PL206460B1 - Środek do identyfikacji składników i kompozycji organicznych występujących w stanie ciekłym lub stałym - Google Patents
Środek do identyfikacji składników i kompozycji organicznych występujących w stanie ciekłym lub stałymInfo
- Publication number
- PL206460B1 PL206460B1 PL378493A PL37849305A PL206460B1 PL 206460 B1 PL206460 B1 PL 206460B1 PL 378493 A PL378493 A PL 378493A PL 37849305 A PL37849305 A PL 37849305A PL 206460 B1 PL206460 B1 PL 206460B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- agent
- weight
- parts
- alcohols
- identification
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C10—PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
- C10L—FUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
- C10L3/00—Gaseous fuels; Natural gas; Synthetic natural gas obtained by processes not covered by subclass C10G, C10K; Liquefied petroleum gas
- C10L3/003—Additives for gaseous fuels
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C10—PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
- C10L—FUELS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NATURAL GAS; SYNTHETIC NATURAL GAS OBTAINED BY PROCESSES NOT COVERED BY SUBCLASSES C10G, C10K; LIQUEFIED PETROLEUM GAS; ADDING MATERIALS TO FUELS OR FIRES TO REDUCE SMOKE OR UNDESIRABLE DEPOSITS OR TO FACILITATE SOOT REMOVAL; FIRELIGHTERS
- C10L5/00—Solid fuels
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Investigating Or Analyzing Non-Biological Materials By The Use Of Chemical Means (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
Description
(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 206460 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 378493 (51) Int.Cl.
G01N 21/64 (2006.01) C10L 1/22 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 20.12.2005
Środek do identyfikacji składników i kompozycji organicznych występujących w stanie ciekł ym lub stałym
(73) Uprawniony z patentu: TERMO ORGANIKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚ CIĄ , Kraków, PL | |
(43) Zgłoszenie ogłoszono: | |
25.06.2007 BUP 13/07 | (72) Twórca(y) wynalazku: WIESŁAW ZADĘCKI, Zabrze, PL DARIUSZ STACHURA, Kraków, PL WITOLD RAMS, Oświęcim - Brzezinka, PL |
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: | |
31.08.2010 WUP 08/10 | (74) Pełnomocnik: |
rzecz. pat. Marek Joanna Kancelaria Patentowa WIMA-PATENT |
PL 206 460 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest środek do identyfikacji składników i kompozycji organicznych występujących w stanie ciekłym lub stałym. Środki takie wykorzystywane są do homogenizacji mieszanin, określania wybranych składników mieszanin, neutralizacji centr energetycznych, orientacji osiowych (kierunkowych) składników decydujących o parametrach technologicznych, oraz do ograniczania stopnia anizotropii i generacji strumieni energetycznych.
Środki te, użyte w różnego rodzaju kompozycjach, mają szerokie zastosowanie w budownictwie, gospodarce oraz transporcie.
Podstawowymi składnikami środków tego typu są związki stylbenowe a zwłaszcza jego pochodne, szczególnie w postaci pochodnych 4,4'-bis(s-triazynylo-)diamino-2,2'-disulfostilbenu, których otrzymywanie ujawnione jest w zgłoszeniu patentowym P. 313640.
Znane ze zgłoszenia patentowego P. 378142 jest zastosowanie pochodnych stylbenowych, które zaszczepione są dwuamidem kwasu węglowego i służą do preparacji różnego rodzaju tworzyw, zabezpieczając je przed działaniem promieniowania ultrafioletowego i ozonu.
Polskie zgłoszenie patentowe P. 328843 ujawnia sposób znakowania papieru, mas plastycznych i szkieł nieorganicznych polegający na dodawaniu, w trakcie wytwarzania, w całości lub w niektórych miejscach, substancji zawierających znacznik, będący luminoforem, w którym matrycą są fluorki, korzystnie LaF3 lub KYF4 domieszkowane jonami metali ziem rzadkich, wykazującymi jednocześnie stokesowską i antystokesowską emisję, korzystnie są to Yb, Er, Ho lub Tm. Materiały takie mogą być dodawane jako komponenty bezpośrednio do papieru, tworzywa sztucznego lub szkła bądź w niektóre jego miejsca w postaci innych materiałów nasączonych luminoforami - paski papieru (konfetti), sukna, tworzywa, szkła, itp.
Inny polski opis patentowy 197183 ujawnia preparaty barwnikarskie do barwienia i znakowania produktów ropopochodnych, zwłaszcza olejów mineralnych oraz sposób otrzymywania tych preparatów. Ujawnione tam preparaty mają postać płynu, który stanowi roztwór barwników w rozpuszczalniku organicznym mieszającym się z produktami ropopochodnymi, w ksylenie, toluenie lub w lekkim oleju opałowym bądź w ich mieszaninie.
Znane z opisu patentowego 175152 jest zastosowanie związków z grupy ftalocyjanin, naftalocyjanin, kompleksów niklu z ditiolenami, związków aminowych pochodnych amin aromatycznych, barwników metinowych albo barwników kwasu azulenokwadratowego, które wykazują maksimum absorpcji w zakresie od 600 do 1200 nm i/lub maksimum fluorescencji w zakresie od 620 do 1200 nm jako środki znakujące dla cieczy.
Z powyższego opisu znany jest również sposób detekcji środków znakujących w cieczach, jak również odpowiedni do tego celu detektor.
Europejski patent PCT/EP97/03880 dostarcza informacji na temat sposobu modyfikacji ciekłego paliwa węglowodorowego, polegającego na dodaniu do paliwa dającego się zidentyfikować znacznika, wykrywalnej ilości co najmniej jednego węglowodoru C7-20 zawierającego co najmniej jeden niearomatyczny pierścień karbocykliczny o co najmniej 7 atomach węgla w pierścieniu.
Pewną niedogodnością pochodnych stylbenowych w różnych zastosowaniach jest ich brak rozpuszczalności w rozpuszczalnikach i związkach organicznych, jedynie przy częściowej rozpuszczalności niektórych z tych pochodnych w wodzie.
Celem wynalazku było opracowanie środka dającego możliwości znakowania wybranych składników, względnie preparatów, w celu określania prawidłowości stechiometrycznej i rozkładowej, niekorzystnego grupowania składników decydujących o założonych właściwościach oraz określania pochodzenia składników względnie preparatów i kompozycji organicznych występujących w stanie ciekłym lub stałym.
Istotą wynalazku jest zatem środek do identyfikacji składników i kompozycji organicznych występujących w stanie ciekłym lub stałym, zawierający pochodne stylbenowe w postaci stałej i/łub ciekłej, i opcjonalnie dwuamid kwasu węglowego, miedź w postaci metalicznej lub jej związków, zwłaszcza po mikronizacji, jony metali ziem rzadkich wykazujące jednocześnie emisję stokesowską i antystokesowską, który według wynalazku zawiera ponadto alkohole dwuwodorotlenowe w ilości 0,1-28,5 części wagowych, środki powierzchniowo czynne jonowe i/lub niejonowe w ilości 0,1-73,5 części wagowych oraz wyższe alkohole jednowodorotlenowe i trójwodorotlenowe w ilości 0,2-55,5 części wagowych.
PL 206 460 B1
Korzystnie środkiem powierzchniowo czynnym jest mieszanina eteru polioksyetylenowego alkoholu izobutylowego i/lub soli sodowej sulfonowanych alfa olefin C14-16 i/lub soli sodowej siarczanowanego oksyetylenowanego (3) alkoholu C12-C15 oraz n-Butanolu.
Korzystnie wyższymi alkoholami według wynalazku są glikole i/lub gliceryna i/lub alkohole zawierające węgiel powyżej C2.
Obecność wybranych środków powierzchniowo czynnych w środku według wynalazku powoduje obniżenie napięcia powierzchniowego mieszanin, szczególnie przy zastosowaniu układów jonowych i/lub niejonowych, ułatwia dyspergowanie pochodnych stylbenowych w fazie ciekłej i gazowej, natomiast fazie stałej spreparowanego środkiem według wynalazku tworzywa, obecność tych środków powoduje zwiększenie adhezji w strefie międzyziarnowej ograniczając kohezję mieszanin.
Nieoczekiwanie okazało się, że obecność wybranych środków powierzchniowo czynnych i odpowiednich alkoholi w środku według wynalazku powoduje powstanie roztworów i zawiesin pochodnych stylbenowych, stabilnych w szerokim zakresie stężeń (do 50%) jak i po wprowadzeniu do faz ciekłych (węglowodory, woda, itp.).
W kontakcie z tworzywami takimi jak styropian czy poliuretany, ś rodek wedł ug wynalazku powoduje powstanie nowego rodzaju powierzchni, szczególnie po operacji cięcia (formatowania) styropianu, poliuretanu, itp., dzięki zamierzonej destrukcji komórek i neutralizacji statycznej wykazującej, nieoczekiwanie, optyczną matowość (brak odbicia promieni świetlnych) i ograniczenie generacji tarciowych ładunków elektrostatycznych oraz ograniczenie porowatości tworzyw spienionych szczególnie styropianu.
Środek według wynalazku może być stosowany jako znacznik, który metodami nieniszczącymi umożliwia w szczególności określenie defektów strukturalnych polegających na braku ciągłości tworzywa, kontrolę składu i struktury oraz monitorowanie tworzyw o różnych współczynnikach rozszerzalności liniowej i objętościowej w funkcji czasu i temperatury po zadaniu strumieniami promieniowania ultrafioletowego.
Środek według wynalazku ma również zastosowanie do modyfikacji środków gaśniczych, szczególnie pianotwórczych oraz do wytwarzania sztucznego śniegu i sztucznego lodu.
Metody nieniszczące, według wynalazku, polegają na wykorzystaniu urządzeń generujących promienie ultrafioletowe i/lub podczerwień lub na wykorzystaniu lasera o długości fali 0,94 do 1,05 μm, umożliwiając w ten sposób monitorowanie, czyli oświetlenie tworzyw w czasie eksploatacji, co uwidacznia znajdujące się w środku według wynalazku pochodne stylbenowe i ich penetrację sorpcyjną w składniki mieszanin, stopów czy polimerów.
Przedmiot według wynalazku przedstawiony jest bliżej w korzystnych przykładach wykonania:
P r z y k ł a d 1
Do pojemnika zaopatrzonego w mieszadło wolnoobrotowe, wprowadza się następujące składniki:
części wagowych Sulforokanolu L327 produkowanego przez PCC Rokita SA części wagowych Rosulfanu-L produkowanego przez PCC Rokita SA części wagowych n-Butanolu części wagowych glikolu etylowego oraz części wagowe pochodnych 4,4'-bis(s-triazynylo-)diamino-2,2'-disulfostilbenu.
Całość miesza się w temperaturze otoczenia do całkowitego rozpuszczenia pochodnych stylbenowych otrzymując środek według wynalazku.
P r z y k ł a d 2
Do pojemnika zaopatrzonego w mieszadło wolnoobrotowe, wprowadza się następujące składniki:
części wagowych Sulforokanolu L327 produkowanego przez PCC Rokita SA części wagowych Rosulfanu-L produkowanego przez PCC Rokita SA części wagowych glikolu etylowego części wagowych dwuamidu kwasu węglowego oraz części wagowe pochodnych 4,4'-bis(s-triazynylo-)diamino-2,2'-disulfostilbenu
Całość miesza się w temperaturze otoczenia do całkowitego rozpuszczenia pochodnych stylbenowych otrzymując środek według wynalazku.
P r z y k ł a d 3
Do pojemnika zaopatrzonego w mieszadło wolnoobrotowe, wprowadza się następujące składniki:
części wagowych Sulforokanolu L327 produkowanego przez PCC Rokita SA
PL 206 460 B1 części wagowych Rosulfanu-L produkowanego przez PCC Rokita SA 28 części wagowych n-Butanolu 15 części wagowych glikolu etylowego części wagowe pochodnych 4,4'-bis(s-triazynylo-)diamino-2,2'-disulfostilbenu oraz
4,5 części wagowych siarczanu miedziowego
Całość miesza się w temperaturze otoczenia do całkowitego rozpuszczenia pochodnych stylbenowych otrzymując środek według wynalazku.
P r z y k ł a d 4
Do pojemnika zaopatrzonego w mieszadło wolnoobrotowe, wprowadza się następujące składniki:
części wagowych Sulforokanolu L327 produkowanego przez PCC Rokita SA 39 części wagowych Rosulfanu-L produkowanego przez PCC Rokita SA części wagowych n-Butanolu części wagowych alkoholu izopropylenowego 12 części wagowych glikolu etylowego części wagowych dwuamidu kwasu węglowego części wagowe pochodnych 4,4'-bis(s-triazynylo-)diamino-2,2'-disulfostilbenu oraz
1,5 części wagowej fazy LiYF4:Yb, Dy
Całość miesza się w temperaturze otoczenia do całkowitego rozpuszczenia pochodnych stylbenowych otrzymując środek według wynalazku.
Powstały środek według wynalazku stosuje się jako znacznik do tworzyw takich jak styropian, poliuretan, beton, ceramika, etc. w dawce ogólnie stosowanej dla tych środków.
Claims (3)
- Zastrzeżenia patentowe1. Środek do identyfikacji składników i kompozycji organicznych występujących w stanie ciekłym lub stałym, zawierający pochodne stylbenowe w postaci stałej i/lub ciekłej, i opcjonalnie dwuamid kwasu węglowego, miedź w postaci metalicznej lub jej związków, zwłaszcza po mikronizacji, jony metali ziem rzadkich wykazujące jednocześnie emisję stokesowską i antystokesowską, znamienny tym, że zawiera ponadto alkohole dwuwodorotlenowe w ilości 0,1-28,5 części wagowych, środki powierzchniowo czynne jonowe i/lub niejonowe w ilości 0,1-73,5 części wagowych oraz wyższe alkohole jednowodorotlenowe i trójwodorotlenowe w ilości 0,2-55,5 części wagowych.
- 2. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że środkiem powierzchniowo czynnym jest mieszanina eteru polioksyetylenowego alkoholu izobutylowego i/lub soli sodowej sulfonowanych alfa olefin C14-16 i/lub soli sodowej siarczanowanego oksyetylenowanego (3) alkoholu C12-C15 oraz n-Butanolu.
- 3. Środek według zastrz. 1, znamienny tym, że wyższymi alkoholami są glikole i/lub gliceryna i/lub alkohole zawierające węgiel powyżej C2.
Priority Applications (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL378493A PL206460B1 (pl) | 2005-12-20 | 2005-12-20 | Środek do identyfikacji składników i kompozycji organicznych występujących w stanie ciekłym lub stałym |
PCT/PL2006/000092 WO2007073223A1 (en) | 2005-12-20 | 2006-12-18 | Agent for modification and identification of components and compositions comprising at least a stilbene derivate, a surface active agent and mono and trihydroxylic alcohols |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL378493A PL206460B1 (pl) | 2005-12-20 | 2005-12-20 | Środek do identyfikacji składników i kompozycji organicznych występujących w stanie ciekłym lub stałym |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL378493A1 PL378493A1 (pl) | 2007-06-25 |
PL206460B1 true PL206460B1 (pl) | 2010-08-31 |
Family
ID=37983678
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL378493A PL206460B1 (pl) | 2005-12-20 | 2005-12-20 | Środek do identyfikacji składników i kompozycji organicznych występujących w stanie ciekłym lub stałym |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL206460B1 (pl) |
WO (1) | WO2007073223A1 (pl) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US9410896B2 (en) | 2012-09-26 | 2016-08-09 | RR Donnelley Europe—SP. Z O.O. | Method of measurement of aromatic varnish application |
Family Cites Families (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2267758A (en) * | 1937-05-20 | 1941-12-30 | Nat Marking Mach Co | Ink for textile marking |
JPS56112991A (en) * | 1980-02-09 | 1981-09-05 | Tsutomu Morita | Emulsifier for automobile gasoline or similar fuel |
JPH06102873B2 (ja) * | 1985-03-07 | 1994-12-14 | 日本化薬株式会社 | 疎水性材料の標識付与法 |
MY119907A (en) * | 1996-07-16 | 2005-08-30 | Shell Int Research | Liquid hydrocarbon fuel composition |
US6410926B1 (en) * | 1999-10-01 | 2002-06-25 | Ppg Industries Ohio, Inc. | Coating with optical taggent |
US6645391B2 (en) * | 2001-07-13 | 2003-11-11 | Hazard Control Technologies | Visibility enhancement composition |
-
2005
- 2005-12-20 PL PL378493A patent/PL206460B1/pl unknown
-
2006
- 2006-12-18 WO PCT/PL2006/000092 patent/WO2007073223A1/en active Application Filing
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US9410896B2 (en) | 2012-09-26 | 2016-08-09 | RR Donnelley Europe—SP. Z O.O. | Method of measurement of aromatic varnish application |
DE112013004729B4 (de) | 2012-09-26 | 2018-12-27 | LSC Communications Europe-SP. z o. o. | Verfahren zum Messen eines aromatischen Lackauftrags |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO2007073223A1 (en) | 2007-06-28 |
PL378493A1 (pl) | 2007-06-25 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Giorgi et al. | New methodologies for the conservation of cultural heritage: micellar solutions, microemulsions, and hydroxide nanoparticles | |
Sarkar et al. | Micellization of alkyl-propoxy-ethoxylate surfactants in water− polar organic solvent mixtures | |
Standnes et al. | Wettability alteration in chalk: 2. Mechanism for wettability alteration from oil-wet to water-wet using surfactants | |
Rodríguez et al. | Effects of ethylene glycol addition on the aggregation and micellar growth of gemini surfactants | |
US7803744B2 (en) | Carbon dioxide foamed fluids | |
Srivastava et al. | Effects of silica nanoparticles and polymers on foam stability with sodium dodecylbenzene sulfonate in water–liquid paraffin oil emulsions at high temperatures | |
Wandruszka | Luminescence of micellar solutions | |
Rakowska et al. | Experimental study on surface activity of surfactants on their ability to cleaning oil contaminations | |
Baglioni et al. | Nonionic surfactants for the cleaning of works of art: insights on acrylic polymer films dewetting and artificial soil removal | |
Xu et al. | Adsorption characteristics, isotherm, kinetics, and diffusion of nanoemulsion in tight sandstone reservoir | |
Alami et al. | Investigation on the Microstructures in Mixtures of Water with the Nonionic Surfactants C8E5, C10E6, and C10E8 in the Whole Range of Composition | |
US5149138A (en) | Method of applying a fluorescent marking composition | |
Das et al. | A methodology for chemical formulation for wettability alteration induced water imbibition in carbonate reservoirs | |
PL206460B1 (pl) | Środek do identyfikacji składników i kompozycji organicznych występujących w stanie ciekłym lub stałym | |
Guo et al. | Phase compositions of styrene oil-in-water microemulsions | |
Hinnant et al. | Exploring synergistic fire suppression of siloxane-glycoside firefighting foam using sulfonated hydrotrope additives to alter surfactant aggregation in solution | |
Sun et al. | Measurement of reversible rate of conservation materials based on gel cleaning approach | |
Pi et al. | Salt effect on the interactions between gemini surfactant and oppositely charged polyelectrolyte in aqueous solution | |
Li et al. | Vesicles of a New Salt‐Free Cat‐anionic Fluoro/Hydrocarbon Surfactant System | |
Weers et al. | Structure/performance relationships in monoalkyl/dialkyl cationic surfactant mixtures | |
Wrenn et al. | Dispersibility of crude oil in fresh water | |
Tafur et al. | Evaluation of surface-active ionic liquids in smart water for enhanced oil recovery in carbonate rocks | |
Rangarajan et al. | Characterization of hydrogels using luminescence spectroscopy | |
Mchedlov-Petrossyan et al. | Fluorescence of aminofluoresceins as an indicative process allowing one to distinguish between micelles of cationic surfactants and micelle-like aggregates | |
Salehi | Enhancing the spontaneous imbibition process in naturally fractured reservoirs through wettability alteration using surfactants: mechanistic study and feasibility of using biosurfactants produced from agriculture waste streams |