PL200091B1 - Szybki mechanizm zwalniający maski oddechowej oraz maska oddechowa zawierająca szybki mechanizm zwalniający - Google Patents

Szybki mechanizm zwalniający maski oddechowej oraz maska oddechowa zawierająca szybki mechanizm zwalniający

Info

Publication number
PL200091B1
PL200091B1 PL369667A PL36966702A PL200091B1 PL 200091 B1 PL200091 B1 PL 200091B1 PL 369667 A PL369667 A PL 369667A PL 36966702 A PL36966702 A PL 36966702A PL 200091 B1 PL200091 B1 PL 200091B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
yoke
pawl
respirator
attached
pair
Prior art date
Application number
PL369667A
Other languages
English (en)
Other versions
PL369667A1 (pl
Inventor
Keith E. Fecteau
David Honan
Kevin M. Krauss
Alan Levin
Original Assignee
Cabot Safety Intermediate Corp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cabot Safety Intermediate Corp filed Critical Cabot Safety Intermediate Corp
Publication of PL369667A1 publication Critical patent/PL369667A1/pl
Publication of PL200091B1 publication Critical patent/PL200091B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62BDEVICES, APPARATUS OR METHODS FOR LIFE-SAVING
    • A62B18/00Breathing masks or helmets, e.g. affording protection against chemical agents or for use at high altitudes or incorporating a pump or compressor for reducing the inhalation effort
    • A62B18/08Component parts for gas-masks or gas-helmets, e.g. windows, straps, speech transmitters, signal-devices
    • A62B18/084Means for fastening gas-masks to heads or helmets

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pulmonology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Respiratory Apparatuses And Protective Means (AREA)

Abstract

Szybki mechanizm zwalniaj acy i element na- g lowny do stosowania z respiratorem. Szybki me- chanizm zwalniaj acy wykorzystuje krzywkow a za- padk e po laczon a przegubowo z jarzmem w celu regulowania napr ezenia w górnym pasku napinaj a- cym. W zamkni etym (zatrza sni etym) po lo zeniu za- padki górny pasek napinaj acy przechodzi poprzecz- nie przez jarzmo w celu podtrzymania i uszczelnienia maski wokó l twarzy u zytkownika. W otwartym (nieza- trza sni etym) po lo zeniu zapadki górny pasek napina- j acy lu zno podtrzymuje mask e poni zej podbródka u zytkownika w po lo zeniu opuszczonym. W jednym z przyk ladów wykonania zapewniona jest prowadni- ca jarzma w celu zapewnienia, zeby maska mog la by c konsekwentnie wk ladana i obci agana przy mini- malnym wysi lku (tzn. mo zliwo sci w lo zenia i obcia- gni ecia w jednym ruchu). Mo ze by c tak ze przewi- dziany otwór w masce twarzowej oraz opcjonalnie w jarzmie, a tak ze mo ze by c umieszczony filtr we- wn atrz tego otworu w celu zapewnienia po zadanej filtracji wdychanego gazu. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiot wynalazku dotyczy szybkiego mechanizmu zwalniającego maski oddechowej oraz maski oddechowej zawierającej szybki mechanizm zwalniający.
Znane są maski oddechowe noszone przez osoby poddane działaniu nieprzyjemnego lub szkodliwego dla zdrowia środowiska. Powszechnie znany typ maski oddechowej jest respiratorem z pół-maską, który zawiera maskę typu kubkowego podpartą przez jarzmo przymocowane do dwóch układów pasków. Jeden układ pasków, układ górny jest przeznaczony do pozostawania na czubku głowy użytkownika. Drugi, dolny układ jest przystosowany do owinięcia i otoczenia wokół tylnej części szyi użytkownika. Układ górny jest ogólnie przymocowany do szerszego elastycznego paska, powszechnie znanego jako „obejma”, która jest dopasowana lub obejmuje czubek głowy. Górny pasek jest ogólnie przymocowany w sposób regulowany pomiędzy częścią twarzową i „obejmą” poprzez sprzączkę mającą mechanizm regulacyjny, taki jak pierścień typu „D-ring” do zaciskania paska wokół głowy. Pierścień typu „D-ring”, jak jest dobrze znane w praktyce, wymaga ogólnie, aby użytkownik używał dwóch rąk do manipulowania pierścieniem tego typu „D-ring” w celu dopasowania długości paska podczas nakładania lub obciągania, co zwykle często stanowi wyzwanie dla użytkownika.
Pasek dolny ogólnie zawiera element mocujący zawierający zespół „haczyk i szczelina” oraz zawierający ponadto mechanizm regulacyjny taki jak pierścień typu „D-ring”.
Użytkownik zwykle nakłada (wkłada) maskę oddechową (respirator) poprzez zaciśnięcie dolnych pasków za szyję i następnie podniesienie „obejmy” do góry na górny koniec czubka głowy przy jednoczesnym doprowadzeniu maski i części jarzmowej, lub części twarzowej, do położenia na twarzy. Następnie manipuluje się paskami poprzez pierścienie typu „D-ring” i reguluje do uzyskania dobrego dopasowania i osiągnięcia, w pomyślnie przeprowadzonej próbie, szczelności. Zdejmowanie lub odciągnięcie respiratora jest przeprowadzane odwrotnie do operacji nakładania, przy czym dolne paski są odpinane i „obejma” jest zdejmowana z głowy, podczas gdy część twarzowa jest usuwana z twarzy użytkownika.
W trakcie zwykłego dnia, pracownik wymagający noszenia maski oddechowej (respiratora) może nakładać i zwalniać tę maskę oddechową do dwudziestu razy dziennie. Proces nakładania obecnie znanych masek oddechowych (respiratorów) obejmujący dopasowywanie i próbę szczelności na twarzy, jest postrzegany przez wielu robotników jako skomplikowany i niewygodny. W niektórych przypadkach robotnicy obywają się bez procedury nakładania, kiedy jest widoczne, że wykonanie zadania, które jest przewidziane do wykonania zajęłoby mniej czasu niż procedura nakładania maski. Procedura nakładania jest dodatkowo bardziej komplikowana poprzez inne wyposażenie ochronne, takie jak gogle, okulary, słuchawki, nakrycia głowy i kask, które muszą być zdejmowane w celu nałożenia i odciągnię cia maski oddechowej (respiratora).
Odciąganie współczesnych masek oddechowych (respiratorów) jest uważane przez wielu użytkowników jako równie skomplikowane zadanie co nakładanie. W celu zdjęcia maski oddechowej (respiratora), nawet na krótko, dolny pasek musi być odpięty i „obejma” musi być podniesiona do góry z głowy jak to opisano powyżej. Czasowe zdjęcie, lub opuszczenie maski oddechowej (respiratora) przeprowadza się przez zsunięcie „obejmy” z tyłu głowy i umożliwienie opadnięcia części twarzowej z przodu uż ytkownika, podczas gdy maska oddechowa (respirator) jest podtrzymywany przez pasek dolny wokół szyi użytkownika. Obydwie czynności, całkowite zdjęcie i opuszczenie maski oddechowej (respiratora) są dodatkowo utrudniane przez włączenie wyposażenia ochronnego, jak to opisano powyżej.
Inny problem w przypadku znanych masek oddechowych (respiratorów) powstaje, kiedy respirator spoczywa na pasku górnym, który nie ma możliwości żadnego wydłużenia. Z biegiem czasu zaciskanie sztywnych pasków powoduje zmęczenie materiału maski i może nawet spowodować zerwanie maski podczas nakładania.
Jeszcze inny problem w przypadku masek oddechowych (respiratorów) znanych ze stanu techniki, polega na tym, że mocowania paskowe jak również mechanizmy zaciskania i zwalniania, powodują punktowe obciążenia w części twarzowej sprawiając, że jest ona niewygodna dla użytkownika.
Szybki mechanizm zwalniający maski oddechowej zawierający jarzmo przymocowane do maski twarzowej maski oddechowej oraz co najmniej jeden pasek według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera ponadto zapadkę przymocowaną do jarzma, co najmniej jedną prowadnicę połączoną z jarzmem, przy czym co najmniej jeden pasek jest przymocowany do zapadki oraz ten co najmniej jeden pasek jest umieszczony wewnątrz co najmniej jednej prowadnicy.
Korzystnie, zapadka jest przegubowo przymocowana do jarzma na pierwszym końcu zapadki.
PL 200 091 B1
Korzystnie, mechanizm zawiera ponadto co najmniej jeden otwór w masce twarzowej, przy czym ten co najmniej jeden otwór zawiera co najmniej jeden filtr, umieszczony wewnątrz otworu.
Korzystnie, mechanizm maski oddechowej zawiera ponadto część nagłowną, zaś jarzmo zawiera parę otworów prowadzących, a para pasków jest przymocowana do zapadki przy parze otworów zamykających, usytuowanych w zapadce na jej drugim końcu, ponadto para pasków jest umieszczona wewnątrz pary otworów prowadzących i jest przymocowana do części nagłownej.
Korzystnie, paski mechanizmu zawierają materiał sprężysty mający zasadniczo kołowy przekrój poprzeczny.
Korzystnie, zapadka jest uchylna od położenia nie zatrzaśniętego do położenia zatrzaśniętego, przy czym wytwarzana jest siła napinająca w paskach w położeniu zatrzaśniętym, dociskająca maskę do twarzy użytkownika.
Korzystnie, mechanizm zawiera ponadto parę punktów mocowania usytuowanych w jarzmie i parę pasków przymocowanych do części nagł ownej, przy czym te paski są umieszczone w punktach mocowania.
Korzystnie, każdy z punktów mocowania zawiera mechanizm wtykowy zawierający parę szczelin.
Korzystnie, w mechanizmach wtykowych zawarty jest pierścień typu D-ring przymocowany do jarzma.
Korzystnie, jarzmo zawiera sztywny materiał z tworzywa sztucznego.
Korzystnie, zapadka zawiera sztywny materiał z tworzywa sztucznego.
Szybki mechanizm zwalniający maski oddechowej zawierający jarzmo przymocowane do maski twarzowej maski oddechowej oraz co najmniej jeden pasek według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera ponadto zapadkę przymocowaną do jarzma i co najmniej jedną prowadnicę połączoną z jarzmem, przy czym co najmniej jeden pasek jest przymocowany do zapadki, a mechanizm zawiera również co najmniej jeden otwór umieszczony w masce twarzowej i co najmniej jeden filtr umieszczony wewnątrz tego otworu.
Korzystnie, zapadka jest przegubowo połączona z jarzmem na pierwszym końcu tej zapadki.
Korzystnie, mechanizm maski oddechowej zawiera ponadto część nagłowną, przy czym jarzmo zawiera parę otworów prowadzących, a para pasków jest przymocowana do zapadki w miejscu pary otworów zamykających usytuowanych w zapadce na jej drugim końcu, zaś para pasków jest usytuowana wewnątrz pary otworów prowadzących i jest przymocowana do części nagłownej.
Korzystnie, paski mechanizmu są złożone z materiału sprężystego mającego zasadniczo kołowy przekrój poprzeczny.
Korzystnie, zapadka jest uchylna od położenia nie zatrzaśniętego do położenia zatrzaśniętego, a ponadto w paskach w poł o ż eniu zatrzaś nię tym wytwarzana jest sił a napinają ca, dociskają ca maskę do twarzy użytkownika.
Korzystnie, mechanizm zawiera ponadto parę punktów mocowania usytuowanych w jarzmie i parę pasków przymocowanych do części nagłownej, przy czym paski są umieszczone w punktach mocowania.
Korzystnie, każdy z punktów mocowania zawiera mechanizm wtykowy zawierający parę szczelin.
Korzystnie, w mechanizmach wtykowych zawarty jest pierścień typu D-ring przymocowany do jarzma.
Korzystnie, jarzmo zawiera sztywny materiał z tworzywa sztucznego.
Korzystnie, zapadka zawiera sztywny materiał z tworzywa sztucznego.
Maska oddechowa zawierająca szybki mechanizm zwalniający, w której skład wchodzi część stanowiąca maskę właściwą zawierająca co najmniej jeden port wlotowy czynnika, co najmniej jeden materiał filtracyjny umieszczony w połączeniu z portem wlotowym czynnika, a także część jarzmowa zapewniona na części stanowiącej maskę właściwą i co najmniej jeden pasek według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera ponadto zapadkę połączoną z częścią jarzmową, część nagłowną przymocowaną do pierwszej części końcowej zapadki za pomocą pierwszego paska części nagłownej oraz co najmniej jeden pasek szyjny usytuowany tak, aby sprzęgał się z częścią jarzmową i biegnący wokół szyi użytkownika.
Zaleta rozwiązania według wynalazku polega na zapewnieniu maski oddechowej (respiratora), która może być łatwo i wygodnie nakładana, zdejmowana i opuszczana bez utrudnień dla użytkownika.
Zalety i korzystne efekty rozwiązania według wynalazku w stosunku do rozwiązań znanych ze stanu techniki wynikają z zastosowanej konstrukcji części nagłownej maski oddechowej (respiratora) i szybkiego mechanizmu zwalniają cego maski oddechowej.
PL 200 091 B1
W jednym z zalecanych przykł adów wykonania, szybki mechanizm zwalniają cy maski oddechowej zawiera jarzmo przymocowane do maski twarzowej maski oddechowej (respiratora). Mimośrodowa zapadka krzywkowa jest przegubowo przymocowana do jarzma. Do zapadki przymocowany jest co najmniej jeden pasek tak, że uruchomienie zapadki do położenia zatrzaśniętego zwiększa naprężenie w pasku, który podpiera i uszczelnia maskę oddechową (respirator) na twarzy użytkownika. W przykł adzie wykonania, zapewniona jest prowadnica na jarzmie w celu zapewnienia, ż e maska może być konsekwentnie nakładana i zdejmowana przy minimalnym wysiłku (na przykład: potencjalne nakładanie i zdejmowanie jedną ręką). Może być także przewidziany otwór w masce twarzowej oraz opcjonalnie w jarzmie i może być w tym otworze umieszczony filtr w celu zapewnienia pożądanej filtracji wdychanych gazów.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia maskę oddechową (respirator) z przodu w położeniu niezaciśniętym, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - rozłożony widok perspektywiczny części twarzowej maski oddechowej (respiratora) przedstawiający część twarzową w widoku rozłożonym, fig. 3 - części maski zawierające zawiasowe zamknięcie dla mechanizmu zapadkowego w perspektywicznym widoku z boku, fig. 4 - maskę oddechową (respirator) w nie zatrzaśniętym położeniu w widoku perspektywicznym z góry i z lewej strony, fig. 5 - maskę oddechową w nie zatrzaśniętym położeniu w widoku perspektywicznym z boku, fig. 6 część twarzową maski oddechowej (respiratora) przedstawiającą położenie zatrzaśnięte w widoku perspektywicznym z przodu, fig. 7 - maskę oddechową (respirator) przedstawiającą tylne szczegóły części twarzowej i z pokazanymi punktami sprzęgania się pasków z jarzmem w widoku perspektywicznym z tyłu, fig. 8 - wewnętrzną powierzchnię części twarzowej w widoku perspektywicznym, fig. 9 część twarzową z fig. 8 w widoku z przodu w przekroju wzdłuż linii 2-2, fig. 10 - część twarzową z fig. 8 w widoku z boku w przekroju wzdłuż linii 4-4, fig. 11 - część składową (element) osłony wkładu sorbentowego w widoku perspektywicznym z góry, fig. 12 - element pokrywy wkładu sorbentowego w widoku perspektywicznym z góry, fig. 13 - element pokrywy wkładu sorbentowego z fig. 12 w widoku perspektywicznym z boku, fig. 14 - drugi element osłony wkładu sorbentowego w widoku perspektywicznym z tył u, fig. 15 - element osł ony wkł adu sorbentowego wolnostoją cego filtra w widoku perspektywicznym z góry, fig. 16 - element pokrywy kubka wkładu sorbentowego filtra w widoku perspektywicznym z tyłu, fig. 17 - element podstawy filtra dyskowego w widoku perspektywicznym z góry, fig. 18 - element pokrywy filtra dyskowego w widoku perspektywicznym z tyłu, fig. 19 - maskę oddechową (respirator) w położeniu spoczynkowym w widoku perspektywicznym z przodu.
Maska oddechowa 10 z mechanizmem zwalniającym w przykładzie wykonania według wynalazku jest przedstawiona ogólnie na fig. 1. Maska oddechowa 10 posiada szybki mechanizm zwalniający 12 w zespole podpierającym część twarzową, który to szybki mechanizm zwalniający 12 zawiera jarzmo 14 i krzywkową zapadkę 16 przymocowaną przegubowo do jarzma 14 poprzez zawiasowe kołki 18, 20 (pokazane na fig. 2). Część lub maska twarzowa 22 jest podpierana przez jarzmo 14 tak, aby ta część twarzowa 22 była dopasowana do twarzy użytkownika. Alternatywnie, zespół podpierający części twarzowej może zawierać część podpierającą maski twarzowej (nie pokazaną), dzięki czemu część twarzowa 22 i jarzmo 14 są formowane integralnie jako pojedynczy element w znanym procesie, takim jak, między innymi, formowanie dwustopniowe lub formowanie metodą nakładania wieloetapowego typu „over-moulding”.
Respirator lub maska oddechowa 10 może ponadto zawierać materiał sorbentowy 24, 26 (26 jest przedstawiony na fig. 2) umieszczone na przeciwległych stronach części twarzowej 22. Jarzmo 14 jest mocowane rozłącznie, metodą mocowania zatrzaskowego do części twarzowej 22 na sworzniu 62 typu „przycisku” lub „guzika” (na fig. 2) podobnie jak w maskach oddechowych i respiratorach znanych w stanie techniki. Materiał sorbentowy 24, 26 jest rozmieszczony wewnątrz osłon 28, 30 wkładu sorbentowego poniżej pokryw 32, 34 wkładu sorbentowego.
Odnosząc się ponownie do fig. 1, przykładowa krzywkowa zapadka 16 zawiera ponadto wycięcie wylotowe 36 mieszczące obudowę 38 zaworu wydechowego, podczas gdy krzywkowa zapadka 16 jest w położeniu zablokowanym (ogólnie pokazany na fig. 6 jako 40). Ponadto krzywkowa zapadka 16 zawiera pierwsze i drugie wycięcie zwalniające 42, 44 ukształtowane tak, aby mogło przyjąć pętlę górnego paska 46. (Alternatywnie, niezależne paski mogą być połączone przy pierwszym i drugim wycięciu 42, 44). Górny pasek 46 biegnie ponad częścią jarzma 14 i poprzez pierwszą i drugą prowadnicę wycięć wylotowych, usytuowaną ponad krzywkową zapadką 16. Górny pasek 46 biegnie dalej do połączenia się z pierwszym i drugim wycięciem wylotowym 52, 54 w części twarzowej 22. W ten sposób krzywkowa zapadka 16 i część twarzowa 52 są połączone, tak ż e ruch ku dołowi 58
PL 200 091 B1 krzywkowej zapadki 16 pociąga część twarzową bliżej ku części nagłownej 56, zaś ruch ku górze 60 krzywkowej zapadki 16 pociąga zwalnianie naprężenia w górnym pasku 46, pozwalając części twarzowej 22 opaść swobodnie od części nagłownej 56 do położenia spoczynkowego.
Wracając do fig. 2 przedstawiono przykładową część twarzową 22 dla zilustrowania stanu częściowo przed zmontowaniem. Część twarzowa zawiera sworzeń 62 typu guzikowego lub przyciskowego ukształtowany tak, że sprzęga się z wycięciem wylotowym 64 jarzma 14. Podobnie, część twarzowa 22 zawiera sworzeń 66 typu guzikowego lub przyciskowego ukształtowany tak, że sprzęga się z wycię ciem wylotowym (nie pokazanym) jarzma 14. Część twarzowa zawiera ponadto usytuowany centralnie otwór 68 ukształtowany tak, aby mieścił gniazdo zaworu wydechowego 70 (który może być zatrzaskowo połączony z częścią twarzową 22 lub uformowany jako integralny z częścią twarzową 22 w znanym procesie formowania).
Odnosząc się ponownie do fig. 2, przykładowa część twarzowa może dodatkowo zawierać pierwszy i drugi otwór 76, 78 ukształtowane tak, aby mieściły pierwszy i drugi element ustalający 80, 82 wkładu/filtra. Pierwszy i drugi element ustalający 80, 82 wkładu/filtra są przedstawione jako przywiązane (zapętlone) poprzez materiał łączący 84, w taki sposób, że mogą być one łatwo montowane od wewnątrz części twarzowej 22 i odsuwane na zewnątrz poprzez pierwszy i drugi otwory 76, 78 boczne.
Opcjonalnie elementy ustalające 80, 82 wkładu/filtra mogą być formowane integralnie z częścią twarzową 22 w jakimkolwiek ze znanych procesów.
Odnosząc się jeszcze raz do fig. 2 przykładowy pierwszy i drugi element ustalający wkładu/filtra zawierają ponadto liczne wystające ku górze części 86 tak ukształtowane, aby sprzęgały się i utrzymywały z częścią pierwszej i drugiej osłony 28, 30 wkładu sorbentowego. Materiał sorbentowy 26 jest przedstawiony jako przewidziany wewnątrz osłony wkładu sorbentowego 30 poniżej pokrywy 34 wkładu sorbentowego.
Odnosząc się znowu do fig. 2 przykładowe jarzmo 14 może zawierać pierwsze i drugie złącza lub mechanizmy wtykowe 88, 90 (złącze 88 jest przedstawione na fig. 4) usytuowane poniżej krzywkowej zapadki 16 ukształtowane tak, aby mieściły dolne paski 92, 94 szyjne (przedstawione na fig. 4). Jak pokazano, maska oddechowa (respirator) może obejmować dwa paski 92, 94 szyjne. Jednakże, niniejszy respirator może także zawierać pojedynczy pasek szyjny (nie pokazany), ukształtowany tak, aby był wciągany przez głowę użytkownika lub ukształtowany tak, aby sprzęgał się przy pomocy połączenia mechanicznego z jarzmem, w taki sposób jak zatrzaskowa sprzączka (nie pokazana).
Przykładowe złącza lub mechanizmy wtykowe 88, 90 pasków pierwsze i drugie zawierają słupek 96 (najlepiej pokazany na fig. 3), wokół którego na pewnej długości zapętlony jest materiał paska i element ząbkowany 98 (najlepiej przedstawiony na fig. 3), który utrzymuje zapętlony materiał paska na miejscu i utrzymuje napięcie paska kiedy jest on zaciśnięty. Wymyślone jarzmo 14 jest przedstawione jako zawierające pierwsze i drugie złącza wtykowe, dolne paski 92, 94 mogą być mocowane poprzez słupki 96 jakimikolwiek odpowiednimi sposobami, takimi jak między innymi: zeszyte, przyklejone, zanitowane lub zaciśnięte (zapętlone) poprzez konwencjonalny pierścień typu „D-ring” (nie pokazany). Jarzmo 14 zawiera także pierwszy i drugi otwór 100 (nie pokazany), 102 zawiasowych kołków ustalających ukształtowane tak, aby mieścić kołki zawiasowe 18, 20.
Odnosząc się ponownie do fig. 2 przykładowe jarzmo 14 zawiera ponadto zatrzaskowe zamknięcia 104, 106 utworzone lub zapewnione innym sposobem na zewnętrznej powierzchni jarzma 14 w pobliż u koł ków zawiasowych 18, 20. Wracają c do fig. 3 zatrzaskowe zamknię cia mają taką wielkość i ukształtowanie, aby mieściły części 108 (nie pokazane), 110 z karbem od spodu krzywkowej zapadki 16 w pobliżu kołków zawiasowych 18, 20. Zatrzaskowe zamknięcia 104, 106 i części 108, 110 z karbem zapewniają bezpieczne sprzężenie krzywkowej zapadki w położeniu zatrzaśniętym. Korzystnie, zatrzaskowe zamknięcia 104, 106 i części 108, 110 z karbem są ukształtowane tak, że ma miejsce słyszalny trzask przy sprzęgnięciu się krzywkowej zapadki 16.
Odnosząc się obecnie do fig. 4 przedstawiona jest przykładowa maska oddechowa (respirator) w celu zilustrowania poł o ż enia nie zablokowanego. Górny pasek 46 biegnie od krzywkowej zapadki 16 poprzez pierwszą i drugą prowadnicę 48, 50 paska do połączenia z częścią nagłowną 56 przy wycięciach wylotowych 52, 54. Dolne paski 92, 94 biegną od pierwszego i drugiego złącza lub mechanizmu wtykowego 88, 90 pasków i są przymocowane do zatrzasku szyjnego 112.
W jednym przykł adzie wykonania, górny pasek 46 zawiera sprężysty materiał paskowy mają cy taką elastyczność, aby określać drogę pomiędzy częścią nagłowną 56 poprzez jarzmo 14 do krzywkowej zapadki 16 w obu położeniach zablokowanym i niezablokowanym. Podobnie, dolne paski 92, 94 mogą zawierać materiał elastyczny. Stosowane tutaj określenie pasek obejmuje materiał posiadający
PL 200 091 B1 jakikolwiek przekrój, taki jak prostokątny, trapezowy, okrągły i eliptyczny między innymi. Jak przedstawiono najlepiej na fig. 1, górny pasek 46 utrzymuje i uszczelnia część twarzową 22 na twarzy użytkownika poprzez rozłożenie napięcia obciążającego w pasku 46 w poprzek krzywkowej zapadki 16, jarzma 14 i części twarzowej 22. Rozkład obciążeń jak opisano wytwarza nacisk, ale wygodny, i zapewnia mocowanie i szczelność części twarzowej 22 na twarzy użytkownika.
W jednym z przykł adów wykonania górny pasek 46 zawiera materiał maj ą cy wystarczają co małe (małą długość) wydłużenie, tak aby pasek 46 nie rozciągał się całkowicie, podczas gdy użytkownik ściska końce paska na części nagłownej 56, dzięki czemu pozwala na maksymalne przemieszczenie górnego paska 46 poprzez prowadnice 48, 50 paska, kiedy krzywkowa zapadka jest przesunięta do położenia nie sprzężonego lub do położenia spoczynkowego. Jednakże pewne wydłużenie jest niezbędne aby zapewnić paskowi rozciągnięcie, na przykład kiedy użytkownik wykonuje ruchy twarzy. Odpowiednio, przykładowe wydłużenie paska jest maksymalnie większe od zera procent, a maksymalne wydłużenie paska jest do około 150% max. W innym przykładowym wykonaniu maksymalne wydłużenie paska jest w granicach od pomiędzy około 10 do około 50 procent. W innym przykładzie wykonania maksymalne wydłużenie paska jest pomiędzy około 25 do około 35 procent. W kolejnym przykładzie wykonania maksymalne wydłużenie paska wynosi około 25%. Maksymalne wydłużenie paska, które zostało tutaj zdefiniowane, pozwala na to, żeby 100-procentowe maksymalne wydłużenie odpowiadało podwójnemu wydłużeniu paska w stosunku do jego początkowej długości.
Odnosząc się do fig. 5, przedstawiony jest widok perspektywiczny z boku przykładowej maski oddechowej (respiratora) 10 ilustrujący jego położenie spoczynkowe. Zalecany zatrzask szyjny (uchwyt) 112 może zawierać pojedynczą część podporową (nie pokazaną) lub może zawierać dwie sprzęgające się oddzielne części 114, 116 (najlepiej widoczne na fig. 1). Przedstawiony uchwyt szyjny (zatrzask) korzystnie zapewnia wygodne, zaokrąglone dopasowanie wokół tylnej części szyi użytkownika. Sprzęgające się oddzielne części 114, 116 mogą zawierać połączenie mechaniczne (nie pokazane), takie jak jest znane w stanie techniki, obejmujące między innymi Velcro, wybrzuszenia lub haczyki i oczka, pozwalające na ułatwione i wygodne zakładanie i zdejmowanie zatrzasku (uchwytu) szyjnego 112. Opcjonalnie dolne paski 92, 94 mogą być mocowane do bocznych wybrzuszeń (sprzączek) (nie pokazanych) umieszczonych wzdłuż szyi użytkownika.
Odnosząc się do fig. 6, widok perspektywiczny z przodu przykładowego respiratora lub maski oddechowej 10 przedstawia jego położenie zatrzaśnięte 40. Krzywkowa zapadka 16 zawiera pierwszy i drugi wklę s łe obszary 118, 120 ukształ towane tak, aby utrzymywał y w miejscu górny pasek 46 kiedy krzywkowa zapadka 16 znajduje się w położeniu zatrzaśniętym. Dzięki temu, górny pasek 46 (nie pokazany), który biegnie nachylony pod kątem od pierwszej i drugiej prowadnicy 48, 50 paska, w poprzek wklęsłych obszarów 118, 120, wokół obudowy 38 zaworu wydechowego oraz poprzez pierwsze i drugie wycięcie zwalniające 42 (nie pokazane), 44 obejmuje i efektywnie utrzymuje krzywkową zapadkę 16 w odpowiednim położeniu poprzez nacisk wywierany na górny pasek 46 w pierwszym i drugim wklęsłym obszarze 118, 120. Kiedy zapadka 16 znajduje się w położeniu zatrzaśniętym pod podbródkiem użytkownika, górny pasek 46 podpiera ponadto część twarzową 22 i ściąga ją w kierunku twarzy użytkownika.
Przedstawiona obudowa 38 zaworu wydechowego zawiera ponadto pasmo materiału 122 (najlepiej widoczne na fig. 2) umieszczone od wewnątrz w wycięciu zwalniającym 36 wzdłuż części krzywkowej zapadki 16. Pasmo materiału 122 jest tak ukształtowane, aby sprzęgało się z krzywkową zapadką 16 w jej położeniu zatrzaśniętym, aby dodatkowo zapewnić, że krzywkowa zapadka 16 jest zabezpieczona. W jednym z ilustracyjnych przykładów wykonania, dopasowanie ukształtowania pomiędzy pasmem materiału 122 a krzywkową zapadką 16 jest takie, że przy zatrzaskiwaniu krzywkowej zapadki 16 powstaje słyszalny trzask lub klekot. To dodatkowo zapewnia, że użytkownik może być pewien, że krzywkowa zapadka 16 jest zabezpieczona.
Odnosząc się obecnie do fig. 7, widok perspektywiczny z tyłu przykładowego respiratora lub maski oddechowej 10 przedstawia tylne szczegóły budowy części twarzowej 22, pierwszą i drugą prowadnice 48, 50 paska oraz pierwsze i drugie złącza lub mechanizmy wtykowe 88, 90. Tylne szczegóły części twarzowej 22 obejmują łatwo deformowalny materiał umieszczony wokół wszystkich punktów stykających się z twarzą użytkownika, aby zapewnić wygodne i bezpieczne dopasowanie niezależnie od konturów twarzy. Odpowiednio, korzystnie jest jeżeli część twarzowa 22 zawiera materiał sprężysty, taki jak półpłynny silikon, gumę lub termoplastyczny elastomer między innymi. Słupek 96, wokół którego pewna długość materiału dolnego paska jest zapętlona, oraz człon ząbkowany 98 drugiego złącza wtykowego 90 paska są szczególnie dobrze uwidocznione w tych szczegółach.
PL 200 091 B1
Odnosząc się obecnie do fig. 8, przedstawiona jest przykładowa część nagłowna 56 zawierająca wtykowe wycięcia zwalniające 52, 54. Mocowanie górnego paska 46 do części nagłownej 56 może być realizowane przy pomocy różnych sposobów, obejmujących zastosowanie nitów z tworzywa sztucznego (nie pokazanych) zagniatanych w znanym procesie, takim jak zgrzewanie ultradźwiękowe. Jednakże przedstawiona część nagłowna 56 zawiera pierwsze i drugie wycięcia zwalniające 52, 54 posiadające ząbkowane lub nieregularne nacięcia poprzez materiał części nagłownej 56, przez które przechodzi górny pasek 46. Dzięki temu użytkownik może ścisnąć górny pasek 46 przez proste pociągnięcie końców 116, 118 (przedstawionych na fig. 9 i 10) tego paska 46. Nacięcia w materiale części nagłownej zapewniają uzyskanie klap 128, 130, ząbkowanych lub nieregularnych obszarów 132, 134, za pomocą których utrzymywane są na miejscu końce 116, 118 paska i utrzymywane jest naprężenie w górnym pasku 46.
Odnosząc się ponownie do fig. 8, 9 i 10 przedstawiona przykładowa część nagłowna 56 zawiera wycięcia 136, które zapewniają wentylację oraz elastyczność części nagłownej 56.
Odnosząc się obecnie do fig. 11, przedstawiona jest przykładowa osłona 28 wkładu sorbentowego. Osłona 28 wkładu sorbentowego zawiera, korzystnie, mimośrodowy otwór 138 (mimośrodowość którego przesuwa wkład sorbentowy poza zasięg wzroku użytkownika), zawierający części szczelinowe 140 tak rozmieszczone i ukształtowane, aby mieściła się w nich wystająca ku górze część 86 pierwszego i drugiego elementów ustalających 80, 82 wkładu/filtra, część podstawy 142 obejmująca podłużne występy 144 i część 146 obejmująca krawędź górną 148 ścianki bocznej. Ukształtowanie części szczelinowych 140 na osłonie 28 wkładu sorbentowego oraz części 86 wystających ku górze pierwszego i drugiego elementu ustalającego wkładu/filtra umożliwia szybką i sprawną instalację lub usuwanie osłony 28 wkładu sorbentowego przy pomocy prostego ruchu skrętnego. Podłużne występy 144 na części podstawy 142 utrzymują materiał sorbentowy (nie pokazany) z dala od części podstawy 142, umożliwiając aby optymalna ilość obszaru powierzchni materiału filtracyjnego była wystawiona na działanie czynników. Zmniejsza to obciążenia ciśnieniowe i umożliwia łatwiejsze oddychanie i bardziej efektywną filtrację. Korzystnie materiał na tę osłonę 28 wkładu sorbentowego obejmuje węgiel i chłonne materiały filtracyjne.
Odnosząc się teraz do fig. 12 i 13, przedstawiona jest przykładowa pokrywa 32 wkładu sorbentowego. Pokrywa 32 wkładu sorbentowego zawiera liczne otwory 150, górną krawędź obwodową 152, zewnętrzne żebro 154 i wewnętrzne żebro 156. Korzystnie jest, jeżeli liczne otwory 150 są rozmieszczone jako otwory heksagonalne określone przez materiał pokrywy 32 wkładu sorbentowego w celu zminimalizowania odkrytego obszaru powierzchni wyściełającego materiału filtrującego (nie pokazanego). Może być także zapewniony (jak przedstawiono na rysunku) wewnętrzny pierścień 158 materiału pokrywy w celu zmniejszenia elastyczności pokrywy 32, wzmocnienia konstrukcji i utrzymania dysku filtracyjnego (nie pokazanego) w odległości od materiału pokrywy dla zwiększenia efektywnej odkrytej powierzchni obszaru dysku filtracyjnego. Żebra zewnętrzne i wewnętrzne 154, 156 pokrywy 32 wkładu filtra są tak umieszczone i ukształtowane, aby stanowiły prowadzenie górnej krawędzi 148 osłony 28 wkładu sorbentowego na właściwe miejsce podczas montażu zespołu wkładu sorbentowego. W jednym z przykładowych przykładów wykonania pierścienie zewnętrzny i wewnętrzny 146, 148 pokrywy 32 wkładu sorbentowego mają takie rozmiary i ukształtowanie aby pewnie sprzęgać się z górną krawędzią osłony 28 wkładu sorbentowego. Pokrywa 32 wkładu sorbentowego może być połączona z osłoną 28 wkładu sorbentowego co jest znane w stanie techniki. W jednym z przykładów wykonania pokrywa wkładu sorbentowego jest połączona zatrzaskowo lub poprzez spawanie (zgrzewania) z osłoną 28 wkładu sorbentowego.
Odnosząc się obecnie do fig. 14, przedstawiona jest przykładowa druga osłona 162 wkładu sorbentowego. Druga osłona 162 wkładu sorbentowego może być w takim rozmiarze i kształcie aby mieściła pofałdowany, szczególny filtr (nie pokazany). Druga osłona 162 wkładu zawiera liczne otwory 164, dolną krawędź 166 obwodową oraz wystające żebro 168. W tym przykładzie wykonania liczne otwory 164 są rozmieszczone jako otwory okrągłe określone przez materiał wkładu sorbentowego 162, mniej korzystnie aniżeli jako otwory heksagonalne, jednak nadal zapewniające dobrą ilość obszaru odkrytej powierzchni zawartego materiału filtracyjnego (nie pokazanego). Jeden z zalecanych przykładów wykonania zapewnia, że wystające żebro 168 drugiej osłony 162 wkładu ma takie wymiary i kształt aby pomieścić fałdowany filtr (nie pokazany), który służy do filtrowania szczególnych materiałów. Druga osłona 162 wkładu jest, korzystnie, przymocowana na stałe, poprzez spawanie, zatrzask lub innymi znanymi sposobami, do górnej części 30 osłony wkładu sorbentowego. Opcjonalnie, druga osłona 162 wkładu jest może być ukształtowana tak, aby łączyła się przy pomocy połączenia gwintowego 170
PL 200 091 B1 (przedstawionego na fig. 1) (zalecane gdy stosowana jest druga osłona 162 wkładu) rozmieszczonego na pokrywie 32 wkładu sorbentowego.
Odnosząc się obecnie do fig. 15, przedstawiony jest przykładowy element składowy osłony 172 wkładu filtra. Wolnostojąca osłona 172 wkładu filtra jest przedstawiona jako zawierająca mimośrodowy otwór 174 (mimośrodowość usytuowania tego otworu pozwala na odsunięcie wolnostojącego filtra poza pole widzenia użytkownika), zawierająca szczelinowe części 176 tak ukształtowane i rozmieszczone aby mieściły wystające części 86 pierwszego i drugiego elementów ustalających 80, 82 wkładu/filtra, część podstawy 178 zawierającą podłużne występy 180, oraz część ściany bocznej 182 zawierającą górną krawędź 184. Rozmieszczenie części szczelinowych 176 na wolnostojącej osłonie 172 wkładu filtra oraz wystających części 86 na pierwszym i drugim elemencie ustalającym 80, 82 wkładu/filtra pozwala na szybkie zainstalowanie oraz usunięcie wolnostojącej osłony 172 wkładu filtra poprzez prosty ruch obrotowy. Występy podłużne 180 na części podstawy 178 utrzymują materiał filtrujący (nie pokazany) z dala od części podstawy 178, pozwalając na odsłonięcie optymalnej wielkości obszaru powierzchni materiału filtrującego. Zmniejsza to obciążenia ciśnieniowe oraz pozwala na łatwiejsze oddychanie oraz wydajniejszą filtrację. Materiały odpowiednie na wolnostojącą osłonę 172 wkładu filtra obejmują, między innymi, materiały filtracyjne zdolne do filtrowania cząstek, a w szczególności fałdowane (zakładkowe) filtry cząsteczkowe.
Odnosząc się do fig. 16, przedstawiona jest przykładowa pokrywa 186 wkładu filtra. Pokrywa 186 wkładu filtra zawiera liczne otwory 188 (jak pokazano zalecane są otwory heksagonalne), górną krawędź obwodową 190 oraz wewnętrzny pierścień 192 połączony z górną krawędzią obwodową 190 poprzez promieniowe ramiona 194. Górna krawędź obwodowa 190 ma takie wymiary oraz ukształtowanie aby pewnie sprzęgała się z wystającym żebrem drugiej osłony 162 wkładu albo wolnostojącej osłony 172 wkładu filtra. Jak pokazano, zaleca się aby pierścień wewnętrzny 192 wystawał ku dołowi w stosunku do górnej krawędzi obwodowej 190 w celu odsłonięcia maksymalnego obszaru powierzchni drugiego materiału filtracyjnego (nie pokazanego). Kiedy przedstawione jest złącze zatrzaskowe, druga pokrywa 172 wkładu filtra może być sprzężona z drugą osłoną 162 wkładu lub z wolnostojącą osłoną 172 wkładu filtra jakimkolwiek znanym sposobem, obejmującym między innymi, klejenie, skręcanie, złącze zatrzaskowe i spawanie.
Odnosząc się obecnie do fig. 17 przedstawiono przykładowy element podstawy 196 filtra dyskowego. Podstawa 196 filtra dyskowego zawiera, korzystnie, mimośrodowy otwór 198 (mimośrodowość którego odsuwa filtr dyskowy poza pole widzenia użytkownika), zawiera części szczelinowe 200 ukształtowane i rozmieszczone tak, aby mieściły wystające części 86 pierwszego i drugiego elementów ustalających 80, 82 drugiego wkładu/filtra, część podstawy 202 zawierającą występy podłużne 204 oraz część 206 ściany bocznej zawierającą górną krawędź 208. Ukształtowanie części szczelinowych 200 na podstawie 196 filtra dyskowego oraz wystających części 86 na pierwszym i drugim elemencie ustalającym 80, 82 pozwala na szybkie i sprawne instalowanie i usuwanie podstawy 196 filtra dyskowego poprzez prosty ruch obrotowy. Podłużne występy 204 na części podstawy 202 utrzymują materiał filtracyjny (nie pokazany) z dala od części podstawy 202 pozwalając na odsłonięcie optymalnej wielkości obszaru powierzchni materiału filtrującego. Zmniejsza to obciążenia ciśnieniowe oraz pozwala na łatwiejsze oddychanie i wydajniejszą filtrację. Jak pokazano, podstawa 196 filtra dyskowego może także zawierać gwint zewnętrzny 210 w celu utrzymywania gwintowanej pokrywy, która to przykładowa gwintowana pokrywa jest opisana poniżej.
Odnosząc się obecnie do fig. 18 przedstawiona została przykładowa pokrywa 212 filtra dyskowego. Pokrywa 212 filtra dyskowego zawiera dolne obwodowe żebro 214, część ściany bocznej 216, część sklepieniową 218 oraz liczne otwory 220 rozmieszczone poprzez część sklepieniową 218. Dolne obwodowe żebro 214 oraz części ściany bocznej 216 są tak ukształtowane, aby sprzęgały się z górną obwodową krawędzią 152 pokrywy 32 wkładu sorbentowego lub z górną krawędzią 208 podstawy 196 filtru dyskowego i mieściły materiał filtracyjny filtru dyskowego (nie pokazany).
Kiedy przedstawiony jest przykład wykonania złącza zatrzaskowego, pokrywa 212 filtra dyskowego może się sprzęgać z pokrywą 32 pierwszego wkładu sorbentowego lub z podstawą 196 filtra dyskowego w jakikolwiek znany sposób obejmujący miedzy innymi skręcanie, złącze zatrzaskowe i spawanie.
Maska oddechowa 10 według obecnego wynalazku jest nakładana poprzez manipulowanie krzywkową zapadką 16 szybkiego mechanizmu zwalniającego 12. Nakładanie zaczyna się kiedy krzywkowa zapadka 16 jest w swoim górnym, niezatrzaśniętym położeniu. Użytkownik chwyta część nagłowną 56 jedną ręką oraz jarzmo 14 lub obudowę 38 zaworu wydechowego drugą ręką. Dwie oddzielne
PL 200 091 B1 części 114, 116 uchwytu szyjnego 112 są usytuowane wokół szyi użytkownika i zamocowane poprzez dolne paski 92, 94. Część nagłowna 56 jest poprowadzona wokół czubka głowy a część twarzowa 22 jest umieszczona w pobliżu (równolegle) do twarzy. Krzywkowa zapadka 16 jest następnie opuszczana w kierunku zaznaczonym strzałką 58 (na fig. 1) do położenia zatrzaśniętego.
Maska oddechowa 10 jest rozluźniana (zdejmowana) poprzez ruch krzywkowej zapadki 16 w przeciwnym kierunku. Krzywkowa zapadka 16 obraca się w kierunku pokazanym strzałką 60 (na fig. 1) wokół przegubowych kołków 18, 20 do położenia niezatrzaśniętego (zwalniania). Szybki mechanizm zwalniający 12 jest uruchamiany w tym przypadku częściowo poprzez siły manipulacyjne wywierane przez użytkownika, a częściowo poprzez naprężenia zakumulowane w górnym pasku 46 oraz częściowo poprzez ciężar dolnej części maski oddechowej 10. W ten sposób szybki mechanizm zwalniający 12 jest uruchamiany i maska oddechowa jest w położeniu spoczynkowym poprzez naciśnięcie kciukiem na krzywkową zapadkę 16. Ponadto, maska oddechowa 10 według niniejszego wynalazku może być zdejmowana (luzowana) bez konieczności zdejmowania innych urządzeń ochronnych, takich jak na przykład, okularów ochronnych (nie pokazanych).
Odnosząc się obecnie do fig. 19 przedstawiono kolejny przykład wykonania maski oddechowej 10 w położeniu spoczynkowym. Jak można zauważyć, tego rodzaju maska oddechowa 10 zapewnia pożądane i wygodne położenie spoczynkowe. Kiedy maska oddechowa jest zwolniona (zdjęta) jak opisano powyżej, jarzmo 14 obraca się ku górze w stosunku do twarzy użytkownika i zwiększa się efektywna długość górnego paska 46 pomiędzy częścią nagłowną 56 a częścią twarzową 22. Część twarzowa opada dalej od twarzy użytkownika w kierunku pokazanym strzałką 222. W jednym z przykładów wykonania górny pasek 46 przesuwa się (ślizga się) nawet aż o około 10,16 cm (4 cale) poprzez otwory prowadzące lub prowadnice 48, 50 kiedy jarzmo 14 jest przesuwane z położenia zatrzaśniętego do położenia nie zatrzaśniętego. Dzięki temu maska oddechowa znajduje się w położeniu spoczynkowym bez zdejmowania uchwytu szyjnego 112 z szyi lub zdejmowania części nagłownej 56 z czubka głowy. Nakładanie maski oddechowej 10 z położenia spoczynkowego wymaga po prostu uniesienia części twarzowej 22 do położenia na twarzy, podczas gdy krzywkowa zapadka 16 jest zatrzaskiwana do dołu w kierunku pokazanym strzałką 58, korzystnie przy użyciu tylko jednej ręki.
Chociaż zostały przedstawione jedynie dla ilustracji rozwiązania zalecane, nie ograniczające przykłady wykonania, mogą być dokonywane różne jego modyfikacje i stosowane elementy zastępujące bez wychodzenia poza ducha i zakres wynalazku.

Claims (22)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Szybki mechanizm zwalniający maski oddechowej zawierający jarzmo przymocowane do maski twarzowej maski oddechowej oraz co najmniej jeden pasek, znamienny tym, że zawiera ponadto zapadkę (16) przymocowaną do jarzma (14), co najmniej jedną prowadnicę (48, 50) połączoną z jarzmem (14), przy czym co najmniej jeden pasek (46) jest przymocowany do zapadki (16) oraz ten co najmniej jeden pasek (46) jest umieszczony wewnątrz co najmniej jednej prowadnicy (48, 50).
  2. 2. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że zapadka (16) jest przegubowo przymocowana do jarzma (14) na pierwszym końcu zapadki.
  3. 3. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera ponadto co najmniej jeden otwór (76, 78) w części twarzowej (22) maski, przy czym ten co najmniej jeden otwór zawiera co najmniej jeden filtr, umieszczony wewnątrz otworu.
  4. 4. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że mechanizm maski oddechowej zawiera ponadto część nagłowną (56), zaś jarzmo (14) zawiera parę otworów prowadzących, a para pasków (46) jest przymocowana do zapadki (16) przy parze otworów zamykających, usytuowanych w zapadce na jej drugim końcu, ponadto para pasków (46) jest umieszczona wewnątrz pary otworów prowadzących i jest przymocowana do części nagłownej (56).
  5. 5. Mechanizm według zastrz. 4, znamienny tym, że paski (46, 92, 94) zawierają materiał sprężysty mający zasadniczo kołowy przekrój poprzeczny.
  6. 6. Mechanizm według zastrz. 4, znamienny tym, że zapadka (16) jest uchylna od położenia niezatrzaśniętego do położenia zatrzaśniętego, przy czym wytwarzana jest siła napinająca w paskach w poł oż eniu zatrzaś nię tym, dociskają ca maskę (10) do twarzy uż ytkownika.
    PL 200 091 B1
  7. 7. Mechanizm wedł ug zastrz. 4, znamienny tym, ż e zawiera ponadto parę punktów mocowania usytuowanych w jarzmie (14) i parę pasków (92, 94) przymocowanych do części nagłownej (56), przy czym te paski są umieszczone w punktach mocowania.
  8. 8. Mechanizm według zastrz. 7, znamienny tym, że każdy z punktów mocowania zawiera mechanizm wtykowy (88, 90) zawierający parę szczelin.
  9. 9. Mechanizm wedł ug zastrz. 8, znamienny tym, ż e w mechanizmach wtykowych (88, 90) zawarty jest pierścień typu D-ring przymocowany do jarzma (14).
  10. 10. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że jarzmo (14) zawiera sztywny materiał z tworzywa sztucznego.
  11. 11. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że zapadka (16) zawiera sztywny materiał z tworzywa sztucznego.
  12. 12. Szybki mechanizm zwalniający maski oddechowej zawierający jarzmo przymocowane do maski twarzowej maski oddechowej oraz co najmniej jeden pasek, znamienny tym, że zawiera ponadto zapadkę (16) przymocowaną do jarzma (14) i co najmniej jedną prowadnicę (48, 50) połączoną z jarzmem (14), przy czym co najmniej jeden pasek (46) jest przymocowany do zapadki (16), a mechanizm zawiera również co najmniej jeden otwór umieszczony w masce twarzowej (22) i co najmniej jeden filtr umieszczony wewnątrz tego otworu.
  13. 13. Mechanizm według zastrz. 12, znamienny tym, że zapadka (16) jest przegubowo połączona z jarzmem (14) na pierwszym końcu tej zapadki.
  14. 14. Mechanizm według zastrz. 12, znamienny tym, że mechanizm maski oddechowej zawiera ponadto część nagłowną (56), przy czym jarzmo zawiera parę otworów prowadzących, a para pasków (92, 94) jest przymocowana do zapadki w miejscu pary otworów zamykających usytuowanych w zapadce (16) na jej drugim końcu, zaś para pasków (46) jest usytuowana wewnątrz pary otworów prowadzących i jest przymocowana do części nagłownej (56).
  15. 15. Mechanizm według zastrz. 14, znamienny tym, że paski (46, 92, 94) są złożone z materiału sprężystego mającego zasadniczo kołowy przekrój poprzeczny.
  16. 16. Mechanizm według zastrz. 14, znamienny tym, że zapadka (16) jest uchylna od położenia niezatrzaśniętego do położenia zatrzaśniętego, a ponadto w paskach w położeniu zatrzaśniętym wytwarzana jest siła napinająca, dociskająca maskę do twarzy użytkownika.
  17. 17. Mechanizm według zastrz. 14, znamienny tym, że zawiera ponadto parę punktów mocowania usytuowanych w jarzmie (14) i parę pasków (92, 94) przymocowanych do części nagłownej (56), przy czym paski są umieszczone w punktach mocowania.
  18. 18. Mechanizm według zastrz. 17, znamienny tym, że każdy z punktów mocowania zawiera mechanizm wtykowy (88, 90) zawierający parę szczelin.
  19. 19. Mechanizm według zastrz. 18, znamienny tym, że w mechanizmach wtykowych (88, 90) zawarty jest pierścień typu D-ring przymocowany do jarzma (14).
  20. 20. Mechanizm według zastrz. 12, znamienny tym, że jarzmo (14) zawiera sztywny materiał z tworzywa sztucznego.
  21. 21. Mechanizm według zastrz. 12, znamienny tym, że zapadka (16) zawiera sztywny materiał z tworzywa sztucznego.
  22. 22. Maska oddechowa zawierająca szybki mechanizm zwalniający, w której skład wchodzi część stanowiącą maskę właściwą zawierająca co najmniej jeden port wlotowy czynnika, co najmniej jeden materiał filtracyjny umieszczony w połączeniu z portem wlotowym czynnika, a także część jarzmowa zapewniona na części stanowiącej maskę właściwą i co najmniej jeden pasek, znamienna tym, że zawiera ponadto zapadkę (16) połączoną z częścią jarzmową (14), część nagłowną (56) przymocowaną do pierwszej części końcowej zapadki (16) za pomocą pierwszego paska (46) części nagłownej (56) oraz co najmniej jeden pasek (92, 94) szyjny usytuowany tak, aby sprzęgał się z częścią jarzmową (14) i biegnący wokół szyi użytkownika.
PL369667A 2001-10-16 2002-10-15 Szybki mechanizm zwalniający maski oddechowej oraz maska oddechowa zawierająca szybki mechanizm zwalniający PL200091B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/981,576 US6497232B2 (en) 1999-02-22 2001-10-16 Respirator headpiece and release mechanism

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL369667A1 PL369667A1 (pl) 2005-05-02
PL200091B1 true PL200091B1 (pl) 2008-12-31

Family

ID=25528475

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL369667A PL200091B1 (pl) 2001-10-16 2002-10-15 Szybki mechanizm zwalniający maski oddechowej oraz maska oddechowa zawierająca szybki mechanizm zwalniający

Country Status (8)

Country Link
US (1) US6497232B2 (pl)
EP (1) EP1444012A1 (pl)
AU (1) AU2009200111A1 (pl)
BR (1) BR0213662B1 (pl)
CA (1) CA2463796A1 (pl)
NO (1) NO20042017L (pl)
PL (1) PL200091B1 (pl)
WO (1) WO2003033077A1 (pl)

Families Citing this family (58)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5464010A (en) * 1993-09-15 1995-11-07 Minnesota Mining And Manufacturing Company Convenient "drop-down" respirator harness structure and method of use
GB0300875D0 (en) * 2003-01-15 2003-02-12 Smiths Group Plc Face masks
EP3581228A1 (en) 2003-02-21 2019-12-18 ResMed Pty Ltd Nasal assembly for delivering breathable gas to a patient
US7357136B2 (en) * 2003-08-18 2008-04-15 Ric Investments, Llc Patient interface assembly and system using same
GB2405349A (en) * 2003-09-01 2005-03-02 Secr Defence Resilient mask with improved seal
AU2004277844C1 (en) * 2003-10-08 2011-01-20 Fisher & Paykel Healthcare Limited Breathing assistance apparatus
US7650884B2 (en) * 2003-11-21 2010-01-26 3M Innovative Properties Company Respiratory facepiece and method of making a facepiece using separate molds
US7296575B1 (en) * 2003-12-05 2007-11-20 Ric Investments, Llc Headgear and interface assembly using same
US9072852B2 (en) 2004-04-02 2015-07-07 Fisher & Paykel Healthcare Limited Breathing assistance apparatus
US7665465B2 (en) * 2005-03-25 2010-02-23 Ric Investments, Llc Headgear assembly for a respiratory support system
WO2006118599A1 (en) * 2005-04-29 2006-11-09 North Safety Products Inc. Face piece seal check device
US7455063B2 (en) 2005-06-17 2008-11-25 Nellcor Puritan Bennett Llc Adjustable gas delivery mask having a flexible gasket
US7827987B2 (en) 2005-06-17 2010-11-09 Nellcor Puritan Bennett Llc Ball joint for providing flexibility to a gas delivery pathway
US7900630B2 (en) 2005-06-17 2011-03-08 Nellcor Puritan Bennett Llc Gas delivery mask with flexible bellows
US7849855B2 (en) 2005-06-17 2010-12-14 Nellcor Puritan Bennett Llc Gas exhaust system for a gas delivery mask
US7559323B2 (en) * 2005-11-09 2009-07-14 Respan Products, Inc. Disposable mask assembly with exhaust filter
US8342179B2 (en) * 2005-11-09 2013-01-01 Respan Products, Inc. Disposable mask assembly with exhaust filter and valve disc and method of assembling same
US8109271B2 (en) 2006-09-07 2012-02-07 Nellcor Puritan Bennett Llc Method and apparatus for securing a patient interface to a patient's face
ES2553164T3 (es) * 2006-11-02 2015-12-04 Teijin Pharma Limited Sistema de mascarilla respiratoria
DE102007055238B4 (de) * 2007-11-16 2009-10-22 Msa Auer Gmbh Atemschutz-Halbmaske
DE102007055241B4 (de) * 2007-11-16 2009-10-29 Msa Auer Gmbh Atemschutz-Halbmaske mit einem Maskenkörper
EP2381994B1 (en) * 2008-12-23 2013-03-27 Koninklijke Philips Electronics N.V. Adjustable headgear
US8839785B2 (en) 2010-03-10 2014-09-23 3M Innovative Properties Company Respirator harness having collapsible head cradle
EP4070841A1 (en) 2010-10-08 2022-10-12 Fisher & Paykel Healthcare Limited Breathing assistance apparatus
GB2527221B (en) * 2010-10-18 2016-06-22 Fisher & Paykel A nasal cannula, conduit and securement system
WO2013128309A1 (en) * 2012-03-01 2013-09-06 Koninklijke Philips N.V. Lever adjustment assembly for mask
WO2013165984A1 (en) 2012-04-30 2013-11-07 Scott Technologies, Inc. Half facepiece
WO2013164734A2 (en) * 2012-05-03 2013-11-07 Koninklijke Philips N.V. Respiratory patient interface device and headgear connection apparatus
US10016572B2 (en) 2012-08-01 2018-07-10 Koninklijke Philips N.V. Pivoting quick release for a patient interface device
US8900338B2 (en) 2012-08-07 2014-12-02 Honeywell International Inc. Accessory cap for a respiratory filter cartridge
AU2013345489B2 (en) 2012-11-16 2018-06-21 Fisher & Paykel Healthcare Limited Nasal seal and respiratory interface
WO2014175753A1 (en) * 2013-04-26 2014-10-30 Fisher & Paykel Healthcare Limited Headgear for breathing mask
US20150034098A1 (en) * 2013-07-11 2015-02-05 Aqua Turf International, Inc. Air filtration mask with opening front cover
DE102014001937C5 (de) 2014-02-06 2019-10-10 Moldex-Metric Ag & Co. Kg Atemschutzmaske
US9849418B2 (en) * 2015-05-06 2017-12-26 Denso International America, Inc. Filter housing having vanes for filter optimization
US9993668B2 (en) * 2015-06-10 2018-06-12 Louis M. Gerson Co., Inc. Face mask assembly
US11266861B2 (en) 2015-06-10 2022-03-08 Louis M. Gerson Co., Inc. Face mask assembly
USD804005S1 (en) * 2015-10-19 2017-11-28 Lincoln Global, Inc. Powered air purifying respirator filter with diamond pattern
CN109862947A (zh) 2016-09-12 2019-06-07 加拿大兴隆服饰有限公司 用于过滤空气的面罩和空气监测系统
USD901673S1 (en) 2017-03-09 2020-11-10 Fisher & Paykel Healthcare Limited Frame and breathing tube assembly for a nasal mask
USD874646S1 (en) 2017-03-09 2020-02-04 Fisher & Paykel Healthcare Limited Headgear component for a nasal mask assembly
USD875242S1 (en) 2017-09-20 2020-02-11 Fisher & Paykel Healthcare Limited Nasal mask and breathing tube set
USD855793S1 (en) 2017-09-20 2019-08-06 Fisher & Paykel Healthcare Limited Frame for a nasal mask
GB2584858A (en) * 2019-06-17 2020-12-23 Lin Pin Chen Assembled respirator
US11865381B2 (en) * 2019-10-11 2024-01-09 Honeywell International Inc. Adjustable face mask assembly
US20210146169A1 (en) * 2019-11-14 2021-05-20 Milwaukee Electric Tool Corporation Respirator with Filter
WO2021158526A1 (en) * 2020-02-03 2021-08-12 Milwaukee Electric Tool Corporation Respirator
US20210235790A1 (en) * 2020-02-03 2021-08-05 Milwaukee Electric Tool Corporation Respirator
CN111298317A (zh) * 2020-03-10 2020-06-19 李云鹤 一种可呼吸新鲜空气的口罩
IT202000006862A1 (it) * 2020-04-01 2021-10-01 Sweden & Martina Spa Maschera facciale o dispositivo individuale per la protezione delle vie respiratorie dell'uomo
US10945469B1 (en) * 2020-06-04 2021-03-16 Grove Biomedical LLC Respirator
US11766080B2 (en) 2020-06-26 2023-09-26 Mark Lamoncha Face shield for attachment to goggles or eyeglasses
US11865261B2 (en) 2020-07-14 2024-01-09 Mark Lamoncha Respirator mask
US20230356007A1 (en) * 2020-09-22 2023-11-09 Precision Adm Inc. Reusable, resterilizable smart half-mask respirator apparatus and system
USD945599S1 (en) 2020-09-23 2022-03-08 Grove Biomedical, Llc Respirator
US20220296938A1 (en) * 2021-03-19 2022-09-22 B/E Aerospace, Inc. Oxygen mask infant adapter
CA3232982A1 (en) * 2021-09-23 2023-03-30 Robert Ranson Interchangeable filter systems for respirators
CA3179734A1 (en) * 2022-10-25 2024-04-25 Robert Ranson Modular papr systems and modules, accessories and methods therefor

Family Cites Families (90)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US509718A (en) 1893-11-28 Buckle-shield
CA643803A (en) 1962-06-26 Sierra Engineering Co. Quick donning mask assembly
US671616A (en) 1901-02-14 1901-04-09 B K Smith And Co Ornamental buckle or clasp.
US1055067A (en) 1911-04-21 1913-03-04 James F Molloy Buckle.
US1398966A (en) 1920-07-22 1921-12-06 Hirsh Fred Adjustable strap-fastening
US1798576A (en) 1929-12-11 1931-03-31 Alonso Blanch Garment-holding fastener
US2008677A (en) 1931-09-16 1935-07-23 Bertram Werner Breathing mask
US2056692A (en) 1934-09-27 1936-10-06 Daniel H Roche Respirator
US2079581A (en) 1936-05-11 1937-05-04 Robert Malcom Respirator facepiece
US2176709A (en) 1936-05-13 1939-10-17 Mine Safety Appliances Co Head harness for breathing apparatus
US2149067A (en) 1937-05-12 1939-02-28 Otero Carlos Surgical mask
US2228379A (en) 1939-11-09 1941-01-14 Jay H Turner Buckle
US2281744A (en) 1940-07-11 1942-05-05 Newton L Brunner Face mask
US2353643A (en) 1942-07-29 1944-07-18 Arthur H Bulbulian Head harness for masks
US2505173A (en) 1948-12-24 1950-04-25 American Optical Corp Respirator
US2780224A (en) 1953-03-16 1957-02-05 Wallace James Mask for learning to swim above and under water
US2762368A (en) 1954-01-22 1956-09-11 Martindale Electric Company Lt Respiratory masks
US2875757A (en) 1954-01-29 1959-03-03 Jr Ellis A Galleher Marginal shaping and sealing means for respiratory masks
US2814293A (en) 1954-02-16 1957-11-26 British Overseas Airways Corp Respiratory masks
US2843121A (en) 1955-05-20 1958-07-15 Charles H Hudson Oxygen mask
US2867812A (en) 1955-10-10 1959-01-13 United Tanks Inc Retaining means for helmets and face masks
US2921581A (en) 1955-10-21 1960-01-19 John J Swearingen Adhesive-type oxygen mask
US2970593A (en) 1957-05-06 1961-02-07 Henry W Seeler Mask-harness tension compensating device
US3079917A (en) 1958-03-21 1963-03-05 Pate William Godfrey Oxygen mask assembly and adjustable suspension means therefor
US3033200A (en) 1958-06-19 1962-05-08 Martindale Electric Company Lt Sanitary masks
US2928387A (en) 1958-09-08 1960-03-15 Sierra Eng Co Quick donning mask assembly
US3117574A (en) 1958-12-12 1964-01-14 Scott Aviation Corp Quickly applied breathing mask and associated head harness
US3040741A (en) 1958-12-15 1962-06-26 Puritan Compressed Gas Corp Quick donning harness for oxygen masks
US3056402A (en) 1959-05-26 1962-10-02 Airmed Ltd Respiratory masks
US3013556A (en) 1959-08-07 1961-12-19 Jr Ellis A Galleher Head strap for respiratory masks
US3092105A (en) 1960-05-03 1963-06-04 Airmed Ltd Respiratory masks
US3234939A (en) 1960-08-26 1966-02-15 Sierra Eng Co Quick-donning mask suspension
US3082767A (en) 1961-05-05 1963-03-26 Welsh Mfg Co Head straps for respirator
US3234940A (en) 1962-09-17 1966-02-15 Sierra Eng Co Retention for quick donning mask
BE651163A (pl) 1963-07-30
GB1072741A (en) * 1963-08-21 1967-06-21 Airmed Ltd Improvements in or relating to respiratory masks
GB1097337A (en) 1964-01-24 1968-01-03 British Aircraft Corp Ltd Improvements relating to oxygen masks for aircraft
US3347229A (en) 1965-02-23 1967-10-17 Sierra Eng Co Latch operated microphone switch for breathing mask
US3457564A (en) 1967-07-21 1969-07-29 Automatic Sprinkler Corp Head harness
US3574862A (en) 1968-05-31 1971-04-13 Agonic Engineering Inc Connector for diver{3 s helmet
US3563600A (en) 1969-03-11 1971-02-16 Maurice Converse Infant safety car seat
US3599635A (en) 1969-03-12 1971-08-17 Sierra Eng Co Hanging quick donning mask suspension
US3850168A (en) 1971-09-21 1974-11-26 Puritan Bennett Corp Oxygen mask apparatus
US3752157A (en) 1971-11-08 1973-08-14 O Malmin Disposable headband and filter
US3815326A (en) 1972-12-14 1974-06-11 F Christensen Adjustable trigger bit
US3971373A (en) 1974-01-21 1976-07-27 Minnesota Mining And Manufacturing Company Particle-loaded microfiber sheet product and respirators made therefrom
US4002167A (en) 1974-09-13 1977-01-11 Minnesota Mining And Manufacturing Company Animal gas mask assembly
FI52020C (fi) 1974-10-08 1977-06-10 Kemira Oy Hengityssuojain, erityisesti suoja- tai silmälasien kanssa käytettäväk si tarkoitettu puolinaamari tai sisänaamarilla varustettu kokonaamari.
US4112521A (en) 1975-01-21 1978-09-12 Uke Alan K Quick adjust strap for diver's face mask
US4077068A (en) 1976-08-09 1978-03-07 Anderson Richard E Underwater diving mask
US4074397A (en) 1976-10-15 1978-02-21 Rosin Stanley A Device for securing cords, tubes, and the like
DE2938720C2 (de) 1979-09-25 1982-05-19 Drägerwerk AG, 2400 Lübeck Atemhalbmaske für den Einmalgebrauch
GB2092009A (en) 1981-01-30 1982-08-11 Khan & Co Luton Ltd Face masks and kits therefor
US4414973A (en) 1981-03-10 1983-11-15 U.S.D. Corp. Respirator face mask
US4520509A (en) 1983-02-18 1985-06-04 Ward Russell G Mask with removable countercurrent exchange module
DE3324599A1 (de) 1983-07-05 1985-01-31 Auergesellschaft Gmbh, 1000 Berlin Atemschutzhaube
US4676236A (en) 1983-09-09 1987-06-30 Gentex Corporation Helmet airflow system
US4559939A (en) 1984-02-13 1985-12-24 Lockheed Corporation Compatible smoke and oxygen masks for use on aircraft
US4536440A (en) 1984-03-27 1985-08-20 Minnesota Mining And Manufacturing Company Molded fibrous filtration products
US4603692A (en) * 1984-05-21 1986-08-05 Siebe North, Inc. Yoke for the harness of a respirator
CA1266854A (en) 1985-08-28 1990-03-20 David L. Braun Bonded adsorbent structures and respirators incorporating same
GB8603558D0 (en) 1986-02-13 1986-03-19 Lifeline Ltd Face mask
US4807619A (en) 1986-04-07 1989-02-28 Minnesota Mining And Manufacturing Company Resilient shape-retaining fibrous filtration face mask
US4934361A (en) 1986-10-20 1990-06-19 Wgm Safety Corp. Respirator
US4850346A (en) 1986-10-20 1989-07-25 Wgm Safety Corp. Respirator
US4827924A (en) 1987-03-02 1989-05-09 Minnesota Mining And Manufacturing Company High efficiency respirator
US4960121A (en) 1987-03-18 1990-10-02 Figgie International, Inc. Half-face mask assembly
US4790306A (en) 1987-09-25 1988-12-13 Minnesota Mining And Manufacturing Company Respiratory mask having a rigid or semi-rigid, insert-molded filtration element and method of making
US5062421A (en) 1987-11-16 1991-11-05 Minnesota Mining And Manufacturing Company Respiratory mask having a soft, compliant facepiece and a thin, rigid insert and method of making
US4955087A (en) 1988-09-15 1990-09-11 Richard Perez Combined visor and sunglasses assembly
US5052084A (en) 1989-10-20 1991-10-01 Minnesota Mining And Manufacturing Company Elastic strap fastener assembly
US5291880A (en) 1990-08-16 1994-03-08 Cairns & Brother Inc. Protective helmet with protective facepiece connection and adjustment provision
US5181507A (en) 1991-10-25 1993-01-26 Wgm Safety Corp. Air purifying respirator suspension
SE469711B (sv) 1992-01-31 1993-08-30 Sundstrom Safety Ab Andningsskydd i form av en halvmask som aer kombinerad med en paasformig huva
US5237896A (en) 1992-04-27 1993-08-24 Russell Albright Dust evacuation and tool interlock
US5406340A (en) 1993-06-30 1995-04-11 Hoff; Leslie J. Infant-to-toddler eye wear including head straps
US5464010A (en) 1993-09-15 1995-11-07 Minnesota Mining And Manufacturing Company Convenient "drop-down" respirator harness structure and method of use
US5507284A (en) 1993-09-27 1996-04-16 Daneshvar; Yousef Airway securing system
US5517986A (en) 1993-09-28 1996-05-21 Respironics, Inc. Two-point/four-point adjustable headgear for gas delivery mask
US5441046A (en) 1993-09-29 1995-08-15 Respironics, Inc. Quick release mechanism for nasal and/or oral gas delivery mask
US5555571A (en) 1994-08-08 1996-09-17 Mccaffrey; Scott A. Collapsible diving mask
US5990793A (en) 1994-09-02 1999-11-23 Safety Tech Industries, Inc. Firefighters integrated communication and safety system
US5433612A (en) 1994-11-08 1995-07-18 Commandl Systems, Inc. Electronic accountability system
US5608917A (en) 1995-02-13 1997-03-11 Op-D-Op, Inc. Ergonomic head band apparatus
US5596652A (en) 1995-03-23 1997-01-21 Portable Data Technologies, Inc. System and method for accounting for personnel at a site and system and method for providing personnel with information about an emergency site
US5793882A (en) 1995-03-23 1998-08-11 Portable Data Technologies, Inc. System and method for accounting for personnel at a site and system and method for providing personnel with information about an emergency site
US5592937A (en) 1995-06-07 1997-01-14 Mine Safety Appliances Company Respirator mask with stiffening elements
US5724677A (en) 1996-03-08 1998-03-10 Minnesota Mining And Manufacturing Company Multi-part headband and respirator mask assembly and process for making same
US6029889A (en) 1997-10-30 2000-02-29 Whalen, Jr.; Paul Firefighter accountability apparatus and method
US6338342B1 (en) 1999-02-22 2002-01-15 Cabot Safety Intermediate Corporation Respirator headpiece and release mechanism

Also Published As

Publication number Publication date
BR0213662B1 (pt) 2012-10-30
CA2463796A1 (en) 2003-04-24
AU2009200111A1 (en) 2009-02-12
US6497232B2 (en) 2002-12-24
US20020078953A1 (en) 2002-06-27
WO2003033077A1 (en) 2003-04-24
EP1444012A1 (en) 2004-08-11
PL369667A1 (pl) 2005-05-02
BR0213662A (pt) 2004-10-26
NO20042017L (no) 2004-05-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL200091B1 (pl) Szybki mechanizm zwalniający maski oddechowej oraz maska oddechowa zawierająca szybki mechanizm zwalniający
US6536435B1 (en) Respirator headpiece and release mechanism
KR100537586B1 (ko) 안면 마스크용 캐리지 및 이를 사용한 마스크 장치
RU2381045C1 (ru) Привязные ремни для устройства защиты дыхания
RU2677398C1 (ru) Компонент оголовья для ношения респираторной маски и головная гарнитура, содержащая этот компонент
EP2263756A1 (en) Mask securing device
EP0830180B1 (en) Respirator mask with stiffening elements
US5181280A (en) Strap retainer
US20170266472A1 (en) Respiratory Assembly Including Latching Mechanism
US20020046752A1 (en) Firefighting hood and face mask assembly
KR101922285B1 (ko) 스트랩 연결용 버클 및 이를 포함하는 호흡기 하니스
KR20130049180A (ko) 접힘가능한 헤드 크래들을 구비한 호흡기 하니스
CN104936656A (zh) 防毒面具
US20220305303A1 (en) Facepiece chin retention feature
RU109665U1 (ru) Респиратор с полумаской с щелевым клапаном выдоха
RU2480257C2 (ru) Респиратор с полумаской с щелевым клапаном выдоха
AU2002351485A1 (en) Respirator headpiece and release mechanism
MXPA00010309A (en) Respirator headpiece and release mechanism