PL206984B1 - Zbiornik na fiolkę z lekiem promieniotwórczym i zestaw do wlewu leku promieniotwórczego - Google Patents

Zbiornik na fiolkę z lekiem promieniotwórczym i zestaw do wlewu leku promieniotwórczego

Info

Publication number
PL206984B1
PL206984B1 PL372052A PL37205203A PL206984B1 PL 206984 B1 PL206984 B1 PL 206984B1 PL 372052 A PL372052 A PL 372052A PL 37205203 A PL37205203 A PL 37205203A PL 206984 B1 PL206984 B1 PL 206984B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vial
container
radioactive drug
lid
radioactive
Prior art date
Application number
PL372052A
Other languages
English (en)
Other versions
PL372052A1 (pl
Inventor
Giovanni Paganelli
Marco Chinol
Original Assignee
Sigma Tau Ind Farmaceuti
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sigma Tau Ind Farmaceuti filed Critical Sigma Tau Ind Farmaceuti
Publication of PL372052A1 publication Critical patent/PL372052A1/pl
Publication of PL206984B1 publication Critical patent/PL206984B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21FPROTECTION AGAINST X-RADIATION, GAMMA RADIATION, CORPUSCULAR RADIATION OR PARTICLE BOMBARDMENT; TREATING RADIOACTIVELY CONTAMINATED MATERIAL; DECONTAMINATION ARRANGEMENTS THEREFOR
    • G21F5/00Transportable or portable shielded containers
    • G21F5/015Transportable or portable shielded containers for storing radioactive sources, e.g. source carriers for irradiation units; Radioisotope containers
    • G21F5/018Syringe shields or holders
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61JCONTAINERS SPECIALLY ADAPTED FOR MEDICAL OR PHARMACEUTICAL PURPOSES; DEVICES OR METHODS SPECIALLY ADAPTED FOR BRINGING PHARMACEUTICAL PRODUCTS INTO PARTICULAR PHYSICAL OR ADMINISTERING FORMS; DEVICES FOR ADMINISTERING FOOD OR MEDICINES ORALLY; BABY COMFORTERS; DEVICES FOR RECEIVING SPITTLE
    • A61J1/00Containers specially adapted for medical or pharmaceutical purposes
    • GPHYSICS
    • G21NUCLEAR PHYSICS; NUCLEAR ENGINEERING
    • G21FPROTECTION AGAINST X-RADIATION, GAMMA RADIATION, CORPUSCULAR RADIATION OR PARTICLE BOMBARDMENT; TREATING RADIOACTIVELY CONTAMINATED MATERIAL; DECONTAMINATION ARRANGEMENTS THEREFOR
    • G21F5/00Transportable or portable shielded containers
    • G21F5/015Transportable or portable shielded containers for storing radioactive sources, e.g. source carriers for irradiation units; Radioisotope containers

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)

Description

Opis wynalazku
Opisywany wynalazek odnosi się do zbiornika na fiolkę z lekiem promieniotwórczym i zestawu do jego transportu lub do wykonywania jego wlewu u pacjenta.
Obecnie, leki promieniotwórcze, szczególnie, ale nie tylko te zawierające izotopy emitujące beta promieniowanie, przeważnie przeznaczone do wlewu do pacjentów, mają postać fiolek do zastrzyków dożylnych, które są szczelnie zamknięte gumką, poprzez którą wchodzi igła strzykawki do zasysania leków promieniotwórczych w celu wstrzyknięcia ich pacjentowi lub przeniesienia do innych pojemników. Fiolki są przeważnie przechowywane w ołowianym pojemniku.
Taki rodzaj zabezpieczenia przed promieniowaniem przy użyciu pojemników ołowianych niesie ze sobą wiele wad zarówno z punktu widzenia przechowywania, jak i transportu leków promieniotwórczych, jak również w czasie późniejszego użytkowania. Co więcej, ze względu na brak przezroczystości, ołowiane pojemniki uniemożliwiają widoczność fiolek z lekami promieniotwórczymi. Zatem, użytkownik w rzeczywistości musi ją otworzyć, aby sprawdzić zawartość i przydatność do użytku, ewentualne uszkodzenie fiolki przy dużym ryzyku skażenia i jeśli potrzeba, zmierzyć dawkę radioaktywności.
Co więcej, podawanie leków promieniotwórczych pacjentom lub przenoszenie ich do innego pojemnika naraża użytkownika strzykawki lub innego sprzętu na wysoką dawkę napromieniowania w wyniku kontaktu ze środkiem promieniotwórczym.
Inny, lecz nie mniej istotny problem, związany jest z podawaniem dożylnym dokładnie odmierzonej ilości promieniotwórczej substancji podawanej za pomocą wlewu. Problem zasygnalizowano np. w US nr 5529189A (Feldschuh, 25 stycznia 1996). Celem rozwiązania przedstawionego w wyżej wymienionym opisie patentowym było dostarczenie jednorazowego zestawu do podawania dokładnej dawki substancji radioaktywnej pacjentowi z dokładnością co najmniej 99,9% wagowych. Nawet, jeśli zostanie osiągnięta taka dokładność, pozostaje problem dokładnego i bardzo uważnego obchodzenia się z substancją radioaktywną, która niesie ze sobą poważne ryzyko dla użytkownika. W stanie techniki znany jest zbiornik na fiolkę z lekiem promieniotwórczym opisany w amerykańskim opisie patentowym nr US 3673411A (NUCLEAR ASSOCIATES INC, 27.06.1972) charakteryzujący się tym, że zawiera: pojemnik z elementem przezroczystym materiału, z otworem zdolnym do przechowywania fiolki z lekiem promieniotwórczym oraz wieczko dopasowane do pojemnika do zamykania pojemnika, przy czym wieczko posiada środkowy otwór przelotowy, fiolka z lekiem promieniotwórczym jest dopasowana rozmiarem do otworu pojemnika, a wieczko gdy zbiornik jest w pozycji zamkniętej ma kontakt z główką fiolki z lekiem promieniotwórczym, przy czym środkowy otwór przelotowy wieczka jest umiejscowiony ponad główką fiolki z lekiem promieniotwórczym, wieczko pasuje do pojemnika, gdyż jest przykręcane za pomocą gwintu.
Jednym z celów opisywanego tutaj wynalazku jest dostarczenie zbiornika na fiolki z substancją promieniotwórczą, uzyskanego z materiału chroniącego użytkownika przed napromieniowaniem radioaktywnym, zwłaszcza przez emitujące promieniowanie beta izotopy.
Innym celem prezentowanego wynalazku jest dostarczenie łatwego do wykonania i lekkiego zbiornika.
Kolejnym celem ujawnionego wynalazku jest dostarczenie zbiornika na fiolki z lekiem promieniotwórczym, który umożliwi ich identyfikacje bez konieczności otwierania pojemnika.
Innym celem prezentowanego wynalazku jest umożliwienie transportu i przenoszenia w zbiornikach wstępnie odmierzonych i sporządzonych leków promieniotwórczych do indywidualnych pacjentów, w których to zbiornikach można sprawdzić czy rzeczywista ilość leku odpowiada ilości pożądanej.
Następnym celem prezentowanego wynalazku jest umożliwienie wlewu leków promieniotwórczych pacjentom lub przenoszenie leku w inne miejsce, bez konieczności operowania fiolką z lekiem promieniotwórczym.
Jednym z podstawowych zamierzeń niniejszego wynalazku było dostarczenie zbiornika na fiolki z lekiem promieniotwórczym zbudowanego z materiał u odpowiedniego do ochrony uż ytkownika przed promieniowaniem emitowanym przez leki promieniotwórcze z fiolki i składającego się z pojemnika z otworem do przechowywania fiolki z lekiem promieniotwórczym i wieczka dopasowanego do pojemnika do jego zamykania, przy czym wspomniane wieczko jest wyposażone w centralny otwór przelotowy.
Jednym z celów prezentowanego wynalazku jest umożliwienie wlewu leków promieniotwórczych do pacjentów lub przeniesienie leku w inne miejsce, bez konieczności użycia strzykawki do wspomnianych leków promieniotwórczych w celu wydobycia ich z fiolki.
PL 206 984 B1
Drugi dodatkowy cel prezentowanego wynalazku to umożliwienie odmierzenia dokładnej ilości wlewu leku promieniotwórczego do pacjenta lub do transportu w inne miejsce, poprzez odczyt jego objętości.
Drugim zamierzeniem niniejszego wynalazku, ułatwiającym uzyskanie celów wspomnianego wynalazku jest dostarczenie zestawu w połączeniu z wcześniej wspomnianym zbiornikiem z fiolką, składającego się z:
- butelki z roztworem soli zawierają cym roztwór soli;
- pierwszego cewnika do wlewu z dwiema koń cówkami, pierwsza do wkł adania igł y do butelki z roztworem soli i druga zaopatrzona w igłę, wbijaną, poprzez centralny otwór w wieczku w główkę fiolki z lekiem promieniotwórczym w taki sposób żeby nie była zanurzona w leku promieniotwórczym;
- drugiego cewnika do wlewu z dwiema koń cówkami, jedna do wbicia igł y, poprzez centralny otwór w wieczku pojemnika w główkę fiolki leku promieniotwórczego i druga igła do wbicia w żyłę lub gdzie indziej, przy czym pierwsza igła drugiego cewnika jest na tyle długa, że może dotknąć dna fiolki z lekiem promieniotwórczym.
Opisane powyżej cele i zamierzenia zostały osiągnięte w niniejszym wynalazku.
Przedmiotem wynalazku jest zbiornik na fiolkę zawierający lek promieniotwórczy, który ma być wydobyty poprzez igłę wbitą w główkę zamknięcia fiolki z lekiem promieniotwórczym, przy czym wspomniany zbiornik jest wykonany z odpowiedniego materiału chroniącego użytkownika przed promieniowaniem emitowanym przez lek promieniotwórczy poprzez fiolkę, przy czym posiada pojemnik, wykonany z przezroczystego materiału, z przedziałem do przechowywania fiolki z lekiem promieniotwórczym oraz wieczko dopasowane do pojemnika do zamykania pojemnika, charakteryzujący się tym, że wieczko posiada środkowy otwór przelotowy, przy czym wspomniany środkowy otwór przelotowy znajduje się powyżej górnego przedziału dopasowanego do główki fiolki.
Korzystnie, w zbiorniku tym wspomniany górny przedział rozszerza się ku dołowi w części gwintowanej.
Zbiornik według wynalazku charakteryzuje się korzystnie tym, że wspomniany środkowy otwór przelotowy posiada część skierowaną na zewnątrz, rozszerzającą się ku górze.
W jednej z realizacji wynalazku, zbiornik charakteryzuje się korzystnie tym, ż e fiolka z lekiem promieniotwórczym jest ruchomo połączona z przedziałem pojemnika, przy czym wieczko, gdy zbiornik jest w pozycji zamkniętej, ma kontakt z główką fiolki z lekiem promieniotwórczym, przy czym środkowy otwór przelotowy wieczka jest umiejscowiony ponad główką fiolki z lekiem promieniotwórczym.
Korzystnie, zbiornik według wynalazku charakteryzuje się tym, że fiolka z lekiem promieniotwórczym zawiera lek promieniotwórczy emitujący promieniowanie beta, przy czym materiałem, z którego wykonany jest pojemnik i wieczko jest polimetylometakrylan. W korzystnej realizacji, zbiornik według wynalazku charakteryzuje się tym, że grubość materiału, z którego wykonany jest pojemnik oraz wieczko zależy od energii promieniowania beta zawartego tam izotopu w zawartej w zbiorniku fiolce.
Korzystnie, fiolka z lekiem promieniotwórczym zawiera lek promieniotwórczy emitujący promieniowanie beta i gamma, przy czym materiałem, z którego zrobiony jest pojemnik i wieczko jest polimetylometakrylan zawierający jako dodatek ołów.
Korzystnie, zbiornik według wynalazku charakteryzuje się tym, że wieczko pasuje do pojemnika i jest gwintowo połączone.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest również zestaw do wlewu leku promieniotwórczego do pacjenta lub do jego przeniesienia w inne miejsce z fiolki przechowywanej w zbiorniku charakteryzujący się tym, że zawiera:
- butelkę zawierając ą roztwór soli;
- pierwszy cewnik do wlewu i dostarczania roztworu soli do fiolki, zawierający dwa łączniki, jeden do wkładania igły do butelki z roztworem soli i drugi z igłą wkładaną poprzez środkowy otwór przelotowy wieczka do główki fiolki leku promieniotwórczego, w taki sposób, że nie jest zanurzona w leku promieniotwórczym;
- drugi cewnik do wlewu, do zasysania leku promieniotwórczego z fiolki, wyposaż ony w dwa łączniki, jeden do wkładania igły poprzez środkowy otwór przelotowy wieczka do główki fiolki z lekiem promieniotwórczym i drugi dla drugiej igły wbitej w żyłę pacjenta lub gdzie indziej, przy czym pierwsza igła jest wystarczająco długa, tak by dotykała dna fiolki z lekiem promieniotwórczym, przy czym wspomniany zbiornik na fiolkę jest wykonany z odpowiedniego materiału chroniącego użytkownika przed promieniowaniem emitowanym przez lek promieniotwórczy poprzez fiolkę, przy czym posiada pojemnik, wykonany z przezroczystego materiału, z przedziałem do przechowywania
PL 206 984 B1 fiolki z lekiem promieniotwórczym oraz wieczko dopasowane do pojemnika do zamykania pojemnika, przy czym wieczko posiada środkowy otwór przelotowy, przy czym wspomniany środkowy otwór przelotowy znajduje się powyżej górnego przedziału dopasowanego do główki fiolki.
Korzystnie, zestaw według wynalazku charakteryzuje się tym, że roztwór soli dostarczany jest ze wspomnianej butelki do fiolki z lekiem promieniotwórczym, przy czym napływ roztworu soli doprowadza do wzrostu ciśnienia w fiolce i zawarty w niej lek promieniotwórczy jest zasysany przez wspomniany drugi cewnik do wlewu. W korzystnej realizacji, zestaw charakteryzuje się tym, że drugi cewnik, dostarczający lek promieniotwórczy do pacjenta jest również umieszczony w odpowiednich prowadnicach ochronnych.
Korzystnie, zestaw charakteryzuje się tym, że pierwszy cewnik do wlewu zawiera pierwszy regulator przepływu do regulowania prędkości przepływu roztworu soli do fiolki i drugi cewnik do wlewu zawiera drugi regulator przepływu do regulowania prędkości przepływu leku promieniotwórczego.
Korzystnie, w zestawie, we wspomnianym zbiorniku na fiolkę, wspomniany górny przedział rozszerza się ku dołowi w części gwintowanej.
W jednej z realizacji wynalazku, zestaw charakteryzuje się tym, że we wspomnianym zbiorniku na fiolkę, wspomniany środkowy otwór przelotowy posiada część skierowaną na zewnątrz, rozszerzającą się ku górze.
W kolejnej realizacji, zestaw według wynalazku charakteryzuje się tym, że we wspomnianym zbiorniku na fiolkę, fiolka z lekiem promieniotwórczym jest ruchomo połączona z przedziałem pojemnika, przy czym wieczko, gdy zbiornik jest w pozycji zamkniętej, ma kontakt z główką fiolki z lekiem promieniotwórczym, przy czym środkowy otwór przelotowy wieczka jest umiejscowiony ponad główką fiolki z lekiem promieniotwórczym.
Korzystnie, zestaw charakteryzuje się tym, że we wspomnianym zbiorniku na fiolkę, fiolka z lekiem promieniotwórczym zawiera lek promieniotwórczy emitujący promieniowanie beta, przy czym materiałem, z którego wykonany jest pojemnik i wieczko jest polimetylometakrylan.
Korzystnie, zestaw charakteryzuje się tym, że we wspomnianym zbiorniku na fiolkę, grubość materiału, z którego wykonany jest pojemnik oraz wieczko zależy od energii promieniowania beta zawartego tam izotopu w zawartej w zbiorniku fiolce.
W kolejnej realizacji, zestaw charakteryzuje się tym, ż e we wspomnianym zbiorniku na fiolkę , fiolka z lekiem promieniotwórczym zawiera lek promieniotwórczy emitujący promieniowanie beta i gamma, przy czym materiał em, z którego zrobiony jest pojemnik i wieczko jest polimetylometakrylan zawierający jako dodatek ołów.
Korzystnie, we wspomnianym zbiorniku na fiolkę, wieczko pasuje do pojemnika i jest gwintowo połączone.
Opisywany tutaj wynalazek zostanie następnie przedstawiony w odniesieniu do korzystnej formy wykonania, przy czym należy pamiętać, że mogą być zastosowane inne warianty jego realizacji, jednakże, odchodzące od ram niniejszego wynalazku prezentowanych na rysunku z załączonymi figurami, na których:
Na Figurze 1 przedstawiono widok boczny pojemnika i wieczka z lewej strony osi podłużnej pojemnika i z prawej strony przekrój poprzeczny pojemnika i wieczka wraz z fiolką na leki promieniotwórcze znajdujące się w pojemniku;
Na Figurze 2 przedstawiono schemat zbiornika z góry przedstawionego na Figurze 1;
Na Figurze 3 przedstawiono części zestawu do użycia wraz ze zbiornikiem na fiolkę z lekiem promieniotwórczym zilustrowanego na Figurze 1 i 2 do wydobycia leku promieniotwórczego;
Na Figurze 4 przedstawiono schematyczny rysunek zbiornika i zestawu zgodnego z prezentowanym wynalazkiem w czasie wlewu;
Na Figurze 5 przedstawiono przekrój poprzeczny pojemnika jak na Figurze 1 wraz z wbitymi igłami.
Zgodnie z rysunkiem, na Figurze 1 i 2 pokazano zbiornik na fiolkę z lekiem promieniotwórczym według wynalazku, częściowo widok boczny i częściowo w przekroju poprzecznym oraz z perspektywy górnej. Składa się on z pojemnika 1 i wieczka 2. Fiolka z lekiem promieniotwórczym 3 do dożylnego wlewu jest przedstawiona na Figurze 1 za pomocą przerywanych linii i jest oznaczona cyfrą 3.
Fiolka z lekiem promieniotwórczym 3 ma postać cylindrycznej szklanej fiolki UNI 6255 lub innego podobnego pojemnika przeważnie używanego do tego samego celu, z zewnętrznie powiększoną główką 30, która zamknięta jest gumowym korkiem i hermetycznie owinięta aluminiowym kapturkiem (nie pokazano tego). Fiolka 3, np. o objętości 20 ml, posiada cylindryczną ściankę 31, dno 32 i kołPL 206 984 B1 nierz 33 rozszerzający się ku dołowi od główki 30 do cylindrycznej ścianki 31. Leki, które mogą być zawarte w fiolce to beta-emitujące izotopy, takie jak biotyna, 90Y biotyna, 90Y-DOTATATOC, 90Y-MoAbs lub inne. Pojemnik 1 jest korzystnie cylindryczny i posiada przedział 10, który jest również cylindryczny i przystosowany do przechowywania fiolki z lekiem promieniotwórczym 3 z ruchomym łącznikiem. Należy dodać, że średnica przedziału 10 powinna być niewiele większa od zewnętrznej średnicy powiększonej szyjki 31 cylindrycznej fiolki 3, która stoi na dnie 11, tak aby zapobiec odśrodkowym ruchom fiolki i w konsekwencji zbicia się o pionowe ścianki 12 pojemnika 1.
W swej górnej części przedział 10 rozszerza się do otworu o większej ś rednicy 13, którego wewnętrzne ścianki mają postać gwintu pojemnika 14. Jak można to zaobserwować na Figurze 1, wysokość przedziału 10 jest taka, że fiolka wystaje swoją szyjką nad wyższy brzeg pionowej ścianki 12 pojemnika 1.
Wieczko 2 jest przykręcone do pojemnika 1, aby zamknąć zbiornik. Wieczko ma postać cylindryczną i korzystnie jest złożone z jednej części górnego dysku 20 o takiej samej średnicy jak pojemnik 1. Górny dysk 20, którego brzeg ma postać pofalowaną lub pofałdowaną, tak aby zwiększyć dopasowanie wieczka 2, rozszerza się ku dołowi w cylindryczny kształt 22 o średnicy mniejszej od górnego dysku. Rozmiar cylindrycznego kształtu 22 jest odpowiedni do kształtu otworu o zwiększonej średnicy 13 pojemnika i dlatego ma mniejszą średnicę. Cylindryczny kształt 22 na zewnątrz posiada gwint 23 wieczka, który pasuje do wewnętrznego gwintu pojemnika 14. Zamknięcie wieczka 2 na pojemniku 1 może mieć również inną postać, np. formę bagnetu.
Gdy wieczko 2 jest zupełnie zakręcone na pojemniku 1 to fiolka leku promieniotwórczego jest utrzymywana pomiędzy dnem 11 pojemnika 1 a spodem wieczka 2 tak, że nie może się ona poruszać. W tym celu, jak to pokazano na Figurze 1, wieczko 2 posiada wgłębienie na spodniej stronie. Posiada cylindryczny górny przedział 24 o średnicy nieco większej niż główka 30 fiolki 3, rozszerzając się ku dołowi w części gwintowanej 25, pasującej do kołnierza 33 fiolki pomiędzy główką 30 a cylindryczną ścianą 31.
Co więcej, jak to lepiej przedstawiono na Figurze 2, wieczko 2 posiada ponad swym cylindrycznym górnym przedziałem 24, środkowy otwór przelotowy 26 wieczka 2 ze średnicą zbliżoną do gumowego czepka fiolki z lekiem promieniotwórczym 3, który jest przydatny przy przebijaniu igłą. W celu ułatwienia działania, środkowy otwór przelotowy 26 wieczka 2 posiada rozszerzającą się ku górze część 27.
Zgodnie z prezentowanym wynalazkiem, co najmniej pojemnik 1, ale korzystnie również wieczko 2 jest wykonane z materiału przezroczystego. W ten sposób użytkownik może sprawdzić zawartość fiolki z lekiem promieniotwórczym i jej objętość bez konieczności zdejmowania wieczka 2 i wyjmowania fiolki. Dawka może być obliczona na podstawie stężenia (aktywność/objętość) określonej przez producenta, bez konieczności wystawiania użytkownika na działanie promieniowania.
Jeśli promieniowanie emitowane przez lek promieniotwórczy ma charakter beta promieniowania to materiałem, z którego wykonany jest pojemnik 1 jest polimetylometakrylan, znany pod nazwą handlową jako pleksiglas.
Wieczko 2 może być wykonane z tego samego materiału.
Polimetylometakrylan wykazuje doskonałe właściwości osłaniające przed emisją promieniowania, zwłaszcza przed izotopami emitującymi beta promieniowanie. Dodatkowo, polimetylometakrylan ma małą masę, dzięki czemu możliwe jest dostarczenie lekkiego, łatwego w obsłudze pojemnika.
Grubość pojemnika, zarówno ścianek pojemnika, jak i wieczka, zależy od energii promieniowania beta izotopu jaki się w nim znajduje. Grubość winna być określona przez fachowca w oparciu o podstawową wiedzę z tej dziedziny.
W innym wykonaniu wynalazku, lek promieniotwórczy moż e również zawierać zmieszane związki promieniotwórcze, tj. izotopy, które emitują zarówno beta, jak i gamma promieniowanie (również 511 KeV fotony anihilujące) jak również w połączeniu z innym promieniowaniem, takie jak np. 131l i 177Lu.
W specyficznym przypadku [18F]FDG, mając na uwadze szerokie zastosowanie w praktyce klinicznej, urządzenie jest szczególnie przydatne do redukcji narażania użytkowników na działanie promieniowania. W tym wypadku zarówno pojemnik, jak i wieczko zostaną wykonane z materiału przezroczystego, np. polimetylometakrylanu lub szkła, bogatego w ołów lub wolfram, w zależności od energii promieniowania gamma. W takim przypadku, drugi cewnik infuzyjny, który przenosi leki promieniotwórcze do pacjenta, będzie również przechowywany w odpowiednich warunkach.
PL 206 984 B1
W tym szczególnym przypadku, pojemnik i wieczko zostaną wykonane z polimetylometakrylanu zawierającego pewne ilości ołowiu w celu zapewnienia odpowiedniego zabezpieczenia i przezroczystości pojemnika i ścianek wieczka. W realizacji tej określenie grubości materiału pojemnika i ścianek wieczka leży w gestii techników danej branży.
Zbiornik zgodny z prezentowanym wynalazkiem wykazuje zalety, zwłaszcza przy przenoszeniu lub transporcie wcześniej skalibrowanych i odmierzonych leków promieniotwórczych dla indywidualnych pacjentów. Wewnątrz pojemnika użytkownik może sprawdzić potrzebną objętość/ilość bez konieczności otwierania fiolki. Wyżej opisany zbiornik umożliwia wlew leków promieniotwórczych do pacjentów lub jego przeniesienie w inne miejsce bez konieczności bezpośredniego manipulowania fiolką. Użytkownik może pobierać lek promieniotwórczy za pomocą strzykawki z fiolki, która pozostaje w zbiorniku, który skutecznie zabezpiecza przed promieniowaniem. Wynalazek rozwiązuje również problem wlewu do pacjenta lub przeniesienia w inne miejsce do innego pojemnika leku promieniotwórczego, bez potrzeby pobierania go z fiolki za pomocą strzykawki, z jednoczesnym dokładnym sprawdzaniem objętości leków promieniotwórczych wlewanych do pacjenta lub przenoszonych w inne miejsce. W tym celu, wynalazek dostarcza zestawu do wlewu leku promieniotwórczego do pacjenta lub jego przenoszenia z fiolki przechowywanej w pojemniku. Wyżej wspomniany zestaw ze zbiornikiem na przechowywanie fiolki z lekiem promieniotwórczym, stanowi kompletny zestaw do stosowania z lekami promieniotwórczymi bez bezpoś redniego kontaktu z nimi i bez koniecznoś ci wykonywania przez użytkownika bezpośredniej czynności wyciągania leku promieniotwórczego.
Na Figurze 3 i 4 przedstawiono odpowiednio część zestawu i zbiornika 1-2 oraz odpowiednio zestaw według wynalazku podczas wlewu.
Zestaw składa się, w połączeniu ze zbiornikiem 1-2, z fiolki z lekiem promieniotwórczym 3, butelki 4 z roztworem soli, dwóch cewników oznaczonych odpowiednio 5 i 6.
Butelka 4 z roztworem soli może mieć np. objętość 250 ml. Szczegóły dotyczące użycia roztworu soli zostaną dostarczone poniżej.
Pierwszy cewnik do wlewu jest standardowo wyposażony w podwójny łącznik, z pierwszą igłą 50, regulator przepływu 51 i drugą igłą 52. Igła 50 jest znanego typu, odpowiednia do wkładania w butelkę 4 z roztworem soli i jest połączona z licznikiem kropli 53. Licznik kropli 53 jest połączony przez małą rurkę 54 i łącznik 55 z drugą igłą 52, która ma postać metalowej igły do wlewu.
Drugi cewnik do wlewu 6, zgodnie z opisywanym wynalazkiem, jest wyposażony w podwójny łącznik, z pierwszą igłą 60, regulator przepływu 61 i drugą igłą 62. Igła 60 będąca rodzajem igły do wlewu jest połączona poprzez łącznik 63 i małą rurkę 64 do drugiej igły 62, która również stanowi igłę infazyjną poprzez łącznik 65.
Proces wlewu przedstawiono na Figurze 4, gdzie butelka 4 z roztworem soli jest zawieszona w koszyku 7 przymocowanym do statywu 8, wyposaż onym w pół k ę wspierając ą 9. Pierwszy cewnik 5 do wlewu jest włożony do butelki 4 z roztworem soli za pomocą igły 50, podczas gdy druga igła 52 jest włożona poprzez rozszerzającą się część 27 środkowego otworu przelotowego 26 wieczka 2 do główki leku promieniotwórczego fiolki 3 w taki sposób, że nie jest zanurzona w leku. Jak pokazano na Figurze 5, która jest powiększonym widokiem części Figury 4, początkowy poziom leku promieniotwórczego oznaczono literą L.
Drugi cewnik 6 do wlewu również posiada pierwszą igłę 60, włożoną poprzez rozszerzającą się część 27 i poprzez środkowy otwór przelotowy 26 wieczka 2 do główki fiolki leku promieniotwórczego, gdzie druga igła 62 jest wbita w żyłę skrzelową B pacjenta. Pierwsza igła 60 jest wystarczająco długa, tak aby dotknąć dna fiolki leku promieniotwórczego, tak aby umożliwić całkowite wydobycie leku promieniotwórczego, jak to pokazano na Figurze 5.
Przepływ z butelki 4 z roztworem soli, przez pierwszy cewnik do wlewu 5 i fiolkę 3 w zbiorniku 1-2 oraz poprzez drugi cewnik 6 do wlewu umożliwia dostarczenie leków promieniotwórczych za pomocą siły grawitacji.
Roztwór soli jest wyprowadzany z butelki 4 do fiolki 3 z lekiem promieniotwórczym poprzez regulator przepływu za pomocą regulatora przepływu 51. Napływ soli prowadzi do wzrostu ciśnienia w fiolce z lekiem promieniotwórczym 3, której cał a zawartość jest wypychana poprzez drugi cewnik 6 do wlewu, którego szybkość przepływu jest regulowana przez regulator przepływu 61.
Jeśli istnieje taka potrzeba, transport leku promieniotwórczego w inne miejsce może być przeprowadzony za pomocą powietrza lub innego odpowiedniego płynnego gazu służącego jako wektor. W tym celu, mo ż na uż y ć albo cewnik do wlewu, który jest częścią prezentowanego wynalazku albo inny odpowiedni sprzęt.
PL 206 984 B1
Taki sam zestaw, jak opisany powyżej, może być użyty do przenoszenia leku promieniotwórczego z fiolki do innego pojemnika, np. w celu podzielenia dawki, za pomocą powietrza jako środka nośnego.
Pozbycie się zestawu również nie jest ryzykowne. Cewniki do wlewu, a szczególnie drugi cewnik do wlewu, muszą być traktowane jak materiał stanowiący zagrożenie, tak jak fiolka z lekiem promieniotwórczym. Po skończeniu ekstrakcji i odkręceniu wieczka, fiolka wraz z cewnikami jest wyrzucana ze zbiornika do worka na odpady radioaktywne, podczas gdy zbiornik według wynalazku może być użyty ponownie.
Dodatkowo, zbiornik zgodny z wynalazkiem jest odpowiedni do użycia z systemem automatycznym lub nawet zrobotyzowanym do przygotowywania poszczególnych dawek.
Zbiornik według wynalazku i zestaw do wlewu są również odpowiednie do stosowania toksycznych leków, takich jak, na przykład, środki przeciwrakowe.

Claims (19)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zbiornik na fiolkę zawierający lek promieniotwórczy, który ma być wydobyty poprzez igłę wbitą w główkę zamknięcia fiolki z lekiem promieniotwórczym, przy czym wspomniany zbiornik jest wykonany z odpowiedniego materiału chroniącego użytkownika przed promieniowaniem emitowanym przez lek promieniotwórczy poprzez fiolkę, przy czym posiada pojemnik, wykonany z przezroczystego materiału, z przedziałem do przechowywania fiolki z lekiem promieniotwórczym oraz wieczko dopasowane do pojemnika do zamykania pojemnika, znamienny tym, że wieczko (2) posiada środkowy otwór przelotowy (26), przy czym wspomniany środkowy otwór przelotowy (26) znajduje się powyżej górnego przedziału (24) dopasowanego do główki (30) fiolki (3).
  2. 2. Zbiornik według zastrz. 1, znamienny tym, że wspomniany górny przedział (24) rozszerza się ku dołowi w części gwintowanej (25).
  3. 3. Zbiornik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że wspomniany środkowy otwór przelotowy (26) posiada skierowaną na zewnątrz, rozszerzającą się ku górze część (27).
  4. 4. Zbiornik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że fiolka (3) z lekiem promieniotwórczym jest ruchomo połączona z przedziałem (10) pojemnika (1), przy czym wieczko (2), gdy zbiornik jest w pozycji zamknię tej, ma kontakt z gł ówką (30) fiolki (3) z lekiem promieniotwórczym, przy czym ś rodkowy otwór przelotowy (26) wieczka (2) jest umiejscowiony ponad główką fiolki (3) z lekiem promieniotwórczym.
  5. 5. Zbiornik według zastrz. 1, znamienny tym, że fiolka (3) z lekiem promieniotwórczym zawiera lek promieniotwórczy emitujący promieniowanie beta, przy czym materiałem, z którego wykonany jest pojemnik (1) i wieczko (2) jest polimetylometakrylan.
  6. 6. Zbiornik według zastrz. 5, znamienny tym, że grubość materiału z którego wykonany jest pojemnik (1) oraz wieczko (2) zależy od energii promieniowania beta zawartego tam izotopu w zawartej w zbiorniku fiolce (3).
  7. 7. Zbiornik według zastrz. 1, znamienny tym, że fiolka (3) z lekiem promieniotwórczym zawiera lek promieniotwórczy emitujący promieniowanie beta i gamma, przy czym materiałem, z którego zrobiony jest pojemnik (1) i wieczko (2) jest polimetylometakrylan zawierający jako dodatek ołów.
  8. 8. Zbiornik według zastrz. 1, znamienny tym, że wieczko (2) pasuje do pojemnika (1) i jest gwintowo połączone (23).
  9. 9. Zestaw do wlewu leku promieniotwórczego do pacjenta lub do jego przeniesienia w inne miejsce z fiolki przechowywanej w zbiorniku, znamienny tym, że zawiera:
    - butelkę (4) zawierają c ą roztwór soli;
    - pierwszy cewnik (5) do wlewu i dostarczania roztworu soli do fiolki, zawierają cy dwa łączniki, jeden do wkładania igły (50) do butelki (4) z roztworem soli i drugi z igłą (52) wkładaną poprzez środkowy otwór przelotowy (26) wieczka (2) do główki (30) fiolki (3) leku promieniotwórczego, w taki sposób, że nie jest zanurzona w leku promieniotwórczym;
    - drugi cewnik (6) do wlewu, do zasysania leku promieniotwórczego z fiolki (3), wyposaż ony w dwa łączniki, jeden do wkładania igły (60) poprzez środkowy otwór przelotowy (26) wieczka (2) do główki (30) fiolki (3) z lekiem promieniotwórczym i drugi dla drugiej igły (62) wbitej w żyłę pacjenta lub gdzie indziej, przy czym pierwsza igła (60) jest wystarczająco długa, tak aby dotykała dna (32) fiolki (3) z lekiem promieniotwórczym, przy czym wspomniany zbiornik na fiolkę (3) jest wykonany z odpowied8
    PL 206 984 B1 niego materiału chroniącego użytkownika przed promieniowaniem emitowanym przez lek promieniotwórczy poprzez fiolkę (3), przy czym posiada pojemnik (1), wykonany z przezroczystego materiału, z przedział em (10) do przechowywania fiolki (3) z lekiem promieniotwórczym oraz wieczko (2) dopasowane do pojemnika (1) do zamykania pojemnika, przy czym wieczko (2) posiada środkowy otwór przelotowy (26), przy czym wspomniany środkowy otwór przelotowy (26) znajduje się powyżej górnego przedziału (24) dopasowanego do główki (30) fiolki (3).
  10. 10. Zestaw według zastrz. 9, znamienny tym, że roztwór soli dostarczany jest ze wspomnianej butelki (4) do fiolki (3) z lekiem promieniotwórczym, przy czym napływ roztworu soli doprowadza do wzrostu ciśnienia w fiolce (3) i zawarty w niej lek promieniotwórczy jest zasysany przez wspomniany drugi cewnik (6) do wlewu.
  11. 11. Zestaw według zastrz. 9 albo 10, znamienny tym, że drugi cewnik (6), dostarczający lek promieniotwórczy do pacjenta jest również umieszczony jest w odpowiednich prowadnicach ochronnych.
  12. 12. Zestaw według zastrz. 9 albo 10, znamienny tym, że pierwszy cewnik (5) do wlewu zawiera pierwszy regulator przepływu (51) do regulowania prędkości przepływu roztworu soli do fiolki (3) i drugi cewnik (6) do wlewu zawiera drugi regulator przepływu (61) do regulowania prędkości przepływu leku promieniotwórczego.
  13. 13. Zestaw według zastrz. 9, znamienny tym, że we wspomnianym zbiorniku na fiolkę (3), wspomniany górny przedział (24) rozszerza się ku dołowi w części gwintowanej (25).
  14. 14. Zestaw według zastrz. 9, znamienny tym, że we wspomnianym zbiorniku na fiolkę (3), wspomniany środkowy otwór przelotowy (26) posiada skierowaną na zewnątrz, rozszerzającą się ku górze część (27).
  15. 15. Zestaw według zastrz. 9, znamienny tym, że we wspomnianym zbiorniku na fiolkę (3), fiolka (3) z lekiem promieniotwórczym jest ruchomo połączona z przedziałem (10) pojemnika (1), przy czym wieczko (2), gdy zbiornik jest w pozycji zamkniętej, ma kontakt z główką (30) fiolki (3) z lekiem promieniotwórczym, przy czym środkowy otwór przelotowy (26) wieczka (2) jest umiejscowiony ponad główką fiolki (3) z lekiem promieniotwórczym.
  16. 16. Zestaw według zastrz. 9, znamienny tym, że we wspomnianym zbiorniku na fiolkę (3), fiolka (3) z lekiem promieniotwórczym zawiera lek promieniotwórczy emitujący promieniowanie beta, przy czym materiałem, z którego wykonany jest pojemnik (1) i wieczko (2) jest polimetylometakrylan.
  17. 17. Zestaw według zastrz. 9, znamienny tym, że we wspomnianym zbiorniku na fiolkę (3), grubość materiału z którego wykonany jest pojemnik (1) oraz wieczko (2) zależy od energii promieniowania beta zawartego tam izotopu w zawartej w zbiorniku fiolce (3).
  18. 18. Zestaw według zastrz. 9, znamienny tym, że we wspomnianym zbiorniku na fiolkę (3), fiolka (3) z lekiem promieniotwórczym zawiera lek promieniotwórczy emitujący promieniowanie beta i gamma, przy czym materiałem, z którego zrobiony jest pojemnik (1) i wieczko (2) jest polimetylometakrylan zawierający jako dodatek ołów.
  19. 19. Zestaw według zastrz. 9, znamienny tym, że we wspomnianym zbiorniku na fiolkę (3), wieczko (2) pasuje do pojemnika (1) i jest gwintowo połączone (23).
PL372052A 2002-02-11 2003-02-03 Zbiornik na fiolkę z lekiem promieniotwórczym i zestaw do wlewu leku promieniotwórczego PL206984B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2002RM000071A ITRM20020071A1 (it) 2002-02-11 2002-02-11 Contenitore per flacone di radiofarmaco, e corredo per la sua infusione in un paziente o per il suo trasferimento altrove.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL372052A1 PL372052A1 (pl) 2005-07-11
PL206984B1 true PL206984B1 (pl) 2010-10-29

Family

ID=11456053

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL372052A PL206984B1 (pl) 2002-02-11 2003-02-03 Zbiornik na fiolkę z lekiem promieniotwórczym i zestaw do wlewu leku promieniotwórczego

Country Status (22)

Country Link
US (2) US7842023B2 (pl)
EP (1) EP1474809B1 (pl)
JP (1) JP4481654B2 (pl)
KR (1) KR100966281B1 (pl)
CN (1) CN1303615C (pl)
AR (1) AR038832A1 (pl)
AT (1) ATE430366T1 (pl)
AU (1) AU2003209692B2 (pl)
BR (1) BR0307561A (pl)
CA (1) CA2472777C (pl)
CY (1) CY1109298T1 (pl)
DE (1) DE60327421D1 (pl)
DK (1) DK1474809T3 (pl)
ES (1) ES2326313T3 (pl)
HK (1) HK1077395A1 (pl)
IT (1) ITRM20020071A1 (pl)
MX (1) MXPA04007693A (pl)
PL (1) PL206984B1 (pl)
PT (1) PT1474809E (pl)
SI (1) SI1474809T1 (pl)
TW (1) TWI306769B (pl)
WO (1) WO2003069632A2 (pl)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITRM20030196A1 (it) * 2003-04-24 2004-10-25 Sigma Tau Ind Farmaceuti Uso di reagenti per la preparazione di un medicamento
JP4497487B2 (ja) * 2005-04-07 2010-07-07 日本メジフィジックス株式会社 製品用バイアル瓶セット
CA2612461C (en) * 2005-07-27 2013-11-19 Mallinckrodt Inc. Radiation-shielding assemblies and methods of using the same
WO2007016170A1 (en) * 2005-07-27 2007-02-08 Mallinckrodt Inc. System and method of identifying eluant amounts supplied to a radioisotope generator
US7812322B2 (en) * 2005-07-27 2010-10-12 Mallinckrodt Inc. Radiation-shielding assemblies and methods
US20110201867A1 (en) * 2008-09-30 2011-08-18 Wagner Gary S Drop-in Pig Injector
US8759993B2 (en) * 2012-05-18 2014-06-24 Cameron International Corporation Energy harvesting system
US9233776B2 (en) 2012-06-07 2016-01-12 Bayer Healthcare Llc Molecular imaging vial transport container and fluid injection system interface
CN102785849A (zh) * 2012-09-07 2012-11-21 依贝伽射线防护设备科技(上海)有限公司 放射性碘131的存储罐
US20140182742A1 (en) * 2012-11-29 2014-07-03 Board Of Regents, The University Of Texas System Robotic infusion mixer and transportable cartridge
US9324466B2 (en) 2012-12-27 2016-04-26 Medi-Physics, Inc. Transportation container
US9327886B2 (en) * 2013-03-13 2016-05-03 Bayer Healthcare Llc Vial container with collar cap
US9757306B2 (en) 2013-03-13 2017-09-12 Bayer Healthcare Llc Vial container with collar cap
CN105540003A (zh) * 2016-02-05 2016-05-04 柳州市人民医院 放射性药物输送盒
KR101938845B1 (ko) * 2018-03-30 2019-01-16 한국원자력연구원 방사성 폐기물 용기
CN108852835A (zh) * 2018-08-03 2018-11-23 江苏苏云医疗器材有限公司 一种静脉配药输注套件及配药方法
ES2942007T3 (es) * 2018-12-03 2023-05-29 Sirtex Medical Inc Aparato para el suministro de microesferas de radioembolización
CN114999699B (zh) * 2022-05-31 2023-05-26 国通(成都)新药技术有限公司 容器及其用途
CN117357399A (zh) * 2022-05-31 2024-01-09 国通(成都)新药技术有限公司 放射性药物的注射系统及其防护罩、以及其用途
CN114822894B (zh) * 2022-05-31 2023-03-24 四川先通原子医药科技有限公司 容置放射性药物药瓶的容器及其用途
GB2624666A (en) * 2022-11-25 2024-05-29 Wellnet Ltd Needle support device and kit for delivery of radiopharmaceutical medicament

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3369121A (en) 1966-04-06 1968-02-13 Squibb & Sons Inc Radioactive package and container therefor
US3673411A (en) 1970-03-03 1972-06-27 Nuclear Associates Inc Holder for radioactive material
US3769490A (en) 1972-03-27 1973-10-30 Squibb & Sons Inc Transparent storage container for tc-99m eluate
EP0005606A1 (en) * 1978-05-12 1979-11-28 Vishnu Shanker Shukla Improvements in and relating to apparatus for administering intravenous drugs
IL79407A (en) 1985-08-01 1991-03-10 Theragenics Corp System and method for delivering insoluble material into a living body
CN87214217U (zh) * 1987-10-15 1988-08-31 山西省卫生防疫站 弹丸注射器
US4851702A (en) * 1987-12-09 1989-07-25 Brandeis University Radiation shield
US6344031B1 (en) * 1989-03-22 2002-02-05 Laurel A. Novacek Safety syringe needle device with interchangeable and retractable needle platform
US5397902A (en) * 1993-12-15 1995-03-14 The Du Pont Merck Pharmaceutical Company Apparatus and method for the preparation of a radiopharmaceutical formulation
US5810768A (en) * 1995-06-07 1998-09-22 Icu Medical, Inc. Medical connector
US5529189A (en) 1995-08-02 1996-06-25 Daxor Corporation Syringe assembly for quantitative measurement of radioactive injectate and kit having same
US5944190A (en) * 1997-05-30 1999-08-31 Mallinckrodt Inc. Radiopharmaceutical capsule safe
IT1297759B1 (it) * 1997-11-13 1999-12-20 Cgm Spa Dispositivo per il prelievo di liquidi corporei e per il loro trasferimento in provette.
US6366633B1 (en) * 1998-08-03 2002-04-02 Eurotope Entwicklungsgesellschaft für Isotopentechnologien mbh Storage and dispatch container for radioactive miniature radiation sources

Also Published As

Publication number Publication date
DK1474809T3 (da) 2009-08-24
AU2003209692A1 (en) 2003-09-04
ATE430366T1 (de) 2009-05-15
CA2472777C (en) 2009-12-29
CN1630914A (zh) 2005-06-22
ES2326313T3 (es) 2009-10-07
KR20040088071A (ko) 2004-10-15
CN1303615C (zh) 2007-03-07
US20100280302A1 (en) 2010-11-04
AR038832A1 (es) 2005-01-26
HK1077395A1 (en) 2006-02-10
JP2005517936A (ja) 2005-06-16
MXPA04007693A (es) 2004-11-10
TW200303223A (en) 2003-09-01
EP1474809A2 (en) 2004-11-10
TWI306769B (en) 2009-03-01
AU2003209692B2 (en) 2008-06-12
EP1474809B1 (en) 2009-04-29
PT1474809E (pt) 2009-07-02
US8292869B2 (en) 2012-10-23
BR0307561A (pt) 2005-01-11
SI1474809T1 (sl) 2009-10-31
CA2472777A1 (en) 2003-08-21
ITRM20020071A0 (it) 2002-02-11
US7842023B2 (en) 2010-11-30
CY1109298T1 (el) 2014-07-02
DE60327421D1 (de) 2009-06-10
JP4481654B2 (ja) 2010-06-16
KR100966281B1 (ko) 2010-06-28
ITRM20020071A1 (it) 2003-08-11
WO2003069632A3 (en) 2003-12-11
US20050154275A1 (en) 2005-07-14
WO2003069632A2 (en) 2003-08-21
PL372052A1 (pl) 2005-07-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL206984B1 (pl) Zbiornik na fiolkę z lekiem promieniotwórczym i zestaw do wlewu leku promieniotwórczego
ES2394492T3 (es) Conjuntos de protección contra radiaciones y procedimientos de utilización de los mismos
US20080260580A1 (en) Method and System for Radiopharmaceutical Kit Preparation
CA2624744C (en) Filling system for potentially hazardous materials
US9324466B2 (en) Transportation container
ES2361787T3 (es) Conjuntos y métodos de blindaje contra la radiación.
CA1252357A (en) System and method for delivering insoluble material into a living body
US20100331600A1 (en) System for dispensing radio-pharmaceuticals and measuring radiation dosage of it
CN217436425U (zh) 一种保持装置和组件
CN114983818B (zh) 放射性药物的注射系统及其用途
US11964131B2 (en) Syringe shield, syringe shipping and administration system, and components therefor
CN114999699B (zh) 容器及其用途
CN114983820B (zh) 放射性药物的注射系统
EP3881878B1 (en) Shielded syringe holding device for filling a syringe with a radioactive solution
EP3754383A1 (en) Device for the preparation of radioactive solutions
WO2013045421A1 (en) Device
CA1243637A (en) Utility tray