PL206134B1 - Powłoka nasienna, sposób powlekania nasion roślinnych, zastosowanie powłoki nasiennej - Google Patents

Powłoka nasienna, sposób powlekania nasion roślinnych, zastosowanie powłoki nasiennej

Info

Publication number
PL206134B1
PL206134B1 PL355716A PL35571600A PL206134B1 PL 206134 B1 PL206134 B1 PL 206134B1 PL 355716 A PL355716 A PL 355716A PL 35571600 A PL35571600 A PL 35571600A PL 206134 B1 PL206134 B1 PL 206134B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
seeds
fertilizer
seed
oil
weight
Prior art date
Application number
PL355716A
Other languages
English (en)
Other versions
PL355716A1 (pl
Inventor
Heikki Hero
Jouko Kleemola
Jari Peltonen
Eija Saarikko
Original Assignee
Kemira Growhow Oyjkemira Growhow Oyj
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kemira Growhow Oyjkemira Growhow Oyj filed Critical Kemira Growhow Oyjkemira Growhow Oyj
Publication of PL355716A1 publication Critical patent/PL355716A1/pl
Publication of PL206134B1 publication Critical patent/PL206134B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C1/00Apparatus, or methods of use thereof, for testing or treating seed, roots, or the like, prior to sowing or planting
    • A01C1/06Coating or dressing seed

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest powłoka nasienna dla poprawienia wydajności roślinnych składników pokarmowych w czasie wczesnego wzrostu roślin, sposób powlekania nasion roślinnych oraz zastosowanie powłoki nasiennej do powlekania nasion oraz do zastępowania części fosforowego nawozu sztucznego potrzebnego roślinom zwykle podawanego przez nawożenie powierzchniowe lub rządkowe.
Przedmiotowa powłoka nasienna poprawia wydajności roślinnych składników pokarmowych, zwłaszcza wydajności fosforu i/lub wydajności pierwiastków śladowych, w czasie wczesnego wzrostu roślin.
Szybkość z jaką korzenie roślin sięgają do nawozu sztucznego ma ogromne znaczenie dla zdolności roślin do pobierania składników pokarmowych obecnych w nawozie sztucznym oraz dla osiągnięcia sukcesu w początkowej fazie rozwoju i wzroście roślin w ciągu pierwszych trzech tygodni.
Ilość podstawowych składników pokarmowych (N, K, P, Ca, S, Mg) przechodzących z nawozów sztucznych do roślin, tj. wydajność składników pokarmowych, zwykle waha się od kilku procent do 70-80 procent. W szczególności niska jest wydajność fosforu, gdyż wynosi ona około 5-20%. Wydajność pierwiastków śladowych (B, Co, Cu, Fe, Mn, Mo, Zn, Cl) często jest jeszcze od niej niższa.
Sposób rozprowadzania nawozu sztucznego, tj. jak daleko od nasion osadzony jest nawóz sztuczny, wpływa na zdolność roślin do pobierania składników pokarmowych. Składniki pokarmowe w nawozie sztucznym osadzonym daleko od nasienia, na przykład, w odległości 6 cm od niego, mogą mieć czas na reakcję ze składnikami mineralnymi gleby i tworzenie związków słabo rozpuszczalnych nawet jeszcze zanim korzenie roślin sięgną do miejsca osadzenia nawozu sztucznego.
Gdy, na przykład, prowadzi się sztuczne nawożenie fosforowe w wyżej opisany sposób przez tradycyjny siew rzutowy nawozu sztucznego na powierzchnię gleby lub przez wmieszanie nawozu sztucznego w warstwę powierzchniową gleby, to wydajność fosforu wynosi 5-10%. Jeśli nawóz sztuczny jest rozprowadzany przez siew rzędowy lub taśmowy przy określonej odległości od nasion, to wydajność fosforu wynosi około 10%.
Nieco lepszą wydajność fosforu uzyskuje się gdy fosforowy nawóz sztuczny osadzony jest w bezpośrednim sąsiedztwie nasion lub gdy nasiona są powlekane nawozem sztucznym. W tym przypadku wydajności te wynoszą odpowiednio 15% oraz 20%.
Powlekanie nasion roślinnych w różnych celach jest technologią od dawna znaną w stanie techniki. Istnieją różne techniki obróbki powierzchni, poczynając od prostego i tradycyjnego zaprawiania nasion (bejcowania) za pomocą biocydów w celu zwalczania chorób roślinnych lub szkodliwych owadów. W tym przypadku nasiona jako takie traktuje się za pomocą drobno zmielonego czynnika aktywnego lub zawierającą go mieszanką w postaci proszku, lub też czynnik aktywny rozpuszcza się lub zawiesza w odpowiednim rozpuszczalniku, często w wodzie lub rozpuszczalniku organicznym, po czym nasiona traktuje się za pomocą tak uzyskanego roztworu lub zawiesiny.
Powlekanie nasion stosuje się również do opóźniania kiełkowania nasion. Polimery stosuje się jako środki wiążące również przy powlekaniu nasion za pomocą substancji mających inne działanie. Powlekanie może, na przykład, poprawiać zdolność nasion do przetrwania suszy, upału, zasolenia gleby, lub innych szkodliwych czynników zewnętrznych.
Za pomocą powlekania, na przykład, lekkie nasiona ryżu można uczynić cięższymi, dzięki czemu nie będą one tak łatwo unoszone przez wodę lub wiatr; patrz, na przykład, opis patentowy St. Zjedn. Ameryki US 4,192, 095.
Powszechnie znane jest również dodawanie składników pokarmowych do powłoki nasiennej w celu promowania rozwoju roś lin.
Nasiona trawy traktowano, na przykład, wapnem lub talkiem w celu zapewnienia założenia trwałego trawnika (Scott 1975). Powlekanie nasion za pomocą składników pokarmowych omawiano w kilku opracowaniach (np. Heydecker i Coolbear 1997, Rwbafka i wsp. 1983, Scott i wsp. 1987). Jednakże największym problemem był niski procent kiełkowania nasion, zwłaszcza gdy stosuje się olej jako środek wiążący, jak również słabe przymocowanie składników pokarmowych do powierzchni nasion gdy stosuje się wodne roztwory.
Przeprowadzono dużą ilość badań w celu rozwiązania tych problemów. Przeprowadzono doświadczenia z różnymi kompozycjami środków wiążących dla mocowania składników pokarmowych lub innych substancji lub kompozycji promujących wzrost do powierzchni nasion roślinnych.
PL 206 134 B1
W szczególnoś ci, badano doś wiadczalnie przydatno ść róż nych polimerów. Znana jest, na przykład, metoda powlekania nasion za pomocą rozpuszczalnych w wodzie polimerów takich jak skrobia, metyloceluloza oraz guma arabska. Największą niedogodnością związaną z zastosowaniem tych polimerów jest związana z tym konieczność użycia dużych ilości wody. Operowanie dużymi ilościami wody wymaga specjalnego urządzenia, przy czym taki proces powlekania jest powolny. W celu zapobieżenia zmoczenia nasion, nasiona często muszą być suszone w niskiej temperaturze. Ponadto, wyżej wymienione polimery często tworzą wokół nasion twardą, łatwo łamiącą się skorupę.
Międzynarodowa publikacja WO 93/25078 opisuje kompozycję stosowaną do powlekania nasion, która zawiera hydrolizat polisacharydowy, na przykład, karboksymetylocelulozę lub hydrolizat karboksymetyloskrobi. Wodne roztwory tych substancji można również rozpryskiwać w postaci względnie stężonych wodnych roztworów (30%) na powierzchnię nasion.
Z drugiej strony, zastosowanie nierozpuszczalnych w wodzie polimerów zwykle wymaga użycia rozpuszczalnika organicznego, a w tym przypadku duża ilość rozpuszczalnika może sprzyjać przenikaniu polimeru do wnętrza nasion. Możliwe jest również zastosowanie wodnych zawiesin tych polimerów do obróbki nasion. Na przykład, dokumenty CA PLUS 112:17756 (PL 14618) oraz CA PLUS 122:49097 (PL 159474) opisują takie zastosowania.
Opis patentowy St. Zjedn. Ameryki US 4,251,952 opisuje nasiona powlekane za pomocą mieszaniny nierozpuszczalnego w wodzie polimeru i cukru. Zastosowane tu polimery stanowią różne dostępne na rynku poli- lub kopolimery.
Oprócz wcześniej omówionych niedogodności, metody znane w stanie techniki mogą również posiadać niedogodności związane z lepkością powierzchni nasion powlekanych, powodującą sklejanie się ze sobą nasion i dając nasiona o słabych właściwościach płynięcia. Urządzenia potrzebne do operowania takimi nasionami także łatwo ulegają zabrudzeniu. Z drugiej strony, zbyt mokra powłoka może powodować przedwczesne kiełkowanie nasion.
Przedmiotem wynalazku jest powłoka nasienna dla poprawienia wydajności roślinnych składników pokarmowych w czasie wczesnego wzrostu roślin, charakteryzująca się tym, że zawiera:
(i) wodny środek wiążący zawierający płynny produkt uboczny pochodzący z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego, i zemulgowany olej, oraz (ii) nawóz sztuczny w postaci proszku zawierający potrzebne roślinom składniki pokarmowe i pierwiastki śladowe i/lub inne substancje wywierające wpływ na wzrost roślin, przy czym, na 100 części wagowych nasion przeznaczonych do powlekania powłoka zawiera 0,5-5 części wagowych środka wiążącego oraz 1-25 części wagowych nawozu sztucznego.
Korzystnie środek wiążący zawiera płynny produkt uboczny pochodzący z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego w ilości 30-100% wagowych oraz olej w ilości do 50% wagowych, przy czym resztę stanowi woda.
Korzystnie płynny produkt uboczny pochodzący z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego stanowi melasa, wywar melasowy lub syrop, lub ich mieszanina.
Korzystnie olej stanowi ulegający rozkładowi biologicznemu lub łatwo ulegający rozkładowi biologicznemu olej roślinny lub zwierzęcy lub olej mineralny taki jak olej wazelinowy, lub ich mieszanina.
Korzystnie rozmiar cząstek nawozu sztucznego w postaci proszku wynosi 1-100 μm, korzystnie 10-50 μm.
Przedmiotem wynalazku jest sposób powlekania nasion roślinnych, polegający na tym, że obejmuje następujące etapy:
a) nasiona przeznaczone do powlekania umieszcza się w urządzeniu do obróbki nasion,
b) dodaje się wodny środek wiążący zawierający płynny produkt uboczny pochodzący z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego, i zemulgowany olej tworząc na powierzchni nasion warstwę środka wiążącego,
c) dodaje się nawóz sztuczny w postaci proszku zawierający potrzebne roślinom składniki pokarmowe i pierwiastki śladowe i/lub inne substancje wywierające wpływ na wzrost roślin tworząc powłokę, przy czym, na 100 części wagowych nasion przeznaczonych do powlekania stosuje się 0,5-części wagowych środka wiążącego oraz 1-25 części wagowych nawozu sztucznego.
Korzystnie stosuje się środek wiążący i/lub nawóz sztuczny w proszku określone powyżej.
Przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie powłoki nasiennej określonej powyżej do powlekania nasion.
PL 206 134 B1
Przedmiotem wynalazku jest także zastosowanie powłoki nasiennej określonej powyżej do zastępowania części fosforowego nawozu sztucznego potrzebnego roślinom zwykle podawanego przez nawożenie powierzchniowe lub grządkowe.
Według wynalazku powłoka nasienna poprawia wydajności roślinnych składników pokarmowych, zwłaszcza wydajności fosforu i/lub wydajności pierwiastków śladowych, w czasie wczesnego wzrostu roślin.
Nasiona powlekane posiadają powłokę dla poprawienia wydajności roślinnych składników pokarmowych, zwłaszcza wydajności fosforu i/lub wydajności pierwiastków śladowych, w czasie wczesnego wzrostu roślin charakteryzują się tym, że pokryte są powłoką zawierającą:
(i) wodny środek wiążący zawierający płynny produkt uboczny pochodzący z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego, i zemulgowany olej, oraz (ii) nawóz sztuczny w postaci proszku zawierający potrzebne roślinom składniki pokarmowe i pierwiastki śladowe i/lub inne substancje wywierające wpływ na wzrost roślin przy czym, na 100 części wagowych nasion przeznaczonych do powlekania stosuje się 0,5-5 części wagowych środka wiążącego oraz 1-25 części wagowych nawozu sztucznego.
Rozmiar nasion przeznaczonych do obróbki powierzchni oraz rodzaj ich powierzchni, które są specyficznymi właściwościami danego gatunku roślin, wpływają na ilość środka wiążącego, jaka jest wymagana dla zamocowania pożądanej ilości nawozu sztucznego w postaci proszku do powierzchni nasion. Środek wiążący może zawierać płynny produkt uboczny pochodzący z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego w ilości 30-100% wagowych oraz olej w ilości do 50% wagowych, przy czym resztę stanowi woda. Korzystnie zawiera on 0-30% wagowych oleju.
Płynny produkt uboczny pochodzący z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego może stanowić na przykład melasa, taka jak melasa z roślin okopowych lub trzciny, wywar melasowy lub syrop, lub ich mieszanina. Płynny produkt uboczny zawiera wodę w różnych ilościach.
Środek wiążący może zawierać również polimery tradycyjnie stosowane jako środki wiążące przy powlekaniu nasion wymienione powyżej w opisie stanu techniki.
Oprócz płynnego produktu ubocznego pochodzącego z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego, środek wiążący zawiera dodatkowo zemulgowany olej, który zwykle stanowi emulsja oleju w wodzie. Taką emulsję przygotowuje się z oleju, wody oraz środka dyspergującego. Jako środek dyspergujący można zastosować tradycyjne środki dyspergujące nadające się do tego celu.
Środek wiążący może również zawierać tradycyjne środki konserwujące i/lub środki kontrolujące pH.
Nawóz sztuczny w postaci proszku może zawierać, na przykład, (orto)fosforan(V) wapnia, fosforan potasu, fosforan amonu, fosforan mocznika lub ich mieszaniny lub inne łatwo rozpuszczalne w wodzie wieloskładnikowe nawozy sztuczne. Ponadto, nawóz sztuczny może zawierać mikroelementy i/lub pierwiastki śladowe. Jeden kilogram nawozu sztucznego może zawierać na przykład 5-200 g magnezu, 1-50 g cynku, 1-50 g manganu, 30-200 g sodu, i/lub 1-20 g selenu. Nawóz sztuczny w postaci proszku może również zawierać inne substancje mające wpływ na wzrost roślin, takie jak pestycydy i/lub środki kontrolujące wzrost i/lub promotory wzrostu.
Sposób powlekania nasion roślinnych według wynalazku nie wymaga żadnych specjalnych urządzeń; obróbkę nasion można prowadzić w dowolnym urządzeniu nadającym się do takiej obróbki nasion, nawet w betoniarce.
Zgodnie z preferowanym przykładem wykonania, w etapie a) stosuje się 100 części wagowych nasion przeznaczonych do powlekania, w etapie b) stosuje się 0,5-5 części wagowych środka wiążącego, a w etapie c) stosuje się 1-25 części wagowych nawozu sztucznego.
W sposobie według wynalazku stosuje się ś rodek wiążący oraz nawóz sztuczny w proszku takie jak określono powyżej. W sposobie tym można nawet stosować nasiona, które uprzednio były już poddane obróbce znanymi metodami, na przykład, za pomocą pestycydów, zanim poddaje się obróbce powierzchni sposobem według wynalazku. Można również przeprowadzić dodawanie pestycydów i/lub środków kontrolujących wzrost i/lub promotorów wzrostu po obróbce powierzchni nasion za pomocą środka wiążącego zgodnie ze sposobem według wynalazku, albo przed dodawaniem nawozu sztucznego w postaci proszku, albo tuż po dodawaniu nawozu sztucznego w postaci proszku albo jednocześnie.
Zgodnie z wynalazkiem możliwe jest również powtarzanie wyżej wymienionej procedury sposobu według wynalazku, zwiększając w ten sposób grubość warstwy nawozu sztucznego powstającej wokół nasion.
PL 206 134 B1
W miarę potrzeby, aby nasiona uformować w grudki, po obróbce sposobem według wynalazku lub w trakcie jej trwania można dodać wodę oraz minerał ilasty.
Sposób poprawiania wydajności fosforu roślinnego i/lub wydajności roślinnych pierwiastków śladowych oraz promowania rozwoju roślin w czasie wczesnego wzrostu roślin, charakteryzuje się tym, że nasiona roślinne pokrywa się powłoką zawierającą:
(i) wodny środek wiążący zawierający płynny produkt uboczny pochodzący z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego, i zemulgowany olej, oraz (ii) nawóz sztuczny w postaci proszku zawierający potrzebne roślinom składniki pokarmowe i pierwiastki ś ladowe i/lub inne substancje wywieraj ące wpł yw na wzrost roś lin, przy czym taką powłoką zastępuje się część fosforowego nawozu sztucznego potrzebnego roślinom, tradycyjnie podawanego przez nawożenie powierzchniowe lub grządkowe, zwłaszcza w czasie wczesnego rozwoju roślin przy czym, na 100 części wagowych nasion przeznaczonych do powlekania stosuje się 0,5-5 części wagowych środka wiążącego oraz 1-25 części wagowych nawozu sztucznego.
W powyższym sposobie stosuje się ś rodki wiążące oraz nawozy sztuczne w postaci proszku oraz ilości tych składników takie, jak to opisano powyżej.
Poniższe przykłady mają na celu opisanie wynalazku bardziej szczegółowo.
P r z y k ł a d 1
Wpływ ilości oleju zawartego w emulsji oleju w wodzie na wyłanianie się nasion pszenicy
Badano wpływ ilości oleju zawartego w emulsji oleju w wodzie, stosowanej przy obróbce powierzchni nasion, na wyłanianie nasion pszenicy, w próby na wyłanianie, prowadzonych na glebie z pola, gdy nasiona uprzednio był y traktowane za pomocą emulsji oleju w wodzie zawierają cej olej oraz wodę w różnych proporcjach.
Dla celów tych prób, przygotowano trzy emulsje oleju w wodzie, emulsje zawierające 25 ml, 30 ml oraz 55 ml oleju ulegającego rozkładowi biologicznemu na 100 ml emulsji. Dla wprowadzenia emulsji na powierzchnie nasion, nasiona poddano obróbce w dostępnym na rynku urządzeniu do prób na zaprawianie nasion (Hege), tak że emulsję dodawano do nasion w ilościach 0,5% wagowych, 1,0% wagowego lub 1,5% wagowego, uzyskując w ten sposób 9 porcji nasion poddanych różnym obróbkom powierzchni. Z każdej porcji nasion poddanych obróbce powierzchni, 4 x 100 nasion posadzono w celu wykieł kowania na głębokoś ci 4 cm w plastikowych doniczkach o pojemnoś ci 1 litra wypeł nionych glebą z pola. Grupę kontrolną stanowiło 100 nie poddawanych obróbce, podobnie posadzonych nasion. Każdą doniczkę podlewano przy zachowaniu stałych odstępów czasu w celu utrzymania stałej wilgotności gleby. Po upływie 11 dni od momentu zasadzenia, oceniono procent wyłaniania stosując normę 5.4.A.3 określoną przez ISTA (International Seed Testing Association). Wpływ ilości oleju wprowadzonego na powierzchnię nasion na wyłanianie nasion pszenicy przedstawiono w Tablicy 1.
T a b l i c a 1
Wpływ zawartości wody i oleju na wyłanianie pszenicy, dane w postaci tablicy
Próba Wyłanianie pszenicy % Emulsja oleju w wodzie dodana do nasion, % objętościowo/wagowe
0,5 1,0 1,5
bez obróbki 95 95 95
olej wazelinowy, zawartość wody 45% 50 44 24
olej wazelinowy, zawartość wody 70% 77 68 49
olej wazelinowy, zawartość wody 75% 90 70 60
Dane przedstawione w Tablicy 1 wskazują, że wyłanianie jest lepsze, gdy maleją proporcje oleju w emulsjach. Ponadto, badano mocowanie nawozu sztucznego w postaci proszku do powierzchni nasion za pomocą emulsji oleju w wodzie zgodnie z opisanym przykładem oraz za pomocą wody. Stwierdzono, że mocowanie nawozu sztucznego było lepsze, gdy stosowano emulsje oleju w wodzie.
PL 206 134 B1
P r z y k ł a d 2
Wpływ melasy dodanej do wody w emulsji oleju na wyłanianie nasion pszenicy
Dla celów tej próby przygotowano serię emulsji oleju w wodzie zawierających różne ilości melasy. Każda emulsja zawierała 25% objętościowych oleju ulegającego rozkładowi biologicznemu oraz dodatkowo tak dużo melasy, aby w końcowych emulsjach proporcje objętościowe oleju w wodzie do melasy wynosiły 4:0, 3:1, 2:2, 1:3 oraz 0:4. Próby na wyłanianie przeprowadzono tak jak opisano dla przykładu 1.
Wyniki tych prób przedstawiono w Tablicy 2.
T a b l i c a 2
Wpływ mieszanych proporcji wodnego oleju do melasy na wyłanianie pszenicy, dane w postaci tablicy
Próba Wyłanianie %
bez obróbki 93
melasa 93
melasa + olej (1:3) 89
melasa + olej (2:2) 95
melasa + olej (3:1) 94
olej 81
Uzyskane wyniki wskazują, że dodanie melasy do emulsji oleju w wodzie znacznie promowało wyłanianie pszenicy. Ponadto, badano mocowanie nawozu sztucznego w postaci proszku do powierzchni nasion za pomocą emulsji oleju w wodzie zgodnie z opisanym przykładem. Stwierdzono, że mocowanie nawozu sztucznego przez melasę/emulsję oleju w wodzie było jednolite i lepsze niż przez samą emulsję oleju w wodzie, oraz że jakość techniczna była wyższa. Z drugiej strony, gdy stosowano samą melasę, to mocowanie nawozu sztucznego było wystarczające w warunkach jakości technicznej.
P r z y k ł a d y 3 i 4
Podczas dwóch sezonów wzrostu w latach 1998 i 1999, przeprowadzono serie dziewięciu prób polnych w różnych częściach Finlandii w celu zbadania wzrostu nasion jęczmienia poddawanych obróbce powierzchniowej za pomocą fosforowego nawozu sztucznego sposobem według wynalazku, jak również pobór fosforu przez rośliny w uprawianych glebach, których liczba fosforowa przedstawiająca ich stan fosforowy, wynosiła pomiędzy 4,2 - 34,3 mg fosforu na 1 litr gleby. Określanie liczby fosforowej przeprowadzono na roztworze uzyskanym przez ługowanie próbki z porcji gleby za pomocą roztworu octanu amonu (pH 4,65).
Próbie poddawano nasiona według wynalazku, w sposób opisany dla przykładów 1 i 2, stosując środek wiążący, który zawierał 12,5% wagowych oleju, 37,5% wagowych wody, oraz 50% wagowych melasy. Nasiona w taki sposób poddawane obróbce pokryto fosforanem potasu.
W badaniach tych, procedurę zgodną ze sposobem wedł ug wynalazku porównywano ze wzrostem oraz z poborem fosforu przez nasiona jęczmienia nawożone tradycyjnie stosowanymi metodami sztucznego nawożenia.
W próbach tych, wzrost siewek oraz ich pobór fosforu mierzono po pierwszych tygodniach po wysianiu. Próbki pobierano po 3-4 tygodniach po wysianiu nasion. Na próbkach tych oceniano masę ponadgruntową, tj. fitomasę, oraz całkowitą zawartość fosforu w siewkach. Na tej podstawie obliczano pobór fosforu, który jest pochodną fitomasy oraz całkowitej zawartości fosforu.
Wyniki uzyskane w Przykładzie 3 przedstawiono w Tablicy 3, a wyniki uzyskane w Przykładzie 4 na Fig. 1.
PL 206 134 B1
Wpływ sposobu nawożenia na tworzenie fitomasy oraz pobór fosforu przez jęczmień w jeden miesiąc po wysianiu nasion. Nasiona według wynalazku były powlekane za pomocą melasy/emulsji oleju w wodzie (2:2) oraz fosforanu potasu. Nawożenie N oraz K było takie samo we wszystkich próbach (pięć prób, Finlandia 1999)
Sposób nawożenia Fosfor w postaci granulowanego nawozu sztucznego 6 cm od nasion (nawożenie miejscowe) Fosfor w postaci granulowanego nawozu sztucznego 1 cm od nasion (nawożenie miejscowe) Nasiona według wynalazku poddane obróbce za pomocą fosforu Nasiona według wynalazku poddane obróbce za pomocą fosforu
Całkowita ilość nawozu fosforowego, kg/ha 9 9 9 4,5
Fitomasa jęczmienia w jeden miesiąc po wysianiu (kontrola=100) 100 104 111 113
Względny pobór fosforu przez jęczmień w jeden miesiąc po wysianiu (kontrola=100) 100 104 111 113
Wyniki przedstawione w Tablicy 3 wykazują, że nasiona jęczmienia poddawane obróbce według wynalazku rosły lepiej i wykorzystały fosfor bardziej skutecznie niż nasiona w grupie nawożonej miejscowo za pomocą metod tradycyjnych.
Fig. 1 przedstawia graficznie wyniki prób przeprowadzonych latem 1998 oraz 1999 r. Na tym rysunku dokonano porównania pomiędzy względnym poborem fosforu przez roślinę oraz jego zależność od umiejscowienia nawozu sztucznego. W każdej próbie nasiona były nawożone w taki sposób, że:
a) nawóz sztuczny znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie nasion (na rysunku - pobór fosforu wskazuje 100%)
b) nawóz sztuczny był umieszczony w odległości 6 cm od nasion (na rysunku - różne wartości).
Na podstawie Fig. 1 można zauważyć, że stosując sposób według wynalazku możliwe jest, bez narażania na niebezpieczeństwo wczesnego rozwoju i wzrostu kiełków, zwiększanie proporcji łatwo rozpuszczalnego fosforu w całkowitym nawozie sztucznym, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ługowania fosforu.
Na podstawie Fig. 1 można również zaobserwować, że pobór fosforu przez nasiona według wynalazku okazuje się bardziej wydajnym gdy gleba jako taka już zawiera duże ilości fosforu.
Nasiona o powierzchni poddanej obróbce według wynalazku bardzo dobrze zachowały swoją zdolność kiełkowania. Były one suche na powierzchni i dlatego nie sklejały się ze sobą lecz były, na przykład podczas wysiewania, dobrze płynące i łatwo poddające się rozprowadzaniu. Zauważono również, że nawóz sztuczny był dobrze przymocowany do powierzchni nasion.
P r z y k ł a d y 5-7
W 2000 roku przeprowadzono szereg doś wiadczeń w Danii, Wielkiej Brytanii oraz w Turcji. Nasiona według wynalazku powlekano w sposób opisany dla Przykładu 3 i 4, stosując kompozycję powłoki przedstawioną w tych Przykładach, z wyjątkiem Przykładu 7, w którym dodatkowo zastosowano fosforan mocznika oprócz fosforanu potasu.
Wyniki uzyskane w Przykładzie 5 przedstawiono w Tablicy 4, wyniki uzyskane w przykładzie 6 przedstawiono w Tablicy 5, a wyniki uzyskane w Przykładzie 7 przedstawiono w Tablicy 6.
PL 206 134 B1
Wpływ sposobu nawożenia na tworzenie fitomasy oraz pobór fosforu przez jęczmień w jeden miesiąc po wysianiu nasion. Nasiona według wynalazku były powlekane za pomocą melasy/emulsji oleju w wodzie (2:2) oraz fosforanu potasu. Nawożenie N oraz K było takie samo we wszystkich próbach (Dania 2000)
Sposób nawożenia Grupa kontrolna, bez nawożenia fosforem Fosfor jako nawóz granulowany 6 cm od nasion (nawożenie miejscowe) Nasiona według wynalazku poddane obróbce za pomocą fosforu Nasiona według wynalazku poddane obróbce za pomocą fosforu Nasiona według wynalazku poddane obróbce za pomocą fosforu
Całkowita ilość nawozu fosforowego, kg/ha 0 20 1 2 3
Fitomasa jęczmienia w jeden miesiąc po wysianiu (kontrola=100) 100 100 106 109 111
Względny pobór fosforu przez jęczmień w jeden miesiąc po wysianiu (kontrola=100) 100 103 106 118 122
T a b l i c a 5
Wpływ sposobu nawożenia na tworzenie wydajności jęczmienia. Nasiona według wynalazku były powlekane za pomocą melasy/emulsji oleju w wodzie (2:2) oraz fosforanu potasu. Nawożenie N oraz K było takie samo we wszystkich próbach (cztery próby, Wielka Brytania 2000)
Sposób nawożenia Grupa kontrolna, bez nawożenia fosforem Fosfor jako nawóz granulowany 6 cm od nasion (nawożenie miejscowe) Fosfor jako nawóz granulowany 6 cm od nasion (nawożenie miejscowe) Nasiona według wynalazku poddane obróbce za pomocą fosforu Nasiona według wynalazku poddane obróbce za pomocą fosforu Nasiona według wynalazku poddane obróbce za pomocą fosforu
Całkowita ilość nawozu fosforowego, kg/ha 0 11 22 2 4 8
Wymłócony zbiór jęczmienia, kg/ha, Auchmacoy (kontrola=100) 100 120 120 116 122 120
Wymłócony zbiór jęczmienia, kg/ha, Central (kontrola=100) 100 170 174 172 170 170
Wymłócony zbiór jęczmienia, kg/ha, Boscombe (kontrola=100) 100 105 102 100 104 103
Wymłócony zbiór jęczmienia, kg/ha, Leckford (kontrola=100) 100 100 107 102 102 100
Średnio 100 124 126 123 125 123
PL 206 134 B1
T a b l i c a 6
Wpływ metody nawożenia na pojawianie się hybryd pomidora, na ilość jego nadającego się do zebrania plonu oraz na jakość zbioru w uprawie zewnętrznej. Nasiona według wynalazku były powlekane za pomocą melasy/emulsji oleju w wodzie (2:2) oraz fosforanu amonu, lub za pomocą melasy/emulsji oleju w wodzie (2:2) oraz fosforanu potasu (Turcja 2000)
Metoda nawożenia Grupa kontrolna (bez obróbki nasion fosforem) Nasiona poddane obróbce fosforem według wynalazku Nasiona poddane obróbce fosforem według wynalazku
Procedura nawożenia miejscowe standardowe miejscowe standardowe + fosforan mocznika na powierzchni nasion miejscowe standardowe + fosforan potasu na powierzchni nasion
Ilość roślin 94 116 96
Średnia masa pomidora, g/pomidor 75 78 91
Całkowita wydajność, kg/ha 266 273 273
odczyn pH pomidora 4,47 4,48 4,49
Na podstawie wyników uzyskanych w Przykładach 5-7 widać wyraźnie, że dzięki obróbce fosforem nasion według wynalazku uzyskuje się znaczny wzrost wydajności poboru fosforu.
Literatura
Heydecker, W oraz Coolbear, P. 1977. Seed treatments for improved performance - survay and attempted prognosis. Seed Sci. and Technol. 5:353-425.
Rebafka, F,-P., Batino, A. oraz Marschner, H. 1993. Phosphorus seed coating increases phosphorus uptake, early growth and yield of pearl millet (Pennisetum glaucum (L). R. 10 Br.) grown on an acid sandy soil in Niger, West Africa, Fert. Res. 35:151-160.
Scott., J.M. 1975. Effects of seed coating on establishment. N.Z. Journal of Agricultural research 18:59-67.
Scott, J.M., Jessop, R.S., Steer, R.J. oraz McLachlan, G.D. 1987. Effect of nutrient seed coating on the emergence of wheat and oats. Fert. Res. 14:205-217.
International Seed Testing Association (ISTA). 1996. Seed Sci. & Technol. 24, Supplement. International Rules foe Seed Testing. Zurich, Switzerland.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Powłoka nasienna dla poprawienia wydajności roślinnych składników pokarmowych w czasie wczesnego wzrostu roślin, znamienna tym, że zawiera:
    (i) wodny środek wiążący zawierający płynny produkt uboczny pochodzący z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego, i zemulgowany olej, oraz (ii) nawóz sztuczny w postaci proszku zawierający potrzebne roślinom składniki pokarmowe i pierwiastki śladowe i/lub inne substancje wywierające wpływ na wzrost roślin, przy czym, na 100 części wagowych nasion przeznaczonych do powlekania powłoka zawiera się 0,5-5 części wagowych środka wiążącego oraz 1-25 części wagowych nawozu sztucznego.
  2. 2. Powłoka nasienna według zastrz. 1, znamienna tym, że środek wiążący zawiera płynny produkt uboczny pochodzący z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego w ilości 30-100% wagowych oraz olej w ilości do 50% wagowych, przy czym resztę stanowi woda.
  3. 3. Powłoka nasienna według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że płynny produkt uboczny pochodzący z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego stanowi melasa, wywar melasowy lub syrop, lub ich mieszanina.
  4. 4. Powłoka nasienna według zastrz. 1, albo 2, albo 3, znamienna tym, że olej stanowi ulegający rozkładowi biologicznemu lub łatwo ulegający rozkładowi biologicznemu olej roślinny lub zwierzęcy lub olej mineralny taki jak olej wazelinowy, lub ich mieszanina.
    PL 206 134 B1
  5. 5. Powłoka nasienna według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, znamienna tym, że rozmiar cząstek nawozu sztucznego w postaci proszku wynosi 1-100 μm, korzystnie 10-50 μm.
  6. 6. Sposób powlekania nasion roślinnych, znamienny tym, że obejmuje następujące etapy:
    a) nasiona przeznaczone do powlekania umieszcza się w urządzeniu do obróbki nasion,
    b) dodaje się wodny środek wiążący zawierający płynny produkt uboczny pochodzący z rolnictwa lub przemysłu fermentacyjnego, i zemulgowany olej tworząc na powierzchni nasion warstwę środka wiążącego,
    c) dodaje się nawóz sztuczny w postaci proszku zawierający potrzebne roślinom składniki pokarmowe i pierwiastki śladowe i/lub inne substancje wywierające wpływ na wzrost roślin tworząc powłokę, przy czym, na 100 części wagowych nasion przeznaczonych do powlekania stosuje się 0,5-5 części wagowych środka wiążącego oraz 1-25 części wagowych nawozu sztucznego.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że stosuje się środek wiążący i/lub nawóz sztuczny w proszku określone w zastrz. 2-5.
  8. 8. Zastosowanie powłoki nasiennej określonej w zastrz. 1 do powlekania nasion.
  9. 9. Zastosowanie powłoki nasiennej określonej w zastrz. 1 do zastępowania części fosforowego nawozu sztucznego potrzebnego roślinom zwykle podawanego przez nawożenie powierzchniowe lub grządkowe.
PL355716A 1999-12-22 2000-12-22 Powłoka nasienna, sposób powlekania nasion roślinnych, zastosowanie powłoki nasiennej PL206134B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI19992768 1999-12-22

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL355716A1 PL355716A1 (pl) 2004-05-17
PL206134B1 true PL206134B1 (pl) 2010-07-30

Family

ID=8555801

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL355716A PL206134B1 (pl) 1999-12-22 2000-12-22 Powłoka nasienna, sposób powlekania nasion roślinnych, zastosowanie powłoki nasiennej

Country Status (23)

Country Link
US (1) US20030022790A1 (pl)
EP (1) EP1239722B1 (pl)
CN (1) CN100493326C (pl)
AT (1) ATE385669T1 (pl)
AU (1) AU767895B2 (pl)
BR (1) BR0016537A (pl)
CA (1) CA2394818C (pl)
CY (1) CY1107938T1 (pl)
CZ (1) CZ299278B6 (pl)
DE (1) DE60038043T2 (pl)
DK (1) DK1239722T3 (pl)
EE (1) EE04896B1 (pl)
ES (1) ES2300284T3 (pl)
HU (1) HU230393B1 (pl)
NO (1) NO325852B1 (pl)
NZ (1) NZ519181A (pl)
PL (1) PL206134B1 (pl)
PT (1) PT1239722E (pl)
RU (1) RU2280346C2 (pl)
SK (1) SK286312B6 (pl)
UA (1) UA73757C2 (pl)
WO (1) WO2001045489A1 (pl)
ZA (1) ZA200204423B (pl)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI109645B (fi) * 2001-02-14 2002-09-30 Fortum Oyj Öljy/vesi-tyyppisen emulsion tai suspension muodossa oleva kiinnitysaine ja sen valmistus
FI114080B (fi) * 2001-06-21 2004-08-13 Kemira Agro Oy Pinnoitettu siemen ja menetelmä siemenen pinnoittamiseksi
DK1482776T3 (en) * 2002-02-26 2018-08-06 Compass Minerals Manitoba Inc FERTILIZER PRODUCT WITH FINE POWDER COATING WITH PLANT NUTRIENTS
FI114093B (fi) * 2002-11-22 2004-08-13 Kemira Growhow Oy Pinnoitettu siemen ja menetelmä siementen pinnoittamiseksi
US8551915B2 (en) * 2003-07-23 2013-10-08 Hpd Process Engineering, S.A. Method for production of vinasses-derived product
WO2005009923A1 (es) * 2003-07-23 2005-02-03 Kimel Aditivos, S.L. Nuevo producto de uso agrícola obtenido a partir de vinazas procedentes de las destilerías
FI118686B (fi) 2004-05-21 2008-02-15 Kemira Growhow Oyj Menetelmä fosfaattia sisältävän suspension valmistamiseksi
DE112007001999A5 (de) * 2006-06-26 2009-06-04 Tilco Biochemie Gmbh Präparat zur Konstitutionsverbesserung von Pflanzen
RU2474101C2 (ru) * 2011-03-15 2013-02-10 Михаил Васильевич Шаравара Способ повышения урожайности зерновых культур
GB201302997D0 (en) * 2013-02-20 2013-04-03 Yara Uk Ltd Fertiliser coating containing micronutrients
US9365462B2 (en) * 2013-07-23 2016-06-14 Compass Minerals Manitoba, Inc. Phosphate magnesium zinc fertilizer
CN103636597B (zh) * 2013-12-06 2015-04-15 黑龙江省新兴农药有限责任公司 一种种衣剂低温包衣用桶混防冻稀释剂
US9187380B2 (en) * 2014-03-04 2015-11-17 Compass Minerals Manitoba, Inc. Phosphorus zinc manganese fertilizer
GB2522492B (en) 2014-06-02 2020-07-15 York Potash Ltd Dry powder processing
GB2522490B (en) * 2014-06-02 2015-12-09 Sirius Minerals Plc Fertiliser product
WO2016004057A1 (en) * 2014-07-03 2016-01-07 Eetbe, Inc. Textured ingestible products
GB2530757B (en) 2014-09-30 2019-04-24 York Potash Ltd Pelletising process
US9540291B2 (en) 2015-02-10 2017-01-10 Land View, Inc. Coating for improved granular fertilizer efficiency
US20160264775A1 (en) * 2015-03-12 2016-09-15 E I Du Pont De Nemours And Company Composite compositions containing co-product of a lignocellulosic biomass process
WO2018060519A1 (en) 2016-09-30 2018-04-05 Aphea.Bio Nv Means and methods for plant yield enhancement
AU2018255488B2 (en) * 2017-04-19 2024-02-15 Csbp Limited Fertiliser coating composition
KR102373378B1 (ko) * 2018-06-29 2022-03-10 주식회사 엘지화학 결정화도가 조절된 셀룰로오스 혼합물을 포함하는 종자 코팅재, 이를 이용한 종자의 코팅 방법 및 상기 조성물을 포함하는 코팅된 종자
GB201902612D0 (en) 2019-02-27 2019-04-10 Vib Vzw Novel plant growth promoting microbial composition
WO2023161330A1 (en) 2022-02-24 2023-08-31 Protealis Nv Plant growth promoting bradyrhizobium compositions
WO2024115545A1 (en) 2022-11-30 2024-06-06 Vib Vzw Chilling stress tolerance in plants induced by flavobacterium

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3678621A (en) * 1970-07-01 1972-07-25 Robert M Reams Horticultural method for giving seeds, plants and harvested items hygroscopic character during arid condition
US3981100A (en) * 1974-04-03 1976-09-21 The United States Of America As Represented By The Secretary Of Agriculture Highly absorbent starch-containing polymeric compositions
US4036627A (en) * 1975-11-21 1977-07-19 The Davey Tree Expert Company High analysis fertilizer
US4068602A (en) * 1976-06-21 1978-01-17 Rice Growers Association Of California Coated seed and method of seeding
US4356934A (en) * 1977-11-18 1982-11-02 Chevron Research Company Apparatus for spray-treating seeds during planting
DE2806097A1 (de) * 1978-02-14 1979-08-16 Bayer Ag Agrochemische mittel und deren verwendung
US4272417A (en) * 1979-05-22 1981-06-09 Cargill, Incorporated Stable protective seed coating
US4251952A (en) * 1979-08-06 1981-02-24 Sandoz Ltd. Plant seed coating
EP0177485B1 (en) * 1984-01-06 1989-07-26 CHINOIN Gyogyszer és Vegyészeti Termékek Gyára RT. Seed dressings
US4777762A (en) * 1986-01-07 1988-10-18 Plant Genetics, Inc. Desiccated analogs of botanic seed
IL81975A0 (en) * 1987-03-24 1987-10-20 Haifa Chemicals Ltd Method for the manufacture of slow-release fertilizers
US6309440B1 (en) * 1998-08-25 2001-10-30 Thomas T. Yamashita Method and composition for promoting and controlling growth of plants
JP2610988B2 (ja) * 1989-03-09 1997-05-14 日本バイエルアグロケム 株式会社 新規ヘテロ環式化合物及び殺虫剤
CN1058127A (zh) * 1990-07-07 1992-01-29 宁夏回族自治区农垦科学研究所 甜菜单粒种包衣配方及包衣工艺
US5427593A (en) * 1990-10-26 1995-06-27 Weyerhaeuser Company Analogs of botanic seed
CA2081935C (en) * 1991-11-22 2004-05-25 Karl Eicken Anilide derivatives and their use for combating botrytis
FI922780A (fi) * 1992-06-16 1993-12-17 Alko Ab Oy Froebelaeggning och foerfarande foer belaeggande av froen
TW240163B (en) * 1992-07-22 1995-02-11 Syngenta Participations Ag Oxadiazine derivatives
AU689480B2 (en) * 1993-06-21 1998-04-02 Bayer Aktiengesellschaft Fungicidal active-substance combination
WO1996017516A1 (en) * 1994-12-07 1996-06-13 Agrotec Corporation Film forming composition effective for promoting seed germination and controlling seed migration
US6261996B1 (en) * 1995-06-08 2001-07-17 Rhone-Poulenc Inc. Pregerminated rice seed
US6058649A (en) * 1995-09-11 2000-05-09 Her Majesty The Queen In Right Of Canada, As Represented By The Minister Of Agriculture Seed coating for enhancing the level of selenium in crops
CN1177449A (zh) * 1996-08-02 1998-04-01 棉花有限公司 包衣棉籽及其制造工艺
US6209259B1 (en) * 1997-07-11 2001-04-03 Encap, Llc Seeding treatments
FI109645B (fi) * 2001-02-14 2002-09-30 Fortum Oyj Öljy/vesi-tyyppisen emulsion tai suspension muodossa oleva kiinnitysaine ja sen valmistus

Also Published As

Publication number Publication date
PL355716A1 (pl) 2004-05-17
AU767895B2 (en) 2003-11-27
SK286312B6 (en) 2008-07-07
EE200200339A (et) 2003-10-15
WO2001045489A1 (en) 2001-06-28
HU230393B1 (hu) 2016-04-28
CY1107938T1 (el) 2013-09-04
AU2518901A (en) 2001-07-03
CN1409593A (zh) 2003-04-09
NO325852B1 (no) 2008-08-04
EP1239722A1 (en) 2002-09-18
CN100493326C (zh) 2009-06-03
DE60038043D1 (de) 2008-03-27
EE04896B1 (et) 2007-10-15
ES2300284T3 (es) 2008-06-16
CZ299278B6 (cs) 2008-06-04
SK9002002A3 (en) 2002-11-06
NZ519181A (en) 2003-08-29
CA2394818C (en) 2009-09-08
NO20022926D0 (no) 2002-06-18
ZA200204423B (en) 2004-01-26
ATE385669T1 (de) 2008-03-15
BR0016537A (pt) 2002-09-24
HUP0203791A2 (hu) 2003-03-28
DK1239722T3 (da) 2008-06-09
PT1239722E (pt) 2008-05-20
EP1239722B1 (en) 2008-02-13
CZ20022163A3 (cs) 2003-01-15
NO20022926L (no) 2002-06-18
CA2394818A1 (en) 2001-06-28
HUP0203791A3 (en) 2004-03-01
RU2280346C2 (ru) 2006-07-27
US20030022790A1 (en) 2003-01-30
RU2002120453A (ru) 2004-03-20
DE60038043T2 (de) 2009-02-05
UA73757C2 (uk) 2005-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2394818C (en) Seed coating for improving the efficiency of plant nutrients and coated seed
US20130005569A1 (en) Seed-delivered, soil-amendment method and composition
US20140069001A1 (en) Planting mix compositions and methods
EP1397033B1 (en) Coated seed and process for coating a seed
US11117842B2 (en) Encapsulated seed
US7367158B2 (en) Fixing agent in the form of an oil/water type emulsion or suspension, and preparation of the same
AU2002231846A1 (en) A fixing agent in the form of an oil/water type emulsion or suspension, and preparation of the same
US20130152463A1 (en) Planting mix compositions and methods
AU2002345120A1 (en) Coated seed and process for coating a seed
CN111616013A (zh) 一种沙地高产优质花生栽培方法
CN109601290A (zh) 一种小麦种植方法
CA2808512A1 (en) Planting mix compositions and methods