PL197978B1 - Urządzenie do odbioru fal sejsmicznych i sposób jego połączenia ze środowiskiem stałym takim jak obszar znajdujący się pod ziemią - Google Patents

Urządzenie do odbioru fal sejsmicznych i sposób jego połączenia ze środowiskiem stałym takim jak obszar znajdujący się pod ziemią

Info

Publication number
PL197978B1
PL197978B1 PL350337A PL35033701A PL197978B1 PL 197978 B1 PL197978 B1 PL 197978B1 PL 350337 A PL350337 A PL 350337A PL 35033701 A PL35033701 A PL 35033701A PL 197978 B1 PL197978 B1 PL 197978B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hydrophone
environment
housing
geophone
receiving device
Prior art date
Application number
PL350337A
Other languages
English (en)
Other versions
PL350337A1 (en
Inventor
Julien Meunier
Original Assignee
Gaz De France Service Nat
Geophysique Cie Gle
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gaz De France Service Nat, Geophysique Cie Gle filed Critical Gaz De France Service Nat
Publication of PL350337A1 publication Critical patent/PL350337A1/xx
Publication of PL197978B1 publication Critical patent/PL197978B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01VGEOPHYSICS; GRAVITATIONAL MEASUREMENTS; DETECTING MASSES OR OBJECTS; TAGS
    • G01V1/00Seismology; Seismic or acoustic prospecting or detecting
    • G01V1/16Receiving elements for seismic signals; Arrangements or adaptations of receiving elements
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S181/00Acoustics
    • Y10S181/40Wave coupling
    • Y10S181/401Earth
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S181/00Acoustics
    • Y10S181/40Wave coupling
    • Y10S181/402Liquid

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Remote Sensing (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Geophysics (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Ultrasonic Waves (AREA)
  • Measurement Of Mechanical Vibrations Or Ultrasonic Waves (AREA)

Abstract

1. Urz adzenie do odbioru fal sejsmicznych emitowa- nych ze srodowiska sta lego (5) takiego jak obszar pod powierzchni a ziemi, zawieraj ace co najmniej jeden hydrofon (2) znajduj acy si e w zag lebieniu (6) srodowiska i po laczony z nim, znamienne tym, ze zawiera zamkni eta pow lok e o mi ekkich sciankach (7) przeznaczon a do ciasnego po laczenia ze srodowiskiem dok ladnie ca la swoj a powierzchni a, przy czym obudowa ta wype lniona jest p lynem (8), w którym zanurzony jest hydrofon i zamkni eta jest na jednym ko ncu szczelnym korkiem (9) zaopatrzonym w szczelny przepust na kabel (10) lacz acy hydrofon z przyrz adem do odbioru sygna lów (E). 5. Sposób polaczenia urz adzenia do odbioru fal sej- smicznych, zawieraj acego co najmniej jeden hydrofon, ze srodowiskiem sta lym (5) takim jak obszar pod ziemi a, którym uformowano wglebienie pozwalaj ace na zag lebienie go w srodowisku, znamienny tym, ze hydrofon (2) zanurza si e w zamkni etej pow loce o mi ekkich sciankach (7) wype lnio- nej p lynem (8) zamkni etej na jednym ko ncu szczelnym kor- kiem (9), zaopatrzonym w szczelny przepust na kabel (10) lacz acy hydrofon z przyrz adem do odbioru sygna lów (E) i laczy si e w zasadzie cala mi ekk a powierzchni e obudowy (7) ze srodowiskiem przez wt loczenie do zag lebienia wokó l obu- dowy materia lu utwardzalnego takiego jak cement. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy urządzenia do odbioru fal sejsmicznych zawierające hydrofon i/lub geofon i sposobu jego/ich połączenia ze środowiskiem stałym takim jak obszar znajdujący się pod ziemią.
Urządzenie według wynalazku znajduje zastosowanie zwłaszcza w operacjach eksploracyjnych lub przy nadzorze sejsmicznym formacji podziemnej.
Stan techniki
Znany jest sposób długotrwałego nadzoru nad wahaniami stanu zbiornika w trakcie produkcji w złożu węglowodorów lub stanu zbiornika przeznaczonego do przechowywania gazu lub innych substancji, za pomocą systemu sejsmicznego zawierającego impulsyjne źródło sejsmiczne lub vibrator sejsmiczny nadający fale sprężyste do ziemi i urządzenie odbiorcze zawierające czujniki sejsmiczne umieszczone na powierzchni lub w studniach, które połączone są z formacjami do nadzoru by wychwytywać fale wysłane z przerwami i je rejestrować w celu stworzenia typowych sejsmogramów. W odstępach o określonym czasie, wykonuje się badania sejsmiczne by można było przez porównanie określić zmiany, jakie zaszły w zbiorniku w wyniku jego eksploatacji.
Jako czujników sejsmicznych używa się generalnie geofonów połączonych z formacją umieszczonych na powierzchni lub w studniach. Geofony mogą być spuszczone do studni przez zawieszenie na kablu lub przyczepienie do rury wydobywczej i dokładne przyciśnięcie do ścianki studni za pomocą klocków nastawnych lub sprężyn. Mogą one również być spuszczone do studni przymocowane na zewnątrz rury okładzinowej i zatopione w cemencie wtłoczonym w przestrzeń pierścieniową między rurą a ścianką studni. Geofony mogą też być umieszczone w studni w tym celu wywierconej i wypełnionej cementem.
Znane jest również użycie hydrofonów, które są połączone z formacjami za pośrednictwem płynów wypełniających studnie. Rozmaite systemy długotrwałego nadzoru sejsmicznego opisane zostały na przykład w patentach EP 591037 (US 5 461 594), FR 2 593 292 (US 4 775 009), FR 2 728 973 (US 5 724 311), FR 2 775 349 lub US 4 534 020.
Figura 1 załączonego rysunku przedstawia znane ze stanu techniki kombinowane użycie geofonu 1 i hydrofonu 2 w tym samym punkcie, co daje poważne korzyści jeśli chodzi o rozdzielenie fal sejsmicznych 3, 4 rozchodzących się w tę samą stronę lecz w przeciwnych kierunkach.
Goefon 1 mierzy odwzorowanie na osi geofonu, wektor prędkości cząstek w środowisku eksploracyjnym poddanym działaniu fal, a hydrofon 2 mierzy ciśnienie. W środowisku jednolitym 5, gdzie prędkość rozchodzenia się fal jest stała, te dwie wielkości łączą się przez stosunek:
P = εζν/cosa gdzie:
P oznacza ciśnienie z oznacza impedancję sejsmiczną środowiska ε oznacza współczynnik równy +1 lub -1, w zależności od kierunku rozchodzenia fali α oznacza kąt między osią geofonu i kierunkiem rozchodzenia fali.
Jest to klasyczny przypadek operacji Badań Sejsmicznych Pionowych (PSY), gdzie czujniki zainstalowane wzdłuż studni wychwytują jednocześnie fale rozchodzące się w górę i fale rozchodzące się w dół, i znanym jest, że używając jednocześnie geofonów i hydrofonów umieszczone obok siebie wzdłuż studni, można łatwo rozdzielić dwa rodzaje fal przez kombinację liniową miar prędkości i ciśnienia i:
Desc = P - zV/cosa (Desc - fala rozchodząca się w dół)
Mont = P + zV/cosa (Mont - fala rozchodząca się w górę)
Sejsmogramy z fig 2A, 2B odpowiadają danym zarejestrowanym (według wynalazku) w studni pionowej odpowiednio przez geofon (dane prędkości V) i hydrofon (dane ciśnienia P). Sejsmogramy z fig. 2C, 2D (według wynalazku) odpowiadają odpowiednio różnicy (P-V) i sumie (P+V).
Podczas gdy dane zarówno V jak i P odnoszą się do fal rozchodzących się w górę (M) i fal opadających (D), ich różnica odnosi się tylko do fal opadających (fig. 2C) a ich suma do fal wznoszących (fig. 2D).
Praktyczne zastosowanie takiego rozróżniania fal przez kombinowane użycie hydrofonów i geofonów napotyka przeszkodę polegającą na połączeniu hydrofonów ze środowiskiem. W przypadku pomiarów dokonywanych w studniach, połączenie hydrofonów z formacjami otrzymuje się za pośrednictwem błota wypełniającego studnię, co okazuje się być bardzo uciążliwe ponieważ jest on wystawiony bezpośrednio na działanie fal zwanych błotnymi których amplituda jest często dużo wyższa od amplitudy fal rozchodzących się w środowisku, które ma się obserwować.
PL 197 978 B1
Urządzenie i sposób połączenia według wynalazku pozwalają na bardzo skuteczne połączenie hydrofonów i/lub geofonów ze środowiskiem takim jak na przykład formacja podziemna, przez uniknięcie zwłaszcza efektów zakłócających przy zastosowaniu w sejsmologii studzien, związanych z ich zanurzaniem bezpośrednio w błocie.
Urządzenie do odbioru fal sejsmicznych zawiera co najmniej jeden hydrofon i zamkniętą powłokę o miękkich ściankach, wypełnioną płynem w którym zanurzony jest hydrofon, przeznaczoną do ciasnego połączenia ze środowiskiem dokładnie całą swoją powierzchnią. Powłoka zamknięta jest z jednej strony szczelnym korkiem zaopatrzonym w szczelny przepust na kabel łączący hydrofon z przyrządem do odbioru sygnałów.
Urządzenie do odbioru fal może również zawierać co najmniej jeden geofon, który łączy się ze środowiskiem w pobliżu zamkniętej powłoki zawierającej hydrofon i który podłącza się do przyrządu do odbioru sygnałów.
Geofon i/lub hydrofon w zamkniętej powłoce mogą być ciasno połączone ze środowiskiem za pomocą na przykład materiału utwardzalnego takiego jak cement umieszczony między nimi i zagłębienia wykonanego w środowisku.
Sposób według wynalazku pozwala na połączenie urządzenia do odbierania fal sejsmicznych zawierającego co najmniej jeden hydrofon ze środowiskiem stałym takim jak podziemie, w którym wykonano zagłębienie umożliwiające zagrzebanie urządzenia w środowisku. Hydrofon zanurza się w zamkniętą, wypełnioną płynem powłokę o miękkich ściankach, zamkniętą z jednej strony szczelnym korkiem zaopatrzonym w szczelny przepust na kabel łączący hydrofon z przyrządem do odbioru sygnałów, następnie łączy się dokładnie całą miękką ściankę obudowy ze środowiskiem przez wtłoczenie do zagłębienia wokół obudowy materiału utwardzalnego takiego jak cement.
W sąsiedztwie powłoki zawierającej hydrofon można takim samym materiałem utwardzalnym połączyć ze środowiskiem również co najmniej jeden geofon.
Urządzenie do odbioru fal umieszcza się na przykład w przestrzeni pomiędzy studnią i rurą wpuszczoną do studni i łączy się ze środowiskiem przez wtłoczenie materiału utwardzalnego do co najmniej części tej przestrzeni.
Przedmiot wynalazku przedstawiono na rysunku, gdzie: fig. 1 przedstawia w sposób schematyczny drogę przepływu fal sprężystych rozchodzących się w formacji podziemnej i wychwycone przez połączenia z tą formacją; fig. 2A - 2D przedstawiają przykłady sejsmogramów odzwierciedlających otrzymane sygnały odpowiednio od czujników prędkości lub geofonów (fig. 2A), od czujników ciśnienia lub hydrofonów (fig. 2B), przez odejmowanie sygnałów prędkości i ciśnienia (fig. 2C) i przez dodawanie tych samych sygnałów (fig. 2D); a fig. 3 przedstawia przykład połączenia hydrofonu ze środowiskiem. Sposób połączenia użytego tu do połączenia jednego lub kilku hydrofonów 2 urządzenia do odbioru fal sejsmicznych ze środowiskiem stałym 5 takim jak podziemie, polega głównie na zanurzeniu hydrofonu 2 w wypełnionej płynem 8 zamkniętej powłoce o miękkich ściankach 7, którą łączy się ciasno ze środowiskiem. Ta powłoka lub obudowa 7 posiada otwór, przez który wprowadza się hydrofon 2 i płyn wypełniający 8. Wnętrze powłoki 7 izoluje szczelny korek 9, taki jak na przykład dławnica. Korek 9 zaopatrzony jest w wodoszczelny przepust 6 na kabel elektryczny 10 łączący hydrofon lub hydrofony z zewnętrznym przyrządem E do odbierania sygnałów, umieszczonym na przykład na powierzchni.
Urządzenie do odbioru może być połączone ze środowiskiem 5 przez wypełnienie przestrzeni 6, w której umieszczona jest powłoka 7. Najkorzystniej jest połączyć powłokę 7 ze środowiskiem 5 przez otoczenie jej materiałem stałym 11, którym może być podsadzka lub materiał nakładany utwardzalny taki jak na przykład cement. Powłoka 7 musi być wystarczająco mała, żeby można ją było wprowadzić do przewidzianej dla niej przestrzeni i wystarczająco duża, żeby część aktywna hydrofonu była całkowicie otoczona płynem.
Najkorzystniej, do hydrofonu 2 umieszczonego w powłoce 7 dołącza się geofon 1, który podłącza się również z przyrządem odbiorczym E, i łączy się je ze środowiskiem za pośrednictwem tego samego materiału łączącego 11.
Sejsmogramy przedstawione na fig. 2A do 2D uzyskano za pomocą takiego przyrządu złożonego z takiego połączenia geofonu i hydrofonu.
Przestrzeń 6, w której umieszczony jest przyrząd, może stanowić otwór lub studnia przeznaczona wyłącznie do instalacji czujników lub ewentualnie przestrzeń pierścieniowa wokół rury wpuszczonej do studni (na przykład rury będącej obudową wodoszczelną) służącej do eksploatacji złoża lub podziemnych zbiorników (operacje przemieszczania płynów między powierzchnią a dnem).
PL 197 978 B1
Zagrzebanie powłoki w gruncie przez zalanie materiałem wypełniającym zwłaszcza cementem, pozwala na uzyskanie ciasnego połączenia hydrofonu i/lub geofonu z formacją bez bezpośredniego wystawiania hydrofonu na działanie silnych fal pochodzących od rury, przez którą przepływają płyny w studniach. Urządzenie pozwala na umieszczenie odbiorników z dala od powierzchni i tym samym uczynienie ich praktycznie niewrażliwymi na hałasy z powierzchni.

Claims (7)

1. Urządzenie do odbioru fal sejsmicznych emitowanych ze środowiska stałego (5) takiego jak obszar pod powierzchnią ziemi, zawierające co najmniej jeden hydrofon (2) znajdujący się w zagłębieniu (6) środowiska i połączony z nim, znamienne tym, że zawiera zamkniętą powłokę o miękkich ściankach (7) przeznaczoną do ciasnego połączenia ze środowiskiem dokładnie całą swoją powierzchnią, przy czym obudowa ta wypełniona jest płynem (8), w którym zanurzony jest hydrofon i zamknięta jest na jednym końcu szczelnym korkiem (9) zaopatrzonym w szczelny przepust na kabel (10) łączący hydrofon z przyrządem do odbioru sygnałów (E).
2. Urządzenie do odbioru wedługzastrz. 1, znam ienne tym, że z^rm^rn^ttapc^o^łł^l^sa j7) zawierająca hydrofon (2) jest ciasno połączona ze środowiskiem przez wtłoczenie materiału utwardzalnego (11) takiego jak cement.
3. do odbioru według 1, znamienne tym, że zawiera co najmniej jeden geofon (1) połączony ze środowiskiem umieszczony w pobliżu zamkniętej powłoki (7) zawierającej hydrofon (2) i połączony z przyrządem do odbioru sygnałów (E).
4. Urządzenie do odbioru według zassc^. 3, znamienne tym, że geofon (11 i powłoka (7) zawierająca hydrofon (2) są ciasno połączone ze środowiskiem przez wtłoczenie materiału utwardzalnego (11) takiego jak cement.
5. Sposób pouczenia urządzenia do odbioru fal seesmicznych, zawierającego co najmniej j eden hydrofon, ze środowiskiem stałym (5) takim jak obszar pod ziemią, którym uformowano wgłębienie pozwalające na zagłębienie go w środowisku, znamienny tym, że hydrofon (2) zanurza się w zamkniętej powłoce o miękkich ściankach (7) wypełnionej płynem (8) zamkniętej na jednym końcu szczelnym korkiem (9), zaopatrzonym w szczelny przepust na kabel (10) łączący hydrofon z przyrządem do odbioru sygnałów (E) i łączy się w zasadzie całą miękką powierzchnię obudowy (7) ze środowiskiem przez wtłoczenie do zagłębienia wokół obudowy materiału utwardzalnego takiego jak cement.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że tym samym materiałem utwardzalnym łączy się ze środowiskiem co najmniej jeden geofon (1) umieszczony w pobliżu obudowy (7) zawierającej hydrofon (2).
7. Sposób według zas^z. 5 iub 6, znamienny tym. że urządzenie do odbioru umieszcza się w przestrzeni dzielącej studnię od rury wpuszczonej w studnię i łączy się je ze środowiskiem przez wtłoczenie materiału utwardzalnego w co najmniej część tej przestrzeni.
PL350337A 2000-02-14 2001-02-09 Urządzenie do odbioru fal sejsmicznych i sposób jego połączenia ze środowiskiem stałym takim jak obszar znajdujący się pod ziemią PL197978B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0001793A FR2805050B1 (fr) 2000-02-14 2000-02-14 Methode et dispositif pour coupler des hydrophones avec un milieu solide tel que le sous-sol
PCT/FR2001/000380 WO2001059482A1 (fr) 2000-02-14 2001-02-09 Dispositif de reception d'ondes sismiques et methode pour le coupler avec un milieu solide

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL350337A1 PL350337A1 (en) 2002-12-02
PL197978B1 true PL197978B1 (pl) 2008-05-30

Family

ID=8846966

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL350337A PL197978B1 (pl) 2000-02-14 2001-02-09 Urządzenie do odbioru fal sejsmicznych i sposób jego połączenia ze środowiskiem stałym takim jak obszar znajdujący się pod ziemią

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6584038B2 (pl)
EP (1) EP1257849B1 (pl)
JP (1) JP4889900B2 (pl)
CN (1) CN1164955C (pl)
AR (1) AR027427A1 (pl)
AT (1) ATE420377T1 (pl)
BR (1) BR0104487B1 (pl)
CA (1) CA2366553C (pl)
CZ (1) CZ302131B6 (pl)
DE (1) DE60137313D1 (pl)
DZ (1) DZ3148A1 (pl)
EA (1) EA003030B1 (pl)
ES (1) ES2320093T3 (pl)
FR (1) FR2805050B1 (pl)
HU (1) HU224151B1 (pl)
MX (1) MXPA01010289A (pl)
NO (1) NO334227B1 (pl)
OA (1) OA11923A (pl)
PL (1) PL197978B1 (pl)
SA (1) SA01220010B1 (pl)
SK (1) SK16302001A3 (pl)
WO (1) WO2001059482A1 (pl)

Families Citing this family (22)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7310287B2 (en) 2003-05-30 2007-12-18 Fairfield Industries Incorporated Method and apparatus for seismic data acquisition
GB2456313B (en) * 2008-01-10 2010-05-12 Westerngeco Seismic Holdings Sensor devices
US8712694B2 (en) * 2009-10-05 2014-04-29 Westerngeco L.L.C. Combining seismic data from sensors to attenuate noise
US9110187B2 (en) * 2009-10-05 2015-08-18 Westerngeco L.L.C. Sensor assembly having a seismic sensor and a divergence sensor
US8838392B2 (en) 2009-10-05 2014-09-16 Westerngeco L.L.C. Noise attenuation in passive seismic data
US20110085417A1 (en) * 2009-10-12 2011-04-14 Daniel Ronnow String of Sensor Assemblies Having a Seismic Sensor and Pressure Sensor
US8520469B2 (en) * 2009-10-12 2013-08-27 Westerngeco L.L.C. Sensor assembly having a seismic sensor, pressure sensor, and processor to apply first and second digital filters
US20110249530A1 (en) * 2010-04-09 2011-10-13 Qinglin Liu Arranging sensor assemblies for seismic surveying
US9091783B2 (en) * 2010-11-04 2015-07-28 Westerngeco L.L.C. Computing a calibration term based on combining divergence data and seismic data
US20130088939A1 (en) * 2011-10-10 2013-04-11 Pascal Edme Wavefield separation using a gradient sensor
US9348042B2 (en) 2011-12-27 2016-05-24 Cgg Services Sa Buried pressurized volumetric source and method
US20130272091A1 (en) * 2012-03-21 2013-10-17 Oz YILMAZ Land seismic sensor for measuring a pressure wavefield
US20130250725A1 (en) * 2012-03-23 2013-09-26 Cggveritas Services Sa Retrievable vertical geophone cable and method
US9304217B2 (en) 2012-03-23 2016-04-05 Cggveritas Services Sa Retrievable vertical hydrophone cable and method
WO2013175010A2 (en) 2012-05-24 2013-11-28 Optoplan As Hydrophone housing
US9594174B2 (en) 2013-02-01 2017-03-14 Westerngeco L.L.C. Computing rotation data using a gradient of translational data
US9568625B2 (en) 2013-03-08 2017-02-14 Cgg Services Sas Buried hydrophone with solid or semi-rigid coupling
US20140269184A1 (en) * 2013-03-15 2014-09-18 Cgg Services Sa Land hydrophone and method
US10408954B2 (en) 2014-01-17 2019-09-10 Westerngeco L.L.C. Seismic sensor coupling
CN108692804A (zh) * 2017-04-10 2018-10-23 中国石油化工股份有限公司 一种井下冲击器振动监测系统
CN107976708A (zh) * 2017-11-14 2018-05-01 中国石油集团川庆钻探工程有限公司地球物理勘探公司 针对松散地表的地震波接收器埋置方法
CN115236742A (zh) * 2022-06-30 2022-10-25 哈尔滨工程大学 一种冰层声信号拾取装置

Family Cites Families (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3942606A (en) * 1973-07-05 1976-03-09 Western Geophysical Company Of America Method of land seismic exploration using flexible tubes
JPS5292761A (en) * 1976-01-30 1977-08-04 Akashi Seisakusho Kk Method of and apparatus for burrying seismograph within ground
US4078223A (en) * 1976-09-10 1978-03-07 Western Geophysical Co. Of America Geophone and seismic cable assembly
US4134097A (en) * 1977-06-13 1979-01-09 Shell Oil Company Combination geophone-hydrophone
US4534020A (en) * 1981-10-19 1985-08-06 Phillips Petroleum Company Apparatus and method for detecting seismic waves
FR2600172B1 (fr) * 1986-01-17 1988-08-26 Inst Francais Du Petrole Dispositif d'installation de capteurs sismiques dans un puits de production petroliere
US4813402A (en) * 1986-02-19 1989-03-21 Siemens Aktiengesellschaft Coupling member for a shock wave therapy device
NO168611C (no) * 1989-10-26 1992-03-11 Norske Stats Oljeselskap Seismisk kabelanordning
US5126980A (en) * 1990-06-05 1992-06-30 Halliburton Geophysical Services, Inc. Self-orienting vertically sensitive accelerometer
JP2884270B2 (ja) * 1991-05-22 1999-04-19 坂田電機株式会社 土中発生音検出センサ
US5187332A (en) * 1992-02-10 1993-02-16 Mobil Oil Corporation Coupling and recovering seismic detection sensors
JP3349272B2 (ja) * 1994-08-25 2002-11-20 巖 中島 Ae波の計測装置
DE19518461C1 (de) * 1995-05-19 1996-06-13 Stn Atlas Elektronik Gmbh Unterwasser-Schleppantenne
FR2738642B1 (fr) * 1995-09-12 1997-10-03 Thomson Csf Capteur sismique
FR2775349B1 (fr) * 1998-02-20 2000-04-07 Inst Francais Du Petrole Methode et dispositif de surveillance permanente d'une formation souterraine

Also Published As

Publication number Publication date
DE60137313D1 (de) 2009-02-26
ATE420377T1 (de) 2009-01-15
US6584038B2 (en) 2003-06-24
FR2805050B1 (fr) 2002-04-19
NO334227B1 (no) 2014-01-13
WO2001059482A1 (fr) 2001-08-16
CA2366553A1 (fr) 2001-08-16
CN1363047A (zh) 2002-08-07
DZ3148A1 (fr) 2001-08-16
EA003030B1 (ru) 2002-12-26
CZ302131B6 (cs) 2010-11-03
CZ20013701A3 (cs) 2002-02-13
EP1257849B1 (fr) 2009-01-07
JP2003522957A (ja) 2003-07-29
EA200101082A1 (ru) 2002-02-28
SA01220010B1 (ar) 2006-10-31
WO2001059482A8 (fr) 2002-09-19
CN1164955C (zh) 2004-09-01
SK16302001A3 (sk) 2002-07-02
NO20014956L (no) 2001-10-12
ES2320093T3 (es) 2009-05-19
AR027427A1 (es) 2003-03-26
HU224151B1 (hu) 2005-06-28
JP4889900B2 (ja) 2012-03-07
FR2805050A1 (fr) 2001-08-17
BR0104487A (pt) 2002-01-08
NO20014956D0 (no) 2001-10-12
US20020159331A1 (en) 2002-10-31
BR0104487B1 (pt) 2013-11-26
HUP0201183A2 (en) 2002-08-28
PL350337A1 (en) 2002-12-02
CA2366553C (fr) 2010-06-22
EP1257849A1 (fr) 2002-11-20
OA11923A (fr) 2006-04-12
MXPA01010289A (es) 2002-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL197978B1 (pl) Urządzenie do odbioru fal sejsmicznych i sposób jego połączenia ze środowiskiem stałym takim jak obszar znajdujący się pod ziemią
AU636699B2 (en) Three-dimensional geophone
US4775009A (en) Process and device for installing seismic sensors inside a petroleum production well
US5259452A (en) System for sensing acoustic waves in wells, allowing the mechanical uncoupling of the sensors
US6932185B2 (en) Acquisition method and device for seismic exploration of a geologic formation by permanent receivers set on the sea bottom
EP0546892B1 (fr) Procédé et dispositif pour l'interconnexion électrique d'appareils tels que de sondes de puits
EP0360652B1 (fr) Système de réception de signaux pouvant être couplé avec la paroi d'un puits ou forage
GB2253699A (en) Method and apparatus for acoustic wave prospecting in producing wells
US4534020A (en) Apparatus and method for detecting seismic waves
GB2273984A (en) Seismic prospecting using reference sensors at the drill bit
US5318129A (en) Method and device for setting up sondes against the wall of a cased well
SK110596A3 (en) Method and device for the long-term seismic monitoring of an underground area containing fluids
GB2185574A (en) Process for installing seismic sensors inside a petroleum production well equipped with a cemented casing
Butler et al. Hawaii‐2 observatory pioneers opportunities for remote instrumentation in ocean studies
US7020045B2 (en) Block and module for seismic sources and sensors
JP2866209B2 (ja) 三次元地中聴音器
Géhant et al. The seismic response of a hydraulic multilevel borehole seismic too
Paulsson et al. Advanced borehole seismology