PL198537B1 - Sposób rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu - Google Patents

Sposób rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu

Info

Publication number
PL198537B1
PL198537B1 PL354763A PL35476302A PL198537B1 PL 198537 B1 PL198537 B1 PL 198537B1 PL 354763 A PL354763 A PL 354763A PL 35476302 A PL35476302 A PL 35476302A PL 198537 B1 PL198537 B1 PL 198537B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
decomposition
cyclohexane
cyclohexanol
cyclohexanone
oxidation
Prior art date
Application number
PL354763A
Other languages
English (en)
Other versions
PL354763A1 (pl
Inventor
Kazimierz Balcerzak
Tadeusz Viewieger
Andrzej Zimowski
Michał Zylbersztejn
Andrzej Gotkowski
Henryk Machnikowski
Henryk Marchwiany
Aleksander Uszyński
Original Assignee
Inst Chemii Przemyslowej Im Pr
Zaklady Azotowe Pulawy Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Chemii Przemyslowej Im Pr, Zaklady Azotowe Pulawy Sa filed Critical Inst Chemii Przemyslowej Im Pr
Priority to PL354763A priority Critical patent/PL198537B1/pl
Publication of PL354763A1 publication Critical patent/PL354763A1/pl
Publication of PL198537B1 publication Critical patent/PL198537B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

1. Sposób rozk ladu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu, w pro- cesie bezkatalitycznego lub katalitycznego utleniania cykloheksanu w fazie ciek lej, gazami zawieraj a- cymi tlen cz asteczkowy, znamienny tym, ze proces rozk ladu prowadzi si e poza stref a reakcji utlenia- nia stosuj ac gaz barbotuj acy przez mieszanin e poreakcyjn a, zawieraj acy par e wodn a i gazowy sk lad- nik inertny. PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu, w mieszaninie reakcyjnej uzyskanej w procesie bezkatalitycznego lub katalitycznego utleniania cykloheksanu w fazie ciekłej, gazami zawierającymi tlen cząsteczkowy.
Złożoność procesu otrzymywania cykloheksanolu i cykloheksanonu polega na tym, że pożądane produkty, jakimi są cykloheksanol i cykloheksanon, łatwiej ulegają utlenianiu, niż cykloheksan. Z tej, przede wszystkim, przyczyny proces nie przebiega z zadawalająco wysoką selektywnością i zachodzi z niską, kilkuprocentową konwersją cykloheksanu. Wzrostowi konwersji cykloheksanu towarzyszy, bowiem obniżenie się selektywności. Prowadzenie procesu z niską konwersją cykloheksanu powoduje konieczność zawracania znaczącej nieprzereagowanej jego części do procesu utleniania Zawracana część nazywana jest cykloheksanem zwrotnym.
Utlenianie cykloheksanu w fazie ciekłej przebiega według schematu wolnorodnikowej reakcji łańcuchowej ze zdegenerowanym rozwinięciem łańcucha.
Pierwszym z oznaczalnych produktów reakcji jest wodoronadtlenek cykloheksylu. W wyniku jego rozkładu powstaje cykloheksanol i cykloheksanon, które w środowisku reakcji, w kontakcie z tlenem, w części ulegają utlenieniu do produktów ubocznych o wyższym stopniu utlenienia niż produkty pożądane. W następstwie tego utleniania, produkty niepożądane wchodzą w dalsze reakcje, w wyniku których w ciekłym produkcie utleniania cykloheksanu znajduje się około stu związków, w bardzo zróżnicowanych ilościach. Wśród niepożądanych produktów, najpoważniejszą ilość stanowią kwasy jedno i dwukarboksylowe i ich estry. Na niepożądane produkty zużywane jest około 20% cykloheksanu ulegającego utlenianiu.
Czynione są wysiłki nad ograniczeniem ilości cykloheksanu zużywanego na produkty uboczne. W celu nie dopuszczenia do utleniania produktów pożądanych, usiłowano je „blokować” w etapie ich powstawania. Tak na przykład cykloheksanol przeprowadzano w ester kwasem borowym, który był następnie poddawany hydrolizie poza strefą reakcyjną. Próbowano także tworzyć związki kompleksowe z wodoronadtlenkiem cykloheksylu w etapie jego powstawania w środowisku reakcyjnym. Zarówno pierwszy jak i drugi sposób nie znalazł szerszego zastosowania przemysłowego.
W procesie utleniania cykloheksanu, ma miejsce zarówno tworzenie się wodoronadtlenku cykloheksylu, jak i j ego rozkład. Rozkład wodoronadtlenku zachodzi zarówno w strefie reakcji, gdzie następuje proces utleniania cykloheksanu gazami zawierającymi tlen cząsteczkowy, jak i poza tą strefą, w cieczy poreakcyjnej zawierającej wodoronadtlenek cykloheksylu.
Quasi-stacjonarne stężenie wodoronadtlenku w mieszaninie reakcyjnej ustala się wówczas, kiedy szybkości tworzenia i rozkładu są zrównoważone. Na ten stan równowagi można wpływać poprzez zmianę parametrów procesu, głównie poprzez: udział katalizatora przyspieszającego jedną bądź drugą reakcję, zmianę temperatury, zmianę czasu przebywania cieczy w strefie reakcyjnej, skuteczność mieszania cieczy i rozpraszania w niej gazowego czynnika utleniającego i i nne czynniki. Przesunięcie stanu równowagi powoduje zmianę wielkości quasi-stacjonarnego stężenia wodoronadtlenku cykloheksylu w mieszaninie reakcyjnej. Stężenie to może osiągać różne wartości od dziesiątych części procenta do kilku procent. Największe stacjonarne stężenie wodoronadtlenku występuje, kiedy proces utleniania cykloheksanu prowadzony jest bez udziału katalizatora. Wtedy szczególnego znaczenia nabiera proces selektywnego rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu poza strefą reakcji utleniania cykloheksanu. Natomiast, kiedy proces utleniania cykloheksanu prowadzony jest z udziałem katalizatora, to rozkład wodoronadtlenków zachodzi głównie w strefie reakcji i stężenie wodoronadtlenku cykloheksylu w cieczy poreakcyjnej jest znacznie niższe, niż przy prowadzeniu procesu bez udziału katalizatora.
Proces utleniania cykloheksanu w skali przemysłowej przebiega w temperaturze 140-170°C, pod ciśnieniem 0,8-1,2 MPa, z użyciem tlenu, powietrza lub powietrza wzbogaconego w tlen. Proces ten prowadzi się w różnego typu aparatach przystosowanych do pracy z układem dwufazowym gazciecz. Stosowane są barbotażowe reaktory kolumnowe, baterie reaktorów zbiornikowych oraz reaktor typu poziomego walczaka.
Proces ten na przykład może być realizowany w skali przemysłowej według polskiego opisu patentowego nr 64 449, w wielosekcyjnym poziomym reaktorze barbotażowym. W reaktorze tym, do sekcji reakcyjnych doprowadzany jest gaz utleniający, zaś sekcja końcowa reaktora nie jest zasilana gazem. W sekcji tej zachodzi reakcja rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu, a mieszanie w niej odbywa się tylko przez zmianę kierunku i szybkości przepływu cieczy. W sekcji rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu,
PL 198 537 B1 obok cykloheksanolu i cykloheksanonu, powstają produkty uboczne o większej zawartości tlenu, niż w produktach pożądanych. Brak dostatecznego mieszania i wysoka temperatura sprzyjają również zachodzeniu takich niepożądanych reakcji jak: polikondensacja i cyklizacja hydroksykwasów, polimeryzacja cykloheksanolu i estryfikacja kwasów.
Sposób według wynalazku pozwala na zwiększenie selektywności rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu.
Sposób rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu, w procesie bezkatalitycznego lub katalitycznego utleniania cykloheksanu w fazie ciekłej gazami zawierającymi tlen cząsteczkowy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że rozkład wodoronadtlenku cykloheksylu prowadzi się poza strefą reakcji utleniania stosując gaz barbotujący przez mieszaninę poreakcyjną, zawierający parę wodną i gazowy składnik inertny.
Proces rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu według wynalazku korzystnie prowadzi się w temperaturze 140-170°C, pod ciśnieniem 0,8-1,2 MPa, tj. w tych samych warunkach temperatury i ciśnienia co proces utleniania cykloheksanu.
Korzystnie jest stosować gaz barbotujący w ilości od 0,5 Nm3 do 8 Nm3 gazu na 1 m3 mieszaniny poreakcyjnej.
Korzystnie jest stosować mieszaninę zawierającą parę wodną i gaz inertny w proporcjach objętościowych od 1: 10 do 10: 1, najkorzystniej 1:1.
Jako gazowy składnik inertny mieszaniny, można stosować azot, dwutlenek węgla, tlenek węgla, gazy szlachetne, węglowodory gazowe. Korzystnie jest stosować azot.
Gazy użyte do barbotowania cieczy poreakcyjnej mogą być gazami technicznymi.
Sposób według wynalazku powoduje nie tylko zwiększenie selektywności rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu, ale również zapobiega sedymentacji i odkładaniu się ciał stałych, będących produktami ubocznymi utleniania cykloheksanu, jak też powoduje zmniejszenie w cieczy reakcyjnej zawartości tlenku węgla i kwasów organicznych lotnych z parą wodną.
Sposób według wynalazku może być realizowany w ostatniej sekcji reaktora typu poziomego walczaka a także poza reaktorem utleniania cykloheksanu, w dodatkowym zbiorniku ciśnieniowym, wyposażonym w urządzenie do rozpraszania gazu w cieczy.
Sposób według wynalazku rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu może być stosowany zarówno w procesie bez użycia katalizatora utleniania cykloheksanu jak i w procesie katalitycznym. W tym ostatnim przypadku, dodaje się w sposób ciągły znany katalizator będący cykloheksanowym lub cykloheksanonowym roztworem soli metali z grupy VI i VIII układu okresowego pierwiastków, w ilości odpowiadającej 0,01-0,5 ppm w przeliczeniu na metal zawarty w soli.
Sposób według wynalazku zilustrowano w przykładach.
P r z y k ł a d l. W sześciosekcyjnym reaktorze utleniania cykloheksanu typu poziomego walczaka, pracującym pod ciśnieniem 0,88 MPa, w temperaturze 160-165°C, prowadzono reakcję utleniania cykloheksanu doprowadzając powietrze przez barbotki do pierwszych pięciu sekcji reaktora w ilości po 2500 Nm3/h do każdej. Ostatnia szósta sekcja służyła do rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu. Przepływ cykloheksanu zwrotnego wynosił 310 m3/h. Do pierwszej sekcji reaktora doprowadzano katalizator, którym był roztwór oktanianu kobaltawego w cykloheksanonie, w ilości 0,3 ppm, w przeliczeniu na kobalt, w stosunku do ilości cykloheksanu zwrotnego. Odpływ cieczy reakcyjnej z sekcji piątej do sekcji szóstej był w przybliżeniu taki, jak dopływ do reaktora cykloheksanu zwrotnego. Do barbotki szóstej sekcji doprowadzano 1000 Nm3/h mieszaniny gazowej składającej się z 500 Nm3/h pary wodnej i 500 Nm3/h azotu.
Selektywność reakcji utleniania cykloheksanu obliczona w oparciu o wyniki analiz ciekłego produktu opuszczającego reaktor, odniesiona do pożądanych produktów; cykloheksanolu, cykloheksanonu i wodoronadtlenku cykloheksylu, wyniosła 81,2%.
P r z y k ł a d II. W sześciosekcyjnym reaktorze typu poziomego walczaka prowadzono reakcję utleniania cykloheksanu w warunkach jak w przykładzie l. Do barbotki szóstej sekcji, w której zachodził rozkład wodoronadtlenku cykloheksylu, doprowadzano 1600 Nm3/h mieszaniny gazowej składającej się z 200 Nm3/h pary wodnej i 1600 Nm3/h azotu. Selektywność reakcji utleniania cykloheksanu obliczona w oparciu o wyniki analiz ciekłego produktu opuszczającego reaktor, odniesiona do pożądanych produktów; cykloheksanolu, cykloheksanonu i wodoronadtlenku cykloheksylu, wyniosła 81,2%.
P r z y k ł a d III. W sześciosekcyjnym reaktorze typu poziomego walczaka prowadzono reakcję utleniania cykloheksanu w warunkach jak w przykładzie I. Do barbotki szóstej sekcji, w której zachodził rozkład wodoronadtlenku cykloheksylu, doprowadzano 280 Nm3/h mieszaniny gazowej składającej się
PL 198 537 B1 z 250 Nm3/h pary wodnej i 30 Nm3/h azotu. Selektywność reakcji utleniania cykloheksanu obliczona w oparciu o wyniki analiz ciekłego produktu opuszczającego reaktor, odniesiona do pożądanych produktów; cykloheksanolu, cykloheksanonu i wodoronadtlenku cykloheksylu, wyniosła 81,0%.
Dla porównania, prowadzono reakcję utleniania w tych samych parametrach technologicznych bez wprowadzania mieszaniny pary wodnej z gazem inertnym do ostatniej sekcji. Selektywność tej reakcji, wyliczona jak wyżej, wynosiła 80,1%.

Claims (6)

1. Sposób rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu, w procesie bezkatalitycznego lub katalitycznego utleniania cykloheksanu w fazie ciekłej, gazami zawierającymi tlen cząsteczkowy, znamienny tym, że proces rozkładu prowadzi się poza strefą reakcji utleniania stosując gaz barbotujący przez mieszaninę poreakcyjną, zawierający parę wodną i gazowy składnik inertny.
2. Sposób według zastrz.1, znamienny tym, że proces rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu prowadzi się w temperaturze 140-170°C, pod ciśnieniem 0,8-1,2 MPa.
3. Sposób według zastrz.1, znamienny tym, że stosuje się gaz barbotujący przez ciecz w ilości od 0,5 Nm3do 8 Nm3 gazu na 1 m3 mieszaniny poreakcyjnej.
4. Sposób według zastrz.1, znamienny tym, że stosuje się mieszaninę zawierającą parę wodną i gaz inertny w proporcjach objętościowych od 1:10 do 10:1.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że stosuje się mieszaninę zawierającą parę wodną i gaz inertny w proporcji objętościowej 1:1.
6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako gaz inertny stosuje się azot.
PL354763A 2002-06-27 2002-06-27 Sposób rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu PL198537B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL354763A PL198537B1 (pl) 2002-06-27 2002-06-27 Sposób rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL354763A PL198537B1 (pl) 2002-06-27 2002-06-27 Sposób rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL354763A1 PL354763A1 (pl) 2003-12-29
PL198537B1 true PL198537B1 (pl) 2008-06-30

Family

ID=30768638

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL354763A PL198537B1 (pl) 2002-06-27 2002-06-27 Sposób rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL198537B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL354763A1 (pl) 2003-12-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3987100A (en) Cyclohexane oxidation in the presence of binary catalysts
KR970061848A (ko) 방향족 카르복실산의 제조 방법
US3957876A (en) Process for the oxidation of cyclohexane
EP1073621B1 (en) Preparation of organic acids
JP3383438B2 (ja) テレフタル酸生産
US6057475A (en) Process for the production of acetic acid
EP0755371B1 (en) Method for production of phenol and its derivatives
US5877341A (en) Methods and devices for controlling the reaction rate of a hydrocarbon to an intermediate oxidation product by pressure drop adjustments
JPS6393747A (ja) アクロレインへのプロピレン酸化反応およびアクリル酸へのアクロレイン酸化反応用の無水希釈剤
US7161048B2 (en) Method for deriving methanol from waste generated methane and structured product formulated therefrom
WO1996030327A1 (en) Process for the production of aromatic carboxylic acids
US4855124A (en) Process for the desulfurization of gas containing hydrogen sulfide
US4587363A (en) Continuous preparation of oxygen-containing compounds
EP1520853B1 (en) Process for preparation of hydroperoxides
UA53627C2 (uk) Спосіб окиcнення вуглеводню, спирту і/або кетону
JP3897384B2 (ja) シクロアルキルヒドロパーオキシドの分解方法
EP0398954A1 (en) Hydroformylation process for the production of aldehydes.
CN106999844B (zh) 从含烃气体混合物中除去氧气
PL198537B1 (pl) Sposób rozkładu wodoronadtlenku cykloheksylu do cykloheksanolu i cykloheksanonu
UA64024C2 (uk) Спосіб окиснення циклоалканів, спиртів та/або кетонів
IL22966A (en) Production of acetic acid
US4412981A (en) Conversion of hydrogen sulfide to sulfur by direct oxidation
WO2021063730A1 (en) Process for manufacturing alkanesulfonic acids
PL80337B1 (en) Process for producing isopropanol and acetone [us3767711a]
JPH01102035A (ja) シクロヘキサン酸化生成物の選択率改善法