PL207053B1 - Sposób wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym - Google Patents

Sposób wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym

Info

Publication number
PL207053B1
PL207053B1 PL381330A PL38133006A PL207053B1 PL 207053 B1 PL207053 B1 PL 207053B1 PL 381330 A PL381330 A PL 381330A PL 38133006 A PL38133006 A PL 38133006A PL 207053 B1 PL207053 B1 PL 207053B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
resin
furnace
combustion zone
mineral fillers
mixture containing
Prior art date
Application number
PL381330A
Other languages
English (en)
Other versions
PL381330A1 (pl
Inventor
Robert Sekuła
Original Assignee
Abb Spo & Lstrok Ka Z Ogranicz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Spo & Lstrok Ka Z Ogranicz filed Critical Abb Spo & Lstrok Ka Z Ogranicz
Priority to PL381330A priority Critical patent/PL207053B1/pl
Publication of PL381330A1 publication Critical patent/PL381330A1/pl
Publication of PL207053B1 publication Critical patent/PL207053B1/pl

Links

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Gasification And Melting Of Waste (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym.
Proces wypalania klinkieru, stanowiącego główny składnik cementów, przeprowadza się w obrotowych piecach cementowych, poprzez wypalanie materiałów wsadowych w postaci mieszaniny kamienia wapiennego, gliny, łupków oraz innych surowców mineralnych w temperaturach powyżej 1200°C. Materiały wsadowe podawane są od strony tak zwanego zimnego końca pieca. Ponieważ piec obrotowy jest pochylony, dlatego też materiały wsadowe przesuwają się powoli w kierunku gorącego końca pieca, przechodząc w tym czasie szereg reakcji rozkładu i syntezy, prowadząc do zestalenia mieszaniny w formie klinkieru cementowego.
Obrotowe piece cementowe opalane są głównie paliwem stałym w postaci pyłu węglowego, paliwami ciekłymi, a także odpadami. Spalanie paliw kopalnych oraz odpadów przyczynia się do powstawania szeregu zanieczyszczeń, wśród których należy wymienić tlenki siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, węglowodory aromatyczne, a także cząstki stałe w formie popiołu lotnego i sadzy. Wymaga to stosowania dodatkowych systemów oczyszczania spalin odlotowych.
Ilość spalanego paliwa w procesie wypalania klinkieru, ze względu na znaczne wymagania energetyczne procesu jest znaczna. Aby obniżyć koszty procesu często stosuje się paliwa pomocnicze w postaci różnego rodzaju odpadów przemysłowych. Ze względu na wysokie temperatury procesu cementowego podczas wypalania klinkieru powstają duże ilości tlenków azotu i z tego też względu rodzaj użytych paliw pomocniczych i ich skład chemiczny ma duże znaczenie zarówno dla wydajności procesu jaki i dla ograniczenia emisji tlenków azotu.
Z polskiego opisu patentowego nr 190916 znany jest sposób wypalania klinkieru, w którym w celu ograniczenia emisji tlenków azotu podczas wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym, do gorącej części pieca w strefę spalania podaje się katalizator, którym jest proszek ceramiczny uzyskany przez zmielenie zużytych ceramicznych izolatorów elektroenergetycznych. Operację podawania proszku ceramicznego prowadzi się okresowo lub w systemie ciągłym.
Jedną z zalet tej metody jest fakt, że składniki występujące w zużytych izolatorach ceramicznych stanowią składnik cementu i w całości mogą przejść do klinkieru cementowego zwiększając uzysk produktu końcowego oraz powodując jednocześnie bezodpadowe zagospodarowanie bezużytecznych odpadów, w postaci zużytych izolatorów ceramicznych.
Istota sposobu wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym, według wynalazku, w którym do gorącej części pieca w strefę spalania podaje się w systemie ciągłym lub okresowym sproszkowany materiał odpadowy, polega na tym, że sproszkowany materiał odpadowy stanowi mieszankę żywiczną zawierającą napełniacze mineralne, uzyskaną przez zmielenie odpadowych materiałów żywicznych, którą wdmuchuje się wraz z paliwem bezpośrednio do strefy spalania pieca cementowego w ilości co najmniej 2% masy paliwa używanego do opalania pieca w tym samym czasie.
Korzystnie mieszankę żywiczną zawierającą napełniacze mineralne wdmuchuje się do strefy spalania pieca cementowego w ilości 5% masy wagowych w stosunku do użytego paliwa stałego.
Korzystnie mieszankę żywiczną zawierającą napełniacze mineralne wdmuchuje się do strefy spalania pieca cementowego w ilości 3% masy wagowych w stosunku do użytego paliwa ciekłego.
Korzystnie mieszankę żywiczną zawierającą napełniacze mineralne uzyskuję się ze zużytych lub wadliwie wyprodukowanych urządzeń elektroenergetycznych.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest zwiększenie wydajności procesu wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym, przy jednoczesnej utylizacji odpadów ż ywicznych.
W sposobie wedł ug wynalazku wykorzystuje się odpad ż ywiczny jako dodatkowe ź ródł o energii do procesu oraz wykorzystuje się znaną metodę katalitycznej redukcji tlenków azotu za pomocą tlenku węgla, obecnego w strefie płomienia w znacznych stężeniach, w obecności składników obecnych w proszku, uzyskanego ze spalenia odpadów ż ywicznych.
Żywice epoksydowe posiadają najczęściej napełniacze mineralne w postaci SiO2, AI2O3, ponadto często Fe2O3, używane jako barwnik. W praktyce stosowane są dodatki napełniacza w ilości przekraczającej 50% wagowych w sumarycznej mieszance (w zastosowaniach elektotechnologicznych jest to 64-67%). Rolą napełniacza mineralnego w mieszankach żywicznych jest minimalizacja skurczu żywicy podczas jej utwardzania oraz zapewnienie odpowiedniej struktury o podwyższonych własnościach mechanicznych. Zastosowanie napełniacza obniża również koszt mieszanki. Proszek uzyskany ze zmielenia odpadów żywicznych ma zatem silne własności katalityczne, a ze względu na obecność
PL 207 053 B1 związku organicznego w postaci żywicy epoksydowej jest materiałem palnym, stanowiącym dodatkowe źródło ciepła.
Katalityczny rozkład tlenków azotu odbywa się według następującej reakcji redukcji:
Fe2Oi,Al2^3 ,SiO2
NO + CO -> N-> + CO7 t
Dzięki wprowadzeniu, rozdrobnionych materiałów żywicznych z napełniaczami mineralnymi do gorącego końca pieca następuje spalenie osnowy żywicznej oraz występuje dodatkowy katalityczny rozkład tlenków azotu i niższa jest ich koncentracja w spalinach przepływających przez instalację oczyszczania spalin, co przyczynia się do sprawniejszego jej funkcjonowania jak również do ograniczenia emisji tlenków azotu do atmosfery.
Dodatkową zaletą metody jest fakt, że składniki występujące w napełniaczach mineralnych stanowią składnik cementu i w całości mogą przejść do klinkieru cementowego zwiększając uzysk produktu końcowego oraz powodując jednocześnie bezodpadowe zagospodarowanie bezużytecznych odpadów, w postaci odpadów żywicznych.
Sposób według wynalazku jest objaśniony na przykładzie realizacji w oparciu o rysunek, przedstawiający schematycznie piec cementowy do wypalania klinkieru wraz z układami: podawania rozdrobnionego materiału żywicznego materiału do tego pieca oraz odprowadzania spalin, w którym wynalazek może znaleźć zastosowanie.
Do zimnego końca 1 cementowego pieca obrotowego 2 podaje się wsad z zasobników materiałów surowych 3. Na skutek nachylenia pieca 2 pod pewnym kątem do poziomu, materiały wsadowe w postaci mieszaniny kamienia wapiennego, materiałów ilastych oraz innych surowców mineralnych, przesuwają się powoli w kierunku gorącego końca 4 pieca 1, w którym to końcu podawane jest za pomocą palnika 5 paliwo w postaci pyłu węglowego. Jednocześnie do gorącego końca 4 pieca 2 podaje się materiał rozdrobniony w postaci proszku uzyskanego ze zmielonych odpadów żywicznych.
W warunkach przemysłowych proszek żywiczny, uzyskany ze zużytych odpadów żywicznych podaje się do pieca 2 okresowo lub w systemie ciągłym. Przy okresowym podawaniu proszku żywicznego, odpady żywiczne z napełniaczami mineralnymi gromadzone są w zasobniku zużytych materiałów 6, skąd przesyła się je do urządzenia rozdrabniającego 7, w którym odpady rozdrabnia się w celu otrzymania proszku żywicznego. Proszek żywiczny przesyła się następnie za pomocą podajnika 8 w pobliże gorącego końca 4 pieca 2 i za pomocą dysz 9 wdmuchuje się go bezpośrednio w strefę spalania pieca. Ilość proszku żywicznego dozowanego do pieca w ciągu godziny powinien przekraczać 2% masy pyłu węglowego używanego do opalania pieca w tym samym czasie.
W systemie ciągłym podawania proszku żywicznego do gorącego końca 4 pieca 2, proszek żywiczny wprowadza się najpierw do zasobnika pyłu węglowego 10, a następnie do pieca za pomocą palników 5. Ilość proszku żywicznego w stosunku do pyłu węglowego znajdującego się w zasobniku pyłu węglowego 10 wynosi co najmniej 2% wagowych. Do zasobnika 10 proszek żywiczny wprowadza się albo bezpośrednio z urządzenia rozdrabniającego 7 albo z młyna węglowego 11, w którym jednocześnie miele się węgiel dostarczany z zasobnika węgla 12 oraz odpady żywiczne, dostarczane z zasobnika 6.
Niezależnie od sposobu dostarczania proszku żywicznego do gorącego końca 4 pieca 2, mieszanka paliwowa (wraz z osnową żywiczną) ulega spalaniu z wytworzeniem w początkowej części płomienia znacznych koncentracji (do kilku procent) tlenku węgla CO, dzięki któremu następuje redukcja tlenków azotu wewnątrz pieca w obecności dostarczonych wraz z paliwem składników katalitycznych obecnych w proszku mineralnym w formie AI2O3, SiO2, Fe2O3. Wszystkie te składniki przechodzą do klinkieru.
W warunkach doświadczalnych, jako paliwo w eksperymencie zastosowano olej opałowy o wartości opałowej ok. 40000 kJ/kg. Zastąpiono 10% (wagowo) paliwa stosowanego proszkiem żywicznym (wartość opałowa 10000 kJ/kg), który wprowadzono w strefę spalania. Pozwoliło to na zaoszczędzenie ok. 2.5% kosztownego paliwa olejowego, zastąpionego odpadem, zachowując ten sam efekt energetyczny procesu.
PL 207 053 B1
Wykaz oznaczeń na rysunku
1. zimny koniec pieca;
2. cementowy piec obrotowy;
3. zasobnik materiałów surowych;
4. gorą cy koniec pieca;
5. palnik;
6. zasobnik zuż ytych izolatorów;
7. urzą dzenie rozdrabniają ce;
8. podajnik proszku ż ywicznego;
9. dysza;
10. zasobnik pyłu węglowego;
11. młyn węglowy;
12. zasobnik węgla.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym, w którym do gorącej części pieca w strefę spalania podaje się w systemie ciągłym lub okresowym sproszkowany materiał odpadowy, znamienny tym, że sproszkowany materiał odpadowy stanowi mieszankę żywiczną zawierającą napełniacze mineralne, uzyskaną przez zmielenie odpadowych materiałów żywicznych, którą wdmuchuje się wraz z paliwem bezpośrednio do strefy spalania w ilości, co najmniej 2% masy paliwa używanego do opalania pieca w tym samym czasie.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszankę żywiczną zawierającą napełniacze mineralne wdmuchuje się do strefy spalania pieca cementowego w ilości 5% masy wagowych w stosunku do użytego paliwa stałego.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszankę żywiczną zawierającą napełniacze mineralne, wdmuchuje się do strefy spalania pieca cementowego w ilości 3% masy wagowych w stosunku do użytego paliwa ciekłego.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że mieszankę żywiczną, zawierającą napełniacze mineralne uzyskuje się ze zużytych lub wadliwie wyprodukowanych urządzeń elektroenergetycznych.
PL381330A 2006-12-19 2006-12-19 Sposób wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym PL207053B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381330A PL207053B1 (pl) 2006-12-19 2006-12-19 Sposób wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL381330A PL207053B1 (pl) 2006-12-19 2006-12-19 Sposób wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL381330A1 PL381330A1 (pl) 2008-06-23
PL207053B1 true PL207053B1 (pl) 2010-10-29

Family

ID=43013988

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL381330A PL207053B1 (pl) 2006-12-19 2006-12-19 Sposób wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL207053B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL381330A1 (pl) 2008-06-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8741054B2 (en) Production of cement additives from combustion products of hydrocarbon fuels and strength enhancing metal oxides
US5122189A (en) Manufacture of cement clinker in long rotary kilns by the addition of volatile fuels components directly into the calcining zone of the rotary kiln
US10294152B2 (en) Method for producing a pozzolanic or latent-hydraulic cement clinker substitute
KR101697716B1 (ko) 고체 연료용 첨가제 조성물
KR19990036349A (ko) 단일 보일러에서 열 및 시멘트 클링커를 생산하는 방법, 그의 생산품, 사용된 장치 및 그의 용도
CA1081457A (en) Calcination
CN113897225A (zh) 两段式水泥窑多源固废耦合热解气化方法及其装置和应用
JP3320741B2 (ja) ポルトランドセメントクリンカーを製造するための残留物の利用方法
JP7229665B2 (ja) セメントクリンカの製造方法及び製造装置
KR20210018176A (ko) 가연물의 처리 방법 및 처리 장치
KR20140116912A (ko) 시멘트 재료에 사용하기 위한 석탄 연소 생성물의 생산 방법
PL207053B1 (pl) Sposób wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym
EP1448492B1 (en) Additive mixture for cement clinker production and its use
EP2703369A1 (en) Process and plant for cement clinker production
Kaczyńska et al. Experimental Studies of Fluidized Bed Calcination of Granulated Clay Material
PL190916B1 (pl) Sposób ograniczenia emisji tlenków azotu podczas wypalania klinkieru w obrotowym piecu cementowym
SU1625844A1 (ru) Сырьева смесь дл изготовлени керамзита
CN1442382A (zh) 电厂炉膛生产水泥的配方及工艺
JP5955653B2 (ja) 焼成物の六価クロム溶出量低減方法及び焼成物の製造方法
JP5783836B2 (ja) 焼成物の製造方法
CN116924710A (zh) 一种分煤分料抑制窑尾烟室结皮的系统和方法
Abelha et al. Fluidised Bed Combustion of two species of energy crops
ITMI20132025A1 (it) Uso di un combustibile alternativo in forni da cemento
GB1596264A (en) Prodfuction of hydraulic cements and cement precursors from materials having carbonaceous contents
PL236421B1 (pl) Sposób wykorzystania osadów ściekowych i odpadów komunalnych do wypalania mineralnych materiałów w piecach obrotowych

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091219