PL204355B1 - Urządzenie do suszenia rozpyłowego - Google Patents

Urządzenie do suszenia rozpyłowego

Info

Publication number
PL204355B1
PL204355B1 PL375828A PL37582803A PL204355B1 PL 204355 B1 PL204355 B1 PL 204355B1 PL 375828 A PL375828 A PL 375828A PL 37582803 A PL37582803 A PL 37582803A PL 204355 B1 PL204355 B1 PL 204355B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
spray
drying
chamber
fine particle
filter
Prior art date
Application number
PL375828A
Other languages
English (en)
Other versions
PL375828A1 (pl
Inventor
Antonius Johannes Maria Bouman
Original Assignee
Carlisle Process Systems B V
Carlisle Process Systems Bv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Carlisle Process Systems B V, Carlisle Process Systems Bv filed Critical Carlisle Process Systems B V
Publication of PL375828A1 publication Critical patent/PL375828A1/pl
Publication of PL204355B1 publication Critical patent/PL204355B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D1/00Evaporating
    • B01D1/16Evaporating by spraying
    • B01D1/18Evaporating by spraying to obtain dry solids

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Vaporization, Distillation, Condensation, Sublimation, And Cold Traps (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)

Description

Opis wynalazku
Dziedzina techniki
Wynalazek dotyczy urządzenia do suszenia rozpyłowego zawierającego pionową komorę suszącą, w skład której wchodzą: podajnik materiału do doprowadzania materiału, który ma być suszony rozpyłowo, środki rozpylające do rozpylania materiału, który ma być suszony rozpyłowo, podajnik gazu suszącego do doprowadzania gazu suszącego, wyrzutnik gazu suszącego do wyrzucania gazu suszącego, wyrzutnik materiału do wyrzucania materiału suszonego rozpyłowo, środki filtrujące do oddzielania wtrąconych drobnych cząstek od wyrzucanego gazu suszącego oraz środki do usuwania drobnych cząstek przeznaczone do usuwania drobnych cząstek, które zostały osadzone na środkach filtrujących ze środków filtrujących.
W WO 97/14288 ujawniono urzą dzenie do suszenia rozpył owego mają ce pionowo usytuowaną komorę suszącą z urządzeniem rozpylającym i środki do wprowadzania strumienia gazu suszącego. Ponadto w górnej części komory znajduje się wiele elementów filtrujących z w zasadzie nie giętkimi ścianami filtrującymi do zatrzymywania cząstek, które są wtrącone w gazie suszącym. Elementy filtrujące są połączone przepływowo z podajnikiem sprężonego gazu, który z pewnymi przerwami działa pulsującym ciśnieniem na elementy filtrujące tak, że usuwa cząstki, które zostały zatrzymane.
Jedną wadą tego znanego urządzenia jest to, że cząstki, które zostały odłączone od elementów filtrujących (również znane jako miał lub drobne cząstki) mogą mieszać się z niewtrąconymi, cięższymi cząstkami suszonymi rozpyłowo (znanymi również jako cząstki ciężkie) w komorze suszącej. Powoduje to ryzyko powstawania mieszaniny cząstek o różnych właściwościach, w tym rozkładu wielkości cząstek i zawartości wilgoci.
Celem wynalazku jest zapewnienie lepszego sterowania właściwościami materiału suszonego rozpyłowo, jaki ostatecznie się uzyskuje.
Wynalazek osiąga ten cel za pomocą urządzenia do suszenia rozpyłowego takiego typu jaki opisano we wstępie, które jest znamienne tym, że w skład urządzenia do suszenia rozpyłowego wchodzą również środki do zbierania drobnych cząstek, które zostały usunięte ze środków filtrujących za pomocą środków do usuwania drobnych cząstek, przy czym zebrane drobne cząstki i suszony rozpyłowo materiał stają się oddzielnymi produktami.
Urządzenie do suszenia rozpyłowego według wynalazku ma środki zbierające drobne cząstki przeznaczone do zbierania drobnych cząstek, które zostały usunięte, w taki sposób, żeby nie mogły mieszać się z osuszonym rozpyłowo materiałem głównym, innymi słowy tworzą one następnie oddzielne produkty. Te oddzielne produkty, a mianowicie drobne cząstki i osuszony rozpyłowo materiał główny, mogą następnie, w razie potrzeby, być wyrzucane oddzielnie, mogą być obrabiane dalej niezależnie od siebie, mogą być ponownie mieszane w specyficznych proporcjach, itp.
W kontekście wynalazku, termin pionowa komora susząca należy rozumieć jako komorę suszącą, w której proces suszenia rozpyłowego składający się z rozpylania, suszenia i zbierania materiału przebiega w zasadzie pionowo. W ten sposób możliwe jest skuteczne użycie siły grawitacji do zbierania materiału suszonego rozpyłowo i drobnych cząstek, które, w wypadku poziomych komór suszących, wymaga dodatkowych środków zbierających i/lub przenoszących.
Środki do zbierania drobnych cząstek mogą być skonstruowane na różne sposoby. Dla przykładu, w skład tych środków wchodzą lejki zbierające lub podobne, które mogą zbierać drobne cząstki kiedy środki usuwające cząstki usuwają drobne cząstki ze środków filtrujących. W tym czasie, strumień gazu suszącego, korzystnie, jest odcinany tak, że nie jest już dalej możliwe występowanie mieszania drobnych cząstek z osuszonym rozpyłowo materiałem głównym. Jest również możliwe, że środki zbierające drobne cząstki mają konstrukcję ruchomą w taki sposób, że są one przemieszczane do położenia aktywnego na środkach filtrujących tylko kiedy ich działanie jest pożądane. Oznacza to, że środki zbierające drobne cząstki będą miały niewielki albo żaden wpływ na proces suszenia rozpyłowego.
Jednakże, korzystnie, środki zbierające drobne cząstki zawierają co najmniej jedną oddzielną komorę komory suszącej, środki filtrujące i środki usuwające drobne cząstki są rozmieszczone w tej co najmniej jednej komorze oraz wyrzutnik gazu suszącego jest połączony przepływowo z komorą suszącą za pośrednictwem co najmniej jednej komory. W tym kontekście pod pojęciem oddzielnej komory rozumie się przestrzeń, w którą mogą dostać się wtrącone drobne cząstki, ale nie mogą, albo co najmniej w zasadzie nie mogą, z niej ponownie wyjść. Komora może, na przykład, być utworzona poprzez wstawienie jednej lub więcej odpowiednich przegród. Oczywiście, gaz suszący musi być wyPL 204 355 B1 rzucany poprzez wspomnianą oddzielną komorę. Konstruowanie środków zbierających drobne cząstki w ten sposób zapewnia niezawodne oddzielanie drobnych cząstek i suszonego rozpyłowo materiału głównego, przy czym oddzielna komora daje ponadto możliwość instalowania dodatkowego wyposażenia do obróbki drobnych cząstek, które zostały zebrane.
Korzystnie, co najmniej jedna komora jest bezpośrednio połączona z komorą suszącą za pomocą co najmniej jednego otworu w swojej ścianie. Zapewnia to minimalny możliwy opór działający na gaz suszący. Chociaż w zasadzie możliwe jest utworzenie połączenia przepływowego pomiędzy komorą a pozostałą częścią komory suszącej za pomocą rurociągu, niesie to ze sobą ryzyko osadzania się drobnych cząstek na jej ścianie, powodując zanieczyszczenie, ryzyko zatkania, itp. Jeżeli, zgodnie z zalecanym przykł adem wykonania, zostanie wtedy utworzone połączenie za pomocą otworu w ś cianie komory suszącej, to ryzyko to zostanie wyeliminowane. Oczywiście, możliwe jest utworzenie wielu otworów w taki sposób, żeby zapewnić skuteczne ciągłe oddzielenie komory od komory suszącej.
Zalecany przykład wykonania cechuje się tym, że co najmniej jedna komora jest połączona przepływowo z komorą suszącą za pomocą grupy co najmniej dwóch otworów w jej ścianie, które to otwory są równomiernie rozmieszczone na obwodzie komory suszącej. W tym przykładzie wykonania, otwory te są równomiernie rozmieszczone na obwodzie komory suszącej umożliwiając zapewnienie bardzo skutecznego zbierania drobnych cząstek. Istnieje możliwość korzystnego zastosowania symetrii urządzenia do suszenia rozpyłowego. Chociaż urządzenie do suszenia rozpyłowego według wynalazku w zasadzie nie musi być symetryczne pod względem budowy, często ma ono symetrię obrotową albo czasami jest nawet kwadratowe w przekroju poprzecznym. Jedną z odpowiednich postaci urządzenia suszącego według wynalazku jest taka, która ma cylindryczną stronę górną, która przechodzi w stożek u dołu. W tym wypadku, wyrzutnik osuszonego rozpyłowo materiału głównego może być następnie usytuowany w wierzchołku stożka.
W odpowiednim przykł adzie wykonania, ta co najmniej jedna komora jest połączona przepł ywowo z komorą suszącą za pomocą co najmniej dwóch grup otworów rozmieszczonych na różnych wysokościach w komorze suszącej. W tym przykładzie wykonania możliwe jest wykonanie jeszcze bardziej drobnego rozróżnienia pod względem rozkładu wielkości drobnych cząstek, które zostały zebrane. Najlżejsze cząstki będą łatwiej wytrącone przez gaz suszący, tj. znajdą również łatwiej możliwość dojścia do wyższych sekcji komory suszącej. W ten sposób istnieje możliwość utworzenia drobniejszego rozkładu wielkości cząstek dla drobnych cząstek.
W tym miejscu należ y zauważ y ć , ż e liczba komór nie jest w jakiś konkretny sposób ograniczona. W zasadzie wystarczająca jest jedna duża komora, w której spotykają się z komorą suszącą wszystkie otwory. Jednakże możliwy jest także szereg komór, każda z jednym lub więcej otworami prowadzącymi do komory suszącej. Korzystnie, istnieje możliwość usytuowania jednej lub więcej komór wokół komory suszącej. Oznacza to, że komora susząca nie wymaga żadnej dodatkowej izolacji lub wymaga co najmniej mniej dodatkowej izolacji. Taka komora susząca ma wspólną ściankę zewnętrzną ze ścianką jednej lub więcej komory. W wyniku tego uzyskuje się nie tylko oszczędną pod względem zajmowanego miejsca i oszczędną materiałowo, zwartą strukturę, ale również oszczędność energii, ze względu na poprawę izolacji i mniejsze opory przepływu dla gazów suszących, ale również zmniejszenie zanieczyszczenia. W rezultacie niższe są również koszty czyszczenia.
Elementy filtrujące mogą być wybrane spośród systemów, które są już znane w tej dziedzinie. Jednakże, korzystnie, środki filtrujące zawierają filtr workowy lub przewód filtrujący. Za pomocą tego typu elementów filtrujących możliwe jest skuteczne zapewnienie zgodności z surowymi wymaganiami dotyczącymi emisji pyłów. Ponadto takie środki filtrujące można skutecznie i łatwo czyścić. Inne używane elementy filtrujące, takie jak cyklony, wymagają często stosowania znajdujących się dalej płuczek wodnych w celu zapewnienia zgodności z wymaganiami dotyczącymi emisji, które obejmują wilgotny strumień odpadów.
Środki filtrujące z instalacji do suszenia rozpyłowego według wynalazku mogą działać ze stosunkowo wysokim obciążeniem powietrznym, typowo 2 do 4 m2/min, i ze stosunkowo niskim spadkiem ciśnienia, typowo 500 do 1000 Pa. W ten sposób możliwe jest zapewnienie wysokiego poziomu produkcji przy stosunkowo niskim koszcie. Jedna lub więcej komór i elementów filtrujących są skonstruowane w taki sposób, żeby mogły być czyszczone za pomocą, na przykład płynnego detergentu. To, korzystnie, odbywa się w tym samym czasie co czyszczenie na mokro komory suszącej. Umożliwia to szybkie i skuteczne czyszczenie całej instalacji do suszenia rozpyłowego.
Korzystnie, środki do usuwania drobnych cząstek zawierają środki do odwracania przepływu gazu suszącego. Te środki do odwracania przepływu gazu suszącego zawierają środki do odwracania
PL 204 355 B1 kierunku przepływu gazu suszącego przez elementy filtrujące tak, że z elementów filtrujących są usuwane drobne cząstki. Korzystnie, uzyskuje się to tworząc impulsy gazu w przerwami pomiędzy nimi. Do tego celu nadają się odpowiednie środki do impulsowania gazu. Zaletą usuwania drobnych cząstek za pomocą impulsów gazu jest to, że istnieje możliwość łatwego usuwania tym sposobem nawet drobnych cząstek, które wniknęły nieco głębiej. Niemniej jednak możliwe jest również stosowanie innych środków do usuwania drobnych cząstek, takich jak środki wibracyjne do wibrowania elementów filtrujących.
Korzystnie, środki zbierające drobne cząstki w urządzeniu do suszenia rozpyłowego według wynalazku zawierają środki do obróbki drobnych cząstek. Te środki do obróbki drobnych cząstek służą ponadto do obróbki zebranych drobnych cząstek zgodnie z narzuconymi im wymaganiami. W tym kontekście można rozważać, na przykład, środki zwilżające do drobnych cząstek, ponieważ drobne cząstki, które są zebrane, na ogół są bardziej suche niż osuszony rozpyłowo materiał główny, ponieważ stosunek pola powierzchni do ich objętości jest mniejszy.
Korzystnie, środki zbierające drobne cząstki zawierają środki do transportu drobnych cząstek. Za pomocą środków do transportu drobnych cząstek można je transportować do miejsca wyładunku drobnych cząstek. W ten sposób możliwe jest zbieranie drobnych cząstek z wielu oddzielnych elementów filtrujących i transportowanie ich do dokładnie jednego lub kilku miejsc wyładunku. Korzystnie, w skład środków do transportu drobnych cząstek wchodzi perforowana płyta, przez którą można przedmuchiwać gaz. Płyta ta stanowi odpowiednie środki transportujące do drobnych cząstek, umożliwiając korzystne użycie istniejących strumieni gazu.
W innym zalecanym przykładzie wykonania, w ś rodkach transportujących drobne cząstki znajduje się otwór wylotowy prowadzący do komory suszącej. Obrobione ewentualnie drobne cząstki można następnie z kolei doprowadzić do komory suszącej w odpowiednim miejscu w celu utworzenia części procesu suszenia rozpyłowego, zebrania ich, itp. Drobne cząstki można, na przykład, użyć w procesie zbrylania suszonego rozpył owo materia ł u. Korzystnie, wspomniany otwór wylotowy dla drobnych cząstek może znajdować się na spodniej stronie komory. Oczywiście, możliwe jest również, że otwór wylotowy znajduje się na końcu środków transportujących drobne cząstki, w pewnej odległości od jednej lub więcej komór.
Urządzenie do suszenia rozpyłowego według wynalazku zawiera środki rozpylające do rozpylania materiału, który ma być suszony rozpyłowo, które to środki są skonstruowane, na przykład, w postaci dysz ciśnieniowych, dysz dwu płynowych lub wirujących rozpylaczy tarczowych. Takie przykłady wykonania są dobrze znane w tej dziedzinie.
W skład suszonego rozpyłowo materia łu głównego wchodzą cząstki cięższe, które nie są porywane przez strumień gazu suszącego. Te cząstki cięższe, znane również jako cząstki ciężkie, spadają w dół i wylatują z komory suszącej od spodu, gdzie są dalej obrabiane w zwykły sposób, na przykład za pomocą złoża fluidalnego, ISB lub PT, ewentualnie po dalszym suszeniu i chłodzeniu. Istnieje również możliwość użycia co najmniej części gazu stosowanego w złożach fluidalnych i podobnych jako gazu suszącego w komorze suszącej. Powoduje to wytwarzanie skierowanego ku górze przepływu gazu suszącego, który, ewentualnie wraz z co najmniej częścią strumienia gazu suszącego doprowadzanego wszędzie, porywa lżejsze lub drobniejsze cząstki.
Instalacja do suszenia rozpyłowego według wynalazku nadaje się do produkcji wielu różnorodnych wyrobów w różnych dziedzinach zastosowań, w tym, na przykład, wyrobów spożywczych, farmaceutycznych i chemicznych. Wyrobami, o których można wspomnieć, są, między innymi, mleko tłuste w proszku, mleko w proszku chude, proszek do wyrobów spożywczych dla dzieci, serwatka w proszku, permeat serwatkowy, maltodekstryna, kazeiniany, skrobia, itp. Wyroby te mogą być w postaci zbrylonej lub niezbrylonej. Istnieje możliwość znakomitego regulowania właściwości tych wyrobów za pomocą urządzenia do suszenia rozpyłowego według wynalazku. W szczególności, wyroby w urządzeniu według wynalazku są wytwarzane z takimi właściwościami jak zdolność do rozpuszczania, objętość wypełnienia, itp., które są co najmniej równe tym wytwarzanym za pomocą urządzeń istniejących. Ponadto urządzenie to może być szybko i łatwo nastawione na produkcję różnych wyrobów, ponieważ można je szybko i skutecznie czyścić.
Ponadto urządzenie według wynalazku jest bardzo zwarte i wymaga znacznie mniej miejsca niż standardowe urządzenie z zewnętrzną osłoną filtra.
Wynalazek objaśniono poniżej odwołując się do załączonych figur, na których przedstawiono: fig. 1 - przekrój przez instalację do suszenia rozpyłowego według wynalazku; fig. 2 - instalacja do suszenia rozpyłowego z fig. 1 w rzucie głównym;
PL 204 355 B1 fig. 3 - dolna część instalacji do suszenia rozpyłowego według wynalazku, w rzucie z boku, w przekroju, schematycznie;
fig. 4 - dolna część instalacji do suszenia rozpyłowego z fig. 3, w rzucie głównym.
Na fig. 1, numerem 1 oznaczono całą instalację do suszenia rozpyłowego. Numerem 2 oznaczono komorę suszącą ze ścianką górną 2a wokół górnej części i ścianką dolną 2b wokół dolnej części. Numerem 3 oznaczono schematycznie wskazany podajnik materiału z otworem rozpylającym 4, tworzącym stożek rozpyłowy 5. Numerem 6 jest podajnik gazu suszącego, pochodzący z głównego podajnika 6a, który tworzy strumienie 1 gazu suszącego. Numerem 8 oznaczono wyrzutnik materiału a numerem 9 oznaczono schematycznie pokazane złoże fluidalne.
Komorę filtrującą oznaczono numerem 10, a w jej skład wchodzą węże filtrujące 11 z, podłączonymi do nich, wlotem gazu pulsującego 12 i otworami wylotowymi 13 gazu suszącego, które są połączone przepływowo z komorą wyrównawczą gazu 14 i pompą 15. Numerem 16 oznaczono złoże fluidalne drobnych cząstek, które opisano dalej.
Materiał, który ma być suszony rozpyłowo, na przykład koncentrat serwatki, roztwór laktozy, itp., jest doprowadzany do urządzenia do suszenia rozpyłowego za pomocą podajnika materiału 3 i jest rozpylany przez otwór rozpylający 4. W tym celu istnieją środki rozpylające (niepokazane oddzielnie), w postaci, na przykład, tarczy rozpylającej lub dyszy ciśnieniowej.
Drobne kropelki materiału, który ma być suszony rozpyłowo, tworzą stożek rozpyłowy 5. Stożek rozpyłowy 5 przecina się ze strumieniami gazu suszącego 1, które są doprowadzane za pomocą podajnika 6 gazu suszącego. Doprowadzanym gazem suszącym może być, na przykład, powietrze o odpowiedniej temperaturze, ewentualnie dodatkowo osuszone lub nawilżone albo zawierające inne substancje. Istnieje również możliwość doprowadzania gazu obojętnego lub innego, albo alternatywnie pary wodnej lub podobnego.
W komorze suszącej 2, kropelki stożka rozpyłowego materiału, który ma być suszony, są osuszane i tworzą małe ziarna. Utworzony w ten sposób, suszony rozpyłowo materiał (główny) spada w dół i może być wyrzucany przez wyrzutnik 8 materiału.
Pod wyrzutnikiem 8 materiału może znajdować się zespół magazynujący lub środki transportujące (niepokazane). Na figurze pokazano schematycznie złoże fluidalne 9 do dalszej obróbki osuszonego rozpyłowo materiału głównego. W razie potrzeby istnieje również możliwość zastosowania innych urządzeń do dalszej obróbki, zamiast złoża fluidalnego 9.
Komora susząca jest „pionową komorą suszącą, w tym sensie, że proces suszenia rozpyłowego odbywa się w przybliżeniu w kierunku z góry na dół, a osuszony rozpyłowo materiał główny jest usuwany od spodu. W tym celu w skład komory suszącej 2 wchodzi część górna z cylindryczną ścianką górną 2a i część dolna z w przybliżeniu stożkową ścianką dolną 2b. Kształt części dolnej, która kończy się wierzchołkiem, umożliwia zwykłe zbieranie i wyrzucanie osuszonego rozpyłowo materiału głównego.
Komora filtrująca 10 stanowi część środków zbierających drobne cząstki, w szczególności komory według wynalazku. Gaz suszący jest wyrzucany z komory suszącej 2 przez otwory wylotowe 13 gazu suszącego. Używany gaz suszący wpływa do węży filtrujących 11 przez otwory wylotowe 13 gazu suszącego. W skład węży filtrujących 11 wchodzą szkielety z umieszczonym na nich porowatym materiałem, co umożliwia przepływ gazu, ale powoduje zatrzymanie drobnych cząstek na jego ściance zewnętrznej. Gaz suszący, który wpływa do węży filtrujących, wypływa przez komorę wyrównawczą 14 gazu, znajdującą się nad nią i jest odsysany za pomocą pompy 15.
W stożku rozpyłowym 5, najmniejsze kropelki osuszają się, tworząc to co jest znane jako drobinki lub drobne cząstki, które są tak lekkie, że są porywane przez strumień gazu suszącego i nie dopływają do osuszonego rozpyłowo materiału głównego. Drobne cząstki stanowią potencjalne źródło zanieczyszczeń, nie tylko samej instalacji do suszenia rozpyłowego, ale również dla otoczenia. Dlatego trzeba je zbierać. Ponadto drobne cząstki mogą tworzyć materiał do ponownego użytku. Na przykład, drobne cząstki mogą być używane do zbrylania materiału, który ma być suszony rozpyłowo. To także jest powodem zbierania drobnych cząstek i, gdzie to możliwe, dalszego ich przetwarzania.
Jak opisano powyżej, drobne cząstki są zbierane na ściankach węży filtrujących. W tym miejscu należy zauważyć, że węże filtrujące głównie stanowią jedynie przykład możliwych elementów filtrujących. Istnieje możliwość zastosowania dowolnego mechanizmu filtrującego, znanego dotychczas. Drobniejsze cząstki są osadzane na ściankach węży filtrujących 11, z większym prawdopodobieństwem ich zatkania. Dlatego drobne cząstki muszą być usuwane z węży filtrujących z odpowiednimi przerwami czasowymi. W urządzeniu do suszenia rozpyłowego pokazanym na fig. 1 uzyskuje się to za
PL 204 355 B1 pomocą strumieni gazu, które płyną w kierunku przeciwnym do strumieni gazu suszącego. W tym celu istnieje oddzielny wlot 12 gazu pulsującego, za pomocą którego odpowiednie środki (niepokazane) doprowadzają do węży filtrujących w ustalonych czasach impuls gazu. Impuls gazu wydmuchuje drobne cząstki z węży filtrujących. Istnieje również możliwość zastosowania innych środków do usuwania drobin, takich jak wstrząsarki filtra i podobne.
Drobne cząstki, które zostały usunięte, opadają następnie na dno komory filtrującej 10, gdzie mogą być dalej obrabiane lub przetwarzane. Zostanie to objaśnione dokładnie dalej.
Na fig. 2 pokazano rzut główny instalacji do suszenia rozpyłowego pokazanej na fig. 1. Identycznymi numerami odniesienia oznaczono identyczne elementy składowe. Numerem 6a oznaczono główny podajnik gazu suszącego, który jest połączony przepływowo z podajnikami 6 gazu suszącego. W komorze filtrującej 10 znajduje się duża liczba węży filtrujących 11. Pokazano tylko niektóre z tych węży filtrujących.
Jest oczywiste, że komora filtrująca 10 jest usytuowana wokół dużej części komory suszącej 2. Rezultatem tego jest to, że komora susząca 2 jest w zasadzie całkowicie odizolowana od otoczenia. Takie rozwiązanie nie tylko oszczędza energię, ale również wytwarza bardziej stabilne warunki wewnątrz komory suszącej 2. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, i w niektórych wypadkach takie osłanianie przez komorę filtrującą 10, może być odpowiednie tylko do małej części ścianki komory suszącej 2, na przykład jeżeli urządzenie do suszenia rozpyłowego jest raczej chłodzone, albo jeżeli duża część komory suszącej jest używana jako element dostępowy.
Na fig. 3 pokazano rzut z boku, w przekroju, dolnej części instalacji do suszenia rozpyłowego 1 pokazanej na fig. 1, z dwoma różnymi urządzeniami do obróbki drobnych cząstek.
W lewej części numerem 16 oznaczono złoże fluidalne drobnych cząstek, a numerem 18 podajnik gazu do złoża fluidalnego. Rura wylotowa 19 drobnych cząstek przenosi zebrane drobne cząstki do śluzy 20 drobnych cząstek, która może odprowadzić je do, na przykład, wyrzutnika 8 materiału za pośrednictwem wyrzutnika 21 drobnych cząstek.
Złoże fluidalne 16 drobnych cząstek, które, w razie potrzeby, może kondycjonować drobne cząstki, które spadają na nie i/lub, przechodzą przez nie ku wyrzutnikowi drobnych cząstek, znajduje się w dołu komory suszącej 10. Do złoża fluidalnego 16 drobnych cząstek można doprowadzać powietrze za pośrednictwem podajnika 18 gazu do złoża fluidalnego.
To złoże fluidalne 16 drobnych cząstek może, na przykład, być skonstruowane w postaci perforowanej płyty, przez którą jest przedmuchiwane powietrze. Oczywiście, możliwe jest również doprowadzane innego płynu, takiego jak para wodna lub gaz obojętny. Odpowiednia konstrukcja otworów wylotowych gazu do złoża fluidalnego 16 drobnych cząstek umożliwia jednoczesne służenie tego złoża jako środka transportowego drobnych cząstek. Drobne cząstki, które są ewentualnie dalej kondycjonowane, przepływają następnie powoli do rury wylotowej 19 drobnych cząstek. Drobne cząstki spadają przez tę rurę 19 do śluzy 20 drobnych cząstek. W skład tej ostatniej może wchodzić zbiornik (niepokazany) z uruchamianym zaworem, albo, alternatywnie, z innymi środkami (również niepokalanymi), które można użyć do dalszej obróbki drobnych cząstek. W tym kontekście można przeprowadzić rozważania na temat dodawania następnych substancji, takich jak substancje aromatyczne, albo środków do zbrylania drobnych cząstek w celu utworzenia większych cząstek.
Po dowolnej dodatkowej obróbce, drobne cząstki mogą być wyrzucane dalej przez wyrzutnik 21 drobnych cząstek. Na przykład, można je wyrzucać do komory suszącej 2, gdzie, za pomocą wyrzutnika 8 materiału, mogą dojść do suszonego rozpyłowo materiału głównego. Istnieje również możliwość skonstruowania oddzielnego wyrzutnika drobnych cząstek, który wychodzi do silosu lub podobnego urządzenia.
W prawej części fig. 3 pokazano szczelinę wylotową 17 drobnych cząstek usytuowaną pod spodem komory filtrującej 10. W razie potrzeby, można doprowadzać drobne cząstki, które zostały usunięte i zebrane, bezpośrednio przez tę szczelinę do komory suszącej 2. Jest to taka sytuacja, na przykład, kiedy drobne cząstki zostały już skutecznie zbrylone na wężach filtrujących albo kiedy zostały tam osuszone w stopniu wystarczającym do ponownego wprowadzenia do komory suszącej. Szczelina wylotowa 17 drobnych cząstek może mieć bardzo wąską konstrukcję, na przykład pomiędzy 5 a 30 mm, w celu zapewnienia w ten sposób, żeby pod spód komory filtrującej 10 doprowadzać nieprawidłowo możliwie minimalną ilość drobnych cząstek. W zależności od potrzeb, istnieje możliwość wybrania miejsca szczeliny wylotowej 17 drobnych cząstek.
Na fig. 4 pokazano w rzucie głównym przekrój poprzeczny przez dolną cześć urządzeni do suszenia rozpyłowego pokazanego na fig. 3.
PL 204 355 B1
W lewej części, numerem 16 oznaczono złoże fluidalne drobnych cząstek, a numerem 19 rurę wylotową drobnych cząstek. W prawej części, numerem 17 oznaczono szczelinę wylotową drobnych cząstek.
W skład złoża fluidalnego 16 drobnych cząstek może wchodzić, na przykład, perforowana płyta, przez którą jest wdmuchiwane powietrze w celu utrzymywania w ten sposób drobnych cząstek w stanie fluidalnym. Jeżeli perforacje te mają odpowiednią konstrukcję, na przykład są skierowane ku miejscu wyrzucania, złoże fluidalne 16 drobnych cząstek może również służyć jako przenośnik drobnych cząstek. Co prawda pokazano tylko jedną rurę wylotową 19 drobnych cząstek, ale oczywiście, może ich być więcej, na przykład w wypadku zbierania dużych ilości drobnych cząstek.
W prawej części figury pokazano szczelinę wylotową 17 drobnych cząstek. W tym wypadku jest to cała spodnia część odpowiedniej komory filtrującej 10. Istnieje również możliwość użycia w większości zamkniętej podstawy na taką komorę filtrującą, skośną w dół ku co najmniej jednej szczelinie wylotowej, która jest mniejsza niż cały spód komory filtrującej. W ten sposób drobne cząstki są wyrzucane w dokładnie jedno z małej liczby dobrze określonych położeń.

Claims (11)

1. Urządzenie do suszenia rozpyłowego, w skład którego wchodzi pionowa komora susząca, w skład której wchodzą:
- podajnik materiału przeznaczony do doprowadzania materiału, który ma być suszony rozpyłowo,
- środki rozpylające do rozpylania materiału, który ma być suszony rozpyłowo,
- podajnik gazu suszącego przeznaczony do doprowadzania gazu suszącego,
- wylot gazu suszącego do wyrzucania gazu suszącego,
- wylot materiału do wyrzucania wysuszonego rozpyłowo materiału,
- środki filtrujące do oddzielania porwanych drobnych cząstek od wyrzucanego gazu suszącego, oraz
- środki usuwające drobne cząstki przeznaczone do usuwania drobnych cząstek, osadzonych na środkach filtrujących, ze środków filtrujących, znamienne tym, że w skład urządzenia do suszenia rozpyłowego (1) wchodzą również środki do zbierania drobnych cząstek usuniętych ze środków filtrujących za pomocą środków usuwających drobne cząstki, przy czym zebrane drobne cząstki i osuszony rozpyłowo materiał są wyrobami oddzielnymi.
2. Urządzenie do suszenia rozpyłowego według zastrz. 1, znamienne tym, że w skład środków zbierających drobne cząstki wchodzi co najmniej jedna oddzielna komora (14) komory suszącej (2), środki filtrujące (11) i środki usuwające drobne cząstki, usytuowane w co najmniej jedne] komorze, (10) oraz wylot gazu suszącego (13) jest połączony przepływowo z komorą suszącą (2) za pośrednictwem co najmniej jednej komory (14).
3. Urządzenie do suszenia rozpyłowego według zastrz. 2, znamienne tym, że co najmniej jedna komora (10) jest bezpośrednio połączona przepływowo z komorą suszącą (2) za pomocą co najmniej jednego otworu (13) w jej ściance.
4. Urządzenie do suszenia rozpyłowego według zastrz. 3, znamienne tym, że ta co najmniej jedna komora (10) jest połączona przepływowo z komorą suszącą (2) za pomocą grupy co najmniej dwóch otworów (13) w jej ściance, które to otwory (13) są rozmieszczone równomiernie na obwodzie komory suszącej (2).
5. Urządzenie do suszenia rozpyłowego według zastrz. 4, znamienne tym, że ta co najmniej jedna komora (10) jest połączona przepływowo z komorą suszącą (2) za pomocą co najmniej dwóch grup otworów (13) rozmieszczonych na różnych wysokościach w komorze suszącej (2).
6. Urządzenie do suszenia rozpyłowego według dowolnego jednego lub więcej z zastrz. poprzednich, znamienne tym, że w skład środków (11) filtrujących wchodzi filtr workowy lub wąż filtrujący.
7. Urządzenie do suszenia rozpyłowego według dowolnego jednego lub więcej z zastrz. poprzednich, znamienne tym, że w skład środków usuwających drobne cząstki wchodzą środki (12) do odwracania przepływu gazu suszącego.
8. Urządzenie do suszenia rozpyłowego według dowolnego jednego lub więcej z zastrz. poprzednich, znamienne tym, że w skład środków zbierających drobne cząstki wchodzą również środki do obróbki drobnych cząstek (16).
PL 204 355 B1
9. Urządzenie do suszenia rozpyłowego według dowolnego jednego lub więcej z zastrz. poprzednich, znamienne tym, że w skład środków zbierających drobne cząstki wchodzą również środki transportujące drobne cząstki.
10. Urządzenie do suszenia rozpyłowego według zastrz. 9, znamienne tym, że w skład środków transportujących drobne cząstki wchodzi perforowana płyta (17) przez którą można przedmuchiwać gaz.
11. Urządzenie do suszenia rozpyłowego według zastrz. 9 lub 10, znamienne tym, że w skład środków transportujących drobne cząstki wchodzi otwór wylotowy prowadzący do komory suszącej.
PL375828A 2002-12-17 2003-12-05 Urządzenie do suszenia rozpyłowego PL204355B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL1022186A NL1022186C2 (nl) 2002-12-17 2002-12-17 Sproeidrooginrichting.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL375828A1 PL375828A1 (pl) 2005-12-12
PL204355B1 true PL204355B1 (pl) 2010-01-29

Family

ID=32589151

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL375828A PL204355B1 (pl) 2002-12-17 2003-12-05 Urządzenie do suszenia rozpyłowego

Country Status (11)

Country Link
US (1) US7322124B2 (pl)
EP (1) EP1572312B1 (pl)
AT (1) ATE450303T1 (pl)
AU (1) AU2003285835B2 (pl)
BR (1) BR0316914B1 (pl)
DE (1) DE60330384D1 (pl)
DK (1) DK1572312T3 (pl)
NL (1) NL1022186C2 (pl)
NZ (1) NZ541260A (pl)
PL (1) PL204355B1 (pl)
WO (1) WO2004054682A1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9809619B2 (en) * 2014-01-14 2017-11-07 Pulse Holdings, LLC Pulse combustion drying of proteins
US10591212B2 (en) * 2014-03-12 2020-03-17 Ceres Device and method for drying grain
CN106606887A (zh) * 2015-10-22 2017-05-03 中国石油化工股份有限公司 一种将浆料进行喷雾干燥的方法
CN105363230B (zh) * 2015-11-28 2017-08-25 盐城市钦诚机械科技有限公司 用于干燥催化剂的喷雾干燥装置
CN110064218B (zh) * 2019-03-29 2021-08-20 王红 一种地衣芽孢杆菌的干燥装置
US11221180B2 (en) * 2019-04-02 2022-01-11 Innovative Environmental Companies, Inc. Systems and methods related to staged drying of temperature sensitive materials
CN110124339A (zh) * 2019-06-04 2019-08-16 衡阳市建衡实业有限公司 一种高速离心喷雾干燥机

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE368877C (de) * 1921-03-01 1923-02-12 Chemische Verwertungsgesellsch Trockenvorrichtung fuer feucht zerstaeubte Stoffe
GB221598A (en) * 1923-06-30 1924-09-18 Gustave Zia Nafilyan Improvements in drying or removing the liquid from solutions or suspensions of substances in liquids
US3228838A (en) * 1959-04-23 1966-01-11 Union Carbide Corp Preservation of biological substances
US4657767A (en) * 1985-11-07 1987-04-14 Dairyman's Cooperative Creamery Assoc. Spray drying apparatus and method
IL86892A (en) * 1987-07-08 1993-04-04 Lafon Labor Filter comprising a material obtained by freeze-drying, its preparation and its use, especially in pharmacy
ATE216621T1 (de) 1997-02-20 2002-05-15 Niro Atomizer As Methode und vorrichtung zur sprühtrocknung sowie reinigungsmethode für eine solche vorrichtung
DE19927537A1 (de) 1999-06-16 2000-12-21 Merck Patent Gmbh Sprühtrocknungsanlage und Verfahren zu ihrer Verwendung
EP1227732B1 (en) * 1999-11-09 2003-07-16 Niro A/S A process for producing a spray dried, agglomerated powder of baby food, whole-milk or skim-milk, and such powder

Also Published As

Publication number Publication date
PL375828A1 (pl) 2005-12-12
EP1572312A1 (en) 2005-09-14
ATE450303T1 (de) 2009-12-15
DK1572312T3 (da) 2010-01-18
US7322124B2 (en) 2008-01-29
EP1572312B1 (en) 2009-12-02
BR0316914A (pt) 2005-11-22
US20060143939A1 (en) 2006-07-06
BR0316914B1 (pt) 2011-10-04
NL1022186C2 (nl) 2004-06-18
NZ541260A (en) 2007-01-26
AU2003285835A1 (en) 2004-07-09
DE60330384D1 (de) 2010-01-14
WO2004054682A1 (en) 2004-07-01
AU2003285835B2 (en) 2009-02-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4533367A (en) Gas scrubbing method using gas liquid contact in a particulate bed
AU2006343009B2 (en) Agglomeration apparatus and method for producing agglomerated particles
KR101974410B1 (ko) 페인팅 설비 및 페인팅 설비를 동작하는 방법
EP1027131B1 (en) A method of cleaning a filter unit, and a filter unit for filtering gas
JP5632483B2 (ja) 塗装ブースにおける噴霧飛沫の回収および乾燥処理のための装置および方法
EP0686060A1 (en) Apparatus and method for wetting powder
JP2002292266A (ja) 被処理物の流動を促進させた流動層造粒乾燥装置
PL204355B1 (pl) Urządzenie do suszenia rozpyłowego
KR0180346B1 (ko) 유동층을 이용한 석탄의 건조분급장치
KR102503372B1 (ko) 연속식 입자 제조 장치
EP0053943B1 (en) Improved powder spray booth apparatus
CN110274439B (zh) 一种沸腾床干燥器
US20210131733A1 (en) Powder drying system with improved inlet arrangement to the filter unit and method of operating the filter unit of such a system
JP2003038948A (ja) 粒子加工装置
EP3124110A1 (en) A process and spray drying apparatus for spray drying products
JP3126023B2 (ja) 連続造粒・コーティング装置
JP6716398B2 (ja) 排ガス処理装置
JP6976221B2 (ja) 粉砕装置および排ガス処理装置
WO2001003807A1 (en) A process and an apparatus for spray drying a liquid to produce an agglomerated product
NZ503915A (en) A method and apparatus for cleaning a filter unit comprising a plurality of filter elements using pulsed gas liquid mixture