PL202987B1 - Sposób i układ do rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego - Google Patents

Sposób i układ do rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego

Info

Publication number
PL202987B1
PL202987B1 PL358488A PL35848803A PL202987B1 PL 202987 B1 PL202987 B1 PL 202987B1 PL 358488 A PL358488 A PL 358488A PL 35848803 A PL35848803 A PL 35848803A PL 202987 B1 PL202987 B1 PL 202987B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
capacitor
power supply
control system
mains
voltage
Prior art date
Application number
PL358488A
Other languages
English (en)
Other versions
PL358488A1 (en
Inventor
Peter Grundl
Michael Otto
Original Assignee
Diehl Ako Stiftung Gmbh & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Diehl Ako Stiftung Gmbh & Co filed Critical Diehl Ako Stiftung Gmbh & Co
Publication of PL358488A1 publication Critical patent/PL358488A1/xx
Publication of PL202987B1 publication Critical patent/PL202987B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02HEMERGENCY PROTECTIVE CIRCUIT ARRANGEMENTS
    • H02H3/00Emergency protective circuit arrangements for automatic disconnection directly responsive to an undesired change from normal electric working condition with or without subsequent reconnection ; integrated protection
    • H02H3/14Emergency protective circuit arrangements for automatic disconnection directly responsive to an undesired change from normal electric working condition with or without subsequent reconnection ; integrated protection responsive to occurrence of voltage on parts normally at earth potential
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02MAPPARATUS FOR CONVERSION BETWEEN AC AND AC, BETWEEN AC AND DC, OR BETWEEN DC AND DC, AND FOR USE WITH MAINS OR SIMILAR POWER SUPPLY SYSTEMS; CONVERSION OF DC OR AC INPUT POWER INTO SURGE OUTPUT POWER; CONTROL OR REGULATION THEREOF
    • H02M7/00Conversion of ac power input into dc power output; Conversion of dc power input into ac power output
    • H02M7/02Conversion of ac power input into dc power output without possibility of reversal
    • H02M7/04Conversion of ac power input into dc power output without possibility of reversal by static converters
    • H02M7/05Capacitor coupled rectifiers

Landscapes

  • Direct Current Feeding And Distribution (AREA)
  • Emergency Protection Circuit Devices (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ do rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego.
Przy wyłączaniu lub odłączaniu napięcia sieci od zasilacza kondensatorowego, na przykład przez wyciągnięcie kabla sieciowego z gniazda wtykowego, do przyłączy wtyczki przyrządowej jest przykładane krótkotrwałe napięcie, ponieważ kondensator zasilacza kondensatorowego nie jest jeszcze naładowany.
Aby zapewnić bezpieczeństwo przy obsłudze takich urządzeń, należy umożliwić wystarczająco szybkie rozładowanie kondensatora zasilacza. W tym celu znane jest zastosowanie rezystora dołączonego równolegle do kondensatora zasilacza, przez który to rezystor następuje szybkie rozładowanie. Znany układ do rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego przedstawiony został na rysunku pos. I. Zawiera on kondensator 1 zasilacza, diodę 2 stanowiącą prostownik, diodę Zenera 3 do stabilizacji napięcia, jak również kondensator 4 do wygładzania wyprostowanego napięcia. Zasilacz kondensatorowy jest dołączony za pomocą przyłączy 5.1 i 5.2 do sieci prądu przemiennego 230 V i zasila energią elektryczną układ sterujący w postaci mikroprocesora 6. Dioda Zenera 3 jest tak wybrana, że jej napięcie zapłonu odpowiada napięciu zasilania mikroprocesora, zwykle pomiędzy 3 i 5 V. Mikroprocesor 6 steruje przez rezystor pośredniczący 7 elektronicznym przełącznikiem 8, na przykład triakiem, który przyłącza odbiornik 9 do napięcia przemiennego sieci.
Aby uzyskać wystarczająco szybkie rozładowanie kondensatora zasilacza przy wyłączaniu lub odłączaniu napięcia sieci od zasilacza kondensatorowego, do kondensatora 1 jest dołączony równolegle rezystor rozładowczy 10. Przy pojemności kondensatora 1 równej 1,5 μF i napięciu sieci 230 V rezystancja rezystora rozładowczego 10 wynosi zwykle około 220 kΩ. Przy tym podczas pracy zasilacza kondensatorowego występuje zgodnie z równaniem P = U*U/R strata mocy około 240 mW w wyniku prądu przepływającego przez rezystor rozładowczy przy przyłożeniu napięcia sieci.
W opisie USA 5999429 ujawniono zasilacz wyłączający, w którym kondensator wygładzający na stronie napięcia stałego zasilacza jest rozładowywany przez uzwojenie pierwotne przetwornika, kiedy zasilacz jest oddzielony od zasilania napięciem.
Zgodnie z wynalazkiem sposób rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego przy wyłączeniu lub odłączeniu napięcia sieci, w którym zasila się prądowo z sieci elektrycznej przez zasilacz kondensatorowy układ sterowania, przez który steruje się odbiornikiem elektrycznym, przy czym zasilacz kondensatorowy posiada w swoim obwodzie prądu przemiennego kondensator zasilacza połączony z przyłączem sieciowym, polega na tym, że układ sterowania łączy się z siecią elektryczną lub zasilaczem kondensatorowym tak, że wykrywa się przez układ sterowania wyłączenie i/lub odłączenie napięcia sieci i przy wykryciu wyłączenia/odłączenia sieci zwiera się przez układ sterowania kondensator zasilacza.
Korzystnie, kondensator zasilacza zwiera się przez diodę Zenera, którą stosuje się do stabilizacji napięcia zasilacza kondensatorowego, przez zamknięty elektroniczny przełącznik elektrycznego odbiornika i przez elektryczny odbiornik.
Korzystnie połączenie czynne pomiędzy układem sterowania i siecią elektryczną lub zasilaczem kondensatorowym tworzy się przez obwód dopasowania poziomu.
W układzie według wynalazku do rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego, zasilacz kondensatorowy zawiera w swoim obwodzie prądu przemiennego kondensator zasilacza połączony z przyłączem sieciowym, a układ sterowania ma przyłącze połączone operacyjnie z siecią elektryczną lub zasilaczem kondensatorowym, poprzez które jest wykrywalne wyłączenie i/lub odłączenie napięcia sieci oraz kondensator zasilacza jest zwieralny przez układ sterowania przy wykryciu wyłączenia/odłączenia sieci.
Korzystnie układ sterowania stanowi mikroprocesor, a połączenie czynne układu sterowania z siecią elektryczną lub zasilaczem kondensatorowym stanowi obwód dopasowania poziomu.
Korzystnie kondensator zasilacza jest zwieralny przez stabilizator napięcia stanowiący korzystnie diodę Zenera, przez rozłącznik elektrycznego odbiornika zamykalny przez układ sterowania i przez elektryczny odbiornik.
Zaletą wynalazku jest zapewnienie sposobu i układu do rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego, w których następuje szybkie rozładowanie kondensatora zasilacza bez występowania znacznych strat mocy.
PL 202 987 B1
Dzięki połączeniu czynnemu układu sterowania z siecią elektryczną lub zasilaczem kondensatorowym, układ sterowania wykrywa, kiedy napięcie sieci zostaje wyłączone lub odłączone. W wyniku tego, że układ sterowania może jeszcze pracować nadal przez krótki okres czasu po wyłączeniu lub odłączeniu sieci, może on jeszcze uruchomić przełącznik, przez który zostaje zwarty kondensator zasilacza. Dzięki temu można zrezygnować z dołączenia do kondensatora zasilacza równolegle rezystora rozładowczego, przez co zostaje wyeliminowane powstawanie straty mocy w wyniku przepływu prądu przez rezystor rozładowczy podczas normalnej pracy zasilacza kondensatorowego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku Fig. 1, na którym przedstawiony został układ do rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego według wynalazku.
W układzie do rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego według wynalazku nie występuje rezystor rozładowczy 10. Zamiast niego jest zastosowany obwód dopasowania 11 poziomu, który jest dołączony operacyjnie z jednej strony poprzez węzeł 12 do napięcia sieci na przyłączu 52 i z drugiej strony do przyłącza 13 mikroprocesora 6. Obwód dopasowania 11 poziomu odbiera przebiegi napięcia sieci, obniża ich amplitudę z 230 V na wartość dopasowaną do mikroprocesora 6, zwykle pomiędzy 3 i 5 V i kieruje obniżone przebiegi przez przyłącze 13 do mikroprocesora_6.
Gdy teraz napięcie sieci zostaje wyłączone lub odłączone, do wejściowego przyłącza 13 mikroprocesora 6 nie jest już doprowadzany żaden odpowiedni sygnał. Ponieważ mikroprocesor 6 pracuje nadal jeszcze przez krótki okres czasu, zwykle pomiędzy 100 i 200 ms, także po wyłączeniu lub odłączeniu sieci, między innymi w wyniku naładowania kondensatora wygładzającego 4, wykrywa on pozostały sygnał na przyłączu 13 i przełącza przez rezystor wstępny 7 elektroniczny przełącznik 8, tak że kondensator 1 zasilacza zostaje zwarty zgodnie z kreskową linią 14 przez diodę Zenera 3, elektroniczny przełącznik 8 i odbiornik 9 i w wyniku tego rozładowany.
W ten sposób jest zapewnione szybkie i skuteczne rozładowanie kondensatora 1 zasilacza, tak, że przy wyłączeniu lub odłączeniu napięcia sieci, doprowadzane do przyłączy 5.1 i 5.2 napięcie, które jest wywoływane przez naładowanie kondensatora 1 zasilacza, bardzo szybko zanika.
Wynalazek znajduje zastosowanie we wszystkich elektrycznych i elektronicznych urządzeniach, w których jest wykorzystywany zasilacz kondensatorowy do zasilania prądowego układu sterowania. Jako przykładowe można tutaj wymienić lodówki i zamrażarki, w których dzięki wynalazkowi jest spełniony warunek bezpieczeństwa wymagany przez normę VDE, polegający na tym, że napięcie na wtyczce przyrządowej w sekundę po odłączeniu sieci w wyniku wyłączenia urządzenia powinno wynosić maksymalnie 34 V. Równocześnie przez uniknięcie straty mocy zostaje zmniejszony pobór mocy czynnej przy sterowaniu urządzeniem.

Claims (6)

1. Sposób rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego przy wyłączeniu lub odłączeniu napięcia sieci, w którym zasila się prądowo z sieci elektrycznej przez zasilacz kondensatorowy układ sterowania, przez który steruje się odbiornikiem elektrycznym, przy czym zasilacz kondensatorowy posiada w swoim obwodzie prądu przemiennego kondensator zasilacza połączony z przyłączem sieciowym, znamienny tym, że układ sterowania (6) łączy się z siecią elektryczną lub zasilaczem kondensatorowym tak, że wykrywa się przez układ sterowania (6) wyłączenie i/lub odłączenie napięcia sieci i przy wykryciu wyłączenia/odłączenia sieci zwiera się przez układ sterowania (6) kondensator (1) zasilacza.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że kondensator (1) zasilacza zwiera się przez diodę Zenera (3), którą stosuje się do stabilizacji napięcia zasilacza kondensatorowego, przez zamknięty elektroniczny przełącznik (8) elektrycznego odbiornika (9) i przez elektryczny odbiornik (9).
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że połączenie czynne pomiędzy układem sterowania (6) i siecią elektryczną lub zasilaczem kondensatorowym tworzy się przez obwód dopasowania (11) poziomu.
4. Układ do rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego, znamienny tym, że zasilacz kondensatorowy zawiera w swoim obwodzie prądu przemiennego kondensator (1) zasilacza połączony z przyłączem sieciowym (5.2), a układ sterowania (6) ma przyłącze (13) połączone operacyjnie z siecią elektryczną lub zasilaczem kondensatorowym, poprzez które jest wykrywalne
PL 202 987 B1 wyłączenie i/lub odłączenie napięcia sieci oraz kondensator (1) zasilacza jest zwieralny przez układ sterowania (6) przy wykryciu wyłączenia/odłączenia sieci.
5. Układ według zastrz. 4, znamienny tym, że układ sterowania (6) stanowi mikroprocesor, a połączenie czynne układu sterowania (6) z siecią elektryczną lub zasilaczem kondensatorowym stanowi obwód dopasowania (11) poziomu.
6. Układ według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że kondensator (1) zasilacza jest zwieralny przez stabilizator napięcia stanowiący korzystnie diodę Zenera (3), przez elektroniczny przełącznik (8) elektrycznego odbiornika (9) zamykalny przez układ sterowania (6) i przez elektryczny odbiornik (9).
PL358488A 2002-01-28 2003-01-28 Sposób i układ do rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego PL202987B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10203412A DE10203412A1 (de) 2002-01-28 2002-01-28 Verfahren zur Netzteilkondensator-Entladung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL358488A1 PL358488A1 (en) 2003-08-11
PL202987B1 true PL202987B1 (pl) 2009-08-31

Family

ID=7713313

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL358488A PL202987B1 (pl) 2002-01-28 2003-01-28 Sposób i układ do rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP1331714B1 (pl)
DE (1) DE10203412A1 (pl)
PL (1) PL202987B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10226560A1 (de) * 2002-06-14 2003-12-24 Enno Eisfeller Verfahren zum Schutz von Personen vor elektrischen Körperströmen
DE102008018258A1 (de) * 2008-03-31 2009-10-08 Siemens Aktiengesellschaft Schaltgerät und Verfahren zu dessen Betrieb
EP2254224A1 (de) * 2009-05-18 2010-11-24 SMA Solar Technology AG Verfahren zum Entladen einer Entstörkapazität am Ausgang einer Wechselrichtereinrichtung und Wechselrichtereinrichtung

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4235138C2 (de) * 1992-10-19 1998-03-19 Kiepe Bahn Elektrik Gmbh Einrichtung zur Schutzentladung von Gleichspannungskondensatoren in einer Stromrichteranlage
US5999429A (en) * 1997-12-19 1999-12-07 Dell Usa, L.P. Bulk filter capacitor discharge in a switching power supply
JP2001165056A (ja) * 1999-12-13 2001-06-19 Matsushita Electric Ind Co Ltd 電動圧縮機の駆動装置

Also Published As

Publication number Publication date
DE10203412A1 (de) 2003-08-07
EP1331714A2 (de) 2003-07-30
EP1331714A3 (de) 2006-04-26
PL358488A1 (en) 2003-08-11
EP1331714B1 (de) 2014-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6304039B1 (en) Power supply for illuminating an electro-luminescent panel
US7193335B2 (en) Sensing socket assembly
EP1376841B1 (en) Switched mode power supply and controlling method thereof
US5596465A (en) Overcurrent protection circuit for a dc-to-dc converter
US8369051B2 (en) Circuit arrangement and method for increasing the safety of an electronic operating device
US6385060B1 (en) Switching power supply with reduced energy transfer during a fault condition
CA3004038C (en) Methods and apparatus to disable a trip circuit during self test in ground fault circuit interrupters
CN110562811B (zh) 安全回路状态检测装置及电梯系统
CA2168707C (en) Two wire air gap off power supply circuit
EP2451039B1 (en) Connection-error detection apparatus
KR200448796Y1 (ko) 단위세대를 위한 상용/비상 전원 자동 공급기
KR101270879B1 (ko) 부하의 이상 상황을 감지하여 전력 공급을 차단할 수 있는 전원 접속 장치
US20190011940A1 (en) Power harvesting circuit
KR20090096689A (ko) 보조 보호 회로를 구비한 전원 및 전자식 안정기
WO2018116860A1 (ja) 電路異常検出装置、及びそれを備える開閉器
PL202987B1 (pl) Sposób i układ do rozładowania kondensatora zasilacza kondensatorowego
WO1997024790A1 (en) Ground fault circuit interrupter
JP2003169474A (ja) 電源装置
KR100328164B1 (ko) 파워팩 장치
KR20120027151A (ko) 전자 스위치 제어 시스템 및 전자 스위치 구동 방법
US10845858B2 (en) Power supply device with an electronic circuit breaker and method for controlling the same
EP3365957A1 (en) Method of supplying an emergency supply module and emergency supply module with reduced power consumption
US4703192A (en) Alternating current power source with improved phase adjusting capability
CN214591140U (zh) 断电保护电路、用电器及微波炉
KR200195037Y1 (ko) 전기,전자제품 및 산업용 기기의 대기전류 또는 누설전류소모 방지 및 차단장치