PL204440B1 - Elektryczny podgrzewacz wody - Google Patents
Elektryczny podgrzewacz wodyInfo
- Publication number
- PL204440B1 PL204440B1 PL364487A PL36448702A PL204440B1 PL 204440 B1 PL204440 B1 PL 204440B1 PL 364487 A PL364487 A PL 364487A PL 36448702 A PL36448702 A PL 36448702A PL 204440 B1 PL204440 B1 PL 204440B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- tank
- water heater
- water
- heater according
- membrane
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F24—HEATING; RANGES; VENTILATING
- F24H—FLUID HEATERS, e.g. WATER OR AIR HEATERS, HAVING HEAT-GENERATING MEANS, e.g. HEAT PUMPS, IN GENERAL
- F24H1/00—Water heaters, e.g. boilers, continuous-flow heaters or water-storage heaters
- F24H1/10—Continuous-flow heaters, i.e. heaters in which heat is generated only while the water is flowing, e.g. with direct contact of the water with the heating medium
- F24H1/101—Continuous-flow heaters, i.e. heaters in which heat is generated only while the water is flowing, e.g. with direct contact of the water with the heating medium using electric energy supply
- F24H1/102—Continuous-flow heaters, i.e. heaters in which heat is generated only while the water is flowing, e.g. with direct contact of the water with the heating medium using electric energy supply with resistance
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F24—HEATING; RANGES; VENTILATING
- F24H—FLUID HEATERS, e.g. WATER OR AIR HEATERS, HAVING HEAT-GENERATING MEANS, e.g. HEAT PUMPS, IN GENERAL
- F24H9/00—Details
- F24H9/02—Casings; Cover lids; Ornamental panels
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F24—HEATING; RANGES; VENTILATING
- F24H—FLUID HEATERS, e.g. WATER OR AIR HEATERS, HAVING HEAT-GENERATING MEANS, e.g. HEAT PUMPS, IN GENERAL
- F24H9/00—Details
- F24H9/18—Arrangement or mounting of grates or heating means
- F24H9/1809—Arrangement or mounting of grates or heating means for water heaters
- F24H9/1818—Arrangement or mounting of electric heating means
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Thermal Sciences (AREA)
- Combustion & Propulsion (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Heat-Pump Type And Storage Water Heaters (AREA)
- Instantaneous Water Boilers, Portable Hot-Water Supply Apparatuses, And Control Of Portable Hot-Water Supply Apparatuses (AREA)
- Cookers (AREA)
- Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)
- Resistance Heating (AREA)
- Percussion Or Vibration Massage (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest elektryczny podgrzewacz wody ze zbiornikiem, elektrycznym urządzeniem grzejnym do podgrzewania wody w zbiorniku i dodatkowymi funkcyjnymi elementami konstrukcyjnymi, przy czym zbiornik złożony jest z co najmniej dwóch części zbiornika, przy czym co najmniej znaczące elementy konstrukcyjne podgrzewacza wody zamontowane są na jednej z części zbiornika i przy czym co najmniej jedna część zbiornika posiada odcinek, który stanowi odcinek obudowy podgrzewacza wody.
Tego rodzaju podgrzewacz wody znany jest z opisu niemieckiego wzoru użytkowego nr GM 6607865, w którym opisany został podgrzewacz przepływowy z wewnętrznym podgrzewanym elektrycznie korpusem kanałowym, który dla utworzenia kanału zamkniętego zakryty jest dwiema głowicami, przy czym jedna głowica ma urządzenia do zawieszania na ścianie. Montaż tego podgrzewacza przepływowego w niekorzystny sposób wymaga tego, że, zanim podgrzewacz wody będzie można dalej składać, najpierw należy zmontować cały korpus kanałowy.
Z opisu zgłoszeniowego W. Brytanii GB 1 162 049 znany jest przepływowy podgrzewacz wody, który zawiera dwie komory oddzielone od siebie płytą, przy czym w jednej z obu komór znajdują się elementy grzejne oraz zwoje rurek. Dokument ten nie wskazuje możliwości zamocowania podgrzewacza ani rodzaju urządzeń do mocowania podgrzewacza wody do ściany. Z dokumentu tego nie wynika również, w jaki sposób są ze sobą powiązane elementy funkcyjne.
Zadaniem niniejszego wynalazku jest zbudowanie podgrzewacza wody opisanego na wstępie rodzaju, który można wytwarzać łatwo i korzystnie pod względem kosztów oraz który posiada zwartą konstrukcję.
Zadanie to zgodnie z wynalazkiem zostało rozwiązane za pomocą elektrycznego podgrzewacza wody ze zbiornikiem, elektrycznym urządzeniem grzejnym do podgrzewania wody w zbiorniku i dodatkowymi funkcyjnymi elementami konstrukcyjnymi, przy czym zbiornik złożony jest z co najmniej dwóch części zbiornika, przy czym co najmniej znaczące elementy konstrukcyjne podgrzewacza wody zamontowane są na jednej z części zbiornika i przy czym co najmniej jedna część zbiornika posiada odcinek, który stanowi odcinek obudowy podgrzewacza wody, który charakteryzuje się tym, że zbiornik ma urządzenia mocujące do montażu podgrzewacza wody, zwłaszcza na ścianie, przy czym tylko jedna część zbiornika ma urządzenia mocujące do montażu podgrzewacza wody i przy czym urządzenia mocujące znajdują się na tej części zbiornika, która jest wolna od zamontowanych znaczących funkcyjnych elementów konstrukcyjnych.
Korzystnie, urządzenie grzejne znajduje się co najmniej częściowo wewnątrz zbiornika i co najmniej ten odcinek urządzenia grzejnego, który znajduje się w zbiorniku jest samonośny.
Korzystnie także, zbiornik posiada urządzenia do mocowania pokrywy urządzenia.
Korzystnie również, część zbiornika, na której zamontowane są funkcyjne elementy konstrukcyjne, wykonana jest jako wypraska z dwuskładnikowego tworzywa sztucznego i posiada uszczelnienia dla funkcyjnych elementów konstrukcyjnych połączonych z przestrzenią wewnętrzną zbiornika (3).
Korzystnie dalej, przestrzeń wewnętrzna zbiornika jest pierścieniowa.
Zgodnie z wynalazkiem, zbiornik ma urządzenie dopływowe dla wody, które jest tak umieszczone, że w stanie pracy podgrzewacza wody woda przepływa przez zbiornik w zasadzie przeciwnie do siły ciężkości.
Zgodnie dalej z wynalazkiem, zbiornik ma urządzenie odpływowe dla wody, które jest tak umieszczone, że w stanie pracy podgrzewacza wody, wznoszące się przeciwnie do siły ciężkości pęcherzyki powietrza są usuwane przez wodę ze zbiornika.
Zgodnie z dalszą cechą wynalazku, przewidziane jest rozgałęzienie, dla podziału wody dopływającej poprzez urządzenie dopływowe na dwa strumienie częściowe, o dwóch różnych kierunkach przepływu przez zbiornik (1, 2).
Zgodnie także z wynalazkiem, obydwa strumienie częściowe są podgrzewane.
Zgodnie inną cechą wynalazku, funkcyjne elementy konstrukcyjne znajdują się na powierzchni zbiornika, która otoczona jest przez pierścieniową przestrzeń wewnętrzną zbiornika.
Według wynalazku, podgrzewacz wody ma puszkę membranową z dwiema oddzielonymi przez membranę komorami ciśnieniowymi, przy czym komory ciśnieniowe wykonane są jako zagłębienia w dwóch różnych częściach zbiornika, a membrana utrzymywana jest pomiędzy tymi dwiema częściami zbiornika.
PL 204 440 B1
Zgodnie wreszcie z wynalazkiem, na tej części zbiornika, która jest wolna od znaczących funkcyjnych elementów konstrukcyjnych jest umieszczony zawór nadciśnieniowy.
Podgrzewacz wody może być przykładowo małym zbiornikiem wyrównawczym, a zwłaszcza podgrzewaczem przepływowym. Dzięki zamontowaniu wszystkich funkcyjnych elementów konstrukcyjnych na jednej części zbiornika wytwarzanie jest znacznie uproszczone, ponieważ prawie wszystkie czynności montażowe prowadzi się na jednym pojedynczym elemencie konstrukcyjnym. W ten sposób ułatwione jest zwłaszcza łączenie na linii montażowej, w której jedna część zbiornika prowadzona jest przez kilka stanowisk montażowych, na których każdorazowo montowane są do zbiornika funkcyjne elementy konstrukcyjne, przy czym na jednym z tych stanowisk montażowych mogą być montowane pozostałe części zbiornika, aby zbudować kompletny zbiornik. Korzystnie, wszystkie funkcyjne elementy konstrukcyjne montowane są na jednej części zbiornika, jednak jest również wystarczające, jeśli co najmniej znaczące funkcyjne elementy konstrukcyjne są montowane na jednej części zbiornika. Te znaczące funkcyjne elementy konstrukcyjne to przykładowo: urządzenie grzejne, urządzenie dopływowe, urządzenie odpływowe, układ sterujący, przełącznik przepływu, elementy wskaźnikowe, elementy obsługowe, sensory temperatury albo dalsze elementy konstrukcyjne, które służą do funkcjonowania a zwłaszcza sterowania podgrzewacza wody. Część montażowa zbiornika, na której montuje się wszystkie lub, co najmniej znaczące, funkcyjne elementy konstrukcyjne podgrzewacza wody, może pozostawać w ten sposób pozostawać podczas całego procesu wytwarzania centralnym elementem konstrukcyjnym, na którym zbudowane są wszystkie inne, z reguły mniejsze elementy konstrukcyjne.
Jeśli stosowane jest urządzenie grzejne, w którym co najmniej odcinek wchodzący do zbiornika jest samonośny, układ urządzenia grzejnego może zostać unieruchomiony w zbiorniku, zwłaszcza urządzenie grzejne może tak zostać umieszczone w zbiorniku, że podgrzane odcinki urządzenia grzejnego nie mogą dotknąć ścian zbiornika, tak, żeby można było stosować urządzenie grzejne z wysoką gęstością mocy. Przez to można osiągnąć wysoką moc w odniesieniu do wielkości konstrukcji podgrzewacza wody. Dalej, w takim przypadku można wykonać zbiornik z materiału nieodpornego na temperaturę, taniego, takiego jak tworzywo sztuczne, ponieważ można zapewnić bezpieczniejszy odstęp podgrzewacza od ściany. Urządzenie grzejne może być przykładowo rurkowym elementem grzejnym. Koszty wytwarzania i wielkość konstrukcji podgrzewacza wody można w ten sposób zmniejszyć.
Urządzenia do montażu na ścianie podgrzewacza wody, to, przykładowo, otwory do przeprowadzenia śrub lub kołków.
Jedna część zbiornika może być ukształtowana jako odcinek obudowy podgrzewacza wody. Zwłaszcza tylna ściana podgrzewacza wody może być utworzona przez jedną z dwóch części zbiornika. Część zbiornika może w tym celu posiadać płaskie występy, które tworzą, co najmniej części obudowy. Korzystnie, część zbiornika służąca jako tylna ściana podgrzewacza wody ma urządzenia do montażu podgrzewacza wody.
Dla utworzenia obudowy podgrzewacza wody, zbiornik, a zwłaszcza tylko jedna część zbiornika posiada urządzenia do mocowania pokrywy urządzenia, tak, że zdolność do montażu pokrywy może być osiągana przy niewielkim nakładzie. Przy tym, to urządzenie może stanowić połączenie zatrzaskowe. Pokrywa urządzenia może zwłaszcza tworzyć przednią ścianę podgrzewacza wody. Jeśli jedna część zbiornika ukształtowana jest jako odcinek obudowy, tak, jak przykładowo, ściana tylna i dodatkowo ma urzą dzenia do mocowania pokrywy, dla zrealizowania obudowy podgrzewacza wody po montażu wszystkich funkcyjnych elementów konstrukcyjnych na zbiorniku potrzebne jest tylko nasadzenie i zatrzaśnięcie pokrywy.
Montaż można dalej uprościć przez to, że co najmniej jedna część zbiornika, na której zamontowane są funkcyjne elementy konstrukcyjne, wykonana jest jako wypraska z dwuskładnikowego tworzywa sztucznego. W tym przypadku mogą zostać ukształtowane, przy wytwarzaniu odpowiedniej części zbiornika, już na odpowiednich miejscach, uszczelnienia dla funkcyjnych elementów konstrukcyjnych, wchodzących do zbiornika albo połączonych z przestrzenią wewnętrzną zbiornika, tak, że nie jest konieczny dodatkowy zabieg roboczy do osadzenia uszczelek. W tym celu można zastosować jako jeden składnik elastomer. Zwłaszcza można przewidzieć te uszczelnienia dla urządzenia grzejnego wchodzącego do zbiornika albo dla przyłączonego do zbiornika nadciśnieniowego zaworu bezpieczeństwa. W ten sposób jest dalej również możliwe, aby, przykładowo, do sterowania funkcjami przełączania, ukształtować membrany, przez to, że w zbiorniku ukształtowana jest wnęka albo co
PL 204 440 B1 najmniej zagłębienie i następnie nad nim ukształtowana jest rozciągająca się nad tym zagłębieniem membrana z elastycznego składnika.
W zbiorniku z pierścieniową przestrzenią wewnętrzną woda podgrzewana może być tak prowadzona przez zbiornik, że przepływa ona przez zbiornik w jednym jedynym kierunku. Woda może więc w takim przypadku być prowadzona na odcinku wzdł u ż urzą dzenia grzejnego, który w zasadzie odpowiada obwodowi przestrzeni wewnętrznej zbiornika w kształcie pierścienia. Dzięki temu można również przy mniejszych wymiarach konstrukcji podgrzewacza wody prowadzić wodę na dużym odcinku wzdłuż urządzenia grzejnego.
Jeśli przestrzeń wewnętrzna zbiornika jest pierścieniowa, powstaje zbiornik w kształcie torusa. Pierścieniowa przestrzeń wewnętrzna nie musi być niezbędnie ukształtowana w postaci pierścienia zamkniętego, ale może zwłaszcza być ukształtowana jako podkowa lub odcinek pierścienia w kształcie U. Zbiornik pierścieniowy lub w kształcie torusa może posiadać urządzenie dopływowe dla wody, które jest tak umieszczone, że w stanie pracy podgrzewacza wody, woda przepływa przez zbiornik w zasadzie przeciw sile ciężkości. Dzięki temu osią gnięto to, ż e woda wznosi się w zbiorniku z dołu do góry i pęcherzyki powietrza wprowadzone ewentualnie z wodą są przeciw sile ciężkości podnoszone do góry. Ma to tę zaletę, że pęcherzyki powietrza nie są zatrzymywane w zbiorniku.
Urządzenie odpływowe dla wody, które jest tak umieszczone, że w stanie pracy podgrzewacza wody, wznoszące się przeciw sile ciężkości pęcherzyki powietrza są usuwane przez wodę ze zbiornika zapewnia to, że pęcherzyki powietrza, które przez przepływ wody albo tylko za pomocą ich własnej siły wyporu poruszają się ku górze przeciw sile ciężkości nie zbierają się na górnym końcu zbiornika ani nie pozostają tam. Pozostające pęcherzyki powietrza mogłyby zbierać się w coraz to rosnący pęcherzyk powietrza i wodę znajdującą się w zbiorniku wypierać tak daleko, aż uwolnione zostanie urządzenie grzejne. Przy uwolnionym urządzeniu grzejnym powstaje niebezpieczeństwo, że się ono przegrzeje i uszkodzi. Aby temu zapobiec, przewidziano urządzenie odpływowe, co najmniej w pobliżu albo bezpośrednio w miejscu, w którym mogą gromadzić się pęcherzyki powietrza.
W dalszym wariancie podgrzewacza wody przewidziane jest rozgałęzienie, przez które woda dopływająca poprzez urządzenie dopływowe dzielona jest na dwa strumienie częściowe, dla przepływania przez zbiornik w dwóch różnych kierunkach. Jeden strumień częściowy występuje z niższą temperaturą i przepływa każdorazowo zwłaszcza tylko połowę długości urządzenia grzejnego. Przez to powstaje lepsza wydajność cieplna tj. poprawiony jest współczynnik sprawności, ponieważ w obydwóch strumieniach częściowych na wlocie wody panuje wysoka różnica temperatur pomiędzy wodą wchodzącą i urządzeniem grzejnym. Przy takim gradiencie temperatury przekazywanie ciepła z urządzenia grzejnego do wody jest polepszone. Alternatywnie do pojedynczego, wspólnego urządzenia grzejnego, obydwa strumienie częściowe mogą być podgrzewane oddzielnie. W tym celu każdy strumień częściowy może mieć własne urządzenie grzejne. Ma to tę zaletę, że obydwa strumienie częściowe są regulowane oddzielnie i niezależnie od siebie. We wspólnym biegu obu oddzielonych strumieni częściowych, na końcu odcinka grzejnego, strumienie wody, które mają różne temperatury, znowu są mieszane ze sobą.
Przy zbiorniku pierścieniowym lub w kształcie torusa woda płynie w jednym strumieniu częściowym w kierunku ruchu wskazówek zegara, a w drugim strumieniu częściowym przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Obydwa strumienie częściowe zostają na końcu obu odcinków częściowych znowu połączone, a podgrzana woda opuszcza zbiornik poprzez wspólne urządzenie odpływowe.
Z powodu pierścieniowego lub w kształcie torusa zbiornika funkcyjne elementy konstrukcyjne mogą być umieszczone na powierzchni części zbiornika, która otoczona jest pierścieniową przestrzenią wewnętrzną zbiornika. Ma to tę zaletę, że obszar wewnętrzny otoczony przez pierścieniowy lub w kształcie torusa odcinek zbiornika moż e zostać wykorzystany z oszczę dnoś cią miejsca do przyję cia funkcyjnych elementów konstrukcyjnych. Dzięki temu powstaje szczególnie zwarta konstrukcja podgrzewacza wody.
W zbiorniku o pierścieniowej przestrzeni wewnętrznej, można, przykładowo, tak umieścić puszkę membranową albo dyszę Venturiego szczególnie korzystnie, że pierścieniowa przestrzeń wewnętrzna rozciąga się wokół puszki membranowej albo dyszy Venturiego, tak, że te funkcyjne elementy konstrukcyjne są umieszczone w przestrzeni, która i tak nie przyczynia się do przestrzeni wewnętrznej zbiornika.
Puszka membranowa albo dysza Venturiego może być ukształtowana w zgodnym z wynalazkiem podgrzewaczu wody, przez to, że z dwóch różnych części zbiornika każda posiada zagłębienie i pomiędzy nimi usytuowana jest, przykładowo, membrana, która jest utrzymywana pomiędzy obydwiema
PL 204 440 B1 częściami zbiornika i zamyka obydwa zagłębienia, tak, że obydwa zagłębienia tworzą dwie komory ciśnieniowe oddzielone membraną. Alternatywnie, zagłębienie może być tylko w jednej z obu części a druga część zbiornika moż e być pł aska. Taka puszka membranowa moż e być zastosowana zwł aszcza w połączeniu z dyszą Venturiego dla wychwytywania natężenia przepływu przy podgrzewaczu przepływowym. Natężenie przepływu można uwzględnić przy nastawianiu mocy grzejnej.
Zawór nadciśnieniowy umieszczony na tej części zbiornika, która jest wolna od znaczących funkcyjnych elementów konstrukcyjnych ma tę zaletę, że po wyzwoleniu zaworu nadciśnieniowego wychodząca woda może być utrzymywana z daleka od funkcyjnych elementów konstrukcyjnych. Ponieważ funkcyjne elementy konstrukcyjne mogą zawierać również składniki elektryczne, jest ważne, jeśli nie mają one kontaktu z wodą.
Wynalazek w przykładach wykonania został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok w przekroju pierwszej postaci wykonania zgodnego z wynalazkiem podgrzewacza wody, fig. 2 - widok z góry na dalszą postać wykonania zgodnego z wynalazkiem podgrzewacza wody, fig. 3 - widok perspektywiczny postaci wykonania z fig. 2.
Podgrzewacz wody przedstawiony na fig. 1 jest podgrzewaczem przepływowym i ma zbiornik do podgrzewania wody, który składa się z dwóch części 1 i 2 zbiornika, przykładowo z tworzywa sztucznego, które mogą być dla wzajemnego połączenia zgrzewane lub sklejone. We wnętrzu zbiornika 1, 2 znajduje się elektryczne urządzenie grzejne 4 w kształcie rurkowego elementu grzejnego, utrzymywane w górnej części zbiornika 2 i wykonane jako samonośne, tak, że jest ustalone dokładne położenie urządzenia grzejnego wewnątrz zbiornika 1, 2 i urządzenie grzejne 4 nie może dotykać części 1, 2 zbiornika. Urządzenie grzejne 4 ma dwa obwody grzejne, oddzielnie zasilane prądem lub włączane, aby móc zmieniać moc doprowadzaną do wody.
Obydwie części 1, 2 zbiornika ograniczają pierścieniową przestrzeń wewnętrzną 3, w której podgrzewana woda prowadzona jest w obiegu w jednym kierunku, przy czym podgrzewacz wody ma nieprzedstawione, urządzenia dopływowe i odpływowe. Odcinki urządzenia grzejnego, które rozciągają się przez górną część 2 zbiornika, są uszczelnione za pomocą uszczelek 5 względem górnej części 2 zbiornika, przy czym górna część 2 wykonana jest w dwuskładnikowym formowaniu wtryskowym z tworzywa sztucznego, a uszczelki 5 zostały ukształtowane już przy wytwarzaniu górnej części 2 zbiornika na przepustach dla urządzenia grzejnego 4. Dla montażu urządzenia grzejnego 4 musi ono tylko zostać wprowadzone w górną część 2 zbiornika od dołu. Na odcinku urządzenia grzejnego 4 leżącym poza zbiornikiem 1, 2 zamocowana jest obejma uziemiająco-mocująca 15, za pomocą której można połączyć urządzenie grzejne 4 z ziemią i na której, ewentualnie, można zamocować przewodząco półprzewodniki mocy stosowane do sterowania doprowadzeniem prądu do urządzenia grzejnego 4.
W przedstawionym podgrzewaczu wody moc grzania częściowo jest również sterowana zależnie od przepływu wody, przy czym przepływ wody mierzony jest za pomocą puszki membranowej 7, która połączona jest kanałem 10 z przestrzenią wewnętrzną 3 zbiornika. Puszka membranowa 7 ma w swoim wnętrzu membranę 8, która dzieli przestrzeń wewnętrzną puszki membranowej 7 na wnękę górną i wnękę dolną, z których wnęka dolna połączona jest kanałem 10 z przestrzenią wewnętrzną zbiornika 1, 2. Puszka membranowa 7 znajduje się w środku pierścieniowej przestrzeni wewnętrznej 3. Obydwie wnęki puszki membranowej 7 są utworzone przez zagłębienia w częściach 1, 2 zbiornika, które przy łączeniu części 1, 2 zbiornika ułożone są jedna nad drugą i tworzą w ten sposób przestrzeń wewnętrzną puszki membranowej 7. Przed połączeniem, membrana 8 umieszczona zostaje pomiędzy obiema częściami 1, 2 zbiornika, tak, że membrana 8 po połączeniu części 1, 2 zbiornika jest pomiędzy nimi utrzymywana i zakrywa i uszczelnia obydwa zagłębienia części 1, 2 zbiornika.
Membrana 8 jest wstępnie naprężona do dołu w dolnej wnęce, przez sprężynę naciskową 9 znajdującą się w górnej wnęce. Jak tylko z podgrzewacza wody zostanie usunięta woda lub jak tylko woda gorąca zostanie wylana, woda zaczyna płynąć wewnątrz przestrzeni wewnętrznej 3 i powodować spadek ciśnienia na niepokazanej dyszy Venturiego wewnątrz przestrzeni wewnętrznej 3. Dysza Venturiego połączona jest z przestrzenią nad membraną 8, tak, że spadek ciśnienia na dyszy Venturiego powoduje wychylenie membrany 8 do góry.
Na górze, na membranie 8 zamocowany jest za pomocą popychacza występ przełączający 11, który odpowiednio do różnicy ciśnień pomiędzy wnęką dolną i górną puszki membranowej 7 jest pionowo przesuwany. Występ przełączający 11 ma dwie boczne powierzchnie przełączające, które oddziałują na mikroprzełączniki 12, 13. Obydwie powierzchnie przełączające występu przełączającego stanowią pochylnie, tak, że wytęp przełączający 11 rozszerza się do dołu i powierzchnie przełącza6
PL 204 440 B1 jące przy skierowanym do góry ruchu występu przełączającego 11 przebiegają na zewnątrz. Obydwa mikroprzełączniki 12, 13 mogą włączać oddzielnie obydwa obwody grzejne.
Za pomocą gałki obrotowej 14 można dokonać nastawy czy, przy stwierdzeniu poboru wody za pomocą membrany 8, nie jest włączony żaden, jest włączony jeden albo dwa obwody grzejne.
Wszystkie dotąd opisane, funkcjonalne elementy konstrukcyjne służące do funkcjonowania podgrzewacza wody, zamocowane są na górnej części 2 zbiornika, tak, że tworzy ona podczas montażu podgrzewacza wody centralny zespół konstrukcyjny. Wykonywanie, zwłaszcza na linii montażowej jest uproszczone przez to, że górna część 2 zbiornika od początku może być prowadzona wzdłuż linii montażowej, przy czym wszystkie kolejne czynności montażowe mogą być prowadzone na tej górnej części 2 zbiornika.
Dolna część 1 zbiornika tworzy dodatkowo tylną ścianę podgrzewacza wody. W tym celu dolna część 1 zbiornika ma na obrzeżu płaski występ, który razem z ograniczającym przestrzeń wewnętrzną zbiornika 3 odcinkiem części 1 zbiornika tworzy w zasadzie powierzchnię, za pomocą której, przykładowo, można zamontować podgrzewacz do ściany. W tym celu dolna część 1 zbiornika posiada otwory 18 lub możliwości przerwań, które służą do zamocowania dolnej części 1 zbiornika lub całego podgrzewacza wody. Przykładowo, podgrzewacz wody można zamocować za pomocą śrub, które przechodząc przez otwory 18 mogą być wkręcone w ścianę.
Dalej, dolna część 1 zbiornika ma zamocowania zatrzaskowe 17, którymi może zostać zamocowana pokrywa 6. Pokrywa 6 może przykryć zbiornik 1, 2 razem z funkcyjnymi elementami konstrukcyjnymi i utworzyć razem z dolną częścią 1 zbiornika obudowę podgrzewacza wody. Pokrywa 6 ma wybranie na gałkę obrotową 14, tak, że pokrywa 6 dodatkowo może zostać zamocowana do dolnej części 1 zbiornika, bez konieczności wcześniejszego wymontowywania gałki obrotowej 14. Dla montażu podgrzewacza wody jest on bez pokrywy najpierw zamocowany tylną ścianą lub dolną częścią 1 zbiornika i przewidzianymi do tego celu urządzeniami mocującymi lub otworami 18 w miejscu zainstalowania i następnie pokrywa 6 zostaje zatrzaśnięta na dolnej części 1 zbiornika.
Na górnej części 2 zbiornika, dodatkowo ukształtowany jest zawór nadciśnieniowy 16, który jest tak skonstruowany, że przy przekroczonej określonej granicy ciśnienia w przestrzeni wewnętrznej 3 zbiornika 1, 2 otwiera się i pozwala na uwolnienie nadciśnienia z przestrzeni wewnętrznej.
Podgrzewacz wody przedstawiony na fig. 2 jest podgrzewaczem przepływowym składającym się z dwóch części 1, 2 zbiornika. Pierwsza część 1 zbiornika (nieprzedstawiona) ma kształt płaskiej okrągłej tarczy. Druga część 2 zbiornika ma zagłębienie 25, które tworzy pierścieniowa przestrzeń wewnętrzną do ogrzewania wody. W przestrzeni wewnętrznej, ograniczonej pierwszą częścią 1 zbiornika i drugą częścią 2 zbiornika, znajduje się urządzenie grzejne 4 w kształcie dwóch rurkowych elementów grzejnych 4a i 4b. Odpowiednio do mocy grzania pracuje albo jeden rurkowy element grzejny 4a albo obydwa rurkowe elementy grzejne 4a i 4b.
Podgrzewacz wody ma kołnierz przyłączeniowy 26, do którego przyłączany jest nie przedstawiony przewód wodny. Kołnierz przyłączeniowy 26 ukształtowany jest bezpośrednio na części 2 zbiornika, która, korzystnie, jest wykonana z tworzywa sztucznego. W kierunku przepływu wody za kołnierzem przyłączeniowym 26 przyłączona jest dysza Venturiego 24. W obszarze wejścia dyszy Venturiego 24 znajduje się pierwszy kanał odgałęziony 27, połączony z puszką membranową 7. Pierwszy kanał odgałęziony 27 wchodzi w górną przestrzeń puszki membranowej 7. Nieprzedstawiona membrana 8 dzieli przestrzeń wewnętrzną puszki membranowej 2 na komorę górną i dolną. Drugi kanał odgałęziony 28 znajduje się na wyjściu dyszy Venturiego, które jest połączone z puszką membranową 7. Na skutek wytworzonej różnicy ciśnień w górnej i dolnej komorze puszki membranowej 7, membrana 8 porusza się. Membrana 8 połączona jest, z co najmniej jednym przełącznikiem elektrycznym (nieprzedstawionym), który włącza doprowadzenie prądu do urządzenia grzejnego 4.
Woda wychodząca z wyjścia dyszy Venturiego 24 dostaje się przez kanał zwrotny 29 do urządzenia dopływowego 19. Kanał zwrotny 29 z dyszą Venturiego 24 ukształtowany jest bezpośrednio na części 2 zbiornika. Kanał zwrotny 29 (przedstawiony częściowo liniami przerywanymi) rozciąga się do urządzenia dopływowego 19 i jest ograniczony przez obydwie części 1, 2 zbiornika. Urządzenie dopływowe 19 jest ukształtowane jako zagłębienie w części 2 zbiornikami tworzy rozgałęzienie, przez które woda rozdzielana jest na dwa strumienie częściowe. Przez pierścieniowe zagłębienie 25, które tworzy przestrzeń wewnętrzną zbiornika 1, 2 woda przepływa w dwóch kierunkach. Na rysunku, woda płynie w prawym bocznym ramieniu pierścieniowego zbiornika przeciwnie do ruchu wskazówek zegara a w lewym bocznym ramieniu w kierunku ruchu wskazówek zegara.
PL 204 440 B1
W pokazanym przedstawieniu, w górnym obszarze pierś cieniowej przestrzeni wewnę trznej znajduje się urządzenie odpływowe 20. Jeśli zbiornik 1, 2 w kształcie pierścienia lub torusa, podobnie do zegara, zamocowany jest na zasadniczo pionowej ścianie, jest wtedy szczególnie korzystnie, jeśli woda podgrzewana doprowadzana jest do zbiornika 1 w postaci pierścienia lub torusa od dołu, a więc w przybliżeniu z położenia godziny szóstej na zegarze, a urządzenie odpływowe 20 znajduje się u góry na zbiorniku, a więc w przybliżeniu w pozycji godziny dwunastej na zegarze. Odpowiednia konfiguracja jest zwłaszcza wtedy, kiedy urządzenie odpływowe 20 znajduje się możliwie daleko u góry położonym miejscu, co najmniej na miejscu, które leży nad urządzeniem grzejnym 4.
Figura 3 pokazuje widok perspektywiczny postaci wykonania z fig. 2. Część 2 zbiornika jest ukształtowana jako jednoczęściowa wypraska z tworzywa sztucznego. Są na niej usytuowane znaczące funkcyjne elementy konstrukcyjne. Przestrzeń wewnętrzna zbiornika utworzona jest przez zagłębienie 25 w części 2 zbiornika. Na dolnej stronie, w pokazanym położeniu, przestrzeń wewnętrzna zamknięta jest przez część 1 zbiornika w postaci okrągłej tarczy (nieprzedstawionej). Na części 2 zbiornika zbudowane są przez ukształtowane dalsze zagłębienia: puszka membranowa 7, dysza Venturiego 24 i za pomocą ukształtowanego kołnierza wylot 30 dla podgrzanej wody. Dodatkowo, na części 2 zbiornika ukształtowana jest pierwsza kopułka mocująca 31 na triak mocy (nieprzedstawiony) i druga kopułka mocująca 32 na czujnik termiczny (nieprzedstawiony). W tym wariancie otwory mocujące 18 do zamontowania podgrzewacza wody na ścianie nie znajdują się w części 1 zbiornika, ale w części 2 zbiornika. Dalej, na części 2 zbiornika ukształtowany jest uchwyt 33, do którego można zamocować nieprzedstawioną rurkę doprowadzenia wody.
Claims (12)
1. Elektryczny podgrzewacz wody ze zbiornikiem, elektrycznym urządzeniem grzejnym do podgrzewania wody w zbiorniku i dodatkowymi funkcyjnymi elementami konstrukcyjnymi, przy czym zbiornik złożony jest z co najmniej dwóch części zbiornika, przy czym co najmniej znaczące elementy konstrukcyjne podgrzewacza wody zamontowane są na jednej z części zbiornika i przy czym co najmniej jedna część zbiornika posiada odcinek, który stanowi odcinek obudowy podgrzewacza wody, znamienny tym, że zbiornik (1, 2) ma urządzenia mocujące (18) do montażu podgrzewacza wody, zwłaszcza na ścianie, przy czym tylko jedna część (1) zbiornika ma urządzenia mocujące (18) do montażu podgrzewacza wody i przy czym urządzenia mocujące znajdują się na tej części (1, 2) zbiornika, która jest wolna od zamontowanych znaczących funkcyjnych elementów konstrukcyjnych.
2. Podgrzewacz wody według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzenie grzejne (4) znajduje się co najmniej częściowo wewnątrz zbiornika (1, 2) i co najmniej ten odcinek urządzenia grzejnego (4), który znajduje się w zbiorniku (1, 2) jest samonośny.
3. Podgrzewacz wody według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zbiornik (1, 2) posiada urządzenia (17) do mocowania pokrywy urządzenia.
4. Podgrzewacz wody według zastrz. 3, znamienny tym, że część (2) zbiornika, na której zamontowane są funkcyjne elementy konstrukcyjne, wykonana jest jako wypraska z dwuskładnikowego tworzywa sztucznego i posiada uszczelnienia dla funkcyjnych elementów konstrukcyjnych połączonych z przestrzenią wewnętrzną zbiornika (3).
5. Podgrzewacz wody według zastrz. 4, znamienny tym, że przestrzeń wewnętrzna zbiornika (1, 2) jest pierścieniowa.
6. Podgrzewacz wody według zastrz. 5, znamienny tym, że zbiornik (1, 2) ma urządzenie dopływowe (19) dla wody, które jest tak umieszczone, że w stanie pracy podgrzewacza wody woda przepływa przez zbiornik (1, 2) w zasadzie przeciwnie do siły ciężkości.
7. Podgrzewacz wody według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że zbiornik (1, 2) ma urządzenie odpływowe (20) dla wody, które jest tak umieszczone, że w stanie pracy podgrzewacza wody, wznoszące się przeciwnie do siły ciężkości pęcherzyki powietrza są usuwane przez wodę ze zbiornika (1, 2).
8. Podgrzewacz wody według zastrz. 6, znamienny tym, że przewidziane jest rozgałęzienie, dla podziału wody dopływającej poprzez urządzenie dopływowe (19) na dwa strumienie częściowe, o dwóch różnych kierunkach przepływu przez zbiornik (1, 2).
9. Podgrzewacz wody według zastrz. 8, znamienny tym, że obydwa strumienie częściowe są podgrzewane.
PL 204 440 B1
10. Podgrzewacz wody według zastrz. 7, znamienny tym, że funkcyjne elementy konstrukcyjne znajdują się na powierzchni (23) zbiornika (1, 2), która otoczona jest przez pierścieniową przestrzeń wewnętrzną zbiornika (1, 2).
11. Podgrzewacz wody według zastrz. 1, znamienny tym, że podgrzewacz wody ma puszkę membranową (7) z dwiema oddzielonymi przez membranę (8) komorami ciśnieniowymi, przy czym komory ciśnieniowe wykonane są jako zagłębienia w dwóch różnych częściach (1, 2) zbiornika, a membrana (8) utrzymywana jest pomiędzy tymi dwiema częściami (1, 2) zbiornika.
12. Podgrzewacz wody według zastrz. 1, znamienny tym, że na tej części (1, 2) zbiornika, która jest wolna od znaczących funkcyjnych elementów konstrukcyjnych jest umieszczony zawór nadciśnieniowy (16).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE10130610A DE10130610A1 (de) | 2001-06-26 | 2001-06-26 | Elektrisch beheizter Heißwasserbereiter |
PCT/EP2002/007082 WO2003002919A1 (de) | 2001-06-26 | 2002-06-26 | Elektrisch beheizter heisswasserbereiter |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL364487A1 PL364487A1 (pl) | 2004-12-13 |
PL204440B1 true PL204440B1 (pl) | 2010-01-29 |
Family
ID=7689387
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL364487A PL204440B1 (pl) | 2001-06-26 | 2002-06-26 | Elektryczny podgrzewacz wody |
Country Status (8)
Country | Link |
---|---|
EP (2) | EP1600707B1 (pl) |
CN (1) | CN100416173C (pl) |
AT (1) | ATE488736T1 (pl) |
DE (2) | DE10130610A1 (pl) |
ES (1) | ES2354255T3 (pl) |
PL (1) | PL204440B1 (pl) |
RU (1) | RU2003137579A (pl) |
WO (1) | WO2003002919A1 (pl) |
Families Citing this family (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB2390134A (en) * | 2002-06-24 | 2003-12-31 | Aqualisa Products Ltd | Instantaneous water heater housing |
DE10312729B4 (de) * | 2003-03-21 | 2013-08-01 | BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH | Warmwasserbereiter |
DE10312721A1 (de) * | 2003-03-21 | 2004-09-30 | BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH | Warmwasserbereiter |
DE10312727A1 (de) * | 2003-03-21 | 2004-09-30 | BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH | Warmwasserbereiter |
DE10312730A1 (de) * | 2003-03-21 | 2004-09-30 | BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH | Durchlauferhitzer |
DE10312724B4 (de) * | 2003-03-21 | 2011-02-24 | BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH | Durchlauferhitzer |
EP1731850B2 (de) † | 2005-06-10 | 2016-08-17 | Bleckmann GmbH & Co. KG | Flanschloser Kunststoff-Boiler |
ES1139639Y (es) * | 2015-05-11 | 2015-08-25 | Calentador Instantaneo en Plástico | |
DE102017100019A1 (de) * | 2017-01-02 | 2018-07-05 | Dbk David + Baader Gmbh | Hochvolt-Flüssigkeitsheizer |
CN112344558A (zh) * | 2019-08-09 | 2021-02-09 | 芜湖美的厨卫电器制造有限公司 | 热水器的外壳组件和热水器 |
Family Cites Families (9)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB191115302A (en) * | 1911-06-30 | 1911-10-12 | Hjalmar Loefquist | Improvements in Electric Water Heating Devices. |
GB872784A (en) * | 1957-09-09 | 1961-07-12 | Fritz Walter | Electric flow heater |
DE6607855U (de) * | 1965-07-20 | 1971-04-29 | Licentia Gmbh | Elektrisch beheizter durchlauferhitzer. |
GB1162049A (en) * | 1966-07-13 | 1969-08-20 | Mario Ferreira Jorge | Improvements in Electric Water Heaters |
DE3626955A1 (de) * | 1986-08-08 | 1988-02-18 | Bosch Siemens Hausgeraete | Durchlauferhitzer |
DE9208090U1 (de) * | 1992-06-13 | 1992-10-01 | Gerdes oHG, 2120 Lüneburg | Elektrischer Durchlauferhitzer |
DE19510345A1 (de) * | 1995-03-22 | 1996-09-26 | Neubeck Elektrogeraete Gmbh | Durchlauferhitzer |
CN2298495Y (zh) * | 1997-01-22 | 1998-11-25 | 张知广 | 多功能二源节能热水器 |
CN1292482A (zh) * | 1999-09-24 | 2001-04-25 | 路英梅 | 一种安全电热型热水器 |
-
2001
- 2001-06-26 DE DE10130610A patent/DE10130610A1/de not_active Withdrawn
-
2002
- 2002-06-26 PL PL364487A patent/PL204440B1/pl unknown
- 2002-06-26 EP EP05107552A patent/EP1600707B1/de not_active Expired - Lifetime
- 2002-06-26 RU RU2003137579/06A patent/RU2003137579A/ru not_active Application Discontinuation
- 2002-06-26 EP EP02751078A patent/EP1405014B1/de not_active Revoked
- 2002-06-26 DE DE50214781T patent/DE50214781D1/de not_active Expired - Lifetime
- 2002-06-26 AT AT05107552T patent/ATE488736T1/de active
- 2002-06-26 WO PCT/EP2002/007082 patent/WO2003002919A1/de active Application Filing
- 2002-06-26 ES ES05107552T patent/ES2354255T3/es not_active Expired - Lifetime
- 2002-06-26 CN CNB02812748XA patent/CN100416173C/zh not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE10130610A1 (de) | 2003-01-09 |
EP1600707A1 (de) | 2005-11-30 |
EP1600707B1 (de) | 2010-11-17 |
ATE488736T1 (de) | 2010-12-15 |
ES2354255T3 (es) | 2011-03-11 |
EP1405014A1 (de) | 2004-04-07 |
CN1520505A (zh) | 2004-08-11 |
EP1405014B1 (de) | 2012-11-21 |
WO2003002919A1 (de) | 2003-01-09 |
RU2003137579A (ru) | 2005-05-27 |
CN100416173C (zh) | 2008-09-03 |
DE50214781D1 (de) | 2010-12-30 |
PL364487A1 (pl) | 2004-12-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL204440B1 (pl) | Elektryczny podgrzewacz wody | |
US5437003A (en) | In line tankless water heater with upper heating compartment, lower wiring compartment, and microswitch compartment disposed therebetween | |
US4424767A (en) | Instant hot water heater | |
KR101566750B1 (ko) | 디젤 엔진용 연료 필터 | |
EP0632220A2 (en) | Composite body for taps | |
US4513887A (en) | Instant hot water dispenser | |
US6311728B1 (en) | Fluid distribution valve | |
US11022341B2 (en) | Storage type electric water heater with hot air generating function | |
RU96102158A (ru) | Термостатическое смешивающее устройство | |
CN211779171U (zh) | 一种排冷阀芯 | |
US3963612A (en) | System of water purification and product distribution | |
US5206928A (en) | Thermostat-controlled water heating device for a bidet of a water closet with damped cold water inflow | |
GB2320086A (en) | Heater block for a throughflow heater | |
IE48540B1 (en) | Iron with mode valve | |
CN210408104U (zh) | 直饮机 | |
CN109665579B (zh) | 用于水处理装置的壳体及具有其的水处理装置 | |
JP4272871B2 (ja) | 水栓 | |
KR0116837Y1 (ko) | 분리형 카트리지 커버를 갖는 냉, 온수 혼합 수전 | |
CN219283654U (zh) | 电热水器 | |
GB2350415A (en) | Instantaneous water heater with baffles | |
ES2629436T3 (es) | Bloque de calefacción | |
CN216552267U (zh) | 一种智能马桶及其防虹吸结构 | |
KR102452264B1 (ko) | 샤워바 수전장치 | |
JPH0442381Y2 (pl) | ||
CN214327288U (zh) | 一种软水器及软水设备 |