PL207715B1 - Obudowa dla aparatury do umieszczenia wzdłuż korytka - Google Patents

Obudowa dla aparatury do umieszczenia wzdłuż korytka

Info

Publication number
PL207715B1
PL207715B1 PL346494A PL34649401A PL207715B1 PL 207715 B1 PL207715 B1 PL 207715B1 PL 346494 A PL346494 A PL 346494A PL 34649401 A PL34649401 A PL 34649401A PL 207715 B1 PL207715 B1 PL 207715B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
front wall
arms
visor
wall
housing
Prior art date
Application number
PL346494A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346494A1 (en
Inventor
Yvon Buard
Original Assignee
Legrand France
Legrand Snc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Legrand France, Legrand Snc filed Critical Legrand France
Publication of PL346494A1 publication Critical patent/PL346494A1/xx
Publication of PL207715B1 publication Critical patent/PL207715B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G3/00Installations of electric cables or lines or protective tubing therefor in or on buildings, equivalent structures or vehicles
    • H02G3/02Details
    • H02G3/08Distribution boxes; Connection or junction boxes
    • H02G3/10Distribution boxes; Connection or junction boxes for surface mounting on a wall
    • H02G3/105Distribution boxes; Connection or junction boxes for surface mounting on a wall in association with a plinth, channel, raceway or similar

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)
  • Casings For Electric Apparatus (AREA)
  • Building Awnings And Sunshades (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)
  • Portable Outdoor Equipment (AREA)
  • Manufacturing Of Electrical Connectors (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Removal Of Water From Condensation And Defrosting (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest obudowa dla aparatury do umieszczenia wzdłuż korytka, a zwłaszcza obudowa dla aparatury elektrycznej, wzdłu ż korytka umieszczonego na ścianie i zapewniającego pomieszczenie i ochronę przewodów elektrycznych zapewniających obsługę tej aparatury.
Przez korytko rozumie się tutaj ogólnie przewód zawierający z jednej strony podstawę, za pomocą której jest ono mocowane do odpowiedniej ściany i której przekrój poprzeczny jest otwarty, a z drugiej strony pokrywę, która dla zamknięcia podstawy, jest odpowiednio przymocowana do niej, na przykład przez zatrzaśnięcie.
Korytko, o którym jest tutaj mowa ma ogólnie małe rozmiary i jest także nazywane listwą profilowaną.
Wynalazek odnosi się zwłaszcza do przypadku, w którym umieszczenie aparatury wzdłuż korytka jest wykonywane przy użyciu obudowy zawierającej, z jednej strony, korpus, przystosowany do tego, aby był umieszczony na wyposażanej ścianie, który może utworzyć pomieszczenie dla odpowiedniej aparatury, i który po stronie tego ze swoich boków, po której powinno przechodzić korytko, ma otwarcie, a z drugiej strony, daszek, który biegnąc od korpusu, odpowiednio do jego otworu, jest przeznaczony do miejscowego przykrycia korytka, poprzecznie w stosunku do niego, nakładając się w praktyce na podstawie tego korytka, pomię dzy dwoma odcinkami jego pokrywy.
Jedna z trudności, jakie należy pokonać przy realizacji takiej obudowy polega na tym, że stosowane korytka mogą mieć różne szerokości lub wysokości.
We francuskim dokumencie FR 2 595 513 zaproponowano, dla pokonania tej trudności, podzielenie daszka korpusu, i zagłębianie go bardziej lub mniej w tym korpusie, w funkcji szerokości lub wysokości korytka.
Ale, aby ta nadmierna ewentualna długość daszka w korpusie nie kolidowała szkodliwie z innymi jego składnikami, trzeba wyeliminować przez odcięcie tę nadmierną długość, przycinając daszek, co nadmiernie komplikuje odpowiednie operacje.
W dokumencie EP 0 633 639 zaproponowano daszek wymienny w stosunku do korpusu, którego szerokość była przystosowana do szerokości lub wysokości korytka, na którym obudowa powinna być przymocowana i który zawiera na krawędzi języczki zatrzaskowe współpracujące z krawędzią odpowiedniego otwarcia korpusu obudowy dla przymocowania daszka do tego korpusu. Pozwala to, aby daszek przystosowany do szerokości lub wysokości korytka mógł być zamieniony przez inny daszek przystosowany do szerokości lub wysokości innego korytka.
Ale to rozwiązanie prowadzi do szkodliwego zwiększenia produkowanych elementów, co niekorzystnie wpływa na koszty.
Celem wynalazku jest korpus i daszek obudowy pozwalające na usunięcie, wymienionych niedogodności.
Obudowa dla aparatury do umieszczenia wzdłuż korytka według wynalazku charakteryzuje się tym, że daszek zawiera część ruchomą wyposażoną w dwa równoległe ramiona, które są zamontowane ślizgowo we wnętrzu korpusu, tak że to ustawienie części ruchomej daszka w stosunku do korpusu jest wykonane w sposób teleskopowy w postaci szeregu stałych wstępnie ustalonych położeń odpowiadających różnym szerokościom korytek.
Tak więc, wystarczy dopasować położenie części ruchomej daszka w stosunku do części stałej, aby dostosować długość tego daszka do szerokości lub wysokości przykrywanego korytka.
Szczególnie korzystną cechą obudowy według wynalazku, jest to, że każde ramię części ruchomej daszka zawiera co najmniej jeden ogranicznik przystosowany do współpracy z ogranicznikiem niesionym na końcu elastycznej listwy przymocowanej do korpusu i zwróconej w stronę tego odpowiedniego ramienia.
Ta współpraca ograniczników tworzy korzystnie elementy mocujące i prowadzące części ruchomej daszka i korpusu, co pozwala, zwłaszcza, podczas produkcji obudowy, łączyć te dwie części obudowy w sposób ostateczny. Ułatwia to ponadto umieszczanie zespołu przez instalatora, zmniejsza objętość pakowanego zespołu i ułatwia to pakowanie.
Inną korzystną cechą obudowy według wynalazku, jest to że, daszek zawiera część nieruchomą przymocowaną do korpusu.
Dokładniej, ta część nieruchoma daszka jest wytwarzana razem z korpusem, i zawiera ona, z jednej strony, ściankę przednią, która wychodząc od otwarcia korpusu, przedłuża na pewną wysokość ściankę przednią korpusu obudowy, a z drugiej strony, dwie ścianki boczne przedłużające, każPL 207 715 B1 da, ściankę boczną korpusu obudowy. Część ruchoma daszka zawiera ściankę przednią, której dwie równoległe krawędzie boczne są przedłużone przez te ramiona. Ścianka końcowa biegnie prostopadle do ścianki przedniej od swojej krawędzi przedniej przeciwnej do ramion. Ścianka przednia części ruchomej daszka jest przystosowana do ślizgania się pod ścianką przednią jego części nieruchomej.
Tak więc ewentualnie nadmierna długość części ruchomej daszka zostanie korzystnie schowana pod jego część stałą, bez wchodzenia do korpusu obudowy, a więc bez możliwości zakłócania któregoś z pozostałych składników w nim się znajdujących.
Jedna z tych ścianek przednich części nieruchomej i ruchomej daszka zawiera szereg wycięć rozłożonych na jej wysokości, a druga z tych ścianek przednich zawiera żeberko przystosowany do współpracy z tymi wycięciami dla ustawienia w szeregu stabilnych położeń części ruchomej daszka, w stosunku do jego części nieruchomej.
Wycięcia te są przewidziane na powierzchni wewnętrznej ścianki przedniej części nieruchomej daszka. Żeberko wystaje nieco z powierzchni zewnętrznej ścianki przedniej jej części ruchomej.
Jedna z tych ścianek przednich części nieruchomej i ruchomej daszka zawiera szereg żeberek rozłożonych na jej wysokości, a druga z tych ścianek przednich zawiera wycięcie przystosowane do współpracy z tymi żeberkami, dla ustawienia w szeregu stałych położeń części ruchomej daszka w stosunku do jego części nieruchomej.
Wycięcie to jest przewidziane na powierzchni wewnętrznej ścianki przedniej części nieruchomej daszka, a żeberka te wystają nieco z powierzchni zewnętrznej ścianki przedniej jej części ruchomej.
Część nieruchoma daszka jest przymocowana na korpusie i ta część nieruchoma zawiera ściankę przednią przedłużającą ściankę przednią korpusu obudowy. Wysokość tej ścianki przedniej odpowiada szerokości korytka dla miejscowego poprzecznego zamknięcia tego korytka. Część ruchoma jest utworzona przez ściankę końcową, od której wychodzą te ramiona biegnące prostopadle do niej. Część końcowa jest przystosowana do umieszczania na wolnym końcu tej ścianki przedniej, prostopadle do niej.
Na ramionach i na korpusie usytuowane są komplementarne elementy blokujące dla określenia szeregu stabilnych położeń tej części ruchomej daszka w stosunku do korpusu, odpowiadających różnym szerokościom korytek.
Te komplementarne elementy blokujące mogą zawierać wycięcia przewidziane na różnych wysokościach na krawędziach zewnętrznych tych ramion współpracujące z żeberkiem przewidzianym na każdej powierzchni wewnętrznej odpowiadających ścianek bocznych tego korpusu.
Te komplementarne elementy blokujące mogą zawierać wycięcia przewidziane na różnych wysokościach na powierzchniach wewnętrznych odpowiadających ścianek bocznych tego korpusu, współpracujące z żeberkiem przewidzianym na każdej krawędzi zewnętrznej tych ramion.
Te komplementarne elementy blokujące mogą zawierać także szereg karbów przewidzianych na tych ramionach współpracujących z dwoma komplementarnymi ogranicznikami utworzonymi na końcu dwóch elastycznych listew przymocowanych do korpusu i zwróconych w stronę tych ramion.
Korpus zawiera otwarcie czołowe dla przejścia części aparatury dostępnej dla użytkownika. Każde ramię ma szerokość dopasowaną do szerokości przestrzeni wewnętrznej znajdującej się pomiędzy powierzchnią wewnętrzną krawędzi bocznej tego otwarcia czołowego i powierzchnią wewnętrzną ścianki bocznej korpusu umieszczoną na przeciw tej odpowiadającej krawędzi bocznej, tak aby ta przestrzeń wewnętrzna tworzyła rowek ślizgowy dla tego ramienia.
Ramiona te ślizgają się w rowkach utworzonych na powierzchniach wewnętrznych dwóch ścianek bocznych korpusu.
Poniższy opis wykonany w oparciu o załączone rysunki przedstawione tytułem przykładu nie ograniczającego, pozwoli zrozumieć na czym polega wynalazek i jak może on być zrealizowany. Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, którego fig. 1 przedstawia widok perspektywiczny z dołu korpusu i daszka w przykładzie wykonania obudowy według wynalazku, przy czym część ruchoma daszka jest maksymalnie wyciągnięta w stosunku do części nieruchomej; fig. 2 przedstawia widok identyczny do pokazanego na fig. 1, przy czym część ruchoma daszka jest maksymalnie wprowadzona w korpus obudowy; fig. 3 przedstawia widok perspektywiczny z góry obudowy pokazanej na fig. 1 i 2 i umieszczonej na korytku; fig. 4 przedstawia widok przekroju w płaszczyźnie A-A z fig. 3; fig. 5 przedstawia widok przekroju detalu w płaszczyźnie B-B z fig. 3; fig. 6 przedstawia widok identyczny do pokazanego na fig. 1 i 2, przy czym część ruchoma daszka jest połączona z korpusem obudowy w trakcie produkcji; fig. 7 przedstawia odmianę wykonania obudowy
PL 207 715 B1 według wynalazku, umieszczoną na końcu korytka, fig. 8 przedstawia inną odmianę wykonania obudowy według wynalazku.
Wzdłuż korytka 10, umieszczonego na ścianie, nie pokazanej, umieszczona jest aparatura, również nie pokazana, za pomocą obudowy 1, co ukazano szczególnie na fig. 3.
W przykładzie wykonania pokazanym na fig. 3 korytko 10 zawiera ogólnie podstawę 13, za pomocą której korytko jest umieszczane na wyposażanej ścianie, i której przekrój poprzeczny jest otwarty, i pokrywę 12, która dla zamknięcia podstawy 11, jest przymocowana do niej, na przykład przez zatrzaśnięcie.
Podstawa 11 korytka jest po bokach wyznaczona przez dwa ramiona wzdłużne 11A, 11B, a jej przestrzeń wewnętrzna jest wzdłużnie podzielona na dwie równe części ścianką środkową 11C, której górna krawędź dochodzi w przybliżeniu do poziomu załamań ramion wzdłużnych 11A, 11B.
Pokrywa 12 jest tutaj typu przykrywającego, to znaczy zawiera krawędzie opadające 12A, 12B przykrywające powierzchnie zewnętrzne ramion bocznych 11A, 11B podstawy 11 korytka 10.
Obudowa 1 znajduje się ogólnie pomiędzy dwoma odcinkami pokrywy, na fig. 3 jest pokazany tylko jeden odcinek.
Jak jest pokazane na figurze, obudowa 1 zawiera, z jednej strony, korpus 14 który jest dostosowany do mocowania na wyposażanej ścianie (nie pokazanej), wzdłuż korytka 10, i przystosowany do tworzenia gniazda dla odpowiedniej aparatury, zwłaszcza, dla mechanizmu tej aparatury, i który wzdłuż swoich boków które powinny biec wzdłuż korytka 10, ma otwarcie 15, a z drugiej strony, daszek 16, który biegnąc od korpusu 14, a zwłaszcza od części górnej jego otwarcia 15, jest przeznaczony do miejscowego przykrycia korytka 10, poprzecznie w stosunku do niego, biegnąc praktycznie na podstawie 11 tego korytka 10, pomiędzy dwoma odcinkami jego pokrywy 12 (patrz szczególnie fig. 3).
Korpus 14 zawiera ściankę przednią 14A wyposażoną w otwarcie czołowe 14C, dla przejścia części aparatury dostępnej dla użytkownika, jak również dwie równoległe ścianki boczne 14B i ściankę tylną nie oznaczoną.
Obudowa 1 ma także (patrz szczególnie fig. 3) płytkę 40, która pozwala na mocowanie zespołu na wyposażanej ścianie. Korpus 14 osłania tą płytkę 40 dla utworzenia gniazda dla odpowiedniej aparatury. Płytka ta tworzy wspornik przeznaczony do przyjęcia mechanizmu aparatury i jest przymocowana do korpusu przez system zatrzaskowy lub równoważny.
W odniesieniu zwłaszcza do fig. 1 do 6, daszek 16 obudowy 1 zawiera część nieruchomą 16A połączoną sztywno z korpusem 14 i część ruchomą 16B wyposażoną w dwa ramiona równoległe 17, które są zamontowane ślizgowo wewnątrz korpusu, tak aby ustawienie części ruchomej 16B daszka 16 w stosunku do korpusu 14, a zwłaszcza w stosunku do części nieruchomej 16A daszka, było realizowane w sposób teleskopowy w postaci szeregu stałych wstępnie ustalonych położeń odpowiadających różnym szerokościom korytek.
W przykładzie wykonania wynalazku pokazanym na fig. 1 do 6, część nieruchoma 16A daszka 16 jest wykonywana z korpusem 14 obudowy i zawiera ona, z jednej strony, ściankę przednią 20, która od otwarcia 15 korpusu 14, a dokładniej od części górnej tego otwarcia 15, przedłuża na pewną wysokość ściankę przednią 14A tego korpusu 14 obudowy 1, a z drugiej strony, dwie ścianki boczne 21 przedłużające, każda jedną z dwóch równoległych ścianek bocznych 14B korpusu 14 obudowy.
Część ruchoma 16B daszka 16 zawiera ściankę przednią 30, której dwie równoległe krawędzie boczne 30A są przedłużane przez ramiona 17 i ściankę końcową 31 biegnącą prostopadle do ścianki przedniej 30 od swojej przedniej krawędzi, przeciwnej do ramion. Ścianka przednia 30 części ruchomej 16B daszka jest przystosowana do ślizgania się pod ścianką przednią 20 jej części nieruchomej 16A.
Jak pokazano zwłaszcza na fig. 3, ścianki przednie 20 i 30 części nieruchomej 16A i ruchomej 16B daszka 16, jak również ścianka końcowa 31 tej części ruchomej 16B, są przystosowane do zapewnienia ciągłości ścianek pomiędzy odcinkami pokrywy 12. Ścianka końcowa 31 części ruchomej 16B daszka 16 przykrywa opadające krawędzie sąsiednich odcinków pokrywy 12.
W przykładzie wykonania pokazanym zwłaszcza na fig. 1, 2 i 5, powierzchnia wewnętrzna ścianki przedniej 20 części nieruchomej 16A daszka 16 zawiera szereg wycięć 22 rozłożonych na jej wysokości, a powierzchnia zewnętrzna ścianki przedniej 30 części ruchomej 16B daszka 16 zawiera nieco wystające żeberko 32 przystosowane do współpracy z wycięciami 22, dla ustawienia w szeregu stabilnych położeń, części ruchomej 16B daszka 16 w stosunku do jego części nieruchomej 16A.
Ponadto, korzystnie, na przeciw wycięć 22 przewidzianych na powierzchni wewnętrznej ścianki przedniej 20 części nieruchomej 16A daszka 16, przewiduje się na tej powierzchni wewnętrznej wskaźnik cyfrowy szerokości lub wysokości daszka, tutaj są przewidziane cztery szerokości lub wysoPL 207 715 B1 kości daszka odpowiadające czterem szerokościom lub wysokościom korytek lub listew profilowych.
Ponadto, przewiduje się, w ściance przedniej 30 części ruchomej 16B daszka 16, otwór 33 pozwalający zobaczyć wskaźnik cyfrowy szerokości lub wysokości daszka, gdy część ruchoma daszka jest umieszczona w jednej z czterech stałych wstępnie ustalonych położeń w stosunku do jego części nieruchomej.
Na fig. 1, część ruchoma 16B daszka 16 jest ustawiona w położeniu skrajnym odpowiadającym największej szerokości lub wysokości daszka, niosąc wskaźnik cyfrowy 40, a na fig. 2, część ruchoma 16B daszka 16 jest ustawiona w przeciwnym położeniu skrajnym odpowiadającym najmniejszej szerokości lub wysokości daszka, niosąc wskaźnik cyfrowy 16.
Pomiędzy dwoma położeniami skrajnymi minimalnym i maksymalnym, przewiduje się dwa położenia pośrednie niosące wskaźniki cyfrowe 25 i 32 i odpowiadające dwóm pozostałym szerokościom lub wysokościom znormalizowanych korytek.
Oczywiście, w innych przykładach wykonania, nie pokazanych, można przewidzieć inne komplementarne elementy blokujące dla określenia szeregu stabilnych położeń części ruchomej daszka w stosunku do korpusu, a zwłaszcza w stosunku do części nieruchomej tego daszka przymocowanej do korpusu, i odpowiadających różnym szerokościom lub wysokościom korytek.
W pierwszej z tych odmian, można przewidzieć że jedna z tych ścianek przednich części nieruchomej i ruchomej daszka zawiera szereg żeberek rozłożonych na jej wysokości, a druga z tych ścianek przednich zawiera wycięcie przystosowane do współpracy z tymi żeberkami dla ustawienia w szeregu stabilnych położeń tej części ruchomej daszka w stosunku do jego części nieruchomej.
W tym przypadku, korzystnie, to wycięcie jest przewidziane na powierzchni wewnętrznej ścianki przedniej części nieruchomej daszka, a te żeberka wystają nieco z powierzchni zewnętrznej ścianki przedniej jej części ruchomej.
Komplementarne elementy blokujące mogą również zawierać wycięcia przewidziane na różnych wysokościach na krawędzi zewnętrznej ramion części ruchomej daszka współpracując z żeberkiem przewidzianym na każdej z powierzchni wewnętrznych odpowiednich, równoległych ścianek bocznych korpusu.
Te komplementarne elementy blokujące mogą również zawierać wycięcia przewidziane na różnych wysokościach na powierzchni wewnętrznej odpowiednich ścianek bocznych korpusu, współpracujących z żeberkiem przewidzianym na każdej krawędzi zewnętrznej tych ramion.
Można również przewidzieć jako komplementarne elementy blokujące szereg karbów przewidzianych na tych odpowiadających ramionach z dwoma komplementarnymi ogranicznikami utworzonymi na końcach dwóch elastycznych listew umieszczonych na korpusie i zwróconych w stronę tych ramion.
Ponadto, korzystnie, jak pokazano zwłaszcza na fig. 2 i 4, ramiona 17 zawierają, na ich powierzchni zwróconej w stronę płytki obudowy, dwa ograniczniki rozłożone na wysokości. Pierwszy ogranicznik 17A jest umieszczony w pobliżu wolnego końca każdego ramienia. Drugi ogranicznik 17B jest ustawiony w pewnej odległości od wolnego końca odpowiedniego ramienia. Te ograniczniki 17A, 17B są przystosowane do współpracy z ogranicznikiem 18A niesionym na końcu elastycznej listwy 18 przymocowanej do korpusu 14 i zwróconej w stronę tego odpowiedniego ramienia 17.
Każda elastyczna listwa 18 jest przymocowana do korpusu 14 za pośrednictwem wspornika 19 w kształcie ramki, wystającego z powierzchni wewnętrznej 14'B każdej ścianki bocznej 14B korpusu 14 i umieszczonej w pobliżu otwarcia 15 tego korpusu. Każda elastyczna listwa 18 ma ogólnie kształt wysięgnika tak, że jej część górna zwrócona w stronę ramienia 17 jest w przybliżeniu płaska i równoległa do tego ramienia i niesie na swoim wolnym końcu ogranicznik 18A.
Oczywiście, można przewidzieć inne dostosowane kształty elastycznych listew.
Ta współpraca ograniczników 17A, 17B, 18A stanowi korzystnie elementy mocowania i prowadzenia części nieruchomej i ruchomej 16A, 16B daszka 16.
Rzeczywiście, pierwszy ogranicznik 17A umieszczony w pobliżu wolnego końca każdego ramienia 17 pozwala połączyć w sposób jednoznaczny część ruchomą 16B daszka korpusu 14 obudowy (zwłaszcza z częścią nieruchomą 16A daszka przymocowaną do korpusu) podczas jego wytwarzania. Pozwala to ułatwić umieszczanie zespołu przez instalatora, zmniejszenie objętości pakowanego zespołu obudowa/daszek i ułatwić to pakowanie.
Położenie zmontowanych części nieruchomej i ruchomej daszka podczas produkcji obudowy jest pokazane zwłaszcza na fig. 6. Na tej fig. 6, należy zauważyć, że elastyczne listwy 18 współpracu6
PL 207 715 B1 ją z ogranicznikami 17A przewidzianymi w pobliżu wolnych końców odpowiednich ramion, jak wyjaśniono powyżej.
Gdy instalator chce ustawić obudowę wzdłuż korytka, wgniata on część ruchomą 16B daszka 16 do wewnątrz korpusu 14 obudowy tak, aby przez elastyczne odkształcenie elastycznych listew 18, ograniczniki 17A pokonały ograniczniki niesione przez ich elastyczne listwy, a współpraca ograniczników następuje wówczas pomiędzy ogranicznikami 17B niesionymi przez ramiona i ogranicznikami 18A niesionymi przez elastyczne listwy 18, przy czym ta współpraca ograniczników określa skrajne położenie dla największej szerokości daszka odpowiadającej wskaźnikowi cyfrowemu 40.
W odmianie, tylko ograniczniki 17B mogą być przewidziane na ramionach 17, w tym przypadku część ruchoma daszka jest dostarczana po wykonaniu obudowy, będąc umieszczona w skrajnym położeniu, dla największej szerokości daszka.
W praktyce, elastyczne listwy 18 występujące na korpusie 14 obudowy pozwalają uzyskać zespół o dużej elastyczności. Dzięki elastyczności tych elastycznych listew 18, część ruchoma 16B daszka 16 może przyjąć w stosunku do swojej części nieruchomej 16A, lub w stosunku do korpusu 14, pewien kąt w jedną i w drugą stronę od swojego położenia wyrównania.
Ten układ pozwala korzystnie pokonać usterki na powierzchniach, na których obudowa może być instalowana.
Ponadto, jak można zobaczyć zwłaszcza na fig. 1 i 2, każde ramię 17 ma tu korzystnie szerokość dopasowaną do szerokości przestrzeni znajdującej się pomiędzy powierzchnią wewnętrzną 14'D krawędzi bocznej 14D otwarcia czołowego 14C korpusu obudowy i powierzchnią wewnętrzną 14'B ścianki bocznej 14B korpusu 14 umieszczonej naprzeciw tej odpowiedniej krawędzi bocznej 14D, tak aby ta przestrzeń wewnętrzna tworzyła żłobek, w którym ślizga się to ramię 17.
W ten sposób nie są potrzebne dodatkowe elementy dla ślizgania się ramion wewnątrz korpusu obudowy.
Korzystnie, nadmiar długości ścianki przedniej 30 części ruchomej 16B daszka znika pod ścianką przednią 20 jej części nieruchomej 16A, a ramiona 17 ślizgają się w przestrzeni zawartej w korpusie 14 obudowy, tak aby część ruchoma 16B daszka nie kolidowała szkodliwie z innymi elementami umieszczonymi w obudowie.
Oczywiście, można przewidzieć, w odmianie wykonania, nie pokazanej, że ramiona 17 ślizgają się w żłobkach utworzonych na powierzchniach wewnętrznych dwóch równoległych ścianek bocznych korpusu obudowy.
W odmianie pokazanej zwłaszcza na figurze 7, gdy obudowa 1 jest ustawiona na krańcu korytka 10, przewiduje się korzystnie ściankę zamknięcia, zwaną ścianką końcową 34, ustawioną na boku części ruchomej 16B daszka dopasowanego do szerokości korytka i tworzącego ciągłość ścianki bocznej 14B korpusu 14 obudowy dla zamknięcia tego krańca korytka.
Ta ścianka końcowa 34 może być przymocowana lub tworzyć jeden element z częścią ruchomą 16B daszka 16.
Na fig. 8, pokazano inną odmianę obudowy według wynalazku, w której część nieruchoma 16A daszka 16 jest przymocowana na korpusie 14. Ta część nieruchoma 16A zawierająca ściankę przednią 20 przedłuża ściankę przednią 14A korpusu 14 obudowy 1. Wysokość tej ścianki przedniej odpowiada szerokości związanego korytka (nie pokazane) dla miejscowego i poprzecznego zamknięcia tego korytka. Ta ścianka przednia 20 zawiera, na końcu przed punktem współpracy z korpusem 14, uskok ścianki 23 dopasowany do otwarcia 15 korpusu 14 obudowy i zawiera na części dolnej, wycięcia 23A dla zamocowania do korpusu 14 i części nieruchomej 16A daszka.
Ponadto, ścianka przednia 20 części nieruchomej 16A daszka 16 ma opadające krawędzie wzdłużne 20A przystosowane do przyjęcia odcinków pokrywy nałożonych na omawiane korytko.
W tej odmianie, część ruchoma 16B daszka 16 zawiera ściankę końcową 31, od której wychodzą ramiona 17 biegnące prostopadle do niej. Ścianka końcowa 31 jest przystosowana do umieszczania na wolnym końcu ścianki przedniej 20 części nieruchomej, prostopadle do tej ostatniej, dla zapewnienia miejscowej ciągłości skrzydła bocznego podstawy korytka, lub opadającej krawędzi odcinka pokrywy.
Jak to zostało poprzednio opisane, ramiona 17 są wyposażone w elementy blokujące współpracujące z komplementarnymi elementami przewidzianymi na korpusie obudowy, dla blokowania zespołu w określonym położeniu.
PL 207 715 B1
Część nieruchoma 16A daszka ma wiele długości, jedna dla każdej szerokości lub wysokości związanego korytka, a przesuw części ruchomej 16B daszka jest zoptymalizowany, będąc ograniczony tylko przez długość korpusu 14 obudowy.
Jest oczywiste że części obudowy są wykonywane z formowanego tworzywa sztucznego.
Ramiona i ścianki końcowa i przednia części ruchomej daszka tworzą jedną całość wytwarzaną przez formowanego tworzywa sztucznego.
Niniejszy wynalazek nie ogranicza się do przykładów opisanych powyżej, lecz fachowiec potrafi tu dodać odmianę według swojego pomysłu.

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Obudowa dla aparatury do umieszczenia wzdłuż korytka umieszczonego na ścianie, zawierająca, z jednej strony, korpus dostosowany do mocowania do tej ściany i do tworzenia pomieszczenia dla odpowiedniej aparatury i mający otwarcie wzdłuż tego ze swoich boków, po której powinno przechodzić korytko, a z drugiej strony, daszek, umieszczony od korpusu, odpowiednio do tego otwarcia, i przeznaczony do miejscowego przykrycia korytka, poprzecznie w stosunku do niego, znamienna tym, że daszek (16) zawiera część ruchomą (16B) wyposażoną w dwa równoległe ramiona (17), które są zamontowane ślizgowo wewnątrz tego korpusu (14), tworząc teleskopowe ustawienie części ruchomej (16B) daszka (16) w stosunku do korpusu (14) w postaci szeregu stabilnych, wstępnie ustalonych położeń odpowiadających różnym szerokościom korytek.
  2. 2. Obudowa według zastrz. 1, znamienna tym, że każde ramię (17) części ruchomej (16B) daszka (16) zawiera co najmniej jeden ogranicznik (17A, 17B) przystosowany do współpracy z ogranicznikiem (18A) usytuowanym na końcu elastycznej listwy (18) przymocowanej do korpusu (14) i zwróconej w stronę odpowiedniego ramienia (17).
  3. 3. Obudowa według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że daszek (16) zawiera część nieruchomą (16A) przymocowaną do korpusu (14).
  4. 4. Obudowa według zastrz. 3, znamienna tym, że część nieruchoma (16A) daszka (16) jest wytworzona razem z korpusem (14), przy czym ta część nieruchoma (16A) zawiera, z jednej strony, ściankę przednią (20), która od otwarcia (15) korpusu (14), stanowi przedłużenie na pewną wysokość ścianki przedniej (14A) korpusu (14) obudowy (1), a z drugiej strony, dwie ścianki boczne (21) stanowiące przedłużenie, każda, ścianki bocznej (14B) korpusu (14) obudowy (1), zaś część ruchoma (16B) daszka (16) zawiera ściankę przednią (30), której dwie równoległe krawędzie boczne (30A) są przedłużone przez ramiona (17) i ściankę końcową (31) usytuowaną prostopadle do tej ścianki przedniej (30) od swojej krawędzi przedniej przeciwnej do ramion, a ponadto ścianka przednia (30) części ruchomej (16B) daszka (16) jest przystosowana do ślizgania się pod ścianką przednią (20) jego części nieruchomej (16A).
  5. 5. Obudowa według zastrz. 4, znamienna tym, że jedna ścianka (20) z tych ścianek przednich (20, 30) części nieruchomej (16A) i ruchomej (16B) daszka (16) zawiera szereg wycięć (22) rozłożonych na jej wysokości, a druga ścianka (30) z tych ścianek przednich (20, 30) zawiera żeberko (32) przystosowane do współpracy z tymi wycięciami (22) dla ustawienia szeregu stabilnych położeń części ruchomej (16B) daszka (16) w stosunku do jego części nieruchomej (16A).
  6. 6. Obudowa według zastrz. 5, znamienna tym, że wycięcia (22) są usytuowane na powierzchni wewnętrznej ścianki przedniej (20) części nieruchomej (16A) daszka (16), zaś żeberko (32) wystaje nieco z powierzchni zewnętrznej ścianki przedniej (30) jej części ruchomej (16A).
  7. 7. Obudowa według zastrz. 4, znamienna tym, że jedna z tych ścianek przednich części nieruchomej i ruchomej daszka zawiera szereg żeberek rozłożonych na jej wysokości, a druga z tych ścianek przednich zawiera wycięcie przystosowane do współpracy z tymi żeberkami, dla ustawienia w szeregu stałych położeń części ruchomej daszka w stosunku do jego części nieruchomej.
  8. 8. Obudowa według zastrz. 7, znamienna tym, że to wycięcie jest przewidziane na powierzchni wewnętrznej ścianki przedniej części nieruchomej daszka, a te żeberka wystają nieco z powierzchni zewnętrznej ścianki przedniej jej części ruchomej.
  9. 9. Obudowa według zastrz. 3, znamienna tym, że część nieruchoma (16A) daszka (16) jest przymocowana na korpusie (14) i ta część nieruchoma (16A) zawiera ściankę przednią (20) przedłużającą ściankę przednią (14A) korpusu (14) obudowy (1), a wysokość tej ścianki przedniej odpowiada szerokości korytka, dla miejscowego poprzecznego zamknięcia tego korytka, zaś część ruchoma (16B)
    PL 207 715 B1 jest utworzona przez ściankę końcową (31), od której wychodzą ramiona (17), usytuowane prostopadle do niej, przy czym część końcowa (31) jest przystosowana do umieszczania na wolnym końcu tej ścianki przedniej (20), prostopadle do niej.
  10. 10. Obudowa według jednego z zastrzeżeń 1 do 10, znamienna tym, że na ramionach (17) i na korpusie (14) usytuowane są komplementarne elementy blokujące, dla określenia szeregu stabilnych położeń części ruchomej daszka w stosunku do korpusu, odpowiadających różnym szerokościom korytek.
  11. 11. Obudowa według zastrz. 10, znamienna tym, że komplementarne elementy blokujące zawierają wycięcia usytuowane na różnych wysokościach na krawędziach zewnętrznych tych ramion, współpracujące z żeberkiem przewidzianym na każdej powierzchni wewnętrznej odpowiadających ścianek bocznych tego korpusu.
  12. 12. Obudowa według zastrz. 10, znamienna tym, że komplementarne elementy blokujące zawierają wycięcia usytuowane na różnych wysokościach na powierzchniach wewnętrznych odpowiadających ścianek bocznych tego korpusu, współpracujące z żeberkiem przewidzianym na każdej krawędzi zewnętrznej tych ramion.
  13. 13. Obudowa według zastrz. 10, znamienna tym, że komplementarne elementy blokujące zawierają szereg karbów usytuowanych na tych ramionach współpracujących z dwoma komplementarnymi ogranicznikami (18A) utworzonymi na końcu dwóch elastycznych listew (18) przymocowanych do korpusu i zwróconych w stronę tych ramion.
  14. 14. Obudowa według jednego z poprzednich zastrzeżeń, znamienna tym, że korpus zawiera otwarcie czołowe (14C) dla przejścia części aparatury dostępnej dla użytkownika, przy czym każde ramię (17) ma szerokość dopasowaną do szerokości przestrzeni wewnętrznej znajdującej się pomiędzy powierzchnią wewnętrzną (14'D) krawędzi bocznej (14D) tego otwarcia czołowego (14C) i powierzchnią wewnętrzną (14'B) ścianki bocznej (14B) korpusu (14) umieszczoną na przeciw tej odpowiadającej krawędzi bocznej (14D), tak aby ta przestrzeń wewnętrzna tworzyła rowek ślizgowy dla tego ramienia (17).
  15. 15. Obudowa według jednego z zastrzeżeń 1 do 13, znamienna tym, że te ramiona ślizgają się w rowkach utworzonych na powierzchniach wewnętrznych dwóch ścianek bocznych korpusu.
PL346494A 2000-03-24 2001-03-16 Obudowa dla aparatury do umieszczenia wzdłuż korytka PL207715B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0003784A FR2806846B1 (fr) 2000-03-24 2000-03-24 Boitier pour appareillage a disposer le long d'une goulotte, notamment pour appareillage electrique

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346494A1 PL346494A1 (en) 2001-10-08
PL207715B1 true PL207715B1 (pl) 2011-01-31

Family

ID=8848478

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL346494A PL207715B1 (pl) 2000-03-24 2001-03-16 Obudowa dla aparatury do umieszczenia wzdłuż korytka

Country Status (14)

Country Link
US (1) US6663199B1 (pl)
EP (1) EP1139537B1 (pl)
AR (1) AR029049A1 (pl)
AT (1) ATE443364T1 (pl)
BR (1) BR0101573A (pl)
DE (1) DE60139911D1 (pl)
DK (1) DK1139537T3 (pl)
ES (1) ES2333696T3 (pl)
FR (1) FR2806846B1 (pl)
HU (1) HUP0101169A3 (pl)
MX (1) MXPA01002438A (pl)
PL (1) PL207715B1 (pl)
PT (1) PT1139537E (pl)
RU (1) RU2256269C2 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9312670B1 (en) * 2013-03-09 2016-04-12 Jeffrey Baldwin Sealed cable conduit electrical box
US10109989B1 (en) * 2013-03-09 2018-10-23 Jeffrey Baldwin Cable conduit electrical box
FR3042918B1 (fr) * 2015-10-21 2017-12-22 Legrand France Boite electrique encastrable dans des cloisons d'epaisseurs differentes
DE102015013861A1 (de) * 2015-10-28 2017-05-04 Gabo Systemtechnik Gmbh Kabelkanalabschnitt, Kabelkanal und Kabelkanalsystem
CN117117641B (zh) * 2023-10-24 2024-01-02 山西通信通达微波技术有限公司 一种通信网络基站用多功能配电柜

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3721762A (en) * 1971-12-08 1973-03-20 Plastic J Corp Electrical raceway and decorative molding
DE3412038A1 (de) * 1984-03-31 1985-10-03 Tehalit Kunststoffwerk Gmbh, 6751 Heltersberg Geraeteeinbaueinheit fuer sockelleisten-installationskanaele
FR2595513B1 (fr) * 1986-03-10 1994-04-08 Legrand Support adaptateur pour appareillage electrique
FR2605152B1 (fr) * 1986-10-08 1989-01-13 Planet Wattohm Cie Accessoire de derivation pour conduit de cablage
IT218910Z2 (it) * 1989-10-24 1992-11-10 Bticino Spa Elemento di interconnessione per canaline componibili destinate alla posa ed al contenimento di cavi conduttori elettrici
IE921218A1 (en) * 1992-04-16 1993-10-20 Perfectly Possible Ltd Improvements in and relating to trunking
ES2077498B1 (es) * 1993-07-05 1996-11-16 Aparellaje Electrico Sa Dispositivo adaptador de un mecanismo electrico a una canaleta.
US5421646A (en) * 1993-07-12 1995-06-06 Minnesota American, Inc. Legless locker shelf assembly
US5486650A (en) * 1993-11-15 1996-01-23 Hubbell Incorporated Partition for dividing a device box
ES2112168B1 (es) * 1995-07-12 1998-11-01 Aparellaje Electrico Sa Caja de conexion para canalizaciones electricas.
FR2758016B1 (fr) * 1996-12-31 1999-03-12 Legrand Sa Procede et dispositif pour affermir le maintien sur une goulotte d'un quelconque accessoire a rapporter par emboitement sur le socle de celle-ci
US5747733A (en) * 1997-03-03 1998-05-05 Woods; Randall T. Wiring duct entrance fitting enclosure
US5998732A (en) * 1998-01-13 1999-12-07 Panduit Corp. Raceway outlet station
FR2786617B1 (fr) * 1998-11-27 2001-03-16 Legrand Sa Boitier pour appareillage a disposer le long d'une goulotte, notamment pour appareillage electrique
FR2786616B1 (fr) * 1998-11-27 2001-02-16 Legrand Sa Support pour appareillage a disposer le long d'une goulotte avec auvent en plusieurs parties

Also Published As

Publication number Publication date
PL346494A1 (en) 2001-10-08
PT1139537E (pt) 2009-12-21
EP1139537B1 (fr) 2009-09-16
AR029049A1 (es) 2003-06-04
BR0101573A (pt) 2001-11-13
DE60139911D1 (de) 2009-10-29
MXPA01002438A (es) 2003-08-20
ATE443364T1 (de) 2009-10-15
HU0101169D0 (en) 2001-05-28
ES2333696T3 (es) 2010-02-26
RU2256269C2 (ru) 2005-07-10
FR2806846B1 (fr) 2002-06-21
EP1139537A1 (fr) 2001-10-04
US6663199B1 (en) 2003-12-16
HUP0101169A2 (hu) 2002-01-28
HUP0101169A3 (en) 2002-02-28
DK1139537T3 (da) 2010-01-04
FR2806846A1 (fr) 2001-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5609701B2 (ja) ワイヤハーネス用のプロテクタ
KR101310771B1 (ko) 기기 지지체의 후방으로 장착되는 기기 장치 및 이러한 장치를 포함하는 전기 기기
EP3300195B1 (en) Rail wiring duct
EP0929138B1 (en) Raceway outlet station
US4620265A (en) Modular cell for supporting and protecting electronic cards
RU2243623C2 (ru) Удерживающая скоба для монтажного короба
US7390977B2 (en) Hanging box and faceplate adapter
AU2013366228B2 (en) Electrical housing for electrical equipment
RU2226733C2 (ru) Короб для прибора, в частности электроприбора, устанавливаемого вдоль лотка
EP0633639B1 (en) Device for adapting an electrical mechanism to a raceway means for electrical conductors
PL207715B1 (pl) Obudowa dla aparatury do umieszczenia wzdłuż korytka
EP2874255A1 (en) Electric-wire binding structure for protector
AU774788B2 (en) Trunking port accessory
JP2006320096A (ja) ワイヤハーネスのプロテクタ挿通構造
RU2000125531A (ru) Короб для прибора, в частности, электроприбора, устанавливаемого вдоль лотка
EP1355399B1 (en) Accessory mounting
US6455773B2 (en) Branch connection box for trunking, in particular for trunking that passes through a floor
PL192613B1 (pl) Korytko kablowe
PT1137142E (pt) Caixa para aparelhagem destinada a ser colocada ao longo de uma calha, nomeadamente para aparelhagem eléctrica
HU223720B1 (hu) Szerelvénytartó kábelcsatornához
RU2253173C2 (ru) Изоляционный короб для электрооборудования, устанавливаемого на цоколе лотка при помощи электромонтажного кронштейна
RU2001107892A (ru) Корпус для оборудования, предназначенного для установки вдоль монтажного короба
PL192980B1 (pl) Zespół łączący dla korytka kablowego
PL196783B1 (pl) Osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych
HU222998B1 (hu) Kábelcsatornára rögzíthető tartó, különösen elektromos készülékekhez