PL206951B1 - Urządzenie do cięcia drutu i formowania tulei osłonowej - Google Patents

Urządzenie do cięcia drutu i formowania tulei osłonowej

Info

Publication number
PL206951B1
PL206951B1 PL377382A PL37738203A PL206951B1 PL 206951 B1 PL206951 B1 PL 206951B1 PL 377382 A PL377382 A PL 377382A PL 37738203 A PL37738203 A PL 37738203A PL 206951 B1 PL206951 B1 PL 206951B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
axis
sleeve
hole
opening
rear end
Prior art date
Application number
PL377382A
Other languages
English (en)
Other versions
PL377382A1 (pl
Inventor
Romano Matthys-Mark
Hans Gelpke
Original Assignee
Synthes Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Synthes Gmbh filed Critical Synthes Gmbh
Priority to PL377382A priority Critical patent/PL206951B1/pl
Publication of PL377382A1 publication Critical patent/PL377382A1/pl
Publication of PL206951B1 publication Critical patent/PL206951B1/pl

Links

Landscapes

  • Processing Of Stones Or Stones Resemblance Materials (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do cięcia drutu i formowania tulei osłonowej wyposażone w tuleję zewnętrzną zaopatrzoną w przedni koniec, tylny koniec, oś wzdłużną i w otwór przelotowy oraz w tuleję wewnętrzną również zaopatrzoną w przedni koniec, tylny koniec i w otwór przelotowy, przy czym tuleja wewnętrzna jest osadzona obrotowo w otworze przelotowym tulei zewnętrznej, współosiowo względem tego otworu.
Podczas wykonywania operacji chirurgicznych albo do stabilizowania kości lub ich fragmentów stosuje się często tzw. drut Kirschnera lub inne podobne materiały. Po umieszczeniu w kości drut musi być docięty na odpowiednią długość. Zazwyczaj drut skraca się za pomocą standardowych narzędzi przeznaczonych do tego celu.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr US 4,051,596 HOFMANN jest znane narzędzie do cięcia drutu wyposażone w dwie współosiowe tuleje, przy czym jedna tuleja o mniejszej średnicy jest obrotowo osadzona w drugiej tulei. Krawędzie tnące są umieszczone również współosiowo względem osi tulei. Niedogodnością tego znanego rozwiązania jest pozostający w miejscu cięcia grat, ostre krawędzie lub również niekorzystne ostre zakończenia, które mogą powodować podrażnienie miękkich tkanek.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji urządzenia tnącego wyposażonego w co najmniej jedną wykonaną w kształcie okręgu krawędź tnącą osadzoną obrotowo względem osi drutu, które wyeliminuje tworzenie się gratu na powierzchni cięcia i jednocześnie umożliwi wciśnięcie na końcówkę drutu Kirschnera tulei osłonowej.
Cel wynalazku zrealizowano w urządzeniu do cięcia drutu i formowania tulei osłonowej, które charakteryzuje się tym, że przedni koniec ścianki otworu przelotowego wykonanego w tulei wewnętrznej jest wyposażony w wykonaną w kształcie okręgu pierwszą krawędź tnącą umieszczoną współosiowo względem osi tego otworu. Również przedni koniec otworu przelotowego wykonanego w tulei zewnętrznej jest zaopatrzony w przewężenie, którego oś jest umieszczona równolegle do osi otworu przelotowego i przesunięta względem niej o wymiar a > 0. Natomiast oś otworu przelotowego w tulei wewnętrznej jest umieszczona równolegle do osi otworu przelotowego w tulei zewnętrznej i jest przesunięta względem niej o wymiar b > 0.
W rozwiązaniu według wynalazku ś rednica d otworu przelotowego w tulei wewnę trznej, w której umieszcza się drut jest mniejsza od średnicy D przewężenia otworu przelotowego w tulei zewnętrznej, w której umieszcza się tuleję osł onową . Tylna ś cianka otworu centralnego w tulei osł onowej jest zaopatrzona w krawędź tnącą umieszczoną współosiowo względem osi tego otworu. Drugą krawędź tnącą tworzy przedni koniec tulei wewnętrznej.
Innym korzystnym rozwiązaniem według wynalazku jest takie dobranie wartości mimośrodów, aby mimośrodowość a osi otworu przelotowego w tulei zewnętrznej względem osi obudowy urządzenia była większa niż mimośrodowość b tej osi względem osi otworu przelotowego w tulei wewnętrznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu obrócenie tulei zewnętrznej względem wewnętrznej powoduje przecięcie drutu Kirschnera umieszczonego w urządzeniu.
Co najmniej jeden tylny koniec tulei jest wyposażony w dźwignię obsługową ustawioną prostopadle względem osi otworów przelotowych, za pomocą której uzyskuje się duże siły tnące. W innym korzystnym rozwiązaniu według wynalazku urządzenie jest dodatkowo wyposażone w tuleję osłonową zaopatrzoną w tylny koniec, przedni koniec i otwór centralny. Tuleja osłonowa jest osadzona przesuwnie w przewężeniu w otworze w tulei zewnętrznej, równolegle do jego osi. Tylny koniec tulei osłonowej przylega do przedniego końca tulei wewnętrznej.
Jeżeli tuleja osłonowa nie zostanie umieszczona w otworze w przewężeniu, nie będzie możliwe przecięcie drutu. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się dodatkowe zabezpieczenie, że ostre, nieosłonięte krawędzie drutu nie spowodują podrażnienia miękkich tkanek. W innym korzystnym rozwiązaniu według wynalazku urządzenie do cięcia drutu jest wyposażone w obudowę zaopatrzoną w oś, w przedni koniec, tylny koniec i komorę do osadzenia tulei zewnętrznej i wewnętrznej. W przednim końcu obudowy urządzenia jest wykonany otwór, którego oś jest umieszczona równolegle do osi obudowy i przesunięta względem tej osi o wymiar c >0. Średnica tego otworu jest korzystnie równa zewnętrznej średnicy tulei osłonowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskuje się możliwość tworzenia połączenia tulei osłonowej z drutem Kirschnera za pomocą zgniecenia.
Tuleja wewnętrzna albo zewnętrzna jest korzystnie wyposażona w zabierak, zaś druga tuleja jest wyposażona w szczelinę. Swobodny kąt obrotu zabieraka w szczelinie wynosi α. Wartość kąta α
PL 206 951 B1 mieści się w zakresie od 90° do 180°. Dzięki takiemu rozwiązaniu po zakończeniu procesu cięcia tuleje nie obracają się względem siebie, natomiast mogą się jednocześnie obrócić w obudowie. Obrót obu tulei jednocześnie umożliwia zagniecenie tulei osłonowej na końcówce drutu.
Mimośrodowość a wynosi korzystnie od 0,2 mm do 0,8 mm, mimośrodowość b wynosi od 0,2 do 0,8 mm i mimośrodowość c wynosi od 0,05 mm do 0,4 mm.
Urządzenie jest wyposażone w odsadzenie utworzone za pomocą przewężenia w otworze przelotowym w tulei zewnętrznej, umieszczone prostopadle do osi tego otworu. Dzięki takiemu rozwiązaniu tworzą się wykonane w kształcie okręgów krawędzie tnące na wylocie otworu tulei wewnętrznej i na przejściu z powierzchni przylegania do przewężenia w tulei zewnętrznej.
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku nie ma konieczności stosowania dodatkowej obróbki krawędzi utworzonych po cięciu drutu. Rozwiązanie eliminuje tworzenie się na krawędzi gratu, ostrych kantów. Dzięki prowadzeniu drutu Kirschnera w otworze uzyskana powierzchnia cięcia jest ustawiona prostopadle do osi tego drutu.
Urządzenie do cięcia i formowania jest uwidocznione w przykładowym rozwiązaniu na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie według wynalazku w przekroju podłużnym; fig. 2 to samo urządzenie w przekroju B-B według fig. 1; fig. 3 to samo urządzenie w widoku z przodu, przy czym tuleje wewnętrzna i zewnętrzna i obudowa są ustawione w położeniu umożliwiającym wprowadzenie tulei osłonowej i drutu Kirschnera; fig. 4 to samo urządzenie w widoku z przodu, przy czym tuleje wewnętrzna i zewnętrzna są obrócone względem siebie oraz fig. 5 urządzenie tnące również według fig. 1 w widoku z przodu, przy czym tuleje wewnętrzna i zewnętrzna są obrócone względem siebie i wzglę dem obudowy.
Urządzenie 1 do cięcia drutu i formowania tulei osłonowej jest wyposażone w obudowę 5 wykonaną w kształcie wydrążonego cylindra. Wzdłuż osi 2 obudowy 5 jest umieszczona komora 8 oraz dwie tuleje 3, 4 osadzone obrotowo względem tej osi. W zewnętrznej tulei 4 o osi wzdłużnej 28 jest wykonany otwór przelotowy 14 o osi 9, która jest równoległa i jednocześnie przesunięta względem osi 28 tulei 4. W otworze 14 jest osadzona obrotowo tuleja wewnętrzna 3_współosiowo względem osi 9. Zewnętrzna powierzchnia tulei zewnętrznej 4 jest wykonana w kształcie walca o osi 28, natomiast zewnętrzna powierzchnia tulei wewnętrznej 3 jest wykonana w kształcie walca o osi pokrywającej się z osią 9 otworu 14. Tuleja wewnętrzna 3 jest również zaopatrzona w otwór przelotowy 12, którego oś 13 jest ustawiona mimośrodowo względem osi 9. W otworze 12 podczas pracy urządzenia 1 umieszcza się drut Kirschnera 20 lub inny podobny materiał. Przedni koniec 18 otworu 14 w zewnętrznej tulei 4 jest wyposażony w przewężenie 17, które tworzy powierzchnię oporową 23 prostopadłą do osi 9 tego otworu, na której opiera się przedni koniec 19 tulei wewnętrznej 3. Wykonana w kształcie okręgu ostra krawędź wylotu otworu 12 umieszczona przy przednim końcu 19 tulei wewnętrznej 3 tworzy pierwszą krawędź tnąca 15. W przykładowym rozwiązaniu według wynalazku tuleję osłonowa 24 wprowadza się w przewężenie 17 wykonane w zewnętrznej tulei 4. Kształt centralnego otworu 30 w tulei osłonowej 24 jest dostosowany do umieszczenia w nim drutu Kirschnera 20, przy czym oba końce tego otworu są wyposażone w ostre krawędzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu na końcu tulei osłonowej 24 tworzy się druga krawędź tnąca 16 współpracująca z pierwszą krawędzią 15. Mimośrodowość a osi 9 otworu 14, w którym jest osadzona tuleja wewnętrzna 3 względem osi 2 obudowy 5 oraz mimośrodowość b osi 13 otworu 12, w którym umieszcza się drut Kirschnera 20 względem osi 9, umożliwiają obrócenie tulei wewnętrznej 3 względem tulei zewnętrznej 4 do położenia, w którym otwór 12 jest ustawiony współosiowo z otworem 30 w tulei osłonowej 24. W takim położeniu tulei wewnętrznej 3 (fig. 3) możliwe jest wprowadzenie drutu Kirschnera 20 przez otwór centralny 30 w tulei 24 do otworu 12 w tulei wewnętrznej 3. Obrócenie tulei wewnętrznej 3 względem zewnętrznej 4 (fig. 4 i 5) powoduje wzajemne przesunięcie się ustawionych mimośrodowo względem siebie krawędzi tnących 15 i 16 i odcięcie drutu 20. Urządzenie 1 obsługuje się za pomocą uchwytu 6 umieszczonego prostopadle do osi 9 na tylnym końcu 27 obudowy 5 oraz dźwigni 7 umieszczonej na tylnym końcu 21 tulei wewnętrznej 3,również prostopadle do tej osi.
Za pomocą urządzenia tnącego 1 według wynalazku równocześnie z cięciem drutu Kirschnera 20 można również umocować na tylnym końcu tego drutu tuleję osłonową 24. Podczas tej operacji ściankę zewnętrzną 32 tulei osłonowej 24 osadzonej na drucie Kirschnera 20 zaciska się ustawiając przewężenie 17 w tulei zewnętrznej 4 mimośrodowo względem otworu 25 umieszczonego w przednim końcu obudowy 5. Natomiast dzięki odpowiedniemu dobraniu wartości mimośrodów a, b i c, przy czym musi być spełniony warunek, że a - b = c,
PL 206 951 B1 w przedstawionym na fig. 3 wzajemnym położeniu tulei wewnętrznej 3, zewnętrznej 4 i obudowy 5, uzyskuje się możliwość wprowadzenia tulei osłonowej 24 współosiowo względem osi 13 otworu 12 w otwór 25 umieszczony w przednim końcu 26 obudowy 5 i w przewężenie 17 w przednim końcu 18 tulei zewnętrznej 4 oraz jednocześnie możliwość wprowadzenia drutu 20 przez otwór centralny 30 w tulei osłonowej 24 do otworu 12 również współosiowo względem osi 13.
Tylny koniec 22 tulei zewnętrznej 4 jest wykonany jako półskorupa. Dzięki takiemu rozwiązaniu koniec 22 jest wyposażony w szczelinę 35 tworzącą dwie powierzchnie oporowe 37 umieszczone równolegle do osi wzdłużnej 2 obudowy 5. Osadzony na tylnym końcu 21 tulei wewnętrznej 3 i wystający w kierunku promieniowym zabierak 10 umożliwia swobodny obrót tulei wewnętrznej 3 względem zewnętrznej 4 o kąt 135°. Obrócenie dźwigni 7 względem uchwytu 6 o większy kąt powoduje jednoczesne obrócenie obu tulei 3, 4 względem obudowy 5 i przez to obrócenie przewężenia 17 z tuleją osłonową 24 względem otworu 25 w obudowie 5. Mimośrodowe ustawienie osi 29 otworu 25 względem osi 11 przewężenia 17 powoduje ściśnięcie tulei 24 przez ścianki otworu 25 i przewężenia 17 oraz umocowanie tej tulei na drucie Kirschnera 20.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do cięcia drutu i formowania tulei osłonowej wyposażone w tuleję zewnętrzną zaopatrzoną w przedni koniec, tylny koniec, oś wzdłużną i w otwór przelotowy oraz w tuleję wewnętrzną również zaopatrzoną w przedni koniec, tylny koniec i w otwór przelotowy o średnicy d, w którym umieszcza się drut Kirschnera, osadzoną obrotowo i współosiowo w otworze przelotowym tulei zewnętrznej, przy czym otwór przelotowy w przednim końcu tulei zewnętrznej jest zaopatrzony w przewężenie o średnicy D, w którym umieszcza się tuleję osłonową drutu Kirschnera, przy czym oś tego przewężenia jest równoległa do osi otworu przelotowego i odległość między tymi osiami jest większa od zera, jednocześnie oś otworu w tulei wewnętrznej jest równoległa do osi otworu w tulei zewnętrznej i również odstęp między tymi osiami jest większy od zera, znamienne tym, że średnica wewnętrzna (D) przewężenia (17) otworu przelotowego (14) w tulei zewnętrznej (4) jest większa od średnicy (d) otworu przelotowego (12) w tulei wewnętrznej (3), zaś ścianka otworu (12) umieszczona od strony przedniego końca (19) tulei wewnętrznej (3) jest wyposażona w wykonaną w kształcie okręgu pierwszą krawędź tnącą (15) umieszczoną współosiowo względem osi (13) tego otworu, przy czym urządzenie (1) jest wyposażone w obudowę (5) o osi (2), zaopatrzoną w przedni koniec (26), tylny koniec (27) i komorę (8) umieszczoną równolegle do osi (2) oraz w otwór (25) przechodzący przez komorę (8) w przedniej części (26) obudowy (5), zaś oś (29) tego otworu jest umieszczona równolegle do osi (2) obudowy (5) i przesunięta względem tej osi o wymiar c >0.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że mimośrodowość (a) osi (9) otworu przelotowego (14) w tulei zewnętrznej (4) względem osi (2) obudowy (5) urządzenia (1) jest większa niż mimośrodowość (b) tej osi względem osi (13) otworu przelotowego (12) w tulei wewnętrznej (3).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że co najmniej jeden tylny koniec (21, 22) tulei (3, 4) jest wyposażony w dźwignię obsługową (7) ustawioną prostopadle względem osi (9, 13) otworów przelotowych (12, 14).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest dodatkowo wyposażone w tuleję osłonową (24) zaopatrzoną w tylny koniec (33), przedni koniec (34) i otwór centralny (30).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że jest wyposażone w utworzone przez przewężenie (17) odsadzenie (31) o powierzchni oporowej (23) umieszczonej prostopadle do osi (9) otworu przelotowego (14), do której przylega przedni koniec (19) tulei wewnętrznej (3).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że tuleja osłonowa (24) jest osadzona przesuwnie w przewężeniu (17) równolegle do jego osi (11) i że tylny koniec (33) tej tulei przylega do przedniego końca (19) tulei wewnętrznej (3).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że tylna ścianka otworu centralnego (30) w tulei osłonowej (24) jest zaopatrzona w krawędź tnącą (16) umieszczoną współosiowo względem osi (11) tego otworu.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że średnica otworu (29) jest równa średnicy zewnętrznej tulei osłonowej (24).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dźwignia obsługowa (7) jest umocowana na tylnym końcu (21) tulei wewnętrznej (3).
    PL 206 951 B1
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że jedna z tulei (3, 4) jest wyposażona w zabierak (10) i druga z tulei (3, 4) jest wyposażona w szczelinę (35), przy czym swobodny kąt obrotu zabieraka (10) w szczelinie (35) wynosi α.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że kąt swobodnego obrotu zabieraka (10) w szczelinie (35) mieści się w zakresie od 90° do 180°.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że oś (13) otworu przelotowego (12) jest odsunięta o odległość mieszczącą się w zakresie od 0,2 mm do 0,8 mm.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że mimośrodowość (α) osi (9) otworu przelotowego (14) w tulei zewnętrznej (4) względem osi (2) obudowy (5) urządzenia (1) mieści się w zakresie od 0,4 mm do 0,6 mm.
  14. 14. Urządzenie według zastrz.1, znamienne tym, że mimośrodowość (b) osi (13) otworu przelotowego (12) w tulei wewnętrznej (3) względem osi (9) otworu przelotowego (14) tulei zewnętrznej (4) mieści się w zakresie od 0,2 mm do 0,8 mm.
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że mimośrodowość wypadkowa (c) mieści się w zakresie od 0,05 mm do 0,5 mm.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że mimośrodowość wypadkowa (c) mieści się w zakresie od 0,1 mm do 0,3 mm.
PL377382A 2003-03-21 2003-03-21 Urządzenie do cięcia drutu i formowania tulei osłonowej PL206951B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL377382A PL206951B1 (pl) 2003-03-21 2003-03-21 Urządzenie do cięcia drutu i formowania tulei osłonowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL377382A PL206951B1 (pl) 2003-03-21 2003-03-21 Urządzenie do cięcia drutu i formowania tulei osłonowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL377382A1 PL377382A1 (pl) 2006-02-06
PL206951B1 true PL206951B1 (pl) 2010-10-29

Family

ID=37945312

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377382A PL206951B1 (pl) 2003-03-21 2003-03-21 Urządzenie do cięcia drutu i formowania tulei osłonowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL206951B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL377382A1 (pl) 2006-02-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7316688B2 (en) Cutting and forming device
CA2403972C (en) Method and apparatus for forming a cavity in soft tissue or bone
US5211645A (en) Device for guiding an internal saw for long tubular bone osteotomy
EP2303147B1 (en) An instrument for forming a cavity within a bone
JP6151180B2 (ja) 髄内釘
US8562635B2 (en) Device for converting a rotary motion into an oscillating motion
JP2983485B2 (ja) 膝蓋骨切削器具
US20210330338A1 (en) Graft placement system and method
US8343158B2 (en) Tool for forming a cavity within a bone
EP1227761A1 (en) Bone resection device
JPH0328943B2 (pl)
WO2001049333A9 (en) Methods for manufacturing skeletal implants
JP2006167453A (ja) 骨腔部中ぐり用具
AU2014226308A1 (en) Universal length screw design and cutting instrument
EP0640318A1 (en) Endomedullar nail for reducing proximal femur fractures and apparatus for locating the nail
PL206951B1 (pl) Urządzenie do cięcia drutu i formowania tulei osłonowej
KR20040013128A (ko) 절삭공구용 에러 방지 방법 및 그 장치
JP2004223261A (ja) 近位大腿骨用穿孔具
JP2023030157A (ja) ドリルガイド
ZA200506742B (en) Cutting and forming device
US20230060073A1 (en) Apparatus and methods for joining bones
US7062858B2 (en) Hand tool and knife for deburring
JP2007160472A5 (pl)
JP2005334446A (ja) 骨手術用案内装置
KR200243822Y1 (ko) 박판용 천공커터

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130321