PL201866B1 - Rozdrabniacz sanitarny - Google Patents

Rozdrabniacz sanitarny

Info

Publication number
PL201866B1
PL201866B1 PL358553A PL35855301A PL201866B1 PL 201866 B1 PL201866 B1 PL 201866B1 PL 358553 A PL358553 A PL 358553A PL 35855301 A PL35855301 A PL 35855301A PL 201866 B1 PL201866 B1 PL 201866B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rotor
chamber
tearing
shredder according
shredder
Prior art date
Application number
PL358553A
Other languages
English (en)
Other versions
PL358553A1 (pl
Inventor
Ibanez Santiago Gimenez
Jean-Claude Pollet
Salas Juan Jose Perez
Original Assignee
Etex De Rech S Tech Soc
Societe Etex De Recherches Techniques Sert
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Etex De Rech S Tech Soc, Societe Etex De Recherches Techniques Sert filed Critical Etex De Rech S Tech Soc
Publication of PL358553A1 publication Critical patent/PL358553A1/pl
Publication of PL201866B1 publication Critical patent/PL201866B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F04POSITIVE - DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS FOR LIQUIDS OR ELASTIC FLUIDS
    • F04DNON-POSITIVE-DISPLACEMENT PUMPS
    • F04D3/00Axial-flow pumps
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F04POSITIVE - DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS FOR LIQUIDS OR ELASTIC FLUIDS
    • F04DNON-POSITIVE-DISPLACEMENT PUMPS
    • F04D29/00Details, component parts, or accessories
    • F04D29/18Rotors
    • F04D29/22Rotors specially for centrifugal pumps
    • F04D29/2261Rotors specially for centrifugal pumps with special measures
    • F04D29/2288Rotors specially for centrifugal pumps with special measures for comminuting, mixing or separating
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F04POSITIVE - DISPLACEMENT MACHINES FOR LIQUIDS; PUMPS FOR LIQUIDS OR ELASTIC FLUIDS
    • F04DNON-POSITIVE-DISPLACEMENT PUMPS
    • F04D7/00Pumps adapted for handling specific fluids, e.g. by selection of specific materials for pumps or pump parts
    • F04D7/02Pumps adapted for handling specific fluids, e.g. by selection of specific materials for pumps or pump parts of centrifugal type
    • F04D7/04Pumps adapted for handling specific fluids, e.g. by selection of specific materials for pumps or pump parts of centrifugal type the fluids being viscous or non-homogenous
    • F04D7/045Pumps adapted for handling specific fluids, e.g. by selection of specific materials for pumps or pump parts of centrifugal type the fluids being viscous or non-homogenous with means for comminuting, mixing stirring or otherwise treating

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)
  • Reciprocating Pumps (AREA)
  • Dental Preparations (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Grinding-Machine Dressing And Accessory Apparatuses (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)

Abstract

1. Rozdrabniacz sanitarny w instalacji usu- wania wód sciekowych i sta lych odpadków, typu obejmuj acego kana l doprowadzaj acy wody do komory ogólnej (1), silnik elektryczny, które- go o s (X) posiada na swym kra ncu pomp e z wirnikiem (5) z lopatkami (6) oraz srodki do rozdrabniania naprzeciwko komory do rozszar- pywania (3) posiadaj acej otwór wlotowy (4a), znamienny tym, ze przednia powierzchnia (5a) wirnika (5) jest zasadniczo p laska i zawiera wiele przejsc (7) dla wody, umieszczonych za- sadniczo promieniowo i skierowanych ku ob- wodowi wirnika (5), oraz tym, ze ka zde przej- scie (7) wirnika (5) jest przed lu zone przez kana l ograniczony spiralnymi lopatkami (6) wirnika (5) umieszczonego w korpusie (8) pompy w taki sposób, ze jego przednia cz esc (5a) znajduje sie co najmniej zasadniczo w p laszczy znie otworu w korpusie pompy, a elementy rozszar- puj ace (9) s a umieszczone na wyst epie osio- wym w stosunku do przedniej cz esci (5a). PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy rozdrabniacza sanitarnego w instalacji usuwania wód ściekowych i stał ych odpadków, typu obejmują cego ogólną komorę zbierania wód i silnik elektryczny, którego oś posiada na końcu pompę wirnikową z łopatkami i środki do rozdrabniania umieszczone naprzeciw komory do rozszarpywania znajdującej się pomiędzy dnem ogólnej komory i ścianką zewnętrzną posiadającą otwór wlotowy.
Te rozdrabniacze sanitarne umieszcza się zwykle za muszlą klozetową. Mogą one też zbierać wody ściekowe z innych urządzeń sanitarnych. Mogą być poza tym zamocowane w technicznej ściance działowej.
Niektóre rozdrabniacze sanitarne obejmują nóż do rozszarpywania substancji stałych, zamocowany na końcu osi silnika, obok wylotu z muszli klozetowej. Jedynie woda i substancje stałe wystarczająco rozdrobnione przechodzą przez otwory filtra cylindrycznego do zbiornika, skąd są zasysane przez pompę umieszczoną na dnie zbiornika i zamocowaną na drugim końcu silnika.
Ten typ aparatu posiada pewne wady: produkty włókniste, takie jak wkładki do bielizny lub podpaski, trudne do rozdrabniania, mają skłonność do gromadzenia się wewnątrz filtra, co może doprowadzić do zatkania aparatu. Należy wówczas zdemontować cały zespół, aby zapewnić ponowne jego sprawne działanie.
Znane są też pompy rozszarpujące, w których układ rozdrabniający jest zespolony z pompą. W pierwszym przypadku układ rozszarpujący składa się z kilku noży tnących umieszczonych na wirniku, wewnątrz pompy odśrodkowej. Pompa ta ma wlot osiowy o średnicy nieco zmniejszonej, dla prawidłowego działania. Zdarza się jednak, że pewne odpadki stałe, takie jak ręczniki papierowe, podpaski lub tampony, wyrzucone do muszli klozetowej, pozostają zablokowane w wejściu do pompy i zawieszają się na wirniku, co także prowadzi do jego zablokowania.
W innym przypadku, zgodnie z opisem patentowym DE 4 128 281, urządzenie do rozdrabniania stanowi nóż i przeciw-nóż umieszczone w wejściu do pompy, jeden z nich obraca się wraz z wirnikiem pompy, a drugi pozostaje nieruchomy na obwodzie działając jak nożyce.
Urządzenie posiada jednak wadę związaną z wywoływaniem hałasu, tarcia się noży, nieprzyjemnego dla użytkownika, jak również ewentualności blokady, gdy przypadkowo wpadną twarde przedmioty.
Aby rozwiązać te zagadnienia, należy stworzyć rozdrabniacz sanitarny, w którym unika się zatkania pompy, nagromadzenia stałych odpadków, blokady silnika pompy, równocześnie zmniejszając hałas powstający podczas użytkowania.
Istotnie, przedmiotem niniejszego wynalazku jest rozdrabniacz sanitarny w instalacji usuwania wód ściekowych i stałych odpadków, typu obejmującego co najmniej kanał wprowadzający wody do ogólnej komory, silnik elektryczny, którego oś posiada na swym końcu pompę wirnikową z łopatkami oraz środki do rozdrabniania naprzeciw komory do rozszarpywania posiadającej otwór wlotowy, znamienny tym, że płaszczyzna czołowa wirnika jest zasadniczo płaska i posiada wiele otworów dla przepływu wody, umieszczonych zasadniczo promieniowo i skierowanych ku obwodowi wirnika oraz tym, że każdy otwór w wirniku jest przedłużony przez kanał ograniczony spiralami łopatki, a wirnik jest umieszczony w korpusie pompy w taki sposób, że jego czołowa powierzchnia znajduje się co najmniej zasadniczo w płaszczyźnie otworu korpusu pompy, zaś elementy rozszarpujące są umieszczone na występie osiowym w stosunku do wymienionej powierzchni czołowej.
Elementy rozszarpujące obejmują także kolisty nóż tnący umieszczony w płaszczyźnie otworu w korpusie i okreś lający, razem z czołową powierzchnią wirnika, otwór wejściowy pompy.
W ten sposób korzystnie, stałe odpadki porwane przez ruch wody i zassane przez pompę docierają do czołowej powierzchni wirnika, gdzie ulegają przecinaniu i/lub rozszarpywaniu przez elementy rozszarpujące, będąc równocześnie odpychanymi od wirnika przez ruch burzliwy powodowany przez kolejne uderzenia elementów rozszarpujących znajdujących się na występie i są zasysane przez ogólny ruch wody. Ten ruch burzliwy jest wywołany przez wirnik typu spiralno-odśrodkowego, którego łopatki o postaci spiralnej kierują wodę równocześnie w kierunku obwodu wirnika, z uwagi na siłę odśrodkową, i w kierunku tylnej części wirnika, z uwagi na nachylenie łopatek w stosunku do płaszczyzny osiowej. Siła odśrodkowa wywierana przez wirnik porywa resztki w kierunku zewnętrznego noża tnącego.
Przednia część wirnika jest więc zamknięta poza przejściem lub przejściami zostawionymi na powierzchni przedniej, które w postaci wydłużonej, prostej lub zakrzywionej, umieszczone zasadniczo
PL 201 866 B1 promieniowo, kierują się więc ku obwodowi przedniej powierzchni wirnika. Wielkość tych przejść jest korzystnie stała lub zwiększa się od środka wirnika ku jego części zewnętrznej.
Z uwagi na ograniczoną wielkość przejść, odgrywają one rolę filtra w tym sensie, że blokują wejście do pompy zbyt dużym kawałkom stałych odpadków. Takie odpadki mogą wejść tylko częściowo, a więc ślizgają się ku części zewnętrznej wirnika pod działaniem siły odśrodkowej i wody i zostają poddane działaniu noża kolistego, który oddziela części blokujące na zewnątrz wirnika od tych, które zostają częściowo wprowadzone do niego.
Elementy rozszarpujące są umieszczone na osiowym występie mającym od 1 do 10 mm na powierzchni przedniej wirnika. Te elementy rozszarpujące są wykonane z twardego materiału, odpornego na zużycie, takiego jak na przykład metal, a ich wymiary i kształt dobrano tak, aby cięły i/lub rozszarpywały stałe odpadki bez ich zatrzymywania. Elementy rozszarpujące mogą mieć kształt zasadniczo stożkowy, prosty lub nachylony lub korzystnie mogą być płaskie, bądź w kształcie zębów piły bądź też noży tnących, tak, aby ich powierzchnia czynna była wystarczająco nachylona, dzięki czemu unika się zatrzymywania i porywania w ruchu obrotowym substancji włóknistych.
Elementy rozszarpujące można umieścić na wkładce, na której przymocowany jest wirnik lub też wymieniona wkładka, taka jak płytka metalowa, jest przyłączona do przedniej powierzchni wirnika i tak wycięta, aby wirnik mógł się swobodnie obracać, gdy jest ona przyłożona do przedniej powierzchni wymienionego wirnika. Te elementy rozszarpujące można też zamocować w przedziałach umieszczonych w tym celu na przedniej powierzchni wirnika.
Jak podano uprzednio, otwór w korpusie pompy posiada kolisty nóż tnący o średnicy wewnętrznej nieco większej od średnicy zewnętrznej przedniej części wirnika. W ten sposób, gdy następuje odrzucenie w kierunku na zewnątrz odpadków stałych o wymiarach zbyt dużych, aby przeszły przez przejścia znajdujące się w przedniej części wirnika, nóż znajdujący się na obwodzie wirnika uczestniczy w działaniu tnącym i rozszarpywaniu odpadków w wyniku względnego ruchu wirnika w stosunku do tego noża.
Aby poprawić opisane uprzednio czynności cięcia i/lub rozszarpywania, samooczyszczania przejść dla wody i pompowania, można także umieścić elementy rozszarpujące na dnie komory do rozszarpywania, naprzeciwko części środkowej wirnika i/lub na obwodzie otworu w korpusie pompy.
Komora do rozszarpywania znajduje się pomiędzy przednią powierzchnią wirnika wyposażoną w elementy do rozszarpywania, przednią powierzchnią korpusu pompy, dnem i ścianką zewnętrzną. Ta ścianka zewnętrzna, nie zamknięta, ma korzystnie kształt zasadniczo kolisty, powodujący wprowadzanie wód i ciał stałych w ruch burzliwy, skierowany ku środkowi wirnika. W szczególności, wymieniona ścianka zewnętrzna stanowi kraniec w postaci zakrzywionego dzioba skierowanego ku osi obrotu wirnika.
Ten dziób umieszczony jest w sąsiedztwie wlotu wód i odpadków w kierunku komory do rozszarpywania, w taki sposób, aby powtórnie kierować strumień burzliwy zasadniczo równolegle i w tym samym kierunku co strumień wpływający do komory do rozszarpywania.
Korzystnie, dno komory do rozszarpywania zawiera co najmniej jedną wypukłość umieszczoną ekscentrycznie w stosunku do osi obrotu wirnika. Ta lub te wypukłości ułatwiają przemieszczanie się ciał stałych w kierunku wirnika i elementów rozszarpujących w ruchu burzliwym wytworzonym w komorze do rozszarpywania.
Według korzystnej realizacji wynalazku, silnik i pompa jak również elementy elektryczne rozdrabniacza są zamknięte w obudowie szczelnej wobec wód w ogólnej komorze, w której znajduje się ta obudowa o kształcie zasadniczo prostopadłościennym lub cylindrycznym. Korzystnie, ta szczelna obudowa jest wykonana w postaci wyjmowalnej kasety wstawianej do ogólnej komory, a wymieniona kaseta nadaje się szczególnie do umieszczenia w krańcowej części wymienionej ogólnej komory, zaś dno kasety stanowi dno komory do rozszarpywania, a ścianka zewnętrzna kasety określa także komorę do rozszarpywania. Pozycja kasety, przesunięta w stosunku do osi przyłączenia muszli, umożliwia w ten sposób wyję cie kasety bez uciążliwego demontaż u rozdrabniacza; kaseta zawiera silnik, pompę i elementy rozdrabniające, a jej wyjęcie ułatwia naprawę, konserwację i typową wymianę części w przypadku awarii.
Część ogólnej komory umieszczona bezpośrednio za muszlą klozetową służy jako komora rezerwowa umożliwiająca błyskawiczne przyjęcie wód pochodzących z klozetu.
Kanał doprowadzający wody ściekowe może mieć postać odlewu o kształcie rury przecinającej ogólną komorę i doprowadzającej wody i stałe odpadki od wylotu z muszli klozetowej w kierunku otworu wlotowego komory do rozszarpywania. W ten sposób uzyskuje się natychmiastowe zassanie ciał
PL 201 866 B1 stałych i ich wprowadzanie do komory do rozszarpywania, podczas gdy nadmiar wody, którego nie można natychmiast pomieścić w tej komorze, spływa do komory rezerwowej znajdującej się w ogólnej komorze i spełniającej rolę zbiornika buforowego. Unika się w ten sposób gromadzenia stałych odpadków w komorze ogólnej. Można także przewidzieć wykonanie kanału dopływu wód w układzie przegród, sprzyjającym eliminowaniu pęcherzyków powietrza zanim wody nie dotrą do komory do rozszarpywania, co pozwala zmniejszyć wytwarzany hałas. Oprócz tego, rurę odbierającą wody ściekowe można umieścić bezpośrednio na elemencie pompowania i rozdrabniania.
Teraz nastąpi bardziej szczegółowy opis wynalazku w postaci przykładów realizacji, w odniesieniu do załączonego rysunku, na którym:
fig. 1: przedstawia przekrój rozdrabniacza według wynalazku (bez jego pokryw), fig. 2: przedstawia widok perspektywiczny ogólnej komory rozdrabniacza według fig. 1, fig. 3: przedstawia widok z góry ogólnej komory rozdrabniacza według fig. 1, fig. 4: przedstawia widok perspektywiczny z przodu wirnika rozdrabniacza według wynalazku, wyposażonego w elementy rozszarpujące, fig. 5: przedstawia widok perspektywiczny z przodu wirnika, według fig. 4, w korpusie pompy, fig. 6: przedstawia widok perspektywiczny poziomy innego wirnika według wynalazku, fig. 7: przedstawia widok perspektywiczny od dołu wkładki do rozszarpywania przeznaczonej do umieszczania w wirniku.
Jak przedstawiono na rysunku fig. 1, 2 lub 3, rozdrabniacz sanitarny w instalacji usuwania wód ściekowych i stałych odpadków, według nie ograniczającego sposobu realizacji wynalazku, obejmuje ogólną komorę 1, do której wpływają wody, szczelny przedział 2 mieszczący elementy elektryczne E jak również silnik elektryczny M umieszczony pionowo wzdłuż osi X.
Silnik M posiada na swym dolnym krańcu wirnik 5 z łopatkami 6 pompy usuwającej. Wirnik 5 jest wyposażony w środki do rozszarpywania umieszczone naprzeciw komory do rozszarpywania 3 ograniczonej przez dno ogólnej komory 1 i ściankę zewnętrzną 4 wyposażoną w otwór wlotowy 4a.
Jak przedstawiono na fig. 1, 4, 5 i 6, powierzchnia przednia 5a wirnika 5 jest zasadniczo płaska i posiada wiele przejść 7 dla wody, rozmieszczonych zasadniczo promieniowo i skierowanych ku obwodowi wirnika 5. Każdemu przejściu 7 odpowiada spiralna łopatka 6 wirnika 5.
Wirnik 5 jest umieszczony w korpusie 8 pompy, w taki sposób, że jego przednia powierzchnia 5a jest zasadniczo w płaszczyźnie otworu w korpusie pompy 8 (patrz fig. 1) lub stanowi nieznaczny występ w stosunku do tej płaszczyzny (patrz fig. 5). Otwór w korpusie pompy 8 o średnicy wewnętrznej nieco większej niż średnica zewnętrzna przedniej części 5a wirnika 5 wykonano w postaci kolistego nożna tnącego 11
Środki do rozszarpywania, przedstawione na rysunku fig. 4 i 5, są ukształtowane w postaci elementów 9, o kształcie stożkowym nachylonym, umieszczonych na występie osiowym w stosunku do przedniej powierzchni 5a.
Na rysunku fig. 6 i 7 przedstawiono wariant realizacji elementów rozszarpujących 9. Są one umieszczone na wkładce metalowej 10 przymocowanej następnie do przedniej powierzchni 5a wirnika 5 lub wirnik może być naprasowany na wymienioną wkładkę 10. Wkładka ma kształt gwiazdy, której ramiona 10' mieszczą się pomiędzy przejściami 7 dla wody. Kraniec każdego ramienia 10' jest ucięty w szpic, a ten szpic jest wygięty, aby stworzyć element rozszarpujący 9. Gdy umieści się wkładkę 10 na przedniej powierzchni 5a wirnika 5, to każdy szpic 9 znajdzie się w pobliżu przejścia 7.
Silnik M i pompa jak również elementy elektryczne E są umieszczone w szczelnym przedziale 2 wykonanym w postaci kasety (patrz rysunek fig. 1), na dnie której umieszczono korpus pompy 8 z wirnikiem 5. Kasetę 2 umieszcza się w ogólnej komorze 1 w taki sposób, że wirnik 5 znajduje się naprzeciw dna ogólnej komory 1, na poziomie komory do rozszarpywania 3 wyznaczonej przez ściankę zewnętrzną 4.
Ścianka zewnętrzna 4 jest zasadniczo kolista i ogranicza komorę do rozszarpywania 3, w której następuje ruch burzliwy (według strzałki C) wód i ciał stałych wpływających do tej komory 3 (patrz fig. 3).
Ścianka zewnętrzna 4 posiada kraniec w postaci zakrzywionego dzioba 4b skierowanego zasadniczo w kierunku osi obrotu X wirnika 5. Ta szczególna postać krańca ścianki zewnętrznej sprzyja wejściu odpadków do komory do rozszarpywania 3, ale równocześnie zapobiega wyjściu tych odpadków, ponowne skierowanie wód wprowadzonych przez ten dziób 4b powoduje zawrócenie odpadków ku środkowi komory do rozszarpywania 3.
Aby sprzyjać również przemieszczaniu się odpadków w komorze 3, dno ogólnej komory 1 może zawierać w komorze do rozszarpywania 3 części wypukłe wpływające na ruch odpadków w sposób
PL 201 866 B1 ulepszający proces rozszarpywania. Można, na przykład, zastosować duże wypukłości, na przykład stożkowe, 12 i 13 umieszczone ekscentrycznie w stosunku do osi obrotu X wirnika 5. Jedną z wypukłości 12 umieszcza się w pobliżu wymienionej osi X wirnika, podczas gdy drugą wypukłość 13 umieszcza się zasadniczo w miejscu zetknięcia strumieni wpływających i poruszających się burzliwie w komorze do rozszarpywania 3.
Kaseta 2 jest umieszczona korzystnie na końcu komory ogólnej 1, dzięki czemu usuwanie wód ściekowych i stałych odpadków po ich wyjściu, na przykład, z muszli klozetowej nie odbywa się naprzeciw komory do rozszarpywania 3. Aby uniknąć gromadzenia się ciał stałych, pływających na powierzchni, w części buforowej komory ogólnej umieszcza się kanał odprowadzający wody, na przykład kolanko rurowe 14, które odprowadza wody i stałe odpadki od wyjścia z muszli w kierunku otworu 4a komory do rozszarpywania 3.
Korzystnie, kraniec ścianki 4 stanowi także dziób 4c skierowany zasadniczo przeciwnie do kierunku dziobu 4b, w taki sposób, że po wyjściu z rury 14 ten dziób 4c i dziób 4b kierują stałe odpadki w kierunku wlotu 4a do komory do rozszarpywania 3. Dziób 4c umożliwia także określenie strefy nieburzliwej w celu ujęcia z wysokości wody wykrytej przez presostat.
Odpadki stałe, porwane przez ruch wody zassanej przez pompę docierają do przedniej powierzchni wirnika 5, gdzie ulegają pocięciu i/lub rozszarpaniu przez elementy rozszarpujące 9, a jednocześnie są odpychane od wirnika 5, przez ruch burzliwy powodowany przez kolejne uderzenia elementów do rozszarpywania 9 na występie, po czym są zasysane przez ogólny ruch wody. Ten ruch burzliwy jest spowodowany przez wirnik 5 typu spiralno-odśrodkowego. Łopatki 6 o kształcie spiralnym odpychają wodę równocześnie w kierunku obwodu wirnika 5 z uwagi na siłę odśrodkową i w kierunku tylnej części wirnika 5 z uwagi na nachylenie łopatek 6 w stosunku do płaszczyzny osiowej.
Kaseta 2 posiada wylot 15 z korpusu pompy 8 połączony przez kolektor wylotowy 15 z przewodem rurowym odprowadzającym 16. Ten przewód rurowy odprowadzający 16 jest korzystnie przedłużony przez zawór zwrotny połączony sztywno z przewodem rurowym przepompowywania.
Korzystnie, komora ogólna 1 posiada odgałęzienia 20 dla innych dopływów wody i odpadków, tak, aby można ją było połączyć z innymi instalacjami do usuwania wód ściekowych, takich jak umywalka, bidet, prysznic, itd.
Dla zapewnienia chłodzenia silnika w przypadku intensywnego użytkowania można przewidzieć układ osłonowy obejmujący górną część silnika, wyposażony w żeberka i kanalizujący strumień powietrza.

Claims (19)

1. Rozdrabniacz sanitarny w instalacji usuwania wód ściekowych i stałych odpadków, typu obejmującego kanał doprowadzający wody do komory ogólnej (1), silnik elektryczny, którego oś (X) posiada na swym krańcu pompę z wirnikiem (5) z łopatkami (6) oraz środki do rozdrabniania naprzeciwko komory do rozszarpywania (3) posiadającej otwór wlotowy (4a), znamienny tym, że przednia powierzchnia (5a) wirnika (5) jest zasadniczo płaska i zawiera wiele przejść (7) dla wody, umieszczonych zasadniczo promieniowo i skierowanych ku obwodowi wirnika (5), oraz tym, że każde przejście (7) wirnika (5) jest przedłużone przez kanał ograniczony spiralnymi łopatkami (6) wirnika (5) umieszczonego w korpusie (8) pompy w taki sposób, że jego przednia część (5a) znajduje się co najmniej zasadniczo w płaszczyźnie otworu w korpusie pompy, a elementy rozszarpujące (9) są umieszczone na występie osiowym w stosunku do przedniej części (5a).
2. Rozdrabniacz według zastrz. 1, znamienny tym, że średnica wewnętrzna otworu w korpusie pompy jest zasadniczo równa średnicy zewnętrznej wirnika (5).
3. Rozdrabniacz według zastrz. 2, znamienny tym, że otwór w korpusie pompy posiada kolisty nóż tnący (11).
4. Rozdrabniacz według zastrz. 3, znamienny tym, że wielkość przejść (7) umieszczonych w przedniej części wirnika (5) mieści się w zakresie od 2 do 15 mm, wielkość przejść (7) jest stała lub wzrastająca od środka wirnika (5) w kierunku zewnętrznej części wirnika (5).
5. Rozdrabniacz według jednego z zastrz. 1 do 4, znamienny tym, że elementy rozszarpujące (9) są umieszczone na występie osiowym mającym od 1 do 10 mm, na przedniej powierzchni (5a) wirnika (5).
PL 201 866 B1
6. Rozdrabniacz według jednego z zastrz. 1 do 5, znamienny tym, że elementy rozszarpujące (9) są wykonane z twardego materiału odpornego na zużycie, elementy rozszarpujące mają taki kształt i wielkość, aby ciąć i/lub rozszarpywać stałe odpadki bez ich zatrzymywania.
7. Rozdrabniacz według zastrz. 6, znamienny tym, że elementy rozszarpujące (9) mają kształt zasadniczo stożkowy, prosty lub pochylony.
8. Rozdrabniacz według zastrz. 6, znamienny tym, że elementy rozszarpujące (9) są płaskie, bądź w postaci zębów piły bądź w postaci noży tnących.
9. Rozdrabniacz według jednego z zastrz. 6 do 8, znamienny tym, że elementy rozszarpujące (9) są umieszczone na wkładce, do której przymocowany jest wirnik (5).
10. Rozdrabniacz według jednego z zastrz. 6 do 8, znamienny tym, że elementy rozszarpujące (9) są umieszczone na wkładce (10) znajdującej się na przedniej powierzchni (5a) wirnika (5).
11. Rozdrabniacz według zastrz. 10, znamienny tym, że wkładka jest płytką metalową wyciętą w taki sposób, aby pozostawić wolne przejścia (7), gdy zostanie umieszczona na przedniej części (5a) wirnika (5).
12. Rozdrabniacz według jednego z zastrz. 1 do 11, znamienny tym, że ścianka zewnętrzna (4) ograniczająca komorę do rozszarpywania (3) jest zasadniczo kolista i ma kształt powodujący zawracanie wód i ciał stałych w ruchu burzliwym w kierunku środka wirnika.
13. Rozdrabniacz według zastrz. 12, znamienny tym, że wymieniona ścianka zewnętrzna (4) stanowi kraniec w postaci zakrzywionego dzioba (4b) zwróconego w kierunku osi obrotu (X) wirnika (5).
14. Rozdrabniacz według zastrz. 12, znamienny tym, że kraniec ścianki (4) stanowi dziób (4c) zwrócony w kierunku zasadniczo przeciwnym niż kierunek dziobu (4b).
15. Rozdrabniacz według jednego z zastrz. 1 do 14, znamienny tym, że dno komory do rozszarpywania (3) posiada co najmniej jedną wypukłość (12, 13) umieszczoną ekscentrycznie w stosunku do osi obrotu (X) wirnika (5).
16. Rozdrabniacz według jednego z zastrz. 1 do 15, znamienny tym, że kanał (14) kieruje wody i stałe odpadki, wychodzące z muszli klozetowej, w stronę otworu (4a) komory do rozszarpywania (3).
17. Rozdrabniacz według jednego z zastrz. 1 do 16, znamienny tym, że silnik (M) i pompa, jak również elementy elektryczne (E) są zamknięte w przedziale szczelnym (2) dla wód w komorze ogólnej (1), w której znajduje się ten przedział.
18. Rozdrabniacz według któregokolwiek z poprzednich zastrz., znamienny tym, że szczelny przedział (2) wykonano w postaci kasety wkładanej do komory ogólnej (1), na krańcu tej komory ogólnej (1) i dającej się wyjmować, której dno stanowi dno komory do rozszarpywania, a ścianka zewnętrzna (4) ogranicza także komorę do rozszarpywania (3).
19. Rozdrabniacz według zastrz. 18, znamienny tym, że pozycja kasety (2) umieszczonej w komorze ogólnej (1) rozdrabniacza jest przesunięta w stosunku do osi połączenia z muszlą klozetową.
PL358553A 2000-07-25 2001-07-24 Rozdrabniacz sanitarny PL201866B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0009709A FR2812312B1 (fr) 2000-07-25 2000-07-25 Broyeur sanitaire

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL358553A1 PL358553A1 (pl) 2004-08-09
PL201866B1 true PL201866B1 (pl) 2009-05-29

Family

ID=8852869

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL358553A PL201866B1 (pl) 2000-07-25 2001-07-24 Rozdrabniacz sanitarny

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6969018B2 (pl)
EP (1) EP1303703B1 (pl)
CN (1) CN1193169C (pl)
AT (1) ATE300675T1 (pl)
AU (1) AU2001279902A1 (pl)
CA (1) CA2412597A1 (pl)
DE (1) DE60112299T2 (pl)
DK (1) DK1303703T3 (pl)
ES (1) ES2246335T3 (pl)
FR (1) FR2812312B1 (pl)
NO (1) NO20030351L (pl)
NZ (1) NZ523163A (pl)
PL (1) PL201866B1 (pl)
RU (1) RU2241857C2 (pl)
WO (1) WO2002008610A1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102004007739A1 (de) * 2004-02-16 2005-08-25 Wilo Ag Schneidwerk einer Kreiselpumpe
CA2653699C (en) * 2006-09-22 2014-06-10 Mark E. Baer Mulcher
DE102008032651A1 (de) * 2008-07-10 2010-01-21 Siemens Aktiengesellschaft Schienenfahrzeug mit fahrzeugseitig entleerbarem Abwassertank
DE102009011444A1 (de) * 2009-03-03 2010-09-09 Ksb Aktiengesellschaft Freistromrad mit Schneidkanten
US20100319116A1 (en) * 2009-06-23 2010-12-23 William Schmidt Waste Pumping System
US9375718B2 (en) 2011-10-18 2016-06-28 Diamond Power International, Inc. Shaft-to-roller attachment for clinker grinder roller
EP3200925A1 (en) 2014-09-29 2017-08-09 Opp Sp. Z O.o. Macerator for utilisation of hospital waste, in particular cellulose pulp
CN104549669B (zh) * 2015-01-06 2017-01-04 枣庄市鑫恒星再生资源有限公司 废纸粉碎机
CN107921439B (zh) * 2015-06-11 2019-08-06 依科弗洛泵业有限公司 混合径向轴向切割器
US10087946B2 (en) 2016-02-09 2018-10-02 Brunswick Corporation Centrifugal pumps having anti-air-locking features

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1140440B (de) * 1957-11-06 1962-11-29 Forsch Inst Professor Ing Chem Zerkleinerungs-, Ruehr- und Mischvorrichtung
US3228036A (en) * 1963-01-02 1966-01-11 Holley Carburetor Co Waste treatment system
US3446151A (en) * 1967-06-08 1969-05-27 Osby Pump Ind Submersible centrifugal pump
US3560106A (en) * 1969-02-13 1971-02-02 Nils Johan Sahlstrom Slurry handling pump
US3707334A (en) * 1971-01-12 1972-12-26 Whirlpool Co Water pump with air lock breaking means
US4402648A (en) * 1981-08-31 1983-09-06 A. O. Smith Harvestore Products, Inc. Chopper pump
SE444969B (sv) * 1982-10-11 1986-05-20 Flygt Ab Centrifugalpump avseddd for pumpning av vetskor innehallande fasta partiklar

Also Published As

Publication number Publication date
NO20030351D0 (no) 2003-01-23
CA2412597A1 (fr) 2002-01-31
WO2002008610A1 (fr) 2002-01-31
EP1303703A1 (fr) 2003-04-23
US6969018B2 (en) 2005-11-29
FR2812312A1 (fr) 2002-02-01
DE60112299T2 (de) 2006-06-01
CN1193169C (zh) 2005-03-16
DK1303703T3 (da) 2005-11-21
ES2246335T3 (es) 2006-02-16
NZ523163A (en) 2005-07-29
NO20030351L (no) 2003-01-23
US20040035961A1 (en) 2004-02-26
FR2812312B1 (fr) 2003-01-24
DE60112299D1 (de) 2005-09-01
CN1444701A (zh) 2003-09-24
AU2001279902A1 (en) 2002-02-05
RU2241857C2 (ru) 2004-12-10
EP1303703B1 (fr) 2005-07-27
ATE300675T1 (de) 2005-08-15
PL358553A1 (pl) 2004-08-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8562287B2 (en) Grinder pump
US9352327B2 (en) Grinder pump basin system
PL201866B1 (pl) Rozdrabniacz sanitarny
KR20110053644A (ko) 디스포저
US7712158B2 (en) Non-clog shredder
RU2003101339A (ru) Сантехнический измельчитель
CN111570488A (zh) 一种食物处理装置
GB2128102A (en) Waste disposal device
JP2006297186A (ja) 厨芥処理装置
CZ430098A3 (cs) Zařízení ke shromažďování a/nebo zpracování a dalšímu vedení tekutin, vícefázových systémů, respektive tekutin obsahujících kusové substance, především odpadních vod
CN217852834U (zh) 一种用于槽体的下水结构及清洗机
CN217974626U (zh) 厨余垃圾处理器
KR970064758A (ko) 음식쓰레기 처리장치
JPS5925483Y2 (ja) 厨芥処理機
CN218283158U (zh) 防堵型厨余垃圾处理器
CN218292147U (zh) 厨余垃圾处理器
CN218562492U (zh) 厨余垃圾处理器
CN218508580U (zh) 一种垃圾处理器
CN218540879U (zh) 一种垃圾处理器
CN212129343U (zh) 粉碎机及其排污机构
KR100251484B1 (ko) 싱크대용 음식물찌꺼기 분쇄 배출장치
JP3218677B2 (ja) 汚物破砕装置
CN212551002U (zh) 一种食物处理装置
JP2008114157A (ja) ディスポーザ
CN117661685A (zh) 一种防堵型厨余垃圾处理器