PL201140B1 - Pneumatyczny zawór membranowy do rozgałęzionych kanałów do płynów - Google Patents

Pneumatyczny zawór membranowy do rozgałęzionych kanałów do płynów

Info

Publication number
PL201140B1
PL201140B1 PL354109A PL35410902A PL201140B1 PL 201140 B1 PL201140 B1 PL 201140B1 PL 354109 A PL354109 A PL 354109A PL 35410902 A PL35410902 A PL 35410902A PL 201140 B1 PL201140 B1 PL 201140B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
piston
diaphragm
abutment
valve according
valve
Prior art date
Application number
PL354109A
Other languages
English (en)
Other versions
PL354109A1 (en
Inventor
Marco Vernia
Original Assignee
Arag S R L Con Socio Unico
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Arag S R L Con Socio Unico filed Critical Arag S R L Con Socio Unico
Publication of PL354109A1 publication Critical patent/PL354109A1/xx
Publication of PL201140B1 publication Critical patent/PL201140B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16KVALVES; TAPS; COCKS; ACTUATING-FLOATS; DEVICES FOR VENTING OR AERATING
    • F16K7/00Diaphragm valves or cut-off apparatus, e.g. with a member deformed, but not moved bodily, to close the passage ; Pinch valves
    • F16K7/12Diaphragm valves or cut-off apparatus, e.g. with a member deformed, but not moved bodily, to close the passage ; Pinch valves with flat, dished, or bowl-shaped diaphragm
    • F16K7/14Diaphragm valves or cut-off apparatus, e.g. with a member deformed, but not moved bodily, to close the passage ; Pinch valves with flat, dished, or bowl-shaped diaphragm arranged to be deformed against a flat seat
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16KVALVES; TAPS; COCKS; ACTUATING-FLOATS; DEVICES FOR VENTING OR AERATING
    • F16K31/00Actuating devices; Operating means; Releasing devices
    • F16K31/12Actuating devices; Operating means; Releasing devices actuated by fluid
    • F16K31/122Actuating devices; Operating means; Releasing devices actuated by fluid the fluid acting on a piston
    • F16K31/1226Actuating devices; Operating means; Releasing devices actuated by fluid the fluid acting on a piston the fluid circulating through the piston

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Fluid-Driven Valves (AREA)
  • Lift Valve (AREA)
  • Multiple-Way Valves (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Magnetically Actuated Valves (AREA)
  • Valve Housings (AREA)
  • Self-Closing Valves And Venting Or Aerating Valves (AREA)

Abstract

1. Pneumatyczny zawór membranowy do rozga lezionych kana lów plynów w sk lad którego wchodzi pusty wewn atrz cylinder z ko ncem wspomnianego kana lu rozgaleziaj acego, który jest w przybli zeniu wspó losiowy z nim i we- wn atrz którego znajduje si e t lok, który korzyst- nie slizga si e ruchem posuwisto-zwrotnym, przy czym g lówka t loka jest przystosowana do wspó ldzia lania z okr agla membran a zamykaj a- c a drugi koniec kana lu rozga leziajacego, za s t lok jest pneumatycznie nap edzany pomi edzy po lo zeniem zamkni etym lub po lo zeniem otwar- tym, a po lo zeniem otwartym lub po lo zeniem zamkni etym wspomnianego drugiego ko nca kana lu rozga leziaj acego, znamienny tym, ze wewn atrz cylindra (11) znajduje si e co najmniej jeden wyst ep oporowy (19) zatrzymuj acy skok t loka (12). PL PL PL PL

Description

RZECZPOSPOLITA
POLSKA
(21) Numer zgłoszenia: 354109 (13) B1 (51) Int.Cl.
F16K 7/12 (2006.01)
F16K 31/122 (2006.01)
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia: 23.05.2002 (54) Pneumatyczny zawór membranowy do rozgałęzionych kanałów do płynów (30) Pierwszeństwo:
25.05.2001,IT,MO2001A000105 (43) Zgłoszenie ogłoszono:
02.12.2002 BUP 25/02 (45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
31.03.2009 WUP 03/09 (73) Uprawniony z patentu:
ARAG-S.R.L.CON SOCIO UNICO,Rubiera,IT (72) Twórca(y) wynalazku:
Marco Vernia,Rubiera,IT (74) Pełnomocnik:
Balińska Ewa, POLSERVICE,
Kancelaria Rzeczników Patentowych Sp. z o.o.
(57) 1. Pneumatyczny zawór membranowy do rozgałęzionych kanałów płynów w skład którego wchodzi pusty wewnątrz cylinder z końcem wspomnianego kanału rozgałęziającego, który jest w przybliżeniu współosiowy z nim i wewnątrz którego znajduje się tłok, który korzystnie ślizga się ruchem posuwisto-zwrotnym, przy czym główka tłoka jest przystosowana do współdziałania z okrągłą membraną zamykającą drugi koniec kanału rozgałęziającego, zaś tłok jest pneumatycznie napędzany pomiędzy położeniem zamkniętym lub położeniem otwartym, a położeniem otwartym lub położeniem zamkniętym wspomnianego drugiego końca kanału rozgałęziającego, znamienny tym, że wewnątrz cylindra (11) znajduje się co najmniej jeden występ oporowy (19) zatrzymujący skok tłoka (12).
PL 201 140 B1
Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy pneumatycznego zaworu membranowego do rozgałęzionych kanałów do płynów.
Znane są w rolnictwie opryskiwacze używane do rozprowadzania wyrobów płynnych do spryskiwania środkami chwastobójczymi, grzybobójczymi, owadobójczymi lub podobnymi.
W skł ad opryskiwaczy wchodzi rama podtrzymują ca zbiornik z pł ynem, któremu towarzyszy zespół pompujący doprowadzający płyn do jednego z rozpylaczy przeznaczonych do rozprowadzania płynów. Opryskiwacze są osadzone lub holowane przez traktor jadący wzdłuż uprawy, która ma być opryskiwana.
Rozpylacze, które są poziome w przypadku upraw krzewiastych, albo łukowe w przypadku upraw drzewiastych, mają ramę nośną powiązaną ze wspomnianą ramą podtrzymującą oraz rury do transportu płynu, które są do niej przymocowane. Rury te są zasilane przez zespół pompujący wyposażony w zawory regulacyjne natężenia przepływu i sterowania.
Wzdłuż rur jest zamontowanych szereg zespołów rozdzielających i rozprowadzających płyn, przy czym każdy z tych zespołów jest wyposażony w odpowiedni zawór odcinający przeznaczony do otwierania i zamykania przepływu i uniemożliwiający kapanie płynu w położeniu zamkniętym zaworu.
W szczególnoś ci, każ dy zespół rozgałęziają cy ma kanał zewnę trzny i kanał wewnę trzny, które są współosiowe i pomiędzy którymi znajduje się szczelina.
Na pierwszym końcu kanał zewnętrzny jest połączony z rurą transportową, z której dopływa do niego płyn, natomiast kanał wewnętrzny jest połączony z zespołem dozującym, którym jest, na przykład, jedna lub więcej dysza rozpylająca.
Na przeciwległym końcu te dwa kanały, zewnętrzny i wewnętrzny, są połączone ze sobą i z zaworem zamykającym.
W skład zaworu zamykającego wchodzi element zamykający, przyjmujący na przemian położenie otwarte, w którym płyn płynie z kanału zewnętrznego do kanału wewnętrznego i dalej do dysz rozpylających, oraz położenie otwarte, w którym oba kanały są odcięte od siebie tak, że płyn nie dopływa do dysz.
Znane są zawory sprężynowe zabezpieczone przed kapaniem i zawierające okrągłą membranę dociśniętą do końców kanałów za pomocą wstępnie ściśniętej sprężyny.
Płyn wprowadzany do szczeliny pomiędzy dwoma kanałami działa na membranę ciśnieniem pokonującym opór sprężyny, co powoduje odsunięcie membrany i połączenie kanału zewnętrznego z kanałem wewnętrznym.
Wspomniane zawory są uruchamiane bezpośrednio przez płyn. Alternatywnym rozwiązaniem są pneumatyczne zawory tłokowe typu normalnie otwartego lub normalnie zamkniętego, w skład których wchodzi cylinder, w który wchodzi, w taki sposób, że może się w nim poruszać ruchem posuwisto zwrotnym, tłok usytuowany w jego główce, z elementem regulującym przepływ w wewnętrznym kanale zespołu rozgałęziającego.
W wyniku działania strumienia sprężonego powietrza, tłok przesuwa się na przemian pomiędzy położeniem otwartym, w którym element regulujący przepływ jest wyciągany z kanału wewnętrznego, co powoduje jego połączenie z kanałem zewnętrznym, a położeniem zamkniętym, w którym element regulujący przepływ jest wsuwany do kanału wewnętrznego, co powoduje jego zamknięcie i uniemożliwienie przepływu płynowi płynącemu z kanału zewnętrznego.
Jednakże w opisanych zaworach tłokowych występuje często osadzanie się osadów z płynu na elemencie regulującym przepływ, co zmniejsza skuteczność tych zaworów a tym samym wymusza okresowe ich usuwanie.
Wiąże się to z koniecznością prowadzenia częstych zabiegów konserwacyjnych i czyszczących, które są bardzo długie i pracochłonne, ponieważ wymagają demontażu i ponownego montażu zaworów.
W znanych rozwią zaniach stosowane są również pneumatyczne zawory membranowe typu normalnie otwartego i normalnie zamkniętego, w skład których wchodzi cylinder, wewnątrz którego znajduje się tłok tak, że może on się suwać ruchem posuwisto zwrotnym. Główka wspomnianego tłoka popycha tarczową membranę w celu zamknięcia końców kanałów wewnętrznego i zewnętrznego zespołu rozgałęziającego.
Strumień sprężonego powietrza przemieszcza tłok pomiędzy położeniem otwartym, w którym membrana jest odsunięta i oba kanały są połączone ze sobą, a położeniem zamkniętym, w którym membrana jest dociśnięta do obu kanałów, co uniemożliwia ich połączenie ze sobą.
PL 201 140 B1
Normalnie otwarte zawory membranowe opisanego powyżej typu mają sprężynę reakcyjną, która, w przypadku braku przepływu powietrza, trzyma tłok w położeniu otwarcia zespołu odgałęziającego, a powietrze jest doprowadzane w celu jego przemieszczenia do położenia zamkniętego.
Natomiast normalnie zamknięte zawory membranowe, zamiast tego mają sprężynę reakcyjną, która, przy braku przepływu powietrza, trzyma tłok w położeniu zamknięcia zespołu rozgałęziającego, a powietrze jest doprowadzane w celu przemieszczenia go do położenia otwartego.
Zawory normalnie zamknięte zapewniają większe bezpieczeństwo w przypadku nieprawidłowego i awaryjnego działania systemu pneumatycznego.
W przypadku stosowania zaworów membranowych powtarzalne uderzanie i obijanie się membrany o koniec kanału wewnętrznego w trakcie jej przemieszczania się z położenia otwartego do położenia zamkniętego powoduje jej zużywanie się i niszczenie aż do następującego w stosunkowo krótkim czasie pęknięcia.
Powoduje to niepożądane straty płynu i wiąże się z koniecznością częstych wymian membran, w konsekwencji zwiększa się czas i koszty konserwacji.
Wyżej opisana wada występuje częściej w przypadku zaworów normalnie zamkniętych.
Pneumatyczny zawór membranowy do kanałów rozgałęziających płyn w skład którego wchodzi pusty wewnątrz cylinder z końcem wspomnianego kanału rozgałęziającego, który jest w przybliżeniu współosiowy z nim i wewnątrz którego znajduje się tłok, który korzystnie ślizga się ruchem posuwisto zwrotnym, przy czym główka tłoka jest przystosowana do współdziałania z okrągłą membraną zamykającą drugi koniec kanału rozgałęziającego, zaś tłok jest pneumatycznie napędzany pomiędzy położeniem zamkniętym lub położeniem otwartym, a położeniem otwartym lub położeniem zamkniętym wspomnianego drugiego końca kanału rozgałęziającego, odznacza się według wynalazku tym, że wewnątrz cylindra znajduje się co najmniej jeden występ oporowy zatrzymujący skok tłoka.
Korzystnie występ oporowy znajduje się przed membraną i zapewnia zatrzymywanie skoku na zewnątrz tłoka.
Korzystnie występ oporowy jest w przybliżeniu pierścieniowy.
Korzystnie główka tłoka zawiera trzon, który wchodzi suwliwie w cylindryczną komorę ograniczoną obwodowo przez występ oporowy.
Korzystnie na tłoku jest uformowany kołnierz opierający się podczas działania o występ oporowy.
Korzystnie na trzonie główki tłoka znajduje się obwodowe pierścieniowe gniazdo, w które wchodzi uszczelka tworząca uszczelnienie ściany wewnętrznej cylindrycznej komory.
Korzystnie zawiera ponadto elementy centrujące do centrowania membrany, które są utworzone na drugim końcu kanału rozgałęziającego.
Korzystnie elementy centrujące są w postaci pierścieniowej szczeliny uformowanej w pobliżu krawędzi kanału rozgałęziającego, zaś w membranie znajduje się komplementarna krawędź obwodowa, która jest przystosowana do wchodzenia we wspomnianą szczelinę.
Korzystnie ta powierzchnia występu oporowego, która jest skierowana ku membranie, jest ukształtowana w taki sposób, że ma fazowany profil o kształcie przystosowanym do wchodzenia w niego membrany w położeniu otwartym.
Korzystnie na występie oporowym, na tej jego powierzchni, która jest skierowana ku membranie, znajduje się występ blokujący część obwodową membrany na drugim końcu kanału rozgałęziającego.
Zaleta rozwiązania według wynalazku polega na tym, że poprzez zastosowanie pneumatycznych zaworów membranowych do kanałów rozdzielających płyny, zapewniono eliminację narażania membrany na zderzenia i nagłe udary oraz ograniczenie uszkodzeń i pęknięć, na jakie jest narażona wspomniana membrana. Zapewniono dzięki temu szczelność dla płynów i zmniejszenie liczby zabiegów konserwacyjnych oraz wymian, co w konsekwencji prowadzi do zaoszczędzenia na czasie i kosztach.
Kolejną zaletą wynalazku jest opracowanie prostej, stosunkowo łatwej do realizacji w praktyce, konstrukcji bezpiecznej w używaniu, skutecznej w działaniu i stosunkowo taniej.
Opisane wyżej zalety rozwiązania według wynalazku wynikają z zastosowania pneumatycznego zaworu membranowego do kanałów rozdzielających płyn, w skład którego wchodzi pusty wewnątrz cylinder, który może być łączony z końcem wspomnianego kanału, który jest w zasadzie współosiowy z nim. Wewną trz kanał u znajduje się tł ok usytuowany w taki sposób, ż eby mógł się ś lizgać ruchem posuwisto zwrotnym, przy czym główka wspomnianego tłoka jest przystosowana do współdziałania z okrągłą membraną do zamykania tego końca kanału, zaś tłok jest przemieszczany pneumatycznie pomiędzy położeniem zamkniętym i/lub otwartym, oraz otwartym i/lub zamkniętym położeniem końca
PL 201 140 B1 kanału. Wewnątrz wspomnianego cylindra znajduje się co najmniej jeden element oporowy do zatrzymywania uderzenia wspomnianego tłoka.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kanał rozgałęziający do płynu, z zaworem według wynalazku i zasilający zespół doprowadzający, w rzucie perspektywicznym, schematycznie, fig. 2 - kanał z fig. 1 w stanie rozłożonym na podzespoły, fig. 3 - zawór z fig. 1 w położeniu do zamknięcia kanału rozgałęziającego, w przekroju podłużnym, schematycznie oraz fig. 4 - zawór z fig. 1, w położeniu do otwarcia kanału rozgałęziającego, w przekroju podłużnym, schematycznie.
Przedmiot wynalazku dotyczy pneumatycznego zaworu membranowego 1 do kanałów rozgałęziających 2 płynu, zwłaszcza do kanałów takiego typu, które są stosowane w opryskiwaczach rolniczych do opryskiwania środkami chwastobójczymi, środkami grzybobójczymi, środkami owadobójczymi lub podobnymi upraw na krzewach lub drzewach.
Opryskiwacze, których nie pokazano, ponieważ są konwencjonalnego typu, zawierają w zasadzie ramę do podtrzymywania zbiornika z płynem, który zasila jeden lub więcej poziomych lub pionowych spryskiwaczy zawierających ramę nośną, z którą są połączone rury transportowe, z zaworami do regulacji i sterowania natężeniem przepływu.
Wielokrotne kanały rozgałęziające 2 są rozmieszczone wzdłuż rur 3 i doprowadzają płyn do odpowiednich zespołów dozujących 4, przy czym są one wyposażone w odpowiedni zawór otwierający i zamykający.
W skład każdego kanału rozgałęziającego 2 płynu wchodzi kanał zewnętrzny 5 i kanał wewnętrzny 6, które są współosiowe i pomiędzy którymi znajduje się szczelina 7.
Kanał rozgałęziający 2 ma pierwszy koniec 2a, który jest zamknięty i w pobliżu którego kanał zewnętrzny 5, a tym samym szczelina 7, jest połączony z rurą 3 za pomocą łącznika wlotowego 8, natomiast kanał wewnętrzny 6 jest połączony, za pomocą otworu 9, z kanałem zasilającym 10 zespołu dozującego 4.
Drugi koniec 2b kanału rozgałęziającego 2 jest otwarty i znajduje się na nim pneumatyczny zawór membranowy 1.
W skład pneumatycznego zaworu membranowego 1 wchodzi pusty wewnątrz cylinder 11, który jest współosiowy z kanałem rozgałęziającym 2 i ma koniec 11a, który może być sztywno sprzęgany z drugim końcem 2b.
Wewnątrz cylindra 11 znajduje się tłok 12 skonstruowany w taki sposób, że może się ślizgać ruchem posuwisto zwrotnym, a jego główka współdziała z okrągłą membraną 13 do zamykania drugiego końca 2b. Tłok 12 jest napędzany pneumatycznie pomiędzy położeniem zamkniętym a położeniem otwartym drugiego końca 2b.
W położeniu zamkniętym (fig. 3) tłok 12 trzyma membranę 13 dociśniętą do drugiego końca 2b, zamykając go. W ten sposób szczelina 7 i kanał wewnętrzny 6 są odcięte od siebie, co uniemożliwia przepływ płynu z kanału wlotowego 8 do kanału zasilającego 10.
W położeniu otwartym (fig. 4), tłok 12 odsuwa membranę 13 od drugiego końca 2b, otwierając go. W ten sposób szczelina 7 jest łączona z kanałem wewnętrznym 6, przez który płyn wyciągnięty z kanału wlotowego 8 wpływa do kanału zasilającego 10 w celu dozowania go przez zespół dozujący 4.
Pokazany na załączonym rysunku pneumatyczny zawór membranowy 1 jest typu normalnie zamkniętego; sprężyna reakcyjna 14 działa na tylną powierzchnię 12a tłoka 12 i, w przypadku braku przepływu powietrza, trzyma go w położeniu zamkniętym. Strumień powietrza, przystosowany do przeciwdziałania sprężynie 14, działa na przednią powierzchnię 12b tłoka 12 tak, że odsuwa tłok 12 od drugiego końca 2b i przemieszcza go do położenia otwartego.
W korpusie tłoka 12 jest uformowany kanał 15 w celu transportu strumienia powietrza na swoją przednią powierzchnię 12b, natomiast koniec 11b cylindra 11 jest zamknięty denkiem 16, w którym jest otwór 17 do podłączania węża 18 do łączenia z systemem pneumatycznym.
W skład pneumatycznego zaworu membranowego 1 wchodzi ponadto występ oporowy 19 do zatrzymywania skoku na zewnątrz tłoka 12, który to występ oporowy jest uformowany wewnątrz cylindra 11 przed membraną 13.
Przedstawiony występ oporowy 19 jest typu pierścieniowego. Może on mieć w alternatywnych przykładach wykonania postać występów, grzbietów lub podobnych elementów uformowanych wewnątrz cylindra 11. Występ oporowy 19 znajduje się w pobliżu krawędzi obwodowej cylindrycznej komory do ślizgania się główki tłoka 12.
PL 201 140 B1
Główka tłoka 12 jest utworzona przez trzon 20, który wchodzi suwliwie w komorę wewnętrzną występu oporowego 19 i w którego podstawie znajduje się kołnierz 21 opierający się o tylną powierzchnię występu oporowego 19.
Na poprzecznej powierzchni trzonu 20 znajduje się obwodowy pierścień, w który wchodzi uszczelka 22 do tworzenia uszczelnienia względem wewnętrznej ściany komory, w którą się wślizguje, podczas gdy w górnej części trzonu 20 znajduje się otwór 23, w który wchodzi kołek 24 do centrowania membrany 13.
Na drugim końcu 2b kanału rozgałęziającego 2 znajduje się zespół do centrowania membrany 13, w którego skład wchodzi pierścieniowa szczelina 25 utworzona na krawędzi kanału zewnętrznego 5, i w którą wchodzi ukształtowany komplementarnie grzbiet 26 utworzony w taki sposób, żeby wystawał na obwodzie membrany 13.
Na przedniej powierzchni występu oporowego 19 znajduje się pierścieniowa uniesiona część lub występ 27, który blokuje obwodowy pierścień lub część membrany względem drugiego końca 2b kanału rozgałęziającego 2 zarówno w położeniu otwartym jak i w położeniu zamkniętym.
Ponadto przednia powierzchnia występu oporowego 19 jest ukształtowana w taki sposób, żeby miała fazowany profil 28, który jest przystosowany do wchodzenia w nią membrany 13 w położeniu otwartym.
Ponadto w skład konstrukcji wchodzą uszczelki 29, które są przystosowane do wchodzenia w odpowiednie gniazda uformowane w tłoku 12 oraz sprzężenie 30 kanału rozgałęziającego 2 z rurą 3.
W skład zespołu dozowania 4 wchodzi podpora 31, która rozgałęzia się na szereg promieniowych kanałów 32, których koniec wylotowy jest sztywno sprzężony z tuleją 33 do sprzęgania z odpowiednią dyszą rozpylającą 34.
Podpora 31 jest połączona obrotowo z kanałem zasilającym 10, którego wylot jest wybiórczo łączony z dolnym promieniowym kanałem 32, z którym jest sztywno sprzężona dysza 34 o konstrukcji przystosowanej do rozpylania płynu, który ma być rozprowadzany.
Należy zauważyć, że obecność występu oporowego 19 i kołnierza 20 umożliwia zapobieganie uderzaniu membrany 13 o drugi koniec 2b kanału rozgałęziającego 2 podczas skoku na zewnątrz tłoka 12 w wyniku działania sprężyny 14. Siła sprężyny 14 jest przenoszona głównie przez występ oporowy 19.
W praktyce stwierdzono, że opisane rozwiązanie według wynalazku zapewnia osiągnięcie zamierzonego celu, tj. zapewnia pneumatyczny zawór membranowy do kanałów rozgałęziających płyn, który umożliwia utrzymywanie membrany w stanie nienaruszonym, zapobiegając jej uszkodzeniom i pękaniu w wyniku uderzeń.
Wynalazek można modyfikować i zmieniać, nie wychodząc poza zakres określony w załączonych zastrzeżeniach.
Wszystkie elementy szczegółowe można ponadto zastąpić innymi ich równoważnikami technicznymi.
W praktyce, zastosowane materiały, jak również kształty i wymiary elementów, mogą być dowolnie dostosowane do konkretnych wymagań bez wychodzenia poza zakres ochrony według załączonych zastrzeżeń patentowych.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pneumatyczny zawór membranowy do rozgałęzionych kanałów płynów w skład którego wchodzi pusty wewnątrz cylinder z końcem wspomnianego kanału rozgałęziającego, który jest w przybliżeniu współosiowy z nim i wewnątrz którego znajduje się tłok, który korzystnie ślizga się ruchem posuwisto-zwrotnym, przy czym główka tłoka jest przystosowana do współdziałania z okrągłą membraną zamykającą drugi koniec kanału rozgałęziającego, zaś tłok jest pneumatycznie napędzany pomiędzy położeniem zamkniętym lub położeniem otwartym, a położeniem otwartym lub położeniem zamkniętym wspomnianego drugiego końca kanału rozgałęziającego, znamienny tym, że wewnątrz cylindra (11) znajduje się co najmniej jeden występ oporowy (19) zatrzymujący skok tłoka (12).
  2. 2. Zawór według zastrz. 1, znamienny tym, że występ oporowy (19) znajduje się przed membraną (13) i zapewnia zatrzymywanie skoku na zewnątrz tłoka (12).
  3. 3. Zawór według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że występ oporowy (19) jest w przybliżeniu pierścieniowy.
    PL 201 140 B1
  4. 4. Zawór według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że główka tłoka (12) zawiera trzon (20), który wchodzi suwliwie w cylindryczną komorę ograniczoną obwodowo przez występ oporowy (19).
  5. 5. Zawór według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienny tym, że na tłoku (12) jest uformowany kołnierz (21) opierający się podczas działania o występ oporowy (19).
  6. 6. Zawór według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5, znamienny tym, że na trzonie (20) główki tłoka (12) znajduje się obwodowe pierścieniowe gniazdo, w które wchodzi uszczelka (22) tworząca uszczelnienie ściany wewnętrznej cylindrycznej komory.
  7. 7. Zawór według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5 albo 6, znamienny tym, że zawiera ponadto elementy centrujące (25) do centrowania membrany (13), które są utworzone na drugim końcu (2b) kanału rozgałęziającego (2).
  8. 8. Zawór według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5 albo 6 albo 7, znamienny tym, że elementy centrujące (25) są w postaci pierścieniowej szczeliny (25) uformowanej w pobliżu krawędzi kanału rozgałęziającego (2), zaś w membranie (13) znajduje się komplementarna krawędź obwodowa (26), która jest przystosowana do wchodzenia we wspomnianą szczelinę (25).
  9. 9. Zawór według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5 albo 6 albo 7 albo 8, znamienny tym, że ta powierzchnia występu oporowego (19), która jest skierowana ku membranie (13), jest ukształtowana w taki sposób, że ma fazowany profil (28) o kształcie przystosowanym do wchodzenia w niego membrany (13) w położeniu otwartym.
  10. 10. Zawór według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4 albo 5 albo 6 albo 7 albo 8 albo 9, znamienny tym, że na występie oporowym (19), na tej jego powierzchni, która jest skierowana ku membranie (13), znajduje się występ blokujący część obwodową membrany (13) na drugim końcu (2b) kanału rozgałęziającego (2).
PL354109A 2001-05-25 2002-05-23 Pneumatyczny zawór membranowy do rozgałęzionych kanałów do płynów PL201140B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2001MO000105A ITMO20010105A1 (it) 2001-05-25 2001-05-25 Valvola a membrana ad azionamento pneumatico per condotti di derivazione di un fluido

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL354109A1 PL354109A1 (en) 2002-12-02
PL201140B1 true PL201140B1 (pl) 2009-03-31

Family

ID=11450791

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL354109A PL201140B1 (pl) 2001-05-25 2002-05-23 Pneumatyczny zawór membranowy do rozgałęzionych kanałów do płynów

Country Status (9)

Country Link
US (1) US20020175309A1 (pl)
EP (1) EP1260742B3 (pl)
AT (1) ATE407314T1 (pl)
CA (1) CA2387203A1 (pl)
DE (1) DE60228648D1 (pl)
DK (1) DK1260742T3 (pl)
ES (1) ES2314008T7 (pl)
IT (1) ITMO20010105A1 (pl)
PL (1) PL201140B1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20060065868A1 (en) * 2004-09-28 2006-03-30 Strong Warren N Diaphragm valve
US7455279B2 (en) * 2005-06-23 2008-11-25 Bermad Cs, Ltd Hydraulic control valve with integrated dual actuators
DE202008005469U1 (de) * 2008-04-18 2008-07-03 Bürkert Werke GmbH & Co.KG Ventil mit pneumatischer Antriebseinheit
EP2552594A4 (en) 2010-04-02 2016-06-29 Sta Rite Ind Llc AIR SUCTION DEVICE
FR3012863B1 (fr) * 2013-11-04 2017-04-07 Sames Tech Dispositif d'alimentation d'un projecteur en produit de revetement liquide
US20180030678A1 (en) * 2016-08-01 2018-02-01 Specialized Pavement Marking, Inc. Striping apparatus

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2639194A (en) * 1950-12-21 1953-05-19 Spraying Systems Co Antidrip valve for spray nozzles
US3078066A (en) * 1957-09-20 1963-02-19 Richard P Moore Diaphragm valves
FR2184247A5 (pl) * 1972-05-08 1973-12-21 Berthoud Sa
DE2928800A1 (de) * 1978-07-25 1980-02-07 Saunders Valve Co Ltd Membranventil
DE3344573C1 (de) * 1983-12-09 1985-03-21 Amazonen-Werke H. Dreyer Gmbh & Co Kg, 4507 Hasbergen Düsenhalter für landwirtschaftliche Spritzgeräte
US4660598A (en) * 1986-01-13 1987-04-28 Spraying Systems Co. Diaphragm-type antidrip valve
US5004011A (en) * 1990-08-10 1991-04-02 Fluoroware, Inc. Position indicating control valve
IT1289515B1 (it) * 1996-12-23 1998-10-15 Ronchi Mario Srl Officine Mecc Valvola con otturatore ad azionamento controllato per l'erogazione dosata di fluidi in macchine automatiche di riempimento di contenitori
JP4000491B2 (ja) * 1997-03-05 2007-10-31 Smc株式会社 サックバックバルブ
JP4277241B2 (ja) * 1998-12-24 2009-06-10 Smc株式会社 流体圧機器の管体接続構造
US6241213B1 (en) * 2000-03-07 2001-06-05 Itt Manufacturing Enterprises, Inc. Diaphragm valve

Also Published As

Publication number Publication date
EP1260742A2 (en) 2002-11-27
PL354109A1 (en) 2002-12-02
ITMO20010105A0 (it) 2001-05-25
ES2314008T7 (es) 2012-03-16
DE60228648D1 (de) 2011-03-03
ATE407314T1 (de) 2008-09-15
DK1260742T3 (da) 2009-01-26
EP1260742B3 (en) 2011-04-27
EP1260742A3 (en) 2003-05-14
CA2387203A1 (en) 2002-11-25
ES2314008T3 (es) 2009-03-16
ITMO20010105A1 (it) 2002-11-25
US20020175309A1 (en) 2002-11-28
EP1260742B1 (en) 2008-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11779006B2 (en) Spraying assembly, and sprayer equipped with at least one such assembly
KR101041168B1 (ko) 저압분무장치
US6189807B1 (en) Valve controlled spraying system
PL184482B1 (pl) Urządzenie rozpylające
EP3277077B1 (en) Spray nozzle assembly with expanded pressure responsive liquid flow rate control
EP2911798A1 (en) Multiple nozzle holder assembly with increased operating flexibility
PL201140B1 (pl) Pneumatyczny zawór membranowy do rozgałęzionych kanałów do płynów
EP0634956B1 (en) Self-cleaning/unblocking spray nozzle
KR890000147B1 (ko) 손조작 분무기
SK101495A3 (en) Device for washing the interior of a building, and a distribution valve associated therewith
CN105142800A (zh) 可移除模块保养座
US10980225B2 (en) Apparatus for dispensing a treatment liquid to a respective agricultural crop
US4342424A (en) Combined rotary impulse sprinkler head and shut-off valve
KR101827367B1 (ko) 농약용 살포기 어셈블리
EP2381107B1 (en) Reciprocating pump
US20170326517A1 (en) Valve assembly for a dispenser device for volumetric dispenser machine
CN100595127C (zh) 带单向阀的流体分配回路
KR100845077B1 (ko) 스프링 쿨러
KR200207739Y1 (ko) 작물 재배용 양액 및 약액 분사장치
FI108708B (fi) Suutinjärjestely
KR100845076B1 (ko) 스프링 쿨러
KR200197490Y1 (ko) 분무기용 플런저의 피스톤헤드
RU2305938C2 (ru) Дозатор-смеситель опрыскивателя
US20070246487A1 (en) Reservoir pump
EP2381108B1 (en) Reciprocating pump