PL207105B1 - Sposób i urządzenie do wytwarzania makaronu, zwłaszcza suchego makaronu sortowanego - Google Patents

Sposób i urządzenie do wytwarzania makaronu, zwłaszcza suchego makaronu sortowanego

Info

Publication number
PL207105B1
PL207105B1 PL359546A PL35954603A PL207105B1 PL 207105 B1 PL207105 B1 PL 207105B1 PL 359546 A PL359546 A PL 359546A PL 35954603 A PL35954603 A PL 35954603A PL 207105 B1 PL207105 B1 PL 207105B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pasta
sorting
cutter
feeder
length
Prior art date
Application number
PL359546A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359546A1 (pl
Inventor
Andrzej Świderski
Original Assignee
Andrzej Świderski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Andrzej Świderski filed Critical Andrzej Świderski
Priority to PL359546A priority Critical patent/PL207105B1/pl
Publication of PL359546A1 publication Critical patent/PL359546A1/pl
Publication of PL207105B1 publication Critical patent/PL207105B1/pl

Links

Landscapes

  • Noodles (AREA)
  • Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do wytwarzania makaronu, zwłaszcza suchego makaronu sortowanego, w szczególności krótkiego, drobno-wymiarowego makaronu suchego.
Znane są techniki i urządzenia do wytwarzania makaronu, w tym do wytwarzania krótkiego makaronu suchego typu: świderki, kolanka, rurki itp. Według znanych technologii krótkie, suche makarony produkowane są przy zastosowaniu zautomatyzowanych, wysokowydajnych linii technologicznych, w których realizowane są kolejno poszczególne operacje procesu wytwarzania. W pierwszym etapie procesu wykonywane jest przy użyciu odpowiednich urządzeń mieszających ciasto makaronowe składające się z mąki pszennej, wody, alternatywnie jaj i ewentualnie innych dodatków, po czym ciasto jest ugniatane do uzyskania odpowiedniej jednolitości. Następnie ciasto jest wytłaczane przez dysze wytłaczarki w celu nadania makaronowi odpowiedniego kształtu i jednocześnie, bezpośrednio po wyjściu z dyszy wytłaczarki, cięte na kawałki o zadanej długości. Opisane wyżej operacje wykonywane są zwykle w urządzeniu miksująco-zagniatającym wyposażonym dodatkowo w głowicę wytłaczającą połączoną z krajarką. Uzyskany surowy makaron podawany jest na urządzenie wibracyjne rozdzielające poszczególne kluski od siebie i zapobiegające ich sklejaniu. Następnie makaron podawany jest do urządzenia suszarniczego zawierającego zestaw sit i przenośników taśmowych i suszony strumieniem gorącego powietrza o regulowanej temperaturze i wilgotności. Proces suszenia makaronu może być prowadzony wieloetapowo lub w jednym etapie, aż do uzyskania pożądanej wilgotności produktu końcowego, zwykle zgodnej z obowiązującymi normami. Po wysuszeniu makaron jest kondycjonowany i chł odzony w urzą dzeniu chł odzą cym do temperatury otoczenia a nastę pnie pakowany, przy czym w procesie pakowania makaron jest porcjowany metodą wagową bądź objętościową, lub kombinowaną wagowo-objętościową i każda odmierzona porcja jest pakowana w opakowanie jednostkowe, przy czym gotowe opakowania poddaje się kontroli wagowej.
Wytwarzane tym sposobem i przy zastosowaniu opisanej linii technologicznej makarony są pakowane w opakowania w przypadkowym ułożeniu. Urządzenia te nie dają możliwości zapakowania makaronu w sposób uporządkowany. Dlatego tego rodzaju linie mogą być stosowane tylko do wytwarzania takich rodzajów makaronu, w których sposób ułożenia makaronu w opakowaniu nie ma znaczenia z punktu widzenia konsumenta tj. nie ma negatywnego wpływu ani na wygląd makaronu w opakowaniu ani na wygodę jego przyrządzania. Tak więc, tam gdzie istnieje potrzeba zapakowania gotowego makaronu w sposób uporządkowany, ułatwiający konsumentowi jego przyrządzanie opisane wyżej urządzenia nie spełniają wymagań.
Znane są również sposoby i urządzenia do wytwarzania makaronu świeżego. Tego rodzaju wyroby makaronowe, do których należą na przykład różnego rodzaju gotowe kluski, długie spaghetti, a takż e tagliatelle, lasagne czy kaneloni stał y się w ostatnich latach bardzo poszukiwane na rynku ze względu na swój podobny do domowego wygląd i smak.
Proces produkcji makaronu świeżego obejmuje przygotowanie ciasta w urządzeniu miksującozagniatającym, następnie ciasto jest formowane tj. laminowane w arkusze lub wstęgi o odpowiednich wymiarach w urządzeniu formującym zawierającym zespół współpracujących, obrotowych walców i przenoś ników. Czę sto stosuje się zespolone urzą dzenie mieszają co-zagniatają ce ciasto i formują ce arkusze tzw. laminarkę. Arkusze ciasta makaronowego składa się i tnie na paski lub wstęgi o odpowiedniej szerokości a następnie, w zależności od rodzaju wytwarzanego produktu kroi się je na kluski o odpowiednich wymiarach w oddzielnej krajarce lub współpracują cej z laminarką głowicy krajarki. Najczęściej, w znanych procesach, paski lub wstęgi ciasta są przed krojeniem na kluski poddawane obróbce termicznej do zżelowania skrobi. Obróbka termiczna może być również prowadzona po uformowaniu gotowych klusek. Następnie produkt jest suszony do uzyskania odpowiadającej obowiązującym normom wilgotności, porcjowany i pakowany w opakowania jednostkowe alternatywnie może być poddawany dalszej obróbce termicznej po zapakowaniu lub mrożony. Pakowanie odbywa się przy zastosowaniu automatycznych lub półautomatycznych pakowarek zaopatrzonych w system wagowy lub objętościowo-wagowy odmierzania porcji i kontroli wagi.
Tego rodzaju zautomatyzowane linie technologiczne do produkcji świeżych wyrobów makaronowych nie zawierają również sortowania wyrobów w celu ich uporządkowanego ułożenia w opakowaniu, zaś w przypadku wyjątkowo delikatnych wyrobów pakowanie odbywa się ręcznie.
Znane są rozwiązania stosowane w produkcji makaronu sortowanego w szczególności w niewielkich nie zautomatyzowanych wytwórniach polegające na tym, że makaron wychodzący z podajnika krajarki jest kierowany na urządzenie przenoszące, najczęściej w postaci specjalnej płaskiej palety
PL 207 105 B1 transportowej wykonanej z siatki, na którą z krajarki spada odpowiednio pokrojony makaron, po czym palety umieszczane są ręcznie na specjalnych stojakach i kierowane do urządzenia suszarniczego a nastę pnie do urzą dzenia konfekcjonują cego. Na stanowisku do konfekcjonowania prowadzone jest ręczne sortowanie i pakowanie produktu przy użyciu specjalnej szufelki zgarniającej odpowiednie porcje makaronu ułożonego na palecie transportowej do opakowania jednostkowego. Operacja napełniania palet transportowych jest także prowadzona ręcznie przez pracownika, który podstawia paletę i odkł ada ją po napeł nieniu na stojak. Sposób ten, chociaż pozwala na uporzą dkowane uł o ż enie makaronu w opakowaniu jest bardzo pracochłonny i trudny do zaakceptowania ze względów sanitarnych, gdyż trudno jest w takich warunkach uniknąć kontaktu pracownika z produktem, co jest niepożądane. Tego rodzaju sposób jest również trudny do stosowania ze względów technologicznych.
Sposób wytwarzania makaronu sortowanego polegający na tym, że wytwarza się ciasto makaronowe i formuje z niego arkusze lub wstęgi wałkowanego ciasta, które następnie poddaje się krojeniu w krajarce automatycznej lub pół automatycznej nadając mu kształ t wyrobu finalnego, korzystnie postać nitek o stosunkowo niewielkiej długości, przy czym porcje wyrobu wychodzące z podajnika krajarki umieszcza się na urządzeniu przenoszącym makaronu, ręcznym lub automatycznym i poddaje jedno lub wielo- etapowemu procesowi suszenia w suszarce tunelowej do uzyskania odpowiedniej wilgotności, po czym makaron poddaje się kondycjonowaniu i pakuje, według wynalazku charakteryzuje się tym, że prowadzi się sortowanie makaronu bezpośrednio po jego wyjściu z krajarki i przed skierowaniem go do suszenia, przy czym każdą porcję makaronu wychodząca z podajnika krajarki, przed umieszczeniem na urządzeniu transportowym do urządzenia suszarniczego umieszcza się i układa automatycznie w odpowiedniej szalce sortującej urządzenia sortująco-przenoszącego w porządku ułożenia określonym kształtem i wymiarami szalki, następnie umieszczone na urządzeniu przenoszącym szalki sortujące zawierające ułożone w odpowiednim porządku i odmierzone wstępnie porcje świeżego makaronu kieruje się do urządzenia suszarniczego oraz kondycjonującego i poddaje się makaron umieszczony w szalkach suszeniu i kondycjonowaniu bez zaburzania porządku jego ułożenia, następnie makaron pakuje się, przy czym porcje makaronu umieszcza się w opakowaniu w położeniu odpowiadającym porządkowi jego ułożenia w szalce sortującej.
Korzystnie, stosuje się szalki sortujące o pojemności odpowiadającej pojemności opakowania makaronu.
Korzystnie, stosuje się szalki sortujące o szerokości wewnętrznej odpowiadającej całkowitej wielokrotności pożądanej długości wytwarzanego makaronu.
Korzystnie, stosuje się szalki sortujące o szerokości wewnętrznej odpowiadającej pożądanej długości wytwarzanego makaronu.
Korzystnie, stosuje się szalki sortujące o długości odpowiadającej całkowitej wielokrotności długości rzędu porcji makaronu układanego na podajniku krajarki, korzystnie mieszczącej się w granicach od 30 do 120 cm.
Korzystnie, stosuje się szalki sortujące o szerokości zewnętrznej odpowiadającej szerokości wewnętrznej jednostkowego opakowania makaronu.
Korzystnie, podczas pakowania podaje się każdą szalkę sortującą zawierającą porcję makaronu ułożonego w pożądanym porządku do otworu zasypowego urządzenia pakującego, następnie zwalnia pokrywę zabezpieczającą szalki sortującej i kieruje makaron z szalki do otworu zasypowego a stamtą d do opakowania.
Urządzenie do wytwarzania makaronu, zwłaszcza suchego makaronu sortowanego zawierające laminarkę, krajarkę współpracującą z urządzeniem przenoszącym, urządzenie suszarnicze, urządzenie kondycjonujące, wagę kontrolną oraz urządzenie pakujące według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera urządzenie sortująco-przenoszące usytuowane pomiędzy podajnikiem krajarki a urządzeniem suszarniczym zawierające zespół szalek sortujących umieszczonych jedna za drugą na urządzeniu przenoszącym, korzystnie w postaci przenośnika taktowego, przy czym szalki sortujące są umieszczone poniżej otworu wylotowego podajnika i przemieszczane skokowo pod tym otworem wylotowym, przy czym ruch urządzenia przenoszącego szalki sortujące jest zsynchronizowany z ruchem podajnika krajarki.
Korzystnie, szalki sortujące mają kształt prostopadłościennych, podłużnych tacek otwartych od góry i od strony jednego z krótszych boków i przekrój poprzeczny zbliżony do ceownika.
Korzystnie, ścianki boczne szalki sortującej mają ścięte pod kątem ostrym przednie, górne naroża.
PL 207 105 B1
Korzystnie, szalki sortujące zaopatrzone są w zdejmowalne górne pokrywy zabezpieczające, które mają kształt płaskich, w przybliżeniu prostokątnych elementów o lekko zbieżnych ku przodowi dłuższych bokach i zagiętej pod kątem prostym krawędzi tylnej, posiadających uchwyt usytuowany na powierzchni górnej.
Korzystnie, szalki sortujące mają szerokość wewnętrzną odpowiadającą całkowitej wielokrotności pożądanej długości wytwarzanego makaronu.
Korzystnie, szalki sortujące mają szerokość wewnętrzną odpowiadającą pożądanej długości wytwarzanego makaronu.
Korzystnie, szalki sortujące mają długość odpowiadającą całkowitej wielokrotności długości rzędu porcji makaronu układanego na podajniku krajarki, korzystnie mieszczącą się w granicach od 30 do 120 cm.
Korzystnie, szalki sortujące mają szerokość zewnętrzną odpowiadającą szerokości wewnętrznej jednostkowego opakowania makaronu.
Korzystnie, szalki sortujące posiadają wystające w kierunku do wewnątrz wsporniki, które są przymocowane do ścianek bocznych szalki, korzystnie w pobliżu środka ich długości.
Rozwiązanie według wynalazku ma szereg zalet, w szczególności zapewnia uzyskanie wysokiej jakości produktu, który jest dokładnie dozowany i sortowany w opakowaniu, przy zastosowaniu stosunkowo prostych środków technicznych, a tym samym niewielkich kosztach. Uzyskany produkt jest ułożony w opakowaniu w określonym porządku, najczęściej poprzecznie do osi opakowania co poprawia jego estetykę a także zapewnia konsumentowi wygodę w przyrządzaniu makaronu, ponieważ dzięki swemu ułożeniu zapewnia łatwe odmierzenie potrzebnej porcji.
Sposób i urządzenie według wynalazku pozwalają dodatkowo także na spełnienie wymagań i norm sanitarnych dla produkcji spożywczej dzięki temu, że pracownik w żadnym etapie procesu nie ma bezpośredniego kontaktu z wytwarzanym produktem ani z opakowaniem produktu.
Opisany wyżej sposób usprawnia przebieg procesu i nadaje się w szczególności dla średnich i mał ych wytwórni, zapewniają c automatyzację procesu sortowania i wstę pnego dozowania. Zarówno proces jak i urządzenie według wynalazku mogą być łatwo dalej automatyzowane w przypadku zastosowania w wysokowydajnych liniach technologicznych o dużym stopniu automatyzacji bez odchodzenia od przedstawionej wyżej istoty rozwiązania.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia szalkę urządzenia przenosząco-sortującego w zalecanym przykładzie wykonania w widoku z góry, fig. 2 - szalkę z fig. 1 w widoku z boku, fig. 3 - szalkę z fig. 1 we fragmencie „a zaznaczonym na fig. 2 w powiększeniu, fig. 4 - szalkę z fig. 1 we fragmencie „b zaznaczonym na fig. 1, w powiększeniu, fig. 5 - pokrywę zabezpieczającą szalki w widoku z góry i w widoku z boku w zalecanym przykładzie wykonania, fig. 6 - schemat urządzenia w przykładzie wykonania według wynalazku, schematycznie i fig. 7 - przebieg sposobu wytwarzania makaronu sortowanego w zalecanym przykładzie wykonania, schematycznie.
Sposób wytwarzania suchego makaronu sortowanego w zalecanym przykładzie wykonania według wynalazku polega na tym, że w laminarce L wytwarza się ciasto makaronowe i formuje z niego arkusze wałkowanego ciasta, które następnie poddaje się krojeniu w krajarce K automatycznej nadając mu kształt wyrobu finalnego, korzystnie postać nitek o stosunkowo niewielkiej długości, przy czym porcje 3 wyrobu wychodzące z podajnika 5 krajarki K umieszcza się i układa automatycznie w odpowiednich szalkach sortujących 1 urządzenia sortująco-przenoszącego umieszczonych na urządzeniu przenoszącym 4 makaronu w postaci przenośnika taktowego jedna za drugą i przemieszczanych skokowo pod otworem podajnika 5 krajarki K. Makaron wychodzący z podajnika 5 krajarki K w porcjach 3 umieszcza się w poszczególnych szalkach sortujących 1 w porządku ułożenia określonym kształtem i wymiarami szalki, po czym każdą szalkę sortującą napełnioną świeżym makaronem, umieszcza się na urządzeniu przenoszącym 10. Następnie umieszczone na urządzeniu przenoszącym 4 szalki sortujące 1 zawierające ułożone w odpowiednim porządku i odmierzone wstępnie porcje 3 świeżego makaronu kieruje się do urządzenia suszarniczego 11 oraz kondycjonującego i poddaje się makaron umieszczony w szalkach sortujących 1 suszeniu i kondycjonowaniu bez zaburzania porządku jego ułożenia. Po wyjściu z urządzenia suszarniczego 11 i kondycjonującego na szalki sortujące 1 zawierające porcje makaronu nakłada się pokrywy zabezpieczające 2, po czym makaron umieszczony w szalkach sortujących 1, z pokrywami zabezpieczającymi 2 kieruje się do pakowarki. Makaron pakuje się w taki sposób, że każdą szalkę sortującą 1 z pokrywą zabezpieczającą 2 umieszcza się, korzystnie niezamkniętym pokrywą końcem, w otworze zasypowym urządzenia pakującego 7, po czym luzuje
PL 207 105 B1 docisk pokrywy zabezpieczającej 2 lub zdejmuje się tę pokrywę 2 i makaron z szalki sortującej 1 zsuwa się w takim porządku w jakim był ułożony na szalce sortującej 1 do otworu zasypowego urządzenia pakującego 7 a stamtąd przy pomocy siłownika 8 wkładany jest do opakowania jednostkowego umieszczonego np. na wylocie leja zasypowego urządzenia pakującego 7 bez zaburzania porządku jego ułożenia. W ten sposób makaron zostaje, korzystnie, umieszczony w opakowaniu w położeniu odpowiadającym porządkowi jego ułożenia w szalce. W zalecanym przykładzie wykonania proponuje się tak dobrać wymiary szalki sortującej 1 aby jej szerokość wewnętrzna zapewniała swobodne układanie w niej rzędów porcji 3 makaronu wychodzących z podajnika 5 krajarki K a długość szalki stanowiła długość lub całkowitą wielokrotność długości rzędów porcji 3 makaronu. W szczególnie korzystnym przykładzie wykonania dobiera się wielkość szalki sortującej 1 w korelacji z wielkością opakowania jednostkowego makaronu tj. tak aby, szerokość wewnętrzna opakowania odpowiadała szerokości zewnętrznej szalki, zaś pojemność szalki odpowiadała pojemności opakowania jednostkowego, a szerokość wewnętrzna szalki była w zasadzie równa lub nieco większa od długości nitek makaronu. W takim wypadku makaron jest umieszczony w opakowaniu w uporządkowanych, poziomych warstwach co bardzo ułatwia jego przyrządzanie.
Urządzenie do wytwarzania makaronu, w szczególności suchego makaronu sortowanego w zalecanym przykładzie wykonania według wynalazku zawiera laminarkę L współpracującą i połączoną funkcjonalnie z krajarką K zaopatrzoną w podajnik 5, korzystnie podajnik taśmowy, urządzenie sortująco-przenoszące posiadające urządzenie przenoszące 4, korzystnie przenośnik taktowy, współpracujące z podajnikiem 5 krajarki K, na którym umieszczone są jedna za drugą szalki sortujące 1. Szalki sortujące 1 przemieszczane są pod otworem wylotowym podajnika 5 krajarki K, korzystnie ruchem skokowym. Przesuw szalek sortujących 1 na urządzeniu przenoszącym 4 jest zsynchronizowany z ruchem podajnika 5 krajarki K. W szczególnie korzystnym przykładzie wykonania skokowy przesuw szalek sortujących 1 jest tak dobrany, że masa porcji 3 makaronu wychodzącego z podajnika 5 krajarki K i układanego na szalce stanowi po zakończeniu procesu wytwarzania masę opakowania jednostkowego 9 gotowego wysuszonego makaronu.
Szalki sortujące 1 mają kształt prostopadłościennych podłużnych tacek otwartych od góry i od strony jednego z krótszych boków i ceownikowym przekroju poprzecznym. W jednym z przykładów wykonania do ścianek bocznych szalki sortującej 1 przytwierdzone są dwa wsporniki kątowe 1a, umieszczone naprzeciw siebie na każdej ze ścianek i skierowane występem kątowym w kierunku osi wzdłużnej szalki sortującej 1, w przybliżeniu w pobliżu środka ich długości.
Szalki sortujące 1 mają ścianki boczne, których przednie, górne naroża są ścięte pod kątem ostrym. Ponadto posiadają one zdejmowalne pokrywy zabezpieczające 2 w kształcie płaskich prostokątnych elementów o lekko zbieżnych ku przodowi dłuższych bokach i zagiętej pod kątem prostym krawędzi tylnej i zaopatrzonych w uchwyt usytuowany na powierzchni górnej. W szczególnie korzystnym przykładzie wykonania szalki sortujące 1 mają szerokość wewnętrzną nieco większą od długości nitek wytwarzanego makaronu, tak aby umożliwić jego swobodne układanie na szalce, oraz długość odpowiadającą całkowitej wielokrotności długości rzędu porcji 3 makaronu, korzystnie równą długości rzędu. Szerokość zewnętrzna szalki, w szczególnie korzystnym przykładzie wykonania odpowiada szerokości wewnętrznej opakowania jednostkowego produktu. Korzystnie długość szalek sortujących wynosi od 30 do 120 cm.
W wariancie wykonania_wynalazku szalki sortujące 1 są zaopatrzone w wystające w kierunku do wewnątrz wsporniki 1a, które są przymocowane do ścianek bocznych szalki. Zwykle wsporniki 1a umieszczone są w pobliżu środka długości ścianek bocznych szalki sortującej 1, na jej wewnętrznej powierzchni w pobliżu krawędzi górnej. Urządzenie sortująco-przenoszące umieszczone jest pomiędzy krajarką K a urządzeniem suszarniczym 11 w postaci korzystnie suszarki tunelowej, przy czym napełnione szalki sortujące 2 układane są na urządzeniu transportowym korzystnie wózku, i kierowane do suszarki tunelowej, a następnie do urządzenia kondycjonującego 12. Po poddaniu obróbce utrwalającej szalki sortujące 1 wypełnione gotowym makaronem są ważone na wadze 6 i przykrywane pokrywami zabezpieczającymi 2, po czym kierowane do urządzenia pakującego 7 posiadającego otwór zasypowy oraz siłownik 8 z tłokiem. Następnie luzowany jest docisk pokrywy zabezpieczającej 2 szalki sortującej 1 i cała zawartość szalki zsypywana jest do otworu zasypowego urządzenia pakującego 7. Po wyciągnięciu szalki sortującej 1 uruchamiany jest przyciskiem cykl pakowania, w którym siłownik 8 ustawia się automatycznie w osi otworu zasypowego i tłok siłownika wykonuje ruch w dół wprowadzając makaron do opakowania. Następnie napełnione opakowanie, korzystnie w postaci torebki, jest zamykane szczelnie, korzystnie zgrzewane i odcinane.
PL 207 105 B1
W wyniku zastosowania sposobu i urzą dzenia wedł ug wynalazku poprzez zastosowanie szalki sortującej jako transporterki makaronu możliwe jest nie tylko uporządkowane ułożenie, sortowanie makaronu już po etapie krojenia ale także dozowanie na etapie napełniania szalek jego końcowej porcji wagowej. Przed pakowaniem waga porcji produktu jest tylko kontrolowana i ewentualnie, w razie potrzeby korygowana.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania makaronu, zwłaszcza suchego makaronu sortowanego polegający na tym, że wytwarza się ciasto makaronowe i formuje z niego arkusze lub wstęgi wałkowanego ciasta, które następnie poddaje się krojeniu w krajarce automatycznej lub półautomatycznej nadając mu kształt wyrobu finalnego, korzystnie postać nitek o stosunkowo niewielkiej długości, po czym porcje wyrobu wychodzące z podajnika krajarki umieszcza się na urządzeniu przenoszącym makaronu, ręcznym lub automatycznym i poddaje jedno lub wielo-etapowemu procesowi suszenia w suszarce tunelowej do uzyskania odpowiedniej wilgotności, po czym makaron poddaje się kondycjonowaniu i pakuje, znamienny tym, że prowadzi się sortowanie makaronu bezpośrednio po jego wyjściu z krajarki i przed skierowaniem go do suszenia, przy czym każdą porcję (3) makaronu wychodzącą z podajnika (5) krajarki (K), przed umieszczeniem na urządzeniu transportującym do urządzenia suszarniczego umieszcza się i układa automatycznie w odpowiedniej szalce sortującej (1 urządzenia sortująco-przenoszącego w porządku ułożenia określonym kształtem i wymiarami szalki sortującej (1), następnie umieszczone na urządzeniu przenoszącym (4) szalki sortujące (1) zawierające ułożone w odpowiednim porządku i odmierzone wstępnie porcje (3) świeżego makaronu kieruje się do urządzenia suszarniczego oraz kondycjonującego (12) i poddaje się makaron umieszczony w szalkach sortujących (1) suszeniu i kondycjonowaniu bez zaburzania porządku jego ułożenia, następnie makaron pakuje się, przy czym porcje (3) makaronu umieszcza się w opakowaniu w położeniu odpowiadającym porządkowi jego ułożenia w szalce sortującej (1).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się szalki sortujące (1) o pojemności odpowiadającej pojemności opakowania makaronu lub jego wielokrotności.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się szalki sortujące (1) o szerokości wewnętrznej odpowiadającej całkowitej wielokrotności pożądanej długości wytwarzanego makaronu.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że stosuje się szalki sortujące (1) o szerokości wewnętrznej odpowiadającej pożądanej długości wytwarzanego makaronu.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że stosuje się szalki sortujące (1) o długości odpowiadającej całkowitej wielokrotności długości rzędu porcji (3) makaronu układanego na podajniku (5) krajarki (K), korzystnie mieszczącej się w granicach od 30 do 120 cm.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że stosuje się szalki sortujące (1) o szerokości zewnętrznej odpowiadającej szerokości wewnętrznej jednostkowego opakowania makaronu.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, znamienny tym, że podczas pakowania podaje się każdą szalkę sortującą (1) zawierającą porcję (3) makaronu ułożonego w pożądanym porządku do otworu zasypowego urządzenia pakującego (7), następnie zwalnia pokrywę zabezpieczającą (2) szalki sortującej (1) i kieruje makaron z szalki do otworu zasypowego, a stamtąd do opakowania.
  8. 8. Urządzenie do wytwarzania makaronu, zwłaszcza suchego makaronu sortowanego zawierające laminarkę, krajarkę współpracującą z urządzeniem przenoszącym, urządzenie suszarnicze, urządzenie kondycjonujące, wagę kontrolną oraz urządzenie pakujące, znamienne tym, że zawiera urządzenie sortująco-przenoszące usytuowane pomiędzy podajnikiem (5) krajarki (K) a urządzeniem suszarniczym (11) zawierające zespół szalek sortujących (1) umieszczonych jedna za drugą na urządzeniu przenoszącym (4), korzystnie w postaci przenośnika taktowego, przy czym szalki sortujące (1) umieszczone są poniżej otworu wylotowego podajnika (5) i przemieszczane skokowo pod tym otworem wylotowym, przy czym ruch urządzenia przenoszącego (4) szalki sortującej (1) jest zsynchronizowany z ruchem podajnika (5) krajarki (K).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że szalki sortujące (1) mają kształt prostopadłościennych, podłużnych tacek otwartych od góry i od strony jednego z krótszych boków i przekrój poprzeczny zbliżony do ceownika.
    PL 207 105 B1
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że ścianki boczne szalki sortującej (1) mają ścięte pod kątem ostrym przednie, górne naroża.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że szalki sortujące (1) zaopatrzone są w zdejmowalne, górne pokrywy zabezpieczające (2), które mają kształt płaskich, w przybliżeniu prostokątnych elementów o lekko zbieżnych ku przodowi dłuższych bokach i zagiętej pod kątem prostym krawędzi tylnej, posiadających uchwyt usytuowany na powierzchni górnej.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 8, albo 9 albo 10 albo 11, znamienne tym, że szalki sortujące (1) mają szerokość wewnętrzną odpowiadającą całkowitej wielokrotności pożądanej długości wytwarzanego makaronu.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że szalki sortujące (1 mają szerokość wewnętrzną odpowiadającą pożądanej długości wytwarzanego makaronu.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 8 albo 9, albo 10, albo 11, albo 13, znamienne tym, że szalki sortujące (1) mają długość odpowiadającą całkowitej wielokrotności długości rzędu porcji (3) makaronu układanego na podajniku (5) krajarki (K), korzystnie mieszczącą się w granicach od 30 do 120 cm.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 8 albo 9, albo 10, albo 11, albo 13, znamienne tym, że szalki sortujące (1) mają szerokość zewnętrzną odpowiadającą szerokości wewnętrznej jednostkowego opakowania makaronu.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że szalki sortujące (1) posiadają wystające w kierunku do wewnątrz wsporniki (1a), które są przymocowane do ścianek bocznych szalki, korzystnie w pobliżu środka ich długości.
PL359546A 2003-04-04 2003-04-04 Sposób i urządzenie do wytwarzania makaronu, zwłaszcza suchego makaronu sortowanego PL207105B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL359546A PL207105B1 (pl) 2003-04-04 2003-04-04 Sposób i urządzenie do wytwarzania makaronu, zwłaszcza suchego makaronu sortowanego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL359546A PL207105B1 (pl) 2003-04-04 2003-04-04 Sposób i urządzenie do wytwarzania makaronu, zwłaszcza suchego makaronu sortowanego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359546A1 PL359546A1 (pl) 2004-10-18
PL207105B1 true PL207105B1 (pl) 2010-11-30

Family

ID=33536706

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359546A PL207105B1 (pl) 2003-04-04 2003-04-04 Sposób i urządzenie do wytwarzania makaronu, zwłaszcza suchego makaronu sortowanego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL207105B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL359546A1 (pl) 2004-10-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2003070005A1 (fr) Procede de preparation de pain et dispositif permettant de preparer du pain
KR20060125728A (ko) 속 재료가 채워진 식 제품, 관련된 반-가공 제품, 및 이들의 제조 방법 및 제조 장치
JP2011188854A (ja) 米麺の製造方法
CN104843210B (zh) 一种具有多列颗粒计量装置的包装机
US7223429B2 (en) Method and apparatus for making loaves crustless, sliced bread
BR112020007360A2 (pt) linha de produção modular e processo para uso da mesma
Marsh Mixing and dough processing
PL207105B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania makaronu, zwłaszcza suchego makaronu sortowanego
CN112493269A (zh) 一种新型饼干制造设备
US5134926A (en) Steaming process for short cut pasta
JP6529140B2 (ja) 包被食品成形装置及び方法
JP2003304799A (ja) 食品生地片の搬送成形方法および装置
ES2966454T3 (es) Un sistema de procesamiento de alimentos y un método de procesamiento de alimentos
KR102099845B1 (ko) 떡 제조 자동화 시스템
JP2012075403A (ja) 圧縮された冷凍麺塊、及びその製造方法
JP5940750B1 (ja) 包被食品成形装置及び方法
CN216722902U (zh) 一种用于烘烤食品成型加工的拉条机
RU2093033C1 (ru) Способ производства мучных кондитерских изделий вида печенья сахарного, вафель и изделий на вафельной основе, тортов и пирожных, кексов, бисквитных рулетов и ромовых баб
CN111977109B (zh) 一种全自动面条、米粉定量分装装置及其分装方法
RU2013958C1 (ru) Расстойно-печной агрегат
CN216651219U (zh) 一种食品加工设备
JP2003265090A (ja) 食パン製造方法および装置
JP3507064B1 (ja) パンの製造方法及び装置
JP7226967B2 (ja) 麺線切出し装置、麺類の製造装置、並びに麺類及び即席麺の製造方法
RU83386U1 (ru) Устройство для производства хрустящих хлебцев

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130404