PL203971B1 - Papieros ulegający biodegradacji o podwójnej gęstości i sposób wytwarzania papierosa ulegającego biodegradacji o podwójnej gęstości - Google Patents
Papieros ulegający biodegradacji o podwójnej gęstości i sposób wytwarzania papierosa ulegającego biodegradacji o podwójnej gęstościInfo
- Publication number
- PL203971B1 PL203971B1 PL373307A PL37330703A PL203971B1 PL 203971 B1 PL203971 B1 PL 203971B1 PL 373307 A PL373307 A PL 373307A PL 37330703 A PL37330703 A PL 37330703A PL 203971 B1 PL203971 B1 PL 203971B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- tobacco
- cigarette
- filter
- mouthpiece
- density
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A24—TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
- A24D—CIGARS; CIGARETTES; TOBACCO SMOKE FILTERS; MOUTHPIECES FOR CIGARS OR CIGARETTES; MANUFACTURE OF TOBACCO SMOKE FILTERS OR MOUTHPIECES
- A24D1/00—Cigars; Cigarettes
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A24—TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
- A24D—CIGARS; CIGARETTES; TOBACCO SMOKE FILTERS; MOUTHPIECES FOR CIGARS OR CIGARETTES; MANUFACTURE OF TOBACCO SMOKE FILTERS OR MOUTHPIECES
- A24D3/00—Tobacco smoke filters, e.g. filter-tips, filtering inserts; Filters specially adapted for simulated smoking devices; Mouthpieces for cigars or cigarettes
- A24D3/04—Tobacco smoke filters characterised by their shape or structure
Landscapes
- Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest papieros ulegający biodegradacji o podwójnej gęstości i sposób wytwarzania papierosa ulegającego biodegradacji o podwójnej gęstości.
Dokładniej przedmiotem niniejszego wynalazku jest papieros ulegający biodegradacji, papieros o podwójnej gęstości zawierający dwie części, pręcik tytoniowy i ustnik, połączone wzdłużnie ze sobą oraz sposób wytwarzania papierosa o podwójnej gęstości i wyrobów, takich jak papierosy o dużej gęstości, prymki tytoniu do żucia i inne kombinacje.
Papierosy obecnie dostępne na rynku krajowym i międzynarodowym mogą być podzielone na dwie kategorie, a konkretnie na papierosy jednorodne (bez filtra) i papierosy z filtrem. Papierosy są wykonywane w różnych rozmiarach, jeśli chodzi o średnicę i długość. Koszt papierosów jednorodnych jest znacznie niższy. Te „papierosy jednorodne” przyciągają dwa typy palaczy - „palaczy młodocianych pragnących podnieść swoją pozycję” i „palaczy papierosów z filtrem” optujących za niższymi kosztami papierosów.
Papierosy bez filtra posiadają tytoń o normalnej gęstości na całej długości papierosa. Z powodu braku filtra luźne cząsteczki tytoniu często wchodzą do jamy ustnej palacza. Papieros bez filtra często rozmięka na końcu służącym do zaciągania się, czyli końca ustnikowego z powodu stałego kontaktu z ustami palacza. Ponadto, z powodu wzglę dnie luź nej gęstoś ci upakowania tytoniu i utraty czą steczek tytoniu z końca ustnikowego, papieros często traci swoją sztywność.
Papierosy z filtrem zawierają tytoń o normalnej gęstości wraz z włóknami syntetycznymi. Końcówka filtrująca w papierosie z filtrem zawiera materiał włóknisty przymocowany do pręcika tytoniowego o normalnej gęstości. Materiałem włóknistym może być celuloza, pakuły octanowe, pakuły polipropylenowe, albo dowolny inny znany rodzaj syntetycznego materiału włóknistego. Takie papierosy z filtrem nie podlegają biodegradacji i wymagają specjalnego wyposażenia do produkcji papierosów, oraz dodatkowo papierosy te są droższe od papierosów bez filtra.
Znany jest ze zgłoszenia patentowego USA nr 09/988,828 papieros z filtrem zawierający filtr tytoniowy, w którym skrętka tytoniu jest owinięta przez bibułkę papierosową. Zastosowany tytoń jest wytwarzany bez stosowania średnich pociętych i walcowanych łodyg i bez regenerowanego tytoniu o szerokoś ci przycię tej od 0,3 do 0,6 mm, a filtr posiada gę stość upakowania tytoniu wynosząc ą od 350 do 400 g/cm3.
Znany jest ze zgłoszenia patentowego nr EP 1250 854 A1 papieros o zmniejszonej zawartości substancji trujących zawierający dodatek hydratu soli podwójnej chlorku żelazawo-żelazowego do tytoniu, oraz filtr papierosowy reagujący z nikotyną w celu utworzenia soli, która nie będzie pochłonięta przez błony śluzowe w układzie oddechowym palacza dla zminimalizowania zatrucia.
Znany jest z opisu patentowego nr EP 1032282 filtr dla wyrobów tytoniowych, a zwłaszcza papierosów, wykonany z włókniny celulozowej za pomocą technologii produkcji „air-laid (układania powietrznego) i spiralnie zwiniętej.
Znany jest z opisu patentowego nr EP 1032283 opisuje papieros z filtrem zawierający filtr ulegający biodegradacji i skrętkę tytoniu otoczoną bibułką papierosową, filtr celulozowy z włókniny wykonanej technologią „air-laid (układanej powietrznie) o normalnej zdolności zatrzymywania i obszar wentylacyjny filtra rozciągający się w kierunku obwodu. Papieros z filtrem posiada następującą kombinację cech. Filtr posiada znaczną zdolność zatrzymywania kondensatu wynoszącą 40 - 60%; włóknista celuloza nie jest pofałdowana, stosunek wydajności nikotyny przez kondensat skrętki tytoniowej mieści się w zakresie od 0,6 do 0,9 (nikotyna * 10/kondensat), gęstość pozorna mieszaniny tytoniowej skrętek tytoniu mieści się w zakresie od 200 do 250 mg/ml, wyciągnięcie skrętek tytoniu, jest pomiędzy 45 i 65 mmw, podczas pomiaru w postaci zamkniętej WS, przepuszczalność powietrzna bibułki papierosowej wynosi 20 - 50 jednostek CORESTA, a stopień wentylacji filtra wynosi 15 - 50%.
Znany jest z publikacji międzynarodowej nr WO 01/58290 A1 filtr papierosowy do łatwego usuwania szkodliwych substancji, takich jak nikotyna i smoła pochodząca z dymu papierosowego. Podczas wdychania filtr może odfiltrować szkodliwe składniki, takie jak nikotyna i smoła zawarta w dymie papierosowym, poprzez filtr przedni, siatkę filtrującą impregnowaną bylicą, korpus rozpraszający, siatkę filtrującą impregnowaną żywicą sosnową, a następnie filtr tylny. Dodatkowo filtr, który zawiera wewnątrz bylicę i żywicę sosnową, pomaga w ochronie zdrowia palacza, jak również umożliwia palaczowi normalne odczucia podczas wdychania, co wynika z aromatycznych właściwości bylicy i żywicy sosnowej impregnowanej w siatkach filtrujących znajdujących się wewnątrz filtra.
PL 203 971 B1
Filtry papierosowe zaprojektowane w celu filtrowania substancji szkodliwych, takich jak nikotyna i smoła, są umieszczone na jednym końcu papierosa. Filtry takie są sklasyfikowane w kilka następujących typów. Tradycyjne filtry papierosowe są sklasyfikowane zgodnie z ich konstrukcją jako filtry pojedyncze, składające się z jednego zintegrowanego filtra, filtry podwójne, ukształtowane poprzez liniowe rozmieszczenie dwóch segmentów filtra, oraz filtry wielokrotne, uformowane poprzez liniowe rozmieszczenie wielu różnych rodzajów segmentów filtra. Filtry te są także sklasyfikowane zgodnie z materiał em filtrów jako filtry wł ókniste, chemiczne filtry ziarniste i wę glowe filtry ziarniste. W rozwią zaniach wcześniejszych filtry włókniste umożliwiały niebezpiecznym materiałom zawartym w dymie papierosowym po prostu przejście przez ich matrycę włókien, a stąd nie można się było spodziewać dużego efektu. Niemniej jednak filtry włókniste, a zwłaszcza te naładowane ziarnami węglowymi albo chemicznymi w celu usuwania nikotyny i smoły, były najbardziej preferowane i szeroko stosowane jako filtry papierosowe.
Tradycyjnie urządzenie do wytwarzania pręcików papierosowych posiada rozdzielacz, który dostarcza podzielone cząstki liści tytoniu, podzielone arkusze regenerowanego tytoniu i/lub fragmenty sztucznego tytoniu do strefy powstawania strumienia, w której cząstki tworzą ciągły strumień. Taki strumień zawiera nadmiar materiału włóknistego i jest przetwarzany na ciągły pręcik podczas przemieszczania się wraz z przenośnikiem przez urządzenie przycinające albo wyrównujące, które usuwa nadmiar materiału. Powstały pręcik (nazywany także wypełniaczem) jest następnie zagęszczany i owijany w pas bibuł ki papierosowej albo innego materiał u odpowiedniego do zawijania, w celu formowana wraz z pasem pręcika papierosowego, który jest dzielony (na przykład za pomocą tradycyjnego odcinania) na sekcje o długości jednostkowej albo o długości wielokrotnej. Uzyskane w ten sposób papierosy są dostarczane do magazynu, urządzenia pakującego albo urządzenia mocującego filtr. Pewne typy sekcji filtra pręcików są albo mogą być wytwarzane w podobny sposób, za wyjątkiem tego, że materiał włóknisty, który tworzy strumień, jest substancją, która przechwytuje przypuszczalnie szkodliwe składniki dymu tytoniowego, kiedy stanowi on składnik ustnika filtrującego o kształcie pręcika w papierosie z filtrem.
Celem wynalazku jest opracowanie papierosa z filtrem posiadającym część filtrującą, która nie podlega biodegradacji, która zasadniczo zmniejsza zawartość elementów smoły i nikotyny, oraz posiada większą zawartość chlorku.
Celem wynalazku jest opracowanie papierosa z filtrem, który jest równocześnie tani i przyjazny dla środowiska.
Jeszcze innym celem wynalazku jest opracowanie papierosa ulegającego naturalnej biodegradacji, posiadającego profil dostarczania dymu porównywalny z papierosem z filtrem syntetycznym.
Kolejnym celem wynalazku jest opracowanie efektywnego ekonomicznie sposobu wytwarzania pręcika tytoniowego o dużej gęstości i dalszych opcji użytkowych wyrobu, takich jak papierosy o dużej gęstości, prymki tytoniu do żucia i inne kombinacje.
Dalszym celem wynalazku jest zapewnienie satysfakcji porównywalnej z tą dla tradycyjnego papierosa z filtrem, faktycznie bez posiadania filtra syntetycznego w papierosie.
Niniejszy wynalazek zapewnia ulegający biodegradacji, przyjazny dla środowiska, efektywny ekonomicznie papieros z filtrem, który eliminuje zagrożenia dla zdrowia.
Ulegający biodegradacji o podwójnej gęstości zawierający pręcik tytoniowy albo wypełniacza i ustnik połączone ze sobą wzdłużnie w stosunku 5:1, według wynalazku charakteryzuje się tym, że pręcik tytoniowy jest mieszaniną tytoniu owiniętą w bibułkę papierosową o spadku ciśnienia 22 do 50 mm słupa wody, a ustnik zawiera przynajmniej pocięte i walcowane cząstki spęcznianych włókien o gę stości przynajmniej 0,28/cm3, owinię te w porowatą bibułk ę o wartoś ci spadku ciś nienia wody przynajmniej 100 mm słupa wody.
Korzystnie, mieszanina tytoniu zawiera 75 do 85% blaszek i 15 do 25% spęcznianych włókien łodyg (CRS).
Korzystnie, blaszki stanowią tytoń o normalnej gęstości o wartości 4 - 6 cm3/gm przy lotności pieca o wielkości 12,5%, a korzystnie 5 - 6 cm3/gm przy lotności pieca o wielkości 12,5%.
Korzystnie, spęczniane łodygi posiadają wartość 4 - 7 cm3/gm przy lotności pieca o wielkości 12,5%, a korzystnie 6 - 7 cm3/gm przy lotności pieca o wielkości 12,5%.
Korzystnie, spadek ciśnienia w pręciku tytoniowym albo wypełniacza wynosi 5 - 9 mm słupa wody na końcu z wypełniaczem, podczas gdy spadek ciśnienia w ustniku wynosi 3 - 4 mm słupa wody.
Korzystnie, spęczniana łodyga stanowi środkowe żebro liścia tytoniowego, posiadające najniższą zawartość nikotyny i najwyższą zawartość chlorku.
PL 203 971 B1
Korzystnie, ustnik jest owinięty w porowatą bibułkę odporną na ogień w porównaniu z bibułką papierosową z pręcika wypełniacza.
Korzystnie, wspomniany ustnik zawiera mieszaninę włókien tytoniowych, pyłu tytoniowego ze spoiwami, oraz tytoniu gorszego gatunku.
Sposób wytwarzania papierosa ulegającego biodegradacji o podwójnej gęstości, według wynalazku charakteryzuje się tym, że:
- ł odygę liś ci tytoniowych poddaje się tradycyjnemu procesowi uzdatniania przez 10 do 20 minut w temperaturze 30 - 40°C, dla równomiernego usunię cia wilgoci;
- wychłodzone łodygi przepuszcza się przez tunel uzdatniający albo przez urządzenie spłaszczające lub walec, dla spłaszczenia łodyg; tnie się łodygi na małe cząsteczki o rozmiarze 30 do 180 cpi; tnie się małe cząsteczki w rozprężającym ogrzewanym tunelu w temperaturze 100 do 103°C przez okres 20 do 30 sekund; cząsteczki przepuszcza się przez suszarkę i sortownik, dla uzyskania pociętych i walcowanych łodyg (CDRS); ochładza się CDRS w temperaturze pokojowej poprzez przechowywanie w pudłach z nawilżaczem walcowym; owija się ochłodzone pocięte i powalcowane łodygi w bibułkę do owijania filtra, dla uzyskania ustnika z filtrem; przetwarza się koniec z wypełniaczem albo tytoniem z tytoniem w tradycyjny sposób; mocuje się ustnik w tradycyjny sposób, dla uzyskania ulegającego biodegradacji papierosa z filtrem.
Według wynalazku ulegający biodegradacji papieros o podwójnej gęstości, charakteryzuje się tym, że pręcik tytoniowy o określonej długości owiniętego w bibułkę papierosową, przy czym zawarty tytoń jest upakowany z dużą gęstością na określonej długości końca służącego do zaciągania, oraz z normalną gęstością na pozostałej części długości, aż do przeciwległego końca.
Tytoń zawarty na wspomnianym końcu o dużej gęstości zawiera przede wszystkim mieszaninę pociętych i walcowanych łodyg (CRS), ale może także zawierać domieszki tytoniu sortowanego, tytoniu regenerowanego, pyłu ze spoiwami albo materiałów naturalnych.
Normalna gęstość takiego pręcika mieści się w zakresie od 225 mg/cm3 do 280 mg/cm3, podczas gdy duża gęstość takiego pręcika wynosi przynajmniej 280 mg/cm3.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest przedstawiony na rysunku, który przedstawia papieros o podwójnej gęstości posiadający tytoń o normalnej gęstości na jednym końcu i tytoń o dużej gęstości na drugim końcu. Stosunek długości sekcji o normalnej i dużej gęstości może być tak skonfigurowany, aby utrzymywać spodziewany profil dostarczania dymu.
Wynalazek zapewnia polepszenie profilu dostarczania dymu w porównaniu z normalnym papierosem z filtrem syntetycznym, jak również powoduje znaczne zmniejszenie zawartości smoły i nikotyny. Dzięki tytoniowi o dużej gęstości na końcu służącym do zaciągania unika się rozmoknięcia tytoniu po włożeniu do ust, oraz wchodzenia luźnych cząsteczek tytoniu do jamy ustnej.
Papieros w 100% ulega biodegradacji i jest ekonomiczny, gdyż można zastosować tradycyjne urządzenia.
Papieros ten ma być palony od strony końca 2 o dużej gęstości i ta część tytoniu o dużej gęstości jest zakończona porowatą bibułką korkową o innym kolorze, w celu identyfikacji i umożliwienia użytkownikowi rozpoznania, że tak zakończona część papierosa stanowi część ustnikową, czyli ustnik 3.
Pręciki tytoniowe o dużej gęstości mogą być wytwarzane z materiału tytoniowego takiego jak pocięte i walcowane łodygi, tytoń sortowany, tytoń regenerowany, pył tytoniowy ze spoiwami, jak również różne kombinacje materiałów naturalnych albo powyższych.
Gęstość takiego pręcika może być wybrana zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem wyrobu. Normalnie wybrana gęstość wynosi przynajmniej 280 mg/cm3. Rysunek przedstawia pręcik tytoniowy albo wypełniacz 4, który jest mieszaniną tytoniu owiniętego w bibułkę papierosową przy spadku ciśnienia 22 do 50 mm słupa wody. Pręcik wypełniacza 4, na koniec 1, żarzący się i jest wypełniony mieszaniną tytoniową zawierającą 75 do 85% blaszek i 15 do 25% spęcznianych włókien łodyg albo pociętych i walcowanych łodyg. Blaszki stanowią tytoń o normalnej gęstości o wartości 4 - 6 cm3/gm przy lotności pieca o wielkości 12,5%, a korzystnie 5 - 6 cm3/gm przy lotności pieca o wielkości 12,5%. Ustnik 3 zawiera przynajmniej cząsteczki pociętych i walcowanych łodyg zawierające spęczniane włókna o gęstości przynajmniej 0,28/cm3, zawinięte w porowaty papier o wartości ciśnienia wody przynajmniej 100 mm. Spęczniane łodygi posiadają wartość 4 - 7 cm3/gm przy lotności pieca o wielkości 12,5%, a korzystnie 6 - 7 cm3/gm przy lotności pieca o wielkości 12,5%. Spadek ciśnienia w pręciku tytoniowym 4 wynosi 5 - 9 mm słupa wody na końcu z wypełniaczem, podczas gdy spadek ciśnienia w ustniku 3 wynosi 3 - 4 mm słupa wody. Łodyga stanowi środkowe żebro liścia tytoniowego, posiadające najniższą zawartość nikotyny i najwyższą zawartość chlorku.
PL 203 971 B1
Pręciki tytoniowe o normalnej i dużej gęstości są wytwarzane w tradycyjnym urządzeniu do wytwarzania papierosów wykorzystując normalną bibułkę papierosową jako opakowanie dla pręcika. Łodyga liścia tytoniowego jest poddana tradycyjnemu procesowi uzdatniania przez 10 do 20 minut w temperaturze 30 - 40°C, w celu równomiernego usunięcia wilgoci. Wychłodzona łodyga przechodzi przez tunel uzdatniający albo przez urządzenie spłaszczające lub walec, w celu spłaszczenia łodyg. Następnie łodyga jest cięta na małe cząsteczki o rozmiarze 30 do 180 cpi. Małe cząsteczki są cięte w rozprężają cym ogrzewanym tunelu w temperaturze 100 do 103°C przez okres 20 do 30 sekund. Cząsteczki przechodzą przez suszarkę i sortownik, w celu uzyskania pociętych i walcowanych łodyg (CRS). CRS są chłodzone w temperaturze pokojowej poprzez przechowywanie w pudłach z nawilżaczem walcowym. Ochłodzone pocięte i walcowane łodygi są owijane w bibułkę do owijania filtra, w celu uzyskania ustnika 3 z filtrem.
Pręciki wypełniacza albo tytoniowe przycięte do wymaganej długości są następnie dostarczane do urządzenia składającego, a celem tej jednostki jest składanie petów filtra o normalnej i dużej gęstości w stosunku 5:1.
Urządzenie składające dalej przycina pręciki o dużej gęstości na odpowiednie części, normalnie 4 do 6 części nazywanych „prymkami”, ale możliwe są także inne kombinacje. Potem następuje składanie tych „prymek” z normalnym pręcikiem tytoniowym i nałożenie na nie bibułki końcówkowej o odpowiedniej szerokości, rozmiarze i kolorze. Bibułka końcówkowa albo banderola prymki może mieć normalną albo względnie dużą porowatość, w celu zapewnienia pożądanych wartości dostarczania dymu.
Ten wykonany w specjalny sposób papieros o podwójnej gęstości jest zdolny do dostarczania profilu dymu porównywalnego z dowolnym innym tradycyjnym filtrem, co wynika w sposób oczywisty z wyników testów.
Chociaż pokazano i opisano konkretne przykłady wykonania niniejszego wynalazku, to dla osób znających temat będzie oczywiste, że można dokonywać różnych innych zmian i modyfikacji bez odchodzenia od ducha i zakresu wynalazku. Ma on więc obejmować w dołączonych zastrzeżeniach patentowych wszystkie takie zmiany i modyfikacje, które mieszczą się w zakresie wynalazku.
Poniższa tabela przedstawia typowy przykład właściwości ustnika:
ŚREDNIA | MINIMALNA | MAKSYMALNA | |
WILGOĆ | 10,03 | 9,10 | 10,80 |
NIKOTYNA | 0,73 | 0,22 | 1,34 |
TRS | 10,87 | 2,61 | 20,21 |
CHLOREK | 2,70 | 1,28 | 3,59 |
Poniższa tabela przedstawia właściwości pręcika wypełniacza albo pręcika tytoniowego:
ŚREDNIA | MINIMALNA | MAKSYMALNA | |
WILGOĆ | 11,79 | 11,00 | 12,50 |
NIKOTYNA | 1,82 | 1,63 | 2,00 |
TRS | 14,60 | 12,15 | 17,12 |
CHLOREK | 0,72 | 0,49 | 0,96 |
Jest jasne, że zawartość wilgoci i nikotyny jest mniejsza w ustniku, podczas gdy zawartość TRS i chlorku jest większa w ustniku, w porównaniu z końcem wypełniacza.
Przeprowadzono pewną ilość badań analitycznych, dla porównania zawartości smoły i nikotyny w papierosach bez filtra, papierosach z filtrem i papierosach o podwójnej gęstości. Trzy tabele z wynikami analiz są podane poniżej:
Tabela 1 zawiera 3 pod-tabele przedstawiające tendencje gęstości dla papierosów mikro-jednorodnych (Tabela 1A), papierosów jednorodnych i z filtrem normalnego typu (Tabela 1B), oraz dla gatunku „King size (Tabela 1C).
Tabele 1A, 1B i 1C przedstawiają porównywalną gęstość tytoniu, która występuje w różnych gatunkach papierosów posiadających standardową długość 59 mm. Dane były pobierane przez dwa lata, to znaczy w latach 2000 i 2001. Liczby pokazują, że średnia gęstość tytoniu dla gatunku mikro-jednorodnego
PL 203 971 B1 (Tabela 1A), gatunku o rozmiarze filtra (Tabela 1B) i gatunku „King size (Tabela 1C) mieści się w zakresie pomię dzy 232 mg/cm3 i 264 mg/cm3.
Tabela 2 prezentuje dane analityczne pokazujące porównanie zawartości smoły i nikotyny w papierosach bez filtra i o podwójnej gęstości. Dane analityczne pokazują, że papierosy o podwójnej gęstości wykazują mniejszą zawartość smoły i nikotyny w porównaniu z papierosami bez filtra o tej samej długości.
Tabela 3 pokazuje porównanie wydajności „smoły i „nikotyny uzyskiwanej z papierosów z filtrem tradycyjnym, papierosów o podwójnej gęstości wykonanych zgodnie z niniejszym wynalazkiem, oraz jednorodnych papierosów bez filtra. Tabela wykazuje, że jakość dymu dostarczanego z papierosów o podwójnej gęstości jest porównywalna z papierosami z filtrem. Zawartość smoły w dymie z papierosa o podwójnej gęstości o obwodzie 24,44 mm jest nieco wyższa niż zawartość smoły w papierosie z filtrem o obwodzie 24,46 mm.
T a b e l a 1A
TENDENCJA GĘSTOŚCI DLA GATUNKÓW MIKRO-JEDNORODNYCH | ||||||||||||||||
GATUNEK 59 mm Gatunki | Miesiąc Rok | STY | LUT | MAR | KWI | MAJ | CZE | LIP | SIE | WRZ | PAZ | LIS | GRU | ŚR. | MIN | MAX |
Cav Super | 2001 | 259 | 261 | 254 | 253 | 251 | 252 | 256 | 244 | 266 | ||||||
2000 | 256 | 259 | 257 | 250 | 251 | 266 | 254 | 244 | 260 | |||||||
FS Super | 2001 | 245 | 272 | 257 | 252 | 255 | 250 | 258 | 250 | 250 | 254 | 245 | 272 | |||
2000 | 250 | 256 | ||||||||||||||
RW Super | 2001 | 255 | 254 | 264 | 260 | 246 | 253 | 233 | 249 | 248 | 255 | 271 | 253 | 233 | 278 | |
2000 | 258 | 241 | 254 | 278 | 251 | 266 | 262 | 243 | 245 | 245 | 247 | 242 | ||||
Bristol Std | 2001 | 274 | 271 | 246 | 264 | 246 | 274 | |||||||||
2000 | ||||||||||||||||
Capstan Super | 2001 | 246 | 233 | 240 | 233 | 246 | ||||||||||
2000 | ||||||||||||||||
Scissors Standard | 2001 | 268 | 260 | 258 | 247 | 268 | ||||||||||
2000 | 247 |
T a b e l a 1B
TENDENCJA GĘSTOŚCI DLA GATUNKÓW JEDNORODNYCH I Z NORMALNYM FILTREM | ||||||||||||||||
GATUNKI | Miesiąc Rok | STY | LUT | MAR | KWI | MAJ | CZE | LIP | SIE | WRZ | PAZ | LIS | GRU | ŚR. | MIN | MAX |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
CVGL 69 mm | 2001 | 261 | 267 | 253 | 257 | 260 | 267 | 255 | 263 | 263 | 263 | 260 | 247 | 267 | ||
2000 | 263 | 247 | 265 | 257 | 261 | 250 | 261 | 265 | ||||||||
RW Plain 67 mm | 2001 | 270 | 273 | 245 | 272 | 249 | 249 | 251 | 252 | 242 | 273 | |||||
2000 | 245 | 243 | 247 | 244 | 251 | 245 | 253 | 255 | 255 | 244 | 242 | |||||
Scissors Plain - 68 mm | 2001 | 245 | 248 | 238 | 247 | 245 | 268 | 248 | ||||||||
2000 |
PL 203 971 B1 cd. tabeli 1B
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
FS Special | 2001 | 254 | 259 | 254 | 257 | 255 | 263 | 267 | 278 | 262 | 260 | 262 | 266 | 260 | 254 | 278 |
2000 | 254 | 255 | 254 | 257 | 255 | 262 | 255 | 267 | 264 | 255 | 270 | 258 | ||||
FS Premier | 2001 | 260 | 260 | 257 | 259 | 256 | 258 | 256 | 271 | 260 | 261 | 264 | 262 | 260 | 249 | 271 |
2000 | 254 | 261 | 257 | 260 | 249 | 265 | 257 | 264 | 267 | 252 | ||||||
RW Flake | 2001 | 257 | 253 | 254 | 261 | 261 | 265 | 265 | 266 | 252 | 258 | 267 | 258 | 244 | 267 | |
2000 | 251 | 255 | 244 | 258 | 255 | 264 | 250 | 255 | 265 | 257 | 265 | 263 | ||||
GF Premium | 2001 | 250 | 263 | 254 | 254 | 255 | 256 | 261 | 257 | 258 | 250 | 266 | ||||
2000 | 256 | 263 | 266 | 261 | 257 | 262 | ||||||||||
Willis Flake | 2001 | 256 | 255 | 262 | 265 | 261 | 255 | 274 | ||||||||
2000 | 256 | 264 | 274 | 256 |
T a b e l a 1C
TENDENCJA GĘSTOŚCI DLA GATUNKÓW „KING SIZE | ||||||||||||||||
GATUNKI | Miesiąc Rok | STY | LUT | MAR | KWI | MAJ | CZE | LIP | SIE | WRZ | PAZ | LIS | GRU | SR. | MIN | MAX |
FS Kings | 2001 | 248 | 246 | 242 | 255 | 251 | 251 | 255 | 266 | 257 | 253 | 252 | 255 | 252 | 242 | 266 |
2000 | 250 | 247 | 254 | 248 | 246 | 252 | 255 | 255 | 257 | 249 | 257 | 248 | ||||
GF Kings | 2001 | 251 | 249 | 247 | 249 | 249 | 253 | 260 | 251 | 244 | 264 | |||||
2000 | 252 | 257 | 252 | 244 | 244 | 248 | 251 | |||||||||
Classic Kings | 2001 | 264 | 244 | 252 | 249 | 244 | 255 | |||||||||
2000 | 247 | 255 | 244 | 251 | ||||||||||||
BH Sp | 2001 | 242 | 233 | 236 | 242 | 233 | 249 | |||||||||
2000 | 249 | 246 | 245 | |||||||||||||
555 Kings | 2001 | 244 | 244 | 243 | 245 | |||||||||||
2000 | 246 | 245 | ||||||||||||||
Marlboro Lights | 2001 | 225 | 233 | 235 | 232 | 225 | 235 | |||||||||
2000 | 235 |
Tabela 2
RAPORT Z ANALIZY mm
Pap. o podwójnej
14.02.2002
Pap. jednorodne gęstości
Typ próbki | 59 x 24,50 PL (GĘST. 262 mg/cm3) | 59 x 24,50 x 11 mm CRS (GĘST. 262 mg/cm3) | |||||||
Test | 1 | 2 | 3 | 4 | śr. | 1 | 2 | śr . | |
Smoła wg ISO | mg/pap. | 16,9 | 17,4 | 16,3 | 15,9 | 16,6 | 15,5 | 15,2 | 15,4 |
Nikotyna | mg/pap. | 1,43 | 1,57 | 1,47 | 1,48 | 1,49 | 1,26 | 1,27 | 1,27 |
Dł. pap. | mm | 59 | 59 | 59 | 59 | 59 | 59 | 59 | 59 |
Dł./typ filtra | mm | - | - | - | - | - | 11/CRS | 11/CRS | 11/CRS |
Obwód | mm | 24,57 | 24,57 | 24,57 | 24,57 | 24,44 | 24,43 | 24,44 | |
Gęst. przy l.p. 12,5% | mg/cm3 | 259 | 261 | 263 | 261 | 259 | 263 | 261 |
PL 203 971 B1 mm
Pap. jednorodne
Pap. o podwójnej gęstości
Typ próbki | 69 x 24,50 PL (GĘST. 262 mg/cm3) | 69x24,50xllmm CRS (GĘST.262 mg/cm3) | ||||||||
Test | 1 | 2 | 3 | 4 | śr. | 1 | 2 | 3 | śr. | |
Smoła wg ISO | mg/pap. | 21,2 | 19,8 | 22,1 | 21,1 | 21,1 | 19,9 | 20,1 | 19,8 | 19,9 |
Nikotyna | mg/pap. | 1,81 | 1,88 | 1,85 | 1,87 | 1,85 | 1,68 | 1,62 | 1,59 | 1,63 |
Dł. pap. | mm | 69 | 69 | 69 | 69 | 69 | 69 | 69 | 69 | 69 |
Dł./typ filtra | mm | - | - | - | - | - | 11/CRS | 11/CRS | 11/CRS | |
Obwód | mm | 24,59 | 24,59 | 24,58 | 24,59 | 24,42 | 24,42 | 24,42 | ||
Gęst. przy l.p. 12,5% | mg/cm3 | 262 | 262 | 268 | 264 | 269 | 264 | 267 |
T a b e l a 3
Parametry dymu | 59 x 24,5 PL | 69 x 24,5 x 11 mm CRS | 69 x 24,5 x 11 mm CA |
Smoła wg ISO | 16,6 | 15,4 | 14,9 |
Nikotyna | 1,49 | 1,27 | 1,27 |
Obwód | 24,57 | 24,44 | 24,46 |
Zastrzeżenia patentowe
Claims (9)
1. Ulegający biodegradacji o podwójnej gęstości zawierający pręcik tytoniowy albo wypełniacza i ustnik połączone ze sobą wzdłużnie w stosunku 5:1, znamienny tym, że pręcik tytoniowy (4) jest mieszaniną tytoniu owiniętą w bibułkę papierosową o spadku ciśnienia 22 do 50 mm słupa wody, a ustnik zawiera przynajmniej pocięte i walcowane cząstki spęcznianych włókien o gęstości przynajmniej 0,28/cm3, owinięte w porowatą bibułkę o wartości spadku ciśnienia wody przynajmniej 100 mm słupa wody.
2. Papieros według zastrz. 1, znamienny tym, że mieszanina tytoniu zawiera 75 do 85% blaszek i 15 do 25% spęcznianych włókien łodyg (CRS).
3. Papieros według zastrz. 2, znamienny tym, że blaszki stanowią tytoń o normalnej gęstości o wartości 4 - 6 cm3/gm przy lotności pieca o wielkości 12,5%, a korzystnie 5 - 6 cm3/gm przy lotności pieca o wielkości 12,5%.
3
4. Papieros według zastrz. 2, znamienny tym, że spęczniane łodygi posiadają wartość 4 - 7 cm3/gm przy lotności pieca o wielkości 12,5%, a korzystnie 6 - 7 cm3/gm przy lotności pieca o wielkości 12,5%.
5. Papieros według zastrz. 1, znamienny tym, że spadek ciśnienia w pręciku tytoniowym (4) albo wypełniacza wynosi 5 - 9 mm słupa wody na końcu z wypełniaczem, podczas gdy spadek ciśnienia w ustniku (3) wynosi 3 - 4 mm słupa wody.
6. Papieros według zastrz. 2, znamienny tym, że spęczniana łodyga stanowi środkowe żebro liścia tytoniowego, posiadające najniższą zawartość nikotyny i najwyższą zawartość chlorku.
7. Papieros według zastrz. 2, znamienny tym, że ustnik (3) jest owinięty w porowatą bibułkę odporną na ogień w porównaniu z bibułką papierosową z pręcika wypełniacza.
8. Papieros według zastrz. 2, znamienny tym, że wspomniany ustnik (3) zawiera mieszaninę włókien tytoniowych, pyłu tytoniowego ze spoiwami, oraz tytoniu gorszego gatunku.
9. Sposób wytwarzania papierosa ulegającego biodegradacji o podwójnej gęstości znamienny tym, że:
- łodygę liści tytoniowych poddaje się tradycyjnemu procesowi uzdatniania przez 10 do 20 minut w temperaturze 30 - 40°C, dla równomiernego usunięcia wilgoci;
- wychłodzone łodygi przepuszcza się przez tunel uzdatniający albo przez urządzenie spłaszczające lub walec, dla spłaszczenia łodyg; tnie się łodygi na małe cząsteczki o rozmiarze 30 do 180 cpi; tnie się małe cząsteczki w rozprężającym ogrzewanym tunelu w temperaturze 100 do 103°C przez okres 20 do 30 sekund; cząsteczki przepuszcza się przez suszarkę i sortownik, dla uzyskania
PL 203 971 B1 pociętych i walcowanych łodyg (CDRS); ochładza się CDRS w temperaturze pokojowej poprzez przechowywanie w pudłach z nawilżaczem walcowym; owija się ochłodzone pocięte i powalcowane łodygi w bibułkę do owijania filtra, dla uzyskania ustnika z filtrem; przetwarza się koniec z wypełniaczem albo tytoniem z tytoniem w tradycyjny sposób; mocuje się ustnik w tradycyjny sposób, dla uzyskania ulegającego biodegradacji papierosa z filtrem.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
IN319DE2002 IN192479B (pl) | 2002-03-26 | 2002-03-26 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL373307A1 PL373307A1 (pl) | 2005-08-22 |
PL203971B1 true PL203971B1 (pl) | 2009-11-30 |
Family
ID=28053437
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL373307A PL203971B1 (pl) | 2002-03-26 | 2003-03-25 | Papieros ulegający biodegradacji o podwójnej gęstości i sposób wytwarzania papierosa ulegającego biodegradacji o podwójnej gęstości |
Country Status (10)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US20040003822A1 (pl) |
EP (1) | EP1528868B1 (pl) |
AR (1) | AR039147A1 (pl) |
AT (1) | ATE341235T1 (pl) |
AU (1) | AU2003217446A1 (pl) |
DE (2) | DE20309178U1 (pl) |
IN (1) | IN192479B (pl) |
PL (1) | PL203971B1 (pl) |
TW (1) | TW200304360A (pl) |
WO (1) | WO2003079829A1 (pl) |
Families Citing this family (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB0624771D0 (en) | 2006-12-12 | 2007-01-17 | British American Tobacco Co | A smoking article and a method and apparatus for the manufacture of smoking articles |
US8434498B2 (en) * | 2009-08-11 | 2013-05-07 | R. J. Reynolds Tobacco Company | Degradable filter element |
US20120318286A1 (en) * | 2010-03-31 | 2012-12-20 | Greenbutts Llc | Biodegradable cigarette filter and methods for making same |
GB201018310D0 (en) * | 2010-10-29 | 2010-12-15 | British American Tobacco Co | Ventilated smoking article |
EP2532258B1 (en) * | 2011-06-08 | 2019-03-20 | Scandinavian Tobacco Group Lummen N.V. | A tar reducing cigar with filter section comprising expanded, cut tobacco stems |
CN103478902B (zh) * | 2013-09-13 | 2016-08-24 | 湖南中烟工业有限责任公司 | 一种卷烟复合滤棒及其制备方法 |
CN103859587A (zh) * | 2014-03-03 | 2014-06-18 | 湖南中烟工业有限责任公司 | 一种烟草材料镶嵌嘴棒 |
CN103876280A (zh) * | 2014-03-03 | 2014-06-25 | 湖南中烟工业有限责任公司 | 超细叶丝制备降焦嘴棒 |
GB201407056D0 (en) * | 2014-04-22 | 2014-06-04 | Essentra Filter Products Dev Co Pte Ltd | Smoking article |
WO2015178995A1 (en) | 2014-05-23 | 2015-11-26 | Greenbutts Llc | Biodegradable cigarette filter tow and method of manufacture |
CN116250483B (zh) | 2015-06-26 | 2024-01-30 | 奥驰亚客户服务公司 | 用于生产烟草植物的组合物和方法以及具有改变的生物碱含量的制品 |
WO2023118847A2 (en) * | 2021-12-20 | 2023-06-29 | Nicoventures Trading Limited | An article for use in an aerosol provision system and a method of manufacturing an article |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB739002A (en) * | 1952-04-25 | 1955-10-26 | Kristinus G M B H | Improvements in or relating to filter cigarettes |
GB871102A (en) * | 1960-03-18 | 1961-06-21 | British American Tobacco Co | Improvements relating to filter cigarettes |
GB940059A (en) * | 1962-02-27 | 1963-10-23 | Manufactura De Tobacos Particu | Filter for tobacco smoke |
BE790758A (fr) * | 1971-11-04 | 1973-02-15 | Philip Morris Inc | Procede pour augmenter le volume des tiges de tabac |
DE19925968C5 (de) * | 1999-05-31 | 2005-07-14 | Reemtsma Cigarettenfabriken Gmbh | Filtercigarette mit einem Tabakfilter |
-
2002
- 2002-03-26 IN IN319DE2002 patent/IN192479B/en unknown
-
2003
- 2003-03-25 AU AU2003217446A patent/AU2003217446A1/en not_active Abandoned
- 2003-03-25 WO PCT/IN2003/000077 patent/WO2003079829A1/en active IP Right Grant
- 2003-03-25 DE DE20309178U patent/DE20309178U1/de not_active Expired - Lifetime
- 2003-03-25 PL PL373307A patent/PL203971B1/pl unknown
- 2003-03-25 AT AT03712632T patent/ATE341235T1/de not_active IP Right Cessation
- 2003-03-25 US US10/396,128 patent/US20040003822A1/en not_active Abandoned
- 2003-03-25 DE DE60308877T patent/DE60308877T2/de not_active Expired - Lifetime
- 2003-03-25 EP EP03712632A patent/EP1528868B1/en not_active Expired - Lifetime
- 2003-03-26 AR ARP030101052A patent/AR039147A1/es unknown
- 2003-03-26 TW TW092106757A patent/TW200304360A/zh unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AU2003217446A1 (en) | 2003-10-08 |
US20040003822A1 (en) | 2004-01-08 |
PL373307A1 (pl) | 2005-08-22 |
EP1528868A1 (en) | 2005-05-11 |
AR039147A1 (es) | 2005-02-09 |
TW200304360A (en) | 2003-10-01 |
IN192479B (pl) | 2004-04-24 |
WO2003079829A1 (en) | 2003-10-02 |
EP1528868B1 (en) | 2006-10-04 |
DE20309178U1 (de) | 2003-09-11 |
DE60308877T2 (de) | 2007-02-15 |
DE60308877D1 (de) | 2006-11-16 |
ATE341235T1 (de) | 2006-10-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5074320A (en) | Cigarette and cigarette filter | |
US5115823A (en) | Flavor-enhancing smoking filter | |
US4700726A (en) | Cigarette rods having segmented sections | |
US7975704B2 (en) | Smoking article | |
EP2378903B1 (en) | Filter cigarillo | |
EP1845809B1 (en) | Slim cigarette | |
US4759380A (en) | Filter cigarette having segmented sections | |
PL203971B1 (pl) | Papieros ulegający biodegradacji o podwójnej gęstości i sposób wytwarzania papierosa ulegającego biodegradacji o podwójnej gęstości | |
EP0885570B2 (en) | Cigarette with a dual-structure filter | |
US5076294A (en) | Filter cigarette | |
KR102085772B1 (ko) | 흡연 물품 | |
HU215714B (hu) | Ventilált füstszűrős cigaretta | |
CA2023272C (en) | Smoking articles | |
PL194226B1 (pl) | Wyrób tytoniowy zawierający filtr | |
AU601977B2 (en) | Improvements relating to smoking articles | |
JPH08505051A (ja) | フィルタシガレット | |
US20050161055A1 (en) | Filter unit for filter-cigarettes and filter cigarettes | |
IE45866B1 (en) | Smoking article | |
CA2069078C (en) | Smoking articles | |
US20220151284A1 (en) | Smoking article | |
AU667692B2 (en) | Multiple-smoking cigarette system | |
KR20230168303A (ko) | 순면 부직포를 포함하는 흡연물품용 필터 및 이를 포함하는 흡연물품 | |
US5996587A (en) | Smoking articles |