CZ20022163A3 - Způsob povlékání semen pro zlepąení účinnosti rostlinných ľivin a povlečené semeno - Google Patents

Způsob povlékání semen pro zlepąení účinnosti rostlinných ľivin a povlečené semeno Download PDF

Info

Publication number
CZ20022163A3
CZ20022163A3 CZ20022163A CZ20022163A CZ20022163A3 CZ 20022163 A3 CZ20022163 A3 CZ 20022163A3 CZ 20022163 A CZ20022163 A CZ 20022163A CZ 20022163 A CZ20022163 A CZ 20022163A CZ 20022163 A3 CZ20022163 A3 CZ 20022163A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
plant
seed
coating
oil
seeds
Prior art date
Application number
CZ20022163A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ299278B6 (cs
Inventor
Heikki Hero
Jouko Kleemola
Jari Peltonen
Eija Saarikko
Original Assignee
Kemira Agro Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kemira Agro Oy filed Critical Kemira Agro Oy
Publication of CZ20022163A3 publication Critical patent/CZ20022163A3/cs
Publication of CZ299278B6 publication Critical patent/CZ299278B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01CPLANTING; SOWING; FERTILISING
    • A01C1/00Apparatus, or methods of use thereof, for testing or treating seed, roots, or the like, prior to sowing or planting
    • A01C1/06Coating or dressing seed

Description

Vynález se týká povlékání semen pro zlepšení účinnosti rostlinných živin, zejména účinnosti fosforu nebo účinnosti stopových prvků v raném stádiu růstu rostlin, povlečených semen, způsobu povlékání semen a způsobu zlepšování účinnosti fosforu pro rostliny a/nebo účinnosti stopových prvků pro podporu růstu rostlin v raném stádiu jejich růstu.
Rychlost, s níž kořeny rostliny přijímají hnojivo, má velký význam pro schopnost rostliny přijímat živiny obsažené v hnojivu a pro úspěšný počáteční vývin a růst rostliny v prvních třech týdnech.
Množství základních živin (N, K, P, Ca, S, Mg) přecházejících z hnojiv do rostlin, to znamená účinnost živin, se obvykle pohybuje od několika málo procent do 70-80 %. Účinnost fosforu je zvláště nízká, asi 5 až 20 %.
Účinnost stopových prvků (B, Co, Fe, Mn, Mo, Zn, Cl) je často ještě nižší.
Způsob aplikace hnojivá, to znamená jak daleko od semene je hnojivo umístěno, ovlivňuje schopnost rostliny přijímat živiny. Živiny ve hnojivu umístěném daleko od semena, například ve vzdálenosti 6 cm, mohou mít dost času reagovat s půdními minerály a vytvořit špatně rozpustné sloučeniny ještě dříve než kořeny rostliny dosáhnou do míst uložení hnojivá.
Když se například provádí hnojení fosforem výše uvedeným způsobem obvyklého rozmetání hnojivá na plochu půdy nebo jeho smíšením s povrchovou vrstvou půdy, je účinnost fosforu 5-10 %. Jestliže se hnojivo aplikuje do řádků nebo v pásech při stanovené vzdálenosti od semena, je účinnost fosforu asi 10 %.
Poněkud vyšší účinnosti se docílí při aplikaci hnojivá ?
do bezprostřední blízkosti semena nebo když se semeno povleče hnojivém. V první případě je účinnost 15 %, ve druhém 20 %.
Dosavadní stav techniky
Povlékání rostlinných semen z různých důvodů je dávno známou technologií. Existují různé způsoby povrchové úpravy počínaje jednoduchým a běžným mořením semen na ochranu proti nemocím rostlin a hmyzím škůdcům. V takovém případě se osivo upravuje jemně mletým aktivním činidlem nebo práškovou směsí která je obsahuje, nebo se aktivní činidlo rozpustí nebo disperguje ve vhodném rozpouštědle, často ve vodném nebo organickém rozpouštědle, a osivo se potom upravuje získaným roztokem nebo suspenzí.
Povlékání semen se též užívá pro jejich pozdržené klíčení. Polymery se užívají jako stabilizátory i při povlékání semen látkami, jež mají další účinky. Povlékání může například zlepšit schopnost osiva čelit suchu, horku, salinitě půdy nebo jiným vnějším stresovým faktorům.
Pomocí povlékání se například může zvýšit hmotnost lehkých semen rýže, takže nedojde tak snadno k jejich odnesení vodou nebo větrem; viz například patent US 4 :192 < 095.
·»' Obecně je též známa možnost přidat živiny do povlakové látky pro stimulaci růstu rostliny.
Travní semena 'se například upravují vápnem nebo mastkem při zřizování trávníků (Scott 1975). Povlékání osiva živinami je věnováno několik studií (například Heydecker a Coolbear 1977, Rebafka a další 1983, Scott a další 1987).. Největší problém v takovém případě představuje nízká klíčivost osiva, zvláště když se jako stabilizátor použije olej, a špatná přilnavost živin k osivu při použití vodného roztoku.
Řešení těchto problémů bylo věnováno mnoho studií. Pro fixaci živin nebo jiných látek a kompozic podporujících růst na povrch rostlinných semen se zkoušely různé kompozice obsahující fixační činidla.
Zvláště mnoho pokusů bylo vykonáno s použitelností různých polymerů. Známou metodou například je povlékat osivo polymery ve vodě rozpustnými jako je škrob, methylcelulóza a arabská guma. Největší nevýhodou spojené s použitím těchto polymerů je velké množství vody. Manipulace s velkým množstvím vody vyžaduje speciální přístrojovou techniku a proces povlékání je pomalý. Aby nedošlo ke zvlhnutí osiva, často se musí sušit při snížené teplotě. Výše uvedené polymery často tvoří na semenech tvrdý, snadno narušitelný povlak.
Patentová přihláška WO 93/25078 popisuje kompozici použitou pro povlékání osiva, jež obsahuje polysacharidový hydrolyzát, například karboxymethylcelulózu nebo hydroxylát karboxymethylovaného škrobu. Jejich vodné roztoky se též mohou nastřikovat v poměrně vysoké koncentraci (30 %) na povrch osiva.
Použití nerozpustných polymerů vévodě na druhé straně obvykle vyžaduje použití organického rozpouštědla, přičemž velké množství rozpouštědla může podpořit pronikání polymeru do semena. Pro úpravu osiva je též možno použít vodných suspenzí těchto polymerů. Například CA PLUS 112:17756 (PL 14618) a CA PLUS 122:49097 (PL 159474) popisují podobnou aplikaci.
Patent US 4 251 952 popisuje osivo povlečené směsí ve vodě nerozpustného polymeru a cukru. Použité polymery jsou různé komerční polymery nebo kopolymery.
Kromě již dříve uvedených nevýhod mohou způsoby podle známého stavu techniky mit i nevýhodu lepivosti povrchů povlečených semen, což má za následek vytváření shluků semen slepováním a zhoršování tokových vlastností osiva. Zařízení používaná pro úpravu osiva se rovněž snadno špiní a zanášejí. Pokud jde o nadměrnou vlhkost, může způsobit předčasné klíčení osiva.
Podstata vynálezu
Podle tohoto vynálezu se nabízí povlékání semen pro zlepšení účinnosti rostlinných živin, zvláště účinnosti fosforu a/nebo účinnosti stopových prvků v raném stádiu růstu rostlin, přičemž toto povlékání zahrnuje
1) vodné fixační činidlo obsahující tekutý vedlejší produkt ze zemědělské výroby nebo kvasného průmyslu a případně emulgovaný olej a
2) práškové hnojivo obsahující živiny a stopové prvky potřebné pro rostlinu a/nebo další látky ovlivňující růst rostlin.
Podle tohoto vynálezu se též nabízí povlečené osivo s povlakem zlepšujícím účinnost rostlinných živin, zvláště účinnost fosforu a/nebo účinnost stopových, prvků v raném stádiu růstu rostlin, přičemž tento povlak zahrnuje
1) vodné fixační činidlo obsahující tekutý vedlejší produkt ze zemědělské výroby nebo kvasného průmyslu a případně emulgovaný olej a
2) práškové hnojivo obsahující živiny a stopové prvky potřebné pro rostlinu a/nebo další látky ovlivňující růst rostlin.
Velikost semen určených k povrchové úpravě a typ jejich povrchu, což jsou vlastnosti specifické pro daný rostlinný druh, ovlivňují množství fixačního činidla potřebného pro fixaci daného množství práškového hnojivá na povrch semene. Výhodné je, když se fixační činidlo použije v množství 0,5-5 hmotnostních dílů (hmotn./hmotn.) a hnojivo v množství 1-25 hmotnostních dílů (hmotn./hmotn.) na 100 hmotnostních dílů (hmotn./hmotn.) semen.
Uvedené fixační činidlo může obsahovat tekutý vedlejší produkt ze zemědělství nebo kvasného průmyslu v množství 30100 % hmotnostních (hmotn./hmotn.) a oleje v množství 0-50 % hmotnostních (hmotn./hmotn.), přičemž zbytek připadá na vodu. Množství oleje je výhodně 0-30 % hmotnostních (hmotn./hmotn.).
Uvedený tekutý vedlejší produkt ze zemědělství a kvasného průmyslu může být například melasa a to z řepného i třtinového cukru, vinasa (zahuštěné výpalky) nebo sirup, nebo jejich směsi. Uvedený vedlejší produkt může obsahovat různá množství vody.
Uvedené fixační činidlo může též obsahovat polymery běžně používané jako fixační činidla při povlékání semen a rovněž zmiňované v popisu stavu techniky.
Vedle tekutých vedlejších produktů ze zemědělství a kvasného průmyslu může fixační činidlo obsahovat emulgovaný olej, typicky emulzi oleje ve vodě. Taková emulze se připravuje z oleje, vody a dispergačního prostředku. Jako dispergační činidlo se může použít jakékoliv běžné dispergační činidlo vhodné pro tento účel.
Uvedené fixační činidlo se též může připravit pouze z vodného tekutého vedlejšího produktu ze zemědělství nebo kvasného průmyslu.
Uvedené fixační činidlo též může obsahovat běžné konzervační prostředky a/nebo pufry pro regulaci pH.
Uvedený olej je výhodně biologicky odbouratelný nebo snadno biodegradovatelný rostlinný nebo živočišný olej nebo minerální olej jako je vazelínový olej, nebo jejich směs.
Uvedené práškové hnojivo může obsahovat například hydrogenfosforečnan vápenatý, dihydrogenfosforečnan draselný, fosforečnan amonný, fosfát s močovinou nebo jejich směs nebo jakékoliv vícesložkové hnojivo dobře rozpustné ve vodě. Navíc může obsahovat mikroelementy a/nebo stopové prvky. Jeden kilogram hnojivá může obsahovat například 5-200 g hořčíku, 1-50 g zinku, 1-50 g manganu, 30200 g sodíku a/nebo 1-20 mg selenu. Práškové hnojivo může též obsahovat jiné látky podporující růst rostlin jako jsou pesticidy a/nebo činidla regulující a/nebo stimulující růst.
Velikost částice uvedeného práškového hnojivá je typicky 1-100 pm, výhodně 10-50 μηκ
Podle vynálezu se též nabízí způsob povlékání rostlinných semen, přičemž v tomto způsobu
a) se semena určená k povlékání umístí v přístroji vhodném pro úpravu semen,
b) přidá se fixační činidlo obsahující tekutý vedlejší produkt ze zemědělství nebo kvasného průmyslu a případně emulgovaný olej, takže se na površích semen vytvoří vrstva fixačního činidla,
c) přidá se práškové hnojivo obsahující živiny a stopové prvky potřebné pro rostlinu a/nebo další látky ovlivňující růst rostliny, takže vznikne povlak.
Způsob nevyžaduje speciální zařízení; úprava osiva se může provádět v jakémkoliv zařízení vhodném pro úpravu semen, dokonce v betonové míchačce.
.Podle výhodného provedení se ve stupni a) používá .100 hmotnostních dílů (hmotn./hmotn.) semen určených k povlékání, ve stupni b) 0,5-5 hmotnostních dílů (hmotn./hmotn.) fixačního činidla a ve stupni c) 1-25 hmotnostních dílů (hmotn./hmotn.) hnojivá.
Při způsobu podle vynálezu se používají fixační činidla a práškové hnojivo ve výše uvedených množstvích. Semena se mohou upravit známými způsoby, například pesticidy, ještě před povrchovou úpravou podle vynálezu. K přidání pesticidů a/nebo činidla pro regulaci růstu a/nebo stimulátoru růstu může podle vynálezu dojít i po úpravě fixačním činidlem a před přidáním práškového hnojivá, nebo jen po úpravě práškovým hnojivém nebo zároveň s ním.
Podle vynálezu je též možné opakovat výše uvedený postup podle vynálezu, přičemž se zvětší tloušťka vrstvy hnojivá obklopující semeno.
Je-li nutno osivo peletizovat, přidá se po úpravě podle vynálezu nebo zároveň s ní voda a jílový minerál.
Podle vynálezu se též nabízí způsob zlepšení účinnosti příjmu fosforu a stopových prvků rostlinou a podpory růstu rostliny v raných stádiích růstu rostliny aplikací na semeno povlaku, který obsahuje
1) vodné fixační činidlo obsahující tekutý vedlejší produkt ze zemědělské výroby nebo kvasného průmyslu a případně emulgovaný olej a
2) práškové hnojivo obsahující živiny a stopové prvky potřebné pro rostlinu a/nebo další látky ovlivňující růst rostlin, přičemž v tomto případě se uvedený povlak může zvláště v raném období vývinu rostliny použít jako náhrada části fosforečného hnojivá potřebného pro rostlinu a obvykle aplikovaného na povrch půdy nebo v řádcích.
V tomto způsobu podle vynálezu se fixační činidlo a hnojivo používají v množstvích definovaných výše.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 představuje výsledky příkladu 4.
Účelem následujících příkladů je popsat vynález podrobněj i.
Příklady provedení vynálezu
PŘÍKLAD 1
Vliv množství oleje přítomného v emulzi oleje ve vodě na emergenci pšeničného osiva
Vliv množství oleje přítomného v emulzi oleje ve vodě použité pro povrchovou úpravu semen na vývin pšeničných semen byl studován v emergenčních testech prováděných v polních půdách po úpravě osiva emulzemi oleje ve vodě obsahujícími olej a vodu v různých poměrech.
Pro potřeby tohoto testu se připravily tři emulze oleje ve vodě obsahující 25 ml, 30 ml a 55 ml biologicky odbouratelného oleje ve 100 ml emulze. Pro nanesení emulze na povrchy osiva se semena upravovala v komerční zkušební mořičce na osivo typu Hege tak, že se k osivu přidaly jednotlivé emulze v množství 0,5 % (obj./hmotn.), 1,0 % (obj./hmotn.) nebo 1,5 % (obj./hmotn.), čímž se získalo 9 vsázek osiva s rozdílnou povrchovou úpravou. Z každé povrchově upravené vsázky osiva se za účelem vzklíčení zasadilo 4 x 100 semen do hloubky 4 cm do plastové nádoby o obsahu 1 1 naplněné polní zeminou. Kontrolní pokus představovalo 100 takto neupravených semen zasazených stejným způsobem. Nádoby se zalévaly v konstantních intervalech pro udržení půdní vlhkosti. Po uplynutí 11 dní od zasazení se zjistilo procento emergence na základě normy
5.4.A.3 ISTA. Účinek množství oleje aplikovaného na povrch semene na vzklíčení pšenice ukazuje tabulka 1.
Tabulka 1
Emergence pšenice v %
Množství emulze aplikované na osivo, % (obj./hmotn.) 0,5 1,0 1,5
Množství vazelínového oleje ve vodě
Kontrola, neupraveno 95 95 95
45 % oleje ve vodě 50 44 24
70 % oleje ve vodě 77 68 49
75 % oleje ve vodě 90 70 60
Tabulka 1 ukazuje, že se emergence zlepšuje při poklesu oleje v emulzi. Navíc se zjišťovala fixace práškového hnojivá na povrch semen při použití emulzí oleje ve vodě uvedených v tabulce a vody. Fixace hnojivá se při použití emulze oleje ve vodě zlepšila.
PŘÍKLAD 2
Účinek melasy přidané k emulzi vody v oleji na emergenci pšeničného osiva.
Pro účely tohoto testu se připravila řada emulzí oleje ve vodě obsahujících různá množství melasy. Každá emulze obsahovala 25 % objemových biologicky odbouratelného oleje a navíc tolik melasy, aby v hotových emulzích byl objemový poměr oleje ve vodě k melase 4:0, 3:1, 2:2, 1:3 a 0:4. Emergenční testy se prováděly stejně jako v příkladu 1. Výsledky testu ukazuje tabulka 2.
Tabulka 2
Účinky směsného poměru vodné emulze oleje k melase na emergenci pšenice v tabelární formě
Použitá činidla Emergence,· %
Kontrola, neupraveno 93
Melasa 93
Melasa + olej (1:3) 89
Melasa + olej (2:2) 95
Melasa + olej (3:1) 94
Olej 81
Výsledky ukazují, že přídavek melasy k emulzi oleje ve vodě výrazně stimuluje emergenci pšenice. Dále se studovala fixace práškového hnojivá na povrch semen pomocí emulzí podle přikladu. Kombinace melasy a emulze oleje ve vodě fixovala práškové hnojivo stejnoměrně a lépe než samotná emulze oleje ve vodě a technická kvalita produktu byla lepší. Na druhé straně byla fixace práškového hnojivá z hlediska technické kvality dostatečná při použití samotné melasy.
PŘÍKLADY 3 a 4 > ) ·> ’>
Během kultivačních sezón 1998 a 1999 se v různých částech Finska provedla série devíti polních testů s cílem studovat růst semen ječmene povrchově upravených fosforečným hnojivém postupem podle vynálezu a příjem fosforu rostlinami v obdělávaných půdách, jejichž fosforové číslo, jež vyjadřuje jejich obsah fosforu, bylo v rozmezí od 4,2 do 34,3 mg fosforu/1 půdy. Fosforové číslo se stanovilo v roztoku získaném vyloučením vsázky půdního vzorku roztokem octanu amonného s pH 4,65.
Osivo se podle vynálezu upravilo způsobem uvedeným v příkladech 1 a 2 za pomoci fixačního činidla obsahujícího 12,5 % hmotnostních (hmotn./hmotn.) oleje, 37,5 % hmotn. (hmotn./hmotn.) vody a 50 % hmotn (hmotn./hmotn.) melasy. Takto upravená semena se povlékla dihydrogenfosforečnanem draselným. Při této studii se výsledky postupu podle vynálezu porovnaly s růstem a absorpcí fosforu semeny ječmene hnojenými běžně užívanými- způsoby hnojení.'
Při pokusech se růst sazenic a jejich příjem.fosforu . měřily po prvních týdnech od výsevu.. Vzorky se odebíraly 3-4 týdny od výsevu osiva. Ze vzorku se stanovila nadzemní část zvaná fytomasa a veškerý obsah fosforu v sazenicích. Vypočítal se příjem fosforu jako produktu fytomasy a celkový obsah fosforu.
Výsledky příkladu 3 ukazuje tabulka 3 a výsledky příkladu 4 obrázek 1.
Účinek způsobu hnojení na tvorbu fytomasy a příjem fosforu ječmenem měsíc po výsevu semen. Semena se podle vynálezu povlékla směsí melasy/emulze oleje ve vodě (2:2) a dihydrogenfosforečnanu draselného. Hnojení N a K bylo při všech testech stejné (5 testů, Finsko 1999).
1 ) 1 > > ) i > ) , } ) ii ', . ’ o.. 1;
Tabulka 3
Způsob hnojení Granulovaný fosfor 6 cm od semene (lokální hnojení) Granulovaný fosfor 1 cm od semene (lokální hnojení) Osivo upravené fosforem podle vynálezu Osivo upravené fosforem podle vynálezu
Množství fosforečného hnoj iva, kg/ha 9 9 9 4,5
Fytomasa ječmene měsíc po setbě (kontrola = 100) 100 104 111 113
Relativní příjem fosforu ječmenem měsíc po setbě (kontrola = 100) 100 104 111 113
Výsledky v tabulce 3 ukazují, že semena ječmene upravená v souladu s vynálezem rostou lépe a efektivněji využívají fosfor než testované vzorky hnojené běžnými lokálními způsoby.
Obrázek 1 graficky popisuje zkušební výsledky z léta 1998 a 1999. V obrázku se srovnává relativní příjem fosforu rostlinou a její závislost na umístění hnojivá. Ve všech testech byla semena hnojena tak, aby
a) hnojivo bylo v bezprostřední blízkosti semene (v obrázku se příjem fosforu uvádí jako 100 %),
b) hnojivo se ukládalo 6 cm od semene (na obrázku v proměnlivém množství).
Na základě obrázku 1 lze konstatovat, že způsobem podle vynálezu je možno bez ohrožení raného stádia vývinu a růstu klíčků snížit podíl dobře rozpustného fosforu při celkovém hnojení a tím snížit riziko vyplavení fosforu.
Z obrázku 1 je též možno pozorovat, že příjem fosforu semeny podle vynálezu je účinnější, když samotná půda již obsahuje velké množství fosforu.
Semena povrchově upravená podle vynálezu si dobře uchovala svou klíčivost. Byla suchá na povrchu, a proto se neslepovala, ale vykazovala například při setbě dobrou sypkost a rozmetatelnost. Rovněž bylo zjištěno, že se hnojivo na povrchy semen dobře fixovalo.
PŘÍKLADY 5-7
V r. 2000 bylo v Dánsku, Velké Británii a Turecku provedeno velké množství pokusů. Semena podle vynálezu se povlékla způsobem popsaným v příkladech 3 a 4 s použitím povlakových kompozic v příkladech uvedených s výjimkou příkladu 7, v.němž se vedle dihydrogenfosforečnanu draselného používal fosfát s močovinou.
Výsledky z příkladu 5 ukazuje tabulka 4, výsledky z příkladu 6 tabulka 5 a výsledky z příkladu 7 tabulka 6.
Tabulka 4
Vliv způsobu hnojení na tvorbu fytomasy a příjem fosforu ječmenem jeden měsíc po vysetí semen. Semena podle vynálezu se povlékla kombinací melasy/emulze oleje ve vodě (2:2) a dihydrogenfosforečnanu draselného. Hnojení N a K bylo při všech pokusech stejné.
Způsob hnojení Kontrola, žádné hnoj ení fosforem Granulovaný fosfor 6 cm od semene (lokální hnojení) Semeno upraveno fosforem podle vynálezu Semeno upraveno fosforem podle vynálezu Semeno upraveno fosforem podle vynálezu
Celkové množství fosforu, kg/ha 0 20 1 2 3
Fytomasa j ečmene měsíc po setbě (kontrola = 100) 100 100 106 109 111
Relativní příj em fosforu ječmenem měsíc po setbě (kontrola = 100) 100 103 106 118 122
. Tabulka 5
Vliv způsobu hnojení, fosforem na výnos ječmene. Semena podle vynálezu se povlékla kombinací melasy/emulze oleje ve vodě (2:2) a dihydrogenfosforečnanu draselného. Hnojení N a K bylo při všech pokusech stejné (čtyři testy, Velká Británie 2000) .
Způsob hnojení Kontrola bez hnoj ení fosforem Granulovaný fosfor 1 cm od semene (lokální hnojení) Granulovaný fosfor 1 cm od semene (lokální hnojení) Semeno upraveno fosforem podle vynálezu Semeno upraveno fosforem podle vynálezu Semeno upraveno fosforem podle vynálezu
Celkové množství fosforu, kg/ha 0 11 22 2 4 8
Vymlácený ječmen, kg/ha Auchmacoy (kontrola =100) 100 120 120 116 122 120
Vymlácený ječmen, kg/ha Central (kontrola =100) 100 170 174 172 170 170
Vymlácený ječmen, kg/ha Boscombe (kontrola = 100) 100 105 102 100 104 103
Vymlácený ječmen, kg/ha Leckford (kontrola = 100) 100 100 107 . 102 102 100
Průměr 100 124 126 123 125 123
Tabulka 6
Účinek způsobu hnojeni na emergenci rajčatového hybridu, množství skliditelné úrody a kvalitu úrody při venkovním pěstování. Semena podle vynálezu se povlékla kombinací melasy/emulze oleje ve vodě (2:2) a fosfátu s močovinou nebo kombinací melasy/emulzí oleje ve vodě (2:2) a dihydrogenfosforečnanu draselného (Turecko 2000).
Způsob hnojení Kontrola (bez úpravy semen fosforem) Semena upravena fosforem podle vynálezu Semena upravena fosforem podle vynálezu
Způsob hnoj ení Místní standard Místní standard + fosfát s močovinou na povrchu semen Místní standard + dihydrogenfos -fát draselný na povrchu semen
Počet rostlin 94 116 96
Střední hmotnost rajčat, g/rajče 75 78 .91
Výnos celkem, kg/ha 266 273 ' 273
pH rajčat 4,47 4,48 4,49
Na základě příkladů 5-7 se podle vynálezu docílilo výrazně zlepšené účinnosti příjmu fosforu semenem.
LITERATURA:
Heydecker, W. a Coolbear, P. 1077: Seed treatments for improved performance - survey and attempted prognosis. Seed Sci. and Technol., sv. 5, ss. 353-425.
Rebafka, F. P., Batino, A. a Marschner, H., 1993: Phosphorus seed coating increases phosphorus uptake, early growth and yield of pearl millet (Pennisetum glaucum (L). R.Br.) grown on an acid sandy soil in Niger, West Africa.
Fert. Res., sv. 35, ss. 151-160.
Scott, J.M., 1975, Effects of seed coating on establishment. N.Z. Journal of Agricultural Research, sv.
18, ss. 59-67.
Scott, J.M., Jessop, R.S., Steer, R.J. and Mclachlan, G.D., 1987: Effect of nutrient seed coating on the emergence of wheat and oats. Fer. Res., sv. 14, ss. 205-217.
International Seed Testing Association (ISTA), 1996. Seed. Sci. and Technol, 24, Supplement. International Rules for seed testing, Zurich, Switzerland.

Claims (2)

1. Povlékání semen pro zlepšení účinnosti rostlinných živin v raném stádiu růstu rostliny, vyznačuj £c£ se t í m, že povlékání zahrnuje
1. vodné fixační činidlo obsahující tekutý vedlejší produkt ze zemědělství nebo kvasného průmyslu a případně emulgovaný olej a
2. práškové hnojivo obsahující živiny a stopové prvky potřebné pro rostlinu a/nebo další látky ovlivňující růst rostliny.
2. Povlékání podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedené fixační činidlo obsahuje tekutý vedlejší produkt ze zemědělství nebo kvasného průmyslu v množství 30 až 100 % hmotnostních (hmotn./hmotn.) a olej v množství 0 až 50 % hmotn. (hmotn./hmotn.), přičemž zbytek připadá na vodu.
3. Povlékání podlé nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že uvedený vedlejší produkt ze zemědělství nebo kvasného průmyslu je melasa, vinasa nebo cukerný sirup nebo jejich směs.
4. Povlékání podle kteréhokoliv z předešlých nároků, vyznačující se tím, že uvedený olej je biologicky odbouratelný olej nebo dobře biologicky odbouratelný rostlinný nebo živočišný olej nebo minerální olej jako je vazelínový olej, nebo jejich směs.
5. Povlékání podle kteréhokoliv z předešlých nároků, vyznačující se tím, že velikost částic uvedeného práškového hnojivá je 1 až 100 gm, výhodně 10 až 50 μιη.
6. Povlečené semeno opatřené povlakem pro zlepšení účinnosti rostlinných živin v raném stádiu růstu rostliny, vyznačující se tím, že povlak obsahuje
1) vodné fixační činidlo obsahující tekutý vedlejší produkt ze zemědělství nebo kvasného průmyslu a případně emulgovaný olej a
2) práškové hnojivo obsahující živiny a stopové prvky potřebné pro rostlinu a/nebo další látky ovlivňující růst rostliny.
7. Povlečené semeno podle nároku 6, vyznačující se tím, že obsahuje 100 hmotnostních dílů (hmotn./hmotn.) semene, 0,5 až 5 hmotnostních dílů (hmotn./hmotn.) fixačního činidla a 1 až 25 hmotnostních dílů (hmotn./hmotn.) hnojivá.
8. Povlečené semeno podle nároku 6 nebo 7, vyznačující se tím, že obsahuje povlak definovaný v kterémkoliv z nároků 2 až 5..
9. Způsob povlékání rostlinných semen, vyznačující se tím, že
a) semena určená k povlečení se umístí v zařízení vhodném k úpravě semen,
b) přidá se vodné fixační činidlo, které obsahuje vodný vedlejší produkt ze zemědělství nebo kvasného průmyslu a případně emulgovaný olej, takže se na povrchu semen vytvoří vrstva fixačního činidla,
c) přidá· se práškové hnojivo obsahující živiny a stopové prvky pro rostlinu potřebné a/nebo další látky ovlivňující růst rostlin, takže se vytvoří povlak.
10. Způsob podle nároku 9, vyznačující se tím, že ve stupni a) se použije 100 hmotnostních dílů (hmotn./hmotn.) semena určeného k povlékání, ve stupni b)
0,5 až 5 dílů hmotn. (hmotn./hmotn.) fixačního činidla a ve stupni c) 1 až 25 hmotnostních dílů (hmotn./hmotn.) hnojivá.
11. Způsob podle nároku 9 nebo 10, vyznačující se tím, že se použije fixační činidlo a/nebo práškové hnojivo definované v kterémkoliv z nároků 2 - 5.
12. Způsob zlepšení účinnosti rostlinného fosforu a/nebo účinnosti rostlinných stopových prvků pro stimulaci růstu rostlin v raném stádiu růstu rostlin, vyznačující se tím, že se rostlinné semeno povleče povlakem obsahujícím
1) vodné fixační činidlo obsahující tekutý vedlejší produkt ze zemědělství nebo kvasného průmyslu a případně emulgovaný olej a
2) práškové hnojivo obsahující živiny a stopové prvky potřebné pro rostlinu a/nebo další látky ovlivňující růst rostliny, · .
přičemž v tomto případě se část fosforečného činidla potřebného pro rostlinu, obvykle dodávaného pomocí hnojeni na povrch půdy nebo hnojení v řádcích, může nahradit uvedeným povlakem, zvláště v raném stádiu vývoje rostliny.
CZ20022163A 1999-12-22 2000-12-22 Povlak semen pro zlepšení úcinnosti rostlinných živin, zpusob povlékání semen a takto povlecené semeno CZ299278B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI19992768 1999-12-22

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ20022163A3 true CZ20022163A3 (cs) 2003-01-15
CZ299278B6 CZ299278B6 (cs) 2008-06-04

Family

ID=8555801

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20022163A CZ299278B6 (cs) 1999-12-22 2000-12-22 Povlak semen pro zlepšení úcinnosti rostlinných živin, zpusob povlékání semen a takto povlecené semeno

Country Status (23)

Country Link
US (1) US20030022790A1 (cs)
EP (1) EP1239722B1 (cs)
CN (1) CN100493326C (cs)
AT (1) ATE385669T1 (cs)
AU (1) AU767895B2 (cs)
BR (1) BR0016537A (cs)
CA (1) CA2394818C (cs)
CY (1) CY1107938T1 (cs)
CZ (1) CZ299278B6 (cs)
DE (1) DE60038043T2 (cs)
DK (1) DK1239722T3 (cs)
EE (1) EE04896B1 (cs)
ES (1) ES2300284T3 (cs)
HU (1) HU230393B1 (cs)
NO (1) NO325852B1 (cs)
NZ (1) NZ519181A (cs)
PL (1) PL206134B1 (cs)
PT (1) PT1239722E (cs)
RU (1) RU2280346C2 (cs)
SK (1) SK286312B6 (cs)
UA (1) UA73757C2 (cs)
WO (1) WO2001045489A1 (cs)
ZA (1) ZA200204423B (cs)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI109645B (fi) * 2001-02-14 2002-09-30 Fortum Oyj Öljy/vesi-tyyppisen emulsion tai suspension muodossa oleva kiinnitysaine ja sen valmistus
FI114080B (fi) * 2001-06-21 2004-08-13 Kemira Agro Oy Pinnoitettu siemen ja menetelmä siemenen pinnoittamiseksi
DK2258158T3 (en) * 2002-02-26 2018-08-06 Compass Minerals Manitoba Inc Seed product with coating of fine powder with plant nutrients and process for their preparation
FI114093B (fi) * 2002-11-22 2004-08-13 Kemira Growhow Oy Pinnoitettu siemen ja menetelmä siementen pinnoittamiseksi
US8551915B2 (en) * 2003-07-23 2013-10-08 Hpd Process Engineering, S.A. Method for production of vinasses-derived product
WO2005009923A1 (es) * 2003-07-23 2005-02-03 Kimel Aditivos, S.L. Nuevo producto de uso agrícola obtenido a partir de vinazas procedentes de las destilerías
FI118686B (fi) 2004-05-21 2008-02-15 Kemira Growhow Oyj Menetelmä fosfaattia sisältävän suspension valmistamiseksi
EP2031970A2 (de) * 2006-06-26 2009-03-11 Tilco Biochemie GmbH Präparat zur konstitutionsverbesserung von pflanzen
RU2474101C2 (ru) * 2011-03-15 2013-02-10 Михаил Васильевич Шаравара Способ повышения урожайности зерновых культур
GB201302997D0 (en) * 2013-02-20 2013-04-03 Yara Uk Ltd Fertiliser coating containing micronutrients
US9365462B2 (en) * 2013-07-23 2016-06-14 Compass Minerals Manitoba, Inc. Phosphate magnesium zinc fertilizer
CN103636597B (zh) * 2013-12-06 2015-04-15 黑龙江省新兴农药有限责任公司 一种种衣剂低温包衣用桶混防冻稀释剂
US9187380B2 (en) * 2014-03-04 2015-11-17 Compass Minerals Manitoba, Inc. Phosphorus zinc manganese fertilizer
GB2522492B (en) 2014-06-02 2020-07-15 York Potash Ltd Dry powder processing
GB2522490B (en) * 2014-06-02 2015-12-09 Sirius Minerals Plc Fertiliser product
CN106714544A (zh) * 2014-07-03 2017-05-24 埃特比公司 一定质地的可摄取产品
GB2530757B (en) 2014-09-30 2019-04-24 York Potash Ltd Pelletising process
US9540291B2 (en) 2015-02-10 2017-01-10 Land View, Inc. Coating for improved granular fertilizer efficiency
US20160264775A1 (en) * 2015-03-12 2016-09-15 E I Du Pont De Nemours And Company Composite compositions containing co-product of a lignocellulosic biomass process
WO2018060519A1 (en) 2016-09-30 2018-04-05 Aphea.Bio Nv Means and methods for plant yield enhancement
WO2018191785A1 (en) * 2017-04-19 2018-10-25 Csbp Limited Fertiliser coating composition
KR102373378B1 (ko) * 2018-06-29 2022-03-10 주식회사 엘지화학 결정화도가 조절된 셀룰로오스 혼합물을 포함하는 종자 코팅재, 이를 이용한 종자의 코팅 방법 및 상기 조성물을 포함하는 코팅된 종자
GB201902612D0 (en) 2019-02-27 2019-04-10 Vib Vzw Novel plant growth promoting microbial composition
WO2023161330A1 (en) 2022-02-24 2023-08-31 Protealis Nv Plant growth promoting bradyrhizobium compositions

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3678621A (en) * 1970-07-01 1972-07-25 Robert M Reams Horticultural method for giving seeds, plants and harvested items hygroscopic character during arid condition
US3981100A (en) * 1974-04-03 1976-09-21 The United States Of America As Represented By The Secretary Of Agriculture Highly absorbent starch-containing polymeric compositions
US4036627A (en) * 1975-11-21 1977-07-19 The Davey Tree Expert Company High analysis fertilizer
US4068602A (en) * 1976-06-21 1978-01-17 Rice Growers Association Of California Coated seed and method of seeding
US4356934A (en) * 1977-11-18 1982-11-02 Chevron Research Company Apparatus for spray-treating seeds during planting
DE2806097A1 (de) * 1978-02-14 1979-08-16 Bayer Ag Agrochemische mittel und deren verwendung
US4272417A (en) * 1979-05-22 1981-06-09 Cargill, Incorporated Stable protective seed coating
US4251952A (en) * 1979-08-06 1981-02-24 Sandoz Ltd. Plant seed coating
DE3479079D1 (en) * 1984-01-06 1989-08-31 Chinoin Gyogyszer Es Vegyeszet Seed dressings
US4777762A (en) * 1986-01-07 1988-10-18 Plant Genetics, Inc. Desiccated analogs of botanic seed
IL81975A0 (en) * 1987-03-24 1987-10-20 Haifa Chemicals Ltd Method for the manufacture of slow-release fertilizers
US6309440B1 (en) * 1998-08-25 2001-10-30 Thomas T. Yamashita Method and composition for promoting and controlling growth of plants
JP2610988B2 (ja) * 1989-03-09 1997-05-14 日本バイエルアグロケム 株式会社 新規ヘテロ環式化合物及び殺虫剤
CN1058127A (zh) * 1990-07-07 1992-01-29 宁夏回族自治区农垦科学研究所 甜菜单粒种包衣配方及包衣工艺
US5427593A (en) * 1990-10-26 1995-06-27 Weyerhaeuser Company Analogs of botanic seed
IL103614A (en) * 1991-11-22 1998-09-24 Basf Ag Carboxamides for controlling botrytis and certain novel such compounds
FI922780A (fi) * 1992-06-16 1993-12-17 Alko Ab Oy Froebelaeggning och foerfarande foer belaeggande av froen
TW240163B (en) * 1992-07-22 1995-02-11 Syngenta Participations Ag Oxadiazine derivatives
JPH08509437A (ja) * 1993-06-21 1996-10-08 バイエル・アクチエンゲゼルシヤフト 殺菌・殺カビ活性化合物の組合せ
WO1996017516A1 (en) * 1994-12-07 1996-06-13 Agrotec Corporation Film forming composition effective for promoting seed germination and controlling seed migration
US6261996B1 (en) * 1995-06-08 2001-07-17 Rhone-Poulenc Inc. Pregerminated rice seed
US6058649A (en) * 1995-09-11 2000-05-09 Her Majesty The Queen In Right Of Canada, As Represented By The Minister Of Agriculture Seed coating for enhancing the level of selenium in crops
CN1177449A (zh) * 1996-08-02 1998-04-01 棉花有限公司 包衣棉籽及其制造工艺
US6209259B1 (en) * 1997-07-11 2001-04-03 Encap, Llc Seeding treatments
FI109645B (fi) * 2001-02-14 2002-09-30 Fortum Oyj Öljy/vesi-tyyppisen emulsion tai suspension muodossa oleva kiinnitysaine ja sen valmistus

Also Published As

Publication number Publication date
CN100493326C (zh) 2009-06-03
US20030022790A1 (en) 2003-01-30
DE60038043D1 (de) 2008-03-27
CN1409593A (zh) 2003-04-09
NO20022926D0 (no) 2002-06-18
DK1239722T3 (da) 2008-06-09
SK9002002A3 (en) 2002-11-06
CY1107938T1 (el) 2013-09-04
CA2394818C (en) 2009-09-08
HUP0203791A3 (en) 2004-03-01
EE04896B1 (et) 2007-10-15
ES2300284T3 (es) 2008-06-16
NO325852B1 (no) 2008-08-04
PL355716A1 (en) 2004-05-17
WO2001045489A1 (en) 2001-06-28
ATE385669T1 (de) 2008-03-15
PT1239722E (pt) 2008-05-20
ZA200204423B (en) 2004-01-26
EP1239722B1 (en) 2008-02-13
NO20022926L (no) 2002-06-18
HU230393B1 (hu) 2016-04-28
UA73757C2 (uk) 2005-09-15
CA2394818A1 (en) 2001-06-28
AU767895B2 (en) 2003-11-27
BR0016537A (pt) 2002-09-24
DE60038043T2 (de) 2009-02-05
PL206134B1 (pl) 2010-07-30
CZ299278B6 (cs) 2008-06-04
EP1239722A1 (en) 2002-09-18
SK286312B6 (en) 2008-07-07
HUP0203791A2 (hu) 2003-03-28
RU2002120453A (ru) 2004-03-20
EE200200339A (et) 2003-10-15
NZ519181A (en) 2003-08-29
AU2518901A (en) 2001-07-03
RU2280346C2 (ru) 2006-07-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20022163A3 (cs) Způsob povlékání semen pro zlepąení účinnosti rostlinných ľivin a povlečené semeno
EP0159344A1 (en) Seed coating
RU2294079C2 (ru) Семена с покрытием, способ покрытия семян и способ улучшения роста растений во время ранней стадии роста растений
CA2589739A1 (en) Revegetation process
US7367158B2 (en) Fixing agent in the form of an oil/water type emulsion or suspension, and preparation of the same
AU2002231846A1 (en) A fixing agent in the form of an oil/water type emulsion or suspension, and preparation of the same
AU554911B2 (en) Seed coating
AU2002345120A1 (en) Coated seed and process for coating a seed
JPS61500150A (ja) 種子用被覆

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20181222