CZ20023958A3 - Způsob a zařízení ke zlepšení kvality řeči na transparentních telekomunikačních přenosových cestách - Google Patents

Způsob a zařízení ke zlepšení kvality řeči na transparentních telekomunikačních přenosových cestách Download PDF

Info

Publication number
CZ20023958A3
CZ20023958A3 CZ20023958A CZ20023958A CZ20023958A3 CZ 20023958 A3 CZ20023958 A3 CZ 20023958A3 CZ 20023958 A CZ20023958 A CZ 20023958A CZ 20023958 A CZ20023958 A CZ 20023958A CZ 20023958 A3 CZ20023958 A3 CZ 20023958A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
amplitude
bandwidth
speech signal
detected
speech
Prior art date
Application number
CZ20023958A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ300715B6 (cs
Inventor
Gerhard Kruse
Original Assignee
T-Mobile Deutschland Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE10136491A external-priority patent/DE10136491B4/de
Application filed by T-Mobile Deutschland Gmbh filed Critical T-Mobile Deutschland Gmbh
Publication of CZ20023958A3 publication Critical patent/CZ20023958A3/cs
Publication of CZ300715B6 publication Critical patent/CZ300715B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M3/00Automatic or semi-automatic exchanges
    • H04M3/40Applications of speech amplifiers
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M1/00Substation equipment, e.g. for use by subscribers
    • H04M1/60Substation equipment, e.g. for use by subscribers including speech amplifiers
    • H04M1/6008Substation equipment, e.g. for use by subscribers including speech amplifiers in the transmitter circuit

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Telephone Function (AREA)
  • Optical Communication System (AREA)
  • Cable Transmission Systems, Equalization Of Radio And Reduction Of Echo (AREA)
  • Telephonic Communication Services (AREA)
  • Tone Control, Compression And Expansion, Limiting Amplitude (AREA)

Description

ZPŮSOB A ZAŘÍZENÍ KE ZLEPŠENÍ KVALITY ŘEČI NA TRANSPARENTNÍCH TELEKOMUNIKAČNÍCH PŘENOSOVÝCH CESTÁCH
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu a zařízení ke zlepšení kvality řeči na transparentních telekomunikačních přenosových cestách podle úvodní části nezávislých patentových nároků.
Dosavadní stav techniky
Na transparentních hovorových přenosových cestách, jako např. v mobilní radiotelefonii podle GSM- nebo UMTSstandardu se přenáší digitalizovaný signál řeči bez dodatečného Rádio Link Protocol (RLP). Pod Rádio Link Protocol se rozumí protokol radiové přenosové cesty, který se přenáší vedle vlastního užitečného signálu a který se používá při přenosu dat a stará se o vysokou bezchybnost přenášených dat.
Kvalita řeči se při transparentním přenosu na straně hovořícího ovlivňuje:
Poruchami, které se vyskytují vně akustického spektra hovořícího, ale uvnitř NF-přenosové šířky pásma telekomunikačního přístroje, např. hluky z okolí.
Způsobem řeči hovořícího, např. nezřetelná a/nebo příliš tichá řeč, jakož i použitá řeč hovořícího.
senza
1« ····
Příliš hlasitá řeč se projevuje na srozumitelnosti v hranicích jenom málo, pro posluchače na druhé straně je ale nepříjemná.
Ze stavu techniky jsou již známé způsoby ke zlepšení kvality řeči na telekomunikačních přenosových cestách.
Podle DE 198 52 091 Cl se do zvukové stopy, přednostně mezi BSC a MSC, zapojuje korektor, který kompenzuje ovlivňování audiokvality zúčastněnými koncovými přístroji.
DE 198 52 805 Al popisuje způsob, u kterého se zpracovávají signály z alespoň dvou mikrofonů pomocí algoritmu zpracování řeči, přičemž se rušivé hluky pozadí kompenzují fázovým posunutím o 180°.
Oba způsoby mají za následek značné technické náklady v koncovém přístroji popř. v zařízeních komunikační sítě.
Úkol předloženého vynálezu spočívá v tom, navrhnout způsob a zařízení, aby se potlačily hluky okolí spektra řeči a aby se individuálně zlepšila kvalita řeči s ohledem na audio-spektrum a hlasitost hovořícího.
Podstata vynálezu
Úkol se řeší způsobem podle nároku 1 popř. zařízením podle nároku 8, přičemž se audio-přenosový kanál v předem daných časových odstupech přizpůsobuje příslušnému audiospektru hovořícího. K tomu jsou navržené prostředky k analýze signálu řeči s ohledem na jeho užitečnou šířku pásma a amplitudu, jakož i prostředky k ovlivňování šířky ůf
85058f85058a 1 • · ··· ♦·· ·« ···· pásma a amplitudy v audio-přenosového kanálu v závislosti na zjištěné užitečné šířce pásma a amplitudě. Tyto prostředky mohou být instalovány jak v komunikačních koncových přístrojích tak i ve vlastní komunikační síti.
Audio-spektrum signálů řeči se v podstatě určuje:
Řečí: zřetelné rozdíly vyplývají mezi vokálově bohatými, např. románskými řečmi se zdůrazněnými formanty, a vokálově chudými řečmi se zpravidla vyšší šířkou pásma a s větší dynamikou v hlasitosti, jako např. arabština.
Polohou hlasu, např. soprán nebo tenor, a barva zvuku, tzn. výraz a spektrum formantů.
Výslovností, v podstatě charakter!zovatelnou jakc jasnou nebo nezřetelnou. Nezřetelnou výslovností („huhňání) se tlumí formanty.
Podle přednostního provedení vynálezu se signál řeči nejprve analyzuje v analyzátoru na užitečnou šířku Af pásma, střední frekvenci f0 a amplitudu v. Ze zjištěných parametru frekvenční/amplitudové analýzy se přednostně v mikroprocesoru vytvářejí řídicí signály, které obsahují informace signálu řeči o šířce pásma Af, střední frekvenci fc a amplitudě v.
Podle přednostního provedení se řídicí signály c zjištěné střední frekvenci f,, a šířce pásma Af signálu řeči používají k řízení pásmové propusti, jejíž přenosová charakteristika se nastavuje v závislosti na zjištěných parametrech. Řídicí signál se dále přivádí přes zjištěnou amplitudu řiditelnému zesilovači, jehož zesílení se nastavuje v závislosti na zjištěné amplitudě signálu řeči. Aby se dosáhlo optimální srozumitelnosti řeči, má zesilovač přednostně logaritmickou přenosovou charakteristiku.
rf nenen ?αγλγλ.
♦ »
0· ·«·· • · • 0« ····
Tím, že řídicí signály se v předem daných časových kvazikontinuální přizpůsobení spektrum řeči hovořícího.
mikroprocesorem nově generují odstupech τ, dostáváme audio-přenosového kanálu na
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení znázorněných na obr. 1.
Příklady provedení vynálezu
Z obr. 1 a jeho popisu vyplývají další znaky, přednosti a možnosti použití vynálezu.
Zařízení se přednostně instaluje v telekomunikačním koncovém přístroji mezi výstupem mikrofonu, popř. předzesilovače a následujícím stupněm (u digitálního mobilního telefonu kodérem řeči). V zásadě by mohlo být ale také instalováno i v komunikační síti, např. v uzlu sítě.
Signál 7 řeči (vstupní signál), přicházející od mikrofonu, se v prvním lineárním zesilovači 1_ zesiluje na určitou úroveň takovým způsobem, že signál se může v příštím stupni, analyzátoru 2, analyzovat podle frekvence a amplitudy. V podrobnostech se v analyzátoru 2 zjišťuje šířka ůf pásma signálu, střední frekvence f a amplituda v signálu 7 řeči.
Ze zjištěných parametrů frekvenční/amplitudové analýzy
• * ·· ··♦» «« ·*·· ft * · «4 ·· se v řídicí jednotce, např. mikroprocesoru 3, vytvářejí tři řídicí signály _l_0, které obsahují informace signálu řeči o šířce ůf pásma, střední frekvenci f, a amplitudě v.
Tyto tři řídicí signály 8-10 se nově generují mikroprocesorem 3 v předem daných časových odstupech ínapř. τ = 5 s) . Taktovacím generátorem 4 s periodou τ se právě uskutečňuje reset mikroprocesoru 3, který potom nově zjišťuje řídicí signály. Doba τ taktu se nechá přednostně nastavovat a může se optimalizovat na příslušného řečníka.
Řídicí signály 3, _9 c zjištěné střední frekvenci f a šířce pásma signálu řeči se používají k řízení pásmově propusti 5, jejíž přenosová charakteristika se nastavuje v závislostí na zjištěných parametrech.
Budiž například použitelná přenosová šířka pásma NFkanálu komunikačního koncového přístroje 300 až 3400 Hz. Analyzátor zjišťuje pro určitého hovořícího ale skutečnou šířku pásma signálu řeči od např. 350 do 2550 Hz při střední frekvenci f., o velikosti 1450 Hz. Pásmová propusť 5 se nastavuje na tyto zjištěné hodnoty, přičemž rušivé signály, které se nacházejí vně nastavených okrajových frekvencí užitného propustného pásma 350 Hz popř. 2550 Hz, se účinně potlačuj í.
S pomocí zařízení podle vynálezu, zejména s adaptivní pásmovou propustí 5, jejíž střední frekvence a okrajové frekvence užitného propustného pásma se nechají přednoszně řídit digitálními signály, se NF-přenosová charakteristika v intervalech τ kvazikontinuáině přizpůsobuje audiospektru signálu řeči, tzn. řeči, polohy řeči a výsicvnosoi příslušného hovořícího.
• · ··* ····
V řiditelném zesilovači 6 s přednostně logaritmicko!; charakteristickou křivkou se signál řeči s pomocí informace 10 reguluje přes amplitudu signálu řeči na úroveň (obecně zvednutou) , optimální pro srozumitelnost charakteristická křivka tohoto zesilovače formanty hovořícího, čímž se, zejména při nezřetelném způsobu řeči a vokálově zdůrazněných jazycích, dále zlepšuje srozumitelnost řeči na straně posluchače.
Logaritmická 6 zdůrazňuje
Zastupuje:
Dr. Miloš Všetečka v.r.
85058 (85058a)

Claims (11)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY ’ JUDr. Miloš Všetečka advokát
    120 00 Praha 2, Hálkova 2
    1. Způsob ke zlepšeni kvality řeči na transparentních telekomunikačních přenosových cestách, vyznačující se tím, že audio-přenosový kanál se v předem daných časových odstupech přizpůsobuje příslušnému spektru řeči hovořícího.
  2. 2. Způsob podle nároku i, vyznačující se tím, že signál řeči se v analyzátoru (2) analyzuje na jeho užitečnou šířku (ůf) pásma, střední frekvenci íf ·.) a amplitudu (v).
  3. 3. Způsob podle kteréhokoli předcházejícího nároku, vyznačující se tím, že ze zjištěných parametru frekvenční/amplitudové analýzy se v mikroprocesoru (3 vytvářejí řídicí signály (8-10), které obsahují informace signálu řeči o šířce (ůf) pásma, střední frekvenci (f.) a amplitudě (v) .
  4. 4. Způsob podle kteréhokoli předcházejícího nároku, vyznačující se tím, že řídicí signály (8, 9) c zjištěné střední frekvenci íf ) a šířce pásma signálu řeči se používají k řízení pásmové propusti (5) , jejíž přenosová charakteristika se nastavuje v závislosti na zjištěných parametrech.
  5. 5. Způsob podle kteréhokoli předcházejícího nároku, vyznačující se tím, že řídicí signál (10) o zjištěné amplitudě se přivádí řiditelnému zesilovači (6), jehož zesílení se nastavuje v závislosti na zjištěné amplitudě signálu řeči.
    1 r íflcncQui
  6. 6. Způsob podle nároku 5, vyznačující se tím, že zesilovač (6) má logaritmickou přenosovou charakteristiku.
  7. 7. Způsob podle kteréhokoli předcházejícího nároku, vyznačující se tím, že řídicí signály (8-10) se nově generují mikroprocesorem (3) v předem daných časových odstupech (τ) .
  8. 8. Zařízení k provádění způsobu podle kteréhokoli předcházejícího nároku, vyznačující se;
    prostředky (2) k analýze signálu (7) řeči s ohledem na jeho užitečnou šířku (áf) pásma a amplitudu (v);
    prostředky (5; 6) k ovlivňování šířky (Af) pásma a amplitudy (v) audio-přenosového kanálu v závislosti zjištěné užitečné šířky pásma a amplitudy.
  9. 9. Zařízení podle nároku 8, vyznačující se; analyzátorem (2) který analyzuje signál (7) řeči na jeho šířku (Af) pásma, střední frekvenci (f,i) a amplitudu (v) ;
    mikroprocesorem (3), který z analyzovaných parametru generuje řídicí signály (8-10);
    pásmovou propustí (5), která se nastavuje v závislosti na zjištěné šířce (Af) pásma a středové frekvenci (f ) signálu řeči;
    zesilovačem (6), jehož zesílení se nastavuje v závislosti na zjištěné amplitudě signálu řeči.
  10. 10. Zařízení podle nároku 8 nebo 9, vyznačující se tím, že je instalováno v telekomunikačním koncovém přístrojí mezi výstupem mikrofonu popř. předzesiiovače a ···· » · ··♦* následujícím stupněm.
  11. 11. Zařízení podle vyznačující se v telekomunikační síti.
    některého z nároků tím, že je
    8 nebo 9, instalováno
    Zastupuje:
CZ20023958A 2001-03-07 2002-03-06 Zpusob a zarízení ke zlepšení kvality reci na transparentních telekomunikacních prenosových cestách CZ300715B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10110983 2001-03-07
DE10136491A DE10136491B4 (de) 2001-03-07 2001-07-27 Verfahren und Vorrichtung zur Verbesserung der Sprachqualität auf transparenten Telekommunikations-Übertragungswegen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20023958A3 true CZ20023958A3 (cs) 2003-06-18
CZ300715B6 CZ300715B6 (cs) 2009-07-22

Family

ID=26008706

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20023958A CZ300715B6 (cs) 2001-03-07 2002-03-06 Zpusob a zarízení ke zlepšení kvality reci na transparentních telekomunikacních prenosových cestách

Country Status (6)

Country Link
US (1) US7450693B2 (cs)
EP (1) EP1366617B1 (cs)
AT (1) ATE301368T1 (cs)
CZ (1) CZ300715B6 (cs)
PL (1) PL206300B1 (cs)
WO (1) WO2002071731A1 (cs)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8831552B1 (en) * 2005-06-15 2014-09-09 Marvell International Ltd. RF band pass filter with feedback control
CN102291496B (zh) * 2011-09-06 2013-08-07 华为终端有限公司 终端的通话方法及使用该通话方法的终端

Family Cites Families (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4000369A (en) * 1974-12-05 1976-12-28 Rockwell International Corporation Analog signal channel equalization with signal-in-noise embodiment
US4187466A (en) 1978-01-16 1980-02-05 Rolm Corporation Signal injection technique
US4460952A (en) * 1982-05-13 1984-07-17 Texas Instruments Incorporated Electronic rectifier/multiplier/level shifter
JPS58201425A (ja) * 1982-05-20 1983-11-24 Sony Corp 受信機
US4700362A (en) * 1983-10-07 1987-10-13 Dolby Laboratories Licensing Corporation A-D encoder and D-A decoder system
US4639932A (en) * 1985-08-29 1987-01-27 Rca Corporation Clock rate spread spectrum
US4950999A (en) * 1989-03-06 1990-08-21 Agnello Anthony M Self-contained, real-time spectrum analyzer
US5136267A (en) * 1990-12-26 1992-08-04 Audio Precision, Inc. Tunable bandpass filter system and filtering method
US5139020A (en) * 1991-03-08 1992-08-18 Telectronics Pacing Systems, Inc. Method and apparatus for controlling the hemodynamic state of a patient based on systolic time interval measurements detecting using doppler ultrasound techniques
US5280525A (en) * 1991-09-27 1994-01-18 At&T Bell Laboratories Adaptive frequency dependent compensation for telecommunications channels
US5646940A (en) * 1992-05-04 1997-07-08 Novi International, Inc. System for simultaneous analog and digital communications over an analog channel
US5471143A (en) * 1993-01-29 1995-11-28 Minnesota Mining And Manufacturing Co. Apparatus for locating buried conductors using phase-shifted signals
DE4343366C2 (de) 1993-12-18 1996-02-29 Grundig Emv Verfahren und Schaltungsanordnung zur Vergrößerung der Bandbreite von schmalbandigen Sprachsignalen
DE4405723A1 (de) 1994-02-23 1995-08-24 Daimler Benz Ag Verfahren zur Geräuschreduktion eines gestörten Sprachsignals
US5539806A (en) * 1994-09-23 1996-07-23 At&T Corp. Method for customer selection of telephone sound enhancement
JP2000505623A (ja) * 1996-02-29 2000-05-09 ブリティッシュ・テレコミュニケーションズ・パブリック・リミテッド・カンパニー 遠隔通信システム
JPH10124088A (ja) * 1996-10-24 1998-05-15 Sony Corp 音声帯域幅拡張装置及び方法
EP0958660A2 (en) * 1997-11-07 1999-11-24 Cellon France SAS A wireless communication device
DE19852091C1 (de) * 1998-11-12 2000-05-25 Deutsche Telekom Mobil Verfahren und Einrichtung zur Verbesserung der Audioqualität in einem Mobilfunknetz
DE19852805A1 (de) 1998-11-15 2000-05-18 Florian M Koenig Telefon mit verbesserter Sprachverständlichkeit
US6226608B1 (en) * 1999-01-28 2001-05-01 Dolby Laboratories Licensing Corporation Data framing for adaptive-block-length coding system
WO2002015582A1 (en) * 2000-08-16 2002-02-21 The Boeing Company Method and apparatus for providing bi-directional data services and live television programming to mobile platforms

Also Published As

Publication number Publication date
CZ300715B6 (cs) 2009-07-22
EP1366617A1 (de) 2003-12-03
US20040037427A1 (en) 2004-02-26
WO2002071731A1 (de) 2002-09-12
EP1366617B1 (de) 2005-08-03
PL206300B1 (pl) 2010-07-30
ATE301368T1 (de) 2005-08-15
US7450693B2 (en) 2008-11-11
PL356960A1 (en) 2004-07-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101089165B1 (ko) 오디오 조절 장치, 방법 및 컴퓨터 프로그램 제품
CN103460716B (zh) 用于音频信号处理的方法与装置
US10200796B2 (en) Hearing device comprising a feedback cancellation system based on signal energy relocation
US7916876B1 (en) System and method for reconstructing high frequency components in upsampled audio signals using modulation and aliasing techniques
US20110135106A1 (en) Method and a system for processing signals
CN113823319B (zh) 改进的语音可懂度
KR20000035104A (ko) 유효 신호를 필터링하고 주위 잡음이 있을 때 이를 복구하기 위한 오디오 처리 장치, 수신기 및 필터링 방법
CN115348520A (zh) 包括反馈控制系统的助听器
US8868417B2 (en) Handset intelligibility enhancement system using adaptive filters and signal buffers
US20100054486A1 (en) Method and system for output device protection in an audio codec
CZ20023958A3 (cs) Způsob a zařízení ke zlepšení kvality řeči na transparentních telekomunikačních přenosových cestách
KR101789781B1 (ko) 낮은 임피던스의 단일 마이크에 의한 음성 신호로부터 잡음을 감쇄시키는 장치 및 방법
JPH1117778A (ja) 音声信号の処理回路
KR101405847B1 (ko) 차량 오디오 시스템의 음질 향상을 위한 신호처리 구조
US11715483B2 (en) Self-voice adaptation
US9961441B2 (en) Near-end listening intelligibility enhancement
JPH06197085A (ja) 雑音抑圧のための方法と装置
KR20010091979A (ko) 신호, 특히 음성 신호를 정형화하는 장치
US8326640B2 (en) Method and system for multi-band amplitude estimation and gain control in an audio CODEC
KR101896387B1 (ko) 휴대용 단말기의 굉음 방지장치 및 방법
JPH05175772A (ja) 音響再生装置
Tzur et al. Sound equalization in a noisy environment
US9654077B2 (en) Method and apparatus for reducing noise due to path change of audio signal
EP4333464A1 (en) Hearing loss amplification that amplifies speech and noise subsignals differently
US20200304925A1 (en) Hearing aid

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20170306