PL208478B1 - Szczotka do czyszczenia misek ustępowych - Google Patents

Szczotka do czyszczenia misek ustępowych

Info

Publication number
PL208478B1
PL208478B1 PL372565A PL37256505A PL208478B1 PL 208478 B1 PL208478 B1 PL 208478B1 PL 372565 A PL372565 A PL 372565A PL 37256505 A PL37256505 A PL 37256505A PL 208478 B1 PL208478 B1 PL 208478B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
diesel fuel
amount
diesel
daltons
substance
Prior art date
Application number
PL372565A
Other languages
English (en)
Other versions
PL372565A1 (pl
Inventor
Leszek Ziemiański
Zbigniew Stępień
Michał Krasodomski
Winicjusz Stanik
Iwona Skręt
Wojciech Krasodomski
Jan Lubowicz
Original Assignee
Inst Nafty I Gazu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Nafty I Gazu filed Critical Inst Nafty I Gazu
Priority to PL372565A priority Critical patent/PL208478B1/pl
Publication of PL372565A1 publication Critical patent/PL372565A1/pl
Publication of PL208478B1 publication Critical patent/PL208478B1/pl

Links

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest olej napędowy o poprawionych właściwościach eksploatacyjnych i proekologicznych dla pojazdów wyposaż onych w filtry czą stek stał ych, którego zastosowanie ogranicza emisję substancji szkodliwych dla środowiska, szczególnie zaś cząstek i nanocząstek stałych. Jest on przeznaczony przede wszystkim dla aglomeracji miejskich, stref ekologicznie chronionych oraz obiektów przemysłowych takich jak na przykład kopalnie.
Emisja cząstek stałych (PM - Particle Matter) wzbudza duże zainteresowanie ze względu na potwierdzoną możliwość negatywnego oddziaływania na zdrowie człowieka. Cząstki stałe wytwarzane podczas spalania paliw węglowodorowych charakteryzują się bardzo dużą zdolnością adsorbowania produktów niepełnego spalania zarówno paliwa jak i oleju smarującego silnik. Dotyczy to szczególnie cząstek najmniejszych tzw. nanocząstek, które mogą przenikać przez błony komórkowe uwalniając wcześniej zaadsorbowane szkodliwe produkty niepełnego spalania paliw czy olejów smarujących, co może mieć działanie mutagenne, a także kancerogenne. Najbardziej szkodliwe są cząstki małe o wymiarach <50 nm. Szczególnie duże zagrożenie w zakresie emisji wymienionych cząstek stanowią silniki z zapłonem samoczynnym (ZS). W związku z tym konieczne stało się stworzenie odpowiednich przepisów ograniczających emisję cząstek stałych w gazach spalinowych.
Obowiązujące obecnie w Europie przepisy Euro 2000 (Euro 3) ograniczają wprawdzie emisję cząstek stałych w silnikach ZS, ale jedynie w odniesieniu ich sumarycznej oceny masowej włączając w to również nanoczą stki. Dopiero w propozycji przepisów Euro 5, które mają obowiązywać od roku 2008, wyodrębniona jest emisja nanocząstek oraz jej drastyczne ograniczenia przy założeniu nie tylko masowej, ale również ilościowej oceny emisji PM w różnych zakresach ich wielkości. W oparciu o obecny stan wiedzy wiadomo, ż e speł nienie takich, bardzo surowych wymagań dotyczących emisji nie będzie możliwe jedynie w oparciu o modyfikacje i stosowanie nawet najbardziej zaawansowanych sposobów organizacji i sterowania procesem spalania w silnikach ZS. W związku z tym przewiduje się konieczność zastosowania filtrów cząstek stałych (Diesel Particulate Filter - DPF), oraz katalizatorów utleniających (Diesel Oxidation Catalyst - DOC).
Na ilościową jak i jakościową emisję PM wpływ mają również, jak wiadomo, właściwości oleju napędowego. Zmniejszenie emisji cząstek stałych uzyskać można przez obniżanie zawartości siarki, obniżanie gęstości oleju napędowego czy zawartości węglowodorów. Fakty te wskazują na konieczność kompleksowego podejścia do problemu ograniczania emisji szkodliwych składników spalin silników ZS.
Jak wcześniej wspomniano realnym sposobem zmniejszenia emisji cząstek stałych jest zastosowanie DPF. Obecnie stosowane DPF są niewątpliwie wysoce sprawne i efektywne, wymagają jednak okresowego oczyszczania, aby uniknąć nadmiernego wzrostu przeciwciśnienia w układzie wylotowym silnika przed DPF na skutek jego stopniowego zatykania przez zatrzymywane cząstki stałe. Dlatego warunkiem koniecznym dla powszechnego stosowania DPF konieczne jest opracowanie ich bezobsługowego trybu pracy. Obecnie większość stosownych DPF, zwłaszcza w postaci monolitów ceramicznych, odznacza się sprawnością rzędu 95-99%, wyrażaną w ilości zatrzymywanych cząstek (w tym nanocząstek). W zależności od struktury materiału służącego jako filtr, przebieg procesu filtracji może polegać na głębokim wnikaniu PM do całej objętości materiału filtrującego, jeżeli wielkość porów jest większa niż wnikające w niego PM. W takim przypadku mamy do czynienia z filtracją przestrzenną, w drugim przypadku wielkość porów jest mniejsza niż średnice PM i wówczas cząstki osadzają się na powierzchni materiału filtrującego. Możliwe są również procesy mieszane np. w przypadku stopniowego zatykania się „większych porów. Jak wspomniano powyżej filtry ulegają z czasem zatykaniu w wyniku opisanych procesów, najczęściej w cią gu kilku godzin pracy. DPF charakteryzują się pewną określoną pojemnością i jeżeli nie przeprowadzi się procesu oczyszczania lub regeneracji, przebiegi pojazdów wyposażonych w takie DPF byłyby na tyle małe, że przekreślałyby praktycznie możliwość i sens jego stosowania. Z uwagi na organiczny charakter PM bardzo skuteczną , potwierdzoną w praktyce metodą regeneracji DPF jest wypalanie produktów gromadzących się we wnętrzu filtru. Aby to było możliwe konieczne jest spełnienie co najmniej dwóch podstawowych warunków: temperatura gazów wylotowych przepływających przez PDF musi osiągać 550 600°C (temperatura niezbędna do zainicjowania procesu utleniania sadzy), zawartość tlenu w spalinach w sąsiedztwie utlenianych PM winna wynosić nie mniej niż 5%. Dla przebiegu procesu regeneracji istotne jest również tzw. przeciwciśnienie w układzie wylotowym silnika przed DPF, szybkość przepływu gazów spalinowych przez materiał filtrujący itp. W przypadku silników ZS wymagana do procesu utleniania sadzy zawartość
PL 208 478 B1 tlenu nie stanowi problemu, natomiast konieczna temperatura gazów wylotowych osiągana jest bardzo rzadko i to tylko w bardzo wąskim zakresie parametrów pracy silnika, co stanowi podstawowy problem każdego systemu regeneracji. Mówiąc o temperaturze regeneracji należy pamiętać o trzech charakterystycznych temperaturach tego procesu:
• temperaturze zainicjowania procesu utleniania sadzy, • temperaturze równowagi procesu utleniania sadzy, w której następuje równowaga pomiędzy ilością sadzy osadzanej we filtrze i równocześnie utlenianej (wypalanej), • temperaturze regeneracji, w której wypalana jest na bieżąco wył apywana sadza jak również osadzona już wcześ niej co w efekcie prowadzi do ca ł kowitej regeneracji DPF.
Regeneracja może być prowadzona w sposób pasywny lub aktywny. W pierwszym przypadku dąży się do stworzenia w filtrze takich warunków, które pozwolą na samoistne zainicjowanie zapłonu, a następnie spontaniczne wypalenie organicznych składników cząstek stałych bez wykorzystywania zewnętrznych źródeł energii, w drugim przypadku regeneracja jest wyzwalana przez specjalny układ wykonawczy i prowadzona przy wykorzystaniu energii dostarczanej z zewnątrz.
Podstawowym założeniem regeneracji pasywnej jest obniżenie temperatury utleniania sadzy do uzyskiwanej przez gazy spalinowe silnika podczas jego eksploatacji. W przypadku regeneracji aktywnej dąży się do podniesienia temperatury gazów spalinowych emitowanych przez silnik do temperatury zainicjowania i prowadzenia procesu utleniania sadzy.
Do ograniczenia emisji cząstek stałych (PM), oraz pasywnej regeneracji DPF często są stosowane dodatki do paliw zawierające metale jako katalizatory utleniania sadzy. Obecnie, najbardziej znane dodatki wykorzystywane do wspomagania procesu regeneracji DPF zawierają: Fe, Ce, Mn, Zn, Pt, Cu i Na.
Z danych zamieszczonych w pracach McCabe i Sinkevitch'a pt. „A Laboratory Combustion Study of Diesel Particulates Contained Metal Additives:. SAE Paper 86001 (1986) oraz Wiedemanna i Neumanna pt.Vehicular Experience with Additives for Regeneration of Ceramic Diesel Filters. SAE Paper 85017 (1985) wynika, że energia aktywacji procesu dopalania PM powstających z oleju napędowego wynosi od 160 do 172 kJ/mol, co odpowiada temperaturom od 420 do 600°C, przy czym najczęściej obserwuje się temperatury z zakresu 500 do 600°C. Wartość energii aktywacji i odpowiadającej jej temperatury może się zmieniać ze względu na różną strukturę cząstek stałych. Przy braku katalizatora, dopalanie cząstek stałych jest procesem niebezpiecznym z powodu złego bilansu cieplnego przemiany. W adiabatycznym procesie regeneracji temperatura DPF może wzrosnąć do 2500°C i uszkodzić filtr. Natura procesów zachodzą cych w czasie utleniania sadzy w DPF jest dotychczas niezbadana, jednak wydaje się, że istotną jest forma, w jakiej występują w spalinach metale. Niektóre, jak żelazo, cer, miedź, mangan są obecne w formie tlenków, inne siarczanów (ołów, sód). W przypadku silników ZS wyposażonych w DPF należy stosować olej napędowy uszlachetniony dodatkami, pakietami dodatków oraz dodatkami ułatwiającymi i przyspieszającymi proces spalania i dopalania PM pochodzenia organicznego (Fuel Born Catalyst - FBC), powstającymi w trakcie procesu spalania uszlachetnionego paliwa.
W opisie patentowym US 4670020 przedstawiono zastosowanie dodatku typu FBC tworzącego w trakcie procesu spalania łatwo ulegające redukcji tlenki metali, co w efekcie umożliwia zapłon cząstek sadzy zgromadzonych w filtrze spalin w zakresie temperatur od 210 do 315°C. Dodatkami typu FBC według opisu są związki organometaliczne, korzystnie oktaniany, takich metali jak miedź, nikiel i cer.
W opisie zgł oszenia WO 92/20765 opisano olej napędowy uszlachetniony dodatkiem, bę d ącym organometalicznym kompleksem rozpuszczalnym lub zdyspergowanym w oleju napędowym, otrzymanym z organicznego związku posiadającego co najmniej dwie grupy funkcyjne przyłączone do łańcucha węglowodorowego oraz reagenta w skład którego wchodzi metal, zdolny do tworzenia kompleksów. Grupy funkcyjne to: X, -XR, -NR2, -NO2, =NR, =NXR, =N-R*-XR, -CN, -N=NR, -NT=CR2, gdzie X to O lub S, R jest H lub podstawnikiem węglowodorowym, R* jest podstawnikiem węglowodorowym z jednym lub dwoma wiązaniami podwójnymi. Metale, które mogą wchodzić w skład kompleksu to metale pierwszej grupy układu okresowego oraz V, Cr, Mo, Fe, Co, Cu, Zn, B, Pb, Sn oraz mieszanki kompleksów wymienionych metali.
W opisie zgł oszenia WO 93/21286 przedstawiono dodatek poprawiający efektywność procesu spalania paliwa, obniżający poziom emisji szkodliwych składników spalin oraz poziom zużycia paliwa przez wprowadzanie do paliwa związku lub mieszaniny związków organicznych wybranych z grupy takich związków aromatycznych jak naftalen, pochodne naftalenu, pochodnych bifenyli, oraz tlenku cynku, i/lub innych tlenków metali takich jak: Fe, Cu, Co, Ru, Os i Pd w rozpuszczalniku organicznym
PL 208 478 B1 będącym frakcją węglowodorową lub mieszaniną frakcji węglowodorowych oraz alifatycznych alkoholi mono lub polihydroksylowych lub ich mieszanin.
W opisach patentowych US 5534467, US 5562742, US 5518510, US 5534039 przedstawiono zastosowanie do uszlachetniania oleju napędowego, używanego do zasilania silników wyposażonych w filtry cząstek stałych (PM), kompleksów metaloorganicznych rozpuszczalnych lub dyspergowalnych, otrzymywanych z organicznego związku posiadającego co najmniej dwie grupy funkcyjne przyłączone do łańcucha węglowodorowego oraz reagenta zdolnego do tworzenia kompleksów w skład którego wchodzi metal. Grupy funkcyjne to: X, -XR, -NR2, -NO2, =NR, =NXR, =N-R*-XR, -CN, -N=NR, -N=CR2, gdzie X to O lub S, R jest H lub podstawnikiem węglowodorowym, R* jest podstawnikiem węglowodorowym z jednym lub dwoma wiązaniami podwójnymi. Metale, które mogą wchodzić w skład kompleksu to metale pierwszej grupy układu okresowego oraz V, Cr, Mo, Fe, Co, Cu, Zn, B, Pb, Sn oraz mieszanki kompleksów wymienionych metali.
W opisie patentowym US 5360459 w porównaniu z opisem patentowym US 534467 do metali mogących wchodzić w skład kompleksu dodano Sb, Ti, Mn i Zr, a usunięto Sb.
W opisie patentowym US 5348559 przedstawiono zastosowanie w oleju napę dowym organicznych kompleksów o charakterze zasad Mannicha zawierających miedź, jako dodatków typu FBC, w przypadku silników zaopatrzonych w DPF. Działanie powstających w trakcie procesu spalania FBC polega na obniżaniu temperatury zapłonu nagromadzonych w DPF cząstkach sadzy. Wchodzące w skł ad kompleksu zasady Mannicha otrzymuje się w znany sposób. Kompleksy z Cu uzyskuje się przez poddanie otrzymanych zasad Mannicha reakcji ze związkami (solami) nieorganicznymi lub organicznymi Cu (I) lub Cu (II) w określonej temperaturze przez zwykłe zmieszanie substratów.
W zgł oszeniu patentowym WO 99/36488 przedstawiono dodatek typu FBC do olejów napę dowych, w skład którego wchodzą organiczne związki Fe i metali ziem alkalicznych szczególnie Sr i Ca.
W przypadku związku organicznego zawierającego Fe może nim być ferrocen, oktanian, naftenian, bursztynian, pikrynian żelaza lub kompleks tego metalu z β-di-ketonem. W przypadku Sr i Ca stosowane są również kompleksy organiczne tych metali, bursztyniany, produkty reakcji wodorotlenków wymienionych metali i sami-estrów kwasu bursztynowego, przy czym stężenie metali w paliwie wynosi do 100 mg/kg paliwa.
Zgłoszenie patentowe US 2003/0015456 oraz zgłoszenie patentowe WO 03/006587 przedstawiają zastosowanie dodatku do olejów napędowych, obniżającego zadymienie spalin, w skład którego wchodzą związki organiczne Fe takie jak π-kompleksy, sulfoniany, sole kwasów organicznych oraz nadzasadowe, organiczne związki Mg, otrzymywane na bazie sulfonianów, pochodne organicznych kwasów i ich mieszaniny. Zmieszane w odpowiednim stosunku, korzystnie od 4 do 7 części wagowych Fe na 1 część wagową Mg zapewniają efektywne do 90% obniżenie zadymienia spalin jak również redukcję emisji PM.
Zgłoszenie patentowe US 2003/0126789 A1 przedstawia otrzymywanie uszlachetnionego oleju napędowego, w którego skład wchodzą: dodatek smarnościowy, detergentowy oraz FBC zawierający Pt i Ce w ilościach przeliczonych na stężenie w paliwie: Pt od 0,1 do 2,0 mg/kg paliwa i Ce od 5 do 20 mg/kg paliwa, przy czym związek zawierający Pt to difenylo-1,5-cyklooktadieno platyna, a związki Ce to kompleksy organiczne, hydroksyoleinianopropioniany.
Celem wynalazku jest uzyskanie uszlachetnionego oleju napędowego o dobrych właściwościach eksploatacyjnych dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych, w którego skład wchodzą frakcje węglowodorowe, pochodne rop naftowych i/lub komponenty uzyskiwane ze źródeł odnawialnych - biokomponenty jak również dodatki wielofunkcyjne i/lub pakiety dodatków wielofunkcyjnych, zapewniające pożądane cechy eksploatacyjne takie jak właściwości myjące, poprawę procesu spalania, obniżenie emisji toksycznych składników spalin, dopalanie nagromadzonych cząstek sadzy w filtrach zainstalowanych w układach wydechowych silników ZS, przeciwkorozyjne, demulgujące, przeciwpienne, przeciwutleniające, biobójcze, ułatwiające identyfikację (markery i barwniki).
Nieoczekiwanie stwierdzono, że można otrzymać olej napędowy do pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych o dobrych właściwościach eksploatacyjnych i proekologicznych, jeżeli będzie zawierał komponenty węglowodorowe z procesów zachowawczej i destrukcyjnej przeróbki ropy naftowej, o zawartości siarki nieprzekraczającej 350 mg/kg oleju napędowego, korzystnie poniżej 50 mg/kg, liczbie cetanowej nie niższej niż 46, o składzie frakcyjnym charakteryzującym się tym, że do temperatury 360°C destyluje nie więcej niż 95% (V/V) oraz zawartości policyklicznych węglowodorów aromatycznych nie wyższej niż 10% (m/m), i/lub estry wyższych kwasów tłuszczowych olejów roślinnych i/lub zwierzęcych o ilości atomów węgla w łańcuchu węglowodorowym od 10 do 26 i alkoholi alifatyczPL 208 478 B1 nych, I i/lub II i/lub III rzędowych o ilości atomów węgla w cząsteczce od 1 do 11, korzystnie od 1 do 5, o zawartości gliceryny całkowitej nie wyższej niż 0,40% (m/m), korzystnie nie wyższej niż 0,25% (m/m), i liczbie kwasowej nie wyższej niż 1,0 mg KOH/g, w ilości od 1% (m/m) do 80% (m/m), korzystnie do 1 do 50% (m/m), oraz dobrane dodatki takie jak dodatek poprawiający proces spalania oleju napędowego w ilości od 10 do 2000 mg/kg oleju napędowego i/lub modyfikator dopalania cząstek sadzy w ilości od 10 do 2000 mg/kg oleju napędowego i/lub substancję aktywną o właściwościach detergentowych i/lub detergentowo-dyspergujących w ilości od 10 do 1000 mg/kg, i/lub substancję o właściwoś ciach depresujących w ilości 50 do 700 mg/kg oleju napędowego, korzystnie od 50 do 500 mg/kg oleju napędowego, i/lub substancję ułatwiającą zapłon oleju napędowego i/lub podnoszącą jego liczbę cetanową w ilości od 20 do 2000 mg/kg oleju napędowego i/lub stabilizator substancji ułatwiającej zapłon oleju napędowego w ilości od 1 do 100 mg/kg oleju napędowego i/lub dodatek przeciwkorozyjny w ilości od 5 do 50 mg/kg oleju napędowego i/lub substancję przeciwutleniającą w iloś ci od 10 do 1000 mg/kg oleju napę dowego i/lub demulgator przeciwdział ają cy tworzeniu się emulsji oleju napędowego z wodą w ilości od 5 do 100 mg/kg oleju napędowego i/lub substancję o działaniu przeciwpiennym w ilości od 1 do 100 mg/kg oleju napędowego i/lub substancję o właściwościach biobójczych w ilości od 10 do 500 mg/kg oleju napędowego i/lub marker ułatwiający identyfikację oleju napędowego i/lub barwnik w ilości od 2 do 50 mg /kg oleju napędowego i/lub solubilizator poprawiający rozpuszczalność w biopaliwie wszystkich substancji stanowiących składniki oleju według wynalazku, w ilości od 20 do 500 mg/kg oleju napędowego.
W skł ad dodatku poprawiają cego proces spalania oleju napę dowego i/lub modyfikatora dopalania cząstek sadzy wchodzą całkowicie i nieograniczenie rozpuszczalne w olejach napędowych związki organiczne metali II grupy układu okresowego, korzystnie wapnia, i/lub lantanowców, korzystnie ceru, i/lub żelazowców, korzystnie żelaza, i/lub miedziowców, korzystnie miedzi o zawartości metali od 0,1 do 35% (m/m) takie jak sole obojętne kwasów organicznych, korzystnie 2-etyloheksanowego lub oleinowego i/lub organiczne kompleksy z metalami, korzystnie takie jak ferrocen i/lub kompleksowe organorozpuszczalne związki metali, korzystnie żelaza (II i/lub III), w ilości od 10 do 1000 mg/kg oleju napędowego i/lub aminy, poliaminy, polieteroaminy, hydroksyaminy, polihydroksyaminy, korzystnie I-rzędowe aminy alifatyczne i alicykliczne o ilości atomów węgla w cząsteczce od 1 do 50, korzystnie od 2 do 15 i średniej masie cząsteczkowej od 20 do 1000 daltonów, korzystnie od 50 do 200 daltonów, ilości atomów azotu od 1 do 10, korzystnie od 1 do 5, i/lub pochodne poliamin i/lub polieteroamin, posiadające grupy amidowe i/lub imidowe i/lub będące solami amoniowymi, korzystnie zawierające pierwszorzędowe grupy aminowe, w ilości od 20 do 800 mg/kg oleju napędowego, i/lub organiczne związki zawierające tlen, takie jak organiczne węglany i/lub poliwęglany i/lub etery i/lub polietery i/lub eteroalkohole, korzystnie o ilości grup eterowych od 1 do 4, w ilości od 20 do 800 mg/kg oleju napędowego i/lub stabilizatory metali takie jak N,N'-disalicylideno-1,2-propanodiamina i/lub zasady Mannicha.
W skł ad substancji aktywnej o wł a ś ciwoś ciach detergentowo-dyspergują cych wchodzi produkt kondensacji kwasów karboksylowych i/lub polikarboksylowych i/lub ich bezwodników ze związkiem zasadowym w ilości od 10 do 500 mg/kg oleju napędowego, korzystnie od 50 do 300 mg/kg oleju napędowego, i/lub oksyalkilowane alkilofenole, korzystanie oksyetylowane i/lub propoksylowane alkilofenole o ilości atomów węgla w podstawniku alkilowym od 3 do 30, korzystnie od 5 do 15, średniej masie cząsteczkowej od 100 do 2000 daltonów, korzystnie od 800 do 1500 daltonów, liczbie hydroksylowej od 5 do 200 mg KOH/g, o zawartości wolnych poliglikoli nie wyższej niż 20% (m/m) i/lub ich pochodne będące korzystnie produktem ich kondensacji z kwasami organicznymi mono- i/lub polikarboksylowymi, korzystnie kwasami aromatycznymi w ilości od 10 do 800 mg/kg oleju napędowego.
Składniki substancji aktywnej mogą wykazywać wobec siebie synergizm działania detergentowo-dyspergującego jak również własności smarne, przeciwkorozyjne i demulgujące.
Pochodne kwasów karboksylowych i/lub polikarboksylowych, o ilości grup kwasowych od 1 do 6, korzystnie od 2 do 4 i/lub ich bezwodników o średniej masie cząsteczkowej od 100 do 1500 daltonów, są produktami ich kondensacji ze związkiem zasadowym, korzystnie amoniakiem, aminami, poliaminami, polieteroaminami, hydroksyaminami, polihydroksyaminami o ilości atomów węgla w cząsteczce od 1 do 50, korzystnie od 2 do 15, i średniej masie cząsteczkowej od 20 do 1000 daltonów, korzystnie od 50 do 200 daltonów, ilości atomów azotu od 1 do 10, korzystnie od 1 do 5, i/lub pochodnymi poliamin i/lub polieteroamin, przy stosunku molowym reagentów od 1 do 4, korzystnie od 1 do 2, posiadającymi grupy amidowe i/lub imidowe i/lub będące solami amoniowymi, korzystnie nie zawierającymi pierwszorzędowych grup aminowych.
PL 208 478 B1
W skład substancji aktywnej o dział aniu detergentowo-dyspergującym mogą wchodzić również pochodne poliamin o ilości atomów węgla w cząsteczce od 1 do 50, korzystnie od 2 do 15 i średniej masie cząsteczkowej od 40 do 1000 daltonów, korzystnie do 50 do 300 daltonów, ilości atomów azotu do 1 do 10, korzystnie od 1 do 5, i/lub polieteroamin, zawierających co najmniej jeden azot pierwszorzędowy, o ilości grup eterowych od 1 do 50, korzystnie od 2 do 10, będące produktem ich reakcji z alkilofenolami i/lub oksyalkilowanymi alkilofenolami, o ilo ś ci atomów tlenu w podstawniku oksyalkilowym od 2 do 30, korzystnie od 4 do 15, średniej masie cząsteczkowej od 100 do 2000 daltonów, korzystnie od 500 do 1500 daltonów, oraz formaldehydem, korzystnie paraformaldehydem, przy stosunku molowym reagentów od 1 : 1 : 0,2 do 0,5 : 1 : 1, korzystnie 1 : 1 : 1.
Substancję o własnościach depresujących tj. obniżającą temperaturę zablokowania zimnego filtru stanowią mieszaniny polimerów i kopolimerów pochodnych metakrylanów, szczególnie estry kwasu metakrylowego i polieterów alifatycznych i/lub aromatycznych i/lub zawierające wolne grupy hydroksylowe.
Substancję podwyższającą liczbę cetanową oleju napędowego stanowią estry kwasu azotowego i alkoholi pierwszorzędowych o ilości atomów węgla w cząsteczce 3 do 20, korzystnie od 4 do 12, i/lub alkoholi drugorzędowych i/lub trzeciorzędowych i/lub etoksylowanych i/lub propoksylowanych alkoholi i/lub alkilofenoli i/lub estry glikolu i/lub poliglikolu polietylenowego i/lub propylenowego i/lub pochodne nitrowe o kwasowości nie wyższej niż 0,01% (m/m) kwasu azotowego, korzystnie nie wyższej niż 0,005% (m/m) kwasu azotowego.
Substancję podwyższającą liczbę cetanową oleju napędowego stanowią estry kwasu azotowego i alkoholi pierwszorzędowych o ilości atomów węgla w cząsteczce 3 do 20, korzystnie od 4 do 12, i/lub alkoholi drugorzędowych i/lub trzeciorzędowych i/lub etoksylowanych i/lub propoksylowanych alkoholi i/lub alkilofenoli i/lub estry glikolu i/lub poliglikolu polietylenowego i/lub propylenowego i/lub pochodne nitrowe o kwasowości nie wyższej niż 0,01% (m/m) kwasu azotowego, korzystnie nie wyższej niż 0,005% (m/m) kwasu azotowego.
Stabilizatorem substancji podwyższającej liczbę cetanową oleju napędowego jest mieszanina amin alifatycznych, zwłaszcza tert-alkilowych o zawartości atomów węgla od 8 do 18, korzystnie od 12 do 16.
Substancją poprawiającą właściwości smarne i/lub modyfikatorem tarcia i/lub substancją o własnościach przeciwkorozyjnych są kwasy organiczne i/lub estry i/lub poliestry kwasów organicznych i/lub estry kwasów organicznych z wolną grupą kwasową w ilości od 1 do 4, korzystnie od 1 do 2, i/lub amidoestry i/lub amidy i/lub amidoetery i/lub imidy kwasów organicznych, korzystnie tłuszczowych i/lub naftenowych i/lub aromatycznych i/lub alkenylobursztynowych o średniej masie cząsteczkowej od 10 do 2000 daltonów, korzystnie od 100 do 1500 daltonów.
Substancję o właściwościach przeciwutleniających stanowią alkilofenole i/lub bisfenole i/lub pochodne alkilohydrochinonu i/lub pochodne amin aromatycznych, takie jak fenylenodiaminy, korzystnie alkilo-p-fenylenodiamina.
Substancję o właściwościach demulgujących stanowią zawierające tlen związki powierzchniowo czynne, rozpuszczalne w fazie węglowodorowej a nierozpuszczalne w fazie wodnej takie jak polietery, korzystnie polietery alifatyczne i/lub aromatyczne, pochodne alkilofenoli i/lub poliglikoli i/lub glikoli o ś redniej masie cząsteczkowej od 50 do 5000 daltonów, korzystnie od 100 do 2500.
Substancję o właściwościach przeciwpiennych stanowią związki krzemoorganiczne, rozpuszczalne w paliwach naftowych w skład których wchodzą biokomponenty, o zawartości krzemu do 7% (m/m), korzystnie do 3% (m/m).
Substancję o właściwościach biobójczych stanowi substancja organiczna rozpuszczalna w fazie węglowodorowej i wodnej, zawierająca korzystnie chlor i/lub bor i/lub siarkę, będąca korzystnie pochodną amin i/lub tiazyny i/lub azolidyny i/lub tiazoli i/lub izotiazoli.
Substancją o właściwościach solubilizujących, zwaną też solubilizatorem, wspomagającą rozpuszczalność wszystkich substancji w oleju napędowym zawierającym biokomponenty, jest rozpuszczalnik organiczny i/lub mieszanina rozpuszczalników organicznych, będąca korzystnie alkoholem alifatycznym o ilości grup hydroksylowych od 1 do 4 i ilości atomów węgla w cząsteczce od 3 do 20, korzystnie od 4 do 10, i/lub aromatycznym i/lub estrem i/lub eterem i/lub polieterem.
W celu lepszego objaś nienia istoty wynalazku przytoczono poniżej nastę pujące przykł ady, których jednakże nie można uważać za ograniczenie wynalazku, ponieważ mają charakter ilustracyjny. Ponadto na załączonym rysunku na fig. 1, fig. 2 i fig. 3 przedstawiono przykładowy przebieg spadku ciśnienia na DPF i temperatury przed DPF, w wybranej fazie cyklu badawczo-testowego, przy czym
PL 208 478 B1 fig. 1 dotyczy porównania paliw z przykładów 1 i 3, przy prędkości obrotowej doświadczalnego silnika 1500 obr/min i mocy 70 kW, a fig. 2 dotyczy porównania paliw z przykładów 1 i 3 przy prędkości obrotowej 1800 obr/min i mocy 95 kW, natomiast fig.3 dotyczy procesu regeneracji DPF dla paliwa z przykładu 3 przy skokowym wzroście obciążenia silnika i jego stałej prędkości obrotowej 1500 obr/min.
P r z y k ł a d 1
Do oleju napędowego bazowego A, o właściwościach przedstawionych w tabeli 1, wprowadzono substancję o działaniu detergentowym, w której skład wchodzi alkenylobursztynoimid o średniej masie cząsteczkowej około 1200 daltonów, w ilości 70 mg/kg oleju napędowego, oksypropylowany dodecylofenol o średniej masie cząsteczkowej około 1100 daltonów, w ilości 30 mg/kg oleju napędowego, zasadę Mannicha w ilości 30 mg/kg oleju napędowego, dodatek podwyższający liczbę cetanową będący azotanem 2-etyloheksylowym, w ilości 200 mg/kg oleju napędowego, dodatek przeciwkorozyjny będący produktem częściowej estryfikacji kwasu alkenylobursztynowego o średniej masie cząsteczkowej około 1200 daltonów i pochodnej polieterowej nonylofenolu, w ilości 20 mg/kg oleju napędowego, dodatek przeciwutleniający 4,4'-metyleno-bis-(2,6-di-tertbutylofenol), w ilości 200 mg/kg oleju napędowego, demulgator będący mieszaniną oksyalkilowanych poliglikoli o średniej masie cząsteczkowej około 450 daltonów, w ilości 8 mg/kg oleju napędowego, dodatek smarnościowy będący alkilową pochodną kwasu salicylowego, w ilości 80 mg/kg oleju napędowego, dodatek przeciwpienny będący związkiem krzemoorganicznym rozpuszczalnym w średnich destylatach naftowych, w ilości 8 mg/kg oleju napędowego, dodatek o właściwościach biobójczych będący metyleno-bis-oksyazolidyną, w ilości 200 mg/kg oleju napędowego, solubilizator będący mieszaniną izopropanolu i izobutanolu, w ilości 100 mg/kg oleju napędowego, znacznik i barwnik w ilości 20 mg/kg oleju napędowego.
T a b e l a 1
Właściwość Jednostka Wynik badania
A B
Liczba cetanowa - 50,3 48,5
Skład frakcyjny
początek destylacji °C 186 180
10% (V/V) destyluje do °C 223 201
10% (V/V) destyluje do °C 276 231
10% (V/V) destyluje do °Cc 336 272
koniec destylacji °C 361 289
Pozostałość po koksowaniu z 10% pozostałości destylacyjnej % (m/m) 0,002 0,001
Temperatura zapłonu °C 74 67
Zawartość siarki % (m/m) 0,0049 0,0009
Gęstość w 20°C kg/m3 836 815
P r z y k ł a d 2
Do oleju napędowego bazowego B, o właściwościach przedstawionych w tabeli 1, wprowadzono substancję o działaniu detergentowym, w skład której wchodzi alkenylobursztynoimid o średniej masie cząsteczkowej około 1200 daltonów, w ilości 70 mg/kg oleju napędowego, oksypropylowany dodecylofenol o średniej masie cząsteczkowej około 1100 daltonów, w ilości 30 mg/kg oleju napędowego, zasada Mannicha w ilości 30 mg/kg oleju napędowego, dodatek podwyższający liczbę cetanową będący azotanem 2-etyloheksylowym, w ilości 200 mg/kg oleju napędowego, dodatek przeciwkorozyjny będący produktem częściowej estryfikacji kwasu alkenylobursztynowego o średniej masie cząsteczkowej około 1200 daltonów i pochodnej polieterowej nonylofenolu, w ilości 20 mg/kg oleju napędowego, dodatek przeciwutleniający 4,4'-metyleno-bis-(2,6-di-tertbutylofenol), w ilości 200 mg/kg oleju napędowego, demulgator będący mieszaniną oksyalkilowanych poliglikoli o średniej masie cząsteczkowej około 450 daltonów, w ilości 8 mg/kg oleju napędowego, dodatek smarnościowy będący alkilową pochodną kwasu salicylowego, w ilości 80 mg/kg oleju napędowego, dodatek przeciwpienny będący związkiem krzemoorganicznym rozpuszczalnym w średnich destylatach naftowych, w ilości
PL 208 478 B1 mg/kg oleju napędowego, dodatek o własnościach biobójczych będący metyleno-bis-oksyazolidyną w ilości 200 mg/kg oleju napędowego, solubilizator będący mieszaniną izopropanolu i izobutanolu, w ilości 100 mg/kg oleju napędowego, znacznik i barwnik w ilości 20 mg/kg oleju napędowego.
P r z y k ł a d 3
Do oleju napędowego z przykładu 1 wprowadzono rozpuszczony we frakcji naftowej ferrocen, w ilości zapewniającej zawartość żelaza w paliwie wynoszącej 20 mg/kg oleju napędowego.
P r z y k ł a d 4
Do oleju napędowego z przykładu 1 wprowadzono rozpuszczony we frakcji naftowej oktanian żelaza, w ilości zapewniającej zawartość żelaza w paliwie wynoszącej 20 mg/kg oleju napędowego.
P r z y k ł a d 5
Do oleju napędowego z przykładu 1 wprowadzono rozpuszczony we frakcji naftowej oleinian żelaza, w ilości zapewniającej zawartość żelaza w paliwie wynoszącej 20 mg/kg oleju napędowego.
P r z y k ł a d 6
Do oleju napędowego z przykładu 1 wprowadzono rozpuszczony we frakcji naftowej oktanian ceru, w ilości zapewniającej zawartość ceru w paliwie wynoszącej 20 mg/kg oleju napędowego.
P r z y k ł a d 7
Do oleju napędowego z przykładu 1 wprowadzono rozpuszczony we frakcji naftowej naftenian miedzi, w ilości zapewniającej zawartość miedzi w paliwie wynoszącej 20 mg/kg oleju napędowego.
P r z y k ł a d 8
Do oleju napędowego z przykładu 1 wprowadzono rozpuszczony we frakcji naftowej oleinian żelaza, w ilości zapewniającej zawartość żelaza w paliwie wynoszącą 5 mg/kg oleju napędowego oraz naftenian miedzi, w ilości zapewniającej zawartość miedzi w paliwie wynoszącą 5 mg/kg oleju napędowego.
P r z y k ł a d 9
Do oleju napędowego z przykładu 1 wprowadzono rozpuszczony we frakcji naftowej oleinian żelaza, w ilości zapewniającej zawartość żelaza w paliwie wynoszącą 3 mg/kg oleju napędowego oraz oktanian ceru, w ilości zapewniającej zawartość ceru w paliwie wynoszącą 7 mg/kg oleju napędowego.
P r z y k ł a d 10
Do oleju napędowego z przykładu 1 wprowadzono rozpuszczony we frakcji naftowej oleinian żelaza, w ilości zapewniającej zawartość żelaza w paliwie wynoszącą 5 mg/kg oleju napędowego oraz mieszaninę rozgałęzionych amin alifatycznych o 8 atomach węgla w cząsteczce, w ilości 30 mg/kg oleju napędowego.
P r z y k ł a d 11
Do oleju napędowego z przykładu 1 wprowadzono rozpuszczony we frakcji naftowej oleinian żelaza, w ilości zapewniającej zawartość żelaza w paliwie wynoszącą 5 mg/kg oleju napędowego oraz pochodną polieterową alkilofenolu średnim ciężarze cząsteczkowym około 800 daltonów, w ilości 20 mg/kg oleju napędowego.
P r z y k ł a d 12
Do oleju napędowego z przykładu 2 wprowadzono rozpuszczony we frakcji naftowej oleinian żelaza, w ilości zapewniającej zawartość żelaza w paliwie wynoszącą 5 mg/kg oleju napędowego oraz naftenian miedzi, w ilości zapewniającej zawartość miedzi w paliwie wynoszącą 5 mg/kg oleju napędowego.
P r z y k ł a d 13
Do oleju napędowego z przykładu 2 wprowadzono rozpuszczony we frakcji naftowej oleinian żelaza, w ilości zapewniającej zawartość żelaza w paliwie wynoszącą 5 mg/kg oleju napędowego oraz mieszaninę rozgałęzionych amin alifatycznych o 8 atomach węgla w cząsteczce, w ilości 30 mg/kg oleju napędowego.
P r z y k ł a d 14
Oleje napędowe z przykładów 1 do 13 badano według wspólnej opracowanej do tego celu procedury badawczej, realizowanej na stanowisku silnikowym, wybudowanym zgodnie z poniżej wyszczególnionymi wymaganiami:
- silnik z zapłonem samoczynnym poddawany badaniom jest jednostką z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem, spełniającą wymagania emisji określone normą Euro I, reprezentatywną dla rozwiązań konstrukcyjnych występujących powszechnie w eksploatowanych pojazdach
PL 208 478 B1 samochodowych, zastosowano silnik o podstawowych cechach konstrukcyjnych i parametrach podanych w Tabeli 2,
- silnik na stanowisku jest połączony z hamulcem umoż liwiają cym zarówno zbadanie podstawowych charakterystyk silnika, jak i jego długotrwałe (wielogodzinne) obciążanie przy określonych warunkach pracy,
- wyposaż enie stanowiska umoż liwia pomiary takich parametrów pracy silnika jak: moc, moment obrotowy, prędkość obrotowa, godzinowe i jednostkowe zużycie paliwa, niezbędne temperatury w układzie chłodzenia, niezbędne temperatury w układzie smarowania silnika i ciśnienie oleju w głównej magistrali olejowej silnika,
- stanowisko badawcze zawiera układy sterowania silnika oraz hamulca, dają ce możliwość łatwych zmian prędkości obrotowej i obciążenia silnika, a także pozwala na utrzymywanie stabilnej pracy silnika w dowolnych, ustalonych warunkach jego pracy przez czas wymagany procedurą badawczą,
- stanowisko silnikowe zawiera dodatkowo zestaw kontrolno-pomiarowy umożliwiający wykonywanie niezbędnych pomiarów, pozwalających ocenić działanie i przebieg regeneracji filtru cząstek stałych umieszczonego w układzie wylotowym silnika.
T a b e l a 2
Obieg pracy czterosuwowy z zapłonem samoczynnym
Typ wtrysku paliwa bezpośredni
Układ cylindrów rzędowy, poziomy
Liczba cylindrów 6
Kolejność wtrysku paliwa do cylindrów 1-5-3-6-2-4
Średnica cylindra 127 mm
Skok tłoka 146 mm
Pojemność skokowa 11 097 cm3
Moc maksymalna 162 kW przy 2200 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 865 Nm przy 1500 obr/min
Zakres momentów użytecznych 1 400 + 2 200 obr/min
Prędkość obrotów biegu jałowego 500 600 obr/min
Stopień sprężania 15,8
Napełnianie turbodoładowany
Wtryskiwanie paliwa wielootworowe
Ciśnienie otwarcia wtryskiwacza 20,4 ± 0,5 MPa
Kąt wtrysku paliwa 30 ± 1° przed GMP
Typ układu rozrządu OHV
Kąt otwarcia zaworu dolotowego 8 ± 3° przed GMP
Kąt zamknięcia zaworu dolotowego 232 ± 3° po GMP
Kąt otwarcia zaworu wylotowego 134 ± 3° po GMP
Kąt zamknięcia zaworu wylotowego 20 ± 3° po GMP
Założono w procedurze badawczej, że maksymalne załadowanie DPF sadzą mierzone zwiększeniem oporów przepływu przez filtr, w konsekwencji nie doprowadzi do zwiększenia jednostkowego zużycia paliwa o więcej niż 4%, lub obniżenia mocy znamionowej silnika o więcej niż 3%, względnie do zmniejszenia maksymalnego momentu obrotowego o ponad 3%. Na drodze eksperymentalnej określono dopuszczalne wielkości załadowania DPF, dla czterech najbardziej charakterystycznych, ustalonych warunków pracy silnika tj.:
PL 208 478 B1
- przy znamionowej mocy silnika i odpowiadają cej jej prę dkoś ci obrotowej, przy 50% znamionowej mocy silnika i odpowiadającej jej prędkości obrotowej,
- przy maksymalnym momencie obrotowym silnika i odpowiadającej mu prędkości obrotowej,
- przy 50% maksymalnego momentu obrotowego silnika i odpowiadającej mu prędkości obrotowej.
Stwierdzono, że w przypadku pomiarów prowadzonych dla prędkości obrotowej odpowiadającej maksymalnemu momentowi obrotowemu silnika (1500 obr/min) i obciążeniu równemu połowie wielkości maksymalnego momentu obrotowego, dopuszczalna wielkość załadowania DPF nie powinna powodować większego przyrostu spadku ciśnienia na filtrze niż ok. 100 mbar.
Biorąc pod uwagę czynniki związane z wpływem warunków eksploatacji na temperaturę spalin i zawartość w nich tlenu, przyjęto parametry pracy silnika na stanowisku hamownianym, składające się na 4 - fazowy cykl badawczo-testowy.
Ustalone parametry pracy silnika podano poniżej:
- 50 kW, 1200 obr/min - parametry odzwierciedlające pracę silnika przy niskich obciążeniach i niskich prędkościach obrotowych,
- 70 kW, 1500 obr/min - parametry odzwierciedlające pracę silnika przy niskich obciążeniach i średnich prędkościach obrotowych,
- 100 kW, 1500 obr/min - parametry odzwierciedlające pracę silnika przy średnich obciążeniach i średnich prę dkościach obrotowych,
- 95 kW, 1800 obr/min - parametry odzwierciedlają ce pracę silnika przy ś rednich obciążeniach i wysokich prę dkoś ciach obrotowych.
Czas prowadzenia badania w każdej z czterech faz wynosił 4 godziny, o ile w tym czasie przyrost spadku ciśnienia na DPF nie osiągnie granicznej wartości 100 mbar. W przypadku, gdy wymieniona wartość graniczna zostanie osiągnięta przed upływem czterech godzin prowadzenia każdej z faz, test przerywano, a obciążenie silnika gwałtownie zwiększano, aby uzyskać temperaturę gazów wylotowych przed DPF około 600°C, co pozwala na dokonanie wymuszonej, termicznej regeneracji DPF i zapobiega jego uszkodzeniu. Opisana wyżej termiczna regeneracja DPF była prowadzona po zakończeniu każdej z czterech faz niezależnie od stopnia załadowania filtru, aby w przypadku każdej z faz warunki rozpoczynania testu były takie same. Każdą fazę testu poprzedzono 15 minutowym okresem nagrzewania i termicznej stabilizacji silnika.
Badane dodatki obniżające temperaturę utleniania sadzy dozowano do całej ilości paliwa przygotowanego wcześniej do zasilania silnika.
W czasie prowadzenia testów w układzie wylotowym silnika zaopatrzonym w DPF mierzono i rejestrowano nastę pujące parametry:
- temperatura gazów wylotowych przed turbosprężarką (w dwóch kana łach),
- temperatury gazów wylotowych przed i za DPF,
- zmiany ciś nienia gazów wylotowych przed i za DPF,
- zmiany spadku ciś nienia na DPF,
- wielkość dymienia przed i za DPF (pomiar prowadzono okresowo).
Obserwacja i analiza zmian wymienionych parametrów podczas wyżej opisanych 4-fazowych testów pozwoliła na:
- ocenę wielkoś ci i szybkoś ci ł adowania DPF przez osadzają ce się w nim PM,
- ocenę skutecznoś ci dział ania róż nych dodatków do paliw pod ką tem szybkoś ci, efektywnoś ci i przebiegu procesu regeneracji DPF,
- dobór optymalnej wielkoś ci dozowania dodatku do paliwa,
- ocenę temperatury, wielkości obciążenia DPF i czasu po którym następuje równowagowy proces regeneracji,
- określenie synergizmu we współdziałaniu dodatków do paliwa.
Dodatkowy test przeprowadzano w celu określenia temperatury zainicjowania procesu regeneracji DPF, w zależności od rodzaju dodatku obniżającego temperaturę utleniania sadzy i wielkości jego dozowania. Badanie prowadzono przy stałej prędkości obrotowej silnika, odpowiadającej uzyskiwaniu maksymalnego momentu obrotowego (1500 obr/min). Używano zregenerowany DPF oraz badane paliwo bez lub z ocenianym dodatkiem FBC. Przez 15 min silnik pracował w warunkach ustalonych, a następnie jego moc (obciążenie) gwałtownie zwiększano o 10 kW, po czym następowała praca przy tak zwiększonej mocy przez 15 min. i ponowny wzrost mocy o 10 kW itd. W czasie tego badania moc wzrastała w sposób skokowy od 30 do 140 kW, co powodowało wzrost temperatury gazów wylotowych silnika mierzonej przed DPF od około 270 do 700°C. Obserwacja zmian ciśnienia gazów
PL 208 478 B1 wylotowych przed DPF lub zmiany emisji CO w czasie, pozwoliła ustalić moment zainicjowania procesu regeneracji DPF.
Przebieg spadku ciśnienia na filtrze pozwala ocenić równolegle przebiegające procesy tzw. ładowania filtra cząstkami stałymi, powodujące przyrost oporów przepływu (wzrost spadku ciśnienia na DPF), i regeneracji filtra przejawiający się zmniejszaniem spadku ciśnienia na DPF na skutek utleniania (spalania) PM.
W pierwszym rzędzie zauważono zasadniczą różnicę w przebiegu krzywych spadku ciś nienia na DPF dla paliwa odniesienia z przykładu 1 i paliwa z przykładu 3 z zastosowanym dodatkiem Fe. Paliwo z dodatkiem Fe umożliwia znaczące obniżenie temperatury utleniania sadzy przebiegające w sposób cią g ł y. W konsekwencji, w przypadku I lub II fazy testu (fig. 1) obserwujemy jedynie nieznaczny przyrost oporów przepływu przez DPF, natomiast w fazach III lub IV cyklu badawczego (fig. 2), można nawet zaobserwować proces regeneracji równowagowej, w czasie której nie obserwuje się zmian spadku ciśnienia na DPF w czasie trwania testu.
We wszystkich fazach cyklu badawczego stwierdzono jednoznacznie pozytywny wpływ działania wprowadzonego do oleju napędowego dodatku wg przykładu 3 wspomagającego regenerację DPF.
Wyniki badań wpływu wszystkich paliw i użytych do nich wybranych dodatków, wymienionych w przykł adach 1 do 13 podano w uję ciu tabelarycznym w tabeli 3 - zamieszczonej na koń cu opisu.
Tak uszlachetnione paliwo, z przeznaczeniem do pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych umożliwia rozwiązanie kluczowego problemu stanowiącego o możliwości powszechnego zastosowania filtrów cząstek stałych w pojazdach samochodowych, jakim jest skuteczne, efektywne i niezawodne ich samo-regenerowanie bez konieczności demontażu DPF z pojazdu, lub prowadzenia skomplikowanych, czasochłonnych prac obsługowych.
P r z y k ł a d 15
W celu stwierdzenia wpł ywu stosowanych do paliwa odniesienia dodatków typu FBC na zmiany właściwości smarnych, wykonano badania w aparacie HFRR, zgodnie z wymaganiami metody CEC F-06-A-96 (Measurement of Diesel Fuel Lubricity). W tabeli 4 zawarto wyniki otrzymane dla wybranych paliw odpowiadających wcześniej podanym kompozycjom w przykładach 2, 3, 6, 8, 10, 11.
T a b e l a 4
Lp. Badana próbka (Nr Przykładu) Skorygowana średnica śladu zużycia [pm] Powtarzalność [pm]
1 2 387 74
2 3 396 72
3 6 381 75
4 8 384 74
5 10 385 74
6 11 373 76
Wyniki zawarte w tabeli 4 dowodzą że zastosowane dodatki typu FBC, nie wpływają w sposób istotny na smarność badanego paliwa. Różnice smarności dla poszczególnych próbek w tablicy są mniejsze aniżeli powtarzalność stosowanej metody badań. Ponadto, zgodnie z normą PN-EN 590 Paliwa do pojazdów samochodowych; Oleje napędowe; Wymagania i metody badań, smarność oleju napędowego, mierzona wg metody CEC F-06-A-96, i wyrażona skorygowaną średnicą śladu zużycia w temperaturze 60°C, nie może przekraczać 460 μm, a co za tym idzie wszystkie przebadane próbki paliw spełniają to wymaganie.
P r z y k ł a d 16
Ocenę zmian właściwości paliwa odniesienia bez dodatku i z wybranym dodatkiem typu FBC, w zakresie tendencji do tworzenia osadów zakoksowujących rozpylacze wtryskiwaczy silnika, prowadzono w oparciu o metodę badawczą CEC F-23-A-01 Procedure for Diesel Engine Injector Nozzle Coking Test.
Przeprowadzono wyniki dwóch skrajnych testów, tj.: jeden dla paliwa odniesienia bez dodatku wg przykładu 1, a drugi dla paliwa z dodatkiem żelazowym wg przykładu 3, na najwyższym z rozwa12
PL 208 478 B1 żanych poziomie dozowania tj. 20 ppm. Uzyskane wyniki dla wzniosu iglicy rozpylacza wynoszącego 0,1 mm, określone w % przyrostu oporów przepływu powietrza przez rozpylacz wyniosły odpowiednio 83,7% oraz 83,3%, czyli biorąc pod uwagę powtarzalność metody wynoszącą w podanym zakresie zanieczyszczenia 5%, były na tym samym poziomie. Wymagania Światowej Karty Paliw z grudnia 2002 r. podają że oceniana według wyżej wymienionej metody tendencja oleju napędowego do tworzenia osadów zakoksowujących rozpylacze wtryskiwaczy, mierzona wielkością przyrostu oporów przepływu powietrza przez rozpylacz przy wzniosie iglicy równej 0,1 mm, nie powinna przekraczać 85%. Wynika z tego, że obie zbadane próbki olejów napędowych (bez dodatku i z dodatkiem na najwyższym z rozważanych poziomów dozowania) spełniają wymienione wymagania.
P r z y k ł a d 17
Badania wykonano dla oleju napędowego bazowego A o właściwościach wg tabeli 1 i oleju napędowego z przykładu 13, skażonych mikrobiologicznie. Do oleju napędowego z przykładu 13 wprowadzono metyleno-bis-oksazolidynę w ilości 200 mg/kg oleju napędowego. Badanie wykonano zgodnie z metodyką IP 385/95. Stwierdzono skuteczną likwidację życia mikrobiologicznego w paliwie. Wyniki przedstawiono w tabeli 5.
T a b e l a 5.
L.p. Olej napędowy Zawartość mikroorganizmów, (komórki/l)
Bakterie tlenowe Grzyby Drożdże Bakterie beztlenowe
1 Olej napędowy bazowy A 11 721 9 970 320 1 100
2 Olej napędowy z przykładu 13 90 poniżej 20 poniżej 20 brak
PL 208 478 B1
240 1 405 1 | 322 I τ- Ο Mb Łf5 CM <o CM to co Mb co X- i 401 50 X- CM co o to I 209 467 X- 05 <M
Czas, po którym przeprowadzono pomiary [min] IO CM CM S! o Mb co X— co X O) co o Si co T- to to 52 co X- § Mb Mb X- CM § to Ό X— CM X co Mb Mb 05 CM
O Τ' CM O> 05 CO X- X- co X— o> co to X- <0 CM to co 52 co X— X— § X X— CM X— X- co X- CM co co Mb Si 05 CM
IA en X“ <30 05 co § co CM O) co o X— co CM to co X- co X— 8 Mb O CM CM 05 s Mb X— CM co <o Mb 22 O) CM
O CO X“ <50 05 CO to o <O IX 05 Mb δ co M- 05 CO o co Mb o to Ο 00 <Ο CM to co O co X— X— O Mb <O X— CM § to X— X— CM to <0 Mb CM 9 CM
IA tfi T· Τ- Ο) co o> co CM co o> Mb £ co oo co Si oo CM § to δ CO s co 00 CM X- X- O Mb IA X- CM 8 to O CM CM <o to Mb CM 05 CM
O «Α T- o CO co to cm CM to <50 co δ CM 05 05 Mb to to co X CM co CM CM co X co δ CM to o> Mb CM <ο CO 05 δ 2? CM X— χ- Ο Mb Mb X- CM to δ X- X— CM co <o Mb 52 05 CM
IA CO T“ o> CM co X Χ-. CM o to <0 co <o CM to 05 θ' δ co to CM co CM Τ'- cm X X co δ CM 55 05 Mb X «ο <0 s co iO CM X- s Oł «0 T- X— CM X— Χ- ΙΟ CM X- CM CM <O Mb Mb <M
O CM r- co CM co 8 CM X <O CM <O CM CM 05 Mb 3 co o x Mb IX IX Mb 2? Si co τ- ο CM 05 X co X co CM Τ- Ο Mb Μ X co Mb δ Mb § co CM X- S o> co O X— CM X O to X— X— CM O) to Mb <O 05 CM
IA O r- O) CM CO 05 x— δ co Mb to CM CO 05 Mb cm co co <o Mb p co Mb to CM co X o> V- X co Oi to CM Τ- Ο Mb § co to co X to Mb co to co Mb CM X- X 05 to X O CM CM Χ- ΙΟ <O X- CM X to Mb Si O) CM
O 0> o> <M CO x— O> X<· s <0 <O cm to 05 o· <o CM co CM co Mb O 00 Si co CM 05 X— X— X co oo Mb CM 05 Mb £4 Si <0 s Mb oo co Mb to to co 2? CM X— <o 05 to T— X— CM X o to X— X- CM X to Mb 05 <O CM
IA r* o co co Si 0» X- x- X co co Mb CM s co Mb 05 O co § o- s Mb X CM co 00 oo X- X— X co 05 CM Τ- Ο) Mb X ο CO CM co Mb δ Mb § 9 CM X- co 05 co X O CM to 05 Mb § CM § Mb 05 CM
O' tfi o co co θ' 05 x- K co X Si co Mb X— 05 CM co to Mb to V* M- to CM CO s 00 X— T— X co O to CM Si <ο Mb § CM T— co Mb CM T- Mb Mb to to O CM X- 05 co 05 05 X— X 05 Mb Mb X— <M O <o Mb X (35 CM
IA xt x CM co <50 co X- Si co 05 CO CM δ Mb O co CM δ Mb M- O) <O 2? Si <O co <o X- <30 X co X- Mb CM Si oo V 05 X CM C3> to Mb S1 co co CM $ X X— X— Si <o co to O) .X— co o> Mb X Ό CM p to Mb 05 05 CM
O CO tO CM co X Mb X— to IX co 8 CM s Mb s CM CM to co x- Si co to M- X— δ co <O 2? CM oo Mb CO <ο CM X to Mb co X co 5? to CO X— X— Si 05 co § X— 55 05 Mb X— X— CM p co Mb X— O co
IA t- tO CM co 05 CM X- X- co co O cm CM co <o Mb X- <O CM 05 δ 05 co co cm CM co X CM X- oo co CO CM CM δ Mb Ο> «Ο CM o to Mb co co co 05 to co co X- X— to 00 co to OO X— 8 to X X— CM 05 3 to o co
O ' tO CM co CM V— X— to <o co O X- CM O o- o- O to CM to δ to to co CM CM to O> O X— s co X X— CM to Mb Μ- X Tb CM to Mb Mb to co 05 Mb CO to X— X— X X co O co X- m to Mb co X— CM X T— Mb § CM
\ Ai ro \ « ,2 'Z \ fi. c rc \ ¢/5 4J fi 2 \'CŁ ho \ U g.£\ 1 ŁjA f— w) Ł- y a E Φ 1- CL < i Temp. i α < c. E φ H α <3 α E H α < d E tu H O. < d E 4) H a <1 d Ε <u Η CL < d E φ H CL <3 Temp. ! CL <1 α E £ α < a E φ H a < d E φ H a <
Faza cyklu bad. «·* = = > - = = > - = = >
Paliwo z przykładu Nr - CM co
PL 208 478 B1
Tabela 3 (część II)
O Φ CM co co CO O CO Τ’ $M O Φ 9LZ b’ CM ΙΟ N- CM CM φ co Φ 00 Ο) CM Τ’ Φ co co Τ’ Τ’ Ο> Ο Μ- Oj Τ’ Ο CM U3 to T- CM Φ O) Φ N OO CM CM <O T« co Τ’ Ό Oj CO 52 CM CM σ> ο to N to CM 496 φ co co
w o> 00 Τ’ CM oj co co 00 Ν» co CM to 00 Ν’ CO co <O co Τ’ 05 co <O N- co
CM 8 Φ O CM CM Ο) 52 T* Τ’ Ο) Τ’ Τ’ 05 co co co 05 Τ’ Cj Φ O co
CM V- Φ CM Ό CM Φ CM to Τ’ Τ’ to CM Φ CM co Τ’ C0 CM to CM to co
O In in 52 Τ’ «Ο CO co «3 OJ to to Ν' O Oj O to Τ’ 05 OO co to N. co
co Φ 0 Τ’ CM CM to Oj co Τ’ τ» Ο) Τ' T- Oj o> co co οο Τ’ C5 to O co
CM co Τ’ φ CM CO <M Φ CM co Τ’ •Φ Τ’ to CM Φ CM co Τ’ co CM 10 CM to co
U3 Ν’ Τ’ ŁO £ CO to 59 Φ to Φ § Τ’ 0 σ> 29 <O co CO 00 to
OJ φ ¢5 Τ’ cm cm to O> 52 Τ’ ο 05 CM ‘T*· Oj co CM 05 Τ’ 0 to 05 co
V co t- CM Ό CM Φ CM co Τ’ φ Τ’ to CM »o CM co Τ’ <0 CM to CM Φ co
O <0 ¢0 Τ’ O Oj N. f 0 Τ’ Μ· CO O to CM to <0 CO 05 CM CM <O ΙΓ5 co
00 co φ O Τ’ CM CM CO 0 M- τ* ο OJ CM Τ’ Oj to co <M οο Τ’ O <O O CM
τ— co Τ’ Φ CM CO CM Φ co CO Τ’ φ Τ’ to CM Φ CM co Τ’ co CM to CM to co
c I to cm CM OO b’ «ο P lN Τ’ <O CO 52 co co to to CM <0 Ν’ to CO co to to 0
CO co Φ O> 0 CM CM N. O <O Τ’ ο Ο) Τ’ Τ’ co to CM CM 00 O 0 to 0 co
fr T- co τ- CO CM V) CM Φ co to φ τ- to CM Φ CM <0 Τ’ CO CM to CM to co
,<s 0 <0 O 5? N. co iO 0 0 O) Μ- 52 Τ' O CM <0 co co CO 10 8 Τ’ Φ Τ’ co
E «3 Φ Oj O CM CM N, 0 co Τ’ ο OJ O Τ’ 00 to CM CM co 05 to Τ’ co
o τ— co Τ’ co CM «3 CM Φ co <0 Τ’ φ Τ’ to CM Φ CM co Τ’ co CM Φ CM to to
CL
O c «3 co O Ο» to co T* O φ «Τ’ τ» 5^ 05 T* to co Φ <0 O Ν' 00 05 Φ Τ’ CM
o CO co Φ O> o Τ’ 2* IN 0 ’Φ Τ’ ο 03 Τ’ Τ’ co to Τ’ cm co 05 05 to 8 co
N T co Τ’ CO CM CO CM Φ co co Τ’ φ Τ' to CM Φ cm co Τ’ <0 Τ’ Φ CM co
Ό
I O CM co O Φ co 10 co Τ’ <M Ο 52 Ν’ CM O to φ co N 0 O to Γ5 to Τ’
0 CM co co 0 O CM cm Ν’ O M- Τ’ ο οο T* T~ to to Τ’ T- co 05 O to 0 co
u. CL co Τ’ Φ CM <O CM Φ co co Τ’ φ Τ’ ŁO CM Φ CM co Τ’ co f to CM to co
8 «3 co Ν’ 2? O co <O Φ 0 OJ σ> Τ’ Φ O to OJ OJ Τ’ to to N co N. Oj co
o. O co CO o> O CM 24 Ν’ 0 co ο Ο <ο CM T~ co to CM Τ’ N. 00 OJ to Oj CM
ε co Τ’ CO CM «3 CM Φ co co τ- Φ Τ’ *O CM Φ CM co Τ’ co Τ’ Φ CM Φ co
& Ό CM co *0 In co <M co co Ν’ to £ co Φ 05 05 co CM N* Φ CM T- Φ
s σ> co co «Λ 05 tM cm Ν’ 0 co Ο Ο 00 Τ’ Τ’ co <O T- τ- IN co 00 tp O) CM
<o Τ’ <O Τ’ M3 CM Φ co co Τ» φ Τ’ to CM Φ CM CO τ- co Τ' Φ CM Φ co
ł
* w 8 Φ O Τ’ Τ’ N CM 00 V) to Ν' O 00 0 N Φ co Τ’ 00 to Oj co 0
ω co 05 σ> <o CM O co Ο σ> Ν' Τ’ O 05 co CM Τ’ co N 05 Φ Os CM
s 0 <0 Τ’ <0 Τ’ co CM Φ co co Τ’ co Τ’ to CM Φ CM co Τ’ co Τ’ Φ CM Φ co
Τ’ CM 0 Τ’ co Oj Οι co N. CO CM Τ’ Oj Τ’ co to Τ’ CM 0 Φ Φ Φ O <0
co co co o> Ο) CM CM CO 0 co Ο Ο) Ν’ O Τ» 00 <O co Τ’ 00 IN O Φ O Τ’
co Τ’ <0 Τ’ co CM Φ co <0 τ- CO Τ’ to CM Φ <M co Τ’ <0 Τ’ to CM to co
10 CM O 10 Ν- 0 Φ CM 0 Τ’ Ο O «Ο Cj Co Φ τ* CM Ο Φ N. N. co
<0 co 2? 00 cm CM <ο O Th Ο Oj Ν’ Τ» T~ 00 to CM Τ’ N, ΙΝ Oj co OJ Τ’
<O Τ’ <0 Τ’ co CM Φ CO co τ* co Τ’ to CM Φ CM to Τ’ <0 Τ' Φ CM Φ co
<0 CM 00 Ρ5 IN CO to to Ο Τ’ 05 P O 0 Τ’ Oj 05 co to <O 05 Ν’ Oj
co Φ CO 59 Τ» CM <ο OJ <0 Ο Ο to O Τ’ N. co CM Ο N. to 05 CM Oj co
co Τ’ co τ· co CM Φ CM co Τ’ Φ Τ’ to CM Φ Cm <0 τ» co Τ' Φ CM Φ co
U3 co O co CM O CO to Ο 8 <ο to to CM co Ν’ φ 0 Ο O O Τ’ co
<0 co 05 Ν. T- CM Oj co Ο to 0 Τ’ Ν’ co Φ Τ’ <0 to 05 CM 8 e>
<0 Τ’ co Τ’ co CM Φ CM co Τ’ Φ Τ’ 10 CM Φ CM to Τ’ co Τ’ Φ CM co
co co T* φ Φ CO «Ο Ν’ co Τ’ co to 05 O C5 Ν’ Τ’ Τ’ φ Τ’ <M O Φ 05
0 CM CM 0 Ν. Τ’ Τ’ «Ο CO Ο ο to co T* to co to Τ’ co to OO Τ’ o 0
<0 Τ’ Φ Τ’ co CM Φ CM co τ· φ Τ’ Φ CM Φ CM to τ· co Τ' Φ CM to co
\ *s fB
\ « \l c «7
Vfi- c 2 w « Λ d d d d d ο. d d d d d d
re \ km * □ e c •(Λ ·— \5 Q- £ φ O. < £ φ Ο. <3 E tu a <3 Ε ω a < E CD CŁ < Ε φ Ο. <3 E φ O. < E φ CL < £ φ CL <3 £ φ ο. <1 E o CL <3 £ φ a. <
w V H H h- Η H Η H H H ł- ł- ł-
\ Q
8. e
S g.o \
r“ Ui
Si ,1 -O - = = > - = = > - = = >
3
0 In B5
φ m <0
0- a 0.
PL 208 478 B1
O X X to co CM γ Y co 'φ 90Z i s to co CM 1 515 oo co co 323 i <o CM Y* 05 co <o to co Y~ o CM to 214 s o- it CM X co Y Y Y to oo co to Y CM Y Y to Y co CM o X to Y co
W Y co co to 00 X K. L-O o- o co <o 9> O to to CM Y 05
CM <o CM O o co Y CM CM co CO CM Y-« co X CM Y co Y Y C*> to Y
CM co y M- CM o CM to co co Y- co Y- to <M o- CM co Y co CM to CM co
O Y tO Y X M- O M- X CO to 05 IX IX CM a M- o § to to o O co to
co CM O O to co Y co CM CM 00 Y* Y oo X co co Y Y to Y
CM co Y M“ CM to CM to co co Υ» co Y* to CM o- CM co Y co CM to CM M- co
lO V* CO 05 o> M- Y co O) O o CM 22 to co o o- o oo to o Y 05 X to
<Jł to CM CM O ŁO CO p co CM CM 05 co Y* Y oo X to O to Y Y CM co Y
co Y o- CM to CM to co co Y* co Y* to CM ’φ CM co Y CM to CM co
O <o X O O CO CM o> co O Y-« CM 05 co co Y X X Y £ Y to
co <o CM CO Y to CO co CM CM o> co Y- Y oo X CM o 00 o Y CO to Y
T“ co V* θ' CM to CM co co *^· co Y* to CM CM co Y co CM to CM CO
c to CM x o O CM CO o to to Y- co o co CO Y iP to <o to C35 CM co
co co CM co Y to co Y co CM CM co 05 Y* Y oo X CM o X to Y CM to Y
& co v- θ' CM to CM «Ο co CO Y- co Y- to CM o- CM co Y co CM to CM co
.2 o <o x to Y JO O § θ' O 05 o 05 CM co !£? Y Y X 03 2 CM
E IO «3 CM CM Y to to <o <M Y- 00 05 Y* Y <o X CM o oo o Y CM to Y
o co Y θ' CM to CM to <o co Y- co Y* to CM M- CM co Y co cm to CM co
a
o c to o- <O to 2“ <o 2 o Y a <30 o- Y* N. Y <O oo Y 00 o
ro to CM CM o *o <o Y co Y Y- O) 05 CM Y CO X CM o co 05 Y to X—
s Y co Y CM to CM to co co Y* co Y~ to CM M- CM co Y co Y to Cm Mh CO
I O CM co co CM CM 05 CM co co to CM co <o P1 X o CM 05 X CM co
o CM to CM CM 05 to CO o co Y Y* 05 05 Y~ Y lx X CM O X C35 o CM to Y
a a Ύ co Y— o- Y «Ο CM to co co Y co Y- to CM CM co Y <0 Y CM co
φ B to O) <M CO co CM CM Oj <0 X co to tn IX co P> X co CM X o Y to O CM
a o IO CM CM O) «Ο co § 3 Y Y* O> 05 Y Y IX X CM O X 05 Y CM to Y
E co Y M- Υ» to CM co Y- co Y- to CM o- CM co Y <0 Y to CM M- co
Ό to O 00 05 O Y co Y~ co O tn oo Y- CM IX Y <o Y 05 Y X 05
s o o m CM CM oo to CO o CO Y Y- 05 05 co Y co <0 Y O X 00 o CM to o
e> co Y.. o- Y to CM to <O co Y- co Y* to CM o- CM co Y co Y to co
a »o V* oo 05 Ό Y Y 00 CM <o O co ix IX Y CO CO <o O Y O to CM 05 o
w to Y CM co to <O o CO Y Y- 05 05 CM Y to to Y Ό X oo O CM IO Y
«5 N O co Y o- Y* to CM to <0 co Y* co Y* to CM θ' CM CO Y <O Y to CM M- CO
Ol CO CO Y c> O M- C5 to 05 C5 to co to Iy X o CO 05 o X ^t· O O Ύ—
o to tn Y CM 00 to CO O co Y O 05 05 CM Y fx CO CM X X o CM to Y
co Y o- Y to CM to co co co Υ» to CM o- cm co co Y to CM co
to co o~ θ' co X o> co o> x K to o co M* 05 to 55 o> co Y Y 05 X 00
to Y CM X M- to o CM Y O co 05 CM Y IX to CM X X O Y to o
co Y Y to CM to co <0 Y- co Y~ to CM o- cm co co Y to CM co
X co CO CO o> X co O <o 3 N. to co Y Ό Y to co <35 CM to <M co co to
Y Y X co to 05 CO Y oo co Y Y «0 o> Y X to 05 Y to o
co . co Y M- Y to CM M- co co Y* co Y- to CM M- CM co co Y CM co
to Y Y Y C5 X to *+ 05 05 O 05 o o Y Y to to co M* co <O 00 CM
to Y CM X co to O> CM Y O oo oo CM Y IX 03 CM O> X to oo Y to o
T- <o Y Y to cm M- co co Y- co Y* to CM CM <o co Y M- CM co
o O M- X o O co o Y' CM o oo O co θ' CM CM <35 to to to CM o
o <o Y CM CO co to 05 CM cm O 00 łx Y Y CO Y CO X to <o Y to o
co Y o- Y to CM M co CO Y- co Y- to CM 'Ct <O co co Y CM co
\ * (V
\ a c
\ -O ,2l
\ a. c n a a a a a a
\M o -a Cl a a a a a
S5\ 3 λ CS fi. E Φ a <3 E φ O <3 E φ a < E φ a < E Φ a < E Φ a < E Φ a <3 E Φ a < E a < E o a < E φ a < E φ a <
«5 V lZ H H H X X H H ł- H H H H
u. \ c
S.5 \
f1L5\
H W! Ł- '
................ Faza cyklu bad. - = = > = = > - = ' = >
3
o TJ
5 -2 u s N < 2 (B >» x co 05
CU i_ a o.
PL 208 478 B1
Tabela 3 (część IV)
o a b © © © co V* 410 © co CM co v~ to to Yb CM 1 470 1 to co co 3 to Yb Y— 1 417 I & <o Y © © I 346 I © © Yb I 413 I © © cm y-~ © © © Y~ to © CM © y* CM CM s to Yb Y* CM ©
© b © o © CM to OJ to to co b Yb Y- © © CM © © © Y— CO © © CM
CM © co co Y- o- to co o- Yb Y-* © © © Y* CM CM © to CM CM to CM
CM © Ύ- *b CM to CM Yb co <O Ύ- M- CM © © Yb Yb © Y^ © Y* © CM Yb ©
© O o © O CM IO O) o co to co Yb © © © Y- © CM © Y- b CM © O
· Yb co Y* © Y- Yb to co Yb YJ- Y* co © Yb © YY- CM CM © to CM CM co CM
CM © Y- Yb CM to CM Yb co co Y- YJ- CM © © Yb Yb © Yn © Y- © CM Yb ©
to Yb o y-~ O CM to © o b Y- to O> © CM © © © CM © © © Y-* YY. Y-
σ> Yb co CM Y*· Yb b to Yb Yb Y~~ b © Yb © Y— CM CM © to CM CM to CM
© o- CM to CM Yb co co Y~- Yb CM © © Yb Yb © Y* © Y*· © CM Yb ©
o to © © to Y- «5 to o Y*~ o b co © © CM © © © CM CM co O Y* O
eo © co Ύ- CM Y Yb to to Yb YJ- Y— b <o © © © CM CM © to CM CM to CM
© Y^ Yb CM «Ο CM Yb co co Y·* Yb CM © © Yb Yb © Y-- © Y- © CM Yb ©
c ta to to Oj to Y~ to to o Y-- b CO 9 © © © Yb © © © Yb to © CM ©
E © © CM © CM Y^ Yb <o to co Y~ b © CM © © CM Y- © to CM CM to Y*
© Y* Yb CM to CM Yb to Co Y-*· YJ- CM © © Yb Yb © Y* © Y* © CM Yb ©
.S o to to 2? to Y- to © o 00 to b CO b © © © CM b © <O © CM b ©
E IO © CM o CM Y- Yb co 29 29 <o Y** <O © CM © © CM Υ-» to to CM CM b CM
o Y~ © Yb CM to CM o* co to Y~· YJ- CM © © Yb © © Y- © YY © <M Yb ©
o.
o to Y* co to IO Y* to © o Oo Y* b Y* © © CM CM © © co to © © to ©
© Yb CM o CM Y- Yb CO co co co Y <O © CM © © CM Y- © to © CM b CM
δ *D T“ Y- Yb CM to CM Yb co co Y— Yb CM © © Yb © © Y- © Y- © <M Yb ©
i O co to 29 to © to © © oo o CM © Y* © Y © Y- Yb co © co Yb Yb ©
o CM co CM o CM Y— o* b © co co Y- to © Y* © © © Y* © © © CM to Cm
ε © y^ o- CM to CM Yb co co Y-* YJ- CM © © Yb © © yy> © Y* © CM Yb ©
o.
Φ
e to o to b © Y- to Y— o co b © b © CM © Yb b © © YY co to © Y-
o. O Yb CM o CM Y-* V b co co cm Y-. Yb Y— © 2? CM Y* © © © CM to CM
E © V- o- CM to CM Yb to co Y- Yb CM © © Yb © © Υ» © YY © CM Yb ©
& «Ω Yb © to © O »O © to b to co © © CM © © CM © to to to © CM CM
co CM O CM Y— V b co <O cm O CO Yb © © b CM © © to © CM CM
o co y-~ o- CM to CM Yb co co Y* Yb CM © © Yb © © Y* © Ύ- © CM ©
o. CM © <o to to ŁO © to b to b © b © b Yb © © to to b © Yb ©
Crt o- CM o y— o θ' b co co CM © CO © © b Y* © © to © CM to CM
<ϋ N co V θ' CM to CM o- co <o Y^ Yb CM © CM Yb © © Y* © Υ» to CM Yb ©
Q
Ό CM © 29 to to to co co b IO Y* Yb © CM © © to © to © to CM
CO y^ o y* o Yb co <O co cm O CM Yb © © b Y~ © © to © CM to CM
co y- Yb CM to CM o* co co Y* Yb <M © CM Yb © © Y~W © to CM Yb ©
to to σ> to o 10 to b o LO © b © © © © © © © © Yb to Y--
CM Y^ 2? © Y- co co YJ* CM O CM © © © © Y- © © b © CM to CM
CO Y- © CM Ό CM Yb co co Y- Yb CM © CM Yb © © Y- © Y»» to CM Yb ©
co to to © Y- O © to Y-~ o 2^ © © b Yb © © Y- to O- Y- © to ©
co *- © O Y~* Yb <o co to CM © © © b b © ’Τ· © to b © CM to CM
co V- CO CM to CM Yb co co Y-- Yb CM © CM Yb © © Y- © Y-~ to CM Yb ©
co to © to IO O o to to o CO © CM CM Y* © Yb © CM to to Y- CM to
to Mr V* o o> O θ' <o © o* CM © © © © b Yb Y~ © © co CM CM to Y“*
(O V* Yb Y·» to CM Yb co co Y* Yb CM © CM Yb © © Y- © Y-« © CM Yb ©
© O 29 © CM to © o co O © © © © © Y- to cm to © O Yb
o lii Y* o o> OJ CO to Yb to CM Y- © CM © b © Y- to co CM Y- to CM
co V* Y-- Yb CM Yt· co co Y* Yb CM © CM Yb © © © Υ-» © CM Yb ©
\ PB c
\ ·° \ w .Σ5 C
\Q. c 5 u « i d d d •d d d d d d d d d
w \ h. 3 c c \*w »— \ń Λ, ε <D a. < E <D O. < E <D CL <3 E o CL <1 E o CL < E o CL <3 E OJ a. <3 E <D CL <3 E ω a <3 E CD o. < E aj CL <3 E <D CL <3
W \ U- H H H H H H H H H I- H H
\ a
Ł,s
S1 .o \
1- </>L· L
Faza cyklu bad. - = = > - = = > - = >
3
o a
In YJ a. |ś M k. CL o V” -r- CM
PL 208 478 B1
240 Ό St CO o CS V- Ό Τ' s- o CS CS co s- to Τ' to CS to to co CO
IA O o CS o o Τ' to s>
CS CS V* CS Sł· to to co
CS co Τ' s> CS to CS S- co
o CS o CS o Ol Τ' b. co
s* CS Τ' CS co to to CO
CS co Τ' s* CS to cs s- co
«Α o Τ' Τ' o CS Τ' o CO
σ» o- CS Τ' cs Ό to co
co Τ' s- CS to cs Φ CO
o CS o Τ' o> to Τ' 00 'S*
eo CS Τ' Τ' co to to co
* <o Τ' CS to cs co
c
IA o> o CS to 'S· CS b' S“
E CA to CS Τ' Τ' co to to <0
to Τ' cs to cs o- co
£
(Q o co o> o> to Τ' Τ' to to
E IA co Τ' o Τ' co to to co
o co Τ' o- cs to cs s- co
o.
o IA 05 oo oo o Τ' CS 05 Τ'
CO co Τ' o Τ' co to to co
g T- co Τ' s- CS to Cs m- co
3
co
§ O Oo b' o to Ol cs 05 CS
o CS co Τ' o o cs to to co
2 to Τ' s- cs to cs V co
o.
Φ
a *A to b- V* co Τ' Τ' oo s-
o. O co Τ' Τ' o .<0 to *o co
Tf“ co τ* o- CS to CS V <O
Ζ—', E
e*
Ό s- to o Τ' cs o to
co Τ' Τ' o cs to to co
2 co Τ' s- cs to CS co
N o
O V-' o. U> CS to b' to co Cl s. co
co W) co Τ' o 05 CS to to co
rt Λ N co V- s- Τ' to CS co
o
s- co CS o oo 05 JO to
Łh co Τ' o 05 <s s- >o co
co V* s- Τ' to CS s* CO
00 co co to o 00 cs b'
co Τ' o 00 <o to co
to Τ' s- Τ' to cs o- <O
o <S CS cs Τ' N. Ol s*
co Τ' V- 00 cs s~ co
co Τ' s- Τ' to CS co
to Τ' o o to s- cs co
Mi co V* >- oo Τ' s- Tb co
to Τ' s- Τ' to cs s* co
CS CO o O> o oo CS
o £3 o Τ' b' o CO co
co Τ' Tt· Τ' to cs S“ co
\ ·* w
\ u c
\ ·° .2 v
\ & V5 S2 d. ó. ci d
w \ 3 \, c c ΗΛ — u Q- E o o. < E Φ o. < E1 Φ a < E Φ a
ΓΒ \ u- ł- H H ł-
W \ O
2L.s
1 ap\
ł- <Λ Ϊ— \
(9 =3
m 2 i? > ŁL q •o PB A ““ = >
3
o O
re
li NJ a co
0. N
O.
PL 208 478 B1

Claims (14)

1. Olej napędowy o poprawionych właściwościach eksploatacyjnych i proekologicznych dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych, znamienny tym, że zawiera komponenty węglowodorowe z procesów zachowawczej i destrukcyjnej przeróbki ropy naftowej, o zawartości siarki nieprzekraczającej 350 mg/kg, korzystnie poniżej 50 mg/kg, liczbie cetanowej nie niższej niż 46, o składzie frakcyjnym charakteryzują cym się tym, ż e do temperatury 360°C destyluje nie wię cej niż 95% (V/V) oraz o zawartości policyklicznych węglowodorów aromatycznych nie wyższej niż 10% (m/m), i/lub estry wyższych kwasów tłuszczowych olejów roślinnych i/lub zwierzęcych o ilości atomów węgla w łańcuchu węglowodorowym od 10 do 26 i alkoholi alifatycznych I i/lub II i/lub III rzędowych o ilości atomów węgla w cząsteczce od 1 do 11, korzystnie od 1 do 5, o zawartości gliceryny całkowitej nie wyższej niż 0,40% (m/m), korzystnie nie wyższej niż 0,25% (m/m), i liczbie kwasowej nie wyższej niż 1,0 mg KOH/g, w ilości od 1% (m/m) do 80% (m/m), korzystnie do 1 do 50% (m/m), oraz dobrane dodatki takie jak dodatek poprawiający proces spalania oleju napędowego w ilości od 10 do 2000 mg/kg oleju napędowego i/lub modyfikator dopalania cząstek sadzy w iloś ci od 10 do 2000 mg/kg oleju napę dowego, i/lub substancję aktywną o właś ciwoś ciach detergentowych i/lub detergentowo-dyspergujących w ilości od 10 do 1000 mg/kg, i/lub substancję o wł a ś ciwoś ciach depresują cych w iloś ci 50 do 700 mg/kg oleju napędowego, korzystnie od 50 do 500 mg/kg oleju napędowego, i/lub substancję ułatwiającą zapłon oleju napędowego i/lub podnoszącą jego liczbę cetanową, w ilości od 20 do 2000 mg/kg oleju napędowego, i/lub stabilizator substancji ułatwiającej zapłon oleju napędowego, w ilości od 1 do 100 mg/kg oleju napędowego, i/lub dodatek przeciwkorozyjny, w iloś ci od 5 do 50 mg/kg oleju napędowego, i/lub substancję przeciwutleniającą w ilości od 10 do 1000 mg/kg oleju napędowego, i/lub demulgator przeciwdziałający tworzeniu się emulsji oleju napędowego z wodą w ilości od 5 do 100 mg/kg oleju napędowego, i/lub substancję o działaniu przeciwpiennym w ilości od 1 do 100 mg/kg oleju napędowego i/lub substancję o właściwościach biobójczych w ilości od 10 do 500 mg/kg oleju napędowego i/lub marker ułatwiający identyfikację oleju napędowego i/lub barwnik w ilości od 2 do 50 mg/kg oleju napędowego, i/lub solubilizator poprawiający rozpuszczalność w biopaliwie wszystkich substancji stanowiących składniki oleju będącego przedmiotem wynalazku, w ilości od 20 do 500 mg/kg oleju napędowego.
2. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 1, znamienny tym, że w skład dodatku poprawiającego proces spalania oleju napędowego i/lub modyfikatora dopalania cząstek sadzy wchodzą całkowicie i nieograniczenie rozpuszczalne w olejach napę dowych zwią zki organiczne metali II grupy układu okresowego, korzystnie wapnia i/lub lantanowców, korzystnie ceru i/lub żelazowców, korzystnie żelaza, i/lub miedziowców, korzystnie miedzi o zawartości metali od 0,1 do 35% (m/m) takie jak sole obojętne kwasów organicznych, korzystnie 2-etyloheksanowego i/lub oleinowego i/lub kwasów naftenowych i/lub organiczne kompleksy z metalami, korzystnie takie jak ferrocen i/lub kompleksowe organorozpuszczalne związki metali, korzystnie żelaza, (II i/lub III), w ilości od 10 do 1000 mg/kg oleju napędowego i/lub aminy, poliaminy, polieteroaminy, hydroksyaminy, polihydroksyaminy, korzystnie I-rzędowe aminy alifatyczne i alicykliczne o ilości atomów węgla w cząsteczce od 1 do 50, korzystnie od 2 do 15 i średniej masie cząsteczkowej od 20 do 1000 daltonów, korzystnie od 50 do 200 daltonów, ilości atomów azotu od 1 do 10, korzystnie od 1 do 5 i/lub pochodne poliamin i/lub polieteroamin, posiadające grupy amidowe i/lub imidowe i/lub będące solami amoniowymi, korzystnie zawierające pierwszorzędowe grupy aminowe, w ilości od 20 do 800 mg/kg oleju napędowego i/lub organiczne związki zawierające tlen, takie jak organiczne węglany i/lub poliwęglany i/lub etery i/lub polietery i/lub eteroalkohole, korzystnie o ilości grup eterowych od 1 do 4, w ilości od 20 do 800 mg/kg oleju napędowego i lub stabilizatory metali, takie jak N,N'-disalicylideno-1,2-propanodiamina i/lub zasady Mannicha.
3. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 1, znamienny tym, że w skład substancji aktywnej o właściwościach detergentowo-dyspergujących wchodzi produkt kondensacji kwasów karboksylowych i/lub polikarboksylowych i/lub ich bezwodników ze związkiem zasadowym w ilości od 10 do 500 mg/kg oleju napędowego, korzystnie od 50 do 300 mg/kg oleju napędowego i/lub oksyalkilowane alkilofenole, korzystnie oksyetylowane i/lub propoksylowane alkilofenole o ilości atomów węgla w podstawniku alkilowym od 3 do 30, korzystnie od 5 do 15, średniej masie cząsteczkowej od 100 do 2000 daltonów, korzystnie od 800 do
PL 208 478 B1
1500 daltonów, liczbie hydroksylowej od 5 do 200 mg KOH/g, o zawartości wolnych poliglikoli nie wyższej niż 20% (m/m) i/lub ich pochodne będące korzystnie produktem ich kondensacji z kwasami organicznymi mono- i/lub polikarboksylowymi, korzystnie kwasami aromatycznymi, w ilości od 10 do 800 mg/kg oleju napędowego.
4. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 3, znamienny tym, że zawiera pochodne kwasów karboksylowych i/lub polikarboksylowych, o ilości grup kwasowych od 1 do 6, korzystnie od 2 do 4 i/lub ich bezwodników o średniej masie cząsteczkowej od 100 do 1500 daltonów, które są produktami ich kondensacji ze związkiem zasadowym, korzystnie amoniakiem, aminami, poliaminami, polieteroaminami, hydroksyaminami, polihydroksyaminami o ilości atomów węgla w cząsteczce od 1 do 50, korzystnie od 2 do 15, i średniej masie cząsteczkowej od 20 do 1000 daltonów, korzystnie od 50 do 200 daltonów, ilości atomów azotu od 1 do 10, korzystnie od 1 do 5, i/lub pochodnymi poliamin i/lub polieteroamin, przy stosunku molowym reagentów od 1 do 4, korzystnie od 1 do 2, posiadającymi grupy amidowe i/lub imidowe i/lub będące solami amoniowymi, korzystnie nie zawierającymi pierwszorzędowych grup aminowych.
5. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 1, znamienny tym, że w skład substancji aktywnej o działaniu detergentowo-dyspergującym wchodzą pochodne poliamin o ilości atomów węgla w cząsteczce od 1 do 50, korzystnie od 2 do 15 i średniej masie cząsteczkowej od 40 do 1000 daltonów, korzystnie od 50 do 300 daltonów, ilości atomów azotu od 1 do 10, korzystnie od 1 do 5, i/lub polieteroamin, zawierających co najmniej jeden azot pierwszorzędowy, o ilości grup eterowych od 1 do 50, korzystnie od 2 do 10, będące produktem ich reakcji z alkilofenolami i/lub oksyalkilowanymi alkilofenolami, o ilości atomów tlenu w podstawniku oksyalkilowym od 2 do 30, korzystnie od 4 do 15, średniej masie cząsteczkowej od 100 do 2000 daltonów, korzystnie od 500 do 1500 daltonów, oraz aldehydem, korzystnie formaldehydem, przy stosunku molowym reagentów od 1 : 1 : 0,2 do 0,5 :1 : 1, korzystnie 1:1:1.
6. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 1, znamienny tym, że substancję o własnościach depresujących, obniżającą temperaturę zablokowania zimnego filtru stanowią mieszaniny polimerów i kopolimerów pochodnych metakrylanów, szczególnie estry kwasu metakrylowego i polieterów alifatycznych i/lub aromatycznych i/lub zawierające wolne grupy hydroksylowe.
7. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 1, znamienny tym, że substancję ułatwiającą zapłon i/lub podwyższającą liczbę cetanową oleju napędowego stanowią estry kwasu azotowego i alkoholi pierwszorzędowych o ilości atomów węgla w cząsteczce 3 do 20, korzystnie od 4 do 12 i/lub alkoholi drugorzędowych i/lub trzeciorzędowych i/lub etoksylowanych i/lub propoksylowanych alkoholi i/lub alkilofenoli i/lub estry glikolu i/lub poliglikolu polietylowego i/lub propylenowego i/lub pochodne nitrowe o kwasowości nie wyższej niż 0,01% (m/m) kwasu azotowego, korzystnie nie wyższej niż 0,005% (m/m) kwasu azotowego.
8. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 7, znamienny tym, że stabilizatorem substancji podwyższającej liczbę cetanową oleju napędowego jest mieszanina alifatycznych amin, zwłaszcza tert-alkilowych o zawartości atomów węgla od 8 do 18, korzystnie od 12 do 16.
9. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 1, znamienny tym, że substancją poprawiającą własności smarne i/lub modyfikatorem tarcia i/lub substancją o właściwościach przeciwkorozyjnych są kwasy organiczne i/lub estry i/lub poliestry kwasów organicznych i/lub estry kwasów organicznych z wolną grupą kwasową, w ilości od 1 do 4, korzystnie od 1 do 2, i/lub amidoestry i/lub amidy i/lub amidoetery i/lub imidy kwasów organicznych, korzystnie tłuszczowych i/lub naftenowych i/lub aromatycznych i/lub alkenylobursztynowych o średniej masie cząsteczkowej od 10 do 2000 daltonów, korzystnie od 100 do 1500 daltonów.
10. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 1, znamienny tym, że substancję o właściwościach przeciwutleniających stanowią alkilofenole i/lub bisfenole i/lub pochodne alkilohydrochinonu i/lub pochodne amin aromatycznych, takie jak fenylenodiaminy, korzystnie alkilo-p-fenylenodiamina.
11. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 1, znamienny tym, że substancję o właściwościach demulgujących stanowią zawierające tlen związki powierzchniowo czynne, rozpuszczalne w fazie węglowodorowej a nierozpuszczalne w fazie wodnej, takie jak polietery, korzystnie polietery alifatyczne i/lub aromatyczne, korzystnie
PL 208 478 B1 pochodne alkilofenoli i/lub poliglikoli i/lub glikoli o średniej masie cząsteczkowej od 50 do 5000 daltonów, korzystnie od 100 do 2500.
12. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 1, znamienny tym, że substancję o właściwościach przeciwpiennych stanowią związki krzemoorganiczne, rozpuszczalne w paliwach naftowych, w skład których wchodzą biokomponenty, o zawartości krzemu do 7% (m/m), korzystnie do 3% (m/m).
13. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 1, znamienny tym, że komponent o właściwościach biobójczych stanowi substancja organiczna rozpuszczalna w fazie węglowodorowej i wodnej, zawierająca korzystnie chlor i/lub bor i/lub siarkę, będąca korzystnie pochodną amin i/lub tiazyny i/lub azolidyny i/lub tiazoli i/lub izotiazoli.
14. Olej napędowy dla pojazdów wyposażonych w filtry cząstek stałych według zastrz. 1, znamienny tym, że substancją o własnościach solubilizujących, wspomagającą rozpuszczalność wszystkich substancji w oleju napędowym zawierającym biokomponenty jest rozpuszczalnik organiczny i/lub mieszanina rozpuszczalników organicznych, będąca korzystnie alkoholem alifatycznym o ilości grup hydroksylowych od 1 do 4 i ilości atomów węgla w cząsteczce od 3 do 20, korzystnie od 4 do 10, i/lub alkoholem aromatycznym i/lub estrem i/lub eterem i/lub polieterem.
PL372565A 2005-02-03 2005-02-03 Szczotka do czyszczenia misek ustępowych PL208478B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL372565A PL208478B1 (pl) 2005-02-03 2005-02-03 Szczotka do czyszczenia misek ustępowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL372565A PL208478B1 (pl) 2005-02-03 2005-02-03 Szczotka do czyszczenia misek ustępowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL372565A1 PL372565A1 (pl) 2006-08-07
PL208478B1 true PL208478B1 (pl) 2011-05-31

Family

ID=39592202

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL372565A PL208478B1 (pl) 2005-02-03 2005-02-03 Szczotka do czyszczenia misek ustępowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL208478B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL372565A1 (pl) 2006-08-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101117842B1 (ko) 검댕, 엔진 배출물 또는 이들의 조합을 감소시키는 연료용 젤 첨가제
US5501714A (en) Operation of diesel engines with reduced particulate emission by utilization of platinum group metal fuel additive and pass-through catalytic oxidizer
EP1889895A2 (en) Nanoalloy fuel additives
JP5416083B2 (ja) ディーゼルエンジン排ガスの粒子トラップに鉄を供給する方法
JP2007516305A5 (pl)
MX2013008962A (es) Dispositivo para distribuir un aditivo.
WO1996012097A2 (en) Method for reducing harmful emissions from two-stroke engines
CA2219029A1 (en) Synergistic process for improving combustion
JP2006028493A (ja) 予混合圧縮自己着火式エンジン用燃料油組成物
WO1997028358A1 (en) Method and apparatus for reducing harmful emissions from a diesel engine by post combustion catalyst injection
KR101516025B1 (ko) 디젤 배기가스 분진 트랩을 재생하기에 적합한 철-함유 중합체
AU2001272947B2 (en) A process for reducing pollutants from the exhaust of a diesel engine
US20090307967A1 (en) Biofuel
JP2005343917A (ja) 予混合圧縮自己着火式エンジン用燃料油組成物
EP1173530B1 (en) Fuel oil compositions
PL208478B1 (pl) Szczotka do czyszczenia misek ustępowych
JP2005343919A (ja) 予混合圧縮自己着火式エンジン用燃料油組成物
CA2482735C (en) Method for reducing combustion chamber deposit flaking
KR20210081259A (ko) 배기 미립자 필터 커미셔닝 방법
JP2006213769A (ja) 多段噴射式機構を有するディーゼルエンジン用燃料油組成物
CN109777540A (zh) 一种燃油节能洁净剂及其制备方法
JP4299948B2 (ja) 軽油組成物
JP2005343918A (ja) 予混合圧縮自己着火式エンジン用燃料油組成物
PL237275B1 (pl) Modyfikator spalania paliw płynnych takich jak oleje popirolityczne, oleje z termolizy opon i oleje pozostałościowe pochodzenia rafineryjnego
MXPA97008210A (en) Synergistic process to improve the combust