PL203172B1 - Sposób otrzymywania cytrynianów sodu i potasu o określonej zasadowości z płynów po biosyntezie kwasu cytrynowego - Google Patents

Sposób otrzymywania cytrynianów sodu i potasu o określonej zasadowości z płynów po biosyntezie kwasu cytrynowego

Info

Publication number
PL203172B1
PL203172B1 PL364272A PL36427203A PL203172B1 PL 203172 B1 PL203172 B1 PL 203172B1 PL 364272 A PL364272 A PL 364272A PL 36427203 A PL36427203 A PL 36427203A PL 203172 B1 PL203172 B1 PL 203172B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
citrate
citric acid
biosynthesis
sodium
obtaining
Prior art date
Application number
PL364272A
Other languages
English (en)
Other versions
PL364272A1 (pl
Inventor
Joanna Harasym
Władysław Leśniak
Original Assignee
Univ Ekonomiczny We Wroc & Lst
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Ekonomiczny We Wroc & Lst filed Critical Univ Ekonomiczny We Wroc & Lst
Priority to PL364272A priority Critical patent/PL203172B1/pl
Publication of PL364272A1 publication Critical patent/PL364272A1/pl
Publication of PL203172B1 publication Critical patent/PL203172B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania cytrynianów sodu i potasu o określonej zasadowości z płynów po biosyntezie kwasu cytrynowego uzyskanych w wyniku prowadzenia procesu fermentacji wgłębnej przez Aspergillus niger lub Yarrowia lipolytica.
W ostatnich latach w sposób dynamiczny wzrasta zapotrzebowanie na sole kwasu cytrynowego o róż nej zasadowoś ci, gdyż stale rozszerzany jest zakres ich stosowania. Sole te znajdują szereg zastosowań w wielu gałęziach przemysłu, używane są np. w medycynie i przemyśle farmaceutycznym, jako składniki krwi transfuzyjnej, lekarstw, syropów, preparatów musujących, tabletek oraz jako źródło wielu mikroelementów (cytryniany potasu, bizmutu, srebra, żelaza, miedzi i innych) stosowanych jako leki wewnętrzne lub zewnętrzne. W branży spożywczej cytrynian sodu, disodu i trisodu to główne regulatory kwasowości i stabilizatory w produktach żywnościowych. Buforują kwasowość galaretek, wspomagają utrzymanie CO2 w napojach gazowanych i nadają im słonawy chłodzący smak. Sprzyjają tworzeniu efektu musującego w tabletkach napojów rozpuszczalnych, zapobiegają tworzeniu się piany, wytrącaniu się śmietanki w kawie oraz powstawaniu aglomeratów w odżywkach. Stosowane są jako stabilizatory w wyrobie wędlin, krwi spożywczej, mleka, śmietanki UHT i przetworów owocowych z pektyną.
Równie szerokie spektrum zastosowania w przemyśle spożywczym dotyczy cytrynianów potasowych. Cytrynian potasu (1-zas.) funkcjonuje jako stabilizator, nośnik i przeciwutleniacz. Stabilizuje sztucznie słodzone przetwory żelowane: galaretki, dżemy. Stosowany jest przy wyrobie kompotów, napojów, bulionów, zup w proszku, mleka UHT i zagęszczonego, śmietanki w proszku i do ubijania, serów topionych. Używany jest jako dodatek stabilizujący i emulgujący w wyrobie wędlin i konserw mięsnych, oraz jako synergent przy wyrobie margaryny, w produkcji wędlin, krwi spożywczej, mleka i ś mietanki UHT, wyrobów owocowych z pektyną . Cytrynian tripotasu posiada zalety kwasu cytrynowego bez jego kwaśnej reakcji, stosowany jest zamiennie w miejsce soli sodowej przy wyrobie produktów o obniżonej zawartości sodu, stabilizuje sztucznie słodzone przetwory żelowane: galaretki, dżemy, szczególnie, gdy obecność jonów potasu jest niezbędna do żelifikacji kappa-karagenu. Stosowany jako dodatek stabilizujący i emulgujący w wyrobie wędlin i topionego sera oraz jako synergent przy wyrobie margaryny. Stosowanie tego cytrynianu ogranicza wysoka higroskopijność, słony smak oraz cena. Jego właściwości pozwalają na zastosowanie go zwłaszcza wtedy, gdy potrzebna jest wysoka rozpuszczalność cytrynianu lub zastępowanie jonów sodowych ze względu na niepożądane skutki zdrowotne. Ma właściwości kompleksowania jonów metali (Ca2+, Mg2+ i Fe2+/3+).
Kwas cytrynowy tworzy trzy typy soli - dwie kwaśne i jedna obojętną. Odpowiednie cytryniany otrzymywane są na drodze neutralizacji roztworów kwasu cytrynowego zasadami zawierającymi pożądany w soli kation metalu. Przemysłowo wytwarzane są z roztworów czystego kwasu cytrynowego, ale ze względów ekonomicznych dąży się do opracowania metod otrzymywania cytrynianów w drodze neutralizacji płynów pofermentacyjnych.
Patent amerykański nr 3,925,465 z 1975 r. przedstawia otrzymywanie cytrynianów sodu (1-zas.) z pł ynów po hodowli Corynebacterium na n-parafinach oraz Candida lipolytica na heksadekanie. P ł yn po hodowli Corynebacterium o pH początkowym 6,5 utrzymywanym w trakcie hodowli poprzez dodatek NaOH filtrowany był na prasie filtracyjnej z dodatkiem środka wspomagającego filtracje, następnie pH obniżane było do odpowiednie dla cytrynianu jednosodowego czyli 3,5 poprzez wymianę jonową na kationitach. Do eluatu dodawano węgiel w celu odbarwienia, a następnie odfiltrowywano. Uzyskany tak filtrat poddawany był dopiero zagęszczaniu, krystalizacji i filtracji. Podobnie płyn uzyskany po hodowli drożdży Candida lipolytica odbarwiany był przez dodatek węgla aktywnego, następnie zatężany i zaszczepiany kryształ ami startowymi cytrynianu sodu (1-zas.). Wykrystalizowany cytrynian zawierał dodatek izocytrynianu sodu w wyniku obecności kwasu izocytrynowego w roztworze, co charakteryzuje hodowle drożdży na alkanach.
Z patentu amerykań skiego nr 5,532,148 z 1996 roku znany jest sposób otrzymywania 1-zasadowego cytrynianu sodu w postaci płynnej z przeznaczeniem do zastosowania w detergentach. Płyn po hodowli Aspergillus niger na syropie glukozowym po odfiltrowaniu grzybni poddaje się oczyszczeniu z resztkowych białek i węglowodanów w procesie elektrodializy z dodatkowym 2-krotnym zatężeniem. Płyn jest następnie odbarwiany na węglu aktywnym, demineralizowany na wymieniaczach jonowych i neutralizowany.
W ostatnich latach w sposób dynamiczny wzrasta zapotrzebowanie na sole kwasu cytrynowego, pojawia się wobec tego potrzeba rozwijania technologii, w której wytwarzanie cytrynianów odbywa
PL 203 172 B1 się drogą bezpośrednią, a nie w drodze późniejszego przekształcania oczyszczonych roztworów kwasu cytrynowego do odpowiednich soli. Obecnie znane są różne metody otrzymywania i wydzielania cytrynianów, część z nich związana jest z wieloma operacjami jednostkowymi takimi jak neutralizacja, precypitacja, rozszczepianie, reakcje wymiany kationu metalu, krystalizacja. Pociąga to za sobą znaczne koszty związane ze stosowanymi odczynnikami, jak również aparaturą.
Sposób według wynalazku polega na tym, że uzyskany filtrat po procesie neutralizacji odbarwia się, zatęża i krystalizuje, uzyskany filtrat po oddzieleniu biomasy poddaje się neutralizacji wodorotlenkiem sodu lub potasu w pH korzystnie 5 w celu otrzymania cytrynianu 1 - zasadowego albo w pH korzystnie 7 w celu uzyskania cytrynianu 2 - zasadowego albo pH korzystnie 10 w celu otrzymania cytrynianu 3 - zasadowego, w temperaturze korzystnie 60°C - 70°C po czym prowadzi się oczyszczanie zneutralizowanego płynu przez dodatek koagulanta krzemowego w dawce około 0,15%. Nieoczekiwanie okazało się, że w przypadku procesu neutralizacji kwasu cytrynowego wodorotlenkami sodu lub potasu w proponowanych wartościach pH pojawiają się niezwykle korzystne efekty oczyszczania płynów z zanieczyszczeń utrudniających krystalizację a także tworzy się produkt o określonej zasadowości tj. cytrynian sodu / potasu / 1 - zasadowy / pierwszorzędowy /; cytrynian disodu / dipotasu / 2 - zasadowy / drugorzę dowy / lub cytrynian trisodu / tripotasu / - 3 - zasadowy / trzeciorzę dowy.
Proponowana metoda pozwala na uzyskanie krystalicznego cytrynianu sodu lub potasu o określonej zasadowości i jakości. Nie są ponoszone tu nakłady na wstępne oczyszczanie kwasu cytrynowego w efekcie czego wzrasta efektywność procesu. Uzyskane cytryniany charakteryzuje wysoka jakość. W proponowanym procesie białka wytrącane są na etapie koagulacji i odfiltrowywane wraz z ziemią okrzemkową . Jedyne ścieki stanowią wody po regeneracji kolumn węglowych, podobnie jak w przypadku udoskonalonej metody bezcytrynianowej. Odciek pofermentacyjny może zostać zawrócony lub przekazany do procesu wydzielania cytrynianów 3-zasadowych.
P r z y k ł a d 1.
Po zakończeniu procesu fermentacji wgłębnej kwasu cytrynowego oddzielano grzybnię pleśni Aspergillus niger poprzez odwirowanie w ciągu 15 min i obrotach wirówki 10 tys./min. Płyn pozbawiony grzybni poddawano neutralizacji 30% wodorotlenkiem sodu w temperaturze 70 stopni C aż do uzyskania pH wynoszącego około 5. Dodatkowo zneutralizowany płyn oczyszcza się stosując koagulację koagulantem krzemowym w dawce 0,15%. W efekcie połączonego działania neutralizacji i koagulacji zolami krzemowymi płyn poddany procesowi otrzymywania cytrynianów sodu zostaje skutecznie oczyszczony z zanieczyszczeń białkowych. Oczyszczenie z substancji białkowych i zanieczyszczeń niebiałkowych wynosiło ok. 53%. Po odbarwieniu płynu węglem aktywnym na kolumnach węglowych, zatężano go w temperaturze 50 stopni C i krystalizowano w czasie 3,5 godz., uzyskując cytrynian sodu / 1 - zasadowy cytrynian sodu / z wydajnością ok. 72% i o czystości kryształów 80,3%.
P r z y k ł a d 2.
Po zakończeniu procesu fermentacji wgłębnej kwasu cytrynowego oddzielano grzybnię pleśni Aspergillus niger poprzez odfiltrowanie na tkaninie filtracyjnej z dodatkiem ziemi okrzemkowej. Filtrat neutralizowano do wartości pH około 7 w temperaturze 60°C, dodawano koagulant krzemowy w dawce 0,15%, odbarwiano na węglu aktywnym i oddzielano wytrącone substancje białkowe i barwne. Z kolei oczyszczony płyn zatężano w temp. 50°C i krystalizowano. Uzyskano czyste kryształy cytrynianu disodu / 2-zasadowy cytrynian sodu / z wydajnością 54% i charakteryzujący się czystością kryształu 70%. Czas krystalizacji był dłuższy - wynosił 5 godzin - co było spowodowane wyższą rozpuszczalnością cytrynianu disodu w porównaniu z najmniejszą rozpuszczalnością cytrynianu trisodowego /przykład 3/.
P r z y k ł a d 3.
Płyn z kwasem cytrynowym po procesie fermentacji wgłębnej pozbawiano grzybni Aspergillus niger przez odfiltrowanie na tkaninie filtracyjnej z dodatkiem ziemi okrzemkowej a następnie neutralizowano w temperaturze 70°C 30% roztworem wodorotlenkiem sodu aż do uzyskania pH końcowego 10, po czym dodatkowo oczyszczano i odbarwiano, jak w przykładzie 1. Redukcja zawartości białek wynosiła 47%. Po zatężeniu i krystalizacji w czasie 3 godz. uzyskano cytrynian trisodu z wydajnością 92%. Cytrynian trisodu / 3 - zasadowy cytrynian sodu / charakteryzował się wysoką farmaceutyczną jakością - czystość kryształu dochodziła do 95%.
P r z y k ł a d 4.
Filtrat otrzymany po oddzieleniu grzybni poprzez odfiltrowanie na bibule filtracyjnej neutralizowano za pomocą 30% wodorotlenku potasu, w temperaturze około 65°C, aż do uzyskania końcowego pH wynoszącego około 5, po czym oczyszczano z substancji białkowych i odbarwiano jak w przykła4
PL 203 172 B1 dach 1 - 3. Po zatężeniu i krystalizacji w czasie 5 godzin otrzymano czyste kryształy cytrynianu potasowego / 1 - zasadowego cytrynianu potasu / z wydajnością 53% i czystości kryształu 85%.
P r z y k ł a d 5.
Grzybnię Aspergillus niger oddzielano z płynu pofermentacyjnego na filtrze tkaninowym z ziemią okrzemkową, po czym filtrat neutralizowano 30% roztworem wodorotlenku potasu w temperaturze 70°C, do wartości pH końcowego 7. Następnie zneutralizowany płyn oczyszczano z białek, odbarwiano i zatężano w temperaturze 50°C. Krystalizację cytrynianu dipotasu / 2- zasadowego cytrynianu potasu / prowadzono w ciągu 2,5 godz. z wydajnością 72%, uzyskując wskaźnik czystości kryształów 81%. Wysoką wydajność procesu krystalizacji cytrynianu dipotasu, w porównaniu z wydajnościami krystalizacji cytrynianów potasu i tripotasu, wytłumaczyć można jego stosunkowo niższą rozpuszczalnością.
P r z y k ł a d 6.
Płyn z kwasem cytrynowym po procesie jego biosyntezy z udziałem pleśni Aspergillus niger neutralizowano 30% roztworem wodorotlenku potasu do pH wynoszącego 10, w temperaturze 65°C, po czym płyn dodatkowo oczyszczano koagulantem krzemowym i odbarwiano. Po zatężeniu w temperaturze 50 stopni C, krystalizowano w ciągu 4.5 godz. z wydajnością 66%. Czystość kryształu cytrynianu tripotasu / 3 zasadowego cytrynianu potasowego / wynosiła 96%.

Claims (1)

  1. Sposób otrzymywania cytrynianów sodu i potasu o określonej zasadowości z płynów po biosyntezie kwasu cytrynowego metodą wgłębną, przy udziale pleśni Aspergillus niger na sacharozie, a także drożdży Yarrowia lipolytica na glukozie, polegający na tym, że biomasę drobnoustrojów po etapie biosyntezy oddziela się na przykład przez filtrację a płyn po procesie neutralizacji odbarwia się, zatęża i krystalizuje, znamienny tym, ż e uzyskany filtrat po oddzieleniu biomasy poddaje się neutralizacji wodorotlenkiem sodu lub potasu w pH korzystnie 5,0 w celu otrzymania cytrynianu 1 - zasadowego albo pH korzystnie 7,0 w celu otrzymania cytrynianu 2 - zasadowego albo pH korzystnie 10,0 w celu uzyskania cytrynianu 3 - zasadowego, w temperaturze korzystnie 60°C - 70°C po czym prowadzi się oczyszczanie zneutralizowanego płynu stosując dodatek koagulanta krzemowego w ilości 0,15%.
PL364272A 2003-12-30 2003-12-30 Sposób otrzymywania cytrynianów sodu i potasu o określonej zasadowości z płynów po biosyntezie kwasu cytrynowego PL203172B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL364272A PL203172B1 (pl) 2003-12-30 2003-12-30 Sposób otrzymywania cytrynianów sodu i potasu o określonej zasadowości z płynów po biosyntezie kwasu cytrynowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL364272A PL203172B1 (pl) 2003-12-30 2003-12-30 Sposób otrzymywania cytrynianów sodu i potasu o określonej zasadowości z płynów po biosyntezie kwasu cytrynowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL364272A1 PL364272A1 (pl) 2005-07-11
PL203172B1 true PL203172B1 (pl) 2009-09-30

Family

ID=35784417

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL364272A PL203172B1 (pl) 2003-12-30 2003-12-30 Sposób otrzymywania cytrynianów sodu i potasu o określonej zasadowości z płynów po biosyntezie kwasu cytrynowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL203172B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL364272A1 (pl) 2005-07-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2011214268B2 (en) Process for manufacturing succinic acid
FI103119B (fi) Menetelmä ramnoosin valmistamiseksi ramnolipideistä
AU681224B2 (en) Sugar beet juice purification process
JP6223681B2 (ja) 乳酸を製造する方法
US5574180A (en) Process for recovering phytic acid, lactic acid or inositol
US4668813A (en) Method for obtaining phytin
WO2008010373A1 (en) A process for producing succinic acid
CN109265498A (zh) 一种集成的聚唾液酸分离提纯制备n-乙酰神经氨酸的方法
US7754876B2 (en) Method for purification of lactose
US2457117A (en) Process for the manufacture of amino acids
ES2438747T3 (es) Composición rica en metionina destinada a la alimentación animal
EP0249368A2 (en) One step lactose process
PL203172B1 (pl) Sposób otrzymywania cytrynianów sodu i potasu o określonej zasadowości z płynów po biosyntezie kwasu cytrynowego
KR101134502B1 (ko) 피틴산의 제조방법
US6087139A (en) Process for producing citric acid and/or citrates
US6051687A (en) Purification of liquid protein hydrolysate and the resultant products
US3245804A (en) Preparing flavor concentrates from hydrolyzed filtrates obtained from the steffen process and product
CN100572353C (zh) L-苹果酸的生产方法
RU2130494C1 (ru) Способ изомеризации лактозы в лактулозу при производстве концентрата лактулозы
RU2203959C2 (ru) Способ получения лактулозы и установка для его осуществления
CA2150256A1 (en) Method of producing .alpha.,.alpha.-trehalose
RU2053306C1 (ru) Способ получения сиропа лактулозы
DK174267B1 (da) Fremgangsmåde til oprensning af 2-keto-L-gulonsyre
AU2002218862B2 (en) Method for purification of lactose
JPH1059986A (ja) フィチン、フィチン酸、イノシトールモノリン酸及びイノシトールの製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20091230