PL198570B1 - Sposób wytwarzania materiałów aglomerowanych z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego oraz materiały aglomerowane z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego - Google Patents

Sposób wytwarzania materiałów aglomerowanych z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego oraz materiały aglomerowane z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego

Info

Publication number
PL198570B1
PL198570B1 PL347837A PL34783701A PL198570B1 PL 198570 B1 PL198570 B1 PL 198570B1 PL 347837 A PL347837 A PL 347837A PL 34783701 A PL34783701 A PL 34783701A PL 198570 B1 PL198570 B1 PL 198570B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
biomass
materials
mpa
agglomerated
stems
Prior art date
Application number
PL347837A
Other languages
English (en)
Other versions
PL347837A1 (en
Inventor
Piotr Mańko
Andrzej Noskowiak
Original Assignee
Biotek Sp Z Oo
Biotek Spz Oo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Biotek Sp Z Oo, Biotek Spz Oo filed Critical Biotek Sp Z Oo
Priority to PL347837A priority Critical patent/PL198570B1/pl
Priority to PCT/PL2002/000035 priority patent/WO2002096609A1/en
Publication of PL347837A1 publication Critical patent/PL347837A1/xx
Publication of PL198570B1 publication Critical patent/PL198570B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N3/00Manufacture of substantially flat articles, e.g. boards, from particles or fibres
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N1/00Pretreatment of moulding material

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania materia lów aglomerowanych z biomasy w postaci p lyty lub elementu profilowanego, znamienny tym, ze wytwarza si e je z lodyg wieloletniej ro sliny Sida hermaphrodita Rusby, przy czym ró znopostaciow a i ró znowymiarow a biomas e poddaje si e ujednorodnieniu do cz a- stek, których sredni stosunek wymiaru najwi ekszego do najmniejszego mie sci si e w przedziale od 40 do 80, a udzia l cz astek o wymiarach mniejszych ni z 0,25 mm nie jest wi ekszy ni z 10%. 5. Materia ly aglomerowane z biomasy w postaci p lyty lub elementu profilowanego, znamienne tym, ze s a z lodyg ro sliny Sida hermaphrodita Rusby a ich g esto sc wynosi od 300 kg/m 3 do 900 kg/m 3 . PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania materiałów aglomerowanych z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego oraz materiały aglomerowane z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego.
Materiały aglomerowane wytwarzane z biomasy mają zastosowanie w szczególności w budownictwie jako materiały izolacyjne, ścienne i konstrukcyjne oraz w przemyśle meblarskim.
Znane dotychczas materiały aglomerowane płytowe i profilowane oraz sposoby wytwarzania lignocelulozowych surowców pochodzenia roślinnego można podzielić na dwie grupy: materiały i sposoby wytwarzania, w których cząstki; to jest wióry i/lub włókna technologiczne wytwarza się przed aglomerowaniem z lignocelulozowych surowców odpadowych oraz materiały i sposoby wytwarzania, w których cząstki, to jest wióry i lub włókna technologiczne wytwarza się przed aglomerowaniem z wieloletnich łodyg drzew iglastych i/lub liściastych.
Wspólną wadą sposobów wykorzystujących lignocelulozowe surowce jest to, że baza surowcowa jest ograniczona, rozproszona i zazwyczaj zmuszająca producentów do stosowania technologicznie skomplikowanych i uciążliwych operacji na etapie przygotowania tych surowców do procesu produkcyjnego.
Surowce te są najczęściej mało odporne na czynniki atmosferyczne, sprawia to że są łatwo atakowane przez grzyby i bakterie wskutek czego w dużej części tracą przydatność jako surowiec do produkcji.
Znany jest również z opisu zgłoszenia patentowego Nr P-158 377 sposób wytwarzania płyt z odpadów przemysłu lniarskiego, to jest z paździerzy. Ujemną cechą produktów paździerzowych jest ich nie przemijający nieprzyjemny zapach ograniczający zakres ich zastosowania.
Znanych jest wiele sposobów wytwarzania materiałów aglomerowanych w postaci płyt z rolniczych surowców odpadowych, przy czym większość z nich stwarza wiele problemów technologicznych. Przykładowo bagassa, czyli łodygi trzciny cukrowej wymagają energochłonnego procesu suszenia, gdyż jej wilgotność po opuszczeniu fabryki cukru dochodzi do 95%, a nie wysuszona, jest szybko atakowana przez grzyby i bakterie powodujące jej fermentację i procesy gnilne.
Wspólną wadą sposobów wykorzystujących drewno wieloletnich drzew jest to, że ich bazę surowcową cechuje zmienność postaci i jakości. Stosowanie drewna na dużą skałę powoduje niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym, to jest spadek lesistości, poza tym negatywną cechą tego surowca jest długi czas jego produkcji wynoszący co najmniej kilkadziesiąt lat oraz mała roczna produktywność z jednostki powierzchni, to jest poniżej 2 Mg/ha suchej masy drewna.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie wymienionych wad, dobór surowca o krótkim czasie reprodukcji i dużej produktywności rocznej z jednostki powierzchni uprawowej oraz dobór sposobu wytwarzania materiałów aglomerowanych z biomasy.
Sposób wytwarzania materiałów aglomerowanych z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego, odznacza się według wynalazku tym, że wytwarza się je z łodyg wieloletniej rośliny Sida hermaphrodita Rusby, przy czym różnopostaciową i różnowymiarową biomasę poddaje się ujednorodnieniu do cząstek, których średni stosunek wymiaru największego do najmniejszego mieści się w przedziale od 40 do 80, a udział cząstek o wymiarach mniejszych niż 0,25 mm nie jest większy niż 10%.
Korzystnie w procesie ujednorodnienia łodyg rośliny Sida hermaphrodita Rusby usuwa się z biomasy od 20 do 100%, korzystnie 50% tkanki miękiszowej.
Korzystnie ujednorodnioną biomasę, zawierającą 5 do 15% wody, poddaje się modyfikacji metodami fizycznymi i/lub chemicznymi z dodatkiem lepiszcza, formuje się w płytę lub element profilowany i komprymuje pod ciśnieniem w przedziale od 0,5 MPa do 5,0 MPa, korzystnie 1,5 MPa do 3,0 MPa, w temperaturze od 140°C do 220°C, korzystnie 180°C, do żądanej grubości materiału w czasie nie krótszym niż 5 sekund na 1 mm grubości.
Korzystnie odseparowane cząstki tkanki miękiszowej używa się do wytwarzania ciepła technologicznego w procesie suszenia biomasy.
Materiały aglomerowane z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego, charakteryzuje się według wynalazku tym, że są z łodyg rośliny Sida hermaphrodita Rusby a ich gęstość wynosi od 300 kg/m3 do 900 kg/m3.
W sposobie aglomerowania biomasy według wynalazku w materiały aglomerowane płytowe i w postaci elementów profilowanych istota polega na tym, że jako surowiec stanowiący szkielet konstrukcyjny materiału aglomerowanego stosuje się łodygi rośliny Sida hermaphrodita Rusby w formie rozdrobnionej biomasy. Różnopostaciową i różnowymiarową biomasę poddaje się ujednorodnieniu do
PL 198 570 B1 cząstek, których średni stosunek wymiaru największego do wymiaru najmniejszego mieści się w przedziale od 40 do 80 a udział cząstek o wymiarach mniejszych niż 0,25 mm nie jest większy niż 10%. W procesie ujednorodnienia łodyg rośliny Sida hermaphrodita Rusby usuwa się z biomasy od 20 do 100%, korzystnie 50% tkanki miękiszowej.
Ujednorodnioną biomasę zawierającą 5 do 15% wody poddaje się modyfikacji metodami fizycznymi i/lub chemicznymi z dodatkiem lepiszcza, formuje w płyty i komprymuje pod ciśnieniem w przedziale od 0,5 do 5,0 MPa, korzystnie 1,5 do 3,0 MPa w temperaturze od 140°C do 220°C, korzystnie 180°C do żądanej grubości i gęstości płyty, w czasie nie krótszym niż 5 sekund na 1 mm grubości. Uzyskane materiały aglomerowane posiadają gęstość w zakresie 300 do 900 kg/m3.
Odseparowane cząstki tkanki miękiszowej używa się do wytwarzania ciepła technologicznego w procesie suszenia biomasy.
Wynalazek i jego zastosowanie umożliwia wytwarzanie szerokiej gamy materiałów aglomerowanych na bazie tego samego surowca, to jest rośliny Sida hermaphrodita Rusby, a lokalizacja jej uprawy w niewielkiej odległości od wytwórni upraszcza logistykę transportu i składowania. Ze względu na dużą wydajność, stabilną jakość, małą gęstość i łatwość rozdrabniania, surowiec ten jest zdecydowanie lepszy od znanych i stosowanych aktualnie innych surowców. Istotną zaletą wynalazku jest również możliwość stosowania tego surowca jako dodatku w dowolnej ilości do aktualnie przerabianych surowców bez konieczności modyfikacji istniejących ciągów technologicznych.
Dodatkową zaletą stosowania łodyg rośliny Sida hermaphrodita Rusby jako surowca jest możliwość wpływania na jego jakość przez odpowiednie prowadzenie uprawy, to jest nawożenie, obsady roślin i ich rozstawy.
Roczny przyrost masy towarowej rośliny Sida hermaphrodita Rusby wynosi około 20 Mg z 1 ha suchej masy i jest najwyższy spośród stosowanych surowców.
Wynalazek ilustrują przykłady wykonania.
P r z y k ł a d 1
Rozdrobnionych znanymi sposobami łodyg rośliny Sida hermaphrodita Rusby tworzących biomasę nie poddano rozfrakcjonowaniu lecz po wysuszeniu w szybkoobrotowej zaklejarce, do biomasy dodano lepiszcze w ilości 12 kg na 100 kg suchej biomasy. Lepiszcze zawierało 100 części wagowych żywicy aminowej o podwyższonej wodoodporności o zawartości suchej masy około 65%, 4 części wagowe mieszalnej z żywicą emulsji parafinowej, o zawartości suchej masy 55% i 1,7 części wagowych 30% roztworu azotanu amonu. Uformowano i wstępnie skomprymowano płytę, po czym poddano ją zagęszczaniu w prasie pod ciśnieniem 1,5 MPa w temperaturze 180°C. Ilość biomasy dobrano do planowanej grubości i gęstości materiału aglomerowanego. W wyniku uzyskano płytę o grubości 30 mm i gęstości 350 kg/m3 o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych.
P r z y k ł a d 2
Rozdrobnione znanymi sposobami łodygi rośliny Sida hermaphrodita Rusby tworzące biomasę, rozfrakcjonowano na sicie o oczkach 1,5x1,5 mm i po osuszeniu dodano lepiszcze w ilości 12 kg na 100 kg suchej biomasy. Lepiszcze zawierało 100 części wagowych żywicy aminowej o podwyższonej wodoodporności o zawartości suchej masy 65%, 4 części wagowe mieszalnej z żywicą emulsji parafinowej o zawartości suchej masy 55% i 1,7 części wagowych 30% roztworu azotanu amonu. Uformowano 3-warstwową płytę tak, że warstwy zewnętrzne były utworzone z cząstek drobniejszych, a na warstwę wewnętrzną składały się cząstki o większych rozmiarach, po czym i wstępnie skomprymowano i poddano zagęszczeniu w prasie pod ciśnieniem 3 MPa w temperaturze 180°C. Ilość biomasy dobrano do zaplanowanej grubości i gęstości materiału aglomerowanego. Uzyskano płytę o grubości 16 mm i gęstości 680 kg/m3 o dużej przydatności w meblarstwie i przy wyposażaniu wnętrz.
Materiały aglomerowane wytworzone sposobem według wynalazku mają zastosowanie w budownictwie i przemyśle meblarskim.

Claims (5)

1. Sposób wytwarzania materiałów aglomerowanych z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego, znamienny tym, że wytwarza się je z łodyg wieloletniej rośliny Sida hermaphrodita Rusby, przy czym różnopostaciową i różnowymiarową biomasę poddaje się ujednorodnieniu do cząstek, których średni stosunek wymiaru największego do najmniejszego mieści się w przedziale od 40 do 80, a udział cząstek o wymiarach mniejszych niż 0,25 mm nie jest większy niż 10%.
PL 198 570 B1
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie ujednorodnienia łodyg rośliny Sida hermaphrodita Rusby usuwa się z biomasy od 20 do 100%, korzystnie 50% tkanki miękiszowej.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że ujednorodnioną biomasę, zawierającą 5 do 15% wody, poddaje się modyfikacji metodami fizycznymi i/lub chemicznymi z dodatkiem lepiszcza, formuje się w płytę lub element profilowany i komprymuje pod ciśnieniem w przedziale od 0,5 MPa do 5,0 MPa, korzystnie 1,5 MPa do 3,0 MPa, w temperaturze od 140°C do 220°C, korzystnie 180°C, do żądanej grubości materiału w czasie nie krótszym niż 5 sekund na 1 mm grubości.
4. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że odseparowane cząstki tkanki miękiszowej używa się do wytwarzania ciepła technologicznego w procesie suszenia biomasy.
5. Materiały aglomerowane z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego, znamienne tym, że są z łodyg rośliny Sida hermaphrodita Rusby a ich gęstość wynosi od 300 kg/m3 do 900 kg/m3.
PL347837A 2001-05-31 2001-05-31 Sposób wytwarzania materiałów aglomerowanych z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego oraz materiały aglomerowane z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego PL198570B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL347837A PL198570B1 (pl) 2001-05-31 2001-05-31 Sposób wytwarzania materiałów aglomerowanych z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego oraz materiały aglomerowane z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego
PCT/PL2002/000035 WO2002096609A1 (en) 2001-05-31 2002-05-27 Method for production of materials aglomerated from biomass and materials so produced

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL347837A PL198570B1 (pl) 2001-05-31 2001-05-31 Sposób wytwarzania materiałów aglomerowanych z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego oraz materiały aglomerowane z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL347837A1 PL347837A1 (en) 2002-12-02
PL198570B1 true PL198570B1 (pl) 2008-06-30

Family

ID=20078879

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL347837A PL198570B1 (pl) 2001-05-31 2001-05-31 Sposób wytwarzania materiałów aglomerowanych z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego oraz materiały aglomerowane z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL198570B1 (pl)
WO (1) WO2002096609A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL363211A1 (pl) * 2003-10-30 2005-05-02 Biotek Sp.z o.o. Włókniste masy papiernicze niebielone i bielone oraz sposób wytwarzania włóknistych mas papierniczych niebielonych i bielonych

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE9312985U1 (de) * 1993-08-31 1993-11-18 Prohadi Produktions-, Handels- und Dienstleistungsges. mbH, 02959 Groß Düben Strohmehl
DK176116B1 (da) * 1997-03-18 2006-08-14 Wesser & Dueholm Fremgangsmåde til fremstilling af spånplader, fiberplader og lignende
DE19757418B4 (de) * 1997-12-23 2012-07-05 Werner Theuerkorn Dämm-, Füll- oder Packstoff aus Pflanzenmaterial, Verfahren zu deren Herstellung, und daraus hergestellte Formkörper
DE19822485A1 (de) * 1998-05-19 1999-11-25 Kvaerner Panel Sys Gmbh Verfahren zum Herstellen von Formkörpern
ID23022A (id) * 1999-04-01 2000-01-06 Handay Sendayung Pembuatan papan dari bahan serat pelepah kelapa sawit
KR20000017996A (ko) * 1999-07-21 2000-04-06 김영복 천연재료를 이용한 플라스틱 대체 용품 제조방법

Also Published As

Publication number Publication date
WO2002096609A1 (en) 2002-12-05
PL347837A1 (en) 2002-12-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Grigoriou et al. The potential use of Ricinus communis L.(Castor) stalks as a lignocellulosic resource for particleboards
Pantyukhov et al. Preparation, structure, and properties of biocomposites based on low‐density polyethylene and lignocellulosic fillers
CN104204103B (zh) 木质素以及加工木质素的方法和系统
CH680290A5 (pl)
Silva et al. Addition of different proportions of castor husk and pine wood in particleboards
EP4139519B1 (de) Verfahren zur herstellung eines formstabilen gegenstandes aus nachwachsender biomasse
EP2191949A2 (de) Holzwerkstoffplatte mit Effekteilchen
Anosike-Francis et al. Physical-Mechanical properties of wood based composite reinforced with recycled polypropylene and cowpea (Vigna unguiculata Walp.) husk
DE19517905C2 (de) Verfahren zur Herstellung einer Stoffgemisch-Masse, die ökologisch verträglich ist, zur Ausformung von Gegenständen wie Blumen- und Saattöpfe, Pflanzplatten, Gärschalen, Verpackungsformkörper, Dämmplatten sowie Floristikmaterial
DE4211888A1 (de) Ganzpflanzen-Formteile
PL198570B1 (pl) Sposób wytwarzania materiałów aglomerowanych z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego oraz materiały aglomerowane z biomasy w postaci płyty lub elementu profilowanego
DE3885609T2 (de) Formverfahren mit dissoziiertem lignocellulosischem Material und so hergestelltes Produkt.
Dukarska et al. Straw of white mustard (Sinapis Alba) as an alternative raw material in the production of particle boards resinated with UF resin
CN104029270B (zh) 一种玉米秆刨花板的加工方法
DE4041329A1 (de) Verfahren zum herstellen eines torfersatzstoffes aus pflanzlichen roh- und abfallstoffen
Kttafah et al. The effect of dates palm trunk particles as improvement reinforcement material of polymeric composites and sustainable environmental material
KR20090116012A (ko) 바이오 파이버 원료로서 옥수수대 껍질 분말을 사용한폴리머 복합체 및 옥수수대 분말로부터 옥수수대 껍질분말을 분리하기 위한 분리방법 및 분리장치
US2692206A (en) Process of making water-resistant molded lignocellulose
CN106003353A (zh) 农作物秸秆制造本色浆的废弃浆渣生产草纤维板的方法
EP0379599A1 (de) Celluloserohprodukt zur Verwendung als Füllmittel, Filter- und Presshilfsmittel, Sprengmittel sowie Reaktionsmittel-Trägerstoff
EP3569585B1 (de) Haferkleie als zuschlagsstoff oder hauptbestandteil von pflanzensubstraten
Dahake et al. Production of particle boards from cotton stalks-an eco-friendly way of biomass utilization
Al Edrus et al. Particleboard manufactured from rubberwood RRIM 2002 clone planted with different fertilizer treatment
DE10344254B4 (de) Formkörper und Verfahren zu ihrer Herstellung
DE2744425C2 (de) Trockenverfahren zur Herstellung von Faserformkörpern aus gegenüber Stammholzmaterial unterschiedlichem pflanzlichem lignocellulosehaltigem Material, sowie Einrichtung zur Durchführung dieses Verfahren