PL206202B1 - Urządzenie dozujące do produktów płynnych - Google Patents
Urządzenie dozujące do produktów płynnychInfo
- Publication number
- PL206202B1 PL206202B1 PL372715A PL37271503A PL206202B1 PL 206202 B1 PL206202 B1 PL 206202B1 PL 372715 A PL372715 A PL 372715A PL 37271503 A PL37271503 A PL 37271503A PL 206202 B1 PL206202 B1 PL 206202B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- dosing
- control unit
- valve
- piston
- valve piston
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B65—CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
- B65B—MACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
- B65B3/00—Packaging plastic material, semiliquids, liquids or mixed solids and liquids, in individual containers or receptacles, e.g. bags, sacks, boxes, cartons, cans, or jars
- B65B3/26—Methods or devices for controlling the quantity of the material fed or filled
- B65B3/30—Methods or devices for controlling the quantity of the material fed or filled by volumetric measurement
- B65B3/32—Methods or devices for controlling the quantity of the material fed or filled by volumetric measurement by pistons co-operating with measuring chambers
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Basic Packing Technique (AREA)
- Coating Apparatus (AREA)
- Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
- Confectionery (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie dozujące do produktów płynnych, zwłaszcza do produktów mleczarskich.
W przypadku znanego urządzenia dozującego do produktów płynnych, przykładowo opisanego w EP 0 286 785 A2, produkt przep ł ywa przez ś rodkowy cylinder zaworowy do otaczają cej go komory dozującej, przy czym w tej fazie dozowania należy zamknąć jednocześnie otwór wyładowczy, przebiegający współśrodkowo w nasadce od strony dna, za pomocą tłoka zaworowego, przemieszczanego środowo w cylindrze zaworu. W celu odprowadzenia produktu, tłok zaworowy zostaje przesunięty z powrotem osiowo w położ enie otwarcia do cylindra zaworu, dzięki czemu następnie za pomocą przesuwanego również osiowo tłoka dozującego, produkt może być odprowadzony. Te części konstrukcyjne, sterowane przy użyciu dużych nakładów, wymagają stosowania dużych średnic urządzenia dozującego, wskutek czego, w przypadku wbudowania do w znacznej mierze zautomatyzowanego urządzenia napełniającego, urządzenie to zajmuje dużo miejsca, co jest niedogodnością.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie urządzenia dozującego, które można by wytworzyć przy użyciu niewielkich nakładów technicznych w zwartej postaci konstrukcyjnej, jednocześnie zapewniając krótkie drogi nastawcze podczas sterowania jego ruchomych części konstrukcyjnych, co umożliwiałoby jest zwiększenie wydajności procesu napełniania.
Zadanie to zostało rozwiązane według wynalazku dzięki temu, że cylinder zaworu tworzy z tłokiem zaworowym wychylny zespół sterujący, który w pierwszym położeniu wychylenia łączy komorę dozującą z kanałem dopływowym w cylindrze zaworu, a w drugim położeniu wychylenia przyłącza komorę dozującą do kanału wylotowego.
Korzystnie, w zespole sterującym tłok zaworowy stanowi dolny koniec cylindra zaworu, a jednocześnie dolne zamknięcie kanału dopływowego w cylindrze zaworu, z tym, że cylinder zaworu w obszarze bezpośrednio powyżej powierzchni górnej tłoka zaworowego jest zaopatrzony w co najmniej jeden otwór przejściowy, przez który w pierwszym położeniu wychylenia zespołu sterującego, produkt jest przenoszony do co najmniej jednego osiowego kanału przejściowego, który swoim górnym końcem jest połączony z komorą dozującą i który w obszarze swojego dolnego końca jest zamknięty w pierwszym poł oż eniu wychylenia zespoł u sterują cego, a w drugim poł o ż eniu wychylenia jest połączony z kanałem wylotowym w tłoku zaworowym.
Zgodnie z wynalazkiem zespół sterujący posiada szereg otworów przejściowych i/lub kanałów przejściowych i/lub kanałów wylotowych.
Korzystnie, zespół sterujący posiada dwa kanały przejściowe, które, wychodząc od strony dolnej z komory dozującej, są usytuowane z przestawieniem o 180° w płycie nośnej urządzenia, z tym, że jako kanał przejściowy w płycie nośnej umieszczone są rowki wzdłużne, ukształtowane promieniowo z otworu dla tłoka zaworowego, a w kierunku obwodowym między obydwoma rowkami wzdłużnymi, w otworze znajduje się obszar łukowy, pokrywający się z zarysem tłoka zaworowego i do tego otworu w położeniu wychylenia przylega tłok zaworowy, przy czym rowki wzdłużne są zasłonięte przez nasadkę.
Według wynalazku w obszarze cylindra zaworu, zespół sterujący posiada dwa wzajemnie naprzeciwległe z przestawieniem o 180° otwory przejściowe, w postaci szczelin w ścianach, uchodzące do odpowiedniego rowka wzdłużnego i przyporządkowane do nich dwa otwory poprzeczne, uchodzące do kanału wylotowego, z przestawieniem o 90°, w obszarze tłoka zaworowego.
Korzystnie, kanał dopływowy jest ukształtowany jako pionowy otwór środkowy, usytuowany w zespole sterują cym, który na swoim górnym obszarze koń cowym, zwróconym do tł oka zaworowego na stronie dolnej, posiada wybrania, jako otwór do połączenia z zasobnikiem.
Według wynalazku w obszarze kanału wylotowego, umieszczonego w tłoku zaworowym, zespół sterujący współpracuje z usytuowanym w nasadce otworem dolnym, którego wylotowy przekrój poprzeczny rozciąga się na część obszaru powierzchni czołowej tłoka zaworowego, a w obszarze między swoimi otworami poprzecznymi, kanał wylotowy posiada kanał wzdłużny, usytuowany przynajmniej w pewnych obszarach w równoległym odstępie od środkowej osi wzdłużnej tłoka zaworowego, który to kanał w drugim położeniu wychylenia zespołu sterującego, przynajmniej w pewnych obszarach znajduje się w położeniu nad otworem dolnym w nasadce z tym, że kanał wylotowy część kanału wzdłużnego, uchodzącą bezpośrednio do jednego z rowków wzdłużnych w płycie nośnej.
Zgodnie z wynalazkiem otwór dolny nasadki jest umieszczony równolegle i w odstępie od środkowej osi wzdłużnej tłoka zaworowego, a w obszarze w pobliżu rowków wzdłużnych, komora dozująca
PL 206 202 B1 dla tłoka dozującego posiada promieniowe rozszerzenie kształtowe, przy czym tłok dozujący w dolnym położeniu wysunięcia jest całkowicie usytuowany w rozszerzeniu kształtowym.
Korzystnie, zespół sterujący jest osiowo przesuwny przynajmniej ze swojego położenia przyporu w nasadce do górnego położenia obsługowego.
Dzięki zastosowaniu zespołu konstrukcyjnego, którego cylinder zaworu i tłok zaworowy tworzy wychylny zespół sterujący, urządzenie dozujące według wynalazku umożliwia znaczne zmniejszenie średnicy zewnętrznej urządzenia dozującego, dzięki czemu szereg takich urządzeń może być zabudowanych, korzystnie w sposób zwarty, w wąskiej przestrzeni roboczej.
W korzystnej postaci wykonania tego rodzaju urządzenia umieszczone są szeregowo w maszynach formujących, napełniających i zamykających, dzięki czemu tego rodzaju maszyny mogą być również zastosowane do napełniania niewielkich pojemników, umieszczonych w niewielkich odstępach, w jednostkach opakunkowych, nadających się do paletowania.
Ponieważ zespół sterujący za pomocą odpowiednich otworów sterujących, usytuowanych w jego części cylindra zaworu i tłoka, tworzy zespół konstrukcyjny, w którym ruchy przenoszenia, wykonywane zazwyczaj podczas dozowania tłokowego za pomocą szeregu przesuwnych osiowo części tłoka, są częściowo zastąpione przez prostszy z technicznego punktu widzenia i szybszy ruch wychylania lub ruch obrotowy, wytworzony poprzez napęd wychylny o prostej konstrukcji, dzięki czemu optymalnie rozdzielony strumień produktu można sterować jedynie podczas zasysania, względnie odprowadzania, za pomocą tłoka dozującego i jego odpowiedniego ruchu skokowego.
Dzięki stosunkowo niewielkim przekrojom poprzecznym przepływu w zespole sterującym, możliwe jest niezawodne napełnianie komory dozującej, a urządzenie dozujące charakteryzuje się krótkimi czasami nastawiania, to urządzenie według wynalazku może być eksploatowane z wysoką wydajnością i krótkimi taktami pracy równomiernej.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenia dozujące, umieszczone w zespole napełniającym, w położeniach różnych faz obsługi, w częściowym przekroju i w widoku z boku, fig. 2 - urządzenie dozujące w obszarze cylindra zaworu, w przekroju wzdłuż linii II-II na fig. 1, fig. 3 i fig. 4 przedstawiają przekroje, podobne do przedstawionych na fig. 2, z cylindrem zaworu zespołu sterującego w różnych położeniach wychylenia, fig. 5 - urządzenie dozujące w obszarze tłoka zaworowego, w przekroju wzdłuż linii V-V na fig. 1, a fig. 6 i fig. 7 przedstawiają poł o ż enia wychylenia zespoł u sterują cego w obszarze jego tł oka sterują cego.
Na figurze 1 przedstawione jest urządzenie napełniające 1 dla produktów mleczarskich, które posiada zasobnik 3, zamknięty za pomocą ścian 2. Do zasobnika 3 od strony wylotowej przyłączonych jest szereg urządzeń dozujących 4, które są przedstawione poniżej w sposób zróżnicowany, odpowiednio do ich różnych położeń obsługowych 4.1, 4.2 i 4.3 i które pod względem budowy posiadają identyczne zespoły konstrukcyjne. Urządzenia dozujące 4, działające na zasadzie dozowania tłokowego, są przeznaczone do napełniania odpowiednich kubków 5, przy czym urządzenie napełniające 1 może również stanowić część składową nie przedstawionej maszyny formującej, napełniającej i zamykającej.
Znane z opisu EP 0 286 785 A2 urządzenie dozujące 4 jest wyposażone w cylinder dozujący 6, z umieszczony w nim współosiowo cylindrem zaworu 7 i w pierścieniowy tłok dozujący 8. Tłok dozujący 8 jest osiowo przesuwny wewnątrz komory pierścieniowej 9, umieszczonej w ten sposób między cylindrem dozującym 6 a cylindrem zaworu 7, że odpowiednio do taktowego sterowania urządzeniem napełniającym 1, tłok dozujący 8 jest przemieszczany w górne położenie zasysania, względnie w dolne położenie wyładowcze (strzałki D i D).
Przy tym tłok dozujący 8 dzieli komorę pierścieniową 9 na część górną, przyłączoną w obszarze 10 do zasobnika 3 oraz na część dolną, stanowiącą komorę dozującą 11 dla produktu (strzałka P). Komora dozująca 11 w cylindrze dozującym 6 jest zamknięta od strony dolnej cylindrycznego otworu wyładowczego 12 za pomocą nasadki 13. Ponadto umieszczony jest środkowy tłok zaworowy 15, który jest osiowo przesuwny między dolnym położeniem w otworze wyładowczym nasadki 13 (urządzenie dozujące 4.2) a górnym położeniem otwarcia (urządzenie dozujące 4.3).
W celu lepszej przejrzystości rysunku, na fig. 1, jednakowe elementy konstrukcyjne urządzeń dozujących 4.1, 4.2 i 4.3 nie zostały każdorazowo uwidocznione.
W przypadku urządzenia dozującego 4 według wynalazku, tłok zaworowy 15, połączony konstrukcyjnie z cylindrem zaworu 7, stanowi zespół konstrukcyjny w postaci wychylnego zespołu sterującego, za pomocą którego poprzez odpowiednie położenia wychylenia (strzałka S) wokół pionowej osi M uzyskuje się różne położenia robocze, dzięki czemu do przenoszenia produktu P konieczny jest
PL 206 202 B1 jedynie jeden ruch skokowy w obszarze tłoka dozującego 8 (strzałka D, D> Przy tym zespół sterujący działa w ten sposób, że w pierwszym położeniu wychylenia (urządzenie dozujące 4.2), komora dozująca 11 jest połączona z kanałem dopływowym 14 w cylindrze zaworu 7, a w drugim położeniu wychylenia (urządzenie dozujące 4.1) komora dozująca 11 jest przyłączona do kanału wylotowego 16, przez który produkt P jest odprowadzany do odpowiedniego kubka 5.
Za pomocą urządzenia dozującego 4.1, przedstawionego na fig. 1, uwidocznione jest to, że tłok zaworowy 15, stanowiący integralną część jednoczęściowego zespołu sterującego, tworzy dolny koniec cylindra zaworu 7 i tym samym stanowi jednocześnie dolne zamknięcie kanału dopływowego 14. Bezpośrednio powyżej wewnętrznej powierzchni górnej tłoka zaworowego 15, w cylindrze zaworu 7 znajduje się otwór przejściowy 17, przez który w pierwszym położeniu wychylenia (urządzenie dozujące 4.2) zespołu sterującego, produkt P jest przenoszony do co najmniej jednego osiowego kanału przejściowego 18. Kanał przejściowy 18 jest połączony swoim górnym końcem bezpośrednio z komorą dozującą 11, a w obszarze swojego dolnego końca, komora dozująca 11 jest zamknięta w pierwszym położeniu wychylenia zespołu sterującego (urządzenie dozujące 4.2). W drugim położeniu wychylenia, kanał przejściowy 18 jest połączony z kanałem wylotowym 16 w tłoku zaworowym 15 (urządzenie dozujące 4.1).
W celu optymalnego sterowania strumienia produktu P, przenoszonego z zasobnika 3, zespół sterujący w obszarze cylindra zaworu 7 lub tłoka zaworowego 15 jest zaopatrzony w szereg opisanych powyżej otworów lub kanałów, dzięki czemu duża ilość produktu P może być doprowadzana w krótkim czasie do urządzenia dozującego 4, względnie może być odprowadzona do kubków 5.
W korzystnej postaci wykonania, zespół sterujący posiada dwa rowki wzdłużne 21, 22, w postaci kanałów przejściowych 18, wychodzące od strony dolnej z pierścieniowej komory dozującej 11 i usytuowane z przestawieniem o 180° w płycie nośnej 19 urządzenia napełniającego 1, które to rowki wzdłużne są ukształtowane promieniowo (fig. 2) z otworu 20, ustalającego tłok zaworowy 15 w jego położeniu sterowania.
Przekroje, przedstawione na fig. 2-4, uwidoczniają przypór cylindra zaworu 7 lub tłoka zaworowego 15 w obszarze płyty nośnej 19, zawierającej wszystkie urządzenia dozujące 4. W kierunku obwodowym, pomiędzy obydwoma rowkami wzdłużnymi 21 i 22, znajduje się obszar łukowy 23, w postaci części otworu 20, pokrywający się z zarysem tłoka zaworowego 15 lub cylindra zaworu 7, przy czym przyporządkowana część cylindra lub tłoka zespołu sterującego przylega szczelnie w tym obszarze w odpowiednim położeniu wychylenia. W porównaniu z przekrojem pionowym według fig. 1 (urządzenie dozujące 4.3) wynika wyraźnie, że kanały przejściowe 21 i 22 są podchwycone przez nasadkę 13, zamykającą je w kierunku osiowym.
Ponadto z przekroju według fig. 2 wynika, że w obszarze cylindra zaworu 7, zespół sterujący posiada dwa, usytuowane wzajemnie naprzeciwległe z przestawieniem o 180° otwory przejściowe 17, w postaci odpowiedniej szczeliny w ścianie 24 i 25. W obszarze tłoka zaworowego 15, do szczelin w ścianie 24 i 25 przyporządkowane są dwa umieszczone w pionowym odstępie otwory poprzeczne 27, 28, uchodzące do kanału wylotowego 16, z przestawieniem o 90°, które ze swojej strony w dolnym obszarze współpracują z rowkami wzdłużnymi 21 i 22 (fig. 1, urządzenie dozujące 4.1).
W celu optymalnego działania tego kanałowego układu sterującego, kanał dopływowy 14 jest ukształtowany jako pionowy otwór środkowy, usytuowany w cylindrze zaworu 7 zespołu sterującego, który w swoim górnym obszarze końcowym, zwróconym do zasobnika 3, w pobliżu obszaru przepustowego 10 posiada wybrania 29, jako otwór łączący z zasobnikiem 3, dzięki czemu produkt P jest zasysany bez przeszkód.
Z porównania urządzeń dozujących 4.1 i 4.3 wynika, że w obszarze kanału wylotowego 16, umieszczonego w tłoku zaworowym 15, zespół sterujący współpracuje z usytuowanym w nasadce 13 otworem dolnym 30, którego wylotowy przekrój poprzeczny 8 rozciąga się na część obszaru powierzchni czołowej tłoka zaworowego 15 lub średnicy otworu wyładowczego 12 (średnica B).
W obszarze między swoimi otworami poprzecznymi 27, 28, kanał wylotowy 16 posiada połączony z nimi kanał wzdłużny 31, usytuowany w równoległym odstępie F od środkowej osi wzdłużnej M tłoka zaworowego 15, który to kanał w drugim położeniu wychylenia zespołu sterującego (urządzenie sterujące 4.1) znajduje się w położeniu nad otworem dolnym 30 w nasadce 13 (fig. 5). Możliwe jest również, że zamiast obu otworów poprzecznych 27 i 28, kanał wylotowy 16 posiada jedną lub szereg części kanału wzdłużnego, uchodzących bezpośrednio do odpowiedniego kanału przejściowego 18, co nie jest przedstawione.
PL 206 202 B1
Otwór dolny nasadki 13, współpracujący z kanałem wzdłużnym 31, jest umieszczony równolegle i w pewnym odstępie od środkowej osi wzdłużnej M tłoka zaworowego 15 (odstęp F, urządzenie dozujące 4.2).
W obszarze cylindra dozującego 6, komora dozująca 11 w pobliżu dolnego kanału przejściowego 18 lub obu rowków wzdłużnych 21, 22 jest wyposażona w promieniowe rozszerzenie kształtowe 32, które jest potrzebne zwłaszcza wówczas, gdy należy oczyścić całe urządzenie napełniające 1 (urządzenie dozujące 4.3). W tym położeniu obsługowym, urządzenie sterujące jest przesuwane osiowo ze swojego położenia przyporu w nasadce 13 do górnego położenia obsługowego (strzałka E, urządzenie dozujące 4.3) i tłok dozujący 8 może zostać przemieszczony do dołu (strzałka R) ze swojego położenia działania w cylindrze dozującym 6 aż do obszaru rozszerzenia kształtowego 32, w którym nie tylko powierzchnia tłoka dozującego 8, ale także obszar komory pierścieniowej i komory dozującej 11 jest dostępny dla przeprowadzenia procesu oczyszczania.
Urządzenie dozujące 4.1 przedstawia fazę końcową podczas napełniania kubka 5, przy czym z komory dozującej 11 produkt P jest odprowadzany przez otwory poprzeczne 26 i 27 do kanału wzdłużnego 31, a z niego przez otwór dolny 30 do kubka 5. Na fig. 5 jest przedstawione w przekroju położenie, jakie przyjmuje zespół sterujący w obszarze tłoka zaworowego 15, w którym kanał wylotowy 16 w obszarze swojego otworu poprzecznego 28 jest usytuowany w ten sposób w położeniu wskazówek zegara na godzinie trzeciej, że z obu rowków wzdłużnych 21 i 22, działających jako kanały przejściowe, produkt P jest wtłaczany do kanału wzdłużnego 31, a z niego przez otwór dolny 30 do kubka 5.
Po zakończeniu tego procesu napełniania, gdy tłok dozujący 8 osiągnął swoje dolne położenie w kierunku ruchu D, zespół sterujący zostaje przechylony w położenie wychylenia S wokół środkowej osi wzdłużnej M. Przy tym kanały w obszarze tłoka zaworowego 15 są w ten sposób przemieszczane, pokonując położenie pośrednie według fig. 5, że kanał wzdłużny 31 dociera w położenie wskazówek zegara na godzinie dwunastej, a tym samym płyta dolna 33 zamyka przepust kanału wzdłużnego 31 w obszarze nasadki 13. Jednocześnie kanał wylotowy 16 w obszarze swoich obu otworów poprzecznych 27 i 28 dochodzi do obszaru łukowego 23' wewnątrz płyty nośnej 19, dzięki czemu również te obszary kanału są zamknięte (fig. 7).
Podczas wykonywania tego ruchu wychylenia S według fig. 5-7, przechylane są jednocześnie kanały, umieszczone z przestawieniem o 90° powyżej tłoka zaworowego 15, w celu przejścia produktu B do obszaru cylindra zaworu 7. To położenie przechylania jest widoczne na fig. 2-4, przy czym tutaj szczeliny w ścianach 24 i 25, przewidziane jako otwory przejściowe 17 z kanału dopływowego 14, wychodząc od ich położenia zamykania, przylegającego do obszaru łukowego 23, docierają do przestawionego o 90° położenia otwarcia według fig. 4 (strzałka S). W tym położeniu utworzone jest połączenie między kanałem dopływowym 14 a kanałem przejściowym 18, utworzonym przez oba rowki wzdłużne 21 i 22. Podczas wykonywania ruchu skokowego D' w obszarze tłoka dozującego 8, w komorze dozującej 11 wytworzone jest podciśnienie i zostaje ona ponownie napełniona odpowiednio do przewidzianej objętości kubka 5.
Za pomocą powrotnego wychylenia o 90° zgodnie ze strzałką SI, przeznaczone do odprowadzania obszary kanałów w obszarze tłoka zaworowego 15 zostają przestawione w położenie, przedstawione na fig. 5 i za pomocą ruchu skokowego D tłoka dozującego 8 może być wykonany opisany już proces napełniania kubków 5.
Claims (16)
1. Urządzenie dozujące do produktów płynnych, zwłaszcza do produktów mleczarskich, z cylindrem dozującym, z umieszczonym w nim współosiowo cylindrem zaworu, połączonym na górnym końcu z zasobnikiem, z pierścieniowym tłokiem dozującym, przesuwnym w komorze pierścieniowej między cylindrem dozującym a cylindrem zaworu, między górnym, końcowym położeniem zasysania a dolnym, końcowym położeniem wyładowczym, który to tłok dozujący dzieli komorę pierścieniową na część górną, przyłączoną do zasobnika produktu, i część dolną, tworzącą komorę dozującą, z nasadką, zamykającą komorę dozującą od strony dolnej aż do współosiowego, cylindrycznego otworu wyładowczego, oraz ze środkowym tłokiem zaworowym, który jest przemieszczany w położenia robocze, otwierające, względnie zamykające komorę pierścieniową, znamienne tym, że cylinder zaworu (7) tworzy z tłokiem zaworowym (15) wychylny zespół sterujący, który w pierwszym położeniu wychylenia
PL 206 202 B1 łączy komorę dozującą (11) z kanałem dopływowym (14) w cylindrze zaworu (7), a w drugim położeniu wychylenia przyłącza komorę dozującą (11) do kanału wylotowego (16).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w zespole sterującym, tłok zaworowy (15) stanowi dolny koniec cylindra zaworu (7), a jednocześnie dolne zamknięcie kanału dopływowego (14) w cylindrze zaworu (7), z tym, że cylinder zaworu w obszarze bezpośrednio powyżej powierzchni górnej tłoka zaworowego (15) jest zaopatrzony w co najmniej jeden otwór przejściowy (12), przez który w pierwszym położeniu wychylenia zespołu sterującego, produkt (P) jest przenoszony do co najmniej jednego osiowego kanału przejściowego (18), który swoim górnym końcem jest połączony z komorą dozującą (11) i który w obszarze swojego dolnego końca jest zamknięty w pierwszym położeniu wychylenia zespołu sterującego, a w drugim położeniu wychylenia jest połączony z kanałem wylotowym (16) w tłoku zaworowym (15).
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że zespół sterujący posiada szereg otworów przejściowych (17) i/lub kanałów przejściowych (18), i/lub kanałów wylotowych (16).
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że posiada dwa kanały przejściowe (18), które, wychodząc od strony dolnej z komory dozującej (11), są usytuowane z przestawieniem o 180° w płycie nośnej (19) urządzenia.
5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że jako kanał przejściowy (18), w płycie nośnej (19) umieszczone są rowki wzdłużne (21, 22), ukształtowane promieniowo z otworu (20) dla tłoka zaworowego (15).
6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że w kierunku obwodowym między obydwoma rowkami wzdłużnymi (21, 22), w otworze (20) znajduje się obszar łukowy (23), pokrywający się z zarysem tłoka zaworowego (15) i do tego otworu w położeniu wychylenia (S) przylega tłok zaworowy (15).
7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że rowki wzdłużne (21, 22) są zasłonięte przez nasadkę (13).
8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że w obszarze cylindra zaworu (7), zespół sterujący posiada dwa wzajemnie naprzeciwległe z przestawieniem o 180° otwory przejściowe (17) w postaci szczelin w ścianach (24, 25), uchodzące do odpowiedniego rowka wzdłużnego (21, 22) i przyporządkowane do nich dwa otwory poprzeczne (27, 28), uchodzące do kanału wylotowego (16), z przestawieniem o 90°, w obszarze tłoka zaworowego (15).
9. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że kanał dopływowy (14) jest ukształtowany jako pionowy otwór środkowy, usytuowany w zespole sterującym, który na swoim górnym obszarze końcowym, zwróconym do tłoka zaworowego (15) na stronie dolnej, posiada wybrania (29), jako otwór do połączenia z zasobnikiem (3).
10. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że w obszarze kanału wylotowego (16), umieszczonego w tłoku zaworowym (15), zespół sterujący współpracuje z usytuowanym w nasadce (13) otworem dolnym (30), którego wylotowy przekrój poprzeczny (B) rozciąga się na część obszaru powierzchni czołowej (B') tłoka zaworowego (15).
11. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że w obszarze między swoimi otworami poprzecznymi (27, 28), kanał wylotowy (16) posiada kanał wzdłużny (31), usytuowany przynajmniej w pewnych obszarach w równoległym odstępie (F) od środkowej osi wzdłużnej (M) tłoka zaworowego (15), który to kanał w drugim położeniu wychylenia zespołu sterującego, przynajmniej w pewnych obszarach znajduje się w położeniu nad otworem dolnym (30) w nasadce (13).
12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że kanał wylotowy (16) posiada część kanału wzdłużnego, uchodzącą bezpośrednio do jednego z rowków wzdłużnych (21, 22) w płycie nośnej (19).
13. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że otwór dolny (30) nasadki (13) jest umieszczony równolegle i w odstępie (F) od środkowej osi wzdłużnej (M) tłoka zaworowego (15).
14. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że w obszarze w pobliżu rowków wzdłużnych (21, 22), komora dozująca (11) dla tłoka dozującego (8) posiada promieniowe rozszerzenie kształtowe (32).
15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że tłok dozujący (8) w dolnym położeniu wysunięcia (R) jest całkowicie usytuowany w rozszerzeniu kształtowym (32).
16. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół sterujący jest osiowo przesuwny przynajmniej ze swojego położenia przyporu w nasadce (13) do górnego położenia obsługowego (E).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE20206065U DE20206065U1 (de) | 2002-04-18 | 2002-04-18 | Dosiervorrichtung für fließfähige Produkte |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL372715A1 PL372715A1 (pl) | 2005-07-25 |
PL206202B1 true PL206202B1 (pl) | 2010-07-30 |
Family
ID=27816260
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL372715A PL206202B1 (pl) | 2002-04-18 | 2003-04-16 | Urządzenie dozujące do produktów płynnych |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US7299947B2 (pl) |
EP (1) | EP1494921B1 (pl) |
AT (1) | ATE329831T1 (pl) |
DE (2) | DE20206065U1 (pl) |
ES (1) | ES2266815T3 (pl) |
PL (1) | PL206202B1 (pl) |
WO (1) | WO2003086865A1 (pl) |
Families Citing this family (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
AU2004100000A4 (en) | 2004-01-02 | 2004-02-12 | Sands Innovations Pty Ltd | Dispensing stirring implement |
KR20090121294A (ko) | 2007-01-31 | 2009-11-25 | 샌즈 이노베이션즈 프러프라이어터리 리미티드 | 분배 기구 및 그 제조 방법 |
JP5451774B2 (ja) | 2008-12-09 | 2014-03-26 | サンズ イノベーションズ ピーティーワイ リミテッド | 分配容器 |
ES2395342T3 (es) * | 2009-01-06 | 2013-02-12 | A.R.C.I.L. | Dispositivo y procedimiento de llenado de recipientes para alimentos |
USD636890S1 (en) | 2009-09-17 | 2011-04-26 | Sands Innovations Pty. Ltd. | Dispensing utensil |
US8511500B2 (en) | 2010-06-07 | 2013-08-20 | Sands Innovations Pty. Ltd. | Dispensing container |
US8485360B2 (en) | 2011-03-04 | 2013-07-16 | Sands Innovations Pty, Ltd. | Fracturable container |
DE102014224411B3 (de) * | 2014-11-28 | 2016-04-14 | VMS-Maschinenbau GmbH | Vorrichtung zur Ausgabe fließfähiger und/oder pastöser Medien |
DE102022107114A1 (de) * | 2022-03-25 | 2023-09-28 | Ampack Gmbh | Dosiervorrichtung zu einem Dosieren von flüssigen oder pastösen Produkten, insbesondere Lebensmitteln, sowie Produktionsmaschine mit einer derartigen Dosiervorrichtung |
Family Cites Families (11)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US1909678A (en) * | 1930-03-08 | 1933-05-16 | Halvor Barrows H | Measuring device |
US2588057A (en) * | 1946-04-30 | 1952-03-04 | Joe Lowe Corp | Liquid measuring apparatus |
US3437242A (en) * | 1966-11-21 | 1969-04-08 | Edward J Poitras | Fluid storing,mixing and dispensing apparatus |
DE3543504A1 (de) * | 1985-12-10 | 1987-06-11 | Hassia Verpackung Ag | Fuellpumpe zum eindosieren von fluessigen bis pastoesen produkten |
DE3712245C1 (de) * | 1987-04-10 | 1988-09-08 | Hamba Maschf | Dosiervorrichtung fuer Fluessigprodukte |
DE3817418C1 (pl) * | 1988-05-21 | 1989-08-10 | Hassia Verpackungsmaschinen Gmbh, 6479 Ranstadt, De | |
DE4312015A1 (de) * | 1993-04-13 | 1994-10-20 | Benz & Hilgers Gmbh | Vorrichtung zum Dosieren und Abfüllen von dickflüssigen oder pastösen Produkten, insbesondere Nahrungsmittel, vornehmlich Margarine oder dergleichen |
DE4328742C2 (de) * | 1993-08-26 | 1995-08-24 | Hassia Verpackung Ag | Füllpumpe |
DE19516924A1 (de) * | 1995-05-09 | 1996-11-14 | Bosch Gmbh Robert | Dosiervorrichtung |
FR2798650B1 (fr) * | 1999-09-16 | 2002-01-04 | Oreal | Dispositif de distribution destine a equiper un recipient |
US6811058B2 (en) * | 2002-04-01 | 2004-11-02 | Fluid Management, Inc. | Valve assembly |
-
2002
- 2002-04-18 DE DE20206065U patent/DE20206065U1/de not_active Expired - Lifetime
-
2003
- 2003-04-16 US US10/511,152 patent/US7299947B2/en not_active Expired - Lifetime
- 2003-04-16 ES ES03725042T patent/ES2266815T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2003-04-16 AT AT03725042T patent/ATE329831T1/de not_active IP Right Cessation
- 2003-04-16 DE DE50303836T patent/DE50303836D1/de not_active Expired - Lifetime
- 2003-04-16 EP EP03725042A patent/EP1494921B1/de not_active Expired - Lifetime
- 2003-04-16 PL PL372715A patent/PL206202B1/pl unknown
- 2003-04-16 WO PCT/EP2003/003961 patent/WO2003086865A1/de active IP Right Grant
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL372715A1 (pl) | 2005-07-25 |
DE20206065U1 (de) | 2003-09-04 |
WO2003086865A1 (de) | 2003-10-23 |
US20050224522A1 (en) | 2005-10-13 |
ATE329831T1 (de) | 2006-07-15 |
ES2266815T3 (es) | 2007-03-01 |
EP1494921B1 (de) | 2006-06-14 |
US7299947B2 (en) | 2007-11-27 |
EP1494921A1 (de) | 2005-01-12 |
DE50303836D1 (de) | 2006-07-27 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0265128B1 (en) | Filling packaging containers | |
PL206202B1 (pl) | Urządzenie dozujące do produktów płynnych | |
KR101819994B1 (ko) | 유체 제품을 송출하기 위한 장치 및 관련 방법 | |
RU2497435C2 (ru) | Способ и устройство для подачи моющих средств в бак стиральной машины | |
WO1999034905A1 (en) | Dispensing machine for the metered delivery and continuous homogenization of finished paint products | |
KR101207026B1 (ko) | 정량 분주장치 | |
EP3194062A1 (en) | Assembly for and method of dispensing a liquid | |
EP1795446B1 (en) | Device for delivering paste substances into containers | |
RU2283007C2 (ru) | Способ отсадки бруска полосатого пищевого материала и машина для его осуществления | |
US2857082A (en) | Pump construction for candy depositing machines | |
US2597175A (en) | Depositor for confectionery machines | |
JP3783089B2 (ja) | 固形物定量充填装置 | |
US2771225A (en) | Pump construction for candy depositing machine | |
KR102217678B1 (ko) | 다색 내용물 충전장치 | |
US2765962A (en) | Pump construction | |
JP2023502084A (ja) | 一体型吐出ノズルを備える液体吐出システム | |
US6579079B2 (en) | Rotary valve and piston pump assembly and tank dispenser therefor | |
RU2138024C1 (ru) | Дозирующее устройство и способ объемного дозирования порошкообразного или гранулированного материала | |
EP3913334A1 (en) | Liquid dosing system | |
US20040251279A1 (en) | Dosing device in a tube filling machine | |
JP3491110B2 (ja) | ピストン式定量充填機の洗浄装置 | |
RU2688412C2 (ru) | Устройство дозированного розлива жиросодержащих материалов, в частности шоколада | |
EP1466532A1 (en) | Dispensing unit for soft ice cream machine | |
US2764322A (en) | Pump construction | |
CN116018069A (zh) | 用于将流体或糊状混合物、特别是基于巧克力的混合物定量给料和供给到模具中的组和方法 |