PL199147B1 - Urządzenie do wstrzykiwania - Google Patents
Urządzenie do wstrzykiwaniaInfo
- Publication number
- PL199147B1 PL199147B1 PL369002A PL36900201A PL199147B1 PL 199147 B1 PL199147 B1 PL 199147B1 PL 369002 A PL369002 A PL 369002A PL 36900201 A PL36900201 A PL 36900201A PL 199147 B1 PL199147 B1 PL 199147B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- control
- microprocessor
- control element
- speed
- clinician
- Prior art date
Links
Landscapes
- Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
Abstract
Ulepszone automatyczne urządzenie do
wstrzykiwania (10) może pracować w trybie
ręcznym, w którym dostarcza lek w postaci
płynnej do krwioobiegu pacjenta z prędkością
określoną dla danej chwili czasowej przez element
sterujący (118) oraz w trybie automatycznym,
w którym wybrana wcześniej szybkość
podawania jest utrzymywana przez sterownik
(102), po tym jak element sterujący (118)
zostaje zwolniony przez klinicystę. Element
sterujący (118) może być użyty do wyboru jednego
lub dwóch szybkości podawania leku lub
alternatywnie szybkość podawania leku może
być wybrana z zakresu pomiędzy górną i dolną
wartością graniczną. Jeśli urządzenie pracuje
w trybie automatycznym, aby wyzerować nastawę
szybkości podawania, należy nacisnąć
przycisk sterowania ręcznego (106B, 120, 122)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wstrzykiwania, zwłaszcza przystosowane do przeprowadzania zabiegów stomatologicznych i medycznych, w którym szybkość podawania środka znieczulającego jest kontrolowana i automatycznie utrzymywana do czasu wyzerowania lub zmiany wprowadzonej przez operatora.
Podany miejscowy środek znieczulający eliminuje dręczący ból, który jest odczuwalny podczas zabiegów medycznych, ekstrakcji stomatologicznych, wiercenia i tym podobnych czynności, to jednak pacjent lekarza lub stomatologa ciągle odczuwa ból wynikający z wykonywania podskórnych zastrzyków anestetyków do tkanek ciała.
Ustalono, że ponad 50% dorosłych pacjentów zwykle obawia się wykonywania zastrzyków, a nawet wię ksza ich grupa obawia się zastrzyków wykonywanych w jamie ustnej w trakcie zabiegów stomatologicznych.
Dlatego też pożądane jest dostarczenie systemu do wykonywania medycznych i stomatologicznych zastrzyków znieczulających, który w sposób zasadniczy eliminowałby ból z powodu którego pacjent cierpi podczas wykonywania zastrzyków znieczulających w jamie ustnej lub do innych tkanek ciała.
W opisie patentowym nr US 6,022,337, ogólnie opisano system znieczulania miejscowego, który powoduje eliminację odczuwania bólu z kłębków nerwowych odbierających sygnały z zębów i otaczających je struktur zębowych na obszarze objętym zastrzykiem i w czasie nakłuwania, zanim ból będzie odczuwany przez pacjenta. Układ zawiera jednostkę napędową do selektywnego dostarczania anestetyku poprzez sterowaną końcówkę (handpiece unit), która podtrzymuje igłę w czasie penetracji tkanki. Praca jednostki napędowej jest selektywnie sterowana, tak aby różne ilości anestetyku były dostarczane poprzez igłę, w zależności od tego czy lekarz penetruje także tkankę, lub w inny sposób osiąga umiejscowienie wśród tkanek, w sytuacji gdy wymagane jest wyłączenie nerwu.
System używa aktywatora liniowego do dostarczenia kontrolowanej ilości anestetyku z zasobnika, który jest zabudowany w jednostce napędowej. Jednostka napędowa może być sterowana pedałem nożnym, który jest selektywnie zwalniany, aby dostarczyć środek znieczulający poprzez końcówkę (handpiece unit).
System jest przeznaczony do wykorzystywania lokalnego zbiornika anestetyku i różnych rozmiarów igieł. Jednostka napędowa systemu zawiera silnik i pokładowy mikroprocesor do kontrolowania przepływu środka znieczulającego. Jednostka napędowa wykorzystująca technologię opisaną w patentach USA o numerach 4,747,824 i 5,180,371, umoż liwia dostarczenie roztworu znieczulaj ą cego przy stałym ciśnieniu i objętości w zależności od zmienności odporności tkanki. Podczas wprowadzania końcówki igły, układ dostarcza nieznaczną ilość środka znieczulającego, który poprzedza igłę podczas wstrzykiwania w tkankę stomatologiczną, tworząc w efekcie ścieżkę znieczulającą. Połączenie ścieżki znieczulającej i kontrolowanego ciśnienia oraz objętości (wielkości przepływu) umożliwia wykonanie skutecznego i bezbolesnego zastrzyku. Układ ponadto zawiera pedał nożny połączony operacyjnie z wężem instalacji sprężonego powietrza, który z kolei połączono z czujnikiem ciśnienia. W trakcie pracy systemu, sygnał zmiany ciś nienia z pedał u noż nego jest wykrywany przez czujnik ciśnienia. Następnie czujnik ciśnienia wytwarza odpowiedni sygnał sterujący do kontroli przepływu środka znieczulającego. W korzystnym przykładzie wykonania, gdy pedał nożny jest delikatnie lub częściowo naciśnięty, system pracuje z niską szybkością. Gdy pedał nożny jest znacznie lub całkowicie wciśnięty, system pracuje z większą szybkością.
System może być zaprogramowany do pracy z różnymi poziomami przepływu, nie ograniczonymi do dwóch szybkości.
Gdy system działa zadowalająco, niektórzy lekarze lub dentyści mogą nie być w pełni usatysfakcjonowani tym, że wymaga on utrzymania pedału w określonym położeniu przez dłuższy okres czasu.
Ponadto, w opisie patentowym nr US 5,690,618 przedstawiono elektroniczną strzykawkę stosowaną do podawania środka znieczulającego i podobnych wstrzykiwań lub do zasysania płynu. Elektroniczna strzykawka jest szczególnie przydatna w dentystycznych zastosowaniach, gdzie jest wymagany precyzyjny poziom ręcznego sterowania. Obudowa strzykawki jest układem kompaktowym w rodzaju pisaka, który może być zaciśnięty pomiędzy środkowym a wskazującym palcem ręki praktyka, co umożliwia działanie ze swobodnym kciukiem. Przewidziane jest działanie z napędem silnikowym, korzystnie bezprzewodowe sterowanie, z regulacją szybkości i gromadzeniem danych, tak że wstrzykiwanie może być przeprowadzone do ciała pacjenta w sposób niezmienny, bezbolesny, bez wywoływania lęku u pacjenta. Po dołączeniu do urządzenia przetwarzającego, cecha gromadzenia
PL 199 147 B1 danych jest przydatna do aktualizacji bazy danych pacjenta z wprowadzeniem środka znieczulającego i podobnych wstrzyknięć, w celu zachowania zapisu.
Urządzenie do wstrzykiwania, zawierające jednostkę dostarczającą płyn leczniczy z jedną z dwóch, pierwszą lub drugą szybkością pracy, mikroprocesor do generowania sygnałów sterujących jednostkę dostarczającą płyn leczniczy oraz element sterujący obsługiwany przez operatora, dla wybierania jednej ze wspomnianych pierwszej lub drugiej szybkości pracy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element sterujący dołączony do mikroprocesora jest wysterowany przez mikroprocesor do utrzymania wybranej szybkości pracy jednostki dostarczającej płyn leczniczy po zwolnieniu tego elementu sterującego przez operatora, przy czym element sterujący ma przynajmniej dwa położenia wyboru szybkości pracy jednostki dostarczającej płyn leczniczy oraz położenie neutralne, przy czym element sterujący znajduje się ponownie w położeniu neutralnym, po zwolnieniu go przez operatora.
Korzystnym jest, że urządzenie dodatkowo jest zaopatrzone w przełącznik usuwania sterowania automatycznego uruchamiany przez operatora, przy czym jednostka dostarczająca płyn leczniczy jest unieruchomiona przez procesor po zadziałaniu przełącznika usuwania sterowania automatycznego.
Korzystnym jest, że mikroprocesor jest połączony z przełącznikiem wyboru trybu pracy, przy czym w pierwszym trybie pracy jest utrzymywana wybrana szybkość, jak również w drugim trybie pracy, przy czym jednostka dostarczająca płyn leczniczy jest wysterowana przez mikroprocesor do utrzymywania szybkości przyporządkowanej do pozycji elementu sterującego.
W odmiennym rozwiązaniu urzą dzenie do wstrzykiwania, zwłaszcza do wstrzykiwania pacjentowi płynu leczniczego pod kontrolą klinicysty, które zawiera uchwyt do trzymania przez klinicystę przy podawaniu płynu, pompę do selektywnego dostarczania płynu do uchwytu, silnik do napędzania pompy przy wybranej szybkości pracy zgodnie z sygnałem sterującym, element sterujący obsługiwany przez klinicystę dla wybrania szybkości pracy urządzenia, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element sterujący ma pierwszą pozycję przyporządkowaną wybranej szybkości pracy oraz drugą pozycję i jest połączony z mikroprocesorem, którego wyjście generowanego sygnału sterującego jest aktywne po zwolnieniu i uruchomieniu przez klinicystę elementu sterującego, przy czym wybrana przez mikroprocesor szybkość doprowadzania płynu leczniczego jest przyporządkowana każdej pozycji elementu sterującego, także dla trybu sterowania automatycznego, w którym jest utrzymywana wybrana szybkość po ponownym wprowadzeniu elementu sterującego w położenie neutralne.
Korzystnym jest, że z mikroprocesorem jest połączony przełącznik usuwania sterowania automatycznego uruchamiany przez klinicystę, przy czym na wyjściu mikroprocesora jest wytworzony nowy sygnał sterujący doprowadzony do urządzenia dostarczającego płyn leczniczy w stanie aktywnym przełącznika usuwania sterowania automatycznego.
Zgodnie z wynalazkiem opracowano urządzenie do miejscowego wstrzykiwania środka znieczulającego, które może być zastosowane do wszystkich znanych medycznych i stomatologicznych procedur obejmujących wykonywanie zastrzyków oraz mające ulepszony tryb pracy automatycznej. Urządzenie to redukuje wysiłek stomatologa lub innego lekarza w przypadku przedłużonej sesji wstrzykiwania. Urządzenie do wstrzykiwania ma automatyczny tryb działania, który umożliwia lekarzowi, stomatologowi lub innemu operatorowi wykonującemu usługi medyczne zwrócenie uwagi na inne szczegóły i pozwala zwracać uwagę na układ wyłącznie wtedy, gdy wymagana jest zmiana jego trybu pracy. Opracowany system stomatologiczny do wykonywania zastrzyków znieczulających zwiększa precyzję i dokładność dostarczania środka znieczulającego.
W skrócie, urządzenie do wstrzykiwania według wynalazku, zawiera elektrycznie sterowaną pompę, uchwyt kończący się igłą, poprzez którą wstrzykiwany jest środek leczniczy i nożny przełącznik lub inne podobne urządzenie sterujące (to jest urządzenie sterowania ręcznego) stosowane do uruchomienia regulatora pompy. Urządzenie sterujące może mieć kilka położeń sterujących. W jednym z przykładów wykonania, urządzenie sterujące posiada trzy położenia: WYŁĄCZONE - OFF, SZYBKOŚĆ 1 i SZYBKOŚĆ 2. Pompa jest wyłączona w położeniu OFF, przy SZYBKOŚCI 1, lek jest podawany z pierwszą szybkością przepływu, a przy SZYBKOŚCI 2 lek przeciwbólowy jest podawany z drugą, wyższą szybkością przepływu. Alternatywnie, urządzenie sterujące skonstruowane jest tak, że posiada wiele dyskretnych położeń lub też ma płynną regulację wartości zadanej pomiędzy pozycjami SZYBKOŚĆ 1 i SZYBKOŚĆ 2, przy czym szybkość podawania jest zmienna w sposób płynny pomiędzy górną i dolną granicą szybkości podawania. Korzystnie, urządzenie sterujące jest urządzeniem sprężynowym lub jest napędzane w inny sposób, dlatego też gdy znajduje się w położeniu SZYBKOŚĆ 1 lub SZYBKOŚĆ 2, wtedy jest zwalniane i przechodzi automatycznie do położenia wyłączenia OFF. Co istotne, urządzenie sterujące pompy według wynalazku ma kilka trybów pracy.
PL 199 147 B1
W jednym trybie pracy, który jest okreś lony trybem ręcznym, urządzenie sterują ce pompy monitoruje pozycję urządzenia sterującego w sposób ciągły i steruje pracą pompy w sposób odpowiadający pozycji urządzenia sterującego, tak że jeśli urządzenie sterujące znajduje się w pozycji SZYBKOŚĆ 1, pompa pracuje z pierwszą szybkością (SZYBKOŚĆ 1), w pozycji SZYBKOŚĆ 2, pompa pracuje z drugą szybkością (SZYBKOŚĆ 2), a płyn jest dostarczany z odpowiadającą tej pozycji prędkością. Jeżeli natomiast urządzenie sterujące znajduje się w pozycji wyłączenia OFF, silnik pompy jest wyłączony lub pracuje w trybie zasysania automatycznego. Drugim trybem pracy jest tak zwany tryb automatyczny. W tym trybie pracy sterownik pompy pracuje w sposób podobny do pracy automatycznego regulatora prędkości w samochodzie (z ang. cruise control). W szczególności, w trybie automatycznym, gdy urządzenie sterujące zostaje zwolnione, sterownik pompy utrzymuje dotychczasowe parametry pracy pompy do czasu, gdy oddzielne urządzenie kontrolne, takie jak ręczny wyłącznik bezpieczeństwa kasujący nastawienie urządzenia przez regulator automatyczny, jest aktywowany dla zmiany trybu pracy pompy. To oddzielne urządzenie sterujące zawiera oddzielny przycisk na uchwycie, na urządzeniu sterującym lub na przełączniku pedałowym. Efekt taki można osiągnąć na drodze programowej. Istnieje „przedział czasowy”, w którym usunięcie stopy ze sterownika nożnego aktywuje tryb automatyczny. „Przedział czasowy” może być zdefiniowany za pomocą oprogramowania i może być aktywowany poprzez usunięcie sterowanie nożnego.
Niniejszy wynalazek jest także stosowany do innych urządzeń medycznych i stomatologicznych, takich jak młotek ultradźwiękowy, urządzenia do polerowania i inne obrotowe i elektroniczne przyrządy obsługiwane przez klinicystę przy kontrolowanej szybkości przepływu lub szybkości pracy.
W odmianie wedł ug wynalazku, urz ą dzenie do wstrzykiwania przystosowane jest do wstrzykiwania pacjentowi płynu leczniczego pod kontrolą klinicysty. Urządzenie to zawiera uchwyt przystosowany do trzymania przez klinicystę podającego płyn, pompę przystosowaną do wybiórczego dostarczania płynu do uchwytu, silnik przystosowany do napędzania pompy z wybraną szybkością zgodnie z sygnałem sterującym, element sterujący obsługiwany przez klinicystę w celu wybrania szybkości pracy. Element sterujący ma pierwsze położenie odpowiadające wybranej szybkości pracy i drugie położenie. Z elementem sterującym jest połączony mikroprocesor przystosowany do wytwarzania sygnału sterującego w następstwie uruchomienia elementu sterującego i zwolnienia przez klinicystę, dla wygenerowania sygnału sterującego.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie urządzenie do wstrzykiwania, fig. 2 - schemat blokowy urządzenia z fig. 1, przy ręcznym trybie pracy urządzenia do wstrzykiwania, fig. 3 - sieć działań przedstawiającą pracę urządzenia z fig. 1 i 2 w ręcznym trybie pracy, fig. 4 - sieć działań przedstawiającą pracę urządzenia do wstrzykiwania z fig. 1 i 2 w automatycznym trybie pracy, a fig. 5 przedstawia urządzenie do wstrzykiwania z fig. 1 i 2 w naprzemiennym trybie pracy.
Przedstawione ogólnie na figurach 1 i 2 urządzenie do wstrzykiwania ma zastosowanie do wstrzykiwania lub wprowadzania w inny sposób (lub alternatywnie zasysania), płynu do ciała pacjenta. Urządzenie zawiera obudowę 102 ze zbiorem wskaźników 104 i przycisków sterujących przełączników 106 lub innymi wybranymi przez użytkownika środkami wejściowymi umożliwiającymi wprowadzenie wybieranych przez użytkownika danych i poleceń. Jeden z rodzajów przycisków sterujących przełączników 106 stanowi obracane pokrętło 106A ze zbiorem możliwych pozycji do wyboru trybu pracy.
Zbiornik płynu, zawierający leki, środki znieczulające lub inny płyn, umieszczony jest w obudowie 102 lub jest z nią w inny sposób połączony. Płyn może być użyty przez lekarza lub inną osobę zajmującą się opieką zdrowotną do przeprowadzenia medycznych lub dentystycznych zabiegów na pacjencie.
Urządzenie do wstrzykiwania zawiera ponadto wydłużoną rurkę 108, której jeden koniec dołączony jest do obudowy 102, a drugi koniec przymocowany jest do uchwytu 110. Uchwyt 110 zawiera strzykawkę z igłą 112.
Urządzenie do wstrzykiwania zawiera również pedał nożny 114 połączony z obudową 102 przewodem pneumatycznym 116. Pedał nożny 114 jest wyposażony w podstawowy element sterujący 118, który posiada trzy lub więcej pozycji, a korzystnie stanowi przełącznik przynajmniej trzypozycyjny. Na pedale nożnym 114 umieszczony jest także drugi element sterujący 120.
Na fig. 2 przedstawiono schemat blokowy elementów elektrycznych urządzenia do wstrzykiwania. Urządzenie zawiera mikroprocesor 150, który jest połączony z programowaną pamięcią 152 i sterującymi przełącznikami 106 doprowadzającymi sygnały sterujące. Przewód pneumatyczny 116 jest połączony z czujnikiem ciśnienia 154, który wytwarza sygnał elektryczny odpowiadający pozycji
PL 199 147 B1 przełącznika stanowiącego element sterujący 118 pedału nożnego 114. Mikroprocesor 150 dostarcza wizualne wskazania i przekazuje informacje do operatora poprzez wskaźniki 104, a ponadto sygnalizuje informacje głosowo i przekazuje głosowe instrukcje poprzez głośnik 156.
Podstawowym zadaniem mikroprocesora 150 jest sterowanie pracą silnika 158 otrzymującego polecenia sterujące z mikroprocesora 150. W odpowiedzi na polecenie sterujące silnik 158 uruchamia pompę 160, która jest połączona ze źródłem lub zbiornikiem płynu 162 i może dostarczać płyn ze zbiornika do przewodu stanowiącego wydłużoną rurkę 108 lub w trybie pracy odwrotnej, zasysać ciecz z wydłużonej rurki 108 do zbiornika płynu 162. Pompa 160 i zbiornik płynu 162 są realizowane w wielu różnych postaciach. Na przykład, pompa 160 i zbiornik płynu 162 są korzystnie zrealizowane w postaci strzykawki z tłokiem poruszającym się ruchem postępowo-zwrotnym napędzanym poprzez drążek połączony z silnikiem 158.
Elementy pokazane na fig. 2 są korzystnie umieszczone w obudowie 102. Alternatywnie, przynajmniej niektóre elementy, jak silnik 158, zbiornik płynu 162 i pompa 160 są korzystnie umieszczone w uchwycie 110. W takim przypadku wydłuż ona rurka 108 jest zastąpiona przez złącze elektryczne.
Urządzenie do wstrzykiwania może pracować w kilku trybach pracy. Tryb pracy uzależniony jest od położenia pokrętła sterowanego ręcznie przełącznika 106B, który kasuje nastawienie urządzenia przez regulator automatyczny. W jednym położeniu pokrętła tego przełącznika 106B, urządzenie do wstrzykiwania pracuje w ten sam sposób jak znane urządzenie wstrzykujące. Ten tryb pracy urządzenia do wstrzykiwania według wynalazku jest określony jako ręczny lub półautomatyczny. Urządzenie pracuje wówczas zgodnie z sygnałami sterującymi od klinicysty. Ten tryb pracy zostanie opisany na podstawie sieci działań przedstawionej na fig. 3. W etapie 200 następuje inicjalizacja urządzenia. Etap ten obejmuje wprowadzenie zbioru różnych parametrów operacyjnych do programowanej pamięci 152, napełnienie zbiornika 162 odpowiednim płynem oraz przepłukanie przewodu stanowiącego wydłużoną rurkę 108 i strzykawki z igłą 112. Gdy klinicysta jest gotowy do wykonania zastrzyku, naciska przycisk lub ustawia pokrętło przełącznika 106B wskazujące rozpoczęcie pracy (etap 202). Gdy praca została rozpoczęta, mikroprocesor 150 sprawdza pozycję pedału nożnego 104 włączającego przełącznik stanowiący element sterujący 118 (etap 204). Jeśli przełącznik jest aktywny, co stwierdza się w etapie 206, wtedy w etapie 208, mikroprocesor 150 uzyskuje aktualną pozycję włączającego elementu sterującego 118 pedału nożnego.
Na przykład, przełącznik znajduje się w pozycji wyłączenia OFF, pozycji 1 lub pozycji 2.
W etapie 210 dokonuje się sprawdzenie, pozwalające na okreś lenie czy przełącznik jest w pozycji 1. Jeśli tak jest, w etapie 212 mikroprocesor 150 ustawia silnik 158 do pracy z pierwszą szybkością. Następnie mikroprocesor 150 powraca do etapu 208 i odczytuje nowe położenie przełącznika nożnego stanowiącego element sterujący 118.
Jeśli w etapie 210 stwierdzono, że przełącznik stanowiący element sterujący 118 nie znajduje się w położeniu 1, wtedy w etapie 216 przeprowadza się sprawdzanie czy ten element sterujący 118 znajduje się w położeniu 2. Jeśli tak jest, wtedy w etapie 216, mikroprocesor ustawia silnik 158 do pracy z drugą szybkością. W alternatywnym przykładzie wykonania, szybkość pracy silnika 158 w tych etapach może zostać ustawiona tak, aby znajdowała się pomiędzy górną i dolną wartością graniczną. W tym przykładzie wykonania, przełącznik w postaci elementu sterującego 118 musi mieć moż liwość przyjmowania zmiennego położenia pomiędzy położeniami 1 i 2.
Jeśli przełącznik w postaci elementu sterującego 118 nie znajduje się w położeniu 2, wtedy w etapie 218 mikroprocesor 150 sprawdza czy przełącznik w postaci elementu sterującego 118 znajduje się w położeniu wyłączenia. Jeśli tak jest, w etapie 220 silnik 158 zostaje zatrzymany. W alternatywnym przykładzie wykonania, pod pewnymi warunkami, w etapie 220 przez krótki okres czasu dla wywołania efektu zasysania silnik 158 może pracować w trybie nawrotnym. Ponadto, możliwe jest wprowadzenie oddzielnego przełącznika (nie przedstawiony), który mógłby powodować pracę nawrotną silnika. W każdym przypadku, w trybie pokazanym na fig. 3, mikroprocesor 150 sprawdza położenie przełącznika w postaci elementu sterującego 118 i odpowiednio dostosowuje pracę silnika 158.
Jak to przedstawiono, w niektórych przypadkach ten tryb pracy może nie być zadowalający. Dlatego też, silnik 158 może również pracować w pełnym trybie automatycznym (ang. cruise control). Tryb ten jest wybierany poprzez zmianę położenia pokrętła przełącznika 106A wyboru trybu pracy. W tym trybie, urzą dzenie do wstrzykiwania pracuje podobnie do trybu pracy pokazanego na fig. 3, z pewnymi wyjątkami. Korzystnie, w etapie 202A (fig. 4), gdy rozpoczyna się praca urządzenia, klinicysta jest informowany o wybranym trybie pracy, to znaczy, w tym przypadku, o trybie pracy automatycznej (tzw. trybie cruise control). Etap ten jest przeprowadzany przez wygenerowanie wiadomości głosowej
PL 199 147 B1 emitowanej przez głośnik 156, przekaz komunikatu wizualnego prezentowanego na jednym z wyświetlaczy, połączenie wiadomości słowno/wizualnej lub poprzez inne podobne środki komunikacji.
Ponadto, po uruchomieniu silnika w jednym z żądanych trybów pracy, mikroprocesor 150 sprawdza czy uruchomiono przełącznik 106B przejęcia sterowania ręcznego (etap 222).
Przełącznik ten jest korzystnie umieszczony na obudowie 102, lub na pedale 114 przełącznika nożnego i stanowi drugi element sterujący 120, lub na przełączniku ręcznym i w tym podobnych miejscach. Jeśli w etapie 224 stwierdzono, że przełącznik nie został włączony, wtedy w etapie 226 utrzymywana jest poprzednia szybkość pracy silnika 158.
Mikroprocesor 150 kontynuuje sprawdzanie pozycji przełącznika (106B) przejęcia sterowania ręcznego w stałych odstępach czasu i w tych przedziałach czasowych szybkość pracy silnika 158 jest utrzymywana na uprzednio wybranej wartości. Ponieważ w czasie realizacji etapów 222, 224, 226 położenie pedału przełącznika stanowiącego pierwszy element sterujący 118 nie jest sprawdzane, po wykonaniu etapu 212 klinicysta może zwolnić pedał przełącznika, co zezwala na powrót przełącznika do położenia neutralnego lub pozycji wyłączenia.
Po włączeniu przełącznika 106B przejęcia kontroli ręcznej, który jest korzystnie przełącznikiem chwilowym, klinicysta może użyć włącznika pedałowego stanowiącego pierwszy element sterujący 118, do wytworzenia nowego sygnału sterującego dla silnika (to znaczy sygnału szybkość 1, szybkość 2, wyłączenie).
Alternatywnie, jak pokazano na fig. 5, funkcja przełącznika 106B przejęcia kontroli ręcznej może być realizowana przez oprogramowanie pamięci 152. W tym przykładzie wykonania, po ustaleniu szybkości pracy silnika (etap 212 lub 216), szybkość ta jest potwierdzana w etapie 222A. Jest to sygnał (zarówno wizualny, głosowy lub oba tego typu sygnały) przekazywany klinicyście w celu wskazania, jaka jest aktualna szybkość pracy silnika. Sygnał ten sprawia, że klinicysta zwalnia pedał przełącznika i umożliwia mu powrót do położenia neutralnego lub położenia wyłączenia. Następnie, w etapie 223 sprawdzane jest położenie pedału przełącznika. W etapie 224 realizowane jest sprawdzenie czy pedał przełącznika był uruchomiony lub został przesunięty z położenia wyłączenia. Jeśli pedał przełącznika jest ciągle w położeniu wyłączenia, w etapie 226 szybkość pracy silnika jest utrzymywana na niezmienionym poziomie. Jeśli pedał przełącznika został ponownie uaktywniony, mikroprocesor 150 powraca do etapu 204.
W przedstawionym przykładzie wykonania opisano szczególny rodzaj urządzenia do wstrzykiwania, które jest sterowane przez klinicystę poprzez wielo-położeniowy nożny pedał sterownika. Oczywiście dla uzyskania podobnego rozwiązania możliwe jest zastosowanie wielu innych rodzajów urządzeń lub elementów sterujących. Na przykład, przełączniki lub inne elementy sterujące do sterowania dozowaniem płynu mogą być umieszczone na obudowie lub rękojeści.
Claims (5)
1. Urządzenie do wstrzykiwania, zawierające jednostkę dostarczającą płyn leczniczy z jedną z dwóch, pierwszą lub drugą szybkością pracy, mikroprocesor do generowania sygnałów sterujących jednostkę dostarczającą płyn leczniczy oraz element sterujący obsługiwany przez operatora, dla wybierania jednej ze wspomnianych pierwszej lub drugiej szybkości pracy, znamienne tym, że element sterujący (118) dołączony do mikroprocesora (150) jest wysterowany przez mikroprocesor (150) do utrzymania wybranej szybkości pracy jednostki dostarczającej płyn leczniczy po zwolnieniu tego elementu sterującego (118) przez operatora, przy czym element sterujący (118) ma przynajmniej dwa położenia wyboru szybkości pracy jednostki dostarczającej płyn leczniczy oraz położenie neutralne, przy czym element sterujący (118) znajduje się ponownie w położeniu neutralnym, po zwolnieniu go przez operatora.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dodatkowo jest zaopatrzone w przełącznik (106) usuwania sterowania automatycznego uruchamiany przez operatora, przy czym jednostka dostarczająca płyn leczniczy jest unieruchomiona przez procesor (150) po zadziałaniu przełącznika (106) usuwania sterowania automatycznego.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że mikroprocesor (150) jest połączony z przełącznikiem (106A) wyboru trybu pracy, przy czym w pierwszym trybie pracy jest utrzymywana wybrana szybkość, jak również w drugim trybie pracy, przy czym jednostka dostarczająca płyn leczniczy jest wysterowana przez mikroprocesor (150) do utrzymywania szybkości przyporządkowanej do pozycji elementu sterującego.
PL 199 147 B1
4. Urządzenie do wstrzykiwania, zwłaszcza do wstrzykiwania pacjentowi płynu leczniczego pod kontrolą klinicysty, które zawiera uchwyt do trzymania przez klinicystę przy podawaniu płynu, pompę do selektywnego dostarczania płynu do uchwytu, silnik do napędzania pompy przy wybranej szybkości pracy zgodnie z sygnałem sterującym, element sterujący obsługiwany przez klinicystę dla wybrania szybkości pracy urządzenia, znamienne tym, że element sterujący (118) ma pierwszą pozycję przyporządkowaną wybranej szybkości pracy oraz drugą pozycję i jest połączony z mikroprocesorem (150), którego wyjście generowanego sygnału sterującego jest aktywne po zwolnieniu i uruchomieniu przez klinicystę elementu sterującego (118), przy czym wybrana przez mikroprocesor (150) szybkość doprowadzania płynu leczniczego jest przyporządkowana każdej pozycji elementu sterującego (118), także dla trybu sterowania automatycznego, w którym jest utrzymywana wybrana szybkość po ponownym wprowadzeniu elementu sterującego (118) w położenie neutralne.
5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że z mikroprocesorem (150) jest połączony przełącznik usuwania sterowania automatycznego (106) uruchamiany przez klinicystę, przy czym na wyjściu mikroprocesora jest wytworzony nowy sygnał sterujący doprowadzony do urządzenia dostarczającego płyn leczniczy w stanie aktywnym przełącznika usuwania sterowania automatycznego (106).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL369002A PL199147B1 (pl) | 2001-08-16 | 2001-08-16 | Urządzenie do wstrzykiwania |
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL369002A PL199147B1 (pl) | 2001-08-16 | 2001-08-16 | Urządzenie do wstrzykiwania |
PCT/US2001/041746 WO2003015847A1 (en) | 2000-08-17 | 2001-08-16 | Local anesthetic and delivery injection unit with automated rate control |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL369002A1 PL369002A1 (pl) | 2005-04-18 |
PL199147B1 true PL199147B1 (pl) | 2008-08-29 |
Family
ID=35070226
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL369002A PL199147B1 (pl) | 2001-08-16 | 2001-08-16 | Urządzenie do wstrzykiwania |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL199147B1 (pl) |
-
2001
- 2001-08-16 PL PL369002A patent/PL199147B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL369002A1 (pl) | 2005-04-18 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6652482B2 (en) | Dental anesthetic and delivery injection unit with automated rate control | |
US6159161A (en) | Microprocessor-controlled fluid dispensing apparatus | |
JP6349311B2 (ja) | 圧力検出を伴う薬物の注入、ならびに、流体で満たされた体内空間の識別および流体で満たされた体内空間への注入のための不連続的な流れ | |
US5180371A (en) | Hypodermic anesthetic injection apparatus and method | |
KR100521131B1 (ko) | 치과용 마취제 송달 주사 유니트 | |
EP1859827B1 (en) | Chemical-liquid injection speed control method and device for cartridge-type electric injector for dental application | |
US6113574A (en) | Anesthetic injection apparatus and methods | |
US4747824A (en) | Hypodermic anesthetic injection method | |
CA1329903C (en) | Hypodermic anesthetic injection apparatus and method | |
RU2741472C1 (ru) | Устройство для вливания лекарственных средств | |
JP2008543502A (ja) | 医療用流体注入及び膨張システム | |
JP2006523518A (ja) | 制御される体積の注入/吸引デバイス | |
JP2010512960A (ja) | 動的圧力検出を伴うコンピュータ制御された薬剤送出システム | |
JP4509475B2 (ja) | 流体物質を投薬するための注射器 | |
PL199147B1 (pl) | Urządzenie do wstrzykiwania | |
KR100737441B1 (ko) | 전동 주사기 | |
CN1273201C (zh) | 具有自动速度控制的局部麻醉和输送注射单元 | |
WO2012040543A1 (en) | Single operator anesthesia and drug delivery system | |
MXPA04001465A (es) | Unidad de inyeccion de suministro y anestetico local con control de velocidad automatico. | |
KR102637080B1 (ko) | 정량정속 약물주입 방법 및 그에 따른 무통마취 주사장치 | |
US11717612B1 (en) | Multi-purpose automatic injector | |
AU646793B2 (en) | Aspirating hypodermic syringe apparatus and method | |
WO1994014488A1 (es) | Equipo dosificador y productor de una accion aspirante-impelente, aplicable a flebologia y otros usos medicos | |
US20040143223A1 (en) | Dental anesthetic injection apparatus and methods for administering dental injections | |
Dhingra et al. | COMPUTER CONTROLLED LOCAL ANESTHETIC DELIVERY SYSTEM IN DENTISTRY. |