PL200846B1 - Urządzenie do karmienia zwierząt pojedynczo, ze swobodnie rozpuszczonego stada - Google Patents

Urządzenie do karmienia zwierząt pojedynczo, ze swobodnie rozpuszczonego stada

Info

Publication number
PL200846B1
PL200846B1 PL349072A PL34907299A PL200846B1 PL 200846 B1 PL200846 B1 PL 200846B1 PL 349072 A PL349072 A PL 349072A PL 34907299 A PL34907299 A PL 34907299A PL 200846 B1 PL200846 B1 PL 200846B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
animal
animals
weight
feeding
composition
Prior art date
Application number
PL349072A
Other languages
English (en)
Other versions
PL349072A1 (en
Inventor
Jesper Kristoffer Larsen
Original Assignee
Kristoffer Larsen Innovation A
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kristoffer Larsen Innovation A filed Critical Kristoffer Larsen Innovation A
Publication of PL349072A1 publication Critical patent/PL349072A1/xx
Publication of PL200846B1 publication Critical patent/PL200846B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; CARE OF BIRDS, FISHES, INSECTS; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K5/00Feeding devices for stock or game ; Feeding wagons; Feeding stacks
    • A01K5/02Automatic devices
    • A01K5/0275Automatic devices with mechanisms for delivery of measured doses

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Birds (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Feeding And Watering For Cattle Raising And Animal Husbandry (AREA)
  • Feed For Specific Animals (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Przedmiotem wynalazku jest urz adzenie do karmienia zwierz at pojedynczo, ze swobodnie rozpuszczonego stada, zawieraj ace wygrodzenia (10a) ka zde o wymiarach odpo- wiednich do pomieszczenia jednego zwierz ecia, roz lo zone na platformie (9) osadzonej obrotowo zasadniczo wokó l osi pionowej, przy czym ka zde z wygrodze n ma zamykane wej scie i uk lad do selektywnego prze laczania otwarcia wej- scia wybieraj acy pomi edzy zwierz etami, którym nale zy umo z- liwi c przej scie i zwierz etami którym nie nale zy umo zliwia c przej scia, uk lad nap edzaj acy do obracania platformy (9), uk lad zasilaj acy (18, 20) do dostarczania karmy do ka zdego z wygrodze n (10a), wlot wej sciowy (6) dla zwierz ecia, który jest otwarty w zadanym wlotowym po lo zeniu k atowym wy- grodzenia (10a), uk lad do selektywnego pozwalania zwierz e- tom na przechodzenie przez wlot wej sciowy (6), wylot wyj- sciowy (13) dla zwierz ecia, który jest otwarty w zadanym wlotowym po lo zeniu k atowym wygrodzenia (10a), oraz za- grod e z wag a. Zagroda z wag a (3) ma rozmiar dostosowany do rozmiaru zwierz ecia i posiada uk lad (6, 7) do selektywne- go przemieszczania zwierz ecia do i z zagrody z wag a (3), oraz uk lad (3a) do okre slania ci ezaru zwierz ecia i uk lad (4) do przekazywania informacji o ciezarze do uk ladu steruj ace- go (22) dzia laniem urz adzenia, oraz jest umieszczona na zewn atrz platformy (9) dla zwierz at wchodz acych i wycho- dz acych z urz adzenia. PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do karmienia zwierząt pojedynczo, ze swobodnie rozpuszczonego stada, zawierające wygrodzenia (10a) każde o wymiarach odpowiednich do pomieszczenia jednego zwierzęcia, rozłożone na platformie (9) osadzonej obrotowo zasadniczo wokół osi pionowej, przy czym każde z wygrodzeń ma zamykane wejście i układ do selektywnego przełączania otwarcia wejścia wybierający pomiędzy zwierzętami, którym należy umożliwić przejście i zwierzętami którym nie należy umożliwiać przejścia, układ napędzający do obracania platformy (9), układ zasilający (18, 20) do dostarczania karmy do każdego z wygrodzeń (10a), wlot wejściowy (6) dla zwierzęcia, który jest otwarty w zadanym wlotowym położeniu kątowym wygrodzenia (10a), układ do selektywnego pozwalania zwierzętom na przechodzenie przez wlot wejściowy (6), wylot wyjściowy (13) dla zwierzęcia, który jest otwarty w zadanym wlotowym położeniu kątowym wygrodzenia (10a), oraz zagrodę z wagą. Zagroda z wagą (3) ma rozmiar dostosowany do rozmiaru zwierzęcia i posiada układ (6, 7) do selektywnego przemieszczania zwierzęcia do i z zagrody z wagą (3), oraz układ (3a) do określania ciężaru zwierzęcia i układ (4) do przekazywania informacji o ciężarze do układu sterującego (22) działaniem urządzenia, oraz jest umieszczona na zewnątrz platformy (9) dla zwierząt wchodzących i wychodzących z urządzenia.
PL 200 846 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do karmienia zwierząt pojedynczo, ze swobodnie rozpuszczonego stada.
Niniejszy wynalazek dotyczy urządzenia do karmienia zwierząt, a zwłaszcza świń, trzymanych w swobodnie rozpuszczonym stadzie. W skład urządzenia wchodzi karuzela podzielona na pewną ilość wygrodzeń karmiących, umożliwiających automatyczne indywidualne karmienie dużej ilości zwierząt wewnątrz małego obszaru. Wynalazek może być w szczególności stosowany do karmienia zwierząt hodowanych w celu produkcji mięsa, to jest na ubój, chociaż może być też z powodzeniem stosowane do karmienia loch, krów i tym podobnych gatunków zwierząt.
Znane jest karmienie pojedynczych loch, w którym ilość i skład karmy zależą od wielu okoliczności, przy czym głównie uwzględnia się to czy locha jest ciężarna, czy karmi prosięta i inne podobne do nich czynniki. Lochy mogą być wyposażane w przekaźnik, często umieszczony w kolczyku, służący do automatycznej indywidualnej identyfikacji lochy. Identyfikacja może być wykorzystywana przy automatycznym indywidualnym karmieniu loch, przy oddzielaniu loch przeznaczonych do inseminacji, albo tych loch, które mają prosić się, i w innych tego rodzaju przypadkach.
W obecnych nowoczesnych rozwiązaniach dotyczących produkcji mięsnej tuczniki, w niniejszym opisie obejmujące świnie hodowane dla produkcji mięsa, to jest na ubój, mogą być doprowadzane do karmienia wyłącznie ręcznie do karmienia, jako duża ilość zwierząt indywidualnie karmionych. W tego rodzaju hodowlach zwierzęta są zazwyczaj trzymane w grupach liczących 15-20 sztuk. Niemniej jednak, jeżeli zwierzęta są trzymane w większych stadach, liczących więcej niż 50 sztuk, a często nawet znacznie większych, silniejsze lub bardziej agresywne zwierzęta będą miały tendencję do trzymania innych zwierząt z daleka od wspólnych koryt z karmą, doprowadzając do dużych odchyleń w rozmiarach i w wadze świń w podobnym wieku. Skutkuje to tym, że stado tuczników w podobnym wieku może osiągnąć wymagany finalny ciężar w przeciągu kilku tygodni, w wyniku czego środki produkcji do hodowania tuczników są mniej lub bardziej bezużyteczne przez większość tego okresu. Ponadto, karma jest wykorzystywana mniej efektywnie przez tuczniki, które nie są karmione prawidłowo, co prowadzi do wyższego zużycia karmy na kilogram produkowanego mięsa. Inną korzyścią wynikającą z produkowania zwierząt o wysokim ujednoliceniu wagi jest możliwość łatwego zastosowania urządzeń do częściowo lub całkowicie automatycznego procesu ubojowego. Wreszcie na zdrowie źle karmionych tuczników niekorzystny wpływ mogą wywierać warunki hodowli.
Koszty zakupu urządzenia do indywidualnego karmienia zwierząt, w szczególności urządzenia, w których każde zwierzę jest identyfikowane, dla większego stada zwierząt są wysokie, ponieważ każda jednostka może karmić tylko jedno zwierzę w danym okresie czasu. Takie urządzenia zajmują wiele metrów kwadratowych powierzchni w zależności od ilości zwierząt w stadzie, ponieważ każde urządzenie ma oddzielne wejście i wyjście dla zwierząt. Wspomniane wyżej problemy nabierają szczególnego znaczenia przy hodowli tuczników na otwartym terenie, gdzie pojawia się dodatkowy problem dotyczący konieczności regulowania ilości karmy dla zwierząt wystawionych na działanie zewnętrznej temperatury i na zmiany szybkości wiatru oddziałujących na zwierzęta na otwartym powietrzu. Jednakże wynalazek nadaje się do stosowania przy hodowli tuczników i innych zwierząt w swobodnie rozpuszczonych stadach, przebywających zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na dworze, przy czym problem zmiany temperatury otoczenia wpływającej na zwierzęta może także występować przy hodowli w zamkniętym pomieszczeniu, chociaż zwykle w mniejszym zakresie niż przy hodowli na dworze.
W dokumencie GB 2 220 831 ujawniono urządzenie do indywidualnego karmienia zwierząt, w którym zwierzęta są jednocześnie ważone i karmione w tym samym wygrodzeniu, a karma jest rozdzielana według wagi zwierząt. W szczególności, jest tam jednocześnie ujawniona karuzela do karmienia, mająca możliwość do przenoszenia do 12 zwierząt, z których każde znajduje się w jednym wygrodzeniu umieszczonym na karuzeli, w której ogniwo obciążnikowe wagi określa ogólny ciężar karuzeli i zwierząt znajdujących się na niej, a ciężar zwierzęcia wchodzącego do wygrodzenia w karuzeli, jest obliczany ze zmiany zachodzącej w ogólnym ciężarze.
Bramka wyjściowa z wygrodzenia jest otwierana wtedy, gdy przypuszcza się, że zwierzę zakończyło jedzenie i zwierzę to może być nakłonione do opuszczania wygrodzenia, przy czym w opisie tym nie podano tam jakie środki się stosuje do wywierania presji na zwierzęta.
Inne urządzenie do automatycznego indywidualnego karmienia zwierząt jest ujawnione w dokumencie DE 37 01 864, w którym zwierzęta są ważone i/lub identyfikowane na stanowisku, z którego
PL 200 846 B1 każde zwierzę jest selektywnie wprowadzane do jednego z licznych kojców do karmienia, a następnie jest wyprowadzane do stada w przypadku jeśli zostało ono nakarmione, lub jest wprowadzane do obszaru oddzielającego za pomocą przemieszczania lub obrócenia stanowiska do ważenia/identyfikacji pomiędzy różnymi miejscami docelowymi. Identyfikacja zwierząt jest wykonywana za pomocą oznacznika przymocowanego do każdego zwierzęcia, a ilość karmy w kojcu do karmienia jest wymierzana dla poszczególnego zwierzęcia.
Dokument US 4,517,923 ujawnia układ automatycznego karmienia zwierząt, zwłaszcza krów, w którym zwierzęta są karmione indywidualnie po identyfikacji zwierzęcia na podstawie automatycznego odczytania znacznika identyfikacyjnego przyłączonego do każdego ze zwierząt. Ilość karmy udostępniona każdemu zwierzęciu jest wyznaczana w oparciu o informacje zgromadzone dla każdego zwierzęcia, takie jak waga zwierzęcia. Zwierzę może być ważone ręcznie, przy czym po zważeniu ciężar zwierzęcia jest wprowadzany do układu sterującego albo zwierzęta mogą być ważone automatycznie na powszechnie dostępnej wadze, która okresowo robiła pomiar ciężaru zwierzęcia, albo na wagach, w które są wyposażone kojce do karmienia, albo też na wagach, w które są wyposażone pomieszczenia obór.
W dokumencie WO 91/03930 ujawniony został kojec do automatycznego karmienia zwierząt, w którym zwierzęta mogą pobierać pokarm indywidualnie, a identyfikacja zwierząt jest rejestrowana razem z ilością skonsumowanej karmy, a więc przy monitorowaniu ilości podawanej karmy pobieranej przez każde zwierzę. Każde ze zwierząt jest wyposażone w urządzenie przekaźnikowe umożliwiające indywidualną identyfikację zwierząt.
Dokument GB 2 232 053 dotyczy układu do karmienia swobodnie rozpuszczonych loch, z których każda jest wyposażona w przekaźnik. Układ zawiera antenę, która rejestruje przechodzące lochy i komunikuje się z komputerem, który wybiórczo określa czy locha powinna być karmiona. Jeżeli tak, to locha uzyskuje pozwolenie na wejście do obszaru odbierania, z przodu maszyn karmiących. Dostępna dla loch ilość karmy może być ustawiana na indywidualnym poziomie dla każdego zwierzęcia, a ilość karmy skonsumowanej przez każde ze zwierząt jest monitorowana.
Opis patentowy US 5,673,647 dotyczy zautomatyzowanego sposobu i układu do dostarczania indywidualnej identyfikacji zwierzęcia metodą elektroniczną, pomiarów i wielkości będących bazą przy zarządzaniu bydłem przebywającym na wielkich pastwiskach. Zwierzęta są indywidualnie identyfikowane, mierzony jest ich ciężar i zewnętrzne rozmiary, oraz oceniane są cechy wewnętrznej tkanki ciała. Indywidualna identyfikacja i rejestracja bydła pod względem informacji o cechach fizycznych oraz inne pozyskiwane informacje są używane do obliczania optymalnego czasu dla uboju. W opisie tym nie omawia się indywidualnego karmienia bydła ani układ do karmienia, a bydło jest karmione bezpośrednio w stadzie na pastwisku.
Karuzela ujawniona w dokumencie GB 2 220 834 jest korzystna, ponieważ duża ilość zwierząt może być indywidualnie karmiona automatycznie wewnątrz niewielkiego obszaru. Jednakże ujawniony sposób określania ciężaru poszczególnego zwierzęcia, który to ciężar jest ważnym parametrem przy określaniu ogólnej kondycji zwierzęcia i przy określaniu ilości karmy przeznaczonej do przydzielenia karmionemu zwierzęciu, wydaje się mieć pewne wady. Na skutek wibracji pochodzących od układu napędowego trudno jest bowiem uzyskiwać precyzyjny pomiar ciężaru platformy, która jest obracana, a zwierzęta na platformie w tym samym czasie są przemieszczane dookoła co dodatkowo zakłóca pomiar. Trudno jest także dokonywać regularnego wzorcowania wagi w stanie nieobciążonym, ponieważ wymaga to zatrzymania na dłuższy okres czasu działania karuzeli tak aby wygrodzenia do karmienia mogły zostać opróżnione. Inną wadą jest to, że rozdzielanie zwierząt w oparciu o ich ciężar wymaga dwóch wylotów w karuzeli, to jest jednego wylotu prowadzącego do ogólnego obszaru dla stada i jednego wylotu prowadzącego do obszaru oddzielonego, na przykład takiego jak przedstawiony w dokumencie GB 2 220 834.
Innym wymagającym rozwiązania problemem związanym z działaniem powyżej opisanej karuzeli jest to, że jak wykazało doświadczenie zwierzęta, a w szczególności świnie, same nie zmuszają się do opuszczenia we właściwym czasie znajdujących się na karuzeli wygrodzeń do karmienia. Przeciwnie, zwierzęta próbują stać przy korycie do karmienia pomimo tego, że jest ono puste, i w ten sposób zakłócają pracę urządzenia karmiącego.
Tak więc celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie urządzenia do indywidualnego karmienia zwierząt, które jest urządzeniem o zwartej formie i zajmuje minimalny obszar, w którym przed wprowadzeniem do urządzenia określany jest w rzetelny sposób ciężar każdego zwierzęcia.
PL 200 846 B1
Szczególnym celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie urządzenia do indywidualnego karmienia zwierząt w wielu wygrodzeniach do karmienia znajdujących się na obracającej się platformie, w którym to urządzeniu każde ze zwierząt jest ważone oddzielnie przed jego wejściem na platformę.
Innym celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie urządzenia do indywidualnego karmienia zwierząt w wielu wygrodzeniach do karmienia znajdujących się na obracającej się platformie, którego układ zawiera środki do usuwania zwierzęcia z każdego z wygrodzeń, kiedy wygrodzenie znajduje się w wylotowym położeniu kątowym.
Dalszym celem jest dostarczenie urządzenia zawierającego układ do indywidualnej identyfikacji świni na przejściu u wlotu wejściowego do urządzenia.
Jeszcze innym celem jest dostarczenie urządzenia, w którym zwierzęta mogą być oddzielane dla uboju, dla inseminacji, z powodu choroby, i w innych podobnych przypadkach, po ich zważeniu lub w związku z ich ważeniem, ale przed ich wprowadzeniem do wygrodzeń do karmienia.
Istotą wynalazku jest zatem urządzenie do karmienia zwierząt pojedynczo, ze swobodnie rozpuszczonego stada, zawierające wygrodzenia każde o wymiarach odpowiednich do pomieszczenia jednego zwierzęcia, rozłożone na platformie osadzonej obrotowo zasadniczo wokół osi pionowej, przy czym każde z wygrodzeń ma zamykane wejście i układ do selektywnego przełączania otwarcia wejścia wybierający pomiędzy zwierzętami, którym należy umożliwić przejście i zwierzętami którym nie należy umożliwiać przejścia, układ napędzający do obracania platformy, układ zasilający do dostarczania karmy do każdego z wygrodzeń, wlot wejściowy dla zwierzęcia, który jest otwarty w zadanym wlotowym położeniu kątowym wygrodzenia, układ do selektywnego pozwalania zwierzętom na przechodzenie przez wlot wejściowy, wylot wyjściowy dla zwierzęcia, który jest otwarty w zadanym wlotowym położeniu kątowym wygrodzenia, oraz zagrodę z wagą, które charakteryzuje się tym, że zagroda z wagą ma rozmiar dostosowany do rozmiaru zwierzęcia i posiada układ do selektywnego przemieszczania zwierzęcia do i z zagrody z wagą, oraz układ do określania ciężaru zwierzęcia i układ do przekazywania informacji o ciężarze do układu sterującego działaniem urządzenia, oraz jest umieszczona na zewnątrz platformy dla zwierząt wchodzących i wychodzących z urządzenia.
Urządzenie według wynalazku zawiera korzystnie układ do usuwania zwierzęcia z każdego jednego wygrodzenia, kiedy znajduje się ono w wylotowym położeniu kątowym.
Zagroda z wagą zawiera korzystnie układ do określania przynajmniej jednej z cech takich jak temperatura mierzona przez układ z czujnikiem, grubość warstwy tłuszczowej na karku, obraz każdego zwierzęcia przechodzącego przez zagrodę zarejestrowany kamerą, oraz do przekazywania przynajmniej jednej cechy do układu sterowania.
Temperatura może być, na przykład, temperaturą skóry zwierzęcia wynikającą ze zmierzonego promieniowania podczerwonego pochodzącego od zwierzęcia, albo temperaturą ciała zwierzęcia mierzoną przez czujnik zamontowany na zwierzęciu. Obraz zwierzęcia, jak opisywano w dokumencie US 5,673,647, może być użyty do określania cech, takich jak na przykład jakość mięsa, albo proporcja i rozdział mięso/tłuszcz.
Korzystnie, urządzenie zawiera układ do jednoznacznej identyfikacji każdego zwierzęcia w stadzie przed otwarciem wejścia do urządzenia.
Identyfikacja jest wykonywana automatycznie, a elementem identyfikującym znajdującym się na każdym zwierzęciu mogą być jego oczy lub inne naturalne, ale jednoznaczne cechy zwierzęcia, albo może to być znak zachowujący kod, taki jak wizualny kod podobny do kodu kreskowego, kod literowy albo też inne widoczne znaki.
W wyjątkowo korzystnym przykładzie układ do dokonywania identyfikacji obejmuje przekaźniki, z których każdy posiada kod jednoznacznej identyfikacji, każdego ze zwierząt w stadzie wyposażonego w przekaźnik do indywidualnej identyfikacji, nadajnik-odbiornik do odczytywania kodów identyfikacyjnych, przy czym nadajnik-odbiornik jest zainstalowany przy wlocie wejściowym dla identyfikacji zwierzęcia przed otwarciem wejścia do urządzenia.
Ponadto, urządzenie może dalej zawierać układ do selektywnego oddzielania zidentyfikowanych zwierząt, które przeszły przez wlot wejściowy, i do kierowania ich do przynajmniej jednej zagrody separacyjnej.
Powodem oddzielania może być to, że zwierzę jest przeznaczone na ubój, jest chore, albo w przypadku gdy w stadzie są lochy, że zwierzę jest w rui i powinno być inseminowane, lub niebawem będzie się prosić, i inne tego rodzaju przyczyny.
PL 200 846 B1
Najprostszym i zalecanym trybem pracy układu do selektywnego oddzielania zwierząt, pomiędzy stanem umożliwiającym przejście i stanem nie pozwalającym na przejście, przez otwarcie jednego z wygrodzeń jest dostarczanie do tego układu sygnału o ruchu obrotowym platformy.
Stosowanie ruchomych bramek lub drzwi nie jest zatem konieczne.
Ponadto urządzenie według wynalazku zawiera korzystnie układ monitorowania obciążeń przenoszonych na układ napędzający i wytwarzanej przez układ napędzający, odpowiedniej do tego, mocy wyjściowej, oraz układ sterowania napędem do selektywnego zatrzymywania działania układu napędzającego, w odpowiedzi na sygnał dotyczący wielkości mocy wyjściowej, pochodzący z układu monitorującego.
Zabezpiecza to zwierzęta przed klinowaniem się pomiędzy częścią znajdującą się na platformie i częściami nieruchomymi znajdującymi się na zewnątrz platformy.
Urządzenie według wynalazku zawiera także korzystnie układ bezpieczeństwa do automatycznego usuwania zwierząt znajdujących się wewnątrz urządzenia, oraz układ kontroli bezpieczeństwa do uruchamiania układu bezpieczeństwa w odpowiedzi na wadliwe działanie urządzenia. Przy wadliwym działaniu urządzenia wszystkie zwierzęta znajdujące się w urządzeniu mogłyby znaleźć się w pułapce. Zapewnienia to odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz dostarcza funkcjonalności odpowiedniej do samoczynnego zadziałania urządzenia bez ingerencji ludzkiej w przypadku wadliwej pracy urządzenia.
W korzystnym przykładzie realizacji wynalazku, urządzenie zawiera układ sterujący ilością oraz korzystnie rodzajem karmy, dostarczanej poszczególnemu zwierzęciu. Rodzaj karmy może być mieszaniną różnych rodzajów karmy dostarczanych z wielu zasobników. W wersji uproszczonej możliwe jest oczywiście pozwolenie zwierzęciu na spożycie takiej ilości karmy jaką tylko chce, gdy znajduje się w wygrodzeniu do karmienia.
Urządzenie według wynalazku zawiera też korzystnie układ do regulowania ilości dostarczanej karmy do poszczególnego zwierzęcia, uwzględniający warunki jakim poddawane są zwierzęta takie jak temperatura oraz korzystnie szybkość wiatru. Pozwala to na dostarczanie karmy poszczególnemu zwierzęciu zgodnie z warunkami środowiskowymi, tak dla hodowli świń w zamkniętym pomieszczeniu, jak również dla hodowli na dworze, przy czym warunki środowiskowe mają oczywiście większe znaczenie przy hodowli na dworze.
Urządzenie według wynalazku szczególnie nadaje się do indywidualnego karmienia świń, a zwłaszcza tuczników. Może być ono jednak stosowane do wielu gatunków zwierząt, takich jak owce, bydło i strusie.
Jednostka sterująca może korzystnie zawierać układ do określania czy zidentyfikowane zwierzę powinno być oddzielone od stada, oraz układ do uruchamiania układu selektywnego oddzielania zwierzęcia w zagrodzie z wagą i kierowania do zagrody separacyjnej.
Temperatura zidentyfikowanego zwierzęcia jest korzystnie określona automatycznie, a oddzielanie zidentyfikowanego zwierzęcia może być dokonywane przez jednostkę sterującą w odpowiedzi na określoną temperaturę zwierzęcia.
W kolejnym korzystnym przykładzie realizacji wynalazku jednostka sterująca może być przynajmniej czasowo podłączana przez sieć telekomunikacyjną transmisji danych, z oddalonym systemem nadzorowania, przez który działanie jednostki sterującej może być zdalnie monitorowane i przynajmniej czasowo sterowane.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia rzut poziomy urządzenia zawierającego wyposażenie do oddzielania zwierząt i karuzelę do karmienia w widoku z góry; fig. 2 przedstawia urządzenie z fig. 1 umieszczone w szopie do karmienia; fig. 3 przedstawia przekrój poprzeczny urządzenie z fig. 2.
Urządzenie zawiera wyposażenie do oddzielania zwierząt posiadające: nadajnik-odbiornik 1 służący do komunikowania się z przekaźnikiem 21, znajdującym się w kolczyku każdego zwierzęcia, służącym do identyfikacji poszczególnych zwierząt; bramkę 2 u wlotu, która jest otwierana dla zwierzęcia, jeżeli identyfikacja dokonana przez nadajnik-odbiornik 1 wykazuje, że zwierzę powinno być karmione; wagę 3 do określania ciężaru zwierzęcia, które weszło do zagrody separacyjnej, ograniczonej bramkami 2, 6, 7, oraz płotem 8; drugi nadajnik-odbiornik 4 do potwierdzania identyfikacji zwierzęcia; pierwszą bramkę 6 u wylotu dla zapewnienia dostępu do karuzeli 9 do karmienia; oraz drugą bramkę 7 u wylotu do oddzielania poszczególnych zwierząt od reszty stada. Ponadto, urządzenie jest wyposażone w czujnik podczerwieni 3b, dla wykrywania temperatury skóry zwierzęcia, które weszło
PL 200 846 B1 do wyposażenia, oraz w układ do komunikowania się z jednostką sterującą i do przekazywania do niej pomierzonej wartości.
Karuzela 9 do karmienia, jest podzielona płotami 10 na osiem przedziałów 10a o rozmiarze odpowiednim do pomieszczenia zwierzęcia, każdy przedział 10a zawiera koryto 11 do karmienia, z zasilaniem w karmę, a opcjonalnie z zasilaniem w wodę pitną. Karuzela 9 pokazana na rysunku jest obracana przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, z typową prędkością obrotową wynoszącą około czterech obrotów na godzinę, tak, że zwierzę będzie miało siedem ósmych kwadransa (około trzynastu minut) na jedzenie, przy czym szybkość obrotowa jest ustawialna. Lochy będą zwykle potrzebować krótszego czasu na zjedzenie ich karmy, i wtedy odpowiednia będzie szybkość obrotowa około dwanaście obrotów na godzinę.
Karuzela może, w alternatywnych przykładach, być wyposażona w inną ilość przedziałów lub wygrodzeń, zwykle od czterech do dwunastu lub czternastu, w zależności od rozmiaru karuzeli do karmienia i od rozmiaru karmionych zwierząt, a szybkość obrotowa jest ustawiana tak aby każde zwierzę dysponowało odpowiednio długim czasem wystarczającym na zjedzenie przez niego karmy.
Karuzela 9, taka jak na przykład karuzela wykonana przez firmę Jost (Neu-lsenburg, Niemcy), jest podparta na stożkowym łożysku kulkowym. Karuzela 9 jest otoczona stacjonarnym płotem 12, który otacza większość obwodu karuzeli 9 za wyjątkiem bramki 6 prowadzącej do karuzeli 9 i na odcinku znajdującym się na lewo od bramki 6 w miejscu miejsca przy wlocie w pozycji 13, gdzie zwierzęta opuszczają karuzelę 9. Przy wylocie w pozycji 13 przewidziane jest zamontowanie ramienia 14 służącego do usuwania zwierząt z wygrodzenia 10a karuzeli znajdującego się w pozycji 13. Ramię 14 jest lekko zakrzywione w płaszczyźnie poziomej, co chroni zwierzę przed zaklinowaniem się lub przed ściskaniem. Płoty 10 dzielące karuzelę 9 oraz ramię 14 są utworzone z listew zainstalowanych w taki sposób, że ramię 14 przechodzi przez płoty 10, co jest widoczne na rysunku fig. 3. W przedstawianym przykładzie ramię 14 zawiera cztery listwy, przy czym według wynalazku wymagane jest aby ramię to zawierało przynajmniej jedną listwę, zaś płoty mają w sobie wydzielone otwarcie, skonfigurowane w taki sposób aby umożliwiało przechodzenie ramienia 14. Ilość listew w ramieniu 14 oraz ich kształt i rozmieszczenie pionowe zależą od rodzaju karmionych w urządzeniu zwierząt.
Alternatywnie, ramię 14 może być montowane do części środkowej karuzeli 9 albo może ono mieć formę stołu obrotowego, w przybliżeniu o tej samej średnicy co karuzela 9, i obracającego się w tym samym kierunku tuż powyżej podłogi karuzeli 9. Środek stołu obrotowego jest usytuowany na zewnątrz obwodu karuzeli 9, tak, że zwierzęta są zmuszane do wskakiwania na stół obrotowy, który obraca zwierzę i przemieszcza na zewnątrz przedziału karuzeli 9. W alternatywnym przykładzie ramię 14 jest zastąpione przez człon popychający zamontowany na pneumatycznym cylindrze, który może się przemieszczać wzdłuż promienia karuzeli 9 od środka, tak żeby wypychać zwierzę z przedziału znajdującego się w pozycji wylotowej 13, i który może być połączony z obrotową częścią podłogi w przedziale karuzeli 9 obracającą zwierzę wewnątrz przedziału karuzeli 9 o pół obrotu, tak aby było ono zwrócone przodem do brzegu karuzeli 9 przed jego usunięciem. Według innego alternatywnego przykładu ramię 14 jest zastąpione przez pneumatyczny cylinder, który podnosi wewnętrzny koniec segmentu podłogi karuzeli 9 pokrywający się z przedziałem znajdującym się w pozycji wylotowej 13, podczas gdy zewnętrzny koniec tego segmentu podłogi jest zamocowany zawiasowo na części ramowej karuzeli 9 przy brzegu zewnętrznym karuzeli 9, tak, że zwierzę jest przechylane i zsuwane na zewnątrz, z przedziału karuzeli 9. Według jeszcze innego przykładu, segment podłogi karuzeli 9 pokrywający się z przedziałem, znajdujący się w pozycji wylotowej 13, jest usuwany ze zwierzęciem umieszczonym na nim przez wyciąganie albo przez podnoszenie tego segmentu, a dla pozwolenia innemu zwierzęciu na korzystanie z przedziału karuzeli 9, segment ten jest zastępowany innym podobnym segmentem podłogi. Powyższe rozwiązania alternatywne mogą także być łączone na różne sposoby, tak by spełnić wymaganie dotyczące usuwania zwierzęcia z przedziału karuzeli 9.
Zwierzęta opuszczają karuzelę 9 wchodząc do zagrody, takiej jak część 15 szopy do karmienia 16 pokazanej na rysunku fig. 2. Zwierzęta mogą opuścić zagrodę tylko przez jednokierunkowe drzwi 17, zapewniające tym samym jednokierunkowe przechodzenie zwierząt przez system karmienia.
Zasilanie koryt 11 do karmienia karmą może być realizowane z wykorzystaniem zasobnika 18 karmy umieszczonego u stropu szopy do karmienia 16. Karma jest doprowadzana do koryt 11 do karmienia z zasobnika 18 przez otwór 19 znajdujący się w dolnej części zasobnika.
Podajnik śrubowy 20 odmierza wymaganą ilość karmy dla poszczególnego zwierzęcia, które jest karmione z określonego koryta 11 do karmienia. Ilość karmy dla tuczników i dla loch zawiera się typowo w przedziale od 0,2 do 3,5 kg.
PL 200 846 B1
Urządzenie posiada system bezpieczeństwa 22f zapewniający, że zwierzęta nie będą doznawać żadnych krzywd w przypadku wadliwego działania urządzenia. Karuzela 9 jest napędzana silnikiem elektrycznym 220 V prądu zmiennego 9a posiadającym mechanizm zabezpieczający przed przeciążeniem, a system bezpieczeństwa 22f współpracuje z układem 22d do wykrywania podwyższonego obciążenia przenoszonego na silnik napędzający karuzelę 9, na przykład w sytuacji kiedy zwierzę zostało zaklinowane, i w takim przypadku powoduje zatrzymanie silnika 9a za pośrednictwem układu 22e sterowania napędem co umożliwia uchronienie zwierzęcia przed zranieniem. Silnik 9a jest zamontowany w taki sposób, że zaklinowane zwierze w celu uwolnienia się jest zdolne łatwo popchnąć karuzelę w kierunku przeciwnym do kierunku pracy. Obciążenie przenoszone na silnik może być mierzone przesunięciem fazowym silnika albo przetwornicą fazową sterującą pracą silnika. Podobne systemy bezpieczeństwa mogą być przewidziane przy innych układach napędowych, takich jak siłowniki pneumatyczne lub hydrauliczne, silniki spalinowe, i tym podobne układy napędowe. W przypadku wykrycia awarii lub innej poważnej niesprawności, system bezpieczeństwa 22d wstrzymuje ruch obrotowy karuzeli 9, a zawór łączący zbiornik jest otwierany, powodując otwarcie bramek 2, 6 i podniesienie płotów 10 dzielących karuzelę 9 na przedziały, pozwalając w ten sposób zwierzętom znajdującym się wewnątrz urządzenia na opuszczenie go. Układ sterujący urządzenia jest na stałe lub czasowo podłączany przez instalację łączności do systemu nadzorowania, a system bezpieczeństwa przekazuje sygnał do tego systemu nadzorowania w przypadku wadliwego działania urządzenia. Ponadto układ bezpieczeństwa 22f może być połączony z układem 22g kontroli bezpieczeństwa, który aktywuje układ bezpieczeństwa 22f w odpowiedzi na wadliwe działanie urządzenia.
Urządzenie jest stosowane do kontrolowanego karmienia zwierząt pojedynczo ze swobodnie rozpuszczonego stada. Zwierzętami tymi są przede wszystkim świnie, dla których indywidualne karmienie jest korzystne, zarówno jeśli chodzi o lochy jak i o tuczniki hodowane dla produkcji mięsa. Tak lochy jak i tuczniki są karmione przy stosowaniu różnych składników i różnych ilości karmy, w zależności od wielu okoliczności. Karmienie loch zależy od tego czy one są w okresie rui, czy są w ciąży, czy karmią prosięta, czy są w okresie przed proszeniem się, i w zależności od innych tego rodzaju okoliczności, a karmienie tuczników zależy od ich wieku i od ich ciężaru, od tak zwanego fazowego programu karmienia. Indywidualne sterowanie karmieniem zwierząt zapewnia, że silniejsze lub agresywniejsze zwierzęta nie powstrzymują innych zwierząt w stadzie przed dostępem do karmy, co w wielkich stadach tuczników w podobnym wieku i w innych ogólnych przypadkach lepiej wpływa na zdrowie zwierząt. Swobodnie rozpuszczone stada tuczników w podobnym wieku lub stada zróżnicowane wiekowo, są często wielkie i zawierają 100, 200 albo nawet więcej zwierząt.
Urządzenie do karmienia jest wyposażone w jednostkę sterującą 22, taką jak komputer posiadający człon logiczny 22a i układ pamięci 22b do przechowywania danych, posiadający moduł wprowadzający i moduł wyjściowy, oraz jest wyposażone w środki do sterowania działaniem urządzenia. Urządzenie do karmienia jest korzystnie stosowane razem z oprogramowaniem komputerowym, służącym do realizacji sposobu karmienia zwierząt. Program komputerowy jest przechowywany w układzie pamięci 22b i steruje etapami działania urządzenia. Działanie urządzenia do karmienia, wykorzystywanego do karmienia stada zwierząt, z których każde ma kolczyk zawierający przekaźnik 21 dla jednoznacznej identyfikacji, zostanie opisane poniżej. Działanie jednostki sterującej 22 jest sterowane programem komputerowym.
Nadajnik-odbiornik 1 rejestruje, który kolczyk znajduje się w zasięgu odczytu dokonywanego przez czujnik nadajnika-odbiornika 1, przy czym zasięg ten zwykle wynosi około 600 mm, i ustala przez jednostkę sterowania 22 czy zwierzę ma być karmione czy oddzielone, w których to obu przypadkach pozwala się zwierzęciu na wejście do zagrody separacyjnej 23. Zwykle zwierzęta są karmione dwa razy dziennie. Jeżeli zwierzęciu pozwolono na wejście do zagrody separacyjnej 23, wlot wejściowy 2 jest otwierany. Kiedy zwierzę weszło do zagrody 23 i stoi na wadze 3, drugi nadajnik-odbiornik 4 rejestruje dane identyfikacyjne kolczyka 21, potwierdza identyfikację zwierzęcia i decyduje, że zwierzę jest umieszczone prawidłowo wewnątrz zagrody, tak aby bramka 2 mogła być zamknięta. Ciężar zwierzęcia jest określany na podstawie sygnału odbieranego z wagi 3 przez jednostkę sterowania 22, po okresie ustawczym wagi, wynoszącym zwykle około 15 sekund od wejścia zwierzęcia na wagę, i ciężar ten jest wprowadzany do rejestru poszczególnego zwierzęcia. Waga 3 wzorcuje się automatycznie kiedy zagroda jest pusta a waga 3 jest nieobciążona. Opcjonalnie, urządzenie zawiera również układ 3b do pomiaru powierzchniowej temperatury zwierzęcia, przez pomiar promieniowania podczerwonego emitowanego przez zwierzę, a alternatywnie lub dodatkowo sam kolczyk 21 może zawierać czujnik temperatury i układ przekazywania do jednostki sterowania 22 danych dotyczących
PL 200 846 B1 mierzonej temperatury. Rejestracja temperatury ciała służy do celów ustalenia czy zwierzę jest chore lub w przypadku loch ustalenia czy locha jest w okresie rui. Urządzenie może także zawierać układ 3c do pomiaru grubości warstwy tłuszczu na grzbiecie zwierzęcia, wykorzystywane przede wszystkim w przypadku tuczników.
Jednostka sterująca 22 decyduje o tym czy zwierzę powinno być karmione, w którym to przypadku bramka 6 u wylotu do karuzeli do karmienia 9 jest otwierana, albo czy zwierzę powinno być oddzielone z powodu choroby lub rui jak w przypadku loch, lub przeznaczenia na ubój albo jeszcze z innych powodów, w którym to przypadku jest otwierana bramka wylotowa 7 służąca do oddzielania. Zagroda separacyjna 23 może opcjonalnie zawierać więcej niż jedną bramkę wylotową, służącą do oddzielania z różnych przyczyn i dla różnych celów, albo alternatywnie bramka wylotowa 7 może prowadzić do zagrody mającej liczne bramki wylotowe służące do selektywnego oddzielania. Otwieranie bramki 6 u wylotu do karuzeli do karmienia 9, jest zsynchronizowane z kątowym położeniem karuzeli 9, tak żeby każde zwierzę było wprowadzane do otwartego przedziału karuzeli 9. Bramka wylotowa 6 lub 7 jest zamykana, a bramka 2 u wlotu jest gotowa do otwarcia dla innego zwierzęcia po predefiniowanym okresie czasu, na przykład po 10 sekundach od otwarcia bramki wylotowej 6, 7. Bramka wylotowa 6, 7 nie zamyka się, jeżeli zwierzę całkowicie nie opuści zagrody, natomiast bramka 2 u wlotu jest całkowicie otwierana, tak aby kolejne zwierzę wypchnęło na zewnątrz zagrody zwierzę je poprzedzające. Bramka wylotowa 6, 7 jest zamykana w odpowiedzi na sygnał z drugiego nadajnika-odbiornika 4 wskazujący, że nie ma kolczyka 21 albo innego przekaźnika w granicach zasięgu odczytu dokonywanego przez nadajnik-odbiornik 4. Alternatywnie, bramka wylotowa 6, 7 jest zamykana w odpowiedzi na sygnał wyjściowy z wagi 3 wskazujący, że zwierzę opuściło zagrodę.
Karma jest dostarczana do koryta 11 do karmienia w ilości ustalonej przez wbudowany w jednostkę sterującą 22 układ 22c sterujący ilością oraz korzystnie rodzajem karmy, dostarczanej poszczególnemu zwierzęciu, poprzez uruchomienie podajnika śrubowego 20. Opcjonalnie urządzenie zawiera więcej niż jeden zasobnik karmy 18, zaś karma może być mieszana indywidualnie dla każdego ze zwierząt. Grupy zwierząt mogą być indywidualnie karmione różnymi rodzajami karmy w celu spełnienia różnych wymagań dotyczących różnych odbiorców karmy, wymagających na przykład podawania organicznej karmy roślinnej. Ponadto w każdym przedziale może być przewidziane wykonanie zasilania w wodę pitną oraz zainstalowanie układu dozowania środka leczniczego indywidualnie wprowadzanego do karmy dla każdego zwierzęcia.
Rejestr dla każdego zwierzęcia w stadzie jest przechowywany w układzie pamięci 22b jednostki sterującej 22. Rejestr zawiera numer przekaźnika identyfikacyjnego, numer identyfikacyjny, dzień urodzenia zwierzęcia, dane identyfikacyjne określające czy zwierzę jest lochą czy knurem oraz ciężar w wieku 6-8 tygodni. Opcjonalnie w układzie pamięci 22b przechowywany jest ponadto rejestrowany codziennie ciężar, temperatura, ilość karmy, godzina i minuta każdego codziennego karmienia i/lub grubość warstwy tłuszczu. Dla loch w rejestrze tym mogą być również przechowywane dane dotyczące rui, dane dotyczące dnia inseminacji i dnia spodziewanego proszenia się i/lub dane dotyczące rozmiaru miotu.
Na podstawie zapisanych danych w sposób poniższy można obliczyć liczbę istotną dla zużycia karmy, liczbę E stanowiącą wskaźnik efektywności wykorzystania karmy:
waga w dniu 2 - waga w dniu 1 dzienne spożycie karmy * liczba dni = jednostek wagowych przyrostu na spożytą jednostkę karmy
Ilość karmy dla tuczników jest ustalana z tablicy przechowywanej w układzie pamięci jednostki sterującej, zawierającej dane dotyczące wieku, prawidłowej wagi oraz ilości i składu karmy dla zwierząt. Jeżeli waga zwierzęcia odchyla się w dół od wagi normalnej bardziej niż o pewną wartość procentową, na przykład o 5%, to w ciągu pewnego okresu zwiększa się ilość karmy dla tego konkretnego zwierzęcia.
Mniejsza waga może być spowodowana chorobą, i z tego powodu w ciągu pewnego czasu monitoruje się skutek zwiększenia ilości karmy i jeżeli oczekiwany skutek nie nastąpił to zwierzę zostaje odseparowane od stada. W przypadku zwierząt żyjących na otwartym powietrzu ilość karmy zwykle zwiększa się wszystkim zwierzętom przy niskiej temperaturze i/lub w przypadku niektórych kombinacji temperatury i siły wiatru, ponieważ więcej energii zabiera zwierzętom utrzymanie temperatury ciała. Ilość karmy zwiększa się zwykle o 5% przy chłodnej pogodzie, przy czym ilość karmy może być regulowana na więcej niż jednym poziomie, co pozwala na dokładniejsze dostosowanie do środowiska życia zwierząt.
PL 200 846 B1
Korzystne jest, jeśli jednostka sterująca jest połączona z systemem nadzorującym za pośrednictwem prywatnej lub publicznej sieci telekomunikacyjnej lub ich kombinacji.
Łączność między osobami opiekującymi się systemem chowu wolnowybiegowego i stadem zwierząt powinna odbywać się często za pośrednictwem sieci. Jednostka sterująca może sporządzać raporty do systemu nadzorującego w zadanych okresach i/lub na żądanie, a raporty o usterkach działania systemu są wysyłane do systemu nadzorującego. Raport operacyjny może zawierać dane dotyczące konkretnego zwierzęcia i dane statystyczne pewnej liczby zwierząt w przedziale wagowym, określonej temperaturze zwierząt, itp. Dane statystyczne z jednostki sterującej mogą być korzystnie wykorzystywane do optymalizowania wzrostu świń mięsnych w odniesieniu do ilości i składu paszy, kompensacji zmian typu paszy lub monitorowania skutku zmian środowiska fizycznego zwierząt, na przykład szop, obszaru pola, rozplanowania pola, itp. Dane statystyczne stanowią również ważny czynnik brany pod uwagę w selekcjonowaniu zwierząt rozrodczych przeznaczonych dla hodowli.
Separacja zwierząt do uboju odbywa się zwykle przez podanie do jednostki sterującej liczby zwierząt o danej wadze, które trzeba oddzielić od stada, przed rzeczywistym wychwyceniem zwierząt, na przykład na dwanaście godzin wcześniej. Zamiast lub w uzupełnieniu tego, zwierzęta do uboju mogą być wybierane na podstawie innego parametru, na przykład grubości warstwy tłuszczu na grzbiecie zwierzęcia, okresu czasu, w którym należy dokonać oddzielenia, na podstawie zarejestrowanych przyzwyczajeń zwierząt, liczby E zwierząt, itp. Jednostka sterująca dokonuje następnie selekcji pożądanej liczby spośród zwierząt przechodzących przez zagrodę separacyjną i oddziela te zwierzęta do zagrody zaopatrzonej w wodę pitną.
Przebieg procesu separacji można monitorować z odległości za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej. Jednostka sterująca koryguje rekordy dla stada po wychwyceniu zwierząt przeznaczonych do uboju i dane dotyczące oddzielonych zwierząt mogą być przeniesione do systemu nadzorującego, i mogą być przekazywane razem ze zwierzętami/mięsem, ewentualnie na całej drodze do konsumenta. Przy odmiennym podejściu, z jednostki sterującej wychodzi żądanie odnośnie liczby zwierząt o danych rozmiarach, które można oddzielić w danym okresie czasu, przy czym liczba ta jest wyznaczana predykcyjnie na podstawie rejestracji przyzwyczajeń indywidualnych zwierząt. Wykaz wybranych zwierząt może być dostarczany z urządzenia sterującego do użytkownika dla ręcznej edycji wykazu i zwracania go do urządzenia sterującego.
Rozkaz separacji podany do jednostki sterującej może na przykład obejmować:
- jednostkę hodowli w większym systemie, z której mają być selekcjonowane zwierzęta,
- zespół żywieniowy w jednostce hodowlanej, z którego ma nastąpić separacja,
- liczbę zwierząt,
- okres czasu, w którym zwierzęta mają być wydzielone,
- datę, na którą ma się odbyć separacja,
- zakres wagowy zwierząt,
- zakres grubości warstwy tłuszczowej na grzbiecie zwierząt,
- górną granicę rejestrowanych wartości temperatury zwierzęcia w danym okresie czasu,
- wyjście, do którego należy odseparowywać zwierzęta.
Urządzenie sterujące może być połączone ze sprzętem do przekazywania obrazów i/lub dźwięku z jednego lub wielu miejsc systemu hodowli, a zwłaszcza z urządzeniami do separacji i karmienia oraz do przekazywania tych nagrań do systemu nadzorującego.
Wynalazek został opisany jako urządzenie zawierające karuzelę o osi obrotu ustawionej zasadniczo w pionie, ale podobne urządzenie mogłoby być również wykonane z karuzelą posiadającą zasadniczo poziomą oś obrotu z zapewnieniem wspólnego wejścia i wspólnych środków do ważenia. Przy wykorzystaniu takiego urządzenia zwierzęta nie są zmuszane do odwracania się przed opuszczeniem wygrodzenia do karmienia a wchodzenie i opuszczanie wygrodzeń odbywa się w tym samym kierunku równoległym do osi obrotu. Każde wygrodzenie do karmienia musi być wyposażone w układ służący do utrzymywania części podłogowej wygrodzenia zasadniczo w poziomie. Alternatywnie, karuzela mogłaby być przez specjalistów zastąpiona przez szereg wygrodzeń do żywienia rozmieszczonych na zamkniętym pasie napędzanym zasadniczo w kierunku poziomym.

Claims (14)

1. Urządzenie do karmieniazwierząt pojedynczo, ze swobodnie rozpuszczonego stada, zawierające wygrodzenia (10a) każne z wymiarach zyozoieacizh dz ozmiezozoecia jeaceoz ooieroęzia, rzołzżzce na platformie (9) zzadoznej zOrzazwz oazadnizoz wzkół zzi oiznzwej, oroy zoym każde o wygrzdoeń ma oamykane wejśzie i skład dz zelekaywnegz oroełązoania zawarzia wejśzia wyOierajązy ozmiędoy owieroęaami, którym należy smzżliwić oroejśzie i owieroęaami którym nie należy smzżliwiać oroejśzia, skład naoędoajązy dz zOrazania olatfzrmy (9), skład oazilajązy (18, 20) dz dzztarzoania karmy dz każdegz o wygrzdoeń (10a), wlzt wejśzizwy (6) dla owiercęzia, który jezt ztwarty w oadanym wlztzwym ozłzżenis kątzwym wygrzdoenia (10a), skład dz zelektywnegz ozowalania owieioętzm na oroezhzdoenie oroeo wlzt wejśzizwy (6), wylzt wyjśzizwy (13) dla owiercęzia, który jezt ztwarty w oadanym wlztzwym ozłzżenis kątzwym wygrzdoenia (10a), zrao oagrzdę o wagą, znamienne tym, że oagrzda o wagą (3) ma rzomiar dzztzzzwany dz rzomiars owieroęzia i ozziada skład (6, 7) dz zelektywnegz oroemiezozoania owieroęzia dz i o oagrzdy o wagą (3), zrao skład (3a) dz zkreślania ziężars owieroęzia i skład (4) dz oroekaoywania infzrmazji z ziężaroe dz składs ztersjązegz (22) doiałaniem sroądoenia, zrao jezt smiezozozna na oewnątro olatfzrmy (9) dla owieroąt wzhzdoązyzh i wyzhzdoązyzh o sroądoenia.
2. Urządzenie według zas^z. 1, znam ienne tym, że zawiera układ pi4) do usuwania zwieezęzia o każdegz wygrzdoenia, kiedy onajdsje zię znz w wylztzwym ozłzżenis kątzwym.
3. Urządzę nie według zas^z. d, znamienne tym, że zagroda z wagą p3) zawiera υΙ^τρ3Ιο 3c) dz zkreślania oroynajmniej jednej o zezh takizh jak temoeratsra mierozna oroeo skład (3O) o zosjnikiem, grsOzść warztwy tłszozozwej na karks, zOrao każdegz owieroęzia oroezhzdoązegz oroeo oagrzdę oarejeztrzwany kamerą, zrao dz oroekaoywania oroynajmniej jednej zezhy dz składs zterzwania.
4. Urządzeniewedług ζ8,^ζ. 1 albo 2, albo 3, znamienne tym, że zawieraukkadO,4) do j ednzonazonej identyfikazji każdegz owieroęzia w ztadoie, oroed ztwarziem wejśzia dz sroądoenia.
5. U rządze nie według zas^z. 4, tym, że u^ad do dokonywania identyyikacżi obej msje orcekaźniki, o któryzh każdy ozziada kzd jednzonazonej identyfikazji, każdegz oe owieroąt w ztadoie wyozzażznegz w oroekaźnik dz indywidsalnej identyfikazji, nadajnik-zdOizrnik (1, 4) dz zdzoytywania kzdów identyfikazyjnyzh, ofoy zoym nadajnik-zdOizrnik (1, 4) jezt oainztalzwany oroy wlzzie (6) wejśzizwym dla identyfikazji owieroęzia oroed ztwarziem wejśzia dz sroądoenia.
6. Urządzenie według zas^z. 5, ζι^^ι^ϊ^ι^ι^^ tym, że zawiera ukkad (7) do selektywnego oddoielania oidentyfikzwanyzh owieroąt, które oroezoły oroeo wlzt (6) wejśzizwy, i dz kierzwania izh dz oroynajmniej jednej oagrzdy zeoarazyjnej.
7. U rządzenie według zas^z. 6, znamienne tym, że do ukkadu (7) do selektywnego oddzielania owieroąt, ozmiędoy ztanem smzżliwiajązym ozoejśzie i ztanem nie ozowalajązym na ozoejśzie, oroeo ztwarzie jednegz o wygrzdoeń jezt dzztarzoany zygnał z rszhs zOrztzwym olatfzrmy (9).
8. U rządzenie według zastao 1, ζι^^ι^ϊ^ι^ι^^ tym, że zawiera u Mad Ρ^^<-- nia obziążeń oroenzzoznyzh na skład naoędoajązy (9a) i wytwaroanej oroeo skład naoędoajązy (9a), zdozwiedniej dz tegz, mzzy wyjśzizwej, zrao skład (22e) zterzwania naoędem dz zelektywnegz oatroymywania doiałania składs naoędoajązegz (9a), w zdozwiedoi na zygnał dztyzoązy wielkzśzi mzzy wyjśzizwej, ozzhzdoązy o składs mznitzrzwania (22d).
9. Urządzenie według zastao 1, ζι^^ι^ϊ^ι^ι^^ tyrn, że zawiera u Mad (22f) do astzmatyzonegz szswania owieroąt onajdsjązyzh zię wewnątro sroądoenia, zrao skład (22g) kzntrzli Oeooiezoeńztwa dz srszhamiania składs Oeooiezoeńztwa (22f) w zdozwiedoi na wadliwe doiałanie sroądoenia.
10. U rządzenie według zas^z. 1, znamienne tym, że ma ukkad (22cz szorujący iiością oraz koroyztnie rzdoajem karmy, dzztarzoanej ozzozoególnems owieroęzis.
11. Urządzenie według zasttzz. 1 albo 10, znamienne tym, że zawiera u^ad r22c) sze-asący i iośzią dzztarzoanej karmy dz ozzozoególnegz owieroęzia, swoględniajązy warsnki jakim ozddawane zą owieroęta takie jak temoeratsra zrao kzzoyztnie zoyOkzść wiatrs.
12. Uroądoenie wedłsg oaztro. 6, znamienne tym, że jednzztka ztersjąza (22) oawiera skład dz zkreślania zoy oidentyfikzwane owiezoę ozwinnz Oyć zddoielzne zd ztada, zrao skład dz srszhamiania składs (7) zelektywnegz zddoielania owiercęzia w oagrzdoie o wagą (3) i kierzwania dz oagrzdy zeoarazyjnej.
PL 200 846 B1
13. Urządzenie według zastrz. 13, znamienne tym, że temperatura zidentyfikowanego zwierzęcia jest określona automatycznie, a oddzielanie zidentyfikowanego zwierzęcia może być dokonywane przez jednostkę sterującą (22) w odpowiedzi na określoną temperaturę zwierzęcia.
14. Urządzenie według zastrz. 12, znamienne tym, że jednostka sterująca (22) jest przynajmniej czasowo podłączana przez sieć teleinformatyczną, z oddalonym systemem nadzorowania, przez który działanie jednostki sterującej (22) może być zdalnie monitorowane i przynajmniej czasowo sterowane.
PL349072A 1998-12-23 1999-12-23 Urządzenie do karmienia zwierząt pojedynczo, ze swobodnie rozpuszczonego stada PL200846B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DKPA199801717 1998-12-23
DKPA199901213 1999-09-01

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL349072A1 PL349072A1 (en) 2002-07-01
PL200846B1 true PL200846B1 (pl) 2009-02-27

Family

ID=26065407

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL349072A PL200846B1 (pl) 1998-12-23 1999-12-23 Urządzenie do karmienia zwierząt pojedynczo, ze swobodnie rozpuszczonego stada

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6539896B1 (pl)
EP (1) EP1143790B1 (pl)
AT (1) ATE238654T1 (pl)
AU (1) AU765525B2 (pl)
BR (1) BR9916493A (pl)
CA (1) CA2356931C (pl)
DE (1) DE69907515T2 (pl)
DK (1) DK1143790T3 (pl)
ES (1) ES2198977T3 (pl)
PL (1) PL200846B1 (pl)
PT (1) PT1143790E (pl)
WO (1) WO2000038502A2 (pl)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE284610T1 (de) * 1999-09-02 2005-01-15 Kristoffer Larsen Innovation A Verfahren zur steuerung der aufzucht von freilaufenden tieren
SE0002082D0 (sv) * 2000-06-05 2000-06-05 Delaval Holding Ab Notification method and system
NL1020148C2 (nl) * 2002-03-11 2003-09-18 Lely Entpr Ag Inrichting en samenstel voor een diergerelateerde handeling.
DE10239674A1 (de) * 2002-08-26 2004-03-11 Hölscher & Leuschner GmbH & Co Verfahren zur Überwachung von Mastschweinen auf Vermarktungsreife
DK1677591T3 (en) * 2003-10-10 2016-04-11 Svenska Mätanalys Ab Method and apparatus for monitoring pigs
NL1024522C2 (nl) * 2003-10-13 2005-04-14 Lely Entpr Ag Melkbekerdrager.
NL1024521C2 (nl) * 2003-10-13 2005-04-14 Lely Entpr Ag Samenstel en werkwijze voor het voederen en melken van dieren.
US20060087039A1 (en) * 2004-10-22 2006-04-27 Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, Ltd. Ubm structure for improving reliability and performance
US7389743B2 (en) * 2004-12-17 2008-06-24 Adams Land & Cattle Co. Livestock sorting facility
US7509923B2 (en) 2004-12-17 2009-03-31 Adams Land & Cattle Company Livestock sorting facility
DE102005009741A1 (de) * 2005-03-03 2006-09-14 Westfaliasurge Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Bereitstellen wenigstens einer Information über eine Melkplatzbelegung in einer Melkanlage
US7836855B2 (en) * 2006-03-06 2010-11-23 Ctb, Inc. Sorter trainer gate assembly
US8132538B1 (en) 2006-06-08 2012-03-13 Schick Paul H System and method for gestation of sows in large pen gestation facilities
ES2345585B1 (es) * 2008-01-18 2011-08-08 Universitat De Lleida Sistema para suministrar alimento a animales de granja.
US8584619B2 (en) * 2010-08-26 2013-11-19 Osborne Industries, Inc. Electronic livestock feeding station with integral scale assembly
US9222533B2 (en) 2010-09-07 2015-12-29 Delaval Holding Ab Emergency stop device for a rotary platform of a milking parlour
DK3298887T3 (da) * 2016-09-21 2021-05-25 Hoelscher & Leuschner Gmbh & Co Fremgangsmåde til at fodre nyttedyr
CN109105270B (zh) * 2018-09-05 2020-12-29 重庆市畜牧科学院 一种育肥猪只饲喂装置
CN109380146B (zh) * 2018-11-16 2023-06-02 华中农业大学 生猪自动测量装置和方法
CN110050717A (zh) * 2019-04-28 2019-07-26 上海麦喀斯机械设备有限公司 一种转盘式循环饲喂系统
CN111328726B (zh) * 2020-03-05 2022-02-22 肇庆市宝元农业有限公司 一种半自动化养殖场喂猪系统及方法
CN112005910B (zh) * 2020-08-31 2021-12-28 惠安县品创工业设计有限公司 一种畜牧养殖用可回收余料的饲料投放装置
CN111940314B (zh) * 2020-09-09 2023-10-13 山东省农业科学院家禽研究所(山东省无特定病原鸡研究中心) 一种肉种鸡体重测量及分笼装置
CN112889697B (zh) * 2021-01-19 2022-10-28 阜平硒鸽实业有限公司 一种便于喂食鸽子的送料装置及其送料方法
CN113588056B (zh) * 2021-07-29 2023-04-25 徐州工程学院 一种测量运动牲畜重量的装置
US20240099265A1 (en) * 2022-09-28 2024-03-28 Big Dutchman International Gmbh Device and method for the automated identification of a pig that is ready for onward transfer
CN116491438B (zh) * 2023-06-30 2023-09-22 成都肇元科技有限公司 哺乳母猪智能饲喂器
CN117281064B (zh) * 2023-11-27 2024-01-30 四川省畜牧科学研究院 基于规模化肉牛养殖的信息监测系统和方法

Family Cites Families (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB190574A (en) 1921-10-14 1922-12-28 James O Donnell Combined firing valve, heater, and blow-back apparatus for oil fuel burning installations
GB220834A (en) 1923-10-03 1924-08-28 Henry Smith Bilbe Improvements in rims or felloes for cycles, motor cycles, and similar vehicles
GB232053A (en) 1924-05-14 1925-04-16 James Colum Fitzsimons Improvements in and connected with internal combustion engines
US3095854A (en) 1961-04-19 1963-07-02 Delmar H Bott Movable animal restraining platform for milking station
US3765373A (en) * 1972-01-25 1973-10-16 F Phillips Milking machines
SE430559B (sv) * 1982-04-08 1983-11-28 Alfa Laval Ab Sett att mjolka och anordning herfor
US4517923A (en) * 1983-07-07 1985-05-21 Key Systems, Inc. Animal feeding system
US4617876A (en) 1984-11-28 1986-10-21 Hayes Norman J Animal identification and control system
AT383723B (de) 1985-07-16 1987-08-10 Vogl Gerhard Fuetterungsanlage fuer tiere, insbesondere schweine
GB8612543D0 (en) * 1986-05-22 1986-07-02 Brisby I R Rearing of animals
DE3701864A1 (de) * 1987-01-23 1988-08-04 Buschhoff Th Ag Einrichtung zur abruffuetterung von schweinen
GB8816104D0 (en) * 1988-07-01 1988-08-10 Baily M B Method & apparatus for feeding livestock
GB2232053B (en) * 1989-05-23 1993-11-17 G E Baker Feeding arrangement for livestock
WO1991003930A1 (en) * 1989-09-21 1991-04-04 Newsham Hybrid Pigs Limited Improvements relating to the rearing of animals
FR2689727B1 (fr) 1992-04-14 1994-07-08 Legrain Michel A J Equipement d'alimentation de jeunes animaux assiste par ordinateur.
DE4330894C1 (de) * 1993-09-11 1995-01-12 Westfalia Separator Ag Steuer- und Antriebseinrichtung für Karussellmelkanlagen
US5673647A (en) 1994-10-31 1997-10-07 Micro Chemical, Inc. Cattle management method and system
US5579719A (en) 1995-04-06 1996-12-03 Iowa State University Research Foundation, Inc. Method and means for quasi ad-libitum feeding for gestation sows in loose housing
NL1002471C2 (nl) 1996-02-28 1997-08-29 Maasland Nv Werkwijze voor het verzorgen, in het bijzonder het voeren, van dieren.
US6050219A (en) * 1996-04-04 2000-04-18 Van Der Lely; Cornelis Apparatus for milking animals

Also Published As

Publication number Publication date
PT1143790E (pt) 2003-09-30
EP1143790A2 (en) 2001-10-17
PL349072A1 (en) 2002-07-01
AU765525B2 (en) 2003-09-18
DE69907515T2 (de) 2004-06-03
WO2000038502A2 (en) 2000-07-06
US6539896B1 (en) 2003-04-01
BR9916493A (pt) 2001-09-04
WO2000038502A3 (en) 2000-09-21
DK1143790T3 (da) 2003-07-07
DE69907515D1 (de) 2003-06-05
CA2356931C (en) 2007-09-11
ES2198977T3 (es) 2004-02-01
CA2356931A1 (en) 2000-07-06
EP1143790B1 (en) 2003-05-02
AU1774400A (en) 2000-07-31
ATE238654T1 (de) 2003-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL200846B1 (pl) Urządzenie do karmienia zwierząt pojedynczo, ze swobodnie rozpuszczonego stada
US7073459B2 (en) Free-range animal breeding control system
CA2405757C (en) Hog facility management system and method
US8132538B1 (en) System and method for gestation of sows in large pen gestation facilities
US8584619B2 (en) Electronic livestock feeding station with integral scale assembly
AU2009206149B2 (en) Automated systems for feeding animals and collecting animal excrement
US5309864A (en) Method and apparatus for feeding animals
JP2002272299A (ja) 動物の群れを管理する設備及び方法
EP1059840B1 (en) Animal breeding system
Stefanowska et al. The behaviour of dairy cows in an automatic milking system where selection for milking takes place in the milking stalls
EP3826456A1 (en) System for precision mineral supplementation of animals
AU2004203140B2 (en) Method for controlling breeding of free-range animals
Edwards Housing the breeding sow
Whittemore Animal Machines; the mechanisation of systems
KEEPING Automatic Feed Supply in Horse Keeping Systems

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131223