PL204180B1 - Zespół ściskowy - Google Patents

Zespół ściskowy

Info

Publication number
PL204180B1
PL204180B1 PL372775A PL37277503A PL204180B1 PL 204180 B1 PL204180 B1 PL 204180B1 PL 372775 A PL372775 A PL 372775A PL 37277503 A PL37277503 A PL 37277503A PL 204180 B1 PL204180 B1 PL 204180B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
frame
pressure plate
compression unit
grooves
unit according
Prior art date
Application number
PL372775A
Other languages
English (en)
Other versions
PL372775A1 (pl
Inventor
Tomas Kreutz
Original Assignee
Roxtec Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Roxtec Ab filed Critical Roxtec Ab
Publication of PL372775A1 publication Critical patent/PL372775A1/pl
Publication of PL204180B1 publication Critical patent/PL204180B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16LPIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16L5/00Devices for use where pipes, cables or protective tubing pass through walls or partitions
    • F16L5/02Sealing
    • F16L5/14Sealing for double-walled or multi-channel pipes
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16LPIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16L5/00Devices for use where pipes, cables or protective tubing pass through walls or partitions
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16LPIPES; JOINTS OR FITTINGS FOR PIPES; SUPPORTS FOR PIPES, CABLES OR PROTECTIVE TUBING; MEANS FOR THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16L5/00Devices for use where pipes, cables or protective tubing pass through walls or partitions
    • F16L5/02Sealing
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G3/00Installations of electric cables or lines or protective tubing therefor in or on buildings, equivalent structures or vehicles
    • H02G3/22Installations of cables or lines through walls, floors or ceilings, e.g. into buildings

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Installation Of Indoor Wiring (AREA)
  • Separation By Low-Temperature Treatments (AREA)
  • Supports For Pipes And Cables (AREA)
  • Electron Tubes For Measurement (AREA)
  • Non-Positive Displacement Air Blowers (AREA)
  • Fluid-Pressure Circuits (AREA)
  • Supply Devices, Intensifiers, Converters, And Telemotors (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Compressor (AREA)
  • Apparatus For Radiation Diagnosis (AREA)
  • Manufacture Or Reproduction Of Printing Formes (AREA)
  • Processing Of Terminals (AREA)
  • Laying Of Electric Cables Or Lines Outside (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zespół ściskowy, stosowany w ramce dla wlotów kablowych.
Obecnie są stosowane różne ramki takiego rodzaju. Ramki są częścią systemów używanych do uszczelnienia wlotów kablowych, przejść rurowych i tym podobnych. Oprócz ramki, systemy takiego rodzaju zwykle zawierają elementy umieszczone ściśle wokół kabli. Systemy tego rodzaju mają zastosowanie w wielu różnych przedmiotach, takich jak szafki, półki techniczne, skrzynki przyłączowe i maszyny. Są one również stosowane w różnych działach przemysłu, takich jak przemysł samochodowy, telekomunikacja, wytwarzanie i dystrybucja mocy, jak również w środowisku morskim i oddalonym od brzegu.
Uszczelnienia mogą chronić przed przedostaniem się płynu, gazu, ognia, gryzoni, termitów, pyłu, wilgoci itp. Przez uszczelnienie mogą przechodzić kable elektryczne, komunikacyjne, komputerowe itp., lub rury dla gazów lub dla płynów takich jak woda, sprężone powietrze, płyn hydrauliczny i gaz kuchenny.
W zwykł ym typie ramek tego rodzaju, zastosowane są raczej skomplikowane zespoł y ś ciskowe, aby wywrzeć nacisk na zespoły oddzielające, przez które przechodzą kable i/lub rury. Nacisk jest potrzebny dla otrzymania dobrego uszczelnienia. Zespoły ściskowe często zawierają wiele różnych części, włącznie ze śrubami lub tym podobnymi, zastosowanymi dla przemieszczenia dwóch lub więcej części względem siebie, które to części mogą mieć kształt klinów. Takie bardziej kompleksowe jednostki ściskowe są potrzebne, gdy wymagania dotyczące maksymalnej różnicy nacisku na każdej stronie ściany są stosunkowo wysokie. Jednakże, w przypadku gdy wymagania nie są tak rygorystyczne, takie zespoły ściskowe mogą być uważane za zbyt skomplikowane zarówno pod względem wytwarzania jak i utrzymania. Tak więc istnieje potrzeba zastosowania prostszego, ale niezawodnego zespołu ściskowego, który może być zastosowany w przypadku istnienia mniejszych wymagań, a więc przeznaczony dla ramek mających średnie lub niższe wymagania co do uszczelnienia, odnośnie nacisku jaki może wytrzymać.
Zespół ściskowy, dla ramki, zawierający jeden lub więcej odrębnych zespołów oddzielających dla wlotów kablowych, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera płytkę dociskową wprowadzoną do ramki (1, 1') i w niej zamocowaną przez obrót z pozycji wejściowej do pozycji dociskania, przy czym płytka dociskowa i ramka są połączone za pomocą występów i wyżłobień.
Korzystnym jest, że występy znajdują się na krótkich bokach płytki dociskowej, a ramka ma wyżłobienia, do których wprowadzone są występy płytki dociskowej.
Korzystnym jest, że wyżłobienia mają pierwszą prostą część, która otwiera się w kierunku jednej strony ramki i drugą zaokrągloną część, kończącą się w odstępie od krawędzi ramki.
Korzystnym jest, że występy płytki dociskowej oraz wyżłobienia ramki mają kształt i wymiary dobrane tak, że obrót płytki dociskowej w ramce jest możliwy gdy występy znajdują się w zaokrąglonych częściach wyżłobień i jest niemożliwy gdy występy znajdują się w prostych częściach wyżłobień.
Korzystnym jest, że ramka jest utworzona ze sprężystego materiału, a występy płytki dociskowej są wprowadzone w zaokrągloną część wyżłobień poprzez wygięcie ramki.
Korzystnym jest, że płytka dociskowa jest wprowadzona do ramki tak, że przylega do jednej strony ramki i wywiera nacisk na odrębne zespoły znajdujące się w ramce, podczas gdy płytka dociskowa jest obrócona w ramce do pozycji dociskania generalnie współliniowej z głównym ukierunkowaniem ramki.
Korzystnym jest, że płytka dociskowa ma kształt wydłużonego prostokąta, a dłuższe boki płytki dociskowej mają skośne ścięcia, przy czym płytka dociskowa jest wykonana z materiału o wystarczającej sztywności dla utrzymywania odrębnych zespołów pod naciskiem.
Korzystnym jest, że w ramce są umieszczone przegrody pomiędzy rzędami jednego lub więcej odrębnych zespołów wlotów kablowych i/lub przejść rurowych, przy czym przegrody są tak umieszczone w ramce, że są przesuwne wzdłuż tej ramki.
Korzystnym jest, że płytka dociskowa ma przynajmniej jeden otwór wprowadzania narzędzia dla obracania płytki dociskowej w ramce.
Korzystnym jest, że w ramce jest umieszczona pokrywa przykrywająca płytkę dociskową.
Korzystnym jest, że pokrywa jest zaopatrzona po jednej stronie w moletowany występ przyporządkowany do otworu płytki dociskowej oraz w karb wzdłuż jednego dolnego boku pokrywy, ponadto ten jeden bok pokrywy jest nachylony, a jego szerszy koniec jest połączony z karbem.
Korzystnym jest, że pokrywa jest wykonana z gumy.
PL 204 180 B1
Korzystnym jest, że na płytce dociskowej są umieszczone uszczelnienia, które przylegają do ramki i górnej przegrody znajdującej się w ramce, podczas gdy płytka dociskowa jest w pozycji dociskania.
Zgodnie z wynalazkiem, opracowano uproszczony, ale solidny zespół ściskowy dla ramki, który jest prosty do zastosowania. Zespół ściskowy wykorzystuje możliwie małą liczbę części, ułatwiając w ten sposób zarówno produkcję jak i obsługę tego zespołu ściskowego. Ponadto, zespół ściskowy może być przystosowany do stosowania w różnych ramkach. Zaletą zespołu ściskowego jest to, że jego działanie charakteryzuje się niskim stopniem wadliwości.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia ramkę według wynalazku, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - część ramki z fig. 1 w widoku perspektywicznym, fig. 3 - pł ytkę dociskową wprowadzaną do ramki z fig. 1, w widoku perspektywicznym, fig. 4 - pokrywę używaną razem z płytką dociskową z fig. 3, w widoku perspektywicznym, fig. 5 - pokrywę z fig. 4 widzianą z przeciwnej strony, fig. 6 - linię operacji dla zamocowania płytki dociskowej w ramce, w przekroju poprzecznym, fig. 7 - widok z przodu przedstawiający ramkę według wynalazku w zastosowaniu, fig. 8 - widok perspektywiczny alternatywnej płytki dociskowej, fig. 9 - ramkę w alternatywnym przykładzie wykonania wynalazku, a fig. 10 przedstawia kolejny przykład alternatywny płytki według wynalazku.
Wyrażenia takie jak „poziomy, „pionowy, „górny, „dolny i tym podobne, użyte w opisie odnoszą się do kierunków jak pokazano na załączonych figurach rysunku. Dla znawcy tej dziedziny techniki jasnym jest, że ramka może mieć różną orientację w zastosowaniu.
Ramka 1 obejmuje jeden lub więcej odrębnych zespołów 2 w postaci wlotów kablowych, przejść rurowych i temu podobnych. Ramka 1 ma zastosowanie do wprowadzania kabli, rur, itp. przez otwory w ścianie, suficie, w szczelny sposób.
W przedstawionym przykładzie wykonania wynalazku ramka 1 jest utworzona z dwóch części ramowych 8. Chociaż ramka 1 jest przedstawiona jako wykonana z dwóch części 8, wynalazek może być zrealizowany przy użyciu większej liczby tych części niż dwie. Jak przedstawiono na figurach 6 i 7 ramka 1 ma korzystnie kołnierz, dla oparcia na przykład o ścianę. Części 8 ramki 1 przedstawionego przykładu wykonania są razem połączone i przymocowane do jednej ze stron ściany, lub sufitu. Ramka 1 jest wyposażona w wiele otworów 11 dla wprowadzenia odpowiednich środków mocujących gwarantujących bezpieczne mocowanie ramki 1 do ściany. Tak więc możliwym jest użycie nitów, bądź też przymocowanie ramki poprzez spawanie, lutowanie, przyklejenie itp. lub kombinacji różnych środków mocujących.
Wewnątrz ramki 1 znajduje się wiele odrębnych zespołów 2. Te odrębne zespoły 2 mają postać wlotów kablowych, przejść rurowych itp. Odrębne zespoły 2 są wykonane z sprężystego materiału, dającego efekt uszczelnienia po dociśnięciu. Pomiędzy różnymi rzędami odrębnych zespołów 2, znajdują się przegrody 13a i 13b. Te przegrody 13a, 13b są umieszczone w taki sposób wewnątrz ramki 1, że mogą przesuwać się względem tej ramki 1. Ponadto, w ramce 1 znajduje się płytka dociskowa 3. Górna przegroda 13a, znajdująca się w kontakcie z płytką dociskową 3 jest często mocniejsza niż reszta przegród 13b. Osiąga się to zwykle w ten sposób, że górna przegroda 13a jest grubsza niż pozostałe przegrody 13b.
W przedstawionym przykładzie wykonania płytka dociskowa 3 ma generalnie kształt prostokąta. Na każdym krótszym boku płytki dociskowej 3 znajduje się występ 5. Każdy występ 5 jest utworzony z dł ugimi i krótkimi bokami zorientowanymi wzdł u ż krótszych boków pł ytki dociskowej 3. Długie boki płytki dociskowej 3 mają skosy 7. Ponadto, płytka dociskowa 3 ma otwór 6, który korzystnie jest otworem przelotowym. Płytka dociskowa 3 może być utworzona z każdego materiału wykonanego z tworzywa sztucznego, metalu itd. dającego wystarczającą sztywność. Dokładny kształt płytki dociskowej 3 może być różny, ale musi być przystosowany do kształtu ramki 1, przez którą przechodzi ta płytka dociskowa 3.
Występy 5 płytki dociskającej 3 współpracują z wyżłobieniami (9, 10) ramki 1. Wyżłobienia ramki 1 mają prostą część wprowadzającą 9, która przechodzi w zaokrągloną część 10. Wyżłobienia 9, 10 jak pokazano na figurach rysunku, nie są przelotowe, tak więc są zakończone zaokrągloną częścią 10. Jednakże w alternatywnym przykładzie wykonania (nie pokazanym na rysunku) wyżłobienia mogą być przelotowe, umożliwiając w ten sposób wstawienie płytki dociskowej 3 z obydwu stron ramki. Dla takich przelotowych wyżłobień, zaokrąglona część 10 jest zwykle umieszczona w środku wyżłobienia, z prostymi częściami 9 po obydwu stronach.
PL 204 180 B1
Wymiary występów 5 płytki dociskowej 3 oraz wyżłobień 9, 10 ramki 1 są takie, że płytka dociskowa 3 może być wprowadzona do ramki 1, a następnie obrócona z położenia wejściowego do pozycji dociskania. Zaokrąglone części 10 wyżłobień spełniają funkcję zamknięcia, to znaczy gdy płytka dociskowa 3 jest w pozycji pionowej, jej przemieszczanie się wzdłuż wyżłobień 9, 10 jest niemożliwe. Płytka dociskowa 3 jest wprowadzona do ramki 1 w kierunku prostopadłym do głównego kierunku ustawienia ramki 1. Wyżłobienia 9, 10 znajdują się w górnej części ramki 1 i są tak rozmieszczone, aby umożliwić dociśnięcie płytki dociskowej 3 pod górną pionową częścią ramki 1 podczas obracania płytki dociskowej 3 w ramce 1 od pozycji wejściowej do pozycji dociskania. W takim przypadku płytka dociskowa 3 przylega do i jest naciskana przez górną część ramki 1, przy czym płytka dociskowa 3 przenosi ten nacisk na odrębne zespoły 2 ramki 1, umieszczone poniżej płytki dociskowej 3.
W alternatywnym przykładzie wykonania (fig. 9) wyżłobienia ramki 1', w których znajduje się płytka dociskowa 3' mają inny kształt. W takich wyżłobieniach nie ma połączenia między prostą częścią 9' oraz zaokrągloną częścią 10'. Takie rodzaje wyżłobień używane są w stosunkowo giętkich ramkach 1'. Aby zamocować płytkę dociskową 3', występy 5' płytki są najpierw wprowadzane do prostej części 9' wyżłobień. Aby występy 5' wprowadzić do zaokrąglonej części 10', ramka 1' jest zginana wystarczająco, aby występy 5' przeszły z prostych do zaokrąglonych części 9', 10' wyżłobień. Z występami 5' w zaokrąglonych częściach 10' wyżłobień płytka dociskowa 3' może być obrócona w ten sam sposób, jak w poprzednim przykładzie. W następnym alternatywnym przykładzie wykonania wyżłobienia nie mają prostej części, przez co występy 5' płytki dociskowej 3' wprowadzane są bezpośrednio do zaokrąglonych części 10' poprzez wyginanie ramki 1'. Występy 5' płytki dociskowej 3' często mają okrągły kształt podczas współpracy z wyżłobieniami mającymi oddzielne części proste i zaokrąglone.
Dokładny kształt i usytuowanie występów 5 i wyżłobień 9, 10 mogą być inne. Jedyne wymaganie to takie, że powinno być możliwe wprowadzenie płytki dociskowej 3 w ramkę 1 i następnie obrót płytki dociskowej 3 do pozycji dociskowej, w której wywiera ona nacisk na odrębne zespoły 2 znajdujące się w ramce 1. Jak stwierdzono powyżej, płytka dociskowa 3 powinna być unieruchomiona w pozycji pionowej przez wystę py 5 i wyżłobienia 9, 10.
Ponadto, umieszcza się pokrywę 15, która ma znajdować się ponad płytką dociskową 3, dla uszczelnienia obszaru płytki dociskowej 3 w ramce 1. Pokrywa 15 ma taki sam prostokątny kształt jak płytka dociskowa 3. Bok pokrywy 15, który ma być skierowany na zewnątrz jest nieco pochylony, w ten sposób krótsze boki pokrywy 15 mają jeden wą ski koniec 16 i jeden szeroki koniec 17. Na szerszym końcu 17 pokrywy 15 ukształtowany jest karb 18, który przebiega wzdłuż dolnego długiego boku pokrywy 15. Karb 18 jest umieszczony wzdłuż górnej przegrody 13a. Na jednej stronie pokrywy 15 znajduje się moletowany występ 19, który przechodzi przez otwór 6 płytki dociskowej 3. Pokrywa 15 ma również wystające obrzeże oraz dwa boczne występy 20, które przechodzą przez proste części 9 wyżłobień. Karb 18, obrzeże, moletowany występ 19 oraz boczne występy 20 pokrywy 15 zapewniają umocowanie tej pokrywy 15 do ramki 1. Pokrywa 15 jest zwykle utworzona z gumy lub innego sprężystego materiału.
W alternatywnym przykł adzie wykonania, pokazanym na fig. 8, pł ytka dociskowa 4 speł nia także funkcję pokrywy. Płytka dociskowa 4 według przykładu wykonania z fig. 8 ma generalnie kształt jak poprzednio opisana płytka dociskowa 3. Ponadto, ma występy 5, otwór 6 do wprowadzania narzędzia, oraz skośne boki 7. Różnica co do poprzednio opisanej płytki dociskowej 3 polega na tym, że płytka dociskowa 4 jest wyposażona w uszczelnienia 21, 22. Jedno uszczelnienie 21 przechodzi przez środek wszystkich boków, które mają być w styku z ramką 1 lub przegrodą 13a, po wprowadzeniu do ramki 1 płytki dociskowej 4 znajdującej się w pionowej pozycji. Drugie uszczelnienie 22 jest umieszczone na obwodzie każdego występu 5. Uszczelnienia 21, 22 mogą być wprowadzone do wyżłobień w płytce dociskowej 4. Jednakż e jest również moż liwe umieszczenie uszczelnień 21, 22 bezpośrednio na powierzchni płytki dociskowej 4. Tak więc, w tym przykładzie wykonania nie ma potrzeby stosowania pokrywy. Jednak, otwór 6 powinien być zabezpieczony przez zamek lub tym podobne (nie pokazano na rysunku).
Podczas gdy płytka dociskowa 3, 4 jest wprowadzona do ramki 1 (fig. 6a), występy 5 najpierw przechodzą przez prostą część 9 wyżłobień (fig. 6b). Tak długo jak występy 5 znajdują się w prostej części 9 wyżłobień, możliwy jest obrót płytki dociskowej 3. Dla przykładów wykonania, w których znajdują się oddzielne zaokrąglone i proste części, płytka dociskowa może zwykle być obrócona w prostej części 9 wyżłobienia. Gdy występy 5 dojdą do zaokrąglonej części 10 wyżłobienia, płytka dociskowa może być wówczas obrócona. Po obróceniu płytki dociskowej wywiera ona nacisk na odrębne zespoły 2
PL 204 180 B1 w ramce i jest zablokowana przed poruszaniem się wzdł uż wyżłobień . Nacisk jest przenoszony z górnej przegrody 13a przez odrębne zespoły 2 i dalsze przegrody 13b do najniższego rzędu odrębnych zespołów 2. Aby można było obrócić płytkę dociskową 3, 4 do prawie pionowej pozycji, to znaczy równoległej z główną wystającą oprawą ramki 1, należy w otworze 6 (fig. 6c) umieścić narzędzie 14. Narzędzie 14 jest korzystnie po prostu prętem, mającym lekko zakrzywiony koniec, jak przedstawiono na fig. 6. Jednakże jakiekolwiek narzędzie może być użyte, aby możliwe było dostarczenie wystarczającej siły, aby obrócić płytkę dociskową 3, 4. Skośne boki 7 płytki dociskowej 3, 4 sprawiają, że łatwiej jest obrócić płytkę dociskową 3, 4.
Gdy płytka dociskowa 3 według przykładu wykonania z fig. 3 jest w prawidłowym położeniu, pokrywa 15 jest umieszczona w ramce 1 pokrywającej płytkę dociskową 3 (fig.6d). Moletowany występ 19 pokrywy 15 jest umieszczony w otworze 6 płytki dociskowej 3, a boczne występy 20 w wyżłobieniach 9 ramki 1. Karb 18 pokrywy 15 jest umieszczony na górnej przegrodzie 13a. Zatem, jeżeli pokrywa 15 zostanie umieszczona na płytce dociskowej 3, będzie ona uszczelniać tę płytkę dociskową 3 w stosunku do ramki 1 (fig. 6c).
Jeżeli przez ramkę 1 mają przejść nowe kable, rury itp., powyżej wskazana kolejność operacji jest odwrotna. Zatem, pokrywa 15, jeżeli jest zastosowana, jest najpierw usuwana. Następnie płytka dociskowa 3, 4 jest obracana do poziomej pozycji wejściowej, przez co występy 5 przekręcą się w zaokrąglonej części 10 wyżłobienia. Podczas gdy płytka dociskowa 3, 4 zostaje obrócona, nacisk na odrębne zespoły 2 będzie zwolniony. Przegrody 13a, 13b umieszczone powyżej odrębnych zespołów 2, przez które ma przechodzić nowy kabel, rura lub tym podobne, mogą przesuwać się w górę, dając dostęp do pożądanego zespołu 2. Odrębny zespół 2 jest zdejmowany z kabla lub rury, a następnie wprowadzany, a odrębny zespół jest adaptowany do nowego kabla, rury itp. W przedstawionym przykładzie wykonania odpowiednia liczba arkuszy jest zdzierana z odrębnego zespołu 2. Następnie, zespół 2 jest umieszczany w ramce otaczającej kabel. W końcu, płytka dociskowa 3 jest ponownie obracana do pionowej pozycji, wywierając nacisk na odrębne zespoły 2 znajdujące się w ramce 1. Dzięki wywołanemu naciskowi odrębne zespoły 2 będą uszczelniały kable, czy też rury. Ten sam ciąg operacji jest przeprowadzany, gdy zastępuje się jeden lub więcej odrębnych zespołów 2 innym zespołem, ze względu na uszkodzenie, lub gdy muszą być zmienione wymiary.

Claims (13)

1. Zespół ściskowy, dla ramki, zawierający jeden lub więcej odrębnych zespołów oddzielających dla wlotów kablowych, znamienny tym, że zespół ściskowy zawiera płytkę dociskową (3, 3', 4) wprowadzoną do ramki (1, 1') i w niej zamocowaną przez obrót z pozycji wejściowej do pozycji dociskania, przy czym płytka dociskowa (3, 3', 4) i ramka (1, 1') są połączone za pomocą występów (5, 5') i wyżłobień (9, 10; 9' 10').
2. Zespół ściskowy według zastrz. 1, znamienny tym, że występy (5, 5') znajdują się na krótkich bokach płytki dociskowej (3, 3', 4), a ramka (1, 1') ma wyżłobienia (9, 10; 9', 10'), do których wprowadzone są występy (5, 5') płytki dociskowej (3, 3', 4).
3. Zespół ściskowy według zastrz. 2, znamienny tym, że wyżłobienia mają pierwszą prostą część (9, 9'), która otwiera się w kierunku jednej strony ramki (1, 1') i drugą zaokrągloną część (10, 10'), kończącą się w odstępie od krawędzi ramki (1, 1').
4. Zespół ściskowy według zastrz. 3, znamienny tym, że występy (5) płytki dociskowej (3, 4) oraz wyżłobienia (9, 10) ramki (1) mają kształt i wymiary dobrane tak, że obrót płytki dociskowej (3, 4) w ramce (1) jest możliwy gdy występy (5) znajdują się w zaokrąglonych częściach (10) wyżłobień i jest niemożliwy gdy występy (5) znajdują się w prostych częściach (9) wyżłobień.
5. Zespół ściskowy według zastrz. 3, znamienny tym, że ramka (1') jest utworzona ze sprężystego materiału, a występy (5') płytki dociskowej (3') są wprowadzone w zaokrągloną część (10') wyżłobień poprzez wygięcie ramki (1') .
6. Zespół ściskowy według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że płytka dociskowa (3, 3', 4) jest wprowadzona do ramki (1, 1') tak, że przylega do jednej strony ramki (1, 1') i wywiera nacisk na odrębne zespoły (2) znajdujące się w ramce (1, 1'), podczas gdy płytka dociskowa (3, 3', 4) jest obrócona w ramce (1, 1') do pozycji dociskania generalnie współliniowej z głównym ukierunkowaniem ramki (1, 1').
7. Zespół ściskowy według zastrz. 6, znamienny tym, że płytka dociskowa (3, 3', 4) ma kształt wydłużonego prostokąta, a dłuższe boki płytki dociskowej (3, 3', 4) mają skośne ścięcia (7), przy czym
PL 204 180 B1 płytka dociskowa (3, 3', 4) jest wykonana z materiału o wystarczającej sztywności dla utrzymywania odrębnych zespołów (2) pod naciskiem.
8. Zespół ściskowy według zastrz. 6, znamienny tym, że w ramce (1, 1') są umieszczone przegrody (13a, 13b) pomiędzy rzędami jednego lub więcej odrębnych zespołów (2) wlotów kablowych i/lub przejść rurowych, przy czym przegrody (13a, 13b) są tak umieszczone w ramce (1, 1'), że są przesuwne wzdłuż tej ramki (1, 1').
9. Zespół ściskowy według zastrz. 7, znamienny tym, że płytka dociskowa (3, 3', 4) ma przynajmniej jeden otwór (6) wprowadzania narzędzia (14) dla obracania płytki dociskowej (3, 3', 4) w ramce (1, 1').
10. Zespół ściskowy według zastrz. 9, znamienny tym, że w ramce (1) jest umieszczona pokrywa (15) przykrywająca płytkę dociskową (3).
11. Zespół ściskowy według zastrz. 10, znamienny tym, że pokrywa (15) jest zaopatrzona po jednej stronie w moletowany występ (19) przyporządkowany do otworu (6) płytki dociskowej (3) oraz w karb (18) wzdł u ż jednego dolnego boku pokrywy (15), ponadto ten jeden bok pokrywy (15) jest nachylony, a jego szerszy koniec (17) jest połączony z karbem (18).
12. Zespół ściskowy według zastrz. 11, znamienny tym, że pokrywa (15) jest wykonana z gumy.
13. Zespół ściskowy według zastrz. 9, znamienny tym, że na płytce dociskowej (4) są umieszczone uszczelnienia (21, 22), które przylegają do ramki (1) i górnej przegrody (13a) znajdującej się w ramce, podczas gdy płytka dociskowa (4) jest w pozycji dociskania.
PL372775A 2002-06-05 2003-05-12 Zespół ściskowy PL204180B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE0201704A SE524043C2 (sv) 2002-06-05 2002-06-05 Kompressionsenhet

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL372775A1 PL372775A1 (pl) 2005-08-08
PL204180B1 true PL204180B1 (pl) 2009-12-31

Family

ID=20288078

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL372775A PL204180B1 (pl) 2002-06-05 2003-05-12 Zespół ściskowy

Country Status (17)

Country Link
US (1) US20050115733A1 (pl)
EP (1) EP1509718B1 (pl)
JP (1) JP4313303B2 (pl)
KR (1) KR100671730B1 (pl)
CN (1) CN100485241C (pl)
AT (1) ATE352001T1 (pl)
AU (1) AU2003237726A1 (pl)
BR (1) BR0311316A (pl)
DE (1) DE60311258T2 (pl)
DK (1) DK1509718T3 (pl)
ES (1) ES2279124T3 (pl)
NO (1) NO20045157L (pl)
PL (1) PL204180B1 (pl)
PT (1) PT1509718E (pl)
RU (1) RU2282775C2 (pl)
SE (1) SE524043C2 (pl)
WO (1) WO2003104701A1 (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE527843C2 (sv) * 2004-06-03 2006-06-20 Roxtec Ab Brandskydd för kabelgenomföringar
DE102005062655B3 (de) * 2005-12-21 2007-03-01 Gk-System Gmbh Vorrichtung zum Abdichten von eingesetzten Kabeln, Leitungen bzw. Rohren
DE102005062656B3 (de) * 2005-12-21 2007-03-08 Gk-System Gmbh Vorrichtung zum Abdichten von eingesetzten Kabeln, Leitungen bzw. Rohren
FI20105720A0 (fi) * 2010-06-22 2010-06-22 Trelleborg Ind Products Finlan Kaapeliläpivientilaippa
DE102010037465A1 (de) 2010-09-10 2012-03-15 Phoenix Contact Gmbh & Co. Kg Rahmen für Kabeldurchführungssysteme und Rahmenteile hierfür
DE102011000124B3 (de) * 2011-01-13 2011-12-29 Harting Electric Gmbh & Co. Kg Vorrichtung zur Fixierung eines Kabels an einen Kabelabgangsstutzen
DE102011054294A1 (de) * 2011-10-07 2013-04-11 Phoenix Contact Gmbh & Co. Kg Kabeldurchführung und Verfahren zur Montage einer Kabeldurchführung
SE539784C2 (en) * 2015-05-04 2017-11-28 Roxtec Ab Indication means of a wedge of a lead-through system
DE202015102280U1 (de) * 2015-05-05 2016-05-10 Conta-Clip Verbindungstechnik Gmbh Anordnung mit einer Wanddurchführung für mehrere Kabel und Bausatz
SE539322C2 (en) * 2015-11-18 2017-07-04 Roxtec Ab Transition and module
DE202016103494U1 (de) * 2016-06-30 2017-07-06 Conta-Clip Verbindungstechnik Gmbh Kabelwanddurchführung und Bausatz
DE202017102147U1 (de) * 2017-04-10 2017-05-05 Igus Gmbh Leitungsdurchführung, insbesondere Zugentlastung für eine Energieführungskette
US11211779B2 (en) * 2017-10-17 2021-12-28 Framatome Cable lead-through assembly, electrical assembly, an electrical cabinet and associated method
DE202017106818U1 (de) * 2017-11-09 2018-11-14 Conta-Clip Verbindungstechnik Gmbh Anordnung für eine Kabeldurchführung
SE543692C2 (en) * 2019-10-23 2021-06-08 Roxtec Ab Compressible round seal for a lead-through maintaining the shape of a rectangular through hole when compressed

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2732226A (en) * 1956-01-24 Brattberg
US4079559A (en) * 1976-11-01 1978-03-21 Kim Lighting, Inc. Hinged base for lighting pole
NL8403650A (nl) * 1984-11-30 1986-06-16 Johannes Alfred Beele Doorvoerinrichting.
SE461887B (sv) * 1986-04-28 1990-04-02 Lycab Ab Spaennanordning foer en kabelgenomfoering
DE9000975U1 (pl) * 1990-01-29 1990-04-05 Wolff, Anton, Dipl.-Ing., 3492 Brakel, De
US5783776A (en) * 1991-10-29 1998-07-21 O-Z Gedney Company Llc Electrical cable penetration seal with compliant module
GB2275577B (en) * 1993-02-26 1996-05-29 Hawke Cable Glands Ltd Improvements in or relating to transits
DE4340343C1 (de) * 1993-11-26 1995-03-02 Nord Systemtechnik Verfahren zur Herstellung von Kabeldurchführungen
NL9400745A (nl) * 1994-05-04 1995-12-01 Beele Eng Bv Doorvoerinrichting.
US6313406B1 (en) * 1999-04-20 2001-11-06 Arlington Industries, Inc. Cable support
US6637166B2 (en) * 2000-01-13 2003-10-28 R. A. Phillips Industries, Inc. Integrated communications and connection system for truck tractors
NL1015023C2 (nl) * 2000-04-26 2001-11-06 Faget Electrische Meetinstrume Verbindingsdoos.
JP3914399B2 (ja) * 2001-06-12 2007-05-16 矢崎総業株式会社 電気接続箱の防水構造

Also Published As

Publication number Publication date
SE0201704L (sv) 2003-12-06
RU2004139120A (ru) 2005-06-27
AU2003237726A1 (en) 2003-12-22
ES2279124T3 (es) 2007-08-16
EP1509718B1 (en) 2007-01-17
EP1509718A1 (en) 2005-03-02
PL372775A1 (pl) 2005-08-08
DE60311258T2 (de) 2007-07-05
PT1509718E (pt) 2007-03-30
KR100671730B1 (ko) 2007-01-22
WO2003104701A1 (en) 2003-12-18
JP2005528570A (ja) 2005-09-22
KR20050016501A (ko) 2005-02-21
RU2282775C2 (ru) 2006-08-27
DK1509718T3 (da) 2007-03-19
BR0311316A (pt) 2005-02-15
SE524043C2 (sv) 2004-06-22
JP4313303B2 (ja) 2009-08-12
CN100485241C (zh) 2009-05-06
DE60311258D1 (de) 2007-03-08
CN1659398A (zh) 2005-08-24
ATE352001T1 (de) 2007-02-15
SE0201704D0 (sv) 2002-06-05
US20050115733A1 (en) 2005-06-02
NO20045157L (no) 2004-11-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL204180B1 (pl) Zespół ściskowy
EP2245713B1 (en) Transition frame with integrated compression unit
US4449015A (en) Connector cover with multiple mounting means
US7427714B1 (en) Conduit junction box replacement cover
EP2348240B1 (en) Sealing system
JP3974582B2 (ja) 破断可能な保護部を具備するケーブル挿入等のための構造
US20210135439A1 (en) Quick connect
US8122655B2 (en) Frame and method of comprising one or more elastic modules for cable entries, pipe penetrations or the like
US11489324B2 (en) Extension frame
RU2295814C2 (ru) Рамка
CN211805768U (zh) 模块保持器工具

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110512