PL201088B1 - Sposób generowania pęcherzy gazowych w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji - Google Patents

Sposób generowania pęcherzy gazowych w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji

Info

Publication number
PL201088B1
PL201088B1 PL354464A PL35446402A PL201088B1 PL 201088 B1 PL201088 B1 PL 201088B1 PL 354464 A PL354464 A PL 354464A PL 35446402 A PL35446402 A PL 35446402A PL 201088 B1 PL201088 B1 PL 201088B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gas
liquid
distributor
bubbles
rotating
Prior art date
Application number
PL354464A
Other languages
English (en)
Other versions
PL354464A1 (pl
Inventor
Piotr Machniewski
Andrzej Biń
Stanisław Wroński
Geoffrey Evans
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL354464A priority Critical patent/PL201088B1/pl
Publication of PL354464A1 publication Critical patent/PL354464A1/pl
Publication of PL201088B1 publication Critical patent/PL201088B1/pl

Links

Landscapes

  • Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest sposób generowania pęcherzy gazowych w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji metodą rozpraszania gazu w cieczy i wytwarzania dyspersji gazciecz, mający zastosowanie w przypadku cieczy opływającej dystrybutor gazu. Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że dystrybutor gazu (1) o kształcie bryły obrotowej wprawia się w ruch obrotowy lub obrotowo-oscylacyjny, przy czym oś obrotu dystrybutora (1) jest prostopadła do kierunku przepływu cieczy

Description

(21) Numer zgłoszenia: 354464 (51) Int.Cl.
B01F 3/04 (2006.01) B01J 10/00 (2006.01)
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia: 13.06.2002
Sposób generowania pęcherzy gazowych w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji
(73) Uprawniony z patentu: Politechnika Warszawska,Warszawa,PL
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 15.12.2003 BUP 25/03 (72) Twórca(y) wynalazku:
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: Piotr Machniewski,Grodzisk Mazowiecki,PL Andrzej Biń,Warszawa,PL Stanisław Wroński,Warszawa,PL Geoffrey Evans,Hamilton,AU
31.03.2009 WUP 03/09 (74) Pełnomocnik: Joanna Bocheńska
(57) Przedmiotem wynalazku jest sposób generowania pęcherzy gazowych w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji metodą rozpraszania gazu w cieczy i wytwarzania dyspersji gazciecz, mający zastosowanie w przypadku cieczy opływającej dystrybutor gazu. Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że dystrybutor gazu (1) o kształcie bryły obrotowej wprawia się w ruch obrotowy lub obrotowo-oscylacyjny, przy czym oś obrotu dystrybutora (1) jest prostopadła do kierunku przepływu cieczy.
B1
PL 201 088 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób generowania pęcherzy gazowych w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji metodą rozpraszania gazu w cieczy i wytwarzania dyspersji gaz-ciecz, mający zastosowanie w przypadku cieczy opływającej dystrybutor gazu.
Aby zapewnić odpowiednie rozwinięcie powierzchni międzyfazowej dla wymiany masy w absorberach, bardzo często faza gazowa jest rozpraszana w cieczy w formie dyspersji pęcherzy (bioreaktory, kolumny barbotażowe, mieszalniki barbotażowe). Najczęściej gaz jest wprowadzany przy pomocy dysz lub porowatych (perforowanych) elementów rozpraszających.
W przypadku rozpraszania gazu w strumieniu cieczy, istniejące w praktyce rozwiązania w postaci stosowania nieruchomych perforowanych pierścieni, dysz lub otworów w ściance kanału, przez który płynie ciecz, wywołują powstanie stacjonarnych, wentylowanych kawern gazowych umiejscowionych w „śladzie” za nieruchomym dystrybutorem. Efekt ten występuje szczególnie wyraźnie, gdy gaz jest wprowadzany do strumienia cieczy płynącej „do dołu” w przewodach pionowych. To niekorzystne zjawisko jest obserwowane w bioreaktorach przemysłowych z mieszaniem barbotażowym z zewnętrzną pętlą zwrotną w których aby uniknąć powstania stref beztlenowych, powietrze lub tlen są także wprowadzane do obszaru bioreaktora, gdzie brzeczka fermentacyjna jest zawracana i płynie do dołu przewodem opadowym i polega ono na tym, że zamiast powstania roju małych pęcherzy tworzy się duży, stacjonarny pęcherz (korek gazowy) „zaczepiony” pod dystrybutorem wprowadzającym gaz.
Znane jest z japońskiego opisu patentowego nr JP 58196832 rozpraszanie gazu z dystrybutora w kształcie bryły obrotowej, obracającego się wokół osi poziomej w zbiorniku bez przepływu cieczy. Wytworzone pęcherze poruszają się do góry, a więc nie występują warunki prowadzące do powstawania kawern gazowych zaczepionych pod dystrybutorem gazu. Znane jest również z japońskiego opisu patentowego nr JP 59230626 rozpraszanie gazu z dystrybutora obracającego się wokół osi pionowej, umieszczonego w przepływowym zbiorniku, w którym ciecz płynie do góry. W cytowanym rozwiązaniu, tak jak w poprzednim japońskim opisie patentowym, nie występują warunki prowadzące do powstawania kawern gazowych zaczepionych pod dystrybutorem gazu.
Pęcherze takie utrudniają stabilną pracę bioreaktorów. Mogą one spowodować zatrzymanie cyrkulacji brzeczki fermentacyjnej lub nawet jej odwrócenie, co przynosi określone straty spowodowane zatrzymaniem i ponownym rozruchem bioreaktora. Zmniejszają one także użyteczną objętość roboczą bioreaktora oraz powierzchnię wymiany masy (absorpcji tlenu).
Podobne zjawisko obserwowane jest w mieszalnikach barbotażowych gdzie poziome, wentylowane kawerny gazowe tworzą się za łopatami mieszadła (zwłaszcza w przypadku istniejących rozwiązań mieszadeł samozasysających gaz, gdzie łopaty są nieruchome względem wału napędowego mieszadła). Powstanie dyspersji małych pęcherzy związane jest z rozpadem tych kawern gazowych (odrywaniem i rozdrabnianiem pęcherzy) pod wpływem naprężeń burzliwych. Wytworzenie dyspersji o małej wartości średniej średnicy pęcherzy wiąże się ze znaczną energochłonnością w przypadki konwencjonalnej metody wprowadzania gazu.
Znane jest z japońskiego opisu patentowego nr JP 58196832 rozpraszanie gazu z dystrybutora w kształcie bryły obrotowej, obracającego się wokół osi poziomej w zbiorniku bez przepływu cieczy. Wytworzone pęcherze poruszają się do góry, a więc nie występują warunki prowadzące do powstawania kawern gazowych zaczepionych pod dystrybutorem gazu. Znane jest również z japońskiego opisu patentowego nr JP 59230626 rozpraszanie gazu z dystrybutora obracającego się wokół osi pionowej, umieszczonego w przepływowym zbiorniku, w którym ciecz płynie do góry. W cytowanym rozwiązaniu, tak jak w poprzednim japońskim opisie patentowym, nie występują warunki prowadzące do powstawania kawern gazowych zaczepionych pod dystrybutorem gazu.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie tych niekorzystnych zjawisk i niedopuszczenie do tworzenia się kawern gazowych (korków gazowych) w pobliżu dystrybutora gazu w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji.
Sposób generowania pęcherzy gazu w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji metodą rozpraszania gazu w cieczy i wytwarzania dyspersji gaz-ciecz przez dozowanie gazu do przepływającej cieczy za pośrednictwem dystrybutora gazu o porowatej lub perforowanej powierzchni polega na tym, że dystrybutor gazu o kształcie bryły obrotowej wprawia się w ruch obrotowy lub obrotowo-oscylacyjny, przy czym oś obrotu dystrybutora jest prostopadła do kierunku przepływu cieczy. Jednoczesne wytworzenie ruchu obrotowego lub obrotowo-oscylacyjnego powierzchni dystrybutora powoduje w zerwanie stacjonarnego pęcherza (kawerny gazowej) lub niedopuszczenie do jego utworzenia.
PL 201 088 B1
Istotnym elementem jest to, że oś obrotu dystrybutora gazu o kształcie bryły obrotowej jest prostopadła do kierunku przepływu cieczy, który jest zgodnym z kierunkiem grawitacji. Jednocześnie obrotowy ruch powierzchni dystrybutora gazu względem otaczającej go cieczy poprawia warunki powstawania pęcherzy o mniejszej średnicy poprzez ich zrywanie zanim osiągną średnicę odpowiadającą średnicy pęcherzy odrywających się od dystrybutora nieruchomego w podobnym układzie.
Rozwiązanie według wynalazku objaśnione jest w przykładzie wykonania przedstawionym schematycznie na rysunku fig. 1, fig. 2 przedstawia zastosowanie dystrybutora według wynalazku w bioreaktorze, fig. 3a w przedstawia tworzenie się kawerny dla ω <ω kry a fig. 3b przedstawia sytuację, gdy ω>ω kryt.
Przykład. Na rysunku fig. 1 przedstawiony jest przekrój osiowy dynamicznego generatora pęcherzy, który stanowi porowaty dystrybutor gazu o kształcie bryły obrotowej (walec o średnicy 10 mm i długości 50 mm) wydrążonej w środku, zamocowany osiowo na rurce 2 obracającej się i oscylującej w łożysku 6 zamocowanym w ścianie przewodu opadowego 4 o przekroju kołowym i średnicy 52 mm. Gaz zasilający z natężeniem objętościowym 0,05 m3/h dopływa przez rurkę 2, która stanowi jednocześnie wał napędowy dystrybutora gazu 1. Napęd wału 2 oraz łożysko 6 są zamknięte szczelnie w obudowie 5 zasilanej gazem przez króciec wlotowy 3. Napęd wału może być elektryczny lub jeśli jest to konieczne, pneumatyczny (turbinowy) wykorzystujący energię sprężonego gazu zasilającego dystrybutor. Wariant wykonania powierzchni cylindrycznej części dynamicznego dystrybutora gazu 1 obejmuje także zastosowanie elastycznej membrany z nacięciami, które pozostawałyby zamknięte w sytuacji, gdy dystrybutor jest unieruchomiony, a otwierałyby się pod działaniem siły odśrodkowej w sytuacji, gdy dystrybutor wiruje z prędkością o >o kry umożliwiając generację pęcherzy co przedstawiono na rysunku fig. 3b. Wartość ω kyt w przypadku wody jako cieczy płynącej przewodem opadowym 4 z prędkością pozorną 0,36 m/s wynosi 3700 obr/min.
Na rysunku fig. 2 przedstawiono przykład zastosowania dystrybutora gazu w bioreaktorze z mieszaniem barbotażowym. Dynamiczny dystrybutor gazu 1 jest wmontowany w przewodzie opadowym 4. Cyrkulacja brzeczki fermentacyjnej jest utrzymywana dzięki różnicy średniej gęstości płynu w przewodzie opadowym 4 i rurze wznośnej 8, do którego jest dodatkowo dostarczany gaz dystrybutorem konwencjonalnym 7. Mieszanina dwufazowa gaz-ciecz ulega rozdziałowi w separatorze 9. Na rysunku fig. 3 zilustrowano działanie dynamicznego dystrybutora gazu 1. Gdy szybkość jego rotacji jest niższa od pewnej wartości krytycznej (właściwej dla danej geometrii dystrybutora i prędkości cieczy) stacjonarny pęcherz - kawerna 10 tworzy się pod dystrybutorem 1, podobnie jak w przypadku tradycyjnych, nieruchomych dystrybutorów (rys. fig. 3a). Kiedy jednak szybkość rotacji jest wyższa od wartości krytycznej, nie występuje zjawisko tworzenia się kawerny i gaz jest rozpraszany w formie małych pęcherzy 11, unoszonych w strumieniu cieczy.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób generowania pęcherzy gazu w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji metodą rozpraszania gazu w cieczy i wytwarzania dyspersji gaz-ciecz przez dozowanie gazu do przepływającej cieczy za pośrednictwem dystrybutora gazu o porowatej lub perforowanej powierzchni, znamienny tym, że dystrybutor gazu (1) o kształcie bryły obrotowej wprawia się w ruch obrotowy lub obrotowo-oscylacyjny, przy czym oś obrotu dystrybutora (1) jest prostopadła do kierunku przepływu cieczy.
PL354464A 2002-06-13 2002-06-13 Sposób generowania pęcherzy gazowych w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji PL201088B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL354464A PL201088B1 (pl) 2002-06-13 2002-06-13 Sposób generowania pęcherzy gazowych w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL354464A PL201088B1 (pl) 2002-06-13 2002-06-13 Sposób generowania pęcherzy gazowych w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL354464A1 PL354464A1 (pl) 2003-12-15
PL201088B1 true PL201088B1 (pl) 2009-03-31

Family

ID=30768551

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL354464A PL201088B1 (pl) 2002-06-13 2002-06-13 Sposób generowania pęcherzy gazowych w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL201088B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL354464A1 (pl) 2003-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8186653B2 (en) Fine bubble generating apparatus
KR100472620B1 (ko) 교반기
CN101190403B (zh) 一种高效流体混合搅拌叶片单元
AU2010303034B2 (en) Device, flotation machine equipped therewith, and methods for the operation thereof
CN101678288A (zh) 微小气泡发生装置以及方法
JP2009039600A (ja) 超微細気泡生成装置
CS229943B2 (en) Rotating device for dispersion of gas for processing of bath of liquid metal
JP2014097449A (ja) 貫流ポンプ極微細気泡流供給装置
JP2014097449A5 (pl)
US8967597B2 (en) Device for mixing gas into a flowing liquid
KR101865240B1 (ko) 나노 기포 발생장치
KR100806994B1 (ko) 산소전달율과 안정성이 개선된 수중포기장치
JP2011152534A (ja) 気液混合循環流発生装置
JP2012125690A (ja) 貫流ポンプエアレ−ション装置
JP2010264337A (ja) 曝気攪拌機
JP4124956B2 (ja) 微細気泡供給方法および微細気泡供給装置
CN207722725U (zh) 一种新型溶药气动搅拌装置
PL201088B1 (pl) Sposób generowania pęcherzy gazowych w cieczy płynącej zgodnie z kierunkiem grawitacji
JP6633312B2 (ja) 流体注入攪拌装置
JP6848507B2 (ja) 加圧反応装置、及びそれを用いた有価金属の浸出処理方法
JP2011173076A (ja) 回転翼式気泡発生装置
WO2017204205A1 (ja) 微細気泡混合液の製造装置および製造方法
KR101185890B1 (ko) 대용량 미세기포 발생 시스템
JP2007216104A (ja) 気泡散気装置
JP5324306B2 (ja) 分散攪拌機および分散槽