PL197940B1 - Sposób produkcji spirytusu - Google Patents

Sposób produkcji spirytusu

Info

Publication number
PL197940B1
PL197940B1 PL352429A PL35242900A PL197940B1 PL 197940 B1 PL197940 B1 PL 197940B1 PL 352429 A PL352429 A PL 352429A PL 35242900 A PL35242900 A PL 35242900A PL 197940 B1 PL197940 B1 PL 197940B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
spirit
fed
water
filter cake
distillation
Prior art date
Application number
PL352429A
Other languages
English (en)
Other versions
PL352429A1 (en
Inventor
Karel Sasek
Original Assignee
Karel Sasek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Karel Sasek filed Critical Karel Sasek
Publication of PL352429A1 publication Critical patent/PL352429A1/xx
Publication of PL197940B1 publication Critical patent/PL197940B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D3/00Distillation or related exchange processes in which liquids are contacted with gaseous media, e.g. stripping
    • B01D3/001Processes specially adapted for distillation or rectification of fermented solutions
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12FRECOVERY OF BY-PRODUCTS OF FERMENTED SOLUTIONS; DENATURED ALCOHOL; PREPARATION THEREOF
    • C12F3/00Recovery of by-products
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E50/00Technologies for the production of fuel of non-fossil origin
    • Y02E50/10Biofuels, e.g. bio-diesel

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Preparation Of Fruits And Vegetables (AREA)
  • Alcoholic Beverages (AREA)

Abstract

1. Sposób produkcji spirytusu ze zbó z lub buraków cukrowych lub ziemniaków, w którym roz- drobnione zbo ze jest najpierw mieszane z wod a, a po dodaniu enzymów rozcie nczaj acych i scukrza- j acych, powsta ly zacier jest poddawany fermentacji, lub w którym do fermentacji podawane s a po- szatkowane buraki cukrowe, lub w którym do fermentacji podawane s a rozgniecione ziemniaki po scukrzeniu skrobi jak w przypadku zbo za, znamienny tym, ze sfermentowany zacier jest filtrowany w warunkach nadci snienia 0,03 - 0,1 MPa po stronie zawiesiny, filtrat jest podawany do destylacji, a placek filtracyjny jest wst epnie suszony w temperaturze wy zszej ni z temperatura gotuj acej wody pod ci snieniem w którym przebiega proces filtrowania, przy czym otrzymane w wyniku wst epnego suszenia resztki spirytusu z wod a s a podawane do dalszego sch ladzania i skraplania w wyniku kondensacji mog acej wyst api c pod zastosowanym ci snieniem, a nast epnie s a podawane do desty- lacji, natomiast placek filtracyjny, wolny od etanolu, jest dok ladnie osuszany w komorze suszarniczej w temperaturze 90°C i pod ci snieniem atmosferycznym. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Dziedzina techniki
Wynalazek dotyczy sposobu produkcji spirytusu (etanolu) bez powstawania wywaru gorzelniczego, z płodów rolnych jak zboża, buraki cukrowe lub ziemniaki.
Stan techniki
Dotychczas sfermentowany zacier był poddawany destylacji tzn. przeprowadzany przez kolumnę zacierową, gdzie dochodziło do kondensowania spirytusu, który zawierał także fazy stałe przetwarzanego surowca. Prowadziło to do destrukcji drożdży i ulotu do roztworu bardzo cennych składników, jak proteiny i witaminy, skąd były trudne do odzyskania. Powstałe wywary gorzelnicze były zwykle dodawane do mieszanek paszowych przeznaczonych do hodowli bydła. Lecz znaczna podatność wywaru gorzelniczego do szybkiego psucia ogranicza taką utylizację. Ostatnio wywar gorzelniczy wylewa się na pola.
Stosowana jest obecnie we Francji technologia, która zagęszcza wywar gorzelniczy w kaskadzie parowników w przybliżeniu na 25% pozostałości suchej. Następnie dodaje się śrutę zbożową, która otrzymany roztwór zagęszcza i umożliwia jego dalsze suszenie i granulowanie.
Istota wynalazku
Sposób produkcji spirytusu według wynalazku umożliwia przeróbkę roślin rolniczych takich jak zboża, buraki cukrowe lub ziemniaki. Rozmielone zboże najpierw się miesza z wodą a po dodaniu enzymu rozcieńczającego i scukrzającego powstały zacier poddaje się fermentacji; buraki cukrowe podawane są do fermentacji po poszatkowaniu, natomiast ziemniaki po rozgnieceniu i scukrzeniu skrobi (krochmalu) jak w przypadku zboża.
Wykorzystując ten sposób stała część masy jest łatwo przerabiana na pasze dla zwierząt hodowlanych.
Istota wynalazku polega na tym, że sfermentowany zacier jest poddawany filtrowaniu w warunkach nadciśnienia 0,03 - 0,1 MPa po stronie zawiesiny, filtrat jest podawany do destylacji, a pozostały po filtrowaniu placek filtracyjny jest suszony wstępnie w temperaturze wyższej niż wynosi temperatura wrzącej wody pod ciśnieniem w którym przebiega proces filtrowania. Wydzielona przez suszenie wstępne reszta spirytusu z wodą jest odprowadzana w celu schłodzenia i skroplenia. Skroplenie następuje w wyniku kondensacji pod ciśnieniem w którym przebiega proces. Następnie otrzymana reszta spirytusu z wodą jest poddawana ponownej destylacji, a pozostały placek pofiltracyjny, nie zawierający spirytusu, jest dosuszany w suszarni końcowej, w temperaturze 90°C i pod ciśnieniem atmosferycznym.
W korzystnym wykonaniu według wynalazku, po zakończeniu filtracji placek filtracyjny jest płukany wodą, natomiast faza ciekła, będąca mieszaniną wody i etanolu, o koncentracji etanolu 0 - 10% objętościowych, jest wytłaczana przy użyciu gazu obojętnego. W suszami jest podczas suszenia wstępnego utrzymywana atmosfera gazu obojętnego.
Przy produkcji spirytusu dla celów spożywczych, roztwór wodny z pozostałościami spirytusu, pozyskany podczas suszenia wstępnego, jest po schłodzeniu i doprowadzeniu do stanu ciekłego podawany do destylacji na kolumnie dogonu spirytusu technicznego.
Przy produkcji spirytusu dla celów nie spożywczych, pozyskany roztwór etanolu jest mieszany z filtratem.
W alternatywnym rozwiązaniu wynalazku, do sfermentowanego zacieru dodawana jest kruszona słoma zbożowa w ilości do 15% wagowych.
Zaletą proponowanego rozwiązania jest wyeliminowanie wytwarzania wywarów gorzelniczych, co umożliwia rozwijanie procesów przeróbki nadwyżki płodów rolnych i użycie wyprodukowanego spirytusu jako dodatku do paliw pojazdów mechanicznych.
Inną zaletą jest możliwość jednorazowego obiegu wody używanej przy produkcji. Redukuje to o połowę ilość wody potrzebnej do produkcji, jak również obniża o połowę ilość odprowadzanych ścieków.
Rozwiązanie redukuje straty cennych składników zawartych w drożdżach, jak białka i witaminy.
W proponowanym sposobie nie dochodzi do poddania stałych składników na działanie wysokiej temperatury, która występuje w czasie procesu. Zapobiega to znacznej destrukcji takich składników jak białka i witaminy, co ma miejsce w dotychczasowych procesach.
Kolejną zaletą jest, że proces pozyskiwania suszu nierozcieńczonych składników z płodów rolnych jest inwestycyjnie tańszy i technologicznie łatwiejszy niż w dotychczas znanych procesach.
PL 197 940 B1
Przykłady wykonania wynalazku
P r z y k ł a d 1
Mieszanka zbożowa (pszenica, żyto, jęczmień w stosunku 1:1:1) jest rozdrabniana i mieszana z wodą w temperaturze 50°C wraz z dodaniem enzymu rozcieńczającego. Temperaturę wody otrzymuje się przez mieszanie wody o temperaturze wrzenia, wychodzącej z kolumny zacierowej, ze świeżą wodą. Roztwór jest podgrzewany bezpośrednio parą do temperatury 70°C. Po odczekaniu przerwy około 10 minut roztwór jest schładzany do temperatury 55°C i dodawany jest enzym scukrzający. Po odczekaniu kolejnej przerwy, roztwór jest schładzany do temperatury fermentacyjnej, która wynosi 27°C i jest podawany do zbiornika fermentacyjnego. Ulatniający się z procesu fermentacyjnego dwutlenek węgla jest zraszany w kolumnie zimną wodą. Przemyty dwutlenek węgla z pierwszego stopnia fermentacji jest upuszczany do atmosfery, natomiast przemyty dwutlenek węgla z drugiego stopnia fermentacji (druga kolumna przemywająca) jest zbierany do dalszego użycia. Sfermentowany zacier jest filtrowany w prasie do szlamu i podawany do destylacji.
Placek filtracyjny jest płukany wodą z przemywania dwutlenku węgla podgrzaną do temperatury 35°C, następnie z placka filtracyjnego jest wyciskana ciecz przy pomocy dwutlenku węgla i tak wydzielona część jest dodawana do filtratu. Następnie placek filtracyjny jest przemieszczany do suszarni płytowej, która pracuje pod niskim ciśnieniem w obojętnej atmosferze dwutlenku węgla gdzie występuje wydzielenie spirytusu zawartego w fazie stałej i spadek zawartości wody do około 40% masy. Po skropleniu par i oddzieleniu dwutlenku węgla roztwór spirytusu jest przepompowywany do kolumny spirytusu technicznego tzn. do kolumny dogonu. Wstępnie osuszony placek jest podawany do suszarni płytowej, gdzie jest dosuszany do zawartości wody w przybliżeniu 10% wagi, odpowiedniej do dalszej przeróbki.
P r z y k ł a d 2
Poszatkowane buraki cukrowe są podgrzewane bezpośrednio parą do temperatury 27°C, ewentualnie mogą być zmieszane z wodą tak, aby zawartość sacharozy wynosiła 15% wagi. Następnie są przemieszczane do zbiornika fermentacyjnego i poddane fermentacji. Ulatniający się dwutlenek węgla jest przemywany i zbierany takim samym sposobem jak w przykładzie 1. Przy dofermentowaniu dodawana jest do zacieru kruszona słoma zbożowa w ilości do 15% masy. Dalej proces przebiega tak samo jak w przykładzie 1 z tą różnicą, że spirytus jest kierowany do dalszej przeróbki jako dodatek do paliw i dlatego zawiera skroplone pary spirytusu i wody z suszarni płytowej zmieszane z filtratem.
Przemysłowe stosowanie
Rozwiązanie według wynalazku jest przeznaczone do stosowania w gorzelnictwie do przeróbki nadwyżki płodów rolnych.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób produkcjj spirytusu ze zbóż lub buraków cukrowych lub ziemniaków, w którym rozdrobnione zboże jest najpierw mieszane z wodą, a po dodaniu enzymów rozcieńczających i scukrzających, powstały zacier jest poddawany fermentacji, lub w którym do fermentacji podawane są poszatkowane buraki cukrowe, lub w którym do fermentacji podawane są rozgniecione ziemniaki po scukrzeniu skrobi jak w przypadku zboża, znamienny tym, że sfermentowany zacier jest filtrowany w warunkach nadciśnienia 0,03 - 0,1 MPa po stronie zawiesiny, filtrat jest podawany do destylacji, a placek filtracyjny jest wstępnie suszony w temperaturze wyższej niż temperatura gotującej wody pod ciśnieniem w którym przebiega proces filtrowania, przy czym otrzymane w wyniku wstępnego suszenia resztki spirytusu z wodą są podawane do dalszego schładzania i skraplania w wyniku kondensacji mogącej wystąpić pod zastosowanym ciśnieniem, a następnie są podawane do destylacji, natomiast placek filtracyjny, wolny od etanolu, jest dokładnie osuszany w komorze suszarniczej w temperaturze 90°C i pod ciśnieniem atmosferycznym.
  2. 2. Sposób produkcc spirytusu według zastrz. 1, znamienny t^r^, że osuszony placek fiitracyjjiy jest płukany wodą, a faza ciekła będąca mieszaniną wody i etanolu o koncentracji etanolu 0 - 10% jest wytłaczana gazem obojętnym.
  3. 3. Sposób produkcj spiryt:usu według zas^z. 1 albo 2, znamienny tym. że w czasie wyywarzania spirytusu dla celów spożywczych, wodny roztwór pozostałości spirytusu, otrzymany podczas wstępnego suszenia, schładzania i skraplania jest podawany do destylacji do kolumny dogonu spirytusu technicznego.
    PL 197 940 B1
  4. 4. Sposób produkcji spirytusu według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że podczas wytwarzania spirytusu Ula zdlbw nid uoseywzayzh, wsUny ysaUwby osadurałdśzi toiryUsus, dUoaymany osUzaau wuUęondgs sssadnia, szhłaUaania i sCraolania jest midsaany a filtratdm.
  5. 5. Spossb produkcji sóirztuku we^c^łL^gj ζζ-^ζ. 1 albo ż, znamienny tym, ze żo stermentuwesegs aazidrs jdst UsUawana rsaCrssasna słsma w ilsśzi Us 15% masy.
  6. 6. Spossb zrzSokcji sóirytukuwedług zass-z. 1, z namienaa tym, że w sukóami zodUzas zrzszss sssadnia olazCa filtrazyjndgs straymywans jdst atmssfdra gaas sOsjętndgs.
PL352429A 1999-07-01 2000-06-26 Sposób produkcji spirytusu PL197940B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19992389A CZ9902389A3 (cs) 1999-07-01 1999-07-01 Způsob výroby lihu bez vzniku výpalků
PCT/CZ2000/000047 WO2001002535A2 (en) 1999-07-01 2000-06-26 The method of ethanol production without the rise of distiller's stillage

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL352429A1 PL352429A1 (en) 2003-08-25
PL197940B1 true PL197940B1 (pl) 2008-05-30

Family

ID=5464867

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL352429A PL197940B1 (pl) 1999-07-01 2000-06-26 Sposób produkcji spirytusu

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1196619B1 (pl)
AT (1) ATE311467T1 (pl)
AU (1) AU5387500A (pl)
CZ (1) CZ9902389A3 (pl)
DE (1) DE60024457T2 (pl)
PL (1) PL197940B1 (pl)
SK (1) SK285856B6 (pl)
WO (1) WO2001002535A2 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10249027A1 (de) * 2002-10-21 2004-04-29 Gea Wiegand Gmbh Anlage zur Herstellung von Alkohol
US20080176298A1 (en) * 2006-11-15 2008-07-24 Randhava Sarabjit S Oil recovery from dry corn milling ethanol production processes
GB0707723D0 (en) * 2007-04-20 2007-05-30 Cosworth Ltd Method for the production of bio-ethanol
ES2319604B2 (es) * 2007-10-05 2010-03-22 Vicente Merino Febrero Metodo de obtencion de biocombustible.
CN100489108C (zh) * 2008-01-04 2009-05-20 中粮集团有限公司 采用薯类原料制备乙醇的方法
CN110452933B (zh) * 2018-05-08 2022-03-29 中国石油天然气股份有限公司 乙醇的制备方法
CN111996091A (zh) * 2020-09-14 2020-11-27 安徽双轮酒业有限责任公司 一种白酒浓缩工艺及其装置

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5646831B2 (pl) * 1974-11-26 1981-11-05
CH637990A5 (en) * 1978-12-01 1983-08-31 Process Engineering Co Process for the production of alcohol
US4306023A (en) * 1980-02-04 1981-12-15 Robert S. Butler Production of alcohol

Also Published As

Publication number Publication date
DE60024457T2 (de) 2006-08-24
EP1196619A2 (en) 2002-04-17
SK19262001A3 (sk) 2002-06-04
CZ287221B6 (cs) 2000-10-11
WO2001002535A2 (en) 2001-01-11
AU5387500A (en) 2001-01-22
CZ9902389A3 (cs) 2000-10-11
PL352429A1 (en) 2003-08-25
ATE311467T1 (de) 2005-12-15
WO2001002535A3 (en) 2001-05-17
DE60024457D1 (de) 2006-01-05
SK285856B6 (sk) 2007-09-06
EP1196619B1 (en) 2005-11-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3939281A (en) Extraction of fat from starch-containing vegetable matter
US8580329B2 (en) Dry-mill ethanol plant extraction enhancement
FI72256C (fi) En foerbaettrad metod foer behandling av boskapsfoderprodukter och en anlaeggning foer genomfoerande av metoden.
RU2478696C2 (ru) Способ получения сложных эфиров жирных кислот из расплющенных семян масличных растений
RU2143473C1 (ru) Способ фракционирования барды, органическая фракция (варианты) и неорганическая фракция
PL197940B1 (pl) Sposób produkcji spirytusu
RU2371002C1 (ru) Способ обработки растительного сырья на корм
US4428969A (en) Process for the extraction of date fruits
US6602985B1 (en) Extraction of zein protein from gluten meal
FR2499830A1 (fr) Aliments equilibres pour ruminants, et leur methode de fabrication
US3732108A (en) Recovery of and seed meat from thioglucoside-containing oilseed
US3086915A (en) Non-deliquescent vitamin c concentrate
US5160756A (en) Extraction of products from almond fruit
DE2421270A1 (de) Verfahren zum herstellen eines ruebensamen-proteinkonzentrates fuer den menschlichen verbrauch
US6517875B1 (en) Solid fermentation-promoting substance and method for preparation thereof
US3818110A (en) Method of producing kola nut extract
US1147767A (en) Manufacture of by-products from distillery-slop.
US525823A (en) Process of making diastatic enzyme
US1047627A (en) Process of treating raw potatoes in order to obtain both a cattle food and a proteid.
US2888348A (en) New food product for cattle and process for its manufacture
US1406554A (en) Process of clarifying fruit juices
RU2428885C1 (ru) Способ получения сухого экстракта из цикория корневого обыкновенного
US820806A (en) Food extract from cornstalks.
SU258228A1 (ru) Способ приготовления из плодово-ягодного сырья спиртованных напитков
RU2098978C1 (ru) Способ получения какао-продукта из какао-веллы