PL203769B1 - Elektrokinetyczny sposób ochrony wód gruntowych, poprawy stanu gleby i/lub własności inżynieryjnych gleby oraz jego zastosowanie - Google Patents

Elektrokinetyczny sposób ochrony wód gruntowych, poprawy stanu gleby i/lub własności inżynieryjnych gleby oraz jego zastosowanie

Info

Publication number
PL203769B1
PL203769B1 PL374485A PL37448503A PL203769B1 PL 203769 B1 PL203769 B1 PL 203769B1 PL 374485 A PL374485 A PL 374485A PL 37448503 A PL37448503 A PL 37448503A PL 203769 B1 PL203769 B1 PL 203769B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
soil
iron
sediment
electrodes
rich
Prior art date
Application number
PL374485A
Other languages
English (en)
Other versions
PL374485A1 (pl
Inventor
Andrew Brian Cundy
Laurence James Hopkinson
Original Assignee
Univ Brighton
Univ Sussex
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Brighton, Univ Sussex filed Critical Univ Brighton
Publication of PL374485A1 publication Critical patent/PL374485A1/pl
Publication of PL203769B1 publication Critical patent/PL203769B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B09DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09CRECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
    • B09C1/00Reclamation of contaminated soil
    • B09C1/08Reclamation of contaminated soil chemically
    • B09C1/085Reclamation of contaminated soil chemically electrochemically, e.g. by electrokinetics

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Placing Or Removing Of Piles Or Sheet Piles, Or Accessories Thereof (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy elektrokinetycznego sposobu ochrony wód gruntowych, poprawy stanu gleby i własności inżynieryjnych, a bardziej szczegółowo, takiego sposobu, który obejmuje strategiczne elektrokinetyczne umieszczenie bariery bogatej w żelazo w glebach, osadach i zawiesinach.
Zanieczyszczone gleby i wody gruntowe w przemyśle, przy usuwaniu odpadów i w miejscach wycieku są poważnym problemem ochrony środowiska. Chociaż gliny i muły mają tendencję do wiązania dużych ilości metali ciężkich, radionuklidów i wybranych zanieczyszczeń organicznych (Kovalick, 1995), są one stosunkowo oporne na działania przywracające prawidłowy stan za pomocą tradycyjnych technologii (np., pompowania i obróbki, wymywania zanieczyszczeń), ze względu na ich niskie przewodności hydrauliczne. Dało to impuls do znacznej ilości badań dla opracowania ekonomicznych technologii in situ, które mogą być stosowane do przywrócenia dobrego stanu gleb o małej przepuszczalności, zawierających dużą zawartość gliny. Jedną z powstałych technologii, która przykuwa znaczną uwagę jest elektrokinetyczna poprawa stanu gleby. Sposób elektrokinetyczny jest sposobem, który oddziela i ekstrahuje metale ciężkie, radionuklidy oraz zanieczyszczenia organiczne, zanieczyszczenia nieorganiczne, BTEX/ropopochodne i zanieczyszczenia radioaktywne z nasyconych i nienasyconych gleb bogatych w glinę , mułów i osadów pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego. Doświadczenia pokazały przydatność ich stosowania dla wielu organicznych, nieorganicznych i radioaktywnych odpadów (Acar i inni, 1993, Kovalick 1995; Virkutyte i inni, 2002).
Sposób elektrokinetyczny obejmuje przyłożenie prądu stałego (DC) o małym natężeniu między parą elektrod, które zostały wprowadzone do gruntu z każdej strony zanieczyszczonej masy gleby. Gdy do zanieczyszczonej gleby zostanie przyłożone pole elektryczne DC między elektrodami umieszczonymi w gruncie, zachodzi migracja naładowanych jonów. Jony dodatnie wędrują w kierunku ujemnie naładowanej katody, podczas gdy jony ujemne przyciągane są w kierunku dodatnio naładowanej anody. Wykazano, że cząsteczki niejonowe są transportowane wraz z przepływem wody wywołanym siłami elektroosmotycznymi. Elektrokinetyczna poprawa stanu jest możliwa zarówno dla nasyconych jak i nienasyconych gleb.
Dominującą i najważniejszą reakcją przenoszenia elektronów, jaka zachodzi na elektrodach podczas procesu elektrokinetycznego jest elektroliza wody. Woda gruntowa dysocjuje na elektrodach zgodnie z reakcjami:
H2O 2H+ + 1Z>O2(gaz) + 2e- (anoda)
2H2O + 2e 2OH- + H2(gaz) (katoda).
Powoduje to powstanie kwaśnego frontu (ze względu na nadmiar jonów H+) dokoła anody i frontu alkalicznego (ze względu na nadmiar jonów OH-) przy katodzie.
Prąd elektryczny wywołuje elektroosmozę i migrację jonów, które powodują ruch zarówno wody jak i zanieczyszczeń fazy wodnej pod powierzchnią z jednej elektrody do drugiej. Wywołuje on także elektroforezę, która powoduje migrację frakcji koloidalnych. Reakcjami towarzyszącymi są sorpcja, strącanie i rozpuszczanie. Zanieczyszczenia z fazy wodnej i zanieczyszczenia zdesorbowane z cząstek gleby, są transportowane w kierunku anody lub katody, zależnie od ich ładunku. W istniejących obecnie przemysłowych układach elektrokinetycznych, zanieczyszczenia ekstrahowane są zwykle przez inny drugorzędowy układ odzyskiwania lub zostają nałożone na elektrodzie. Sposoby odzyskiwania zanieczyszczeń, które przez migrację przywędrowały do elektrod, obejmują powlekanie galwaniczne, strącanie i współstrącanie, wypompowywanie otoczenia elektrody lub kompleksowanie za pomocą żywic jonowymiennych. Dla przyspieszenia ruchu zanieczyszczeń stosuje się często środki powierzchniowo czynne, środki kompleksujące i inne reagenty (Acar i inni, 1993; Virkutyte i inni, 2002). Jednak najbardziej zanieczyszczone miejsca zawierają raczej mieszaniny odpadów aniżeli pojedyncze zanieczyszczenia i to sprawia, że poprawa stanu staje się bardziej skomplikowana.
Obecnie nie ma standaryzowanych uniwersalnych rozwiązań dla poprawy stanu gruntów/osadów. Istnieje natomiast wiele technologii (np. Lasagna™, Elektro-Klean™, elektrochemiczne utlenianie gleby), z których każda ma swoje własne wymagania operacyjne i techniczne i ograniczenia (Virkutyte i inni, 2002). Wiele z tych technologii jest bardzo skomplikowane technicznie i zużywa wiele energii i ma na celu usunięcie 90% lub więcej specyficznych zanieczyszczeń, działaniem bardzo specyficznego pola elektrycznego lub warunków opartych na badaniach laboratoryjnych. Jednak w realnym środowisku do zmniejszania ilości zanieczyszczeń/zawartości zanieczyszczeń, bardziej odpowiednia i realistyczna byłaby technologia prosta technicznie i zużywająca mało energii.
PL 203 769 B1
Podczas elektrokinetycznego uzdatniania gleby konwencjonalnie stosowane są elektrody nieulegające anodowemu rozpuszczaniu. Obejmują one elektrody grafitowe, platynowe, złote i srebrne, chociaż stosuje się także tańsze elektrody wykonane z tytanu, stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych. Do elektrokinetycznej poprawy stanu i odzysku nadają się metale, takie jak ołów, chrom, kadm, miedź, uran, rtęć i cynk, oraz polichlorowane bifenyle, fenole, chlorofenole, toluen, trichloroetan i kwas octowy.
Głównymi parametrami, które wpływają na cały proces są własności gleby, głębokość położenia i typ zanieczyszczeń, koszty zakładania elektrod i wyznaczenia stref obróbki, czas czyszczenia i koszty pracy (Virkutyte i inni, 2002). Czynnikami, które wpływają na koszty elektrokinetycznego procesu poprawy stanu gleby są własności i wilgotność gleby, stężenie zanieczyszczeń, stężenia jonów nie będących jonami docelowymi i przewodność wody zawartej w porach, głębokość zanieczyszczonej gleby, wymagania dla przygotowania miejsca i koszty elektryczności (van Cauwenberghe, 1997). Zoptymalizowana pod kątem kosztów odległość między elektrodami dla układów przemysłowych wynosi dla większości gleb 3 do 6 m (Lagerman, 1993; Ho i inni, 1999). Przyjmując, że szybkość migracji zanieczyszczeń wynosi około 2 do 3 cm/dzień, okres czasu dla skutecznej poprawy stanu gruntu między elektrodami umieszczonymi w odległości 2 do 3 m wynosi rzędu 100 dni, chociaż dla skrócenia okresu poprawy stanu gleby do 10 - 20 dni stosowane są zwykłe membrany kationoselektywne i inne technologie (van Cauwenberghe 1997). Nakład kosztów związanych z programem elektrokinetycznej poprawy stanu gruntów wynosi około 40% dla konstrukcji elektrody, 10 do 15% dla elektryczności, 17% kosztów pracy, 17% dla materiałów i do 16% dla kosztów licencji i innych kosztów stał ych (Ho i inni, 1997).
Celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie ulepszonego elektrokinetycznego sposobu ochrony wód gruntowych, poprawy stanu gleby i jej własności inżynieryjnych, który jest ekonomiczny, skuteczny i elastyczny do stosowania. Sposób ten obejmuje:
• elektrokinetyczne umieszczenie w strategicznym i odległym miejscu bariery bogatej w żelazo o wymaganej geometrii, która zapewnia fizyczną i/lub chemiczną barierę dla zanieczyszczeń i polepsza własności inżynieryjne gleb i osadów (zanieczyszczonych lub innych) • wytworzenie gradientu pH/Eh w celu ponownego nadania ruchliwoś ci i/lub wył apania zanieczyszczeń w glebach, osadach i zawiesinach i • stabilizację i strategiczne odwodnienie/nawodnienie gleby/osadów/zawiesin, wymuszoną i ukierunkowaną migrację zanieczyszczonych odcieków i elektroosmotyczne usuwanie niepolarnych zanieczyszczeń.
Inaczej niż w przypadku istniejących technologii elektrokinetycznych, sposób według niniejszego wynalazku dostarcza silnego, nie-selektywnego i zużywającego mało energii sposobu zmniejszania zanieczyszczeń i zawartości, i oparty jest na naturalnych procesach mineralizacji żelaza, które zachodzą w środowisku blisko powierzchni. Dodatkowo, ponieważ układ naśladuje procesy zachodzące w naturze (np. tworzenie mis/panwi żelazowych) i żelazo jest zwykłym, głównym pierwiastkiem w skałach i układach glebowych i jest stosunkowo nietoksyczny, więc jego wpływ na środowisko jest minimalny. Ponadto samo żelazo ma dobrze udokumentowane własności wyłapywania zanieczyszczeń.
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest więc elektrokinetyczny sposób ochrony wód gruntowych, poprawy stanu gleby i/lub własności inżynieryjnych gleby, charakteryzujący się tym, że obejmuje przykładanie pola elektrycznego między elektrodami protektorowymi bogatymi w żelazo, które zostały wprowadzone w obszarach gleby, osadu lub zawiesiny zawierającej wodę, do wytworzenia gwałtownego spadku gradientu pH i Eh od warunków kwaśnych do alkalicznych, z równoczesnym strącaniem in situ trwałej warstwy bogatej w żelazo, zachodzącego na granicy między strefami kwaśną i alkaliczną.
Korzystnie gradient pH wynosi od pH 2 do pH 13.
W sposobie według wynalazku korzystnie przykłada się prąd między jedną lub więcej par elektrod wprowadzonych do gleby, osadu lub zawiesiny.
Stosowane w sposobie według wynalazku elektrody wykonane są z odlewanego żelaza, skrawków żelaza, stali nierdzewnej lub innych materiałów bogatych w żelazo, a przykładane napięcie wynosi mniej niż 0,5 wolta na cm odległości miedzy parą elektrod.
Gleba, osad lub zawiesina zawiera zanieczyszczenia organiczne, nieorganiczne i/lub radioaktywne.
Warstwa bogata w żelazo działa jak fizyczna i/lub chemiczna bariera dla zanieczyszczeń zawartych w glebie, osadzie lub zawiesinie.
PL 203 769 B1
Korzystnie żelazo strąca się miedzy dwiema lub więcej elektrodami w postaci zwartej nieprzepuszczalnej warstwy lub powłoki, która wiąże cząstki gleby/osadu lub w postaci powłoki rozproszonej na ziarnach mineralnych.
W sposobie według wynalazku wytworzenie gradientu pH/Eh powoduje ruchliwość, uwalnianie i/lub wyłapywanie zanieczyszczeń zawartych w glebie, osadzie lub zawiesinie.
Dalszym przedmiotem wynalazku jest zastosowanie sposobu określonego powyżej do przeprowadzenia stabilizacji i/lub strategicznego odwodnienia/nawodnienia gleby, osadu i/lub zawiesiny, polepszenia własności fizycznych gleby i osadów dla celów inżynieryjnych, wymuszonej i bezpośredniej migracji zanieczyszczonych wycieków i/lub elektroosmotycznego wypierania niepolarnych zanieczyszczeń.
Sposób według wynalazku odznacza się zwiększeniem ruchliwości i rozpuszczalności zanieczyszczeń przez nadanie ładunku elektrycznego i równoczesnego zatrzymania ich migracji albo przez ich unieruchomienie na elektrochemicznie wytworzonej warstwie żelaza, która strąca się w obrębie powierzchni podlegającej obróbce lub poprzez wymuszone strącanie spowodowane przyłożonym polem Eh/pH. To rozwiązanie jest różne od innych technologii poprawy stanu, ponieważ jest ukierunkowane na rozmyślne wytworzenie warstwy żelaza in situ między anodą i katodą, która równocześnie dostarcza bariery chemicznej i fizycznej; wykorzystuje niskie napięcie, typowo mniejsze niż 0,5 wolta na centymetr odległości między elektrodami (z małym zapotrzebowaniem na energię), w celu wytworzenia silnego gradientu pH/Eh w glebach i osadach; stosuje ekonomiczne protektorowe materiały na anody i katody; może spowodować, przez różnicowanie odwadniania, kontrolowane zróżnicowanie osiadania i zmniejszenie przepuszczalności; i może być wywołana w naturalnych i przemysłowych materiałach laboratoryjnej skali czasu. W przeciwieństwie do tego, obecne technologie przemysłowe mają wymagania prądowe większe o kilka rzędów wielkości, obecnie unikają wytwarzania gradientu pH i strącania żelaza lub zanieczyszczeń w glebie lub osadach (np. obecne technologie elektrokinetyczne) lub stosują czyszczenie/składowanie ex situ; lub są trudnymi technologiami inżynieryjnymi (np. przepuszczalne bariery reaktywne).
Niniejszy wynalazek jest niskonapięciową (<0,5 V/cm, w większości przypadków mniej niż 0,2 V/cm) technologią opartą na technice elektrochemicznej, która wykorzystuje elektrokinetykę do wytworzenia silnego gradientu pH (typowo od pH 2 - pH 13) i gradientu Eh w glebach, osadach i mułach, destabilizację/rozpuszczanie minerałów i wymuszenie strącania in situ trwałej warstwy bogatej w ż elazo. Wewnętrzne pole elektryczne wielkości stosowanej w sposobie według niniejszego wynalazku zwykle występuje naturalnie w skałach i kawałkach zanieczyszczeń i może wynikać z szeregu warunków. Typowym wynikiem tego zjawiska jest elektryczne wytworzenie syderytu w niescalonych osadach (np. Jacob i inni, 1996). Takie warstwy, które spotykane są w wielu układach geologicznych, mogą powstawać, kiedy zachodzi elektrolityczna dysocjacja wody, z wytworzeniem strefy anodowej odznaczającej się jonami kwasowymi (pH 2,0-2,5) i strefy katodowej odznaczającej się jonami alkalicznymi (pH 10,5-11,5). W wyniku różnicy potencjałów, powstaje ostra strefa graniczna, w której występuje ostra zmiana pH od 2,5 do 8. Gdy w układzie znajduje się wystarczająco dużo żelaza, w układzie zachodzi spontaniczne strącanie nierozpuszczalnych wodorotlenków i tlenków metali (głównie żelaza) w miejscu tego „skoku pH (Jacob i inni, 1996). Może znajdować się tam niewielka ilość naturalnego (zero-wartościowego) żelaza. W naturalnych osadach, takie warstwy bogate w trójwartościowe żelazo(III) są zwykle słabo krystaliczne lub bezpostaciowe (np. Hopkinson i inni, 1998).
Sposób według niniejszego wynalazku naśladuje w ten sposób te naturalne procesy mineralizacji żelaza(III), lecz raczej w doświadczalnej a nie geologicznej skali czasowej, przez przyłożenie bezpośredniego napięcia elektrycznego do elektrod w celu wytworzenia warstw mineralnych faz żelaza (III) w osadach i kolumnach gleby i w celu zużytkowania ich własności absorpcyjnych dla wyłapania lub obniżenia poziomu zanieczyszczeń z fazy wodnej lub wyekstrahowanych z cząstek gleby podczas ich migracji w przyłożonym polu elektrycznym. Świeżo strącone bezpostaciowe lub słabo krystaliczne stałe osady bogate w żelazo typu wytworzonego tym sposobem są wyjątkowo skutecznymi wyłapywaczami całego szeregu metali ciężkich, radionuklidów i zanieczyszczeń organicznych w wielu środowiskach (Bendell-Young i Harvey, 1992, Cundy i Croudace 1995). Zero-wartościowe żelazo jest samo ważnym katalizatorem odchlorowywania toksycznych chlorowanych związków alifatycznych (Haran i inni, 1996). Ponadto, ponieważ sposób ten wytwarza silnie kwasowe warunki na anodzie i silnie alkaliczne warunki na katodzie, zanieczyszczenia związane z cząstkami gleby lub cząstkami osadu (takie jak radionuklidy lub metale ciężkie), które są rozpuszczalne w warunkach kwasowych lub zasadowych ulegają solubizacji i zmuszone są do migracji w kierunku odpowiedniej elektrody, gdzie strącają się one lub ulegają współstrącaniu w warstwie żelazowej. W istocie, niniejszy wynalazek dostarcza spoPL 203 769 B1 sobności „wypłukania zanieczyszczeń z obszarów zanieczyszczonego osadu i ponownego wyłapania ich i zatężenia w tych obszarach lub w obszarach przylegających do warstwy żelaza. Stwarza to możliwość oczyszczenia in situ zanieczyszczonych gleb, osadów i mułów. Można uzyskać oczyszczenie całej objętości gleby między elektrodami i unika się elektrolitycznego osadzania zanieczyszczeń na elektrodach przez proste odwrócenie polarności elektrod w regularnych odstępach czasu.
Rozwiązanie zawarte w sposobie według niniejszego wynalazku jest różne od istniejących technologii poprawy stanu in situ, takich jak przepuszczalne bariery reaktywne tym, że zamiast głównie wyłapywać zanieczyszczenia z roztworu, obecnie układ powoduje przejście zanieczyszczeń do roztworu przed ich następnym wyłapaniem przez reaktywną warstwę/przyłożony gradient Eh/pH, oczyszczając w ten sposób zanieczyszczoną glebę oraz wody gruntowe. Różni się on od istniejących technologii elektrokinetycznych tym, że stosuje ekonomiczne elektrody (na przykład elektrody wykonane z odlewanego żelaza, skrawków żelaza, stali nierdzewnej lub innych materiałów bogatych w ż elazo), ma mał e wymagania prądowe i co najbardziej znaczą ce, róż ni się celowym wytwarzaniem warstwy żelaza w obrabianym materiale o własnościach sorpcyjnych. Stąd, technologia elektrokinetyczna opisana w opisie jest innowacyjna i wyraźnie różni się od innych układów obróbki elektrokinetycznej. Strącana warstwa żelaza, reprezentuje znacznie więcej niż tylko chemiczny zbiornik dla toksycznych zanieczyszczeń uwalnianych z kolumny osadu poprzez utlenianie i redukcję i reakcje pod wpływem pH. Proces elektrokinetyczny, który ukierunkowany jest na wytworzenie warstwy żelaza, może być także stosowany do polepszenia własności inżynieryjnych i znacznie zmniejsza przepuszczalność gleb i osadów przez zróżnicowane odwadnianie glin i wytworzenie warstwy żelaza. Stąd elektrokinetyczne strącanie jonów żelaza(III) oznacza sposób fizycznego uwięzienia wycieków odpadów, dostarczając reaktywnej bariery dla wycieków ciekłych odpadów, które mogą zostać ponownie uszczelnione i umocnione przez okresowe przykładanie prądu elektrycznego (na przykład do fizycznego wyłapywania i pochłaniania wycieków, które przesączyły się przez podstawową wykładzinę ze składowiska odpadów). Dodatkowo, sposób oferuje możliwość, przez strategiczne odwodnienie lub nawodnienie gleb i osadów i wytworzenie warstwy żelaza, nawadnianie i stabilizowanie gleb dla cywilnych zastosowań inżynieryjnych (np. w pracach budowlanych). Istniejące technologie odwadniania obejmują całkowite odwodnienie zawiesin o dużej objętości (np. Lament-Black 2001), podczas gdy niniejsza technologia stosowana jest in situ do strategicznego odwodnienia lub nawodnienia i wzmocnienia lub ogólnego polepszenia własności inżynieryjnych fragmentów gleby i w ten sposób obejmuje duży zakres możliwych cywilnych inżynieryjnych zastosowań (takich jak obróbka miejsc osiadania gruntu).
Sposób według niniejszego wynalazku może znaleźć bezpośrednie zastosowanie w odniesieniu do integralności wykładzin na składowiskach odpadów, technologiach przepuszczalnych barier reaktywnych oraz układach lejów i bram, kontrolowania osiadania, polepszania własności inżynieryjnych gleb i osadów, poprawy stanu zanieczyszczonych pól (gruntów i osadów) oraz oczyszczania zanieczyszczonych przemysłowych osadów ściekowych i zawiesin. Konsekwentnie, znaczne zainteresowanie i potencjalną korzyść uzyska wiele organizacji, na przykład organizacje ochrony środowiska, spółki wodne i operatorzy składowisk odpadów, cywilni konsultanci inżynieryjni i ochrony środowiska oraz spółki paliwa nuklearnego.
Sposób według niniejszego wynalazku wykazuje wiele niespodziewanych i znacznych korzyści w porównaniu z innymi technologiami przemysłowymi. W porównaniu z technologiami przepuszczalnych barier reaktywnych dostarcza on uszczelniającej się bariery bogatej w żelazo, która może być umieszczona w odległym miejscu (bez inżynierii) w miejscach obróbki i miejscach z infrastrukturą do fizycznego i chemicznego hamowania podpowierzchniowej migracji zanieczyszczeń i może ukierunkowywać podpowierzchniowy przepływ zanieczyszczeń. W porównaniu z przemysłowymi technologiami elektrokinetycznej poprawy stanu, sposób ten ma o kilka rzędów mniejsze wymagania energetyczne i koszty elektrod, nie angażuje stosowania potencjalnie toksycznych roztworów kondycjonujących, może powodować ponowny ruch zanieczyszczeń z fazy stałej i równoczesne wyłapywanie zanieczyszczenia z fazy ciekłej i może być stosowany w miejscu obróbki lub w miejscach posiadających infrastrukturę.
Stosowane niskie napięcie, sprzężone z elastycznością zapewnianą przez stosowanie wielu tanich elektrod oznacza, że można kolejno obrabiać zanieczyszczone obszary serią zestawów elektrod, przez co odległość między poszczególnymi elektrodami nie przekracza kilku metrów. Dodatkowo, prąd jest wystarczająco mały dla uniknięcia ogrzewania gleby i wytwarzania dużej ilości gazu na elektrodach. Dająca się nastawić geometria elektrod oznacza, że technologia daje się dopasować dokładnie
PL 203 769 B1 do określonych warunków miejsca i dzięki temu można obrabiać duże połacie gruntu. Należy zauważyć, że żelazo może być strącane w postaci nieprzepuszczalnej zwartej warstwy lub w postaci powłoki, która wiąże cząstki gleby/osadu, lub jako powłoka zdyspergowana na ziarnach mineralnych, między dwiema lub więcej elektrodami. Po obróbce, warstwa żelaza może być po prostu wykopana w postaci zwartej masy lub pozostawiona na miejscu, w celu zapewnienia długotrwał ej, oboję tnej i ponownie dającej się uszczelniać bariery przez ponowne przyłożenie prądu.
Sposób według wynalazku dostarcza in situ, niezawodnej i taniej technologii elektrokinetycznej dla ochrony wód gruntowych i poprawy stanu gleby, która może współpracować w kombinacji z lub być alternatywą dla istniejących technologii poprawy stanu gruntów. Technologia daje się zastosować na małych powierzchniach, jak też na dużych obszarach zanieczyszczonych gruntów i może być zastosowana do gruntów, gdzie występują struktury wytworzone przez człowieka lub gdzie będą na miejscu wykonywane jakieś czynności.
Sposób według niniejszego wynalazku zostanie obecnie zilustrowany następującymi przykładami i towarzyszącymi rysunkami:
Figura 1 przedstawia pod-pionową warstwę bogatą w Fe o grubości 1 cm wytworzoną w piasku nasyconym wodą po 30 godzinach przyłożenia napięcia 1,5 V między elektrodami z odlewanego żelaza.
Figura 2a przedstawia wytwarzanie warstwy Fe w ośrodku gleby z gliny sposobem według niniejszego wynalazku.
Figura 2b przedstawia okrzemkę (mikroorganizm morski), który razem z leżącą pod nim cząstką mułu został pokryty i złączony przez żelazo za pomocą technologii podanej w niniejszym zgłoszeniu.
Figury 3a-d dotyczą danych z doświadczeń usuwania węglowodorów z zastosowaniem zanieczyszczonego wtrąceniami mułu Southampton Water.
Figura 3a przedstawia widmo w średniej podczerwieni IR dla oryginalnego oleju silnikowego stosowanego do nasycania osadu. Figury 3b, c i d przedstawiają widma FT-IR dla odcieku odprowadzanego z przedziału katody odpowiednio po 5, 12 i 13 dniach doświadczenia. Należy zauważyć, że zaznaczone są pasma absorpcji węglowodorów i wody morskiej. Należy zauważyć także, że ilość pasm FT-IR aktywnego oleju diesla i ich łączna intensywność zwiększa się z czasem doświadczenia (np. w 13 dniu pojawia się sygnał dla CH3 przy 1376 cm-1). Pokazuje to, że olej diesla w strefie odcieku z katody staje się coraz bardziej stężony w czasie trwania doświadczenia).
Figury 4a i 4b przedstawiają dane dla 60Co i As przy obróbce mułu z ujścia Ravenglass. Warstwa Fe umieszczona jest 5 cm od anody. Należy zauważyć zmianę jednostek na osi y dla 60Co w Bq/g (lub rozpadów atomowych na sekundę na gram) i As w ppm. Sł upek błędu dla danych As jest mniejszy niż symbol stosowanego diamentowego znacznika. Należy zauważyć ~40% zmniejszenia As w przedziale katodowym i ~100% wzbogacenia w pobliż u warstwy ż elaza. Zmniejszenie 60Co jest mniej znaczące, lecz wciąż przekracza 30% w strefie anodowej (w porównaniu z nieobrabianym materiałem). Obserwuje się także ~50% wzbogacenia w warstwie żelaza w porównaniu z nieobrabianym materiałem (co odpowiada ~110 wzbogacenia w 60Co nad strefą anody).
P r z y k ł a d y
Przeprowadzono badania pilotowe w skali laboratoryjnej w komórkach ze szkła perspex otwartych u góry o wymiarach 25x2x15 cm i 30x50x40 cm (tzn. pozwalających na działanie w dwuwymiarowej i trójwymiarowej przestrzeni). Wszystkie doświadczenia przeprowadzono za pomocą protektorowych elektrod z odlewanego żelaza przy napięciu < 5 woltów.. Elektrody wytwarzano z prętów o średnicy 25 mm odlewanych z żelaza (gatunku 250) o składzie: C 3,48%, Si 2,87%, Mn 0,812%, S 0,099%, P 0,364% pozostał o ść Fe. Doś wiadczenia przeprowadzano na wielu zanieczyszczonych mułach z wodą gruntową i morską zawartą w porach w warunkach nasyconych i nienasyconych. Skala czasu wynosiła 3 do 400 godzin.
W doś wiadczeniach z piaskiem, począ tkowa przepuszczalność piasku wynosił a 0,48 x 10-5 m/s, a przepuszczalność po obróbce (w warstwie żelaza) oznaczono jako 0,19 x 10-5 m/s.
W doświadczeniach z mułem, początkowa przepuszczalność wynosiła typowo ~0,29 x 10-7 m/s, podczas gdy przepuszczalność materiału po obróbce (w warstwie żelaza) oznaczono jako 10-9 lub mniej, tzn. był praktycznie nieprzepuszczalny.
W każdym przypadku, dokoł a anody powstawał a strefa silnie kwaś na (pH około 2), a dokoł a katody strefa silnie alkaliczna (pH około 13). W miejscu spadku pH, znajdującym się w prawie równej odległości od katody i anody, strąciła się zwarta warstwa syderytu o grubości 1-4 mm (fig. 1) mająca w przybliżeniu jednoosiową wytrzymałość na ściskanie porównywalną do umiarkowanie skamieniałego piaskowca (lub najbardziej wytrzymałej kredy z południowej Anglii). Wytworzony syderyt składał się
PL 203 769 B1 z bezpostaciowej warstwy żelaza (patrz fig. 2a) lub w osadach piaskowych, z powłoki zero wartościowego żelaza i tlenków żelaza, która wiązała ziarna mineralne. Obecność zero wartościowego żelaza w warstwie bogatej w żelazo jest znacząca, ponieważ duż a ilość przepuszczalnych barier reaktywnych stosowanych w zanieczyszczonych miejscach oparta jest na zastosowaniu zero wartościowego żelaza, które działa jak silny chemiczny środek redukujący dla chlorowanych związków alifatycznych rozpuszczonych w wodach gruntowych (Younger, 2002). Jest także możliwe szybkie wytworzenie zdyspergowanej sorpcyjnej powłoki żelaza na określonej powierzchni zanieczyszczenia bez znacznej utraty porowatości, po prostu przez odłączenie prądu przed pełnym powstaniem warstwy Fe (fig. 2b). Takie rozwiązanie może być przydatne w sytuacjach, gdzie własności sorpcyjne żelaza mogą być wykorzystane do zmniejszenia stężenia specyficznych zanieczyszczeń, takich jak arsen (As) w wodzie gruntowej.
Obecnie zostaną przedstawione dwa specyficzne badania, które zilustrują możliwości stosowania i potencjał sposobu według niniejszego wynalazku do zanieczyszczeń zawierających wycieki i fazę rozpuszczoną oraz do poprawy stanu zanieczyszczonego gruntu.
1. Osady zawierające węglowodory i zanieczyszczenia metali ciężkich, Southampton Water
A) Próbkę mułu z ujścia, zanieczyszczoną miedzią (Cu) i węglowodorami z ropy naftowej z pobliskiej rafinerii Fawley i z ładunków z lokalnych wysyłek, obrabiano stosując napięcie 2 V w trójwymiarowej komórce, stosując prostokątny układ elektrod. Wytworzono ciągłą warstwę żelaza o grubości do 3 cm ze źródeł elektrod punktowych. Dane dla stężenia Cu przed i po obróbce wskazują, że elektrokinetyczna obróbka prowadzi do zmniejszenia zanieczyszczenia Cu o 61% w strefie anodowej w ciągu 16,3 dnia (należy zauważyć, że niewielka ilość Cu jest naturalnie utrzymywana w siatce krystalicznej trwałych minerałów.
Proces elektrokinetyczny nie wpływa na tę naturalnie występującą miedź). Należy zauważyć, że z osadu wydalany był odciek ciekł y bogaty w wę glowodory (przez usuwanie elektroosmotyczne) i był on kierowany i odprowadzany w ilości około 10 ml na dzień z powierzchni przedziału katodowego. Zapotrzebowanie energii dla doświadczenia wynosiło 10,9 kW/m3. Wielkości są korzystne w porównaniu ze zwykle podawanym zapotrzebowaniem na energię dla elektrokinetycznych układów poprawiania stanu gleby, np. 500 kW/m3 do 100% usunięcia zanieczyszczeń metalami (Virkutyte i inni, 2002). Przedział czasu dla dekontaminacji miedzi i usuwania węglowodorów z osadu jest porównywalny z czasem trwania w istnieją cych technologiach, które stosują porównywalnie drogie membrany kationoselektywne (van Cauwenberghe, 1997).
Zastosowanie elektrod z odlewanego żelaza (w przeciwieństwie do elektrod pokrywanych złotem, elektrod platynowych lub grafitowych) oznacza, że układ doświadczalny jest bardziej ekonomiczny w odniesieniu do energii, materiałów i konstrukcji elektrod, które typowo stanowią do ~70% kosztów związanych z dowolnym układem elektrokinetycznej poprawy stanu gleby (Ho i inni, 1997).
B) W celu zbadania usuwania zanieczyszczeń węglowodorów sposobem według niniejszego wynalazku, próbkę mułu Solent nasyconą wodą morską nasycano 0,4 litra świeżego oleju 15W/40 (Halfords) i poddano obróbce pod napięciem 2 V przez 13 dni. Dokoła elektrod anodowych dodano małe ilości czystej wody morskiej, dla zapobieżenia wysuszeniu osadu. Okresowo usuwano odciek za pomocą pipety z wykopanego zagłębienia o głębokości 1 cm w przedziale katodowym. Próbki odcieku poddano analizie za pomocą spektroskopii w średniej podczerwieni z przekształceniem Fouriera (FI-IR).
Uzyskane widma FT-IR wyraźnie pokazują naturę odcieku bogatą w węglowodory (tzn. roztwór wychodzący) w porównaniu do czystej dodanej wody morskiej (tzn. roztwór na początku). Zasadniczo, węglowodory (w tym przypadku olej silnikowy) zawarte z osadzie bogatym w glinę wytłaczane są lub usuwane siłą przepływu elektroosmotycznego wody z anody do katody i zastąpione są przez czystą wodę morską (Fig. 3a-d).
Zawartość naturalnej wilgoci w nie obrabianym osadzie wynosiła 97% w porównaniu z 69% i 88% odpowiednio dla strefy anodowej i katodowej, zgodnie z ekstrakcją usuwanego odcieku bogatego w węglowodory ze strefy katodowej i elektroosmotycznego przepływu wody ze strefy anodowej do katodowej. Mierzono gęstość nasypową strefy katodowej jako 1,47 Mg/m3 (wilgotna), 0,78 Mg/m3 (sucha), ciężar właściwy 2,59. Gęstość nasypową strefy anodowej zmierzono jako 1,49/m3 (wilgotna), 0,88 Mg/m3 (sucha), ciężar właściwy 2,62. Te różnice własności fizycznych między strefą anodową i katodową są zgodne z dodawaniem żelaza do osadu w strefie anodowej podczas doświadczenia. Wytrzymałość na ścinanie ręczne Vane osadu anodowego wynosiła 2,45 kPa, w porównaniu z zero dla strefy katodowej i nieobrabianego osadu. Wskazuje to na znaczne polepszenie własnoś ci inżynieryjnych osadu ze strefy anodowej, jako konsekwencji elektroosmotycznego odwadniania towarzyszącego strącaniu.
PL 203 769 B1
2. Radioaktywnie zanieczyszczony osad Ravenglass, Cumbria
Pobrano próbkę osadu bogatą w glinę lekko zanieczyszczoną sztucznymi radionuklidami z ujścia Ravenglass, Cumbria i obrabiano pod napięciem 1,5 V przez 410 godzin w dwuwymiarowej komórce ze szkła perspex z odstępem elektrod 17 cm. W odległości 5 cm od anody wytworzono warstwę bogatą w Fe o grubości 17 mm w miejscu, gdzie wystąpiło główne załamanie pH (od pH 2 do pH 13). Geochemiczna i radiometryczna analiza obrabianego osadu (patrz fig. 4) pokazuje wyraźnie usuniecie radioaktywnego kobaltu (60Co) ze strefy anodowej komórki i strącanie uwolnionego 60Co na warstwie bogatej w żelazo. Uzyskano to w krótkim czasie 17 dni w porównaniu z przemysłowymi układami, które zwykle pracują w ciągu 20-100 dni.
Mangan (Mn), wapń (Ca) i stront (Sr) także uwalniano ze strefy anodowej i strącano na lub dokoła warstwy żelaza. Rozpuszczalne jony, takie jak jod (J), brom (Br) i sód (Na) migrowały w kierunku odpowiednio naładowanej elektrody. Należy zauważyć, że As obecny jako zanieczyszczenie śladowe w tych osadach był bardzo wrażliwy na obróbkę, z desorpcją zachodzącą w wysokich pH w strefie katodowej. Występowało 100% wzbogacenie w As na warstwie bogatej w żelazo (patrz figura 4), odzwierciedlając silne powinowactwo As do bezpostaciowego strąconego Fe.
Silnie rozdrobnione, reaktywne radionuklidy plutonu (Pu) i ameryku (Am) zawarte w zwiększonej ilości w osadzie nie zostały silnie uwolnione w wykorzystywanej skali czasu. Jednak sposób według niniejszego wynalazku może być wciąż stosowany do wycieków zanieczyszczonych tymi radionuklidami ze względu na działanie warstwy Fe jako bariery dla przepływu wody gruntowej, silnego wiązania Pu i Am ze świeżo strąconymi fazami bezpostaciowego tlenku żelaza i działanie przyłożonego pola elektrycznego, które zmusza jonowe i koloidalne substancje do migracji w kierunku odpowiednio naładowanej elektrody.
Podsumowując, inaczej niż w istniejących technologiach elektrokinetycznych, w których obecnie unika się strącania minerałów i soli w masie gleby między dwoma elektrodami, sposób według niniejszego wynalazku jest szczególnie ukierunkowany na wytwarzanie warstwy bogatej w żelazo in situ między anodą i katodą. Ta warstwa żelaza dostarcza równocześnie fizycznej jak i chemicznej bariery dla migracji wycieku. Sposób stosuje także niskie napięcie (z niskim zapotrzebowaniem na energię) w celu wytworzenia silnego gradientu pH w glebach i osadach i moż e desorbować dużą ilość polarnych i jonowych zanieczyszczeń. Wykorzystuje on ekonomiczne, protektorowe materiały na anodę i katodę i moż e dawać , przez róż nicowane odwadnianie, ruch wody i elektroosmotyczne wypieranie niepolarnych organicznych zanieczyszczeń.
Materiały związane
1. Acar Y. B., Alshawabkeh A. N. (1993) Environmental Science and Technology 27, (13) 2638-2647.
2. Bendell-Young L., Harvey H.H. (1992) Geochim. Cosmochim. Acta 56, 1175-1186.
3. Cundy A. B. i Croudace I. W., (1995) Journal of Environmental Radioactivity 29, 191-211.
4. Haran B.S., Popor B. N., Zheng G., White R. E., (1996), Environ. Prog., 15 (3), 166-172.
5. Ho S. V., Athmer C. H., Sheridan P. W., Shapiro A. P., (1997), Journal of Hazardous Material, 55, 39-60.
6. Ho. V., Athmer C. H., Sheridan P. W., Hughes B. M., Orth R. McKezie, D. Brodsky P. H., Shapiro A. P., Thompton R., Salvo J. , Schultz D., Landis R., Griffith R., Shoemaker S., (1999) Environmental Science and Technology, 33, 1086-1091.
7. Hopkinson L., Roberts S., Herrington R., Wilkinson J., (1998) Geology, 26, 347-350.
8. Jacob K.-H., Dietrich S., Krug H.-J., (1996). Self organized mineral fabrics. w: Kruhl J. H., Fractals and dynamic systems in geoscience. wyd.: Springer Verlag, Berlin 259-268.
9. Kovalick W. W., (1995) In situ remediation technology: electrokinetics. U.S. Environmental Protection Agency, Office of Solid Waste and Emergency Response Technology Innovation Office/ Am. Agencja d/s Ochrony Środowiska, Biuro odpadów stałych i Biuro innowacji technologii reagowania na niebezpieczeństwa, Waszyngton EPA 542-K-94-007.
10. Lageman R., (1993) Environmental Science and Technology, 27 (13) 2648-2650.
11. Lamont-Black J., (2001), Ground Engineering 34, 22-23.
12. Van Cauwenberghe (1997) Electrokinetics: Technology overview report. Groundwater
Remediation Technologies Analysis Centre, 1-17.
13. Virkutyte J., Sillanpaa M., Latostenmaa P., (2002) The Science of the Total Environment
289, 97-121.
14. Younger P. (2002) CL:AIRE view, jesień 2002.

Claims (9)

1. Elektrokinetyczny sposób ochrony wód gruntowych, poprawy stanu gleby i/lub własności inżynieryjnych gleby, znamienny tym, że obejmuje przykładanie pola elektrycznego między elektrodami protektorowymi bogatymi w żelazo, które zostały wprowadzone w obszarach gleby, osadu lub zawiesiny zawierającej wodę, do wytworzenia gwałtownego spadku gradientu pH i Eh od warunków kwaśnych do alkalicznych, z równoczesnym strącaniem in situ trwałej warstwy bogatej w żelazo, zachodzącego na granicy między strefami kwaśną i alkaliczną.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gradient pH wynosi od pH 2 do pH 13.
3. Sposób według zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że przykłada się prąd między jedną lub więcej par elektrod wprowadzonych do gleby, osadu lub zawiesiny.
4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że elektrody wykonane są z odlewanego żelaza, skrawków żelaza, stali nierdzewnej lub innych materiałów bogatych w żelazo.
5. Sposób według zastrz. 1 lub 2 lub 4, znamienny tym, że przykłada się napięcie wynoszące mniej niż 0,5 wolta na cm odległości miedzy parą elektrod.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gleba, osad lub zawiesina zawiera zanieczyszczenia organiczne, nieorganiczne i/lub radioaktywne.
7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że warstwa bogata w żelazo działa jak fizyczna i/lub chemiczna bariera dla zanieczyszczeń zawartych w glebie, osadzie lub zawiesinie.
8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że żelazo strąca się miedzy dwiema lub więcej elektrodami w postaci zwartej nieprzepuszczalnej warstwy lub powłoki, która wiąże cząstki gleby/osadu lub w postaci powłoki rozproszonej na ziarnach mineralnych.
9. Zastosowanie sposobu określonego w zastrzeżeniach 1-8 do przeprowadzenia stabilizacji i/lub strategicznego odwodnienia/nawodnienia gleby, osadu i/lub zawiesiny, polepszenia własności fizycznych gleby i osadów dla celów inżynieryjnych, wymuszonej i bezpośredniej migracji zanieczyszczonych wycieków i/lub elektroosmotycznego wypierania nie polarnych zanieczyszczeń.
PL374485A 2002-09-26 2003-09-26 Elektrokinetyczny sposób ochrony wód gruntowych, poprawy stanu gleby i/lub własności inżynieryjnych gleby oraz jego zastosowanie PL203769B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB0222393.1A GB0222393D0 (en) 2002-09-26 2002-09-26 Method for soil remediation and engineering

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL374485A1 PL374485A1 (pl) 2005-10-31
PL203769B1 true PL203769B1 (pl) 2009-11-30

Family

ID=9944828

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL374485A PL203769B1 (pl) 2002-09-26 2003-09-26 Elektrokinetyczny sposób ochrony wód gruntowych, poprawy stanu gleby i/lub własności inżynieryjnych gleby oraz jego zastosowanie

Country Status (19)

Country Link
US (1) US20060163068A1 (pl)
EP (1) EP1603690B9 (pl)
JP (1) JP4500681B2 (pl)
CN (1) CN100336616C (pl)
AT (1) ATE347455T1 (pl)
AU (1) AU2003269202B9 (pl)
CA (1) CA2537901C (pl)
CY (1) CY1106354T1 (pl)
DE (1) DE60310272T2 (pl)
DK (1) DK1603690T3 (pl)
ES (1) ES2277642T3 (pl)
GB (1) GB0222393D0 (pl)
PL (1) PL203769B1 (pl)
PT (1) PT1603690E (pl)
RU (1) RU2345848C2 (pl)
SE (1) SE0401339L (pl)
SI (1) SI1603690T1 (pl)
WO (1) WO2004028717A1 (pl)
ZA (1) ZA200502444B (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8219697B2 (en) * 2006-05-17 2012-07-10 Oracle International Corporation Diameter protocol and SH interface support for SIP server architecture
US8015139B2 (en) * 2007-03-06 2011-09-06 Microsoft Corporation Inferring candidates that are potentially responsible for user-perceptible network problems
US20090142137A1 (en) * 2007-11-26 2009-06-04 Pioneer Professional Services Group Ltd. Assessment and remediation process for contaminated sites
CN101224942B (zh) * 2008-01-21 2010-04-07 陈江涛 软土、淤泥脉冲式电渗脱水处理方法及其装置
US8814471B2 (en) * 2009-11-05 2014-08-26 Regenesis Bioremediation Products Method and system for capturing subsurface contaminants
US8992122B2 (en) 2011-10-12 2015-03-31 Empire Technology Development Llc Electro-remediation
JP2013107032A (ja) * 2011-11-21 2013-06-06 Omega:Kk 汚染土壌の有害物質の処理方法
CN102601103B (zh) * 2012-03-06 2013-05-22 西南科技大学 一种利用菊苣修复治理高浓度锶污染土壤的方法
KR101234390B1 (ko) 2012-06-27 2013-02-21 주식회사 에코필 희생양극을 이용한 음이온성 오염물질의 전기역학적 정화 장치
JP6323990B2 (ja) * 2013-05-21 2018-05-16 国立大学法人秋田大学 放射性汚染土壌の除染装置
CN103286119B (zh) * 2013-06-07 2014-10-15 华北电力大学 氯苯类有机物污染土壤和地下水的修复装置和方法
EP3318534A1 (en) * 2016-11-07 2018-05-09 Höganäs AB (publ) Iron based media
CN107876560A (zh) * 2017-11-13 2018-04-06 江苏省农业科学院 污染土壤和地下水的原位阻隔治理系统及方法
WO2021007188A1 (en) * 2019-07-08 2021-01-14 Matergenics. Inc. Electrochemical soil treatment apparatus and method
US11945014B2 (en) 2020-01-24 2024-04-02 New Jersey Institute Of Technology Coupled high and low-frequency ultrasound systems and methods for remediation of contaminated solids

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2099328A (en) * 1934-01-16 1937-11-16 Casagrande Leo Method of hardening soil
EP0483286A4 (en) * 1989-07-21 1992-07-01 Ionex Method of removing ions
US5476992A (en) * 1993-07-02 1995-12-19 Monsanto Company In-situ remediation of contaminated heterogeneous soils
JP3214600B2 (ja) * 1994-12-08 2001-10-02 株式会社大林組 汚染土壌の浄化方法
US5861090A (en) * 1996-01-30 1999-01-19 Electrochemical Design Associates, Inc. In situ electrochemical remediation of organically contaminated soil, sediments and ground water using electrochemically generated and delivered Fenton's Reagent
RU2189285C2 (ru) * 1996-12-16 2002-09-20 Монсанто Компани Способ восстановления in situ загрязненных почв
US6521810B2 (en) * 1999-04-23 2003-02-18 General Electric Company Contaminant treatment method
US6255551B1 (en) * 1999-06-04 2001-07-03 General Electric Company Method and system for treating contaminated media
US6221237B1 (en) * 1999-06-24 2001-04-24 Sandia Corporation Electrokinetic removal of charged contaminant species from soil and other media using moderately conductive adsorptive materials
JP3732071B2 (ja) * 2000-06-01 2006-01-05 独立行政法人科学技術振興機構 汚染土壌の修復方法

Also Published As

Publication number Publication date
PT1603690E (pt) 2007-03-30
DE60310272D1 (de) 2007-01-18
SE0401339D0 (sv) 2004-05-26
SI1603690T1 (sl) 2007-06-30
CN1684777A (zh) 2005-10-19
RU2005112453A (ru) 2005-09-10
PL374485A1 (pl) 2005-10-31
EP1603690B1 (en) 2006-12-06
DE60310272T2 (de) 2007-07-19
GB0222393D0 (en) 2002-11-06
AU2003269202B9 (en) 2009-10-08
AU2003269202A1 (en) 2004-04-19
JP2006500210A (ja) 2006-01-05
AU2003269202B2 (en) 2009-06-11
CY1106354T1 (el) 2011-10-12
CN100336616C (zh) 2007-09-12
RU2345848C2 (ru) 2009-02-10
SE0401339L (sv) 2004-05-26
ATE347455T1 (de) 2006-12-15
CA2537901C (en) 2010-09-28
EP1603690B9 (en) 2007-08-29
ZA200502444B (en) 2005-10-05
CA2537901A1 (en) 2004-04-08
JP4500681B2 (ja) 2010-07-14
ES2277642T3 (es) 2007-07-16
DK1603690T3 (da) 2007-04-10
EP1603690A1 (en) 2005-12-14
US20060163068A1 (en) 2006-07-27
WO2004028717A1 (en) 2004-04-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Palmer et al. Chemical Enhancements to Pump-and-Treat Remediation 1
Virkutyte et al. Electrokinetic soil remediation—critical overview
ZA200502444B (en) Method for soll remediation and engineering.
Evanko et al. Remediation of metals-contaminated soils and groundwater
Hawley et al. Treatment technologies for chromium (VI)
Gidarakos et al. Chelate agents enhanced electrokinetic remediation for removal cadmium and zinc by conditioning catholyte pH
Reddy et al. Electrokinetic remediation of metal contaminated glacial tills
Karaca et al. Acid pond sediment and mine tailings contaminated with metals: physicochemical characterization and electrokinetic remediation
Reddy et al. Preliminary assessment of electrokinetic remediation of soil and sludge contaminated with mixed waste
Li et al. Pilot-scale electrokinetic movement of HCB and Zn in real contaminated sediments enhanced with hydroxypropyl-β-cyclodextrin
Torabi et al. Electrokinetic removal of Cd and Cu from mine tailing: EDTA enhancement and voltage intensity effects
Krcmar et al. Application of hexagonal two dimensional electrokinetic system on the nickel contaminated sediment and modelling the transport behavior of nickel during electrokinetic treatment
Shenbagavalli et al. Electro kinetic remediation of contaminated habitats
Hassan et al. Efficacy of electrokinetics in remediating soft clay slurries contaminated with cadmium and copper
Li et al. Bentonite colloids immobilization and release in quartz column and its influence on selenite migration
Mbhele Remediation of soil and water contaminated by heavy metals and hydrocarbons using silica encapsulation
Weng et al. Laboratory-scale evaluation of Cr (VI) removal from clay by electrokinetics incorporated with Fe (O) barrier
Nadaf et al. Decontamination of Soil by Electro Kinetic Treatment
Gioannis et al. Electrokinetic treatment of contaminated marine sediments
Ara Conversion of Cr (VI) in water and soil using rhamnolipid
Tyagi Remediation of municipal wastewater sludge by electrokinetic geobox
Engström Stabilisation of arsenic in contaminated soil using iron distributed by electricity
de Cervantes Saavedra Extraction Processes
Akemoto et al. Electrokinetic Remediation
SOIL Resource Guide for Electrokinetics Laboratory and Field Processes Applicable to Radioactive and Hazardous Mixed Wastes in Soil and Groundwater from 1992 to 1997

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110926