PL201900B1 - Sposób pakowania artykułów do palenia oraz zespół maszyny do pakowania artykułów do palenia oraz elementów nanoszenia lotnego środka zapachowego - Google Patents

Sposób pakowania artykułów do palenia oraz zespół maszyny do pakowania artykułów do palenia oraz elementów nanoszenia lotnego środka zapachowego

Info

Publication number
PL201900B1
PL201900B1 PL349959A PL34995900A PL201900B1 PL 201900 B1 PL201900 B1 PL 201900B1 PL 349959 A PL349959 A PL 349959A PL 34995900 A PL34995900 A PL 34995900A PL 201900 B1 PL201900 B1 PL 201900B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
package
volatile
fully assembled
packaging
smoking articles
Prior art date
Application number
PL349959A
Other languages
English (en)
Other versions
PL349959A1 (en
Inventor
David John Dittrich
Original Assignee
British American Tobacco Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by British American Tobacco Co filed Critical British American Tobacco Co
Publication of PL349959A1 publication Critical patent/PL349959A1/xx
Publication of PL201900B1 publication Critical patent/PL201900B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65BMACHINES, APPARATUS OR DEVICES FOR, OR METHODS OF, PACKAGING ARTICLES OR MATERIALS; UNPACKING
    • B65B61/00Auxiliary devices, not otherwise provided for, for operating on sheets, blanks, webs, binding material, containers or packages

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Packaging Of Annular Or Rod-Shaped Articles, Wearing Apparel, Cassettes, Or The Like (AREA)
  • Wrapping Of Specific Fragile Articles (AREA)
  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
  • Vacuum Packaging (AREA)

Abstract

Sposób pakowania artyku lów do palenia, w którym bezpo srednio przed z lozeniem, na maszynie do pakowania artyku lów do palenia, opakowania wokó l wi azki artyku lów do palenia, na powierzchni e tego opakowania i/lub po- wierzchni e wk ladki tego opakowania nanoszony jest lotny srodek zapachowy, przy czym ów lotny srodek zapachowy mo ze, w obr ebie ca lkowicie z lo zonego opakowania, prze- dostawa c si e z tej powierzchni do artyku lów do palenia. Przedmiotem wynalazku jest równie z Zespó l maszyny do pakowania artyku lów do palenia oraz elementów (50) nano- szenia lotnego srodka zapachowego, która to maszyna do pakowania artyku lów do palenia sk lada opakowanie wokó l zestawu artykulów do palenia, a elementy (50) nanoszenia zawieraj a elementy w postaci dyszy (54) dostarczaj acej lotny srodek zapachowy do powierzchni, powierzchnia ta jest powierzchni a znajduj ac a si e w ca lkowicie z lozonym opakowaniu, znamienny tym, ze maszyna ta i elementy (50) nanoszenia dzia laj a w zespole do dostarczenia lotnego srodka zapachowego podczas sk ladania opakowania i przed ca lkowitym z lozeniem opakowania wokó l wspo- mnianego zestawu. PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób pakowania artykułów do palenia oraz zespół maszyny do pakowania artykułów do palenia oraz elementów nanoszenia lotnego środka zapachowego. Wynalazek umożliwia uzyskanie artykułów do palenia zawierających lotny środek zapachowy.
Artykuły do palenia zawierające lotne środki zapachowe, na przykład mentol lub miętę pieprzową, są dobrze znane w przemyśle tytoniowym. Takimi artykułami do palenia mogą być, na przykład, papierosy mentolowe. Dostępnych jest wiele sposobów umieszczania lotnego środka zapachowego w artykułach do palenia. Przykładowo, w trakcie wytwarzania artykułów do palenia, na przykład papierosów, lotny środek zapachowy może być dodany do ciętego tytoniu przed przetransportowaniem go do maszyny wytwarzającej ciągłe pałeczki materiału do palenia, albo też może być dodany do pałeczki materiału do palenia, na przykład w trakcie jej wytwarzania w maszynie. Alternatywnie, lotny środek zapachowy dodany być może do pałeczek filtrów artykułów do palenia w trakcie wytwarzania filtra w odpowiedniej maszynie. Jednakże stosowanie lotnego środka zapachowego w trakcie wytwarzania artykułów do palenia lub ich części jest niekorzystne. Przykładowo, powoduje to zanieczyszczenie urządzeń używanych do wytwarzania artykułów do palenia lub ich części. Zanieczyszczenie to wpływa ponadto na urządzenia w dolnym biegu linii produkcyjnej, włączając w to tak zwane urządzenia końcówkowe, które łączą ze sobą pałeczki materiału do palenia i pałeczki filtra. Ponadto, prawdopodobne jest także zanieczyszczenie lotnym środkiem zapachowym maszyny pakującej użytej do pakowania takich artykułów do palenia. Zanieczyszczenie takie jest szczególnie niepożądane, ponieważ przed użyciem takiej zanieczyszczonej maszyny do pakowania artykułów do palenia bez lotnego środka zapachowego, maszyna ta musi zostać oczyszczona. Oczyszczanie takie jest oczywiście niezwykle pracochłonne i czasochłonne i może powodować długie okresy przestoju maszyny. Dodatkowo, jeśli lotny środek zapachowy, na przykład mentol, dodawany jest w trakcie wytwarzania do bibułki papierosowej, artykuły do palenia zawierające lotne środki zapachowe dodane w taki sposób odznaczają się większą skłonnością do wzajemnego przylegania w trakcie ich transportu z maszyny wytwarzającej do maszyny pakującej. Przyleganie to objawia się, gdy artykuły do palenia trzymane są w pojemnikach, które znajdują się pomiędzy maszyną wytwarzającą, a maszyną pakującą.
W celu próby pokonania problemów z takimi dł ugimi okresami przestojów wynikają cymi ze stosowania lotnych środków zapachowych w trakcie wytwarzania artykułów do palenia, rozważano dodawanie lotnych środków zapachowych do opakowań artykułów do palenia, co miało w zamiarze powodować przedostawanie się lotnego środka zapachowego z opakowania do artykułu do palenia.
W trakcie pakowanie artyku ł ów do palenia, na przykł ad papierosów, ukł ada się okreś loną liczbę artykułów do palenia, pewien „zestaw, w sposób nadający się do umieszczenia ich w opakowaniu artykułów do palenia. Zazwyczaj, zestaw artykułów do palenia jest następnie owijany w tak zwaną obwolutę wewnętrzną z papieru posiadającego naklejoną zazwyczaj metaliczną warstwę, który to papier znany jest powszechnie w przemyśle tytoniowym jako folia metalowa lub bibuła foliowana. Natychmiast po owinięciu tą folią artykułów do palenia, folia jest wytłaczana w celu uczynienia folii bardziej podatnej na zagięcie oraz w celu zwiększenia estetyki folii. Zestaw ten jest następnie przenoszony na nie złożone opakowanie na artykuły do palenia. Folia jest kotwiczona w tylnym panelu opakowania przy użyciu kleju. Jeśli opakowanie jest opakowaniem znanym powszechnie jako opakowanie z zawiasowym wieczkiem, ma ono na tym etapie postać pł askiego blankietu, a przed jego zło ż eniem, układa się na zestawie wewnętrzną ramkę. Jeżeli jednak opakowanie jest opakowaniem znanym powszechnie jako opakowanie typu miękkiego pudełka, przybiera ono w tym stadium postać płaskiej etykiety. Opakowanie to jest następnie składane wokół zestawu, to jest innymi słowy mówiąc blankiet/etykieta zaginane są wokół zestawu tak, że otrzymuje się złożone opakowanie poprzez wzajemne, naprzemienne sklejenie odpowiednich ścianek pudełka. Następnie opakowanie to może zostać hermetycznie zaklejone, przykładowo na opakowanie może zostać nałożona obwoluta z polipropylenu.
Dotychczas, lotne środki zapachowe dodawane były do wewnętrznej obwoluty, na przykład według opisu zgłoszenia patentu EP 0 531 221. Stosowanie lotnych środków zapachowych do folii lub innej obwoluty wewnętrznej ma jednakże wiele wad. Lotne środki zapachowe nakładane są na folię zanim folia ta znajdzie się w maszynie pakującej, to znaczy nakładane są poza linią. Folia z nałożonym lotnym środkiem zapachowym musi zatem być przechowywana w szczelnym środowisku w niskiej temperaturze, aż do chwili, gdy będzie ona potrzebna do użycia przez maszynę pakującą. Folia ta musi ponadto mieć możliwość powrotu do temperatury otoczenia na 2-3 dni wcześniej zanim będzie gotowa do użytku. Jak powiedziano powyżej, po dostarczeniu folii do maszyny pakującej, folia jest
PL 201 900 B1 wytłaczana. Wytłaczanie folii z nałożonym lotnym środkiem zapachowym powoduje efekt „posypywania walców wytłaczających. Innymi słowy, powierzchnie wytłaczające walców wytłaczających ulegają pokryciu resztkami lotnego środka zapachowego i maleje tym samym jakość wytłaczania przy użyciu tych walców. W próbie pokonania takiego posypywania, uciekano się do nadmuchiwania gorącego powietrza na walce wytłaczające w celu odparowania tych resztek. Metody takie powodują jednakże znaczne straty lotnego środka zapachowego.
Sposób pakowania artykułów do palenia, w którym, wokół zestawu artykułów do palenia na maszynie do pakowania artykułów do palenia składane jest opakowanie, według wynalazku charakteryzuje się tym, że podczas składania opakowania i przed całkowitym złożeniem opakowania wokół wspomnianego zestawu, nanosi się lotny środek zapachowy na powierzchnię, która jest jedną z powierzchni całkowicie złożonego opakowania, przez co ten lotny środek zapachowy może w obrębie całkowicie złożonego opakowania przedostawać się ze wspomnianej powierzchni do artykułów do palenia.
Powierzchnia, na którą nanoszony jest lotny środek zapachowy jest wewnętrzną powierzchnią całkowicie złożonego opakowania.
Korzystnie powierzchnia ta jest powierzchnią wkładki opakowaniowej, która umieszczona jest wewnątrz całkowicie złożonego opakowania.
Lotny środek zapachowy nanosi się bezpośrednio na wspomnianą powierzchnię.
Korzystnie okres czasu jaki upływa pomiędzy naniesieniem lotnego środka zapachowego na wspomnianą powierzchnię jest tak krótki, że nie występują straty, lub nadmierne straty, nanoszonego lotnego środka zapachowego w wyniku ulatniania, zanim opakowanie zostanie w pełni złożone.
Po całkowitym złożeniu opakowania zakleja się je hermetycznie.
Korzystnie okres czasu jaki upływa pomiędzy naniesieniem lotnego środka zapachowego na wspomnianą powierzchnię jest tak krótki, że nie występują straty, lub nadmierne straty, nanoszonego lotnego środka zapachowego w wyniku ulatniania, zanim opakowanie zostanie w pełni złożone.
Lotny środek zapachowy nanosi się na opakowanie przed rozpoczęciem składania tego opakowania wokół wspomnianego zestawu.
Korzystnie lotny środek zapachowy nanosi się na opakowanie, kiedy opakowanie jest złożone częściowo wokół wspomnianego zestawu.
Korzystnie lotny środek zapachowy nanosi się wraz z klejem, lub jest zawarty w tym kleju, który jest klejem, który przykleja wewnętrzną obwolutę do opakowania i/lub jest klejem spoinowym, który mocuje nakładające się panele złożonego opakowania.
Korzystnie opakowanie jest opakowaniem z zawiasowym wieczkiem, a lotny środek zapachowy nanosi się na powierzchnię wewnętrznej ramki tego opakowania.
Okres czasu jaki upływa pomiędzy naniesieniem lotnego środka zapachowego na wspomnianą powierzchnię jest tak krótki, że nie występują straty, lub nadmierne straty, nanoszonego lotnego środka zapachowego w wyniku ulatniania, zanim opakowanie zostanie w pełni złożone.
Korzystnie po całkowitym złożeniu opakowania zakleja się je hermetycznie, a okres czasu jaki upływa pomiędzy naniesieniem lotnego środka zapachowego na wspomnianą powierzchnię jest tak krótki, że nie występują straty, lub nadmierne straty, nanoszonego lotnego środka zapachowego w wyniku ulatniania, zanim opakowanie zostanie w pełni złożone.
Zespół maszyny do pakowania artykułów do palenia oraz elementów nanoszenia lotnego środka zapachowego, która to maszyna do pakowania artykułów do palenia składa opakowanie wokół zestawu artykułów do palenia, a elementy nanoszenia zawierają elementy w postaci dyszy dostarczającej lotny środek zapachowy do powierzchni, powierzchnia ta jest powierzchnią znajdującą się w cał kowicie zł o ż onym opakowaniu, wedł ug wynalazku charakteryzuje się tym, ż e maszyna ta i elementy nanoszenia działają w zespole do dostarczenia lotnego środka zapachowego podczas składania opakowania i przed całkowitym złożeniem opakowania wokół wspomnianego zestawu.
Korzystnie elementy nanoszenia lotnego środka zapachowego stanowią część maszyny do pakowania artykułów do palenia.
Korzystnie okres czasu jaki upływa pomiędzy naniesieniem lotnego środka zapachowego na wspomnianą powierzchnię jest tak krótki, że nie występują straty, lub nadmierne straty, nanoszonego lotnego środka zapachowego w wyniku ulatniania, zanim opakowanie zostanie w pełni złożone.
Wynalazek stanowi udoskonalenie sposobu pakowania artykułów do palenia z dodatkiem lotnego środka zapachowego.
PL 201 900 B1
Jeśli rozważana powierzchnia jest powierzchnią opakowania, lotny środek zapachowy artykułu do palenia dodawany jest do opakowania przed rozpoczęciem składania opakowania wokół zestawu artykułów do palenia. W odniesieniu do opakowań z zawiasowym wieczkiem, są one wykonywane normalnie z pojedynczego blankietu. Specjalista w tej dziedzinie techniki będzie jednakże miał świadomość tego, że opakowanie to składać się może z większej liczby blankietów. Lotny środek zapachowy może być umieszczony dogodnie w opakowaniu przed złożeniem zestawu artykułów do palenia umieszczonych na blankiecie. Alternatywnie, lotny środek zapachowy może być naniesiony, gdy blankiet jest złożony częściowo. Zazwyczaj, a szczególnie w przypadku opakowań z zawiasowymi wieczkami, złożone opakowania są prostoliniowe, posiadając wierzch, dno, pierwszy i drugi bok, przednią i tylną ścianę. Lotny środek zapachowy może być naniesiony na wewnętrzną powierzchnię jednej lub więcej z tych ścian. Lotny środek zapachowy nanoszony jest korzystnie na tę część opakowania, która tworzy wewnętrzną powierzchnię tylnej ściany złożonego opakowania. Ponadto, w innej alternatywie, lotny środek zapachowy może być naniesiony razem z klejem, lub też może być w nim zawarty, który to klej przykleja przykładowo wewnętrzną obwolutę do wewnętrznej powierzchni opakowania. Złożone opakowanie zabezpieczane jest poprzez naniesienie kleju spoinowego wzdłuż nakładających się ścianek opakowania. W kolejnym alternatywnym rozwiązaniu, lotny środek zapachowy może być zawarty w kleju spoinowym.
Zazwyczaj, po całkowitym złożeniu opakowania, opakowanie to jest zaklejane hermetycznie lub pół-hermetycznie, przykładowo poprzez użycie polipropylenowej obwoluty wierzchniej nawiniętej i zaklejonej na opakowaniu.
Lotny środek zapachowy nanoszony na wspomnianą powierzchnię znajduje się w łączności gazowej z artykułami do palenia zapakowanymi wewnątrz całkowicie złożonego opakowania. Tym samym, w trakcie przechowywania zapakowanych artykułów do palenia, lotny środek zapachowy może przedostawać się z powierzchni, na którą został naniesiony, do artykułów do palenia. Po osiągnięciu równowagi, proporcja zawartości lotnego środka zapachowego, na przykład mentolu, będzie wynosiła około 10-15% wagowych w opakowaniu lub opakowaniu z wkładką, a co za tym idzie, zawartość lotnego środka zapachowego w artykułach do palenia wynosiła będzie około 85-90% wagowych tego środka.
Niniejszy wynalazek posiada szczególne znaczenie w odniesieniu do opakowań z zawiasowym wieczkiem, opakowań typu miękkiego pudełka oraz opakowań typu osłona-i-wysuwka. Niniejszy wynalazek może być jednakże stosowany również w przypadku opakowań znanych jako opakowania Laubego. W przypadku opakowań z zawiasowym wieczkiem zawierającym wewnętrzną ramkę, wewnętrzna ramka uważana jest na potrzeby niniejszego wynalazku za część opakowania i lotny środek zapachowy może być naniesiony na powierzchnię wewnętrznej ramki podczas składania opakowania na maszynie pakującej.
Lotnym środkiem zapachowym jest korzystnie mentol i/lub mięta pieprzowa. Jednakże niniejszy wynalazek może być stosowany dla każdego innego nadającego się lotnego środka zapachowego.
Lotny środek zapachowy użyty dla celów niniejszego wynalazku może być wieloskładnikową mieszaniną, z której jeden lub więcej składników są zasadniczo lotne, a jeden lub więcej składników odznaczają się mniejszą lotnością lub też są nielotne. Przykładowo, taka wieloskładnikowa mieszanina może zawierać lotny środek zapachowy i substancję nośną.
Lotny środek zapachowy nanoszony jest w postaci ciekłej lub stopionej. Koncentracja takiego stopionego lotnego środka zapachowego, mentolu na przykład, może wynosić 100%. Lotny środek zapachowy może być alternatywnie nanoszony w roztworze w odpowiednim rozpuszczalniku, przykładowo alkoholu takim jak etanol.
Dogodnie, elementy nanoszenia lotnego środka zapachowego tworzą część maszyny pakującej artykułów do palenia lub przylegają do niej.
Okres czasu jaki upływa pomiędzy naniesieniem lotnego środka zapachowego na daną powierzchnię, a zakończeniem etapu składania opakowania, winien być krótki w celu uniknięcia strat, lub nadmiernych strat lotnego środka zapachowego poprzez ulatnianie przed ukończeniem etapu składania.
Podczas nanoszenia lotnego środka zapachowego na daną powierzchnię, powierzchnia ta oraz elementy w postaci dyszy elementów nanoszących znajdują się we względnym ruchu lub pozostają we względnym spoczynku.
Lotny środek zapachowy może być nanoszony na powierzchnię w każdym dowolnym deseniu.
Stosownym przykładem jest jedna lub więcej linii.
PL 201 900 B1
Maszyna pakująca artykuły do palenia albo elementy nanoszenia lotnego środka zapachowego, albo obydwie te rzeczy razem, zawierają elementy czujnikowe, które to elementy czujnikowe odczytują wzajemne rozmieszczenie powierzchni i elementów w postaci dyszy. Elementy czujnikowe mogą być optyczne, mechaniczne lub elektryczne. Alternatywnie, elementy czujnikowe mogą być oddzielone od maszyny pakującej i elementy nanoszenia. Elementy czujnikowe znajdują się w łączności z elementami nanoszenia lotnego środka zapachowego tak, że zaopatrywanie elementów w postaci dyszy, będących częścią elementów nanoszenia, w lotny środek zapachowy może być włączane lub wyłączane przez owe elementy czujnikowe.
Elementy nanoszenia zawierają ponadto elementy zaopatrzenia i/lub elementy przechowywania lotnego środka zapachowego. Elementy zaopatrzenia lotnego środka zapachowego łączą wzajemnie elementy w postaci dyszy oraz elementy przechowywania. Elementy zaopatrzenia i/lub elementy w postaci dyszy zawierają korzystnie zawór, przykł adowo zawór iglicowy.
Wymienione powyżej elementy czujnikowe przełączają dogodnie zaopatrzeniem w lotny środek zapachowy do i/lub przez elementy w postaci dyszy poprzez sterowanie elementami w postaci zaworu w elementach zaopatrzenia i/lub elementach w postaci dyszy.
Elementy w postaci dyszy mogą zawierać jedną lub więcej dysz.
Jedno lub więcej spośród wymienionych: elementy w postaci dyszy, elementy zaopatrzenia oraz elementy przechowywania, mogą być ogrzewane.
Na rynku oferowane są odpowiednie elementy nanoszenia.
Zawartość masowa na opakowanie lotnego środka zapachowego, gdy lotny środek zapachowy zawiera pewien nośnik, może być regulowana poprzez zmianę koncentracji lotnego środka zapachowego względem nośnika. Można również regulować to, czy substancja nośnika jest obecna, czy nie, poprzez dostosowanie prędkości przepływu lotnego środka zapachowego na jednostkę czasu przez elementy w postaci dyszy. Jeżeli prędkość przepływu jest utrzymywana na stałym poziomie, regulacja taka może być dokonywana poprzez zmiany czasu trwania nanoszenia lotnego środka zapachowego.
Przykładowo, zawartość stopionego mentolu, gdy jest on lotnym środkiem zapachowym, nanoszonego na jedno opakowanie zawierające 20 sztuk artykułu do palenia wynosi dogodnie około 30 do 120 mg. Jednakże, jak doceni to osoba biegła w tej dziedzinie techniki, stosowane być mogą wyższe lub niższe zawartości zależnie od wymagań dla danych artykułów do palenia. Osoba biegła w tej dziedzinie techniki może dostosować ilość naniesionego lotnego środka zapachowego, w celu otrzymania artykułów do palenia o pożądanej zawartości.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia płasko położony blankiet konwencjonalnego opakowania z wieczkiem zawiasowym przeznaczonego na papierosy z mentolem naniesionym sposobem według wynalazku, fig. 2 przedstawia schematycznie części urządzenia według niniejszego wynalazku.
Konwencjonalne opakowanie papierosowe z zawiasowym wieczkiem po złożeniu jest prostoliniowe. Blankiet opakowania papierosowego z zawiasowym wieczkiem, oznaczony ogólnie na fig. 1 numerem 1, zawiera wyciętą tekturę z pewną liczbą ścianek 2-20, a także pewną liczbę linii zagięcia 21-32. Jak wiadomo osobom biegłym w tej dziedzinie techniki, w odniesieniu do korpusu złożonego opakowania, panel 2 tworzy ściankę tylną, panel 3 tworzy ścianę przednią, panele 4, 5, i 6 tworzą ściankę dna, panele 7, 8, 9 i 10 tworzą ścianki boczne, a panele 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 i 20 tworzą wieczko złożonego opakowania. Linie ciągłe na fig. 1 są liniami cięć 35-44.
W typowej maszynie do pakowania papierosów nie wygięty blankiet opakowania, taki jak bankiet 1, usuwany jest ze stosu blankietów. Na blankiet nakładany jest klej (zazwyczaj na panel 2), a owinięty w folię wewnętrznej obwoluty zestaw (nie pokazany) papierosów umieszczany jest po wyrównaniu na panelu 2 blankietu. Zestaw zawiera typowo 20 papierosów ułożonych w trzech rzędach, odpowiednio po siedem, sześć i siedem papierosów. Klej służy do przyklejenia wewnętrznej obwoluty foliowej do panelu 2. Następnie umieszczana jest względem zestawu wewnętrzna ramka (nie pokazana), a na powierzchnię wewnętrznej ramki nanoszony jest klej tak, że gdy blankiet jest zaginany wzdłuż linii zagięć 21-32 wokół zestawu i wewnętrznej ramki, wewnętrzna ramka przyklejana jest przynajmniej do panelu przedniej ścianki 3 blankietu.
Na fig. 2 numer 50 oznacza ogólnie elementy nanoszenia lotnego środka zapachowego innej konwencjonalnej maszyny do pakowania papierosów, na przykład typu GDX2. Numer 51 oznacza stos blankietów na opakowania papierosowe, z których każdy odpowiada blankietowi 1 z fig. 1. Maszyna pakująca zawiera konwencjonalne elementy zaopatrujące (nie pokazane) pracujące w celu pobrania jednego blankietu na raz z podstawy stosu 51 oraz podania go w kierunku strzałki A.
PL 201 900 B1
Elementy nanoszące 50 zawierają ogrzewany zbiornik 52 zawierający roztopiony mentol (o 100% koncentracji jako lotny środek zapachowy), ogrzewaną linię zaopatrzenia 53 łączącą zbiornik 52 z dwiema ogrzewanymi dyszami, z których to dysz jedna, oznaczona numerem 54, pokazana jest na fig. 2. W linii zaopatrzenia 52 występuje zawór 55, który może zmieniać położenie pomiędzy położeniem otwartym, a położeniem zamkniętym. Gdy zawór 55 znajduje się w położeniu otwartym, roztopiony mentol przepływa ze zbiornika 52, przez linię 53, a następnie dalej do i poprzez dysze.
Elementy nanoszenia 50 zawierają optyczne elementy czujnikowe 56, które działają w celu zaobserwowania przetransportowania blankietu poza elementy nanoszenia 50 przez wymienione wyżej elementy zaopatrzenia, a także w celu dostarczenia, poprzez linię 57, sygnału elektrycznego do elementów aktywujących zawór 58 środków nanoszenia 50. Jak wskazano na fig. 2, elementy aktywacji zaworu 58 zawierają napędowy trzpień zaworu 59 w połączeniu napędowym z zaworem 55.
Z elementami czujnikowymi 56 powiązany jest elektroniczny układ czasowy (nie pokazany) działający w momencie wykrycia przez elementy czujnikowe 56 obecności blankietu 60 tak, aby spowodować przesłanie sygnału po linii 57, po czym elementy aktywacji 58 powodują przejście zaworu 55 z położenia zamkniętego do położenia otwartego, a następnie przesłanie kolejnego sygnału, w odpowiedzi na który elementy aktywujące 58 powodują powrót zaworu 55 do położenia zamkniętego. Praca układu czasowego polega na tym, żeby zawór 55 znajdował się w położeniu otwartym przez okres czasu, który odpowiada przechodzeniu blankietu 60 poniżej dwiema dyszami elementów nanoszenia 50 tak, aby mentol nanoszony był na przesuwający się blankiet w postaci dwóch wydłużonych kropli (reprezentowanych przez oznaczenia 33, 34 na fig. 1 w odniesieniu do blankietu 1). Częściowo uformowana kropla pokazana jest na fig. 2 pod oznaczeniem 61. Wydłużone krople 33, 34 są położone na tylnym panelu. Dogodnie, krople 33, 34 są do siebie równoległe, w odstępie około 3-4 cm i każda z nich jest szeroka na około 2 mm. Jak będzie to oczywiste dla osoby biegłej w tej dziedzinie techniki, mentol może być naniesiony na dowolną ze ścianek 1-20 i/lub na wymienioną wyżej wewnętrzną ramkę.
Po naniesieniu kropelek 32 i 34 na blankiet, jest on transportowany dalej, w kierunku strzałki A (fig. 2), do stacji maszyny pakującej, na której wykonywane są typowe operacje pakowania papierosów. Poniżej elementów nanoszenia 50 nakładany jest na blankiet w wymaganych miejscach klej, a na panelu tylnej ściany blankietu lokowany jest zestaw papierosów owinięty w wewnętrzną obwolutę foliową. Wewnętrzna ramka układana jest następnie względem złożonego zestawu i blankietu, poprzez składanie wokół wewnętrznej ramki i zestawu.
Alternatywnie, naniesienie mentolu na blankiet może nastąpić po naniesieniu kleju, lub też jako kolejna alternatywa, naniesienie mentolu oraz naniesienie kleju mogą nastąpić jednocześnie. Oczywiście, jeśli mentol nałożony ma być na wewnętrzną ramkę, następuje to, gdy wewnętrzna ramka układana jest względem zestawu lub bezpośrednio przed tym.
Klejem pełniącym znaną funkcję przyklejania wewnętrznej obwoluty foliowej, obejmującej zestaw papierosów, może być naniesiony mentol, na przykład mentol naniesiony na panel tylnej ścianki blankietu.
Złożone opakowania są w konwencjonalny sposób hermetycznie zaklejane na maszynie pakującej, na przykład przy zastosowaniu zewnętrznej obwoluty z polipropylenu nałożonej na każde opakowanie. Podczas przechowywania artykułów do palenia opakowanych w takich hermetycznie zaklejonych opakowaniach, ulatniający się mentol przedostaje się z powierzchni opakowania do artykułów do palenia.
Przykładowo, około 80 mg stopionego mentolu na jedno opakowanie 20 papierosów daje w stanie równowagi koncentrację około 3,5 mg mentolu na jeden papieros.

Claims (18)

1. Sposób pakowania artykułów do palenia, w którym, wokół zestawu artykułów do palenia na maszynie do pakowania artykułów do palenia składane jest opakowanie, znamienny tym, że podczas składania opakowania i przed całkowitym złożeniem opakowania wokół wspomnianego zestawu, nanosi się lotny środek zapachowy na powierzchnię, która jest jedną z powierzchni całkowicie złożonego opakowania, przez co ten lotny środek zapachowy może w obrębie całkowicie złożonego opakowania przedostawać się ze wspomnianej powierzchni do artykułów do palenia.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia, na którą nanoszony jest lotny środek zapachowy jest wewnętrzną powierzchnią całkowicie złożonego opakowania.
PL 201 900 B1
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia ta jest powierzchnią wkładki opakowaniowej, która umieszczona jest wewnątrz całkowicie złożonego opakowania.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, ż e lotny środek zapachowy nanosi się bezpośrednio na wspomnianą powierzchnię.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, ż e okres czasu jaki upływa pomiędzy naniesieniem lotnego środka zapachowego na wspomnianą powierzchnię jest tak krótki, że nie występują straty, lub nadmierne straty, nanoszonego lotnego środka zapachowego w wyniku ulatniania, zanim opakowanie zostanie w pełni złożone.
6. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że po całkowitym złoż eniu opakowania zakleja się je hermetycznie.
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, ż e okres czasu jaki upływa pomiędzy naniesieniem lotnego środka zapachowego na wspomnianą powierzchnię jest tak krótki, że nie występują straty, lub nadmierne straty, nanoszonego lotnego środka zapachowego w wyniku ulatniania, zanim opakowanie zostanie w pełni złożone.
8. Sposób wedł ug zastrz. 2, znamienny tym, ż e lotny ś rodek zapachowy nanosi się na opakowanie przed rozpoczęciem składania tego opakowania wokół wspomnianego zestawu.
9. Sposób wedł ug zastrz. 2, znamienny tym, ż e lotny ś rodek zapachowy nanosi się na opakowanie, kiedy opakowanie jest złożone częściowo wokół wspomnianego zestawu.
10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że lotny środek zapachowy nanosi się wraz z klejem, lub jest zawarty w tym kleju.
11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że klej jest klejem, który przykleja wewnętrzną obwolutę do opakowania i/lub jest klejem spoinowym, który mocuje nakładające się panele złożonego opakowania.
12. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że opakowanie jest opakowaniem z zawiasowym wieczkiem, a lotny środek zapachowy nanosi się na powierzchnię wewnętrznej ramki tego opakowania.
13. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 8, albo 9, albo 10, albo 11, albo 12, znamienny tym, że okres czasu jaki upływa pomiędzy naniesieniem lotnego środka zapachowego na wspomnianą powierzchnię jest tak krótki, że nie występują straty, lub nadmierne straty, nanoszonego lotnego środka zapachowego w wyniku ulatniania, zanim opakowanie zostanie w pełni złożone.
14. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 8, albo 9, albo 10, albo 11, albo 12, znamienny tym, że po całkowitym złożeniu opakowania zakleja się je hermetycznie.
15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że okres czasu jaki upływa pomiędzy naniesieniem lotnego środka zapachowego na wspomnianą powierzchnię jest tak krótki, że nie występują straty, lub nadmierne straty, nanoszonego lotnego środka zapachowego w wyniku ulatniania, zanim opakowanie zostanie w pełni złożone.
16. Zespół maszyny do pakowania artykułów do palenia oraz elementów nanoszenia lotnego środka zapachowego, która to maszyna do pakowania artykułów do palenia składa opakowanie wokół zestawu artykułów do palenia, a elementy nanoszenia zawierają elementy w postaci dyszy dostarczającej lotny środek zapachowy do powierzchni, powierzchnia ta jest powierzchnią znajdującą się w całkowicie złożonym opakowaniu, znamienny tym, że maszyna ta i elementy (50) nanoszenia działają w zespole do dostarczenia lotnego środka zapachowego podczas składania opakowania i przed całkowitym złożeniem opakowania wokół wspomnianego zestawu.
17. Zespół według zastrz. 16, znamienny tym, że elementy (50) nanoszenia lotnego środka zapachowego stanowią część maszyny do pakowania artykułów do palenia.
18. Zespół według zastrz. 16 albo 17, znamienny tym, że okres czasu jaki upływa pomiędzy naniesieniem lotnego środka zapachowego na wspomnianą powierzchnię jest tak krótki, że nie występują straty, lub nadmierne straty, nanoszonego lotnego środka zapachowego w wyniku ulatniania, zanim opakowanie zostanie w pełni złożone.
PL349959A 1999-02-17 2000-01-28 Sposób pakowania artykułów do palenia oraz zespół maszyny do pakowania artykułów do palenia oraz elementów nanoszenia lotnego środka zapachowego PL201900B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9903487.8A GB9903487D0 (en) 1999-02-17 1999-02-17 Packaging smoking articles

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL349959A1 PL349959A1 (en) 2002-10-21
PL201900B1 true PL201900B1 (pl) 2009-05-29

Family

ID=10847855

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL349959A PL201900B1 (pl) 1999-02-17 2000-01-28 Sposób pakowania artykułów do palenia oraz zespół maszyny do pakowania artykułów do palenia oraz elementów nanoszenia lotnego środka zapachowego

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6658822B1 (pl)
EP (1) EP1154930B1 (pl)
JP (2) JP2002537186A (pl)
CN (1) CN1188319C (pl)
AP (1) AP1339A (pl)
AT (1) ATE247026T1 (pl)
AU (1) AU762455B2 (pl)
BR (1) BR0000326B1 (pl)
CA (1) CA2362065C (pl)
DE (1) DE60004486T2 (pl)
DK (1) DK1154930T3 (pl)
ES (1) ES2204495T3 (pl)
GB (1) GB9903487D0 (pl)
HK (1) HK1044749B (pl)
HU (1) HU223328B1 (pl)
ID (1) ID30209A (pl)
MY (1) MY122410A (pl)
OA (1) OA11834A (pl)
PL (1) PL201900B1 (pl)
PT (1) PT1154930E (pl)
WO (1) WO2000048907A1 (pl)
ZA (1) ZA200106989B (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10361796A1 (de) 2003-12-31 2005-07-28 Focke & Co.(Gmbh & Co. Kg) Verfahren und Vorrichtung zum Übertragen von insbesondere Aromastoffen auf Zigaretten
EP1721621A1 (en) * 2005-05-09 2006-11-15 The Procter & Gamble Company Perfume releasing packages
US7717261B2 (en) * 2005-06-10 2010-05-18 Philip Morris Usa Inc. Hinge lid aroma pack
US7850038B2 (en) * 2007-02-23 2010-12-14 The Procter & Gamble Company Scented container
JP5193615B2 (ja) * 2008-01-24 2013-05-08 ブリティッシュ・アメリカン・タバコ・ジャパン合同会社 フレーバー付きタバコ産業製品用パック
US7762046B2 (en) * 2008-04-11 2010-07-27 R.J. Reynolds Tobacco Company Method for manufacturing cigarette packages
IT1393487B1 (it) * 2009-04-01 2012-04-27 Gd Spa Confezione aromatizzata di prodotti da fumo e macchina per la sua realizzazione.
US8440023B2 (en) 2009-10-09 2013-05-14 Philip Morris Usa Inc. Flavored packaging insert for smokeless tobacco
JP5823488B2 (ja) 2010-03-26 2015-11-25 フィリップ・モーリス・プロダクツ・ソシエテ・アノニム タバコポーチ製品の形成に使用するための液体分注システム
JP5315455B2 (ja) * 2010-03-26 2013-10-16 日本たばこ産業株式会社 揮発性香料デリバリー量を高めたシガレット
DE102011114522A1 (de) * 2011-09-29 2013-04-04 Focke & Co. (Gmbh & Co. Kg) Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen einer Verpackung für eine Gruppe rauchbarer Artikel
DE102011118354A1 (de) 2011-11-14 2013-05-16 Focke & Co. (Gmbh & Co. Kg) Vorrichtung zum Aufbringen von Aromastoffen auf ein Medium
DE102013101118A1 (de) * 2013-02-05 2014-08-21 Focke & Co. (Gmbh & Co. Kg) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Zuschnitten für Kragen von Packungen für Zigaretten
ITBO20130634A1 (it) * 2013-11-21 2015-05-22 Gd Spa Metodo per aromatizzare il materiale d¿incarto di una confezione di articoli da fumo e relativa macchina impacchettatrice.
KR102022909B1 (ko) * 2019-06-19 2019-09-19 주식회사 케이티앤지 부류연 개질 기술이 적용된 흡연물품 및 이를 포함하는 흡연물품 케이스
KR20230100309A (ko) * 2021-12-28 2023-07-05 주식회사 케이티앤지 발삼계 향이 첨가된 흡연물질 래퍼 및 이를 포함하는 흡연물품

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3846404A (en) * 1973-05-23 1974-11-05 Moleculon Res Corp Process of preparing gelled cellulose triacetate products and the products produced thereby
US4068614A (en) * 1976-05-07 1978-01-17 Rothmans Of Pall Mall Canada Limited Machine for applying liquid to absorbent material
DE3201941A1 (de) * 1982-01-22 1983-08-04 Henkel KGaA, 4000 Düsseldorf Verfahren und mittel zum beduften von verpackungsmaterial sowie verwendung einer duftstoffpaste"
US4726171A (en) * 1986-09-12 1988-02-23 Frito-Lay, Inc. Method and apparatus for applying article to inside of bag
US4912910A (en) * 1989-01-23 1990-04-03 Brown & Williamson Tobacco Corporation Package structure for storing articles and a method and apparatus for accomplishing the same
CA2023664C (en) * 1989-08-22 1997-03-18 Klaus Peter Lamm Flip-top cartons
US5249676A (en) * 1991-05-07 1993-10-05 R. J. Reynolds Tobacco Company Flavor burst structure and method of making the same
FR2680952B1 (fr) * 1991-09-05 1994-05-20 Exploitation Indle Tabacs Allume Procede destine a modifier ou a aromatiser la fumee primaire ou secondaire des produits a fumer.
US5656315A (en) * 1994-10-13 1997-08-12 Advanced Food Technologies, Inc. Method for impregnating porous material with liquid flavoring
IT1273839B (it) * 1994-11-11 1997-07-11 Azionaria Costruzioni Acma Spa Metodo e macchina di incarto per gruppi di prodotti
ES2164830T3 (es) * 1996-06-17 2002-03-01 Nestle Sa Procedimiento y dispositivo para introducir un gas inerte conteniendo un aroma en el espacio libre de un embalaje para productos alimentarios.
WO1998022368A1 (en) * 1996-11-21 1998-05-28 Rothmans International Services Limited Packaging of smoking articles
CA2202717A1 (en) * 1997-04-15 1998-10-15 Rothmans, Benson & Hedges Inc. Cigarette or tobacco package with re-usable aroma releasent for multiple package openings
CA2203596A1 (en) * 1997-04-24 1998-10-24 Rothmans, Benson & Hedges Inc. Container for filter tipped cigarette tubes used in hand made cigarettes
CA2203597A1 (en) * 1997-04-24 1998-10-24 Rothmans, Benson & Hedges Inc. Freshness pack
US5901710A (en) * 1997-10-30 1999-05-11 Barber; Michael Cigar enhancing humidor
IT1304011B1 (it) * 1998-06-23 2001-03-02 Gd Spa Pacchetto per articoli di forma allungata e relativo metodo diconfezionamento.
JP2000118510A (ja) * 1998-10-19 2000-04-25 Japan Tobacco Inc たばこ用包装機の内包材繰出し装置

Also Published As

Publication number Publication date
CA2362065A1 (en) 2000-08-24
ID30209A (id) 2001-11-15
BR0000326A (pt) 2000-10-31
MY122410A (en) 2006-04-29
HUP0200060A3 (en) 2002-12-28
HU223328B1 (hu) 2004-06-28
CN1347377A (zh) 2002-05-01
DE60004486T2 (de) 2004-06-09
HK1044749A1 (en) 2002-11-01
CA2362065C (en) 2006-10-31
DE60004486D1 (de) 2003-09-18
EP1154930A1 (en) 2001-11-21
US6658822B1 (en) 2003-12-09
HK1044749B (zh) 2005-09-30
ES2204495T3 (es) 2004-05-01
AP1339A (en) 2004-12-08
AU2119400A (en) 2000-09-04
EP1154930B1 (en) 2003-08-13
JP2002537186A (ja) 2002-11-05
PT1154930E (pt) 2003-11-28
OA11834A (en) 2005-08-22
CN1188319C (zh) 2005-02-09
HUP0200060A2 (hu) 2002-05-29
ZA200106989B (en) 2002-11-25
BR0000326B1 (pt) 2009-08-11
AP2001002246A0 (en) 2001-09-30
AU762455B2 (en) 2003-06-26
ATE247026T1 (de) 2003-08-15
PL349959A1 (en) 2002-10-21
GB9903487D0 (en) 1999-04-07
JP2011189991A (ja) 2011-09-29
DK1154930T3 (da) 2003-12-08
WO2000048907A1 (en) 2000-08-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL201900B1 (pl) Sposób pakowania artykułów do palenia oraz zespół maszyny do pakowania artykułów do palenia oraz elementów nanoszenia lotnego środka zapachowego
JP5599616B2 (ja) 梱包システムおよび梱包方法
US7331451B2 (en) Cigarette package with coupon and method and device for the production thereof
US6138437A (en) Apparatus for manufacturing cigarette packs
US7240469B2 (en) Cigarette packing machine for producing rigid hinged-lid packets
RU2531726C2 (ru) Ароматизированная сигаретная пачка и установка для изготовления такой пачки
US5732533A (en) Process and apparatus for producing packs with an outer wrapper consisting of paper or the like
JP7565666B2 (ja) シガレット産業の製品のためのパッケージ、および、このパッケージの製造のための方法
EP1725456B1 (en) Apparatus and method for packing smoking articles
US6684606B1 (en) Method and apparatus for manufacturing sealed packets of cigarettes
EP2552788B1 (en) Liquid dispensing system for use in the formation of a tobacco pouch product
EP2552785B1 (en) Apparatus and method for use in the formation of a tobacco pouch product
US6740161B2 (en) Apparatus for applying adhesive to blanks in packing machines for smokers' products and the like
EP1176097B1 (en) Device for transferring substantially parallelepiped wrappings
WO2024134846A1 (ja) パッケージ及びたばこ製品
WO2015040059A1 (en) Method of securing sheet materials to form a container