PL208701B1 - Element szalunku z profilowanej blachy stalowej do wykonania stropu ze współpracującymi pojemnikami metalowymi oraz strop ze współpracującymi pojemnikami metalowymi - Google Patents

Element szalunku z profilowanej blachy stalowej do wykonania stropu ze współpracującymi pojemnikami metalowymi oraz strop ze współpracującymi pojemnikami metalowymi

Info

Publication number
PL208701B1
PL208701B1 PL346789A PL34678901A PL208701B1 PL 208701 B1 PL208701 B1 PL 208701B1 PL 346789 A PL346789 A PL 346789A PL 34678901 A PL34678901 A PL 34678901A PL 208701 B1 PL208701 B1 PL 208701B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
formwork
ceiling
longitudinal
element according
metal containers
Prior art date
Application number
PL346789A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346789A1 (en
Inventor
Léopold Sokol
René Hugel
Original Assignee
Pab Est
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pab Est filed Critical Pab Est
Publication of PL346789A1 publication Critical patent/PL346789A1/xx
Publication of PL208701B1 publication Critical patent/PL208701B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B5/00Floors; Floor construction with regard to insulation; Connections specially adapted therefor
    • E04B5/16Load-carrying floor structures wholly or partly cast or similarly formed in situ
    • E04B5/32Floor structures wholly cast in situ with or without form units or reinforcements
    • E04B5/36Floor structures wholly cast in situ with or without form units or reinforcements with form units as part of the floor
    • E04B5/38Floor structures wholly cast in situ with or without form units or reinforcements with form units as part of the floor with slab-shaped form units acting simultaneously as reinforcement; Form slabs with reinforcements extending laterally outside the element
    • E04B5/40Floor structures wholly cast in situ with or without form units or reinforcements with form units as part of the floor with slab-shaped form units acting simultaneously as reinforcement; Form slabs with reinforcements extending laterally outside the element with metal form-slabs

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Forms Removed On Construction Sites Or Auxiliary Members Thereof (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Moulds, Cores, Or Mandrels (AREA)
  • Steps, Ramps, And Handrails (AREA)
  • Panels For Use In Building Construction (AREA)
  • On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
  • Floor Finish (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest element szalunku z profilowanej blachy stalowej do wykonywania stropu ze współpracującymi pojemnikami metalowymi oraz strop ze współpracującymi pojemnikami metalowymi wykonanymi z betonu zbrojonego wylewanego do takiego szalunku. Ten typ stropu wylewanego do szalunku utworzonego z zespołu metalowych elementów kształtowych stosowany jest w dziedzinie budownictwa takiego jak mieszkania, hotele, budynki przemysłowe lub parkingi.
Obecnie stosuje się wiele postaci geometrycznych profili z różnymi postaciami odkształceń miejscowych zwanych tłoczeniami, do wykonywania szalunków współpracujących.
Przez szalunki współpracujące rozumie się takt, że szalunek pozostaje na stałe i wnosi do budowanego stropu własności mechaniczne na rozciąganie i ugięcie stali, z której jest wykonany, w konstrukcji ogólnej betonu zwanego betonem zbrojonym. Proporcje geometryczne blachy i rozmieszczenie tłoczeń, mają duży wpływ na wytrzymałość szalunku w fazie budowy, w chwili montażu zwanego szalowaniem, w fazie zalewania jak również i na skuteczność współpracy między elementami szalunku ze stali, z wypełnieniem z betonu, po jego stwardnieniu.
Z punktu widzenia kształ tu geometrycznego, rozróżnia się w zasadzie dwa typy profili:
- profil zwany otwartym, w którym profil omega ma kształt na ogół trapezowy lub prostokątny,
- profil zwany zamknię tym, w którym profil omega ma kształt na ogół z zaokrąglonym końcem.
Jeśli chodzi o tłoczenia, stanowią one miejscowe odkształcenia wykonane na płaskich powierzchniach profilu, przy czym te odkształcenia tworzą wytłoczenia zwłaszcza typu gałki okrągłej lub owalnej, porzecznego rowka, wycięcia, krokwi lub każdego innego wzoru.
Tłoczenia mogą być wykonane na wierzchołkach profilu, na półkach, jak również na ramionach omegi. Istniejące rozwiązania są na ogół oparte na dowolnym wyborze kształtu geometrycznego tłoczeń, to jest motywu odkształceniowego, jak również rozmieszczenia na powierzchni tych motywów, które mogą być rozmieszczone w różny sposób zarówno, jeśli chodzi o ilość, geometrię jak i gęstość. Otrzymany wynik jest na ogół zmienny, to jest taki, że niekoniecznie prowadzi do optymalnego kompromisu między różnymi kryteriami parametrów z punktu widzenia wytrzymałości materiałów.
Należy zauważyć, że kryteria parametrów mogą być często sprzeczne w takim sensie, że polepszenie jednego z kryteriów może prowadzić do pogorszenia drugiego z tych kryteriów. Na przykład, tłoczenia usytuowane na półkach lub blisko kątów półki-ramiona, polepszają często współpracę z betonem, ale prowadzą do osłabienia skutecznego przekroju i w rezultacie, do straty parametrów po wylaniu betonu. Tłoczenia w postaci ciągłego wybrania tworzą w przekroju pofałdowania lub wytłoczenia niewystarczająco nachylone i/lub oddalone, które zwiększają wytrzymałość na odkształcenia ramion na podporach, ale zmniejszają przekrój skuteczny wywołując szkodliwe naprężenia wewnętrzne od ściskania w częściach płaskich, powodując niestabilność miejscową taką jak wypaczenie lub przedwczesne pęknięcie.
W innym przykł adzie, zmniejszenie nachylenia ramion z jednej strony umoż liwia zwiększenie szerokości użytecznej pojemnika, ale z drugiej strony zmniejsza skuteczność współpracy między blachą i betonem.
Celem wynalazku jest wykonanie elementu szalunku ze stalowej blachy kształtowej do wykonania stropu z metalowymi zbiornikami współpracującymi, który wykonany byłby z betonu zbrojonego wylewanego do tego szalunku podczas wykonywania stropu, dającego korzyść zasadniczą z punktu widzenia parametrów fazy mieszanej w porównaniu z istniejącymi stropami typu o otwartym profilu, konkurencyjnymi w zakresie parametrów fazy wylewania, jak również ciężaru powierzchniowego elementu i szalunku.
Cel ten osiągnięto przez wykonanie elementu szalunku z profilowanej blachy stalowej do wykonywania stropu ze współpracującymi pojemnikami metalowymi wykonanymi z betonu zbrojonego wylewanego do tego szalunku, mającego profil utworzony z kolejnych form w kształcie omegi, zawierających wierzchołek.
Z obydwu stron, którego usytuowane są dwa ramiona nachylone wzglę dem płaszczyzny wierzchołka, i dwie półki zasadniczo równoległe do płaszczyzny ogólnej stropu, przy czym połączenie elementów przez skrajne półki tworzy pojemniki metalowe szalunku. Zgodnie z wynalazkiem ten element na ramionach zawiera, podłużne wytłoczenia usytuowane na przekątnej prostokąta mającego bok zasadniczo równy szerokości ramienia, przy czym kształt ogólny każdego wytłoczenia zawierającego motyw zawarty jest tylko w tym prostokącie.
Korzystnie, przekrój formy w kształcie omegi jest trapezowy.
PL 208 701 B1
Korzystnie, podłużne wytłoczenia tworzą wiele motywów na metrze bieżącym, w funkcji szerokości ramienia i kąta nachylenia przekątnych, który zawarty jest między 20° i 45°.
Korzystnie, podłużne wytłoczenie tworzy występ od strony pojemników metalowych szalunku.
Korzystnie, podłużne wytłoczenie tworzy żłobek.
Korzystnie, półki i wierzchołek zawierają, co najmniej jedną fałdę wzdłużną tworzącą rowek usztywniający i/lub połączenie dwóch elementów. Korzystnie, element kształtowy jest galwanizowany.
Wynalazek obejmuje również strop ze współpracującymi pojemnikami metalowymi, wykonany z betonu zbrojonego, wylewany w szalunku utworzonym z elementów, z których co najmniej jeden zawiera na ramionach podłużne wytłoczenia usytuowane na przekątnej prostokąta mającego bok zasadniczo równy szerokości ramienia, przy czym kształt ogólny każdego wytłoczenia zawierającego motyw zawarty jest tylko w tym prostokącie.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1a przedstawia strop, według wynalazku, w przekroju poprzecznym, fig. 1b przedstawia część elementu o kształcie omegi, w przekroju poprzecznym, fig. 1c przedstawia zespół dwóch skrajnych skrzydeł stanowiący połączenie dwóch elementów, w przekroju poprzecznym, fig. 2a przedstawia drugi przykład wykonania elementu według wynalazku, w przekroju poprzecznym, fig. 2b przedstawia drugi przykład wykonania zespołu dwóch skrajnych skrzydeł stanowiący połączenie dwóch elementów, w przekroju poprzecznym, fig. 3 przedstawia schemat zasady pomiaru cech mechanicznych stropu z współpracującymi pojemnikami metalowymi, a fig. 4 przedstawia krzywe cech mechanicznych stropu według wynalazku w porównaniu z cechami mechanicznymi znanego stropu.
Wynalazek obejmuje element 1 szalunku 2 z kształtowej blachy stalowej (fig. 1a, 1b, 1c), ewentualnie galwanizowany, do wykonania stropu 3 z współpracującymi pojemnikami metalowymi 4 wykonanymi z betonu zbrojonego 5 odlewanego w tym szalunku 2, przy czym element i ma kształt utworzony z kolejnych form 7 w kształcie omegi, zawierających wierzchołek 8, z obydwu stron, którego znajdują się dwa ramiona 9 nachylone w stosunku do płaszczyzny wierzchołka 8, i dwie półki 10 zasadniczo równoległe do płaszczyzny ogólnej 11 stropu 3, zaś połączenie elementów przez skrajne półki tworzy pojemniki metalowe 4 szalunku 2. Element I zawiera na ramionach 9, podłużne wytłoczenia 12 usytuowane na przekątnej 13 prostokąta mającego bok 14 zasadniczo równy szerokości ramienia 9, przy czym kształt ogólny każdego podłużnego wytłoczenia 12 przedstawiający motyw usytuowany jest tylko na tym prostokącie.
Podłużne wytłoczenia 12 tworzą liczne motywy tworzące wycięcia nachylone tak, że przekrój poprzeczny przechodzi tylko przez jeden motyw na bardzo małej długości i nie powoduje znacznej straty wytrzymałości przekroju. Ilość motywów na metr bieżący jest funkcją szerokości ramienia i nachylenia przekątnych jak to przedstawiono na fig. 1b. Korzystnie, liczba motywów wynosi około 25 na metr bieżący każdego ramienia w kształtu omegi.
W tym przykładzie wykonania, wytłoczenia w postaci żłobka są występami od strony pojemników metalowych 4 szalunku 2.
Forma 7 w kształcie omegi, pokazana na fig. 1b, stanowi część elementu 1 szalunku 2, przy czym w tym przykładzie wykonania występuje ona, jako forma trapezowa, ale może być także prostokątna lub z zaokrąglonym końcem.
Na fig. 1b i 1c przedstawiono półki 10 i wierzchołek 8 formy 7, na której wykonana jest, co najmniej jedna wzdłużna fałda 15 tworząca rowek usztywniający i/lub łączący, którego rolą jest zwiększenie wytrzymałości na wyboczenie.
Na fig. 1c przedstawione zostało natomiast łączenie za pomocą ramion usytuowanych na końcach dwóch elementów 1, w celu montażu szalunku 2.
Inny przykład wykonania przedstawiony został na fig. 2a i 2b, w którym wzdłużne fałdy 15 skrzydeł wykonane są przy kącie środnik-półka tak, aby umożliwić mocowanie łączników we wgłębienia fałd na belkach podporowych.
Zespół cech elementu, według wynalazku, który dotyczy kształtu geometrycznego przekroju korzystnie w kształcie omegi, oraz kształtu połączeń, ich rozmieszczenia, oddalenia i nachylenia, umożliwia otrzymanie lepszych parametrów mechanicznych stropu od 70% do 100% w stosunku do znanych stropów, minimalizując jednocześnie ciężar szalunku na jednostkę powierzchni.
Należy podkreślić, że głównym celem podczas badań nad nowym kształtem było uzyskanie stropu umożliwiającego polepszenie parametrów, zarówno w fazie wylewania jak i w fazie mieszanej, zachowując korzystnie jego kształt trapezowy, i zmniejszając jednocześnie jego masę powierzchniową.
PL 208 701 B1
W tym celu, zostały przeprowadzone badania różnych kształtów pojemnika i wycięcia, których wyniki przedstawione są w niżej podanym przykładzie wykonania.
Z prób okreś lone zostały parametry obliczeniowe płyty w fazie mieszanej, sposobem zwanym „m” i „k”, i wykorzystane do analizy technicznej stropu.
Stan ograniczony obsługi według sposobu „m” i „k” polega na respektowaniu nierówności dotyczącej naprężenia ścinającego ślizgania pomiędzy elementem z blachy i betonem, przy czym naprężenia siły dociskającej są mniejsze od naprężeń siły oporowej stropu.
Określenie parametrów „m” i „k” wykonane zostało na przęśle izostatycznym uwzględniając wielkość I rozstawu dwóch zwykłych podpór przęsła.
Urządzenie doświadczalne przedstawione zostało na fig. 3, która przedstawia schemat prób statycznych z rozmieszczeniem obciążeń i urządzeń pomiarowych.
Strop 3, pokazany na fig. 3, umieszczony na dwóch zwykłych podporach 6, poddany został naciskowi dźwignikiem 17. Pomiarowi podlega strzałka ugięcia stropu za pomocą jednego instrumentu pomiarowego 18 oraz przesunięcie pomiędzy elementem 1 i betonem 5 za pomocą dwóch urządzeń 19.
Na fig. 4 przedstawiono zespół krzywych porównania wytrzymałości dwóch stropów, przy czym krzywe przedstawiają wartości wytrzymałości ograniczone do przesuwu i do granicznego obciążenia dla stropu według wynalazku i dla stropu porównawczego, w funkcji różnych oddaleń przedstawionych przez wartość 41s.
W przypadku dowolnego rozdziału obciążeń, takich jak obciążenia skupione, należy uwzględnić równoważne oddalenie fikcyjne I przedstawione przez wyrażenie 41s.
Strop zwany porównawczym jest stropem, którego element ma kształt złożony z kolejnych form trapezowych w kształcie omegi, zawierających jeden wierzchołek i dwie półki zasadniczo równoległe do płaszczyzny ogólnej stropu, przy czym połączenie elementów przez półki tworzy pojemniki metalowe szalunku, element ten na środnikach zawiera podłużne wytłoczenia, zaś połączenia tworzą wgłębienie wzdłuż przekroju wzdłużnego środnika.
Dzięki elementowi według wynalazku zauważono pewną poprawę w zakresie wytrzymałości pod obciążeniem przy przesuwie, reprezentowane przez krzywe A i B, odpowiednio dla stropu według wynalazku i dla stropu porównawczego, a obciążenie graniczne przedstawiono za pomocą krzywych C i D, odpowiednio dla stropu według wynalazku i dla stropu porównawczego.
Poniższa tablica przedstawia dla stropu według wynalazku i dla stropu porównawczego ciężar właściwy płyt dla różnych ich grubości.
Ciężar (daN/m2)
Blacha o grubości 0,75 mm Całkowita grubość stropu (cm)
10 12 14 16 20
Porównanie 8,83 156 204 252 300 396
Strop według wynalazku 8,42 155 203 251 299 395
Zysk na obciążeniach granicznych otrzymany dla stropu wykonanego z elementów według wynalazku zawarty jest między 70% i 100%, przy zmniejszonym ciężarze elementu o 3,5% w stosunku do stropu porównawczego. Dla tego samego obciążenia, niezbędna grubość stropu porównawczego, jest wyższa od 30% do 50%.
Przy takim stwierdzeniu należy szczególnie podkreślić fakt, że wykonane stropy miały grubość 24 cm, co potwierdza całkowicie bardzo dobrą wytrzymałość. W rezultacie, element według wynalazku może umożliwić wykonanie stropów osiągających grubość całkowitą z poszerzeniem o 28 cm.

Claims (8)

Zastrzeżenia patentowe
1. Element szalunku z profilowanej blachy stalowej do wykonywania stropu ze współpracującymi pojemnikami metalowymi wykonanymi z betonu zbrojonego wylewanego do tego szalunku, mający profil utworzony z kolejnych form w kształcie omegi, zawierających wierzchołek, z obydwu stron, którego usytuowane są dwa ramiona nachylone względem płaszczyzny wierzchołka, i dwie półki zasadniczo równoległe do płaszczyzny ogólnej stropu, a połączenie elementów przez skrajne półki tworzy pojemPL 208 701 B1 niki metalowe szalunku, znamienny tym, że na ramionach (9) zawiera podłużne wytłoczenia (12) usytuowane na przekątnej (13) prostokąta mającego bok (14) zasadniczo równy szerokości ramienia (9), przy czym kształt ogólny każdego wytłoczenia (12) zawierającego motyw zawarty jest tylko w tym prostokącie.
2. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że przekrój formy (7) w kształcie omegi jest trapezowy.
3. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że podłużne wytłoczenia (12) tworzą wiele motywów na metrze bieżącym, w funkcji szerokości ramienia (9) i kąta nachylenia przekątnych, który zawarty jest między 20° i 45°.
4. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że podłużne wytłoczenie (12) tworzy występ od strony pojemników metalowych szalunku.
5. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że podłużne wytłoczenie (12) tworzy żłobek.
6. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że półki (10) i wierzchołek (8) zawierają, co najmniej jedną fałdę wzdłużną tworzącą rowek usztywniający i/lub połączenie dwóch elementów.
7. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że element kształtowy jest galwanizowany.
8. Strop ze współpracującymi pojemnikami metalowymi wykonany z betonu zbrojonego, wylewany w szalunku utworzonym z elementów według zastrz. 1 do 7, znamienny tym, że co najmniej jeden element (1) szalunku (2) zawiera na ramionach (9) podłużne wytłoczenia (12) usytuowane na przekątnej (13) prostokąta mającego bok (14) zasadniczo równy szerokości ramienia (9), przy czym kształt ogólny każdego wytłoczenia (12) zawierającego motyw zawarty jest tylko w tym prostokącie.
PL346789A 2000-03-29 2001-03-29 Element szalunku z profilowanej blachy stalowej do wykonania stropu ze współpracującymi pojemnikami metalowymi oraz strop ze współpracującymi pojemnikami metalowymi PL208701B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0003960A FR2807081B1 (fr) 2000-03-29 2000-03-29 Element de coffrage en tole d'acier profilee pour la realisation d'un plancher a bacs metalliques collaborants

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346789A1 PL346789A1 (en) 2001-10-08
PL208701B1 true PL208701B1 (pl) 2011-05-31

Family

ID=8848606

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL346789A PL208701B1 (pl) 2000-03-29 2001-03-29 Element szalunku z profilowanej blachy stalowej do wykonania stropu ze współpracującymi pojemnikami metalowymi oraz strop ze współpracującymi pojemnikami metalowymi

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP1156171B1 (pl)
AT (1) ATE349582T1 (pl)
CY (1) CY1108615T1 (pl)
DE (1) DE60125457T2 (pl)
DK (1) DK1156171T3 (pl)
ES (1) ES2275633T3 (pl)
FR (1) FR2807081B1 (pl)
PL (1) PL208701B1 (pl)
PT (1) PT1156171E (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SI22495A (sl) * 2007-03-10 2008-10-31 Trimo D.D. Visokoprofilirana pločevina za sovprežne stropove
ES2344389B2 (es) 2008-06-16 2011-06-02 Universitat Politècnica De Catalunya Sistema para la conexion entre chapa de acero y hormigon.

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3397497A (en) * 1966-11-28 1968-08-20 Inland Steel Products Company Deck system
CA917394A (en) * 1970-05-21 1972-12-26 L. Lockshin Louis Floor deck
US4453364A (en) * 1980-05-27 1984-06-12 Ting Raymond M L Corrugated steel decking section

Also Published As

Publication number Publication date
DK1156171T3 (da) 2007-03-19
EP1156171B1 (fr) 2006-12-27
FR2807081B1 (fr) 2002-09-13
CY1108615T1 (el) 2014-04-09
DE60125457T2 (de) 2007-09-27
DE60125457D1 (de) 2007-02-08
EP1156171A1 (fr) 2001-11-21
PL346789A1 (en) 2001-10-08
ES2275633T3 (es) 2007-06-16
FR2807081A1 (fr) 2001-10-05
ATE349582T1 (de) 2007-01-15
PT1156171E (pt) 2007-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3397497A (en) Deck system
CN113216484B (zh) 一种钢-混组合梁连接构造及设计计算方法
KR101255464B1 (ko) 캡 플레이트를 활용한 단부 연속화 데크 플레이트 시스템
KR101069394B1 (ko) 데크패널
US11028571B2 (en) Aerated concrete-hybrid construction element
KR101160763B1 (ko) 다수 개의 캡 플레이트를 갖는 데크 플레이트를 이용한 합성보
PL208701B1 (pl) Element szalunku z profilowanej blachy stalowej do wykonania stropu ze współpracującymi pojemnikami metalowymi oraz strop ze współpracującymi pojemnikami metalowymi
RU166749U1 (ru) Элемент монолитного бетонного перекрытия
KR101191545B1 (ko) 다수 개의 캡 플레이트를 갖는 데크 플레이트
US20060225374A1 (en) Reinforced structural steel decking
KR101105404B1 (ko) 캡 플레이트를 활용한 단부 연속화 데크 플레이트 시스템
WO1996021069A1 (en) A structural member
CN111910914B (zh) 多高层装配式钢结构非组合楼板支撑体系及其施工方法
US10428522B2 (en) Construction metallic trapezoidal systems
BEng et al. EN 1994-Eurocode 4: Design of composite steel and concrete structures
US10538906B2 (en) Composite floor joist
Evans et al. Steel—concrete composite flooring deck structures
US2705886A (en) Prefabricated, reinforced floor structure
CN116517143B (zh) 一种钢-混凝土组合结构剪力墙、连接方法
AU707101B2 (en) A structural member
RU58137U1 (ru) Строительный блок
Thirugnanam et al. Experimental Investigation on Steel Concrete Composite Floor Slab
RU6814U1 (ru) Многослойная кладка наружной стены
US3561184A (en) Corrugated deck joist
JPH0432181B2 (pl)