu zanieczyszczeń z zawiesiny surowego kwasu karboksylowego 30 w strefie wypierania cieczy z ciała stałego 40 w celu wytworzenia produktu w postaci zawiesiny 70; przy czym produkt w postaci zawiesiny 70 wytwarza się bez etapu uwodorniania.
Strefę wypierania cieczy z ciała stałego 40, zanieczyszczenia, zawiesiną surowego kwasu karboksylowego 30 oraz produkt w postaci zawiesiny 70 opisano dalej w niniejszym ujawnieniu.
Inną realizację wynalazku, dotyczącą sposobu wytwarzania produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego 230, przedstawiono na rysunku. Sposób ten obejmuje etap (a), który polega na usuwaniu zanieczyszczeń z zawiesiny surowego kwasu karboksylowego 30 w strefie wypierania cieczy z ciała stałego 40 w celu wytworzenia produktu w postaci zawiesiny 70.
Zawiesina surowego kwasu karboksylowego 30 zawiera przynajmniej jeden kwas karboksylowy, katalizator, przynajmniej jeden rozpuszczalnik oraz zanieczyszczenia i pobiera się ją przewodem 30. Zanieczyszczenia zawierają najczęściej jeden lub więcej spośród następujących związków: 4-karboksybenzaldehyd (4-CBA), kwas trimelitowy (TMA) i 2,6-dikarboksyfluorenon (2,6-DCF). Rozpuszczalnikiem najczęściej jest kwas octowy, ale może to być dowolny rozpuszczalnik spośród poprzednio wymienionych.
Zawiesinę surowego kwasu karboksylowego 30 wytwarza się przez utlenianie aromatycznego surowca 10 w strefie pierwotnego utleniania 20. W jednej realizacji surowcem aromatycznym jest p-ksylen. Strefa pierwotnego utleniania 20 zawiera przynajmniej jeden reaktor do utleniania, a zawiesina surowego kwasu karboksylowego 30 zawiera przynajmniej jeden kwas karboksylowy. Reaktor do utleniania może pracować w temperaturach od około 120°C do około 200°C, korzystnie od około 140°C do około 170°C. Najczęściej aromatycznym surowcem 10 jest p-ksylen, a kwasem karboksylowym jest kwas tereftalowy. W jednej z realizacji wynalazku strefa pierwotnego utleniania zawiera kolumnę barbotującą.
Jeśli więc stosuje się kwas tereftalowy, to zawiesinę surowego kwasu karboksylowego 30 można nazywać zawiesiną surowego kwasu tereftalowego, a produkt oczyszczonego kwasu karboksylowego 230 można nazywać produktem oczyszczonego kwasu tereftalowego.
Kwasy karboksylowe obejmują aromatyczne kwasy karboksylowe, wytwarzane na drodze kontrolowanego utleniania organicznego substratu. Takie aromatyczne kwasy karboksylowe obejmują związki, zawierające przynajmniej jedną grupę kwasu karboksylowego, przyłączoną do atomu węgla, który stanowi część pierścienia aromatycznego, korzystnie zawierającego przynajmniej 6 atomów węgla, a jeszcze korzystniej zawierającego tylko atomy węgla. Odpowiednie przykłady takich pierścieni aromatycznych obejmują (ale nie ograniczają się do nich) benzen, bifenyl, terfenyl, naftalen i inne skondensowane pierścienie aromatyczne bazujące na węglu. Przykłady odpowiednich kwasów karboksylowych obejmują (ale nie ograniczają się do nich) kwas tereftalowy, kwas benzoesowy, kwas p-tolilowy, kwas izoftalowy, kwas trimelitowy, kwas naftalenodikarboksylowy i kwas 2,5-difenylotereftalowy. Może być stosowana w praktyce każda realizacja wynalazku, w której zasadniczo brak jest kwasu tereftalowego i kwasu izoftalowego w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego. Gdy stosuje się pojęcie „zasadniczo brak”, to oznacza ono mniej niż 5% wagowych.
Zawiesinę surowego kwasu tereftalowego powszechnie wytwarza się przez utlenianie p-ksylenu w ciekłej fazie w obecności odpowiedniego katalizatora utleniania. Odpowiednie katalizatory obejmują (ale nie ograniczają się do nich) związki kobaltu, manganu i bromu, które są rozpuszczalne w wybranym rozpuszczalniku. W jednej z realizacji wynalazku katalizator stanowią kobalt, brom i mangan. Mieszaniny kobaltu i manganu mogą występować w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego w stężeniach od około 150 ppm do około 3200 ppm wagowych. Brom może występować w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego w stężeniach od około 10 ppm do około 5000 ppm wagowych.
Korzystnie, mieszaniny kobaltu i manganu mogą występować w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego w stężeniach od około 1050 ppm do około 2700 ppm wagowych. Brom może występować w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego w stężeniach od około 1000 ppm do około 2500 ppm wagowych.
Zawiesinę surowego kwasu karboksylowego z przewodu 30 podaje się do strefy wypierania cieczy z ciała stałego 40, zdolnej do częściowego usuwania cieczy zawartej w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego 30 w celu wytworzenia produktu w postaci zawiesiny do przewodu 70. Częściowe usuwanie oznacza, że usuwa się przynajmniej 5% wagowych cieczy. Częściowe usuwanie cieczy w celu wytworzenia produktu w postaci zawiesiny do przewodu 70 można prowadzić dowolnym
PL 208 869 B1 sposobem, znanym w dziedzinie techniki, do której należy wynalazek. Najczęściej strefa wypierania cieczy z ciała stałego 40 zawiera separator cieczy od ciała stałego, który wybiera się z grupy, obejmującej wirówkę dekantującą, wirówkę z dyskiem obrotowym, filtr taśmowy, obrotowy filtr próżniowy, itp. Zawiesinę surowego kwasu karboksylowego z przewodu 30 podaje się do strefy wypierania cieczy z ciała stałego 40, zawierającej separator cieczy od ciała stałego. Separator cieczy od ciała stałego pracuje w temperaturze od około 50°C do około 200°C, korzystnie od około 140°C do około 170°C. Separator cieczy od ciała stałego pracuje pod nadciśnieniem od około 2 kG/cm2 do około 14 kG/cm3 (od około 30 psig do około 200 psig). Separator cieczy ciała stałego w strefie wypierania cieczy z ciała stałego 40 może pracować w sposób ciągły lub periodyczny, ale należy zdawać sobie sprawę, że w procesach przemysłowych bardziej korzystny jest sposób ciągły.
Zanieczyszczenia są wypierane ze strefy wypierania cieczy z ciała stałego 40 do roztworu macierzystego i usuwane przewodem 60. W jednej z realizacji wynalazku dodatkową ilość rozpuszczalnika podaje się do strefy wypierania cieczy z ciała stałego 40 przewodem 50 w celu ponownego tworzenia zawiesiny surowego kwasu karboksylowego 30 i wytworzenia produktu w postaci zawiesiny 70. Roztwór macierzysty 60 usuwa się ze strefy wypierania cieczy z ciała stałego 40 przewodem 60 i zawiera on rozpuszczalnik, najczęściej kwas octowy, katalizator oraz związki bromu. Roztwór macierzysty z przewodu 60 można albo przesyłać do procesu wydzielania zanieczyszczeń z rozpuszczalnika do utleniania przewodami nie pokazanymi na rysunku, albo zawracać do układu katalizatora przewodami nie pokazanymi na rysunku. Jedną z technik usuwania zanieczyszczeń z roztworu macierzystego 60, powszechnie stosowaną w przemyśle przetwórstwa chemicznego jest odciąganie, czyli usuwanie pewnej części zawracanego strumienia. Najczęściej, odciągany strumień po prostu usuwa się, albo, jeśli jest to ekonomicznie uzasadnione, poddaje różnym obróbkom w celu usunięcia niepożądanych zanieczyszczeń, odzyskując cenne składniki. Przykłady sposobów usuwania zanieczyszczeń ujawniają opisy patentowe USA nr 4 939 297 oraz nr 4 356 319, włączone tutaj przez powołanie się na nie.
Etap (b) polega na utlenianiu produktu w postaci zawiesiny 70 w strefie etapu utleniania 80 w celu wytworzenia produktu z etapu utleniania 110.
W jednej z realizacji wynalazku produkt w postaci zawiesiny 70 pobiera się przewodem 70 do strefy etapu utleniania 80, gdzie ogrzewa się go do temperatury od około 190°C do około 280°C, a korzystnie od około 200°C do około 250°C, a następnie utlenia powietrzem podawanym przewodem 100 w celu wytworzenia produktu z etapu utleniania 110.
Strefa etapu utleniania 80 zawiera przynajmniej jedno naczynie reaktora etapu utleniania. Do strefy etapu utleniania 80 podaje się produkt w postaci zawiesiny 70. Pojęcie „etap” oznacza, że utlenianie zachodzi zarówno w strefie pierwotnej utleniania 20, omówionej uprzednio, jak i w strefie etapu utleniania 80. Strefa etapu utleniania 80 może np. zawierać szereg naczyń etapu utleniania.
Jeśli kwasem karboksylowym jest kwas tereftalowy, to strefa etapu utleniania 80 zawiera reaktor do utleniania, który ogrzewa się do temperatury od około 190°C do około 280°C, korzystnie od około 200°C do około 250°C, a najkorzystniej od 205°C do 225°C, następnie zaś prowadzi się utlenianie powietrzem lub źródłem tlenu cząsteczkowego, podawanym przewodem 100, w celu wytworzenia produktu z etapu utleniania 110. Najczęściej utlenianie w strefie etapu utleniania 80 zachodzi w wyższej temperaturze niż utlenianie w strefie pierwotnego utleniania 20 w celu polepszenia usuwania zanieczyszczeń. Strefę utleniania 80 można ogrzewać bezpośrednio parą rozpuszczalnika lub strumieniem z przewodu 90, albo pośrednio dowolnym sposobem, znanym w dziedzinie techniki, do której należy wynalazek. Oczyszczanie w strefie utleniania następuje według mechanizmu powodującego rekrystalizację lub wzrost kryształów i utlenianie zanieczyszczeń.
Dodatkowe powietrze lub dodatkowy tlen cząsteczkowy można podawać przewodem 100 do strefy etapu utleniania 80 w ilości niezbędnej do utlenienia zasadniczej części częściowo utlenionych produktów, takich jak np. 4-karboksybenzaldehyd (4-CBA), zawartych w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego 30 lub w produkcie w postaci zawiesiny 70, do odpowiedniego kwasu karboksylowego. Najczęściej, w strefie etapu utleniania 80 przynajmniej 70% wagowych 4-CBA przekształca się w kwas tereftalowy.
Korzystnie, w strefie etapu utleniania 80 przynajmniej 80% wagowych 4-CBA przekształca się w kwas tereftalowy. Znaczne stężenia 4-karboksybenzaldehydu i kwasu p-tolilowego w produkcie kwasu tereftalowego są szczególnie szkodliwe dla procesów polimeryzacji, ponieważ związki te mogą działać jako środki zakończające wzrost łańcucha podczas reakcji kondensacji kwasu tereftalowego i glikolu etylenowego przy wytwarzaniu poli(tereftalanu etylenu) (PET). Najczęściej produkt kwasu
PL 208 869 B1 tereftalowego zawiera wagowo mniej niż około 250 części na milion (ppm) 4-karboksybenzaldehydu i mniej niż okoł o 150 ppm kwasu p-tolilowego.
Zanieczyszczenia obecne w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego 30 lub w produkcie w postaci zawiesiny 70 przechodzą do roztworu, gdy cząstki kwasu tereftalowego rozpuszczają się i rekrystalizują w strefie etapu utleniania 80. Gaz wylotowy ze strefy etapu utleniania 80 usuwa się przewodem 105 i podaje do układu odzyskiwania, gdzie usuwa się rozpuszczalnik z tego gazu wylotowego, zawierającego lotne związki organiczne (VOC). VOC zawierające bromek metylu można poddawać obróbce, np. przez spalanie w urządzeniu do katalitycznego utleniania. Produkt z etapu utleniania 110 usuwa się ze strefy etapu utleniania 80 przewodem 110.
Etap (c) polega na krystalizacji produktu z etapu utleniania 110 w strefie krystalizacji 120 w celu wytworzenia wykrystalizowanego produktu 160. Zazwyczaj strefa krystalizacji 120 zawiera przynajmniej jeden krystalizator. Produkt w postaci pary ze strefy krystalizacji można skraplać przynajmniej w jednym skraplaczu i zawracać do strefy krystalizacji. Ewentualnie, ciecz ze skraplacza lub produkt w postaci pary ze strefy krystalizacji można albo zawracać albo usuwać lub przesyłać do urządzenia odzyskującego energię. Ponadto, gaz wylotowy z krystalizatora usuwa się przewodem 170 i można go kierować do układu odzyskiwania, gdzie wydobywa się rozpuszczalnik, a gaz wylotowy z krystalizatora zawierający VOC można poddawać obróbce, np. przez spalanie w urządzeniu do katalitycznego utleniania.
Jeśli kwasem karboksylowym jest kwas tereftalowy, to produkt z etapu utleniania 110, pochodzący ze strefy etapu utleniania 80, usuwa się przewodem 110 i podaje do strefy krystalizacji 120, zawierającej przynajmniej jeden krystalizator, gdzie chłodzi się go do temperatury od około 110°C do około 190°C w celu wytworzenia wykrystalizowanego produktu 160, korzystnie w temperaturze od około 140°C do około 180°C, a najkorzystniej od około 150°C do około 170°C.
Wykrystalizowany produkt 160 ze strefy krystalizacji 120 usuwa się przewodem 160. Najczęściej wykrystalizowany produkt 160 podaje się następnie bezpośrednio do naczynia i chłodzi w celu wytworzenia ochłodzonej zawiesiny oczyszczonego kwasu karboksylowego 210. Jeśli kwasem karboksylowym jest kwas tereftalowy, to ochłodzoną wykrystalizowaną zawiesinę oczyszczonego kwasu karboksylowego 210 chłodzi się w naczyniu zazwyczaj do temperatury wynoszącej około 90°C lub niższej przed wprowadzeniem do procesu odzyskiwania kwasu tereftalowego w postaci suchego proszku lub wilgotnego placka.
Etap (d) polega na chłodzeniu wykrystalizowanego produktu w strefie chłodzenia 200 w celu wytworzenia ochłodzonej zawiesiny oczyszczonego kwasu karboksylowego 210.
Wykrystalizowany produkt 160 usuwa się ze strefy krystalizacji 120 przewodem 160. Wykrystalizowany produkt 160 podaje się do strefy chłodzenia 200 i chłodzi do temperatury niższej niż około 90°C w celu wytworzenia ochłodzonej zawiesiny oczyszczonego kwasu karboksylowego 210. Chłodzenie zawiesiny oczyszczonego kwasu karboksylowego można prowadzić dowolnym sposobem, znanym w dziedzinie techniki, do której należy wynalazek, a najczęściej strefa chłodzenia 200 zawiera zbiornik rzutowy.
Etap (e) polega na filtrowaniu i ewentualnie suszeniu ochłodzonej zawiesiny oczyszczonego kwasu karboksylowego 210 w strefie filtracji i suszenia 220 w celu częściowego usunięcia rozpuszczalnika z ochłodzonej zawiesiny oczyszczonego kwasu karboksylowego 210 w celu wytworzenia produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego 230.
Ochłodzoną zawiesinę oczyszczonego kwasu karboksylowego 210 usuwa się ze strefy chłodzenia 200 i podaje do strefy filtracji i suszenia 220. Wydziela się część rozpuszczalnika i pozostały katalizator oraz zanieczyszczenia i usuwa produkt oczyszczonego kwasu karboksylowego przewodem 230.
Strefa filtracji i suszenia 220 zawiera filtr odpowiedni dla odzyskiwania stałego kwasu karboksylowego i suszarkę. Filtrację można prowadzić dowolnym sposobem, znanym w dziedzinie techniki, do której należy wynalazek. Do filtracji można np. stosować próżniowy filtr obrotowy w celu wytworzenia placka filtracyjnego. Placek filtracyjny przechodzi przez etap początkowego usuwania rozpuszczalnika, następnie przemywa się go kwaśnym roztworem przemywającym w celu usunięcia pozostałego katalizatora, a potem znów usuwa rozpuszczalnik przed przeniesieniem do suszarek. Suszenie placka filtracyjnego można prowadzić dowolnym sposobem, znanym w dziedzinie techniki, do której należy wynalazek, zdolnym do odparowania przynajmniej 10% lotnych związków, pozostałych w placku filtracyjnym, w celu wytworzenia produktu kwasu karboksylowego. Można np. stosować suszarkę Single Shaft Porcupine® Processor.
PL 208 869 B1
Produkt oczyszczonego kwasu karboksylowego 230 wykazuje wartość b* niższą niż około 4,5. Korzystnie wartość b* zabarwienia produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego 230 wynosi mniej niż około 3,5. Najkorzystniej wartość zabarwienia b* produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego 230 wynosi mniej niż około 3. Wartość b* zabarwienia jest jedną z trójbarwnych własności, mierzonych przyrządem refleksometrycznym. Zabarwienie można mierzyć dowolnym urządzeniem, znanym w dziedzinie techniki, do której należy wynalazek. Typowym urządzeniem pomiarowym sposobem odbicia jest przyrząd Hunter Ultrascan XE. Dodatnie odczyty oznaczają stopień zabarwienia żółtego (lub absorbancji zabarwienia niebieskiego), natomiast ujemne odczyty oznaczają stopień zabarwienia niebieskiego (lub absorbancji zabarwienia żółtego).
Należy zdawać sobie sprawę, że uprzednio opisane strefy procesowe można stosować w dowolnej innej logicznej kolejności w celu wytwarzania produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego. Należy również zdawać sobie sprawę, że jeśli zmienia się kolejność stref procesowych, to mogą zmieniać się warunki procesów.
W innych realizacjach wynalazku każda realizacja może ewentualnie zawierać dodatkowy etap, polegający na odbarwianiu kwasu karboksylowego lub estryfikowanego kwasu karboksylowego przez uwodornianie.
Odbarwianie zawiesiny oczyszczonego kwasu karboksylowego lub estryfikowanego kwasu karboksylowego można wykonywać dowolnym sposobem, znanym w dziedzinie techniki, do której należy wynalazek i nie jest ono ograniczone do uwodorniania. Natomiast, np. w jednej z realizacji wynalazku odbarwianie można wykonywać przez reakcję kwasu karboksylowego, który poddano estryfikacji, np. glikolem etylenowym, z wodorem cząsteczkowym w obecności katalizatora uwodorniania w strefie reaktora w celu wytworzenia odbarwionego roztworu kwasu karboksylowego lub odbarwionego produktu estrowego.
W odniesieniu do strefy reaktora nie ma szczególnych ograniczeń co do jego kształtu lub konstrukcji, pod warunkiem istnienia układu, który umożliwia doprowadzanie wodoru do powodowania bliskiego kontaktu kwasu karboksylowego lub produktu estrowego z katalizatorem w strefie reaktora. Najczęściej katalizatorem uwodorniania jest zazwyczaj pojedynczy metal z VIII grupy lub mieszanina metali z VIII grupy.
Korzystnie, katalizator wybiera się z grupy, obejmującej pallad, ruten, rod i ich mieszaniny. Strefa reaktora zawiera reaktor do uwodorniania, który pracuje w takiej temperaturze i pod takim ciśnieniem, które są dostateczne dla uwodornienia części charakterystycznie żółtych związków do bezbarwnych pochodnych.
Przykłady
Wynalazek może być ponadto zilustrowany następującym przykładem korzystnych realizacji, ale należy zdawać sobie sprawę, że te przykłady włącza się jedynie w celach ilustracji i nie mają one ograniczać zakresu wynalazku, jeśli nie wskazano wyraźnie inaczej.
P r z y k ł a d
Utleniano p-ksylen w temperaturze 160°C, stosując układ katalizatorów Co, Mn, Br, w celu wytworzenia zawiesiny surowego kwasu tereftalowego, zawierającej 30-50% ciał stałych. Zawiesinę surowego kwasu tereftalowego poddano krystalizacji i oczyszczano, stosując sposób przedstawiony na rysunku z pominięciem etapu uwodorniania i wykrystalizowany produkt ze strefy krystalizacji 120 przeniesiono bezpośrednio do zbiornika rzutowego.
Produkt wydobyto po filtracji oraz suszeniu i analizowano na zawartość 4-karboksybenzaldehydu (4-CBA), kwasu trimelitowego (TMA) i 2,6-dikarboksyfluorenonu (2,6-DCF), przepuszczalność w procentach oraz b*. Wielkość b* jest jedną z trójbarwnych właściwości, mierzonych przyrządem refleksometrycznym. Typowym urządzeniem pomiarowym jest przyrząd Hunter Ultrascan XE. Dodatnie odczyty oznaczają stopień zabarwienia żółtego (lub absorbancji zabarwienia niebieskiego), natomiast ujemne odczyty oznaczają stopień zabarwienia niebieskiego (lub absorbancji zabarwienia żółtego).
Stężenia 4-CBA, TMA, 2,6-DCF w kwasie tereftalowym oznaczano metodą chromatografii cieczowej. W celu oznaczania przepuszczalności w procentach mierzono 10% roztwór produktu kwasu tereftalowego w 2M KOH z zastosowaniem spektrometru w zakresie nadfioletu i promieniowania widzialnego przy długości fali 340 nm. Wartość b* kwasu tereftalowego mierzono z zastosowaniem metody odbicia barwy przy 340 nm. Wyniki przedstawiono w tablicy 1.
PL 208 869 B1
T a b l i c a 1
Nr przykładu 4-CBA1 (ppm) TMA2 (ppm) 2,6-DCF3 (ppm) %T4 b*5
1 103 51 10 89 4,1
Zawartość 4-CBA obecnego w produkcie oczyszczonego kwasu tereftalowego, wytworzonym sposobem według wynalazku, znacznie obniżyła się w stosunku do typowych poziomów, wykrywanych w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego. Tych typowych poziomów nie mierzono podczas tej próby, ale te poziomy są znane specjalistom w dziedzinie techniki, do której należy wynalazek, jako mniej więcej takie, które ujawniono uprzednio, gdzie zawiesina surowego kwasu karboksylowego zawierająca kwas tereftalowy najczęściej zawiera wagowo od około 800 do około 7000 części na milion (ppm) 4-karboksybenzaldehydu. Przepuszczalność w procentach produktu oczyszczonego kwasu tereftalowego bezpośrednio wpływa na zabarwienie wytworzonego poli(tereftalanu etylenu) (PET). Pożądany PTA (oczyszczony kwas tereftalowy) jest biały (mając na myśli, że jest on słabo zabarwiony). Wyższa przepuszczalność w procentach wskazuje na słabsze zabarwienie PTA. Stopień polepszenia we wszystkich mierzonych kategoriach jest szczególnie niespodziewany, biorąc pod uwagę prostotę odwirowywania w strefie wypierania cieczy z ciała stałego oraz to, że nie prowadzi się etapu uwodorniania. W przeszłości porównywalne stopnie czystości osiągano najczęściej przez stosowanie instalacji do uwodorniania, która obejmowała liczne etapy i elementy urządzeń oraz wymagała znacznych nakładów inwestycyjnych.
Wynalazek opisano szczegółowo, zwłaszcza w odniesieniu do jego korzystnych realizacji, ale należy zdawać sobie sprawę, że można dokonywać zmian i modyfikacji w granicach idei i zakresu tego wynalazku.

Claims (8)

1. Sposób wytwarzania produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego, znamienny tym, że (a) w strefie pierwotnego utleniania, w temperaturze od 120°C do 200°C prowadzi się utlenianie aromatycznego surowca i wytwarza się zawiesinę surowego kwasu karboksylowego, zawierającą kwas tereftalowy, (b) zawiesinę surowego kwasu karboksylowego zawierającą kwas tereftalowy, katalizator, kwas octowy oraz inne zanieczyszczenia pobiera się w temperaturze od 140°C do 170°C ze strefy pierwotnego utleniania, w której następuje utlenianie p-ksylenu i następnie w strefie wypierania cieczy z ciała stałego wytwarza się strumień roztworu macierzystego i produktu w postaci zawiesiny, po czym w strumieniu roztworu macierzystego usuwa się część katalizatora zawartego w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego (c) w następnej strefie utleniania, w temperaturze wyższej niż w strefie pierwotnego utleniania, to jest w temperaturze od 190°C do 280°C prowadzi się dalej utlenianie otrzymanego produktu w postaci zawiesiny, (d) w strefie krystalizacji otrzymany z etapu utleniania produkt poddaje się krystalizacji i wytwarza się produkt wykrystalizowany, (e) w strefie chłodzenia wykrystalizowany produkt chłodzi się i wytwarza się ochłodzoną zawiesinę oczyszczonego kwasu karboksylowego, (f) w strefie filtracji i suszenia filtruje się i ewentualnie suszy się ochłodzoną zawiesinę oczyszczonego kwasu karboksylowego i usuwa się częściowo rozpuszczalnik z ochłodzonej zawiesiny kwasu karboksylowego i jako produkt wytwarza się oczyszczony kwas karboksylowy.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ponadto w strefie reaktora prowadzi się odbarwianie zawiesiny oczyszczonego kwasu karboksylowego lub kwasu karboksylowego, który został zestryfikowany.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że odbarwianie prowadzi się w strefie reaktora przez reakcję roztworu surowego kwasu karboksylowego z wodorem w obecności katalizatora uwodorniania i wytwarza się odbarwiony roztwór kwasu karboksylowego.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wypieranie cieczy z ciała stałego prowadzi się strefie wypierania zawierającej separator cieczy od ciała stałego, który pracuje w temperaturze od 50°C do 200°C.
PL 208 869 B1
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że produkt w postaci oczyszczonej zawiesiny wykazuje wartość b* niższą od 4,5.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się katalizator zawierający związki kobaltu, manganu i bromu.
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że mieszanina kobaltu i manganu występuje w stężeniach od 1050 ppm do 2700 ppm wagowych w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego, a brom może występować w stężeniach od 1000 do 2500 ppm wagowych w zawiesinie surowego kwasu karboksylowego.
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wytwarza się zawiesinę surowego kwasu karboksylowego, zawierającą kwas tereftalowy.
PL375595A 2002-12-09 2003-12-03 Sposób wytwarzania produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego PL208869B1 (pl)

Applications Claiming Priority (5)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US31529402A 2002-12-09 2002-12-09
US31529502A 2002-12-09 2002-12-09
US10/645,734 US7161027B2 (en) 2002-12-09 2003-08-21 Process for the oxidative purification of terephthalic acid
US10/645,737 US7074954B2 (en) 2002-12-09 2003-08-21 Process for the oxidative purification of terephthalic acid
US10/667,744 US7132566B2 (en) 2003-09-22 2003-09-22 Process for the purification of a crude carboxylic acid slurry

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL375595A1 PL375595A1 (pl) 2005-12-12
PL208869B1 true PL208869B1 (pl) 2011-06-30

Family

ID=42777809

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL375595A PL208869B1 (pl) 2002-12-09 2003-12-03 Sposób wytwarzania produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego

Country Status (9)

Country Link
JP (1) JP2006509044A (pl)
KR (1) KR101004211B1 (pl)
AR (1) AR042321A1 (pl)
CA (1) CA2505976A1 (pl)
MX (1) MXPA05006046A (pl)
MY (1) MY140391A (pl)
PL (1) PL208869B1 (pl)
TW (1) TW200510292A (pl)
WO (1) WO2004052820A1 (pl)

Families Citing this family (47)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1569888A1 (en) 2002-12-09 2005-09-07 Eastman Chemical Company Process for the oxidative purification of terephthalic acid
US7546747B2 (en) 2004-01-15 2009-06-16 Eastman Chemical Company Process for production of a dried carboxylic acid cake suitable for use in polyester production
US20050283022A1 (en) * 2004-06-18 2005-12-22 Sheppard Ronald B Filtrate preparation process for terephthalic acid filtrate treatment
US7495125B2 (en) * 2004-09-02 2009-02-24 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
US7399882B2 (en) * 2004-09-02 2008-07-15 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
US7910769B2 (en) * 2004-09-02 2011-03-22 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
WO2006028817A2 (en) * 2004-09-02 2006-03-16 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
US7692037B2 (en) 2004-09-02 2010-04-06 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
US7361784B2 (en) * 2004-09-02 2008-04-22 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
CN101005889B (zh) * 2004-09-02 2012-02-22 奇派特石化有限公司 芳族二羧酸的优化制备
PT1791800T (pt) * 2004-09-02 2018-02-02 Grupo Petrotemex Sa De Cv Oxidação em fase líquida optimizada
PL1786751T3 (pl) * 2004-09-02 2015-12-31 Grupo Petrotemex Sa De Cv Optymalne utlenianie w fazie ciekłej
US7741515B2 (en) 2004-09-02 2010-06-22 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
PT1786753E (pt) * 2004-09-02 2015-12-01 Grupo Petrotemex Sa De Cv Oxidação em fase líquida otimizada
US7572932B2 (en) * 2004-09-02 2009-08-11 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
US7390921B2 (en) * 2004-09-02 2008-06-24 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
US7615663B2 (en) 2004-09-02 2009-11-10 Eastman Chemical Company Optimized production of aromatic dicarboxylic acids
US7504535B2 (en) * 2004-09-02 2009-03-17 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
US20060047153A1 (en) * 2004-09-02 2006-03-02 Wonders Alan G Optimized liquid-phase oxidation
US7683210B2 (en) * 2004-09-02 2010-03-23 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
US7586000B2 (en) * 2004-09-02 2009-09-08 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
US7572936B2 (en) * 2004-09-02 2009-08-11 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
CN101022886B (zh) * 2004-09-02 2012-05-02 奇派特石化有限公司 优化的液相氧化
US7371894B2 (en) * 2004-09-02 2008-05-13 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
US7692036B2 (en) 2004-11-29 2010-04-06 Eastman Chemical Company Optimized liquid-phase oxidation
JP2008511645A (ja) * 2004-09-02 2008-04-17 イーストマン ケミカル カンパニー 最適化液相酸化
DE102004047076A1 (de) 2004-09-28 2006-04-06 Zimmer Ag Verfahren zur Herstellung von Polyestern
US20060264664A1 (en) * 2005-05-19 2006-11-23 Parker Kenny R Esterification of an exchange solvent enriched composition
US7432395B2 (en) 2005-05-19 2008-10-07 Eastman Chemical Company Enriched carboxylic acid composition
US7834208B2 (en) 2005-05-19 2010-11-16 Eastman Chemical Company Process to produce a post catalyst removal composition
US7557243B2 (en) 2005-05-19 2009-07-07 Eastman Chemical Company Enriched terephthalic acid composition
US7919652B2 (en) 2005-05-19 2011-04-05 Eastman Chemical Company Process to produce an enriched composition through the use of a catalyst removal zone and an enrichment zone
US7880031B2 (en) 2005-05-19 2011-02-01 Eastman Chemical Company Process to produce an enrichment feed
US7741516B2 (en) 2005-05-19 2010-06-22 Eastman Chemical Company Process to enrich a carboxylic acid composition
US7884231B2 (en) 2005-05-19 2011-02-08 Eastman Chemical Company Process to produce an enriched composition
US7897809B2 (en) 2005-05-19 2011-03-01 Eastman Chemical Company Process to produce an enrichment feed
US20070179312A1 (en) * 2006-02-02 2007-08-02 O'meadhra Ruairi Seosamh Process for the purification of a crude carboxylic axid slurry
US7326808B2 (en) * 2006-03-01 2008-02-05 Eastman Chemical Company Polycarboxylic acid production system employing cooled mother liquor from oxidative digestion as feed to impurity purge system
US7888529B2 (en) 2006-03-01 2011-02-15 Eastman Chemical Company Process to produce a post catalyst removal composition
US7772424B2 (en) 2006-03-01 2010-08-10 Eastman Chemical Company Polycarboxylic acid production system employing enhanced evaporative concentration downstream of oxidative digestion
US7326807B2 (en) 2006-03-01 2008-02-05 Eastman Chemical Company Polycarboxylic acid production system with enhanced heating for oxidative digestion
US7393973B2 (en) 2006-03-01 2008-07-01 Eastman Chemical Company Polycarboxylic acid production system with enhanced residence time distribution for oxidative digestion
US20070208194A1 (en) 2006-03-01 2007-09-06 Woodruff Thomas E Oxidation system with sidedraw secondary reactor
US7420082B2 (en) 2006-03-01 2008-09-02 Eastman Chemical Company Polycarboxylic acid production system employing hot liquor removal downstream of oxidative digestion
US7816556B2 (en) 2006-03-01 2010-10-19 Eastman Chemical Company Polycarboxylic acid production system employing enhanced multistage oxidative digestion
KR100713253B1 (ko) * 2006-04-25 2007-05-02 삼성석유화학(주) 테레프탈산 제조공정에서의 고액분리장치 및 이를 이용한고액분리방법
KR102070065B1 (ko) 2018-03-14 2020-03-02 엘지전자 주식회사 싸이클론 집진 장치 및 이를 포함하는 청소기

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3170768A (en) * 1959-04-22 1965-02-23 Standard Oil Co System for continuous preparation of terephthalic acid
GB2072162B (en) * 1980-03-21 1984-03-21 Labofina Sa Process for the production and the recovery of terephthalic acid
GB9302333D0 (en) * 1993-02-05 1993-03-24 Ici Plc Filtration process
KR970000136B1 (ko) * 1993-09-28 1997-01-04 브이.피. 유리예프 고순도 벤젠디카르복실산 이성질체의 제조방법
EP1569888A1 (en) * 2002-12-09 2005-09-07 Eastman Chemical Company Process for the oxidative purification of terephthalic acid

Also Published As

Publication number Publication date
WO2004052820A1 (en) 2004-06-24
MY140391A (en) 2009-12-31
KR101004211B1 (ko) 2010-12-24
AR042321A1 (es) 2005-06-15
PL375595A1 (pl) 2005-12-12
TW200510292A (en) 2005-03-16
CA2505976A1 (en) 2004-06-24
WO2004052820A8 (en) 2004-09-30
MXPA05006046A (es) 2005-08-18
KR20050085478A (ko) 2005-08-29
JP2006509044A (ja) 2006-03-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7132566B2 (en) Process for the purification of a crude carboxylic acid slurry
PL208869B1 (pl) Sposób wytwarzania produktu oczyszczonego kwasu karboksylowego
US7074954B2 (en) Process for the oxidative purification of terephthalic acid
US7161027B2 (en) Process for the oxidative purification of terephthalic acid
US20070179312A1 (en) Process for the purification of a crude carboxylic axid slurry
US7358392B2 (en) Process for the oxidative purification of terephthalic acid
US7601795B2 (en) Process for production of a carboxylic acid/diol mixture suitable for use in polyester production
CA2417691C (en) Process for the production of purified terephthalic acid
EP1704137B1 (en) Process for production of a dried terephthalic acid cake suitable for use in polyester production
JP2006528682A (ja) 水蒸気添加による後酸化ゾーンでの粗原料カルボン酸スラリーの加熱方法
EP1551788B1 (en) Process for production of a carboxylic acid/diol mixture suitable for use in polyester production
KR101034964B1 (ko) 테레프탈산의 산화적 정제 방법
EP1104396B1 (en) Method for recovering methyl acetate and residual acetic acid in the production of pure terephthalic acid
RU2341512C2 (ru) Способ очистки суспензии сырой карбоновой кислоты
EP1569887A1 (en) Process for the purification of a crude carboxylic acid slurry
MXPA06007994A (en) Process for production of a carboxylic acid/diol mixture suitable for use in polyester production

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131203