PL204446B1 - Stos wielu płatów dla dozownika - Google Patents

Stos wielu płatów dla dozownika

Info

Publication number
PL204446B1
PL204446B1 PL368546A PL36854602A PL204446B1 PL 204446 B1 PL204446 B1 PL 204446B1 PL 368546 A PL368546 A PL 368546A PL 36854602 A PL36854602 A PL 36854602A PL 204446 B1 PL204446 B1 PL 204446B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
web
sheets
stack
panel
width
Prior art date
Application number
PL368546A
Other languages
English (en)
Other versions
PL368546A1 (pl
Inventor
Anna Månsson
Original Assignee
Sca Hygiene Prod Ab
Sca Hygiene Products Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=20285758&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL204446(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Sca Hygiene Prod Ab, Sca Hygiene Products Ab filed Critical Sca Hygiene Prod Ab
Publication of PL368546A1 publication Critical patent/PL368546A1/pl
Publication of PL204446B1 publication Critical patent/PL204446B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H45/00Folding thin material
    • B65H45/12Folding articles or webs with application of pressure to define or form crease lines
    • B65H45/24Interfolding sheets, e.g. cigarette or toilet papers

Landscapes

  • Cleaning Implements For Floors, Carpets, Furniture, Walls, And The Like (AREA)
  • Buffer Packaging (AREA)
  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
  • Sanitary Thin Papers (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest stos wielu płatów dla dozownika, zawierający wstęgi higienicznego albo wycierającego materiału takiego jak wstęga papieru, korzystnie wstęga bibułki albo wstęga włókniny.
Wstęga jest dzielona w kierunku długości na blisko przylegające albo częściowo zachodzące na siebie oddzielone albo częściowo połączone arkusze, które w kierunku długości wstęgi rozciągają się pomiędzy poprzecznymi rozłączeniami albo perforacjami. Wstęga tak jak i arkusze są jest składana w sposób podobny do harmonijki wzdł uż poprzecznych linii zł o ż enia, tworzą c krawę dzie pł atów, tak, że płaty są tworzone i układane jeden na drugim. Podstawa ma szerokość płata stanowiącą odległość pomiędzy linią złożenia i długością płata, która jest taka sama jak szerokość wstęgi.
Ręczniki, serwetki i podobne produkty dla użytku osobistego i użytku domowego są wykorzystywane do wielu różnych celów w przemyśle dla czyszczenia i wycierania maszyn, w myjniach, w toaletach w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Produkty są wykonane ze wstęgi higienicznego albo wycierającego materiału, wstęga mająca szerokość i długość jest w kierunku długości dzielona na arkusze, to jest oddzielne produkty. Każdy oddzielny produkt albo arkusz ma długość wstęgi, która jest składana w sposób podobny do harmonijki tak, że płaty są tworzone pomiędzy sąsiednimi złożeniami. Odległość pomiędzy dwoma sąsiednimi złożeniami w kierunku długości stanowi szerokość płata. Długość płata jest taka sama jak szerokość płata produktu. Produkty które są składane w płaty są następnie często składowane jako mniej lub bardziej oddzielone produkty umieszczane jako zestaw, a więc tworzące stos płatów. Długość wstęgi dla pojedynczego produktu tradycyjnie odpowiada całkowitej wielokrotności szerokości wstęgi, zwykle trzy albo cztery szerokości płata. Rozmaite produkty mogą mieć różne parametry jakościowe i być wykonane z różnych materiałów higienicznych lub wycierających, takich jak papier i bibułka. Materiały syntetyczne, materiały naturalne i włókniny i ich mieszaniny mogą oczywiście być użyte. Produkty mogą mieć różne zastosowania i mogą między innymi być użyte jako wyroby higieniczne, wycierające, wchłaniające i pochłaniające powierzchniowo, czyszczące i polerujące. Wśród produktów, które można tu wymienić są ręczniki papierowe, ręczniki, rozmaite rodzaje ścierek, chusteczki do twarzy, bibułka kosmetyczna, serwetki, ręczniki kuchenne, papier toaletowy, ścierki do zmywania itp.
Taki stos produktów papierowych jest normalnie składowany w dozowniku specjalnie dostosowanym do tego celu, na przykład w dozowniku dla konsumentów. Te dozowniki znajdują się często w toaletach, biurach, szpitalach, restauracjach, przychodniach, budynkach użyteczności publicznej, w sklepach, warsztatach, garażach, w miejscach pracy, lokalach publicznych i częściowo dostępnych dla publiczności itd., gdzie produkty są dostępne dla pracowników, publiczności, odbiorców i klientów. Mogą one na przykład być umieszczane na ścianach, stojakach albo podobnych. Są one często bezpłatne dla użytkownika produktu i te typy produktów są często i nie specjalnie oszczędnie używane. Badania jak produkty mogą być wykorzystywane bardziej efektywnie niż obecnie dla uzyskania oszczędności mając na uwadze zarówno środowisko jak i ekonomię są dlatego interesujące, patrz WO 98/47419. WO 98/47419 ujawnia różne wyniki dotyczące skuteczności wycierania rąk specjalnie w odniesieniu do całkowitej powierzchni i gramatury. Dalsze badania określające jak produkty są wykorzystywane przez końcowego użytkownika łącznie z wieloma wymaganiami dotyczącymi jakości mogą także być uwzględniane podczas projektowania rozmaitych produktów. Jest rzeczą istotną optymalizowanie rozmiaru, kształtu i gramatury produktów dla zmniejszenia zużycia przy każdym wykorzystaniu ze względu na oszczędności i środowisko. Oprócz innych parametrów, rozmiar, kształt, wygląd i mały ciężar są bardzo istotne dla oferowania produktu dobrej jakości dobrze dostosowany do zastosowania i aby produkty były dobrze przyjęte przez konsumenta.
Jednym problemem jest to, że rozmiar dozowników limituje rozmiar, kształt i wygląd produktów. Gramatura jest pośrednio ograniczona ponieważ normalnie jest zależna od rozmiaru i kształtu produktu. Dozownik normalnie ma długość, szerokość i wysokość. W tym przypadku długość dozownika odpowiada maksymalnej długości płata, która jest równa szerokości wstęgi produktu, szerokość i wysokość dozownika odpowiada odpowiednio możliwej szerokości płata i możliwej wysokości stosu. Jednym problemem konwencjonalnych dozowników jest to, że są one dostosowane do określonego produktu o pewnej strukturze i kształcie. Każdy produkt ma ograniczoną liczbę możliwych długości, które z kolei są zależ ne od szerokości pł ata. Wybór dozownika jest czę sto ograniczony i normalnie są one dostępne tylko w paru stałych rozmiarach, które ograniczają rozmiary i formę produktu. Na koniec wybór produktu, który może być umieszczany w dozowniku jest ograniczony. Trudno jest zmienić asorPL 204 446 B1 tyment produktów i zmienić kształt i rozmiar produktu przy obecnie stosowanych dozownikach i produktach z nimi związanych i sposobie wytwarzania tych produktów.
Wychodząc z dostępnych dozowników, ma się do dyspozycji różne stałe szerokości dozownika odpowiadające określonej liczbie szerokości płatów. Długość produktu stanowi stałą wielokrotność szerokości płata, która zwykle wynosi na przykład 3 albo 4 szerokości płata, przy pewnych stałych długościach produktów stosunkowo występują pomiędzy nimi duże luki. Jednym z problemów jest to, że jest niepożądana duża luka pomiędzy różnymi stałymi długościami produktu, która sprawia, że jest konieczna zmiana istniejących dozowników gdy jest wymagany albo pożądany bardziej zróżnicowany asortyment produktów. Istnieje oczywiście wiele różnych parametrów, które należy uwzględnić, tak jak na przykład aspekty wydajności, optymalizacja, stopień wykorzystania, jakość, funkcja produktu, kształt, forma, sztywność wstęgi, gramatura itp. Dalsze aspekty i parametry, które muszą być wzięte pod uwagę będą ujawnione poniżej.
Jest ważne aby można było zmienić asortyment, formę, kształt i funkcję produktów w stosunkowo prosty sposób aby można było nadążyć za postępem technicznym i uzyskać wydajność, zrealizować cele dotyczące kosztów i środowiska i sprostać rosnącym wymaganiom dotyczącym elastyczności i wymiany dla różnych grup konsumentów. Aby było możliwe zrealizowanie tego obecnie są potrzebne nowe dozowniki. Dzisiaj zmiana asortymentu produktów pociąga za sobą nie tylko zmianę produktów ale także znacznie droższą i poważną zmianę dozowników.
Jednym z aktualnych problemów jest to, że nie chce się zmieniać istniejących dobrze działających dozowników znajdujących się u użytkownika. Ponadto chce się mieć możliwość dalszego używania dozowników, które mogą znajdować się w magazynach itp. Zmiana dozownika przy zmianie asortymentu produktów nie jest pożądana bo pociąga za sobą bardziej złożoną i droższą obsługę, co z kolei powoduje, że nowe produkty nie są wprowadzane na rynek.
Znane jest, ponadto, na przykład z opisu US-A-5964351 stosowanie wilgotnych ściereczek ułożonych w stos, które dla zachowania ich wilgotności są pakowane w opakowaniach jednorazowych, służących jako dozownik.
Stos wielu płatów dla dozownika, zawierający co najmniej dwie złożone ze sobą razem wstęgi suchego higienicznego albo wycierającego materiału, przy czym każda wstęga ma szerokość wstęgi i długość wstęgi i jest podzielona w kierunku długości na oddzielne, blisko przylegające albo częściowo zachodzące na siebie arkusze albo na częściowo połączone arkusze, które w kierunku wzdłużnym wstęgi ciągną się pomiędzy poprzecznymi rozłączeniami albo perforacjami, przy czym rozłączenie albo perforacja między dwoma arkuszami jednej wstęgi jest przesunięte względem rozłączenia albo perforacji między dwoma arkuszami przylegającej wstęgi, zaś wstęga tak jak i arkusze jest składana w sposób podobny do harmonijki na poprzecznych liniach zł o ż enia, tworzą cych krawę dzie pł atów tak, że płaty są tworzone i układane jeden na drugim, a ponadto stos ma szerokość płata stanowiącą odległość pomiędzy sąsiednimi liniami złożenia i dostosowaną do dozownika i długość płata, która jest taka sama jak szerokość wstęgi, według wynalazku charakteryzuje się tym, że stosunek długości do szerokości płata większości arkuszy zawartych w stosie jest liczbą różną od liczby całkowitej zaś dwa kolejne rozłączenia albo perforacje są przesunięte względem siebie nawzajem, przy czym położenie jednego rozłączenia albo perforacji w stosie jest różne od położenia wyrównanego pionowo z poprzednim albo następnym rozłączeniem albo perforacją tej samej wstęgi.
Rozłączenie albo perforacja co najmniej jednej wstęgi jest umieszczana tak, że znajduje się zasadniczo pośrodku między dwoma rozłączeniami albo perforacjami drugiej wstęgi.
Co najmniej jedno rozłączenie albo perforacja pomiędzy dwoma arkuszami jest umieszczona przy krawędzi płatów w stosie.
Większość rozłączeń albo perforacji pomiędzy dwoma arkuszami jest umieszczana pomiędzy krawędziami płatów.
Rozłączenia albo perforacje w stosie są zasadniczo równomiernie rozłożone na szerokości płata.
Długość większości arkuszy jest wybrana w odniesieniu do szerokości wstęgi/długość płata tak, że każdy arkusz przybiera zasadniczo kształt kwadratu.
Szerokość płata jest wybrana tak, że jest prawie równa albo mniejsza niż 115 mm, a gramatura produktu jest większa niż albo zasadniczo równa 30 g/m2.
Szerokość płata jest wybrana tak, że jest zasadniczo równa albo mniejsza niż 107 mm i że gramatura produktu jest zasadniczo pomiędzy 30 i 60 g/m2 albo większa niż albo zasadniczo 35, 40 albo g/m2.
PL 204 446 B1
Rozłączenia albo perforacje wstęgi w stosie są przesunięte względem wszystkich innych rozłączeń albo perforacji, a więc ich położenie jest różne od położenia pionowo wyrównanego z każdym innym rozłączeniem albo perforacją w stosie.
Wynalazek daje zwiększone możliwości zmiany asortymentu produktów i jednocześnie zachowania istniejących dozowników. Higieniczne i wycierające produkty według wynalazku mogą być zaprojektowane w sposób zarówno ekonomiczny jak i przyjazny dla środowiska i tak, że jakość i wygląd produktu może być wybrany niezależnie od dostępnych dozowników i wymaganych rozmiarów płata. Zapotrzebowanie na nowe dozowniki może więc być zmniejszone, gdy nowy asortyment produktów jest wytwarzany dla wprowadzenia udoskonaleń optymalizacji, wydajności, oszczędności kosztów, wyższego stopnia wykorzystania, lepszej jakości, większych korzyści i zadowolenia użytkownika jak również zmian i unowocześnień.
Według wynalazku, stos obejmuje wiele płatów składających się z co najmniej jednej wstęgi higienicznego albo wycierającego materiał. Wstęga ma szerokość wstęgi i długość wstęgi i jest w kierunku długości dzielona na blisko przylegające albo częściowo zachodzące na siebie oddzielone albo częściowo połączone arkusze/produkty które w kierunku długości wstęgi rozciągają się pomiędzy poprzecznymi rozłączeniami albo perforacjami. Wstęga tak jak i arkusze są składane w sposób podobny do harmonijki wzdłuż poprzecznych lnii złożenia tworząc krawędzie płatów, tak, że płaty są tworzone i układane jeden na drugim. Podstawa ma szerokość łata stanowiącą odległość pomiędzy linią złożenia i długością płata, która jest taka sama jak szerokość wstęgi, w którym wiele arkuszy w stosie ma długość która nie jest podzielna przez szerokość płata a więc nie jest całkowitą wielokrotnością szerokości płata. Termin „wiele arkuszy w stosie” odnosi się do co najmniej połowy liczby arkuszy a korzystnie wszystkich arkusze możliwie z wyjątkiem pierwszego albo dwóch pierwszych i ostatniego albo dwóch ostatnich arkuszy w stosie, które czasem mogą mieć inną długość niż reszta arkuszy.
Wielką zaletą jest, że w tym sposobie jest możliwe użycie różnego składania dla tej samej długości higienicznych i wycierających produktów, to jest długości arkuszy. Poza tym takie samo składanie może być użyte dla wielu różnych długości arkuszy.
Wynalazek spełnia ponadto wymagania dotyczące albo oddzielonej wstęgi z oddzielnymi, położonymi blisko albo częściowo zachodzącymi na siebie arkuszami, albo częściowo połączonymi arkuszami, albo wynalazek odnosi się do co najmniej dwóch złożonych wstęg, z których każda wstęga jest dzielona na oddzielne, blisko umieszczone albo częściowo nachodzące na siebie arkusze, albo częściowo połączone arkusze. W tym ostatnim przypadku - co najmniej dwie złożone ze sobą wstęgi - arkusze odpowiedniej wstęgi nachodzą na siebie. Rozłączenia albo perforacje pomiędzy dwoma arkuszami jednej wstęgi są przesunięte w stosunku do rozłączeń albo perforacji pomiędzy dwoma arkuszami sąsiedniej wstęgi.
Wynalazek zapewnia elastyczność umożliwiającą higienicznym i wycierającym materiałom przyjmowanie opcjonalnej długości wstęgi. Długość produktu/arkusza może według wynalazku zmieniać się w sposób płynny, jest więc niezależna od szerokości płata. Długość arkuszy może także być wybrana tak, że arkusze będą miały zasadniczo kształt kwadratu. Jest to specjalnie korzystne ponieważ ustalono, że kształt kwadratu jest bardzo wydajnym kształtem. Ten kształt był dotychczas trudny do uzyskania przy istniejących sposobach i dozownikach z produktami umieszczanymi w stosach i w odniesieniu do innych parametrów takich jak na przykład gramatura, szerokość płata i długość płata.
Tak więc, wynalazek umożliwia swobodne umieszczanie arkuszy na szerokości płata w stosie. Przez to co najmniej jedna perforacja albo rozłączenia pomiędzy dwoma arkuszami może być umieszczana przy i/lub pomiędzy krawędziami płatów.
W tradycyjnym sposobie rozłączenia albo perforacje są umieszczane na krawędzi płatów. Grubość produktów jest mniejsza przy rozłączeniach lub perforacjach, co oznacza, że stos nie będzie miał kształtu prostego bloku ale jest zakrzywiony w dół na krawędziach tak, że uzyskuje się stos ukośny a nawet widziany z zewnątrz kształt jajka. Aby uzyskać równy poziomy prosty kształt i łatwy w obsłudze stos wycierających produktów rozłączenia albo perforacje są rozmieszczone tak, że są one równomiernie rozłożone na szerokości płata w stosie. Rozłożenie rozłączeń albo perforacji na szerokości płata może mieć szereg zalet.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, którego fig. 1 przedstawia widok z boku stosu według wynalazku z wieloma płatami przy dwóch długościach arkuszy, fig. 2 - inny widok tego samego stosu jak na fig. 1, fig. 3 - ten sam stos jak na fig. 1 i 2 w kształcie wydłużonym, fig. 4 - stos ze stanu techniki z wieloma płatami z dwoma przemiennie złożonymi wstęgami podzielonymi na arkusze, fig. 5 - stos z wieloma płatami według wynalazku, w którym długość
PL 204 446 B1 arkuszy nie jest podzielna przez szerokość płata, fig. 6 - następny przykład wykonania stosu z wieloma płatami według wynalazku, w którym długość arkuszy nie jest podzielna przez szerokość płata, fig. 7 - następny możliwy przykład wykonania stosu według wynalazku, fig. 8 - 10 przedstawiają widok z góry stosu z wieloma perforacjami albo rozłączeniami, które są ukryte w stosie, w którym perforacje albo rozłączenia mają różne położenia na szerokości płata w stosie.
Na fig. 1 - 3 jest pokazany stos 1. Ten stos jest złożony z wielu arkuszy 3', 3, zawierających wiele płatów 2, które z kolei składają się ze składanej wstęgi 3 higienicznego albo wycierającego materiału, takiego jak wstęga papieru, wstęga włókniny albo podobne. Wstęga 3 może albo być użyta w prostej postaci, w której stos składa się z jednej i tej samej wstęgi, albo wstęga może być użyta w przemiennie składanej postaci z co najmniej jedną dodatkową wstęgą, to jest co najmniej dwóch złożonych wstęg. Wstęga 3 jest składana przy liczbie linii złożenia wynoszącej 5 zasadniczo prostopadle do długość przebiegu wstęgi 3 tak, że są tworzone płaty 2. Płat 2 jest tworzony przez złożenie wstęgi pomiędzy liniami położenia 5 i płat ma szerokość płata 2a rozciągającą się pomiędzy sąsiednimi liniami złożenia 5, a długość płata 2b rozciąga się wzdłuż linii złożenia 5. Wstęga 3 ma szerokość wstęgi 3a zgodną z albo równą szerokość płata 2b, i długość wstęgi 3b i wstęga jest dzielona przez poprzeczne rozłączenia na bezpośrednio przylegające albo częściowo zachodzące na siebie oddzielone arkusze 3], 3 albo perforacje 4 przy częściowo połączonych arkuszach 3], 3 odpowiednio o długości 3c, 3d.
Wynalazek może więc, co jest także pokazane na fig. 1 - 3, składać się tylko z pojedynczej wstęgi, gdzie każdy arkusz 3', 3 następuje po każdym innym w jednej i tej samej wstędze 3, albo wstęga 3 może być przemiennie składana z co najmniej jeszcze jedną wstęgą gdzie wstęgi są składane razem. Arkusze 3', 3 mogą być oddzielone a więc całkowicie oddzielone od siebie w taki sposób, że nie są one wcale połączone. Przez to oddzielone arkusze są ułożone blisko siebie albo częściowo zachodzą na siebie. Jedną wadą całkowicie rozłączonych, oddzielnych arkuszy, gdy pojedyncza wstęga jest użyta i gdy arkusze nie zachodzą częściowo na siebie może być to, że następny arkusz nie będzie automatycznie wysuwany na pewną odległość z dozownika gdy poprzedni arkusz/produkt jest wyciągany albo podawany z niego. Jeżeli oddzielone arkusze zamiast być ułożone blisko siebie zachodzą na siebie normalnie następny arkusz/produkt będzie w pewnym stopniu wsuwał się za poprzednim produktem, gdy poprzedni arkusz jest wyciągany z dozownika. Powodem, dla którego następny arkusz/produkt automatycznie wysuwa się za poprzednim może być na przykład tarcie albo różne typy przylegania. Arkusze 31, 3 mogą także być oddzielone od siebie przez perforację 4 albo podobną, przy czym peroracja 4 kończy jedną część wstęgi 31 i jednocześnie zaczyna następny arkusz 3, także w tym przypadku następny arkusz będzie automatycznie wysuwany.
Termin „wstęga higienicznego albo wycierającego materiału” użyty w tym opisie obejmuje według wynalazku wiele różnych materiałów i produktów. Mogą to być higieniczne albo wycierające materiały przeznaczone do różnych celów w przemyśle dla czyszczenia i wycierania maszyn, w myjniach, w toaletach, w biurach i w budynkach użyteczności publicznej. Taki materiał może być przeznaczony dla użytku osobistego i użytku domowego, tak jak ręczniki papierowe, ścierki, wycieraczki, chusteczki, serwetki, wilgotne serwetki, papier toaletowy, papier kuchenny, bibułka do twarzy, bibułka kosmetyczna, ściereczki dziecinne, myjki, ściereczki kąpielowe, ręczniki kuchenne, wycieraczki kuchenne i wycieraczki czyszczące. Ponadto różne typy produktów, specjalnie dostosowanych do użycia w handlu i przemyśle takie jak na przykład ścierki, ściereczki i bibułka do polerowanie, wycieraczki oleju, ścierki zbierające i inne ścierki dla czyszczenia przemysłowego i podobnych, na przykład dla zastosowania w warsztatach albo drukarniach. Mogą to być ręczniki, ścierki i nasączane bibułki. Higieniczny albo wycierający materiał może być nasycany podczas produkcji albo potem nasycany na przykład płynami, zawiesinami, płynami kosmetycznymi, różnymi chemikaliami, środkami leczniczymi lub podobnymi. Ponadto może to być papier, wzmocniona bibułka, materiał włókniny i materiał syntetyczny i ich mieszaniny. Inne produkty higieniczne albo wycierające, które mogą być łączone, są bliskie albo blisko związane z tymi produktami albo wprowadzone do użycia są oczywiście także przewidziane do włączenia do definicji wstęgi higienicznego albo wycierającego materiału według wynalazku.
Gdy masy włókniste są stosowane, przyjmuje się, że masy włókniste wszystkich typów normalnie stosowanych do wyrobu miękkiego papieru mogą być użyte w wynalazku. Także inne masy włókniste celulozowe mogą być użyte. Pewnymi przykładami są włókna z puchu bawełnianego, komórki łyka takiego jak ramia, len i juta, masa włóknista słomiana, masa włóknista bambusowa, wytłoki z trzciny cukrowej, albo nylon. Ścier drzewny uzyskany na drodze chemicznej, który może być użyty, jest na przykład ścierem siarczynowym, siarczanowym lub organozolowym. Ścier drzewny uzyskany na drodze mechanicznej, który może być użyty, może być ścierem mechanicznym, ścierem termo-mechanicznym,
PL 204 446 B1 ścierem rafinowanym, a także ścierem chemiczno-mechanicznym. Ścier może być zrobiony zarówno z wł ókien mię kkiego jak i twardego drewna. Innym istotnym surowcem jest ś cier ze szmat i makulatury. Ponadto włókna syntetyczne i pół syntetyczne i ich mieszaniny mogą być użyte. Materiały włókninowe są według wynalazku jednymi z kilku preferowanych materiałów.
Wspólną cechą różnych produktów stosowanych w wynalazku jest głównie to, że są składowane w dozowniku i są wyciągane albo wydawane gdy są użyte. Dozowniki mogą wyglądać i być używane na różne sposoby. Dozowniki mogą składać się z kilku różnych skrzynek, pojemników, przestrzeni itp. Dozownikiem może także być to samo tekturowe pudełko albo opakowanie z tworzywa sztucznego w którym produkty są dostarczane albo umieszczone, albo może składać się z róż nych pojemników i wsporników. Dozownik moż e takż e być dostarczany z elementami zawieszenia tak, że może być powieszony na ścianie, stojaku, albo podobnym. Alternatywnie może być on przeznaczony do umieszczania na poziomej powierzchni, takiej jak ławka, stół, strop albo podłoga. Dozownik może także być przeznaczony do przenoszenia. Wycieraczki mogą jedna po drugiej być wyciągane z dozownika przez otwór wylotowy. Produkty są dostosowane do istniejących dozowników i rozmiarów dozowników. Nowe rozmiary płata tradycyjnie oznaczają, że istniejący dozownik ma być zmieniony.
Tradycyjnie higieniczny lub wycierający materiał jest gromadzony w dozowniku, z którego produkt jeden po drugim noże być podawany albo wydawany. Higieniczny albo wycierający materiał jest normalnie dostarczany jako arkusze o pewnej długości, które są następnie składane wzdłuż poprzecznego kierunku wstęgi w sposób podobny do harmonijki tak, że każde kolejne złożenie jest w tym samym kierunku. Płaty są więc tworzone i układane jeden na drugim. Fig. 4 przedstawia stan techniki z dwoma składanymi wstęgami 3, 13 gdzie arkusze 3', 3'' itd. jednej wstęgi 3 są ułożone przemiennie z arkuszami 3', 3 itd. drugiej wstęgi 13. Arkusze są składane w sposób tradycyjny w płaty, które są układane jeden na drugim. Każdy arkusz zawiera płaty o całkowitej długości płata, jak stosuje się obecnie i płaty mogą mieć różne rozmiary zależnie od tego do którego dozownika produkt jest przeznaczony. Są na przykład trzy rozmiary płata użyte, przy których szerokość płata, to jest odległość pomiędzy złożeniami, jest 85, 107 albo 115 mm. Te szerokości płatów są zależne od dostępnych dozowników i szerokość płata jest dopasowana do tych dozowników. Długość produktu albo arkusza jest więc tradycyjnie określona tak, że jest zależna od całkowitej wielokrotności szerokość płata. Dla wspomnianego powyżej produktu o szerokości płata 85 mm daje to arkusz/produkt o długości 170, 255, 340 odpowiednio dla 2, 3, 4 płatów. Dla produktu o szerokości płata 107 mm otrzymuje się 2 - 4 płatów i długości produktu 214, 321 i 428 mm. Na koniec dla szerokości płata 115 mm odpowiadające wartości długości produkt są 230, 345 i 460 mm. Widać z tego, ze dla najmniejszej szerokości płata, 85 mm, jest duża luka pomiędzy na przykład długościami produktu 255 mm i 340 mm gdy odpowiednio 3 i 4 płaty są użyte. Podobnie rozmiar luki długości na przykład dla produktu mającego szerokość płata 107 mm, pomiędzy 214 mm i 321 mm jest zbyt duży. Szereg różnić długości, które mogą być zbyt duże, występuje dla wspomnianych powyżej istniejących długości arkusza/produktu. Ten sam problem może także dotyczyć większych szerokości płatów, wielokrotnych tych szerokości płatów, które są spowodowane różnymi długościami produktów zależnie od liczby płatów, oprócz wspomnianej szerokości płatów. Gramatura może zmieniać się od 15 g/m2 na warstwę, co dla produktu dwuwarstwowego daje całkowitą gramaturę 30 g/m2. Jest także bardzo korzystne użycie 20 g/m2 w dwóch warstwach, co daje całkowitą gramaturę 40 g/m2. Gramatura 35 g/m2 jest także korzystna, ale oczywiście wszystkie użyte gramatury albo możliwe do użycia są także bardzo korzystne.
Aby uzyskać higieniczny albo wycierający produkt, który jest lepszy dla konsumenta jest istotne aby produkt miał prosty kształt przy czym inne aspekty muszą być także uwzględnione. Gdy na przykład wyciera się ręce pewien rozmiar jest także wymagany. Ale wymaganie określonego rozmiaru występuje także dla produktów z innych poprzednio wymienionych dziedzin wykorzystywania i dlatego dotyczy to nie tylko wycierania rąk, twarzy albo podobnych. Szerokość wstęgi jest normalnie określona przez rozmiar dozowników a czynniki takie jak sztywność wstęgi i szerokość maszyny papierniczej także odgrywa rolę. To sprawia, że szerokość wstęgi tak jak i długość płata jest stosunkowo zależna od różnych parametrów. W pewnych aspektach nie jest pożądane tworzenie bardziej prostokątnych produktów ponieważ udowodniono, że aktywne wykorzystywanie często zachodzi w środku higienicznego albo wycierającego produktu, gdzie zasadniczo kwadratowy kształt produktu/arkusza może być pożądany.
Liczba płatów określa długość produktu ale liczba płatów, a przez to pośrednio długość produktu, reguluje i określa jakie gramatury są odpowiednie do zastosowania. To zależy od różnych czynników, niektóre z nich to cel dotyczący kosztu, doznania konsumenta, jakość produktu, wytwarzanie itp. Odkryto na przykład, że gdy porównuje się dwa różne produkty mające tą samą ilość włókien, produkt
PL 204 446 B1 mający 3 płaty gramaturę 28 g/m2 na warstwę, to jest produkt o gramaturze 56 g/m2, okazał się wyraźnie lepszy niż produkt mający 4 płaty gramaturę 21 g/m2 na warstwę, to jest produkt o gramaturze 42 g/m2. To może prowadzić do wniosku, że mniejsze produkty mające nieco większą albo większą gramaturę są lepsze. Poza tym prędkość wytwarzania może być zwiększona przy większej gramaturze, ponieważ produkt o większej gramaturze jest na ogół uważany jako łatwiejszy w produkcji. Ponadto większą uwagę przywiązuje się do kierunku długości produktu i ogólnie uważa się, że produkt mający mniej płatów i większą gramaturę prowadzi do tego, że produkty mogą być wytwarzane w sposób oszczędny przy dobrej wydajności.
Jednym z głównych problemów obecnej techniki jest więc to, że przy różnej liczbie płatów i stałych rozmiarach dozownika nie można wytwarzać wszystkich pożądanych rozmiarów produktów aby można było optymalizować produkt. Ponadto, ponieważ dostępne dozowniki określają szerokość płata, pożądana gramatura nie może być swobodnie wybrana. Fakt, że długość produktu, szerokość płata i gramatura nie mogą być wybrane swobodnie bez wymiany istniejących dozowników stanowi duży problem i powoduje, że produkty nie mogą być swobodnie optymalizowane.
Figura 5 przedstawia korzystny przykład wykonania wynalazku, w którym został utworzony układ, który nie jest oparty na całkowitych wielokrotnościach szerokość płata, aby uzyskać pożądany rezultat. Składane produkty o opcjonalnej długości są zatem możliwe do wykonania. W tym przykładzie wykonania w stosie są użyte połowy płatów. Arkusze 3, 3, 3' są złożone razem z arkuszami 13', 13, 13'. Liczba płatów na fig. 5 jest 3.5 ale byłoby oczywiście możliwe, aby była liczbą całkowitą i połową płata, tak jak na przykład 1.5, 2.5 albo 4.5 płata.
Figura 6 przedstawia jeden z kilku korzystnych przykładów wykonania z 3 1/3 płata i dwoma wstęgami 3, 13, które są wspólnym złożeniem odpowiednio arkuszy 3, 3, 3 itd. i arkuszy 13', 13, 13... itd. z rozłączeniami albo perforacjami pomiędzy każdym arkuszem. Widok z góry stosu pokazanego na fig. 6 gdzie rozłączenia albo perforacje są pokazane jako ukryte linie w stosie jest pokazany na fig. 10. Fig. 7 przedstawia arkusze 31, 31, 3' i 13, 13, 13, które składają się z 3.2 płatów.
Wynalazek sprawia, że długość produktu może być zmieniana w sposób płynny i przez to wszystkie możliwe odmiany niecałkowitej wielokrotności szerokość płata mogą być użyte, to jest nie tylko całkowite ale wszystkie liczby rzeczywiste, zwłaszcza długości, które nie są podzielne przez szerokość płata. Przez to zależność pomiędzy rozmiarem i gramaturą może być zmienna w taki sposób, który nie jest możliwy przy dotychczasowej technice bez zmiany rozmiaru płata. Wynalazek będzie miał zwłaszcza zaletę dla arkuszy dłuższych niż zwłaszcza dwie szerokości płatów.
Wykonanie arkuszy ze wstęgi materiału według wynalazku, to jest utworzenie perforacji albo rozłączeń, może być wykonane różnymi technikami, przy czym nie stosuje się w wynalazku nieznanych technik. Strumień wody, strumień powietrza, elementy mechaniczne albo termiczne mogą być użyte dla wykonania pożądanej perforacji albo rozłączenia. Noże, ostre przedmioty albo podobne tak jak inne sposoby mogą być użyte dla wykonania perforacji albo rozłączeń pomiędzy arkuszami. Możliwe jest na przykład wykonywanie perforacji za pomocą obrotowego wycinacza mającego noże, które wykonują perforacje. Można także wykonywać stosy składanych wstęg bez luźno zawieszonych końców, w którym jedna wstęga dostaje dodatkową perforację umieszczaną przy zwykłej perforacji w drugiej wstędze gdy stos ma być oddzielony od drugiego stosu.
Jest także problemem przy obecnej produkcji stosów, że paczka łatwo przybiera tak zwany kształt jajka ponieważ rozłączenia albo perforacje występują na krawędziach tak, że stos jest tam nieco cieńszy i niższy. To oznacza, że stos 1 jest nieco zapadnięty na krawędzi 14 ponieważ rozłączenia albo perforacje 4 tradycyjnie są umieszczane na krawędzi 14 płata. Fig. 8 - 10 przedstawiają stos widziany z góry gdzie pokazane rozłączenia albo perforacje 4 są ukryte w stosie. Rozłączenia albo perforacje powodują, że materiał wstęgi jest nieco przesunięty w bok albo ściśnięty, zaś wstęga materiału jest częściowo albo całkowicie przerwana na rozłączeniu albo perforacji. Obszar przy albo bliski rozłączenia albo perforacji nie ma więc takiej samej grubości co reszta wstęgi przez to stos będzie się w pewnym stopniu zapadał w obszarze rozłączenia albo perforacji. W przypadku, gdy wszystkie perforacje albo rozłączenia 4 są umieszczone bezpośrednio jedno nad drugim w tym samym miejscu w stosie ten efekt będzie się kumulował i paczki łatwo przybiorą tak zwany kształt jajka i będą nieco trudniejsze w obsłudze.
Gdy stosy są wykonane w korzystnym przykładzie wykonania wynalazku ten problem jest opanowany przez zastosowanie dowolnej liczby części tak, że perforacja albo rozłączenia 4 zawsze kończy się w nowym położeniu na szerokości płata w stosie. Wynalazek nie jest ograniczony do równych części i wszystkie liczby rzeczywiste płatów mogą być użyte, ale nie jest możliwe wymienienie wszyst8
PL 204 446 B1 kich liczb, które mogą być użyte. Mogą one być tak wybrane, że będą równomiernie rozłożone na szerokości płata 2a w stosie. Fig. 9 - 10 przedstawiają pewne przykłady niecałkowitej wielokrotności szerokość płata 2a, która nie jest podzielna przez szerokość płata, w którym trzecia część płatów i piąta część płatów są użyte. Wynalazek nie jest w żaden sposób ograniczony tylko do tych liczb ale także zawiera wszystkie możliwe odmiany niecałkowitych wielokrotności albo niecałkowitych liczb szerokości płata 2a, to jest wszystkich liczb, które nie są podzielne przez szerokość płata. Dowolna praktyczna i odpowiednia liczba może być użyta. Także liczby całkowite nogą być użyte gdy położenie w stosie perforacji albo rozłączeń są przesunięte od normalnego położenia na krawędzi płata 14 albo alternatywnie są przesunięte z innego normalnego położenia, takiego jak w środku szerokości płata. Gdy niecałkowite wielokrotności szerokości płata są odpowiednio wybrane perforacje albo rozłączenia będą stopniowo, równomiernie rozłożone na szerokości płata 2a.
W korzystnym przykładzie wykonania wynalazku dla wybrania gdzie w stosie rozłączenia albo perforacje mają być umieszczane jest wprowadzenie zakładki pomiędzy dwoma wstęgami tak, że rozłączenia albo perforacje pierwszej wstęgi są umieszczane w połowie drogi pomiędzy rozłączeniami albo perforacjami drugiej wstęgi, itp. Jednym sposobem jest uniknięcie umieszczenia następnego rozłączenia albo perforacji wstęgi 1 bezpośrednio nad poprzednim rozłączeniem albo perforacją wstęgi 1. To oznacza, że dwa kolejne rozłączenia albo perforacje 4 są umieszczone tak, że płożenie w stosie rozłączenia albo perforacji wstęgi nie znajduje się bezpośrednio nad i nie jest wyrównane prostopadle z poprzednim albo następnym rozłączeniem albo perforacją tej samej wstęgi.
W innym korzystnym przykładzie wykonania wynalazku niecałkowite wielokrotności albo liczby mogą być wybrane tak, że każde rozłączenie albo perforacja będzie umieszczona w unikalnym położeniu w kierunku poprzecznym, to jest w poprzek szerokości płata. Więc rozłączenie albo perforacja nie będzie umieszczona pionowo bezpośrednio nad innym rozłączeniem albo perforacją w stosie. Umieszczenie rozłączenia albo perforacji wstęgi w stosie nie jest więc bezpośrednio nad i nie jest pionowo wyrównane z innym rozłączeniem albo perforacją w stosie. To może być stosowane niezależnie od tego czy rozłączenia albo perforacje są w jednej wstędze, dwóch wstęgach albo wielu wstęgach, które nie są zasadniczo pionowo wyrównane z innym dowolnym rozłączeniem albo perforacją. Jest to sposób, który daje optymalne paczki co najmniej w zakresie kształtu stosu.
Ta sama długość produktu i długość arkusza może więc mieć różne złożenie tak jak takie samo złożenie może być użyte dla różnych długości arkuszy. To powoduje ulepszenie wytwarzania, optymalizacji, zaspokajania potrzeb konsumenta, wydajności produkcji, ekonomii, ochrony środowiska jak również użyteczności i sprawia, ze unika się wymiany istniejących dozowników.
Wszystkie możliwe odmiany i wersje opisanych produktów są objęte wynalazkiem zgodnie ze sposobem ujawnionym w zastrzeżeniach i dokładniej opisanych w opisie. Wynalazek nie może być traktowany jako ograniczony do powyższych przykładów wykonania albo opisów ponieważ mają one za zadanie tylko objaśnić wynalazek.

Claims (9)

1. Stos (1) wielu płatów (2) dla dozownika, zawierający co najmniej dwie złożone ze sobą razem wstęgi suchego higienicznego albo wycierającego materiału (3; 13), przy czym każda wstęga ma szerokość wstęgi (3a) i długość wstęgi (3b) i jest podzielona w kierunku długości na oddzielne, blisko przylegające albo częściowo zachodzące na siebie arkusze albo na częściowo połączone arkusze (3', 3, 13', 13), które w kierunku wzdłużnym wstęgi ciągną się pomiędzy poprzecznymi rozłączeniami albo perforacjami (4), przy czym rozłączenie albo perforacja (4) między dwoma arkuszami jednej wstęgi jest przesunięte względem rozłączenia albo perforacji między dwoma arkuszami przylegającej wstęgi, zaś wstęga tak jak i arkusze jest składana w sposób podobny do harmonijki na poprzecznych liniach złożenia (5), tworzących krawędzie (14) płatów tak, że płaty (2) są tworzone i układane jeden na drugim, a ponadto stos ma szerokość (2a) płata stanowiącą odległość pomiędzy sąsiednimi liniami złożenia (5) i dostosowaną do dozownika i długość (2b) płata, która jest taka sama jak szerokość (3a) wstęgi, znamienny tym, że stosunek długości do szerokości (2a) płata większości arkuszy (3j, 3; 13', 13) zawartych w stosie jest liczbą różną od liczby całkowitej, zaś dwa kolejne rozłączenia albo perforacje (4) są przesunięte względem siebie nawzajem, przy czym położenie jednego rozłączenia albo perforacji w stosie jest różne od położenia wyrównanego pionowo z poprzednim albo następnym rozłączeniem albo perforacją (4) tej samej wstęgi.
PL 204 446 B1
2. Stos według zastrz. 1, znamienny tym, że rozłączenie albo perforacja co najmniej jednej wstęgi jest umieszczana tak, że znajduje się zasadniczo pośrodku pomiędzy dwoma rozłączeniami albo perforacjami drugiej wstęgi.
3. Stos według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jedno rozłączenie albo perforacja (4) pomiędzy dwoma arkuszami jest umieszczona przy krawędzi (14) płatów w stosie (1).
4. Stos według zastrz. 1, znamienny tym, że większość rozłączeń albo perforacji (4) pomiędzy dwoma arkuszami jest umieszczana pomiędzy krawędziami (14) płatów.
5. Stos według zastrz. 1, znamienny tym, że rozłączenia albo perforacje (4) w stosie (1) są zasadniczo równomiernie rozłożone na szerokości płata (2a).
6. Stos według zastrz. 1, znamienny tym, że długość większości arkuszy jest wybrana w odniesieniu do szerokości wstęgi/długość płata tak, że każdy arkusz przybiera zasadniczo kształt kwadratu.
7. Stos według zastrz. 1, znamienny tym, że szerokość płata jest wybrana tak, że jest prawie równa albo mniejsza niż 115 mm, a gramatura produktu jest większa niż albo zasadniczo równa 30 g/m2.
8. Stos według zastrz. 7, znamienny tym, że szerokość płata jest wybrana tak, że jest zasadniczo równa albo mniejsza niż 107 mm i że gramatura produktu jest zasadniczo pomiędzy 30 i 60 g/m2 albo większa niż albo zasadniczo 35, 40 albo 56 g/m2.
9. Stos według zastrz. 1, znamienny tym, że rozłączenia albo perforacje (4) wstęgi w stosie są przesunięte względem wszystkich innych rozłączeń albo perforacji, a więc ich położenie jest różne od położenia pionowo wyrównanego z każdym innym rozłączeniem albo perforacją (4) w stosie (1).
PL368546A 2001-10-23 2002-10-22 Stos wielu płatów dla dozownika PL204446B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE0103547A SE522727C2 (sv) 2001-10-23 2001-10-23 Stapel av hygien- eller avtorkningsmaterial

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL368546A1 PL368546A1 (pl) 2005-04-04
PL204446B1 true PL204446B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=20285758

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL368546A PL204446B1 (pl) 2001-10-23 2002-10-22 Stos wielu płatów dla dozownika

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1443839B1 (pl)
CO (1) CO5580731A2 (pl)
ES (1) ES2527690T3 (pl)
PL (1) PL204446B1 (pl)
SE (1) SE522727C2 (pl)
WO (1) WO2003034885A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20050079310A1 (en) * 2003-10-09 2005-04-14 Germain Patrick C. St. Folded roll product and method and apparatus for making and using the same
US6991840B2 (en) 2003-12-10 2006-01-31 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Separably joined relationship between adjoining wipes
RU2567023C1 (ru) * 2011-08-31 2015-10-27 Ска Хайджин Продактс Аб Стопка сложенных гигиенических изделий и способ и устройство для ее изготовления
WO2013115687A1 (en) * 2012-01-30 2013-08-08 Sca Hygiene Products Ab Stack of a web material and method for producing the same
US20230330882A1 (en) * 2022-04-13 2023-10-19 C.G. Bretting Manufacturing Co., Inc. Zig zag folder with perforator and zig zag folded web having perforations

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE435531B (sv) * 1978-05-30 1984-10-01 Soedra Skogsaegarna Ab Sett och fibermaterialbal till anvendning vid torrdefibrering av fibermaterial i form av kemisk, kemimekanisk eller mekanisk fibermassa eller blandningar derav
US5332118A (en) * 1993-08-17 1994-07-26 The Procter & Gamble Company Pop-up towel dispensing system
US5540332A (en) * 1995-04-07 1996-07-30 Kimberly-Clark Corporation Wet wipes having improved dispensability
US5964351A (en) * 1996-03-15 1999-10-12 Kimberly-Clark Worldwide, Inc. Stack of folded wet wipes having improved dispensability and a method of making the same
JP4568437B2 (ja) * 1999-03-31 2010-10-27 ザ プロクター アンド ギャンブル カンパニー 小出しを改善するためにローションを有するあらかじめ濡れたワイプ
DE60006091T2 (de) * 2000-06-23 2004-07-22 The Procter & Gamble Company, Cincinnati System zur Ausgabe von Tüchern

Also Published As

Publication number Publication date
ES2527690T3 (es) 2015-01-28
CO5580731A2 (es) 2005-11-30
PL368546A1 (pl) 2005-04-04
EP1443839A1 (en) 2004-08-11
SE522727E (sv) 2004-03-02
EP1443839B1 (en) 2014-12-17
SE0103547D0 (sv) 2001-10-23
SE0103547L (sv) 2003-04-24
WO2003034885A1 (en) 2003-05-01
SE522727C2 (sv) 2004-03-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2007362656B2 (en) Folded perforated web
RU2578112C2 (ru) Взаимно сложенные салфетки и способ взаимного складывания салфеток
RU2562530C1 (ru) Стопка взаимно сложенных абсорбирующих листовых изделий и способ ее формирования
RU2567023C1 (ru) Стопка сложенных гигиенических изделий и способ и устройство для ее изготовления
RU2576533C2 (ru) Стопка взаимно сложенных впитывающих листовых продуктов
CA2266097C (en) A single-ply dispenser napkin
RU2349249C2 (ru) Салфетки повседневного спроса
US20160031632A1 (en) Pop-up wipes dispensing system for substantially dry wipes
WO2008057851A2 (en) Oval wipes container
US6753058B2 (en) Pile of hygiene- or wiping material
PL204446B1 (pl) Stos wielu płatów dla dozownika
CN202776102U (zh) 由吸收性片材构成的叠层
KR102389250B1 (ko) 내인열성 와이퍼
US20090148646A1 (en) Portable tissue products
US6887554B2 (en) Multi-product
US20090194435A1 (en) Array of products
EP1352601A2 (en) A plurality of interconnected packages for dispensing paper products
AU2004236141B2 (en) Stack of interfolded material sheets and method for its production
EP1404511A1 (en) Multi-ply product
RU2462171C2 (ru) Сложенное перфорированное полотно
US20090159225A1 (en) Absorbent paper product having complementary use components
AU747002B2 (en) Towel dispenser
JP2023150476A (ja) ハンドタオル