PL206300B1 - Sposób poprawy jakości mowy na przezroczystych kodowo trasach telekomunikacyjnych oraz układ do stosowania tego sposobu - Google Patents
Sposób poprawy jakości mowy na przezroczystych kodowo trasach telekomunikacyjnych oraz układ do stosowania tego sposobuInfo
- Publication number
- PL206300B1 PL206300B1 PL356960A PL35696002A PL206300B1 PL 206300 B1 PL206300 B1 PL 206300B1 PL 356960 A PL356960 A PL 356960A PL 35696002 A PL35696002 A PL 35696002A PL 206300 B1 PL206300 B1 PL 206300B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- amplitude
- determined
- bandwidth
- speech signal
- speech
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H04—ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
- H04M—TELEPHONIC COMMUNICATION
- H04M3/00—Automatic or semi-automatic exchanges
- H04M3/40—Applications of speech amplifiers
-
- H—ELECTRICITY
- H04—ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
- H04M—TELEPHONIC COMMUNICATION
- H04M1/00—Substation equipment, e.g. for use by subscribers
- H04M1/60—Substation equipment, e.g. for use by subscribers including speech amplifiers
- H04M1/6008—Substation equipment, e.g. for use by subscribers including speech amplifiers in the transmitter circuit
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Signal Processing (AREA)
- Telephone Function (AREA)
- Optical Communication System (AREA)
- Cable Transmission Systems, Equalization Of Radio And Reduction Of Echo (AREA)
- Telephonic Communication Services (AREA)
- Tone Control, Compression And Expansion, Limiting Amplitude (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób poprawy jakości mowy na przezroczystych kodowo trasach telekomunikacyjnych oraz układ do stosowania tego sposobu.
W przezroczystych kodowo trasach transmisji sygnał ów w sieci telekomunikacyjnej, jak na przykład w łączności radiowej według standardu GSM lub UMTS, cyfrowy sygnał mowy przenoszony jest bez dodatkowego protokołu RLP (Radio Link Protocol). Pod protokołem RLP rozumie się przenoszenie, oprócz właściwego sygnału użytkowego, również strefowego protokołu transmisji radiowej, który zapewnienia wysoki stopień bezbłędności transmitowanych danych.
Na jakość mowy ze strony mówiącego, mają w czasie transmisji przezroczystej kodowo wpływ następujące czynniki: - zakłócenia, które występują poza widmem akustycznym mówiącego, ale w zakresie szerokości pasma transmisji niskiej cz ęstotliwości urządzenia telekomunikacyjnego, jak na przykład szumy otoczenia, oraz
- sposób mówienia mówią cego, na przykł ad mówienie niewyraź ne i/lub za ciche, jak również stosowany przez mówiącego język.
Zbyt głośne mówienie ma w zasadzie niewielki wpływ na zrozumienie mowy, ale jest nieprzyjemne dla odbiorcy po drugiej stronie linii.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 198 52 091 C1 znany jest korektor charakterystyki częstotliwościowej włączany w ścieżkę dźwiękową, zazwyczaj między BSC i MSC. Korektor ma na celu kompensowanie wpływu urządzeń końcowych na jakość sygnału audio.
Z niemieckiego zgł oszenia patentowego nr DE 198 52 805 A1 znany jest sposób, zgodnie z którym sygnały z przynajmniej dwóch mikrofonów poddawane są obróbce za pomocą algorytmu przetwarzania mowy. Kompensację szumów tła uzyskano przez przesunięcie fazy sygnałów o 180°.
Niedogodnością tych znanych sposobów korekty jakości mowy jest zastosowanie urządzeń końcowych o dużym stopniu złożoności lub urządzeń w sieci telekomunikacyjnej, co znaczne zwiększa nakłady techniczne.
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu poprawy mowy w czasie transmisji telekomunikacyjnej, które umożliwią wytłumienie szumów otoczenia zawartych poza widmem mowy, oraz indywidualną poprawę jakości mowy w zakresie widma audialnego, a także głośności mówiącego.
Cel ten realizuje sposób poprawy jakości mowy na przezroczystych kodowo trasach telekomunikacyjnych, który charakteryzuje się tym, że kanał transmisji audialnej dopasowuje się w określonych odstępach czasu do widma mowy mówiącego.
Dopasowanie kanału transmisji audialnej do widma mowy korzystnie obejmuje analizę sygnału mowy w analizatorze, oraz wyznaczenie następujących parametrów: użytkowej szerokości pasma, częstotliwości środkowej, oraz amplitudy.
Na podstawie wyznaczonych po analizie parametrów sygnału mowy, to jest częstotliwości i amplitudy, korzystnie generuje się w mikroprocesorze trzy sygnały sterujące, które zawierają informacje sygnału mowy o szerokości pasma, częstotliwości środkowej, oraz amplitudzie.
Dwa sygnały sterujące, zawierające informacje o wyznaczonej częstotliwości środkowej i szerokości pasma sygnału mowy, korzystnie wykorzystuje się do sterowania filtra środkowoprzepustowego, którego charakterystykę przenoszenia ustawia się w zależności od wyznaczonych parametrów.
Do sterowanego wzmacniacza, którego wzmocnienie ustawia się w zależności od wyznaczonej amplitudy sygnału mowy korzystnie doprowadza się trzeci sygnał sterujący, zawierający informację o wyznaczonej amplitudzie.
W sposobie według wynalazku korzystnie stosuje się wzmacniacz o logarytmicznej charakterystyce przenoszenia.
W sposobie według wynalazku sygnały sterujące korzystnie generuje się w mikroprocesorze w zadanych odstę pach czasu.
Celem wynalazku jest również układ poprawy jakości mowy na przezroczystych kodowo trasach transmisji telekomunikacyjnej, który charakteryzuje się tym, że składa się z urządzenia przeznaczonego do analizy sygnału mowy pod względem użytecznej szerokości pasma i amplitudy, oraz z urządzenia przeznaczonego do ustawiania szerokości pasma i amplitudy w kanale transmisji audialnej, w zależności od wyznaczonej użytecznej szerokości pasma i amplitudy.
Układ według wynalazku korzystnie składa się z analizatora, który przeznaczony jest do analizy sygnału mowy pod względem szerokości pasma, częstotliwości środkowej i amplitudy, z mikroprocesora, przeznaczonego do generacji sygnałów sterujących na podstawie wyznaczonych w analizatorze
PL 206 300 B1 parametrów, z filtra środkowoprzepustowego, który ustawiany jest w zależności od wyznaczonej szerokości pasma i częstotliwości środkowej sygnału mowy, oraz ze wzmacniacza, którego wzmocnienie ustawiane jest w zależności od wyznaczonej amplitudy sygnału mowy.
Układ według wynalazku korzystnie jest zainstalowany w telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym między wyjściem z mikrofonu, względnie wzmacniacza wstępnego, a następnym stopniem.
Układ według wynalazku korzystnie jest zainstalowany w sieci telekomunikacyjnej.
Dzięki sposobi oraz układowi według wynalazku widmo audialne sygnałów mowy zależy w znacznym stopniu od:
- Języka: zauważa się znaczne różnice pomiędzy językami bogatymi w samogłoski, na przykład języki romańskie z akcentowanymi formantami, a językami ubogimi w samogłoski, z reguły o większej szerokości pasma i większej dynamice głośności, jak na przykład języki arabskie.
- Rejestru gł osu, takiego jak na przykł ad sopran lub tenor, jak również barwy gł osu, to znaczy podkreślenia i widma formantów.
- Wymowy, charakteryzowanej zazwyczaj jako wyraź na lub niewyraź na. Przy niewyraź nej wymowie („mamrotanie) formanty zostają wytłumione.
Dzięki odnawialnej generacji sygnałów sterujących przez mikroprocesor w określonych odstępach czasu T, uzyskuje się quasi-ciągłe dopasowanie kanału transmisji audialnej do widma mowy mówiącego.
Układ do poprawy jakości mowy na przezroczystych kodowo trasach telekomunikacyjnych do stosowania sposobu według wynalazku w przykładzie realizacji jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy układu do realizacji sposobu poprawy jakości mowy.
Sygnał mowy 7 otrzymywany z mikrofonu (sygnał wejściowy) wzmacniany jest przez pierwszy wzmacniacz liniowy 1 do odpowiedniego poziomu w taki sposób, aby była możliwa analiza jego częstotliwości i amplitudy w następnym stopniu, to jest w analizatorze 2. W analizatorze 2 wyznaczane są w szczególności następujące parametry sygnału mowy 7: szerokość pasma Δί, częstotliwość środkowa f0, oraz amplituda v sygnału.
Na podstawie wyznaczonych parametrów częstotliwości i amplitudy, w jednostce sterującej, na przykład w mikroprocesorze 3, wygenerowane zostają sygnały sterujące 8, 9 i 10, w których zawarte są informacje o sygnale mowy 7, to jest o szerokości pasma Δί, częstotliwości środkowej fo i amplitudzie v.
Te trzy sygnały sterujące 8, 9 i 10 są przez cały czas odnawiane przez generację w mikroprocesorze 3 w określonych odstępach czasu (okresach) T (na przykład T = 5 sekund), przy czym każda nowa generacja sygnałów jest poprzedzona restartem mikroprocesora 3 przez generator taktujący 4 o okresie taktowania T. Korzystnym rozwiązaniem wynalazku jest możliwość odpowiedniego ustawiania okresu taktowania T, co zapewnia optymalne ustawienie parametrów dla danego mówiącego.
Sygnały sterujące 8, 9 o wyznaczonej częstotliwości środkowej fo i szerokości pasma Δί sygnału mowy wykorzystywane są do sterowania filtra środkowoprzepustowego 5, którego charakterystyka przenoszenia ustawiana jest w zależności od wyznaczonych parametrów.
Jeżeli na przykład szerokość pasma transmisji kanału niskiej częstotliwości urządzenia końcowego wynosi od 300 Hz do 3400 Hz, wówczas analizator 2 wyznacza dla określonego mówiącego rzeczywistą szerokość pasma sygnału mowy, na przykład od 350 Hz do 2550 Hz, przy częstotliwości środkowej fo wynoszącej 1450 Hz. Wtedy filtr środkowoprzepustowy 5 ustawiany jest na tak wyznaczone parametry, co zapewnia, że sygnały zakłócające znajdujące się poza ustawionymi wartościami granicznymi 350 Hz lub 2550 Hz pasma, zostają skutecznie wytłumione.
Dzięki układowi według wynalazku, zwłaszcza jego adaptacyjnemu filtrowi środkowoprzepustowemu 5, którego częstotliwości środkowe i graniczne mogą być regulowane przez cyfrowe sygnały sterujące, istnieje możliwość optymalnego i ciągłego dopasowywania, w quasi-ciągłych odstępach czasu T, charakterystyki przenoszenia niskiej częstotliwości do widma audialnego sygnału mowy, to znaczy do języka, rejestru głosu i wymowy danego mówiącego.
W sterowanym wzmacniaczu 6 o charakterystyce logarytmicznej i przy wykorzystaniu sygnału sterującego 10 zawierającego informację o amplitudzie sygnału mowy, który zazwyczaj podlega wzmocnieniu, sygnał mowy 7 regulowany jest do poziomu, który zapewnia optymalne zrozumienia mowy. Charakterystyka logarytmiczna wzmacniacza 6 podkreśla formanty mówiącego, dzięki czemu zrozumiałość mowy po stronie słuchającego ulega dalszej poprawie, zwłaszcza przy niewyraźnym sposobie wymowy i dla języków z akcentowaniem samogłosek.
Claims (11)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób poprawy jakości mowy na przezroczystych kodowo trasach telekomunikacyjnych, znamienny tym, że kanał transmisji audialnej dopasowuje się w określonych odstępach czasu do widma mowy mówiącego.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ż e dopasowanie kanału transmisji audialnej do widma mowy obejmuje analizę sygnału mowy w analizatorze (2), oraz wyznaczenie następujących parametrów: użytkowej szerokości pasma (Δ), częstotliwości środkowej (fo), oraz amplitudy (v).
- 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że na podstawie wyznaczonych po analizie parametrów sygnału mowy, to jest częstotliwości i amplitudy, generuje się w mikroprocesorze (3) trzy sygnały sterujące (8, 9, 10), które zawierają informacje sygnału mowy o szerokości pasma (Δ1), częstotliwości środkowej (fo), oraz amplitudzie (v).
- 4. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że dwa sygnały sterujące (8, 9), zawierające informacje o wyznaczonej częstotliwości środkowej (fo) i szerokości pasma (Af) sygnału mowy, wykorzystuje się do sterowania filtra środkowoprzepustowego (5), którego charakterystykę przenoszenia ustawia się w zależności od wyznaczonych parametrów.
- 5. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że do sterowanego wzmacniacza (6), którego wzmocnienie ustawia się w zależności od wyznaczonej amplitudy (v) sygnału mowy doprowadza się trzeci sygnał sterujący (10), zawierający informację o wyznaczonej amplitudzie (v).
- 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że stosuje się wzmacniacz (6) o logarytmicznej charakterystyce przenoszenia.
- 7. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że sygnały sterujące (8, 9, 10) generuje się w mikroprocesorze (3) w zadanych odstępach czasu (T).
- 8. Układ do poprawy jakości mowy na przezroczystych kodowo trasach telekomunikacyjnych, znamienny tym, że składa się z urządzenia (2) przeznaczonego do analizy sygnału mowy (7) pod względem użytecznej szerokości pasma (Af) i amplitudy (v), oraz z urządzenia (5, 6) przeznaczonego do ustawiania szerokości pasma (Af) i amplitudy (v) audialnego kanału transmisji, w zależności od wyznaczonej użytecznej szerokości pasma i amplitudy.
- 9. Układ według zastrz. 8, znamienny tym, że składa się z analizatora (2), który przeznaczony jest do analizy sygnału mowy (7) pod względem szerokości pasma (Af), częstotliwości środkowej (fo) i amplitudy (v), z mikroprocesora (3), przeznaczonego do generacji sygnałów sterujących (8, 9, 10) na podstawie wyznaczonych w analizatorze parametrów, z filtra środkowoprzepustowego (5), który ustawiany jest w zależności od wyznaczonej szerokości pasma (Af) i częstotliwości środkowej (fo) sygnału mowy, oraz ze wzmacniacza (6), którego wzmocnienie ustawiane jest w zależności od wyznaczonej amplitudy (v) sygnału mowy.
- 10. Układ według zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, że jest zainstalowany w telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym między wyjściem z mikrofonu, względnie wzmacniacza wstępnego, a następnym stopniem.
- 11. Układ według zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, że jest zainstalowany w sieci telekomunikacyjnej.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE10110983 | 2001-03-07 | ||
DE10136491A DE10136491B4 (de) | 2001-03-07 | 2001-07-27 | Verfahren und Vorrichtung zur Verbesserung der Sprachqualität auf transparenten Telekommunikations-Übertragungswegen |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL356960A1 PL356960A1 (pl) | 2004-07-12 |
PL206300B1 true PL206300B1 (pl) | 2010-07-30 |
Family
ID=26008706
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL356960A PL206300B1 (pl) | 2001-03-07 | 2002-03-06 | Sposób poprawy jakości mowy na przezroczystych kodowo trasach telekomunikacyjnych oraz układ do stosowania tego sposobu |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US7450693B2 (pl) |
EP (1) | EP1366617B1 (pl) |
AT (1) | ATE301368T1 (pl) |
CZ (1) | CZ300715B6 (pl) |
PL (1) | PL206300B1 (pl) |
WO (1) | WO2002071731A1 (pl) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US8831552B1 (en) * | 2005-06-15 | 2014-09-09 | Marvell International Ltd. | RF band pass filter with feedback control |
CN102291496B (zh) * | 2011-09-06 | 2013-08-07 | 华为终端有限公司 | 终端的通话方法及使用该通话方法的终端 |
Family Cites Families (22)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4000369A (en) * | 1974-12-05 | 1976-12-28 | Rockwell International Corporation | Analog signal channel equalization with signal-in-noise embodiment |
US4187466A (en) | 1978-01-16 | 1980-02-05 | Rolm Corporation | Signal injection technique |
US4460952A (en) * | 1982-05-13 | 1984-07-17 | Texas Instruments Incorporated | Electronic rectifier/multiplier/level shifter |
JPS58201425A (ja) * | 1982-05-20 | 1983-11-24 | Sony Corp | 受信機 |
US4700362A (en) * | 1983-10-07 | 1987-10-13 | Dolby Laboratories Licensing Corporation | A-D encoder and D-A decoder system |
US4639932A (en) * | 1985-08-29 | 1987-01-27 | Rca Corporation | Clock rate spread spectrum |
US4950999A (en) * | 1989-03-06 | 1990-08-21 | Agnello Anthony M | Self-contained, real-time spectrum analyzer |
US5136267A (en) * | 1990-12-26 | 1992-08-04 | Audio Precision, Inc. | Tunable bandpass filter system and filtering method |
US5139020A (en) * | 1991-03-08 | 1992-08-18 | Telectronics Pacing Systems, Inc. | Method and apparatus for controlling the hemodynamic state of a patient based on systolic time interval measurements detecting using doppler ultrasound techniques |
US5280525A (en) * | 1991-09-27 | 1994-01-18 | At&T Bell Laboratories | Adaptive frequency dependent compensation for telecommunications channels |
US5646940A (en) * | 1992-05-04 | 1997-07-08 | Novi International, Inc. | System for simultaneous analog and digital communications over an analog channel |
US5471143A (en) * | 1993-01-29 | 1995-11-28 | Minnesota Mining And Manufacturing Co. | Apparatus for locating buried conductors using phase-shifted signals |
DE4343366C2 (de) | 1993-12-18 | 1996-02-29 | Grundig Emv | Verfahren und Schaltungsanordnung zur Vergrößerung der Bandbreite von schmalbandigen Sprachsignalen |
DE4405723A1 (de) | 1994-02-23 | 1995-08-24 | Daimler Benz Ag | Verfahren zur Geräuschreduktion eines gestörten Sprachsignals |
US5539806A (en) * | 1994-09-23 | 1996-07-23 | At&T Corp. | Method for customer selection of telephone sound enhancement |
JP2000505623A (ja) * | 1996-02-29 | 2000-05-09 | ブリティッシュ・テレコミュニケーションズ・パブリック・リミテッド・カンパニー | 遠隔通信システム |
JPH10124088A (ja) * | 1996-10-24 | 1998-05-15 | Sony Corp | 音声帯域幅拡張装置及び方法 |
EP0958660A2 (en) * | 1997-11-07 | 1999-11-24 | Cellon France SAS | A wireless communication device |
DE19852091C1 (de) * | 1998-11-12 | 2000-05-25 | Deutsche Telekom Mobil | Verfahren und Einrichtung zur Verbesserung der Audioqualität in einem Mobilfunknetz |
DE19852805A1 (de) | 1998-11-15 | 2000-05-18 | Florian M Koenig | Telefon mit verbesserter Sprachverständlichkeit |
US6226608B1 (en) * | 1999-01-28 | 2001-05-01 | Dolby Laboratories Licensing Corporation | Data framing for adaptive-block-length coding system |
WO2002015582A1 (en) * | 2000-08-16 | 2002-02-21 | The Boeing Company | Method and apparatus for providing bi-directional data services and live television programming to mobile platforms |
-
2002
- 2002-03-06 EP EP02727190A patent/EP1366617B1/de not_active Expired - Lifetime
- 2002-03-06 US US10/275,526 patent/US7450693B2/en active Active
- 2002-03-06 PL PL356960A patent/PL206300B1/pl unknown
- 2002-03-06 WO PCT/DE2002/000790 patent/WO2002071731A1/de not_active Application Discontinuation
- 2002-03-06 CZ CZ20023958A patent/CZ300715B6/cs not_active IP Right Cessation
- 2002-03-06 AT AT02727190T patent/ATE301368T1/de active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
CZ300715B6 (cs) | 2009-07-22 |
EP1366617A1 (de) | 2003-12-03 |
US20040037427A1 (en) | 2004-02-26 |
WO2002071731A1 (de) | 2002-09-12 |
CZ20023958A3 (cs) | 2003-06-18 |
EP1366617B1 (de) | 2005-08-03 |
ATE301368T1 (de) | 2005-08-15 |
US7450693B2 (en) | 2008-11-11 |
PL356960A1 (pl) | 2004-07-12 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR101089165B1 (ko) | 오디오 조절 장치, 방법 및 컴퓨터 프로그램 제품 | |
EP2237573B1 (en) | Adaptive feedback cancellation method and apparatus therefor | |
KR100860805B1 (ko) | 음성 강화 시스템 | |
RU2347282C2 (ru) | Система и способ обработки звукового сигнала | |
US10200796B2 (en) | Hearing device comprising a feedback cancellation system based on signal energy relocation | |
US7245732B2 (en) | Hearing aid | |
US8200499B2 (en) | High-frequency bandwidth extension in the time domain | |
JP4141736B2 (ja) | 音声を含むオーディオ信号の了解度を向上させるための回路 | |
JP4940158B2 (ja) | 音補正装置 | |
EP0367803A1 (en) | NOISE REDUCTION. | |
JP2007522706A (ja) | オーディオ信号処理システム | |
JP4018571B2 (ja) | 音声強調装置 | |
JP2004061617A (ja) | 受話音声処理装置 | |
KR101052432B1 (ko) | 음성 품질 평가를 위한 발음 종속 조음 보상 | |
JPH0968997A (ja) | 音声処理方法及び装置 | |
JP2008148179A (ja) | 音声信号処理装置および自動利得制御装置における雑音抑圧処理方法 | |
PL206300B1 (pl) | Sposób poprawy jakości mowy na przezroczystych kodowo trasach telekomunikacyjnych oraz układ do stosowania tego sposobu | |
KR101789781B1 (ko) | 낮은 임피던스의 단일 마이크에 의한 음성 신호로부터 잡음을 감쇄시키는 장치 및 방법 | |
US20020099538A1 (en) | Received speech signal processing apparatus and received speech signal reproducing apparatus | |
DK162557B (da) | Hoereapparat | |
JPH05175772A (ja) | 音響再生装置 | |
Tzur et al. | Sound equalization in a noisy environment | |
EP1211671A2 (en) | Automatic gain control with noise suppression | |
JP2010092057A (ja) | 受話音声処理装置及び受話音声再生装置 | |
JP2003070097A (ja) | デジタル補聴装置 |