PL196783B1 - Osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych - Google Patents

Osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych

Info

Publication number
PL196783B1
PL196783B1 PL343186A PL34318600A PL196783B1 PL 196783 B1 PL196783 B1 PL 196783B1 PL 343186 A PL343186 A PL 343186A PL 34318600 A PL34318600 A PL 34318600A PL 196783 B1 PL196783 B1 PL 196783B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wall
finger
edge
tray
counter
Prior art date
Application number
PL343186A
Other languages
English (en)
Other versions
PL343186A1 (en
Inventor
David Piole
Bertrand Decore
Original Assignee
Legrand France
Legrand Snc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Legrand France, Legrand Snc filed Critical Legrand France
Publication of PL343186A1 publication Critical patent/PL343186A1/xx
Publication of PL196783B1 publication Critical patent/PL196783B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G3/00Installations of electric cables or lines or protective tubing therefor in or on buildings, equivalent structures or vehicles
    • H02G3/02Details
    • H02G3/04Protective tubing or conduits, e.g. cable ladders or cable troughs
    • H02G3/0406Details thereof
    • H02G3/0418Covers or lids; Their fastenings
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G3/00Installations of electric cables or lines or protective tubing therefor in or on buildings, equivalent structures or vehicles
    • H02G3/02Details
    • H02G3/06Joints for connecting lengths of protective tubing or channels, to each other or to casings, e.g. to distribution boxes; Ensuring electrical continuity in the joint
    • H02G3/0608Joints for connecting non cylindrical conduits, e.g. channels

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Details Of Indoor Wiring (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Connection Or Junction Boxes (AREA)
  • Details Of Rigid Or Semi-Rigid Containers (AREA)
  • Suspension Of Electric Lines Or Cables (AREA)
  • Insertion, Bundling And Securing Of Wires For Electric Apparatuses (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)

Abstract

1. Osprz et do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych, wyposa zony w sciank e do maskowania we wn etrzu korytka ewentualnej przerwy znajduj a- cej si e, zgodnie z kierunkiem wzd lu znym, poza brzegiem co najmniej jednego odcinka pokryw- ki, przy czym scianka zawiera z przodu wysta- j acy palec, znamienny tym, ze wystaj acy palec (102) ma zawias e przegubow a (103) i w jego pozycji wysuni etej, wystaj acy palec (102) jest usytuowany, z jednej strony, naprzeciw brzegu pierwszego odcinka pokrywki i, z drugiej strony, naprzeciw brzegu drugiego odcinka pokrywki lub naprzeciw brzegu innego elementu, w przy- padku zamontowania takiego innego elementu na podstawie korytka. PL PL PL PL

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 196783 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 343186 (51) Int.Cl.
H02G 3/04 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 13.10.2000 (54) Osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych (30) Pierwszeństwo:
15.10.1999,FR,9912922 (43) Zgłoszenie ogłoszono:
23.04.2001 BUP 09/01 (45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
31.01.2008 WUP 01/08 (73) Uprawniony z patentu:
LEGRAND FRANCE,Limoges,FR LEGRAND SNC,Limoges,FR (72) Twórca(y) wynalazku:
David Piole,Avoise,FR
Bertrand Decore,La Chapelle Saint Aubin,FR (74) Pełnomocnik:
Kuczyńska Teresa, POLSERVICE,
Kancelaria Rzeczników Patentowych Sp. z o.o.
(57) 1. Osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych, wyposażony w ściankę do maskowania we wnętrzu korytka ewentualnej przerwy znajdującej się, zgodnie z kierunkiem wzdłużnym, poza brzegiem co najmniej jednego odcinka pokrywki, przy czym ścianka zawiera z przodu wystający palec, znamienny tym, że wystający palec (102) ma zawiasę przegubową (103) i w jego pozycji wysuniętej, wystający palec (102) jest usytuowany, z jednej strony, naprzeciw brzegu pierwszego odcinka pokrywki i, z drugiej strony, naprzeciw brzegu drugiego odcinka pokrywki lub naprzeciw brzegu innego elementu, w przypadku zamontowania takiego innego elementu na podstawie korytka.
PL 196 783 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych, a zwłaszcza osprzęt, tak zwany wykończeniowy, który zapewnia ciągłość zabezpieczenia kabli w czasie przerwania odcinków pokrywki zamykającej korytko, zarówno na etapie montażu osprzętu na końcu korytka, jak i przy tworzeniu narożnika.
Dokładniej przedmiotem wynalazku jest osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych, wyposażony w ściankę do maskowania we wnętrzu korytka ewentualnej przerwy znajdującej się, w kierunku wzdłużnym, poza brzegiem co najmniej jednego odcinka pokrywki.
Z francuskiego opisu patentowego nr 89 11267, opublikowanego pod nr 2 651 387, należącego do zgłaszających niniejsze zgłoszenie, jest znany osprzęt tego typu, nazywany powszechnie złączem pokrywkowym, zawierający płaską ściankę podatną na umieszczenie pod przyległymi odcinkami pokrywki w celu zamknięcia luzu, który mógłby pojawić się pomiędzy uciętymi brzegami pokrywek, gdy cięcie tych odcinków pokrywek nie jest przeprowadzone dokładnie.
W ten sposób takie złącze pokrywkowe umożliwia zapobieganie przechodzeniu jakichkolwiek przedmiotów pomiędzy dwoma odcinkami pokrywki i zapewnia ciągłość izolacji, tak że korytko pozostaje zgodne z obowiązującymi normami.
O ile takie złącze pokrywkowe jest satysfakcjonujące zarówno pod względem zgodności korytka z obowiązującymi normami jak i pod względem istotnej dla instalatorów korytka szybkości umieszczania, to nie zawsze jest ono satysfakcjonujące pod względem estetyki, zwłaszcza wtedy, gdy korytko ma znaczną szerokość. W tym przypadku odcinki pokrywki zamykającej mają również znaczną szerokość i ich cięcie jest tym bardziej skomplikowane, że może ono prowadzić do znacznego zukosowania brzegu tego cięcia.
W ten sposób luz pojawiający się pomiędzy dwoma zestawionymi obok siebie odcinkami może być stosunkowo duży i połączenie odcinków pokrywki staje się wyraźnie widoczne, co nadaje korytku mało estetyczny wygląd końcowy.
Aby złagodzić tę przedstawioną wyżej niedogodność zaproponowano, zwłaszcza w przypadku korytek o dużej szerokości, dołączenie do złącza pokrywkowego przeciwzłączki zakrywającej wymienione połączenie, jak również ucięty brzeg odcinka albo odcinków pokrywki, przy czym odcinek może być wtedy ucięty bez szczególnych zabiegów.
W celu umieszczenia przeciwzłączki na swoim miejscu bez wielkich trudnoś ci stosuje się podporę przeciwzłączki, która zawiera na ogół, na całej swojej szerokości, na każdym ze swoich końców przed zakryciem przez odcinek pokrywki, uskok, o który opiera się odcinek pokrywki.
Taka podpora jest znana zwłaszcza ze zgłoszenia francuskiego opisu patentowego nr 97 15282, opublikowanego pod nr FR 2 772 200, należącego do zgłaszających.
Takie rozwiązanie jest satysfakcjonujące pod względem zgodności całości z obowiązującymi normami oraz pod względem estetyki, gdy przeciwzłączka ma taki sam wygląd zewnętrzny i barwę jak pokrywka korytka.
Jednakże, gdy pokrywka korytka ma motyw dekoracyjny wykonany w czasie jej wytłaczania albo, na przykład przez umieszczenie pokrycia imitującego różne wzory, takie jak wzory drewna, kamienia, itp., obecność przeciwzłączki wprowadzonej w przerwę pokrywki, nawet jeżeli ma ona barwę dostosowaną do barwy dekoracji pokrywki, nie zawsze odpowiada gustom instalatora, który będzie preferować wykonanie stykowego położenia odcinków pokrywki przyciętych starannie na odpowiednią długość.
Z drugiej strony, z amerykań skiego opisu patentowego nr US 3 562 402 jest znana złączka do umieszczenia pomiędzy dwoma odcinkami pokrywki, bez przeciwzłączki, przy czym ta złączka ma postać podium z częścią złączkową w postaci płytki, mającej wystające na boki części końcowe, umieszczaną z lekkim stykaniem się z zewnętrzną powierzchnią wymienionych odcinków pokrywki oraz część uszczelnienia, którą umieszcza się pod wymienionymi odcinkami pokrywki.
Część złącza, która może stanowić powierzchnię oporową dla brzegu odcinka pokrywki, jest połączona na sztywno z częścią uszczelnienia przez skręcenie śrubami. Nie może być ona wtedy wycofana na żądanie, na przykład w celu przeprowadzenia umieszczenia na styk odcinków pokrywki.
W stosunku do dotychczasowego stanu techniki w niniejszym wynalazku proponuje się nowy osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli, prosty w realizacji, mało kosztowny, który zapewnia instalatorowi punkty odniesienia dla umieszczenia uciętych brzegów odcinków pokrywki albo innych umieszczanych obok siebie elementów odpowiednio do długości wymienionej
PL 196 783 B1 podstawy, umożliwiając mu ponowne zakrycie albo nie, za pomocą przeciwzłączki, uciętych brzegów w zależ noś ci od zabiegów, jakie należ y podjąć przy wykonywaniu cięcia wymienionych odcinków pokrywki albo innych elementów, i w zależności od pożądanej estetyki całości instalacji.
Osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych, wyposażony w ściankę do maskowania we wnętrzu korytka ewentualnej przerwy znajdującej się, zgodnie z kierunkiem wzdłużnym, poza brzegiem co najmniej jednego odcinka pokrywki, przy czym ścianka zawiera z przodu wystający palec, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wystający palec ma zawiasę przegubową i w jego pozycji wysuniętej, wystający palec jest usytuowany, z jednej strony, naprzeciw brzegu pierwszego odcinka pokrywki i, z drugiej strony, naprzeciw brzegu drugiego odcinka pokrywki lub naprzeciw brzegu innego elementu, w przypadku zamontowania takiego innego elementu na podstawie korytka.
Palec jest uformowany wraz ze ścianką.
Palec jest składany.
Zawiasa przegubowa palca jest usytuowana pomiędzy brzegiem palca i brzegiem okienka ścianki, przyjmującego palec.
Palec zawiera na wolnym końcu co najmniej jeden występ do opierania się o żeberko, umieszczone na ściance, do utrzymania zablokowanego palca w położeniu schowania.
Osprzęt zawiera przeciwzłączkę do zakrycia ścianki, jak również brzegu odcinka pokrywki i brzegu drugiego elementu, usytuowanych po jednej i drugiej stronie palca przylegle do niego, dla utworzenia ciągłości zewnętrznej ścianki pomiędzy odcinkiem pokrywki i wymienionym drugim elementem.
Szerokość palca jest co najmniej równa szerokości przeciwzłączki.
Przeciwzłączka zawiera na wewnętrznej płaszczyźnie czołowej zwróconej do ścianki wystające żeberko, w stanie zmontowanym usytuowane naprzeciwko palca w ściance.
Przeciwzłączka zawiera na wewnętrznej płaszczyźnie czołowej zwróconej do wymienionej ścianki gniazdo do przyjmowania wymienionego wystającego palca wymienionej ścianki przy montażu.
Osprzęt stanowi złącze pokrywkowe zamontowane poprzecznie na podstawie korytka pomiędzy dwoma odcinkami pokrywki.
Osprzęt zawiera w każdym poprzecznym brzegu końcowym łapkę wyposażoną w ząb zatrzaskowy do umieszczenia sprężyście w rynience podstawy korytka.
Jedna z łapek zatrzaskowych ma zakrzywiony profil zapewniający ciągłość profilową ze ścianką, która ma wystający palec, przy czym łapka zatrzaskowa tworzy opadający brzeg ścianki.
Ścianka ma na swojej tylnej płaszczyźnie czołowej kolumienkę przebitą przewodem otwartym na każdym końcu i tworzącym szybik do przyjmowania śruby mocującej ściankę na podstawie korytka.
Osprzęt stanowi końcówkę korytka z płytką, która posiada wymienioną ściankę usytuowaną poprzecznie do płytki.
Ścianka zawiera elementy zatrzaskowe przeciwzłączki przeznaczonej do zabezpieczenia ciągłości ścianki pomiędzy zewnętrznym brzegiem płytki końcówki i końcem odcinka pokrywki, jak również element przytrzymujący do utrzymywania z boku przeciwzłączki zatrzaśniętej na ściance.
Wymienione elementy zatrzaskowe zawierają uskoki współdziałające z zębami zatrzaskowymi, w które jest wyposażona wewnę trzna płaszczyzna czołowa przeciwzłączki, a wymieniony element przytrzymujący zawiera otwór przyjmujący występ wystający z wewnętrznej płaszczyzny czołowej przeciwzłączki.
Podczas przerywania ciągłości pokrywki zamykającej korytka, a zatem konieczności cięcia tej pokrywki na kawałki i instalowania przeciwzłączki, wykorzystuje się palec wystający ze ścianki osprzętu zamontowanego na wymienionej podstawie do pomiaru odpowiedniej długości ucinanych odcinków pokrywki w taki sposób, że ucięte brzegi odcinków pokrywki są umieszczone, w czasie montażu tych odcinków pokrywki na podstawie korytka, naprzeciw wymienionego wystającego palca, pozostawiając pomiędzy nimi najwyżej przedział ograniczony do szerokości tego palca.
Ten przedział jest taki, że umożliwia przepuszczenie elementów zatrzaskowych przeciwzłączki w celu dostosowania się jej do osprzę tu.
Jeżeli instalator nie życzy sobie stosować przeciwzłączki, to może on łatwo schować wystający palec ucinając go za pomocą narzędzia tnącego, takiego jak szczypce tnące, nóż albo nawet nożyce.
Palec pochodzi z formowania z wymienioną ścianką i może składać się. Jest to szczególnie korzystne, gdy instalator wykonuje cięcie odcinka pokrywki w taki sposób, że styka się on brzegami z innym umieszczonym obok elementem wedł ug dł ugoś ci podstawy. W tym przypadku, w czasie
PL 196 783 B1 umieszczania odcinka pokrywki na swoim miejscu na korytku, palec wystający osprzętu zamontowanego na korytku chowa się pod wymieniony odcinek pokrywki, który zakrywa osprzęt.
Zawiasa przegubowa wymienionego palca może znajdować się pomiędzy brzegiem tego palca i brzegiem okienka wymienionej ś cianki przyjmują cej palec. Wymieniony palec moż e zawierać na swoim wolnym końcu przynajmniej jeden występ przeznaczony do opierania się i żeberko przewidziane na wymienionej ściance w celu utrzymania zablokowanego palca w położeniu schowania. Przeciwzłączka według wynalazku może zawierać na wewnętrznej płaszczyźnie czołowej zwróconej do wymienionej ścianki osprzętu żeberko, które w czasie montażu może chować wymieniony palec w wymienionej ściance. Przeciwzłączka może w czasie swojego montażu zawierać na swojej płaszczyźnie czołowej zwróconej do wymienionej ścianki osprzętu gniazdo do przyjmowania palca wystającego z wymienionej ś cianki.
Osprzęt według wynalazku może stanowić złącze pokrywkowe zamontowane poprzecznie na podstawie korytka w taki sposób, że zapewnia ono ciągłość pomiędzy dwoma powyższymi odcinkami pokrywki i może również stanowić końcówkę korytka z płytką zawierającą wymienioną ściankę, tak że rozciąga się ona poprzecznie względem wymienionej płytki.
Wreszcie może on stanowić również kątownik, odgałęzienie albo podporę montażową osprzętu elektrycznego do umieszczania na podstawie korytka.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w widoku perspektywicznym całość zawierającą osprzęt według wynalazku umieszczony na podstawie korytka zamkniętego dwoma odcinkami pokrywki, umieszczonymi obok siebie na poziomie osprzętu, fig. 2 - w widoku z dołu osprzęt z fig. 1 i jego przeciwzłączkę, fig. 3 - schematycznie z boku osprzę t i przeciwzłączkę z fig. 2 zamontowane na podstawie korytka, fig. 4a i 4b - w widokach w przekroju osprzęt z fig. 1 w płaszczyźnie pionowej przechodzącej przez środek palca wystającego z wymienionego osprzę tu, odpowiednio gdy palec jest schowany i gdy wystaje, fig. 5 - w widoku szczegółowym palec wystający z osprzętu według wynalazku, a fig. 6 - schematycznie w widoku z dołu dwie końcówki korytka według wynalazku umieszczone w sprzężeniu ze swoją przeciwzłączką.
Na różnych figurach, identyczne albo podobne części będą oznaczone w miarę możliwości takimi samymi odnośnikami i nie będą za każdym razem ponownie opisywane.
Na fig. 1 i 3 przedstawiono korytko 12 do prowadzenia kabli elektrycznych (nie pokazanych).
Korytko służy do podpierania, umieszczania i ochrony różnego osprzętu, a zwłaszcza różnego osprzętu elektrycznego, jak również do umieszczania przewodów do elektrycznej obsługi tego sprzętu. Zawiera ono podstawę 11, tu w zasadzie prostą, wyposażoną wewnątrz w kilka rynienek wyznaczających różne przedziały albo kanały do umieszczenia wymienionych kabli elektrycznych i montażu różnego osprzętu albo podpór osprzętu elektrycznego.
Korytko jest zamykane dwoma odcinkami pokrywki 18, 18', które mają profil zakrzywiony i są wyposażone na swojej powierzchni wewnętrznej w elementy zaczepowe z dopełniającymi elementami zaczepowymi, przewidzianymi na podstawie 11, które są znane i które nie będą tu opisywane w szczegółach.
Jak widać na fig. 1 do 5, przewiduje się również, w przerwie dwóch odcinków pokrywki 18, 18', osprzęt 100, nazywany osprzętem wykończeniowym, którym jest tu złącze pokrywkowe umieszczone na podstawie 11 korytka w taki sposób, że ustala się ciągłość zabezpieczenia kabli elektrycznych pomiędzy dwoma odcinkami pokrywki 18, 18'.
Jak widać zwłaszcza na fig. 2, 3, 4a i 4b, ten osprzęt 100 zawiera ściankę 101 do maskowania wewnątrz korytka przerwy znajdującej się, zgodnie ze wzdłużnym kierunkiem korytka, pomiędzy dwoma uciętymi brzegami 18a, 18'a odcinków pokrywki 18, 18'.
Zgodnie z przykładem przedstawionym na tych figurach ścianka 101 osprzętu zawiera na każdym poprzecznym końcowym brzegu 111, 112 łapkę 113, 114 wyposażoną w ząb zatrzaskowy 113a, 114a przeznaczony do sprężystego umieszczenia w rynience 13, 14 przewidzianej w pobliżu każdego podłużnego brzegu podstawy 11 korytka 12 w taki sposób, aby złącze pokrywkowe było zamontowane poprzecznie ma podstawie 11 w taki sam sposób, jak odcinki pokrywki 18', 18'.
W tym przypadku ś cianka 101 osprzę tu 100 ma profil zakrzywiony, a jedna z łapek zatrzaskowych 113 ma identyczny zakrzywiony profil, zapewniając ciągłość z profilem ścianki w taki sposób, że łapka 113 tworzy opadający brzeg wymienionej ścianki. Ten opadający brzeg 113 służy do usztywnienia ścianki 101 osprzętu.
Druga łapka zatrzaskowa 114 rozciąga się prostopadle do ścianki 101 i ma profil prosty.
PL 196 783 B1
Na podłużnym brzegu ścianki 101 osprzętu 100 przewiduje się żeberko 110c, w które jest wyposażona tylna płaszczyzna czołowa 101b ścianki 101, służące do usztywnienia całości. Żeberko usztywniające 110d jest przewidziane również na podłużnym brzegu łapki zatrzaskowej 113 wymienionego osprzętu. Żeberka 110c, 110d znajdują się po tej samej stronie osprzętu, prawie w przedłużeniu względem siebie.
Poza tym ścianka 101 zawiera na swojej przedniej płaszczyźnie czołowej 101a wystający palec 102.
Ten palec 102 pochodzi z formowania drogą prasowania z wymienioną ścianką 101 i może się chować.
W zwią zku z tym, pomię dzy brzegiem 104 (patrz zwł aszcza na fig. 5) wymienionego palca i brzegiem 105 okienka 106 w ś ciance 101, przyjmują cego wymieniony palec, przewiduje się zawiasę przegubową 103 palca 102.
Zawiasa przegubowa 103 palca 102 pochodzi z formowania z całością i jest utworzona przez elastyczny języczek rozciągający się na części kołowej.
Poza tym, jak widać na fig. 1 i 5, palec 102 ścianki 101 osprzętu 100 zawiera na swoim wolnym końcu 107 co najmniej jeden występ, w tym przypadku dwa występy 108, 109 przeznaczone do opierania się o żeberko 110, przewidziane na ściance 101, w celu utrzymywania wymienionego zablokowanego palca w położeniu schowania.
To żeberko 110 rozciąga się od brzegu okienka 106 w kierunku wnętrza wymienionego okienka i znajduje się prawie w po łowie gruboś ci wymienionej ś cianki 101, tak ż e w poł o żeniu schowania palec 102 nie jest zbytnio pogrążony we wnętrzu wymienionej ścianki 101, a zawiasa 103 jest stale naprężona sprężyście.
Jak widać na fig. 1, 2 i 3, według wynalazku przewiduje się przeciwzłączkę 120 przeznaczoną do zakrycia wymienionej ścianki 101 osprzętu 100, jak również brzegów 18a, 18'a odcinków pokrywki, usytuowanych po jednej i drugiej strony palca przylegle do tego ostatniego, w celu utworzenia ciągłości zewnętrznej ścianki pomiędzy dwoma odcinkami pokrywki 18, 18' i uzyskania końcowej estetyki całości.
Oczywiście, zgodnie z innymi rozwiązaniami wynalazku, można przewidzieć, aby przeciwzłączka była przeznaczona do zakrycia ścianki osprzętu umieszczonego pomiędzy brzegiem odcinka pokrywki i brzegiem innego elementu, takiego jak koniec korytka (patrz fig. 6) albo podpora osprzętu elektrycznego, przy czym wymienione brzegi odcinka i drugiego elementu są usytuowane po jednej i drugiej stronie wymienionego palca, przylegle do tego ostatniego.
Ta przeciwzłączka 120 ma tu profil zakrzywiony, który odpowiada profilowi ścianki 101 osprzętu 100, i styka się brzegami z dwoma odcinkami pokrywki 18, 18' w celu zabezpieczenia, pomiędzy nimi, doskonałej ciągłości zewnętrznej ścianki zamkniętego korytka.
Palec 102 osprzętu ma korzystnie określoną szerokość, tak że pozwala na utrzymanie pomiędzy przyległymi brzegami 18a, 18'a dwóch odcinków pokrywki 18, 18' przestrzeni wystarczającej do umożliwienia zatrzaśnięcia się przeciwzłączki 120 na ściance 101 osprzętu 100.
W związku z tym, przeciwzłączka 120 ma na swojej czołowej płaszczyźnie wewnętrznej 121, na każdym ze swoich końców, zęby zatrzaskowe 123, 124. Osprzęt 100 zawiera na poziomie połączenia pomiędzy łapką zatrzaskową 114 i ścianką 101 małe obrzeże 115 wystające w podłużnym kierunku osprzętu, które służy po podpierania w celu zatrzaśnięcia zatrzaskowej łapki 124 przeciwzłączki. Co więcej, druga łapka zatrzaskowa 123 przeciwzłączki jest przeznaczona do sprężystego umieszczenia w podłużnej rynience 13 podstawy 11 pomiędzy nią i zębem zatrzaskowym 113a łapki zatrzaskowej 113 osprzętu 100.
Przeciwzłączka 120 ma na swojej wewnętrznej płaszczyźnie czołowej 121 środkowe żeberko 122, które rozciąga się na części jej długości i które w czasie montażu na osprzęcie 100 będzie chować palec wystający we wnętrzu wymienionej ścianki 101.
Oczywiście w przypadku, gdy palec wystający z osprzętu nie może się chować, przeciwzłączka może zawierać w podłużnym żeberku usztywniającym, takim jak żeberko przedstawione na fig. 2, gniazdo przeznaczone do przyjmowania palca wystającego ze ścianki osprzętu w czasie jego montażu na tej ostatniej.
Z drugiej strony osprzęt 100, w tym przypadku złącze pokrywkowe przedstawione na fig. 1 do 4b, zawiera kolumienkę 116 rozciągającą się od tylnej powierzchni czołowej 101b ścianki 101 w kierunku wnętrza korytka. Ta kolumienka jest przebita przewodem 117, który kończy się na każdym końcu otworem, przy czym przewód tworzy szybik do przyjmowania śruby mocującej wymienionego złącza
PL 196 783 B1 pokrywkowego na korytku, gdy przewiduje się stosowanie tego złącza pokrywkowego bez związanej z nim przeciwzłączki.
Jak widać dokładniej na fig. 3, kolumienka 116 zawiera na swoim wolnym końcu płytkę centrującą przeznaczoną do sytuowania się w lejku gniazda 15 do przyjmowania śruby mocującej, utworzonego na podstawie 11 korytka 12 w taki sposób, że gdy osprzęt 100 znajduje się na podstawie 11, to kolumienka 116 jest usytuowana właściwie w stosunku do gniazda 15 do przyjmowania śruby mocującej osprzęt na podstawie.
Pomiędzy kolumienką 116 i łapką zatrzaskową 114 osprzętu 100 przewiduje się żeberko bagnetowe 119, które umożliwia usztywnienie całości.
Na poziomie połączenia żeberka 119 z łapką zatrzaskową 114 przewiduje się otwory 119a dla umożliwienia łatwego odcinania łapki zatrzaskowej przy stosowaniu złącza pokrywkowego 100 bez związanej z nim przeciwzłączki.
W rzeczywistoś ci, w przedstawionym rozwią zaniu, w przypadku, gdy instalator rozważ a możliwość stosowania złącza pokrywkowego 100 bez przeciwzłączki i umieszczenia bokami odcinków pokrywki zakrywając wymienione złącze pokrywkowe, to odcina on dwie łapki zatrzaskowe 113, 114 złącza pokrywkowego 100 i mocuje je na podstawie za pośrednictwem śruby wprowadzonej do kolumienki 116 i do gniazda 15 do przyjmowania śruby, przewidzianego w związku z tym na podstawie korytka. Następnie umieszcza on na złączu pokrywkowym 100 dwa odpowiednio przycięte odcinki pokrywki 18, 18', tak że chowają one wystający palec we wnętrzu ścianki 101 złącza pokrywkowego.
Jak widać wyraźnie na figurach, odcinanie łapek zatrzaskowych 113, 114 złącza pokrywkowego 100 pozwala temu ostatniemu sytuować się łatwo pod odcinkami pokrywki 18, 18', jak opisano wyżej.
Na fig. 6 przedstawiono w postaci rozłożonej inne rozwiązanie osprzętu według wynalazku, utworzonego tu przez dwie końcówki korytka, końcówkę prawą i końcówkę lewą. Każda końcówka zawiera płytkę 130 przeznaczoną do zamykania końca korytka, która ma na swojej wewnętrznej powierzchni czołowej wymienioną ściankę 101 wyposażoną w wystający palec 102.
Również i tu wystający palec 102 może chować się we wnętrzu wymienionej ścianki 101, która ma w związku z tym okienko do przyjmowania wymienionego palca wyposażonego, jak to już opisano poprzednio, w żeberko oporowe palca 102 w położeniu schowania.
Ścianka 101 każdej końcówki rozciąga się poprzecznie względem wymienionej płytki 130. Zawiera ona również elementy zatrzaskowe przeciwzłączki 120 równoważnej przeciwzłączce opisanej uprzednio w odniesieniu do fig. 1 do 3. W tym przypadku elementy zatrzaskowe zawierają uskoki 131, 132 utworzone w ściance 101 i współdziałające z zębami zatrzaskowymi 123, 124 przewidzianymi wystająco z wewnętrznej płaszczyzny czołowej 121 przeciwzłączki 120.
Jak przedstawiono na fig. 6, ścianka 101 każdej końcówki jest przeznaczona do wsunięcia się pomiędzy koniec pokrywki i podstawę korytka. Umocowanie tej końcówki dokonuje się za pośrednictwem łapek mocujących 135, 137 zawierających otwory 136 do montażu śruby mocującej.
Poza tym każda ścianka 101 każdej końcówki zawiera element przytrzymujący do utrzymania z boku przeciwzłączki 120. Ten element przytrzymujący do utrzymania bocznego zawiera otwór 133 przeznaczony do przyjmowania występu 126 wystającego z wewnętrznej powierzchni 121 przeciwzłączki 120.
Przeciwzłączka 120 przedstawiona na fig. 6 ma zakrzywiony profil, identyczny z profilem odcinka pokrywki do zamykania korytka w taki sposób, że zapewnia się ciągłość ścianki pomiędzy zewnętrznym zakrzywionym brzegiem płytki końcówki i końcem odcinka pokrywki.
Zawiera ona podłużne żeberko usztywniające 127, które odpowiada profilowi przeciwzłączki. To żeberko uszczelniające 127 jest tu przewidziane na podłużnym brzegu przeciwzłączki.
Wreszcie przeciwzłączka przedstawiona na fig. 6 zawiera oprócz zębów zatrzaskowych 123, 124 na końcówce jeden ząb 125 usytuowany na zakrzywionym końcu przeciwzłączki i przeznaczony do umieszczenia w rynience podstawy korytka, przewidzianej do montażu odcinka pokrywki.
Oczywiście końcówka przedstawiona na fig. 6 może być stosowana bez przeciwzłączki. W takim przypadku odcinek pokrywki będzie zakrywać ściankę 101 końcówki, chowając wystający palec 102 w taki sposób, że brzeg uciętego końca wymienionej pokrywki sytuuje się naprzeciw zewnętrznego brzegu płytki wymienionej końcówki.
Niniejszy wynalazek nie jest ograniczony do opisanego i przedstawionego rozwiązania, a specjalista w tej dziedzinie będzie umiał wprowadzić do niego każdy wariant zgodny z jego ideą.
PL 196 783 B1

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych, wyposażony w ściankę do maskowania we wnętrzu korytka ewentualnej przerwy znajdującej się, zgodnie z kierunkiem wzdł u ż nym, poza brzegiem co najmniej jednego odcinka pokrywki, przy czym ś cianka zawiera z przodu wystający palec, znamienny tym, że wystający palec (102) ma zawiasę przegubową (103) i w jego pozycji wysuniętej, wystający palec (102) jest usytuowany, z jednej strony, naprzeciw brzegu pierwszego odcinka pokrywki i, z drugiej strony, naprzeciw brzegu drugiego odcinka pokrywki lub naprzeciw brzegu innego elementu, w przypadku zamontowania takiego innego elementu na podstawie korytka.
  2. 2. Osprzęt według zastrz. 1, znamienny tym, że palec (102) jest uformowany wraz ze ścianką (101).
  3. 3. Osprzęt według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że palec (102) jest składany.
  4. 4. Osprzę t wedł ug zastrz. 1, znamienny tym, ż e zawiasa przegubowa (103) palca (102) jest usytuowana pomiędzy brzegiem (104) palca (102) i brzegiem (105) okienka (106) ścianki (101), przyjmującego palec (102) .
  5. 5. Osprzęt według zastrz. 1, znamienny tym, że palec (102) zawiera na wolnym końcu (107) co najmniej jeden występ (108, 109) do opierania się o żeberko (110), umieszczone na ściance (101), do utrzymania zablokowanego palca (102) w położeniu schowania.
  6. 6. Osprzę t wedł ug zastrz. 1, znamienny tym, ż e zawiera przeciwzłączkę (120) do zakrycia ścianki (101), jak również brzegu (18a) odcinka pokrywki (18) i brzegu (18'a) drugiego elementu (18'), usytuowanych po jednej i drugiej stronie palca (102) przylegle do niego, dla utworzenia ciągłości zewnętrznej ścianki pomiędzy odcinkiem pokrywki (18) i wymienionym drugim elementem (18').
  7. 7. Osprzęt według zastrz. 6, znamienny tym, że szerokość palca (102) jest co najmniej równa szerokości przeciwzłączki (120).
  8. 8. Osprzęt według zastrz. 6 albo 7, znamienny tym, że przeciwzłączka (120) zawiera na wewnętrznej płaszczyźnie czołowej (121) zwróconej do ścianki (101) wystające żeberko (122), w stanie zmontowanym usytuowane naprzeciwko palca (102) w ściance (101).
  9. 9. Osprzęt według zastrz. 6 albo 7, znamienny tym, że przeciwzłączka (120) zawiera na wewnętrznej płaszczyźnie czołowej zwróconej do wymienionej ścianki gniazdo do przyjmowania wymienionego wystającego palca wymienionej ścianki przy montażu.
  10. 10. Osprzęt według zastrz. 1, znamienny tym, że stanowi złącze pokrywkowe zamontowane poprzecznie na podstawie (11) korytka pomiędzy dwoma odcinkami pokrywki (18, 18').
  11. 11. Osprzęt według zastrz. 10, znamienny tym, że zawiera w każdym poprzecznym brzegu końcowym (111, 112) łapkę (113, 114) wyposażoną w ząb zatrzaskowy (113a, 114a) do umieszczenia sprężyście w rynience (13, 14) podstawy (11) korytka (12).
  12. 12. Osprzęt według zastrz. 11, znamienny tym, że jedna z łapek zatrzaskowych (113) ma zakrzywiony profil zapewniający ciągłość profilową ze ścianką (101), która ma wystający palec (102), przy czym łapka zatrzaskowa (113) tworzy opadający brzeg ścianki (101).
  13. 13. Osprzęt według zastrz. 12, znamienny tym, że ścianka (101) ma na swojej tylnej płaszczyźnie czołowej (101b) kolumienkę (116) przebitą przewodem (117) otwartym na każdym końcu i tworzą cym szybik do przyjmowania śruby mocującej ś ciankę (101) na podstawie korytka.
  14. 14. Osprzęt według zastrz. 1, znamienny tym, że stanowi końcówkę korytka z płytką (130), która posiada wymienioną ściankę (101) usytuowaną poprzecznie do płytki (130).
  15. 15. Osprzęt według zastrz. 14, znamienny tym, że ścianka (101) zawiera elementy zatrzaskowe przeciwzłączki (120) przeznaczonej do zabezpieczenia ciągłości ścianki pomiędzy zewnętrznym brzegiem płytki (130) końcówki i końcem odcinka pokrywki, jak również element przytrzymujący do utrzymywania z boku przeciwzłączki (120) zatrzaśniętej na ściance (101).
  16. 16. Osprzęt według zastrz. 15, znamienny tym, że wymienione elementy zatrzaskowe zawierają uskoki (131, 132) współdziałające z zębami zatrzaskowymi (123, 124), w które jest wyposażona wewnętrzna płaszczyzna czołowa (121) przeciwzłączki (120), a wymieniony element przytrzymujący zawiera otwór (133) przyjmujący występ (126) wystający z wewnętrznej płaszczyzny czołowej (121) przeciwzłączki (120).
PL343186A 1999-10-15 2000-10-13 Osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych PL196783B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9912922A FR2799897B1 (fr) 1999-10-15 1999-10-15 Accessoire a rapporter sur un socle de goulotte de cheminement de cables electriques

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL343186A1 PL343186A1 (en) 2001-04-23
PL196783B1 true PL196783B1 (pl) 2008-01-31

Family

ID=9551007

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL343186A PL196783B1 (pl) 1999-10-15 2000-10-13 Osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych

Country Status (17)

Country Link
US (1) US6501026B1 (pl)
EP (1) EP1093200B1 (pl)
AR (1) AR026032A1 (pl)
AT (1) ATE424054T1 (pl)
AU (1) AU775235B2 (pl)
BR (1) BR0004928A (pl)
CA (1) CA2323136A1 (pl)
DE (1) DE60041620D1 (pl)
ES (1) ES2323122T3 (pl)
FR (1) FR2799897B1 (pl)
HU (1) HU221150B1 (pl)
MX (1) MXPA00009946A (pl)
PL (1) PL196783B1 (pl)
PT (1) PT1093200E (pl)
RU (1) RU2251184C2 (pl)
TR (1) TR200002993A2 (pl)
ZA (1) ZA200005677B (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2161195B1 (es) * 2000-04-28 2003-04-01 Bticino Quintela S L Dispositivo de ocultacion de lineas electricas y/o de comunicaciones.
RO120561B1 (ro) * 2001-02-20 2006-03-30 Malgorzata Wesolowska Plintă de pardoseală, cu elemente de finisaj
DE10107864C2 (de) * 2001-02-20 2003-06-12 Ernst Ruesch Gmbh Halteelement für Abdeckleisten
US7459633B2 (en) * 2006-07-11 2008-12-02 Vantage Point Products Corp. Wire management system
US8118330B2 (en) 2008-03-06 2012-02-21 Thomas & Betts International, Inc. Open position cover mount for conduit bodies
US11715944B1 (en) * 2019-01-22 2023-08-01 Titan3 Technology LLC Expandable cord protector
MX2021013878A (es) 2019-05-13 2022-01-24 Eaton Intelligent Power Ltd Guía de cable y conector de guía de cable para sistema de guía de cable.
RU199879U1 (ru) * 2020-02-28 2020-09-24 Игорь Сергеевич Старшинов Декоративная накладка

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3562402A (en) * 1968-07-03 1971-02-09 Federal Cartridge Corp Electrically and magnetically shielded lay-in wireway apparatus
US3786171A (en) * 1973-01-22 1974-01-15 Kvoda Plastics Ltd Integral hinged wiring raceway
US4077434A (en) * 1976-05-27 1978-03-07 Federal Cartridge Corporation Sealed lay-in conduit duct
US4349220A (en) * 1980-08-28 1982-09-14 Square D Company Raintight wireway
GB2126018B (en) * 1982-08-13 1985-10-02 Gilflex Key Ltd Junction pieces for electric conduit
GB2137025A (en) * 1983-03-24 1984-09-26 Ega Ltd Outlet adaptor for cable trunking
GB8419845D0 (en) * 1984-08-03 1984-09-05 Bicc Plc Cable ladder
US4952163A (en) * 1988-09-26 1990-08-28 Amp Incorporated Outlet for surface accessible wiring
US5024614A (en) * 1988-09-26 1991-06-18 Amp Incorporated Surface accessible wiring system and assembly
FR2651387B1 (fr) * 1989-08-25 1992-04-17 Legrand Sa Joint de couvercle formant agrafe, pour moulure ou autre goulotte.
GB9108296D0 (en) * 1991-04-18 1991-06-05 Pendock Profiles Limited Trunking assembly
ES2092939B1 (es) * 1993-06-14 1997-06-16 Aparellaje Electrico Sa Dispositivo para el acoplamiento de canaletas para conducciones electricas.
FR2721447B1 (fr) * 1994-06-15 1996-07-26 Schneider Electric Sa Canalisation de distribution électrique pourvue d'une pièce d'étanchéité.
DE9412536U1 (de) * 1994-08-03 1995-12-07 W. L. Gore & Associates GmbH, 85640 Putzbrunn Koppelvorrichtung für Leitungsaufnahmekanäle
US5756933A (en) * 1994-10-05 1998-05-26 Medaes, Inc. Wall mountable universal bracket for use with a raceway system
FR2769761B1 (fr) * 1997-10-09 1999-12-17 Planet Wattohm Sa Accessoire pour conduit de cablage electrique
FR2772200B1 (fr) * 1997-12-04 2000-02-18 Legrand Sa Accessoire de cheminement pour goulotte, tel que angle ou derivation
ES2147116B1 (es) 1998-02-03 2001-03-16 Aparellaje Electrico Sl Codo plano para la conexion angular de dos tramos de canal para conducciones electricas.
US6194662B1 (en) * 1998-10-27 2001-02-27 Public Service Electric And Gas Company Adjustable cover for outdoor electrical substations
US6198047B1 (en) * 1999-02-08 2001-03-06 Charles Barr Cable tray with power channel

Also Published As

Publication number Publication date
MXPA00009946A (es) 2003-03-12
FR2799897B1 (fr) 2006-08-04
PL343186A1 (en) 2001-04-23
TR200002993A3 (tr) 2001-06-21
RU2251184C2 (ru) 2005-04-27
PT1093200E (pt) 2009-05-27
US6501026B1 (en) 2002-12-31
HUP0004003A2 (hu) 2001-09-28
ES2323122T3 (es) 2009-07-07
HU0004003D0 (en) 2000-12-28
HUP0004003A3 (en) 2001-11-28
AU775235B2 (en) 2004-07-22
ATE424054T1 (de) 2009-03-15
EP1093200B1 (fr) 2009-02-25
BR0004928A (pt) 2001-06-19
EP1093200A1 (fr) 2001-04-18
FR2799897A1 (fr) 2001-04-20
ZA200005677B (en) 2001-05-15
TR200002993A2 (tr) 2001-06-21
DE60041620D1 (de) 2009-04-09
AU6650000A (en) 2001-04-26
AR026032A1 (es) 2002-12-26
HU221150B1 (en) 2002-08-28
CA2323136A1 (fr) 2001-04-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9854691B2 (en) Electrical equipment module
CN104885318B (zh) 用于电气设备的电气盒
US6979212B1 (en) Safety electrical plug
US5404279A (en) Flip-open decorative hidden light trim assembly
JP3865273B2 (ja) ルーフモジュール構造
US3899859A (en) Skirting boards and facia covers therefor
PL196783B1 (pl) Osprzęt do umieszczania na podstawie korytka do prowadzenia kabli elektrycznych
HU227551B1 (en) Angle accessory for duct
TWI327398B (pl)
US6159034A (en) Safety cover for electrical outlets
US12007105B2 (en) Mounting rail system with a tapping element
US20090017653A1 (en) Electronic part equipped unit
FI84678B (fi) Installeringsdon foer ledningsfoeringskanaler.
ES2374283T3 (es) Soporte para el montaje de al menos un aparellaje eléctrico sobre una canaleta para cables y/o conductores.
EP1786069A1 (en) Case for electric terminals
JP2002359913A (ja) 電気接続箱
JP2005014824A (ja) 電装品ユニットホルダー
EP3771781A1 (en) Articulated arm structure for an awning with an integrated electrical installation
RU2256269C2 (ru) Корпус для оборудования, предназначенного для установки вдоль монтажного короба
GB2266414A (en) Trunking for electrical cables
RU2812037C1 (ru) Электрическое оборудование
EP2688168B1 (en) Coupling accessory for electrical conductor carrier trays
JPH0739296Y2 (ja) 巾 木
US6171119B1 (en) Module connector protection cap
JP2002216881A (ja) フラットケーブルのコネクタに対する接続構造

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131013