PL204739B1 - Współosiowa antena mikrofalowa z miniaturowym dławikiem oraz sposób wytwarzania dławika - Google Patents

Współosiowa antena mikrofalowa z miniaturowym dławikiem oraz sposób wytwarzania dławika

Info

Publication number
PL204739B1
PL204739B1 PL365059A PL36505902A PL204739B1 PL 204739 B1 PL204739 B1 PL 204739B1 PL 365059 A PL365059 A PL 365059A PL 36505902 A PL36505902 A PL 36505902A PL 204739 B1 PL204739 B1 PL 204739B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
antenna
choke
dielectric layer
conductor
collar
Prior art date
Application number
PL365059A
Other languages
English (en)
Other versions
PL365059A1 (pl
Inventor
Iginio Longo
Original Assignee
Consiglio Nazionale Ricerche
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Consiglio Nazionale Ricerche filed Critical Consiglio Nazionale Ricerche
Publication of PL365059A1 publication Critical patent/PL365059A1/pl
Publication of PL204739B1 publication Critical patent/PL204739B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01QANTENNAS, i.e. RADIO AERIALS
    • H01Q9/00Electrically-short antennas having dimensions not more than twice the operating wavelength and consisting of conductive active radiating elements
    • H01Q9/04Resonant antennas
    • H01Q9/30Resonant antennas with feed to end of elongated active element, e.g. unipole
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B18/00Surgical instruments, devices or methods for transferring non-mechanical forms of energy to or from the body
    • A61B18/18Surgical instruments, devices or methods for transferring non-mechanical forms of energy to or from the body by applying electromagnetic radiation, e.g. microwaves
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61BDIAGNOSIS; SURGERY; IDENTIFICATION
    • A61B18/00Surgical instruments, devices or methods for transferring non-mechanical forms of energy to or from the body
    • A61B18/18Surgical instruments, devices or methods for transferring non-mechanical forms of energy to or from the body by applying electromagnetic radiation, e.g. microwaves
    • A61B18/1815Surgical instruments, devices or methods for transferring non-mechanical forms of energy to or from the body by applying electromagnetic radiation, e.g. microwaves using microwaves

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Surgery (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Medical Informatics (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Otolaryngology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Radiation-Therapy Devices (AREA)
  • Electrotherapy Devices (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Details Of Aerials (AREA)
  • Input Circuits Of Receivers And Coupling Of Receivers And Audio Equipment (AREA)
  • Support Of Aerials (AREA)
  • Aerials With Secondary Devices (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest współosiowa antena mikrofalowa z miniaturowym dławikiem oraz sposób wytwarzania dławika. Antena tego rodzaju jest stosowana do minimalnie inwazyjnych technik chirurgicznych, do śródmiąższowych, przezskórnych, laparoskopowych, endoskopowych i śródoperacyjnych zabiegów w medycynie i chirurgii, zwłaszcza w onkologii.
Antena tego rodzaju stanowi antenę mikrofalową, przeznaczoną do hipertermii, działającą od temperatury 37°C do 100°C, składającą się z unipola lub współosiowego dipola, zaopatrzoną w „pułapkę zwykle nazywaną dławikiem, dla blokowania propagacji fali wstecznej odbitej w stronę generatora.
Hipertermia jest metodą używaną w onkologii od ponad 30 lat do leczenia raka (Hahn GM, Hyperthernia and Cancer -„Hipertermia i rak, Plenum Press, New York, 1982). Polega ona na podgrzewaniu komórek rakowych, co prowadzi albo do ich martwicy bezpośrednio, albo dopiero po zastosowaniu dodatkowych metod, takich jak radioterapia, chemoterapia czy inne metody chirurgiczne.
Do ogrzewania tkanek, w szczególności do leczenia powierzchniowych zmian patologicznych, stosowane były fale elektromagnetyczne emitowane przez źródło znajdujące się poza ciałem człowieka.
Ostatnio używane były cienkie urządzenia, zwłaszcza anteny mikrofalowe, pracujące na częstotliwościach od kilkuset MHz do kilku tysięcy MHz, typowo na 2450 MHz, wykonane w postaci współosiowej rurki, do śródmiąższowych, przezskórnych, laparoskopowych, endoskopowych i śródoperacyjnych zastosowań, odpowiednich do miejscowego leczenia głębokich zmian patologicznych (Iskander MF & Tumeh AM, Design Optimization of Interstitial Antennas - „Optymalizacja w projektowaniu anten śródmiąższowych, IEEE Transactions on Biomedical Engineering, 1989, 238-246).
Takie anteny są zazwyczaj umieszczane w leczonych tkankach za pomocą cewnika lub metalowej igły, pod nadzorem ultrasonografu, TAC (tomografia axial computerizada), NMR (rezonansu magnetycznego) lub przy wykorzystaniu innej komputerowej techniki obrazowej. Mogą one być używane razem z lekami, falami jonizującymi i/lub z chirurgiczną ablacją.
Te anteny mikrofalowe są standardowo wytwarzane poprzez zastosowanie elastycznej lub półsztywnej współosiowej rurki, odpowiednio zmienionej na jednym z końców, aby doprowadzać moc mikrofalową do tkanek, w celu hipertermii.
Na fig. 1 jest przedstawiony osiowy przekrój poprzeczny znanej anteny, umieszczonej w igle 1 do biopsji. Aktywna część anteny, pokazana po prawej stronie rysunku, jest odpowiednio ukształtowana jako promieniujący dipol lub unipol. W igle 1 do biopsji znajduje się zewnętrzny przewód 2 w postaci współosiowej rurki, w której jest umieszczona warstwa dielektryka 3, izolująca zewnętrzny przewód 2 względem środkowego przewodu 4. Punkt pobudzania stanowi aktywny element anteny i nazywany jest zwykle punktem zasilania 7, w którym emitowana moc osiąga zazwyczaj maksimum.
Izotermiczne powierzchnie, które mogą być otrzymane poprzez podgrzewanie tkanek biologicznych (przez które nie przechodzą żadne duże naczynia krwionośne) za pomocą typowej anteny, otrzymanej na przykład poprzez usunięcie na końcu części zewnętrznego przewodu 2 współosiowej rurki i wystającej warstwy dielektryka 3, nieosłoniętej, jak przedstawiono na fig. 1, mają układ osiowo symetryczny. Ich rzut na płaszczyznę rysunku ma kształt eliptyczny, z centralnym maksimum promieniowania znajdującym się, jak opisano powyżej, w pobliżu punktu zasilania 7 anteny, od którego to miejsca dalsza część zewnętrznego przewodu 2 współosiowej rurki została usunięta. Powierzchnia ograniczona na fig. 1 linią kropkowaną 8 odpowiada izotermicznej powierzchni tkanki, na którą promieniuje ten typ anteny w przypadku czysto teoretycznym.
W rzeczywistoś ci, impedancja anteny nigdy nie jest idealnie dopasowana do impedancji ośrodka w którym działa, z powodu zmian właściwości dielektrycznych ośrodka podczas ogrzewania oraz z powodu innych czynników związanych z kierunkową propagacją fal elektromagnetycznych. Podczas dostarczania mocy mikrofalowej zawsze powstaje fala wsteczna, propagowana wzdłuż przewodu zewnętrznego anteny, od aktywnego końca do generatora, powodująca wydłużenie ogrzewanego obszaru ku tyłowi. Krzywa kreska-kropka 9 wskazuje rzut wydłużonej ku tyłowi izotermicznej powierzchni, odpowiadający temu efektowi. Ta wada uniemożliwia odpowiednie skupienie wytwarzanego ciepła niedaleko aktywnej części anteny i stanowi istotne ograniczenie dla stosowania tej techniki.
PL 204 739 B1
Aby uniknąć tego niepożądanego zjawiska, antena jest zwykle wyposażana w urządzenie nazywane dławikiem lub pułapką, często używane w radiowych antenach rozsiewczych (patrz np. Reintjes JF & Coate GT, Principles of Radar {Zasady działania radaru}, McGraw-Hill Book Company, New York 1952, p 851), które blokuje propagację fali wstecznej.
To znane urządzenie w postaci dławika 11 przedstawiono na fig. 2. Składa się ono ze współosiowej części prowadzącej o długości λ/A (gdzie λ oznacza długość emitowanej fali), otrzymanej poprzez umieszczenie na jednym z końców przewodu zewnętrznego współosiowej rurki anteny, niedaleko punktu zasilania 7, elektrycznie zwartej metalowej rurki 12. Antena z fig. 2, zawiera igłę 1 do biopsji, wprowadzającą antenę, zewnętrzny przewód 2 anteny, izolującą warstwę dielektryka 3 oraz środkowy przewód 4.
W tym przypadku odbita fala wsteczna 13 jest propagowana po zewnętrznej powierzchni anteny, osiąga dławik 11, odbija się od zwarcia na jego końcu i, po przebyciu odległości λ/2, pojawia się ponownie na wejściu do dławika, z tym, że w fazie przeciwnej do fali padającej, co w wyniku daje zerowe natężenie. Powierzchnia izotermiczna, która powstaje, gdy antena jest wyposażona w dławik 11, jest zaznaczona krzywą przerywaną 10 na fig. 2.
W rzeczywistości, wprowadzenie dławika 11 powoduje, jak widać, znaczny wzrost średnicy anteny, a więc też igły 1, ograniczając w ten sposób stosowanie w przypadkach, w których jest wymagane minimalnie inwazyjne działanie, jak na przykład na oddziałach ambulatoryjnych, w powtarzających się kuracjach i temu podobnych.
Ze względu na sposób wytwarzania, jak również na ograniczenia w odporności materiału, radialny wymiar dławika nie może być zmniejszony poniżej pewnej wielkości.
Ponadto, w przypadku zmiany właściwości dielektrycznych ośrodka, spowodowanych zmianami temperatury podczas terapii, lub w przypadku zmian częstotliwości pracy anteny, takich jak regulacja częstotliwości generatora mikrofalowego, dławik nie może być wydłużany ani skracany, gdyż musi zawsze mieć długość około jednej czwartej długości fali. Impedancja rzeczywistych dławików jest więc ustalona, przez co fala powracająca nie może być całkowicie efektywnie wyeliminowana, przy zmianach temperatury roboczej.
Stosowanie hipertermii zwykle wiąże się z pomiarami miejscowej temperatury. W rzeczywistości, niezbędne jest mierzenie temperatury zmian nowotworowych lub innych leczonych zmian patologicznych, aby zachować przylegające zdrowe tkanki i kontrolować rzeczywistą moc grzewczą anteny.
Zazwyczaj, w rejonie działania umieszcza się czujnik temperatury 20 (fig. 2). Używane są na przykład metalowe termopary. Nie mogą one być jednak wykorzystywane podczas dostarczania energii przez antenę z powodu prądów wirowych powstających w częściach metalowych termopar, powodujących podgrzewanie i wpływających w ten sposób na wynik pomiaru. Co więcej, obecność termopary zmienia rozkład pola elektromagnetycznego, czyli również rozkład ogrzewania. Na skutek tego, wykorzystywanie termopar musi się wiązać z niedogodnością, jaką jest konieczność przerywania dostarczania energii. Wiadomo natomiast, że czujniki światłowodowe nie zawierają metalu, nie zakłócają pola ani nie zmieniają wskazań pod jego działaniem. Ich wadą zaś jest to, że są drogie i delikatne. Kolejną wadą, występującą zarówno w przypadku termopar jak i czujników światłowodowych, jest konieczność umieszczenia cewnika wprowadzającego czujnik głębiej w obszarze działania.
Współosiowa antena mikrofalowa z miniaturowym dławikiem, do zabiegów śródmiąższowych, przezskórnych, laparoskopowych, endoskopowych i śródoperacyjnych w medycynie oraz chirurgii, zwłaszcza do ostrej hipertermii w onkologii, która to antena jest umieszczona w metalowej igle wprowadzanej do docelowej tkanki i która to antena zawiera wewnętrzny przewód, warstwę dielektryka, która pokrywa wewnętrzny przewód na całej jego długości, zewnętrzny przewód, który współosiowo pokrywa warstwę dielektryka poza częścią końcową oraz dławik umocowany na zewnątrz zewnętrznego przewodu, w pobliżu części końcowej, przy czym dławik zawiera współosiową część przewodzącą o średnicy większej niż średnica zewnętrznego przewodu anteny oraz przewodzący kołnierz łączący osiowy przewodnik z zewnętrznym przewodem, przy czym kołnierz przewodzący jest umieszczony wzdłuż współosiowej części przewodzącej naprzeciwko części końcowej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że współosiowa przewodząca część dławika stanowi fragment metalowej igły.
Korzystnym jest, że kołnierz jest połączony stykiem ślizgowym z igłą dla zapewnienia że dławik ma regulowaną długość.
PL 204 739 B1
Korzystnym jest, że obok kołnierza znajduje się plastikowa osłona przylegająca do części końcowej anteny, stanowiąca warstwę dielektryka w dławiku.
Korzystnym jest, że osłona jest utworzona z antyadhezyjnego materiału i ma taką długość, że wystaje z igły dla zapobiegania przywieraniu zewnętrznej części do tkanek podczas traktowania ich wysoką temperaturą.
Korzystnym jest, że antena jest zaopatrzona w termoparę przechodząca przez kołnierz i osłonę, które tworzą dławik, przy czym termopara styka się z zewnętrznym przewodem współosiowej rurki, zaś jej końcówka pomiarowa wystaje z osłony rozciągając się w głąb obszaru zasilania anteny.
Sposób wytwarzania dławika, we współosiowej antenie mikrofalowej do śródmiąższowych, przezskórnych, laparoskopowych, endoskopowych i śródoperacyjnych zastosowań w medycynie i chirurgii, zwłaszcza w ostrej hipertermii w onkologii, przy czym antena ta jest umieszczona w metalowej igle wprowadzanej do docelowej tkanki, która to antena zawiera wewnętrzny przewód, warstwę dielektryka pokrywającą całą długość wewnętrznego przewodu i zewnętrzny przewód okrywający współosiowo warstwę dielektryka oprócz jej końcowej części, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na antenę wprowadza się przewodzący kołnierz blisko jej części końcowej, przy czym przewodzący kołnierz osadza się przesuwnie w metalowej igle.
Korzystnym jest, że obok kołnierza wprowadza się na antenę przylegającą do jej części końcowej plastikową osłonę, która stanowi warstwę dielektryka wewnątrz dławika.
Korzystnym jest, że stosuje się osłonę i warstwę dielektryka (3) w antenie wykonane z policzterofluoroetylenu (PTFE).
Korzystnym jest, że stosuje się kołnierz wykonany z metalu przyspawanego do zewnętrznego przewodu anteny.
Zgodnie z wynalazkiem opracowano współosiową antenę mikrofalową, przeznaczoną do stosowania w medycynie i chirurgii, zaopatrzoną w dławik do blokowania wstecznej propagacji fali odbitej w stronę generatora, w której możliwa jest miniaturyzacja tego dławika w stosunku do znanych rozwiązań, dla umożliwienia wykorzystania jej w minimalnie inwazyjnych zastosowaniach. W przypadku zmian średniej długości fali, antena pozwala wydłużać lub skracać dławik, w celu bardziej poprawnego działania. Ponadto antena pozwala na pomiar temperatury w rejonie swego działania. W rozwiązaniu według wynalazku sama igła stanowi przewodzącą część współosiowego dławika, a przewodzący kołnierz przesuwa się w metalowej igle.
Opracowany zgodnie z wynalazkiem sposób wytwarzania dławika do takiej anteny, pozwala na miniaturyzację anteny przy jej prostej konstrukcji.
Przedmiot wynalazku, w przykładach wykonania, został bliżej objaśniony na załączonym rysunku, na którym fig. 3 przedstawia przekrój osiowy anteny według wynalazku, fig. 4 przedstawia antenę z fig. 3 w rozłożeniu, natomiast fig. 5 przedstawia antenę z fig. 3, z dodaną termoparą, przechodzącą przez dławik i rozciągającą się do wewnątrz obszaru zasilania.
Na figurze 3 jest przedstawiona antena według wynalazku w przekroju osiowym, która jest umieszczona w metalowej rurce, składającej się z igły 1 do biopsji o rozmiarze 14 G (zewnętrzna średnica igły wynosi 2,1 mm).
Aktywną część anteny, po prawej stronie rysunku, stanowi promieniujący dipol lub unipol. Dokładniej, antenę tworzy współosiowa rurka, zawierająca zewnętrzny przewód 2, warstwę dielektryka 3 i środkowy przewód 4, zanurzony w warstwie dielektryka 3, która izoluje go od zewnętrznego przewodu 2. Koniec zewnętrznego przewodu 2 stanowi punkt zasilania 7, to jest aktywną część anteny, zwykle nazywaną pobudzeniem. W tym punkcie emitowana moc osiąga zazwyczaj maksimum.
Zgodnie z wynalazkiem, urządzenie jest zaopatrzone w plastikową izolującą osłonę 5 i metalowy kołnierz 6. Realizuje się to przez przyspawanie do zewnętrznego przewodu 2 anteny, metalowego kołnierza 6, w ustalonej z góry pozycji. Następnie ustawia się plastikową osłonę 5 pokrywającą zewnętrzny przewód 2 wokół części, która łączy punk zasilania 7 z kołnierzem 6. Ponadto, wykorzystuje się ściankę wewnątrz samej metalowej igły 1, w której umieszczona jest antena do obejmowania i kierowania kołnierza 6 i osłony 5, w szczególności kołnierza 6, który znajduje się w styczności elektrycznej ze ścianką wewnątrz metalowej igły 1.
Wynalazek pozwala w łatwy i niedrogi sposób wykonać zminiaturyzowaną antenę mikrofalową wyposażoną w dławik, odpowiednią do miejscowego leczenia głębokich zmian patologicznych w medycynie i chirurgii. Faktycznie, zastosowanie metalowej igły 1, kołnierza 6 i osłony 5 pozwala na otrzymanie dławika o zmiennej długości i może zredukować do minimum zwiększenie zewnętrznej średnicy anteny.
PL 204 739 B1
Dławik przedstawiony na fig. 3 działa podobnie jak dławik z fig.2. Fala 13 jest odbita wstecz począwszy od punktu zasilania 7, przebiega zewnętrzną powierzchnię anteny, wchodzi do dławika utworzonego przez igłę 1 i zewnętrzny przewód 2, odbija się od kołnierza 6 na obwodzie zwarcia, po przebyciu w sumie odległości λ/2, ponownie trafia na wejście dławika będąc w fazie przeciwnej w stosunku do fali padają cej, co daje zerowe natężenie. Zmiana dł ugoś ci fali wywołana wzrostem temperatury, lub z innej przyczyny, może być skorygowana poprzez zmianę położenia kołnierza 6 względem igły 1, tak aby dławik zawsze miał długość λ/4. Zmiany impedancji anteny podczas jej działania mogą być skompensowane, w pewnym zakresie, w ten sam sposób przez zmianę długości dławika, a przez to zmianę długości części pomiędzy dławikiem a punktem zasilania.
Izotermiczna powierzchnia, którą otrzymuje się , gdy antena jest wyposażona w dławik zgodny z wynalazkiem, jest pokazana także w tym przypadku za pomocą przerywanej krzywej 10. Dostarczane ciepło, zgodnie z tą krzywą, pozwala na miejscowe ogrzewanie docelowej tkanki bez, stanowiącej wadę, odbitej fali wstecznej z fig. 1. Nie prowadzi to do znacznego wzrostu średnicy dzięki zastosowaniu styku ślizgowego pomiędzy metalową współosiową rurką anteny i wewnę trzną ś cianką igł y 1, która kieruje antenę podczas wprowadzania.
Metalowy kołnierz 6 pozostaje w styczności elektrycznej z wewnętrzną ścianką igły 1 i stanowi w ten sposób ruchome zwarcie.
Izolująca osłona 5 pełni wówczas różne funkcje, a mianowicie stanowi współosiową prowadnicę falową o długości λ/4 zapewniając antenie efektywny dławik, jest elementem zapewniającym, że antena przesuwa się centralnie, wzdłuż osi igły a w zewnętrznej części dławika chroni przed przywieraniem tkanek podczas leczenia podgrzewaniem do wysokich temperatur, i nie pozwala na stykanie się ich z metalowymi powierzchniami innymi niż kierująca igła, w której przesuwa się antena.
W nawią zaniu do figury 5, w innym wariancie wykonania wynalazku, termopara 21 przechodzi przez kołnierz 6 i osłonę 5, co tworzy dławik. Termopara 21 styka się z zewnętrznym przewodem 2 współosiowej rurki, tworzącej antenę, przy czym jej końcówka pomiarowa 22, która wystaje z osłony 5, rozcią gają c się w głąb obszaru zasilania 10 anteny. Drugi koniec termopary jest połączony za pomocą wtyczki 23 z przyrządem służącym do pomiaru temperatury, nie pokazanym na rysunku.
Zgodnie z wynalazkiem termopara 21 nie wpływa na działanie anteny. Rzeczywiście, termopara stanowi integralną całość z metalem współosiowego zewnętrznego przewodu 2. Dlatego też termopara 2 jest praktycznie ekranowana.
Termoparę 21 może stanowić zwykła metalowa termopara, wykonana w metalowej osłonie, w której różne metalowe przewodniki stykają się w jej końcówce pomiarowej 22. Taka metalowa termopara nie jest bardzo kosztowna, a jest dużo tańsza od czujników światłowodowych (na przykład czujników fluorkowo-optycznych).
Kolejną zaletą termopary 21 jest to, że nie potrzeba dodatkowej zewnętrznej termopary wprowadzanej przez dodatkowy cewnik dla odseparowania jej od anteny i, przede wszystkim, pomiar może być dokonany bezpośrednio w miejscu działania podczas dostarczania pobudzenia, które powoduje hipertermię.
Termopara 21 może być także użyta w antenach do hipertermii innych niż pokazane na rysunku 3 i 5.

Claims (9)

1. Współosiowa antena mikrofalowa z miniaturowym dławikiem, do zabiegów śródmiąższowych, przezskórnych, laparoskopowych, endoskopowych i śródoperacyjnych w medycynie oraz chirurgii, zwłaszcza do ostrej hipertermii w onkologii, która to antena jest umieszczona w metalowej igle wprowadzanej do docelowej tkanki i która to antena zawiera wewnętrzny przewód, warstwę dielektryka, która pokrywa wewnętrzny przewód na całej jego długości, zewnętrzny przewód, który współosiowo pokrywa warstwę dielektryka poza częścią końcową oraz dławik umocowany na zewnątrz zewnętrznego przewodu, w pobliżu części końcowej, przy czym dławik zawiera współosiową część przewodzącą o średnicy większej niż średnica zewnętrznego przewodu anteny oraz przewodzący kołnierz łączący osiowy przewodnik z zewnętrznym przewodem, przy czym kołnierz przewodzący jest umieszczony wzdłuż współosiowej części przewodzącej naprzeciwko
PL 204 739 B1 części końcowej, znamienna tym, że współosiowa przewodząca część dławika stanowi fragment metalowej igły (1).
2. Antena według zastrz. 1, znamienna tym, że kołnierz (6) jest połączony stykiem ślizgowym z igłą (1) dla zapewnienia ż e dł awik ma regulowaną dł ugość.
3. Antena według zastrz. 1, znamienna tym, że obok kołnierza (6) znajduje się plastikowa osłona (5) przylegająca do części końcowej anteny, stanowiąca warstwę dielektryka w dławiku.
4. Antena według zastrz. 1, znamienna tym, że osłona (5) jest utworzona z antyadhezyjnego materiału i ma taką długość, że wystaje z igły (1) dla zapobiegania przywieraniu zewnętrznej części do tkanek podczas traktowania ich wysoką temperaturą.
5. Antena według zastrz. 1, znamienna tym, że jest zaopatrzona w termoparę (21) przechodzącą przez kołnierz (6) i osłonę (5), które tworzą dławik, przy czym termopara (21) styka się z zewnętrznym przewodem (2) współosiowej rurki, zaś jej końcówka pomiarowa wystaje z os łony (5) rozciągając się w głąb obszaru zasilania anteny.
6. Sposób wytwarzania dławika, we współosiowej antenie mikrofalowej do śródmiąższowych, przezskórnych, laparoskopowych, endoskopowych i śródoperacyjnych zastosowań w medycynie i chirurgii, zwłaszcza w ostrej hipertermii w onkologii, przy czym antena ta jest umieszczona w metalowej igle wprowadzanej do docelowej tkanki, która to antena zawiera wewnętrzny przewód, warstwę dielektryka pokrywającą całą długość wewnętrznego przewodu i zewnętrzny przewód okrywający współosiowo warstwę dielektryka oprócz jej końcowej części, znamienny tym, że na antenę wprowadza się przewodzący kołnierz (6) blisko jej części końcowej, przy czym przewodzący kołnierz (6) osadza się przesuwnie w metalowej igle (1).
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że obok kołnierza (6) wprowadza się na antenę przylegającą do jej części końcowej plastikową osłonę (5), która stanowi warstwę dielektryka wewnątrz dławika.
8. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że stosuje się osłonę (5) i warstwę dielektryka (3) w antenie wykonane z policzterofluoroetylenu (PTFE).
9. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że stosuje się kołnierz (5) wykonany z metalu przyspawanego do zewnętrznego przewodu (2) anteny.
PL365059A 2001-01-31 2002-01-31 Współosiowa antena mikrofalowa z miniaturowym dławikiem oraz sposób wytwarzania dławika PL204739B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2001PI000006A ITPI20010006A1 (it) 2001-01-31 2001-01-31 Antenna interstiziale con choke miniaturizzato per applicazioni di ipertemia a microonde in medicina e chirurgia
PCT/IB2002/000299 WO2002061880A2 (en) 2001-01-31 2002-01-31 Interstitial microwave antenna with miniaturized choke for hyperthermia and surgery

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL365059A1 PL365059A1 (pl) 2004-12-27
PL204739B1 true PL204739B1 (pl) 2010-02-26

Family

ID=11452970

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL365059A PL204739B1 (pl) 2001-01-31 2002-01-31 Współosiowa antena mikrofalowa z miniaturowym dławikiem oraz sposób wytwarzania dławika

Country Status (16)

Country Link
US (1) US7113832B2 (pl)
EP (1) EP1356545B1 (pl)
JP (1) JP4234432B2 (pl)
CN (1) CN1489807A (pl)
AT (1) ATE326777T1 (pl)
AU (1) AU2002234814B2 (pl)
BR (1) BRPI0206864B1 (pl)
CA (1) CA2437131C (pl)
CY (1) CY1105418T1 (pl)
DE (1) DE60211479T2 (pl)
DK (1) DK1356545T3 (pl)
ES (1) ES2266444T3 (pl)
IT (1) ITPI20010006A1 (pl)
PL (1) PL204739B1 (pl)
PT (1) PT1356545E (pl)
WO (1) WO2002061880A2 (pl)

Families Citing this family (109)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7128739B2 (en) * 2001-11-02 2006-10-31 Vivant Medical, Inc. High-strength microwave antenna assemblies and methods of use
US6878147B2 (en) * 2001-11-02 2005-04-12 Vivant Medical, Inc. High-strength microwave antenna assemblies
US6752767B2 (en) 2002-04-16 2004-06-22 Vivant Medical, Inc. Localization element with energized tip
ITPI20020059A1 (it) * 2002-10-22 2004-04-23 Igino Longo Antenna interstiziale a microonde ad effetto laterale per il trattamento termodistruttivo dei tessuti in chirurgia mininvasiva.
US7722601B2 (en) 2003-05-01 2010-05-25 Covidien Ag Method and system for programming and controlling an electrosurgical generator system
CN100345336C (zh) * 2004-04-23 2007-10-24 连展科技电子(昆山)有限公司 超宽频偶极天线
GB2415630C2 (en) * 2004-07-02 2007-03-22 Microsulis Ltd Radiation applicator and method of radiating tissue
GB2416307A (en) * 2004-07-16 2006-01-25 Microsulis Ltd Microwave applicator head with null forming conductors allowing for sensor placement
JP2006068244A (ja) * 2004-09-01 2006-03-16 Olympus Corp アンテナユニットおよびアンテナユニットの製造方法
US20120103978A1 (en) * 2004-12-24 2012-05-03 Cnr Consiglio Nazionale Delle Ricerche Microwave chemical reactor
ITMO20050034A1 (it) * 2005-02-11 2006-08-12 Hs Hospital Service Spa Dispositivo a microonde per l'ablazione di tessuti.
GB2434314B (en) * 2006-01-03 2011-06-15 Microsulis Ltd Microwave applicator with dipole antenna
ITPI20060018A1 (it) * 2006-02-17 2007-08-18 Consiglio Nazionale Ricerche Metodo per l'attivazione di processi chimici o chimico-fisici mediante l'impiego simuiltaneo di microonde e ultrasuoni e reattore chimico che attua tale metodo.
CN1851982B (zh) * 2006-05-26 2010-05-12 清华大学 无线内窥镜胶囊微带天线装置
US20080033422A1 (en) * 2006-08-04 2008-02-07 Turner Paul F Microwave applicator with margin temperature sensing element
US20080221650A1 (en) * 2006-08-04 2008-09-11 Turner Paul F Microwave applicator with adjustable heating length
US20090005766A1 (en) * 2007-06-28 2009-01-01 Joseph Brannan Broadband microwave applicator
US9861424B2 (en) 2007-07-11 2018-01-09 Covidien Lp Measurement and control systems and methods for electrosurgical procedures
US8152800B2 (en) 2007-07-30 2012-04-10 Vivant Medical, Inc. Electrosurgical systems and printed circuit boards for use therewith
US7645142B2 (en) 2007-09-05 2010-01-12 Vivant Medical, Inc. Electrical receptacle assembly
US8747398B2 (en) 2007-09-13 2014-06-10 Covidien Lp Frequency tuning in a microwave electrosurgical system
US9622813B2 (en) 2007-11-01 2017-04-18 Covidien Lp Method for volume determination and geometric reconstruction
US8280525B2 (en) 2007-11-16 2012-10-02 Vivant Medical, Inc. Dynamically matched microwave antenna for tissue ablation
US8292880B2 (en) 2007-11-27 2012-10-23 Vivant Medical, Inc. Targeted cooling of deployable microwave antenna
US9057468B2 (en) 2007-11-27 2015-06-16 Covidien Lp Wedge coupling
US8945111B2 (en) 2008-01-23 2015-02-03 Covidien Lp Choked dielectric loaded tip dipole microwave antenna
US8435237B2 (en) 2008-01-29 2013-05-07 Covidien Lp Polyp encapsulation system and method
US8353902B2 (en) 2008-01-31 2013-01-15 Vivant Medical, Inc. Articulating ablation device and method
GB2457299B (en) * 2008-02-09 2013-04-24 Uk Investments Associates Llc Microwave applicator
US9949794B2 (en) 2008-03-27 2018-04-24 Covidien Lp Microwave ablation devices including expandable antennas and methods of use
US9198723B2 (en) 2008-03-31 2015-12-01 Covidien Lp Re-hydration antenna for ablation
US8059059B2 (en) * 2008-05-29 2011-11-15 Vivant Medical, Inc. Slidable choke microwave antenna
AU2015261719B2 (en) * 2008-05-29 2016-12-01 Covidien Lp Slidable choke microwave antenna
AU2014201120B2 (en) * 2008-05-29 2015-09-03 Covidien Lp Slidable choke microwave antenna
US9271796B2 (en) 2008-06-09 2016-03-01 Covidien Lp Ablation needle guide
US8834409B2 (en) 2008-07-29 2014-09-16 Covidien Lp Method for ablation volume determination and geometric reconstruction
US9173706B2 (en) * 2008-08-25 2015-11-03 Covidien Lp Dual-band dipole microwave ablation antenna
US8251987B2 (en) 2008-08-28 2012-08-28 Vivant Medical, Inc. Microwave antenna
US8403924B2 (en) 2008-09-03 2013-03-26 Vivant Medical, Inc. Shielding for an isolation apparatus used in a microwave generator
US9113624B2 (en) 2008-10-15 2015-08-25 Covidien Lp System and method for perfusing biological organs
US9113924B2 (en) 2008-10-17 2015-08-25 Covidien Lp Choked dielectric loaded tip dipole microwave antenna
CN103006322A (zh) * 2009-02-05 2013-04-03 英国投资联合公司 微波发生器
US8197473B2 (en) 2009-02-20 2012-06-12 Vivant Medical, Inc. Leaky-wave antennas for medical applications
US9277969B2 (en) 2009-04-01 2016-03-08 Covidien Lp Microwave ablation system with user-controlled ablation size and method of use
US10045819B2 (en) 2009-04-14 2018-08-14 Covidien Lp Frequency identification for microwave ablation probes
US8463396B2 (en) 2009-05-06 2013-06-11 Covidien LLP Power-stage antenna integrated system with high-strength shaft
AU2015204318B2 (en) * 2009-05-27 2017-01-05 Covidien Lp Narrow gauge high strength choked wet tip microwave ablation antenna
US8292881B2 (en) * 2009-05-27 2012-10-23 Vivant Medical, Inc. Narrow gauge high strength choked wet tip microwave ablation antenna
AU2013251230B2 (en) * 2009-05-27 2015-04-23 Covidien Lp Narrow gauge high strength choked wet tip microwave ablation antenna
US8834460B2 (en) 2009-05-29 2014-09-16 Covidien Lp Microwave ablation safety pad, microwave safety pad system and method of use
US8235981B2 (en) * 2009-06-02 2012-08-07 Vivant Medical, Inc. Electrosurgical devices with directional radiation pattern
US8552915B2 (en) 2009-06-19 2013-10-08 Covidien Lp Microwave ablation antenna radiation detector
GB2472012A (en) 2009-07-20 2011-01-26 Microoncology Ltd Microwave antenna with flat paddle shape
US8328800B2 (en) * 2009-08-05 2012-12-11 Vivant Medical, Inc. Directive window ablation antenna with dielectric loading
US9031668B2 (en) 2009-08-06 2015-05-12 Covidien Lp Vented positioner and spacer and method of use
US8469953B2 (en) 2009-11-16 2013-06-25 Covidien Lp Twin sealing chamber hub
US8551083B2 (en) 2009-11-17 2013-10-08 Bsd Medical Corporation Microwave coagulation applicator and system
US8414570B2 (en) * 2009-11-17 2013-04-09 Bsd Medical Corporation Microwave coagulation applicator and system
US20110125148A1 (en) * 2009-11-17 2011-05-26 Turner Paul F Multiple Frequency Energy Supply and Coagulation System
US9993294B2 (en) * 2009-11-17 2018-06-12 Perseon Corporation Microwave coagulation applicator and system with fluid injection
US8491579B2 (en) * 2010-02-05 2013-07-23 Covidien Lp Electrosurgical devices with choke shorted to biological tissue
US8968288B2 (en) * 2010-02-19 2015-03-03 Covidien Lp Ablation devices with dual operating frequencies, systems including same, and methods of adjusting ablation volume using same
US8409188B2 (en) * 2010-03-26 2013-04-02 Covidien Lp Ablation devices with adjustable radiating section lengths, electrosurgical systems including same, and methods of adjusting ablation fields using same
US9561076B2 (en) 2010-05-11 2017-02-07 Covidien Lp Electrosurgical devices with balun structure for air exposure of antenna radiating section and method of directing energy to tissue using same
ITRM20100252A1 (it) 2010-05-17 2011-11-18 Consiglio Nazionale Ricerche Dispositivo chirurgico a microonde
US8648760B2 (en) * 2010-06-22 2014-02-11 Harris Corporation Continuous dipole antenna
US20110319880A1 (en) * 2010-06-25 2011-12-29 Vivant Medical, Inc Microwave Ground Plane Antenna Probe
US8974449B2 (en) 2010-07-16 2015-03-10 Covidien Lp Dual antenna assembly with user-controlled phase shifting
US8945144B2 (en) 2010-09-08 2015-02-03 Covidien Lp Microwave spacers and method of use
US8968289B2 (en) 2010-10-22 2015-03-03 Covidien Lp Microwave spacers and methods of use
US9770294B2 (en) 2011-01-05 2017-09-26 Covidien Lp Energy-delivery devices with flexible fluid-cooled shaft, inflow/outflow junctions suitable for use with same, and systems including same
US8932281B2 (en) * 2011-01-05 2015-01-13 Covidien Lp Energy-delivery devices with flexible fluid-cooled shaft, inflow/outflow junctions suitable for use with same, and systems including same
US9011421B2 (en) 2011-01-05 2015-04-21 Covidien Lp Energy-delivery devices with flexible fluid-cooled shaft, inflow/outflow junctions suitable for use with same, and systems including same
US9017319B2 (en) 2011-01-05 2015-04-28 Covidien Lp Energy-delivery devices with flexible fluid-cooled shaft, inflow/outflow junctions suitable for use with same, and systems including same
US9956028B2 (en) * 2011-05-09 2018-05-01 Innovolink, Llc Apparatus and method for heating biological targets
US9901387B2 (en) 2011-05-09 2018-02-27 Innovolink, Llc Apparatus and method for heating adipose cells
US9675814B2 (en) 2011-05-09 2017-06-13 Innovolink, Llc Apparatus and method for obtaining a substantially constant current across a treatment region
US9901742B2 (en) * 2011-05-09 2018-02-27 Innovolink, Llc Apparatus and method for heating a treatment region with an alternating electric field
US20130072924A1 (en) * 2011-09-20 2013-03-21 Bsd Medical Corporation Ablation antenna
US9113930B2 (en) 2012-01-05 2015-08-25 Covidien Lp Ablation systems, probes, and methods for reducing radiation from an ablation probe into the environment
US9113931B2 (en) 2012-01-06 2015-08-25 Covidien Lp System and method for treating tissue using an expandable antenna
US9119648B2 (en) 2012-01-06 2015-09-01 Covidien Lp System and method for treating tissue using an expandable antenna
ITMO20120041A1 (it) * 2012-02-17 2013-08-18 Hs Hospital Service Spa Dispositivo a microonde per l¿ablazione di tessuti
US9993295B2 (en) 2012-08-07 2018-06-12 Covidien Lp Microwave ablation catheter and method of utilizing the same
US9161814B2 (en) * 2013-03-15 2015-10-20 Covidien Lp Microwave energy-delivery device and system
US9119650B2 (en) * 2013-03-15 2015-09-01 Covidien Lp Microwave energy-delivery device and system
US9301723B2 (en) 2013-03-15 2016-04-05 Covidien Lp Microwave energy-delivery device and system
AU2014240941B2 (en) 2013-03-29 2018-07-19 Covidien Lp Step-down coaxial microwave ablation applicators and methods for manufacturing same
GB201312416D0 (en) * 2013-07-11 2013-08-28 Creo Medical Ltd Electrosurgical Device
JP2015082384A (ja) * 2013-10-22 2015-04-27 東京エレクトロン株式会社 プラズマ処理装置、給電ユニット、及び載置台システム
CN106572834B (zh) 2014-07-02 2019-12-03 柯惠有限合伙公司 对准ct
CN106659455B (zh) 2014-07-02 2020-06-05 柯惠有限合伙公司 用于患者肺部的多张ct扫描片的统一坐标系
US10624697B2 (en) * 2014-08-26 2020-04-21 Covidien Lp Microwave ablation system
US10813691B2 (en) 2014-10-01 2020-10-27 Covidien Lp Miniaturized microwave ablation assembly
GB201418479D0 (en) * 2014-10-17 2014-12-03 Creo Medical Ltd Cable for conveying radiofrequency and/or microwave frequency energy to an electrosurgical instrument
US10813692B2 (en) 2016-02-29 2020-10-27 Covidien Lp 90-degree interlocking geometry for introducer for facilitating deployment of microwave radiating catheter
CN105816240B (zh) 2016-05-24 2018-09-28 赛诺微医疗科技(浙江)有限公司 用于微波消融的天线组件及采用其的微波消融针
US10376309B2 (en) 2016-08-02 2019-08-13 Covidien Lp Ablation cable assemblies and a method of manufacturing the same
US11197715B2 (en) 2016-08-02 2021-12-14 Covidien Lp Ablation cable assemblies and a method of manufacturing the same
US11065053B2 (en) 2016-08-02 2021-07-20 Covidien Lp Ablation cable assemblies and a method of manufacturing the same
US11000332B2 (en) 2016-08-02 2021-05-11 Covidien Lp Ablation cable assemblies having a large diameter coaxial feed cable reduced to a small diameter at intended site
US10716619B2 (en) 2017-06-19 2020-07-21 Covidien Lp Microwave and radiofrequency energy-transmitting tissue ablation systems
GB2569812A (en) * 2017-12-27 2019-07-03 Creo Medical Ltd Electrosurgical ablation instrument
US11464576B2 (en) 2018-02-09 2022-10-11 Covidien Lp System and method for displaying an alignment CT
US11160600B2 (en) 2018-03-01 2021-11-02 Covidien Lp Monopolar return electrode grasper with return electrode monitoring
GB2573823A (en) 2018-05-19 2019-11-20 Creo Medical Ltd Electrosurgical ablation instrument
US20210251688A1 (en) * 2018-07-02 2021-08-19 Covidien Lp Microwave ablation devices
JP7376519B2 (ja) * 2018-08-13 2023-11-08 ザ・ユニバーシティ・オブ・シドニー 温度監視付きカテーテルアブレーション装置
JPWO2021095671A1 (pl) * 2019-11-12 2021-05-20

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US448198A (en) * 1891-03-17 Separator
US4448198A (en) 1979-06-19 1984-05-15 Bsd Medical Corporation Invasive hyperthermia apparatus and method
WO1989011311A1 (en) * 1988-05-18 1989-11-30 Kasevich Associates, Inc. Microwave balloon angioplasty
FR2689768B1 (fr) * 1992-04-08 1997-06-27 Inst Nat Sante Rech Med Dispositif applicateur d'hyperthermie par micro-ondes dans un corps certain.
GB9912627D0 (en) 1999-05-28 1999-07-28 Gyrus Medical Ltd An electrosurgical instrument

Also Published As

Publication number Publication date
ES2266444T3 (es) 2007-03-01
ITPI20010006A1 (it) 2002-07-31
PT1356545E (pt) 2006-10-31
BR0206864A (pt) 2004-01-20
CN1489807A (zh) 2004-04-14
PL365059A1 (pl) 2004-12-27
JP4234432B2 (ja) 2009-03-04
JP2004518471A (ja) 2004-06-24
WO2002061880A3 (en) 2002-11-07
US7113832B2 (en) 2006-09-26
CA2437131C (en) 2011-07-19
AU2002234814B2 (en) 2007-01-25
DK1356545T3 (da) 2006-09-18
DE60211479T2 (de) 2007-04-19
US20040049254A1 (en) 2004-03-11
BRPI0206864B1 (pt) 2016-08-02
DE60211479D1 (de) 2006-06-22
EP1356545B1 (en) 2006-05-17
WO2002061880A2 (en) 2002-08-08
CY1105418T1 (el) 2010-04-28
EP1356545A2 (en) 2003-10-29
CA2437131A1 (en) 2002-08-08
ATE326777T1 (de) 2006-06-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL204739B1 (pl) Współosiowa antena mikrofalowa z miniaturowym dławikiem oraz sposób wytwarzania dławika
US4700716A (en) Collinear antenna array applicator
EP2353645B1 (en) Electrosurgical devices with choke shorted to biological tissue
AU2002234814A1 (en) Interstitial microwave antenna with miniaturized choke for hyperthermia and surgery
JP5651402B2 (ja) 遠位に位置付けられた共鳴構造を備える誘電体装荷された同軸の開口部を有する電気外科手術装置およびその製造方法
US6233490B1 (en) Microwave antennas for medical hyperthermia, thermotherapy and diagnosis
JP6634076B2 (ja) 小型マイクロ波アブレーションアセンブリ
US9579151B2 (en) Dynamically matched microwave antenna for tissue ablation
US6706040B2 (en) Invasive therapeutic probe
US6181970B1 (en) Microwave devices for medical hyperthermia, thermotherapy and diagnosis
US6097985A (en) Microwave systems for medical hyperthermia, thermotherapy and diagnosis
US20110077633A1 (en) Electrosurgical Devices, Directional Reflector Assemblies Coupleable Thereto, and Electrosurgical Systems Including Same
US7410485B1 (en) Directional microwave applicator and methods
CA1291221C (en) Method and apparatus for hyperthermia treatment
Fink et al. Directional microwave applicator and methods