PL200370B1 - Samochodowy rozpylacz płynu czyszczącego - Google Patents

Samochodowy rozpylacz płynu czyszczącego

Info

Publication number
PL200370B1
PL200370B1 PL351346A PL35134601A PL200370B1 PL 200370 B1 PL200370 B1 PL 200370B1 PL 351346 A PL351346 A PL 351346A PL 35134601 A PL35134601 A PL 35134601A PL 200370 B1 PL200370 B1 PL 200370B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conduit
cleaning fluid
slot
cylindrical
wall
Prior art date
Application number
PL351346A
Other languages
English (en)
Other versions
PL351346A1 (en
Inventor
Pietro Cau
Fulvio Yon
Original Assignee
Itw Automotive Italia S R L
Itw Automotive Italia Srl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Itw Automotive Italia S R L, Itw Automotive Italia Srl filed Critical Itw Automotive Italia S R L
Publication of PL351346A1 publication Critical patent/PL351346A1/xx
Publication of PL200370B1 publication Critical patent/PL200370B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60SSERVICING, CLEANING, REPAIRING, SUPPORTING, LIFTING, OR MANOEUVRING OF VEHICLES, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B60S1/00Cleaning of vehicles
    • B60S1/02Cleaning windscreens, windows or optical devices
    • B60S1/46Cleaning windscreens, windows or optical devices using liquid; Windscreen washers
    • B60S1/48Liquid supply therefor
    • B60S1/52Arrangement of nozzles; Liquid spreading means

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)
  • Special Spraying Apparatus (AREA)

Abstract

Rozpylacz samochodowy (1) p lynu czysz- cz acego sk lada si e z korpusu (2), który ma wewn etrzny przewód (7) do przepuszczania p lynu czyszcz acego i otwór wylotowy (15), po laczony z przewodem (7), przy czym prze- wód (7) ma co najmniej jedn a cylindryczn a, nieprzelotow a cz esc ko ncow a (10), wyznaczo- n a przez cylindryczn a, boczn a sciank e (12) i ko ncz ac a si e sciank a ko ncow a (13), a otwór (15) jest wyznaczony przez obwodow a szczelin e, utworzon a w bocznej sciance (12) w ma lej, okre slonej odleg lo sci od scianki ko ncowej (13). Rozpylacz zapewnia ca lkowite rozpylanie p lynu czyszcz acego bez konieczno sci oddzielnej, specjalnie skonstruowanej dyszy dopasowanej do korpusu rozpylacza. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest samochodowy rozpylacz płynu czyszczącego.
Do czyszczenia samochodowych powierzchni szklanych, na przykład, przedniej szyby pojazdu, stosuje się dynamiczne rozpylacze płynów kierujące strumień płynu czyszczącego, doprowadzonego pod ciśnieniem z obwodu płynu czyszczącego, na powierzchnię w postaci strugi rozpylonej cieczy. Rozpylanie (dyspersja płynu w postaci drobnych kropel) jest istotne dla pokrycia możliwie dużej powierzchni i zapewnienia dokładnego czyszczenia, przy czym osiąga się to dzięki geometrycznej konstrukcji wnętrza dyszy rozpyłowej i ewentualnie kanału zasilającego dyszę.
Znana dysza ma, na przykład, komorę wewnętrzną z małym otworem wylotowym, zaś centralny kanał jest uformowany wewnątrz, jest oddzielony od ścianek komory, tak że płyn czyszczący dzieli się na oddzielne strumienie, które rozbijają się po zderzeniu z innym strumieniem w otworze wylotowym tworząc strugę rozpylonej cieczy.
W innym, tak zwanym rozwiązaniu „z rowkami” stosuje się dyszę, która ma puste wewnątrz, cylindryczne pionowe gniazdo. Na wierzchu gniazda jest wykonana szczelina wylotowa dla strumienia płynu czyszczącego, przylegająca do końcowej ścianki zamykającej gniazdo, a bezpośrednio pod szczeliną profilowany występ rozciąga się promieniowo w kierunku do wewnątrz z bocznej ścianki gniazda rozpylając płyn czyszczący przed jego wypchnięciem przez szczelinę.
W innym znanym rozwią zaniu stosuje się dyszę , która jest w zasadzie ustawiona poziomo względem przewodu doprowadzającego płyn czyszczący i która ma cylindryczne wewnętrzne gniazdo zakończone sferyczną ścianką końcową, na którą otwiera się mały prostokątny otwór wylotowy. Dzięki sferycznemu kształtowi ścianki płyn rozpyla się na różne części składowe strumienia, które rozpylają się po zderzeniu.
Wszystkie powyższe znane rozwiązania mają zasadniczą niedogodność polegającą na stosowaniu co najmniej dwóch oddzielnych części składowych, to jest korpusu rozpylacza, który może być dostosowany do odpowiedniego położenia na nadwoziu pojazdu i w którym jest uformowany przewód doprowadzający płyn czyszczący, oraz dyszy dopasowanej do korpusu rozpylacza, przeznaczonej do uzyskania danego efektu rozpylania. Z rozpylaczami tego rodzaju jest związany problem zapewnienia właściwego dopasowania dyszy do korpusu rozpylacza (jakikolwiek błąd w montażu powoduje jego gorsze działanie) i dość kosztownej i złożonej produkcji oraz montażu, z powodu konieczności złożenia (co najmniej) dwóch części.
Stąd celem wynalazku jest opracowanie rozpylacza, który oprócz wysokiej skuteczności, zwłaszcza pod względem rozpylania płynu czyszczącego, jest także tani, łatwy w produkcji i w montażu.
Samochodowy rozpylacz płynu czyszczącego, zawierający korpus, który ma wewnętrzny przewód do przepuszczania płynu czyszczącego oraz otwór wylotowy połączony z przewodem, w którym przewód zawiera co najmniej jedną cylindryczną ślepą część końcową, która ma zasadniczo prostą oś wyznaczoną przez cylindryczną ściankę boczną i zakończoną ścianką końcową, oraz w którym otwór wylotowy jest utworzony przez obwodową szczelinę utworzoną w ściance bocznej w małej wstępnie określonej odległości od ścianki końcowej, przy czym mała wstępnie określona odległość jest porównywalna z wysokością szczeliny, według wynalazku charakteryzuje się tym, że korpus jest korpusem jednoczęściowym wykonanym z materiału polimerycznego i zawiera trzonek, mający wewnętrzny przewód, który ma otwarty koniec do przyjmowania płynu czyszczącego, który jest umieszczony na wzdłużnym końcu trzonka i jest połączony szeregowo z obwodem zasilania w płyn czyszczący, przy czym przewód jest całkowicie cylindryczny, a jego otwarty koniec ma tę samą prostoliniową oś jak cylindryczna ślepa część końcowa, tak że strumień płynu czyszczącego doprowadzanego wzdłuż przewodu dzieli się na oddzielne strumienie, zwłaszcza, na środkowy strumień płynący wzdłuż prostoliniowej osi przewodu i na dwa boczne strumienie płynące wzdłuż bocznej ścianki, po diametralnie przeciwnych stronach szczeliny, przy czym wszystkie trzy strumienie są wypychane jednocześnie przez szczelinę i, już po przejściu przez szczelinę, rozbijają się i ulegają rozpyleniu po zderzeniu się ze sobą.
Korzystnie ścianka końcowa ma zasadniczo płaską powierzchnię skierowaną do części końcowej i w zasadzie prostopadłą do ścianki bocznej.
Korzystnie szczelina jest szczeliną prostokątną.
Korzystnie szczelina ma przekrój rozbieżny w kierunku na zewnątrz od przewodu.
Korzystnie korpus zawiera ponadto głowicę ustawioną prostopadle do trzonka.
Rozpylacz według wynalazku jest w pełni skuteczny, zwłaszcza aby zapewnić pełne rozpylenie płynu czyszczącego, i nie wymaga, inaczej niż w innych rozwiązaniach, wytwarzania i montażu dwóch
PL 200 370 B1 oddzielnych części składowych. Niespodziewanie stwierdzono, że szczególna konstrukcja rozpylacza według wynalazku, w rzeczywistości łatwa do wykonania pod względem geometrycznym, zapewnia pełne rozpylanie cieczy czyszczącej bez konieczności stosowania oddzielnej, specjalnie skonstruowanej dyszy.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie w przekroju wzdłużnym samochodowy rozpylacz płynu czyszczącego, według wynalazku, a fig. 2 - w przekroju poprzecznym, bez zachowania skali, rozpylacz przedstawiony na fig. 1.
Jak pokazano na fig. 1 i fig. 2 samochodowy rozpylacz 1 płynu czyszczącego, zwłaszcza do przedniej szyby pojazdu, składa się z jednoelementowego korpusu 2 wykonanego, na przykład, z materiału polimerycznego. Korpus 2 składa się z trzonka 3 i głowicy 4 usytuowanej na pierwszym podłużnym końcu 5 trzonka 3 i ustawionej w zasadzie prostopadle do trzonka 3. Może on być zamontowany w znany sposób, nie opisany dla uproszczenia, na nadwoziu pojazdu (nie pokazanym) i daje się łączyć w znany sposób z obwodem doprowadzającym płyn czyszczący (nie pokazanym), na przykład, za pomocą drugiego podłużnego końca 6 trzonka 3, umieszczonego po przeciwnej stronie niż pierwszy podłużny koniec 5.
Trzonek 3 ma wewnętrzny przewód 7 do doprowadzania pod ciśnieniem płynu czyszczącego z obwodu zasilającego. Przewód 7 ma otwarty koniec 8, w który wpływa pł yn czyszczący. Otwarty koniec 8 jest usytuowany na drugim podłużnym końcu 6 trzonka 3 i może łączyć się szeregowo z obwodem doprowadzającym płyn czyszczący. Przewód 7 ma również zamknięty koniec 9, umieszczony po przeciwnej stronie niż koniec 8 i usytuowany jest na pierwszym podłużnym końcu 5 trzonka 3. Dokładniej mówiąc, na zamkniętym końcu 9 przewód 7 ma w zasadzie cylindryczną, nieprzelotową część końcową 10, która ma w zasadzie prostoliniową oś 11 i jest wyznaczona przez cylindryczną boczną ściankę 12. Część końcowa 10 przewodu 7 jest zamknięta na końcu 9 ścianką końcową 13, która ma płaską powierzchnię 14 leżącą naprzeciw przewodu 7 i prostopadłą do ścianki bocznej 12, a zatem i do osi 11. W przedstawionym, nie ograniczającym rozwiązaniu przewód 7 ma kształt cylindryczny z prostoliniową osią 11.
Część końcowa 10 przewodu 7 ma otwór wylotowy 15, przez który płyn czyszczący jest wypychany z przewodu 7. Otwór wylotowy 15 jest wykonany w cylindrycznej bocznej ściance 12 w określonej małej odległości od ścianki końcowej 13, zaś oś wzdłużna 16 jest prostopadła do osi 11. Dokładniej mówiąc, otwór wylotowy 15 jest wyznaczony przez prostokątną obwodową szczelinę utworzoną w cylindrycznej bocznej ś ciance 12 i oddzieloną od ś cianki koń cowej 13 pierś cieniową częścią 17 ścianki bocznej 12 o małej określonej wysokości porównywalnej z wysokością samej szczeliny 15.
Szczelina 15 ma dwa mniejsze boki (wyznaczające wysokość szczeliny 15 równoległe do osi 11, dwa zakrzywione główne boki (łukokształtne i wyznaczające rozszerzenie kątowe szczeliny 15 i odcinek rozbieżny na zewnątrz od przewodu 7 wzdłuż osi 16, tak że wyznacza on w zasadzie podłużny odcinek w kształcie ostrosłupa ściętego.
W czasie rzeczywistego stosowania rozpylacz 1 jest przymocowany do nadwozia pojazdu za pomocą trzonka 3 z przewodem 7 w zasadzie prostopadle do nadwozia pojazdu, w punkcie przyczepienia. Szczelina 15 jest usytuowana naprzeciwko powierzchni, na którą ma być skierowany strumień płynu czyszczącego (na przykład, na przednią szybę pojazdu), zaś przewód 7 jest połączony z obwodem doprowadzającym płyn czyszczący. Gdy strumień płynu czyszczącego jest doprowadzany wzdłuż przewodu 7, to specyficzna geometria rozpylacza 1 (a zwłaszcza szczelina 15 wykonana w cylindrycznej ściance bocznej 12 w małej odległości od ścianki końcowej 13 dzieli strumień na oddzielne strumienie. Dokładniej mówiąc, strumień dzieli się na strumień środkowy płynący wzdłuż osi 11 i dwa boczne strumienie płynące wzdłuż bocznej ścianki 12, po diametralnie przeciwnych bokach szczeliny 15, jak przedstawiono schematycznie na fig. 2. Wszystkie trzy strumienie są wypychane jednocześnie przez szczelinę 15 i po przejściu przez nią rozbijają się i rozpylają po zderzeniu ze sobą.
Oczywiście w opisanym i przedstawionym tu rozpylaczu można dokonywać różnych zmian, jednak bez odchodzenia od zakresu niniejszego wynalazku.

Claims (5)

1. Samochodowy rozpylacz płynu czyszczącego, zawierający korpus, który ma wewnętrzny przewód do przepuszczania płynu czyszczącego oraz otwór wylotowy połączony z przewodem, w którym przewód zawiera co najmniej jedną cylindryczną ślepą część końcową, która ma zasadniczo prostą oś wyznaczoną przez cylindryczną ściankę boczną i zakończoną ścianką końcową, oraz w którym otwór wylotowy jest utworzony przez obwodową szczelinę utworzoną w ściance bocznej w mał ej wstępnie okreś lonej odległ o ś ci od ś cianki koń cowej, przy czym mała wstę pnie okreś lona od4
PL 200 370 B1 ległość jest porównywalna z wysokością szczeliny, znamienny tym, że korpus (2) jest korpusem jednoczęściowym wykonanym z materiału polimerycznego i zawiera trzonek (3), mający wewnętrzny przewód (7), który ma otwarty koniec (8) do przyjmowania płynu czyszczącego, który jest umieszczony na wzdłużnym końcu (6) trzonka (3) i jest połączony szeregowo z obwodem zasilania w płyn czyszczący, przy czym przewód (7) jest całkowicie cylindryczny, a jego otwarty koniec (8) ma tę samą prostoliniową oś (11) jak cylindryczna ślepa część końcowa (10), tak że strumień płynu czyszczącego doprowadzanego wzdłuż przewodu (7) dzieli się na oddzielne strumienie, zwłaszcza, na środkowy strumień płynący wzdłuż prostoliniowej osi (11) przewodu (7) i na dwa boczne strumienie płynące wzdłuż bocznej ścianki (12), po diametralnie przeciwnych stronach szczeliny (15), przy czym wszystkie trzy strumienie są wypychane jednocześnie przez szczelinę (15) i, już po przejściu przez szczelinę (15), rozbijają się i ulegają rozpyleniu po zderzeniu się ze sobą.
2. Rozpylacz według zastrz. 1, znamienny tym, że ścianka końcowa (13) ma zasadniczo płaską powierzchnię (14) skierowaną do części końcowej (10) i w zasadzie prostopadłą do ścianki bocznej (12).
3. Rozpylacz według zastrz. 1, znamienny tym, że szczelina (15) jest szczeliną prostokątną.
4. Rozpylacz według zastrz. 3, znamienny tym, że szczelina (15) ma przekrój rozbieżny w kierunku na zewnątrz od przewodu (7).
5. Rozpylacz według zastrz. 1, znamienny tym, że korpus (2) zawiera ponadto głowicę (4) ustawioną prostopadle do trzonka (3).
PL351346A 2000-12-22 2001-12-21 Samochodowy rozpylacz płynu czyszczącego PL200370B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT2000MI002816 IT1319731B1 (it) 2000-12-22 2000-12-22 Spruzzatore di un liquido di lavaggio per un veicolo

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL351346A1 PL351346A1 (en) 2002-07-01
PL200370B1 true PL200370B1 (pl) 2008-12-31

Family

ID=11446316

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL351346A PL200370B1 (pl) 2000-12-22 2001-12-21 Samochodowy rozpylacz płynu czyszczącego

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1216903B1 (pl)
BR (1) BR0107135B1 (pl)
DE (1) DE60112028T2 (pl)
ES (1) ES2243386T3 (pl)
IT (1) IT1319731B1 (pl)
PL (1) PL200370B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ITTO20040091A1 (it) * 2004-02-17 2004-05-17 Itw Automotive Italia S R L Spruzzatore multifunzionale lavacristallo con getto orientabile, in particolare per veicoli

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3082961A (en) * 1962-01-16 1963-03-26 Rain Jet Corp Liquid discharge
US3386663A (en) * 1966-04-13 1968-06-04 Delman Co Adjustable nozzle support for windshield clearing systems
DE2612175C3 (de) * 1976-03-23 1980-03-13 Westfaelische Metall Industrie Kg, Hueck & Co, 4780 Lippstadt Düse zum tropfenweisen Aufbringen von Waschflüssigkeit auf eine Waschstelle
KR930003158B1 (ko) * 1986-08-26 1993-04-23 가부시끼가이샤 고이또 세이사꾸쇼 헤드 램프 클리너용 초광각 노즐
DE19747782A1 (de) * 1997-10-29 1999-05-06 Bosch Gmbh Robert Düsenanordnung, insbesondere für eine Scheibenwischanlage an Kraftfahrzeugen

Also Published As

Publication number Publication date
BR0107135A (pt) 2002-08-13
DE60112028T2 (de) 2006-04-13
EP1216903A3 (en) 2002-10-09
ES2243386T3 (es) 2005-12-01
ITMI20002816A1 (it) 2002-06-22
EP1216903B1 (en) 2005-07-20
PL351346A1 (en) 2002-07-01
IT1319731B1 (it) 2003-11-03
DE60112028D1 (de) 2005-08-25
BR0107135B1 (pt) 2009-05-05
EP1216903A2 (en) 2002-06-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2623056C (en) Multiple discharge orifice spray nozzle
EP0904842A2 (en) Improved air assisted spray system
US7111793B2 (en) Washer nozzle and washer apparatus
GB2372465B (en) A spray gun
CA2332096A1 (en) Air atomizing nozzle assembly with improved air cap
CN101247895A (zh) 具有振荡特性的可调节流体喷射器
CA2880592A1 (en) Nozzle arrangement
WO2016076038A1 (ja) スプレーノズルおよび該スプレーノズルを備えた加湿器
WO2017208980A1 (ja) ノズル
KR20040002644A (ko) 분무노즐
CN208018809U (zh) Cmp设备腔室保湿用喷雾器
CN104023853A (zh) 液体雾化装置
PL200370B1 (pl) Samochodowy rozpylacz płynu czyszczącego
JP2006167601A (ja) 二流体ノズル
CN202427574U (zh) 用于车辆喷雾系统的雾化喷头
JP7104442B1 (ja) 噴霧ノズル
CN102527533B (zh) 用于车辆喷雾系统的雾化喷头
JP2602636Y2 (ja) 噴霧器
JPS646928Y2 (pl)
PL71900Y1 (pl) Rozpylacz do oprysków ochronnych roślin
PL238326B1 (pl) Rozpylacz do oprysków ochronnych roślin
JPH04180859A (ja) 高粘度材料吹付ガン